Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΦΥΡΟΜ-Λιθουανία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2011
Pages: 1, 2
tuareg
μπραβο σους σκοπιανους.....
οι λιθουανοι γατακια και χεστηδες,οσο για το κεμζουρα προπονητακι δυνατο....
ας επαιρναν το ντρουκερ καλυτερα θα πηγαιναν.....
η φαση αρχιζει και θυμιζει παντως εμας το 04 στη μπαλα
whoever81
QUOTE(whoever81 @ Sep 14 2011, 19:25 ) *
Ο τρόπος παιχνιδιού των Σκοπίων, η πορεία τους μέχρι τώρα στο τουρνουά και η σύνθεσή τους, μου θυμίζει λίγο μία ομάδα του ευρωμπάσκετ του '87... (Μακάλεμπ-Γκάλης). Αυθαίρετη και υπερβολική η σύγκριση αλλά υπάρχουν ομοιότητες.


Προφητική η σύγκρισή μου τελικά! Θα τρελαθούμε τελείως...
yovaisha
Παιδιά γεια!
Εγώ αρχίζω να υποψιάζομαι ότι πρόκειται για στημένο ευρωμπάσκετ υπέρ των Σκοπιανών.
Με έτσουξε ως Έλληνα το αποτέλεσμα αλλά κάποια πράγματα είναι ανεξήγητα.
Οι Λιθουανοί κάνανε 5-6 λάθη στα 2 τελευταία λεπ΄τα.
Ο Μακάλεμπ όσο και να τον αποθεώνεται 3 φορές έκανε στο τέλος το ίδιο πράγμα και κανείς ψηλός δεν σηκώθηκε να τον ταπώσει.
Χρόνια βλέπω μπάσκετ και αυτά τα πράγματα είναι ανεξήγητα.
Με τους φορτηγατζήδες σκοπιανούς ψηλούς και τον αναιμικό Ιλιέφσκι μην τρελαθούμε, ότι θα πάρουν και το ευρωμπάσκετ.
Δεν σας υποπτεύει ότι δυσκολεύτηκαν απο Φινλανδία και Γεωργία και έχασαν από το Μαυροβούνιο;
whoever81
QUOTE(yovaisha @ Sep 14 2011, 21:14 ) *
Παιδιά γεια!
Εγώ αρχίζω να υποψιάζομαι ότι πρόκειται για στημένο ευρωμπάσκετ υπέρ των Σκοπιανών.
Με έτσουξε ως Έλληνα το αποτέλεσμα αλλά κάποια πράγματα είναι ανεξήγητα.
Οι Λιθουανοί κάνανε 5-6 λάθη στα 2 τελευταία λεπ΄τα.
Ο Μακάλεμπ όσο και να τον αποθεώνεται 3 φορές έκανε στο τέλος το ίδιο πράγμα και κανείς ψηλός δεν σηκώθηκε να τον ταπώσει.
Χρόνια βλέπω μπάσκετ και αυτά τα πράγματα είναι ανεξήγητα.
Με τους φορτηγατζήδες σκοπιανούς ψηλούς και τον αναιμικό Ιλιέφσκι μην τρελαθούμε, ότι θα πάρουν και το ευρωμπάσκετ.
Δεν σας υποπτεύει ότι δυσκολεύτηκαν απο Φινλανδία και Γεωργία και έχασαν από το Μαυροβούνιο;


Αρχίσαμε τις συνομοσιολογίες...Χαχαχα. Έλεος ρε παιδιά...Τι επιρροή μπορούν να έχουν τα Σκόπια στη Φίμπα? Πεντακάθαρη ή ταν η νίκη τους. Απλώς χέστηκαν πάνω τους οι Λιθουανοί στα τελευταία λεπτά.
a.car
QUOTE(yovaisha @ Sep 14 2011, 23:14 ) *
Παιδιά γεια!
Εγώ αρχίζω να υποψιάζομαι ότι πρόκειται για στημένο ευρωμπάσκετ υπέρ των Σκοπιανών.
Με έτσουξε ως Έλληνα το αποτέλεσμα αλλά κάποια πράγματα είναι ανεξήγητα.
Οι Λιθουανοί κάνανε 5-6 λάθη στα 2 τελευταία λεπ΄τα.
Ο Μακάλεμπ όσο και να τον αποθεώνεται 3 φορές έκανε στο τέλος το ίδιο πράγμα και κανείς ψηλός δεν σηκώθηκε να τον ταπώσει.
Χρόνια βλέπω μπάσκετ και αυτά τα πράγματα είναι ανεξήγητα.
Με τους φορτηγατζήδες σκοπιανούς ψηλούς και τον αναιμικό Ιλιέφσκι μην τρελαθούμε, ότι θα πάρουν και το ευρωμπάσκετ.
Δεν σας υποπτεύει ότι δυσκολεύτηκαν απο Φινλανδία και Γεωργία και έχασαν από το Μαυροβούνιο;



Να το ελέγξει η ΟΥΕΦΑ για ύποπτο στοιχηματισμό!!
tuareg
QUOTE (yovaisha @ Sep 14 2011, 23:14 ) *
Παιδιά γεια!
Εγώ αρχίζω να υποψιάζομαι ότι πρόκειται για στημένο ευρωμπάσκετ υπέρ των Σκοπιανών.
Με έτσουξε ως Έλληνα το αποτέλεσμα αλλά κάποια πράγματα είναι ανεξήγητα.
Οι Λιθουανοί κάνανε 5-6 λάθη στα 2 τελευταία λεπ΄τα.
Ο Μακάλεμπ όσο και να τον αποθεώνεται 3 φορές έκανε στο τέλος το ίδιο πράγμα και κανείς ψηλός δεν σηκώθηκε να τον ταπώσει.
Χρόνια βλέπω μπάσκετ και αυτά τα πράγματα είναι ανεξήγητα.
Με τους φορτηγατζήδες σκοπιανούς ψηλούς και τον αναιμικό Ιλιέφσκι μην τρελαθούμε, ότι θα πάρουν και το ευρωμπάσκετ.
Δεν σας υποπτεύει ότι δυσκολεύτηκαν απο Φινλανδία και Γεωργία και έχασαν από το Μαυροβούνιο;


ναι επιτηδες αφησαν το μονια να βαλει το τριποντο γιατι διαλεξαν παιξουν με λιθουανια αντι για σερβια....
οσο για τα drive του Βο δεν τον εχουν κοψει καν και καν,εχει βαλει καλαθι με ολους τους πιθανους τροπους στη μωρη των παντων στην ευρωλιγκα.... θα το κοψει ο βαλαντσιουνας κι ο γιαφτοκας???
aegeansheed
QUOTE(yovaisha @ Sep 14 2011, 23:14 ) *
Εγώ αρχίζω να υποψιάζομαι ότι πρόκειται για στημένο ευρωμπάσκετ υπέρ των Σκοπιανών.


To ελληνικό ποδόσφαιρο έχει κάνει μεγάλη ζημιά τελικά... tongue.gif
vastravoud
Θα έλεγα ότι μάλλον μου θυμίζουν ποδοσφαιρική Εθνική στο Euro 2004 tongue.gif
BULLET_GR
QUOTE (SoKRaM @ Sep 14 2011, 22:52 ) *
... Επαιξαν σαν αληθινοι Μακεδονες... 69.gif

Ε οχι επειδη οι Λιθουανοί ηταν αυτοκτονικοί να τους κάνουμε και Μακεδόνες τους κολ@σκοπιανους ugly1.gif

Τελικα επαληθεύτηκα, πριν μια εβδομαδα ειχα πει οτι η Λιθουανία δεν μου γεμίζει το μάτι, οχι οτι ειναι ομαδουλα, αλλά για μενα δεν ειναι κατι το ιδιαίτερο.
Εχει λαθος ανάπτυξη παιχνιδιού μερικές φορές, κ ορισμενες φορες εναν αποσβολομένο προπονητη να επιμενει σε προβλέψιμα πραγματα... μην τα ριχνουμε ολα στον προπονητη βεβαια, το μεριδιο της ήττας το ειχαν και οι παικτες.Μη ξεχνώντας την αστοχία τους στα 3π (το δυνατο τους σημειο) και τις βιαστικές ενέργειες τους, μαλιστα μερικες φορες ειχαν αργες επιστροφές και ειδα να κάνουν αιφνιδιασμό επιχειρώντας τρίποντο (αυτο αντο εκανε παιχτης του Γ.ΙΩΑΝΝΙΔΗ απλα θα τον πυροβολουσε πριν κατσει στον παγκο smiley.gif).
Ειναι μπροστα με 4-5 ποντους και βιαζονται 1,30 πριν το τελος, λιγο εξυπναδα χρειαζετε... δεν το καταλαβα ποτε αυτο που εκαναν.Ο γιανκουφσκι ειχε 5/5 ή 6/6 τριποντα δεν θυμάμαι σήμερα, τους πήγαινε η μπαλα λες και δεν ειχαν αντιπαλο (βαρελι το καλαθι).Ποσα διποντα κ τριποντα εβαζαν στο 1 δευτερο πριν την λήξη της επιθεσης δεν θυμαμε, και πολλά απο αυτα υπό κακές προϋπόθεσης.. και μαλιστα ενα με τον ΑΝΤΙΤΣ να σουταρει αλλα LARY BERD, με το σωμα πλαγια προς το καλαθι smiley.gif , δλδ δεν ηταν το στηθος του απεναντι στην στεφάνι icon_drunk.gif .
Ο ΜΑΓΚΑΛΗΣ τι εβαλε,τον ειχαν ξεχασει κ στην 4 περιοδο τους εκτελεσε, αλλα και τα λάθοι που έκαναν οι Λιθουανοι στα τελευταία δεύτερα ηταν ανεπίτρεπτα, να πω οτι επεζε η απηρη Φιλανδια να πω ο.κ, αλλα για τους Λιθουανους δεν επιτρεπετε.Τεσ πα, αυτη η κ@λο ομαδα δεν λεει να κουραστει κ να χασει, παιζουν ενα μπασκετ απρόβλεπτο, σουταρουν ΟΙ ΤΣΕΚΟΙ (βγαινει απ τον γνωστο μας ΤΣΕΚΟ) τους τρίποντα, και εκει που λες να τους κλεισεις εξω πλακωνουν τις διεισδύσεις και στα βάζουν απο μέσα(Ο μεσαίος παίκτης που λεγαμε πασάρει μεσα και...).
ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΝΕ ΜΑΓΚΕΣ ΟΙ ΛΙΘΟΥΑΝΟΙ
Nuntius
Άτυχος ο Γκορτάτ εν τω μεταξύ. Πήγε στην Σπαρτάκ Αγ. Πετρούπολης για να παίξει κατά την διάρκεια του lock out αλλά αν ο Άντιτς συνεχίσει τέτοιες εμφανίσεις και μετά το Ευρωμπάσκετ χλωμούλη τον βλέπω τον Μαρτσίν (ότι θα πάιξει εννοείται αλλά για το αν θα είναι βασικός είναι άλλο καπέλο).
yovaisha
Ο Ντάμιαν περιγράφει το πόσες "συμπτώσεις" έγιναν στα υστερόγραφά του.
Υπενθυμίζω ότι αυτή η ομάδα στο προηγούμενο ευρωμπάσκετ πέρασε και δεν ακούμπησε με την ίδια σχεδόν σύνθεση.
Δηλαδή ο Άντιτς έγινε παιχτόύρα στα γεράματα;
Και να πεις ότι τους βοήθησαν τα τρίποντα, άντε να το αποδίδαμε σε κωλοφαρδία
Ο Γιασικεβίτσιους και ο Κιριλένκο τις προάλλες αν και ηγέτες ήταν προκλητικά ανύπαρκτοι.
Τι να πω, αν το σκοπιανό σκορποχώρι είναι ομαδάρα τότε κάτι δεν πάει καλά με το μπάσκετ.
Τέλος πάντων ίσως με το στοίχημα να χουμε γίνει καχυποπτοι αλλά σίγουρα θα χε ενδιαφέρον να μάθουμε τι ποσά έχουν παιχτεί στα Σκόπια...
BULLET_GR
QUOTE (aegeansheed @ Sep 14 2011, 23:00 ) *
Εμένα μου θύμισε τη γλίστρα του Γιαννάκη στο Παρίσι... laugh.gif

smiley.gif smiley.gif
aegeansheed
QUOTE(BULLET_GR @ Sep 14 2011, 23:22 ) *
ΟΙ ΤΣΕΚΟΙ (βγαινει απ τον γνωστο μας ΤΣΕΚΟ)


Give some credit to Benchwarmer, man......... 68.gif
a.car
QUOTE(yovaisha @ Sep 14 2011, 23:26 ) *
Ο Ντάμιαν περιγράφει το πόσες "συμπτώσεις" έγιναν στα υστερόγραφά του.
Υπενθυμίζω ότι αυτή η ομάδα στο προηγούμενο ευρωμπάσκετ πέρασε και δεν ακούμπησε με την ίδια σχεδόν σύνθεση.
Δηλαδή ο Άντιτς έγινε παιχτόύρα στα γεράματα;
Και να πεις ότι τους βοήθησαν τα τρίποντα, άντε να το αποδίδαμε σε κωλοφαρδία
Ο Γιασικεβίτσιους και ο Κιριλένκο τις προάλλες αν και ηγέτες ήταν προκλητικά ανύπαρκτοι.
Τι να πω, αν το σκοπιανό σκορποχώρι είναι ομαδάρα τότε κάτι δεν πάει καλά με το μπάσκετ.
Τέλος πάντων ίσως με το στοίχημα να χουμε γίνει καχυποπτοι αλλά σίγουρα θα χε ενδιαφέρον να μάθουμε τι ποσά έχουν παιχτεί στα Σκόπια...



Αν κανείς είχε ποντάρει έστω και ένα δεκάρικο στη νίκη των γειτόνων πρέπει να πάει κατευθείαν για αλκοτέστ ή

πρέπει εμείς να τον πλευρίσουμε μήπως και μας πει καμιά εξάδα του τζόκερ.
Nuntius
Εν τω μεταξύ έβλεπες τον Τσεκόφσκι να σουτάρει τρίποντα με προκλητικότατο τρόπο παρότι 0/6 ενώ οι Λιθουανοί το σκέφτονταν 2-3 φορές πριν σουτάρουν οποιοδήποτε σουτ. 15 τρίποντα βάρεσαν οι Λιθουανοί, 32 (!) οι Σκοπιανοί (πέρασαν και τους Φινλανδούς). Ε, όταν βαράς 2 φορές παραπάνω τρίποντα κάποτε θα μπει η μπάλα, δεν μπορεί.

ΥΓ (μόνο ένα αυτή την φορά): 13,3% στα τρίποντα οι Λιθουανοί..
yovaisha
QUOTE(a.car @ Sep 14 2011, 23:32 ) *
Αν κανείς είχε ποντάρει έστω και ένα δεκάρικο στη νίκη των γειτόνων πρέπει να πάει κατευθείαν για αλκοτέστ ή

πρέπει εμείς να τον πλευρίσουμε μήπως και μας πει καμιά εξάδα του τζόκερ.

Υπάρχει κάτι που λέγεται "ύποπτος στοιχηματισμός". Εννοείται ότι νοήμων άνθρωπος δεν θα πίστευε ότι ο Μακάλεμπ θα αποδεικνυόταν Τζόρνταν και ο Γκετσέφσκι (παναγία μου) μανούλα στα επιθετικά ριμπάουντ.
Ginobili
QUOTE(aegeansheed @ Sep 14 2011, 20:00 ) *
Εμένα μου θύμισε τη γλίστρα του Γιαννάκη στο Παρίσι... laugh.gif

Το ίδιο ακριβώς πράγμα μου ήρθε στο μυαλό όταν το δα... tongue.gif
aegeansheed
QUOTE(yovaisha @ Sep 14 2011, 23:37 ) *
και ο Γκετσέφσκι (παναγία μου) μανούλα στα επιθετικά ριμπάουντ.


Είσαι σίγουρος ότι έβλεπες το ίδιο παιχνίδι που έβλεπαν οι περισσότεροι ??????? blink.gif
yovaisha
QUOTE(aegeansheed @ Sep 14 2011, 23:41 ) *
Είσαι σίγουρος ότι έβλεπες το ίδιο παιχνίδι που έβλεπαν οι περισσότεροι ??????? blink.gif

Τσεκόφσκι μωρέ οκ! Μπέρδεψα τους θεούς του μπάσκετ σόρυ
Ginobili
QUOTE(NBAholic @ Sep 14 2011, 20:04 ) *
Μακάλεμπ = Ο κορυφαίος σκοπιανός ηγέτης από την εποχή του Μεγάλου Αλεξάνδρου. rolleyes.gif

77.gif



Το άξιζαν και με το παραπάνω οι Σκοπιανοί.Το έλεγα...δεν ψοφάει με τίποτα αυτή η Ομάδα.Για να είμαι ειλικρινής όμως,με χαλάει να τους στους Ολυμπιακούς του χρόνου.Όπως και να το κάνεις...θα προτιμούσα να δω άλλη ομάδα με μεγαλύτερη δυναμική.Θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον...από τα Σκόπια του Μακάλεμπ....
BULLET_GR
QUOTE (aegeansheed @ Sep 14 2011, 23:31 ) *
Give some credit to Benchwarmer, man......... 68.gif

δεν ξέρω και καλα αγγλικά, για σπάσε το στα ελληνικα
saleasss
Ασχετο, αλλά αυτό είναι ένα τρανταχτό παράδειγμα γιατί τελικά οι αμερικάνοι μπορούν να φτιάξουν 6-7 εθνικές ομάδες που μπορούν να πατήσουν στο κεφάλι όλες τις ευρωπαικές μαζί...
Πάει ένα καλό παιχτάκι της σειράς που δεν παίζει καν στον ΝΒΑ (ο μακγκάλης που λέτε ) σε μια εθνική ομάδα με 11 παλαιστές/ξυλοκόπους/σκαπανείς και την πάει στις 4 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης... Και μου λέτε για Ισπανία και λοιπά παλαβά wos_sport4.gif
Manu7
QUOTE(Ginobili @ Sep 14 2011, 23:45 ) *
77.gif



Το άξιζαν και με το παραπάνω οι Σκοπιανοί.Το έλεγα...δεν ψοφάει με τίποτα αυτή η Ομάδα.Για να είμαι ειλικρινής όμως,με χαλάει να τους στους Ολυμπιακούς του χρόνου.Όπως και να το κάνεις...θα προτιμούσα να δω άλλη ομάδα με μεγαλύτερη δυναμική.Θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον...από τα Σκόπια του Μακάλεμπ....

Εντάξει στο προολυμπιακό πήγαν.Όχι στους ΟΑ...

Εκτός αν νικήσουν και τους αξύριστους..tongue.gif
Ginobili
QUOTE(Nuntius @ Sep 14 2011, 20:36 ) *
Εν τω μεταξύ έβλεπες τον Τσεκόφσκι να σουτάρει τρίποντα με προκλητικότατο τρόπο παρότι 0/6 ενώ οι Λιθουανοί το σκέφτονταν 2-3 φορές πριν σουτάρουν οποιοδήποτε σουτ.

Τον έβλεπα που έβγαινε με τα 5 φάουλ...και λέω,ούτε με Κβαντομηχανική δεν εξηγείται αυτό το πράγμα που βλέπουμε.Ένας ξυλοκόπος με μία μπάκα...μια πατσοκοιλιά...άμπαλος..και να βλέπουμε τέτοιο ντέρμπι..
aegeansheed
Τσέκος - Φάραμιρ εν συντομία.

διάφορα:

- Ο Λαβρίνοβιτς γιατί τόσο εκτός ροτέσιον σε αυτό το ΕΒ (ενώ παίζει ο Γυφτόκας)?
- Όσο έτρεχε η Λιθουανία η διαφορά ανέβαινε.
- Τον Μπο όσο τον υποτιμάς στο μάτι, τόσο στη φέρνει "στο κρεβάτι". Συμβουλή νο1 αν θέλεις να κερδίσεις αυτήν την ΠΓΔΜ: σχεδίασε πώς να τον αντιμετωπισεις αμυντικά.
- Λέμε για λάθη της Λιθουανίας στο τέλος, αλλά κανείς δε μιλάει για 2 τραγικά λάθη της ΠΓΔΜ: μία επαναφορά και καλάθι κάτω από τη μπασκέτα που δεν είδαμε ποτέ στην ΤΒ και μια ακράτεια ultra slipad του Σαμαρτζίσκι μετά από το προς στιγμήν αμυντικό ριμπάουντ. Λάθη (μεγάλα) έγιναν εκατέρωθεν
- Τσέκος σε κορμί: κράμα Μίρκο Μιλίσεβιτς και μικρού Γιαννουζάκου?
- Lietuva: too soft to be true...
tuareg
Λετε να γινει τελικα το ζευγαρωμα που λεγαμε με τους σκοπιανους αλλα για μεταλλιο αντι για θεση σε προολυμπιακο??
T.W.Is.M.
Για καλη μου τυχη δεν το ειδα, οποτε δεν εχω να κανω κανενα σχολιο.
Οι Αμερικανοι ποτε παιζουν?
Πλεον αν αποκλειστει η Ελλαδα θα υποστηριξω την Αργεντινη.
Ginobili
QUOTE(Manu7 @ Sep 14 2011, 20:48 ) *
Εντάξει στο προολυμπιακό πήγαν.Όχι στους ΟΑ...

Εκτός αν νικήσουν και τους αξύριστους..tongue.gif

Οι 4 πρώτοι δεν πάνε κατευθείαν ΟΑ? Έτσι νόμιζα
Manu7
QUOTE(Ginobili @ Sep 15 2011, 00:00 ) *
Οι 4 πρώτοι δεν πάνε κατευθείαν ΟΑ? Έτσι νόμιζα

Οι 2 πρώτοι ΟΑ.
Οι θέσεις 3-6 προολυμπιακό.
kseplenhs
Τελικά το λιθουανία-σερβία παραήταν μαγική εικόνα για το τι μπορούσαν να πετύχουν οι λιθουανοί.Ηταν σε εξωφρενική μέρα,έπρεπε να το περιμένουμε...
sacarame
QUOTE(Manu7 @ Sep 14 2011, 22:44 ) *
Ο λαός απαιτεί σχόλιο από:

sacarame, T.W.Is.M και SG3ptshooter.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

rolleyes.gif


Αφού το ζητάει ο λαός,δεν θα του χαλάσουμε χατίρι..

Πραγματικά πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα της ΦΥΡΟΜ..Για μία ακόμα φορά εξέπληξαν τους πάντες και δικαιότατα βρίσκονται εκεί που βρίσκονται..
Είναι μια ομάδα που πραγματικά καταφέρνει να ελέγχει το ματς καθ'όλη την διάρκεια του και να μην απογοητεύεται από τις διαφορές εις βάρος της..
Το πιο εντυπωσιακό,και πραγματικά για μένα αναπάντητο ερώτημα, είναι το πως καταφέρνουν και μπαίνουν στα τελευταία λεπτά του κάθε ματς έχοντας το πολύ 1 ομαδικό φάουλ!!!Και γίνεται ακόμα εντυπωσιακότερο αν προσθέσεις το γεγονός ότι στο διάστημα αυτό επιστρέφουν από διαφορές 7-9 πόντων,που σε κλειστά ματς δεν είναι αμελητέες!!
Στο ματς με τη Ρωσία φτάσαν στα 40 δευτερόλεπτα έχοντας μόνο 1 φάουλ ανατρέποντας μια διαφορά 8 πόντων..Σήμερα και πάλι φτάσαν στο τελευταίο λεπτό με 1 μόλις ομαδικό,ενώ και στην τρίτη περίοδο παλι κάναν το πρώτο στα 3.30 για την λήξη..

Κατά τα άλλα,θεωρώ ότι βγάλαμε τα μάτια μας μόνοι μας.Και το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχει ο προπονητής που για ακόμα μια φορά έδειξε ότι δεν το πολυέχει...Κατ'αρχάς, δεν γίνεται να μην μπορείς να κουμαντάρεις λίγο την ομάδα σου και να ελέγξεις το ρυθμό υπέρ σου...Το ματς πλησίαζε στο τέλος, η Λιέτουβα είχε κάποιες διαφορές και έπαιζε τόσο βιαστικά και άναρχα λες και έχανε με 10 και καιγόταν ο απαυτός της...
Επίσης έχει κάποια κολλήματα και δεν δείχνει να μπορεί να απαγκιστρωθεί από αυτά..Δεν ξέρω αν φταίει ότι κάνει ένα πλάνο και θέλει να μείνει σε αυτό αρνούμενος ή φοβούμενος να ξεφύγει από αυτό, αλλά το αποτέλεσμα δεν τον δικαίωσε..Δηλαδή, στην 2η περίοδο βλέπεις ότι το σχήμα με τα 3 γκαρντ (Σάρας/Καλνιέτις, Καουκένας και Πότσιους) έχει λειτουργήσει καλά,ρολάρει και μπροστά και πίσω και σε έχει βοηθήσει να πάρεις μια καλή διαφορά...Στο δεύτερο ημίχρονο σκαλώνει και βάζει τον Γιασάιτις να παίξει περίπου 15-16 από τα 20 λεπτά..Ο οποίος Γιασάιτις δεν σε βοηθάει ούτε επιθετικά αλλά ούτε και αμυντικά διότι σε όλες τις αλλαγές στα σκριν, δεν μπορούσε να μαρκάρει κανέναν από τους Ιλιέφσκι-Μπο ενώ και ο Στογιανόβσκι βάζει 3/3 τρίποντα στο β μέρος...

Επίσης, βλέπεις ότι η γραμμή ψηλών σου είναι σε καλή μέρα..Σονγκάιλα και Γιαβτόκας δίνουν σκορ και επίσης ο Αντιτς και ο Τσεκόφσκι έχουν από 4 !!! φάουλ...Πόσο δύσκολο είναι να σκεφτείς ότι πρέπει να τους δώσεις την μπάλα και γενικά να πας τις επιθέσεις σου κοντά στο καλαθι....Αντιθέτως,βαράγαμε τρίποντα σαν σε διαγωνισμό και ενώ ήταν εμφανές ότι τα σουτ δεν μας μπαίναν σήμερα...

Καλά το γεγονός ότι στην τελευταία επίθεση αποφασίζει να βγάλει play για τον Γιασάιτις, νομίζω είναι ανάξιο σχολιασμού...Ο Σίμας είναι τραγικός σε όλο το ματς και νωρίτερα έχει χάσει 2 ελεύθερα τρίποντα από τις γωνίες, και του δίνεις να πάρει ένα τέτοιο σουτ...Πιστέυω κι αυτό ήταν στα κολλήματα του.Ότι δηλαδή έιχε σκεφτεί ότι αν φτάσω σε τέτοια κατάσταση, θα δώσω το σουτ στον Σιμας... 68.gif 68.gif

Τέλοσπαντων,έτσι που τα κάναμε καλά να πάθουμε.....Και πάλι μπράβο στα Σκόπια...
morrison
QUOTE(sacarame @ Sep 15 2011, 00:12 ) *
Τέλοσπαντων,έτσι που τα κάναμε καλά να πάθουμε.....Και πάλι μπράβο στα Σκόπια...


Λογια μεγαλου αντρος!Χωρις δικαιολογιες και αλλα παρεμφερη... 41.gif tongue.gif

Δεν ειδα ουτε εγω το ματς.Και δεν το ειδα γιατι δεν περιμενα κατι τετοιο...

Απλα να πω οτι αυριο στις 3.30 οι Λιθουανοι παιζουν το Προλυμπιακο με τους Σλοβενους.
Και περα απο τις 3 ωρες διαφορας στην ξεκουραση σωματικα,οι Σλοβενοι εχουν και το πλεονεκτημα οτι σιγουρα θα περιμεναν οτι θα παιξουν αυτο το ματς αντιθετα με τους Λιθουανους που δυσκολα θα εχουν συνελθει απο το σοκ.

Vas
Μπράβο στους Σκοπιανούς! (σε όλο τον αλλο κόσμο τους λένε Μακεδόνες).

ΚΑι να φανταστεί κανείς ότι δεν έπαιζε και ο "καλυτερος" ψηλός τους Γκετζεφσκι! Με Ισπανία προλαβενει??

Το κακό είναι ότι οι Ισπανοί θα είναι ψιλιασμενοι σε 2 μερες. Μακάρι να δούμε και άλλη έκπληξη στα ημιτελικά και στο τελικο Ελλαδα-Σκοπια!!
Nuntius
QUOTE (morrison @ Sep 15 2011, 00:42 ) *
Δεν ειδα ουτε εγω το ματς.Και δεν το ειδα γιατι δεν περιμενα κατι τετοιο...


Στις 4 η ώρα (τα ξημερώματα) το δείχνει το ΣινέΣπορ+. Προσπάθησε να το δεις. Αξίζει. Όχι σαν ποιότητα μπάσκετ αλλά σαν μαχητικότητα είναι πραγματικά για σεμινάριο. Σκέτες βδέλλες οι Σκοπιανοί καθ'όλη την διάρκεια του αγώνα.

QUOTE (morrison @ Sep 15 2011, 00:42 ) *
Απλα να πω οτι αυριο στις 3.30 οι Λιθουανοι παιζουν το Προλυμπιακο με τους Σλοβενους.
Και περα απο τις 3 ωρες διαφορας στην ξεκουραση σωματικα,οι Σλοβενοι εχουν και το πλεονεκτημα οτι σιγουρα θα περιμεναν οτι θα παιξουν αυτο το ματς αντιθετα με τους Λιθουανους που δυσκολα θα εχουν συνελθει απο το σοκ.


Έχεις ένα point αλλά πραγματικά οι Σλοβένοι είναι τόσο αυτοκτονικοί / κάτω του μετρίου φέτος που δύσκολα τους βλέπω να κάνουν κάτι. Μονάχα ο Μπέγκιτς και καμιά φορά τα αδέρφια Ντράγκιτς δείχνουν να θέλουν να κάνουν κάτι (όταν δεν βαράνε τρίποντα δηλαδή).
T.W.Is.M.
QUOTE(Vas @ Sep 15 2011, 00:47 ) *
Το κακό είναι ότι οι Ισπανοί θα είναι ψιλιασμενοι σε 2 μερες. Μακάρι να δούμε και άλλη έκπληξη στα ημιτελικά και στο τελικο Ελλαδα-Σκοπια!!


Καλα, αν δω τη ΜcCalebbland να κοντραρει την Ισπανια για περισσοτερο απο ημιχρονο θα πηδηχτω απ το παραθυρο! smiley.gif
Vas
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 15 2011, 00:51 ) *
Καλα, αν δω τη ΜcCalebbland να κοντραρει την Ισπανια για περισσοτερο απο ημιχρονο θα πηδηχτω απ το παραθυρο! smiley.gif


εδώ κέρδισε Λιθουανία! δεν θα κοντράρει τους άλλους?? smiley.gif
Nuntius
QUOTE (Vas @ Sep 15 2011, 00:55 ) *
εδώ κέρδισε Λιθουανία! δεν θα κοντράρει τους άλλους?? smiley.gif


Αν η Ισπανία μπει χαλαρά στο ματσάκι όπως με την Σλοβενία τότε σίγουρα το πρώτο ημίχρονο θα είναι πολύ κοντά. Εγώ θα επαναλάβω αυτό που έλεγε κατά την διάρκεια του Σκόπια - Λιθουανία (στον εαυτό μου και στους φίλους μου αλλά whatever). Αν το παιχνίδι πάει στους 60-70 πόντους, τα Σκόπια είναι μέσα στο παιχνίδι και ικανά για την νίκη. Αν το σκορ περάσει τους 80 τότε η Ισπανία δύσκολα χάνει. Το θέμα είναι να καταφέρεις να περάσεις τους 80 εναντίον τους (κανείς δεν το έχει καταφέρει μέχρι στιγμής με την Κροατία να φτάνει πιο κοντά με 76).

Γενικά, μέχρι στιγμής τα Σκόπια έχουν πνίξει κάθε επίθεση. Ναι, οι Λιθουανοί βάραγαν τούβλα σήμερα. Ναι, εμείς ήμασταν σε κακή μέρα. Ναι, οι Ρώσσοι δεν είναι επιθετική ομάδα. Ναι, οι Φινλανδοί πάνε ψηλά μόνο όταν μπαίνουν όλα τα σουτ. Ναι, οι Κροάτες και οι Σλοβένοι είναι ασόβαροι το λιγότερο, ανεκδιήγητοι το περισσότερο. Ναι, το Μαυροβούνιο απέτυχε. Ναι, η Γεωργία δεν είχε Πατσούλια. Ναι, ο Τελέτοβιτς και ο Ντόμερκαντ της Βοσνίας ήταν κακοί απέναντι στα Σκόπια. Ναι, ναι, ναι. Χίλια ναι.

Αλλά για καθίστε λίγο ρε παιδιά. 9 αγώνες ήταν αυτοί. Ήταν σε όλους τόσο κωλόφαρδοι που οι αντίπαλοι ήταν σε κακή μέρα? Η άμυνα που κάναν δεν συνείσφερε καθόλου σε αυτό? Τόσες συμπτώσεις πια?

Όχι πως οι Ισπανοί δεν είναι το φαβορί. Κάθε άλλο. Αλλά αν παρουσιαστούν όπως παίξαν στο πρώτο ημίχρονο με Σλοβενία θα έχουν μεγάλα θέματα.
Anaz
Τα'λεγα σημερα σε ενα φιλαρακι οτι μ'εψηνε πολυ στοιχηματικα η νικη των Σκοπιων, και με κοροιδευε..

Κι εγω πιστευω οτι 9 ματς δεν μπορει να ειναι τυχαια, και βεβαια σε τετοιες διοργανωσεις παιζει πολυ ρολο το μομεντουμ οπως ειχε πει κι ο Twism και συμφωνω απολυτα.

Γενικα ομως πιστευω απλα αυτο που ειχα πει απο την αρχη.. Οτι προκειται περι μιας υπερεκτιμημενης Λιθουανιας, και μιας υπερεκτιμημενης διοργανωσης γενικοτερα. Και η παρουσια των Σκοπιων, περα απ'ολα τ'αλλα επιβεβαιωνει σε εναν βαθμο κι αυτο.
Μιλαμε για μια διοργανωση χωρις καμμια ιδιαιτερα αδυναμη ομαδα, με πολλες μετριο-καλες πολυ κοντα σε δυναμικοτητα, και..τους Ισπανους που ειναι τρια επιπεδα πιο πανω και κατ'εμε δεν παιζονται απο καμμια Ευρωπαικη ομαδα αυτη τη στιγμη!! Αμα παιξουν συγκεντρωμενα ειναι για να ριχνουν 20αρες σε ολους τους ανταγωνιστες.Απλα. Για μενα θα'ναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ εκπληξη, να χασουν αυτο το Ευρωμπασκετ.Δεν θυμαμαι αλλη προσφατη μπασκετικη διοργανωση με ΤΟΣΟ ξεκαθαρο φαβορι. Βεβαια επειδη ολα κρινονται σε ΜΙΑ βραδια, ολα γινονται.. Και δεν αποκλειεται οι Γαλλοι πχ να τους κανουν καμμια κηδεια, ΑΝ δεν τους εχουμε αποκλεισει στο μεταξυ εμεις.. biggrin.gif

Φυσικα θα γουσταρα τρελα να κανει κανα θαυμα ο τρελο-Μακαλεμπ στον ημιτελικο! Και με δ'αυτους πλεον, ποτε μη λες ποτε!Θα μιλαμε μετα για τον μεγαλυτερο ισως αθλο στην ιστορια του ομαδικου αθλητισμου!!! biggrin.gif
theref
QUOTE(Anaz @ Sep 15 2011, 00:38 ) *
Φυσικα θα γουσταρα τρελα να κανει κανα θαυμα ο τρελο-Μακαλεμπ στον ημιτελικο! Και με δ'αυτους πλεον, ποτε μη λες ποτε!Θα μιλαμε μετα για τον μεγαλυτερο ισως αθλο στην ιστορια του ομαδικου αθλητισμου!!! biggrin.gif


Ο μεγαλυτερος αθλος ηταν αυτος της ελλαδας στο πανευρωπαικο ποδοσφαιρου. Αν το παρουνε τα σκοπια δεν θα ηταν εκπληξη γιατι δεν παιζουν ασχημα και το ψιλοαξιζουν-αρκει η Ισπανια να βρεθει σε κακη μερα.
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Sep 14 2011, 22:44 ) *

QUOTE(duncan21 @ Sep 14 2011, 22:47 ) *


QUOTE(a.car @ Sep 14 2011, 22:55 ) *
Καλά ήταν δυνατόν να νικήσουν με τον Γιασάιτις;

όχι
QUOTE(whoever81 @ Sep 14 2011, 23:05 ) *
Θα πενθούνε για μήνες οι Λιθουανοί, μην πω και χρόνια...

χρόνια δε νομίζω, λογικά θα πάμε με νέο κόουτς στο Λονδίνο..
QUOTE(tuareg @ Sep 14 2011, 23:10 ) *
οι λιθουανοι γατακια και χεστηδες



Προφανέστατα καλά να πάθουμε. Το να κοπανιέμαι ότι έχουν ξεχάσει στον πάγκο μέχρι και το ΓιαΣτόκας λέει πολλά για χτες.
Zoys
Πιο πολύ από τον Σάρας, τον Καουκένας, τον Κεμζούρα, τους Λιθουανούς γενικότερα (παίκτες και οπαδούς) λυπάμαι τον Μπόζα. Τα είχε κανονίσει τόσο καλά για να διασταυρωθεί η Σλοβενία με FYROΜ στο σημερινό ματς για τις θέσεις 5-8 και γύρισε ο κόσμος ανάποδα με αποτέλεσμα να βρει μπροστά του τους Λιθουανούς... Ο άνθρωπος πρέπει να τραβάει τα μαλλιά του - όσα του 'χουν μείνει.
sthnapexw
To παιχνίδι Σλοβενία - Λιθουανία είναι σήμερα στις 3:30....ποιός φωστήρας έβγαλε τετοιο πρόγραμμα ήθελα να ξερα!
xaris_
αυτα δεν γινονται
παντως η Λιθουανια ουτε ενα σφυριγμα δεν πηρε σαν γηπεδουχος
captain charisma
μακγκαλεμπ= ο γκαλης των φτωχων...

τα σκοπια ειναι πολυ τυχερα διοτι πεσαν σε ενα βατο ομιλο με ισης δυναμικοτητας αντιπαλους και μονο φαβορι την ελλαδα στα χαρτια ομως...αφου μας κερδισαν πηραν τα πανω τους και πανε τρενο μεχρι τωρα...αν ειχαμε κερδισει εμεις σ εκεινο το ματς ισως να ηταν διαφορετικα τα πραγματα για αυτους..

επισης ποσες πιθανοτητες θα δινατε στα σκοπια να περασουν το πρωτο γυρο αν ειχαν κληρωθει στο πρωτο ομιλο με ισπανιες λιθουανιες τουρκιες η στο 2 ομιλο με γαλλιες σερβιες γερμανιες ιταλιες??? καμια πιθανοτητα...ελα ομως που βρεθηκαν σε ευκολο ομιλο και τωρα διεκδηκουν μεταλλιο...
Anaz
QUOTE(theref @ Sep 15 2011, 03:38 ) *
Ο μεγαλυτερος αθλος ηταν αυτος της ελλαδας στο πανευρωπαικο ποδοσφαιρου. Αν το παρουνε τα σκοπια δεν θα ηταν εκπληξη γιατι δεν παιζουν ασχημα και το ψιλοαξιζουν-αρκει η Ισπανια να βρεθει σε κακη μερα.
Aμα τα Σκοπια κερδισουν τους Ισπανους και παρουν ΚΑΙ το χρυσο δεν θα'ναι εκπληξη, θα'ναι ΘΑΥΜΑ που ομοιο του δεν πιστευω να εχει ξαναδει η ιστορια του ομαδικου αθλητισμου.
Το Euro της Ελλαδας τρομερο επιτευγμα, αλλα δεν το φτανει με τιποτα. Αμα ειχαμε παρει το μουντιαλ του 98, θα'χαμε μια καλη συγκριση. tongue.gif
Nuntius
QUOTE (Zoys @ Sep 15 2011, 10:47 ) *
Πιο πολύ από τον Σάρας, τον Καουκένας, τον Κεμζούρα, τους Λιθουανούς γενικότερα (παίκτες και οπαδούς) λυπάμαι τον Μπόζα. Τα είχε κανονίσει τόσο καλά για να διασταυρωθεί η Σλοβενία με FYROΜ στο σημερινό ματς για τις θέσεις 5-8 και γύρισε ο κόσμος ανάποδα με αποτέλεσμα να βρει μπροστά του τους Λιθουανούς... Ο άνθρωπος πρέπει να τραβάει τα μαλλιά του - όσα του 'χουν μείνει.


Το ίδιο και οι Γάλλοι που έχασαν επίτηδες από Ισπανία για να μην παίξουν με Λιθουανία στον ημιτελικό και αν δεν είχαν χάσει θα έπαιζαν με τα Σκόπια tongue.gif

QUOTE (xaris_ @ Sep 15 2011, 13:20 ) *
αυτα δεν γινονται
παντως η Λιθουανια ουτε ενα σφυριγμα δεν πηρε σαν γηπεδουχος


Ισχύει. 50-50 τους έπαιζαν. Ίσως σκέφτηκαν πως αν χρειαζόντουσαν σφυρίγματα για να κερδίσουν τα Σκόπια τότε είναι άξιοι της μοίρας τους και γι' αυτό δεν τους τα έδωσαν.
Nuntius
Δεν βρήκα πως να κάνω edit το άνωθεν σχόλιο μου οπότε απλά κάνω κατευθείαν το ποστ. Που λέτε, έβλεπα πριν λίγο το Σλοβενία - Λιθουανία και μιας και δεν υπάρχει topic γι' αυτό τον αγώνα το σχολιάζω εδώ. Οι Λιθουανοί έκαναν ακριβώς τα ίδια λάθη. Η μόνη διαφορά ήταν πως το κρίσιμο τρίποντο το πήρε ο Καλνιέντις (όπως και έπρεπε να γίνει και χθες) και πως ο Λάκοβιτς έκανε airball στην διείσδυση (απλά τραγικός). Αν δεν έπαιζαν με την Σλοβενία αλλά με τα Σκόπια θα ξαναέχαναν και σήμερα με την εικόνα που έδειξαν.

ΥΓ: Απίστευτος ο Μίρζα Μπέγκιτς. Ο μοναδικός αξιόπιστος Σλοβένος σε όλο το τουρνουά.
Razorblade Fish
QUOTE(Nuntius @ Sep 15 2011, 17:17 ) *
Δεν βρήκα πως να κάνω edit το άνωθεν σχόλιο μου οπότε απλά κάνω κατευθείαν το ποστ. Που λέτε, έβλεπα πριν λίγο το Σλοβενία - Λιθουανία και μιας και δεν υπάρχει topic γι' αυτό τον αγώνα το σχολιάζω εδώ. Οι Λιθουανοί έκαναν ακριβώς τα ίδια λάθη. Η μόνη διαφορά ήταν πως το κρίσιμο τρίποντο το πήρε ο Καλνιέντις (όπως και έπρεπε να γίνει και χθες) και πως ο Λάκοβιτς έκανε airball στην διείσδυση (απλά τραγικός). Αν δεν έπαιζαν με την Σλοβενία αλλά με τα Σκόπια θα ξαναέχαναν και σήμερα με την εικόνα που έδειξαν.

ΥΓ: Απίστευτος ο Μίρζα Μπέγκιτς. Ο μοναδικός αξιόπιστος Σλοβένος σε όλο το τουρνουά.

Λακοβιτς μαγικος στα κρισιμα και παλι.Εκτος απο το airball εχει κανει και τη λαθος πασα στην προηγουμενη επιθεση.Μονο οι Σλοβενοι μπορουσαν να χασουν αυτο το ματς.Ο Μπεγκιτς πραγματικα καταπληκτικος.Σκεπαζε τα καλαθια και τους τρελανε στην ταπα...Αλλα και μπροστα εκανε και drive(!!) και μαλιστα τελειωνοντας μετα απο προσποιηση...Ειναι βεβαια αρκετα αργος ενω και στην επιθεση θελει δουλιτσα.Αξιοπρεπεστατος παντως.
Nuntius
QUOTE (Razorblade Fish @ Sep 15 2011, 20:48 ) *
Λακοβιτς μαγικος στα κρισιμα και παλι.Εκτος απο το airball εχει κανει και τη λαθος πασα στην προηγουμενη επιθεση.Μονο οι Σλοβενοι μπορουσαν να χασουν αυτο το ματς.Ο Μπεγκιτς πραγματικα καταπληκτικος.Σκεπαζε τα καλαθια και τους τρελανε στην ταπα...Αλλα και μπροστα εκανε και drive(!!) και μαλιστα τελειωνοντας μετα απο προσποιηση...Ειναι βεβαια αρκετα αργος ενω και στην επιθεση θελει δουλιτσα.Αξιοπρεπεστατος παντως.


Είναι κρίμα να βλέπεις τέτοιους δουλευταράδες ψηλούς σαν τον Μπέγκιτς να προδίδονται τελευταία στιγμή από τραγικές επιλογές "ταλαντούχων" γκαρντ. Τέσπα, το πήγα λίγο off-topic. Η συζήτηση αυτή θα μπορούσε να είχε γίνει στο topic της Σλοβενίας αλλά απλά ήθελα να κάνω την σύγκριση στο γιατί έχασε η Σλοβενία αλλά κέρδισαν τα Σκόπια σε ένα πολύ παρόμοιο σενάριο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.