Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερες ελληνικές κωμικές σειρές
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3
eftychia
Απο τα καινουρια εχετε δει κανενα?
Εγω εχω δει μονο 2 ως τωρα
"Γοργονες" (γιατι απλα λατρευω Γιωργο Σειταριδη, αποθεωνω Λινα Σακα και Λουδαρο- η "Αγγελα" λιγο χλιαρη)
Ενα με τον Μπεζο καθε Παρασκευη στις 9. Δενει πολυ ομορφα με τη Λεχου. Γελασα αρκετα οσο εχω δει.
thrylos7
Αυτό με τον Μπέζο το έχει δει κι εγώ (τί πρωτότυπο!)... Ωραία σειρά, αρκετά κωμική και ίσως με την πιο κουφή σκηνή-ατάκα που έχω δει... Αυτή με την "τρίπλα με το αριστερό πόδι..."

Αν το χιούμορ είναι ένας κύκλος 360 μοιρών, αυτή στέκεται ακριβώς πάνω στις 360, οπότε υπάρχει ο κίνδυνος κάποιος να μη γελάσει καθόλου... Εγώ πάντως ξεκαρδίστηκα...

icon_drunk.gif
jois21
Δε βλεπεται ΚΑΝΕΝΑ απ τα 2. biggrin.gif
Gravedigger
QUOTE(jois21 @ Oct 14 2007, 22:33 ) *
Δε βλεπεται ΚΑΝΕΝΑ απ τα 2. biggrin.gif

Όντως είναι και τα 2 επιεικώς χάλια....Εμένα μου αρέσει το big bang από τα καινούρια.Έχει πολύ έξυπνες ατάκες....(Ψάχνω τον κατάλληλο για μελλοντικό μου πρώην! tongue.gif )
Das Kapital
Κωνσταντινου και Ελενης,αυτη και καμια αλλη,οσες φορες και να το δω δεν το χορταινω ειναι απλα φοβερη θυμαμαι στο 7μερεςtv το 2003 που εγραφε πως ειχε τη μεγαλυτερη τηλεθεαση απο ολες ενω ηταν σειρα 3-4 χρονων!

Καλες ηταν τα εγκληματα,το ρετιρε που εχω δει απο επαναληψεις,το καφε της χαρας την πρωτη χρονια,της Ελλαδος τα παιδια,το λιφτινγκ 77.gif ,εκεινες και εγω,οι αυθαιρετοι απο επαναληψεις και τελος το πατερ ημων!
Pierce
QUOTE(lebron15 @ Oct 14 2007, 23:28 ) *
οι αυθαιρετοι

το κερατο μου σουλα! (επικη ατακα, ρισπεκτ στον ελληνα ντανι ντε βιτο ,βαλαβανιδη)
apkat
QUOTE
Καλες ηταν τα εγκληματα,το ρετιρε που εχω δει απο επαναληψεις,το καφε της χαρας την πρωτη χρονια,της Ελλαδος τα παιδια,το λιφτινγκ 77.gif ,εκεινες και εγω,οι αυθαιρετοι απο επαναληψεις και τελος το πατερ ημων!


Kαλα ρε Λεμπρον..Τι επιλογες ειναι αυτες;;Κατα την γνωμη μου το Λιφτινγκ ειναι ισως η χειροτερη σειρα εβερ μαζι με ενα αλλο απαραδεκτο που νομιζω λεγοταν φιλαρακια με τον Μιχαλοπουλο..Οσο για το ρετιρε ενταξει ειναι σειρα 15ετιας και οποτε εκτος εποχης.Ομως δεν εχει αυτο που εχουν οι απαραδεκτοι πχ που ειναι επικαιροι και σημερα..Πλεον το ρετιρε ο μονος λογος να το δει καποιος μονο για να γελάσει με την καταντια των σιριαλ της εποχης..
sihainas
Εγώ μόνο το Big Bang ξεκίνησα φέτος... θα δούμε πως θα πάει... καλό φαίνεται...
Air Kef
Τις Γοργονες παρακολουθω (χωρις παθος) κυριως λογω της εκπληκτικιας και παραδεισενιας ομορφιας που εκπεμπει η Λινα Σακκά 77.gif . biggrin.gif

Επισης αυτο με το Φιλιππιδη συμπαθω λιγο,μιας και καποιες αττακες εχουν πλακα.
Μεχρι τωρα καμια αλλη.Ουτε καν μου κανει να τις παρακολουθησω.Μονο το Μπιγκ Μπανγκ εχω σκεφτει να δω καποια στιγμη μιας και εχω ακουσει καλα λογια.




Ααααα.Ειδα τυχαια το 1ο επεισοδιο στα "Ιχνη" στο Μεγκα.

Πολυ καλυτερο απο οτι το περιμενα.Ωραια σκηνικα,καλοι ηθοποιοι και σκηνοθεσια.Νομιζω για τα ελληνικα δεδομενα ειναι καπως μπροστα απο τα υπολοιπα.Θα το προσεξω. biggrin.gif
jois21
Τι εγινε κεφ μας αρεσουν οι ξανθιες τυπου Σακκα; tongue.gif
center
Το big bang είναι όντως ωραίο!!! Το αγαπημένο μου όμως είναι s1nGLes 2 1/2 77.gif 77.gif 77.gif
το καινούριο του ΑΝΤ1 με τον Χαικάλη
όπως και του Μega Λατρεμένοι μου γείτονες tongue.gif tongue.gif
geosider
QUOTE(Air Kef @ Oct 14 2007, 21:48 ) *
Τις Γοργονες παρακολουθω (χωρις παθος) κυριως λογω της εκπληκτικιας και παραδεισενιας ομορφιας που εκπεμπει η Λινα Σακκά 77.gif . biggrin.gif

Επισης αυτο με το Φιλιππιδη συμπαθω λιγο,μιας και καποιες αττακες εχουν πλακα.
Μεχρι τωρα καμια αλλη.Ουτε καν μου κανει να τις παρακολουθησω.Μονο το Μπιγκ Μπανγκ εχω σκεφτει να δω καποια στιγμη μιας και εχω ακουσει καλα λογια.
Ααααα.Ειδα τυχαια το 1ο επεισοδιο στα "Ιχνη" στο Μεγκα.

Πολυ καλυτερο απο οτι το περιμενα.Ωραια σκηνικα,καλοι ηθοποιοι και σκηνοθεσια.Νομιζω για τα ελληνικα δεδομενα ειναι καπως μπροστα απο τα υπολοιπα.Θα το προσεξω. biggrin.gif

καλή η σακκά δεν λέω αλλά η σειρά είναι από τις πιο άθλιες κωμικές που έχω δει
το κακό είναι ότι φέτος μέχρι στιγμής δεν μου αρέσει καμία από τις κωμικές

για τα "ίχνη" που λες στο μέγκα, το είδα και εγώ αλλά πολύ αμερικανιά ρε παιδί μου

μήπως έβλεπε κανείς το "πάμε πακέτο" στον άλφα;
άι σιχρίρ πια, άλλαξαν την θεά ΙΩΑΝΝΑ και έβαλαν ένα παλικάρι να παραδίδει τα πακέτα
αίσχος
rchos
QUOTE
άι σιχρίρ πια, άλλαξαν την θεά ΙΩΑΝΝΑ και έβαλαν ένα παλικάρι να παραδίδει τα πακέτα
αίσχος


η θεα εχει δικια της επομπη πλεον!παρουσιαζει το μεγκα σταρ πλεον στο μεγκα.
leelo15
s1ngles k ξέρω ψωμί (ανεξάρτητα πιο κύκλο, ο ένας καλύτερος από τον άλλο)... 77.gif Δεν έχω χάσει επεισόδιο, βεβαια χωρίς τον Περιστερόπουλο χάνει αρκετά αλλα παραμένει ΚΟΡΥΦΗ. Το 50-50 ως κωμική σειρά ήταν επίσης παρα πολύ καλο αλλα όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν sad.gif
sarounas
δεν θα πρωτοτυπήσω,
και για μένα οι κορυφαίες κωμικές σειρές στην ελληνική TV
είναι ΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και το ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ
πολύ μικρός έβλεπα μερικές φορές την ΜΑΝΤΑΜ ΣΟΥΣΟΥ αλλά όταν ξαναείδα ένα επεισόδιο πριν λίγο καιρό
θα χαρακτήριζα το χιούμορ που έβγαζε η σειρά τουλάχιστον κυνικό
πραγματικά απόρησα με το γούστο μου blink.gif αλλά τότε δεν είχε και τίποτα άλλο να δεις..

QUOTE(Air Kef @ Oct 15 2007, 00:48 ) *
Τις Γοργονες παρακολουθω (χωρις παθος) κυριως λογω της εκπληκτικιας και παραδεισενιας ομορφιας που εκπεμπει η Λινα Σακκά 77.gif . biggrin.gif

Επισης αυτο με το Φιλιππιδη συμπαθω λιγο,μιας και καποιες αττακες εχουν πλακα.
Μεχρι τωρα καμια αλλη.Ουτε καν μου κανει να τις παρακολουθησω.Μονο το Μπιγκ Μπανγκ εχω σκεφτει να δω καποια στιγμη μιας και εχω ακουσει καλα λογια.
Ααααα.Ειδα τυχαια το 1ο επεισοδιο στα "Ιχνη" στο Μεγκα.

Πολυ καλυτερο απο οτι το περιμενα.Ωραια σκηνικα,καλοι ηθοποιοι και σκηνοθεσια.Νομιζω για τα ελληνικα δεδομενα ειναι καπως μπροστα απο τα υπολοιπα.Θα το προσεξω. biggrin.gif

για την εκπληκτικιά tongue.gif και παραδεισένια ομορφιά της -ας είναι και ξανθιά αυτή την φορά- Μυρτούς -το λέω σωστά;- Αλικάκη θα παρακολουθώ και εγώ φανατικά μία κωμική σειρά που πέτυχα προχθές στον Άλφα
αν και από σενάριο δεν λέει και τίποτα το ιδιαίτερο

ΝΤΡΟΠΗ στο ΜΕΓΚΑ 68.gif που έχει 10 χρόνια και βάλε να ξαναδίξει την ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 77.gif

γενικά τα τελευταία χρόνια από ελληνικές σειρές μου άρεσαν και έβλεπα
την πασίγνωστη 10η ΕΝΤΟΛΗ και το ΓΗ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΣ προ διετίας στο ΜΕΓΚΑ
player12
QUOTE(pierce21 @ Jan 20 2007, 22:56 ) *
δεν νομιζω να σου εχει ξεφυγει καποια 41.gif ισως θα μπορουσαν να μπουν και οι s1ngles
οι 5 αγαπημενες μου

1)απαραδεκτοι
2)της ελλαδος τα παιδια
3)μεν και δεν
4)s1ngles
5)50-50

Το s1ngles πηρε το βραβειο 'καλυτερου προτοτυπου σεναριου σε δραματικη σειρα' και εγω ειχα τιν εντυπωση οτι ηταν κωμωδια...
sihainas
και η κωμωδία δράμα είναι... αχ...κάποιος δεν διάβαζε Ομήρου Οδήσσεια στην πρώτη γυμνασίου... (τι θυμάμαι ο μπιπ...) w00t.gif
Das Kapital
Α ρε Sihainas,την Οδυσσεια τη λατρευω γουσταρα τρελα στην τριτη δημοτικου tongue.gif και στην πρωτη γυμνασιου που το καναμε παιζει να ηταν το μονο μαθημα που μου αρεσε να κανω συν και τους περσικους του Ηροδοτου

Ολα αυτα που γραφει ο Ομηρος ειναι τρομερα,απιστευτη φαντασια,βαθυ νοημα σε πολλα σημεια και απιστευτο ηθικο διδαγμα ολα αυτα απο εναν πιθανον τυφλο και βεβαια πολλα χρονια πριν ακομα γεννηθει ο Χριστος!
tsitum
Δε βλεπω σχεδον καθολου τα νεα σιριαλ, ενα ομως που μου εκανε εντυπωση με το χιουμορ του ειναι το big bang.
Ειχα πετυχει μια φορα κατα τυχη το διαλογο παιδιου με πατερα κ ηταν συγκλονιστικος. Μου ειπε κ καποιος αλλος ατακες απο το σιριαλ κ απο τοτε το εχω στο νου μου να το παρακολουθησω τις Τριτες. Αν κ απο οτι εχω δει στα 2-3 τελευταια επεισοδια αναλωνεται πολυ στις διαπλεκομενες σχεσεις των φανταρων με τις κοπελες τους κ δεν εχει τοσο σπιρτοζες ατακες.


Υ.Γ. Ειμαι αποφασισμενος να ξεθαβω ωρες-ωρες ωραια all-time classic τοπικς
dizzy_fingers
Καλά θα κάνεις. smile.gif
rchos
απο τις φετινες σειρες στην αρχη και εγω μονο το big bang ειχα εκτιμισει.στην πορεια ομως νομιζω οτι επεσε πολυ.δεν μου φαινετε τοσο ωραιο τελικα και το βαριεμαι οσο το βλεπω.
αντιθετα το ευτιχισμενοι μαζι με τον μπεζο μαρεσει καθε φορα ολο και περισσοτερο!
thrylos7
Κι εμένα... ειδικά αυτός ο μπόμπιρας είναι πολύ μορφή! laugh.gif
eftychia
Δεν ξερω γιατι αλλα καθε φορα που βλεπω το μεσαιο γιο του Μπεζου μου ερχεται στο μυαλο ο Μπαρτ Σιμσον!
Ο μικρος ειναι ενας γλυκας!
Air Kef
Εμένα πάλι καθε φορά που βλέπω την γυναίκα του Μπέζου (Κατερίνα Λέχου) μου έρχονται στο μυαλό άλλα πράγματα. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif 24.gif

Αυτό και το Μπιγκ Μπανγκ ειναι,δυστυχώς ή ευτυχώς, τα μονο σήριαλ που ενδέχεται να με κρατήσουν σπίτι απο το να βγω φέτος. smile.gif

Ελπιζω να συνεχίσει έτσι και να μην εξελιχθει σε "Παρα 5" οπως οι Σινγκλς.
eftychia
Καθομουν κι εβλεπα πριν απο λιγο (3-4) στο Μεγκα τη θεϊκή σειρα Σ' ΑΓΑΠΩ- Μ'Αγαπας
Και παλιοτερα το εβλεπα και γελουσα, αλλα πραγματικα σημερα κρατουσα το στομαχι μου απο τα γελια. Ειναι εκπληκτκοί οι διάλογοι, οι εκφρασεις τους, η πεθερα!!!!
Χαιρομαι απιστευτα που το ξαναπροβαλλουν φετος!
Στο Σινγκλς εμαθα οτι απο το νεο ετος θα παιζει κι ο ΘΕΟΣ Μουμουρης (Ορεστης)
Αντε μπας και παρι τα πανω του παλι η σειρα γιατι κι εγω νιωθω να κουραστηκα
eskaman
QUOTE(eftychia @ Dec 5 2007, 16:15 ) *
Αντε μπας και παρι τα πανω του παλι η σειρα γιατι κι εγω νιωθω να κουραστηκα

θα συμφωνησω.εχει καταντησει λιγο κουραστικο στα προηγουμενα επεισοδεια,θπερβολικο,μη ρεαλιστικο.για αυτο και δν κανει και νουμερα φετος.αντε να ερθει οντως μπας και δουμε λιγο την παλια καλη σειρα S1NGLES
eftychia
Επιτελους, το Singles 3 ειναι 100000 φορές καλυτερο απο το 2 1/2, Εχει βρει τους παλιούς του ρυθμους! Κι οι χαρακτηρες γαματοι, αν και δεν τον χωνευω ο Μακης ειναι ολα τα λεφτα!
(παρεπιπτωντος το εχει και σε λιγο!)

Επισης προσκυνω τη ΘΕΑ Τζενη (δεν ξερω το ονομα της ) στη σειρα BIG BANG!
Alexmei
Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ ρίχνω τρελό γέλιο με τα Ίχνη tongue.gif tongue.gif ειδικά το σημερινό είχε πολύ πλάκα...Μούφα ναρκωτικά, γκοθάδες, συλλογές σπαθιών κοκκινομάλλες και ένας τατουατζής. ότι να ναι tongue.gif tongue.gif


Όχι πέρα από την πλάκα κάνουν πολύ καλή δουλειά, μόνο μερικά σημεία είναι εμφανέστατα αλλά οκ... biggrin.gif
ios
Λοιπόν, οι 2 καλύτερες φετεινές (κωμικές) σειρές είναι κατά την γνώμη μου είναι : τα "Υπέροχα πλάσματα" (για προφανείς λόγους - ο σουρεαλισμός πάει και έρχετε), και το "Μπαμπά μην τρέχεις", όσοι έχετε δει την γιαγιά καταλαβαίνετε προς τι ο ενθουσιασμός.

EDIT :

Rondo
QUOTE(eftychia @ Apr 16 2008, 22:25 ) *
Επιτελους, το Singles 3 ειναι 100000 φορές καλυτερο απο το 2 1/2, Εχει βρει τους παλιούς του ρυθμους! Κι οι χαρακτηρες γαματοι, αν και δεν τον χωνευω ο Μακης ειναι ολα τα λεφτα!
(παρεπιπτωντος το εχει και σε λιγο!)

Επισης προσκυνω τη ΘΕΑ Τζενη (δεν ξερω το ονομα της ) στη σειρα BIG BANG!

Την Πηνελόπη Αναστασοπούλου που έπαιζε πέρσι στις ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα πρέπει να εννοείς...Εγώ από σειρές προτιμώ singles και big bang...
reignman
σε οποια κωμωδια υπαρχει ο γιαννης μπεζος.. παει αυτοματα στα αγαπημενα μου.
Air Kef
Έτσι.
Ακόμα μια πολύ καλή κωμωδία στο βιογραφικό του.


Ειδικά οταν πλαισιώνεται απο γυναίκες επιπέδου Λέχου και Πηλίχου,μιλάμε για αλλο επιπεδο. biggrin.gif
reignman
αχ ευα.... blove.gif
Razorblade Fish
Δεν ξερω αν ''Τα Μαυρα Μεσανυχτα'' εντασσονται σε αυτη την κατηγορια,αλλα ειναι μια απο τις λιγες σειρες που με κερδισε τα τελευταια χρονια.Εντυπωσιακο Supporting Cast,με τον Ζαν-Κλοντ να δινει ρεστα...Προφανως ειναι πολυ...νεο για το ποστ που ξεθαψα,για αυτο και το ανεφερα.

Απο τα αρχικα υποψηφια ξεχωριζω Δυο Ξενους,εισαι το ταιρι μουκαι Σ'αγαπω,Μ'αγαπας,ενω ο Μπεζος ειναι απολαυστικος,ειδικα σαν Δογκανος...

Μεν και Δεν και Κωνσταντινου και Ελενης τα θεωρω απαραδεκτα,ενω τα Εγκληματα σαφεστατα υπερεκτιμημενα...
wagner love
QUOTE(Razorblade Fish @ Nov 4 2009, 05:15 ) *
Μεν και Δεν και Κωνσταντινου και Ελενης τα θεωρω απαραδεκτα,ενω τα Εγκληματα σαφεστατα υπερεκτιμημενα...

Απαράδεκτα ως προς τι? Τα υπόλοιπα τα έσβησα γιατί συμφωνούσα smiley.gif
Razorblade Fish
QUOTE(wagner love @ Nov 4 2009, 05:24 ) *
Απαράδεκτα ως προς τι? Τα υπόλοιπα τα έσβησα γιατί συμφωνούσα smiley.gif


Απλα δεν μου αρεσαν καθολου και δεν μπορω να καταλαβω πως το 2ο συνεχιζει να προβαλλεται και μαλιστα με επιτυχια.Δεν μου αρεσαν καθολου,παροτι συμπαθω Ελενη Ραντου...
gallistis
ντολτσε βιτα.οσες φορες και να τη βαλει επαναληψη θα τη δω.ολο το καστ ηταν απιστευτα προσεκτικα διαλεγμενο.απο τις καλυτερες σειρες που εχουν γυριστει στην ελλαδα με τη γιαγια και την σασα να δινουν ρεστα στους ρολους τους
thrylos7
Κλαίω 3,5 λεπτά τώρα...



morrison
Kατα την γνωμη μου...

1.Εκμεκ Παγωτο


2.Οι Απαραδεκτοι



3.Της Ελλαδος Τα Παιδια


Magnus92
Παμε και στην δικια μου λιστα ( με τυχαια σειρα) :

1. Ακρως Οικογενειακον ( Για μενα ο Μπεζος ειναι χαλαρα ο καλυτερος Ελληνας κωμικος , τουλαχιστον στην εποχη μας)
2. 50-50
3. Εισαι το ταιρι μου
4. Σαββατογεννημενες
5. Απαραδεκτοι
6. Το καφε της Χαρας (Φατσεας ftw)
7. Big Bang (υποτιμημενο διαμαντι)
8. Εκεινες και εγω
9. Σ' αγαπω, Μ' αγαπας
Ισως ξεχναω και καποια ... Μαλλον σιγουρα ξεχναω καποια ...
duncan21
Δεν θα πω κατι πρωτοτυπο.Ο Μπεζος ειναι απλα κορυφαιος.Απο κοντα ο Φιλιππιδης με τον Χαικαλη...

Το δικο μου τοπ10 ειναι:

1)50-50
2)Ευτυχισμενοι μαζι
3)Ακρως οικογενειακον
4)Εκεινες κι εγω
5)Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη
6)Της Ελλαδος τα παιδια
7)Εγκληματα
8)Εισαι το ταιρι μου
9)Το καφε της Χαρας
10)Απαραδεκτοι
aegeansheed
Αν και δεν είναι από τις πιο εύκολες σειρές για να δεις, η Dolce Vita του Αλέξανδρου Ρήγα ήταν από τις πιο διασκεδαστικές σειρές που έχω δει. Εξαιρετικοί διάλογοι σε ένα πάντρεμα 90's ηθοποιών με τη γνωστή αργκό του Ρήγα, ωραίοι ρόλοι (Σάσα ως ασυγκράτητη νομφομανής, Μαρία Φωκά στο ρόλο της γιαγιάς-άγρυπνου φρουρού, Χρ.Παπακαλιάτης ως κατά λάθος "έφηβος" μπαμπάς και πολλοί άλλοι) και το κυριότερο: καλό παίξιμο από original ηθοποιούς, χωρίς ίχνος της βιασύνης στην απαγγελία των διαλόγων, που βλέπω στους σύγχρονους πρωταγωνιστές των σειρών που παρελάζουν στα χαζοκούτια τελευταία.

Το serial ήταν ουσιαστικά ο προπομπός του Δύο Ξένοι, η αμέσως επόμενη σειρά του Ρήγα και αξεπέραστη απ' όσες έχει κάνει (και έχω δει στην ελληνική τηλεόραση), λόγω του άπλετου χρόνου που είχε αφιερώσει στη δουλειά του. Τα καλοκαίρια στο MEGA, που έχει τα παντοτινά και παγκόσμια δικαιώματα, σε κάποια επανάληψη είναι μια καλή επιλογή διασκέδασης όταν δε μπορείς να πας στη θάλασσα ή πρέπει να είσαι σπίτι.

Από τα καλλίτερα (για να ταιριάξει με το Θέμα) επεισόδια είναι η "Ποιητική βραδιά", όπου όλοι συγκεντρώνονται στο σπίτι για να απαγγείλει ποίημα ο Στέφανος, ένας παλιός καθηγητής της Ντορίτας, που έχει αυτό το ακαταλαβίστικο profile ποιητή-όπως έχει περάσει στην ελληνική κοινωνία και δε συγκινεί κανέναν πέραν από τη Σάσα φυσικά...

kotzito
Με τυχαια σειρα


1.Οι Απαραδεκτοι
2.50-50
3.Της Ελλαδος τα παιδια
4.Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη
5.Εγκληματα
6.Ευτυχισμενοι μαζι
7.Εισαι το ταιρι μου
8.Εκεινες κι εγω
9.Παρα πεντε
10.Σταβλοι της Εριετας Ζαιμη


Προσωπικα παντως αυτος που δεν μου αρεσε ποτε ως ηθοποιος ειναι ο Χαρης Ρωμας.Τον θεωρω αρκετα 'κρυο' ως ηθοποιο,παρ'οτι καποιες φορες βγαζει γελιο,+σε ολα τα εργα που εχει παιξει υποδυεται χαρακτηρες παρομοιου στυλ.
benchwarmer
Με τυχαια σειρα (περιπου):

Τι ψυχη θα παραδωσεις μωρη
Εγκληματα
Σταβλοι της Εριετας Ζαιμη
Εκεινες κι εγω
Ακρως οικογενειακον
Κωνσταντινου και Ελενης
Σαββατογεννημενες
Παρα Πεντε
Ντολτσε Βιτα
Σ' αγαπω μ' αγαπας
petrovic
1) Της Ελλάδος τα Παιδιά, χαλαρα στο 1. Τιτανοτεράστια προσπάθεια, μπροστά από ο,τιδήποτε άλλο ακολούθησε. Διέλυσε όλη τη σοβαροφάνεια-βλακεία των Νεοελλήνων και όλη την ηλιθιότητα-κενότητα του lifestyle.
2)Απαράδεκτοι
3)Εκμέκ Παγωτό
4)Αυτό με το Μπέζο και την μιλφάρα τη Λέχου

υγ 1:morrison rules
υγ 2: μεγαλύτερη επιτυχημένη μούφα από το Παρά Πέντε δεν υπάρχει. δε μπορώ να εξηγήσω πως είχε επιτυχία αυτή η ξενέρωτη, υπερφλώρικη και γκεουλίστικη παπάντζα.
Germany96
QUOTE(petrovic @ Sep 20 2010, 00:15 ) *
1) Της Ελλάδος τα Παιδιά, χαλαρα στο 1. Τιτανοτεράστια προσπάθεια, μπροστά από ο,τιδήποτε άλλο ακολούθησε. Διέλυσε όλη τη σοβαροφάνεια-βλακεία των Νεοελλήνων και όλη την ηλιθιότητα-κενότητα του lifestyle...

Η πρωτη σειρα που θυμαμαι να βαζει στο στοχαστρο της τον Νεοελληνα με τοση δριμυτητα ηταν "Οι Αυθαιρετοι" . Χωρις ουτε ενας απο τους πρωταγωνιστες να ειναι θετικος χαρακτηρας (αλλα ταυτοχρονα με ενδιαφερον προς αυτους τους χαρακτηρες απο τους σεναριογραφους), σχολιαζε τις αεριτζιδικες λογικες που επικρατουσαν στην Ελλαδα.

Οι γνησιες στιγμες σουρεαλισμου που κατα διαστηματα προσεφερε και οι δηλητηριωδεις της ατακες με εκαναν να προσπερασω τις πολλες αδυναμιες που ειχε αλλα και την απεχθεια που συνηθως νιωθω προς τις "τσιριχτες" ερμηνειες που μαλιστα κυριαρχουσαν ως μοτιβο στη σειρα.



Κατι αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι που βλεπω το "Ακρως Οικογενειακον" να επαναλαμβανεται με τετοια συχνοτητα σε παραπανω λιστες. Προσωπικα το θεωρουσα μια υπερσυντηρητικη σειρα με απολιθωμενη θεματολογια που οχι μονο ξεπερναγε τα ορια του κουραστικου αλλα εφτανε στα επιπεδα του ενοχλητικου.

Εκτος απο το φτωχο επιπεδο της ηθοποιιας (τα παιδια του Μπεζου στην σειρα ηταν κραυγαλεα αταλαντα κι ο ιδιος "επαιζε" τον εαυτο του –οπως και στην επομενη σειρα του που αυτη τουλαχιστον καποιος μπορει να την πει χαριτωμενη), το σεναριο αναπαρηγαγε απροκαλυπτα στερεοτυπα περασμενων δεκαετιων. Ο πατερας στο ρολο του "κουβαλητη" της οικογενειας ανικανος να ασχοληθει ουσιαστικα με την καθημερινοτητα των παιδιων του, με τον πατρικο του ρολο να εξαντλειται στα μονιμα αγχη μην του πηδ*&^%$ την κορη και μην βγει ο γιος του "αδερφη" (ευτυχως για αυτον υπαρχει ο μεγαλος γιος που ειναι μορφονιος και τον κανει υπερηφανο "κουτουπωνοντας" οποια βρει μπροστα του). Συμπληρωματικα υπαρχει ο ρολος της μητερας- ζηλιαρας συζυγου (τετοιο κελεπουρι ειναι να μην φοβασαι να το χασεις; ) που τρεχει το νοικοκυριο, ασχολειται με τα παιδια και δινει αγωνα χειραφετησης (ημαρτον στην Ελλαδα του 2003 ολα αυτα). Βαζουμε και μια κακη πεθερα να βρισκεται, εναν χαζο φιλο σε δευτερο ρολο να αναδεικνυει τον πρωταγωνιστη (κ. Μαρικος, Μακης κ.ο.κ. αλλα στο πολυ πιο κακογραμμενο) και να πεταει καμια σαχλαμαρα και προσθετουμε και μια νυμφομανη συγγενη της συζυγου, γιατι η γυναικεια σεξουαλικοτητα –σε αντιθεση φυσικα με την αντρικη- πρεπει να ειναι λανθανουσα αλλιως προσβαλει τα χρηστα ηθη (κι ενω υπαρχει ο ρολος της "Σασας" στο Dolce Vita, σειρα γυρισμενη κοντα στην δεκαετια νωριτερα, που δειχνει πως μπορει να αποδοθει ενας τετοιος χαρακτηρας ως χαριτωμενος και αστειος κι οχι ως μια κιτς, κακογουστη καρικατουρα).

Γενικοτερα το "Ακρως Οικογενειακον" εβαλε στο μπλεντερ στερεοτυπα παλιων Ελληνικων ταινων και σηριαλ και το αποτελεσμα οχι απλα βγηκε μπαγιατικο αλλα βρωμαγε ξινιλα. Δεν τα λεω ολα αυτα γιατι θελω να θιξω το γουστο οσων τους αρεσε η σειρα, απλα μου φαινονταν εντελως οπισθοδρομικες και αναχρονιστικες οι νοοτροπιες που προεβαλε αυτη η σειρα.

Απ’ οτι διαβασα η, εκ των σεναριογραφων του "Ακρως Οικογενειακον", Ρενα Ριγγα ετοιμαζει και φετος να σερβιρει παρομοια ηθικοπλαστικα διδαγματα. Αντιγραφω απο το http://medianiouz.blogspot.com/ :

"…Το σίριαλ θα έχει τίτλο, ''Σπίτι μου, σπιτάκι μου'', το σενάριο των τριών πρώτων επεισοδίων έχουν παραδοθεί ήδη στο κανάλι του Αμαρουσίου ενώ η σειρά θα κάνει πρεμιέρα στο δεύτερο μισό της σεζόν. Όσο για το κόνσεπτ της; Σύμφωνα με το περιοδικό TV ZAPPING: Η υπόθεση θέλει μία μεγάλη οικογένεια,που τα μέλη της έχουν πληγεί ανεπανόρθωτα από την οικονομική κρίση.Τα παιδιά,έχοντας ξεπεράσει την εφηβεία,έχουν φύγει από το σπίτι και ζουν μόνα ή με την οικογένεια τους,αλλά οι περιστάσεις ίσως τα αναγκάσουν να επιστρέψουν στην ασφαλή πατρική εστία..Η ισχύς εν τη ενώσει,η οικογένεια έρχεται πιο κοντά και με ομαδική συνεργασία παλεύουν να βγουν από τον βούρκο..."
benchwarmer
QUOTE(Germany96 @ Sep 20 2010, 02:36 ) *
Γενικοτερα το "Ακρως Οικογενειακον" εβαλε στο μπλεντερ στερεοτυπα παλιων Ελληνικων ταινων και σηριαλ και το αποτελεσμα οχι απλα βγηκε μπαγιατικο αλλα βρωμαγε ξινιλα. Δεν τα λεω ολα αυτα γιατι θελω να θιξω το γουστο οσων τους αρεσε η σειρα, απλα μου φαινονταν εντελως οπισθοδρομικες και αναχρονιστικες οι νοοτροπιες που προεβαλε αυτη η σειρα.

Απ’ οτι διαβασα η, εκ των σεναριογραφων του "Ακρως Οικογενειακον", Ρενα Ριγγα ετοιμαζει και φετος να σερβιρει παρομοια ηθικοπλαστικα διδαγματα.


Δεν νομιζω οτι καποιος θα κατσει να δει μια κωμικη σειρα για τα ηθικα της διδαγματα, ουτε με βαση το ποσο βοηθα αυτη την προοδο της κοινωνιας.
Germany96
Προφανως ο κυριος ρολος μια κωμικης σειρας ειναι προσφερει γελιο αλλα σε εμενα εξαιτιας των λογων που ανεφερα παραπανω μου προκαλεσε αρχικα αμηχανια κι επειτα εκνευρισμο. Την κακη ηθοποιια και τα κρυα αστεια ομως θα μπορουσα να τα προσπερασω και να παραμεινω απλα αδιαφορος αν δεν εκρινα οτι το σεναριο προβαλει παλαιολιθικες νοοτροπιες(οχι σατιριζοντας τες αλλα αντιμετωπιζοντας τες σαν νορμα).

Μια σειρα (φυσικα και οι κωμικες δεν εξαιρουνται) παραμενει πνευματικο εργο κι εγω το κρινω ως τετοιο, ακομα κι αν οι ιδιοι οι συντελεστες της δεν εχουν μπει στον κοπο.
sacarame
Το δικό μου τοπ 10:

Απαράδεκτοι
Της Ελλάδος τα παιδιά
50-50
Εκείνες κι εγώ
Κωνσταντίνου και Ελένης
Σ'αγαπώ μ'αγαπάς
Δυο ξένοι
Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή
Ευτυχισμένοι μαζί
Ακρως οικογενειακόν

Και σε αυτό το σημείο θα κάνω ειδικη μνεία (αν και ξέρω οτι θα φάω δικαιολογημένο κράξιμο από όλους) στην σειρά του Χάρη Ρώμα με τον τίτλο ''Λίφτινγκ'' icon_drunk.gif

Ναι σίγουρα δεν είχε κανένα σενάριο της προκοπής,ούτε κάποιο ιδιαίτερο παίξιμο από τους ηθοποιούς και ίσως το χιούμορ του να ήταν σαχλό,αλλά εμένα μου προκαλούσε αρκετό γέλιο.Μην ξεχνάμε ότι σε αυτό το σήριαλ έχουμε τον πρόγονο του Φατσέα (Λευτέρης ο σουβλατζής) αλλά και μαθήματα πεσίματος στις γυναίκες από τον δόκτωρ Μαντούβαλο!!!


Χαρακτηριστικότερη ατάκα το φοβερό ΜΕ ΘΘΘΕΛΕΙΣΣΣ!!!!!! laugh.gif
apkat
Για το ακρως οικογενειακον και εγω θα συμφωνησω στα περισσοτερα με τον φιλο germany96.Πρι 3-4 χρονια δεν μπορουσα καν να το δω γιατι με εκνευριζε..Πλεον οταν το πετυχαινω μεσημερακια το χαζευω επικεντρωνοντας ομως καθαρα στον Μπεζο και την ερμηνεια του..Αν προσπαθησεις να ξεκολλησεις απο ολα αυτα που περιγραφεις πιο πανω και απλα παρατηρησεις τον Μπεζο θα δεις οτι εχει τοση πλακα οση σχεδον και στα υπολοιπα καλα του σηριαλ..

Το λιφτινγκ μαζι με τα φιλαρακια( το ελληνικο με τους Κωνσταντινου Μιχαλοπουλο Μαλφα) νομιζω ειναι οι 2 χειροτερες σειρες που εχω δει στην Ελληνικη τηλεοραση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.