Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Α.Ε.Κ. - Playoffs 2015-2016
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2
ashton
QUOTE (tuareg @ May 26 2016, 09:38 ) *
ρε συ αστον μη προσπαθεις να κανεις το ασπρο μαυρο.Μη προσπαθεις με στατιστικες αναλυσεις να αναιρεσεις το προφανες.
Απ ολους οσους σας ελειπαν key factor player στο παιχνιδι σας ειναι ο Μαυροκεφ κι αντε ο Σακοτα οταν του μπαινουν απο τα 9 μετρα.
Ιδια επιδραση στο παιχνιδι της ομαδας τους εχουν ο Γουοτερς με το Γουαιτ και το Χαγκινς κι ιδια ο Παπαντωνιου,ο Κατσιβελης κι ο Γκριν?
Εχθες δλδ επειδη κουραστηκε ο πλευ μεικερ δεν εκανες τιποτα εναντιον ζωνης?


o Sakota ή ο Μαυροκεφαλίδης δε θα κάνουν coast to coast για να πάρουν προσπάθειες, κάποιος πρέπει να κατεβάσει τη μπάλα.
Στο ματς πχ με τη Nizhny εκτός έδρας στο eurocup που δεν έπαιξε ο Λουκάς, η ομάδα με τον παρωχημένο άμπαλο παππού μπαμπά Σάκοτα, έπαιξε με τον Μαυροειδή που εβαλε 26 ποντους αφού οι πλει μεικερ που ειχε η ομάδα έπαιζαν με τα συστηματα που θα εκαναν και με Λουκά. Χωρίς πλει μεικερ δεν υπάρχει κανεις να κατεβασει τη μπάλα για να φτάσει στους ψηλούς και να γινουν απειλητικοί για το αντιπαλο καλάθι. Και με το Ζντοβτς στον πάγκο δεν υπάρχει και κανεις να δωσει πλάνο στο παρκέ .
tuareg
QUOTE (Mrbadbasket @ May 26 2016, 09:58 ) *
Ένα ματς που θα γινόταν ροντέο, ειδικά έτσι όπως το έκανε η απόφαση της αθλητικής δικαστού του ΕΣΑΚΕ, αυτής δηλαδή που ο Ζαβλανός με περισσή σιγουριά είχε πει πως « α, δεν πρόκειται να τιμωρήσει τους παίκτες...» , το κέρδισε ο Άρης αφού γύρισε από το -14.

Καταρχάς δεν είδα ποτέ, ούτε κατάλαβα ποτέ γιατί θα έπρεπε καλά και σώνει, να αποβληθούν οι πάγκοι. Διαφωνώ κάθετα με την λογική πως θα υπήρχε καταστρατήγηση νόμων. Δεν προκύπτει από πουθενά πως θα υπήρχε σύρραξη μεταξύ των παικτών. Τόσες φορές κοιτάξαμε το βίντεο, τέτοιο πράγμα δεν το είδαμε. Ούτε προκύπτει πως η τάχα μου « σολωμόντεια λύση» της αθλητικής δικαστού ήταν η πλέον ενδεδειγμένη απόφαση.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά έγινε ματς, και είδαμε ματς. Έναν Μακνίλ να προσπαθεί μόνος του να πάρει τον αγώνα, και έριξε μπετά και τριάντα οικοδομές. Και αφού είδε και απόειδε ο Πρίφτης, το γύρισε στη ζώνη.

Στην οποία Αγία Ζώνη που θα λεγε και ο Παπαδογιάννης είδαμε την ΑΕΚ να περιφέρει το σαρκίο της στην κυριολεξία. Αυτοί νομίζανε πως θα πάρουν το ματς μόνοι τους μόνο και μόνο επειδή δεν είχε κόσμο το Nick Galis Hall. Και την πάτησαν...

Σειρά τους ήταν να στέλνουν την μπάλα στα μπετά, και σειρά του Άρη με τον Μακνίλ και τον Σίμτσακ να κάνουν παιχνίδι ροκανίζοντας την διαφορά και να κερδίσουν τελικά το ματς.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως παρόλη την απουσία του Μαυροκεφαλίδη, ο Ζήσης Σαρικόπουλος δεν πήρε τον χρόνο συμμετοχής που θα έπρεπε. Δηλαδή κάτσε ρε Ζντοβτς, σου λείπει ο Λουκάς, ο Μαυροειδής είναι μόνος του σχεδόν... Ούτε τώρα; Δώδεκα λεπτά αγωνιστικής συμμετοχής με το ζόρι;

Το δε χειρότερο απ’ όλα για την ΑΕΚ ήταν πως πίστευε στο παιχνίδι της πως ο Άρης θα έχανε μόνος του! Στη ζώνη του Πρίφτη η ΑΕΚ ήταν μονίμως στατική, απλά περίμεναν ποιος θα έπαιρνε σειρά για να σουτάρει από κάπου: Από το σπίτι του, από το ξενοδοχείο, από την Γλυφάδα... πάντως όχι να κάνουν επιθέσεις λογικές. Γι αυτό και χάσανε...

Το Σάββατο τώρα θα δούμε κατά πόσο το μείγμα κουρασμένων και ξεκούραστων παικτών θα δώσει αποτελέσματα... Δεν τελείωσε τίποτα, δεν κερδήθηκε τίποτα για τον Άρη, αλλά για πρώτη φορά σε τελική φάση πλέι οφ, ο Πρίφτης έχει το δικαίωμα να νιώθει κερδισμένος, γιατί είναι πραγματικά.


o μακνηλ ηταν η μονη σοβαρη επιθετικη αναφορα και το κυνηγουσε ολη η αεκ,λογικο ειναι να χτισει.
Οταν ηρεμησε ομως κοντεψε να κανει τριπλ νταμπλ 15π 8ρ 8 ασ..
Ο Αρης χρειαζοταν λιγο σκορ,οταν το βρηκε κι απο αλλου εκτος του Σιμ δε Ντριμ το καθαρισε.
Δε βαζει Σαρικο και Μαυροειδη γιατι ειναι τρυπες πισω.Χανουν ολα τα πικ ν ρολ
Μονο με ερικ γεμιζει η αμυνα της ΑΕΚ.
Σε καθε περιπτωση ειχα γραψει οτι η σειρα εξαρταται απο το πως παιζει ο Αρης οχι η ΑΕΚ
ashton
το Σαββατο ο Αρης έχει σαφέστατα το προβάδισμα με φρεσκους τους δυο αμερικανούς (ενώ παίζει να προλάβει και ο 3ος), την ώρα που ο Μπράουν θα έχει κάψει φλάντζες με τα 35' που παιζει καθε ματς και με ένεση.. όσο τραβάει η σειρά η απουσία οργανωτή στην πεντάδα της ΑΕΚ θα γίνεται ακόμα πιο σημαντική (όπως και η παρουσία/απουσία του Σλοβένου στον πάγκο.. χάθηκε να φάει μια αποβολή αυτός ρε γμτ ; :-) . Παράλληλα ο Ντούσαν που είχε βρει το χέρι του, μάλλον δε θα είναι στο ίδιο zone αφού οι σουτέρ στρώνουν με τα συνεχή ματς και το χθεσινό που έχασε μάλλον θα του κόψει το ρυθμό .
Διονύσης
QUOTE (tuareg @ May 26 2016, 09:32 ) *
κοιτα δεν εχει ο Αρης πρωην γγα (που τυχαινει και πρωην διαιτητης) στη διοικηση του.


Τώρα ήσουν πολύ πειστικός με το επιχείρημά σου η ΑΕΚ η μεγαλύτερη παράγκα του μπάσκετ. Πρέπει να είναι μεγάλο κατόρθωμα να μην μπορείς να εξασφαλίσεις την 3η θέση σκούπα με τον Άρη με τέτοια παράγκα.
pan24
Η αεκ παρα τις απουσιες μπορουσε να το παρει αν του ζντοβτς του ειχε κοψει να βαλει περισσοτερο μαυροειδη
Ναι ειναι αργος και τον χτυπανε στην ταχυτητα στα πικ εν ρολ αλλα μισο λεπτο
Χτες ο αρης δεν ειχε χαγκινς και δεν ειχε ουτε ουαιτ να ριξει πανω του
Ποιος να εκμεταλλευτει το μειονεκτημα του στην ταχυτητα?Ο σιμτσακ?
Συγκλονιστικος ναι αλλα γρηγορο και αθλητικο δεν τον λες
tuareg
QUOTE (ashton @ May 26 2016, 10:09 ) *
o Sakota ή ο Μαυροκεφαλίδης δε θα κάνουν coast to coast για να πάρουν προσπάθειες, κάποιος πρέπει να κατεβάσει τη μπάλα.
Στο ματς πχ με τη Nizhny εκτός έδρας στο eurocup που δεν έπαιξε ο Λουκάς, η ομάδα με τον παρωχημένο άμπαλο παππού μπαμπά Σάκοτα, έπαιξε με τον Μαυροειδή που εβαλε 26 ποντους αφού οι πλει μεικερ που ειχε η ομάδα έπαιζαν με τα συστηματα που θα εκαναν και με Λουκά. Χωρίς πλει μεικερ δεν υπάρχει κανεις να κατεβασει τη μπάλα για να φτάσει στους ψηλούς και να γινουν απειλητικοί για το αντιπαλο καλάθι. Και με το Ζντοβτς στον πάγκο δεν υπάρχει και κανεις να δωσει πλάνο στο παρκέ .


αποφασισε για ποιο πραγμα θες να συζητησουμε.
Τους χρονους τους παρεθεσες σαν επιχειρημα για τις ελλειψεις στο χθεσινο παιχνιδι οχι για ολη τη σειρα.
Στο χθεσινο παιχνιδι λοιπον βαση της επιδρασης στο παιχνιδι της ομαδας του καθε παικτη που ελειπε ειχα μειονεκτημα.
Αν θες να μιλησουμε για ολη τη σειρα στο εχω ξαναγραψει.Εξαρταται απο το πως παιζει ο Αρης οχι η ΑΕΚ.

QUOTE (Διονύσης @ May 26 2016, 10:14 ) *
Τώρα ήσουν πολύ πειστικός με το επιχείρημά σου η ΑΕΚ η μεγαλύτερη παράγκα του μπάσκετ. Πρέπει να είναι μεγάλο κατόρθωμα να μην μπορείς να εξασφαλίσεις την 3η θέση σκούπα με τον Άρη με τέτοια παράγκα.




Σφαγη ΑΕΚ ,αντιαθλητικο κανει ο Σαρικο στο Μπραουν biggrin.gif laugh.gif


QUOTE (pan24 @ May 26 2016, 10:58 ) *
Η αεκ παρα τις απουσιες μπορουσε να το παρει αν του ζντοβτς του ειχε κοψει να βαλει περισσοτερο μαυροειδη
Ναι ειναι αργος και τον χτυπανε στην ταχυτητα στα πικ εν ρολ αλλα μισο λεπτο
Χτες ο αρης δεν ειχε χαγκινς και δεν ειχε ουτε ουαιτ να ριξει πανω του
Ποιος να εκμεταλλευτει το μειονεκτημα του στην ταχυτητα?Ο σιμτσακ?
Συγκλονιστικος ναι αλλα γρηγορο και αθλητικο δεν τον λες


οι κοντοι το χτυπανε στα ποδια στις αλλαγες οχι ο Σιμτσακ
pan24
QUOTE (tuareg @ May 26 2016, 11:13 ) *
οι κοντοι το χτυπανε στα ποδια στις αλλαγες οχι ο Σιμτσακ

Ο μονος απο τους χτεσινους περιφερειακους του αρη που μπορουν να σε σκοτωσουν με τριποντα ηταν ο μακνιλ
Δεν χρειαζοταν να αλλαζει σε ολα τα σκριν
fear_me
εγω παντως ευχομαι να μας κανει ανατροπη ο αρης ,μπας και φερουμε προπονητη και σοβαρους παικτες...μικρη σημασια εχει ποιος θα βγει τριτος τελικα ,ετσι κι αλλιως ολοι γνωριζουν οτι ο αρης ειναι μια ορθολογικα δουλεμενη ομαδα με μετριο υλικο και καλους αμερικανους ,ενω η αεκ ειναι ενα νεοπλουτο σκορποχωρι ,οπως συμβαινει σε αντιστοιχες περιπτωσεις...και οι αγγελοπουλοι του οσφπ και οι γιαννακοπουλοι του παο ξοδευαν χαζα τα λεφτα τους μεχρι να μαθουν και τους επιαναν κοτσο οι μανατζαραιοι (χωρις να κανω συγκριση των μεγεθων,αυτοι ξοδευαν πολλα παραπανω)...απο το φετινο ροστερ για την ομαδα κανουν οι μαυροκεφαλιδης,μιλοσεβιτς και μαυροειδης για 2οι,κατσιβελης για τριτος,ο καλαμποκης μονο λογω ηλικιας πρεπει να φυγει,κατα τα αλλα ειναι συμπαθεστατος,ο χερστον με αυτα τα λεφτα που παιρνει και την φετινη προσφορα του,μπορουμε να βρουμε σιγουρα καλυτερο,ο καρτερ ηταν πολυ μετριος επισης ,ο ερικ δεν το συζητω οτι δεν κανει και απο τον μπραουν νομιζω μπορουμε να βρουμε καλυτερο αμερικανο...σαρικοπουλος,νωντας δεν το συζητω οτι πρεπει να φυγουν χτες...θελουμε οπωσδηποτε βαρβατο πλευ μευκερ και 2αρι σουτερ,ο μωραιτης πρεπει να παιζει του χρονου,επισης θελουμε εναν σεντερ σαν τον γκιστ...γενικα εχουν περασει 2 χρονια με τον σακοτα να εχει τα ηνια και ακομα δεν εχουμε φτιαξει κορμο και θελουμε καινουρια ομαδα...
tuareg
«Στο Παλέ σε τρομάζουν ακόμα και… τα καθίσματα»

Το SDNA και ο Θανάσης Ασπρούλιας μεταφέρουν μία συζήτηση - εξομολόγηση καρδιάς με τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ αμέσως μετά το φινάλε του τρίτου μικρού τελικού Άρη – ΑΕΚ στο NIck Galis Hall…

«Είμαστε πολύ μεγάλη ομάδα φίλε… Καλό βράδυ!!!»

http://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...i-ta-kathismata
(αυτος αν γυρισει ποτε ελλαδα μονο σ εμας)
Διονύσης
QUOTE (tuareg @ May 26 2016, 11:13 ) *
αποφασισε για ποιο πραγμα θες να συζητησουμε.
Τους χρονους τους παρεθεσες σαν επιχειρημα για τις ελλειψεις στο χθεσινο παιχνιδι οχι για ολη τη σειρα.
Στο χθεσινο παιχνιδι λοιπον βαση της επιδρασης στο παιχνιδι της ομαδας του καθε παικτη που ελειπε ειχα μειονεκτημα.
Αν θες να μιλησουμε για ολη τη σειρα στο εχω ξαναγραψει.Εξαρταται απο το πως παιζει ο Αρης οχι η ΑΕΚ.





Σφαγη ΑΕΚ ,αντιαθλητικο κανει ο Σαρικο στο Μπραουν biggrin.gif laugh.gif


Ως προς το πρώτο σκέλος χαμηλά την μπάλα δεν είσαι ούτε η Ρεάλ, ούτε η ΤΣΣΚΑ, ούτε καν η Μπάρτσα οπότε μη λες εξυπνάδες παίζουν και οι άλλοι ξέρεις. Οι εποχές περάσαν ούτε Γκάλης ούτε Γιαννάκης υπάρχουν στην ομάδα σου για να ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο. Ως προς το δεύτερο σκέλος να σου θυμίσω ποιος πήρε σφυρίγματα φέτος στο μεταξύ μας παιχνίδι στο δεύτερο γύρο και εξασφάλισες το πλεονέκτημα έδρας κατά 90%.
tuareg
QUOTE (Διονύσης @ May 26 2016, 12:04 ) *
Ως προς το πρώτο σκέλος χαμηλά την μπάλα δεν είσαι ούτε η Ρεάλ, ούτε η ΤΣΣΚΑ, ούτε καν η Μπάρτσα οπότε μη λες εξυπνάδες παίζουν και οι άλλοι ξέρεις. Οι εποχές περάσαν ούτε Γκάλης ούτε Γιαννάκης υπάρχουν στην ομάδα σου για να ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο. Ως προς το δεύτερο σκέλος να σου θυμίσω ποιος πήρε σφυρίγματα φέτος στο μεταξύ μας παιχνίδι στο δεύτερο γύρο και εξασφάλισες το πλεονέκτημα έδρας κατά 90%.


Κοιτα να δεις ειμαι καλυτερη ομαδα τριτος στη κανονική περίοδο, από το Κύπελλο σε πεταξα εξω, στην Ευρώπη εκανα πολύ καλύτερη πορεία, τις "μεγάλες" νίκες επί ΠΑΟ -που διατυμπανίζες οτι θα μπεις σφηνα- τελικά τις κάναμε εμείς , ακόμα και ο συνολικός λόγος νικών/ηττών είναι υπέρ μας (4/3 ακόμα και με ήττα το Σάββατο ).
Για τα σφυριγματα στο δευτερο γυρο γελαει ο κοσμος (βεβαια ο κολοσσος ακομα φωναζει για το πως νικησες στη Ροδο) αν το επικαλεισαι που μετα τη δικαιη αποβολη του Λουκα οποια επαφη στο γηπεδο ηταν υπερ σου ...-10 ημουν στο 30 κι εχασες
Διονύσης
Ότι προανέφερες δεν έχει καμία σχέση μεμονομένα με το κάθε παιχνίδι μεταξύ μας, δηλαδή το ότι κατάφερες ότι προείπες σημαίνει ότι σε κάθε παιχνίδι που παίζουμε εξαρτάται από την δική σας απόδοση, αν είναι να μην κατεβαίνουμε να παίζουμε αφού θα χάνουμε από τα αποδυτήρια με το φόβητρο του Άρη. Εξάλου τα παραπάνω παιχνίδια που χάσαμε είμασταν εμείς μπροστά και με διαφορές, μετά πάθαμε μπλακ αουτ και χάσαμε, άρα εξαρτάται από τη δική μας απόδοση με τη λογική σου.
tuareg
QUOTE (Διονύσης @ May 26 2016, 12:22 ) *
Ότι προανέφερες δεν έχει καμία σχέση μεμονομένα με το κάθε παιχνίδι μεταξύ μας, δηλαδή το ότι κατάφερες ότι προείπες σημαίνει ότι σε κάθε παιχνίδι που παίζουμε εξαρτάται από την δική σας απόδοση, αν είναι να μην κατεβαίνουμε να παίζουμε αφού θα χάνουμε από τα αποδυτήρια με το φόβητρο του Άρη. Εξάλου τα παραπάνω παιχνίδια που χάσαμε είμασταν εμείς μπροστά και με διαφορές, μετά πάθαμε μπλακ αουτ και χάσαμε, άρα εξαρτάται από τη δική μας απόδοση με τη λογική σου.



καλα μην εκνευριζεσαι και κανεις διπλα ποστ biggrin.gif
σε ποια παιχνιδια ησουν μπροστα με διαφορες?(μονο στο β γυρο στη Θεσσαλονικη εγινε αυτο που λες και το Σαββατο που μ εκλεψαν)

σ αυτο ?



οποιοδηποτε παιχνιδι μεταξυ μας εχει κριθει απο τη δικη μου αποδοση οχι απο τη δικη σου...
εσυ το ιδιο παιζεις παντα (οτι να ναι γυρω γυρω ολοι)....
αν δε το καταλαβαινεις δε μπορω να κανω κατι...
Διονύσης
Ποιός σε έκλεψε γελάνε οι πέτρες αναφέρεσαι για 2 μεμονομένες φάσεις τα καλάθια που δεν μέτρησαν, γιατί δεν είδα τίποτε άλλο μεμπτο εις βάρος σου. Λοιπόν έχουμε και λέμε στον δεύτερο γύρο και στα 2 από τα 3 παιχνίδια των play-off και το τρίτο όταν ξύπνησα το πήρα άνετα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Από ποια απόδοσή σου μας λες ότι εξαρτιόνται λοιπόν τα μεταξύ μας παιχνίδια. Και να φανταστείς κανονικό play maker και κανονικό προπονητή δεν έχω όπως η ομάδα σου.

Υγ:Μια χαρά ήρεμος είμαι, από πότε έχει να πάρει η ομάδα σου πρωτάθλημα είπαμε επί Γκάλη; Ή να πάει τελικό πρωταθλήματος πάλι επι Γκάλη, τέρας της ηρεμίας.
ashton
1o ματς, κυπελλο, πήγε ποντο ποντο
2ο ματς ΟΑΚΑ, ο Αρης πήρε διαφορά γύρω στους 15-20, που ψιλομαζεύτηκε στο τέλος
3ο ματς Αλεξανδρειο, η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο 3ο και με +10 στην αρχη του 4ου, και το εχασε
4ο ματς Αλεξάνδρειο, ο Αρης ήταν μπροστά με +16 στο 25, η ΑΕΚ το γύρισε και κερδισε με +10
5ο ματς ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ ήταν μπροστά με +18 στο 22, ο Αρης το γυρισε και κριθηκε στο τελος
6ο ματς Αλεξάνδρειο, η ΑΕΚ ηταν μπροστά με +14 στο 25, ο Αρης το γυρισε και κερδισε στο τελος

στα 3 από τα 4 τελευταία ματς δηλαδή ανάμεσα στις δυο ομάδες η ΑΕΚ έχασε τη διαφορά που είχε στην τριτη περιοδο . (και στο άλλο συνέβη το ανάποδο πάντως)
tuareg
QUOTE (Διονύσης @ May 26 2016, 13:03 ) *
Ποιός σε έκλεψε γελάνε οι πέτρες αναφέρεσαι για 2 μεμονομένες φάσεις τα καλάθια που δεν μέτρησαν, γιατί δεν είδα τίποτε άλλο μεμπτο εις βάρος σου. Λοιπόν έχουμε και λέμε στον δεύτερο γύρο και στα 2 από τα 3 παιχνίδια των play-off και το τρίτο όταν ξύπνησα το πήρα άνετα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Από ποια απόδοσή σου μας λες ότι εξαρτιόνται λοιπόν τα μεταξύ μας παιχνίδια. Και να φανταστείς κανονικό play maker και κανονικό προπονητή δεν έχω όπως η ομάδα σου.

Υγ:Μια χαρά ήρεμος είμαι, από πότε έχει να πάρει η ομάδα σου πρωτάθλημα είπαμε επί Γκάλη; Ή να πάει τελικό πρωταθλήματος πάλι επι Γκάλη, τέρας της ηρεμίας.


αν νομιζεις οτι ξυπνησες και εκανες κατι διαφορετικο απ αυτο που κανεις τοτε μαλλον εχεις λαθος αντιληψη περι μπασκετ.
Το παιχνιδι σου συνεχως ειναι ευθεια γραμμη,γυρω γυρω ολοι και τριποντο η η μπαλα στο μαυροειδη.Τιποτε αλλο.
Σε οποιο παιχνιδι επαιξα επαρκως κερδισα ( σ ενα βεβαια με κλεψανε οτι και να λες)....
Οσο για το υγ...σκεψου εχω να παρω απο τοτε και παλι απο κατω μου εισαι σε τιτλους ( α ξεχασα....ειχες πεσει και β εθνικη καποιες χρονιες)
Διονύσης
QUOTE (tuareg @ May 26 2016, 13:13 ) *
Οσο για το υγ...σκεψου εχω να παρω απο τοτε και παλι απο κατω μου εισαι σε τιτλους ( α ξεχασα....ειχες πεσει και β εθνικη καποιες χρονιες)


Φίλε μου δε ντρέπομαι για τις χαμηλότερες κατηγορίες έπεσα δεν είχα ομάδα με πολεμήσανε κιόλας για να πέσω,όχι όπως τα καλομαθημένα της Θεσσαλονίκης που μου το παίζουν και οι αδικημένοι του συστήματος μια ζωή. Ποτέ δεν είχα τις διευκολύνσεις που είχε η ομάδα σου από τους τοπικούς και κρατικούς φορείς πάντα πολεμούσα μόνος μου και Β εθνική έπεσα οικοιοθελώς ακριβώς γι'αυτό τον λόγο για να ξεχρεώσω και γιατί είμαι περήφανος. Δεν περίμενα από κανένα βοήθεια και δεν τη θέλω, εδώ δε μας δίνουν το Γαλάτσι για να τους το αναστήσουμε και να το χρησιμοποιούν τα μικρά παιδιά της περιοχής για να αθληθούν. Κατά τα άλλα αυτή την ομάδα με έμαθε να την αγαπώ ο παππούς μου που την είδε με τα μάτια του να γίνεται Βασίλισσα της Ευρώπης (αμιγώς ελληνική ομάδα κάτι που δεν θα καταφέρει ο Άρης και ο κάθε Άρης ποτέ) τότε που έμαθαν όλοι οι Έλληνες το μπασκετ και με αξίωσε και εμένα ο Θεός να την δω Βασίλισσα ξανά μετά 32 χρόνια.
Ακόμη είδα την ομάδα μου να φτάνει μια ανάσα από την Ευρωλίγκα το 98 κάτι που δεν είδες ούτε με τον Γκάλη.
Οπότε τα περί Β εθνικής και το ότι είμαστε 8 τίτλους πίσω σας, με τις συγκινήσεις που μου έχει δώσει και θα μου δώσει στο μέλλον αυτή η ομάδα δε μου καίγεται καρφάκι.
j-kidd13
Λοιπόν,στο επομενο ποστ που θα συνεχισει αυτο το ξεκατινιασμα,εχετε απο ενα φάουλ,tuareg και Διονύσης.
Η μιληστε για το ματς και μονο,χωρις καρφιά,η κοφτε το
tuareg
QUOTE (j-kidd13 @ May 26 2016, 14:25 ) *
Λοιπόν,στο επομενο ποστ που θα συνεχισει αυτο το ξεκατινιασμα,εχετε απο ενα φάουλ,tuareg και Διονύσης.
Η μιληστε για το ματς και μονο,χωρις καρφιά,η κοφτε το


κοιτα να δεις,προσωπικα για το ματσακι και τη σειρα μιλησα ,κι ο αλλος αρχισε τη παρελθοντολογια για τα πρωταθληματα κλπ,θεωρωντας οτι πεταει μπηχτη και με βαζει στη θεση μου ρωτωντας απο ποτε εχω να παρω πρωταθλημα.
Εχω πει οτι οποιος θελει να μιλησει για μπασκετακι εδω ειμαστε,αλλα στην ειρωνια και στη τρελλιτσα δε μπορω να μην απανταω,ο καθενας θα παιρνει το σεβασμο που του αρμοζει.
Αν τωρα οι μοντ κρινουν οτι αυτο χρηζει φαουλ θα το δεχτω (ως αλλος μακνηλ tongue.gif ).....αλλα τυχον προκλησεις απο μενα αναπαντητες δε θα μενουν.
Με το παν24 πχ εχουμε διαφωνησει για χιλιαδυο θεματα,αλλα παντα ο διαλογος γινεται με επιχειρηματα.
Οταν αντι οποιουδηποτε επιχειρηματος μου παραθετουν ειρωνιες με σκοπο να λοιδωρησουν την ομαδα μου η αντιμετωπιση θα ειναι αναλογη.
j-kidd13
QUOTE(tuareg @ May 26 2016, 14:51 ) *
κοιτα να δεις,προσωπικα για το ματσακι και τη σειρα μιλησα ,κι ο αλλος αρχισε τη παρελθοντολογια για τα πρωταθληματα κλπ,θεωρωντας οτι πεταει μπηχτη και με βαζει στη θεση μου ρωτωντας απο ποτε εχω να παρω πρωταθλημα.
Εχω πει οτι οποιος θελει να μιλησει για μπασκετακι εδω ειμαστε,αλλα στην ειρωνια και στη τρελλιτσα δε μπορω να μην απανταω,ο καθενας θα παιρνει το σεβασμο που του αρμοζει.
Αν τωρα οι μοντ κρινουν οτι αυτο χρηζει φαουλ θα το δεχτω.....αλλα τυχον προκλησεις απο μενα αναπαντητες δε θα μενουν.
Με το παν24 πχ εχουμε διαφωνησει για χιλιαδυο θεματα,αλλα παντα ο διαλογος γινεται με επιχειρηματα.
Οταν αντι οποιουδηποτε επιχειρηματος μου παραθετουν ειρωνιες με σκοπο να λοιδωρησουν την ομαδα μου η αντιμετωπιση θα ειναι αναλογη.


Καθε ποστ σας,εχει ειρωνεία.1-2 ποστ,οκ.Εδω παρατραβηξε.
Να σου πω απλά τη γνώμη μου,ριξε λιγο τους τονους όταν μιλας για τον Αρη,γιατί βγαζεις μια έπαρση και μια αλαζονεία που δεν δικαιολογείται ουτε στο ελαχιστο.Και αυτο ευκολα παρεξηγειται απο τον συνομιλητη σου.Παναθηναϊκόι ή Ολυμπιακοί δεν βγάζουν τετοια αλαζονεία για την ομαδα τους,και εχουν 1002 λογους να το κανουν.
tuareg
QUOTE (j-kidd13 @ May 26 2016, 14:57 ) *
Καθε ποστ σας,εχει ειρωνεία.1-2 ποστ,οκ.Εδω παρατραβηξε.
Να σου πω απλά τη γνώμη μου,ριξε λιγο τους τονους όταν μιλας για τον Αρη,γιατί βγαζεις μια έπαρση και μια αλαζονεία που δεν δικαιολογείται ουτε στο ελαχιστο.Και αυτο ευκολα παρεξηγειται απο τον συνομιλητη σου.Παναθηναϊκόι ή Ολυμπιακοί δεν βγάζουν τετοια αλαζονεία για την ομαδα τους,και εχουν 1002 λογους να το κανουν.


αν η πιστη στην ομαδα και το οτι βαση συνολικης εικονας μεσα στη χρονια η αποψη οτι ο Αρης ειναι καλυτερη ομαδα ειναι επαρση και αλλαζονεια τοτε οκ.
Οσο για το μπολνταρισμενο αν ειχα χρονο θα σου παρεθετα σχετικα ποστ για να δουμε κατα ποσο δικαιολογειται η αναφορα σου.
Σε καθε περιπτωση 2 ειμαστε που γραφουμε για Αρη τακτικα -κι ο τριτος εφαγε μπαν εχθες λογω φλειμ που πραγματικα δε καταλαβα- εχεις αναλογιστει οτι ακριβως αυτο που νομιζεις οτι δε γινεται ισως ειναι ο λογος που δε γραφουν περισσοτεροι?
j-kidd13
QUOTE(tuareg @ May 26 2016, 15:12 ) *
αν η πιστη στην ομαδα και το οτι βαση συνολικης εικονας μεσα στη χρονια η αποψη οτι ο Αρης ειναι καλυτερη ομαδα ειναι επαρση και αλλαζονεια τοτε οκ.
Οσο για το μπολνταρισμενο αν ειχα χρονο θα σου παρεθετα σχετικα ποστ για να δουμε κατα ποσο δικαιολογειται η αναφορα σου.
Σε καθε περιπτωση 2 ειμαστε που γραφουμε για Αρη τακτικα -κι ο τριτος εφαγε μπαν εχθες λογω φλειμ που πραγματικα δε καταλαβα- εχεις αναλογιστει οτι ακριβως αυτο που νομιζεις οτι δε γινεται ισως ειναι ο λογος που δε γραφουν περισσοτεροι?


Να εχεις πιστη στην ομαδα σου και καλα κανεις.
Αυτο,απο το να βγαίνεις και να λες οτι, πχ απ του χρόνου που δεν θα εχεις Διαμαντιδη,να δουμε που θα εισαι τωρα που ο Αρης ανεβαινει,και δεν θα ξαναπαρεις νίκη στο παλε κλπ,είναι προκλητικο,για μια ομαδα που ειναι εξαφανισμενη απο πρωταγωνιστικο ρολο εδω και 30 χρονια.
Καλα κανετε και μιλατε για τον Αρη και μακαρι να ερθουν και αλλοι φιλοι της ομαδας.
Δεν νομιζω οτι ισχύει αυτο που λες,ισα ισα εκφράζονται οι περισσότεροι με κολακευτικά λογια για την προσπάθεια του Αρη που προσπαθει να φτιαξει ενα ανταγωνιστικό συνολο,και για τον Πριφτη.

tuareg
QUOTE (j-kidd13 @ May 26 2016, 15:28 ) *
Να εχεις πιστη στην ομαδα σου και καλα κανεις.
Αυτο,απο το να βγαίνεις και να λες οτι, πχ απ του χρόνου που δεν θα εχεις Διαμαντιδη,να δουμε που θα εισαι τωρα που ο Αρης ανεβαινει,και δεν θα ξαναπαρεις νίκη στο παλε κλπ,είναι προκλητικο,για μια ομαδα που ειναι εξαφανισμενη απο πρωταγωνιστικο ρολο εδω και 30 χρονια.
Καλα κανετε και μιλατε για τον Αρη και μακαρι να ερθουν και αλλοι φιλοι της ομαδας.
Δεν νομιζω οτι ισχύει αυτο που λες,ισα ισα εκφράζονται οι περισσότεροι με κολακευτικά λογια για την προσπάθεια του Αρη που προσπαθει να φτιαξει ενα ανταγωνιστικό συνολο,και για τον Πριφτη.


δλδ πιστευεις οτι χωρις ΔΔ θα εχεις ιδια δυναμικη?
Δεν ειπα δε θα ξαναπαρεις νικη στο παλε,ειπα θα χανεις συχνοτερα.(Δε δικαιολογειται απο τη φετινη εικονα μου?)
Οταν ελεγα προπερσυ οτι η μεταγραφη μποχω δε κλεινει κατω απο 350,και οτι ο βεζε δεν ερχεται κατω τι απαντησεις επαιρνα?
Το οτι μια προσπαθεια παιρνει τα ευσημα που της αναλογει δε σημαινει οτι δεν αντιμετωπιζεται αλαζονικα....
pan24
Το παρελθον ειναι καλο για ντοκιμαντερ αλλα δεν επηρεαζει το παρον
Ο κλασσικος νεοελληνας λεει "οταν εγω ειχα πολιτισμο οι γερμανοι πχ ζουσαν σε σπηλιες και ετρωγαν βελανιδια"
Πραγματι,αλλα τωρα τι γινεται?
Τι σχεση εχει ο νεοελληνας με τον αρχαιο ελληνα φιλοσοφο περα απο τον τοπο καταγωγης?
Αντιστοιχα τι σχεση εχουν ο τωρινος αεκ/αρης με τις ενδοξες ομαδες του παρελθοντος περα απο το ονομα?
Ακομα και σε πιο προσφατα παραδειγματα αν παμε
Τι σχεση εχει ο τωρινος παναθηναικος με την ομαδα του 2009,ισως την καλυτερη που εχει εμφανιστει στο συγχρονο ευρωπαικο μπακσετ,περα απο το ονομα?
Μονο τον ΔΔ και τον φωτση που ακομα και αυτοι ελαχιστη σχεση εχουν με τους τοτε εαυτους τους
Δεν μπορω να στηριξω ανωτεροτητα της ομαδας μου στο παρον με βαση τις ιστορικες της επιδοσεις ουτε να βασιστω σε αυτες για να εκτιμησω αν εχει καλυτερο ή χειροτερο μελλον

Ο αρης εχει μια βαση για να χτισει κατι καλο.Αν την διατηρησει και κανει σωστες κινησεις μπορει να φτασει στο τοπ επιπεδο αλλα ακομα απεχει πολυ
Οτι και αν γινει δεν αλλαζει οτι ο αρης μεσα στην χρονια ηταν καλυτερη και σταθεροτερη ομαδα απο την αεκ αλλα αν χασει την σειρα δεν θα ευθυνεται οτι ολοι εχουν στοχο να τον πολεμησουν.Καμια φορα θες λογω απουσιων,θες λογω φορμας μια συγκεκριμενη περιοδο ο αντιπαλος ειναι καλυτερος

Το αν θα χασει η ομαδα σε δυναμικη με την αποχωρηση του ΔΔ εξαρταται ποιος θα ειναι ο αντικαταστατης.Σιγουρα σε προσωπικοτητα θα χασει αλλα σε δυναμικη θα χασει αν αντικαταστατης ειναι ο μποχωριδης πχ.Αν αντικαταστατης ειναι ενα τοπ ονομα του ευρωπαικου μπασκετ η απωλεια μπορει να καλυφθει.Ηδη απο περσι ξεκινησε προσπαθεια απαγκιστρωσης απο τον ΔΔ και ηδη σε αντιθεση με τις δυο πρωτες χρονιες του πεδουλακη η ομαδα παιζει σχεδον το ιδιο καλα και με τον ΔΔ στον παγκο
j-kidd13
QUOTE(tuareg @ May 26 2016, 15:38 ) *
δλδ πιστευεις οτι χωρις ΔΔ θα εχεις ιδια δυναμικη?
Δεν ειπα δε θα ξαναπαρεις νικη στο παλε,ειπα θα χανεις συχνοτερα.(Δε δικαιολογειται απο τη φετινη εικονα μου?)
Οταν ελεγα προπερσυ οτι λη μεταγραφη μποχω δε κλεινει κατω απο 350,και οτι ο βεζε δεν ερχεται κατω τι απαντησεις επαιρνα?
Το οτι μια προσπαθεια παιρνει τα ευσημα που της αναλογει δε σημαινει οτι δεν αντιμετωπιζεται αλαζονικα....

Προσωπικα πιστευω οτι ο Αρης δεν θα αποκτήσει ποτε δυναμικη για να χτυπησει στα ισια Παο Οσφπ,και να εχει επιτυχίες στην ευρωλιγκα.
Και ο Παναθηναϊκός αν κανει σωστες κινησεις,θα κρατησει τη δυναμικη του.Αυτο και τελειωνουμε για παραβγηκαμε οφφ τοπικ.

Παραμένουμε στην ουσια της αρχικης παρέμβασης μου,να συζητάτε χωρις ειρωνειες.
Συνεχίζουμε με σχολια για το ματς.
tuareg
QUOTE (j-kidd13 @ May 26 2016, 15:54 ) *
Προσωπικα πιστευω οτι ο Αρης δεν θα αποκτήσει ποτε δυναμικη για να χτυπησει στα ισια Παο Οσφπ,και να εχει επιτυχίες στην ευρωλιγκα.
Και ο Παναθηναϊκός αν κανει σωστες κινησεις,θα κρατησει τη δυναμικη του.


Mε καλυψες....(αυτη σου η αποψη δικαιολογει και τα κολακευτικα σχολια,οταν συνειδητοποιησετε οτι θα ναι ανταγωνιστης-εφ οσον ο Λασκαρης συνεχισει ετσι-τοτε περιμενω να δω ποσα κολακευτικα σχολια θα υπαρχουν)

QUOTE (j-kidd13 @ May 26 2016, 15:54 ) *
Αυτο και τελειωνουμε για παραβγηκαμε οφφ τοπικ.

Παραμένουμε στην ουσια της αρχικης παρέμβασης μου,να συζητάτε χωρις ειρωνειες.
Συνεχίζουμε με σχολια για το ματς.


ενταξει για μπασκετ μιλαμε ,δεν ειπαμε συνταγες μαγειρικης....

gogito87
QUOTE (j-kidd13 @ May 26 2016, 15:54 ) *
Προσωπικα πιστευω οτι ο Αρης δεν θα αποκτήσει ποτε δυναμικη για να χτυπησει στα ισια Παο Οσφπ,και να εχει επιτυχίες στην ευρωλιγκα.


Κατ' αρχάς καλώς σας βρήκα, καθότι είμαι νέο μέλος.

Παρακολούθησα τη συζήτηση του tuareg με έναν από τους υπεύθυνους του φόρουμ και ορμώμενος από τα τελευταία λόγια του υπευθύνου έχω να παρατηρήσω το εξής.

Πάλι καλά φίλε μου που δεν έχετε έπαρση εσείς οι φίλοι του Παναθηναικού όπως οι αρειανοί. Φαντάσου και να είχατε τι θα έγραφες...
Διονύσης
Δηλαδή φίλε tuareg έχει άδικο ο j-kidd 13; Εντάξει δεν μπορείς να είσαι απόλυτος σε αυτό, αλλά κακά τα ψέματα πολύ δύσκολα θα ξαναβγεί Γκάλης και δη να τον αποκτήσει ο Άρης και να μείνει μια ζωή εκεί και να κάνει θαύματα με την ομάδα σου. Ο Άρης ήταν η μεγαλύτερη ομάδα της Ελλάδος τότε που έιχε Γκάλη respect, αλλά ως εκεί να έχεις την μπάλα χαμηλά θα σου κάνει καλό, να είσαι σίγουρος και να σέβεσαι τους αντιπάλους.
SteelGandalf
QUOTE(j-kidd13 @ May 25 2016, 21:00 ) *
Τι θέλει να πει ο ποιητης με το ετσι ξεφτιλίζεται ενα συστημα??
Και το συστημα ειναι η ΑΕΚ???


QUOTE(SkiesOfAzel @ May 25 2016, 22:11 ) *
Φαντάζομαι πως το άρθρο μιλάει για το σύστημα ΚΕΔ - ΕΟΚ στο οποίο αναφέρθηκε στη συνέντευξη του ο κος Λάσκαρης.


Προφανώς και δεν εννοεί την ΑΕΚ σε καμία περίπτωση. Σωστά ο φίλος SkiesOfAzel τοποθετήθηκε. Ήταν απόλυτα ξεκάθερες οι δηλώσεις του κυρίου Λάσκαρη και μετά τον 3ο αγώνα με την ΑΕΚ.

Δηλώσεις Νίκου Λάσκαρη μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ

SteelGandalf
Γράφει ο Γιάννης Δασκάλου:

QUOTE(www.basketplus.gr)
Τον σεβασμό σας, κύριοι!

Ο πειρασμός μου να αναφερθώ σε όλα όσα γίνονται εκτός παρκέ, είναι πολύ μεγάλος. Να αναφερθώ στις φήμες για τον Πρίφτη, στα μεταγραφικά σενάρια που ήδη κυκλοφορούν, στις μάσκες που πέφτουν με αφορμή την μετονομασία του ΟΑΚΑ σε «Νίκος Γκάλης», στις τιμωρίες των Γουότερς και Γουάιτ, στην απόφαση του Λάσκαρη να κλείσει τις πόρτες του Παλέ και να έρθει σε ευθεία ρήξη με το «παρακράτος» του μπάσκετ. Δεν θα το κάνω. Από μεγάλο σεβασμό, εκτίμηση και αγάπη για τους παίκτες, τους προπονητές και όλους τους συντελεστές της ομάδας μπάσκετ του Άρη.


Και θέλω και τον δικό σας τον σεβασμό, κύριοι. Τον απαιτώ, για την ακρίβεια. Είτε υποστηρίζετε τον Άρη είτε όχι, αν αγαπάτε το μπάσκετ και ξέρετε να τιμάτε τις πραγματικές αξίες του αθλήματος, αυτή η ομάδα μπάσκετ που φορά τα κιτρινόμαυρα και από τον περασμένο Αύγουστο δουλεύει σαν μια όμορφη παρέα, αξίζει τον απόλυτο σεβασμό σας.

Ότι και να συμβεί από εδώ και πέρα, προσωπικά, νιώθω πολύ γεμάτος από αυτά τα παιδιά. Και με καμάρι δηλώνω ότι ασχολούμαι με το μπασκετικό ρεπορτάζ του Άρη και ότι, εδώ και εννέα μήνες, βρίσκομαι στο πλευρό της ομάδας υπηρετώντας την δημοσιογραφικά, για τα ΜΜΕ στα οποία εργάζομαι.

Τα βουρκωμένα μάτια του Πρίφτη στην συνέντευξη Τύπου, η αυταπάρνηση του γίγαντα Σίμτσακ, η παλικαριά του ΜακΝίλ, η θέληση του Ξανθόπουλου, οι φωνές του κόσμου έξω από το παγωμένο γήπεδο, με συγκινούν αφάνταστα. Τίποτα δεν έχει μεγαλύτερη αξία, από μια ομάδα που ξέρει να τιμά την φανέλα που φορά. Και για μένα, η φετινή ομάδα του Άρη, τιμά την φανέλα με έναν πολύ αντρικό, μπεσαλίδικο τρόπο.

Σταματάω εδώ, γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Μπράβο σας μάγκες, ότι και να γίνει το Σάββατο στο ΟΑΚΑ. Μακάρι να έρθουν έτσι τα πράγματα ώστε αυτή η χρονιά, να κλείσει με ένα μεγάλο χειροκρότημα μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο, την ερχόμενη Τετάρτη. Αλλά ακόμη και αν δεν γίνει αυτό, έχετε τον σεβασμό μου. Δεν σας το χάρισα, τον κερδίσατε με την αξία σας.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.