Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fenerbahce Istanbul vs. Real Madrid
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2015-16
Pages: 1, 2, 3
Zoys
vs.

Το repeat του περυσινού ημιτελικού της Μαδρίτης, μόνο που αυτή τη φορά το πλεονέκτημα έδρας ανήκει στους Τούρκους...
A.CAB
Φενέρ

Με Βέσελι η Φενέρ θα πέρναγε σίγουρα επί αυτής της Ρεάλ αλλά πλέον τα πράγματα είναι σαφώς πιο δύσκολα γιατί οι Τούρκοι έχουν μικρό ροτέισον σε αντίθεση με τους Ισπανούς. Το ροτέισον παίζει πολύ μεγάλο ρόλο συνήθως σε σειρά παιχνιδιών. Παρόλα αυτά πιστεύω πως ο Ζοτς έχει το know how και αρκετές προσωπικότητες ώστε ν' αντισταθμίσει το ταλέντο και το πλούσιο ρόστερ της Ρεάλ που έχει προπονητή του πανικού και κάτω του μετρίου απόδοση μέχρι σήμερα.


Θα δούμε ωραία ματσάκια.
tuareg
Ζοτς εστω και δυσκολα.
Η Ρεαλ ειναι τραγικη πισω και δε νομιζω να αντεξει να κανει συνεχομενα καλα αμυντικα παιχνιδια
TakeshyKurosawa
50-50 η σειρά. Αν έχουν κέφια οι Σέρχι,Γιουλ,Ρούντι η περιφέρεια της Φενέρ θα βλέπει για χρόνια εφιάλτες!
more stars
Φενερ δύσκολα.
Οσο περνάει ο καιρός ο Λάσο φαίνεται ακομα χειρότερος, έχει ομως προσωπικοτητες στην ομαδα που δεν θα δεχτουν ευκολα την ηττα.
j.browning
αν υπηρχε ο βεσελι,ευκολα φενερ.
τωρα ζοριζουν τα πραγματα.
3-2 φενερ, νομιζω οτι ο ζοτς θα δεσει χειροποδαρα των αστειο λασο.εδω ειχε δεσει των πασκουαλ που ειναι κλασεις ανωτερος θα την γλιτωσει ο λασο?
mόrfeas79
Όπως λένε οι περισσότεροι αν υπήρχε Βέσελι θα υπήρχε και καθαρό φαβορί. Τώρα μου φαίνεται ότι κάθε πρόβλεψη είναι παρακινδυνευμένη αν και εγώ βλέπω Ρεάλ καθαρά από διαίσθηση. Η πορεία της μέχρι στιγμής μου θυμίζει πάρα πολύ την Ισπανία στο Ευρομπάσκετ. Βέβαια λείπει ένας Γκασόλ αλλά ξέρω γω όλο είναι στο όριο να αποκλειστεί και όλο περνάει τελευταία στιγμή από τους ομίλους ήδη.
pan24
Η ρεαλ εχει πιιοτικοτερη περιφερεια αλλα η αμυνα μπαζει
Φετος εχουν την σοφτιλα που ειχαν μεχρι προπερσι
Περσι την αποτιναξαν και πηραν ευρωλιγκα φετος παλι τα ιδια
Μπορει να παρει παιχνιδι στην τουρκια αλλα θεωρω βεβαιο οτι θα χασει παιχνιδι στην ισπανια
Ταλεντο μαλλον εχουν παραπανω απο την φενερ αλλα σε σειρα 5 αγωνων με αντιπαλο τοσο κοντα ποιοτικα δεν αρκει το ταλεντο
pan24
Στοι στοιχημα δινουν 1,50 την φενερ και 2,50 την ρεαλ
Πιστευω οτι η φενερ θα περασει αλλα το 2,50 της ρεαλ ειναι μεγαλο steal
rahxephon13
Το πιο αμφίρροπο ζευραγι για μενα, απο την μια δεν ξερουμε πως θα παρουσιαστη η φενερ με την απουσια βεσελι και απο την αλλη η ρεαλ εχει ταλεντο σε αθφονια και ακομη και τωρα μπορει να σε σκοτωσει αν μυρισει αιμα, 3-2 φενερ λογω ζελικο.
Ben30
Στη Μαδρίτη η Ρεάλ δεν χάνει με τίποτα από τη Φενέρ.Το θέμα είναι τι θα γίνει στα πρώτα δύο ματς στην Τουρκία.
Η Φενέρ χρειάστηκε 100-0 διαιτησία για να γυρίσει το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο.Και εναντίον μας,πολλά σπόρια τα χρειάστηκε,εδώ που τα λέμε,για να καθαρίσει.Με διαιτησία 50-50 στην Τουρκία,η Ρεάλ έχει σίγουρα ένα παιχνίδι δικό της.
Στα νοκ-άουτ,οι προσωπικότητες και η φανέλα παίζουν τον πρώτο ρόλο.Η μόνη προσωπικότητα που έχει η Φενέρ,είναι ο Ζέλικο.Αλλά αυτός δεν παίζει μπάσκετ.Στη Ρεάλ υπάρχουν 5 παίκτες που μπορούν να πάρουν μόνοι τους ένα ματς.
Τώρα,αν για λόγους εντελώς άσχετους με το μπάσκετ και αναγόμενους στην πολιτική και κοινωνική επικαιρότητα,φέτος ενδεχομένως θα ήθελαν ορισμένοι θα πάνε ''καροτσάκι'' και με το ''έτσι θέλω'' τη Φενέρ στους 4,αυτό είναι άλλο ζήτημα.Αλλά καθαρά μπασκετικά,η σειρά έχει φαβορί κι αυτό είναι η Ρεάλ.
Η φάση των 8 δεν έχει καμία απολύτως σχέση με ό,τι προηγήθηκε.Πόσες φορές,ομάδες που δεν βλέπονταν μέχρι τον Μάρτιο,τους πήραν όλους παραμάζωμα στην συνέχεια.Τα τελευταία χρόνια το έχει κάνει 2 φορές ο Παναθηναϊκός,άλλες 2 φορές ο Ολυμπιακός,1 φορά η Μακάμπι.Το θέμα είναι απλά να φτάσεις μέχρι εδώ.Η κανονική Ευρωλίγκα ξεκινάει τώρα.
pk13
Εστω και δυσκολα θα τη παρει η Φενερ πιστευω τη σειρα.....Η Ρεαλ υπερτερει στην περιφερεια αλλα ειναι ομαδα κακοδουλεμενη χωρις σχεδιο χωρις πλανο με ανυπαρκτο προπονητη...Αν ειχε Βεσελι η Φενερ θα περναγε αερας τωρα θα δουμε ματσακια ωραια ανοικτα δυνατα....
pan24
Για καποιο λογο εχω το προασιθημα οτι οποιος απο τους δυο περασει απο αυτο το ζευγαρι θα παρει την ευρωλιγκα
Παναθηναικος,λαμποραλ και λοκομοτιβ δεν με πειθουν οτι μπορουν να φτασουν μεχρι τελους,η φετινη μπαρτσελονα ειναι απλα αθλια και η τσσκα οποτε βρισκεται κοντα στο τροπαιο την πιανουν τα ψυχολογικα της και παθαινει τεοντοσιτς
Η ρεαλ εστω με τον προπονητη εσκα που εχει αν περασει θα ειναι φαβορι οπως και η φενερ που υπολειπεται σε περιφερεια
Στην σειρα θα ειναι κλειδι ο περιορισμος της δημιουργιας του σερχι,η αποδοση του ντατομε και το ματσαρισμα αγιον-ουντοχ
Επισης το αν η ρεαλ θα παιξει επιτελους αμυνα.Δεν υπαρχει περιπτωση η φενερ να την αφησει να παει πανω απο τους 75 ποντους
Θα κανω προβλεψη οτι παραγοντας Χ για την φενερ θα ειναι ο σλουκας η ο χικμαν
salonikatasos
αν δεν πάρει ευρωλίγκα ο παναθηναϊκός,θα ήθελα να την πάρει η φενέρ. από την άλλη όμως επειδή ο παναθηναϊκός θα βρίσκεται στο βερολίνο,θα ήταν καλό εκεί να μη βρίσκεται η φενέρ,ακριβώς για το λόγο ότι το φ4 γίνεται στο βερολίνο και η φενέρ θα είναι σαν να παίζει εντός έδρας. χωρίς τη φενέρ όμως και με τις άλλες ομάδες που θα βρίσκονται εκεί(οι ρώσικες και οι 2 μεγάλες ισπανικές δεν στέλνουν κόσμο πέρα από όσα δίνει η ευρωλίγκα στους 4 φιναλίστ),το πιθανότερο είναι το μισό (και βάλε) γήπεδο να είναι πράσινο,αφού ούτε μακάμπι θα υπάρχει,ούτε οσφπ,ούτε κάποια άλλη τούρκικη.
οπότε ρεάλ με 3-1
yorgos
Θα είναι καλό για το μπάσκετ να περάσει η Φενέρ, αλλά δεν το βλέπω. Ακόμη και με Βέσελι, 50-50 ήταν. Τώρα χωρίς αυτόν για μένα είνια ξεκάθαρο φαβορί η πολύ πληρέστερη Ρεάλ. Θα εκπλαγώ αν πάρει πάνω από ένα ματς η Φενέρ.
TakeshyKurosawa
Θα κάνει το μπαμ ο Σλούκας στη σειρά και θα τους πάρει μόνος του με συνεχόμενα 25άρια pir. biggrin.gif
pan24
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Apr 11 2016, 08:50 ) *
Θα κάνει το μπαμ ο Σλούκας στη σειρά και θα τους πάρει μόνος του με συνεχόμενα 25άρια pir. biggrin.gif

Πλακα πλακα ο ζοτς δεν θα παραδοθει αμαχητι οποτε καποιο τρικακι θα εχει ετοιμασει
Ο σλουκας,ο χικμαν ή ο καλινιτς θεωρω οτι ειναι πιο πιθανοι για να ειναι ο αγνωστος Χ που θα κανει την διαφορα
D-Wade
Θα περάσει πιστεύω η Ρεάλ. Έχει περισσότερους παίχτες που μπορεί να βοηθήσουν. Σημαντικό σε σειρά που δε θα έχεις πολύ χρόνο για ξεκούραση. 1-3
Ginobili
Χωρίς Βέσελι...η Φενέρ είναι μια κλάση κάτω.Επηρεάζει απίστευτα το παιχνίδι της...ΑΜΥΝΑ πρώτα αλλά και επίθεση,που κινείται πολύ γρήγορα στο pick & roll.Η Φενέρ με Ουντο-Βέσελι είχε μακράν το κορυφαίο δίδυμο ψηλών στην Ευρωλίγκα,με μία ρακέτα σχεδόν ΦΡΟΥΡΙΟ.
Τώρα...τα πράγματα άλλαξαν...θα δώσω 45%-55% υπέρ της Ρεάλ...και όχι περισσότερο,επειδή δεν με πείθει η Ρεάλ ότι ξαφνικά θα αρχίσει να παιζει αντρικό και σοβαρό μπάσκετ.Άν και έχει μεγαλύτερο βάθος,περισσότερες λύσεις,και πιο μπασκετικά δυνατή έδρα, η φιλοσοφία είναι περισσότερο τρίποντα και άγιος ο Θεός...Προφανώς ο Ζοτς δεν θα κάτσει να κλαίει για την ατυχία του,αλλά θα στύψει το μυαλό του(που είναι ανώτερο του Λάσο) να βρει λύσεις.
Ben30
Ελπίζω ότι θα φανεί στο παρκέ η ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης και ότι οι Μαδριλένοι θα στείλουν τη Φενέρ σπίτι της, μπας και αντιληφθεί ο Ζέλικο ότι πρέπει να επιστρέψει στον Παναθηναϊκό ως τζένεραλ μάνατζερ. Με τους Τούρκους,όσο μελιτζανί και να γίνει, δεν θα καταφέρει τίποτα.Άσε που δεν έχει πια το πάθος που έβγαζε στον δικό μας πάγκο.Χρειάζεται μια νέα πρόκληση.
pan24
QUOTE (Ben30 @ Apr 11 2016, 21:29 ) *
Ελπίζω ότι θα φανεί στο παρκέ η ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης και ότι οι Μαδριλένοι θα στείλουν τη Φενέρ σπίτι της, μπας και αντιληφθεί ο Ζέλικο ότι πρέπει να επιστρέψει στον Παναθηναϊκό ως τζένεραλ μάνατζερ. Με τους Τούρκους,όσο μελιτζανί και να γίνει, δεν θα καταφέρει τίποτα.Άσε που δεν έχει πια το πάθος που έβγαζε στον δικό μας πάγκο.Χρειάζεται μια νέα πρόκληση.

Εκτος του οτι πας να τον αποστρατευσεις ενω ο ανθρωπος δεν ειναι ουτε 60 και αυτη την στιγμη ακομα και αν δεν τον θεωρεις τον καλυτερο ειναι οπωσδηποτε μεσα στους 3 καλυτερους προπονητες της ευρωλιγκας,το οτι πηγε την φενερ για πρωτη φορα στην ιστορια της σε φαιναλ 4 ενω οι τουρκοι που ειχε/εχει ειναι στην καλυτερη επιπεδου eurocup και φετος μεχρι τον τραυματισμο του βεσελυ επαιξε το καλυτερο μπασκετ στην ευργλιγκα
Το γεγονος οτι γινεται μελιτζανι και μαλιστα πιο πολυ απο οταν ηταν σε εμας δεν ειναι αντιφαση στο οτι δεν εχει παθος?
Αν ηθελε νεα προκληση δεν θα υπεγραφε περσι νεο τριετες.Οσο και αν δεν θες/δεν σου αρεσει ειναι θεμα χρονου να παρει ευρωλιγκα με την φενερ ειτε ειναι φετος ειτε την νεα σεζον
Επισης θεωρεις νεα προκληση το να γυρισει στην ομαδα που ηταν 12 χρονια ακομα και αν μιλαγαμε για αλλο ρολο?
basketmono80
Εγω δινω μεγαλη τυχη στη Ρεαλ για προκριση και ο Λασο ειναι καλος προπονητης τα πηρε ολα περσυ και κερδισε και τον Ζοτς με ανεση στο φαιναλ φορ παρολο που ειχε η Φενερ και το Μπιελιτσα που ειχε αναδειχθει mvp.Οι παιχτες της Φενερ δεν εχουν προσωπικοτητα οπως της Ρεαλ δεν με πειθουν οτι στα δυσκολα θα μπορεσουν και μαλιστα χωρις το Βεσελι.Για μενα αυτο το ζευγαρι ειναι 50-50 και γερνω λιγο παραπανω προς Ρεαλ η οποια δεν εχει και το αγχος του φαβορι και αυτο θα την απελευθερωσει πολυ.
Ben30
QUOTE (pan24 @ Apr 11 2016, 20:29 ) *
Εκτος του οτι πας να τον αποστρατευσεις ενω ο ανθρωπος δεν ειναι ουτε 60 και αυτη την στιγμη ακομα και αν δεν τον θεωρεις τον καλυτερο ειναι οπωσδηποτε μεσα στους 3 καλυτερους προπονητες της ευρωλιγκας,το οτι πηγε την φενερ για πρωτη φορα στην ιστορια της σε φαιναλ 4 ενω οι τουρκοι που ειχε/εχει ειναι στην καλυτερη επιπεδου eurocup και φετος μεχρι τον τραυματισμο του βεσελυ επαιξε το καλυτερο μπασκετ στην ευργλιγκα
Το γεγονος οτι γινεται μελιτζανι και μαλιστα πιο πολυ απο οταν ηταν σε εμας δεν ειναι αντιφαση στο οτι δεν εχει παθος?
Αν ηθελε νεα προκληση δεν θα υπεγραφε περσι νεο τριετες.Οσο και αν δεν θες/δεν σου αρεσει ειναι θεμα χρονου να παρει ευρωλιγκα με την φενερ ειτε ειναι φετος ειτε την νεα σεζον
Επισης θεωρεις νεα προκληση το να γυρισει στην ομαδα που ηταν 12 χρονια ακομα και αν μιλαγαμε για αλλο ρολο?


Δεν είναι μέσα στους τρεις καλύτερους.Είναι ο καλύτερος κι όχι μόνο φέτος,αλλά σε όλη την ιστορία της Ευρωλίγκα.Μόνο που δεν παίζει αυτός μπάσκετ.
Εντάξει,καμία σχέση το φετινό ''πάθος'' του.Έχουμε δει κι έχουμε δει τον Ζέλικο να παθιάζεται...Νομίζω ότι,από τότε που γύρισε από την Αμερική και μετά ,δεν έχει τη φλόγα που είχε στον πάγκο.Δεν είναι λιοντάρι στον πάγκο όπως ήταν με μας.Και προπονητικά κάνει πολλές ''εκπτώσεις'' στη Φενέρ.Προέχει πια το οικονομικό στην Τουρκία...3 χρόνια τον βλέπω και σκέφτομαι ότι ο άνθρωπος αυτός βρίσκεται σε ένα περιβάλλον που δεν του ταιριάζει ούτε τον εμπνέει.
Έχει πετύχει τα πάντα στην προπονητική.Κι ο κορεσμός,μέσα στο πρόγραμμα είναι.
Δεν είναι αποστράτευση.Είναι αναβάθμιση.Νέα,αυξημένα καθήκοντα,σε έναν Παναθηναϊκό που ξαναγίνεται σταδιακά αυτός που ήταν.
Ναι,θεωρώ νέα και πολύ μεγάλη πρόκληση να επιστρέψει στην ομάδα για την οποία δήλωσε ότι ''το όνειρό μου είναι να τη δω να ξεπερνάει σε Ευρωπαϊκά τη Ρεάλ Μαδρίτης''.Αυτό το όνειρο ας επιστρέψει για να υλοποιήσει.

pan24
QUOTE (Ben30 @ Apr 12 2016, 00:15 ) *
Δεν είναι μέσα στους τρεις καλύτερους.Είναι ο καλύτερος κι όχι μόνο φέτος,αλλά σε όλη την ιστορία της Ευρωλίγκα.Μόνο που δεν παίζει αυτός μπάσκετ.
Εντάξει,καμία σχέση το φετινό ''πάθος'' του.Έχουμε δει κι έχουμε δει τον Ζέλικο να παθιάζεται...Νομίζω ότι,από τότε που γύρισε από την Αμερική και μετά ,δεν έχει τη φλόγα που είχε στον πάγκο.Δεν είναι λιοντάρι στον πάγκο όπως ήταν με μας.Και προπονητικά κάνει πολλές ''εκπτώσεις'' στη Φενέρ.Προέχει πια το οικονομικό στην Τουρκία...3 χρόνια τον βλέπω και σκέφτομαι ότι ο άνθρωπος αυτός βρίσκεται σε ένα περιβάλλον που δεν του ταιριάζει ούτε τον εμπνέει.
Έχει πετύχει τα πάντα στην προπονητική.Κι ο κορεσμός,μέσα στο πρόγραμμα είναι.
Δεν είναι αποστράτευση.Είναι αναβάθμιση.Νέα,αυξημένα καθήκοντα,σε έναν Παναθηναϊκό που ξαναγίνεται σταδιακά αυτός που ήταν.
Ναι,θεωρώ νέα και πολύ μεγάλη πρόκληση να επιστρέψει στην ομάδα για την οποία δήλωσε ότι ''το όνειρό μου είναι να τη δω να ξεπερνάει σε Ευρωπαϊκά τη Ρεάλ Μαδρίτης''.Αυτό το όνειρο ας επιστρέψει για να υλοποιήσει.

Για εναν ανθρωπο ο οποιος ειναι 55+ και απο την επομενη μερα που κρεμασε τα παπουτσια του ειναι προπονητης και θεωρειται ο καλυτερος ειναι υποβαθμιση να τον κανεις general manager
Αν θα επεστρεφε καποτε στο αμεσο μελλον στον παναθηναικο θα ηταν ως προπονητης
Αυτο ξερει,σε αυτο ειναι καλος.Στην επιλογη παικτων ισως υπαρχουν και καλυτεροι στο κοουτσαρισμα ομως οχι
Ginobili
QUOTE(Ben30 @ Apr 11 2016, 19:29 ) *
Ελπίζω ότι θα φανεί στο παρκέ η ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης και ότι οι Μαδριλένοι θα στείλουν τη Φενέρ σπίτι της,

Όλη την χρονιά η Φενέρ έχει παίξει 2 με 3 φορές καλύτερο μπάσκετ από την Ρεάλ.Δεν καταλαβαίνω για πια ανωτερότητα των Μαδριλένων μιλάς.Έχει μια αρχή και τέλος..στο παιχνίδι της.Σαφώς πιο ισορροπημένη ομάδα,που ξέρει να παίζει άμυνα.
Πάντως,κι εγώ θα προτιμούσα την Ρεάλ στο final4,σε περίπτωση μόνο που περάσει και ο ΠΑΟ,ώστε να την πετύχουμε στον ημιτελικό.(Ειδικά αν μέχρι τότε έχει γυρίσει ο Βέσελι)
rahxephon13
QUOTE (Ginobili @ Apr 12 2016, 03:10 ) *
Όλη την χρονιά η Φενέρ έχει παίξει 2 με 3 φορές καλύτερο μπάσκετ από την Ρεάλ.Δεν καταλαβαίνω για πια ανωτερότητα των Μαδριλένων μιλάς.Έχει μια αρχή και τέλος..στο παιχνίδι της.Σαφώς πιο ισορροπημένη ομάδα,που ξέρει να παίζει άμυνα.
Πάντως,κι εγώ θα προτιμούσα την Ρεάλ στο final4,σε περίπτωση μόνο που περάσει και ο ΠΑΟ,ώστε να την πετύχουμε στον ημιτελικό.(Ειδικά αν μέχρι τότε έχει γυρίσει ο Βέσελι)

Σύμφωνο ότι έχει παίξει καλύτερο μπάσκετ συνολικά η φενερ και η ρεαλ παρουσιάζει πολλά προβλήματα, άλλα από την μια ο τραυματισμός βεσελι απο την άλλη η ποιότητα (ακόμη και τώρα) της ρεαλ εξισορροπούν κάπως τα πράγματα.

Όπως έγραψες είναι μια ισορροπημένη και στις δυο μεριές του παρκέ άλλα η ρεαλ έχει παίχτες επιθετικά που μπορούν να διαταράξουν αυτή την ισορροπία, ειδικά στα γκαρντ η ρεαλ έχει παίχτες που μπορούν να προκαλέσουν πονοκέφαλο στην φενερ και κυρίως να επιβάλουν τον ρυθμό τους αν το καταφέρουν αυτό οι τουρκοι θα έχουν μεγάλο πρόβλημα και είναι ένα κομμάτι που θα έχει μεγάλο ενδιαφέρων να δούμε πως θα το αντιμετώπιση ο ζοτς.

Θεωρώ ότι τα δυο πρώτα ματς θα δείξουν πολλά, αν η ρεαλ δεν βρει λύσεις και νικήσει η φενερ κουτσά στραβά νομίζω ότι ακόμα και σε 5 ματς να πάει η σειρά μετά θα έχουν το πλεονέκτημα οι τουρκοι.
pk13
QUOTE(Ginobili @ Apr 12 2016, 01:10 ) *
Όλη την χρονιά η Φενέρ έχει παίξει 2 με 3 φορές καλύτερο μπάσκετ από την Ρεάλ.Δεν καταλαβαίνω για πια ανωτερότητα των Μαδριλένων μιλάς.Έχει μια αρχή και τέλος..στο παιχνίδι της.Σαφώς πιο ισορροπημένη ομάδα,που ξέρει να παίζει άμυνα.
Πάντως,κι εγώ θα προτιμούσα την Ρεάλ στο final4,σε περίπτωση μόνο που περάσει και ο ΠΑΟ,ώστε να την πετύχουμε στον ημιτελικό.(Ειδικά αν μέχρι τότε έχει γυρίσει ο Βέσελι)


Συμφωνω απολυτα σε αυτα που γραφεις...Εγω ομως σε νοκ-αουτ φοβαμαι πιο πολυ την Ρεαλ γιατι με τον τρελο ρυθμο που μπορει να δωσει σε ενα ματς ,με τα τριποντα και με τις συνεχομενες προσωπικες φασεις μπορει ευκολα μα σε ριξει δεκαπεντε ποντους πισω και αντε γεια...Μπορει επισης να μην μπαινουν τα σουτ της και να την δεσεις κομπο αλλα ειναι επικινδυνη ομαδα γιατι δεν ταιριαζει στο στυλ παιχνιδιου μας...Η Φενερ αντιθετα ειναι πιο καλοδουλεμενη ομαδα αλλα σε νοκ-αουτ ειναι πιο προβλεψιμη και πιο ευκολη να την αντιμετωπισεις στο σετ παιχνιδι....
Ben30
QUOTE (Ginobili @ Apr 12 2016, 01:10 ) *
Όλη την χρονιά η Φενέρ έχει παίξει 2 με 3 φορές καλύτερο μπάσκετ από την Ρεάλ.Δεν καταλαβαίνω για πια ανωτερότητα των Μαδριλένων μιλάς.Έχει μια αρχή και τέλος..στο παιχνίδι της.Σαφώς πιο ισορροπημένη ομάδα,που ξέρει να παίζει άμυνα.
Πάντως,κι εγώ θα προτιμούσα την Ρεάλ στο final4,σε περίπτωση μόνο που περάσει και ο ΠΑΟ,ώστε να την πετύχουμε στον ημιτελικό.(Ειδικά αν μέχρι τότε έχει γυρίσει ο Βέσελι)


Καλημέρα.Ανωτερότητα λόγω των προσωπικοτήτων και της φανέλας της.Οι Μαδριλένοι έχουν 5-6 παίκτες που μπορούν να καθαρίσουν ένα ματς με την προσωπικότητά τους.Δεν είναι μόνο ο Σέρχι,ο Γιουλ,ο Ρούντι,ο Κάρολ αλλά και ο Ρέγιες και ο Νοτσιόνι.Από την άλλη,η Φενέρ έχει μία προσωπικότητα κι αυτήν έξω από το παρκέ.Τον Ζέλικο.
Οι 8 της Ευρωλίγκα είναι άλλη υπόθεση.Ό,τι κι αν προηγήθηκε,από δω και στο εξής ''μιλάνε'' άλλα πράγματα.
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι η Φενέρ χωρίς Βέσελι δεν είναι η ίδια ομάδα.
Έδωσες 45-55 .Κι εμένα μου φαίνεται κάπου εκεί η σειρά,ας πούμε 40-60.Η Ρεάλ στη Μαδρίτη ,κρίσιμο ευρωπαϊκό ματς δεν χάνει ούτε από τη Φενέρ ούτε από κανέναν . Της αρκεί μια νίκη στην Τουρκία και νομίζω ότι θα την κάνει.
Όλα αυτά,δεχόμενοι πάντα ότι οι διαιτητές θα παίξουν 50-50 στα πρώτα δύο ματς.Συζητάω έντιμα και δεν είναι υπεκφυγή αυτό με τη διαιτησία: η Φενέρ ''σπρώχνεται'' πολύ αλλά και η Ρεάλ τυγχάνει σεβασμού,οπότε θέλω να δω πώς θα αντιμετωπίσει η διαιτησία τα ματς.Εννοείται ότι δεν θα ''κρυφτώ'' πίσω από τους γκρι αν η Φενέρ παίξει καλύτερα και κερδίσει.Δεν είμαστε παιδιά.
Πιθανότερο σκορ της σειράς : 1-3 .
Nemesakos
Εγώ πιστεύω ότι η Ρεάλ δεν έχει καμία σχέση με την Φενέρ. Όπως δεν έχει καμία σχέση ο Λάσο με τον Ομπράντοβιτς. Πιστεύω ότι ο Ζοτς θα τον δέσει κόμπο. Την σειρά την βλέπω 3-2 εξαιτίας του Ζοτς. Για μένα περισσότερες πιθανότητες έχει η Φενέρ να κάνει διπλό παρά η Ρεάλ. Ακόμα και που λείπει ο Βέσελι, ναι είναι τεράστια απώλεια, ο Ζοτς έχει άπειρα τρικς που μπορεί να εμφανίσει και να προβληματίσει την Ρεάλ. Επίσης η Ρεαλ σε κανένα σημείο μέσα στη σεζόν δεν έχει αποδώσει καλό μπάσκετ αντίθετα με την Φενέρ.* Αν τώρα είναι η ώρα να δούμε το καλό πρόσωπο της Ρεάλ, οκ.. 3-2 από μένα..

* Η Ρεάλ όλη την χρονιά μου δίνει την εντύπωση μιας άναρχης ομάδας που πάει με τις ορέξεις του Γιουλ και του Σέρχι. Από την άλλη η Φενέρ, παρά τον Ντίξον , δείχνει πιο δουλεμένη με περισσότερες συνεργασίες.
Ginobili
QUOTE(Ben30 @ Apr 12 2016, 07:16 ) *
Καλημέρα.Ανωτερότητα λόγω των προσωπικοτήτων και της φανέλας της.Οι Μαδριλένοι έχουν 5-6 παίκτες που μπορούν να καθαρίσουν ένα ματς με την προσωπικότητά τους.Δεν είναι μόνο ο Σέρχι,ο Γιουλ,ο Ρούντι,ο Κάρολ αλλά και ο Ρέγιες και ο Νοτσιόνι.Από την άλλη,η Φενέρ έχει μία προσωπικότητα κι αυτήν έξω από το παρκέ.Τον Ζέλικο.
Οι 8 της Ευρωλίγκα είναι άλλη υπόθεση.Ό,τι κι αν προηγήθηκε,από δω και στο εξής ''μιλάνε'' άλλα πράγματα.
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι η Φενέρ χωρίς Βέσελι δεν είναι η ίδια ομάδα.
Έδωσες 45-55 .Κι εμένα μου φαίνεται κάπου εκεί η σειρά,ας πούμε 40-60.Η Ρεάλ στη Μαδρίτη ,κρίσιμο ευρωπαϊκό ματς δεν χάνει ούτε από τη Φενέρ ούτε από κανέναν . Της αρκεί μια νίκη στην Τουρκία και νομίζω ότι θα την κάνει.
Όλα αυτά,δεχόμενοι πάντα ότι οι διαιτητές θα παίξουν 50-50 στα πρώτα δύο ματς.Συζητάω έντιμα και δεν είναι υπεκφυγή αυτό με τη διαιτησία: η Φενέρ ''σπρώχνεται'' πολύ αλλά και η Ρεάλ τυγχάνει σεβασμού,οπότε θέλω να δω πώς θα αντιμετωπίσει η διαιτησία τα ματς.Εννοείται ότι δεν θα ''κρυφτώ'' πίσω από τους γκρι αν η Φενέρ παίξει καλύτερα και κερδίσει.Δεν είμαστε παιδιά.
Πιθανότερο σκορ της σειράς : 1-3 .

Άν δεν υπήρχε η απώλεια του Βέσελι,θα έχριζα απόλυτο φαβορί της Φενέρ(80-85%).Θεωρώ όμως ότι υποτιμάς τις αξίες των παικτών της Φενέρ.
Ο Σλούκας μας αρέσει δεν μας αρέσει σε κάποιους,έχει προσωπικότητα.Έχει πάρει 2 Ευρωλίγκες,έχει αποδειχτεί καθοριστικός σε μεγάλα παιχνίδια,έχει αλλάξει τον ρυθμό.
Ο Μπογκντάνοβιτς είναι κορυφαίος σκόρερ Γκαρντ στην Ευρώπη,και του χρόνου λογικά θα παίζει ΝΒΑ.(Γιουλ-Ντε Κολό-Ντιλέινι θεωρούμται ουσιαστικά κόμπο γκαρντ)
Ο Ντατόμε είναι ένας Killer-Σκόρερ,για μένα το καλύτερο 3αρι στην Ευρώπη,ο οποίος όμως διακατέχεται και από μπασκετικό IQ,σοβαρότητα.Δεν είναι με τα φεγγάρια του.
Ουντο...περιττά τα λόγια,αναμφίβολα το κορυφαίο καθαρό 5αρι στην Ευρώπη(2ο βάζω τον Ραντούλιτσα).

Ο Άντιτς...είναι κι αυτός προσωπικότητα,όταν η μπάλα η καίει έχει @@.....θα μου πεις βέβαια..έχει γίνει "σάπιο κρέας" δεν κουνιέται....δεκτό.
Ντίξον...δεν μπορεί να κριθεί σαν μεγάλη προσωπικότητα,αλλά φέτος έχει ανταπεξέλθει και με το παραπάνω σε τοπ επίπεδο.Η μεγαλύτερη του αδυναμία που είναι το μέγεθος του,δεν θα φανεί τόσο με τον Ροντρίγκεθ.
Κάλινιτς....ένα σκυλί του πολέμου,που υπολείπεται σημαντικά σε κλάση και προσωπικότητα όχι μόνο έναντι του Νοσιόνι,αλλά και του Μασιούλις.....έχει όμως πιο φρέσκα πόδια,και θεωρώ ο Ζοτς θα εκμεταλλευτεί την "αλητεία" του.

Γενικά ο Ζοτς έχει αποδείξει ότι οι μάχες κρίνονται στις λεπτομέρειες,ΔΗΛΑΔΗ...να πάρεις ό,τι καλύτερο και από τον 12ο παίκτη,και να "κρύψεις" τις αδυναμίες σου.
Η Ρεάλ είναι χειρότερη από πέρσι...σε όλα τα επίπεδα.Η Φενέρ,είναι πιο έμπειρη και έχει καλύτερη συνοχή πια.
j.browning
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Apr 11 2016, 08:50 ) *
Θα κάνει το μπαμ ο Σλούκας στη σειρά και θα τους πάρει μόνος του με συνεχόμενα 25άρια pir. biggrin.gif

αυτο πιστευω και εγω.ο σλουκας ειναι πολυ υποτιμημενος παιχτης,στον ολυμπιακο ηταν το βασικο γραναζι για τις ανατροπες,σε ολα τα 'μαγκικα' που γυρισατε αυτος εκανε την αντεπιθεση,η φυγη του νομιζω ειναι ο βασικος λογος της εικονας του οσφπ φετος.
TakeshyKurosawa
Πολύ νευρικό ξεκίνημα και από τις 2 ομάδες..
louie
ο ρυθμος παει εκει που θελει ο ζοτς αλλα με τοσο μικρο ροτεισον στους ψηλους δεν βλεπω πως θα βγει ο αγωνας(ποσο μαλλον ολοκληρη σειρα)
pk13
Το παει καλα ο Ζοτς....
rahxephon13
Ο ζοτς έχει πάει το ματς εκεί που θέλει μέχρι στιγμής, η ρεαλ αν συνέχιση να σουτάρει με τέτοια άθλια ποσοστά στα σουτ 3 πόντων 21% 3/14 δεν έχει τύχη.
Zoys
Ο Reyes έχει σώσει πολλές σκοτωμένες επιθέσεις, αλλά είναι φανερό ότι δεν αρκεί, αν δεν συνοδευτούν κι από άνοδο στο ποσοστό των περιφερειακών σουτ.

Χμμ σαν να ανεβαίνει ο Rudy παρότι έδειχνε σε κακή κατάσταση στο 1ο... Ξαφνικό ενδιαφέρον.
Coach Periklis
Φοβερός αγώνας τώρα που μπήκαν κάποια σουτ της Ρεάλ και θα ξεκινήσει η 4η περίοδος στα ίσα
benchwarmer
Η Ρεάλ επέστρεψε όταν το ματς έγινε ροντέο, ακριβώς γιατί έχει τις προσωπικότητες για κάτι τέτοιο, ακόμη και εκτός έδρας. Η Φενέρ τέτοιες προσωπικότητες έχει μόλις 2-3, και η μία από αυτές είναι στον πάγκο, δεν παίζει μπάσκετ.
Πολύ κομβικό τώρα το 4ο δεκάλεπτο για όλη τη σειρά.
Zoys
Carroll μετά από το καλύτερο ματς της χρονιάς, σε φόρμα, μπαίνει για 6', πετάει 2 τρίποντα και μετά δεν τον ξαναβλέπουμε. Laso rules...
shtarkws
Χαίρομαι για τον Σλουκα που σε μια ακριβοπληρωμενη ομάδα έχει τα guts να πάρει το παιχνίδι πάνω του όταν η μπάλα καίει.
Coach Periklis
Απ τους καλύτερους στην Ευρώπη στο να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ενέργεια

Στην 4η περίοδο κεντάει

Βέβαια είναι τόσο καλός , που είναι σχεδόν καταδικασμένος να έχει πάντα αυτόν τον ρόλο, όσο κι αν επιθυμεί κατι πιο αναβαθμισμένο
pan24
5αρι ο καλινιτς και 4αρι ο ντατομε
Το small ball σε αλλη διασταση
shtarkws
QUOTE(Coach Periklis @ Apr 12 2016, 22:22 ) *
Απ τους καλύτερους στην Ευρώπη στο να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ενέργεια

Στην 4η περίοδο κεντάει

Βέβαια είναι τόσο καλός , που είναι σχεδόν καταδικασμένος να έχει πάντα αυτόν τον ρόλο, όσο κι αν επιθυμεί κατι πιο αναβαθμισμένο


Αν δεν είχε θέματα τραυματισμών μες την χρονιά δεν θα συζητουσαμε καν για τον καλύτερο περιφερειακό της φενερ imo
D-Wade
QUOTE(shtarkws @ Apr 12 2016, 22:35 ) *
Αν δεν είχε θέματα τραυματισμών μες την χρονιά δεν θα συζητουσαμε καν για τον καλύτερο περιφερειακό της φενερ imo

Καλά ο Ντίξον ταρζάν είναι. . . Μπορείς να πεις ότι ο Σλούκας μπορεί να προσέφερε περισσότερα αν δεν είχε τραυματισμούς. Από τον Μπογκντάνοβιτς όμως απέχει αρκετά.
louie
Αν περάσει η φενερ θα μιλάμε για μεγάλη πρόκριση του προπονητή. Όπως και η σημερινή νίκη. Αν και επαναλαμβάνω αυτο το ροτεισον στους ψηλούς σε σειρά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα αντέξει. Σήμερα είδαμε τον καλινιτς που έχει αποτύχει σαν μεταγραφή στο 3, να ανεβαίνει στο 5!

Ο Σλούκας έδωσε αυτο για το οποίο φημίζεται και δεν του είχαν επιτρέψει οι συνεχομενοι τραυματισμοί να δώσει. Έχει όμως μεγάλα @@ και το έδειξε.

Η σειρά έχει δρόμο και εξακολουθεί να είναι απρόβλεπτη
Conan1982
Πάντως δεν θυμίζει πολύ ομάδα Ομπράντοβιτς η Φενέρ, πάρα πολλές ατομικές ενέργειες από Ντατόμε, Μπογκντάνοβιτς, Ντίξον. Έχω μια αίσθηση ότι ο Σλούκας του χρόνου θα έχει την ευκαιρία να έχει ακόμα πιο αναβαθμισμένο ρόλο.
t0ny3
Ειχε πολυ πλακα το σχημα με διδυμο ψηλων Ντατομε-Καλινιτς! laugh.gif

Δεν ξερω αν θα στοιχισει στην Φενερ η απουσια του Βεσελι, αλλα η σημερινη Ρεαλ με το συστημα Αλβερτης δεν μπορουσε να απειλησει ουσιαστικα. Βεβαια αν ηταν ευστοχη θα μιλουσαμε για σπασιμο εδρας.

Κοιτα να δεις ποιο παιχνιδι βρηκε ο Σλουκι-Λουκ να βγαλει ματια. Τουλαχιστον το ευχαριστηθηκε ο Βαγγελας.
Coach Periklis
QUOTE (D-Wade @ Apr 12 2016, 22:39 ) *
Καλά ο Ντίξον ταρζάν είναι. . . Μπορείς να πεις ότι ο Σλούκας μπορεί να προσέφερε περισσότερα αν δεν είχε τραυματισμούς. Από τον Μπογκντάνοβιτς όμως απέχει αρκετά.


έχεις δίκιο για Μπογκντάνοβιτς. Απέχει αρκετά, κυρίως γιατί ο Σλούκας ΔΕΝ θα τα έκανε τόσο σκ@τ@ στο τελευταίο 1-1.5 λεπτό tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Ο σέρβος είναι καλύτερος overall, αλλά ο Σλούκας έχει αποκτήσει το "know how" μεγάλων αγώνων και έχει κοχόνες
louie
QUOTE (Conan1982 @ Apr 12 2016, 22:41 ) *
Πάντως δεν θυμίζει πολύ ομάδα Ομπράντοβιτς η Φενέρ, πάρα πολλές ατομικές ενέργειες από Ντατόμε, Μπογκντάνοβιτς, Ντίξον. Έχω μια αίσθηση ότι ο Σλούκας του χρόνου θα έχει την ευκαιρία να έχει ακόμα πιο αναβαθμισμένο ρόλο.


εμενα η φετινη φενερ μου θυμιζει πολυ ομαδα ομπραντοβιτς. και σημερα παλι ηταν ετσι. πηγε τον ρυθμο εκει που ηθελε, προσπαθησε να χτυπησει στα μις ματς, χτυπησε και με καποια συνεχομενα πικ ν ρολ με τον ουντο στο δευτερο δεκαλεπτο. χαρακτηριστικα της φιλοσοφιας του ζοτς.

βεβαια αν εχουμε στο μυαλο μας τον παναθηναικο που ειχε διαμαντιδη-μπατιστ στο πικ ν ρολ και ολους τους αλλους τεραστιους παιχτες που ειχαν περασει ανα περιοδους τοτε οχι δεν ειναι ετσι η φενερ. και δεν γινεται να ειναι. υπαρχει ελλειψη καλων δημιουργων στην σημερινη ευρωπη. οποτε δεν γινεται να δεις απο τους ντιξον, μπογκντανοβιτς, σλουκα, χικμαν το μπασκετ που εβλεπες με διαμαντιδη, σαρας, σπανουλη και νικολας.

η φενερ με μακαλεμπ, κλειζα, πρελτζιτς κτλ. ναι αυτη η φενερ ηταν ενα μπαχαλο. η φετινη εχει ξεκαθαρες κατευθυνσεις στο παιχνιδι της.
Zoys
QUOTE(Coach Periklis @ Apr 12 2016, 22:49 ) *
Ο σέρβος είναι καλύτερος overall, αλλά ο Σλούκας έχει αποκτήσει το "know how" μεγάλων αγώνων και έχει κοχόνες

Όσον αφορά τα Final 4 σαφώς και προηγείται ο Σλούκας, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ο Bogdanovic έχει ακόμα μεγαλύτερες παραστάσεις έχοντας παίξει και με μια team USA σε τελικό Παγκοσμίου.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.