Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2011 MVP Race
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2
aegeansheed
Μιας που βλέπω ότι υπάρχει το σχετικό ενδιαφέρον στα threads των ομάδων, σκέφτηκα να το συνεχίσουμε εδώ...

Νομίζω δε χωράνε πολλοί παραπάνω (ως ενδεδειγμένες επιλογές), βάσει των έως τώρα ρεκόρ των Ομάδων...

Αν το έδινα σε κάποιον τώρα και με την προϋπόθεση ότι θα συμβεί με αναγωγή ο διπλασιασμός των αποτελεσμάτων για την ομάδα του, μάλλον αυτός θα ήταν ο Rose!

Εννοείται ότι υπάρχει μόνο μία (1) ψήφος! wink.gif

p.s. Παρακαλείται όποιος ψηφίζει "κάποιος άλλος..." να σημειώνει και σε ένα post το ονοματεπώνυμο (ή έστω το επίθετο!) για να μπορούμε να κράζουμε μετά!
plokamias
Θα έβαζα κατά σειρά:Τζινόμπιλι,Ρόουζ,Νοβίτσκι
NBAholic
Δε θα ψηφίσω ακόμη. Καταρχήν, θεωρώ το Λεμπρόν τον κορυφαίο παίκτη στο ΝΒΑ και η αλήθεια είναι ότι, ανεξαρτήτως συμπαικτών, το Μαϊάμι δεν είναι ίδια ομάδα χωρίς αυτόν. Αλλά δε θα είναι επιλογή μου, όπως δε θα είναι επιλογή μου ο Γουέιντ (για ευνόητους λόγους) ούτε οι Τζινόμπιλι-Ρόντο, λόγω βάθους ομάδων. Με τον Αμάρε έχουμε χορτάσει φανφάρες λόγω Ν.Υόρκης, αλλά η αλήθεια είναι ότι ούτε ο ίδιος βελτίωσε τις αδυναμίες του σε άμυνα-ριμπάουντ-πάσα ούτε οι Νικς βρίσκονται σε τόσο υψηλό επίπεδο ώστε να δικαιολογούν την επιλογή του. Oι Θάντερ του Ντουράντ είναι ενδιάμεση κατάσταση, αλλά υπάρχει και η παρουσία του ολ αράουντ Γουέστμπρουκ που σε κάνει να το σκέφτεσαι. Ο Κόμπι έχει εντυπωσιακά νούμερα για τα λεπτά συμμετοχής του, αλλά με τη δεδομένη βοήθεια από τους συμπαίκτες του και τα σκαμπανεβάσματα της ομάδας. Ο Ρόουζ έχει εντυπωσιάσει με την ικανότητά του να καθοδηγήσει τους Μπουλς σε πολύ καλό ρεκόρ, παρά τις πολλές απουσίες, οπότε δικαιολογημένα συγκαταλέγεται ανάμεσα στα φαβορί. Ο Χάουαρντ μοιάζει να ανεβαίνει και ίσως κάποτε πρέπει να ανταμειφθεί για τη σταθερότητά του. Το ότι θα αποτελέσει και φέτος φαβορί για το DPOY πρέπει να βελτιώνει το επιχείρημά του παρά το αντίθετο.
Για εμένα, ο Νοβίτσκι ήταν η επιλογή μου μέχρι και πριν την επιστροφή του από τον τραυματισμό του, διότι κάλυπτε το συνδυασμό ατομικής απόδοσης-ομαδικής απόδοσης-κακής ομαδικής απόδοσης όσο έλειπε. Αλλά έκτοτε δεν είναι στο ίδιο σημείο, οπότε η κούρσα ξαναποκτά ασάφεια...
vc15
Θα συμφωνήσω με τον NBAholic σε όλα σχεδόν. Πάντως, ψήφισα Amare. Ουσιαστικά έχει πάρει τους Knicks από το χέρι και τους έχει φτάσει εκεί που έχουν πάει. Καλός ο Felton, καλός ο Galinari και ο Chandler αλλά έχει βελτιώσει και το παιχνίδι του σημαντικά από τότε που πήγε στους Knicks. Πλέον, παίρνει σουτ και από μακριά και φαίνεται να εμπιστεύεται πολύ περισσότερο το σουτ του. Ίσως να είναι λίγο χαμηλά στη βαθμολογία, αλλά πιστεύω ότι θα κάνουν καλή πορεία στα playoff.
Όχι ότι είναι κακός ο Rose αλλά τον βάζω Νο 2 στις προτιμήσεις μου. Έχει βάλει και το τρίποντο στο ρεπερτότιο του φέτος και είναι και ένας από τους λόγους που κάνει τη διαφορά, αλλά για κάποιο λόγο προτιμώ Amare (ίσως γιατί είναι και ψηλός ενώ ο rose αναγκάζεται να οργανώσει κιόλας).
Εννοείται ότι τιμούμε τον μεγάλο Γερμανό, απλά φέτος ίσως να το αξίζουν άλλοι λίγο περισσότερο. Σίγουρα όμως είναι καταλυτική η παρουσία του και φάνηκε και στην απουσία του.
Anaz
Τον κατα τη γνωμη μας MVP ψηφιζουμε ή αυτον που πιστευουμε οτι θα βγει???
oti-nane
<-------------------------------------
T.W.Is.M.
Κι εγω θα συμφωνησω με τον NBAholic, κυριως στο οτι δε θα ψηφισω ακομα γιατι δεν μπορω να αποφασισω. Αν επρεπε να ψηφισω καποιον για τον τιτλο του εως τωρα MVP, θα διαλεγα το Rose για την προοδο που εχει δειξει και το οτι η βελτιωση στο παιχνιδι του αντανακλα και στα αποτελεσματα της ομαδας. Μπορει ομως σε 2 μηνες να εχω αλλαξει γνωμη.
Air Kef
O Rose μέχρι τώρα είναι αδιαμφισβήτητος MVP.

Τι τραυματισμούς εχει υποστεί η ομάδα, τι επαιξε πλήρης μονο 2 βδομαδες (οπου είχε 7-0), τι τα υπόλοιπα (πολύ) μέτρια γκαρ της ομάδας (πλην λατρειας Κορβερ) δεν βοηθουν πολυ..

Κρατάει την Σικαγάρα ψηλά, πολύ ψηλότερα από τον Αμάρε ή τον Χάουαρντ της πολύ πιο πλήρης και έτοιμης ομάδας, εξελίσσοντας τρομερά το παιχνίδι του σου, προσθέτοντας το "σουτάρω από παντού" που τον βοηθάει να αφήνει εύκολα πίσω του τον προσωπικό του αντίπαλο.

Δεν τον βλέπω να ηρεμεί μέχρι τέλος, οπότε εκεί θα έβαζα τα λεφτά μου.
Anaz
Κι εγω αν κ η χρονια εχει δρομο ακομα, δεν το βλεπω πολυ πιθανο να του "κλεψει" καποιος τον τιτλο..

Ο Dirk (που μεχρι πριν τον τραυματισμο του ηταν πρωτος κατ'εμε) θα μπορουσε ισως, αλλα επειδη στο βραβειο παιζουν λίγο και παραγοντες εξωαγωνιστικοι, εν τελει δυσκολα να προτιμουσαν να το δωσουν 2η φορα στον Γερμανο αντι του Ροουζ.
O Howard επισης θα μπορουσε αλλα πρεπει να ανεβουν σημαντικα οι Ορλαντο.
Toν Durant -ενω θα ηταν σουπερ επιλογη απο πλευρας μαρκετινγκ- τον κρατα πισω η παρουσια του πληθωρικου Westbrook ενω του λειπει επισης το "κατι παραπανω".. καθως τα νουμερα του δεν τα λες κ ιδιαιτερα εντυπωσιακα, ενω κ η ομαδα του παει καλα αλλα μαλλον..στα πλαισια του αναμενομενου. Αν δεν βελτιωθει κατι απ'τα δυο τουλαχιστον μεχρι το τελος,οριακα μενει εκτος.
Οι Νικς του Αμαρε εχουν μεινει αρκετα πισω.
Ο Lebron οσο υπαρχει ο Wade πολυ δυσκολα να το παρει.
Ο Kobe θα πρεπει να σκυλιασει μεχρι το τελος της χρονιας.Χλωμο.
Τζινομπιλι, Ροντο λογω βαθους των ομαδων τους, επισης αποκλειονται.
j-kidd13
Ντερικ εννοειται...
Και οι λογοι που παρεθεσε ο kef με καλυπτουν απολυτα...Τραβαει μονος οχι μονο ην περιφερεια,αλλα ολοκληρη την ομαδα....Βελτιωμενος αρκετα απο περσυ και κυριως στο σουτ,πιο ηγετης(απ οσο προλαβα να τον δω μεχρι τωρα),νομιζω οτι το δικαιουται περισσοτερο λογω του οτι στα μισα σχεδον ματς παλευε μονος του....
giannis_mg
Λοιπον ας τα παρουμε απ'την αρχη.

Τζινομπιλι-Νοβιτσκι και οι 2 μεγαλες αγαπες αλλα κανενας απ'τους 2 δεν εχει τυχη να το παρει.Το ΝΒΑ ειναι και μαρκετινγκ οποτε 2η φορα σε εναν κακο Ντιρκ(μετα τον τραυματισμο του)αποκλειεται οπως πιστευω και ο Μανου δεν εχει πολυ μεγαλη τυχη καθως κατι ολοι αυτοι στο Σαν Αντονιο του παιρνουν την λαμψη,κατι το αντιμαρκετινγκ που εχει πανω του.....

Αμαρε θα μπορουσε να το παρει αλλα δεν το κοβω.Μπορει να εχει παρει το Μεγαλο Μηλο απ'το χερακι αλλα η βαθμολογικη θεση τον φερνει πισω.

Γουειντ-Λεμπρον επισης νομιζω οτι επειδη ο ενας ειναι συμπαικτης με τον αλλο κανεις τους δεν προκειται να το παρει.Αν ειναι να το παρει καποιος απ'τους 2 ας ειναι ο Ντουειν και οχι ο τριπλουμιστας οπως λεει και μια ψυχη στη ΝΟΒΑ.

Χαουαρντ δεν νομιζω και δεν το αξιζει πανω απ'ολα.Ας μαθει να στριβει και να κανει καμια μπασκετικη κινηση στο ποστ και μετα το συζηταμε

Ροντο ελεω KG-ALLEN-Pierce-Saq-Nate και και και,δεν το βλεπω.

Κομπε αποκλειεται 33.gif .Εδω δεν το πηρε αλλες και αλλες χρονιες που εκανε οργια,να το παρει φετος που η ομαδα κανει μια κακιστη πορεια σε συνδυασμο και με την παρουσια στο παρκε των Λιμνανθρωπων που ειναι για κλαματα.Φετος ειναι μια κακη σεζον γι'αυτους οποτε i don't think so,αλλα μπορει να παρει των τελικων...

Ντουραντ 77.gif θα ηταν μια φοβερη επιλογη και για το ΝΒΑ αλλα και για μενα cool.gif.Εχει πιθανοτητες να το παρει φετος αν και επρεπε να το παρει περυσι.Τ'ακους Στερν angry_red.gif

ΑΛΛΑ

για να δειτε ποσο αντικειμενικος ειμαι ο επικρατεστερος ειναι ο Ροουζ.Φοβερη σεζον-καλη βαθμολογικη θεση-καλη επιλογη για το ΝΒΑ και ειναι και το ονομα της ομαδας που του δινει και ενα αβανταζ.

Προτιμω ομως τον κυριο απο κατω 15.gif


Leon_cp3
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 4 2011, 21:06 ) *
Αμαρε θα μπορουσε να το παρει αλλα δεν το κοβω.Μπορει να εχει παρει το Μεγαλο Μηλο απ'το χερακι αλλα η βαθμολογικη θεση τον φερνει πισω.

Χαουαρντ δεν νομιζω και δεν το αξιζει πανω απ'ολα.Ας μαθει να στριβει και να κανει καμια μπασκετικη κινηση στο ποστ και μετα το συζηταμε


Για ακόμη μία φορά θα υπερασπιστώ τον Ντουάιτ με κίνδυνο να χαρακτηριστώ ίσως όχι άδικα γραφικός,αλλά αν το συγκεκριμένο βραβείο πήγαινε με βάσει τις ικανότητες σε συγκεκριμένα σημεία του παιχνιδιού και όχι με τα νούμερα του αθλητή σε συνδυασμό με το ρεκόρ της ομάδας τότε αρκετά MVP δε θα είχαν δοθεί όπως έχουν πάει μέχρι τώρα. Δηλαδή αν το πάμε για κίνηση στο ποστ να πω κι εγώ σιγά μην πάει στον Αμάρε που κοιτάζει τα...τραίνα να περνάνε αμυντικά...
Τα νούμερα του Χάουαρντ λοιπόν καθώς και η ομάδα του είναι σε καλή κατάσταση και ίσως βρεθούν μέχρι το τέλος και σε καλύτερη. Ας μη βιαστούμε όπως είπαν πολλά παλικάρια από πάνω.
Πάντως τώρα το βραβείο θα πήγαινε ασυζητητί στον Ρόουζ και οι πιθανότητες είναι υπέρ του.
Προσωπικά εννοείται πως το βραβείο θα ήθελα να πάει στον Νοβίτσκι.
giannis_mg
QUOTE(Leon_cp3 @ Feb 5 2011, 01:32 ) *
Για ακόμη μία φορά θα υπερασπιστώ τον Ντουάιτ με κίνδυνο να χαρακτηριστώ ίσως όχι άδικα γραφικός,αλλά αν το συγκεκριμένο βραβείο πήγαινε με βάσει τις ικανότητες σε συγκεκριμένα σημεία του παιχνιδιού και όχι με τα νούμερα του αθλητή σε συνδυασμό με το ρεκόρ της ομάδας τότε αρκετά MVP δε θα είχαν δοθεί όπως έχουν πάει μέχρι τώρα. Δηλαδή αν το πάμε για κίνηση στο ποστ να πω κι εγώ σιγά μην πάει στον Αμάρε που κοιτάζει τα...τραίνα να περνάνε αμυντικά...
Τα νούμερα του Χάουαρντ λοιπόν καθώς και η ομάδα του είναι σε καλή κατάσταση και ίσως βρεθούν μέχρι το τέλος και σε καλύτερη. Ας μη βιαστούμε όπως είπαν πολλά παλικάρια από πάνω.
Πάντως τώρα το βραβείο θα πήγαινε ασυζητητί στον Ρόουζ και οι πιθανότητες είναι υπέρ του.
Προσωπικά εννοείται πως το βραβείο θα ήθελα να πάει στον Νοβίτσκι.

Κοιτα δεν τα εχω με τον Χαουαρντ συγκεκριμενα αλλα με ολους τους παιχτες που στηριζονται κυριως στα αθλητικα προσοντα (για να μην πω εξωλοκληρου και αρχισετε να βαρατε)βλ.Ντουαιτ-Λεμπρον-Γουεστμπροοκ κτλ που πρωτα ειναι αθλητες και μετα μπασκετμπολιστες.Εγω δινω respect σε Κιντ-Νας-Ντανκαν-KG-Ντουραντ-Πολ-Ντιρκ-Γκασολ-Κομπε-Μανου κ.α που ξερουν κιλα μπασκετ και δεν ειναι αθλητες στιβου.Τι να κανουμε πες με παλαιομοδιτη,πες με αντιθεαματικο,πες με δεν ξερω και γω τι αλλα αυτους τους παιχτες βρε παιδι μου δεν μπορω να τους βλεπω.Απλως θα θεωρουσα ντροπη ενα βραβειο που εχουν παρει ψηλοι οπως ο Ρομπινσον-ο ταχυδρομος ή ο Ντανκαν αλλα και ο Ντιρκ και κυριως βεβαια ο αξεπεραστος Hakeem 77.gif για να μην παω και πιο πισω,το να το παρει και ο Χαουαρντ που δεν ξερει ουτε στο ελαχιστο τη μπασκεταρα που ξερουν αυτοι,αλλα ξερει να πηδαει περισσοτερο(για την ακριβεια μονο αυτο ξερει)αλλα αρεσει αυτο στο ΝΒΑ γιατι ειναι εμπορικος γιατι ξερει να καρφωνει και να ξεσηκωνει τον κοσμο.
Εγω προτιμω να δω μια μπασκετικη ενεργεια στο ποστ και να με ξεσηκωσει γιατι βλεπω μπασκετ οπως εβλεπα απ'τον Hakeem και οχι ενα καρφωμα που το κεφαλι του π.χ να ακουμπαει τη στεφανη.Γ'αυτο παραδεχομαι τον Φιλιππο Συριγο,ετσι ειμαι και εγω με τις ιδιες αποψεις περι των παιχτων στο ΝΒΑ οπως εχουν καταντησει τωρα και μονο σε αυτο.Οσο για τη συγκριση Αμαρε με Ντουαιτ σε μπασκετικο ταλεντο δεν τιθεται θεμα για το ποιος υπερτερει...Τωρα το τι κανουν στην αμυνα λογικο ειναι ο αλλος που ειναι 2.15 ποσο ειναι και πηδαει σαν κατσικι 1 μετρο απ'το πατωμα να ειναι καλυτερος αμυντικος.Αν δεν επαιζε και αμυνα ο Χαουαρντ ασ'τα να πανε...
Leon_cp3
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 5 2011, 11:15 ) *
Κοιτα δεν τα εχω με τον Χαουαρντ συγκεκριμενα αλλα με ολους τους παιχτες που στηριζονται κυριως στα αθλητικα προσοντα (για να μην πω εξωλοκληρου και αρχισετε να βαρατε)βλ.Ντουαιτ-Λεμπρον-Γουεστμπροοκ κτλ που πρωτα ειναι αθλητες και μετα μπασκετμπολιστες.Εγω δινω respect σε Κιντ-Νας-Ντανκαν-KG-Ντουραντ-Πολ κ.α που ξερουν κιλα μπασκετ και δεν ειναι αθλητες στιβου.Τι να κανουμε πες με παλαιομοδιτη,πες με αντιθεαματικο,πες με δεν ξερω και γω τι αλλα αυτους τους παιχτες βρε παιδι μου δεν μπορω να τους βλεπω.Απλως θα θεωρουσα ντροπη ενα βραβειο που εχουν παρει ψηλοι οπως ο Ρομπινσον-ο ταχυδρομος ή ο Ντανκαν αλλα και ο Ντιρκ και κυριως βεβαια ο αξεπεραστος Hakeem 77.gif για να μην παω και πιο πισω,το να το παρει και ο Χαουαρντ που δεν ξερει ουτε στο ελαχιστο τη μπασκεταρα που ξερουν αυτοι,αλλα ξερει να πηδαει περισσοτερο(για την ακριβεια μονο αυτο ξερει)αλλα αρεσει αυτο στο ΝΒΑ γιατι ειναι εμπορικος γιατι ξερει να καρφωνει και να ξεσηκωνει τον κοσμο.
Εγω προτιμω να δω μια μπασκετικη ενεργεια στο ποστ και να με ξεσηκωσει γιατι βλεπω μπασκετ οπως εβλεπα απ'τον Hakeem και οχι ενα καρφωμα που το κεφαλι του π.χ να ακουμπαει τη στεφανη.Γ'αυτο παραδεχομαι τον Φιλιππο Συριγο,ετσι ειμαι και εγω με τις ιδιες αποψεις περι των παιχτων στο ΝΒΑ οπως εχουν καταντησει τωρα και μονο σε αυτο.Οσο για τη συγκριση Αμαρε με Ντουαιτ σε μπασκετικο ταλεντο δεν τιθεται θεμα για το ποιος υπερτερει...Τωρα το τι κανουν στην αμυνα λογικο ειναι ο αλλος που ειναι 2.15 ποσο ειναι και πηδαει σαν κατσικι 1 μετρο απ'το πατωμα να ειναι καλυτερος αμυντικος.Αν δεν επαιζε και αμυνα ο Χαουαρντ ασ'τα να πανε...


Για τα πρώτα δεν έχω λόγο να διαφωνήσω,απόψεις είναι αυτές. Για το τελευταίο όμως η διαφορά τους ξέρεις ποια είναι; Δεν είναι θέμα προσόντων,γιατί και ο Αμάρε δεν είναι και κανένας κοντούλης μη μυώδης τύπος... Ότι ο ένας δουλεύει και αυτό φαίνεται μετά από κάθε καλοκαίρι,έστω κι αν ακόμα θεωρείται άτεχνος,και ο άλλος κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα κάθε χρόνο. Ασχολείται ΜΟΝΟ με το πως θα βάλει τη μπάλα στο καλάθι και δε βελτιώνει τις αδυναμίες του. Οπότε όχι,προσωπικά στην ομάδα μου θα προτιμούσα τον Χάουαρντ.
giannis_mg
QUOTE(Leon_cp3 @ Feb 5 2011, 12:23 ) *
Για τα πρώτα δεν έχω λόγο να διαφωνήσω,απόψεις είναι αυτές. Για το τελευταίο όμως η διαφορά τους ξέρεις ποια είναι; Δεν είναι θέμα προσόντων,γιατί και ο Αμάρε δεν είναι και κανένας κοντούλης μη μυώδης τύπος... Ότι ο ένας δουλεύει και αυτό φαίνεται μετά από κάθε καλοκαίρι,έστω κι αν ακόμα θεωρείται άτεχνος,και ο άλλος κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα κάθε χρόνο. Ασχολείται ΜΟΝΟ με το πως θα βάλει τη μπάλα στο καλάθι και δε βελτιώνει τις αδυναμίες του. Οπότε όχι,προσωπικά στην ομάδα μου θα προτιμούσα τον Χάουαρντ.

Μα δεν διαφωνω μαζι σου γι'αυτο και εκανα bold συγκεκριμενα το μπασκετικο ταλεντο καθως ο ενας ξερει πολυ περισσοτερο μπασκετ αλλα ειναι αδιαφορος στην αμυνα κυριως,ενω ο αλλος βγαζει μια πολυ μεγαλη ενεργεια και διαθεση στο παρκε.Συμφωνω σε αυτο αλλα και παλι αν μου ελεγες με ποιον θα χτισεις μια ομαδα αναγκαστικα αναμεσα σε αυτους θα πηγαινα με κλειστα ματια στον Αμαρε.
Παντως εχουμε μια ταυτιση αποψεων cool.gif
Leon_cp3
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 5 2011, 11:31 ) *
Μα δεν διαφωνω μαζι σου γι'αυτο και εκανα bold συγκεκριμενα το μπασκετικο ταλεντο καθως ο ενας ξερει πολυ περισσοτερο μπασκετ αλλα ειναι αδιαφορος στην αμυνα κυριως,ενω ο αλλος βγαζει μια πολυ μεγαλη ενεργεια και διαθεση στο παρκε.Συμφωνω σε αυτο αλλα και παλι αν μου ελεγες με ποιον θα χτισεις μια ομαδα αναγκαστικα αναμεσα σε αυτους θα πηγαινα με κλειστα ματια στον Αμαρε.
Παντως εχουμε μια ταυτιση αποψεων cool.gif


Ωραία,τα βρίσκουμε κάπου στη μέση λοιπόν. tongue.gif Πάντως μακάρι να το ξανάπαιρνε ο Ντιρκ να χαιρόταν και όλο το φόρουμ (εντάξει σχεδόν...). icon_drunk.gif
colonel gomelsky
Υπάρχουν επίσημα κριτήρια για την ανάδειξη του μβπ; Μπορεί κάποιος φίλος να γράψει όλες τις παραμέτρους;

Leon_cp3
QUOTE(colonel gomelsky @ Feb 5 2011, 12:42 ) *
Υπάρχουν επίσημα κριτήρια για την ανάδειξη του μβπ; Μπορεί κάποιος φίλος να γράψει όλες τις παραμέτρους;


Όχι επίσημα όχι.
Αλλά αν λάβεις υπόψην αυτό
QUOTE
Since the 1982–83 season, every player who has won the award has played for a team with at least 50 regular-season wins (except for Karl Malone in the lockout-shortened 1998–99 season, in which the regular season was only 50 games long).
καταλαβαίνεις ότι συνδυάζουν πρώτες θέσεις και νούμερα αθλητή.
colonel gomelsky
QUOTE(Leon_cp3 @ Feb 5 2011, 12:53 ) *
Όχι επίσημα όχι.
Αλλά αν λάβεις υπόψην αυτό καταλαβαίνεις ότι συνδυάζουν πρώτες θέσεις και νούμερα αθλητή.


Ε, με βάση αυτό, οι πρώτοι υποψήφιοι δεν πρέπει να είναι (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) οι Νοβίτσκι και Τζινόμπιλι; Πολύ καλά νούμερα και πολύ καλό ρεκορ νικών...
Leon_cp3
QUOTE(colonel gomelsky @ Feb 5 2011, 12:55 ) *
Ε, με βάση αυτό, οι πρώτοι υποψήφιοι δεν πρέπει να είναι (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) οι Νοβίτσκι και Τζινόμπιλι; Πολύ καλά νούμερα και πολύ καλό ρεκορ νικών...


Ε απλά αν η διαφορά π.χ. Μαβς με Μπουλς είναι μικρή,θα προτιμήσουν Ρόουζ γιατί μπαίνουν κι άλλα στη μέση. Το hype που θα δημιουργηθεί κ.λπ.. Ε και αν τα βάλεις και κάτω,αυτός με ασίστ κ.λπ. έχει καλύτερο πρόσημο από Μανού και Ντιρκ.
vc15
QUOTE (Giannis_23 @ Feb 5 2011, 11:15 ) *
Κοιτα δεν τα εχω με τον Χαουαρντ συγκεκριμενα αλλα με ολους τους παιχτες που στηριζονται κυριως στα αθλητικα προσοντα (για να μην πω εξωλοκληρου και αρχισετε να βαρατε)βλ.Ντουαιτ-Λεμπρον-Γουεστμπροοκ κτλ που πρωτα ειναι αθλητες και μετα μπασκετμπολιστες.Εγω δινω respect σε Κιντ-Νας-Ντανκαν-KG-Ντουραντ-Πολ-Ντιρκ-Γκασολ-Κομπε-Μανου κ.α που ξερουν κιλα μπασκετ και δεν ειναι αθλητες στιβου.Τι να κανουμε πες με παλαιομοδιτη,πες με αντιθεαματικο,πες με δεν ξερω και γω τι αλλα αυτους τους παιχτες βρε παιδι μου δεν μπορω να τους βλεπω.Απλως θα θεωρουσα ντροπη ενα βραβειο που εχουν παρει ψηλοι οπως ο Ρομπινσον-ο ταχυδρομος ή ο Ντανκαν αλλα και ο Ντιρκ και κυριως βεβαια ο αξεπεραστος Hakeem 77.gif για να μην παω και πιο πισω,το να το παρει και ο Χαουαρντ που δεν ξερει ουτε στο ελαχιστο τη μπασκεταρα που ξερουν αυτοι,αλλα ξερει να πηδαει περισσοτερο(για την ακριβεια μονο αυτο ξερει)αλλα αρεσει αυτο στο ΝΒΑ γιατι ειναι εμπορικος γιατι ξερει να καρφωνει και να ξεσηκωνει τον κοσμο.
Εγω προτιμω να δω μια μπασκετικη ενεργεια στο ποστ και να με ξεσηκωσει γιατι βλεπω μπασκετ οπως εβλεπα απ'τον Hakeem και οχι ενα καρφωμα που το κεφαλι του π.χ να ακουμπαει τη στεφανη.Γ'αυτο παραδεχομαι τον Φιλιππο Συριγο,ετσι ειμαι και εγω με τις ιδιες αποψεις περι των παιχτων στο ΝΒΑ οπως εχουν καταντησει τωρα και μονο σε αυτο.Οσο για τη συγκριση Αμαρε με Ντουαιτ σε μπασκετικο ταλεντο δεν τιθεται θεμα για το ποιος υπερτερει...Τωρα το τι κανουν στην αμυνα λογικο ειναι ο αλλος που ειναι 2.15 ποσο ειναι και πηδαει σαν κατσικι 1 μετρο απ'το πατωμα να ειναι καλυτερος αμυντικος.Αν δεν επαιζε και αμυνα ο Χαουαρντ ασ'τα να πανε...

Τον αδικείτε πάρα πολύ τον Dwight. Ο άνθρωπος προσπαθεί κάθε χρόνο και φαίνεται. Σκεφτείτε πόσο έχει βλελτιωθεί από τη rookie χρονιά του. Δηλαδή, να τον κατηγορήσουμε που έχει αθλητικά προσόντα; Τι να κάνουμε, αυτά έχει με αυτά παίζει. smiley.gif
Όσο για αυτό που λες για τα αθλητικά προσόντα και την μπασκετική ενέργεια συμφωνώ, αλλά στη ζωή τίποτα δεν είναι απόλυτο. Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει πάντα το άσπρο και το μαύρο, αλλά μπορεί να σε εκφράζει και κάτι ενδιάμεσα. Για παράδειγμα, με τη λογική αυτή, ποτέ δεν εκτίμησες σαν παίκτη τον Σακ. Α, και τον Συρίγο άστον μωρέ, ωραία και σοβαρή συζήτηση κάνουμε, τι τον αναφέρεις;
Πάντως, όσον αφορά τη σύγκριση με τον Αμάρε είναι δύο τελείως διαφορετικοί παίκτες. Ίσως πριν 2 χρόνια να μπορούσαν να συγκριθούν, αλλά τώρα ο Howard έχει μάθει και παίζει σχεδόν πάντα με πλάτη και με τη βοήθεια του ταμπλό, ενώ ο Amare επιτίθεται με πρόσωπο και έχει και καλό μακρινό σουτάκι. Και στην άμυνα υπάρχει χάσμα τεράστιο μεταξύ των ικανοτήτων των δύο παικτών...
giannis_mg
QUOTE(vc15 @ Feb 5 2011, 13:14 ) *
Τον αδικείτε πάρα πολύ τον Dwight. Ο άνθρωπος προσπαθεί κάθε χρόνο και φαίνεται. Σκεφτείτε πόσο έχει βλελτιωθεί από τη rookie χρονιά του. Δηλαδή, να τον κατηγορήσουμε που έχει αθλητικά προσόντα; Τι να κάνουμε, αυτά έχει με αυτά παίζει. smiley.gif
Όσο για αυτό που λες για τα αθλητικά προσόντα και την μπασκετική ενέργεια συμφωνώ, αλλά στη ζωή τίποτα δεν είναι απόλυτο. Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει πάντα το άσπρο και το μαύρο, αλλά μπορεί να σε εκφράζει και κάτι ενδιάμεσα. Για παράδειγμα, με τη λογική αυτή, ποτέ δεν εκτίμησες σαν παίκτη τον Σακ. Α, και τον Συρίγο άστον μωρέ, ωραία και σοβαρή συζήτηση κάνουμε, τι τον αναφέρεις;
Πάντως, όσον αφορά τη σύγκριση με τον Αμάρε είναι δύο τελείως διαφορετικοί παίκτες. Ίσως πριν 2 χρόνια να μπορούσαν να συγκριθούν, αλλά τώρα ο Howard έχει μάθει και παίζει σχεδόν πάντα με πλάτη και με τη βοήθεια του ταμπλό, ενώ ο Amare επιτίθεται με πρόσωπο και έχει και καλό μακρινό σουτάκι. Και στην άμυνα υπάρχει χάσμα τεράστιο μεταξύ των ικανοτήτων των δύο παικτών...

Μα δεν κατηγορω τον Χαουαρντ επειδη εχει αθλητικα προσοντα ή οποιον αλλον αναφερω αλλα οτι παιζει μονο με αυτα.
Αμα το εκανα αυτο μαλλον επρεπε να εχω οδεψει στο Δαφνι χρονια τωρα.Οτι δουλευει ειναι φανερο σε καποια κομματια στο ποστ(με τον Ewing αλλωστε κανει ατομικες)αλλα και παλι δεν το εχει με τιποτα.......(για μενα παντα).Αλλα οπως ειπα και με εναν φιλο απο πανω αποψεις ειναι αυτες,εγω προσωπικα δεν τον εχω σε ουδεμια εκτιμηση αυτον τον παιχτη και οσο και συμπαθης αν ειναι στη φατσα και σαν προσωπικοτητα,απλως δεν μ'αρεσει καθολου ο τροπος παιχνιδιου και ειπα τα αιτια παραπανω.(Βεβαια την αντιπαθεια μου με τον Ιγκουονταλα που εχει το θρασος να ονομαζεται μπασκετμπολιστας δεν την φτανει με τιποτα).
Τον Σακ που αναφερεις οσον αφορα τις μπασκετικες του ικανοτητες ποτε μου δεν τον ειχα σε ιδιαιτερη εκτιμηση,αλλα ειναι μια κατηγορια παιχτη απο μονος του δηλαδη ο ανθρωπος ειναι Θεος-Σταρ και εντος και εκτος παρκε.Οποτε μονο στη δικη του περιπτωση ειμαι καπου στη μεση.
Πως φαινεται ρε παιδι μου παντως οτι εισαι μεγαλος φαν του Συριγου,μπαμ κανει... laugh.gif
Για Αμαρε τωρα τα ειπα και πριν ενας συνδυασμος κορμιου-ταλεντου που μπορουσε να αφησει εποχη στο μασκετ,αλλα ποτε του δεν εκανε το κατι παραπανω και αυτο ειναι φανερο οτι εγινε λογω τεμπελιας???καθως οπως ειπε και ο leon_cp3 απο πανω καθε καλοκαιρι βλεπουμε να μην εμπλουτιζει το ρεπερτοριο του με κατι παραπνω απο mid-range shoot-παιχνιδι με προσωπο και βεβαια τα καταπληκτικα Πικ&Ρολ που εστηνε με τον μεγιστο Καναδο αλλα και τωρα με τον Φελτον τα πανε περιφημα σε εκεινο το κομματι του παιχνιδιου,απο εκει και περα στασιμος...
vc15
QUOTE (Giannis_23 @ Feb 5 2011, 14:13 ) *
Μα δεν κατηγορω τον Χαουαρντ επειδη εχει αθλητικα προσοντα ή οποιον αλλον αναφερω αλλα οτι παιζει μονο με αυτα.
Αμα το εκανα αυτο μαλλον επρεπε να εχω οδεψει στο Δαφνι χρονια τωρα.Οτι δουλευει ειναι φανερο σε καποια κομματια στο ποστ(με τον Ewing αλλωστε κανει ατομικες)αλλα και παλι δεν το εχει με τιποτα.......(για μενα παντα).Αλλα οπως ειπα και με εναν φιλο απο πανω αποψεις ειναι αυτες,εγω προσωπικα δεν τον εχω σε ουδεμια εκτιμηση αυτον τον παιχτη και οσο και συμπαθης αν ειναι στη φατσα και σαν προσωπικοτητα,απλως δεν μ'αρεσει καθολου ο τροπος παιχνιδιου και ειπα τα αιτια παραπανω.(Βεβαια την αντιπαθεια μου με τον Ιγκουονταλα που εχει το θρασος να ονομαζεται μπασκετμπολιστας δεν την φτανει με τιποτα).
Τον Σακ που αναφερεις οσον αφορα τις μπασκετικες του ικανοτητες ποτε μου δεν τον ειχα σε ιδιαιτερη εκτιμηση,αλλα ειναι μια κατηγορια παιχτη απο μονος του δηλαδη ο ανθρωπος ειναι Θεος-Σταρ και εντος και εκτος παρκε.Οποτε μονο στη δικη του περιπτωση ειμαι καπου στη μεση.
Πως φαινεται ρε παιδι μου παντως οτι εισαι μεγαλος φαν του Συριγου,μπαμ κανει... laugh.gif
Για Αμαρε τωρα τα ειπα και πριν ενας συνδυασμος κορμιου-ταλεντου που μπορουσε να αφησει εποχη στο μασκετ,αλλα ποτε του δεν εκανε το κατι παραπανω και αυτο ειναι φανερο οτι εγινε λογω τεμπελιας???καθως οπως ειπε και ο leon_cp3 απο πανω καθε καλοκαιρι βλεπουμε να μην εμπλουτιζει το ρεπερτοριο του με κατι παραπνω απο mid-range shoot-παιχνιδι με προσωπο και βεβαια τα καταπληκτικα Πικ&Ρολ που αστηνε με τον μεγιστο Κανδο αλλα και τωρα με τον Φελτον τα πανε περιφημα σε εκεινο το κομματι του παιχνιδιου,απο εκει και περα στασιμος...

Διαφωνούμε σχεδόν σε όλα αλλά δεν πειράζει. smiley.gif
Απλά ο Stoudemire, μιας και μιλάμε για mvp, δεν είναι μόνο ότι έχει ανεβάσει τα νούμερα του από τότε που πήγε στους Knicks, αλλά έχει προσαρμοστεί σε ένα διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού και έχει αποδείξει ότι μπορεί να κουβαλήσει μια ομάδα στις πλάτες του. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι για να βγει mvp πρέπει να κάνουν κάτι καλό φέτος οι Knicks. Ενώ έδειχναν ότι μπορούσαν κάπου ζορίζονται τώρα τελευταία. Αν επιστρέψουν όμως στις καλές εμφανίσεις, εγώ φέτος το δίνω στον Amare για την μεγάλη αλλάγη που έκανε στην καριέρα του και που απέδειξε ότι είναι ηγέτης.
Air and King
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 4 2011, 21:06 ) *
Ντουραντ 77.gif θα ηταν μια φοβερη επιλογη και για το ΝΒΑ αλλα και για μενα cool.gif.Εχει πιθανοτητες να το παρει φετος αν και επρεπε να το παρει περυσι.Τ'ακους Στερν angry_red.gif

Nα σου πω εγω για τον Ντουραντ 2-3 πραγματα τωρα που βρηκα λιγο χρονο...Και μετα θα πω και για το MVP....
Καταρχας δεν ξερω απο ποτε τον βλεπεις αλλα εγω τον ειχα παρακολουθησει αρκετα και στο κολλεγιο με το Τεξας...
περυσι δεν αξιζε ουτε μια στο εκατομμυριο το MVP απεναντι στον ΛεΜπρον..Ουτε καν...Ο ΛεΜπεον περυσι ειχε μια GOAT level χρονια επιπεδου...Αξιζε το MVP περα για περα....Ας τον Στερν..Ο ΛεΜπρον ειχε χρονια περυσι που απο τους ενεργεια αμφιβαλλω πολυ αν θα αγγιξει κανεις...Ο τελευταιος παιχτης που ειχε G.O.A.T επιπεδου χρονια ηταν ο Σακιλ το 2000 και περυσι ο ΛεΜπρον...
Παμε στον Ντουραντ..Καλυτερος παιχτης απο τον ΛεΜπρον και τον Κομπι δεν θα γινει..Πρωτον μπασκετικα δεν ξερει να πασαρει,playmaking skills ανυπαρχτα...Το παιχνιδι του θυμιζει πολλες φορες το παλιο Κομπι..Δεν ψαχνει χωρο και παιρνει πολλα σουτ πανω σε αμυνα...
Θυμιζει τον Τζορτζ Γκερβιν αλλα μαλλον θα γινει καλυτερος παιχτης απο τον Iceman...Ως εκει...Αυτη την στιγμη ο ΛεΜπρον ειναι με διαφορα ο καλυτερος παιχτης στον κοσμο ενω και ο πεσμενος Κομπι ειναι πιο πληρης απο τον Ντουραντ καθως ξερει και να πασαρει περα απο το σκοραρισμα...Επισης και στην αμυνα ειναι καλυτεροι αν και ο Κομπι εχει αρχισει να βγαινει απο το πικ του..Νεοτερος και ειδικα στα χρονια του με τον Σακιλ ηταν σε πολυ υψηλο επιπεδο αμυντικα...
Ο Ντουραντ ειναι καλος σκορερ αλλα all around ταλεντο τιποτα ιδιαιτερο και σαν μπασκετικη αξια-κλαση ουτε καν πλησιαζει τον ΛεΜπρον και τον Κομπι...

Παμε στο MVP....Ο Ροουζ συμφωνω με τους περισσοτερους οτι εχει ενα προβαδισμα κυριως λογω οτι κρατησε το Σικαγο παρα τις απουσιες..Στατιστικα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο η εν παση περιπτωση το εντυπωσιακο οπως και τα ποσοστα του αλλα αυτο αν το Σικαγο βρεθει στην πρωτη 3αδα της Ανατολης δεν θα τον εμποδισει να το παρει..Οπως δεν εμποδισε και τον Αιβερσον το 2001..Το παληκαρι εχει τεραστιο impact στην ομαδα των Μπουλς..
Σε περιπτωση που ξεφουσκωσουν οι Μπουλς και με τα τωρινα δεδομενα ο ΛεΜπρον θα γινει ο 4ος παιχτης στην Ιστορια του ΝΒΑ με 3 σερι MVP(Τσαμπερλαιν,Ρασσελ και Μπερντ το εχουν καταφερει)....
Ροουζ και ΛεΜπρον ειναι αυτη την στιγμη λιγο πιο μπροστα απο τους αλλους..Συμφωνω και για τον Νοβιτσκι αλλα η πορεια της ομαδας και ο ιδιος εχουν μεινει λιγο πιο πισω τον τελευταιο καιρο...
Ο Χαουαρντ παραμονευει...Παιζει καλα και οπως παντα στην αμυνα εξαιρετικος...
giannis_mg
QUOTE(Air and King @ Feb 5 2011, 14:30 ) *
Nα σου πω εγω για τον Ντουραντ 2-3 πραγματα τωρα που βρηκα λιγο χρονο...Και μετα θα πω και για το MVP....
Καταρχας δεν ξερω απο ποτε τον βλεπεις αλλα εγω τον ειχα παρακολουθησει αρκετα και στο κολλεγιο με το Τεξας...
περυσι δεν αξιζε ουτε μια στο εκατομμυριο το MVP απεναντι στον ΛεΜπρον..Ουτε καν...Ο ΛεΜπεον περυσι ειχε μια GOAT level χρονια επιπεδου...Αξιζε το MVP περα για περα....Ας τον Στερν..Ο ΛεΜπρον ειχε χρονια περυσι που απο τους ενεργεια αμφιβαλλω πολυ αν θα αγγιξει κανεις...Ο τελευταιος παιχτης που ειχε G.O.A.T επιπεδου χρονια ηταν ο Σακιλ το 2000 και περυσι ο ΛεΜπρον...
Παμε στον Ντουραντ..Καλυτερος παιχτης απο τον ΛεΜπρον και τον Κομπι δεν θα γινει..Πρωτον μπασκετικα δεν ξερει να πασαρει,playmaking skills ανυπαρχτα...Το παιχνιδι του θυμιζει πολλες φορες το παλιο Κομπι..Δεν ψαχνει χωρο και παιρνει πολλα σουτ πανω σε αμυνα...
Θυμιζει τον Τζορτζ Γκερβιν αλλα μαλλον θα γινει καλυτερος παιχτης απο τον Iceman...Ως εκει...Αυτη την στιγμη ο ΛεΜπρον ειναι με διαφορα ο καλυτερος παιχτης στον κοσμο ενω και ο πεσμενος Κομπι ειναι πιο πληρης απο τον Ντουραντ καθως ξερει και να πασαρει περα απο το σκοραρισμα...Επισης και στην αμυνα ειναι καλυτεροι αν και ο Κομπι εχει αρχισει να βγαινει απο το πικ του..Νεοτερος και ειδικα στα χρονια του με τον Σακιλ ηταν σε πολυ υψηλο επιπεδο αμυντικα...
Ο Ντουραντ ειναι καλος σκορερ αλλα all around ταλεντο τιποτα ιδιαιτερο και σαν μπασκετικη αξια-κλαση ουτε καν πλησιαζει τον ΛεΜπρον και τον Κομπι...

Παμε στο MVP....Ο Ροουζ συμφωνω με τους περισσοτερους οτι εχει ενα προβαδισμα κυριως λογω οτι κρατησε το Σικαγο παρα τις απουσιες..Στατιστικα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο η εν παση περιπτωση το εντυπωσιακο οπως και τα ποσοστα του αλλα αυτο αν το Σικαγο βρεθει στην πρωτη 3αδα της Ανατολης δεν θα τον εμποδισει να το παρει..Οπως δεν εμποδισε και τον Αιβερσον το 2001..Το παληκαρι εχει τεραστιο impact στην ομαδα των Μπουλς..
Σε περιπτωση που ξεφουσκωσουν οι Μπουλς και με τα τωρινα δεδομενα ο ΛεΜπρον θα γινει ο 4ος παιχτης στην Ιστορια του ΝΒΑ με 3 σερι MVP(Τσαμπερλαιν,Ρασσελ και Μπερντ το εχουν καταφερει)....
Ροουζ και ΛεΜπρον ειναι αυτη την στιγμη λιγο πιο μπροστα απο τους αλλους..Συμφωνω και για τον Νοβιτσκι αλλα η πορεια της ομαδας και ο ιδιος εχουν μεινει λιγο πιο πισω τον τελευταιο καιρο...
Ο Χαουαρντ παραμονευει...Παιζει καλα και οπως παντα στην αμυνα εξαιρετικος...

Καταρχην συμφωνω οτι ο Ντουραντ ακομα δεν εχει ξεπερασει τον Κομπε ή τον Τζειμς αλλα μιλαμε για ενα παιχτη που ειναι 21!!!! και εχει προλαβει να βγει ο νεοτερος 1ος σκορερ του πρωταθληματος και ΜVP σε ενα παγκοσμιο πρωταθλημα.Το να μου λες οτι δεν προκειται να γινει καλυτερος παιχτης απ'τον Λεμπρον ειδικα,ενταξει για τον Κομπε οτι και να πουμε ειναι λιγο και ειναι μετα τον μεγιστο Αir ο κορυφαιος μπασκετμπολιστας στην ιστορια του ΝΒΑ.Ο Ντουραντ ειναι ακομα πολυ μικρος για να λεμε δεν.....Αλλωστε αυτο που εχει σημασια ειναι και τα δαχτυλιδακια που εχουν στα χερια και ο Λεμπρον προσωπικα παντα ετσι ειχε επι 2 χρονια τους καλυτερους συμπαιχτες στο ΝΒΑ,περσυ ειδικα και με πλεονεκτημα εδρας και εκανε μια τρυπα στο νερο και το οτι πηγε στο Μαιαμι απλως μου επαληθευσε το ποσο μικρος ηγετης ειναι για μια ομαδα και οτι ειναι ντροπη το ονομα του να μπαινει στην ιδια προταση με Τζορνταν-Ματζικ-Μπερντ-Ρομπερτσον-Καριμ και αλλα μεγαθηρια και ο Κομπε ειναι ενας τετοιος και ο Ντουραντ εχει ολα τα φοντα να γινει,ο Κομπε στην ηλικια του τα ιδια ακριβως εκανε αλλα μετα ωριμασε σαν παιχτης και στην ηλικια του αυτα που εχει πετυχει ως τωρα ο Ντουραντ δεν τα ειχε δει.Το αν ο Ντουραντ καταφερει να κανει αυτα που εκανε ο Κομπι μετα θα το δουμε αλλα μεχρι τωρα τα πηγαινει περιφημα.Το να μου λες οτι ο Ντουραντ σαν μπασκετικη αξια-κλαση ουτε καν πλησιαζει τον ΛεΜπρον απλα με ενοχλει.
Οσο για την G.O.A.T level χρονια επιπεδου που τοσο λες την εχει πιασει παιχτης και αυτος ειναι Γουειντ την σεζον 08-09 που βγηκε ΜVP ο James που οδηγησε το Μαιαμι στα play-οff ολομοναχως με συμπαιχτες που στους Καβαλιερς περσι θα ηταν 7-8 στο ροτεισον,οποτε μαλλον καποιος αλλος εκανε G.O.A.T σεζον το 08-09
Τον ευκολο δρομο πολυ τον διαλεξαν και πετυχαν αλλα τον δυσκολο λιγοι τον διαλεξαν και πετυχαν αλλα εμειναν στην Ιστορια.
That's it for me...
Αποψη μου-Αποψη σου
Off-topic αλλα δεν πειραζει,πιστευω
Air and King
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 5 2011, 14:52 ) *
Καταρχην συμφωνω οτι ο Ντουραντ ακομα δεν εχει ξεπερασει τον Κομπε ή τον Τζειμς αλλα μιλαμε για ενα παιχτη που ειναι 21!!!! και εχει προλαβει να βγει ο νεοτερος 1ος σκορερ του πρωταθληματος και ΜVP σε ενα παγκοσμιο πρωταθλημα.Το να μου λες οτι δεν προκειται να γινει καλυτερος παιχτης απ'τον Λεμπρον ειδικα,ενταξει για τον Κομπε οτι και να πουμε ειναι λιγο και ειναι μετα τον μεγιστο Αir ο κορυφαιος μπασκετμπολιστας στην ιστορια του ΝΒΑ.Ο Ντουραντ ειναι ακομα πολυ μικρος για να λεμε δεν.....Αλλωστε αυτο που εχει σημασια ειναι και τα δαχτυλιδακια που εχουν στα χερια και ο Λεμπρον προσωπικα παντα ετσι ειχε επι 2 χρονια τους καλυτερους συμπαιχτες στο ΝΒΑ,περσυ ειδικα και με πλεονεκτημα εδρας και εκανε μια τρυπα στο νερο και το οτι πηγε στο Μαιαμι απλως μου επαληθευσε το ποσο μικρος ηγετης ειναι για μια ομαδα και οτι ειναι ντροπη το ονομα του να μπαινει στην ιδια προταση με Τζορνταν-Ματζικ-Μπερντ-Ρομπερτσον-Καριμ και αλλα μεγαθηρια και ο Κομπε ειναι ενας τετοιος και ο Ντουραντ εχει ολα τα φοντα να γινει,ο Κομπε στην ηλικια του τα ιδια ακριβως εκανε αλλα μετα ωριμασε σαν παιχτης και στην ηλικια του αυτα που εχει πετυχει ως τωρα ο Ντουραντ δεν τα ειχε δει.Το αν ο Ντουραντ καταφερει να κανει αυτα που εκανε ο Κομπι μετα θα το δουμε αλλα μεχρι τωρα τα πηγαινει περιφημα.Το να μου λες οτι ο Ντουραντ σαν μπασκετικη αξια-κλαση ουτε καν πλησιαζει τον ΛεΜπρον απλα με ενοχλει.
Οσο για την G.O.A.T level χρονια επιπεδου που τοσο λες την εχει πιασει παιχτης και αυτος ειναι Γουειντ την σεζον 08-09 που βγηκε ΜVP ο James που οδηγησε το Μαιαμι στα play-οff ολομοναχως με συμπαιχτες που στους Καβαλιερς περσι θα ηταν 7-8 στο ροτεισον,οποτε μαλλον καποιος αλλος εκανε G.O.A.T σεζον το 08-09
Τον ευκολο δρομο πολυ τον διαλεξαν και πετυχαν αλλα τον δυσκολο λιγοι τον διαλεξαν και πετυχαν αλλα εμειναν στην Ιστορια.
That's it for me...
Αποψη μου-Αποψη σου
Off-topic αλλα δεν πειραζει,πιστευω

Απο που να αρχισω και που να τελειωσω?Δεν αρχιζω καν...
Ο Κομπι ειναι ο καλυτερος παιχτης στην Ιστορια του ΝΒΑ μετα τον Τζορνταν?Αυτο ομολογω πρωτη φορα το ακουω στην ζωη μου...Αραγε ποια ειναι η θεση του Καριμ,του Γουιλτ,του Ματζικ,του Μπερντ,του Ρασσελ,του Ντανκαν,του Σακιλ στην Ιστορια του ΝΒΑ...?
Οντως εχεις δικιο αποψη σου...Να εισαι καλα φιλε...
giannis_mg
QUOTE(Air and King @ Feb 5 2011, 15:13 ) *
Απο που να αρχισω και που να τελειωσω?Δεν αρχιζω καν...
Ο Κομπι ειναι ο καλυτερος παιχτης στην Ιστορια του ΝΒΑ μετα τον Τζορνταν?Αυτο ομολογω πρωτη φορα το ακουω στην ζωη μου...Αραγε ποια ειναι η θεση του Καριμ,του Γουιλτ,του Ματζικ,του Μπερντ,του Ρασσελ,του Ντανκαν,του Σακιλ στην Ιστορια του ΝΒΑ...?
Οντως εχεις δικιο αποψη σου...Να εισαι καλα φιλε...

Καταρχην να γραψω οτι απ'τη φουρια μου ξεχασα να γραψω εκει που λεω οτι ο Κομπε ισως ειναι.....Χωρις καμια πλακα τωρα πηγα να το κανω εντιτ αλλα δεν μπορουσα γιατι ποτε δεν ελεγχω τι γραφω πριν την δημοσιευση αλλα μετα και κανω edit.Λοιπον μετα απο αυτο καταρχην να σου πω οτι για μενα ο κορυφαιος μετα τον μεγιστο Αir ειναι ο τεραστιος Ματζικ(αλλωστε προτου αλλαξω το προφιλ μου ειχα φωτογραφιες με Ματζικ αλλα μετα πηγα στα πιο συγχρονα στον Ντουραντ)αλλα για πολλους ο Κομπε μετα τον Air einai o κορυφιαος,αλλωστε δεν ειναι και τυχαιες οι συγκρισεις μερικων Air or Kobe αλλωστε τα βλεπεις και τα ακους στην τηλεοραση αλλα και στα forum.Για μενα ο Κομπε ειναι ενα σκαλακι πιο κατω απ'αυτους.Οποτε γραψε ακυρο στο συγκεκριμενο σχολιο απο πανω εκει που αναφερομαι στον Κομπε.Αμα το παρουμε ομως σε συνδυασμο δαχτυλιδιων κυριως-ικανοτητας-ρεκορ μπορει να συγκρυθει με αυτους τους θρυλους που γραφουμε και εγω και εσυ.
Air Kef
Ο Ντουράντ είναι ενας απίστευτος σκόρερ.
Αλλά μόνο αυτό σε κορυφαίο επίπεδο.

Το καλό είναι ότι εχει πολλά χρόνια μπροστά του να βελτιωθεί και να δείξει μέχρι που μπορεί να φτάσει.
NBAholic
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 5 2011, 15:37 ) *
Καταρχην να γραψω οτι απ'τη φουρια μου ξεχασα να γραψω εκει που λεω οτι ο Κομπε ισως ειναι.....Χωρις καμια πλακα τωρα πηγα να το κανω εντιτ αλλα δεν μπορουσα γιατι ποτε δεν ελεγχω τι γραφω πριν την δημοσιευση αλλα μετα και κανω edit.Λοιπον μετα απο αυτο καταρχην να σου πω οτι για μενα ο κορυφαιος μετα τον μεγιστο Αir ειναι ο τεραστιος Ματζικ(αλλωστε προτου αλλαξω το προφιλ μου ειχα φωτογραφιες με Ματζικ αλλα μετα πηγα στα πιο συγχρονα στον Ντουραντ)αλλα για πολλους ο Κομπε μετα τον Air einai o κορυφιαος,αλλωστε δεν ειναι και τυχαιες οι συγκρισεις μερικων Air or Kobe αλλωστε τα βλεπεις και τα ακους στην τηλεοραση αλλα και στα forum.Για μενα ο Κομπε ειναι ενα σκαλακι πιο κατω απ'αυτους.Οποτε γραψε ακυρο στο συγκεκριμενο σχολιο απο πανω εκει που αναφερομαι στον Κομπε.Αμα το παρουμε ομως σε συνδυασμο δαχτυλιδιων κυριως-ικανοτητας-ρεκορ μπορει να συγκρυθει με αυτους τους θρυλους που γραφουμε και εγω και εσυ.


Ξέρεις όμως κάτι; Ο Κόμπι, με όλες αυτές τις διακρίσεις και τα πρωταθλήματα, παραμένει ένας από τους πιο αμφιλεγόμενους παίκτες που υπήρξαν. Και ένας από τους λόγους είναι γιατί οι φανατικοί οπαδοί του προσπαθούσαν πάντα να τον κάνουν να φαίνεται καλύτερος απ'όσο ήταν, προκαλώντας την αγανάκτηση των υπολοίπων. Οι συγκρίσεις με τον Τζόρνταν είχαν ξεκινήσει από τη ρούκι σεζόν του (κι όχι, δεν είναι μόνο ότι είδαν κάτι διαφορετικό σε αυτόν-απλώς, η μανία της διαδοχής του MJ, και φυσικά μόνο από SG- θαρρείς και οι υπόλοιπες θέσεις δεν έπαιζαν μπάσκετ-είχε ήδη μπει σε έξαψη. Ήδη, μια σεζόν πριν τον Κόμπι, είχαμε το Στάκχαουζ, ενώ την ίδια σεζόν με τον Κόμπι είχαμε τον Άιβερσον, αλλά ο ΑΙ δεν είχε τόσα κοινά στοιχεία, οπότε τον άφησαν κατά μέρος). Το 2000-02 έβλεπες τους ίδιους τύπους να προσπαθούν να τον τοποθετήσουν στο ίδιο επίπεδο με το Σακίλ ή να μπαίνουν στο τρυπάκι του "1Α και 1Β", τη στιγμή που για τους ουδέτερους δεν υπήρχε κανένα θέμα του ποιος ήταν τότε σημαντικότερος. Το '03 θα πρέπει να ήταν, κατά τη διάρκεια του σερί των 40άρων, όταν ένα άρθρο, πάνω σε όλο τον ντόρο των ημερών, τον βάφτιζε "κορυφαίο σκόρερ όλων των εποχών", χωρίς να έχει αναδειχθεί ποτέ του πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ, ούτε καν εκείνη τη χρονιά. Τα τελευταία χρόνια μπαίνει χωρίς λόγο στις κορυφαίες αμυντικές πεντάδες, ίσως για να πλησιάσει τις 9 επιλογές στην Α' αμυντική πεντάδα, που είναι και το επίσημο ρεκόρ. Τα δε νικητήρια καλάθια του μπορεί να είναι και τα περισσότερα στην ιστορία, αλλά τα χαμένα αντίστοιχα σουτ είναι πιθανότατα πρώτα και με διαφορά. Γι'αυτό και τα τελευταία χρόνια κάποιοι haters προσπαθούν να τον μειώσουν σαν clutch παίκτη, γιατί επιμένει να παίρνει ένα τεράστιο ποσοστό από "τελευταία σουτ", ανεξαρτήτως συνθηκών, οπότε, σου λένε, είναι λογικό να ευστοχήσει και σε αρκετά από αυτά.
Για εμένα, ο Κόμπι είχε απίστευτες κορυφές στην καριέρα του, αλλά και μεγάλα σκαμπανεβάσματα, με όχι αρκετή ολ αράουντ κυριαρχία για να είναι υποψήφιος για το #1. Και το θέμα είναι ότι αυτές οι κορυφές και οι πτώσεις συχνά απείχαν λίγο η μία από την άλλη. Π.χ, το 2003, ανάμεσα στις σερί 40άρες και τις 50άρες, παρεμβάλλονταν και αγώνες των 15 πόντων ή των 7/20 σουτ, που όλοι τα ξεχνούν. Από την άλλη, παίκτες όπως ο Τζόρνταν ή ο Καρίμ στα καλά τους σπανίως έκαναν τόσα μέτρια παιχνίδια μέσα σε μια σεζόν. Κι ακόμη και όταν δεν έμπαιναν τα σουτ, βοηθούσαν περισσότερο στατιστικά σε άλλους τομείς.
Μπορεί να ακούγονται σκληρά όλα αυτά, αλλά εφόσον μιλάμε για τη σύγκριση με τους πραγματικά κορυφαίους (τοπ-5 ή κάπου εκεί), δεν υπάρχουν περιθώρια για χαλαρή κριτική.
giannis_mg
QUOTE(NBAholic @ Feb 5 2011, 21:10 ) *
Ξέρεις όμως κάτι; Ο Κόμπι, με όλες αυτές τις διακρίσεις και τα πρωταθλήματα, παραμένει ένας από τους πιο αμφιλεγόμενους παίκτες που υπήρξαν. Και ένας από τους λόγους είναι γιατί οι φανατικοί οπαδοί του προσπαθούσαν πάντα να τον κάνουν να φαίνεται καλύτερος απ'όσο ήταν, προκαλώντας την αγανάκτηση των υπολοίπων. Οι συγκρίσεις με τον Τζόρνταν είχαν ξεκινήσει από τη ρούκι σεζόν του (κι όχι, δεν είναι μόνο ότι είδαν κάτι διαφορετικό σε αυτόν-απλώς, η μανία της διαδοχής του MJ, και φυσικά μόνο από SG- θαρρείς και οι υπόλοιπες θέσεις δεν έπαιζαν μπάσκετ-είχε ήδη μπει σε έξαψη. Ήδη, μια σεζόν πριν τον Κόμπι, είχαμε το Στάκχαουζ, ενώ την ίδια σεζόν με τον Κόμπι είχαμε τον Άιβερσον, αλλά ο ΑΙ δεν είχε τόσα κοινά στοιχεία, οπότε τον άφησαν κατά μέρος). Το 2000-02 έβλεπες τους ίδιους τύπους να προσπαθούν να τον τοποθετήσουν στο ίδιο επίπεδο με το Σακίλ ή να μπαίνουν στο τρυπάκι του "1Α και 1Β", τη στιγμή που για τους ουδέτερους δεν υπήρχε κανένα θέμα του ποιος ήταν τότε σημαντικότερος. Το '03 θα πρέπει να ήταν, κατά τη διάρκεια του σερί των 40άρων, όταν ένα άρθρο, πάνω σε όλο τον ντόρο των ημερών, τον βάφτιζε "κορυφαίο σκόρερ όλων των εποχών", χωρίς να έχει αναδειχθεί ποτέ του πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ, ούτε καν εκείνη τη χρονιά. Τα τελευταία χρόνια μπαίνει χωρίς λόγο στις κορυφαίες αμυντικές πεντάδες, ίσως για να πλησιάσει τις 9 επιλογές στην Α' αμυντική πεντάδα, που είναι και το επίσημο ρεκόρ. Τα δε νικητήρια καλάθια του μπορεί να είναι και τα περισσότερα στην ιστορία, αλλά τα χαμένα αντίστοιχα σουτ είναι πιθανότατα πρώτα και με διαφορά. Γι'αυτό και τα τελευταία χρόνια κάποιοι haters προσπαθούν να τον μειώσουν σαν clutch παίκτη, γιατί επιμένει να παίρνει ένα τεράστιο ποσοστό από "τελευταία σουτ", ανεξαρτήτως συνθηκών, οπότε, σου λένε, είναι λογικό να ευστοχήσει και σε αρκετά από αυτά.
Για εμένα, ο Κόμπι είχε απίστευτες κορυφές στην καριέρα του, αλλά και μεγάλα σκαμπανεβάσματα, με όχι αρκετή ολ αράουντ κυριαρχία για να είναι υποψήφιος για το #1. Και το θέμα είναι ότι αυτές οι κορυφές και οι πτώσεις συχνά απείχαν λίγο η μία από την άλλη. Π.χ, το 2003, ανάμεσα στις σερί 40άρες και τις 50άρες, παρεμβάλλονταν και αγώνες των 15 πόντων ή των 7/20 σουτ, που όλοι τα ξεχνούν. Από την άλλη, παίκτες όπως ο Τζόρνταν ή ο Καρίμ στα καλά τους σπανίως έκαναν τόσα μέτρια παιχνίδια μέσα σε μια σεζόν. Κι ακόμη και όταν δεν έμπαιναν τα σουτ, βοηθούσαν περισσότερο στατιστικά σε άλλους τομείς.
Μπορεί να ακούγονται σκληρά όλα αυτά, αλλά εφόσον μιλάμε για τη σύγκριση με τους πραγματικά κορυφαίους (τοπ-5 ή κάπου εκεί), δεν υπάρχουν περιθώρια για χαλαρή κριτική.

Συμφωνω σε ολα αλλα επειδη κυριως στους Αμερικανους ομως αρεσουν τα ρεκορ,τον τοποθετουν αναμεσα σε αυτους τους θρυλους γιατι δεν τους μενουν τα σκαμπανεβασματα οπως λες αλλα οι 81 ποντοι,τα δαχτυλιδια,τα νικητηρια σουτ που εχει βαλει και οχι αυτα που εχει χασει γενικα ομως ο Κομπε-ο Λεμπρον κ.α ανηκουν στην κατηγορια των παιχτων οπως λες και εσυ που οι μισοι θα τον λατρευουν και θα τον θεωρουν τον καλυτερο ολων ενω οι αλλοι μισοι θα τον μισουνε αφανταστα,κατι ενδιαμεσο δεν υπαρχει.
Ειναι σιγουρα απ'τους πιο αμφιλεγομενους παιχτες στην ιστορια παντως για μην μω οτι ειναι ο πλεον αμφιλεγομενος....
Andreas_lfc
Aυτά που λές Γιάννη,δλδ για το που δίνουν σημασία οι Αμερικανοί με προβληματίζει.Για τον εξής λόγο.
Παρατηρώ πώς πολλά παιδιά εδώ δίνουν σημασία σε όλα (και δεν είναι haters του Kobe) αλλά κρίνουν σφαιρικά κ όχι μονόπλευρα.Εϊναι δυνατόν να μην το κάνουν αυτό οι Αμερικανοί ? Πέρυσι π.χ θα είχε το ROY o Jennings μετά τη βραδυά των 55 πόντων.
Συμψηφίζονται όλα.Η επιφανειακή ματιά οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.
Ακόμα κ πως παίρνεις έναν τίτλο μετράει.

Υ.Γ Ειλικρινά πιστεύεις πως είχε τους καλύτερους συμπαίκτες πέρυσι ο LeBron ?

-για να είμαι οντοπικ.Δε διαφέρει η αποψή μου από των υπόλοιπων.Ο Ροουζ βασικός υποψήφιος εως τώρα.
Αλλά ψήφισα Λεμπρον γιατί είναι εξίσου σημαντικός κ καταλυτικός για την ομάδα του,είχε αποδειχτεί πώς όταν έλειπε υπήρχε θέμα.Έχει δρόμο ακόμα η σεζόν με αρκετές στροφές.
giannis_mg
QUOTE(Andreas_lfc @ Feb 5 2011, 22:20 ) *
Aυτά που λές Γιάννη,δλδ για το που δίνουν σημασία οι Αμερικανοί με προβληματίζει.Για τον εξής λόγο.
Παρατηρώ πώς πολλά παιδιά εδώ δίνουν σημασία σε όλα (και δεν είναι haters του Kobe) αλλά κρίνουν σφαιρικά κ όχι μονόπλευρα.Εϊναι δυνατόν να μην το κάνουν αυτό οι Αμερικανοί ? Πέρυσι π.χ θα είχε το ROY o Jennings μετά τη βραδυά των 55 πόντων.
Συμψηφίζονται όλα.Η επιφανειακή ματιά οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.
Ακόμα κ πως παίρνεις έναν τίτλο μετράει.

Υ.Γ Ειλικρινά πιστεύεις πως είχε τους καλύτερους συμπαίκτες πέρυσι ο LeBron ?

Κοιτα για τον Λεμπρον περσι θεωρω πως στα χαρτια ειχε τους καλυτερους δυνατους που θα μπορουσε να εχει.Αλλωστε οι Καβς εφεραν οτι καλυτερο μπορουσαν στο Ohio ετσι ωστε να πεισουν και τον Λεμπρον να μεινει.Περσι οι Καβς ολοι συμφωνουμε οτι ειχαν παρα πολυ καλη ομαδα και την καλυτερη στην Ανατολικη περιφερεια και φαινεται με το καλυτερο ρεκορ στην regular season και σχετικα ευκολα.Τωρα εγω θα θεωρουσα τους Λεικερς και περσι και φετος την καλυτερη-γεματη στελεγχωμενη ομαδα αλλα και παλι δεν αποκλειστηκαν απ'το Λ.Α αλλα απ'τους ξεγραμενους οπως τους ειχαν ολοι(ειχαν κανει μια κακιστη regular season)πριν αρχισουν τα play-off Celtics.Οι Καβς για ολους ηταν το απολυτο φαβορι για τον τιτλο σε ολοκληρο το ΝΒΑ περσι αλλα δεν ανταπεξελθηκαν στις προσδοκιες ολων.Δεν εχω τιποτα με τον Λεμπρον,αλλωστε ημουν εκ των φαν του King απλως με πειραξε παρα μα παρα πολυ η κινηση του να παει να βρει στο Μαιαμι τον Ντουειν και τον Μπος.Ειμαι αναμεσα σε αυτους τους παρα πολλους ανθρωπους που στραφηκαν εναντιων του.
Οσο για το 1ο που λες,σιγουρα οι Αμερικανοι ξερουν το ΝΒΑ και τους παιχτες καλυτερα απ'τον οποιονδηποτε απλως αυτο που ηθελα να πω και ισως παρεξηγηθηκε ειναι οτι στο ΝΒΑ και στους δημοσιογραφους κυριως αρεσουν αυτες οι συγκρισεις και τα ρεκορ που πετυχαινει καποιος παιχτης π.χ οι 81 ποντοι του Κομπε.Σιγουρα ομως δεν μετραει μονο αυτο και συμφωνω μαζι σου...
Iverson_3
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 5 2011, 22:36 ) *
Κοιτα για τον Λεμπρον περσι θεωρω πως στα χαρτια ειχε τους καλυτερους δυνατους που θα μπορουσε να εχει.Αλλωστε οι Καβς εφεραν οτι καλυτερο μπορουσαν στο Ohio ετσι ωστε να πεισουν και τον Λεμπρον να μεινει..
.......
Οι Καβς για ολους ηταν το απολυτο φαβορι για τον τιτλο σε ολοκληρο το ΝΒΑ περσι αλλα δεν ανταπεξελθηκαν στις προσδοκιες ολων.Δεν εχω τιποτα με τον Λεμπρον,αλλωστε ημουν εκ των φαν του King απλως με πειραξε παρα μα παρα πολυ η κινηση του να παει να βρει στο Μαιαμι τον Ντουειν και τον Μπος.Ειμαι αναμεσα σε αυτους τους παρα πολλους ανθρωπους που στραφηκαν εναντιων του.

Από αυτό φαίνεται πόσο καλούς συμπαίκτες πέρσυ είχε ο λεμπρόν. Έκαναν ρεκόρ. Ίσως και ένας από τους λόγους που έφυγε. Τι ίσως, σίγουρα δλδ.

QUOTE(Giannis_23 @ Feb 5 2011, 22:36 ) *
Περσι οι Καβς ολοι συμφωνουμε οτι ειχαν παρα πολυ καλη ομαδα και την καλυτερη στην Ανατολικη περιφερεια και φαινεται με το καλυτερο ρεκορ στην regular season και σχετικα ευκολα.

Φέτος έχουν το χειρότερο. Από την κορυφή στον πάτο. Δε λέει κάτι αυτό;
giannis_mg
QUOTE(Iverson_3 @ Feb 6 2011, 06:05 ) *
Από αυτό φαίνεται πόσο καλούς συμπαίκτες πέρσυ είχε ο λεμπρόν. Έκαναν ρεκόρ. Ίσως και ένας από τους λόγους που έφυγε. Τι ίσως, σίγουρα δλδ.


Φέτος έχουν το χειρότερο. Από την κορυφή στον πάτο. Δε λέει κάτι αυτό;

Κοιτα φιλε μου το οτι εκαναν αρνητικο ρεκορ στην ιστορια του NBA φετος εμενα δεν με πειθει οτι και περσι συνεβαινε το ιδιο,δηλαδη το οτι ειχε κακους συμπαιχτες.Περσι η ομαδα του Κλιβελαντ ειχε φυσικα τον Λεμπρον που προσθετε κατι σαν 30π,8α,8ρ ανα παιχνιδι,ειχε και τον Σακ αλλα και τον Βαρεζαο που ειναι ενα πολυτιμο εργαλειο που φετος χανει ολη την χρονια.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελειως αλλη ομαδα η περσινη και τελειως διαφορετικη η φετινη για να συγκρινουμε καθως αυτοι που εφυγαν ουσιαστικα δεν αντικατασταθηκαν απο κανεναν.Οποτε ειναι λιγο αστοχο να λεμε πιστευω οτι επειδη φετος καναν το ρεκορ αυτο και περσι ηταν μια απ'τα ιδια δηλαδη ο Λεμπρον ειχε κακους συμπαιχτες.Η ομαδα παιρνει τα πρωταθληματα και οχι ενα προσωπο,σαν ομαδα οι Καβς ειχαν μια απ'τις καλυτερες του ΝΒΑ και φαινεται και απ'το καλυτερο ρεκορ που κανανε ευκολα σε ολο το ΝΒΑ,οποτε και στατιστικα στεκει αυτο που λεω.Οι Καβς αλλωστε αν θυμασαι τον Γεναρη κανανε τα παντα για να φερουν τον Αμαρε απ'το Φοινιξ αλλα δεν τα καταφεραν και μετα πηραν το καλυτερο δυνατο παιχτη που ηταν διαθεσιμος για ανταλλαγη(Τζειμσον),δηλαδη οι Καβς προσπαθουσαν να κανουν τα παντα για να τον πεισουν να μην φυγει αλλα εφοσον το δαχτυλιδακι δεν ηρθε icon_wave.gif
Αλλωστε λογικο ειναι να φτασουν σε αυτο το αθλιο σημειο οι Καβς απολυτος ηγετης τους εφυγε.Αμα φυγει ο Μελο και παει Νεα Υορκη οι Ναγκετς απο 5-6 ομαδα στη δυση θα κατρακυλησει ασχημα,το ιδιο καιμε το Τοροντο απο ομαδα playoff ειναι στις τελευταιες θεσεις της Ανατολης ή οι Σανς εφυγε ο Αμαρε το καλοκαιρι και απ'την ομαδα εκπληξη στα playoff ειναι νομιζω 10η στη Δυση καθως αντικατασταθηκε απ'τον Hakkem Warrick και λογικα πανε τα playoff για αυτους.Ετσι ειναι αυτα απλως οι Καβς κατρακυλησαν τοσο ασχημα γιατι κανεις απο αυτους που εφυγε δεν αντικατασταθηκε με κανεναν που ηρθε αλλα με αναβαθμισεις εκ των εσω της ομαδας π.χ βασικος ειναι ο Graham που περσι ηταν μεταξυ κερκιδας και παγκου.Αυτος κληθηκε να αντικαταστησει τον Λεμπρον,Ε αυτα δεν γινονται

ΥΓ.Νομιζω πως αυτο θελεις να πεις,αν τυχον το εχω καταλαβει λαθος,τοτε δικο μου λαθος...
Das Kapital
Μια στον Rose και απο μενα,αν τελειωσει καπως ετσι η κανονικη περιοδος το βραβειο πρεπει να παει στον Rose ο οποιος κανει φανταστικη χρονια και με μια καλη προσθηκη οπως αυτη του Μπουζερ οι Μπουλς κοντραρουν στα ισια τους χιτ.Θα ειναι αδικια για οποιονδηποτε και οχι μονο για τον Rose να το παρει ενας εκ των Λεμπρον-Ουειντ αφου ο ενας εχει τον αλλο συν πολυ ποιοτικο ροστερ,παρολ'αυτα ομως δεν μπορουν την πρωτη θεση στην Ανατολη!Ο Τζινομπιλι θα αξιζε το βραβειο αν ειχε λιγο καλυτερα στατιστικα,πολυ χαμηλα για MVP εννοειται! Ο Howard κανει πολυ καλη χρονια αξια για MVP αλλα η θεση του Ορλαντο τον απομακρυνει καπως αυτο! Ο Ροντο εχει απο πισω του τρομερο ροστερ και οι ποντοι που βαζει δεν τον βοηθουν καθολου για το MVP! Kobe και Νοwitzki ειναι κλασικες αξιες,κανουν καλη χρονια αλλα δεν χωραει συζητηση για το βραβειο του καλυτερου παιχτη,ο Durant απο την αλλη ειναι γερο χαρτι για υποψηφιοτητα,κριμα που δε δινει και καμια ασσιστ παραπανω,τοτε ισως ηταν δικο του,τωρα για τον Αμαρε δεν χωραει κουβεντα περι του θεματος!
Air and King
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 5 2011, 21:28 ) *
Συμφωνω σε ολα αλλα επειδη κυριως στους Αμερικανους ομως αρεσουν τα ρεκορ,τον τοποθετουν αναμεσα σε αυτους τους θρυλους γιατι δεν τους μενουν τα σκαμπανεβασματα οπως λες αλλα οι 81 ποντοι,τα δαχτυλιδια,τα νικητηρια σουτ που εχει βαλει και οχι αυτα που εχει χασει γενικα ομως ο Κομπε-ο Λεμπρον κ.α ανηκουν στην κατηγορια των παιχτων οπως λες και εσυ που οι μισοι θα τον λατρευουν και θα τον θεωρουν τον καλυτερο ολων ενω οι αλλοι μισοι θα τον μισουνε αφανταστα,κατι ενδιαμεσο δεν υπαρχει.
Ειναι σιγουρα απ'τους πιο αμφιλεγομενους παιχτες στην ιστορια παντως για μην μω οτι ειναι ο πλεον αμφιλεγομενος....

Αναλογως για ποιους Αμερικανους μιλας...Για τα φανμποις η για δημοσιογραφους η για ουδετερο κοσμο..?
Οσο και να συγκρινεις καποιους παιχτες με καποιους αλλους Θρυλους πρεπει να μπορουν να σταθουν διπλα τους σε συγκριση οχι μονο σε καριερα αλλα και σε προδιαγραφες..
Ο Κομπι χανει πρωι,πρωι απο τον Τζορνταν καθως δεν ειναι one of a kind καθως αυτος ηταν ο Τζορνταν..Δεν μιλαμε για καριερα,prime,μεγαλες εμφανισεις..Στην πραγματικοτητα ο Κομπι ειναι πολυ πιο μακρια απο οτι κοντα στον Τζορνταν(δεν εχει κανει κατι εστω ενα καλυτερο απο αυτον ενω απο κοπια ο Τζορνταν ηταν ο πρωτος)..
Απο την αλλη ο ΛεΜπρον ειναι οne of a kind..Δεν εχουμε ξανα δει παιχτη σαν και αυτον ασχετα αν τον συμπαθει η οχι καποιος..Ενα σωμα αλλα Light Καρλ Μαλλοουν με ταχυτητα σαν του Ροντο και βλεπει γηπεδο αλλα Ρομπερτσον..
Ο Κομπι εχει να επιδειξει ενα ματς 81 ποντων απεναντι στον Τζορνταν...Θυμαμαι μαλιστα το 2006 που εγραφα και σε Αμερικανικα φορουμ πριν γεμισουν με trolls ειχαν βγει ολα τα φανμποις του Κομπι και ελεγαν οτι ειναι η καλυτερη επιδοση ολων των εποχων και του Τσαμπερλαιν οι 100 δεν μετραγαν η δεν ηταν τοσο σημαντικοι οσο του Κομπι...Γελαει ο κοσμος που ξερει με αυτα...
Ο Κομπι δεν εχει να συγκριθει μονο με τον Τζορνταν..Αντε οποιος εχει κοτσια να τον συγκρινει με τον Καριμ που ηταν ο καλυτερος παιχτης για σχεδον μια 10ετια οταν του Κομπι πολλοι "ειδικοι" και μη αρνουνται ακομα και το 2006 να τον αναγνωρισουν ολοκληρωτικα σαν το καλυτερο παιχτη του κοσμου..
Και αυτο εχει να κανει με το οτι δεν ειναι τοσο καλος-αποτελεσματικος οσο νομιζουν τα πιτσηρικα-οπαδοι του..Παντα σε συγκριση με τα Ιερα τερατα..Δεν μιλαμε για συγκριση με τον Χαρολντ Μαινερ....
Ο Κομπι αυτη την στιγμη ειναι πισω απο Τζορνταν,Γουιλτ,Καριμ,Ματζικ,Μπερντ,Ρασσελ και το θεμα του ειναι με τον Σακιλ και τον Ντανκαν..Με ενα πρωταθλημα ακομα θα τους ξεπερασει και τους 2 αλλα το οτι εχει ηδη ενα παραπανω και απο τους δυο αλλα πολλοι αρνουνται να τον θεωρησουν ανωτερο απο αυτους λεει πολλα για την Legacy του καθε παιχτη....
Και βεβαια αν συγκρινουμε πικ παιχτων ο Κομπι ειναι ενδεχομενως με το ζορι στους 10 ισως και εξω..Παιχτες οπως ο ο Γουιλτ,Τζορνταν,ο Τζαμπαρ,ο Σακιλ,ο Ματζικ,ο Μπερντ,ο Χακιμ ακομα και οι υποτιμημενοι Οσκαρ Ρομπερτσον και Τζερι Γουεστ και γιατι οχι ο Ελτζιν Μπειλορ ειχαν καλυτερα πικ απο τον Κομπι..
Τα 5 πρωταθληματα απο μονα τους δεν λενε τιποτα..Και ο Σαμ Τζοουνς εχει 10..Ποσο credit?..Ελαχιστο..
Ο Κομπι εχει 5 πρωταθληματα αλλα με αστερισκους...Και οσοι τον αμφησβητουν το κανουν παντα σε συγκριση με τα Ιερα τερατα..Σαν παιχτης ειναι μεγαλος δεν το συζηταει κανεις...

Οσο αφορα τον ΛεΜπρον...Ναι δεν εχει κανενα πρωταθλημα και προφανως αν θελει να μπει στην κουβεντα με τον Καριμ τον Τζορνταν και τον Γουιλτ(αυτη ειναι η Αγια Τριαδα του μπασκετ για μενα)πρεπει να κερδισει πρωταθληματα..
Αλλα σαν potential εχει με διαφορα το ανωτερο απο active παιχτες..
Δεν ειναι τυχαιο οτι σχεδον ολοι στην Αμερικη οταν ρωτουνται(και δεν μιλαω για πιστρικια)"Υπαρχει κανενας παιχτης που μπορει να ξεπερασει τον Τζορνταν?" οι απαντησεις ειναι "Κανεις","Δυσκολο αλλα ο ΛεΜπρον εχει μια Ελπιδα","Μονο ο ΛεΜπρον εχει τα φοντα"..Δεν εχω ακουσει σχεδον κανενα να λεει οτι ο Κομπι μπορει να ξεπερασει τον Τζορνταν..
Ακομα και αυτοι που θεωρουσαν τον Κομπι καλυτερο απο τον ΛεΜπρον δεν ελεγαν ποτε οτι ειχε το potential του ΛεΜπρον...
Τελος ο ΛεΜπρον τα τελευταια 2 χρονια ειναι καλυτερος απο οποιαδηποτε βερσιον του Κομπι..Η περσυνη χρονια του ΛεΜπρον ειναι καλυτερη απο οποιαδηποτε του Κομπι στο ΝΒΑ..Και πριν πει κανεις οτι "5ο παιχνιδι με Βοστωνη" αυτο δεν αλλαζει μια εξαιρετικη G.O.A.T επιπεδου χρονια οπως αντιστοιχα το 5ο παιχνιδι του Τζορνταν το '89 απεναντι στους Πιστονς (σκληρη κριτικη στον Τζορνταν τοτε)δεν αναιρει την υπεροχη χρονια που ειχε επισης σαφεστατα G.O.A.T επιπεδου χρονια με 32-8-8
Δεν εχει σημσια αν ο Κομπι πηρε το πρωταθλημα περυσι και ο ΛεΜπρον του 2010 η ο Τζορνταν του 1989 δεν το πηραν..Ηταν καλυτεροι παιχτες απο τον Κομπι...Δεν εχει σημασια αν ο Τσαμπερλαιν δεν το πηρρε το '62..Ηταν καλυτερος παιχτης απο τον Ρασσελ.....Μερικα πραγματα ειναι απλα....

Αυτα τωρα για τον Ντουραντ ειπα και πανω..Ουτε καν πλησιαζει το potential του ΛεΜπρον..Απλα ειναι τα πραγματα..
Ο ΛεΜπρον εχει G.O.A.T ταβανι..Δεν σημαινει οτι θα το φτασει(υπηρξαν και καποιοι αλλοι που δεν το εφτασαν οπως ο Σακ) αλλα σαν Potential ειναι Τοπ-5 ever..Για τον Ντουραντ αυτο δεν ισχυει με τιποτα...Μπορω να σκεφτω πολλους παιχτες με ανωτερο ποτενσιαλ απο αυτον οπως καποιοι που δεν εκαναν αυτο που μπορουσαν αλλα ηταν μεγαλα ταλεντα..Μπελαμι και Μακαντου μου ηρθαν στο μυαλο αμεσως...Δεν μιλαμε για αλλους που εκαναν καριερα τεραστια...
Ιστορικα ο Ντουραντ δεν ειναι κατι το το ιδιαιτερο σαν ταλεντο σε συγκριση με αλλα ταλεντα του παρελθοντος..
Και σαν σκορερ καλος αλλα το να σκοραρεις πολλους ποντους ειναι ενα θεμα..Αλλα επισης ενα θεμα ειναι και με τι efficiency το κανεις..Και υπηρξαν αρκετοι μεγαλυτεροι σκορερ απο αυτον...
Και σαν all around ταλεντο τιποτα το ιδιαιτερο..

Αυτα απο εμενα..Ο Κομπι ειναι μεγαλος παιχτης,ο Ντουραντ ειναι καλος παιχτης και ο ΛεΜπρον ειναι ο καλυτερος του κοσμου..Αλλα να ξεχωριζουμε ποιος μας αρεσει απο το ποιος ειναι καλυτερος,ποιος εχει προδιαγραφες μεγαλυτερες και ποιος εχει την καλυτερη καριερα αυτη την στιγμη(Κομπι)....
giannis_mg
QUOTE(Air and King @ Feb 6 2011, 15:11 ) *
Αναλογως για ποιους Αμερικανους μιλας...Για τα φανμποις η για δημοσιογραφους η για ουδετερο κοσμο..?
Οσο και να συγκρινεις καποιους παιχτες με καποιους αλλους Θρυλους πρεπει να μπορουν να σταθουν διπλα τους σε συγκριση οχι μονο σε καριερα αλλα και σε προδιαγραφες..
Ο Κομπι χανει πρωι,πρωι απο τον Τζορνταν καθως δεν ειναι one of a kind καθως αυτος ηταν ο Τζορνταν..Δεν μιλαμε για καριερα,prime,μεγαλες εμφανισεις..Στην πραγματικοτητα ο Κομπι ειναι πολυ πιο μακρια απο οτι κοντα στον Τζορνταν(δεν εχει κανει κατι εστω ενα καλυτερο απο αυτον ενω απο κοπια ο Τζορνταν ηταν ο πρωτος)..
Απο την αλλη ο ΛεΜπρον ειναι οne of a kind..Δεν εχουμε ξανα δει παιχτη σαν και αυτον ασχετα αν τον συμπαθει η οχι καποιος..Ενα σωμα αλλα Light Καρλ Μαλλοουν με ταχυτητα σαν του Ροντο και βλεπει γηπεδο αλλα Ρομπερτσον..
Ο Κομπι εχει να επιδειξει ενα ματς 81 ποντων απεναντι στον Τζορνταν...Θυμαμαι μαλιστα το 2006 που εγραφα και σε Αμερικανικα φορουμ πριν γεμισουν με trolls ειχαν βγει ολα τα φανμποις του Κομπι και ελεγαν οτι ειναι η καλυτερη επιδοση ολων των εποχων και του Τσαμπερλαιν οι 100 δεν μετραγαν η δεν ηταν τοσο σημαντικοι οσο του Κομπι...Γελαει ο κοσμος που ξερει με αυτα...
Ο Κομπι δεν εχει να συγκριθει μονο με τον Τζορνταν..Αντε οποιος εχει κοτσια να τον συγκρινει με τον Καριμ που ηταν ο καλυτερος παιχτης για σχεδον μια 10ετια οταν του Κομπι πολλοι "ειδικοι" και μη αρνουνται ακομα και το 2006 να τον αναγνωρισουν ολοκληρωτικα σαν το καλυτερο παιχτη του κοσμου..
Και αυτο εχει να κανει με το οτι δεν ειναι τοσο καλος-αποτελεσματικος οσο νομιζουν τα πιτσηρικα-οπαδοι του..Παντα σε συγκριση με τα Ιερα τερατα..Δεν μιλαμε για συγκριση με τον Χαρολντ Μαινερ....
Ο Κομπι αυτη την στιγμη ειναι πισω απο Τζορνταν,Γουιλτ,Καριμ,Ματζικ,Μπερντ,Ρασσελ και το θεμα του ειναι με τον Σακιλ και τον Ντανκαν..Με ενα πρωταθλημα ακομα θα τους ξεπερασει και τους 2 αλλα το οτι εχει ηδη ενα παραπανω και απο τους δυο αλλα πολλοι αρνουνται να τον θεωρησουν ανωτερο απο αυτους λεει πολλα για την Legacy του καθε παιχτη....
Και βεβαια αν συγκρινουμε πικ παιχτων ο Κομπι ειναι ενδεχομενως με το ζορι στους 10 ισως και εξω..Παιχτες οπως ο ο Γουιλτ,Τζορνταν,ο Τζαμπαρ,ο Σακιλ,ο Ματζικ,ο Μπερντ,ο Χακιμ ακομα και οι υποτιμημενοι Οσκαρ Ρομπερτσον και Τζερι Γουεστ και γιατι οχι ο Ελτζιν Μπειλορ ειχαν καλυτερα πικ απο τον Κομπι..
Τα 5 πρωταθληματα απο μονα τους δεν λενε τιποτα..Και ο Σαμ Τζοουνς εχει 10..Ποσο credit?..Ελαχιστο..
Ο Κομπι εχει 5 πρωταθληματα αλλα με αστερισκους...Και οσοι τον αμφησβητουν το κανουν παντα σε συγκριση με τα Ιερα τερατα..Σαν παιχτης ειναι μεγαλος δεν το συζηταει κανεις...

Οσο αφορα τον ΛεΜπρον...Ναι δεν εχει κανενα πρωταθλημα και προφανως αν θελει να μπει στην κουβεντα με τον Καριμ τον Τζορνταν και τον Γουιλτ(αυτη ειναι η Αγια Τριαδα του μπασκετ για μενα)πρεπει να κερδισει πρωταθληματα..
Αλλα σαν potential εχει με διαφορα το ανωτερο απο active παιχτες..
Δεν ειναι τυχαιο οτι σχεδον ολοι στην Αμερικη οταν ρωτουνται(και δεν μιλαω για πιστρικια)"Υπαρχει κανενας παιχτης που μπορει να ξεπερασει τον Τζορνταν?" οι απαντησεις ειναι "Κανεις","Δυσκολο αλλα ο ΛεΜπρον εχει μια Ελπιδα","Μονο ο ΛεΜπρον εχει τα φοντα"..Δεν εχω ακουσει σχεδον κανενα να λεει οτι ο Κομπι μπορει να ξεπερασει τον Τζορνταν..
Ακομα και αυτοι που θεωρουσαν τον Κομπι καλυτερο απο τον ΛεΜπρον δεν ελεγαν ποτε οτι ειχε το potential του ΛεΜπρον...
Τελος ο ΛεΜπρον τα τελευταια 2 χρονια ειναι καλυτερος απο οποιαδηποτε βερσιον του Κομπι..Η περσυνη χρονια του ΛεΜπρον ειναι καλυτερη απο οποιαδηποτε του Κομπι στο ΝΒΑ..Και πριν πει κανεις οτι "5ο παιχνιδι με Βοστωνη" αυτο δεν αλλαζει μια εξαιρετικη G.O.A.T επιπεδου χρονια οπως αντιστοιχα το 5ο παιχνιδι του Τζορνταν το '89 απεναντι στους Πιστονς (σκληρη κριτικη στον Τζορνταν τοτε)δεν αναιρει την υπεροχη χρονια που ειχε επισης σαφεστατα G.O.A.T επιπεδου χρονια με 32-8-8
Δεν εχει σημσια αν ο Κομπι πηρε το πρωταθλημα περυσι και ο ΛεΜπρον του 2010 η ο Τζορνταν του 1989 δεν το πηραν..Ηταν καλυτεροι παιχτες απο τον Κομπι...Δεν εχει σημασια αν ο Τσαμπερλαιν δεν το πηρρε το '62..Ηταν καλυτερος παιχτης απο τον Ρασσελ.....Μερικα πραγματα ειναι απλα....

Αυτα τωρα για τον Ντουραντ ειπα και πανω..Ουτε καν πλησιαζει το potential του ΛεΜπρον..Απλα ειναι τα πραγματα..
Ο ΛεΜπρον εχει G.O.A.T ταβανι..Δεν σημαινει οτι θα το φτασει(υπηρξαν και καποιοι αλλοι που δεν το εφτασαν οπως ο Σακ) αλλα σαν Potential ειναι Τοπ-5 ever..Για τον Ντουραντ αυτο δεν ισχυει με τιποτα...Μπορω να σκεφτω πολλους παιχτες με ανωτερο ποτενσιαλ απο αυτον οπως καποιοι που δεν εκαναν αυτο που μπορουσαν αλλα ηταν μεγαλα ταλεντα..Μπελαμι και Μακαντου μου ηρθαν στο μυαλο αμεσως...Δεν μιλαμε για αλλους που εκαναν καριερα τεραστια...
Ιστορικα ο Ντουραντ δεν ειναι κατι το το ιδιαιτερο σαν ταλεντο σε συγκριση με αλλα ταλεντα του παρελθοντος..
Και σαν σκορερ καλος αλλα το να σκοραρεις πολλους ποντους ειναι ενα θεμα..Αλλα επισης ενα θεμα ειναι και με τι efficiency το κανεις..Και υπηρξαν αρκετοι μεγαλυτεροι σκορερ απο αυτον...
Και σαν all around ταλεντο τιποτα το ιδιαιτερο..

Αυτα απο εμενα..Ο Κομπι ειναι μεγαλος παιχτης,ο Ντουραντ ειναι καλος παιχτης και ο ΛεΜπρον ειναι ο καλυτερος του κοσμου..Αλλα να ξεχωριζουμε ποιος μας αρεσει απο το ποιος ειναι καλυτερος,ποιος εχει προδιαγραφες μεγαλυτερες και ποιος εχει την καλυτερη καριερα αυτη την στιγμη(Κομπι)....

Καταρχην φιλε μπραβο για τη λεπτομερεστατη πραγματικα αναλυση σου.Εγω δεν διαφωνω πουθενα σε αυτα που λες.Και στατιστικα αμα το παρεις με τα βραβεια του καθενος ισχυει αυτο που λες στο τελος.Συμφωνω Lebron καλυτερος απ'ολους αυτην την στιγμη,απλως η σιγουρα τεραστια αξια του Lebron με την αποφαση του να παει να βρει τους αλλους στο Μαιαμι εχει κλεψει μεχρι καποιο σημειο την λαμπροτητα και τον θαυμασμο που ειχε περσυ απο ολο τον κοσμο.Ο Κομπε σιγα-σιγα τελειωνει,ας μην κρυβομαστε οσο και αν τον αγαπας πρεπει να αρχισεις να καταλαβαινεις οτι ολα τα ωραια καποτε τελειωνουν.Θα'ναι του χρονου-θα'ναι σε 2 χρονια αυτο θα το δουμε.Ο Λεμπρον απλως εδειξε μια πολυ μεγαλη ανυπομονησια να κατακτησει πρωταθλημα.Ολο αυτο το σκηνικο τον Αμερικανων για τα δαχτυλιδια που πρεπει να εχεις για να συγκριθεις με τον τιτανομεγιστο Αιr.Εμενα ο Λεμπρον μου δειχνει οτι αγχωνεται-φοβαται να γινει κατι σαν τον Allen Iverson(ο 1ος που μου ηρθε) που παντα θα μεινει στην ιστορια ως ενας τεραστιος παιχτης που ομως δεν μπορει να τα βαλει με τους μεγαλους γιατι δεν εχει πρωταθλημα.Εμενα να σου πω την αληθεια οι συγκρισεις μεταξυ σημερινων παιχτων με αυτους του παρελθοντος δεν μου αρεσει καθολου.Αλλες εποχες-Αλλο μπασκετ.Αυτες οι συγκρισεις δεν εχουν βαση.
Τωρα για τον Ντουραντ θα ξανασυμφωνησω οτι δεν ειναι all-around παιχτης.Ο Ντουραντ ειναι ενας κυριολεκτικα απιστευτος σκορερ(ο καλυτερος στο ΝΒΑ αυτη τη στιγμη)αλλα δεν δημιουργει για τους αλλους.Το αν θα μαθει να το κανει θα το δειξει ο χρονος,ειναι ακομα πολυ μικρος.Σιγουρα τα επεπεδα Λεμπρον δεν τα εχει πιασει αλλα θα μου επιτρεψεις να κρατησω μια πισινη για τον Ντουραντ.Δυσκολο στα 25 που ειναι ο Λεμπρον να εχει τα skills τα δημιουργικα και γενικα το υπερπληρες πακετο του που ειναι ο Λεμπρον αλλα θα δουμε,λογικα οχι αλλα και ο Λεμπρον στα 21 του δεν ειχε πετυχει αυτα που εχει πετυχει ο Ντουραντ σε αυτην την ηλικια(ο νεοτερος 1ος σκορερ στην ιστρια και MVP ενος παγκοσμιου πρωταθληματος)
Απο ενα παιδι που οταν αποκλειστηκε απ'την Ολυμπιακη ομαδα του Πεκινου ως τελευταιος ειπε την φραση->
«Μόνο οι καλύτεροι επιλέγονται και πρέπει να δουλέψω για να είμαι ένας από εκείνους».τοτε εμενα μου γεννα προσδοκιες.

Κανενας μας δεν ειναι μεντιουμ ή ειναι η Πυθια για να ξερουμε τι θα γινει.Αυτο λεω μονο...
colonel gomelsky
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 6 2011, 15:50 ) *
Ο Λεμπρον απλως εδειξε μια πολυ μεγαλη ανυπομονησια να κατακτησει πρωταθλημα.Ολο αυτο το σκηνικο τον Αμερικανων για τα δαχτυλιδια που πρεπει να εχεις για να συγκριθεις με τον τιτανομεγιστο Αιr.


offtopic.gif

Βασικά αυτό δεν είναι σκηνικό των Αμερικάνων. Σε όλον τον κόσμο μετράνε οι τίτλοι. Δεν παίζουν αγώνες επίδειξης.

Συμφωνώ σε όλα με τον Air and King εκτός ίσως από το κατ αυτόν βασικό: για μένα ο Κόμπε είναι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο. Αυτό βέβαια δεν αναιρεί ότι ο Λεμπρόν έχει ποτενσιαλ για γκοατ. Δεν πανε αντιπαραθετικά αυτά.

offtopic.gif

ΥΓ. Air and King συνέχισε να ποστάρεις. Τα ποστς σου είναι δωρεάν μαθήματα. Και αυτό στο λέει ένας μπασκετόφιλος με τελείως διαφορετικές προσλαμβάνουσες και απόψεις γύρω από το άθλημα. 41.gif

ΥΓ.2 Αυτό για τον Ντουραντ και το μβπ του στο περσινό παγκόσμιο, δεν νομίζω να τον εξυψώνει και πολύ. Εντάξει, μπράβο του, αλλά μιλάμε για μια από τις πιο εύκολες διοργανώσεις. ΟΚ, σαν δευτερεύον στοιχείο της καριέρας του δεν αντιλέγω να αναφέρεται, αλλά δεν έκανε δα και κάναν άθλο.
vc15
QUOTE (lebron15 @ Feb 6 2011, 12:36 ) *
Μια στον Rose και απο μενα,αν τελειωσει καπως ετσι η κανονικη περιοδος το βραβειο πρεπει να παει στον Rose ο οποιος κανει φανταστικη χρονια και με μια καλη προσθηκη οπως αυτη του Μπουζερ οι Μπουλς κοντραρουν στα ισια τους χιτ.Θα ειναι αδικια για οποιονδηποτε και οχι μονο για τον Rose να το παρει ενας εκ των Λεμπρον-Ουειντ αφου ο ενας εχει τον αλλο συν πολυ ποιοτικο ροστερ,παρολ'αυτα ομως δεν μπορουν την πρωτη θεση στην Ανατολη!Ο Τζινομπιλι θα αξιζε το βραβειο αν ειχε λιγο καλυτερα στατιστικα,πολυ χαμηλα για MVP εννοειται! Ο Howard κανει πολυ καλη χρονια αξια για MVP αλλα η θεση του Ορλαντο τον απομακρυνει καπως αυτο! Ο Ροντο εχει απο πισω του τρομερο ροστερ και οι ποντοι που βαζει δεν τον βοηθουν καθολου για το MVP! Kobe και Νοwitzki ειναι κλασικες αξιες,κανουν καλη χρονια αλλα δεν χωραει συζητηση για το βραβειο του καλυτερου παιχτη,ο Durant απο την αλλη ειναι γερο χαρτι για υποψηφιοτητα,κριμα που δε δινει και καμια ασσιστ παραπανω,τοτε ισως ηταν δικο του,τωρα για τον Αμαρε δεν χωραει κουβεντα περι του θεματος!

Γιατί δεν χωράει κουβέντα για τον Amare; Μια χαρά χρονιά έχει κάνει και τα νούμερα του είναι πολύ καλά. Εντάξει, δεν λέω, αν τελείωνε τώρα η χρονιά και γω στο Rose θα το έδινα αλλά νούμερο 2 αυτή τη στιγμή για μένα είναι ο Amare γιατί έχει βελτιώσει πολύ τις κινήσεις του και το παιχνίδι του. Αν πάρουνε λίγο τα πάνω τους και οι Knicks, γιατί όχι;
Πάντως, γράφετε αρκετοί ότι ο Λεμπρόν δεν μπορεί να το πάρει φέτος γιατί έχει συμπαίκτη τον Γουειντ κτλ. Ο Λεμπρόν κάνει φοβερή χρονιά και τα στατιστικά δεν έχουν επηρεαστεί στο ελάχιστο σε σχέση με πέρισυ. Ούτε καν έχουν πέσει από τη φυσιολογική φθορά που ενδεχομένως προέκτυπε λόγω του ότι είναι συμπαίκτης με τον Γουειντ.
Σαν τέταρτη επιλογή βάζω τον μεγάλο Γερμανό, μπας και κάνει κανένα μπαμ μέχρι το τέλος της χρονιάς και μας τρελάνει όλους.
Ο Κόμπι δεν το πήρε άλλες και άλλες χρονιές, σιγά μην το πάρει φέτος. Ο Χάουαρντ θα γούσταρα να το πάρει, αλλά δεν βλέπω να τραβάει γενικότερα φέτος το Ορλάντο.
Συμφωνώ απόλυτα και κάποιο φίλο παραπάνω που λέει ότι ο Ντουράντ φοβερός σκόρερ αλλά οργανωτικές ικανότητες μηδέν, οπότε δεν θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για mvp.
Αλήθεια, ποιοι είστε εσείς οι 6 που ψηφίσατε τον Τζινόμπιλι; Ειλικρινά προσπαθώ εδώ και πολύ ώρα να σκεφτώ ένα καλό λόγο για να ψηφιστεί, αλλά δεν μου έρχεται. Δεν το λέω με καμία προσβλητική διάθεση, αλλά σας μιλάω σοβαρά ΔΕΝ βρίσκω ούτε ένα λόγο. Απαντήστε please smiley.gif
colonel gomelsky
QUOTE(vc15 @ Feb 6 2011, 23:04 ) *
Αλήθεια, ποιοι είστε εσείς οι 6 που ψηφίσατε τον Τζινόμπιλι; Ειλικρινά προσπαθώ εδώ και πολύ ώρα να σκεφτώ ένα καλό λόγο για να ψηφιστεί, αλλά δεν μου έρχεται. Δεν το λέω με καμία προσβλητική διάθεση, αλλά σας μιλάω σοβαρά ΔΕΝ βρίσκω ούτε ένα λόγο. Απαντήστε please smiley.gif


Εγώ Νοβίτσκι ψήφισα, αλλά θα σου απαντήσω, γιατί ήμουν έτοιμος να ψηφίσω και τον Μανού: Να σου πω εγώ λόγους: α) είναι ο καλύτερος β) πιο σταθερός γ) πιο "επιδραστικός" παίκτης της δ) ομάδας που έχει ένα καταπληκτικό ρεκόρ ε) έχοντας και ο ίδιος στ) καλά νούμερα (όχι εντυπωσιακά) και ι) πολύπλευρη προσφορά.

7 λόγοι...

ΥΓ. Όταν λέω ο καλύτερος, δεν εννοώ διαχρονικά... Μην παρεξηγηθούμε.
vc15
QUOTE (colonel gomelsky @ Feb 6 2011, 23:12 ) *
Εγώ Νοβίτσκι ψήφισα, αλλά θα σου απαντήσω, γιατί ήμουν έτοιμος να ψηφίσω και τον Μανού: Να σου πω εγώ λόγους: α) είναι ο καλύτερος β) πιο σταθερός γ) πιο "επιδραστικός" παίκτης της δ) ομάδας που έχει ένα καταπληκτικό ρεκόρ ε) έχοντας και ο ίδιος στ) καλά νούμερα (όχι εντυπωσιακά) και ι) πολύπλευρη προσφορά.

7 λόγοι...

ΥΓ. Όταν λέω ο καλύτερος, δεν εννοώ διαχρονικά... Μην παρεξηγηθούμε.

Είναι ο καλύτερος από ποιον; Από τον Ντάνκαν; Δεν ψάχνουμε για mvp των Spurs, για mvp του nba ψάχνουμε. smiley.gif
Είναι σε στην πρώτη ομάδα του nba. So what? Ούτως ή άλλως οι Spurs είναι εξαιρετική ομάδα με πολλές ικανές μονάδες και δευτεράντζες. Είναι ο καλύτερος φέτος στην ομάδα του, αλλά οι Spurs μπορούν να παίξουν το μπασκετ που ξέρουν και χωρίς αυτόν.
Αναφέρεις σωστά πάντως ότι τα νούμερά του δεν είναι εντυπωσιακά. Προσωπική άποψη, not even close τα νούμερα του για mvp. Αν έδινε assists ή μάζευε rebounds να τους δικαιολογήσω τους πόντους που βάζει, αλλά τώρα ούτε για πλάκα.
Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, οι Spurs χρωστάνε περισσότερο από το 50% της επιτυχίας τους σε αυτή την προπονητάρα που λέγεται Gregg Popovich. Αυτός είναι υπεύθυνος για την τόσο καλή και εύρυθμη λειτουργία της ομάδας, η οποία βοηθάει τους παίκτες να βγάζουν όλα τα θετικά τους στοιχεία.
Και κάτι τελευταίο, δεν σημαίνει ότι επειδή οι Spurs τα πάνε καλά φέτος, πρέπει οπωσδήποτε να βγάλουμε ένα mvp από την ομάδα αυτή.
colonel gomelsky
Αν δεν υπάρξουν δοσμένα συγκεκριμένα κριτήρια, άκρη δεν θα βγει. Αυτό βέβαια τεχνηέντως αποφεύγεται προκειμένου να υπεισέρχονται και εξωαγωνιστικά κριτήρια. Με βάση αυτά ο Μανού είναι όντως αντιτουριστικός.

Π.χ. οι περισσότεροι παραδέχονται ότι πέρυσι ο μβπ των τελικών ήταν ο Γκασολ. Δεν το πήρε όμως. Τεσπα δεν έχω την απαιτούμενη εμπειράι στα του ΝΒΑ για να σου απαντήσω. Αυά που σου έγραψα για τον Μανού, θεωρώ ότι ισχύουν και επιμένω.
Magnus92
Μανου Τζινομπιλι !!! Γιατι ετσι...
T.W.Is.M.
QUOTE(colonel gomelsky @ Feb 7 2011, 00:36 ) *
Π.χ. οι περισσότεροι παραδέχονται ότι πέρυσι ο μβπ των τελικών ήταν ο Γκασολ. Δεν το πήρε όμως. Τεσπα δεν έχω την απαιτούμενη εμπειράι στα του ΝΒΑ για να σου απαντήσω. Αυά που σου έγραψα για τον Μανού, θεωρώ ότι ισχύουν και επιμένω.


offtopic.gif
Κακως το παραδεχονται γιατι δεν ηταν. 1-2 επιθετικα ριμπαουντ και καλαθια στον 7ο τελικο δε φτανουν. Ετσι θα μπορουσε να βγει κι ο Αρτεστ που εβαλε το πιο κρισιμο τριποντο στο τελευταιο ματς ή ο Φισερ που καθαρισε τον 3ο τελικο(που αν τον εχαναν μπορει να μη γυριζε η σειρα στο ΛΑ) και ηταν με εξαιρεση το 2ο ματς ο πιο σταθερος αμυντικα σε ολη τη σειρα. Πιστευω οτι και τον ιδιο το Γκασολ να ρωτησεις, κατα βαθος ξερει οτι πλησιασε αλλα δεν ηταν αυτος ο MVP.
offtopic.gif

Ο δε Τζινομπιλι λογικα δε θα μπορουσε να ειναι MVP φετος. Λογω της θεσης των Σπερς ομως πρεπει να μπει στην ψηφοφορια εδω και θα παρει καποιους ψηφους και στην πραγματικη ψηφοφορια(που αν δεν κανω λαθος ψηφιζουν περισσοτερους απο εναν). Κι ο Rose που αναφερεται αρκετα στα τελευταια ποστ(και τον ανεφερα κι εγω σαν υποψια μου) βρισκεται εδω λογω του 34-15 μεχρι τωρα των Μπουλς, ενω ο Αμαρε δειχνει να μην εχει τυχη γιατι οι Νικς βρισκονται λιγο πανω απο το 50%. Δε θα ελεγα ομως οτι ειναι και αντιτουριστικος ο Μανου. Το ιδιο θα μπορουσε να ειναι κι ο Νοβιτσκι, αλλα οταν οι Μαβερικς εκαναν πολυ καλη κανονικη περιοδο το πηρε το MVP. Αν κι ο Μανου ειχε ακομα καλυτερα νουμερα και στηριζε μονος του τους Σπερς(χωρις τον Παρκερ δηλαδη), θα ειχε περισσοτερη τυχη.
vc15
QUOTE (Magnus92 @ Feb 6 2011, 23:37 ) *
Μανου Τζινομπιλι !!! Γιατι ετσι...

Χαχαχαχαχαχαχα, αυτά είναι, τεκμηριωμένες απαντήσεις με επιχειρήματα!!!!
Badass
Είναι λίγο αργά και σηκώνομαι στις 7, αλλά δεν έχω ύπνο. Οπότε ας γράψω λίγα πράγματα.

Αρχικά να πω πως υπάρχουν τόσα πολλά τόπικ(μερικά ξεχασμένα) που τα έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό και που έχουν γραφτεί άπειρα πράγματα που δε με αφήνουν αδιάφορο. και μιλάω για κουβέντες που δε βγαίνει μια γενική εκτίμηση-συμφωνία(πχ. G.O.A.T, Lebron vs Kobe κτλ.). Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα πάρω θέση. Στο θέμα μας που είναι και πρόσφατο:

Αν τις 2 προηγούμενες χρονιές ο MVP βγήκε σχετικά εύκολα(ειδικά πέρσι ο Lebron κατά τη γνώμη μου δεν είχε αντίπαλο) φέτος τα πράγματα ζορίζουν.

Rajon Rondo: ξεκίνησε εντυπωσιακά τη σεζόν και ήταν εκπληκτικός στην οργάνωση του παιχνιδιού, στις πάσες που έδινε, στην κάθε φάση που κυνηγούσε. Το αγαπημένο μου pg, στην αγαπημένη μου ομάδα. Νομίζω όμως πως δεν πρέπει να μπαίνει καν στην κουβέντα. θα είχε μια ελπίδα αν συνέχιζε να έχει 14+ ασίστ, αλλά γενικότερα τα στατιστικά του είναι λίγο πεσμένα το τελευταίο διάστημα με εξαίρεση στους 2 τελευταίους αγώνες στο σκοράρισμα. Επίσης κάνει πολλά λάθη, τα περισσότερα στη λίγκα. Και βέβαια έχει πολύ καλούς συμπαίκτες. Είναι όμως φοβερός οργανωτής και έχει πολύ φαντασία. Και τεχνική

Kobe Bryant: αν το έπαιρνε φέτος τότε θα έπρεπε να αλλάξουν και τα MVP προηγούμενων χρόνων και να του δώσουν 3-4 ακόμα. Έχει κάνει πολύ καλύτερες χρονιές. Έχει σκαμπανεβάσματα, κρατάει δυνάμεις για το τέλος, σε κάποια ματς είναι πολύ καλός και σε κάποια κακός. Και βέβαια έχει κι αυτός πολύ καλούς συμπαίκτες.

Manu Ginobili: πολύ καλός, ίσως η καλύτερη του χρονιά με τη φανέλα των σπερς. έχει βέβαια να κάνει και με το ότι ο ντάνκαν δεν είναι πλέον ο ηγέτης. όμως-αν και δεν είμαι λάτρης της στατιστικής-είναι πολύ πίσω σε μ.ο. στις σημαντικότερες κατηγορίες σε σχέση με άλλους που διεκδικούν τον τίτλο. αφήστε που δεν είμαι και σίγουρος(δεν έχω παρακολουθήσει και πολύ τους σπερς) για το ποιος από τους δυο είναι ο ηγέτης της ομάδας(μανού ή πάρκερwink.gif

Kevin Durant: πρέπει να μάθει(αν μπορεί) να πασάρει πολύ καλύτερα. Και κάποιες φορές πρέπει να παίρνει λιγότερα σουτ. Επίσης αν και καλός αμυντικός περιμένω ακόμα παραπάνω με τα κουπιά που έχει για χέρια, το ύψος και την ταχύτητα στα πόδια. Πάντως είναι τρομερός σκόρερ και φέτος αποδεικνύεται πιο πολύ αυτό, γιατί παίρνει και ο ουέστμπρουκ πολλές προσπάθειες

Αmare Stoudemire: ανέβασε επίπεδο τη νέα υόρκη. Τελευταία όμως κάπου κόλλησαν. Δούλεψε το σουτ από μέση απόσταση και παραμένει δυνατός, θεαματικός, ένα κτήνος μέσα στη ρακέτα. Έπρεπε όμως να παίρνει περισσότερα rebs και να παίζει άμυνα. Πολλή δουλειά στην επίθεση, αλλά κάποιες φορές με άσχημα ποσοστά

Dwight Howard: Πολύ βελτιωμένος. Σταθερά κτήνος αμυντικά. Κατεβάζει πολλά rebs, καλύτερος στο επιθετικό παιχνίδι. Πρόσθεσε κινήσεις. Είχε απίστευτες βραδιές, αλλά και μερικές άσχημες. Περιμένω παραπάνω παραγωγικότητα πρέπει να ομολογήσω και να βλέπει καλύτερα τον ελεύθερο παίχτη. Κακός πασέρ.

Dwayne Wade: από τους αγαπημένους μου παίχτες. Καλοί μέσοι όροι, καλά ποσοστά, ακόμα μια χρονιά αντάξια αυτού του μεγάλου παίχτη. Πλέον όμως έχει στην ομάδα του και τον Μπος και κυρίως το Λεμπρόν. Και αν τον Μπος τον τρώει χαλαρά στον Λεμπρόν τα βρίσκει σκούρα. Κάποιες φορές έχει αυτός πάρει τα παιχνίδια για την ομάδα του και κάποιες ο λεμπρόν. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό με λεμπρόν στην ομάδα, αλλά πρέπει να ανεβάσει λίγο τις ασίστ του. Πριν 2 παιχνίδια έκανε το πρώτο του φετινό triple-double και στο σημερινό ήταν ο καλύτερος(με μέτριο παιχνίδι από το λεμπρόν). Αυτά μετά την εκπληκτική εμφάνιση του james με 51 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ εναντίον του ορλάντο. Τυχαίο; Δε νομίζω! 69.gif

Πάω στους τρεις βασικότερους για 'μένα:

Dirk Nowitzki: η ήρεμη δύναμη. Κάνει τη δουλειά του απλά και χαλαρά χωρίς πολλά πολλά. Όταν έλειψε χάλασε το ρεκόρ του ντάλλας. Γύρισε και έχουν 6(νομίζω-ή 8;) νίκες σερί. Η μία στη βοστώνη που δεν έχει χάσει εντός από κανένα "μεγάλο"(εκτός αν λογαριάσετε σαν "μεγάλο" την οκλαχόμα). Στα 2 τελευταία ματς βρήκε το ρυθμό του. Στατιστικά δεν είναι ο καλύτερος, αλλά είναι ηγέτης σε μια κορυφαία ομάδα και όχι π.χ. στο κλίβελαντ που αντικειμενικά θα τα έκανε όλα μόνος του και θα είχε αυξημένους μέσους όρους(πιθανότατα). Κι όμως η απόδοση του είναι βαρόμετρο. Μόνο η παρουσία του στο παρκέ παρασέρνει του υπόλοιπους.

Derrick Rose: αν θυμάμαι καλά ο ίδιος δήλωσε στην αρχή της σεζόν πως φέτος θέλει να είναι ο MVP. Έχει τρομερή αυτοπεποίθηση, μεγάλη βελτίωση κάθε χρόνο, θεαματικός και ουσιώδης, ηγέτης σε μια καλή(πλέον) ομάδα που την ανεβάζει επίπεδο. Χάρη σε αυτόν(και δευτερευόντως σε μπούζερ, ντενγκ, νοά) και στον Thibodeau το σικάγο ζει στιγμές 90' σιγά σιγά(αν έρθουν κάποια στιγμή τα πρωταθλήματα θα λατρευτεί στην πόλη των ανέμων). Βελτιώθηκε στην άμυνα αλλά έχει τα προσόντα να γίνει τοπ αμυντικός. Τα νούμερα του έχουν ανέβει εντυπωσιακά(αν και έχουν πέσει λίγο τα ποσοστά του). Αν δε το πάρει φέτος πιστεύω πως του χρόνου οι μέσοι όροι του θα ανέβουν κι άλλο και γενικότερα θα παραμιλάμε. Μακάρι να μη με διαψεύσει.

LeBron James: last but not least, που λένε και οι φίλοι μου οι scousers στο λίβερπουλ(μεγάλο διπλό σήμερα-να φύγεις δεν ήθελες ρε ισπανέ; 69.gif ). Μια ακόμα φοβερή χρονιά. Συναγωνίζεται με τον Wade για το ποιος έχει τα κλειδιά της ομάδα και προς το παρόν τα βάζει αυτός στην τσέπη του. Οριακά κατά τη γνώμη μου.Περίμενα πως θα πέσουν οι πόντοι του, αλλά όχι και οι ασίστ του(παραμένει βέβαια πολύ καλός πασέρ). Καλός οργανωτής, αλλά αυτό είναι που με χαλάει προσωπικά. Θα ήταν τόσο τρομερός παίχτης αν δεν είχε τόση ώρα τη μπάλα στα χέρια; Είναι τελικά SF ή PG ή και τα δύο; Εγώ δεν είμαι σίγουρος. Δεν είναι τυχαίο πως είναι στην πρώτη πεντάδα με μέσο όρο λαθών. Περίμενα επίσης με βάση το κορμί του να κατεβάζει παραπάνω "σκουπίδια"(προτιμά τις πάσες). Αρκετά καλός αμυντικός, αλλά πάλι το κορμί του θα έπρεπε να τον κάνει τρόμο και στην άμυνα. Πάντως είναι ο καλύτερος παίχτης στον κόσμο κατά τη γνώμη μου, αλλά δεν ξέρω αν είναι ο φετινός MVP. Είναι και ο Wade εκεί. Αν ήταν πρώτοι στην ανατολή θα ήταν πιο εύκολο γι' αυτόν(ή για τον Wade).

Εύφημος μνεία στον Ντερόν, στον Ουέστμπρουκ, στον Μπλέικ Γκρίφιν και στον Κλεβιν Λαβ(ή Λόβ). Οι 2 πρώτοι κάνουν καλές, αλλά όχι MVP χρονιές, ο τρίτος είναι rookie και έπρεπε να κάνει εξωγήινα πράγματα για να το πάρει και ο τέταρτος έχει την ατυχία να παίζει σε χάλια ομάδα. Αν είχε +10 πόντους θα το έπαιρνε όπως και να' χει.

Επίσης ο γκασόλ είχε ξεκινήσει δυνατά, αλλά έπεσε στη συνέχεια. Το NBA.com έχει και τον Chris Paul στους MVP candidates

Ποιον θα ψήφιζα; Σε αυτό το σημείο της σεζόν το μεγάλο Γερμανό και θα προβληματιζόμουν έντονα για τη δεύτερη θέση μεταξύ λεμπρόν και ρόουζ. Αλλά θα περιμένω ακόμα για να ρίξω την ψήφο μου. Το επόμενο διάστημα ίσως αλλάξουν τα δεδομένα. Ποιος θα το πάρει; Νομίζω πως θα πάει στον λεμπρόν. Πολλά βραβεία έχουν δοθεί για λόγους μάρκετινγκ κτλ. Ο λεμπρόν είναι το καλύτερο προϊόν του NBA, αυτός που διαφημίζεται περισσότερο μαζί με τον κόμπι. Τι καλύτερο απ' το να πάρει τρίτο συνεχόμενο MVP; Λίγοι το έχουν κάνει. Όχι πως θα είναι παράξενο, εξάλλου κι εγώ τον τοποθετώ στη 2η-3η θέση.

Σας κούρασα ε; smiley.gif

Πάω για ύπνο...



vc15
Πω ρε man, τι έμπνευση ήταν αυτή βραδιάτικα! Τι κατεβατό ήταν αυτό!!! smiley.gif
Πάντως, πέρα από την πλάκα θα συνφωνήσω σε όλα που έγραψες. Ήταν ωραία ανάλυση.
Αν κάνουμε μια σούμα, οι περισσότεροι φαίνεται να θεωρούν τον Rose φαβορί και ίσως ο μοναδικός που μπορεί να τον απειλήσει αυτή τη στιγμή είναι ο Λεμπρόν.
Βέβαια, όλοι οι φίλοι του καλού μπάσκετ έχουμε μια κρυφή ελπίδα για τον Dirk, αλλά σε αυτή τη φάση μοιάζει λίγο δύσκολο.
Η προσωπική μου άποψη για Stoudemire δεν έτυχε ιδιαίτερης αποδοχής (μεταξύ μας δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος), τον Ginobili που τον έχουν ψηφίσει και πολλοί αντικειμενικά δεν έχει και πολλές ελπίδες.
Οπότε, αν η ερώτηση ήταν ποιος πιστεύετε ότι θα το πάρει και όχι ποιος θέλετε να το πάρει, έχοντας διαβάσει τα περισσότερα posts πιστεύω ότι καταλήγουμε πως με τα μέχρι στιγμής δεδομένα θα παιχτεί μεταξύ Lebron και Rose. Για να το κάνω πιο λιανά, θέλω Amare, αλλά αν έπαιζα τα λεφτά μου θα τα έβαζα ή στο Λεμπρόν ή στο Ρόουζ.
Iverson_3
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 6 2011, 10:52 ) *
Κοιτα φιλε μου το οτι εκαναν αρνητικο ρεκορ στην ιστορια του NBA φετος εμενα δεν με πειθει οτι και περσι συνεβαινε το ιδιο,δηλαδη το οτι ειχε κακους συμπαιχτες.Περσι η ομαδα του Κλιβελαντ ειχε φυσικα τον Λεμπρον που προσθετε κατι σαν 30π,8α,8ρ ανα παιχνιδι,ειχε και τον Σακ αλλα και τον Βαρεζαο που ειναι ενα πολυτιμο εργαλειο που φετος χανει ολη την χρονια.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελειως αλλη ομαδα η περσινη και τελειως διαφορετικη η φετινη για να συγκρινουμε καθως αυτοι που εφυγαν ουσιαστικα δεν αντικατασταθηκαν απο κανεναν.Οποτε ειναι λιγο αστοχο να λεμε πιστευω οτι επειδη φετος καναν το ρεκορ αυτο και περσι ηταν μια απ'τα ιδια δηλαδη ο Λεμπρον ειχε κακους συμπαιχτες.Η ομαδα παιρνει τα πρωταθληματα και οχι ενα προσωπο,σαν ομαδα οι Καβς ειχαν μια απ'τις καλυτερες του ΝΒΑ και φαινεται και απ'το καλυτερο ρεκορ που κανανε ευκολα σε ολο το ΝΒΑ,οποτε και στατιστικα στεκει αυτο που λεω.Οι Καβς αλλωστε αν θυμασαι τον Γεναρη κανανε τα παντα για να φερουν τον Αμαρε απ'το Φοινιξ αλλα δεν τα καταφεραν και μετα πηραν το καλυτερο δυνατο παιχτη που ηταν διαθεσιμος για ανταλλαγη(Τζειμσον),δηλαδη οι Καβς προσπαθουσαν να κανουν τα παντα για να τον πεισουν να μην φυγει αλλα εφοσον το δαχτυλιδακι δεν ηρθε icon_wave.gif
Αλλωστε λογικο ειναι να φτασουν σε αυτο το αθλιο σημειο οι Καβς απολυτος ηγετης τους εφυγε.Αμα φυγει ο Μελο και παει Νεα Υορκη οι Ναγκετς απο 5-6 ομαδα στη δυση θα κατρακυλησει ασχημα,το ιδιο καιμε το Τοροντο απο ομαδα playoff ειναι στις τελευταιες θεσεις της Ανατολης ή οι Σανς εφυγε ο Αμαρε το καλοκαιρι και απ'την ομαδα εκπληξη στα playoff ειναι νομιζω 10η στη Δυση καθως αντικατασταθηκε απ'τον Hakkem Warrick και λογικα πανε τα playoff για αυτους.Ετσι ειναι αυτα απλως οι Καβς κατρακυλησαν τοσο ασχημα γιατι κανεις απο αυτους που εφυγε δεν αντικατασταθηκε με κανεναν που ηρθε αλλα με αναβαθμισεις εκ των εσω της ομαδας π.χ βασικος ειναι ο Graham που περσι ηταν μεταξυ κερκιδας και παγκου.Αυτος κληθηκε να αντικαταστησει τον Λεμπρον,Ε αυτα δεν γινονται

ΥΓ.Νομιζω πως αυτο θελεις να πεις,αν τυχον το εχω καταλαβει λαθος,τοτε δικο μου λαθος...

Μαν ο Σακιλ σε 53 αγώνες έπαιξε πέρσι και μάλιστα έλεγαν ότι δεν ταίριαξε ιδιαίτερα με το στυλ της ομάδας. Ο Βαρεζάο το δέχομαι ότι αν έπαιζε δε θα έκαναν το αρνητικό ρεκόρ πιθανότατα αλλά ειλικρινά πιστεύεις ότι και με το Βαρεζάο μέσα δε θα ήταν στις τελευταίες θέσεις; Για ποια τελείως διαφορετική ομάδα μιλάμε μετά; Μήπως άμα έμενε ο Ιλγκάουσκας θα το έσωζε; Τελείως διαφορετική είναι επειδη έφυγε ο Λεμπρόν και όχι επειδή έφυγε ο Σακίλ και τραυματίστηκε ο Βαρεζάο. Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο κακή ομάδα όσο φαίνονται φέτος αλλά δεν έχουν ψυχή να βγαλουν ούτε τις πραγματικές τους ικανότητες στο γήπεδο ρε μαν όσες κι αν είναι αυτές. Με το Λεμπρόν μέσα έβγαζαν όσα μπορούσαν να δώσουν τώρα δε βγάζουν ούτε αυτό. Ακόμα και σ αυτό τον τομέα δλδ ο Λεμπρόν ήταν ο καταλυτικός παράγοντας. Κακά τα ψέματα, ο Λεμπρόν ήταν για τους Καβς πολύ πιο σημαντικός από ότι ήταν ο Jordan αντίστοιχα για τους Μπουλς όταν έφυγε το 93 που έκαναν μια χαρά σεζόν το 93-94 με 55 νίκες και εφτασαν και μέχρι το 2ο γύρο στα πλει οφς.

Κανείς δεν ασχολιόταν με το Cleveland πριν έρθει ο Λεμπρον και κατα κάποιο τρόπο ο ίδιος χαντακώθηκε από το Draft το 03. Γιατί κανένας καλός παίχτης (ο Amare π.χ. όπως είπες κι εσύ) δε θα ήθελε να πάει στο Cleveland. Στην ουσία οι Καβαλιρς χαντακώνονται από την ίδια τους την πόλη γιατί κανένας μεγάλος παίχτης δε θέλει να πάει εκεί. Άμα ήθελαν να αντικαταστήσουν το Λεμπρον γιατί δε μπαίνουν κι αυτοί στο κυνήγι του Melo π.χ.; Γιατί ξέρουν, όπως ξέρουμε και όλοι εδώ, ότι δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να πάει. Μόνη τους ελπίδα είναι να μαζέψουν κάποιους μετριοκαλούς παίχτες, κάποιον-ους καλούς βετεράνους που δε θα είχαν πρόβλημα να έρθουν, και να τους κάτσουν κάποια καλά draft picks ξεκινώντας από το αμέσως επόμενο draft κιόλας.

Ο λόγος που κάνω όλη αυτή την κουβέντα είναι ότι από το φετινό καλοκαίρι και μετά έχει βγει τόσο μίσος για το Λεμπρον (που δεν είμαι καν φαν του) και τόση χαιρεκακία και προσμονή για πιθανή αποτυχία του που έχω απορήσει πραγματικά! Μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν έχει προκαλέσει ποτέ ούτε εντός ούτε εκτός γηπέδου (σε αντίθεση με Κόμπι και Καρμέλο π.χ.), που είναι από τους πιο σπάνιους και εντυπωσιακούς παίκτες που έχουμε δει ποτέ και που δεν έχει κάτι κακό να του προσάψει κανείς. Δλδ για όνομα, ακόμα και ο Τζορνταν ειχε εξωγηπεδικά προβλήματα το 93 με το τζόγο!! Και δε τον έκραξε ποτέ κανένας. Αλλά το κράξιμο που έχει φάει φέτος ο Λεμπρον δεν το χει φάει κανείς! Και μάλιστα όχι μόνο από το Cleveland που εκεί θα ήταν και δικαιολογημένο μέχρι ενός σημείου. Αλλά από όλο τον κόσμο που δεν είχαν κανένα κέρδος ή χασούρα από αυτή την απόφαση!! Έβλεπα σε ξένα και ελληνικά σαιτ να εύχονται να σπάσει το πόδι του ή να μη δει ποτέ πρωτάθλημα και τέτοια τραγικά. Πραγματικά είναι δυνατόν ο κόσμος να είναι τόσο χαιρέκακος και τόσο κοντόφθαλμος; Και όλα αυτά επειδή άφησε το Cleveland και πήγε στο Μαιαμι και εκανε το σκηνικό με το ESPN; Αν είναι δυνατόν... Είναι ψωνάρα ναι, του αρέσουν οι κάμερες, είναι από τους καλύτερους και το ξέρει, είναι τόσο κακό και επιλήψιμο όλο αυτό; Ακόμα και τα λεφτά από τη μ@λ@κία του ESPN σε φιλανθρωπικό σκοπό πήγαν.

Προφανώς και δε μισώ τους Καβαλιρς, ίσα ίσα είναι από τις συμπαθητικές ομάδες (για μένα), και προφανώς δεν τα γράφω όλα αυτά γιατί είμαι ο δικηγόρος του Λεμπρον, ούτε με νοιάζει τι κάνει στη ζωή του ή στην καριέρα του, δικό του θέμα. Αλλά με σοκάρει όλος αυτός ο μηδενισμός και η χαιρεκακία που είναι πρόθυμος να βγάλει ο κόσμος για ανθρώπους που δεν έχουν κάνει τπτ κακό είτε από ζήλεια είτε από κόμπλεξ είτε από ξέρω γω τι. Πιθανώς να απολαμβάνουν να τσαλακώνουν την εικόνα του εκάστοτε Mr Perfect.

Κάτι σαν κοινωνικός προβληματισμός όλα τα παραπάνω δλδ. tongue.gif

Α και για να μην είμαι τελείως offtopic, θα ψήφιζα Rose αλλά για τους παραπάνω λόγους ψήφισα Lebron.

Υ.Γ. Giannis_23 προφανώς και δεν εννοώ εσένα με όλα τα παραπάνω ούτε κράζω εσένα smile.gif Απλά σιχαίνομαι κάθε είδος οπαδισμού, φανατισμού και μαζοποίησης.
giannis_mg
QUOTE(Iverson_3 @ Feb 7 2011, 04:52 ) *
Μαν ο Σακιλ σε 53 αγώνες έπαιξε πέρσι και μάλιστα έλεγαν ότι δεν ταίριαξε ιδιαίτερα με το στυλ της ομάδας. Ο Βαρεζάο το δέχομαι ότι αν έπαιζε δε θα έκαναν το αρνητικό ρεκόρ πιθανότατα αλλά ειλικρινά πιστεύεις ότι και με το Βαρεζάο μέσα δε θα ήταν στις τελευταίες θέσεις; Για ποια τελείως διαφορετική ομάδα μιλάμε μετά; Μήπως άμα έμενε ο Ιλγκάουσκας θα το έσωζε; Τελείως διαφορετική είναι επειδη έφυγε ο Λεμπρόν και όχι επειδή έφυγε ο Σακίλ και τραυματίστηκε ο Βαρεζάο. Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο κακή ομάδα όσο φαίνονται φέτος αλλά δεν έχουν ψυχή να βγαλουν ούτε τις πραγματικές τους ικανότητες στο γήπεδο ρε μαν όσες κι αν είναι αυτές. Με το Λεμπρόν μέσα έβγαζαν όσα μπορούσαν να δώσουν τώρα δε βγάζουν ούτε αυτό. Ακόμα και σ αυτό τον τομέα δλδ ο Λεμπρόν ήταν ο καταλυτικός παράγοντας. Κακά τα ψέματα, ο Λεμπρόν ήταν για τους Καβς πολύ πιο σημαντικός από ότι ήταν ο Jordan αντίστοιχα για τους Μπουλς όταν έφυγε το 93 που έκαναν μια χαρά σεζόν το 93-94 με 55 νίκες και εφτασαν και μέχρι το 2ο γύρο στα πλει οφς.

Κανείς δεν ασχολιόταν με το Cleveland πριν έρθει ο Λεμπρον και κατα κάποιο τρόπο ο ίδιος χαντακώθηκε από το Draft το 03. Γιατί κανένας καλός παίχτης (ο Amare π.χ. όπως είπες κι εσύ) δε θα ήθελε να πάει στο Cleveland. Στην ουσία οι Καβαλιρς χαντακώνονται από την ίδια τους την πόλη γιατί κανένας μεγάλος παίχτης δε θέλει να πάει εκεί. Άμα ήθελαν να αντικαταστήσουν το Λεμπρον γιατί δε μπαίνουν κι αυτοί στο κυνήγι του Melo π.χ.; Γιατί ξέρουν, όπως ξέρουμε και όλοι εδώ, ότι δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να πάει. Μόνη τους ελπίδα είναι να μαζέψουν κάποιους μετριοκαλούς παίχτες, κάποιον-ους καλούς βετεράνους που δε θα είχαν πρόβλημα να έρθουν, και να τους κάτσουν κάποια καλά draft picks ξεκινώντας από το αμέσως επόμενο draft κιόλας.

Ο λόγος που κάνω όλη αυτή την κουβέντα είναι ότι από το φετινό καλοκαίρι και μετά έχει βγει τόσο μίσος για το Λεμπρον (που δεν είμαι καν φαν του) και τόση χαιρεκακία και προσμονή για πιθανή αποτυχία του που έχω απορήσει πραγματικά! Μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν έχει προκαλέσει ποτέ ούτε εντός ούτε εκτός γηπέδου (σε αντίθεση με Κόμπι και Καρμέλο π.χ.), που είναι από τους πιο σπάνιους και εντυπωσιακούς παίκτες που έχουμε δει ποτέ και που δεν έχει κάτι κακό να του προσάψει κανείς. Δλδ για όνομα, ακόμα και ο Τζορνταν ειχε εξωγηπεδικά προβλήματα το 93 με το τζόγο!! Και δε τον έκραξε ποτέ κανένας. Αλλά το κράξιμο που έχει φάει φέτος ο Λεμπρον δεν το χει φάει κανείς! Και μάλιστα όχι μόνο από το Cleveland που εκεί θα ήταν και δικαιολογημένο μέχρι ενός σημείου. Αλλά από όλο τον κόσμο που δεν είχαν κανένα κέρδος ή χασούρα από αυτή την απόφαση!! Έβλεπα σε ξένα και ελληνικά σαιτ να εύχονται να σπάσει το πόδι του ή να μη δει ποτέ πρωτάθλημα και τέτοια τραγικά. Πραγματικά είναι δυνατόν ο κόσμος να είναι τόσο χαιρέκακος και τόσο κοντόφθαλμος; Και όλα αυτά επειδή άφησε το Cleveland και πήγε στο Μαιαμι και εκανε το σκηνικό με το ESPN; Αν είναι δυνατόν... Είναι ψωνάρα ναι, του αρέσουν οι κάμερες, είναι από τους καλύτερους και το ξέρει, είναι τόσο κακό και επιλήψιμο όλο αυτό; Ακόμα και τα λεφτά από τη μ@λ@κία του ESPN σε φιλανθρωπικό σκοπό πήγαν.

Προφανώς και δε μισώ τους Καβαλιρς, ίσα ίσα είναι από τις συμπαθητικές ομάδες (για μένα), και προφανώς δεν τα γράφω όλα αυτά γιατί είμαι ο δικηγόρος του Λεμπρον, ούτε με νοιάζει τι κάνει στη ζωή του ή στην καριέρα του, δικό του θέμα. Αλλά με σοκάρει όλος αυτός ο μηδενισμός και η χαιρεκακία που είναι πρόθυμος να βγάλει ο κόσμος για ανθρώπους που δεν έχουν κάνει τπτ κακό είτε από ζήλεια είτε από κόμπλεξ είτε από ξέρω γω τι. Πιθανώς να απολαμβάνουν να τσαλακώνουν την εικόνα του εκάστοτε Mr Perfect.

Κάτι σαν κοινωνικός προβληματισμός όλα τα παραπάνω δλδ. tongue.gif

Α και για να μην είμαι τελείως offtopic, θα ψήφιζα Rose αλλά για τους παραπάνω λόγους ψήφισα Lebron.

Υ.Γ. Giannis_23 προφανώς και δεν εννοώ εσένα με όλα τα παραπάνω ούτε κράζω εσένα smile.gif Απλά σιχαίνομαι κάθε είδος οπαδισμού, φανατισμού και μαζοποίησης.

offtopic.gif
Ναι ρε συ δεν διαφωνω πουθενα,ουσιαστικα τα ιδια λεμε rolleyes.gif .Απλως επειδη ειναι ο Λεμπρον που κανεις απολυτως δεν διαφωνει οτι ειναι παιχταρας και τετοιο υπερπληρη παιχτη ειχε να δει το ΝΒΑ και το παγκοσμιο μπασκετ απ'τον Τζορνταν περιμενα κατι το πιο θαρραλεο απο μερους του,δηλαδη να τολμησει να παει στους Μπουλς ή στην Νεα Υορκη και να καθοδηγησει αυτες τις ομαδες στη γη της επαγγελιας απο την αφανεια που βρισκονταν τοσα χρονια και να μην διαλεξει την πιο ευκολη λυση που ειχε μπροστα του(μην κραζετε δεν το λεω εγω αλλα ολοι οι ειδικοι και οι συναδελφοι του τον κραζουνε επ'αυτου)το αν δικαιωθει θα το δουμε στο μελλον(λογικα θα δικαιωθει απολυτως)απλως ηθελα το κατι διαφορετικο απ'αυτον.Ουτε Κλιβελαντ ειμαι,ουτε Σικαγο ειμαι για να αποκτησω ξαφνικη κακια προς Θεου.Ισα-ισα που ακομα κι τωρα ευχαριστιεμαι να τον βλεπω να κανει αυτα που κανει στο παρκε(ειδικα τωρα που εχει αποκτησει και ενα αξοπρεπεστατο σουτ και εχει γινει τοσο πολυδιαστατος)
Αυτο μονο wink.gif
Iverson_3
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 7 2011, 14:00 ) *
offtopic.gif
Ναι ρε συ δεν διαφωνω πουθενα,ουσιαστικα τα ιδια λεμε rolleyes.gif .Απλως επειδη ειναι ο Λεμπρον που κανεις απολυτως δεν διαφωνει οτι ειναι παιχταρας και τετοιο υπερπληρη παιχτη ειχε να δει το ΝΒΑ και το παγκοσμιο μπασκετ απ'τον Τζορνταν περιμενα κατι το πιο θαρραλεο απο μερους του,δηλαδη να τολμησει να παει στους Μπουλς ή στην Νεα Υορκη και να καθοδηγησει αυτες τις ομαδες στη γη της επαγγελιας απο την αφανεια που βρισκονταν τοσα χρονια και να μην διαλεξει την πιο ευκολη λυση που ειχε μπροστα του(μην κραζετε δεν το λεω εγω αλλα ολοι οι ειδικοι και οι συναδελφοι του τον κραζουνε επ'αυτου)το αν δικαιωθει θα το δουμε στο μελλον(λογικα θα δικαιωθει απολυτως)απλως ηθελα το κατι διαφορετικο απ'αυτον.Ουτε Κλιβελαντ ειμαι,ουτε Σικαγο ειμαι για να αποκτησω ξαφνικη κακια προς Θεου.Ισα-ισα που ακομα κι τωρα ευχαριστιεμαι να τον βλεπω να κανει αυτα που κανει στο παρκε(ειδικα τωρα που εχει αποκτησει και ενα αξοπρεπεστατο σουτ και εχει γινει τοσο πολυδιαστατος)
Αυτο μονο wink.gif

Ναι μαν εννοείται τα περί κακίας και υπερβολικών αντιδράσεων δεν τα γραψα για σένα αλλά για διάφορα χαριτωμένα που διάβαζα ή που άκουγα κατά καιρούς. Και για την επιλογή που έκανε καλά κάνεις και λες την άποψή σου από τη στιγμή που από τη στιγμή που είναι νορμάλ και σε λογικά πλαίσια, εγώ μίλησα για τα υπερβολικά πράγματα που ακούγονται απο το Decision και μετά. Το μόνο κομμάτι που απεύθυνα σε σένα ήταν το περί καλύτερων συμπαικτών που η άποψή μου είναι ότι δεν ήταν οι καλύτεροι που θα μπορούσε να έχει. Κατά τα άλλα μακάρι να βλέπουμε τον κάθε Κομπι, τον κάθε Λεμπρόν τον κάθε Ντιρκ κλπ να παίζουν για πολύ καιρό ακόμα. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.