Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2011 MVP Race
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2
Badass
QUOTE (vc15 @ Feb 7 2011, 03:59 ) *
Πω ρε man, τι έμπνευση ήταν αυτή βραδιάτικα! Τι κατεβατό ήταν αυτό!!! smiley.gif
Πάντως, πέρα από την πλάκα θα συνφωνήσω σε όλα που έγραψες. Ήταν ωραία ανάλυση.
Αν κάνουμε μια σούμα, οι περισσότεροι φαίνεται να θεωρούν τον Rose φαβορί και ίσως ο μοναδικός που μπορεί να τον απειλήσει αυτή τη στιγμή είναι ο Λεμπρόν.
Βέβαια, όλοι οι φίλοι του καλού μπάσκετ έχουμε μια κρυφή ελπίδα για τον Dirk, αλλά σε αυτή τη φάση μοιάζει λίγο δύσκολο.
Η προσωπική μου άποψη για Stoudemire δεν έτυχε ιδιαίτερης αποδοχής (μεταξύ μας δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος), τον Ginobili που τον έχουν ψηφίσει και πολλοί αντικειμενικά δεν έχει και πολλές ελπίδες.
Οπότε, αν η ερώτηση ήταν ποιος πιστεύετε ότι θα το πάρει και όχι ποιος θέλετε να το πάρει, έχοντας διαβάσει τα περισσότερα posts πιστεύω ότι καταλήγουμε πως με τα μέχρι στιγμής δεδομένα θα παιχτεί μεταξύ Lebron και Rose. Για να το κάνω πιο λιανά, θέλω Amare, αλλά αν έπαιζα τα λεφτά μου θα τα έβαζα ή στο Λεμπρόν ή στο Ρόουζ.


Είχα οίστρο! 69.gif

Ο τζινόμπιλι δεν παίζει να βγει με τίποτα. Ο στουνταμάιρ αν έπαιζε άμυνα θα ήταν βασικότατος υποψήφιος. γιατί μπροστά είναι απίστευτος, είναι ηγέτης και έχει ανεβάσει τους νεοϋορκέζους. Τον συμπαθώ πολύ σαν παίχτη, αλλά αυτή είναι σοβαρότατη αδυναμία. Γενικά το MVP το έχουν πάρει παίχτες που δεν έπρεπε και δεν τον έχουν πάρει παίχτες που έπρεπε στην ιστορία(κάποιες φορές-όχι πάντα)


QUOTE (Iverson_3 @ Feb 7 2011, 04:52 ) *
Μαν ο Σακιλ σε 53 αγώνες έπαιξε πέρσι και μάλιστα έλεγαν ότι δεν ταίριαξε ιδιαίτερα με το στυλ της ομάδας. Ο Βαρεζάο το δέχομαι ότι αν έπαιζε δε θα έκαναν το αρνητικό ρεκόρ πιθανότατα αλλά ειλικρινά πιστεύεις ότι και με το Βαρεζάο μέσα δε θα ήταν στις τελευταίες θέσεις; Για ποια τελείως διαφορετική ομάδα μιλάμε μετά; Μήπως άμα έμενε ο Ιλγκάουσκας θα το έσωζε; Τελείως διαφορετική είναι επειδη έφυγε ο Λεμπρόν και όχι επειδή έφυγε ο Σακίλ και τραυματίστηκε ο Βαρεζάο. Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο κακή ομάδα όσο φαίνονται φέτος αλλά δεν έχουν ψυχή να βγαλουν ούτε τις πραγματικές τους ικανότητες στο γήπεδο ρε μαν όσες κι αν είναι αυτές. Με το Λεμπρόν μέσα έβγαζαν όσα μπορούσαν να δώσουν τώρα δε βγάζουν ούτε αυτό. Ακόμα και σ αυτό τον τομέα δλδ ο Λεμπρόν ήταν ο καταλυτικός παράγοντας. Κακά τα ψέματα, ο Λεμπρόν ήταν για τους Καβς πολύ πιο σημαντικός από ότι ήταν ο Jordan αντίστοιχα για τους Μπουλς όταν έφυγε το 93 που έκαναν μια χαρά σεζόν το 93-94 με 55 νίκες και εφτασαν και μέχρι το 2ο γύρο στα πλει οφς.

Κανείς δεν ασχολιόταν με το Cleveland πριν έρθει ο Λεμπρον και κατα κάποιο τρόπο ο ίδιος χαντακώθηκε από το Draft το 03. Γιατί κανένας καλός παίχτης (ο Amare π.χ. όπως είπες κι εσύ) δε θα ήθελε να πάει στο Cleveland. Στην ουσία οι Καβαλιρς χαντακώνονται από την ίδια τους την πόλη γιατί κανένας μεγάλος παίχτης δε θέλει να πάει εκεί. Άμα ήθελαν να αντικαταστήσουν το Λεμπρον γιατί δε μπαίνουν κι αυτοί στο κυνήγι του Melo π.χ.; Γιατί ξέρουν, όπως ξέρουμε και όλοι εδώ, ότι δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να πάει. Μόνη τους ελπίδα είναι να μαζέψουν κάποιους μετριοκαλούς παίχτες, κάποιον-ους καλούς βετεράνους που δε θα είχαν πρόβλημα να έρθουν, και να τους κάτσουν κάποια καλά draft picks ξεκινώντας από το αμέσως επόμενο draft κιόλας.

Ο λόγος που κάνω όλη αυτή την κουβέντα είναι ότι από το φετινό καλοκαίρι και μετά έχει βγει τόσο μίσος για το Λεμπρον (που δεν είμαι καν φαν του) και τόση χαιρεκακία και προσμονή για πιθανή αποτυχία του που έχω απορήσει πραγματικά! Μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν έχει προκαλέσει ποτέ ούτε εντός ούτε εκτός γηπέδου (σε αντίθεση με Κόμπι και Καρμέλο π.χ.), που είναι από τους πιο σπάνιους και εντυπωσιακούς παίκτες που έχουμε δει ποτέ και που δεν έχει κάτι κακό να του προσάψει κανείς. Δλδ για όνομα, ακόμα και ο Τζορνταν ειχε εξωγηπεδικά προβλήματα το 93 με το τζόγο!! Και δε τον έκραξε ποτέ κανένας. Αλλά το κράξιμο που έχει φάει φέτος ο Λεμπρον δεν το χει φάει κανείς! Και μάλιστα όχι μόνο από το Cleveland που εκεί θα ήταν και δικαιολογημένο μέχρι ενός σημείου. Αλλά από όλο τον κόσμο που δεν είχαν κανένα κέρδος ή χασούρα από αυτή την απόφαση!! Έβλεπα σε ξένα και ελληνικά σαιτ να εύχονται να σπάσει το πόδι του ή να μη δει ποτέ πρωτάθλημα και τέτοια τραγικά. Πραγματικά είναι δυνατόν ο κόσμος να είναι τόσο χαιρέκακος και τόσο κοντόφθαλμος; Και όλα αυτά επειδή άφησε το Cleveland και πήγε στο Μαιαμι και εκανε το σκηνικό με το ESPN; Αν είναι δυνατόν... Είναι ψωνάρα ναι, του αρέσουν οι κάμερες, είναι από τους καλύτερους και το ξέρει, είναι τόσο κακό και επιλήψιμο όλο αυτό; Ακόμα και τα λεφτά από τη μ@λ@κία του ESPN σε φιλανθρωπικό σκοπό πήγαν.

Προφανώς και δε μισώ τους Καβαλιρς, ίσα ίσα είναι από τις συμπαθητικές ομάδες (για μένα), και προφανώς δεν τα γράφω όλα αυτά γιατί είμαι ο δικηγόρος του Λεμπρον, ούτε με νοιάζει τι κάνει στη ζωή του ή στην καριέρα του, δικό του θέμα. Αλλά με σοκάρει όλος αυτός ο μηδενισμός και η χαιρεκακία που είναι πρόθυμος να βγάλει ο κόσμος για ανθρώπους που δεν έχουν κάνει τπτ κακό είτε από ζήλεια είτε από κόμπλεξ είτε από ξέρω γω τι. Πιθανώς να απολαμβάνουν να τσαλακώνουν την εικόνα του εκάστοτε Mr Perfect.

Κάτι σαν κοινωνικός προβληματισμός όλα τα παραπάνω δλδ. tongue.gif

Α και για να μην είμαι τελείως offtopic, θα ψήφιζα Rose αλλά για τους παραπάνω λόγους ψήφισα Lebron.

Υ.Γ. Giannis_23 προφανώς και δεν εννοώ εσένα με όλα τα παραπάνω ούτε κράζω εσένα smile.gif Απλά σιχαίνομαι κάθε είδος οπαδισμού, φανατισμού και μαζοποίησης.



Δε μπορούν να συγκριθούν οι καβαλίερς με τους τότε μπουλς. ο τζόρτνταν ανακοίνωσε την αποχώρησή του. Όχι πως πάει σε άλλη ομάδα για να πάρει επιτέλους τίτλο. Φαντάζεσαι να έλεγε ο τζόρνταν "πάω στη νέα υόρκη, στους λέικερς, στους σέλτικς"; Ακόμα χειρότερα να έλεγε κάτι τέτοιο πριν πάρει το πρώτο του πρωτάθλημα; Τι θα έκαναν οι μπουλς; Η απογοήτευση στους καβαλίερς είναι έκδηλη. Ο Μο Ουίλιαμς νιώθει συντετριμμένος. Και ναι, δε νομίζω να χάλαγε τους καβαλίερς να μην έφευγαν αυτοί που έφυγαν. Δε σημαίνει πως θα έκαναν καλή πορεία, αλλά ούτε σε αυτό το χάλι θα ήταν ούτε τελευταίοι θα ήταν. Το χειρότερο είναι πως δεν υπήρχε κανένας προγραμματισμός για μετά. Πάντως συμφωνώ πως κακό έκανε στο λεμπρόν το ότι πήγε εκεί από άποψη τίτλων τουλάχιστον. Γιατί από άποψη στατιστικών δεν ξέρω.

Κακώς τρώει τόσο κράξιμο ο λεμπρόν. Συμφωνώ. Έκανε μια επιλογή, ας έκανε και το κλίβελαντ κάτι να τον κρατήσει. Αλλά όχι και δεν προκαλεί ο λεμπρόν. Αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Το κάνει και μάλιστα εντός και εκτός γηπέδου. Δε με νοιάζει αν έβαζε 60 πόντους και έδινε 20 ασίστ ανά αγώνα, αλλά δεν δικαιολογώ κανένα μεγάλο παίχτη της ιστορίας αν προκαλεί. Ούτε επομένως το λεμπρόν
Iverson_3
QUOTE(Badass @ Feb 7 2011, 14:58 ) *
Δε μπορούν να συγκριθούν οι καβαλίερς με τους τότε μπουλς. ο τζόρτνταν ανακοίνωσε την αποχώρησή του. Όχι πως πάει σε άλλη ομάδα για να πάρει επιτέλους τίτλο. Φαντάζεσαι να έλεγε ο τζόρνταν "πάω στη νέα υόρκη, στους λέικερς, στους σέλτικς"; Ακόμα χειρότερα να έλεγε κάτι τέτοιο πριν πάρει το πρώτο του πρωτάθλημα; Τι θα έκαναν οι μπουλς; Η απογοήτευση στους καβαλίερς είναι έκδηλη. Ο Μο Ουίλιαμς νιώθει συντετριμμένος. Και ναι, δε νομίζω να χάλαγε τους καβαλίερς να μην έφευγαν αυτοί που έφυγαν. Δε σημαίνει πως θα έκαναν καλή πορεία, αλλά ούτε σε αυτό το χάλι θα ήταν ούτε τελευταίοι θα ήταν. Το χειρότερο είναι πως δεν υπήρχε κανένας προγραμματισμός για μετά. Πάντως συμφωνώ πως κακό έκανε στο λεμπρόν το ότι πήγε εκεί από άποψη τίτλων τουλάχιστον. Γιατί από άποψη στατιστικών δεν ξέρω.

Κακώς τρώει τόσο κράξιμο ο λεμπρόν. Συμφωνώ. Έκανε μια επιλογή, ας έκανε και το κλίβελαντ κάτι να τον κρατήσει. Αλλά όχι και δεν προκαλεί ο λεμπρόν. Αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Το κάνει και μάλιστα εντός και εκτός γηπέδου. Δε με νοιάζει αν έβαζε 60 πόντους και έδινε 20 ασίστ ανά αγώνα, αλλά δεν δικαιολογώ κανένα μεγάλο παίχτη της ιστορίας αν προκαλεί. Ούτε επομένως το λεμπρόν

Δλδ οι Μπουλς ήταν αδιάφοροι όταν έφυγε ο Τζόρνταν, δεν απογοητεύτηκαν; Σίγουρα όχι όπως αν πήγαινε σε άλλη ομάδα αλλά όχι και δεν απογοητεύτηκαν. Αλλά ακόμα και αν ο Τζόρνταν πήγαινε σε άλλη ομάδα δεν πιστεύω ότι οι Μπουλς θα παράπαιαν έτσι όπως οι Καβαλιρς τώρα (απλά θα έπαιρνε πάλι ο Τζόρνταν τα πρωταθλήματα biggrin.gif ). Δε γίνεται δλδ μια ομάδα με Πίππεν μέσα που είναι ίσως κάτι σαν το αντίστοιχο του Wade σήμερα να παραπαίει έτσι (δεν κάνω σύγκριση Wade-Pippen μην κολλήσετε εδώ biggrin.gif ). Θα έπεφταν ναι αλλά όχι έτσι. Συμφωνώ ότι παίζει μεγάλο ρόλο και η ψυχολογία τους, το είπα και στα προηγούμενα ότι δεν πιστεύω ότι είναι τόσο κακοί όσο φαίνονται, και λόγο αυτού πιστεύω ότι είναι καλύτερο όχι μόνο που έφυγαν αυτοί που έφυγαν αλλά να φύγουν σιγά σιγά και οι υπόλοιποι που είναι συνυφασμένοι με την περίοδο λεμπρον για να ξεκινήσει η ομάδα από την αρχή και να έρθει νέος κόσμος.

Ρε μαν τι εννοείς προκαλεί; Ούτε με ναρκωτικά τον έπιασαν ποτέ, ούτε για βιασμό τον κατηγόρησαν, ούτε με τζόγο έμπλεξε, ούτε έκανε ποτέ τσαμπουκάδες μέσα στο γήπεδο ούτε τπτ τέτοιου στυλ. Τώρα αν μιλάς για το υφάκι που έχει ή για το tweeter ξέρω γω ή για το decision αυτά δεν είναι ούτε πταίσματα μπροστά στα άλλα.
Badass
QUOTE (Iverson_3 @ Feb 7 2011, 15:38 ) *
Δλδ οι Μπουλς ήταν αδιάφοροι όταν έφυγε ο Τζόρνταν, δεν απογοητεύτηκαν; Σίγουρα όχι όπως αν πήγαινε σε άλλη ομάδα αλλά όχι και δεν απογοητεύτηκαν. Αλλά ακόμα και αν ο Τζόρνταν πήγαινε σε άλλη ομάδα δεν πιστεύω ότι οι Μπουλς θα παράπαιαν έτσι όπως οι Καβαλιρς τώρα (απλά θα έπαιρνε πάλι ο Τζόρνταν τα πρωταθλήματα biggrin.gif ). Δε γίνεται δλδ μια ομάδα με Πίππεν μέσα που είναι ίσως κάτι σαν το αντίστοιχο του Wade σήμερα να παραπαίει έτσι (δεν κάνω σύγκριση Wade-Pippen μην κολλήσετε εδώ biggrin.gif ). Θα έπεφταν ναι αλλά όχι έτσι. Συμφωνώ ότι παίζει μεγάλο ρόλο και η ψυχολογία τους, το είπα και στα προηγούμενα ότι δεν πιστεύω ότι είναι τόσο κακοί όσο φαίνονται, και λόγο αυτού πιστεύω ότι είναι καλύτερο όχι μόνο που έφυγαν αυτοί που έφυγαν αλλά να φύγουν σιγά σιγά και οι υπόλοιποι που είναι συνυφασμένοι με την περίοδο λεμπρον για να ξεκινήσει η ομάδα από την αρχή και να έρθει νέος κόσμος.

Ρε μαν τι εννοείς προκαλεί; Ούτε με ναρκωτικά τον έπιασαν ποτέ, ούτε για βιασμό τον κατηγόρησαν, ούτε με τζόγο έμπλεξε, ούτε έκανε ποτέ τσαμπουκάδες μέσα στο γήπεδο ούτε τπτ τέτοιου στυλ. Τώρα αν μιλάς για το υφάκι που έχει ή για το tweeter ξέρω γω ή για το decision αυτά δεν είναι ούτε πταίσματα μπροστά στα άλλα.


Δε σου λέω πως δεν απογοητεύτηκαν(προφανώς)-όπως και όλοι που αγαπάνε το μπάσκετ, αλλά καμία σχέση με τους καβαλίερς. Το είπες και μόνος σου. Ο τζόρνταν δεν πήγε σε άλλη ομάδα, αποχώρησε. Εκτός από αυτό όταν έφυγε ο τζόρνταν ήατν ήδη 31-32 και όχι 26 που είναι ο λεμπρόν και ακόμα δεν έχει πιάσει ταβάνι. και αυτό παίζει ρόλο, γιατί τα επόμενα 6-7 χρόνια θα είναι τα καλύτερα του τζέιμς. επίσης το σικάγο ήταν πλεόν μια ομάδα με τρία σερί πρωταθλήματα. τους ήξερε όλος ο κόσμος. Μεγάλη αγορά. Δε θα εξαφανιζόταν απ' τον χάρτη έτσι εύκολα. Οι καβαλίερς ήταν μια ομάδα πολύ κάτω του μετρίου σε μια ανύπαρκτη πόλη. Αν έφευγε ο αστέρας της θα χανόταν. Και αυτό το είπες. Ποιος θα πάει στους καβαλίερς από μεγάλα ονόματα;

Τώρα για το αν προκαλεί. Δε χρειάζεται να είναι δολοφόνος, ληστής, βιαστής, ο τζόκερ ή ο μέγκατρον κάποιος για να προκαλεί 69.gif

Δε γίνεται να μου λες πως είναι ψωνάρα έτσι απλά. Αυτό δεν είναι πρόκληση; Τα τατουάζ(king, chosen 1 κτλ) δεν είναι πρόκληση; το αλεύρι που πετάει δεν είναι πρόκληση; rolleyes.gif
Για να μη σου πω παραδείγματα και μέσα από αγώνες. Άσε που αν έπαιζε καμιά φορά ξύλο μπορεί και να γούσταρα. Μέσα στο παιχνίδι είναι και η ένταση. Όχι βέβαια να στείλει κανέναν στην εντατική γιατί έτσι όπως είναι δεν το έχει δύσκολο.

Το decision δεν είναι πρόκληση; Ποιος είσαι ρε μαγκάκο λεμπρόν; Ο Λάρι Μπέρντ; smiley.gif

Τέλος πάντων. Άποψη μου, δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσεις ούτε κι εγώ με 'σένα. Αλλά δεν είμαι σύμφωνος με τη λογική πως ο παιχταράς έχει και δικαίωμα να είναι ψώνιο, να έχει τουπέ κτλ. Πολλοί παιχταράδες ήταν και απίστευτοι άνθρωποι. Τα παραδείγματα είναι βέβαια κυρίως ευρωπαϊκού μπάσκετ και ποδοσφαίρου. Καθώς και άλλων αθλημάτων. Σε μια χώρα σαν τις Η.Π.Α. δεν έχω και τρελές απαιτήσεις προσωπικά.

Συγνώμη για όλο αυτό το οφ-τόπικ rolleyes.gif
giannis_mg
QUOTE(Badass @ Feb 7 2011, 20:51 ) *
Δε γίνεται να μου λες πως είναι ψωνάρα έτσι απλά. Αυτό δεν είναι πρόκληση; Τα τατουάζ(king, chosen 1 κτλ) δεν είναι πρόκληση; το αλεύρι που πετάει δεν είναι πρόκληση; rolleyes.gif
Για να μη σου πω παραδείγματα και μέσα από αγώνες. Άσε που αν έπαιζε καμιά φορά ξύλο μπορεί και να γούσταρα. Μέσα στο παιχνίδι είναι και η ένταση. Όχι βέβαια να στείλει κανέναν στην εντατική γιατί έτσι όπως είναι δεν το έχει δύσκολο.

Εδω ο Νελσον ο αθεοφοβος εχει κανει τατουαζ ''ALL EYES ON ME blink.gif w00t.gif '' και μεγαλο-μεγαλο να φαινεται.
To King του Λεμπρον μας πειραξε?
Iverson_3
QUOTE(Badass @ Feb 7 2011, 20:51 ) *
Δε σου λέω πως δεν απογοητεύτηκαν(προφανώς)-όπως και όλοι που αγαπάνε το μπάσκετ, αλλά καμία σχέση με τους καβαλίερς. Το είπες και μόνος σου. Ο τζόρνταν δεν πήγε σε άλλη ομάδα, αποχώρησε. Εκτός από αυτό όταν έφυγε ο τζόρνταν ήατν ήδη 31-32 και όχι 26 που είναι ο λεμπρόν και ακόμα δεν έχει πιάσει ταβάνι. και αυτό παίζει ρόλο, γιατί τα επόμενα 6-7 χρόνια θα είναι τα καλύτερα του τζέιμς. επίσης το σικάγο ήταν πλεόν μια ομάδα με τρία σερί πρωταθλήματα. τους ήξερε όλος ο κόσμος. Μεγάλη αγορά. Δε θα εξαφανιζόταν απ' τον χάρτη έτσι εύκολα. Οι καβαλίερς ήταν μια ομάδα πολύ κάτω του μετρίου σε μια ανύπαρκτη πόλη. Αν έφευγε ο αστέρας της θα χανόταν. Και αυτό το είπες. Ποιος θα πάει στους καβαλίερς από μεγάλα ονόματα;

Οπότε όλα αυτά δε τον κάνουν σημαντικότερο για τους Καβαλιρς από ότι ήταν o Τζόρνταν για τους Μπούλς; Δεν είπα καλύτερο παίκτη ή τπτ τέτοιο.

QUOTE(Badass @ Feb 7 2011, 20:51 ) *
Τώρα για το αν προκαλεί. Δε χρειάζεται να είναι δολοφόνος, ληστής, βιαστής, ο τζόκερ ή ο μέγκατρον κάποιος για να προκαλεί 69.gif

Δε γίνεται να μου λες πως είναι ψωνάρα έτσι απλά. Αυτό δεν είναι πρόκληση; Τα τατουάζ(king, chosen 1 κτλ) δεν είναι πρόκληση; το αλεύρι που πετάει δεν είναι πρόκληση; rolleyes.gif
Για να μη σου πω παραδείγματα και μέσα από αγώνες. Άσε που αν έπαιζε καμιά φορά ξύλο μπορεί και να γούσταρα. Μέσα στο παιχνίδι είναι και η ένταση. Όχι βέβαια να στείλει κανέναν στην εντατική γιατί έτσι όπως είναι δεν το έχει δύσκολο.

Το decision δεν είναι πρόκληση; Ποιος είσαι ρε μαγκάκο λεμπρόν; Ο Λάρι Μπέρντ; smiley.gif

Τέλος πάντων. Άποψη μου, δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσεις ούτε κι εγώ με 'σένα. Αλλά δεν είμαι σύμφωνος με τη λογική πως ο παιχταράς έχει και δικαίωμα να είναι ψώνιο, να έχει τουπέ κτλ. Πολλοί παιχταράδες ήταν και απίστευτοι άνθρωποι. Τα παραδείγματα είναι βέβαια κυρίως ευρωπαϊκού μπάσκετ και ποδοσφαίρου. Καθώς και άλλων αθλημάτων. Σε μια χώρα σαν τις Η.Π.Α. δεν έχω και τρελές απαιτήσεις προσωπικά.

Συγνώμη για όλο αυτό το οφ-τόπικ rolleyes.gif

Μαν σοβαρολογείς; Συγκρίνονται όλα αυτά που είπα εγώ με το chosen 1 και το decision; Αυτά είναι πράγματα ηλίθια μεν αλλά ανώδυνα. Είναι ασήμαντα. Κι εμένα με εκνευρίζει ο Pierce για κάτι καραγκιοζιλίκια όπως αυτό αλλά δεν έχει κάνει τπτ κακό ο άνθρωπος, είναι ασήμαντο, μπορεί να τον κοροιδέψω αλλά δε θα τον κράξω λες και είναι εγκληματίας. Δε μπορώ να καταλάβω πώς επειδή ο Λεμπρον είναι ποζεράς είναι και κακός ανθρωπος. Άλλο το απίστευτος άνθρωπος άλλο το άνθρωπος χαμηλών τόνων. Ο Μπερντ που λες, ήταν χαμηλών τόνων; Ο άνθρωπος ήταν από τους καλύτερους και το ξερε. Όταν πήγε στο διαγωνισμό τριπόντων και τους λέει στα αποδυτήρια "κοιταζω να δω ποιος θα έρθει δεύτερος" και μετα πήγε και κέρδισε δεν είναι ποζεριά αυτό; Όταν είχε πει σε κάποιον αντίπαλο από που θα έβαζε το νικητήριο καλάθι και μετά το έκανε; Όταν είχε πει σε κάποιον άλλο ότι του έχει ένα δώρο για τα Χριστούγεννα και βάζει το καλάθι μετά μες στη μούρη του και του λέει "Merry F*****g Christmas"; Τον μειώνουν αυτά σαν παίκτη ή σαν άνθρωπο; Ασήμαντα είναι. Και δεν είπα πουθενά ότι δικαιολογείται κάποιος καλός παίκτης να είναι και ψωνάρα, είπα ότι είναι ασήμαντο.

Εννοείται άποψή μου-άποψή σου το Cleveland ή οι παίχτες του Cleveland ή αν αντιπαθείς το Λεμπρον ή αντιπαθώ τον Pierce. Αλλά όχι να συγκρίνεις χαριτολογώντας κιόλας πράγματα και καταστάσεις εγκληματικές ή τραμπούκικες με τα τατουαζ, το αλεύρι και το Decision... Μπορεί να είναι εκνευριστικά για αρκετούς αλλά είναι ανώδυνα και δε δικαιολογούν το κράξιμο που τρώει. Άλλοι έκαναν άλλα χειρότερα και δε τους έκραξαν και τον κράζουν για κάτι ασήμαντο μπροστά στα άλλα, αυτό είναι το point μου. Πιστεύω είναι κοινή λογική, αν διαφωνείς και σ' αυτό τότε τσάμπα γίνεται όλη η κουβέντα, δε θα το συνεχίσω άλλο γιατί κούρασε κιόλας.

QUOTE(Giannis_23 @ Feb 7 2011, 21:09 ) *
Εδω ο Νελσον ο αθεοφοβος εχει κανει τατουαζ ''ALL EYES ON ME blink.gif w00t.gif '' και μεγαλο-μεγαλο να φαινεται.
To King του Λεμπρον μας πειραξε?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif Νομίζω είναι δίσκος του 2Pac αυτό
giannis_mg
QUOTE(Iverson_3 @ Feb 7 2011, 21:44 ) *
laugh.gif laugh.gif laugh.gif Νομίζω είναι δίσκος του 2Pac αυτό

Οχι,γιατι τοτε ο γιγαντας θα το ειχε γραψει''All Eyez on Me'',ετσι ονομαζοταν ο δισκος.
Ειναι μετριοφρων παντως ο μπαγασας laugh.gif
balomazoxtra
QUOTE(vc15 @ Feb 6 2011, 23:04 ) *
Αλήθεια, ποιοι είστε εσείς οι 6 που ψηφίσατε τον Τζινόμπιλι; Ειλικρινά προσπαθώ εδώ και πολύ ώρα να σκεφτώ ένα καλό λόγο για να ψηφιστεί, αλλά δεν μου έρχεται. Δεν το λέω με καμία προσβλητική διάθεση, αλλά σας μιλάω σοβαρά ΔΕΝ βρίσκω ούτε ένα λόγο. Απαντήστε please smiley.gif

Για να έρθει του χρόνου στην Πανάθα έχοντας πάρει δαχτυλίδι,MVP NBA, και να συλλέξει μια Euroleague και το αντίστοιχο MVP. icon_drunk.gif


++++++

QUOTE(Magnus92 @ Feb 6 2011, 23:37 ) *
Μανου Τζινομπιλι !!! Γιατι ετσι...


+++++++
vc15
QUOTE (balomazoxtra @ Feb 7 2011, 22:31 ) *
Για να έρθει του χρόνου στην Πανάθα έχοντας πάρει δαχτυλίδι,MVP NBA, και να συλλέξει μια Euroleague και το αντίστοιχο MVP. icon_drunk.gif


++++++



+++++++

Είσαι θεός. Μόνο και μόνο που το σκέφτηκες όλο αυτό προσκυνάω. Τέρμα, πείστηκα και εγώ που ήμουνα ο πιο δύσπιστος. Όλοι Manu λοιπόν, μόνο που εγώ τον θέλω για το Θρύλο. Τέσπα, θα τα βρούμε, το σημαντικό είναι ότι όλοι Μανού για τα παραπάνω ατράνταχτα επιχειρήματα. smiley.gif
Ας το λήξουμε εδώ όμως γιατί έχω γίνει γραφικός και είμαστε στα όρια του off topic.
Ginobili
QUOTE(Magnus92 @ Feb 6 2011, 22:37 ) *
Μανου Τζινομπιλι !!! Γιατι ετσι...

biggrin.gif
Badass
QUOTE (Iverson_3 @ Feb 7 2011, 21:44 ) *
Οπότε όλα αυτά δε τον κάνουν σημαντικότερο για τους Καβαλιρς από ότι ήταν o Τζόρνταν για τους Μπούλς; Δεν είπα καλύτερο παίκτη ή τπτ τέτοιο.


Μαν σοβαρολογείς; Συγκρίνονται όλα αυτά που είπα εγώ με το chosen 1 και το decision; Αυτά είναι πράγματα ηλίθια μεν αλλά ανώδυνα. Είναι ασήμαντα. Κι εμένα με εκνευρίζει ο Pierce για κάτι καραγκιοζιλίκια όπως αυτό αλλά δεν έχει κάνει τπτ κακό ο άνθρωπος, είναι ασήμαντο, μπορεί να τον κοροιδέψω αλλά δε θα τον κράξω λες και είναι εγκληματίας. Δε μπορώ να καταλάβω πώς επειδή ο Λεμπρον είναι ποζεράς είναι και κακός ανθρωπος. Άλλο το απίστευτος άνθρωπος άλλο το άνθρωπος χαμηλών τόνων. Ο Μπερντ που λες, ήταν χαμηλών τόνων; Ο άνθρωπος ήταν από τους καλύτερους και το ξερε. Όταν πήγε στο διαγωνισμό τριπόντων και τους λέει στα αποδυτήρια "κοιταζω να δω ποιος θα έρθει δεύτερος" και μετα πήγε και κέρδισε δεν είναι ποζεριά αυτό; Όταν είχε πει σε κάποιον αντίπαλο από που θα έβαζε το νικητήριο καλάθι και μετά το έκανε; Όταν είχε πει σε κάποιον άλλο ότι του έχει ένα δώρο για τα Χριστούγεννα και βάζει το καλάθι μετά μες στη μούρη του και του λέει "Merry F*****g Christmas"; Τον μειώνουν αυτά σαν παίκτη ή σαν άνθρωπο; Ασήμαντα είναι. Και δεν είπα πουθενά ότι δικαιολογείται κάποιος καλός παίκτης να είναι και ψωνάρα, είπα ότι είναι ασήμαντο.

Εννοείται άποψή μου-άποψή σου το Cleveland ή οι παίχτες του Cleveland ή αν αντιπαθείς το Λεμπρον ή αντιπαθώ τον Pierce. Αλλά όχι να συγκρίνεις χαριτολογώντας κιόλας πράγματα και καταστάσεις εγκληματικές ή τραμπούκικες με τα τατουαζ, το αλεύρι και το Decision... Μπορεί να είναι εκνευριστικά για αρκετούς αλλά είναι ανώδυνα και δε δικαιολογούν το κράξιμο που τρώει. Άλλοι έκαναν άλλα χειρότερα και δε τους έκραξαν και τον κράζουν για κάτι ασήμαντο μπροστά στα άλλα, αυτό είναι το point μου. Πιστεύω είναι κοινή λογική, αν διαφωνείς και σ' αυτό τότε τσάμπα γίνεται όλη η κουβέντα, δε θα το συνεχίσω άλλο γιατί κούρασε κιόλας.


laugh.gif laugh.gif laugh.gif Νομίζω είναι δίσκος του 2Pac αυτό


Συμφωνούμε σε παραπάνω από ότι νομίζουμε πως διαφωνούμε smiley.gif

Εννοείται πως η απώλεια του λεμπρόν για τους καβαλίερς ήταν σημαντικότερη από αυτή του τζόρνταν για τους μπουλς. Όχι επειδή ο λεμπρόν είναι καλύτερος, αλλά για όλους τους λόγους που είπα. Είχαν ήδη πρωταθλήματα, κυριαρχία, φήμη, μπορούσαν να προσελκύσουν ξανά παίχτες, ο τζόρνταν αποχώρησε και δεν πήγε σε άλλη ομάδα της ανατολής, φαβορί πλέον για τίτλο, με 2 πολύ καλούς παίχτες για να συναντάει τα επόμενα χρόνια το σικάγο όπως ο τζέιμς το κλίβελαντ. Συν ότι το κλίβελαντ είναι κλίβελαντ και το σικάγο σικάγο. Νομίζω δε διαφωνούμε σε αυτό. Απλά όλα αυτά μαζί δικαιολογούν σε ένα βαθμό την κάκιστη πορεία τους(σε ένα βαθμό-έπρεπε και μπορούσαν να είναι πιο ψηλά). Το σικάγο δε θα είχε δικαιολογία να κάνει τόσο κακή πορεία σε καμία περίπτωση.

Νομίζω δεν καταλάβετε τι θέλω να πω. Το να είναι κάποιος εγκληματίας δεν είναι απλά πρόκληση, δεν σε κάνει απλά να τον αντιπαθείς(λίγο ή πολύ). Σου προκαλεί πολύ χειρότερα συναισθήματα. Αν ο λεμπρόν, ο πιρς ή ο μπερντ σκότωναν, βίαζαν κτλ(ο τζόγος είναι άσχημο πράγμα, αλλά κακό σε 'σένα κάνεις όχι στους γύρω σου by the way) θα ήταν γραμμένοι στα μαύρα κατάστιχα της ιστορίας. Δε θα έκαναν ποτέ καριέρα και θα είχαν συνέπειες. Πέρα απ' το να προκαλούσαν θα δημιουργούσαν πολύ χειρότερο αντίκτυπο. Όμως έχει τεράστια διαφορά το να είναι ο άλλος χαμηλών τόνων και αξιοπρεπής με το να κάνει "καραγκιοζιές"-αδόκιμη λέξη(όπως κάποιες φορές ο πιρς ή ο λεμπρόν). Ναι ρε γαμώτο εμένα με εκνευρίζει να έχει τατουάζ πως είναι ο εκλεκτός. Είναι πρόκληση. Όπως πρόκληση είναι και του τατουάζ του νέλσον. Όμως όπως είπα και πριν δεν έχει να κάνει με το πόσο μεγάλος παίχτης είναι ο ένας ή ο άλλος. Για μένα είναι το ίδιο και το αυτό. Δε δίνω σε κανένα παραπάνω δικαιώματα ανάλογα με το πόσο μεγάλος παίχτης είναι. Και θεωρώ τον λεμπρόν τον καλύτερο στον κόσμο(προσωπική άποψη-μην πιαστεί κανείς απ' αυτό).

Ο μπερντ πάντως "καραγκιόζης" δεν ήταν. Μέσα στον αγώνα μπορεί να ήταν ο χειρότερος στο "trash-talking". Το να πήγαινε στον αντίπαλο και να του έλεγε "κι αυτό μέσα", να έβριζε κτλ έδειχνε τρομερή αυτοπεποίθηση. Ακόμα και ξύλο που έπαιξε κάποιες φορές είναι μέσα στο παιχνίδι κι αυτό. Δε λέω πως είναι θεμιτό. Κι εγώ έπαιζα ξύλο κάποιες φορές είτε σαν ερασιτέχνης αθλητής του μπάσκετ(και του ποδοσφαίρου) είτε όταν παίζαμε για πλάκα με τους φίλους μου και διάφορους. Καλό δεν είναι βέβαια αλλά είναι μέσα στο παιχνίδι. Αν τώρα γίνεται σε μόνιμη βάση υπάρχει πρόβλημα. Επίσης ο μπερντ αναγνώριζε πάντα μεγάλους παίχτες, μεγάλους αντιπάλους, ιστορικές εμφανίσεις αντιπάλων είτε έχανε είτε κέρδιζε(που σιχαινόταν να χάνει). Ούτε είπε ποτέ πως είναι ο καλύτερος(δε νομίζω να έχω χάσει τέτοια δήλωση) αν και θα είχε το δικαίωμα να το πει, γιατί για πολλούς είναι. Ο λεμπρόν το πιστεύει αυτό από τα 18 του που δεν έχει αποδείξει τίποτα. Το να έχει ο άλλος αυτοπεποίθηση και να κάνει σμπαράλια(έτσι δε γράφεται η λέξηwink.gif τον αντίπαλο είναι άλλο πράγμα απ' το να είναι προκλητικός. Άσε που ο μπερντ έβαζε την ομάδα πάνω από αυτόν ή τουλάχιστον κοίταζε και την προσωπική του απόδοση και τα αποτελέσματα της ομάδας. Ήταν ο μεγαλύτερος ηγέτης και αυτό τα λέει όλα.

Και θα σου πω κι αυτό. Όπως γούσταρα το διαγωνισμό τριπόντων το 88΄ (αν θυμάμαι καλά) που ο μπερντ ήξερε πως θα μπει το τελευταίο τρίποντο και πανηγύρισε πριν δει την κατάληξη, έτσι γούσταρα(καλτ σκηνή) που ο λεμπρόν την έλεγε στους διαιτητές επειδή αργούσαν να πάρουν μια απόφαση και αυτός καθυστερούσε να πάει σε ένα πάρτι. Αυτό έγινε στο πρόσφατο παιχνίδι με τους κλίπερς. Πολλοί θα πουν τι ποζέρι είναι, αλλά εμένα μ' άρεσε 69.gif

Ένα τελευταίο. Δεν "κράζω" γενικά το λεμπρόν όπου σταθώ και όπου βρεθώ ακόμα κι αν δε μου είναι συμπαθής. Άλλα δε συμφωνώ με το ότι δεν είναι προκλητικός. Και ποτέ δε θα τον κράξω για την επιλογή του. Πίστεψε πως εκεί θα έπαιρνε πρωταθλήματα(και θα τα πάρει) και εκεί πήγε. Ούτε προδότη τον λέω ούτε τίποτα(δεν υποστηρίζω βέβαια και το κλίβελαντ-αν το έκανα μπορεί και να έλεγα άλλα). Άρα μη με βάζεις και μένα σε αυτός που τον κράζουν γι 'αυτό. Το ότο διάλεξε βέβαια αυτό το δρόμο θα "χαλάσει" το μύθο του μελλοντικά.

Dwyane ''the flash'' Wade
για τα τατουαζ του λεμπρον και την σκονη που πεταει εγινε τωρα ξαφνικα προκλητικος???????7 χρονια που επαιζε στο ανυπαρκτο κλιβελαντ δεν ελεγε κανεις οτι προκαλει!!!!!!!!!ξαφνικα φετος εγινε προκλητικος ενω κανει ακριβως τα ιδια πραγματα?????????

οσον αφορα την συγκριση μεταξυ των δυο για τις αποχωρησεις τους να υπενθυμισω οτι το σικαγο εχασε με αιμα 4-3 στους τελικους της ανατολης με την νεα υορκη οταν ειχε αποχωρησει ο αερινος.το κλιβελαντ φετος δεν υπαρχει στον χαρτη...
Badass
QUOTE (ronin @ Feb 9 2011, 11:20 ) *
για τα τατουαζ του λεμπρον και την σκονη που πεταει εγινε τωρα ξαφνικα προκλητικος???????7 χρονια που επαιζε στο ανυπαρκτο κλιβελαντ δεν ελεγε κανεις οτι προκαλει!!!!!!!!!ξαφνικα φετος εγινε προκλητικος ενω κανει ακριβως τα ιδια πραγματα?????????


Εγώ πάντως δε λέω πως τώρα προκαλεί. Τώρα έτυχε να γίνω μέλος στο φόρουμ και να πω την άποψη μου. Πάντα πίστευα όπως και πολλοί άλλοι πως προκαλεί. Τα περισσότερα αστέρια το κάνουν στις Η.Π.Α. σε οποιοδήποτε άθλημα. Και διάβασε καλύτερα αν θες τα ποστ μου για να δεις πως δεν τον κατηγορώ που έφυγε από το κλίβελαντ. Καλά έκανε αφού ήθελε να κερδίσει πρωταθλήματα και εκεί δεν έβλεπε μέλλον.

QUOTE (ronin @ Feb 9 2011, 11:20 ) *
οσον αφορα την συγκριση μεταξυ των δυο για τις αποχωρησεις τους να υπενθυμισω οτι το σικαγο εχασε με αιμα 4-3 στους τελικους της ανατολης με την νεα υορκη οταν ειχε αποχωρησει ο αερινος.το κλιβελαντ φετος δεν υπαρχει στον χαρτη...


Άρα τι συμβαίνει κατά τη γνώμη σου;ο λεμπρόν είναι καλύτερος του τζόρνταν;

Για τη σύγκριση των δύο "αποχωρήσεων" έχω πει τόσα πράγματα. Οι λόγοι που πάει τόσα άσχημα το κλίβελαντ είναι πολλοί όπως αντίστοιχα οι λόγοι που το σικάγο δεν καταποντίστηκε είναι πολλοί και τους παρέθεσα σε προηγούμενα ποστ. Προφανώς άλλο αντίκτυπο είχε η μία αποχώρηση και άλλο η άλλη. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου, άλλο δεν είναι και απαραίτητο να με πείσει.

Το σικάγο έχασε από τη νέα υόρκη το 94' στους ημιτελικούς της ανατολής και όχι στους τελικούς. Όπως πιθανότατα θα έχανε και από την ιντιάνα Ήταν ήδη τρεις συνεχόμενες φορές πρωταθλητές και όχι μόνο λόγο τζόρνταν. Δεν ξέρω γιατί φαίνεται τόσο παράξενο ότι δυσκόλεψε τη νέα υόρκη.

Ούτε η νέα υόρκη του τότε είναι ισάξια ομάδα με το ορλάντο των δύο τελευταίων ετών και ίσως και το φετινό σικάγο. Για το μαϊάμι και τη βοστώνη δεν το συζητώ καν. Αυτό τουλάχιστον πιστεύω.

Επίσης πρέπει να ξεκαθαριστεί κάτι. Το κλίβελαντ το υπολογίζουμε σαν ομάδα που βγήκε άνετα τα 2 τελευταία χρόνια πρώτη στην ανατολή ή την ομάδα που αποκλείστηκε στα ημιτελικά της ανατολής πέρσι και στα τελικά πρόπερσι από βοστώνη και ορλάντο αντίστοιχα; Μετά προφανώς υπήρχε το χάος. Αυτές ήταν οι τρεις ανταγωνίστριες ομάδες. Όπως πλασματικές ήταν οι πρωτιές του κλίβελαντ έτσι πλασματικό θεωρώ πως είναι και το φετινό του χάλι.

Τέλος(και ας ελπίσω να κλείσω με το off-topic) δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει απαραίτητα να συμπαθώ το λεμπρόν. Τον θεωρώ τον καλύτερο στον κόσμο. Αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να τον λατρέψω. Ούτε κι εσύ θα τον υπερασπιζόσουν τόσο πιστεύω αν δεν είχε πάρει την απόφαση να πάει στο μαιάμι και να πάει αντίθετα στη βοστώνη(λέμε τώρα). Λειτουργώ αντικειμενικά. Αν ήθελα να τον "θάψω" θα σου έλεγα πως και ο κόμπι, ο ντουράντ, ο αμάρε, ο ουέιντ, ο.... είναι καλύτεροι. Αλλά δεν είναι κατά τη γνώμη μου. Ας μην ανοίξω όμως εδώ αυτή την κουβέντα
Dwyane ''the flash'' Wade
δεν ανεφερα πουθενα πως τον κατηγορησες ουτε εννοουσα εσενα προσωπικα με το ποστ μου.γενικα μιλησα για ολον αυτον τον πολεμο κατα του λεμπρον.ουτε βεβαιως πρεπει να τον λατρεψεις οπως λες αλλα ουτε καν να τον συμπαθησεις...αλοιμονο!!!!

οσον αφορα την ερωτηση σου για τον ποιο θεωρω καλυτερο,ο μιχαλακης ειναι οτι πιο κορυφαιο εχουν δει τα δικα μου ματια στο μπασκετ.εχει ομως ολοκληρωσει την καριερα του και εχει καταφερει πραγματα απλησιαστα για τους αλλους...εκτος ομως απο τον λεμπρον.θεωρω πως ο βασιλιας καθαρα και μονο σαν ταλεντο ειναι καλυτερος στα 26 του απ'οτι ηταν ο αερινος στην αντιστοιχη ηλικια.και αυτο το λεω χωρις καν να ειναι ο αγαπημενος μου παικτης,απλα η γνωμη μου ειναι αυτη...

ο τζορνταν εφυγε απο το σικαγο και την επομενη χρονια οι μπουλς εκανα νομιζω γυρω στις 55 νικες.το φετινο κλιβελαντ βλεπουμε ολοι πως εχει καταντησει και αυτο ειναι θεωρω μια αποδειξη οτι ο λεμπρον ηταν κυριολεκτικα μια ομαδα μονος του οπως βεβαια και οτι εκει στο οχαιο του παρειχαν ανυπαρκτο supporting cast...

για τη σειρα σικαγο-νεα υορκη το 1994 εχεις δικιο,γραψε λαθος!!!
T.W.Is.M.
Γραφω κι εδω αυτο που εχουν γραψει κι αλλοι στο τοπικ του Κλιβελαντ. Τι σχεση εχουν οι περσινοι Καβαλιερς με το φετινο συνονθυλευμα? Η φετινη τους πορεια βεβαια ειναι υπερβολικα κακη, καμια ομαδα δεν μπορει να φτανει απο το καλυτερο ρεκορ στο χειροτερο αν δεν αλλαξει δραστικα(κατι που επαθαν κι οι Μπουλς τη διετια 1998-99).
Δηλαδη οσοι θεωρειτε πειστικο επιχειρημα υπερ του Λεμπρον τα φετινα χαλια των Καβαλιερς, πιστευετε οτι αν επαιζε φετος σε αυτο το Κλιβελαντ με αυτους τους συμπαιχτες και με οσους τραυματισμους εμφανιστηκαν, θα ειχαν τυχη για το καλυτερο ρεκορ? Ουτε πλεονεκτημα εδρας δε θα επαιρναν στον πρωτο γυρο. Βεβαια η παρουσια ενος μεγαλου παιχτη θα αλλαζε πολλα πραγματα σε μια ομαδα, επομενως το υπολοιπο Κλιβελαντ δε θα ηταν ετσι. Αυτο ομως εξηγει και καποια αλλα πραγματα που βλεπουμε στη φετινη "ομαδα" των Καβαλιερς.
Air Kef
Eπιστρέφω στο ον τόπικ το.....τόπικ, ενδιαφέρον άρθρο που ανέβηκε σήμερα στο νβα.κομ (http://www.nba.com/2011/news/features/02/11/race-to-mvp-16/?ls=iref:nbahpt1) σχετικά με τα MVP της κανονικής περιόδου και τον Κόμπι.

Μεσα στο αρθρο αναφέρεται και απάντηση του Μπράιαντ σε ερώτηση αν μετά την εμφάνισή του χθες σκοπεύει να κυνηγήσει το σχετικό βραβείο, ""No, things have worked out for me pretty well in June, I'm pretty comfortable with that."


Σε ένα άλλο άρθρο παλιοτερα, υπήρχε μια αποψη που δεν εχει γραφτεί στο παρόν τόπικ, να μοιραστούν το MVP ο Λεμπρόν και ο Ουέιντ.
Προσωπικά την εχω πιθανή συμβεί, αρκεί να ανέβει (αρκετά) ο Ντουέιν μεχρι το τέλος της RS και το Μιάμι να τερματίσει πρώτο (έστω) στην Ανατολή.
PARISINOS
QUOTE(Air Kef @ Feb 11 2011, 19:54 ) *
Eπιστρέφω στο ον τόπικ το.....τόπικ, ενδιαφέρον άρθρο που ανέβηκε σήμερα στο νβα.κομ (http://www.nba.com/2011/news/features/02/11/race-to-mvp-16/?ls=iref:nbahpt1) σχετικά με τα MVP της κανονικής περιόδου και τον Κόμπι.

Μεσα στο αρθρο αναφέρεται και απάντηση του Μπράιαντ σε ερώτηση αν μετά την εμφάνισή του χθες σκοπεύει να κυνηγήσει το σχετικό βραβείο, ""No, things have worked out for me pretty well in June, I'm pretty comfortable with that."


Σε ένα άλλο άρθρο παλιοτερα, υπήρχε μια αποψη που δεν εχει γραφτεί στο παρόν τόπικ, να μοιραστούν το MVP ο Λεμπρόν και ο Ουέιντ.
Προσωπικά την εχω πιθανή συμβεί, αρκεί να ανέβει (αρκετά) ο Ντουέιν μεχρι το τέλος της RS και το Μιάμι να τερματίσει πρώτο (έστω) στην Ανατολή.


Δεν γινεται να μοιραστουν το βραβειο γιατι MVP βγαινεις απο τον αριθμο τον ψηφων που περνεις. Ο μονος τροπος λοιπον να το μοιραστουν ειναι αν εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τους ιδιους ψηφους, πραγμα σχεδον αδυνατο μιας και μιλαμε για 100 και πλεον ψηφους, που συμπεριλαμβανουν και πρωτες και δευτερες και τριτες κλπ θεσεις...
dimitris 5
Πιστευω οτι αυτη τη στιγμη ο ΚΕΒΙΝ ΝΤΟΥΡΑΝΤ ειναι ποιο φορμαρισμενος απο τους υπολοιπος,ειναι και ο πρωτος σκορερ και το αξιζει τον τιτλο του MVP!!!
Iverson_3
QUOTE(Air Kef @ Feb 11 2011, 20:54 ) *
Σε ένα άλλο άρθρο παλιοτερα, υπήρχε μια αποψη που δεν εχει γραφτεί στο παρόν τόπικ, να μοιραστούν το MVP ο Λεμπρόν και ο Ουέιντ.
Προσωπικά την εχω πιθανή συμβεί, αρκεί να ανέβει (αρκετά) ο Ντουέιν μεχρι το τέλος της RS και το Μιάμι να τερματίσει πρώτο (έστω) στην Ανατολή.

Έχει γίνει ποτέ αυτό; Να βγούνε κάποιοι co-MVPs;
Das Kapital
Οχι φιλε μου ποτε και οπως ειπε και ο Παρισινος αυτο φανταζει απιθανο!
NBAholic
Βασικά, για να γίνει η μοιρασία του MVP, πρέπει να ισοψηφίσουν 2 (ή και παραπάνω) παίκτες σε συνολικούς βαθμούς για το βραβείο. Υπολογίστε ότι οι ψηφοφόροι τα τελευταία χρόνια είναι περίπου 120 κι έχει ο καθένας από 5 ψήφους, αξίας 10, 7, 5, 3 και 1 βαθμών. Άρα, ψάχνουμε για πολύ μεγάλη σύμπτωση, που μπορεί στην κυριολεξία να πάρει αιώνες για να εμφανιστεί. Εδώ, δεν έχει μοιραστεί ποτέ το MVP των τελικών, που έχει καμιά 10ριά μόνο ψηφοφόρους με μια ψήφο ο καθένας...
pmam
Δεν υπάρχουν tiebreakers σε περίπτωση ισοβαθμίας? huh.gif Κάτι έχω ακούσει για περισσότερες πρώτες ψήφους, μετά περισσότερες δεύτερες κλπ. Δηλαδή σε κάθε περίπτωση βγαίνει ένας.
Όπως και να'χει, δεν νομίζω να ψηφίσουν πολλοί τον Wade με τη χρονιά που κάνει (συγκριτικά με το Lebron). Η μόνη περίπτωση να συμβεί, είναι να μπούνε μαζί στην ψηφοφορία, σαν μία επιλογή.
Air and King
QUOTE(pmam @ Feb 12 2011, 09:01 ) *
Δεν υπάρχουν tiebreakers σε περίπτωση ισοβαθμίας? huh.gif Κάτι έχω ακούσει για περισσότερες πρώτες ψήφους, μετά περισσότερες δεύτερες κλπ. Δηλαδή σε κάθε περίπτωση βγαίνει ένας.
Όπως και να'χει, δεν νομίζω να ψηφίσουν πολλοί τον Wade με τη χρονιά που κάνει (συγκριτικά με το Lebron). Η μόνη περίπτωση να συμβεί, είναι να μπούνε μαζί στην ψηφοφορία, σαν μία επιλογή.

Δεν ισχυει αυτο...Και βεβαια δεν υπαρχει ποτε πριπτωση να μοιραστει το βραβειο του ΜVP..

Οσο για τον Κομπι προφανως και δεν τον ενδιαφερει το MVP καθως προφανως δεν μπορει να το κατακτησει.....Αλλα ειναι και ενας λογος που πολλοι αρνουνται να τον θεωρησουν ανωτερο απο τον Ματζικ(χωρια οτι ο Ματζικ ηταν παντα ο πιο αγαπητος) τον Μπερντ και αλλους..Ο Ματζικ πηρε 3 MVP οταν ο Κομπι εχει 1 και θα μεινει στο 1 καθως βγαινει απο το πικ του αν δεν εχει βγει ηδη και απο εδω και περα θα γινεται εξοικονομηση λεπτων στην καριερα του για να διατηρηθει οσο το δυνατον σε καλο επιπεδο για παρα πανω χρονια...Τα MVP μετρανε και μαλιστα πολυ οταν συγκρινεται με τους κορυφαιους 10 παιχτες της Ιστοριας..Αν τον συγκρινει καποιος με τον Νας σαφως και δεν μετραει αλλα αν τον συγκρινει με τον Τζορνταν,τον Καριμ,τον Γουιλτ,τον Ρασσελ,τον Μπερντ,τον Ντανκαν τον Ματζικ σαφως και μετρανε οπως μετρανε τα παντα...
Ο Κομπι ξερει οτι αφου δεν καταφερε στο prime του να παρει 2-3 τωρα ειναι αργα καθως και πεφτει ατομικα και εχει συμπαιχτες που παιρνουν credit...Βεβαια αν οι Λεικερς ηταν πρωτοι στην δυση και κυνηγαγαν κανενα 72-10 τοτε θα αλλαζαν τα πραγματα αλλα κατι τετοια πραγματα ειναι που χρειαζεται για να παρει αλλο....
Παιχτες που το κατεκτησαν απο 6 φορες οπως ο Καριμ η απο 5 οπως ο Τζορνταν και ο Ρασσελ ποτε δεν θα ελεγαν δεν με ενδιαφερει το MVP.
Ο Κομπι προς το παρων μαζι με τον Σακιλ ειναι οι μοναδικοι παιχτες απο το Τοπ-10 που εχουν κατακτησει μονο 1 φορα και αυτο στην συνολικη καριερα βλαπτει και τους 2 οταν συγκρινονται με τους αλλους θρυλους του παρελθοντος...Και βεβαια μπορει να πει καποιος οτι ο Σακιλ επρεπε και αλλη φορα να το ειχε κατακτησεικ.τ.λ..Ναι αλλα με αυτη την λογικη και ο Τζορνταν με τον Καριμ θα μπορουσαν να ειχαν 7-8 αντι για 5 και 6...

Οσο συνεχιζει το Σικαγο και κερδιζει ο Ροουζ θα εχει παντα ενα μικρο προβαδισμα..

Οσο για τον Ντουραντ ακομα δεν εχει ξεκαθαρισει αν ειναι ο MVP της ομαδας του καθως ο Γουεστμπρουκ ειναι και αυτος MVP candidate και μαλιστα μεχρι ενα σημειο της χρονιας ξεκαθαρα πανω απο τον Ντουραντ..
Ο Ντουραντ αυτη την στιγμη ειναι τουλαχιστον κατω απο 5 ονοματα οσο αφορα το MVP...
a bullet for your head
Κουβεντιαζοντας το με φιλους,τους λεω οτι βλεπω στο βαθος του μυαλου μου τον Ντουαιτ,παρολο που δεν φανταζει ως το μεγαλυτερο φαβορι..
Ο Ντουαιτ δειχνει σε εξαιρετικη κατασταση,αναδειχτηκε παικτης του μηνα Φεβρουαριου & οι Ματζικ τα πανε πολυ καλα.
Νομιζω οτι εχει καλες πιθανοτητες & σιγουρα μπαινοντας στο τελευταιο τεταρτο της κανονικης περιοδου,οι καλυτερες εντυπωσεις-επιδοσεις παιζουν εναν ρολο.
Εντυπωση μου εκανε το οτι προστιθεται στην κουβεντα & ο ΛαΜαρκους,κλεινοντας την 10αδα...
http://espn.go.com/nba/notebook/_/page/Awa...ba-awards-watch
Anaz
Για μενα αυτη τη στιγμη ειναι:
1.Rose
2.Dirk
3.Howard
Αυτοι οι τρεις και μονο αποτελουν σοβαρους mvp candidates κατα τη γνωμη μου.
Τον Λεμπρον δεν μπορω να τον βαλω, λογω της παρουσιας του Wade.
vc15
QUOTE(Anaz @ Mar 4 2011, 04:23 ) *
Για μενα αυτη τη στιγμη ειναι:
1.Rose
2.Dirk
3.Howard
Αυτοι οι τρεις και μονο αποτελουν σοβαρους mvp candidates κατα τη γνωμη μου.
Τον Λεμπρον δεν μπορω να τον βαλω, λογω της παρουσιας του Wade.

Και τι σημασία έχει ο Wade; Τα ίδια νούμερα είχε και πέρυσι ο Lebron. Νομίζω ότι τον αδικούμε πολύ με τη λογική ότι έχει καλούς συμπαίκτες. Είναι πολύ καλός και για μένα νούμερο 2 πίσω από το Rose. Για 3ο θα έλεγα το Howard που έχω παρακολουθήσει αρκετούς αγώνες τώρα τελευταία και κάνει παπάδες ο άνθρωπας. Έχει κάπου γύρω στους 30 ppg και 15 rpg στους τελευταίους αγώνες. Βέβαια, ένας Howard δεν φέρνει την άνοιξη. Για την τρίτη θέση, δε ξέρω αν θα μπορούσε να είναι και ο Dirk. Έχω να δω αρκετό καιρό Dallas, αλλά σίγουρα θα παίζει καλά.
Anaz
Eχει να κανει με το ποσο αξιολογεις τον παραγοντα "ξεκαθαρος MVP της ομαδας του- επιπεδο συμπαιχτων" για τον συγκεκριμενο τιτλο. Για μενα ειναι σημαντικος. Εφοσον δεν μπορω καλα καλα να ξεχωρισω με βεβαιοτητα αν ειναι αυτος η ο Wade o ΜVP της ομαδας του, δεν μπορω να τον θεωρησω σοβαρο MVP candidate, παρολο που αναγνωρίζω οτι ισως ειναι λίγο "αδικο" αυτο. Οσο συνεχιζει ομως να παιζει τοσο καλα κι ο Wade, δεν τον βλεπω..
Προσωπικα κρινω κυριως με βαση το ποσο καλα παει η ομαδα κ ποσο μεγαλο impact εχει ο συγκεκριμενος παιχτης σε αυτο, κ λιγοτερο με βαση τα νουμερα ή την αξια του. Γι'αυτο τοποθετω τοσο ψηλα κ τον Ντιρκ.
Air and King
QUOTE(Anaz @ Mar 4 2011, 04:35 ) *
Eχει να κανει με το ποσο αξιολογεις τον παραγοντα "ξεκαθαρος MVP της ομαδας του- επιπεδο συμπαιχτων" για τον συγκεκριμενο τιτλο. Για μενα ειναι σημαντικος. Εφοσον δεν μπορω καλα καλα να ξεχωρισω με βεβαιοτητα αν ειναι αυτος η ο Wade o ΜVP της ομαδας του, δεν μπορω να τον θεωρησω σοβαρο MVP candidate, παρολο που αναγνωρίζω οτι ισως ειναι λίγο "αδικο" αυτο. Οσο συνεχιζει ομως να παιζει τοσο καλα κι ο Wade, δεν τον βλεπω..
Προσωπικα κρινω κυριως με βαση το ποσο καλα παει η ομαδα κ ποσο μεγαλο impact εχει ο συγκεκριμενος παιχτης σε αυτο, κ λιγοτερο με βαση τα νουμερα ή την αξια του. Γι'αυτο τοποθετω τοσο ψηλα κ τον Ντιρκ.

Το οτι εχει τον Γουειντ στην ομαδα δεν σημαινει οτι δεν ειναι ο MVP candidate...
Με αυτη την λογικη ο Ματζικ ειχε τον Καριμ και τον Γουορθι ο Τζορνταν τον Πιππεν και τον Ροντμαν και να μην πουμε καλυτερα για τον Μπιλ Ρασσελ που πηρε 5 MVP και ειχε το μισο Χολ οφ Φειμ(λεμε τωρα) για συμπαιχτες...

Παντως συμφωνω οτι ο Ροουζ κυριως λογω impact που εχει στους Μπουλς ειναι το μεγαλο φαβορι..
Ο Χαουαρντ πιθανως να ηταν αυτος αλλα το Ορλαντο ειναι 4ο στην Ανατολη και αυτο παρολο που κανει την καλυτερη χρονια της καριερας του με βελτιωση κιολας στο επιθετικο του παιχνιδι χανει σε αυτο..
Αν το Ορλαντο ηταν στο 1 η στο 2 της Ανατολης πιαθνως θα ηταν αυτος το μεγαλο φαβορι...

Ο ΛεΜπρον αν θελει να παρει 3ο σερι το Μαιαμι πρεπει να βγει πρωτο στην Ανατολη....Οι τελευταιες ηττες του Μαιαμι ειναι εις βαρος του..Ειδικα ηττες σαν τις δυο τελευταιες απο Νικς και Ματζικ...
Anaz
Δεν λεω οτι δεν γινεται να παρει ποτε MVP ο Λεμπρον επειδη παιζει διπλα στον Μπος κ τον Γουειντ. Κρινω συνολικα με βαση τα ως τωρα δεδομενα.
Το ποσο καλους συμπαιχτες εχει, ειναι κριτηριο για την πορεια της ομαδας. Με το υλικο που διαθετει ο Λεμπρον διπλα του, θα επρεπε να ειναι πρωτο το Μαιαμι για να θεωρηθει σοβαρος MVP candidate. Ενα ειναι αυτο.
Το δευτερο ειναι και το κατα ποσο ειναι ξεκαθαρος MVP της ομαδας του. Γιατι ειναι και ο Wade φετος εξισου καλος και το impact κι ο ρολος του εξισου πρωταγωνιστικος στην ομαδα. Δεν ειναι απλα ενας πολυ καλος συμπαιχτης.

Οπως ειπα..Κρινω κυριως με βαση το ποσο καλα παει μια ομαδα με βαση τις δυνατοτητες της, και ποσο μεγαλο impact εχει ο παιχτης σε αυτο. Οι Μαιαμι -βασει δυνατοτητων παντα- δεν πανε ΤΟΣΟ καλα, οσο πχ οι Νταλας κ οι Σικαγο, κι επιπλεον ο Λεμπρον δεν εχει ΤΟΣΟ μεγαλο impact όσο ο Ντιρκ κι ο Ροουζ.
Ο Χαουαρντ τον τελευταιο καιρο εχει θεσει σοβαρη υποψηφιοτητα, αλλα θα πρεπει να φερει πρωτα τριτο το Ορλαντο στην Ανατολη αν θελει να ξεπερασει τον Ροουζ.
OnLy_PAS-AthEnS
MvP ουσιαστικα ειναι αυτος που με την εξαιρετικη χρονια του και ως η αρχη επιθετικα ειτε αμυντικα ειτε και τα δυο βοηθα στην καλη πορεια της οαμδος του!Για μενα αυτος που το κανει περισσοτερο απο τους αλλους ειναι ο Dwight! magic1-sm.gif
rchos
μερα με τη μερα νομιζω γινεται ολο και πιο σαφες οτι ο φετινος τιτλος ανηκει στον rose και μονο σε αυτον!
Anaz
QUOTE(rchos @ Mar 8 2011, 20:14 ) *
μερα με τη μερα νομιζω γινεται ολο και πιο σαφες οτι ο φετινος τιτλος ανηκει στον rose και μονο σε αυτον!
Oντως, δυσκολα να τον χασει.
Επισης μετα κ τις τελευταιες ηττες του Μαιαμι, μας τελειωσε κ με τη βουλα πλεον ο Λεμπρον απο MVP candidate.
Air and King
Πλεον ειναι του Ροουζ για να το χασει...
Μονο αν το Σικαγο κανει κοιλια στα τελευταια 18-20 παιχνιδια που απομενουν θα το χασει ο Ροουζ....
Ειδα μολις οτι ο Ροουζ ειναι γεννημενος τον Οκτωμβρη του 1988 πραγμα που σημαινει οτι αν παρει το MVP(μεγαλο φαβορι) θα γινει ο νεοτερος παιχτης ολων των εποχων που το κατακτα παιρνοντας το ρεκορ απο τον Ανσελντ.
OnLy_PAS-AthEnS
O Ντουαιτ τι αλλο πρεπει να κανει για να βγει MvP ???.....Ολοι ρωτανε αλλα μια ειναι η απαντηση.....Τη φετινη χρονια σε συνδυασμο με πολυ καλη πορεια της ομαδας!..... Παντως για μενα και φετος το αξιζει απλα βλεποντας την τελευταια βδομαδα καποια ματς των Μπουλς ,δυστυχως ή ευτυχως ο Rose το χει παρει ηδη!...για φετος τουλαχιστον magic1-sm.gif
NBAholic
Για εμένα, ο Ντουάιτ είναι ανώτερος και τουλάχιστον εξίσου πολύτιμος για το Ορλάντο με το Ρόουζ για το Σικάγο.

Ήδη, παρά το γεγονός ότι ο Ρόουζ είναι το σαφές φαβορί, αρκετοί έχουν παρατηρήσει ότι το Σικάγο, χάρη στην πολύ καλή ομαδική του άμυνα (στην οποία δεν μπορούμε να πούμε ότι έχει και τεράστια συνεισφορά ο κύριος MVP), βρίσκει τον τρόπο να κερδίζει ακόμη και στις ημέρες που ο Ρόουζ σουτάρει άσχημα-και οι οποίες δεν είναι και λίγες. Το ίδιο και σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό ισχύει και όσον αφορά στο σκοράρισμα του Ρόουζ γενικότερα, δηλαδή το Σικάγο έχει σαφώς καλύτερο ρεκόρ στα παιχνίδια που ο Ρόουζ παίζει "συγκρατημένα" σε σχέση με τα παιχνίδια που ο Ρόουζ ξεσπά με 30άρες.

Παρεμππτόντως, με όλη την κουβέντα που γινόταν αυτές τις εβδομάδες με το σερί νταμπλ νταμπλ του Λοβ, έχουμε παραβλέψει ότι ο Χάουαρντ έχει δημιουργήσει κι αυτός ένα εντυπωσιακό σερί: 26 συνεχόμενα, δηλαδή ουσιαστικά στο 50% του σερί του Λοβ. Προλαβαίνει να τα κάνει 39 ως το τέλος της σεζόν.
Air Kef
QUOTE(NBAholic @ Mar 17 2011, 04:46 ) *
Για εμένα, ο Ντουάιτ είναι ανώτερος και τουλάχιστον εξίσου πολύτιμος για το Ορλάντο με το Ρόουζ για το Σικάγο.

Ήδη, παρά το γεγονός ότι ο Ρόουζ είναι το σαφές φαβορί, αρκετοί έχουν παρατηρήσει ότι το Σικάγο, χάρη στην πολύ καλή ομαδική του άμυνα (στην οποία δεν μπορούμε να πούμε ότι έχει και τεράστια συνεισφορά ο κύριος MVP), βρίσκει τον τρόπο να κερδίζει ακόμη και στις ημέρες που ο Ρόουζ σουτάρει άσχημα-και οι οποίες δεν είναι και λίγες. Το ίδιο και σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό ισχύει και όσον αφορά στο σκοράρισμα του Ρόουζ γενικότερα, δηλαδή το Σικάγο έχει σαφώς καλύτερο ρεκόρ στα παιχνίδια που ο Ρόουζ παίζει "συγκρατημένα" σε σχέση με τα παιχνίδια που ο Ρόουζ ξεσπά με 30άρες.

Παρεμππτόντως, με όλη την κουβέντα που γινόταν αυτές τις εβδομάδες με το σερί νταμπλ νταμπλ του Λοβ, έχουμε παραβλέψει ότι ο Χάουαρντ έχει δημιουργήσει κι αυτός ένα εντυπωσιακό σερί: 26 συνεχόμενα, δηλαδή ουσιαστικά στο 50% του σερί του Λοβ. Προλαβαίνει να τα κάνει 39 ως το τέλος της σεζόν.



ειναι γεγονός οτι εχει μείνει αβοήθητος ο Ντουάιτ από την ομάδα του, σε αντίθεση με τον Ρόουζ που και απο συμπαίκτες και απο προπονητή παίρνει όσα περισσότερα θα μπορούσε.

Αυτός πρέπει να ειναι και ο λόγος που το Ορλάντο για μία ακόμη χρονιά βολοδέρνει τριτοτέταρτο, σε αντίθεση με το Σικάγο που στην αρχή της σεζόν είχε στόχο την 4αδα και βρίσκεται 20 αγώνες πριν το τέλος με στόχο την πρωτιά σε όλη την ανατολή, εξέλιξη που μάλλον είναι ο κύριος παράγοντας που θα δώσει το MVP στον Ρόουζ και όχι στον εξίσου καταπληκτικό φέτος Ντουάιτ.

Άλλος σημαντικός λόγος είναι και ότι ο Ρόουζ λόγο θέσης ευνοείται περισσότερο όταν το ματς παει στον πόντο καθώς έιναι ο κύριος εκφραστης των επιθέσεων του Σικάγο, σε αντίθεση με το Ορλάντο που μπάλα πάει στον....Τζαμιιιιιιιιιρ Νέλσον (ο χρηστός κι η παναγιά).

Τέλος παντων.
Για προπονητής της χρονιας, υπάρχει περίπτωση να μην είναι ο Τιμποντό; (αν τελειώσει πρώτος, ή έστω 2ος)
Leon_cp3
QUOTE(Air Kef @ Mar 17 2011, 05:12 ) *
Τέλος παντων.
Για προπονητής της χρονιας, υπάρχει περίπτωση να μην είναι ο Τιμποντό; (αν τελειώσει πρώτος, ή έστω 2ος)


Νομίζω ο μόνος που τον παίζει στα ίσια για τον τίτλο είναι ο Νταγκ Κόλινς ο οποίος παίρνει από όλους το + για την τρομερή αγωνιστική βελτίωση των Σίξερς.
Πρόσφατες δηλώσεις και του Ντοκ:
http://www.csnphilly.com/02/20/11/Rivers-D...&feedID=694
vc15
QUOTE(Air Kef @ Mar 17 2011, 05:12 ) *
Άλλος σημαντικός λόγος είναι και ότι ο Ρόουζ λόγο θέσης ευνοείται περισσότερο όταν το ματς παει στον πόντο καθώς έιναι ο κύριος εκφραστης των επιθέσεων του Σικάγο, σε αντίθεση με το Ορλάντο που μπάλα πάει στον....Τζαμιιιιιιιιιρ Νέλσον (ο χρηστός κι η παναγιά).

Έχει σοβαρές ελλείψεις φέτος το Orlando που δε δίνουν τη δυνατότητα στο Howard να διεκδικήσει το MVP award. Τους τα έτριξε λίγο τα δόντια, αλλά ότι και να κάνει δεν είναι στο χέρι του καθώς οι περισσότεροι είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ. Τρελαίνομαι όταν ακούω στις μεταδόσεις ότι το Orlando παίζει καλά όταν παίζει ο Nelson καλά. Πως τους έχει κοροϊδέψει έτσι ο άτιμος!!!Κατά τ' άλλα, Turkoglu δεν τραβάει, ψηλοί δεν υπάρχουν (ας μας δώσει κανέναν το Miami ή η Βοστώνη, τόσους έχουν), ο Arenas ας μη σχολιάσω καλύτερα και μόνο ο τίμιος J-Rich την ψιλοπαλεύει, αλλά όχι τίποτα εντυπωσιακό.

Τελικά, ίσως ήταν λάθος η ανταλλαγή με το Phoenix, γιατί ακριβώς στα ίδια είναι με διαφορετικούς παίχτες όμως.

Τεσπα, ο Rose το έχει πάρει ήδη το mvp award και δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για αυτό. Και αυτό οφείλεται πέρα από την προσωπική απόδοση του ίδιου και στο Chicago που έχει παίχτες ουσίας και όχι κράχτες, όπως πχ. ο Korver, και διαθέτει μια σοβαρή επιλογή σχεδόν σε όλες τις θέσεις. Όχι όπως άλλες ομάδες που έχουν 10 ψηλούς και κανένα κοντό ή το αντίθετο.
Τα παιχνίδια είναι λίγα πλέον οπότε είναι σίγουρα του Rose.
Anaz
Εξαιρετικη χρονια ο Ντουαιτ, κι οντως ειναι μαλλον περισσοτερο πολυτιμος για την ομαδα του, αφου δεν τον βοηθανε οι συμπαιχτες του. Αλλα... Κακα τα ψεμματα οι αρχικες προβλεψεις-προσδοκιες νομιζω οτι ειναι οι Μπουλς 4οι κ οι Ορλαντο 3οι. Κι εχεις τους Μπουλς 1-2ους κ τους Ορλαντο 4ους με 6 νικες διαφορα. Ε αυτη η εξελιξη στην φετινη πορεια των δυο ομαδων παιζει καταλυτικο ρολο, οσο κι αν δεν ευθυνεται ο Χαουαρντ γι'αυτο στην περιπτωση του Ορλαντο, και ΜΟΝΟ ο Ροουζ στην περιπτωση του Σικαγο.
Παντως αν κ σχεδον απιθανο να μην βγει ο Ροουζ, θα ελεγα οτι ο Ντουαιτ ειναι Νο.2 στη λιστα κι ο μονος πλεον που θα μπορουσε ενδεχομενως να του κλεψει τον τιτλο μεχρι το τελος. Αν ας πουμε μαζι με τα 13 σερι νταμπλ νταμπλ ακομα του Ντουαιτ, εκαναν κ 13 σερι νικες οι Ορλαντο.. rolleyes.gif Λεμε τωρα....
rchos
υπαρχει κανεις που να συνεχιζει να αμφισβητει οτι ο τρυανταφυλλος ειναι ο φετινος mvp?
giannis_mg
Νομιζω πως αυτο που λεγαμε σχεδον ολοι πριν μερικους μηνες οτι ο Rose θα ειναι ο MVP της φετινης περιοδου κατα 99,9% θα επαληθευτει.
Η σεζον του Rose ηταν ονειρεμενη και δικαιως θα ειναι ο 1ος παιχτης μετα Τζορνταν για τους Ταυρους που θα το σηκωσει αυτο το βραβειο.
Αν τυχον γινει καμια εγκληματικη ενεργεια κατα του μπασκετ και ο μπαρμπαΣτερν το δωσει πουθενα αλλου θα πρεπει να τον εξορισουν απ'την Αμερικη.Ποσοστο πιθανοτητας βεβαια 0,01%.

NBAholic
Δεν αμφιβάλλω καθόλου (ούτε και κανείς άλλος) ότι θα το πάρει ο Ρόουζ. Και μάλιστα, θα το πάρει με ευκολία. Πάντως, έχω αρχίσει να ψιλοενοχλούμαι που για 3η σερί χρονιά, η κούρσα "κρίνεται" κατά κανόνα πολύ πριν τη λήξη των 82 αγώνων. Ακόμη και το 2008, που ακουγόταν έντονα το όνομα του Πολ, ο Κόμπι το πήρε με αισθητή άνεση.

Θα έχει όμως ενδιαφέρον να δούμε την τελική κατάταξη στο τοπ-5. Ο Χάουαρντ αξίζει το #2 και ο Λεμπρόν, ο οποίος παραμένει για μένα ο κορυφαίος παίκτης στον κόσμο, πρέπει να μπει στην 3άδα. Ασχέτως του ποιανού ομάδα θεωρείται, νομίζω ότι η συνεισφορά του στην ομάδα είναι λίγο καθοριστικότερη από του Γουέιντ. Ας προστεθεί ότι αναδείχτηκε και 2 φορές παίκτης του μήνα (Ανατολής), αν και μερικές φορές αυτή η διάκριση δε συμβαδίζει τόσο με την τελική επιλογή. Θα έκλεινα την 5άδα με Ντουράντ και Κόμπι. Πολύ κοντά και ο Ντιρκ.
Flash
Και επίσημα MVP ο Rose. Άξια και εύκολα. Συγκέντρωσε 113 από τις 121 πρώτες ψήφους.

Δεύτερος (επίσης αναμενόμενα) ο Howard. Έκπληξη για μένα η τεράστια διαφορά πόντων ανάμεσα σε Lebron και Wade !

http://www.nba.com/2011/news/05/03/mvp-awa...ls=iref:nbahpt1
Leon_cp3
ΑΞΙΟΣ! ΑΞΙΟΣ! ΑΞΙΟΣ! icon_drunk.gif
And it's just the beginning...
Anaz
QUOTE(Flash @ May 4 2011, 01:09 ) *
Και επίσημα MVP ο Rose. Άξια και εύκολα. Συγκέντρωσε 113 από τις 121 πρώτες ψήφους.

Δεύτερος (επίσης αναμενόμενα) ο Howard. Έκπληξη για μένα η τεράστια διαφορά πόντων ανάμεσα σε Lebron και Wade !

http://www.nba.com/2011/news/05/03/mvp-awa...ls=iref:nbahpt1
Εδω ειχε ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ο Λεμπρον!!!!! Περισσοτερες κι απο τον Χαουαρντ δηλαδη, που ειχε τρεις..
rolleyes.gif

Για τον Ροουζ, ενταξει, τα λεγαμε τοσο καιρο..Δεν χωρα η παραμικρη αμφιβολια οτι αξιζε αυτο το MVP!! 41.gif
NBAholic
Ναι, αλλά προηγείται ο Χάουαρντ κατά πολύ στις δεύτερες, άρα, αν έβγαινε ο Ρόουζ από την εξίσωση, ο Χάουαρντ θα τερμάτιζε άνετα πρώτος. Κατά τα άλλα, θα επαναλάβω αυτό που έγραψα και πριν, ότι έχουμε καιρό να δούμε μια κλειστή κούρσα κι ότι λίγο εκνευρίζει να παίρνουν κοντά στο 100% των πρώτων ψήφων παίκτες που δε θεωρούνται καν στους καθαρά 2-3 κορυφαίους του πρωταθλήματος. Αν η ίδια σεζόν διεξαγόταν στα 70'ς, MVP θα έβγαινε μάλλον (κι όχι σίγουρα) ο Ρόουζ και θα έπαιρναν ψήφους πρωτιάς μέχρι ίσως και ο Αμάρε με τον Τζινόμπιλι.

(Έπιασα το τοπ-6 όπως φαίνεται. Όχι ότι δε φαινόταν βέβαια).
vc15
QUOTE(NBAholic @ May 4 2011, 05:02 ) *
Ναι, αλλά προηγείται ο Χάουαρντ κατά πολύ στις δεύτερες, άρα, αν έβγαινε ο Ρόουζ από την εξίσωση, ο Χάουαρντ θα τερμάτιζε άνετα πρώτος.

Φοβάμαι ότι οι αν έβγαινε ο Rose από την εξίσωση, οι Αμερικάνοι θα έβγαζαν πρώτο το Λεμπρόν και όχι το Χάουαρντ. Γιατί είναι τελείως διαφορετικό να ψηφίζεις για πρώτο που έχει σημασία και άλλο για δεύτερο που δε θα το θυμούνται και πολύ. Τεσπα, τελείως υποθετική η συζήτηση...
NBAholic
Δεν είναι το αν θα τον θυμάται κανείς το δεύτερο. Το βασικό είναι ότι στην ψηφοφορία, η ψήφος πρωτιάς δίνει 10 βαθμούς για το MVP και της δεύτερης 7, άρα καταλαβαίνεις ότι δεν μπορείς να ψηφίζεις με ελαφρά καρδιά, γιατί έχουν υπάρξει μερικές ψηφοφορίες όπου το MVP κρίθηκε στις ψήφους εκτός πρώτης θέσης. Αυτό βέβαια δεν ισχύει σε εύκολες ψηφοφορίες όπως η φετινή ή η περσινή και η προπέρσινη.

(Μην το νομίζεις ότι πάντα δε θυμούνται το δεύτερο. Καμιά φορά θυμούνται μέχρι και τον 3ο ή 4ο - βλέπε Τζόρνταν το '93, Κόμπι το '06 ή το '07, κοκ).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.