Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LEGA A
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2
Zoys
Μέχρι στιγμής κάνει πάρτι η Καντού στη ρακέτα της Σιένα.
Weekendman
QUOTE(Zoys @ Jun 13 2011, 21:43 ) *
Μέχρι στιγμής κάνει πάρτι η Καντού στη ρακέτα της Σιένα.



49 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά η Καντού ,αλλά μόνο 10 πόντους στα επόμενα 17 λεπτά ,και έτσι δεν ολοκληρώθηκε το όνειρο του σπάσιματος της αντίπαλης έδρας…
gallistis
βρηκαν τη καλυτερη λυση στην ιταλια...


Με 17 ομάδες η Lega A


http://www.gazzetta.gr/article/item/226696...7-omades-e-lega
Nuntius
Ενδιαφέρον. Λες να κάνουμε κάτι παρόμοιο και εμείς με το ποδόσφαιρο? tongue.gif

ΥΓ: Πόσο μας μοιάζουν οι Ιταλοί. Καλά λαμόγια είναι και του λόγου τους smiley.gif
Zoys
Click to view attachment

Η νέα εμφάνιση της Αρμάνι Μιλάνο. Προσωπικά (και για μια ομάδα που θα έπρεπε χάρη του ιδοκτήτη της να έχει ανάλογο στυλ) δεν μου αρέσουν καθόλου. Ειδικά η αναγραφή των χορηγών και πάνω στο σορτσάκι το κάνουν too much.

Fashion bball police blove.gif
baskethood
QUOTE (Zoys @ Oct 7 2011, 19:23 ) *
Η νέα εμφάνιση της Αρμάνι Μιλάνο. Προσωπικά (και για μια ομάδα που θα έπρεπε χάρη του ιδοκτήτη της να έχει ανάλογο στυλ) δεν μου αρέσουν καθόλου. Ειδικά η αναγραφή των χορηγών και πάνω στο σορτσάκι το κάνουν too much.

Fashion bball police blove.gif

Υπάρχει και μία μαύρη,η οποία είναι πολύ elegant.Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.Η άσπρη,κατ εμε,είναι απαίσια.
baskethood
Zoys
32-22 η Σκαβολίνι την Αρμάνι! Έχει κανείς link για το παιχνίδι;
baskethood
QUOTE (Zoys @ Oct 15 2011, 19:40 ) *
32-22 η Σκαβολίνι την Αρμάνι! Έχει κανείς link για το παιχνίδι;

Σήμερα με δυσκόλεψαν πολύ τα λινκς.Δεν βρήκα τίποτα για Ιταλία ούτε για Ισπανία.
berry
σαν να αρχισαν καλα οι ΝΒΑερς (εκτος του σαμερς στην Σιενα)

David Andersen
Chris Douglas-Roberts
Von Wafer

ο γκαλιναρι δεν εχει παρει πολλα λεπτα ακομα

Danilo Gallinari


berry
πρωτος σκορερ ο βον !

http://195.56.77.208/statistics/
sacarame
QUOTE
Λέει αντίο ο Μακ Ιντάιρ;


Ο Τερέλ Μακ Ιντάιρ είναι πιθανό να τερματίσει πρόωρα την καριέρα του, λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζει στα πόδια. Σε μια τέτοια περίπτωση η Βίρτους θα πάρει κοινοτικό περιφερειακό και Αμερικανό ψηλό στη θέση του Χόμαν. Για την αντικατάσταση του τελευταίου ακούγονται τα ονόματα των Κρις Λανγκ και Τζάρβις Βαρνάντο.



Πηγή: basketnet.gr

Zoys
QUOTE(tuareg @ Dec 5 2011, 19:41 ) *

Δεν ξέρω, ο τρόπος που το λέει, και το μέσο που επιλέγει (twitter) φαίνεται να εμπεριέχουν στοιχείο απάτης. Όχι ότι με νοιάζει αν ο παίκτης που για 3 ματς έπαιξε και στον Ολυμπιακό είναι ή όχι γκέι...
Weekendman
Γειά σου ρε Σκαριόλο προπονηταρά...

QUOTE
26 | 12 | 2011 20:21
Η Καντού "ρεζίλεψε" το Μιλάνο!


Στο παραδοσιακό ντέρμπι της Λομβαρδίας, η Καντού για την 12η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος …ρεζίλεψε απόψε την Ολίμπια Μιλάνο με 79-54! Κορυφαίοι της Καντού που είχε 11/18 τρίποντα, ήταν οι Μαρκοϊσβίλι (17π.,6ρ.,3ασ.), Λέουνεν (14π.) και Μίτσοβ (13π.). Για τους Μιλανέζους που προσγειώθηκαν απότομα μετά την πρόκριση στο Top16 της Ευρωλίγκας, μοναδικοί διψήφιοι ήταν οι Χέρστον (13π.) και Μαντσινέλι (10π.).

Ο Φώτσης σε 16’ είχε 0/2δ.,0/3τρ. και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Μπουρούσης σε 13’ μέτρησε 5π. με 1/1δ.,0/1τρ.,3/4β., 5 ριμπ. και 1 κόψιμο. Μέσα σ' όλα ο Χέρστον λαβώθηκε ξανά και θα χρειαστεί να μείνει έξω 2-3 εβδομάδες!

http://www.legabaskettv.it/video/4900/benn..._emporio_armani

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...1/kant-mil.html


άλλη μια περίπτωση που τα λεφτά δεν φέρνουν την άμεση ευτυχία...
benchwarmer
Τελος πρωτου γυρου στην Ιταλια, και τα πραγματα δειχνουν πολυ πιο αμφιρροπα απο αλλες χρονιες:

Η Σιενα ειναι μονη πρωτη με 11-4, αλλα εχει ηδη κανει οσες ηττες δεν ειχε κανει ολα τα προηγουμενα χρονια μαζι. Μπορουν παντως να αναφερθουν σαν δικαιολογια οι πολλοι και σοβαροι τραυματισμοι και οι προσθηκες νεων παιχτων.
Κατα ποδας με 10-5 ακολουθει η Μιλανο, που αντικατεστησε τον Γκαλιναρι με τον Τζεντιλε για τον οποιο ακουγονται πολυ καλα λογια, ομως τα αποτελεσματα και εδω (οπως και στην Ευρωλιγκα) ειναι και εδω κατωτερα του αναμενομενου. Για μενα ειναι απλα τεραστιο το κενο που εχουν στον παγκο τους στην περιφερεια (μια ψυχη βεβαια θα ελεγε οτι και στους βασικους υπαρχει το ιδιο κενο tongue.gif ). Επισης με 10-5 βλεπουμε για πρωτη φορα μετα απο αρκετα χρονια στις πρωτες θεσεις την Μπολονια, που δεν φαινεται να επηρεαστηκε απο την αποχωρηση του ΜακΙνταιρ, με τον Βικτορ Σανικιτζε να εχει μεσους ορους στο νταμπλ-νταμπλ..
Με 9-6 ακολουθουν η Καντου, η Βενετσια με πρωτο σκορερ τον Κικι Κλαρκ και η Σκαβολινι, ενω η Ρομα βρισκεται μολις στο 7-9, με τον Κακιουζη παντως να κανει αρκετα καλες εμφανισεις.
Zoys
Γκέλαρε ξανά εκτός η Αρμάνι Μιλάνο στην έδρα της Μπιέλα (έλιωσα με τον τίτλο της Gazzeta smiley.gif
benchwarmer
QUOTE(Zoys @ Jan 15 2012, 22:50 ) *
Γκέλαρε ξανά εκτός η Αρμάνι Μιλάνο στην έδρα της Μπιέλα (έλιωσα με τον τίτλο της Gazzeta smiley.gif


Κλασικος τιτλος, τον εχω δει απειρες φορες σε παρομοιες περιπτωσεις (κατι παρομοιο με το "επεσε στα Πηγαδια", για την Skoda)

(*Sheed αν το διαβασεις ποτε αυτο, θυμασαι τι τοπικ μου ειχες πει καποτε οτι ηθελες να ανοιξεις?)

Επισης να πω οτι αγαπαμε Μπιελα, με μορφες οπως ο Γκοραν Γιουρακ και ο Ματεο Σορανια, αλλα και τον Τζεικομπ Πουλεν που ειχα προτεινει καποια στιγμη και για τον Ολυμπιακο (οταν καταλαβαμε οτι θα παμε για undrafted κολλεγιοπαιδα για αμερικανους...). Και εχει και Λινο Χρυσικοπουλο στο ροστερ που βεβαια δεν παιζει πολυ..

**Ενδεικτικο της πρωτοτυπιας : http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti.../mpiel-mil.html
Zoys
QUOTE(benchwarmer @ Jan 15 2012, 21:56 ) *
Κλασικος τιτλος, τον εχω δει απειρες φορες σε παρομοιες περιπτωσεις (κατι παρομοιο με το "επεσε στα Πηγαδια", για την Skoda)

Δεν έχεις άδικο. Και τα μπασκετικά site ηταν μέσα στην πρωτοτυπία...

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti.../mpiel-mil.html
http://www.superbasket.gr/permalink/153893.html
Weekendman
Αξίζει να δουν την πρόσφατη ματσάρα της Καντού με την Σιένα,όσοι δεν την έχουν παρακολουθήσει ακόμα...

http://www.youtube.com/watch?v=QdTUdowGPNw...mp;feature=plcp
Weekendman
Θα είχα την ευκαιρία να προσθέσω κανένα σχόλιο για το ΟΣΦΠ-ΠΑΟ ,αλλά αφού κάποιοι έχουν απενεργοποιημένο εγκέφαλο ,ας περιοριστώ ότι μου αρέσει πολύ το πακετάκι των Ντίνερ στην περιφέρεια της Σάσαρι πού είχα την ευκαιρία να το θαυμάσω στον σημερινό προημιτελικό με την Βίρτους Μπολόνια...
Zoys
Το buzzer beater του Ντρέικ Ντίνερ στο Ντιναμό Σασάρι-Βίρτους Μπολόνια με την πρώτη να κάνει το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά για τον πρώτο γύρο των ιταλικών πλέι-οφ (edit).

tsitum
Αρχιζουν οι τελικοι στην Ιταλια Σιενα-Μιλανο.

Η Σιενα του καλυτερου ευρωπαιου παικτη στην Ευρωπη, τα τελευταια 5 χρονια, Κσιστοφ Λαβρινοβιτς και η Μιλανο των Μπουρουση - Φωτση που τα πηγαν καλα στο ιταλικο πρωταθλημα.

Sold out στο Μιλανο ηδη απο τωρα και για μενα καιρος να σπασει η κυριαρχια της Σιενα και να παρει και ο Τζιορτζι ο Αρμανι κανενα πρωταθλημα να γλυκαθει, γιατι η Σιενα νομιζω απο μπατζετ εχει φτασει στην οροφη της.
rchos
υπαρχει κανα λινκ ρε μαγκες για τον δευτερο τελικο?
SG3ptshooter
Το έκανε σαφώς πειστικά το 2-0 η Siena, 43-32 απ' το ημίχρονο και τελικό σκορ 86-58. Δεν είδα το ματς, καμαρώνω τον αγαπημένο μου striker να κερδίζει την ομάδα του και καλά αντικαταστάτη του.

Ο Φώτσης αγωνίστηκε, μόλις 9 λεπτά, φαντάζομαι όμως επειδή είχε χάσει η Armani την επαφή με το σκορ δεν ξαναμπήκε, πάντως δεν μοιάζουν ανησυχητικά τα πράγματα όσον αφορά την Εθνική και το πρόβλημα τραυματισμού που είχε στο περασμένο ματς. Σκόραρε ένα τρίποντο. Κι επειδή πρέπει να πω και την κακία μου για να υπάρχει στην ιστορία, αφού κανείς άλλος δε θα το πράξει, ΟΝίκος είχε παίξει 3 λεπτά μέχρι το +18-20 και κάπου εκεί μπήκε και δεν ξαναβγήκε ως το τέλος του αγώνα. Ο Μπουρού είναι δεδομένη ποσότητα ανεξαρτήτως χρόνου και απόδοσης.

Επόμενο παιχνίδι στο Μιλάνο το βράδυ της Τετάρτης.
Manu7
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 11 2012, 23:27 ) *
Το έκανε σαφώς πειστικά το 2-0 η Siena, 43-32 απ' το ημίχρονο και τελικό σκορ 86-58. Δεν είδα το ματς, καμαρώνω τον αγαπημένο μου striker να κερδίζει την ομάδα του και καλά αντικαταστάτη του.

Ο Φώτσης αγωνίστηκε, μόλις 9 λεπτά, φαντάζομαι όμως επειδή είχε χάσει η Armani την επαφή με το σκορ δεν ξαναμπήκε, πάντως δεν μοιάζουν ανησυχητικά τα πράγματα όσον αφορά την Εθνική και το πρόβλημα τραυματισμού που είχε στο περασμένο ματς. Σκόραρε ένα τρίποντο. Κι επειδή πρέπει να πω και την κακία μου για να υπάρχει στην ιστορία, αφού κανείς άλλος δε θα το πράξει, ΟΝίκος είχε παίξει 3 λεπτά μέχρι το +18-20 και κάπου εκεί μπήκε και δεν ξαναβγήκε ως το τέλος του αγώνα. Ο Μπουρού είναι δεδομένη ποσότητα ανεξαρτήτως χρόνου και απόδοσης.

Επόμενο παιχνίδι στο Μιλάνο το βράδυ της Τετάρτης.

angry_red.gif Tέτοια θα βλέπουν οι δικοί μας μετά και θα τον θέλουν πιο πολύ...

Είχα δει λίγο το πρώτο ματς της σειράς.Η Αρμάνι ήταν περισσότερο ανταγωνιστική αλλά στο 3ο δεκάλεπτο η Σιένα ξέφυγε και μετά γεια σας.

Το μόνο που άξιζε ήταν τα αεροπλανικά του Μακάλεμπ.

Ο τύπος ήταν πυραυλοκίνητος.Μέχρι και κάρφωμα έκανε πάνω σε άμυνα! 77.gif
Manu7
Καλά τα πήγαν τα καμάρια μας στους τελικούς...

Αν έπαιζαν έτσι στην Ελλάδα θα τους είχαμε λιντζάρει...

Εντάξει ο Φώτσης δικαιολογείται με τον τραυματισμό.Έχε χάρη που τον συμπαθώ κιόλας. rolleyes.gif

Ο Σκαριόλο σαν άλλος Ζοτς δεν έδωσε το χέρι στον Πιανιτζάνι κιόλας..tongue.gif

Malik Hairston έλα στον Θρύλο!
tuareg
εκτος lega a τρεβιζο και τεραμο λογω εγγυητικης

http://www.basketplus.gr/index.php?option=...&Itemid=125
Zoys
Τέλος εποχής.
rchos
QUOTE(tuareg @ Jul 12 2012, 22:01 ) *
εκτος lega a τρεβιζο και τεραμο λογω εγγυητικης


και επισημα πλεον...


πραγματικα για τους λατρεις του ευρωπαικου μπασκετ αυτο που συμβαινει στην μπενετον ειναι απο τα πιο στεναχωρα νεα που εχουν ακουστει.

ειδικα για οσους αρχισαν να ασχολουνται με μπασκετ στις αρχες της δεκαετιας του 90 λογω ηλικιας εχουν μαθει το μπασκετ με την μπενετον να πρωταγωνιστει.

πολυ κριμα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.