Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Maccabi Tel Aviv
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
rankin
QUOTE(Zoys @ Oct 26 2018, 15:42 ) *
Ο Ολυμπιακός τα τελευταία χρόνια όσον αφορά τον κόσμο που πηγαίνει ΣΕΦ, έχει κυρίως μπασκετικό κοινό με την έννοια ότι έχει αποκτήσει μια σεβαστή μερίδα (4-5 χιλιάδες ή όσοι είναι τέλος πάντων) που παρακολουθεί τακτικά την ομάδα μπάσκετ πληρώνοντας διαρκείας/εισιτήριο, γεγονός που λογικά οφείλεται στις επιτυχίες της τελευταίας εξαετίας. Εξαιτίας αυτού λοιπόν, διαβάζω τελευταία από πλευρά "σκληροπυρηνικών" οπαδών της ομάδας να εκφράζεται ενόχληση από την εικόνα "θεάτρου" των διαρκείας. Υπάρχει δηλαδή μια παράδοξη κατάσταση που η μειοψηφία του γηπέδου κράζει την πλειοψηφία επειδή δεν είναι αρκετά θερμοί. Ή διαφορετικά οι μόνιμα απόντες πλην των αγώνων με ΠΑΟ κράζουν τη μερίδα του κόσμου που πηγαίνει τακτικά γιατί... τρώνε πατατάκια. icon_drunk.gif


Καλά τώρα αυτά με τους πατατάκηδες είναι αστεία πράγματα, τα οποία δε μπαίνω καν στο κόπο να τα σχολιάσω.

πιστεύω πάντως πως αν ο Ολυμπιακός ειχε ενα πιο μπασκετικό γήπεδο τότε και ο κόσμος θα έβρισκε παλμό ευκολότερα.
Τώρα, σε αυτο το ψυχρό και πελώριο πράμα, με τους 4-5 χιλιάδες πρακτικά να χάνονται, ειναι πολυ δυσκολο να μιλήσεις για παλμό και για δύναμη της εξέδρας.

Αφου ακόμα και οι οργανωμένοι οταν πάνε και γεμίζουν το πέταλο τους, στο τέλος ακουγονται λες και ειναι 200 ατομα.

Ο Ολυμπιακός χρειάζεται ενα νεο, μοντέρνο και μπασκετικό γηπεδο, ωστε να βρει και ο κόσμος τη ταυτότητα και το ρολο του.
Έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα, η φάση θυμίζει θέατρο
Και που μπαίνουν στο κόπο και πάνε στο γήπεδο, αυτοί οι 5.000, κατόρθωμα ειναι.

Όταν έπαιζε ο ποδοσφαιρικός Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ με 10-15.000 κοσμο, ποσο καλύτερα ηταν τα πράγματα?

Το λεω επειδή τα θυμάμαι, γιατι και εκεί ειχα διαρκείας στα τέλη των 90s...
Και εκεί πατατάκια τρώγαμε και παλμό της πλάκας είχαμε, αν εξαιρέσει κανείς τα ντέρμπι και τα παιχνίδια του Ch.L.

Μπουρδες είναι ολα αυτά. Απορώ δηλαδή με το μυαλό αυτών που τα σκέφτονται.
Το πάγιο αίτημα θα έπρεπε να ειναι η μετακόμιση σε καταλληλότερο γήπεδο και οχι οι διαμάχες ανάμεσα σε "μπασκετικόφιλους" και "ποδοσφαιρόφιλους"
Zephyr
QUOTE(rankin @ Oct 26 2018, 15:21 ) *
Που ακούστηκε τέτοιο πράγμα ρε παιδιά?
Υπερβολές


To είδα να συζητιέται σε 1-2 μεριές. Το θεωρώ τραβηγμένο ειδικά στην παρούσα φάση.
Thodoros
QUOTE (Zoys @ Oct 26 2018, 15:42 ) *
Ή διαφορετικά οι μόνιμα απόντες πλην των αγώνων με ΠΑΟ κράζουν τη μερίδα του κόσμου που πηγαίνει τακτικά γιατί... τρώνε πατατάκια. icon_drunk.gif


Μια λύση είναι να φάνε Ντορίτος μήπως και ενθουσιαστούν περισσότερο και βγάλουν παλμό (απόλαυση)
biggrin.gif tongue.gif

Πέρα από την πλάκα , δεν γίνεται όλοι να είναι με καπνογόνα στα χέρια και φωνές ( αυτά στα ντέρμπι ) στα υπόλοιπα ματς βλέπεις και λίγο ματς .
basket72
Πόσο έχει αλλάξει πάντως το κοινό στο ΣΕΦ, από πρόπερσι ας πούμε, που ήταν απόρθητο φρούριο;

Νομίζω ότι είναι αγωνιστικό το θέμα, τόσο πέρσι όσο και φέτος για διαφορετικούς λόγους προφανώς. Φέτος έχουμε περιθώρια αισιοδοξίας.
Hoopoe
Ειναι νωρις ακομα και η ομαδα δουλευει και θα βελτιωνεται συνεχως, όμως μπορώ να πω οτι πιθανη αντικατασταση του Τιμμα με καποιο παιχτη στο 5 ειναι οτι πιο σωστο εχω ακουσει μεχρι στιγμης. Το παιδι φενεται να εχει θεμα νοοτροπιας.

Απο την αλλη οσο βλεπω τον καημενο τον Μαντζαρη να προσπαθει να αμυνθει γρηγορους γκαρντ με πιανει καταθλιψη. Στασιμοι παιχτες με σχεδον ανυπαρκτη νοοτροπια δουλειας κ βελτιωσης δεν θα επρεπε να βρισκονται στην ομαδα και δη να χρυσοπληρωνονται.

Μακαρι να διαψευτω αλλα η ομαδα φετος εχει συγκεκρμενο ταβανι. Του χρονου αν διορθωσει αυτα τα 2 θεματα θα εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να κανει κατι καλο. Αν και με Σπανουλη κ Μπλατ στην ομαδα ολα ειναι πιθανα.

Υγεια πανω απ'ολα!
papp7
Δεν βοηθαει καθολου το κοινο στο σεφ. Η 5 και η 4 δινουν παλμο και οι υπολοιποι ή τους κοιτανε ή σε καποια κρισιμη βολη του αντιπαλου πετανε ενα ουυυυ ή τους πιανει η καμερα να χαζογελανε με την γκομενα διπλα.Δεν μπορεις να παρακολουθησεις το ματς και ταυτοχρονα να λες και κανενα συνθημα? Ο ανθρωπινος εγκεφαλος μπορει να κανει multitasking .Οσο λαθος και να ακουγεται εγω το εχω ξανα πει το σεφ δεν ειναι λαογραφικο μουσειο να πας με την γκομενα βολτα , ουτε χωρος για να βγαλεις στορι στο ινστα. Αν δεν μπορεις να δινεις παλμο για 4 10λεπτα , κατσε σπιτι σου μπρο να βλεπεις και τ replay των φασεων και να φας οσα πατακια μπορεις.

Περα απο αυτο εγω θα συμφωνησω με το αντιμπασκετικο γηπεδο αλλα θα προσθεσω και την λαθος νοοτροπια των φιλαθλων. Αν το παιχνιδι εχει διαφορα 12-15 ποντων 1 λεπτο πριν το τελος ξεκιναει και αδειαζει. Κατσε ρε ανθρωπε και δωσε ενα χειροκροτημα στο τελος για την προσπαθεια της ομαδας σου, τι θα γλυτωσεις αν φυγεις 2 λεπτα γρηγορετερα, την κινηση ?



Για τον Αγραβανη . Μας λειπει και μαλιστα πολυ . Δεν ειναι μονο το προσωνυμιο σκληρος που δενει την ρακετα και λειπει απο περσι , δινει και ριμπαουντ παλευει σε ολες τις φασεις πεταει και το φαρμακι του. Ναι δεν διαφωνω πολλες φορες κανει χαζομαρες , αλλα μεχρι να τραυματιστει περσι ηταν ο καλυτερος μας παικτης στην α1 (και πρωτος σκορερ) και εδω αλλα και σε αλλους ιστιοτοπους λεγαμε οτι εχει βελτιωθει πιο πολυ απο τον παπαπετρου παρολου που ο δευτερος φαινεται να εχει πιο μεγαλο ταβανι.
Εννοειται οτι ο αγραβανης σαν αγραβανης δεν θα εκανε την διαφορα στο ροστερ, ομως σε μια ομαδα οπως ο φετινος ο ολυμπιακος που δουλευει σαν μηχανη , ο καθε παικτης της ειναι ενα γραναζι που βοηθα στην ευρυθμη λειτουργια της.Ο λεντει θελει εναν παικτη σαν τον αγραβανη διπλα του στην αμυνα να δινει ξυλο και να κανει την βρωμικη δουλεια.Οπως ακριβως ηθελε ο μακλιν τον τιλι για να του κρυβει τις αδυναμιες του.


Ο Τιμα αυτη τη στιγμη εχει παθει οτι και ο περσινος στρελ που βλεπαμε αλλο λετονο με την εθνικη του και αλλο με την φανελα μας.Θεωρω οτι ειναι θεμα προσαρμογης να ανεβει η αποδοση του. Ειναι πολυ ποιοτικος παικτης με καλα στοιχεια και σωματικα προσοντα για να σκεφτομαστε αν θα πρεπει να θυσιαστει για αποκτηση ψηλου.
akratacity
QUOTE (papp7 @ Oct 26 2018, 17:59 ) *
Δεν βοηθαει καθολου το κοινο στο σεφ. Η 5 και η 4 δινουν παλμο και οι υπολοιποι ή τους κοιτανε ή σε καποια κρισιμη βολη του αντιπαλου πετανε ενα ουυυυ ή τους πιανει η καμερα να χαζογελανε με την γκομενα διπλα.Δεν μπορεις να παρακολουθησεις το ματς και ταυτοχρονα να λες και κανενα συνθημα? Ο ανθρωπινος εγκεφαλος μπορει να κανει multitasking .Οσο λαθος και να ακουγεται εγω το εχω ξανα πει το σεφ δεν ειναι λαογραφικο μουσειο να πας με την γκομενα βολτα , ουτε χωρος για να βγαλεις στορι στο ινστα. Αν δεν μπορεις να δινεις παλμο για 4 10λεπτα , κατσε σπιτι σου μπρο να βλεπεις και τ replay των φασεων και να φας οσα πατακια μπορεις.

Περα απο αυτο εγω θα συμφωνησω με το αντιμπασκετικο γηπεδο αλλα θα προσθεσω και την λαθος νοοτροπια των φιλαθλων. Αν το παιχνιδι εχει διαφορα 12-15 ποντων 1 λεπτο πριν το τελος ξεκιναει και αδειαζει. Κατσε ρε ανθρωπε και δωσε ενα χειροκροτημα στο τελος για την προσπαθεια της ομαδας σου, τι θα γλυτωσεις αν φυγεις 2 λεπτα γρηγορετερα, την κινηση ?



Για τον Αγραβανη . Μας λειπει και μαλιστα πολυ . Δεν ειναι μονο το προσωνυμιο σκληρος που δενει την ρακετα και λειπει απο περσι , δινει και ριμπαουντ παλευει σε ολες τις φασεις πεταει και το φαρμακι του. Ναι δεν διαφωνω πολλες φορες κανει χαζομαρες , αλλα μεχρι να τραυματιστει περσι ηταν ο καλυτερος μας παικτης στην α1 (και πρωτος σκορερ) και εδω αλλα και σε αλλους ιστιοτοπους λεγαμε οτι εχει βελτιωθει πιο πολυ απο τον παπαπετρου παρολου που ο δευτερος φαινεται να εχει πιο μεγαλο ταβανι.
Εννοειται οτι ο αγραβανης σαν αγραβανης δεν θα εκανε την διαφορα στο ροστερ, ομως σε μια ομαδα οπως ο φετινος ο ολυμπιακος που δουλευει σαν μηχανη , ο καθε παικτης της ειναι ενα γραναζι που βοηθα στην ευρυθμη λειτουργια της.Ο λεντει θελει εναν παικτη σαν τον αγραβανη διπλα του στην αμυνα να δινει ξυλο και να κανει την βρωμικη δουλεια.Οπως ακριβως ηθελε ο μακλιν τον τιλι για να του κρυβει τις αδυναμιες του.


Ο Τιμα αυτη τη στιγμη εχει παθει οτι και ο περσινος στρελ που βλεπαμε αλλο λετονο με την εθνικη του και αλλο με την φανελα μας.Θεωρω οτι ειναι θεμα προσαρμογης να ανεβει η αποδοση του. Ειναι πολυ ποιοτικος παικτης με καλα στοιχεια και σωματικα προσοντα για να σκεφτομαστε αν θα πρεπει να θυσιαστει για αποκτηση ψηλου.

Δεν μπορεις να επιβαλεις σε καποιον πως θα παρακολουθησει εναν αγωνα μπασκετ. Ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος αυτο. Εχεις δικιο για οσους φευγουν 2-3 λεπτα πριν τελειωσει το ματς αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι αστοχα κατα την αποψη μου.

Νομιζω η κουβεντα που εχει ανοιξει για τον κοσμο ειναι λιγο ακαιρη. Δεν χασαμε απο την Αρμανι λογω του κοσμου. Χασαμε για αγωνιστικους λογους. Η κουβεντα για το ΣΕΦ ειναι αλλη υποθεση. Ο Ολυμπιακος χρειαζεται καινουργιο γηπεδο.

Zephyr
Αυτη η κουβέντα για τον κόσμο στο γήπεδο μου θυμίζει φίλο σουπερά την Θεσσαλονίκη που γύριζε μετά από αγώνα στο Παλέ με τον λαιμό κλειστό κ εγώ ήμουν σε φάση "καλά εσύ τώρα είδες αγώνα ή γκάριζες επί 2 ώρες?"
Ο καθένας παει γήπεδο για να το χαρεί όπως αυτός νομίζει. Το θέμα είναι ότι ο κόσμος που έκανε "φασαρία" τα προηγούμενα χρόνια, προτιμά λόγω κρίσης να επενδυει σε διαρκείας στο Καραΐσκάκη παρά στο ΣΕΦ. Αυτό βέβαια ελάχιστα επηρεάζει την ομάδα, όλο αυτό το στόρι " ο πυρινος κόσμος που σμπρώχνει την ομάδα" περισσότερο είναι θέμα μάρκετινγκ παρά αλήθεια. Τα μεγάλα διπλά πως τα κάνουμε δηλαδή χωρίς κόσμο?
shaq7
Ρε παιδια αυτο με τους πατατακηδες δεν το καταλαβαινω..δεν ειναι οτι γεμιζουν το γηπεδο ωστε να μενουν εξω αυτοι που φωναζουν..μια χαρα μπορουν να ρθουν και αυτοι απλα το να βλεπουν το ματς με την ντουζερλαντ πως λεγεται τους ειναι πιο σημαντικο.Να φυγουν οι πατατακηδες και οι γκομενες που βγαζουν σελφι να μεινουν 2000 ατομα θα ναι καλυτερο δηλαδη ?
Ασε που και οταν ερχονται στα παιχνιδια με τον παο φαινεται οτι δεν τους νοιαζει η ομαδα οταν κοβουν τον ρυθμο της με βομβες και ιστοριες.
Coach Periklis
παιδιά , για μένα είναι καθαρά θέμα γηπέδου. Μια φορά πήγα στη ζωή μου ( σεζόν 2012-2013 ) και δεν ξαναπατάω . Εκτιμώ τα πάμφθηνα εισιτήρια που βάζει η ΚΑΕ , 10 ευρώ πλήρωσα, αλλά έβλεπα τους παίκτες σαν μυρμήγκια

τα μπασκετικά πρεπει να είναι σε κοντινή απόσταση απ το παρκέ , με καλή οπτική και ακουστική και όχι στάδια

Αν για καλύτερη θέση χρειάζομαι κανα 20ρικο και βάλε , ε δεν τα δίνω συγνώμη . Μένω και Νεα Φιλαδέλφεια δεν είμαι δίπλα να μην σκεφτώ και την ταλαιπωρία

Θλιβερή η εικόνα και πάλι χτες, συμφωνώ αλλά απ την άλλη δεν δικαιούμαι να μιλώ κιόλας

Νομίζω μετά τον Μπλατ η επόμενη τεράστια κίνηση πρέπει να είναι γήπεδο. Θα στηρίξω και θα φωνάξω αρκεί να νιώσω μέροις του "παιχνιδιού" κι εγώ
papp7
QUOTE (akratacity @ Oct 26 2018, 18:08 ) *
Δεν μπορεις να επιβαλεις σε καποιον πως θα παρακολουθησει εναν αγωνα μπασκετ. Ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος αυτο. Εχεις δικιο για οσους φευγουν 2-3 λεπτα πριν τελειωσει το ματς αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι αστοχα κατα την αποψη μου.

Νομιζω η κουβεντα που εχει ανοιξει για τον κοσμο ειναι λιγο ακαιρη. Δεν χασαμε απο την Αρμανι λογω του κοσμου. Χασαμε για αγωνιστικους λογους. Η κουβεντα για το ΣΕΦ ειναι αλλη υποθεση. Ο Ολυμπιακος χρειαζεται καινουργιο γηπεδο.


Για αυτό είπα πως αυτό που θα πω θα ακουστεί λάθος. Αλλά η ουσία της έδρας αυτή είναι, ατμόσφαιρα που ντομπαρει τον γηπεδούχο .γιουχαρισμα σε κάθε άμυνα χειροκροτημα και επιφωνήματα στην επίθεση . Αλλά όπως σωστά είπες ο καθένας φέρεται όπως θέλει στο γήπεδο και σίγουρα δεν είναι δική μου δουλειά να τον κρίνω .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.