Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΕΚ 2007/08
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
mono maroussi
QUOTE(pierce21 @ Jul 24 2007, 05:53 PM) *
πες οτι εγω αλλαξα γνωμη. Εσυ μεχρι την μεση της χρονιας (τουλαχιστον) παιχταρα τον ειχες βγαλει. Αν ειναι τοσο ασχετος γιατι τον πηρε στην προετοιμασια ο γιαννακης; και επαναλαμβανω σε εσας επρεπε να δημιουργει μονος του τα σουτ του γιατι δεν ειχε play maker(πραγμα το οποιο δεν απαντησες ουτε πριν) ενω στην ΑΕΚ θα εχει τουλαχιστον τον λι.(τον σιουτη δεν τον αναφερω γιατι θα γελασει και ο καθε πικραμενος....)
τον παπανικολαου που τον θελατε και εσεις δεν αξιζει; Περιμενε οι μετεγγραφες ακομα τωρα αρχισαν για την ΑΕΚ.
(μηπως θελεις να γραψεις τι σου ειπε ενας απο τους 23 οπαδους του αμαρουσιου για τις μετεγγραφες που εχετε κανει; tongue.gif )

ασε ρε που τον εβγαλα παιχταρα..ναι ρε μου πε ο αλλος οτι οι μεταγραφες ειναι για τον π...!αποψη του μπορει να χε πιει ηερεις τι..χαχαχα..τον παπ εγω δεν τον ηθελα το χα πει..χαχα σιουτης..σας λυπαμαι..γουσταρω να σε κοντραρω ρε π...χαχα μαρουσι μια ζωη ρε παλι απο κατω θα σαι στα εισητηρια οπως περυσι
ashton
http://vasilissa.blogspot.com/2007/07/blog-post_24.html

η αποψη μου για Παπανικολάου και τα στατιστικά καριέρας (έτοιμη τροφή για ΑΡΔ :-)
mono maroussi
με συνχωρειτε για τον αθυροστομο λογο μου tongue.gif
Anaz
QUOTE(pierce21 @ Jul 24 2007, 04:24 PM) *
σε ευχαριστω που μου επιβεβαιωνεις οτι δεν ειχε συμπαικτες. tongue.gif οπως και στην μεγαλυτερη διαρκεια της σεζον δεν ειχε και προπονητη smile.gif
η δουλεια του δεν ειναι να μοιραζει μπαλες δεν ειναι play maker.
σε εσας ποιος του εδινε την πασα; ο στεφανιδης; τα παντα μονος του επρεπε να τα κανει...

Ε οχι κ δεν ειχε συμπαιχτες..Το να μου πεις οτι το Μαρουσι δεν ειχε καλο πλευ,ισχυει. Αλλα συμπαιχτες καλους βεβαιως κ ειχε. Επισης κ ο Χαραλαμπιδης στον Μακεδονικο εδειξε οτι μπορει να κανει σχεδον οτι κ ο Κυριτσης στο σκοραρισμα αλλα φετος διαλεξε (του ανεθεσαν καλυτερα..) αλλο -πιο οργανωτικο- ρολο. Ο Κυριτσης ειναι σκορερ παλιας κοπης.Τυπου Διαμαντοπουλου,Λιαδελη αλλα χαμηλοτερης αξιας.Εχει το χαρισμα να "βλεπει καλαθι",ειναι γρηγορος με καλο πρωτο βημα κ σουτ απο μεση αποσταση, αλλα δεν πασαρει κ γενικα δεν μπορει να προσφερει σε κανεναν αλλο τομεα. Ειναι παιχτης για μεσαια ομαδα Α1.Δεν νομιζω οτι μπορει για παραπανω.. Δεν ειναι κακη μεταγγραφη για την Αεκ βεβαια,αλλα μην περιμενετε να κανει κατι διαφορετικο εκει..με εναν πιο περιορισμενο ρολο χανει πολυ μεγαλο μερος της αξιας του γιατι ειναι παιχτης που θελει μπαλα στα χερια του.Απλα θα'ναι μια πολυ καλη λυση απ'τον παγκο για το περιφερειακο σκοραρισμα.Κ αν εχει κ αλλες λυσεις η Αεκ για τη θεση,θα μπορει να αποφυγει την αρνητικη του επιδραση στην ομαδα στα κατω του μετριου βραδια του,κ να ευεργετηθει των καλων..Γενικα παντως δεν ειναι ιδιαιτερα ασταθης παιχτης,που σημαινει οτι θα ειναι σε θεση να βοηθαει ανα πασα στιγμη, σαν εναλλακτικη.
Pierce
ok ειχε 3 καλους συμπαικτες μεσα στην ομαδα. αλλα ηταν αυτος που τραβαγε το κουπι το περισσοτερο διαστημα μεσα στη σεζον(ο σειμπουτις με ειχε καψει στο φαντασι tongue.gif ). Θεωρω παντως οτι οι προσπαθειες του θα ειναι περιορισμενες σε σχεση με το μαρουσι καθως θα βρει μπροστα του τον παπανικολαου που νομιζω οτι θα ειναι ο βασικος στη θεση του. Οπως και να ειχε ειναι μια πολυ καλη μοναδα για το φετινο ροστερ της ΑΕΚ. Απο του χρονου βλεπουμε cool.gif
mono maroussi
QUOTE(pierce21 @ Jul 24 2007, 10:02 PM) *
ok ειχε 3 καλους συμπαικτες μεσα στην ομαδα. αλλα ηταν αυτος που τραβαγε το κουπι το περισσοτερο διαστημα μεσα στη σεζον(ο σειμπουτις με ειχε καψει στο φαντασι tongue.gif ). Θεωρω παντως οτι οι προσπαθειες του θα ειναι περιορισμενες σε σχεση με το μαρουσι καθως θα βρει μπροστα του τον παπανικολαου που νομιζω οτι θα ειναι ο βασικος στη θεση του. Οπως και να ειχε ειναι μια πολυ καλη μοναδα για το φετινο ροστερ της ΑΕΚ. Απο του χρονου βλεπουμε cool.gif

ναι του χρονου θα ερθει ο ιδιος ο πιρς... tongue.gif ..ελα ρε που θα πεις για σειμπουτις χιλιες φορες καλυτερα επαιξε..κατι παραπανω ξερω εδω μεσα..μεχρι λαρισσα πατρα πηγαμε που ο αλεξακης δεν βλεποταν..τεσπα θα δειξει
Pierce
μεχρι τα χριστουγεννα δεν βλεποταν ο σειμπουτις. οταν τον εβγαλα απο την ομαδα μου στο φανταζι τοτε πηρε τα πανω του sad.gif . κατι ξερουμε και εμεις. φανταζομαι τα τελευταια 2 χρονια ηταν αλεξαρας αλλα τωρα εγινε αλεξακης. Συνεχιζεις να μην απαντας παντως για τον ποιο ειχε για play maker διπλα του και γιατι τον πηρε στην προετοιμασια στην εθνικη αφου ειναι ''αλεξακης''. Μπορει να μην ερθει ο πιρς (που καποτε ηταν να ερθει αλλα ο καλαφατακης αν δεν κανω λαθος ειχε πει οτι δεν ειχε εμπειρια...) αλλα σιγουρα κατι καλυτερο λογικα θα υπαρχει. τεσπα μην το κουραζουμε αλλο ,μια χαρα ειναι ο αλεξης για ομαδα που θα παιξει στο μιλκο καπ της φιμπα smile.gif
mono maroussi
QUOTE(pierce21 @ Jul 24 2007, 11:05 PM) *
μεχρι τα χριστουγεννα δεν βλεποταν ο σειμπουτις. οταν τον εβγαλα απο την ομαδα μου στο φανταζι τοτε πηρε τα πανω του sad.gif . κατι ξερουμε και εμεις. φανταζομαι τα τελευταια 2 χρονια ηταν αλεξαρας αλλα τωρα εγινε αλεξακης. Συνεχιζεις να μην απαντας παντως για τον ποιο ειχε για play maker διπλα του και γιατι τον πηρε στην προετοιμασια στην εθνικη αφου ειναι ''αλεξακης''. Μπορει να μην ερθει ο πιρς (που καποτε ηταν να ερθει αλλα ο καλαφατακης αν δεν κανω λαθος ειχε πει οτι δεν ειχε εμπειρια...) αλλα σιγουρα κατι καλυτερο λογικα θα υπαρχει. τεσπα μην το κουραζουμε αλλο ,μια χαρα ειναι ο αλεξης για ομαδα που θα παιξει στο μιλκο καπ της φιμπα smile.gif

εγω τον εβριζα τον αλεξακη τον ατομισταρο απο περισι στο μαρουσι..μετρημενα τα καλα παιχνιδια..πλει ειχε στεφανιδη χαραλαμπιδη..δεν νομιζω ο μπιδης να σε χαλαει ε..αμα ηταν τοσο παιχταρας το μαρουσι θα ανανεωνε την οψιον που ειχε αλλα τον διωξαμε..ενταξει τωρα πηγε σε μια κατωτερη ομαδα με βαση τη βαθμολογια να δουμε τι θα κανει..οσο για το φιμπα καπ εκει παιζεις καλος η κακος και μακαρι να μαι εγω που θα σε αποκλεισω 19.gif
mono maroussi
α και ο σειμπουτις απο τιην αρχη ματια εβγαζε..
rchos
QUOTE
α και ο σειμπουτις απο τιην αρχη ματια εβγαζε..



ετσι οπως παιζει αμυνα αυτο το παλικαρι με τα χερια οτι θες μπορει να σου βγαλει!! tongue.gif tongue.gif
ashton
QUOTE
Ο Δ.Παπανικολάου στο site του ΕΣΑΚΕ: "Η ΑΕΚ είναι μία μεγάλη πρόκληση"
Ημ/νία: 2007-07-24


Στην τελευταία συνέντευξη που έδωσε, ως παίκτης του Παναθηναϊκού ακόμα, μετά τέλος του 5ου τελικού, είχε δηλώσει…. «Πιστεύω ότι μπορώ να παίξω καλό μπάσκετ ακόμα. Είμαι σε μία πολύ καλή ηλικία». Ελάχιστες ημέρες μετά κι ενώ, μέσα σε πολύ φιλικό κλίμα είχε χωρίσει τους δρόμους του με τον Παναθηναϊκό, ήρθε η επιβεβαίωση. Ο Παπ έγινε μήλον της έριδος για πολλές ομάδες και δε χρειάζεται να αναφέρουμε ονόματα. Εν τέλει, ο ίδιος επέλεξε την ΑΕΚ. Ετσι του χρόνου ο Δημήτρης Παπανικολάου θα αγωνίζεται με την κιτρινόμαυρη φανέλα και τον δικέφαλο στο στήθος.

«Αρχικά και πριν πω οτιδήποτε θα ήθελα μέσα από την καρδιά μου να ευχαριστήσω όλες τις ομάδες που εκδήλωσαν ενδιαφέρον προς το πρόσωπό μου. Ηταν εξαιρετικά τιμητικό για εμένα και το εκτιμώ» είπε ο Δημήτρης Παπανικολάου, μιλώντας στο site του ΕΣΑΚΕ… Και συνέχισε: «Οι λόγοι που επέλεξα την ΑΕΚ ήταν συγκεκριμένοι. Είναι μία ομάδα που προσπαθεί να δημιουργήσει κάτι πολύ καλό, ένα ανταγωνιστικό σύνολο για να επανέλθει στο κλαμπ των κορυφαίων του ελληνικού μπάσκετ. Προσωπικά αντιμετωπίζω την ΑΕΚ ως μία τεράστια πρόκληση σε αυτή τη νέα σελίδα που ανοίγει την ιστορία της. Ακολούθως σκέφτομαι ότι η συγκεκριμένη ομάδα έχει πολύ υψηλότερο ταβάνι στους στόχους της από αυτό που φαινόταν έως τώρα. Κι εδώ έρχεται η πρόκληση που ανέφερα λίγο νωρίτερα. Εκτίμησα πολύ τις κουβέντες που κάναμε με τον νέο ιδιοκτήτη και τον προπονητή της ΑΕΚ. Μου προσφέρθηκαν οι καλύτερες συνθήκες εργασίας και θα επαναλάβω ότι η συμφωνία μου με την Ενωση αποτελεί μία πολύ μεγάλη πρόκληση στην καριέρα μου».

Ο ίδιος δε θέλησε να μιλήσει για επιβεβαίωση της αξίας του μέσα από το ενδιαφέρον που εκδήλωσαν για αυτόν κάποιες από τις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας και παράλληλα, χωρίς να ξεχάσει τις αγαπημένες του συνήθειες, ήταν ειλικρινής… «Είναι γεγονός και δε χρειάζεται να το παραβλάψουμε ότι με βοήθησε πάρα πολύ το τελευταίο παιχνίδι της σειράς με τον Ολυμπιακό. Ο πέμπτος τελικός. Εχω την πεποίθηση ότι μετά από αυτό του ματς, όπου ομολογουμένως επανεμφανίστηκα στο προσκήνιο, το ενδιαφέρον που μπορεί να είχαν κάποιες ομάδες για εμένα, αναθερμάνθηκε. Σήμερα, νιώθω πολύ καλά και επιπλέον, ως άνθρωπος και ως αθλητής, μου αρέσουν πολύ οι προκλήσεις. Ομολογώ ότι θα μπορούσα αν ήθελα, και το είχα συζητήσει με τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού, να μείνω στην προηγούμενη ομάδα μου και να κάθομαι. Δεν μου αρέσει αυτό όμως. Θέλω να έχω πρωταγωνιστικό ρόλο. Να δουλέψω μέσα στο γήπεδο σκληρά για να βοηθήσω κι εγώ από την πλευρά μου να πετύχει η ΑΕΚ τους στόχους της».

Το γεγονός ότι ίσως ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έπαιζαν στο ίδιο γήπεδο δεν έπαιξε ρόλος την απόφασή του («αφού έτσι κι αλλιώς δεν ξέρουμε ποια έδρα θα έχουμε φέτος, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν το πολυκαταλαβαίνεις ότι συγκατοικείς σε ένα γήπεδο με μία άλλη ομάδα»), αλλά μιλώντας για στόχους, ο Παπ έβαλε τα πράγματα στη θέση τους… «Αυτό που εισπράττω κι εγώ είναι το γεγονός ότι στις τάξεις του κόσμου υπάρχει μεγάλος ενθουσιασμός για την κατάσταση που δρομολογείται στην ΑΕΚ. Υπάρχει ένα πολύ αισιόδοξο κλίμα κι αυτό είναι σπουδαίο, αρκεί να μην υπάρχει ταχύτατη εναλλαγή συναισθημάτων. Προσωπικά το μόνο που ζητάω είναι υπομονή. Είναι απαραίτητη. Η ΑΕΚ έχει φιλοδοξία να χτίσει μία μεγάλη ομάδα, αλλά όλοι ξέρουμε, ο προπονητής, η διοίκηση, οι παίκτες, ότι οι ομάδες δε γίνονται από τη μία στιγμή στην άλλη. Η ΑΕΚ πέρασε μία μεγάλη κοιλιά και σε κάθε περίπτωση αυτό δεν γίνεται να αλλάξει. Θα χρειαστεί χρόνος, διότι δεν μπορεί να ξεπεραστεί σε χρόνο ρεκόρ. Πλέον μόνο η φανέλα της ΑΕΚ είναι ιστορική. Χρειάζεται μεγάλη στήριξη από τον κόσμο και καθόσον αντιλαμβάνομαι θα την έχει. Δε θα μιλήσω για στόχους. Η ομάδα θα αργήσει λίγο να βρει το δρόμο της κι αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό μετά από τις δύσκολες ημέρες που πέρασε. Εμείς, παίκτες, προπονητές και διοίκηση, μπορούμε να υποσχεθούμε ότι σε κάθε αγώνα θα δίνουμε την ψυχή μας και ό,τι έχουμε μέσα στην καρδιά μας για να κερδίζουμε. Αν γίνει αυτό θα είμαστε στη σωστή κατεύθυνση».

Και κατέληξε: «Ως αντίπαλος πάντα σκέφτεσαι δύο φορές όταν καλείσαι να αντιμετωπίσεις την ΑΕΚ κι αυτό οφείλεται εν πολλοίς στον κόσμο της. Πιστεύω ότι θα είναι κοντά μας. Πέρασε δύσκολες στιγμές, αλλά πλέον έχει ανοίξει μία νέα σελίδα.και πιστεύω ότι εμείς ως ομάδα και ο κόσμος βρισκόμαστε στην …ίδια σελίδα κι όχι σε διαφορετικές. Θα το χρειαζόμαστε πολύ αυτό».


esake.gr
Anaz
Πραγματι ο Σειμπουτις ηταν ο πιο σταθερος παιχτης του Αμαρουσιου φετος,και ειχε περιπου ιδιο μεσο ορο ποντων αλλα με πολυ καλυτερα ποσοστα απ'τον Κυριτση. 13.5 ποντοι με 53%FG εναντι 14.3 ποντοι με 40%FG. Ο Κυριτσης γενικα φετος δεν εκανε καλη χρονια,οπως περσι, ειναι η αληθεια. Παρόλ'αυτα τον θεωρω κι εγω καλη μεταγγραφη για την Αεκ.
Αλλα κ απ'την αλλη το ελληνικο διδυμο Καλαμποκη-Μπαρλου που κλεινει ο Πανιωνιος το θεωρω καλυτερο απ'το Παπανικολαου-Κυριτση της Αεκ.
Γενικα ο στοχος της τετραδας που θελει να πετυχει η Αεκ,δεν ειναι ευκολος..Θελει δουλεια.. Πανιωνιος κ Πανελληνιος θα'ναι πιθανοτατα παλι ανταγωνιστικοτατοι..
ashton
QUOTE
Goal" 09:10 25/7«Ψηλά με την ΑΕΚ»
ΤΩΝ Γ. ΧΑΛΑΒΑΖΗ & Γ. ΤΡΟΥΜΟΥΣΗ

Ο Δημήτρης Παπανικολάου γράφει ιστορία και το ξέρει. Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και τώρα ΑΕΚ. Το παρελθόν δεν το διαγράφει, αλλά τον νοιάζει πλέον μόνο το παρόν και το μέλλον.

«Είμαι χαρούμενος που οι τρεις μεγάλες ομάδες της Αθήνας με έχουν επιλέξει για να αγωνιστώ με τα χρώματά τους» λέει στο «Goal» το νέο απόκτημα της Ενωσης, που συνεχίζει: «Πλέον κοιτάζω το σήμερα και τη νέα μου ομάδα, που είναι η ΑΕΚ. Στόχος μου είναι να προσπαθήσω με όλη μου την ψυχή ώστε να φτάσει και πάλι ψηλά, εκεί που της αξίζει. Η εικόνα της τα τελευταία χρόνια δεν ήταν καλή και αυτό δεν της άξιζε. Η ΑΕΚ είναι γεννημένη να κάνει πρωταθλητισμό. Της αξίζει να έχει μια υγιή διοίκηση και υγιείς συνθήκες για τους παίκτες. Αλλωστε είναι μία ομάδα με πολύ κόσμο δίπλα της. Αν η ΑΕΚ γίνει ανταγωνιστική και έχει γεμάτο γήπεδο, θα είναι σαν να έχει πάρει ένα μικρό τίτλο».

«Η αλλαγή»
Ο Δημήτρης Παπανικολάου έβαλε την υπογραφή του στο τριετές συμβόλαιο που του πρότεινε η ΑΕΚ και ο ίδιος εξηγεί την επιλογή του: «Το σίγουρο είναι ότι δεν θα ερχόμουν στην ΑΕΚ, αν δεν υπήρχε αλλαγή στο ιδιοκτησιακό καθεστώς. Πλέον η αλλαγή που έγινε φέρνει μαζί της έναν άνεμο αισιοδοξίας. Θέλω, βέβαια, να συστήσω λίγη υπομονή, γιατί η ΑΕΚ είναι μία ομάδα με καινούργιο πρόεδρο, νέο προπονητή και παίκτες. Προσωπικά αντιμετωπίζω την ΑΕΚ ως μία τεράστια πρόκληση σε αυτή τη νέα σελίδα που ανοίγει στην ιστορία της. Η ομάδα έχει πολύ υψηλότερο "ταβάνι" στους στόχους και γι αυτό την επέλεξα. Εκτίμησα πολύ τις κουβέντες που κάναμε με τον νέο ιδιοκτήτη της ΑΕΚ Δημήτρη Δρόσο και τον προπονητή της ομάδας Αγγελο Κορωνιό».

Ο «Παπ» θεωρεί πλέον ότι η ΑΕΚ θα γίνει ανταγωνιστική και θα κερδίσει εκ νέου την εκτίμηση των αντιπάλων της: «Η ΑΕΚ θα ξαναγίνει ανταγωνιστική. Θα πρέπει ο αντίπαλος να σκέφτεται και την περίπτωση της ήττας όταν παίζει μαζί της, πράγμα που δεν γινόταν τα τελευταία χρόνια. Η ΑΕΚ χρειάζεται να φτιάξει υγιή διοίκηση και κάθε χρόνο να πετυχαίνει και κάτι καλύτερο».

«Να με αγαπήσει ο κόσμος»
Ο Δημήτρης Παπανικολάου είναι από μικρός ΑΕΚτζής, ωστόσο διευκρινίζει αμέσως: «Δεν θέλω να επικεντρωθώ σε αυτό». Την απορία που προκύπτει την εξηγεί ευθύς αμέσως: «Θέλω ο κόσμος της ΑΕΚ να με αγαπήσει για την προσπάθειά μου μέσα στο γήπεδο και όχι για τα καλά λόγια που θα πω για την ΑΕΚ».

«Ερωτευμένος με το μπάσκετ»
Η προσπάθεια των οπαδών της ΑΕΚ και δη της Original στην αλλαγή του ιδιοκτησιακού καθεστώτος ήταν τεράστια. Πλέον τα σπουδαία ονόματα παικτών τύπου Παπανικολάου αρχίζουν να εισρέουν στο νέο ρόστερ και αυτά με τη σειρά τους υπόσχονται συνεχή αγώνα με στόχο να επαναφέρουν τη «βασίλισσα» εκεί που της αξίζει. «Θα δίνουμε το 100% των δυνάμεών μας και θα ιδρώνουμε τη φανέλα» δηλώνει, απευθυνόμενος στον κόσμο, το νέο μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα της Ενωσης και συνεχίζει κάνοντάς του πρόσκληση: «Τον θέλουμε κοντά στην ομάδα για να δημιουργεί την ατμόσφαιρα που μόνο αυτός ξέρει, αλλά πάντα σε κόσμια πλαίσια».

Στο ξεκίνημα της καριέρας του, όταν ακόμα έπαιζε στο Σπόρτιγκ, ο Δημήτρης Παπανικολάου είχε δηλώσει ερωτευμένος με την πορτοκαλί μπάλα. Πλέον έπειτα από μια και πλέον δεκαετία στον «Παπ» δεν έχει ξεθυμάνει αυτός ο... έρωτας. «Αυτός ο έρωτας ισχύει ακόμα. Αλλωστε το εύκολο για μένα θα ήταν να μείνω στον Παναθηναϊκό, να πληρώνομαι, χωρίς να έχω μεγάλη συμμετοχή. Ηθελα, όμως, να έχω έναν περισσότερο πρωταγωνιστικό ρόλο και είμαι χαρούμενος που αναζήτησα την τύχη μου σε άλλη ομάδα».

Μητρόπουλος, ο πρώτος διδάξας
Ο Δημήτρης Παπανικολάου γράφει ιστορία, αφού θα γίνει ο πρώτος Ελληνας μπασκετμπολίστας που θα φορέσει τη φανέλα των τριών «μεγάλων» του κέντρου, του Ολυμπιακού, του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ. Το έχει ήδη κάνει ένας ξένος, ο Κροάτης Αριαν Κόμαζετς...

Ο «Παπ» είναι μόλις ο δεύτερος Ελληνας που θα καταφέρει κάτι τέτοιο. Ο πρώτος που το έπραξε είναι ο Τάσος Μητρόπουλος. Ηταν 24 Ιουλίου 1981 όταν ο Σταύρος Νταϊφάς έδωσε 30 εκατομμύρια δραχμές, πολύ μεγάλο ποσό για την εποχή, για να εντάξει στο ρόστερ του Ολυμπιακού το διεθνή σέντερ φορ. Ο «Ράμπο» κατέγραψε σπουδαία καριέρα με τους «ερυθρολεύκους», γεμάτη τίτλους. Το 1992 του είπαν ότι δεν τον χρειάζονται στον Ολυμπιακό. Ο Μητρόπουλος «πάγωσε» όπως και οι οπαδοί του Ολυμπιακού, που διαμαρτυρήθηκαν. Τον δέχθηκε η ΑΕΚ του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Σε δύο χρονιές πήρε δύο πρωταθλήματα. Μετά το άτυχο για τα ελληνικά χρώματα Μουντιάλ του 1994, ο Μητρόπουλος έμεινε χωρίς ομάδα. Πήρε το ρίσκο και αποδέχθηκε την πρόταση του Παναθηναϊκού. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού επαναστάτησαν. Το ίδιο και οι Παναθηναϊκοί. Ο «Ράμπο» στα πράσινα; Είναι δυνατόν; Η παρουσία του στο «τριφύλλι» ήταν μόλις ένα τέταρτο στο 5-1 επί της Καβάλας στις 26 Οκτωβρίου 1994. Δεν ξαναφόρεσε την πράσινη φανέλα. Ο ίδιος είπε αργότερα ότι έκανε λάθος, όμως είχε γράψει ιστορία, όπως και ο «Παπ» από χθες.

ΓΡ. ΔΗΜΑΚΑΚΟΣ


GOAL NEWS
mono maroussi
QUOTE(Anaz @ Jul 25 2007, 06:10 AM) *
Πραγματι ο Σειμπουτις ηταν ο πιο σταθερος παιχτης του Αμαρουσιου φετος,και ειχε περιπου ιδιο μεσο ορο ποντων αλλα με πολυ καλυτερα ποσοστα απ'τον Κυριτση. 13.5 ποντοι με 53%FG εναντι 14.3 ποντοι με 40%FG. Ο Κυριτσης γενικα φετος δεν εκανε καλη χρονια,οπως περσι, ειναι η αληθεια. Παρόλ'αυτα τον θεωρω κι εγω καλη μεταγγραφη για την Αεκ.
Αλλα κ απ'την αλλη το ελληνικο διδυμο Καλαμποκη-Μπαρλου που κλεινει ο Πανιωνιος το θεωρω καλυτερο απ'το Παπανικολαου-Κυριτση της Αεκ.
Γενικα ο στοχος της τετραδας που θελει να πετυχει η Αεκ,δεν ειναι ευκολος..Θελει δουλεια.. Πανιωνιος κ Πανελληνιος θα'ναι πιθανοτατα παλι ανταγωνιστικοτατοι..

μην ξεχνας και το Μαρουσι φιλε που χει 2 μεταγραφες ακομα που μαλλον θα να σερβοι..πηραμε και καλο διδυμο αμερικανων βαλε και τζασβιν(πολυ καλη χρονια αν και ηρθε στα μεσα της περιοδου),οπως και χαραλαμπιδη,καιμακογλου..α θυμηθειτε το ονομα Παραγυιος..πολυ ακτικος παικτης που πιστευω θα ναι η εκπληξη του αμαρουσιου φετος
suspect
Εξαιρετικος σκορερ που θα μπορουσε να επαιζε στην Εθνικη ο Κυριτσης αν δεν εβρισκε μπροστα του την αγια 5αδα.

Μια χαρα κινηση, θα βοηθησει πολυ.




απο τους καλους δευτερους του ελληνικου πρωταθληματος ο Παπ, που στην ομαδα μας ισως αποδειχθει καθοριστικος γιατι μπορει να παιξει και στην αμυνα και στην επιθεση.

ειναι ισως η πρωτη φορα στην καριερα του που καλειται να επιδειξει ταυτοχρονα και προσωπικοτητα και ταλεντο και ωριμοτητα και ηγετικο προφιλ.

θετικη και αυτη η κινηση.
Anaz
Eκανε την εκπληξη η Αεκ με Μπαρλο,και τον πηρε μεσα απ'τα χερια των Πανιωνιο(κυριως) και Αρη που τον ηθελαν! 41.gif
Pierce
πολυεργαλειο ο τυπος. Στη πρωτη του χρονια στον ολυμπιακο ηταν πολυ καλος κατι που εκανε και περσι οποτε τον χρησιμοποιουσε ο πινχας. πολυ καλη μετεγγραφη καθως δειχνει να φτιαχνει εναν πολυ καλο κορμο απο (καλους αλλα πιο δευτεροκλασατους) ελληνες παιχτες η ομαδα. μπραβο
mono maroussi
QUOTE(pierce21 @ Jul 25 2007, 04:23 PM) *
πολυεργαλειο ο τυπος. Στη πρωτη του χρονια στον ολυμπιακο ηταν πολυ καλος κατι που εκανε και περσι οποτε τον χρησιμοποιουσε ο πινχας. πολυ καλη μετεγγραφη καθως δειχνει να φτιαχνει εναν πολυ καλο κορμο απο (καλους αλλα πιο δευτεροκλασατους) ελληνες παιχτες η ομαδα. μπραβο

Μπαρλος ε..κσλη κινησουλα περυσι δεν φανηκε στον οσφπ παντως..α πιρς21 στην φαντασιτιμ λες δικεφαλος φιλοθεης..αφου Μαρουσι μενεις tongue.gif χεχε
Pierce
αμα μενω εγω μαρουσι εσυ μενεις ΠΕΥΚΗ biggrin.gif


QUOTE
Η διοίκηση της ΚΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει την απόκτηση του φόργουορντ Νίκου Μπάρλου (12/7/1979, 2μ.02). Ο παίκτης ξεκίνησε την καριέρα του στην Απολλωνιάδα και στη συνέχεια μεταγράφηκε στον Απόλλωνα. Την αγωνιστική χρονιά 2005-06 αποκτήθηκε από τον Ολυμπιακό, ενώ στο πρωτάθλημα που μόλις τελείωσε έπαιξε σε 23 αγώνες, σημείωσε 110 πόντους έχοντας 65% στις βολές (26/40), 66% στα δίποντα (33/50) και 33% στα τρίποντα (6/18). Μάζεψε 29 αμυντικά και 13 επιθετικά ριμπάουντ, μοίρασε έξι ασίστ, υπέπεσε σε 19 λάθη, «έκλεψε» 10 φορές την μπάλα και …έριξε δύο τάπες

«Νοιώθω ευτυχισμένος που η υπόθεση μεταγραφής μου είχε αίσιο τέλος» τόνισε ο Νίκος Μπάρλος και συνέχισε: «Εγγύηση για μένα αποτελεί η παρουσία των κ.κ. Δρόσου και Κορωνιού, οι οποίοι από την πρώτη στιγμή έδειξαν ότι με ήθελαν στην ομάδα. Επιθυμούσαν τη συμμετοχή μου στη νέα προσπάθεια που κάνει η ΑΕΚ. Πρωταρχικός σκοπός είναι η υλοποίηση των στόχων που έχουν τεθεί και η επιστροφή των φιλάθλων στο γήπεδο. Θέλουμε όσο τίποτα άλλο να μας στηρίξουν εντός και εκτός έδρας. Από την πλευρά μας, τους υποσχόμαστε ότι θα δουλέψουμε σκληρά και θα παλεύουμε σε κάθε αναμέτρηση».
aekbc.com
mono maroussi
QUOTE(pierce21 @ Jul 25 2007, 04:33 PM) *
αμα μενω εγω μαρουσι εσυ μενεις ΠΕΥΚΗ biggrin.gif

για αυτο μενει χωρις οπαδους η ομαδα..οταν δεν την υποστηριζουν οι κατοικοι της τι να πεις μετα..
ashton
http://vasilissa.blogspot.com/2007/07/blog-post_25.html

στατιστικά κλπ Μπάρλου
suspect
ο Χαρισης ειναι καλο σκαχτρο και θα βοηθησει ως αναπληρωματικος.

με τον Λι υπαρχει προβλημα.

καλος σκορερ αλλα θελω μια μπαλα μονος μου, δυο μπαλες μονος μου, ολη την ομαδα μονος μου.

προσωπικα, "φιλοσοφικα" δεν μου αρεσει σε μια ομαδα ο πρωτος σκορερ να ειναι πλεϊ μεϊκερ.

δεδομενο οτι εχουμε και τον κυριτση δεν ειμαι σιγουρος ουτε για το ποιος θα παιζει αμυνα, ουτε για το αν θα αλλαζει κανεις τη μπαλα.

βεβαια απο το να ειχαμε Σωτηρη Νικολαϊδη, καλυτερος ο Λι.
dimitris 888
ΓΙΑ ΣΥΜΤΣΑΚ ΤΙ ΛΕΤΕ??????
ashton
QUOTE
Η διοίκηση της ΚΑΕ ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση ν' ανακοινώσει την απόκτηση των Άρθουρ Λι και Κώστα Χαρίση. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ, ο οποίος ήταν δεύτερος σκόρερ του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας και ένας από τους πολυτιμότερους παίκτες της φετινής σεζόν, γεννήθηκε το έτος 1977 και έχει ύψος 1μ.85. Ξεκίνησε την καριέρα του πριν από 12 χρόνια, οπότε και έπαιξε στο Στάνοφορντ (NCAA) μέχρι την αγωνιστική περίοδο 1998-99. Στη συνέχεια μετακόμισε στην Τουρκία (Κομπασάν), στην Κροατία (Τσιμπόνα) και στην Ιταλία (Ρίμινι).

Την αγωνιστική περίοδο 2002-03 μεταπήδησε στην Ναχαρίγια (Ισραήλ), στο επόμενο πρωτάθλημα φόρεσε τη φανέλα της Σάσαρι και την περίοδο 2004-05 επέστρεψε στο Ισραήλ (Ναχαρίγια). Πριν καταλήξει στην ΑΕΛ πέρασε και από την Γαλλία (Σαλόν). Αναδείχθηκε δεύτερος σκόρερ του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας, κέρδισε τα περισσότερα φάουλ, κατέκτησε την τέταρτη θέση στα τρίποντα (103) και αποδείχθηκε ιδιαίτερα ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών (87%) αλλά και στην τελευταία προσπάθεια των αγώνων (buzzer beater), δηλαδή, πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας. Χαρακτηριστικά παιχνίδια ήταν εναντίον του Μακεδονικού (εκτός έδρας), εναντίον του Απόλλωνα Πατρών (εκτός έδρας) και εναντίον της Ολύμπια Λάρισας (εκτός έδρας), όπου πέτυχε καλάθι έχοντας τον αντίπαλό του στο …σβέρκο. Στην Λάρισα έπαιξε σε 26 αγώνες (875 λεπτά), σημείωσε 448 πόντους (152/174βολ., 103/188διπ., 30/75τριπ), μάζεψε 52 αμυντικά και 7 επιθετικά ριμπάουντ, μοίρασε 68 ασίστ, «έκλεψε» 30 φορές την μπάλα, …έριξε δύο τάπες σε αντίπαλό του και υπέπεσε σε 57 λάθη. Εναντίον της Ολύμπια Λάρισας πέτυχε τους περισσότερους πόντους επί ελληνικού εδάφους (30).

Ο Κώστας Χαρίσης, από την άλλη πλευρά, έχει ύψος 2μ.11 και γεννήθηκε στις 12/11/1979. Είναι απόφοιτος του κολεγίου USC, αγωνίστηκε κατά το παρελθόν στον Ολυμπιακό, τον Ηλυσιακό και την Ολυμπιάδα, ενώ συμμετείχε σε υποχρεώσεις της εθνικής ομάδας των ανδρών. Κατά τη διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου 2006-2007 ο Κώστας Χαρίσης έπαιξε σε 25 παιχνίδια (570 λεπτά) και σημείωσε 169 πόντους (35/50βολ., 64/101διπ.), 2/6τριπ., συγκέντρωσε συνολικά 105 αμυντικά και 51 επιθετικά ριμπάουντ, έκανε 40 κοψίματα, είχε 11 ασίστ και 9 κλεψίματα, ενώ υπέπεσε σε 28 λάθη.


aekbc.gr

welcome.
o Lee έχει γεμάτες σεζόν στην Ευρώπη εδώ και 7-8 χρόνια, έκανε καλές χρονιές τόσο στη Γαλλία όσο και στη Λάρισα, έχει καλό σουτ, παίρνει πάνω του φάσεις όταν η μπάλα καίει και έχει ποσοστά στις βολές γυρω στο 90%.

ο Χαρίσης δεν είναι κάτι το εξαιρετικό, αλλά σίγουρα καλύτερος του περσινου Μάγλου..

Στατιστικά κλπ των 2 νέων παικτων

http://vasilissa.blogspot.com/2007/07/lee.html
Pierce
QUOTE
Ο Άγγλος φόργουορντ, λοιπόν, τη σεζόν 2006/07 αγωνίστηκε σε 22 παιχνίδια (568 λεπτά), πετυχαίνοντας 210 πόντους με 39/52 (75%) βολές, 84/163 (51%) δίποντα και 1/1 τρίποντα, ενώ μάζεψε συνολικά 111 ριμπάουντ (59-52). Ο Γιάννης Σιούτης (27/7/1973, 1μ.82) φόρεσε μεταξύ άλλων τις φανέλες του Παναθηναϊκού, Άρη, Πανιωνίου, Σπόρτιγκ και Μίλωνα. Στο περασμένο πρωτάθλημα πέτυχε 302 πόντους, με 57/88 (64%) στις βολές, 43/85 (50%) στα δίποντα, 53/130 (40%) στα τρίποντα, συγκέντρωσε 66 ριμπάουντ (56αμ., 10επιθ.), και μοίρασε 125 ασίστ σε 30 αγώνες.



Ο Άγγελος Τσάμης (1μ.92, 02-10-1981), τέλος, με τη φανέλα της Ολυμπιάδας Πατρών σημείωσε 151 πόντους (21/25 (84%) βολές, 38/69 (55%) δίποντα, 18/53 (33%) τρίποντα), μάζεψε 26 επιθετικά φάουλ και 16 επιθετικά και μοίρασε 29 ασίστ.
aekbc.gr
soz
Eμένα μ΄αρέσουν πολύ οι μεταγραφές που έχει κάνει εως τώρα η ΑΕΚ.

Το σίγουρο ρόστερ μέχρι στιγμής ποιό είναι,ξέρει κάποιος;;
Pierce
να σου πω την αληθεια οι τελευταιες 3 δεν μου πολυ αρεσαν(ειδικα ο σιουτης) αλλα τι να κανουμε τωρα.Λογικα γεμιζει το ροστερ και ας μην ειμαστε πλεονεκτες .
το ροστερ μεχρι στιγμης ειναι αν δεν κανω λαθος

Arthur Lee, Σιούτης, Τσάμης ,Αλέξης Κυρίτσης,Δημήτρης Παπανικολάου, Χρηστος Ταπουτος,Νικος Μπάρλος ,Πιρσον ,Κ.Χαρίσης

+ τον παπανικολαου που εμεινε απο πέρυσι αλλα ειναι αγνωστο αν θα συνεχισει ή θα φυγει δανεικος και τον λιουις σιμς που ειχε υπογραψει με τον σπορτιγκ αλλα δεν ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα γιατι πηγε και υπεγραψε και με τον πανελληνιο. λογικα συντομα θα ξεκαθαρισει αν θα ειναι αυτος ο δευτερος αμερικανος..
Anaz
Ποιος ειναι αυτος ο Πιρσον..? Γιατι δεν κρατουσε τον Περκοβιτς??
man10
QUOTE(Anaz @ Jul 27 2007, 11:46 AM) *
Ποιος ειναι αυτος ο Πιρσον..? Γιατι δεν κρατουσε τον Περκοβιτς??

Ο Πιρσον νομιζω αν θυμαμαι καλα απο αυτα που διαβασα ειναι ενας Αμερικανος με κοινοτικο διαβατηριο(Αγγλικο)... Οντως και εγω πιστευω οτι ο Περκοβιτς επρεπε να μεινει...Μια χαρα παικτης ηταν...
Pierce
γιατι ο περκοβιτς εφυγε πριν γινει η κινηση απο το Δροσο και υπεγραψε στη Γερμανια. (σημαντικο πολυεργαλειο και αυτος ,σιγουρα θα ηταν υπερχρησιμος στον Κορωνιο)
οσο για τον πρισον περυσι αγωνιστηκε στις..... Νόι Σπορτ (Ιταλία) την μιση σεζον και την αλλη μιση στην Εβρέ (Α2 Γαλλίας) blink.gif
Anaz
Τεσπα,δεν ενθουσιαζουν οι κινησεις αυτες αλλα να δουμε..Εξαλλου λογικα προοριζονται για "δευτεροι"..Ουσιαστικα τωρα η Αεκ νομιζω θελει τρεις καλους ξενους παιχτες για να κλεισει το ροστερ. Το βασικο σεντερ κ το βασικο 2αρι ειναι οι πιο σημαντικες.
nikefalin
QUOTE(pierce21 @ Jul 27 2007, 02:51 PM) *
γιατι ο περκοβιτς εφυγε πριν γινει η κινηση απο το Δροσο και υπεγραψε στη Γερμανια. (σημαντικο πολυεργαλειο και αυτος ,σιγουρα θα ηταν υπερχρησιμος στον Κορωνιο)
οσο για τον πρισον περυσι αγωνιστηκε στις..... Νόι Σπορτ (Ιταλία) την μιση σεζον και την αλλη μιση στην Εβρέ (Α2 Γαλλίας) blink.gif

να επαναλάβω το ερώτημα...ο Τσάμης τι είδους συγγένεια έχει με τον Δρόσο και υπογράφει και στην ΑΕΚ ?
Γιατί αν μου πείτε πως ήταν ξετρελαμένος μαζί του ο Κορωνιός και τον ήθελε όσο τίποτα ..ήμαρτον..
όχι τίποτα άλλο, αλλά 1-2 συμπληρωματικούς είχε , Μάτος, Αθανασούλας (ξέρω δεν είναι 1-2 αλλά είναι νέοι), Κακαβάς, και ακόμα ακόμα και ο Μάκης.
ashton
Welcome και στους νέους .




Aγγελος Τσάμης, guard
2/10/1981 1m92
Πρωταθλητής Α2 το 2006 με την ΑΕΠ Ολυμπιάδα
Πρωταθλητής Β το 2005 με την ΑΕΠ Ολυμπιάδα
Πρωταθλητής Γ το 2003 με την ΑΕΠ Ολυμπιάδα

ΣΠΟΥΔΕΣ : τεχνικός εφαρμογών Η/Υ

φέτος
23 αγώνες, 151 πόντοι, 21/25 1π, 38/69 2π, 18/53 3π, 26-16ρ, 33λ, 29ασ, 19κλ, 2κψ


Γιάννης Σιούτης

1.80, 34 χρονών

στον Σπόρτιγκ το 2006/07

30αγ, 302π, 57/88 1π, 43/85 2π, 53/130 3π, 56-10ρ, 51λθ, 125ασ, 24κλ...856'18"

1991-1995 Mιλωνας
1995-1999 Αρης
1999-2000 Πανιώνιος
2000-2001 Αρης
2001-2002 Παναθηναϊκός
2002-2003 Ηρακλειο
2003-2004 Περιστέρι
2004-2005 Ηλυσιακός Α2
2005-2006 Δαφνη Α2
2006-2007 Σπόρτιγκ Α2


CHRIS PEARSON





Height: 207cm / 6'10''
Position: Forward
Born: 1979
Team: AEK (Greece) (2007-08)
Nationality: British
Agency: Championship Sports

Previous teams:
Evreux (France)
Noi Sport (Italy)
Bipop-C.RE (Italy)
Vichy (France)
Davidson (USA-SC)


Career / Comments:
240lbs / 108kg
Born: November 1, 1979 in Hull, England
Full name: Thomas Christopher Kandeh Pearson
Parents: Ann Merivale and David
-------------------------------------------------------------------------------
Outlook:
A quick inside player, who can also run a fastbreak for his team. Good shotblocker and rebounder, can score from outside. Ha s a nice hook-shot and his quick feet make him a good dfender.
-------------------------------------------------------------------------------
Career:
Cottingham
1998-1999: Davidson (NCAA)
1999-2000: Davidson (NCAA): 16 games: 10pts
2000-2001: Davidson (NCAA): 7.8ppg, 6.8rpg
2001-2002: Davidson (NCAA): 30 games: 11.8 ppg, 8.3 rpg, 0.6 apg
2002: Summer League in Treviso (ITA)
2002-2003: Vichy Auvergne (FRA-ProA): 25 games: 6.9ppg, 6.0rpg, 13ast
2003-2004: In March '04 signed back at Vichy Auvergne (FRA-ProA): 13 games: 8.7ppg, 5.2rpg
2004-2005: Vichy Auvergne (FRA-ProA,1T): 34 games: 7.8ppg, 5.6rpg, 1.1bpg, FGP: 60.9%, in May '05 was tested by Bipop-Carire Reggio Emilia (ITA-SerieA)
2005-2006: Noi Sport Monte Terminillo Rieti (ITA-Lega2): 38 games: 9.6ppg, 4.8rpg, 1.4spg, 1.4bpg, 2FGP: 63.6%
2006-2007: Noi Sport Monte Terminillo Rieti (ITA-Lega2): 10 games: 6.2ppg, 2.7rpg, 1.3spg, 1.2bpg, 2FGP: 59%, in Dec.'06 moved to ALM Evreux Basket (FRA-ProB): 22 games: 9.5ppg, 5.0rpg, 0.9apg, 1.4bpg, FGP: 51.8%FALSE, FT: 75.0%
2007-2008: AEK Athens (GRE-A1)
-------------------------------------------------------------------------------
Awards/Achievements:
United Kingdom Student National Team -99
World University Games -99
Southern Conf. North Division Regular Season Finalist -01
Southern Conf. North Division Regular Season Champion -02
Southern Conf. Tournament Winner -02
Southern Conf. All-Tournament 1st Team -02
All-Southern Conf. 2nd Team -02
Italian Lega2 Finalist -06
Eurobasket.com Italian Lega2 All-Bosmans Team -06
ashton
περισσότερα στοιχεία για τους παίκτες
http://vasilissa.blogspot.com/2007/07/pearson.html
ashton
επίσης συμφωνα με basketblog - eurobasket, εχει κλεισει και ο K'zell Wesson.
nikefalin
QUOTE(ashton @ Jul 28 2007, 12:30 AM) *
επίσης συμφωνα με basketblog - eurobasket, εχει κλεισει και ο K'zell Wesson.

Αυτός είναι καλός παίκτης, τον θυμάμαι από το παιχνίδι με τη Στρασμπούρ για την Ευρωλίγκα. Ρημπάουντερ , δυναμικός, με καλές κινήσεις κοντά στο καλάθι, καλούτσικο τζάμπσουτ από 3-4 μέτρα, είναι μια καλή κίνηση (μην πω η καλύτερη εως τώρα). Το μόνο του μειονέκτημα το ύψος. Δεν είναι και θηρίο , γύρω στα 2.02, 2.03.
Πάντως ούτε αυτός είναι ο "Ριβάλντο" που είχε πει ο Δρόσος.
Αυτόν τον Pearson από που τον ξεθάψαμε ? Επίσης, είναι ο Σιούτης στα 34 του καλύτερος από τον Σωτήρη ?
Έχω μια ανυσηχία για τον άσσο, ο Lee κράτησε μεν τη Λάρισα κατηγορία, αλλά αν αυτό είναι το μέτρο μας , θα έπρεπε να αγοράσει ο Δρόσος π.χ. όλο το Αιγάλεω ? όσον τον είχα δει πέρυσι δε μου είχε γεμίσει το μάτι για βασικός point καλής ομάδας.
Πίσω από αυτόν για την ώρα υπάρχει ο Σιούτης.
Γαι τον Τσάμη κανείς δεν έχει απαντήσει στο ερώτημα μου που παραπέμπει στο ουσιαστικό "Με τι αγωνιστικά κριτήρια έγινε αυτή η επιλογή ?"
Για τις υπόλοιπες κινήσεις εως τώρα, ο Χαρίσης είναι αξιόπιστος, δυνατός, κόβει και σουτ, είναι μια χαρά εναλακτική για μια καλή ομάδα. το ίδιο ακριβώς και για τον Παπανικολάου, εξαιρετική εναλακτική λύση που δυστυχώς έχει 5 χρόνια να παίξει βασικός και ευτυχώς την τελευταία φορά που έπαιζε ήταν καλός.
Για τον Κυρίτση είναι ευκαιρία καριέρας , αν δεν πετύχει και σε μας θα αρχίσει να κατεβαίνει το βουνό. Δίνει εύκολους πόντους, ανοίγει διαδρόμους και αποτελεί μια καλή λύση , οριακά για βασικός
Ο Μπάρλος είναι και αυτός ένα ουσιαστικό συμπλήρωμα. Απέκτησε εμπειρία πρωταθλητισμού και Ευρωλίγκας 2 σεζόν τώρα.
Μαζί με τον Ταπούτο και τον Wesson θα είναι μια ενδιάφερουσα γραμμή PF.

Αναμένουμε ακόμα το βασικό σέντερ, έναν καλό και αφοσιωμένο point και βέβαια ένα 2 άρι ακόμα.

Είτε μείνει ο Μάκης, είτε έρθει ο αρχηγός (Χατζής) και με δεδομένο τον Κυρίτση , χρειάζεται ένας περιφερειακός που να έχει έφεση στην άμυνα.
Εγώ θα ήθελα τον Καλαιτζίδη στον άσο (αν και νομίζω πως έκλεισε κάπου)
Όσο για τον βασικό σέντερ, βολεύομαι και με τον Σάκ tongue.gif αλλά μιας και έχουμε υπόσχεση για "Ριβάλντο" , Δρόσο φέρε τον Μουτόμπο !!! w00t.gif
Σοβαρά τώρα , μια καλή λύση που ήταν Ο Νίτσεβιτς πήγε στην Τουρκία, ο Γλυνιαδάκης ακόμα δεν έχει κατασταλάξει στο που θέλει να πάει...προτείνετε ρε παιδιά κάποιο καλό
Ginobili
http://www.superbasket.gr/?c=129&a=5265


Θα προτιμούσα να τον δώσουμε σε Πανιώνιο...τέλοσπάντων...
Aristofanis
QUOTE(Ginobili @ Jul 28 2007, 02:37 AM) *
http://www.superbasket.gr/?c=129&a=5265
Θα προτιμούσα να τον δώσουμε σε Πανιώνιο...τέλοσπάντων...


Στο Μαρούσι έπρεπε να δωθεί ο Σάκοτα όχι στην ΑΕΚ.
ashton
QUOTE
AEK Athens agreed terms with the American power forward/center K'Zell Wesson (201-F/C-77, college: La Salle), ex Bamberg's player, the experienced PF is expected to help Koronios's team as he is like the "round mount of Rebound" he has magnet in his hands, where he played the last years had double digits in the rebounding area (something like Watson, the ex PF of Panionios)


eurobasket.com


Height: 201cm / 6'7''
Position: Power Forward / Center
Born: 1977
Team: AEK (Greece) (2007-08)
Nationality: USA
Agency: Kingstone-Ibbc

College: La Salle
Previous teams:
Bamberg (Germany)
Strasbourg (France)
Gravelines (France)
BT Roseto (Italy)
Cholet (France)

Career / Comments:
240lbs / 109kg
Born: June 24, 1977 in Portland (Oregon) USA
Web site: http://www.zellywesson.com/
-------------------------------------------------------------------------------
Outlook:
A fine athlete with great desire. A super inside force with his 257 pounds...all strenght and good mobility on a solid.
Very strong...has an NBA sized body...has very long arms; A power forward that also is capable of playing the center position; Solid shooter from 18 Ft. in both from the top of the key and the baseline...shows a soft touch and good shooting selection; Has the ability to face up and beat the defender with one or two dribbles to the bucket; Safe offensive low post back to the basket player with good hands...likes the physical moves inside and uses an excellent jump hook to finish; Out-powers opponents; Uses also a consistent and productive turn around shot from the low post; Very strong rebounder as he positions himself so well on both ends of the floor...will score on offensive rebounding; Will battle for and hold positioning both offensively and defensively; When double-teammed, will not loose control over the situation as he is a very good inside-out passer; Has good court knowledge; Tremendous defensive stopper...fronts the post extremely well to deny the inside pass; Works hard...a hard nosed competitor.
-------------------------------------------------------------------------------
Career:
E.Utah JC
1995-1996: S.Carolina St. (NCAA): 4.6ppg, 4.3rpg
1996-1997: College of Eastern Utah JC: 17.2ppg, 13.2rpg
1997-1998: La Salle (NCAA): 13.2ppg, 10.7rpg
1998-1999: La Salle (NCAA): NCAAReb-5(10.8), 15.6ppg
1999: Portsmouth Pre-NBA Draft Tournament
1999: drafted by Atlantic City Seagulls (USBL,1rd(13)): 5.2ppg, 3.9rpg
1999-2000: Trenton Shooting Stars (IBL)
2000: Atlantic City Seagulls (USBL,1T): signed in May: 14.5ppg, Reb-4(8.9)
2000: Shaw's Pro Summer League (Philadelphia 76ers)
2000-2001: Buyuk Kolej Ankara (TUR): 17.7ppg, Reb-4(11.5), 1.2apg
2001: Atlantic City Seagulls (USBL): 2 games: 7.5ppg, 1.5rpg
2001: Cocodrilos de Caracas (VEN): was released in June, but called back in July
2001-2002: Pitch Cholet Basket (FRA-ProA): ProA Regular Season: 30 games: 16.7ppg, 10.4rpg, 1.8apg
2002-2003: Pitch Cholet Basket (FRA-ProA): ULEB Cup: 10 games: 14.0ppg, 12.7rpg, 1.9apg, 3.6bpg; French ProA League: 30 games: 16.5ppg, 10.6rpg, 2.8apg
2003-2004: Roseto Basket Town (ITA-SerieA): 33 games: 14.5ppg, 9.2rpg, 2.2apg
2004-2005: BCM Gravelines Dunkerque (FRA-ProA): ULEB Cup: 10 games: 15,9ppg, 9.4rpg, 2.0apg, 1.1bpg, FGP: 57.0%, 3FGP: 44.4%; French ProA League: 34 games: 16.2ppg, Reb-1(10.4rpg), 2.8apg, FGP: 55.4%, 3FGP: 28.2%
2005-2006: Strasbourg IG (FRA-ProA): Euroleague: 14 games: 10.1ppg, 6.7rpg, 1.9apg, 2FGP: 50%, 3FGP: 20%, FT: 62%; French League: 34 games: 11.8ppg, Reb-3(8.9rpg), 2.1apg, FGP: 67.3%, 3PT: 37.2%, FT: 57.8%
2006-2007: GHP Bamberg (GER-1.Bundesliga): ULEB Cup: 9 games: 11.0ppg, 6.3rpg, 2FGP: 48.2%, 3FGP: 42.9%, FT: 60%; German League: 39 games: 7.8ppg, Reb-4(8.2rpg), 2FGP: 49.3%, 3FGP: 29.6%, FT: 52.9%
2007-2008: AEK Athens (GRE-A1,1T)
-------------------------------------------------------------------------------
Awards/Achievements:
Junior College All-American -97
USBL Champion -99
French ProA Semifinals -02, 06
French ProA All-Star Game -03, 05, 06 (MVP)
Eurobasket.com All-French ProA Center of the Year -03, 05
Eurobasket.com All-French ProA 1st Team -03, 05
Eurobasket.com French ProA All-Imports Team -03, 05
Eurobasket.com All-Italian SerieA Center of the Year -04
Eurobasket.com All-Italian SerieA 2nd Team -04
Eurobasket.com Italian SerieA All-Imports Team -04
Eurobasket.com All-French ProA 2nd Team -06
German Bundesliga Champion -07



Κοντρα στον Μαγλο στο ΟΑΚΑ

και μια με Σκοτ-Περκοβιτς απο το ματς φετος στη Γερμανια
Igor
Παίκτης της ΑΕΚ για τα επόμενα δύο χρόνια θα είναι ο Κέζελ Γουέσον. Μπορεί η «Ένωση» να μην έχει ακόμη ανακοινώσει την απόκτηση του 30χρονου πάουερ φόργουορντ, ωστόσο τη συμφωνία… βιάστηκε να αποκαλύψει η ιστοσελίδα, που ανήκει στον μάνατζερ του Αμερικανού άσου (Kingstone-ibbc.com). Ο Γουέσον αποτελεί το ένατο απόκτημα του Δικεφάλου μετά τους Κυρίτση, Παπανικολάου, Μπάρλο, Λι, Σιούτη, Τσάμη, Χαρίση και Πίρσον.

Ο ύψους 2,02μ. άσος, γεννημένος στις 24 Ιουνίου του 1977, αγωνιζόταν στην Γερμανία με τη φανέλα της Μπάμπεργκ με την οποία ανακηρύχθηκε και πρωταθλητής. Διαθέτει μεγάλη εμπειρία στην Ευρώπη, αφού έχει περάσει και από τις Σολέ, Γκραβελίν, Στρασμπούρ και Ροζέτο. Διακρίνεται ιδιαίτερα για την έφεσή του στα ριμπάουντ. Τη σεζόν 1998-1999 στο πανεπιστήμιο του Λα Σαλ αναδείχθηκε πρώτος ριμπάουντερ της περιφέρειας Ατλάντικ. Ως παίκτης της Σολέ τη διετία 2001-2003 πήρε τον τίτλο του πρώτου ριμπάουντερ και στο ULEB Cup αλλά και στο γαλλικό πρωτάθλημα, ενώ κατέκτησε τον ίδιο τίτλο το 2005 με τη φανέλα της Γκραβελίν και το 2006 με τη Στρασμπούρ.

Τα στατιστικά του…

Την περσινή χρονιά, σε 26 παιχνίδια του γερμανικού πρωταθλήματος είχε μέσο όρο 8.1 πόντους, 1 ασίστ, 0.9 κλεψίματα και 7.9 ριμπάουντ. Αντίστοιχα σε 9 παιχνίδια του ULEB Cup είχε 11 πόντους, 6.3 ριμπάουντ, 0.9 ασίστ και 0.8 κλεψίματα.

Κλείνει Σάκοτα, Σίμτσακ

Μία ανάσα από την απόκτηση του Ντούσαν Σάκοτα με τη μορφή δανεισμού από τον Παναθηναϊκό είναι η ΑΕΚ. Ο νεαρός φόργουορντ, που ξεκίνησε από τις μικρές ομάδες της «Ένωσης» και το 2003 μετακόμισε στον Παναθηναϊκό, έχει εκφράσει την επιθυμία να φορέσει ξανά τα κιτρινόμαυρα και απομένει το «ναι» των «πρασίνων».

Στο μεταξύ, την προσεχή εβδομάδα θα ξεκαθαρίσει το θέμα της μεταγραφής του Βασίλη Σίμτσακ από τον Δούκα. Ο 26χρονος πάουερ φόργουορντ αναμένεται να ενταχθεί στο δυναμικό της ΑΕΚ, ενώ πιθανότατα θα τον ακολουθήσει και ο 28χρονος γκαρντ του Σπόρτινγκ, Γιάννης Ηλιόπουλος. Τέλος, τις επόμενες μέρες θα γίνει το ραντεβού με τον Χρήστο Ταπούτο για την ανανέωση του συμβολαίου του για έναν ακόμη χρόνο.

Πίρσον: «Θα βοηθήσω»

Αισιόδοξος πως θα βοηθήσει την ΑΕΚ να πετύχει τους στόχους της δήλωσε στη «SportDay» ο Κρις Πίρσον. «Η ΑΕΚ είναι πολύ μεγάλη ομάδα και θέλω να τη βοηθήσω. Αισθάνομαι χαρούμενος που θα κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα, να αγωνιστώ στο ελληνικό πρωτάθλημα, το οποίο είναι από τα πιο δυνατά της Ευρώπης», δήλωσε ο 29χρονος πάουερ φόργουορντ.


απο sport-fm.gr
ashton
Μακάρι να μην έρθει ο Σάκοτα.
Δανεικό από τον ΠΑΟ δεν θέλω.
B for Basketball
QUOTE(ashton @ Jul 29 2007, 08:40 AM) *
Μακάρι να μην έρθει ο Σάκοτα.
Δανεικό από τον ΠΑΟ δεν θέλω.

τι κολλημα εχετε με τους δανεικους?????? σε τοπικ του αρη μια απο τα ιδια λεγανε...εγω πιστευω πως ο σακοτα θα βοηθησει την ομαδα να σταθει παλι στα ποδια της κ ειναι μια ευκαιρια να δειξει το τελεντο του...


καλημερα bball.gif
ashton
QUOTE
Wilmington (DE) July 27 2007 source: kingstone-ibbc.com



MARKET UPDATE 5: K'ZELL WESSON BIG TWO YEAR DEAL WITH AEK ATHENS AND COREY MUIRHEAD SIGNS WITH CHOLET !

US power forward star player K'ZELL WESSON signed a big two year deal with AEK Athens and will play his first Fiba Cup this season while fighiting for one of the top positions in the Greek championship.
ashton
QUOTE(B for Basketball @ Jul 29 2007, 11:57 AM) *
τι κολλημα εχετε με τους δανεικους?????? σε τοπικ του αρη μια απο τα ιδια λεγανε...εγω πιστευω πως ο σακοτα θα βοηθησει την ομαδα να σταθει παλι στα ποδια της κ ειναι μια ευκαιρια να δειξει το τελεντο του...
καλημερα bball.gif


Δεν είναι θέμα αγωνιστικής αξίας.
Eσυ θα ήθελες στον ΠΑΟ παίκτη δανεικό από την ΑΕΚ ;
Pierce
θα ειναι δανεικος απο τοn ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Oσο κατω και να εισαι, αν εισαι μεγαλη ομαδα εχεις και μια περιφανεια. Και το να παιρνεις παιχτες δανεικους απο μια αλλη μεγαλη ομαδα,να τους ψηνεις για ενα χρονο και να τον γυρνας πισω με μπολικα λεπτα συμμετοχης και εμπειρια δεν δειχνει καθολου αυτο το συναισθημα....
καταλαβες το κολλημα τωρα; wink.gif
nikefalin
QUOTE(pierce21 @ Jul 29 2007, 12:06 PM) *
θα ειναι δανεικος απο τοn ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Oσο κατω και να εισαι, αν εισαι μεγαλη ομαδα εχεις και μια περιφανεια. Και το να παιρνεις παιχτες δανεικους απο μια αλλη μεγαλη ομαδα,να τους ψηνεις για ενα χρονο και να τον γυρνας πισω με μπολικα λεπτα συμμετοχης και εμπειρια δεν δειχνει καθολου αυτο το συναισθημα....
καταλαβες το κολλημα τωρα; wink.gif

συμφωνώ, είναι κίνηση συνασθηματικής υποτέλειας.
Αλλά και αγωνιστικά να το δεις, με τόσους forward που φαίνεται να μαζεύει , να δω που θα βρει χρόνο....μετρήστε...Παπανικολάου, Ταπούτος, Μπάρλος, Πιρσον, Γουέσελ
Και αφήνει δανεικό τον Παπανικολάου junior (τον Νίκο) για να φέρει το Σάκοτα...

Δεν θα έπρεπε κάποιος να πάρει μια συνέντευξη από τον Κορωνιό για να εξηγήσει τον αγωνιστικό σχεδιασμό ?
Υπάρχουν ακατανόητες κινήσεις (Τσάμης, Σιούτης, Ηλιόπουλος, Πίρσον)
ashton
ο Ηλιόπουλος δεν έχει έρθει (ακόμα τουλάχιστον).

Το ρόστερ σήμερα :

1- LEE, ΣΙΟΥΤΗΣ
2- ΚΥΡΙΤΣΗΣ, ΤΣΑΜΗΣ
3- ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ Δ., (ΤΑΠΟΥΤΟΣ)
4- (WESSON), ΜΠΑΡΛΟΣ
5- PEARSON, ΧΑΡΙΣΗΣ
man10
QUOTE(ashton @ Jul 29 2007, 09:40 AM) *
ο Ηλιόπουλος δεν έχει έρθει (ακόμα τουλάχιστον).

Το ρόστερ σήμερα :

1- LEE, ΣΙΟΥΤΗΣ
2- ΚΥΡΙΤΣΗΣ, ΤΣΑΜΗΣ
3- ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ Δ., (ΤΑΠΟΥΤΟΣ)
4- (WESSON), ΜΠΑΡΛΟΣ
5- PEARSON, ΧΑΡΙΣΗΣ

Δεν μου φαινεται και τοσο εντυπωσιακο,να πω και την κακια μου... Βασικα ο Σιουτης για 2ο Play????H θα αποκτηθει και αλλος?
Βασικα εγω δεν ειμαι ικανοποιημενος απο wesson kai Pearson... Περιμενα κατι πιο καλο...
nikefalin
QUOTE(man10 @ Jul 29 2007, 12:43 PM) *
Βασικα εγω δεν ειμαι ικανοποιημενος απο wesson kai Pearson... Περιμενα κατι πιο καλο...

Έχεις λίγο άδικο για τον Wesson, εντάξει δεν είναι σουπερ σταρ, αλλά από όσους έχουν έρθει εως τώρα είναι ο καλύτερος.. έχει εμπειρία, κάνει πολλή βρώμικη δουλειά, παίζει αξιόπιστα κοντά στο καλάθι, δεν θέλει μια μπάλα μόνος του.
Για τον Πίρσον το βιογραφικό του είναι φτωχό, στην ηλικία που είναι δεν αποτελεί επένδυση για το μέλλον, δηλαδή ένας έλληνας λιγότερα θα πρόσφερε ?
man10
QUOTE(nikefalin @ Jul 29 2007, 09:53 AM) *
Έχεις λίγο άδικο για τον Wesson, εντάξει δεν είναι σουπερ σταρ, αλλά από όσους έχουν έρθει εως τώρα είναι ο καλύτερος.. έχει εμπειρία, κάνει πολλή βρώμικη δουλειά, παίζει αξιόπιστα κοντά στο καλάθι, δεν θέλει μια μπάλα μόνος του.

Ναι πιθανον να εχεις δικαιο σε αυτο,ισως τελικα να βγει πολυ αξιπιστος...Βασικα,εγω δεν τον εχω δει ποτε να παιζει...

QUOTE(nikefalin @ Jul 29 2007, 09:53 AM) *
Για τον Πίρσον το βιογραφικό του είναι φτωχό, στην ηλικία που είναι δεν αποτελεί επένδυση για το μέλλον, δηλαδή ένας έλληνας λιγότερα θα πρόσφερε ?

Αυτο ακριβως σκεφτομουν και εγω... Μετα απο μια μετρια σεζον στην Α2 της Γαλλιας(αληθεια ειναι καλυτερη απο την αντισοιχη ελληνικη?),δεν ειμαι και τοσο σιγουρος οτι θα προσφερει περισσοτερα απο τον Τσιακο ας πουμε...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.