Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ (u16-u17)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
Gkos
Τέλος πρώτης περιόδου και νικάμε 21-15 .
Η καλύτερη περίοδος μας ως τώρα στο τουρνουά τολμώ να πω ( η Γερμανία είναι καλή - το καταλαβαίνετε κιολας από την χτεσινοβραδυνή νίκη της επί της Λιθουανίας- καμιά σχέση με Αγγλία ) !

Λιούνης και Μωραίτης ( 8 πόντοι ) ,έχουν παίξει όλο σχεδόν το 10λεπτο

http://live.fibaeurope.com/www/Game.aspx?a...9861&lng=en
Gkos
Σκορ πρώτου ημιχρόνου 34-33 προηγούμαστε , με δίποντο του Γιανναρά από τα 5 μέτρα με την κόρνα .

Καλή εμφανιση ,δεν είναι κακή ομάδα η Γερμανία.
cribros
Ψάχνοντας να βρω κανένα άρθρο για την εθνική παίδων στο διαδίκτυο ανακάλυψα το φόρουμ και με αυτά που διάβασα μου έπεσαν τα μαλλιά εντελώς.Δεν γράφω ποτέ γενικά στο ιντερνετ όμως είπα να κάνω μια εξαίρεση γιατί τρελάθηκα με αυτά που είδα.Εάν δεν ήξερα, θα έβγαζα εύκολα το συμπέρασμα ότι ο Δραγάτης -σύμφωνα με αυτά που γράφονται εδώ-καρφώνει από τη σέντρα και βάζει 20/20 σουτ με δεμένα τα μάτια.Υπάρχουν δε ανά την επικράτεια 5-6 παιχταράδες επιπέδου Τζόρνταν περίπου που δεν κλήθηκαν γιατί προτιμήθηκαν άλλοι, σύμφωνα με τις υποδείξεις της μασωνικής στοάς και της λέσχης Μπιντελμπεργκ(τουλάχιστον) .Πληροφορώ όσους τυχόν δεν ξέρουν ότι όλοι οι παιχτες της ηλικίας αυτή -και τους έχω δει όλους-βράζουν στο ίδιο καζάνι (πλην Μωραίτη).Καμιά διαφορά δεν θα είχαν τα αποτελέσματα και οι εμφανίσεις,εκτός από το γεγονός ότι τότε θα φώναζαν άλλοι γιατί δεν κλήθηκαν και όχι αυτοί που φωνάζουν τώρα.Ενώ επί της ουσίας τίποτα το φοβερά διαφορετικό δεν θα είχαμε δει.Φυσικά όλα αυτά είναι υποθέσεις και δεν θα μάθουμε ποτέ πως θα μπορούσαν να έχουν γίνει τα πράγματα,αλλά είναι γεγονός αναμφισβήτητο -στον αθλητισμό γενικότερα-πως οι καλύτερο είναι πάντα αυτοί που δεν... παίζουν.Απλά εδώ η θεωρία αυτή χτύπησε ταβάνι.Ο δε Δραγάτης που τόσο έχει παίξει το όνομα του εδώ, πραγματικά θα μπορούσε να παίξει σε αυτή την ομάδα.Ελάχιστα όμως θα άλλαζαν γιατί τώρα όπως και οι υπόλοιποι, είναι ένας παίχτης της σειράς.Από μερικούς παίχτες της σειράς επιλέχθηκαν κάποιοι.Και με κλήρωση θα μπορούσαν να έχουν βγει που λέει ο λόγος.Σιγά τα αυγά.Εάν στο μέλλον κάποιος από αυτούς παίξει σοβαρό μπάσκετ θα είναι γιατί βελτιώθηκε και δούλεψε στην πορεία και όχι γιατί ήταν παιχταράς στα 16 του που αδικήθηκε για μανατζερικούς λόγους και δεν έπαιξε στην Εθνική.Αυτά και χαίρετε.
Gkos
Τέλος τρίτης περιόδου και χάνουμε 55-39.
Ουσιαστικά καταστραφήκαμε σε ένα "νεκρό" 4λεπτο στην αρχή της περιόδου όπου ενα 15-0 των Γερμανών σε 3,5 λεπτά έκρινε ( απότι φαίνεται ) τον αγώνα...

Το περίεργο είναι ,ότι συμπληρώσαμε 30 λεπτά και Ψαρας και Δημήτρακας δεν έχουν πατήσει παρκέ ,ενω ο Βλαγκόγιας πρωτοπάτησε στο 28' !

QUOTE (cribros @ Aug 12 2015, 15:36 ) *
Ψάχνοντας να βρω κανένα άρθρο για την εθνική παίδων στο διαδίκτυο ανακάλυψα το φόρουμ και με αυτά που διάβασα μου έπεσαν τα μαλλιά εντελώς.Δεν γράφω ποτέ γενικά στο ιντερνετ όμως είπα να κάνω μια εξαίρεση γιατί τρελάθηκα με αυτά που είδα.Εάν δεν ήξερα, θα έβγαζα εύκολα το συμπέρασμα ότι ο Δραγάτης -σύμφωνα με αυτά που γράφονται εδώ-καρφώνει από τη σέντρα και βάζει 20/20 σουτ με δεμένα τα μάτια.Υπάρχουν δε ανά την επικράτεια 5-6 παιχταράδες επιπέδου Τζόρνταν περίπου που δεν κλήθηκαν γιατί προτιμήθηκαν άλλοι, σύμφωνα με τις υποδείξεις της μασωνικής στοάς και της λέσχης Μπιντελμπεργκ(τουλάχιστον) .Πληροφορώ όσους τυχόν δεν ξέρουν ότι όλοι οι παιχτες της ηλικίας αυτή -και τους έχω δει όλους-βράζουν στο ίδιο καζάνι (πλην Μωραίτη).Καμιά διαφορά δεν θα είχαν τα αποτελέσματα και οι εμφανίσεις,εκτός από το γεγονός ότι τότε θα φώναζαν άλλοι γιατί δεν κλήθηκαν και όχι αυτοί που φωνάζουν τώρα.Ενώ επί της ουσίας τίποτα το φοβερά διαφορετικό δεν θα είχαμε δει.Φυσικά όλα αυτά είναι υποθέσεις και δεν θα μάθουμε ποτέ πως θα μπορούσαν να έχουν γίνει τα πράγματα,αλλά είναι γεγονός αναμφισβήτητο -στον αθλητισμό γενικότερα-πως οι καλύτερο είναι πάντα αυτοί που δεν... παίζουν.Απλά εδώ η θεωρία αυτή χτύπησε ταβάνι.Ο δε Δραγάτης που τόσο έχει παίξει το όνομα του εδώ, πραγματικά θα μπορούσε να παίξει σε αυτή την ομάδα.Ελάχιστα όμως θα άλλαζαν γιατί τώρα όπως και οι υπόλοιποι, είναι ένας παίχτης της σειράς.Από μερικούς παίχτες της σειράς επιλέχθηκαν κάποιοι.Και με κλήρωση θα μπορούσαν να έχουν βγει που λέει ο λόγος.Σιγά τα αυγά.Εάν στο μέλλον κάποιος από αυτούς παίξει σοβαρό μπάσκετ θα είναι γιατί βελτιώθηκε και δούλεψε στην πορεία και όχι γιατί ήταν παιχταράς στα 16 του που αδικήθηκε για μανατζερικούς λόγους και δεν έπαιξε στην Εθνική.Αυτά και χαίρετε.


Ο Δραγάτης από την σέντρα δεν καρφώνει ,αλλά πάντως κάνει ωραία καρφώματα.
Βέβαια αυτό αφορά συζήτηση διαγωνισμού καρφωμάτων και όχι ομάδας.

Αυ΄τη την στιγμή είμαστε η μόνη εθνική ομάδα που έχει μείνει χωρίς 3άρι ( και όχι λόγω τραυματισμού ) ,αφού από τους 2 παίκτες που πήρε για τριάρια ο Τούφας ,ο ένας δεν παίζει ( Ψαρας ) και ο άλλος παίζει λίγο ως 4αρι ( Μέλιος ).
Οπότε κάπου θα χωρούσε και ο Δραγατης ,σωστα ?

Καλά μπάνια και να βάζεις αντηλιακό , χτυπάει ο ήλιος.
cribros
QUOTE (Gkos @ Aug 12 2015, 15:48 ) *
Τέλος τρίτης περιόδου και χάνουμε 55-39.
Ουσιαστικά καταστραφήκαμε σε ένα "νεκρό" 4λεπτο στην αρχή της περιόδου όπου ενα 15-0 των Γερμανών σε 3,5 λεπτά έκρινε ( απότι φαίνεται ) τον αγώνα...

Το περίεργο είναι ,ότι συμπληρώσαμε 30 λεπτά και Ψαρας και Δημήτρακας δεν έχουν πατήσει παρκέ ,ενω ο Βλαγκόγιας πρωτοπάτησε στο 28' !



Ο Δραγάτης από την σέντρα δεν καρφώνει ,αλλά πάντως κάνει ωραία καρφώματα.
Βέβαια αυτό αφορά συζήτηση διαγωνισμού καρφωμάτων και όχι ομάδας.

Αυ΄τη την στιγμή είμαστε η μόνη εθνική ομάδα που έχει μείνει χωρίς 3άρι ( και όχι λόγω τραυματισμού ) ,αφού από τους 2 παίκτες που πήρε για τριάρια ο Τούφας ,ο ένας δεν παίζει ( Ψαρας ) και ο άλλος παίζει λίγο ως 4αρι ( Μέλιος ).
Οπότε κάπου θα χωρούσε και ο Δραγατης ,σωστα ?

Καλά μπάνια και να βάζεις αντηλιακό , χτυπάει ο ήλιος.



Μία και μοναδική φορά στη ζωή μου έγραψα στο ιντερνετ και δεν πρόκειται να υπάρξει δεύτερη.Έσυ από ότι φαίνεται πάντως έχεις δύο από τα βασικά χαρακτηριστικά της φυλής μας : είσαι είρων ακόμα και με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και επιλέγεις να διαβάσεις από ένα κείμενο αυτά που θέλεις.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου για την ηλιοπροστασία,που την ακολουθώ έτσι κι αλλιώς.
Αυτά και ξαναχαίρετε οριστικά, με το σκορ στο 69-49


Zoys
Να λήξει εδώ παρακαλώ. Μπορείτε να εκφράσετε κόσμια τις διαφωνίες σας.
Gkos
Τελικό σκορ 77-59


Δυστυχώς ακόμα μια εύκολη ήττα για την εθνική μας.

Παρότι πάλι ξεκινήσαμε (πολύ) καλά (18-6 στο 5' με 4/4 τρίποντα!) ,χάσαμε εύκολα .

Κορυφαίοι ( ας πούμε ) ο Μωραιτης και ο Λιούνης.

Τι να πω ?

Θα διαβάσετε και τα κείμενα.

Αντε στα μπαραζ τώρα ( που λόγω απόσυρσης της Ρωσίας δεν έχω καταλαβει πως θα γίνουν ) να κάνουμε την νίκη να σωθούμε.

(Ο Ψαρας τελικά μπήκε στα τελευταία λεπτά ,ο Δημήτρακας 0 συμμετοχή ! )

Υ.γ. Μια πρόβλεψη : Η (4τη) Γερμανία θα νικήσει την ( 1τη ) Φινλανδία στα προημιτελικά .

Αυτά .

Καλό μεσημέρι σε όλους.



xxx-4711
http://u16men.fibaeurope.com/en/pageID_7Id...ndID_11538.html

the teams e5, e6 (εμεις ειμαστε αυτοι), f5 and f6 will be ranked according official basketball rules

ποιοι ειναι οι official basketball rules?

υποθεση κανω θα αξιολογηθουμε 3οι ή 4οι αν 3οι παιζουμε με ισραηλ αν 4οι με ιταλια με νικη σωθηκαμε με ηττα παιζουμε για τις θεσεις 13-16 και χρειαζομαστε 2 νικες στα 2 παιχνιδια που θα ακολουθησουν

Gkos
QUOTE (xxx-4711 @ Aug 12 2015, 16:16 ) *
http://u16men.fibaeurope.com/en/pageID_7Id...ndID_11538.html

the teams e5, e6 (εμεις ειμαστε αυτοι), f5 and f6 will be ranked according official basketball rules

ποιοι ειναι οι official basketball rules?

υποθεση κανω θα αξιολογηθουμε 3οι ή 4οι αν 3οι παιζουμε με ισραηλ αν 4οι με ιταλια με νικη σωθηκαμε με ηττα παιζουμε για τις θεσεις 13-16 και χρειαζομαστε 2 νικες στα 2 παιχνιδια που θα ακολουθησουν


Κανονικά οι 4 που αποκλειστηκαμε από την 8αδα ,παιζουμε με τους 4 που αποκλειστηκαν πιο νωρις...
Νοκ αουτ !Την Παρασκευη .

Και οι 4 νικητες παιζουν το ΣΚ για 9-12 ,οι 4 χαμενοι το ΣΚ για 13-16 ( δηλαδή θες 2/2 αν χασεις το Παρασκευιατικο νοκ αουτ ).

ΑΛΛΑ τωρα λογω Ρωσιας θα πέσουν 2 .

Και περιμενουν 3 ομαδες από την προηγουμενη βδομαδα,ενω θα αποκλειστούν 4 σήμερα από την 8άδα.

Πως θα γίνουν τα χιαστι δεν μπορώ να καταλάβω !


QUOTE (Gkos @ Aug 12 2015, 16:06 ) *
Τελικό σκορ 77-59


Χάζευα τα στατιστικά ,και χάσαμε 48-24 στα ριμπάουντ!!
Με Λιούνη 27 λεπτά μεσα παρακαλω !
keltis999
QUOTE (cribros @ Aug 12 2015, 15:01 ) *
Μία και μοναδική φορά στη ζωή μου έγραψα στο ιντερνετ και δεν πρόκειται να υπάρξει δεύτερη.Έσυ από ότι φαίνεται πάντως έχεις δύο από τα βασικά χαρακτηριστικά της φυλής μας : είσαι είρων ακόμα και με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και επιλέγεις να διαβάσεις από ένα κείμενο αυτά που θέλεις.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου για την ηλιοπροστασία,που την ακολουθώ έτσι κι αλλιώς.
Αυτά και ξαναχαίρετε οριστικά, με το σκορ στο 69-49
Κοιτα φιλε εγω θα σου μιλησω πιο πολιτισμενα!Κατα τη γνωμη μου αυτα που λες δεν ειναι σωστα!Η ομαδα παιζει αθλια!Και γι αυτο φυσικα δεν φταινε τα παιδια αλλα η ομοσπονδια και ο προπονητης φυσικα για την κακη στελεχωση της ομαδας!Ειπες πριν πως πλιν φυσικα του Μωραιτη ολα τα παιδια ειναι ισαξια περιπου και δεν παιζει ρολο ποιον πηρε και ποιον οχι!Νομιζω πως κανεις λαθος!
Πηρε 4-5 παιδια τα οποια στην ουσια που δεν κανουν τιποτα!(δεν λεω ονοματα) Και στην Ελλαδα αφησαν πισω παιδια που θα βοηθουσαν πολυ περισσοτερο!Που καταντησαμε!Γι αυτα ευθυνονται αλλοι εξωμπασκετικοι παραγοντες που πρεπει αμεσα να κοπουν αν θελουμε να παμε μπροστα!Αυτα!
Gkos
QUOTE (cribros @ Aug 12 2015, 16:01 ) *
Μία και μοναδική φορά στη ζωή μου έγραψα στο ιντερνετ και δεν πρόκειται να υπάρξει δεύτερη.Έσυ από ότι φαίνεται πάντως έχεις δύο από τα βασικά χαρακτηριστικά της φυλής μας : είσαι είρων ακόμα και με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και επιλέγεις να διαβάσεις από ένα κείμενο αυτά που θέλεις.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου για την ηλιοπροστασία,που την ακολουθώ έτσι κι αλλιώς.
Αυτά και ξαναχαίρετε οριστικά, με το σκορ στο 69-49


Εσύ ήρθες με υφάκι 1000 καρδιναλίων ,να μας δώσεις συμβουλές για τον Δραγάτη , ενώ φανερά δεν έχεις δίκιο (όπως σου εξηγεί το παιδί παρακάτω. ) .

Σόρρυ , αλλά σου απάντησα με τον τρόπο σου .Εσύ το ξεκίνησες.

Αντίο.

(Και προφανώς δεν θα μας έσωζε ο Δραγάτης , ούτε καν ο Χαραλαμπόπουλος αν κατέβαινε στους μικρούς.
Απλά θα είχαμε ένα τριάρι να κάνει 2 πράγματα ,να τρέξει λίγο κλπ κλπ ,για να μην κάνουμε μόνο τρίποντα στο σετ παιγχνίδι ,αφού με τους ψηλούς ατυχήσαμε εφετος .
Και ο λόγος που αναφερθηκε τοσο ο Δραγατης ήταν γιατί ήταν στην κληθείσα 19αδα και κόπηκε.
Θα μπορούσαμε να πουμε και για αλλους αλλά δεν θέλω να αναφέρω ονόματα. )
xxx-4711
QUOTE(Gkos @ Aug 12 2015, 16:22 ) *
Πως θα γίνουν τα χιαστι δεν μπορώ να καταλάβω !


e5 αγγλια e6 ελλαδα f5 ισοβαθμουν 4 ομαδες στη 2η θεση ας βαλω μαυροβουνιο f6 κροατια
θα γινει η καταταξη των ομαδων αυτων συμφωνα με τους Official basketball rules (δεν εχω ιδεα τι εννοει)
υποθεση κανω θα λαβουν υποψιν τις νικες και τη θεση που πηραν οι ομαδες στο β γυρο εμεις βγηκαμε τελευταιοι με καμια νικη οπως και η κροατια που χρωσταει ακομα ενα αγωνα με τη βοσνια αρα μαλλον θα καταταγουμαι τριτοι και παιζουμε με ισραηλ ή τεταρτοι και παιζουμε με ιταλια
Gkos
QUOTE (xxx-4711 @ Aug 12 2015, 16:38 ) *
e5 αγγλια e6 ελλαδα f5 ισοβαθμουν 4 ομαδες στη 2η θεση ας βαλω μαυροβουνιο f6 κροατια
θα γινει η καταταξη των ομαδων αυτων συμφωνα με τους Official basketball rules (δεν εχω ιδεα τι εννοει)
υποθεση κανω θα λαβουν υποψιν τις νικες και τη θεση που πηραν οι ομαδες στο β γυρο εμεις βγηκαμε τελευταιοι με καμια νικη οπως και η κροατια που χρωσταει ακομα ενα αγωνα με τη βοσνια αρα μαλλον θα καταταγουμαι τριτοι και παιζουμε με ισραηλ ή τεταρτοι και παιζουμε με ιταλια



Kαι ξαναρωταω :

Περιμένουν 3 ομαδες (Ισραήλ ,Ιταλία ,Λετονία ) και θα αποκλειστούμε 4 ( Αγγλια ,Ελλαδα,Κροατία και μια ακόμα ) .

Ποιος δεν θα παίξει ? Ο καλύτερος εκ των 4 (αυτη η ομάδα από τον αλλο ομιλο δηλαδη που δεν ξερουμε ακόμα ) θα πάει 9τος και δεν θα συμμετασχει στα νοκ αουτ ?

Μόνο αυτό μπορω να σκεφτω .
xxx-4711
QUOTE(keltis999 @ Aug 12 2015, 16:24 ) *
Πηρε 4-5 παιδια τα οποια στην ουσια που δεν κανουν τιποτα!(δεν λεω ονοματα) Και στην Ελλαδα αφησαν πισω παιδια που θα βοηθουσαν πολυ περισσοτερο


οπως; γραψε μερικα ονοματα παιδιων που θα μπορουσαν να βοηθησουν πολυ περισσοτερο γινε πιο συγκεκριμενος αν θελεις χωρις φυσικα να απαξιωσεις τα παιδια που ειναι στην ομαδα
Gkos
Κατάλαβες τώρα το 'θέμα' μου ?

Και αυτό να γίνει , να παιξουμε δηλαδή 3 νοκ αουτ την Παρασκευή και να μείνουν 3 ομαδες για τις θέσεις 13-15 ( οι χαμένες ) και 3 για τις 10-12 ( οι νικήτριες της Παρασκευης ) πως θα αποφασιστουν οι 2 που θα ακολουθήσουν Ρωσία ?

Αν ειναι 3 ομαδες δεν αρκουν τα νοκ αουτ ,θα πρεπει να παιξουν ολοι με ολους ,δηλαδη 3 ματς ,δηλαδη 3 μέρες , δηλαδη δεν αρκούν οι μέρες ,έχουμε ενα ΣΚ ολο και ολο !

Δεν μπορω να εξηγησω πιο απλά την σκέψη μου....

xxx-4711
οι ομαδες που θα επαιζαν με τη ρωσια κερδιζουν ανευ αγωνος
η ομαδα που θα παρει την πεμπτη θεση στον αλλο ομιλο (ισως το μαυροβουνιο) εχει σωθει ηδη
AS1972
QUOTE (cribros @ Aug 12 2015, 15:36 ) *
Ψάχνοντας να βρω κανένα άρθρο για την εθνική παίδων στο διαδίκτυο ανακάλυψα το φόρουμ και με αυτά που διάβασα μου έπεσαν τα μαλλιά εντελώς.Δεν γράφω ποτέ γενικά στο ιντερνετ όμως είπα να κάνω μια εξαίρεση γιατί τρελάθηκα με αυτά που είδα.Εάν δεν ήξερα, θα έβγαζα εύκολα το συμπέρασμα ότι ο Δραγάτης -σύμφωνα με αυτά που γράφονται εδώ-καρφώνει από τη σέντρα και βάζει 20/20 σουτ με δεμένα τα μάτια.Υπάρχουν δε ανά την επικράτεια 5-6 παιχταράδες επιπέδου Τζόρνταν περίπου που δεν κλήθηκαν γιατί προτιμήθηκαν άλλοι, σύμφωνα με τις υποδείξεις της μασωνικής στοάς και της λέσχης Μπιντελμπεργκ(τουλάχιστον) .Πληροφορώ όσους τυχόν δεν ξέρουν ότι όλοι οι παιχτες της ηλικίας αυτή -και τους έχω δει όλους-βράζουν στο ίδιο καζάνι (πλην Μωραίτη).Καμιά διαφορά δεν θα είχαν τα αποτελέσματα και οι εμφανίσεις,εκτός από το γεγονός ότι τότε θα φώναζαν άλλοι γιατί δεν κλήθηκαν και όχι αυτοί που φωνάζουν τώρα.Ενώ επί της ουσίας τίποτα το φοβερά διαφορετικό δεν θα είχαμε δει.Φυσικά όλα αυτά είναι υποθέσεις και δεν θα μάθουμε ποτέ πως θα μπορούσαν να έχουν γίνει τα πράγματα,αλλά είναι γεγονός αναμφισβήτητο -στον αθλητισμό γενικότερα-πως οι καλύτερο είναι πάντα αυτοί που δεν... παίζουν.Απλά εδώ η θεωρία αυτή χτύπησε ταβάνι.Ο δε Δραγάτης που τόσο έχει παίξει το όνομα του εδώ, πραγματικά θα μπορούσε να παίξει σε αυτή την ομάδα.Ελάχιστα όμως θα άλλαζαν γιατί τώρα όπως και οι υπόλοιποι, είναι ένας παίχτης της σειράς.Από μερικούς παίχτες της σειράς επιλέχθηκαν κάποιοι.Και με κλήρωση θα μπορούσαν να έχουν βγει που λέει ο λόγος.Σιγά τα αυγά.Εάν στο μέλλον κάποιος από αυτούς παίξει σοβαρό μπάσκετ θα είναι γιατί βελτιώθηκε και δούλεψε στην πορεία και όχι γιατί ήταν παιχταράς στα 16 του που αδικήθηκε για μανατζερικούς λόγους και δεν έπαιξε στην Εθνική.Αυτά και χαίρετε.


Κι όμως παίδες, εγώ συμφωνώ με το φίλο.. Σε όλα πλην Δραγάτη. Είχε και παραείχε θέση στην ομάδα και προσωπικά θεωρώ αν θέλουμε να τα κατατάξουμε, σε αξία και προσφορά είναι μεν πιο κάτω από το Μωραϊτη, αλλά είναι κλάσεις πάνω από τους υπόλοιπους 11.. Επειδή λοιπόν κόπηκε όχι από τη 13άδα ή 14άδα, αλλά από τους 16-18, κατά τη γνώμη μου πρέπει να γίνει ΕΔΕ όταν επιστρέψει η ομάδα Ελλάδα. Γιατί και πως κόπηκε. Αν έχει πχ, υποπέσει σε κάτι πειθαρχικό, ή ήταν τραυματίας, οκ. Αλλά αν δεν ισχύουν αυτά και είναι απόφαση προπονητή για αγωνιστικούς λόγους, ο προπονητής πάει σπίτι του αύριο το πρωί με συνοπτικές διαδικασίες.
Αυτό που πιστεύω οτι εννοεί ο φίλος στο κείμενο που έγραψε, αλλά δεν το διατύπωσε σωστά προφανώς και γι' αυτό παρεξηγήθηκε, είναι οτι είναι τόσο αυτονόητο και αυταπόδεικτο ότι είμαστε τόσο σκορποχώρι, χάσαμε με 20άρες και πάνω σε όλα τα ματς, που και ο Δραγάτης να ήταν δεν το σώζαμε.. Και σ' αυτό συμφωνώ γενικά μαζί του.. δεν ήταν ματς στο πόντο, αλλά βαριές ήττες, που όπως σωστά έγραψε κι ο Gkos και ο Χαραμπόπουλος να ταν, θα χάναμε.
Στα υπόλοιπα μανατζερικά κλπ, συμφωνώ, το έχω ξαναπεί.. μερικοί κυνηγάτε φαντάσματα... Έχοντας δει πολύ παιδικό φέτος, δεν νομίζω οτι υπήρχε κάποιος που να κάνει τη διαφορά και δεν κλήθηκε.. όλοι πάνω κάτω ίδιοι είναι... οπότε μιλάμε για προσωπικές εκτιμήσεις του καθενός, απόλυτα σεβαστές, αλλά καθαρά υποκειμενικές...
Όπως έχω γράψει στο τόπικ των εφήβων και των παμπαίδων, το ξαναγράφω κι εγώ. Αν ένα παιδί είναι τόσο καλό και είναι γραφτό να παίξει μπάσκετ και να κάνει καρριέρα, κανένας μάνατζερ και κανένας προπονητής δεν θα του κόψουν το δρόμο. Αργά ή γρήγορα θα δικαιωθεί και θα λάμψει, ακόμα και χωρίς μάνατζερ. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες...
Gkos
Euro U16: Δεν άντεξαν οι Παίδες

Την πέμπτη συνεχόμενη ήττα της γνώρισε η Εθνική Παίδων στο Ευρωμπάσκετ U16 του Κάουνας, αυτή τη φορά από τη Γερμανία με 77-59. Το συγκεκριμένο ματς είχε σημασία μόνο για την κατάταξη της Ελλάδας και το ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει στα νοκ άουτ παιχνίδια για τις θέσεις 9-16, καθώς είχε χάσει από χθες το τρένο για την οκτάδα. Καταπώς φαίνεται, λοιπόν, η αντίπαλος της Ελλάδας την Παρασκευή θα είναι η Ιταλία, η δυσκολότερη από τις ομάδες που αγωνίζονται στον 7ο όμιλο…

Όσον αφορά τον αγώνα, όσοι το παρακολούθησαν μάλλον αισθάνθηκαν σαν να ήταν στο ίδιο έργο θεατές. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε ιδανικό ξεκίνημα, ευστόχησε στα πρώτα έξι σουτ που επιχείρησε (με 4/4 τρίποντα) και στο 5′ προηγήθηκε 18-6. Αυτό βέβαια δεν θα μπορούσε να διαρκέσει πολύ, ειδικά απέναντι σε μία τόσο καλή και επιθετική γερμανική άμυνα.

Οι Γερμανοί ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 12′ (23-24) και στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν το ξέσπασμα που τους βοήθησε να το “καθαρίσουν” μια ώρα αρχύτερα. Ενα σερί 15-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν αρκετό. Η “νατσιονάλμανσαφτ” κράτησε την Ελλάδα χωρίς πόντο επί πέντε λεπτά, ξέφυγε με 48-34 στο 24′ και στην τέταρτη περίοδο ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +23 (66-43 στο 35′).

Ο Μωραΐτης και ο Γιανναράς ήταν οι πρώτοι σκόρερς (12π.) της ελληνικής ομάδας, η οποία ήταν άστοχη στις βολές (9/19), έκανε πάλι πολλά λάθη (20 συνολικά, τα 14 στο δεύτερο ημίχρονο) και μοίρασε μόνο 10 ασίστ. Προ πάντων, βέβαια, η Ελλάδα έχασε κατά κράτος τις μάχες των ριμπάουντ (24-48) από τους πανύψηλους Γερμανούς, οι οποίοι μάζεψαν 21 επιθετικά και είχαν 36 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 77-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 33-34, 55-39, 77-59
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Στάιν): Ντάντινγκ, Γκιούνθερ 6 (1), Βάιντεμαν 9 (3τρ., 4ασ.), Χάντενφελντ 11 (3), Μπακ 1, Μπόνγκα 5, Βέντλερ 6 (3κλ.), Σέριτς, Ζέρμπαν 8, Βολφ 13, Χέρκενχοφ 10, Ντρέσερ 8.
ΕΛΛΑΔΑ (Τούφας): Γιανναράς 12 (2), Μωραΐτης 12 (2τρ., 3κλ.), Κάπρης 2, Καλαϊτζάκης 6 (2), Ψαρράς 4, Φωτόπουλος 3 (1τρ., 3κλ.), Δομπρογιάννης 6ρ., Καμπουρίδης 4, Λιούνης 10, Μέλιος 4, Βλαγκόγιας 2.


http://www.infobasket.gr/euro-u16-%CE%B4%C...B4%CE%B5%CF%82/
mpek
Θέμα 1ο: Ζητάει κάποιος φίλος να γράψουμε ονόματα παιδιών που δεν κλήθηκαν. Ξαναγράφω λοιπόν δύο ονόματα που ξέρω (εγώ ο άσχετος) από Αττική: Δραγάτης και Καμπερίδης. Αναρωτιέμαι, οι ομοσπονδιακοί προπονηταράδες μας δεν ξέρουν άλλους ; Ας αφήσουμε όμως ποιους δεν κάλεσε και ας δούμε ποιους κάλεσε: Ο προπονητής μας συμπεριέλαβε στην ομάδα το παιδί του συλλόγου που προπονεί. Καλό ; Κάλεσε στην προετοιμασία πέντε παιδια του ΠΑΟΚ που δεν έδειξαν ΤΙΠΟΤΕ στο πανελλήνιο. Ωραίο ; Σταματώ εδώ γιατί είναι οι πιο σκαστές περιπτώσεις.
Θέμα 2ο: Δεν ξέρω αν η ομάδα με δύο - τρεις προσθήκες θα ήταν διαφορετική. Βλέπω όμως ότι υπάρχει αναξιοκρατία. Αν ξεκινήσετε από το παιδί του συλλόγου του προπονητή και συνεχίσετε το ψάξιμο βαθιά στον ελληνικό πάγκο, θα τη βρείτε. Για αυτή τη γ@μοαναξιοκρατία φωνάζω και νομίζω ότι φωνάζουν και οι άλλοι.
Θέμα 3ο: Υπάρχει ένας μύθος που λέει ότι "Αν ένα παιδί είναι τόσο καλό και είναι γραφτό να παίξει μπάσκετ και να κάνει καρριέρα, κανένας μάνατζερ και κανένας προπονητής δεν θα του κόψουν το δρόμο." . Σύμφωνοι αλλά πόσο καλό να είναι το παιδί ; Καλός είναι ο γκαγκαλούδης, καλός ήταν και ο ντράζεν πέτροβιτς. Αν αναφέρεσαι στον πέτροβιτς, σίγουρα θα βρει τον δρόμο του όσο πόλεμο και να του κάνουν (αν και δεν είμαι πολύ σίγουρος ...) . Αν είναι κάποιο παιδί όπως ο πρώτος, θα βρει τον δρόμο του ή θα χαθεί ; Στα πενήνταφεύγα μου με τις λιγοστές εμπειρίες μου λέω ότι θα χαθεί. sad.gif
Gkos
Μόλις έληξε ο αγώνας της Τουρκίας με την Λιθουανία που βρήκε νικήτρια την γειτονική μας χώρα με 67-64 ,και της δίνει την 2ρη θέση !

http://live.fibaeurope.com/www/Game.aspx?a...9863&lng=en


Οι Τούρκοι προηγήθηκαν εξαρχής με 2ψήφιες διαφορές , στην τελευταία περίοδο με αντεπίθεση διαρκείας ( και τρίποντα ) οι Λιθουανοί ισοφάρισαν 64-64 , αλλά ο Akyuz με λει απ έκανε το 64-66 στα 15' !

Στην επαναφορά ( μετά το τάιμ αουτ ) ,οι Λιθουανοί βγάλανε ωραία πίσω από τα σκριν τον Uleckas αλλά στο παντελώς αμαρκάριστο alley-oop που επιχείρησε αστόχησε ,και οι Τούρκοι πήρανε κατοχή ,όπου ο Μπιτιμ με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 67-64 αφού στην επόμενη επίθεση οι Λιθουανοί(είχαν 9" ) εκτέλεσαν πολύ βιαστικό ( και αστοχο) τρίποντο για να μην προλάβουν οι Τούρκοι να κάνουν φάουλ !

Η αλήθεια είναι πάντως πως τους ψιλοβολευει η ήττα τους Λιθουανούς ( δεν λέω ότι κάτσανε να χάσουν -σκίστηκαν να νικήσουν ) ,αφού με 3-2 ρεκόρ πάνε 4τοι ( χάνουν την ισοβαθμία από Γερμανία -θεωρώ η Ισπανία θα νικήσει Αγγλία και δεν θα έχουμε τριπλή στο 3-2 ) και βρίσκουν Φινλανδία ( όσο και να αγαπάμε Φινλανδία ,είναι πολύ επιθυμητός αντίπαλος ) ,ενώ με νίκη πήγαιναν 4-1 και πρώτοι ( την έχουν την Ισπανία στην ισοβαθμία ) και θα βρίσκανε καμιά Σερβία ή Μαυροβούνιο ,μην πω καμιά Γαλλία ...


Gkos
Σερβιάρα για ...μετάλλιο !!


Με τρομερή ανατροπή στην τελευταία περίοδο (7-28 το επιμέρους !!) , η Σερβία νίκησε 78-64 το Μαυροβούνιο και κάνοντας το 3/3 στην β φάση ,εξασφάλισε την παρουσία της στην 8άδα(αν έχανε θα περίμενε πάλι την Φινλανδία να την σώσει ,νικώντας Γαλλία ! ) !

http://live.fibaeurope.com/www/Game.aspx?a...9846&lng=en


Ματσάρα από Μαριανοβιτς που σταμάτησε στους ...30 (οι 13 στην τελευταία περίοδο ) ,που μπορεί να είναι κουρεμένος σαν τον τελευταίο κάγκουρα του πλανήτη αλλά ειναι παικταράς !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παμε μωρή Σερβία !!


*Την ακριβή θέση των ομάδων θα την ξέρουμε μόλις γίνουν τα βραδινά Γαλλία-Φινλανδία και Βοσνία -Κροατία.
Σίγουρα πρωτη η Φινλανδία.

Στα του δικού μας ομίλου ,οι Ισπανοί νίκησαν 75-64 εύκολα την Αγγλία και έτσι έχουμε Ισπανία , Τουρκία (αμφότερες με 4-1 ), Γερμανία ,Λιθουανία (με 3-2 ) ,Αγγλία (με 1-4 ) και τελευταία ( ...) την Ελλάδα με 0-5 .
basket_view
QUOTE(cribros @ Aug 12 2015, 14:36 ) *
Ψάχνοντας να βρω κανένα άρθρο για την εθνική παίδων στο διαδίκτυο ανακάλυψα το φόρουμ και με αυτά που διάβασα μου έπεσαν τα μαλλιά εντελώς.Δεν γράφω ποτέ γενικά στο ιντερνετ όμως είπα να κάνω μια εξαίρεση γιατί τρελάθηκα με αυτά που είδα.Εάν δεν ήξερα, θα έβγαζα εύκολα το συμπέρασμα ότι ο Δραγάτης -σύμφωνα με αυτά που γράφονται εδώ-καρφώνει από τη σέντρα και βάζει 20/20 σουτ με δεμένα τα μάτια.Υπάρχουν δε ανά την επικράτεια 5-6 παιχταράδες επιπέδου Τζόρνταν περίπου που δεν κλήθηκαν γιατί προτιμήθηκαν άλλοι, σύμφωνα με τις υποδείξεις της μασωνικής στοάς και της λέσχης Μπιντελμπεργκ(τουλάχιστον) .Πληροφορώ όσους τυχόν δεν ξέρουν ότι όλοι οι παιχτες της ηλικίας αυτή -και τους έχω δει όλους-βράζουν στο ίδιο καζάνι (πλην Μωραίτη).Καμιά διαφορά δεν θα είχαν τα αποτελέσματα και οι εμφανίσεις,εκτός από το γεγονός ότι τότε θα φώναζαν άλλοι γιατί δεν κλήθηκαν και όχι αυτοί που φωνάζουν τώρα.Ενώ επί της ουσίας τίποτα το φοβερά διαφορετικό δεν θα είχαμε δει.Φυσικά όλα αυτά είναι υποθέσεις και δεν θα μάθουμε ποτέ πως θα μπορούσαν να έχουν γίνει τα πράγματα,αλλά είναι γεγονός αναμφισβήτητο -στον αθλητισμό γενικότερα-πως οι καλύτερο είναι πάντα αυτοί που δεν... παίζουν.Απλά εδώ η θεωρία αυτή χτύπησε ταβάνι.Ο δε Δραγάτης που τόσο έχει παίξει το όνομα του εδώ, πραγματικά θα μπορούσε να παίξει σε αυτή την ομάδα.Ελάχιστα όμως θα άλλαζαν γιατί τώρα όπως και οι υπόλοιποι, είναι ένας παίχτης της σειράς.Από μερικούς παίχτες της σειράς επιλέχθηκαν κάποιοι.Και με κλήρωση θα μπορούσαν να έχουν βγει που λέει ο λόγος.Σιγά τα αυγά.Εάν στο μέλλον κάποιος από αυτούς παίξει σοβαρό μπάσκετ θα είναι γιατί βελτιώθηκε και δούλεψε στην πορεία και όχι γιατί ήταν παιχταράς στα 16 του που αδικήθηκε για μανατζερικούς λόγους και δεν έπαιξε στην Εθνική.Αυτά και χαίρετε.

Το ότι δεν αφήσαμε φίλε μου 5-6 Τζόρνταν έτσι όπως εσύ τον γνώρισες στα 22 του χρόνια είναι γεγονός .
(δεν ξέρουμε πως ήταν βέβαια στα 16 του χρόνια)
Όμως κατά κοινή ομολογία αφήσαμε πίσω 5 με 6 πολύ καλύτερους παίκτες από αυτούς που μας αντιπροσωπεύουν.

-Παίκτες που οργανώνουν καλύτερα
-Παίκτες δεν ντριπλάρουν κώλο κώλο και παίζουν στην θέση του άσσου.
-Παίκτες που έχουν και ύψος και ντρίπλα και σουτ πάσα και είναι γρήγοροι έχουν άλμα.
-Παίκτες που είναι ΟΜΑΔΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ !!!!!!!!!!
-Παίκτες που έχουν ψυχή είναι μαχητικοί και πηδάνε σε ριμπάουντ και ξέρουν τις
βασικές κινήσεις κάτω από το καλάθι.
-Παίκτες που έχουν ψυχή τσαμπουκά και ανατρέπουν παιχνίδια και προβλέψεις.
-Παίκτες που έχουν χαρακτήρα μεγάλων παικτών και δουλεύουν με ταπεινότητα
όπως αρμόζει στις ηλικίες τους.
-Παίκτες που η ομοσπονδία της προηγούμενες χρονιές του είχε βραβεύσει πολλάκις
-Παίκτες που έχουν όλα τα χαρακτηριστικά που έχουν καλοί παίκτες των άλλων
ομάδων και οι ομοσπονδίες τους προβάλουν μέσα από το σύνολο της ομάδας τους .
-Παίκτες που δεν είναι από συγκεκριμένες ομάδες και πόλεις.
-Παίκτες που δεν έχουν τους χαρισματικούς μπαμπάδες και μάνατζερ.

Η ομοσπονδία μετά από τόσα καμπ και τόσες διοργανώσεις τους ξέρει πολύ καλά.
Όμως επέλεξε αυτούς και τώρα ΚΑΝΕΙ ΤΑΜΕΙΟ.

Όλα αυτά βρήκαν έκφραση σε ένα πρόσωπο ενός παιδιού από αυτά και το όνομά του χρησιμοποιείτε συχνά στις συζητήσεις που γίνονται στο φόρουμ. (ελπίζω ο νεαρός να μην διαβάζει το φόρουμ και να βρίσκεται σε κάποιο γήπεδο να βελτιώνεται ή σε κανένα νησί)
Το λέω ΞΑΝΑ δεν είναι μόνο αυτός όμως με τον συγκεκριμένο και 4-5 προθήκες τώρα δεν θα βρισκόμαστε σε αυτή την θέση και ούτε το μπάσκετ αυτό θα παίζαμε.

Σε αυτά τα παιδιά που νομίζουν ότι αδικήθηκαν έχω να τους πω ότι σε αυτή την χώρα τα προϊόντα που ΕΞΑΓΟΝΑΤΑΙ
είναι ο δίκταμος η ρίγανη το θυμάρι και όχι τα τριαντάφυλλα.
Οι παίκτες που ΕΞΑΓΟΝΤΑΙ είναι ο Παπαλουκάς, ο Τσαρτσαρής, ο Διαμαντίδης, είναι ο Γιανάκης μας ο Αντετοκούνμπο είναι ο Θανασάκης ο Αντετοκούνμπο που μέχρι και Έλληνες τους έκαναν μόλις γίνανε ντράφ και ας ήταν φτωχοί και μαύροι.
Οι ίδιοι αυτοί που τους απαξίωναν και τους χλεύαζαν στα 16 τώρα του αποθεώνουν.

Απλά πρέπει τα σωματεία που έχουν αυτά τα παιδιά να τα αγκαλιάσουν όπως αγκάλιασε ο Φιλαθλητικός τους Αντετοκούνμπο και τους δώσουν αυτοί την αξία που τους αναλογεί .

Και καλό είναι τα μεγάλα σωματεία να ρίχνουν και καμιά ουσιαστική ματιά και σε παίκτες έκτος Εθνικής γιατί είναι κρίμα να τους ανακαλύπτουν οι ομάδες εκτός Ελλάδος (Σεβίλη Αντετοκούνμπο, Παπαλουκάς ΤΣΣΚΑ εκεί έκανε την μεγάλη καριέρα)


Υ.Γ. Κύριε Τούφα έχετε να κάνετε δηλώσεις εδώ και τρία παιχνίδια και εσείς κύριε Παναγιωτόπουλε βοηθήστε τον.
Τι περιμένετε να κάνει δηλώσεις ο Προεστός ή οι παίκτες σας.

ΘΕΛΕΙ ΤΟΛΜΗ ΚΑΙ ΘΑΡΡΟΣ Η ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗ
BasketZilla
QUOTE(Gkos @ Aug 12 2015, 21:00 ) *
Σερβιάρα για ...μετάλλιο !!


Με τρομερή ανατροπή στην τελευταία περίοδο (7-28 το επιμέρους !!) , η Σερβία νίκησε 78-64 το Μαυροβούνιο και κάνοντας το 3/3 στην β φάση ,εξασφάλισε την παρουσία της στην 8άδα(αν έχανε θα περίμενε πάλι την Φινλανδία να την σώσει ,νικώντας Γαλλία ! ) !

http://live.fibaeurope.com/www/Game.aspx?a...9846&lng=en


Ματσάρα από Μαριανοβιτς που σταμάτησε στους ...30 (οι 13 στην τελευταία περίοδο ) ,που μπορεί να είναι κουρεμένος σαν τον τελευταίο κάγκουρα του πλανήτη αλλά ειναι παικταράς !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παμε μωρή Σερβία !!


*Την ακριβή θέση των ομάδων θα την ξέρουμε μόλις γίνουν τα βραδινά Γαλλία-Φινλανδία και Βοσνία -Κροατία.
Σίγουρα πρωτη η Φινλανδία.

Στα του δικού μας ομίλου ,οι Ισπανοί νίκησαν 75-64 εύκολα την Αγγλία και έτσι έχουμε Ισπανία , Τουρκία (αμφότερες με 4-1 ), Γερμανία ,Λιθουανία (με 3-2 ) ,Αγγλία (με 1-4 ) και τελευταία ( ...) την Ελλάδα με 0-5 .


Ο Marjanovic είναι πολύ καλός παίκτης. Εάν είχαν οι Σέρβοι και τους άλλους που δεν κατέβηκαν χαλαρά θα έπαιρναν το χρυσό καθώς δεν έχουμε δει έως τώρα και κάποια super team. Ασχέτως όλων αυτών απαγορεύεται ρητά βάση των κανονισμών του φόρουμ η υποστήριξη των Σέρβων biggrin.gif

Αυτόν που έχω λατρέψει στο Ευρωμπάσκετ είναι ο Τούρκος center Ahmet Duran. Κοιλάρα, μπουτάκια, μαγουλάκια αλλά το παιδί ξέρει πολύ μπάσκετ. Ίδιος με μένα στα νιάτα μου είναι ο μπαγάσας !
keltis999
QUOTE (basket_view @ Aug 12 2015, 20:03 ) *
Το ότι δεν αφήσαμε φίλε μου 5-6 Τζόρνταν έτσι όπως εσύ τον γνώρισες στα 22 του χρόνια είναι γεγονός .
(δεν ξέρουμε πως ήταν βέβαια στα 16 του χρόνια)
Όμως κατά κοινή ομολογία αφήσαμε πίσω 5 με 6 πολύ καλύτερους παίκτες από αυτούς που μας αντιπροσωπεύουν.

-Παίκτες που οργανώνουν καλύτερα
-Παίκτες δεν ντριπλάρουν κώλο κώλο και παίζουν στην θέση του άσσου.
-Παίκτες που έχουν και ύψος και ντρίπλα και σουτ πάσα και είναι γρήγοροι έχουν άλμα.
-Παίκτες που είναι ΟΜΑΔΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ !!!!!!!!!!
-Παίκτες που έχουν ψυχή είναι μαχητικοί και πηδάνε σε ριμπάουντ και ξέρουν τις
βασικές κινήσεις κάτω από το καλάθι.
-Παίκτες που έχουν ψυχή τσαμπουκά και ανατρέπουν παιχνίδια και προβλέψεις.
-Παίκτες που έχουν χαρακτήρα μεγάλων παικτών και δουλεύουν με ταπεινότητα
όπως αρμόζει στις ηλικίες τους.
-Παίκτες που η ομοσπονδία της προηγούμενες χρονιές του είχε βραβεύσει πολλάκις
-Παίκτες που έχουν όλα τα χαρακτηριστικά που έχουν καλοί παίκτες των άλλων
ομάδων και οι ομοσπονδίες τους προβάλουν μέσα από το σύνολο της ομάδας τους .
-Παίκτες που δεν είναι από συγκεκριμένες ομάδες και πόλεις.
-Παίκτες που δεν έχουν τους χαρισματικούς μπαμπάδες και μάνατζερ.

Η ομοσπονδία μετά από τόσα καμπ και τόσες διοργανώσεις τους ξέρει πολύ καλά.
Όμως επέλεξε αυτούς και τώρα ΚΑΝΕΙ ΤΑΜΕΙΟ.

Όλα αυτά βρήκαν έκφραση σε ένα πρόσωπο ενός παιδιού από αυτά και το όνομά του χρησιμοποιείτε συχνά στις συζητήσεις που γίνονται στο φόρουμ. (ελπίζω ο νεαρός να μην διαβάζει το φόρουμ και να βρίσκεται σε κάποιο γήπεδο να βελτιώνεται ή σε κανένα νησί)
Το λέω ΞΑΝΑ δεν είναι μόνο αυτός όμως με τον συγκεκριμένο και 4-5 προθήκες τώρα δεν θα βρισκόμαστε σε αυτή την θέση και ούτε το μπάσκετ αυτό θα παίζαμε.

Σε αυτά τα παιδιά που νομίζουν ότι αδικήθηκαν έχω να τους πω ότι σε αυτή την χώρα τα προϊόντα που ΕΞΑΓΟΝΑΤΑΙ
είναι ο δίκταμος η ρίγανη το θυμάρι και όχι τα τριαντάφυλλα.
Οι παίκτες που ΕΞΑΓΟΝΤΑΙ είναι ο Παπαλουκάς, ο Τσαρτσαρής, ο Διαμαντίδης, είναι ο Γιανάκης μας ο Αντετοκούνμπο είναι ο Θανασάκης ο Αντετοκούνμπο που μέχρι και Έλληνες τους έκαναν μόλις γίνανε ντράφ και ας ήταν φτωχοί και μαύροι.
Οι ίδιοι αυτοί που τους απαξίωναν και τους χλεύαζαν στα 16 τώρα του αποθεώνουν.

Απλά πρέπει τα σωματεία που έχουν αυτά τα παιδιά να τα αγκαλιάσουν όπως αγκάλιασε ο Φιλαθλητικός τους Αντετοκούνμπο και τους δώσουν αυτοί την αξία που τους αναλογεί .

Και καλό είναι τα μεγάλα σωματεία να ρίχνουν και καμιά ουσιαστική ματιά και σε παίκτες έκτος Εθνικής γιατί είναι κρίμα να τους ανακαλύπτουν οι ομάδες εκτός Ελλάδος (Σεβίλη Αντετοκούνμπο, Παπαλουκάς ΤΣΣΚΑ εκεί έκανε την μεγάλη καριέρα)


Υ.Γ. Κύριε Τούφα έχετε να κάνετε δηλώσεις εδώ και τρία παιχνίδια και εσείς κύριε Παναγιωτόπουλε βοηθήστε τον.
Τι περιμένετε να κάνει δηλώσεις ο Προεστός ή οι παίκτες σας.

ΘΕΛΕΙ ΤΟΛΜΗ ΚΑΙ ΘΑΡΡΟΣ Η ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗ
Φιλε τα λες πολυυ καλαα!!!Ας σταματησει αυτη η κατασταση επιτελους!!!Ας γινουν επιτελους οι μικρες εθνικες "πραγματικες" και να καλουνται αυτοι που αξιζουν και να σταματησει πια να ειναι "ψευτικες".Αμαν πια με ολη αυτη την γελειοτητα και την απιστευτη γραφειοκρατια!!
BasketZilla
Τα ζευγάρια των αγώνων κατάταξης θα είναι (αν έχω καταλάβει καλά τα κριτήρια κατάταξης....) :

Μαυροβούνιο - Ρωσία (άνευ αγώνος)
Αγγλία - Λετονία
Κροατία - Ισραήλ
Ελλάδα - Ιταλία

Με τους Ιταλούς δεν νομίζω ότι έχουμε ιδιαίτερη τύχη, καθώς δεν έχουν καμία θέση στα ματς κατάταξης οι Ιταλοί - καθαρά ομάδα οκτάδας, και στην συνέχεια για τις θέσεις 13-16 τα ζευγάρια θα είναι λογικά :

Ελλάδα - Ρωσία (χωρίς αγώνα)
Λετονία - Ισραήλ

Με μια εκ των Ισραήλ-Λετονία νομίζω ότι θα παίξουμε τον τελικό για την παραμονή την Κυριακή. Ας ελπίσουμε ότι θα είναι τελικά οι Ισραηλινοί που τους νικήσαμε σχετικά εύκολα στο ματς της πρεμιέρας. Οι Λετονοί δεν νομίζω ότι μπορούν να νικήσουν τους Άγγλους - που δεν είναι καθόλου κακή ομάδα - και έχασαν εύκολα από τους Ισραηλινούς στα παιχνίδια κατάταξης αλλά το στυλ παιχνιδιού τους είναι πιο επικίνδυνο από των Ισραηλινών. Η λογική λέει πάντως ότι δύσκολα δεν θα καταταγούμε τελικά 13οι.




Τα ζευγάρια για τα χιαστί της οκτάδας θα είναι :

Ισπανία - Γαλλία
Τουρκία - Σερβία
Γερμανία - Βοσνία
Λιθουανία - Φινλανδία

Η λογική μου και η εικόνα των ομάδων έως τώρα δείχνουν Λιθουανία, Βοσνία, Τουρκία (χωρίς να καταδικάζω τους Σέρβους), ενώ στο Ισπανία-Γαλλία θα γίνει πιθανώς μεγάλη κόντρα με προβάδισμα πάντως των Ιβήρων.
Gkos
Ρε συ είχες ετοιμάσει το κείμενο από πριν και το ανέβασες πριν καν λήξουν οι αγώνες smiley.gif

Ήταν και μεγάλες οι διαφορές,χαχα,είχαν κριθεί από νωρίς .....


Γαλλία και Βοσνία(οι ενδιαφερόμενες δηλαδή ) νίκησαν ανετα Φινλανδία και Κροατία και έτσι στον όμιλο είχαμε Φινλανδία 4-1 , Βοσνια ,Σερβία , Γαλλία ( 3-2 όλες ) ,Μαυροβούνιο 2-3 και Κροατία 0-5 .


Τα ζευγάρια όπως τα είπες...

Euro U16 (6η ημέρα): Το πανόραμα της διοργάνωσης

Η Τουρκία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του 5ου ομίλου με τη Λιθουανία, καθώς επικράτησε των διοργανωτών με 67-64 και τους έριξε στην τέταρτη θέση. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι… κακόπεσε η “Λιέτουβα”, η οποία θα αντιμετωπίσει στους “8” τη Φινλανδία, ενώ η Τουρκία θα βρει απέναντι της την 3η του 6ου ομίλου, τη Σερβία! Στο μεταξύ τους παιχνίδι, πάντως, οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι, κι ας χρειάστηκαν στο τέλος ένα λέι-απ του Ακιούζ 15,3΄΄ πριν από τη λήξη για να φτάσουν στη νίκη.

Η ομάδα του Φατίχ Ελμπάς έκλεισε την πρώτη περίοδο με 19-7, προηγήθηκε 26-13 λίγο αργότερα και δεν άφησε τους Λιθουανούς να προηγηθούν ξανά στο παιχνίδι, αν και το φινάλε θύμιζε θρίλερ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με απανωτά τρίποντα στο 38′ (61-61) και στα 29,3΄΄ ο Βαϊτσιούνας έκανε το σκορ 64-64. Στην επόμενη φάση όμως ο Ακιούζ αιφνιδίασε τη Λιθουανία, η οποία δεν κατάφερε να σκοράρει στην επίθεση, με τον Ουλέτσκας να μην μπορεί να τελειώσει το alley-oop play που σχημάτισε στο τάιμ άουτ ο Πετράουσκας.

Όσον αφορά την πρωτιά του 5ου ομίλου, αυτήν την κατέκτησε η Ισπανία, που σημείωσε την 5η σερί νίκη στο τουρνουά επί της Αγγλίας με 75-64. Η “φούρια ρόχα” είχε 0/13 τρίποντα αλλά έβαλε 56 πόντους μέσα από τη ρακέτα, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα 27 λάθη των Αγγλων και επικράτησε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

6ος όμιλος: Προκρίθηκε με ανατροπή η Σερβία

Το Μαυροβούνιο ήταν το “αφεντικό” του γιουγκοσλαβικού ντέρμπι επί 34 και πλέον λεπτά. Στο τέλος όμως η Σερβία ήταν αυτή που πανηγύριζε την πρόκριση στους “8”, αφού έκανε τη μεγάλη ανατροπή (…απέναντι στην ομάδα των ανατροπών) και στο τέλος επικράτησε με 78-64. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει βέβαια την εικόνα του αγώνα. Το Μαυροβούνιο είχε σταθερά το προβάδισμα επί 35 λεπτά αλλά δεν έβαλε ούτε ένα καλάθι στα τελευταία 6, την ώρα δηλαδή που οι Μαριάνοβιτς, Πετσάρσκι οδήγησαν τη Σερβία σε ένα επιμέρους 21-3 σε αυτό το χρονικό διάστημα!

Η Βοσνία χρειαζόταν οπωσδήποτε τη νίκη για να προκριθεί στην προημιτελική φάση και η Κροατία έμοιαζε να είναι το κατάλληλο “θύμα”. Η παρέα του Μούσα ξέφυγε από πολύ νωρίς με μεγάλη διαφορά, έκλεισε την πρώτη περίοδο με 22-11 και διέλυσε την Κροατία 86-69 έχοντας πρωταγωνιστή τον Σάνι Τσάμπαρα. Κάπως έτσι οι Βόσνιοι όχι μόνο προκρίθηκαν (αφήνοντας εκτός συνέχειας το Μαυροβούνιο), αλλά κατέκτησαν κιόλας και τη δεύτερη θέση στον 6ο όμιλο, δίνοντας ραντεβού για τους “8” με τη Γερμανία.

Στο τρίτο ματς του ομίλου η Γαλλία έγινε η ομάδα που σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Φινλανδίας στο 4-0. Οι “τρικολόρ” νίκησαν πολύ εύκολα τους Φινλανδούς 57-38, σε ένα ματς πάντως που έμοιαζε εξ αρχής με διαδικαστική υπόθεση -και για τις δύο ομάδες. Η Γαλλία έκλεισε την πρώτη περίοδο με 16-4 και δεν δυσκολεύτηκε ούτε λεπτό από την ομάδα του Αντι Κοσκελάινεν, που έχοντας κατακτήσει μαθηματικά την πρώτη θέση, μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

7ος όμιλος: Πρώτη και αήττητη η Ιταλία

Η Ιταλία δεν δυσκολεύτηκε να καταβάλλει τη Λετονία με 58-49 και να κατακτήσει την 1η θέση στον 7ο όμιλο. Το παράδοξο είναι ότι οι “ατζούρι” νίκησαν εύκολα (προηγήθηκαν 41-20 στο 24′), παρότι σούταραν μόνο με 31,7%, έχασαν τα ριμπάουντ και έκαναν 26 λάθη! Αυτό συνέβη πολύ απλά διότι οι Λετονοί ήταν ακόμα χειρότεροι, καθώς έχασαν 31 φορές τη μπάλα, δέχτηκαν 23 κλεψίματα και τελείωσαν το ματς με ποσοστό 27,3% εντός πεδιάς…

http://www.infobasket.gr/euro-u16-6%CE%B7-...83%CE%B7%CF%82/
G-arenas
QUOTE (mpek @ Aug 12 2015, 17:52 ) *
Θέμα 1ο: Ζητάει κάποιος φίλος να γράψουμε ονόματα παιδιών που δεν κλήθηκαν. Ξαναγράφω λοιπόν δύο ονόματα που ξέρω (εγώ ο άσχετος) από Αττική: Δραγάτης και Καμπερίδης. Αναρωτιέμαι, οι ομοσπονδιακοί προπονηταράδες μας δεν ξέρουν άλλους ; Ας αφήσουμε όμως ποιους δεν κάλεσε και ας δούμε ποιους κάλεσε: Ο προπονητής μας συμπεριέλαβε στην ομάδα το παιδί του συλλόγου που προπονεί. Καλό ; Κάλεσε στην προετοιμασία πέντε παιδια του ΠΑΟΚ που δεν έδειξαν ΤΙΠΟΤΕ στο πανελλήνιο. Ωραίο ; Σταματώ εδώ γιατί είναι οι πιο σκαστές περιπτώσεις.
Θέμα 2ο: Δεν ξέρω αν η ομάδα με δύο - τρεις προσθήκες θα ήταν διαφορετική. Βλέπω όμως ότι υπάρχει αναξιοκρατία. Αν ξεκινήσετε από το παιδί του συλλόγου του προπονητή και συνεχίσετε το ψάξιμο βαθιά στον ελληνικό πάγκο, θα τη βρείτε. Για αυτή τη γ@μοαναξιοκρατία φωνάζω και νομίζω ότι φωνάζουν και οι άλλοι.
Θέμα 3ο: Υπάρχει ένας μύθος που λέει ότι "Αν ένα παιδί είναι τόσο καλό και είναι γραφτό να παίξει μπάσκετ και να κάνει καρριέρα, κανένας μάνατζερ και κανένας προπονητής δεν θα του κόψουν το δρόμο." . Σύμφωνοι αλλά πόσο καλό να είναι το παιδί ; Καλός είναι ο γκαγκαλούδης, καλός ήταν και ο ντράζεν πέτροβιτς. Αν αναφέρεσαι στον πέτροβιτς, σίγουρα θα βρει τον δρόμο του όσο πόλεμο και να του κάνουν (αν και δεν είμαι πολύ σίγουρος ...) . Αν είναι κάποιο παιδί όπως ο πρώτος, θα βρει τον δρόμο του ή θα χαθεί ; Στα πενήνταφεύγα μου με τις λιγοστές εμπειρίες μου λέω ότι θα χαθεί. sad.gif

εγω παντως λεω και τον κυριλη απο προμηθεα που ηταν πολυ καλος στα φιλικα που ειχαμε δωσει σε ενα τουρνουα με τουρκια,τσεχια και γαλλια πριν λιγους μηνες,αλλα δεν επαιξε καλα στο πανεληνιο!!καλοι παικτες ηταν και ενας παικτης απο τον πιερικο στο πανεληνιο που βγηκε και 1ος σκορερ του τουρνουα καθως και ενας του εργοτελη που βγηκε καλυτερη 5αδα!!
δεν θυμαμαι ονοματα!
Gkos
QUOTE (BasketZilla @ Aug 12 2015, 21:22 ) *
Ο Marjanovic είναι πολύ καλός παίκτης.


Καταπληκτικός είναι ,ξεχωριζει .Μου αρέσει πολύ .

Κάτσε λίγο να γίνω ελληναράς !

"Τρακηηηηηη φέρτον στην Παναθα , τώρα που έχουμε και προπονητη τον Τζόρτζεβιτς ,θα κλειδώσουμε τα επομενα 10 πρωταθληματααααααααααααααααααααααααααααα "

Καλά τα είπα ? smiley.gif

Οτι ανήκει στην Ρεάλ ( όπως εσύ μας ενημέρωσες ) δεν μας νοιάζει.Πληρώνει ο πρόεδρας λεμεεεε


QUOTE (BasketZilla @ Aug 12 2015, 21:22 ) *
Εάν είχαν οι Σέρβοι και τους άλλους που δεν κατέβηκαν χαλαρά θα έπαιρναν το χρυσό καθώς δεν έχουμε δει έως τώρα και κάποια super team.


Όντως !
ubreaker
Μια από τις πολλές κακές συνήθειες που έχουμε στην Ελλάδα είναι να ισοπεδώνουμε τα πάντα. Μας βολεύει πολλές φορές να τα τσουβαλιάζουμε όλα και η ανάλυσή μας να καταλήγει στο γνωστό "έλα μωρέ όλοι οι ίδιοι είναι". Έτσι και με την Εθνική Παίδων ακούμε τώρα από αρκετούς ότι, αν βγάλεις έξω το Μωραίτη, οι υπόλοιποι, που δεν πήγαν Λιθουανία, είναι σχεδόν ίδιοι και δεν θα έκαναν καμιά διαφορά. Άρα τα αποτελέσματα θα ήταν περίπου τα ίδια, άρα ας μη γκρινιάζουμε, άρα όλα καλώς καμωμένα, κανείς δεν φταίει για αυτήν την άθλια εικόνα που παρουσιάσαμε, παρά μόνο η κακή φουρνιά που μας έτυχε. Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Και τα λαμόγια και οι ανεπαρκείς υπεύθυνοι για αυτό το χάλι θα συνεχίσουν το έργο τους και τη νέα χρονιά. Μέγας αποπροσανατολισμός...

Και δεν έρχομαι να γίνω μετά Χριστόν προφήτης. Τα λέμε αυτά καιρό τώρα. Να πω ότι δεν σας είχα γράψει και δεν είχα προειδοποιήσει για αυτό που ερχόταν; Ανατρέξτε στα παλιά μου posts και θα δείτε ότι τα είχαμε όλα αναλύσει και τα είχαμε όλα προβλέψει. Μήπως δεν είπαμε για το ρόλο κάποιων μπαμπάδων και των managers; μήπως δε αναφερθήκαμε στη γνωστή παρεούλα που μέχρι και την Εθνική Ανδρών κόντεψε να διαλύσει, στην προσπάθεια να ελέγξει όλο το σύστημα; μήπως δεν είπαμε για τα δύο στρατόπεδα Ομοσπονδιακών τεχνικών, που σφάζονται και προσπαθούν να περάσουν ο καθένας τη δική του γραμμή (το ένα στρατόπεδο μάλλον έχει υποστείλει τη σημαία, απόδειξη μια κραχτή απουσία από την Παίδων); μήπως δεν μιλήσαμε και δεν αποδείχτηκε ότι σε πολλές περιπτώσεις οι κλήσεις ήταν καιρό προαποφασισμένες; μήπως δεν είπαμε για την τακτική κλήσεων στα κλιμάκια (ειδικά στο Νότου), όπου όσο περνούσε ο καιρός, έκοβαν καλούς παίκτες αντικαθιστώντας τους με πολύ υποδεέστερους, με σκοπό να μην υπάρχει γκρίνια κατά την τελική επιλογή, όπου θα προωθούντο αυτοί που εξαρχής είχαν αποφασιστεί; μήπως δεν μιλήσαμε για την ύπαρξη μιας δήθεν φιλοσοφίας στη συγκρότηση των μικρών Εθνικών (κυρίως Παίδων και Παμπαίδων) που στηρίζεται στην κλήση παιδιών με δήθεν προοπτική (κάτι βέβαια που τις περισσότερες φορές έχει μια αφηρημένη υπόσταση); και πολλά πολλά άλλα...

Ε λοιπόν, για όποιον ισχυρίζεται ότι τα αποτελέσματα θα ήταν τα ίδια ακόμα και με τη συμμετοχή άλλων παιδιών που έμειναν πίσω, κατά τη γνώμη μου, ισχύει ένα από τα τρία. Ή συνειδητά λέει ψέματα, ή δεν γνωρίζει τα παιδιά που έμειναν πίσω, ή δεν καταλαβαίνει το άθλημα. Όχι απλά θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα αλλά, με το τόσο χαμηλό επίπεδο των ομάδων φέτος, θα είχαμε τη δυνατότητα για διάκριση, εάν οι προπονητές επέλεγαν μια ομάδα για να κερδίσει, ή έστω μια ομάδα που θα ήταν ένας συνδυασμός παικτών με προοπτική με άλλους που σήμερα μπορούν να παίξουν. Δυστυχώς επέλεξαν, με απόλυτη ιδιοτέλεια, παιδιά, που αν εξαιρέσεις φυσικά το Μωραίτη και 2-3 ακόμα, δεν δικαιούντο να είναι όχι στη 12άδα, αλλά ούτε και στην προεπιλογή 30 παικτών. Παιδιά χωρίς ούτε ένα από τα στοιχεία που κάποιος προπονητής θα έπρεπε να ανιχνεύσει σε ένα παιδί, πριν το πάρει μαζί του στην αποστολή σε ένα Ευρωπαικό πρωτάθλημα Εθνικών ομάδων, στοιχεία όπως μπασκετική ευφυία, μια ιδιαίτερη δεξιότητα, αθλητικά προσόντα, κλπ

Κάποιος φίλος έγραψε ότι δεν πιστεύει για ένα συγκεκριμένο παιδί, που ισχυρίζονται κάποιοι ότι έλειψε από την ομάδα, ότι θα είχε 20/20 ή θα κάρφωνε από το κέντρο. Μα ποιος σου είπε φίλε μου ότι, χρειαζόμαστε παίκτες με τέτοια στατιστικά και προσόντα για να παίξουμε λίγο καλό μπάσκετ; Σίγουρα όμως:
-δεν χρειαζόμαστε ένα παίκτη που κατεβάζει τη μπάλα χοροπηδώντας ή με τον κώλο και κόντεψε για πάρτη του να εγκαινιαστεί στο τουρνουά καινούργια κατηγορία στατιστικών με τα τόσα χαμένα lay up που είχε, ενώ συγχρόνως στην άμυνα τον πέρναγαν όλοι σαν σταματημένο. Ο συγκεκριμένος βέβαια έχει μπαμπά, προπονητή και manager που παίζουν καλή μπάλα.
-δεν χρειαζόμαστε ένα παίκτη που σπάει τα καλάθια και ταυτόχρονα κάνει παρατηρήσεις στους συμπαίκτες του για δικά του λάθη και τελικά τον βλέπουμε να πανηγυρίζει έξαλλα, όταν μετά από 376 (τρόπος του λέγειν) προαπάθειες σκοράρει στο τελευταίο λεπτό μιας αποτυχημένης εμφάνισης... Έχει βέβαια το μέγα προσόν της καλής σχέσης με τον κόουτς...
-δεν χρειαζόμαστε ένα παίκτη, για τον οποίον είναι εμφανές και κοινός τόπος ότι με το ρυθμό βελτίωσης που επιδεικνύει τα 3 τελευταία χρόνια, τα όποια σωματικά του προσόντα θα αναδείξουν την καλή του προοπτική μετά τα 50 του... η παρουσία του στην ομάδα με μπερδεύει για την συνεχιζόμενη ή μη επιρροή του δεύτερου στρατοπέδου που προηγουμένως ανέφερα...
-δεν χρειαζόμαστε ένα παίκτη, που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η ατομική του στατιστική, είναι πιο αργός και από υπέργηρο παίκτη του baseball και ο οποίος συγχρόνως αποτελεί το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα παίκτη που έχει πιάσει ταβάνι, όταν οι προπονητές έχουν αποκλείσει πολλούς άλλους πριν με αυτό το επιχείρημα. Για αυτή τη κλήση έχει βάλει το
χεράκι του ο Πρόεδρος της ομάδας...
-δεν χρειαζόμαστε έναν παίκτη που δε έχει απολύτως κανένα προσόν πέρα από τη διεύθυνση κατοικίας του...
-δεν χρειαζόμαστε έναν παίκτη που παρά τα αθλητικά του προσόντα δεν ενδιαφέρεται καθόλου, ή εν πάσι περιπτώσει δείχνει να μην ενδιαφέρεται (μπορεί και να υπήρχε άλλου είδους πρόβλημα)...

Φτάσαμε λοιπόν τους 6 παίκτες που δεν θα έπρεπε να είναι εκεί... Με ένα Μωραίτη να πολεμάει μόνος του και τους υπόλοιπους 4-5 υποτονικούς και μακριά από τις πραγματικές τους δυνατότητες, κυρίως λόγω της απύθμενης ασχετοσύνης των προπονητών, δεν θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερη τύχη... Με 5-6 όμως παίκτες από αυτούς που έμειναν πίσω θα είχαμε σίγουρα τουλάχιστον μια αξιοπρεπή εμφάνιση. Άρα δεν είναι όλοι ίδιοι...
Gkos
QUOTE (BasketZilla @ Aug 12 2015, 21:22 ) *
Ασχέτως όλων αυτών απαγορεύεται ρητά βάση των κανονισμών του φόρουμ η υποστήριξη των Σέρβων biggrin.gif


Παρατρίχα να το πιστέψω ...
Χαχα ,δεν είμαι φαν των Σέρβων γενικώς ,αλλά την συγκεκριμένη ομάδα την γουσταρω τρελα !
Δώσε πόνο Πετσάρσκι !



QUOTE (BasketZilla @ Aug 12 2015, 21:22 ) *
Αυτόν που έχω λατρέψει στο Ευρωμπάσκετ είναι ο Τούρκος center Ahmet Duran. Κοιλάρα, μπουτάκια, μαγουλάκια αλλά το παιδί ξέρει πολύ μπάσκετ. Ίδιος με μένα στα νιάτα μου είναι ο μπαγάσας !


Παικτάρα ολκής ,μην το συζητάς καν !





Λοιπόν .

Πάμε στα προγνωστικά ,αν και νιώθω λίγο άβολα που ο BasketZilla τοποθετήθηκε πρώτος...
Μια ειδικότητα είχα και γω στο φόρουμ και την έχασα blove.gif

Τα ζευγάρια για τα χιαστί της οκτάδας είναι :

Ισπανία - Γαλλία Ντέρμπι,αλλά θα πάω με Ίβηρες.

Τουρκία - Σερβία Ντέρμπι και δω,οριακό φαβορί η Τουρκία,δεν θα πάρω θέση.

Γερμανία - Βοσνία Ντέρμπι και δω ,δεν θα πάρω θέση.Είναι καλή η Γερμανία.Η Βοσνία είναι με τις μέρες της.
Λιθουανία - Φινλανδία Λιθουανία λεω.


Καλό ξημέρωμα !!!
keltis999
QUOTE (ubreaker @ Aug 13 2015, 02:15 ) *
Μια από τις πολλές κακές συνήθειες που έχουμε στην Ελλάδα είναι να ισοπεδώνουμε τα πάντα. Μας βολεύει πολλές φορές να τα τσουβαλιάζουμε όλα και η ανάλυσή μας να καταλήγει στο γνωστό "έλα μωρέ όλοι οι ίδιοι είναι". Έτσι και με την Εθνική Παίδων ακούμε τώρα από αρκετούς ότι, αν βγάλεις έξω το Μωραίτη, οι υπόλοιποι, που δεν πήγαν Λιθουανία, είναι σχεδόν ίδιοι και δεν θα έκαναν καμιά διαφορά. Άρα τα αποτελέσματα θα ήταν περίπου τα ίδια, άρα ας μη γκρινιάζουμε, άρα όλα καλώς καμωμένα, κανείς δεν φταίει για αυτήν την άθλια εικόνα που παρουσιάσαμε, παρά μόνο η κακή φουρνιά που μας έτυχε. Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Και τα λαμόγια και οι ανεπαρκείς υπεύθυνοι για αυτό το χάλι θα συνεχίσουν το έργο τους και τη νέα χρονιά. Μέγας αποπροσανατολισμός...

Και δεν έρχομαι να γίνω μετά Χριστόν προφήτης. Τα λέμε αυτά καιρό τώρα. Να πω ότι δεν σας είχα γράψει και δεν είχα προειδοποιήσει για αυτό που ερχόταν; Ανατρέξτε στα παλιά μου posts και θα δείτε ότι τα είχαμε όλα αναλύσει και τα είχαμε όλα προβλέψει. Μήπως δεν είπαμε για το ρόλο κάποιων μπαμπάδων και των managers; μήπως δε αναφερθήκαμε στη γνωστή παρεούλα που μέχρι και την Εθνική Ανδρών κόντεψε να διαλύσει, στην προσπάθεια να ελέγξει όλο το σύστημα; μήπως δεν είπαμε για τα δύο στρατόπεδα Ομοσπονδιακών τεχνικών, που σφάζονται και προσπαθούν να περάσουν ο καθένας τη δική του γραμμή (το ένα στρατόπεδο μάλλον έχει υποστείλει τη σημαία, απόδειξη μια κραχτή απουσία από την Παίδων); μήπως δεν μιλήσαμε και δεν αποδείχτηκε ότι σε πολλές περιπτώσεις οι κλήσεις ήταν καιρό προαποφασισμένες; μήπως δεν είπαμε για την τακτική κλήσεων στα κλιμάκια (ειδικά στο Νότου), όπου όσο περνούσε ο καιρός, έκοβαν καλούς παίκτες αντικαθιστώντας τους με πολύ υποδεέστερους, με σκοπό να μην υπάρχει γκρίνια κατά την τελική επιλογή, όπου θα προωθούντο αυτοί που εξαρχής είχαν αποφασιστεί; μήπως δεν μιλήσαμε για την ύπαρξη μιας δήθεν φιλοσοφίας στη συγκρότηση των μικρών Εθνικών (κυρίως Παίδων και Παμπαίδων) που στηρίζεται στην κλήση παιδιών με δήθεν προοπτική (κάτι βέβαια που τις περισσότερες φορές έχει μια αφηρημένη υπόσταση); και πολλά πολλά άλλα...

Ε λοιπόν, για όποιον ισχυρίζεται ότι τα αποτελέσματα θα ήταν τα ίδια ακόμα και με τη συμμετοχή άλλων παιδιών που έμειναν πίσω, κατά τη γνώμη μου, ισχύει ένα από τα τρία. Ή συνειδητά λέει ψέματα, ή δεν γνωρίζει τα παιδιά που έμειναν πίσω, ή δεν καταλαβαίνει το άθλημα. Όχι απλά θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα αλλά, με το τόσο χαμηλό επίπεδο των ομάδων φέτος, θα είχαμε τη δυνατότητα για διάκριση, εάν οι προπονητές επέλεγαν μια ομάδα για να κερδίσει, ή έστω μια ομάδα που θα ήταν ένας συνδυασμός παικτών με προοπτική με άλλους που σήμερα μπορούν να παίξουν. Δυστυχώς επέλεξαν, με απόλυτη ιδιοτέλεια, παιδιά, που αν εξαιρέσεις φυσικά το Μωραίτη και 2-3 ακόμα, δεν δικαιούντο να είναι όχι στη 12άδα, αλλά ούτε και στην προεπιλογή 30 παικτών. Παιδιά χωρίς ούτε ένα από τα στοιχεία που κάποιος προπονητής θα έπρεπε να ανιχνεύσει σε ένα παιδί, πριν το πάρει μαζί του στην αποστολή σε ένα Ευρωπαικό πρωτάθλημα Εθνικών ομάδων, στοιχεία όπως μπασκετική ευφυία, μια ιδιαίτερη δεξιότητα, αθλητικά προσόντα, κλπ

Κάποιος φίλος έγραψε ότι δεν πιστεύει για ένα συγκεκριμένο παιδί, που ισχυρίζονται κάποιοι ότι έλειψε από την ομάδα, ότι θα είχε 20/20 ή θα κάρφωνε από το κέντρο. Μα ποιος σου είπε φίλε μου ότι, χρειαζόμαστε παίκτες με τέτοια στατιστικά και προσόντα για να παίξουμε λίγο καλό μπάσκετ; Σίγουρα όμως:
-δεν χρειαζόμαστε ένα παίκτη που κατεβάζει τη μπάλα χοροπηδώντας ή με τον κώλο και κόντεψε για πάρτη του να εγκαινιαστεί στο τουρνουά καινούργια κατηγορία στατιστικών με τα τόσα χαμένα lay up που είχε, ενώ συγχρόνως στην άμυνα τον πέρναγαν όλοι σαν σταματημένο. Ο συγκεκριμένος βέβαια έχει μπαμπά, προπονητή και manager που παίζουν καλή μπάλα.
-δεν χρειαζόμαστε ένα παίκτη που σπάει τα καλάθια και ταυτόχρονα κάνει παρατηρήσεις στους συμπαίκτες του για δικά του λάθη και τελικά τον βλέπουμε να πανηγυρίζει έξαλλα, όταν μετά από 376 (τρόπος του λέγειν) προαπάθειες σκοράρει στο τελευταίο λεπτό μιας αποτυχημένης εμφάνισης... Έχει βέβαια το μέγα προσόν της καλής σχέσης με τον κόουτς...
-δεν χρειαζόμαστε ένα παίκτη, για τον οποίον είναι εμφανές και κοινός τόπος ότι με το ρυθμό βελτίωσης που επιδεικνύει τα 3 τελευταία χρόνια, τα όποια σωματικά του προσόντα θα αναδείξουν την καλή του προοπτική μετά τα 50 του... η παρουσία του στην ομάδα με μπερδεύει για την συνεχιζόμενη ή μη επιρροή του δεύτερου στρατοπέδου που προηγουμένως ανέφερα...
-δεν χρειαζόμαστε ένα παίκτη, που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η ατομική του στατιστική, είναι πιο αργός και από υπέργηρο παίκτη του baseball και ο οποίος συγχρόνως αποτελεί το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα παίκτη που έχει πιάσει ταβάνι, όταν οι προπονητές έχουν αποκλείσει πολλούς άλλους πριν με αυτό το επιχείρημα. Για αυτή τη κλήση έχει βάλει το
χεράκι του ο Πρόεδρος της ομάδας...
-δεν χρειαζόμαστε έναν παίκτη που δε έχει απολύτως κανένα προσόν πέρα από τη διεύθυνση κατοικίας του...
-δεν χρειαζόμαστε έναν παίκτη που παρά τα αθλητικά του προσόντα δεν ενδιαφέρεται καθόλου, ή εν πάσι περιπτώσει δείχνει να μην ενδιαφέρεται (μπορεί και να υπήρχε άλλου είδους πρόβλημα)...

Φτάσαμε λοιπόν τους 6 παίκτες που δεν θα έπρεπε να είναι εκεί... Με ένα Μωραίτη να πολεμάει μόνος του και τους υπόλοιπους 4-5 υποτονικούς και μακριά από τις πραγματικές τους δυνατότητες, κυρίως λόγω της απύθμενης ασχετοσύνης των προπονητών, δεν θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερη τύχη... Με 5-6 όμως παίκτες από αυτούς που έμειναν πίσω θα είχαμε σίγουρα τουλάχιστον μια αξιοπρεπή εμφάνιση. Άρα δεν είναι όλοι ίδιοι...
Τα λες πολυ καλα φιλε!Θα συμφωνησω σε ολα μαζι σου.Αν καλουσαν αυτους που αξιζαν,οχι μονο στην παιδων αλλα σε ολες τις μικρες εθνικες (πλην εφηβων φυσικα που εκει ευτυχως καλεσαν αυτους που πρεπει φετος), θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα!!
xxx-4711
Καποιοι εχουν φωτογραφισει τη μιση και παραπανω ομαδα και καποιοι αλλοι γραφουν σεντονια ηθικοπλαστικου περιεχομενου αλλα δεν αναφερουν παικτες ονομαστικα για να μην θιξουν υποτιθεται τα παιδια που παιζουν στη λιθουανια. περιεργη τακτικη

ποιοι εμειναν εκτος ομαδος και ειναι τοσο καλοι που θα μας οδηγουσαν ακομα και σε διακριση;
απο οτι καταλαβα στους ψηλους που ολοι συμφωνουμε οτι εχουμε και μεγαλυτερο προβλημα (ανεφερε ο Gkos χθες τη χαοτικη διαφορα στα ριμπαουντ στον αγωνα με τη γερμανια) εκτος του τραυματισμενου βυρλα δεν υπηρχε αλλη εναλλακτικη λυση.
εγραψε ο φιλος τα ονοματα του δραγατη (οκ αυτο τον ξερω ακομα και εγω) και του καμπεριδη.
στα γκαρντ; οι περιφερειακοι του πανιωνιου; ο καπρης που κληθηκε στον εστω λιγο χρονο συμμετοχης του δεν μπορει να χαρακτηριστει ως διακριθεντας.
MB0
Λεγεται οτι ο Δραγατης κοπηκε διοτι δεν ακολουθουσε αυτα που του ελεγαν οι προπονητες του και δεν καταλαβαινε τα συστηματα (δεν εχει μπασκετικο μυαλο δηλαδη) . Ο Καμπεριδης οντως μπορει να αξιζε μια θεση σε αυτη την ομαδα και να βοηθουσε. Για τους ψηλους τωρα, η απουσια του Βυρλα ειναι φανερα αισθητη και ουτε εγω γνωριζω καποιο αλλο 5νταρι που θα μπορουσε να ειχε κληθει. Και τελος για τον Καπρη, οντως δεν μπορει να θεωρηθει διακριθεντας αλλα ουτε μπορουμε να εχουμε και αρνητικο χαρακτηρισμο γιατι εχει παιξει λιγα λεπτα. Παρολα αυτα αμυντικα εχει βοηθησει σημαντικα και στην επιθεση απλως παιρνει ελαχιστες προσπαθειες. Ειναι απο τους λιγους που παιζει ομαδικο παιχνιδι και δεν ειναι σαν κατι αλλους που σουταρουν οποτε παρουν την μπαλα και δεν τα βαζουν κιολας.
Gkos
Καλημερίζω .

Aνακοινώθηκε το πρόγραμμα (με τις ώρες παρέα )


Για τις θέσεις 1-8

Ισπανία-Γαλλία 14:30
Βοσνία-Γερμανία 16:45
Φινλανδία-Λιθουανία 19:00
Τουρκία-Σερβία 21:15



Για τις θέσεις 9-16


Ελλάδα-Ιταλία 14:30 (μας βάλανε μεσημεράκι ,τέλεια -στις 17:30 έχει φιλικό η ανδρών με Βοσνία )
Αγγλία-Λετονία 16:45
Κροατία-Ισραήλ 19:00
Μαυροβούνιο-Ρωσία 21:15


QUOTE (xxx-4711 @ Aug 13 2015, 10:49 ) *
ο καπρης που κληθηκε στον εστω λιγο χρονο συμμετοχης του δεν μπορει να χαρακτηριστει ως διακριθεντας.


Ο Καπρης ,παίζει τον περισσότερο ( από τον λίγο χρόνο του ) ως 3αρι ( έτσι που γίνανε τα πράγματα ,πιο πολύ ο Φωτόπουλος και αυτός παίζουν 3αρια ) ,που αμφιβαλω αν έχει ξαναπαίξει στην ζωή του ,και δεν είναι πάντως!
AS1972
QUOTE (ubreaker @ Aug 13 2015, 03:15 ) *
Μια από τις πολλές κακές συνήθειες που έχουμε στην Ελλάδα είναι να ισοπεδώνουμε τα πάντα........Με 5-6 όμως παίκτες από αυτούς που έμειναν πίσω θα είχαμε σίγουρα τουλάχιστον μια αξιοπρεπή εμφάνιση. Άρα δεν είναι όλοι ίδιοι...


Για να μην ποστάρω όλο το κομμάτι σου και σπαταλάω χώρο και χρόνο στο φόρουμ...

Φίλε, πραγματικά καλόπιστα σου λέω το εξής και μόνο αυτό...
δώσε μου μια 12άδα παμπαίδων, μια 12άδα παίδων και μια 12άδα εφήβων...
μιλήστε με παράδείγματα επιτέλους και με ονόματα... και για να σε βγάλω από τη δύσκολη θέση, μην κρίνεις αυτούς που κλήθηκαν για να μη έχεις το δήθεν ηθικό δίλλημα ότι σε διαβάζουν 16χρονα.. μην γράψεις ποιος είναι καλός ή κακός...
Απλά, ΓΡΑΨΕ ΟΝΟΜΑΤΑ!!!!
Αυτό ισχύει για όλους σας, για να πάψει ρε παίδες πια η ακατάσχετη παπαρολογία και συνομωσιολογία...
Αφήστε ποιοι και γιατί κλήθηκαν...
όσοι έχετε άντερα και δεν μιλάτε γενικόλογα, ΔΩΣΤΕ 12ΑΔΕΣ...
Να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι ποιούς εννοείτε όταν λέτε ότι δεν κλήθηκαν και να γίνει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ συζήτηση επί πραγματικής βάσης και όχι καφενειακή όπως τώρα...
Ο φίλος πριν που είπε ότι ο μόνος ψηλός ήταν ο Βύρλας, ο οποίος ξέρουμε όλοι γιατί δεν είναι στη 12άδα με κάλυψε απόλυτα...
Δεν πρόκειται πραγματικά να γράψω ή να απαντήσω σε κανέναν ξανά, αν δεν γράψετε ονόματα...
περιμένω 12άδες... και 14άδες ακόμα.. αλλά ΟΝΟΜΑΤΑ...
Καλημέρες..
Υ.Γ. Τα ίδια γράφατε μερικοί και στην εφήβων μέχρι να πάρει το χρυσό... και μετά, μούγγα...
Απλά εδώ ήταν πιο ασφαλές... το έβλεπε και ο τυφλός ότι με τις επιλογές του Τούφα αλλά και τον ίδιο ως προπονητή, δεν πηγαίναμε πουθενά.. .Αλλά οι ευθύνες του προπονητή και η επάρκειά του ή όχι είναι ΑΛΛΗ συζήτηση...
AS1972
.
Gkos
QUOTE (AS1972 @ Aug 13 2015, 12:10 ) *
Υ.Γ. Τα ίδια γράφατε μερικοί και στην εφήβων μέχρι να πάρει το χρυσό... και μετά, μούγγα...


IΣΧΥΕΙ ,χαχα smiley.gif
xxx-4711
QUOTE(Gkos @ Aug 13 2015, 11:56 ) *
Ο Καπρης ,παίζει τον περισσότερο ( από τον λίγο χρόνο του ) ως 3αρι ( έτσι που γίνανε τα πράγματα ,πιο πολύ ο Φωτόπουλος και αυτός παίζουν 3αρια ) ,που αμφιβαλω αν έχει ξαναπαίξει στην ζωή του ,και δεν είναι πάντως!


δεν ανεφερα τον καπρη (που για μενα ειναι καλως στην ομαδα) για να κρινω αρνητικα ή θετικα την αποδοση του αλλα σε σχεση με τους περιφερειακους του πανιωνιου που δεν κληθηκαν και προσπαθω να εξακριβωσω αν μπορουσαν να βοηθησουν

5 παικτες απο τον παοκ στην προεπιλογη και μολις 3 του πρωταθλητη και αηττητου πανιωνιου ειναι του ματς
Gkos
QUOTE (xxx-4711 @ Aug 13 2015, 12:21 ) *
δεν ανεφερα τον καπρη (που για μενα ειναι καλως στην ομαδα) για να κρινω αρνητικα ή θετικα την αποδοση του αλλα σε σχεση με τους περιφερειακους του πανιωνιου που δεν κληθηκαν και προσπαθω να εξακριβωσω αν μπορουσαν να βοηθησουν


Διευκρίνιση έκανα απλά ,γιατί πολλοί δεν ξέρουν , πως μπερδευτηκαν τα πραγματα ,με την ελλειψη στο 3...


QUOTE (xxx-4711 @ Aug 13 2015, 12:21 ) *
5 παικτες απο τον παοκ στην προεπιλογη και μολις 3 του πρωταθλητη και αηττητου πανιωνιου ειναι του ματς


Δεν πάει έτσι , γιατί και Δούκα που ήρθε 2ρος και νίκησε ΠΑΟΚ , πήρε 2 προεπιλογή ,και 1 12αδα...
xxx-4711
QUOTE(AS1972 @ Aug 13 2015, 12:10 ) *
Υ.Γ. Τα ίδια γράφατε μερικοί και στην εφήβων μέχρι να πάρει το χρυσό... και μετά, μούγγα...
Απλά εδώ ήταν πιο ασφαλές... το έβλεπε και ο τυφλός ότι με τις επιλογές του Τούφα αλλά και τον ίδιο ως προπονητή, δεν πηγαίναμε πουθενά.. .Αλλά οι ευθύνες του προπονητή και η επάρκειά του ή όχι είναι ΑΛΛΗ συζήτηση...

η ιδια συζητηση εχει επαναληφθει στο φορουμ
πανευρωπαικο εφηβων 2006 (γεννημενοι 88-89) στην αμαλιαδα νομιζω, παιζουμε με γαλλια χανουμε με νταμπλ σκορ οι γαλλοι κατεβαζουν διπλασια ριμπαουντ.
γκρινια για τους προπονητες (μανουσελης) για τις επιλογες των παικτων που δεν γινονται αξιοκρατικα, δεν νομιζω να υπαρχει αναφορα σε μανατζερ ισως ακομα δεν ειχε γινει γνωστο το ονομα του δελημπαλταδακη, κραξιμο στην ομοσπονδια
περασαν 9 χρονια ελληνες γεννημενοι τις χρονιες 88-89 που δεν εχουν περασει απο την εθνικη δεν αναδειχτηκαν
αιτια της ντροπιαστικης ηττας δεν ηταν οι προπονητες, οι κλησεις ή η οντως εν πολλαις αμαρτιες περιπεσουσα ομοσπονδια αλλα το γεγονος οτι τεθηκαν αντιμετωποι στο συγκεκριμενο αγωνα παικτες που στην καλυτερη περιπτωση ειναι σημερα ρολιστες στην υποβαθμισμενη α1 με παικτες που κανουν καριερα στο NBA η αγωνιζονται στην ευρωλιγκα

keltis999
QUOTE (xxx-4711 @ Aug 13 2015, 11:43 ) *
η ιδια συζητηση εχει επαναληφθει στο φορουμ
πανευρωπαικο εφηβων 2006 (γεννημενοι 88-89) στην αμαλιαδα νομιζω, παιζουμε με γαλλια χανουμε με νταμπλ σκορ οι γαλλοι κατεβαζουν διπλασια ριμπαουντ.
γκρινια για τους προπονητες (μανουσελης) για τις επιλογες των παικτων που δεν γινονται αξιοκρατικα, δεν νομιζω να υπαρχει αναφορα σε μανατζερ ισως ακομα δεν ειχε γινει γνωστο το ονομα του δελημπαλταδακη, κραξιμο στην ομοσπονδια
περασαν 9 χρονια ελληνες γεννημενοι τις χρονιες 88-89 που δεν εχουν περασει απο την εθνικη δεν αναδειχτηκαν
αιτια της ντροπιαστικης ηττας δεν ηταν οι προπονητες, οι κλησεις ή η οντως εν πολλαις αμαρτιες περιπεσουσα ομοσπονδια αλλα το γεγονος οτι τεθηκαν αντιμετωποι στο συγκεκριμενο αγωνα παικτες που στην καλυτερη περιπτωση ειναι σημερα ρολιστες στην υποβαθμισμενη α1 με παικτες που κανουν καριερα στο NBA η αγωνιζονται στην ευρωλιγκα

Φιλε ξέρεις πως δεν είναι καθόλου έτσι! Στην Αμαλιάδα τότε είχαν πάρει αυτούς που άξιζαν και απλά δεν είχαμε ομάδα! Φέτος όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά, πήρε παιδιά τα οποία δεν κάνουν απολύτως τίποτα και άφησε πίσω παιδιά που μπορούσαν να βοηθήσουν πολύ περισσότερο! Απλά κάποιες πιέσεις ανθρώπων μέσα και έξω απ το χώρο του μπάσκετ δεν τους άφησαν, ενώ άξιζαν, να είναι εκεί! Γι αυτό είμαστε εδώ τώρα! Και να σου πω και κάτι αλλο: δεν μπορώ να ξέρω την τύχη της εθνικής με τα παιδιά που κόπηκαν αλλά το μόνο που ξέρω είναι πως οι μανατζερ και γενικότερα αυτοί που προωθούν τα παιδιά ίσως να μην τους βοηθούν! Οι μανατζερ σίγουρα μπορεί να κάνουν την δουλειά τους σωστά, αλλά τα παιδιά επαναπαυονται στους μανατζερ, νομίζουν ότι έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους και δεν δουλεύουν και φτάνουμε να χάνουμε λει απ μόνοι μας και να γελά όλοι η Ευρώπη! Και οι Γάλλοι έχουν μανατζερ, και οι Σέρβοι, και οι Τούρκοι, αλλά κάθονται και δουλεύουν και ξεσκιζονται και δεν επαναπαύεται στους μανατζερ, γι αυτό πάνε ψηλά αυτοί!Με ρώτησαν μερικοί ποιοι κατά τη γνώμη θα πρεπε να ναι φέτος στο τουρνουά! Σίγουρα για μένα θα πρεπε να ναι φέτος ο Μαχαίριανακης του Έργοτελη, ο οποίος άκουσα από πολλούς πως ήταν πολύ θετικός το δεκαήμερο και κόπηκε πολύ εύκολα (απορώ πως), ο Ζάμπακης και ο οποίος και αυτός προετοίμαστηκε καλά και στη θέση 3 είναι πολύ καλύτερος απ αυτούς που πήρε, ο Δράγατης φυσικά και τέλος ο Κάμπεριδης που στο 3-4 θα έκανε δουλειά.Τέλος πάντων αυτά δεν έγιναν και προχωράμε!Απλά πρέπει κάποια πράγματα να αλλάξουν αν θέλουμε να πάμε μπροστα και να γίνει καλύτερος και δικαιωμένος ο τρόπος οργάνωσης.Πάμε από δω και πέρα για το στόχο μας τη σωτηρία, και θεωρώ πως με τα δεδομένα αύτα είμαστε πετυχημένοι. Αυτά!
G-arenas
QUOTE (keltis999 @ Aug 13 2015, 13:28 ) *
Φιλε ξέρεις πως δεν είναι καθόλου έτσι! Στην Αμαλιάδα τότε είχαν πάρει αυτούς που άξιζαν και απλά δεν είχαμε ομάδα! Φέτος όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά, πήρε παιδιά τα οποία δεν κάνουν απολύτως τίποτα και άφησε πίσω παιδιά που μπορούσαν να βοηθήσουν πολύ περισσότερο! Απλά κάποιες πιέσεις ανθρώπων μέσα και έξω απ το χώρο του μπάσκετ δεν τους άφησαν, ενώ άξιζαν, να είναι εκεί! Γι αυτό είμαστε εδώ τώρα! Και να σου πω και κάτι αλλο: δεν μπορώ να ξέρω την τύχη της εθνικής με τα παιδιά που κόπηκαν αλλά το μόνο που ξέρω είναι πως οι μανατζερ και γενικότερα αυτοί που προωθούν τα παιδιά ίσως να μην τους βοηθούν! Οι μανατζερ σίγουρα μπορεί να κάνουν την δουλειά τους σωστά, αλλά τα παιδιά επαναπαυονται στους μανατζερ, νομίζουν ότι έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους και δεν δουλεύουν και φτάνουμε να χάνουμε λει απ μόνοι μας και να γελά όλοι η Ευρώπη! Και οι Γάλλοι έχουν μανατζερ, και οι Σέρβοι, και οι Τούρκοι, αλλά κάθονται και δουλεύουν και ξεσκιζονται και δεν επαναπαύεται στους μανατζερ, γι αυτό πάνε ψηλά αυτοί!Με ρώτησαν μερικοί ποιοι κατά τη γνώμη θα πρεπε να ναι φέτος στο τουρνουά! Σίγουρα για μένα θα πρεπε να ναι φέτος ο Μαχαίριανακης του Έργοτελη, ο οποίος άκουσα από πολλούς πως ήταν πολύ θετικός το δεκαήμερο και κόπηκε πολύ εύκολα (απορώ πως), ο Ζάμπακης και ο οποίος και αυτός προετοίμαστηκε καλά και στη θέση 3 είναι πολύ καλύτερος απ αυτούς που πήρε, ο Δράγατης φυσικά και τέλος ο Κάμπεριδης που στο 3-4 θα έκανε δουλειά.Τέλος πάντων αυτά δεν έγιναν και προχωράμε!Απλά πρέπει κάποια πράγματα να αλλάξουν αν θέλουμε να πάμε μπροστα και να γίνει καλύτερος και δικαιωμένος ο τρόπος οργάνωσης.Πάμε από δω και πέρα για το στόχο μας τη σωτηρία, και θεωρώ πως με τα δεδομένα αύτα είμαστε πετυχημένοι. Αυτά!

σε παραπανω ποστ εγραψα οτι ενας απο αυτους που επρεπε να παρει ειναι ενας παικτης του εργοτελη που βγηκε καλυτερη 5αδα στο πανελληνιο αλλα δεν θυμομουν το ονομα του!τον μαχαιριανακη εννοουσα συν τον παρμακτσιδη απο πιερικο που βγηκε πρωτος σκορερ!!ενω ακομα και ο κυριλης ειχε κανει πολυ καλα φιλικα παιχνιδια με εθνικη παιδων πριν απο καποιους μηνες και δεν κληθηκε...
Gkos
QUOTE (G-arenas @ Aug 13 2015, 13:42 ) *
σε παραπανω ποστ εγραψα οτι ενας απο αυτους που επρεπε να παρει ειναι ενας παικτης του εργοτελη που βγηκε καλυτερη 5αδα στο πανελληνιο αλλα δεν θυμομουν το ονομα του!τον μαχαιριανακη εννοουσα συν τον παρμακτσιδη απο πιερικο που βγηκε πρωτος σκορερ!!ενω ακομα και ο κυριλης ειχε κανει πολυ καλα φιλικα παιχνιδια με εθνικη παιδων πριν απο καποιους μηνες και δεν κληθηκε...


Τα έχετε μπερδέψει λίγο αδερφέ.
Οσοι κάνανε ένα καλό πανελλήνιο δεν παει να πει ότι πρέπει να είναι εθνική .
Ετσι μαζευτηκαν και οι 5 του ΠΑΟΚ.

Ο Κυριλης btw είχε πολύ κακό πανελλήνιο,άρα αυτοαναιρείσαι ,αν κριτήριο είναι το πανελλήνιο.

Τα πραγματα είναι λίγο πιο σύνθετα .

όχι " ο ταδε είναι καλός παίκτης " αρα , εθνικη .
xxx-4711
ο καμπεριδης τι υψος εχει; ειναι αδελφος του παικτη της αεκ;
BasketZilla
Εμένα σε κάθε διοργάνωση του Youth Level της FIBA, από το U20 έως το U16, μου είναι παντελώς αδιάφορο εάν πετύχει διάκριση η Εθνική. Μου αρκεί να μην υποβιβάζεται ώστε να έχουν ευκαιρίες και οι επόμενοι να ανταγωνίζονται στο υψηλότερο επίπεδο και όχι στην Βου κατηγορία.

Ζηλεύω πραγματικά τα προγράμματα της Ισπανίας και της Γαλλίας που κάθε χρόνο, σε κάθε μα κάθε διοργάνωση ανεξαρτήτως παικτών και προπονητών παίζουν ένα συγκεκριμένο στυλ μπάσκετ. Ας δούμε το παράδειγμα των Ισπανών στο επίπεδο της Νέων. Εδώ και μια δεκαετία σχεδόν παίρνουν κάθε χρόνο μετάλλιο αποκλειστικά σχεδόν χάρη στο στρατηγικό πλάνο της ομοσπονδίας τους. Αν εξαιρέσουμε τον Mirotic το 2011 και κάναν Abrines ουδείς άλλος σούπερ παίκτης έχει πάρει από το χεράκι τους Ισπανούς να τους οδηγήσει στο μετάλλιο. Αυτό θέλω να δω μακροπρόθεσμα και από τις δικές μας ''μικρές'' Εθνικές.

Όσο για την φετινή Παίδων μην πολυγκρινιάζετε αγαπητοί συμφορουμίτες. Αν δείτε κάνα ματσάκι πέραν των 5-6 ομάδων που έχουν ένα επίπεδο θα σας φανεί η δική μας ομάδα Celtics των 80s (εντάξει υπερβάλλω λιγάκι ...). Ούτε πιστεύω ότι θα άλλαζε επίπεδο η φετινή Παίδων αν ο 10ος-11ος-12ος παίκτης της ομάδας ήταν κάποιος άλλος λίγο (ή και πολύ) καλύτερος.
Στα μικρά τουρνουά για να πάρεις μετάλλιο χρειάζεσαι ή 3-4 παίκτες προοπτικής Ευρωλίγκας ή βάθος 9-10 παικτών, ομαδικότητα και οργάνωση.

Συγκρίνοντας τους δικούς μας με τις υποδέλοιπες ομάδες τις διοργάνωσης , με πλήρη σύνθεση και με έναν κανονικό προπονητή η δική μας ομάδα νομίζω ότι πάλι δεν θα είχε ιδιαίτερη τύχη. Άντε το πολύ να μπαίναμε από το παράθυρο στην οκτάδα. Κάθε φουρνιά έχει ένα ταβάνι και αυτό της γενιάς των 1999ρηδων είναι λίγο σκηνής camping για να το θέσω όσο πιο ευγενικά μπορώ. Ένας παίκτης με ταλέντο για την μεγάλη Εθνική, άλλοι 3-4 (μαζί με αυτούς που δεν είναι στην Λιθουανία) με προοπτική να βγάλουν το παντεσπάνι τους στην Α1 και αυτό είναι άκρως ικανοποιητικό και επαρκές για κάθε φουρνιά.

Υ.Γ. Όλα τα παραπάνω είναι απλά και μόνο η προσωπική μου γνώμη (και ξέρουμε όλοι την αμερικάνικη έκφραση ...)
Αν είχαν γίνει στην δική μας ομάδα αυτά που έγιναν στην Σερβική, όπου 3-4 παίκτες επιπέδου Μωραίτη δεν κατέβηκαν
γιατί πλακώθηκαν οι μανατζαραίοι μεταξύ τους και με την ομοσπονδία τι θα γινόταν εδώ μέσα ;
Gkos
Αν και σε εκτιμάω πάρα πολύ διαφωνώ λιγάκι.

QUOTE (BasketZilla @ Aug 13 2015, 15:49 ) *
Όσο για την φετινή Παίδων μην πολυγκρινιάζετε αγαπητοί συμφορουμίτες. Αν δείτε κάνα ματσάκι πέραν των 5-6 ομάδων που έχουν ένα επίπεδο θα σας φανεί η δική μας ομάδα Celtics των 80s (εντάξει υπερβάλλω λιγάκι ...).


Εμείς που είμαστε πιο μικροί και δεν ξέρουμε ,τι εννοείς με το "Celtics των 80s " ?

QUOTE (BasketZilla @ Aug 13 2015, 15:49 ) *
Ούτε πιστεύω ότι θα άλλαζε επίπεδο η φετινή Παίδων αν ο 10ος-11ος-12ος παίκτης της ομάδας ήταν κάποιος άλλος λίγο (ή και πολύ) καλύτερος.


Ποιος μίλησε για μετάλλιο ?
ΜΝα μην διασυρόμαστε αρκεί !

Ασε που δεν μιλάμε πλέον για 11τους -12τους παίκτες ,αλλά για 6το-7μο-8ο κλπ...
Μην πω και 5το ....
taselen
Πλακογιαννάκης από Ιεράπετρα (πήγε Παοκ), Μαχαιρογιαννακης από Εργοτέλη, Παρμακτσίδης από Πιερικό Αρχέλαο (σωματικά πολύ πιο πάνω από την ηλικία του, πολύ καλός σουτέρ, με παραστάσεις από ανδρικό) σίγουρα καλύτεροι από τους περισσότερους από το υπάρχον ρόστερ. Κυρίλης από Προμηθέα, Μαλτέζος από Κοζάνη και οι άλλοι δύο της περιφέρειας του Πιερικού (Ζησόπουλος, Βαβατσιούλας) αρκετά καλοί παίχτες. Αν πιάσω Αττική θα γράφω για μέρες και είμαι σε διακοπές.

Γιανναράς, Καμπουρίδης έκαναν κακό τουρνουά, Φωτόπουλος και Καπρής δε χρησιμοποιήθηκαν σωστά και πήραν πολύ λιγότερο χρόνο από όσο άξιζαν και ο Δημητρακας αγνοήθηκε από το προπονητή. Προπονητής χειρότερος και από Παπαθεοδώρου.

Σωματικά τα περισσότερα παιδιά δεν έχουν ολοκληρωθεί οπότε σε ένα χρόνο πολλά αλλάζουν, για αυτό προπόνηση και τα μυαλά στο κεφάλι, οι αποτυχίες είναι στο πρόγραμμα. Επίσης μακρυά από μάνατζερ σε αυτές τις ηλικίες και δη από αυτούς που έχουν μαζέψει όποιον είναι κάτω από 18 και σκάει μπάλα.

BasketZilla
QUOTE(Gkos @ Aug 13 2015, 16:12 ) *
Αν και σε εκτιμάω πάρα πολύ διαφωνώ λιγάκι.



Εμείς που είμαστε πιο μικροί και δεν ξέρουμε ,τι εννοείς με το "Celtics των 80s " ?



Ποιος μίλησε για μετάλλιο ?
ΜΝα μην διασυρόμαστε αρκεί !

Ασε που δεν μιλάμε πλέον για 11τους -12τους παίκτες ,αλλά για 6το-7μο-8ο κλπ...
Μην πω και 5το ....


Σε σχέση με εμένα έχεις σαφέστατα καλύτερη εικόνα των παιδιών της Εθνικής. Για να λες ότι το βάλε με και μένα να παίξω θείο
φτάνει στο rotation μέχρι την πεντάδα τότες shot.gif

Βέβαια παραμένει η γνώμη μου ότι επίπεδο δεν θα αλλάζαμε. Η εικόνα που έχω σχηματίσει από τα μικρά τουρνουά είναι ότι αν πάρεις τον Musa πχ από την Βοσνία και τον βάλεις σε εμάς τότε πάμε φουλ για τετράδα. Αν τον δώσεις στους Άγγλους πάλι τα ίδια. Εικόνα όμως θα αλλάζαμε σίγουρα με πιο ποιοτικό ρόστερ. Μπορεί να παίζαμε και μπάσκετ τότες !
Gkos
QUOTE (BasketZilla @ Aug 13 2015, 16:32 ) *
Βέβαια παραμένει η γνώμη μου ότι επίπεδο δεν θα αλλάζαμε. Η εικόνα που έχω σχηματίσει από τα μικρά τουρνουά είναι ότι αν πάρεις τον Musa πχ από την Βοσνία και τον βάλεις σε εμάς τότε πάμε φουλ για τετράδα. Αν τον δώσεις στους Άγγλους πάλι τα ίδια. Εικόνα όμως θα αλλάζαμε σίγουρα με πιο ποιοτικό ρόστερ. Μπορεί να παίζαμε και μπάσκετ τότες !



Musa δεν έχουμε που να τον κρύβουμε ντάξει ...
Αλλά θα μπορούσε σαφέστατα να είναι άλλη η 12αδα!


Λοιπόν ,να κάνω μια πρόβλεψη ?


Θα χάσουμε από Ιταλία και θα νικήσουμε Ισραήλ !


Ετσι θα γίνουμε η μόνη ομάδα στα χρονικά που θα σωθεί με μόνο 2 νίκες ,και οι 2 επί του ίδιου αντιπάλου ,μια στην πρεμιέρα μια στο φινάλε smiley.gif

Θα είναι ένας λόγος να μας θυμούνται !

*Παντως BasketZilla εμένα η Ιταλία δεν μου αρεσε αδερφέ ,που την είχες και για ψηλά.
Μόνο ο ψηλός της μου αρέσει ,ο Caruso ...Όχι ο τραγουδιστής της όπερας ,υπάρχει και μπασκεμπολίστας smiley.gif
mpek
Γράφει κάποιος φίλος"να προτείνουμε 12άδα ή έστω 14άδα" ώστε να μιλούμε συγκεκριμένα. Εγώ δεν προτείνω κάτι τέτοιο γιατί αφενός μεν δεν μπορώ να αμφισβητώ πιτσιρικάδες που ήδη αγωνίζονται αφετέρου δεν έχω συνολική εικόνα του ελληνικού μπάσκετ πανελληνίως. Εδώ ακριβώς όμως βρίσκεται το πρόβλημα κατά την ταπεινή μου γνώμη: Αν θέλω να κατέβω σε κάποιον αγώνα, είτε αυτός είναι αθλητικός είτε στον επαγγελματικό βίο, ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ. Συλλέγω τα έγγραφα μου, σκέφτομαι τα δυνατά και αδύνατα σημεία μου και του αντιπάλου, δουλεύω βρε παιδάκι μου επάνω στο project μου. Εν προκειμένω τι έχουμε ; Έναν ελληναρά προπονηταρά ο οποίος για εννέα μήνες δεν πάτησε στην αθήνα παρά μία ή δύο φορές για να δει προπόνηση του κλιμακίου -λέτε να πάτησε αλλού; Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην έχει ιδέα τι υπάρχει στην ελλάδα και η επιλογή του στηρίχθηκε στο αλάνθαστο σύνθημα "Αθήνα γ@μημένη ο παοκ δεν πεθαίνει". Αν κάνω λάθος, διορθώστε με. Ξέρω, υπάρχουν άπειρες δικαιολογίες, δεν υπάρχουν λεφτά, τι να κάνει ο κακομοίρης ο προπονητής αφού δεν έχει κίνητρο, η απουσία βύρλα, η κακή φουρνιά, ο κακός του ο καιρός κλπ κλπ.
Μία κουβέντα ακόμη για τους μάνατζερς (έγραψα διεξοδικά στο τόπικ για την παμπαίδων): Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο μεγάλη η επιροή των μάνατζερς στην ομοσπονδία. Μέσα σε όλα τα κακά και στραβά της η ελληνική ομοσπονδία καλαθοσφαίρισης κάνει ό,τι γουστάρει και κανένας μάνατζερ δεν επιβάλλει τη θέληση του. Από την άλλη μεριά ακριβώς λόγω της ισχύος της διορίζει προπονητές του κυκλώματος της και φυσικά δεν τιμωρεί κανένα παιδί της σε περίπτωση αποτυχίας. Κάπως έτσι εισήχθη το αλάνθαστο του προπονητή, ο οποίος ελεύθερα αποτυγχάνει ή χαντακώνει παιδιά, χωρίς να τον αμφισβητήσει κανείς και χωρίς συνέπειες. Μιλάμε για μία στρατιωτικού τύπου κατάσταση, μόνο που στον στρατό αν ο διοικητής κάνει λάθος που κοστίζει, οι ανώτεροι του παίρνουν το κεφάλι. Κατά συνέπεια θεωρω ότι ο συμπαθέστατος ταβερνιάρης θέτει γερή υποψηφιότητα του χρόνου για καμμιά εθνική εφήβων ή νέων...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.