Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Φορολογιες στα Συμβολαια των Ομαδων
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
back2back
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 10 2017, 13:18 ) *
Eφοσον δηλωθηκε επισημα σε δικαστήριο οτι τα εσοδα και τα έξοδα ειναι αυτα,και δεν υπηρξε απο πλευρας δικαστηριου καποια αντιδραση περι ψεύδους,τι καθομαστε και συζηταμε?


μα κανείς δεν υποστήριξε ότι τα στοιχεία είναι ψευδή. το ερώτημα ήταν αν υπάρχει φοροδιαφυγή με κάποιο λογιστικό τρικ ή την εφορία την πληρώνουν οι ίδιοι οι παίκτες (το δικό μου τουλάχιστον)
j-kidd13
QUOTE(back2back @ Jan 10 2017, 13:32 ) *
μα κανείς δεν υποστήριξε ότι τα στοιχεία είναι ψευδή. το ερώτημα ήταν αν υπάρχει φοροδιαφυγή με κάποιο λογιστικό τρικ ή την εφορία την πληρώνουν οι ίδιοι οι παίκτες (το δικό μου τουλάχιστον)


Απο που προκυπτει το ερωτημα περι του αν υπαρχει φοροδιαφυγη στην ΚΑΕ Παναθηναικος?
back2back
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 10 2017, 13:36 ) *
Απο που προκυπτει το ερωτημα περι του αν υπαρχει φοροδιαφυγη στην ΚΑΕ Παναθηναικος?


Αν ο Καλάθης παίρνει 2 εκ καθαρά τότε το συμβόλαιο του θα πρέπει να είναι περίπου 4,5 εκ, οπότε δεν βγαίνουν τα νούμερα. Αν είναι 2 εκ το συμβόλαιο και παίρνει 800 καθαρά τότε είναι όλα μια χαρά. Το ερώτημα μου ήταν βασισμένο στη συγκεκριμένη είδηση. Τώρα περιμένουμε τον φίλο που γνωρίζει από λογιστικά να μας διαφωτίσει.
bodiroga10
QUOTE (back2back @ Jan 10 2017, 13:32 ) *
μα κανείς δεν υποστήριξε ότι τα στοιχεία είναι ψευδή. το ερώτημα ήταν αν υπάρχει φοροδιαφυγή με κάποιο λογιστικό τρικ ή την εφορία την πληρώνουν οι ίδιοι οι παίκτες (το δικό μου τουλάχιστον)

Πρώτα από όλα η φοροδιαφυγή που λες συνεχώς είναι ποινικό αδίκημα και δεν θα έπρεπε να γράφεται τόσο εύκολα στο φόρουμ και με τέτοια ανοχή από τους διαχειριστές... Δηλαδή σβήνονται σχόλια και πέφτουν ποινές για ενα σχόλιο για διαιτησία και για μια κατηγορία για ποινικό αδίκημα δεν τρέχει τίποτα;

Δεύτερον εγώ σου ανέβασα μέχρι και ανακοίνωση της ίδιας της ΚΑΕ Ολυμπιακός ότι έκανε συμφωνίες κυρίων κάτω από το τραπέζι... Εσύ μου ανεβάζεις εναν ισολογισμό που έχει κατατεθεί στο ΣΔΟΕ και με βάση αυτόν έχει ελεγχθεί και ξαναελεγχθει και έχει βγεί καθαρός ο Παναθηναικός...

Τρίτον δεν μπορεί να κατηγορείς μια ομάδα για φοροδιαφύγη χωρίς να έχεις γνώση για το θέμα. Που ξέρεις δηλαδή αν οι υπάλληλοι της Καε ή κάποια λειτουργικά έξοδα είναι καταχωρημένα στον ισολογισμό άλλης εταιρείας του Γιαννακόπουλου επειδή δεν θέλει να κάνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου στην Καε; Από πότε δηλαδή είναι φοροδιαφυγή οι δυνατότητες που δίνει ο νόμος; Πχ ένας γιατρός μπορεί αμα θέλει να κάνει το γιατρείο του ομμόρυθμη εταιρεία για να πληρώνει ευννοικότερη φορολογία.... Με την δική σου λογική μια δυνατότητα που του δίνει ο νόμος εσύ τον κατηγορείς για ποινικό αδίκημα όταν μιλάς για φοροδιαφυγή στα παραθυράκια που δίνει ο νόμος....
back2back
QUOTE(bodiroga10 @ Jan 10 2017, 14:01 ) *
Πρώτα από όλα η φοροδιαφυγή που λες συνεχώς είναι ποινικό αδίκημα και δεν θα έπρεπε να γράφεται τόσο εύκολα στο φόρουμ και με τέτοια ανοχή από τους διαχειριστές... Δηλαδή σβήνονται σχόλια και πέφτουν ποινές για ενα σχόλιο για διαιτησία και για μια κατηγορία για ποινικό αδίκημα δεν τρέχει τίποτα;

Δεύτερον εγώ σου ανέβασα μέχρι και ανακοίνωση της ίδιας της ΚΑΕ Ολυμπιακός ότι έκανε συμφωνίες κυρίων κάτω από το τραπέζι... Εσύ μου ανεβάζεις εναν ισολογισμό που έχει κατατεθεί στο ΣΔΟΕ και με βάση αυτόν έχει ελεγχθεί και ξαναελεγχθει και έχει βγεί καθαρός ο Παναθηναικός...

Τρίτον δεν μπορεί να κατηγορείς μια ομάδα για φοροδιαφύγη χωρίς να έχεις γνώση για το θέμα. Που ξέρεις δηλαδή αν οι υπάλληλοι της Καε ή κάποια λειτουργικά έξοδα είναι καταχωρημένα στον ισολογισμό άλλης εταιρείας του Γιαννακόπουλου επειδή δεν θέλει να κάνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου στην Καε; Από πότε δηλαδή είναι φοροδιαφυγή οι δυνατότητες που δίνει ο νόμος; Πχ ένας γιατρός μπορεί αμα θέλει να κάνει το γιατρείο του ομμόρυθμη εταιρεία για να πληρώνει ευννοικότερη φορολογία.... Με την δική σου λογική μια δυνατότητα που του δίνει ο νόμος εσύ τον κατηγορείς για ποινικό αδίκημα όταν μιλάς για φοροδιαφυγή στα παραθυράκια που δίνει ο νόμος....


έγραψα ότι οι παίκτες μπορεί να πληρώνουν μόνοι τους την εφορία κι όλα να είναι μια χαρά
bodiroga10
QUOTE (back2back @ Jan 10 2017, 14:06 ) *
έγραψα ότι οι παίκτες μπορεί να πληρώνουν μόνοι τους την εφορία κι όλα να είναι μια χαρά

Ας ρωτήσετε τον Σπανούλη να σας απαντήσει στην τελική ποσα πληρωνόταν, πως τα έπαιρνε και τι δήλωνε και να τους ξεσκεπάσει τους Γιαννακόπουλους αν κάνουν κάτι παράνομο.... Αλλωστε οι καταγγελίες των αδελφών είναι από το 09 δεν είναι σημερινές σε 7 χρόνια ακόμα δεν κατάφεραν να ανακαλύψουν το μεγάλο σκάνδαλο;

back2back
QUOTE(bodiroga10 @ Jan 10 2017, 14:15 ) *
Ας ρωτήσετε τον Σπανούλη να σας απαντήσει στην τελική ποσα πληρωνόταν, πως τα έπαιρνε και τι δήλωνε και να τους ξεσκεπάσει τους Γιαννακόπουλους αν κάνουν κάτι παράνομο.... Αλλωστε οι καταγγελίες των αδελφών είναι από το 09 δεν είναι σημερινές σε 7 χρόνια ακόμα δεν κατάφεραν να ανακαλύψουν το μεγάλο σκάνδαλο;


Και για τον Σπανούλη με ενδιαφέρει, εσένα δηλαδή δεν σε νοιάζει αν οι ομάδες πληρώνουν όντως τους υπέρογκους φόρους που λένε ή μοιράζουν σανό
bodiroga10
QUOTE (back2back @ Jan 10 2017, 14:31 ) *
Και για τον Σπανούλη με ενδιαφέρει, εσένα δηλαδή δεν σε νοιάζει αν οι ομάδες πληρώνουν όντως τους υπέρογκους φόρους που λένε ή μοιράζουν σανό

Περισσότερο με ενδιαφέρει να λειτουργούσε η Χαλυβουργική και να υπήρχαν οι θέσεις εργασίας και η παραγωγή που έκανε (2,5 εκατ τόνους χάλυβα τον χρόνο) και έφερνε ΑΕΠ στην χώρα και πιστεψε με το κερδος της Ελλάδας θα ήταν πολύ μεγαλύτερο από το αν δηλώθηκε 1εκατ λιγότερο στο συμβόλαιο του Παπαλουκά ή του Καλάθη

Καλό το παραμύθι της φοροδιαφυγής και του κακού επιχειρηματία αλλά στην τελική το κράτος είναι αυτό που τους ελέγχει και είναι ικανό ή ανίκανο να εισπράξει τους φόρους. Οπότε το θέμα με αφήνει παντελώς αδιάφορο και όπως σε μένα μου φαίνεται παράλογο αν βγάζω 50χιλ να μου παίρνει το κράτος πάνω από τα 25 έτσι και στον Σπανούλη του φαίνεται παράλογο να υπογράφει ουσιαστικά συμβόλαιο 4,5εκατ και να δίνει τα 2εκατ στο κράτος...

Γι αυτό την καλύτερη δουλειά έχει κάνει ο Μαρινάκης που έχει όλα τα καράβια του με ξένη σημαία, δεν βλέπει δραχμή από αυτά το ελληνικό δημόσιο και κανένας Έλληνας δεν μπορεί να τον κατηγορεί (και χωρίς αποδείξεις) για φοροδιαφυγή....
shtarkws
Ειναι προφανες για ποιον λογο χρησιμοποιειται το συγκεκριμένο τοπικ

Θα επανελθουμε μετα την μελετη ολων τον ποστς
j-kidd13
To αφησαμε λιγο στην αρχη,αλλα ειλικρινα,δεν βλεπω καποιον λογο υπαρξης τους συγκεκριμενου τοπικ.
Το οτι αφορα δε τον Παναθηναικο,και ανοιχτηκε σε subforum του Ολυμπιακου,ειναι απο τα αγραφα... tongue.gif
Οποιος ενδιαφερεται να μαθει φορολογικα στοιχεια,μπορει να απευθυνθει στις ΚΑΕ,σε εταιρειες ορκωτων ελεγκτων,εχουμε και ατομο επι του αντικειμενου να σας προτεινει κι ολας για να μην κουραστειτε,υπαρχουν δικαστηρια που εχουν ασχοληθει οπως αναφερθηκε,επομενως οποιος θελει θα βρει εκει τις απαντησεις που ψαχνει.Εδω αποκλειεται να τις βρει,και μιας και το αντικειμενο του τοπικ δεν προσφερει κατι σε οποιαδηποτε κουβεντα,ουτε εχει σχεση με το αθλημα,κλεινει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.