Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλυτεροι σουτερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2
a bullet for your head
QUOTE(SlobodaN @ Nov 7 2009, 20:58 ) *
Απο μία γρήγορη ματιά δεν πρόσεξα να έχει αναφερθεί οπότε θα προσθέσω και τον Vernon Maxwell με αρκετά καλή καριέρα στους Rockets.Συνέβαλε με μεγάλα σουτ στους τελικούς με τους Knicks το 1994 και αν δεν ήταν και "άτακτος" γενικά στα εξωγηπεδικά θα ήταν στο πάνθεον των σουτέρ, είμαι σίγουρος γι'αυτό.

O Mad Max ηταν οντως ενας πολυ αξιοπιστος σουτερ.
Βεβαια απο αποψη ποσοστων υπολειπεται..σιγουρα ομως ηταν clutch σουτερ...
Γενικα στο σαπορτινγκ-καστ του Ολαζουον εκεινα τα χρονια,υπηρχαν πολυ αξιολογοι σουτερ.
Εχουν ηδη αναφερθει οι Κενι Σμιθ,Μαριο Ελι,Ρομπερτ Χορει & Ματ Μπουλαρντ..τους οποιους θεωρω πιο ''κλασικους'' σουτερ,απ τον Μαξγουελ.
Hoff
Ρε παιδιά, τι δουλειά έχει ο Κόμπι μέσα στους καλύτερους σουτέρ? Σουτέρ με 34% στα τρίποντα δεν έχω ξαναδεί... Είπαμε, είναι clutch αλλά σουτέρ δεν είναι (παρόλα αυτά κατέχει το ρεκόρ με τα περισσότερα τρίποντα νομίζω, 12 αν δεν κάνω λάθος).

Ο αγαπημένος μου σουτέρ ήταν φυσικά... ο Glen Rice όπως φαίνεται και απ΄το προφίλ μου άλλωστε... Δεν το θεωρώ καλύτερο, πρώτον επειδή δεν έχω άποψη για τους πολύ παλαιούς και δεύτερον γιατί σε διαγωνισμό ποιος ήταν ο καλύτερος σουτέρ, με το όνομα του Bird μέσα, είναι κομματάκι δύσκολο να πείς κάποιον άλλο (παρόλα αυτά ψήφισα G-Money τιμής ένεκεν και γιατί τον είδα χαμηλά στο poll)...

Πάντως ο Rice είχε ένα από τα ωραιότερα σουτ που έχω δεί, ενώ σούταρε με 40% στα τρίποντα, ποσοστό τρομερό αν αναλογιστούμε ότι επρόκειτο για σπουδαίο σκόρερ. Οι μ.ο. του έπεσαν προς το τέλος, λόγω τραυματισμών και ουσιαστικά η τελευταία του καλή χρονιά ήταν το 1999-2000 που έβαζε 16 πόντους, περίπου, ανά αγώνα με τους Lakers, όντας η τρίτη επιλογή πίσω από Σακίλ και Κόμπι.
Κάποτε είχα διαβάσει ότι όταν ήταν μικρός έκανε προπόνηση τη νύχτα ώστε να μην έχει καλή οπτική επαφή με το καλάθι και με αυτό τον τρόπο να αποκτήσει την αίσθηση του σουτ.

Για τον Ρέτζι, πρέπει να του αναγνωρίσω την πολύ γρήγορη εκτέλεση, καθώς είναι εξαιρετικά δύσκολο να σουτάρει κάποιος με τέτοια ταχύτητα. Το πιο πιθανό είναι να σου φύγει η μπάλα απ΄τα χέρια. Καλά για την κατάληξη του σουτ, νομίζω είναι περιττό να πω... Επίσης, και ο Ray Allen έχει αψεγάδιαστο jump shot.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Hoff @ Mar 13 2010, 18:28 ) *
Ρε παιδιά, τι δουλειά έχει ο Κόμπι μέσα στους καλύτερους σουτέρ? Σουτέρ με 34% στα τρίποντα δεν έχω ξαναδεί... Είπαμε, είναι clutch αλλά σουτέρ δεν είναι (παρόλα αυτά κατέχει το ρεκόρ με τα περισσότερα τρίποντα νομίζω, 12 αν δεν κάνω λάθος).

Ο αγαπημένος μου σουτέρ ήταν φυσικά... ο Glen Rice όπως φαίνεται και απ΄το προφίλ μου άλλωστε... Δεν το θεωρώ καλύτερο, πρώτον επειδή δεν έχω άποψη για τους πολύ παλαιούς και δεύτερον γιατί σε διαγωνισμό ποιος ήταν ο καλύτερος σουτέρ, με το όνομα του Bird μέσα, είναι κομματάκι δύσκολο να πείς κάποιον άλλο (παρόλα αυτά ψήφισα G-Money τιμής ένεκεν και γιατί τον είδα χαμηλά στο poll)...

Πάντως ο Rice είχε ένα από τα ωραιότερα σουτ που έχω δεί, ενώ σούταρε με 40% στα τρίποντα, ποσοστό τρομερό αν αναλογιστούμε ότι επρόκειτο για σπουδαίο σκόρερ. Οι μ.ο. του έπεσαν προς το τέλος, λόγω τραυματισμών και ουσιαστικά η τελευταία του καλή χρονιά ήταν το 1999-2000 που έβαζε 16 πόντους, περίπου, ανά αγώνα με τους Lakers, όντας η τρίτη επιλογή πίσω από Σακίλ και Κόμπι.
Κάποτε είχα διαβάσει ότι όταν ήταν μικρός έκανε προπόνηση τη νύχτα ώστε να μην έχει καλή οπτική επαφή με το καλάθι και με αυτό τον τρόπο να αποκτήσει την αίσθηση του σουτ.

Για τον Ρέτζι, πρέπει να του αναγνωρίσω την πολύ γρήγορη εκτέλεση, καθώς είναι εξαιρετικά δύσκολο να σουτάρει κάποιος με τέτοια ταχύτητα. Το πιο πιθανό είναι να σου φύγει η μπάλα απ΄τα χέρια. Καλά για την κατάληξη του σουτ, νομίζω είναι περιττό να πω... Επίσης, και ο Ray Allen έχει αψεγάδιαστο jump shot.



θα συμφωνησω για τον rice.παρα πολυ καλος και πολυ αξιοπιστος σουτερ!!

ο αλλεν εχει απιστευτο σουτ(οντως αψεγαδιαστο jump shot οπως ειπες)και πολυ ωραιο στυλ.
il postino
κουβεντα να γινεται απλα,

ωραιοι σουτερ ηταν και οι τζορτζ μακλαουντ , ρεξ τσαπμαν , νταν μαρλι, με αρκετες μεγαλες βραδυες (τουλαχιστον στην κανονικη περιοδο)!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.