Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ 2010-11
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4
erasitexnis
QUOTE(jhantzop @ Mar 13 2011, 09:31 ) *
Είμαστε σοβαροί; διαβάζεις τι γράφεις;

Κροτίδες, κουκουλοφόροι...

...

Ντροπή...






...

Δηλαδή ποιος φταίει; οι διαιτητές ή οι κουκουλοφόροι;

Προφανώς δεν έγινα κατανοητός από λάθος μου. Περιέγραψα δύο ξεχωριστά γεγονότα.

1. Εκκένωση του γηπέδου. 100% λάθος εκτίμηση του διαιτητή. Ενταση χωρίς λόγο και αιτία. Ας μου πέι κάποιος από όσους ήταν εκέι αν κινδύνεψε κανένας αθλητής, διαιτητής ή φίλαθλος. Είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι έγραψε στην αναφορά του για την εκκένωση του γηπέδου. Ξαναλέω ήταν μια πασχαλιάτικη στρακαστρούκα (δεν έγινε γι αυτό η εκκένωση) και 4-5 νεαροί που έφτασαν στο κάγκελλο (δεν μπήκαν στο γήπεδο) για ένα σφύριγμα. Υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι είναι αυτοί λόγοι εκκένωσης ? Φανταστείτε αν κάθε διαιτητής για να περάσει ένα ήσυχο απόγευμα εκκενώνει το γήπεδο για τέτοιους λόγους . Για την ιστορία, ο ίδιος διαιτητής πέρσυ εκκένωσε το γήπεδο στο παιγχνίδι εφηβικού ΠΛΑΤΩΝΑΣ - ΠΑΠΑΓΟΥ.

2. Επιδρομή κουκουλοφόρων. Θεώρησα ότι έπρεπε να ενημερώσω το forum για αυτά που είδα. Προσωπικά εκτιμώ ότι δεν έχουν σχέση με καμμία από τις δύο ομάδες, καμμία σχέση με το μπασκετ. Είναι οι ίδιοι στις πορείες, στο ποδόσφαιρο, στο βόλλευ και αλλού.


Αυτό που είπα είναι ότι προσωπικά εκτιμώ ότι αν δεν είχε γίνει το πρώτο, δεν θα είχε συμβεί το δεύτερο.

Τη διαιτησία την αφήνουμε ήσυχη. Εξ΄άλλου όσο θυμάμαι 2-3 ονόματα διαιτητών πάντα μας απασχολούν.




QUOTE(giorgos 7 @ Mar 13 2011, 15:39 ) *
Εχω να κανω μια ερωτηση...

σκεφτηκε κανεις οτι η εκκενωση μπορει να μην εχει σχεση με τουσ χουλιγκαν?

δηλαδη αν το γηπεδο ηταν γεματο και ερχοντουσαν αυτα τα 15 ατομα μεσα τι μπορει να γινοταν??

παιδια τα πραγματα εχουν ξεφυγει και πρεπει ολοι ... αθλητες , προπονητες και διαιτητες να προστατευσουν το αθλημα.

δηλαδη μπηκε μεσα οπαδος αν δεν υπηρχε αστυνομια ποιος λεει οτι αν τελειωσει ο αγωνας δεν θα μπουν 10 οπαδοι??

ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΑΙΔΕΣ....ΑΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Νομίζω ότι το πας πολύ μακριά. Αν η εκκένωση έγινε γιατί κάποιος (διαιτητής?) σκέφτηκε ή ήξερε ότι ετοιμάζονται επεισόδια τότε εγκλημάτισε που δεν ειδοποίησε την αστυνομία.

Για το συγκεκριμένο παιγνίδι και οι αθλητές και οι προπονητές έκαναν ότι μπορούσαν. Ο μόνος που αρκέστηκε στο να κοιτάει ήταν ο διαιτητής. Εξάντλησε την αυστηρότητα του στην εκκένωση αλλά ένα απλό "περάστε έξω παρακαλώ" σε ανθρωπο στον αγωνιστικό χώρο δεν μπόρεσε να πει.
djordjevic10
QUOTE(tempelhs @ Mar 13 2011, 15:40 ) *
Μα διαιτητες και κουκουλοφοροι ειναι ασχετα γεγονοτα... Μαλλον εσυ δεν διαβαζεις τι γραφουνε. Ο ενας διαιτητης διαταζει εκκενωση γηπεδου, ανευ λογου και αιτιας. Αν αυτο δεν ειναι ανικανοτητα τι ειναι??? Ανικανοτητα διαχειρησης καταστασεων εννοω, διαιτητικα οι ρεφερι ηταν σχεδον αλανθαστοι... Δλδ ειναι ενα παιχνιδι, με συνολικα 100 ατομα στην κερκιδα, μια ωραια ατμοσφαιρα, και εσυ τους βγαζεις ολους εξω για να εχεις την ησυχια σου?? (και αφου συνομιλεισ για κνν δεκαλεπτο με παραγοντα της δαφνης???) και για να ερθουμε στουσ κουκουλοφορους λογικα δεν ηταν ουτε της μιασ, ουτε της αλλης ομαδας... ντοπιοι πρεπει να ηταν, που μυριστικαν μανουρα και εμφανιστηκαν.Εδω λεμε σπασανε την πορτα και πεταγανε τα σπασμενα κομματια μεσα.. γενικα και αοριστα, ειτε χτυπαγανε της παικτες κηφισιας ειτε της δαφνης δεν τους πολυενοιαζε.

Υ.Γ1 For the record, ακουστηκε οτι στο προηγουμενο ματς της δαφνης με το μενιδι (αν δεν κανς λαθος), μπηκανε μεσα ατομα απο την κερκιδα και δειρανε παικτες της δαφνης.Οκ, αν συνεβη οντως, καταλαβαινω την ανησυχια τους, αλλα τι θα γινει, καθε ματς θα πρεπει η δαφνη να το παιζει χωρις ατομα στις κερκιδες??Και ο διαιτητης επειδη του ζητησε παραγοντας της δαφνης εκκενωση του γηπεδου, πρεπει να το κανει?? Και χωρις να θελω να το παω στο πονηρο, ολη η φασαρια για εκκενωση του γηπεδου εγινε οταν η κηφισια ξεφυγε με 7 ποντους.Μπορει τυχαιο, μπορει και οχι.
Y.Γ2 Ενα τυμπανο, μια στρακαστρουκα και 5 βρισιες δεν σημαινουν αλητεια.Τελικους σχολικων παιζαμε με 400 ατομα στις κερκιδες(ολοι οι μαθητες και των δυο σχολειων συν μανατζερ γονεισ κτλ) και ολα αυτα γινονταν.Αλλα δεν ανοιγε μυτη. Τα γηπεδα δεν ειναι ουτε παρθεναγωγεια, ουτε φυσικα τοπος εκτονωσης του καθε λογης χουλιγκανου. Υπαρχει και η μεση αναμεσα στα δυο ακρα



ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΑΦΝΗ - ΚΗΦΙΣΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΓΙΝΕ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ ΟΤΑΝ Η ΚΗΦΙΣΙΑ ΗΤΑΝ 9ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 7 ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΥΝΟΗΣΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΔΑΦΝΗΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΣΚΟΡ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ ΟΤΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΕ ΤΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ 2.13 ΠΡΙΝ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΑΓΝΗ ΜΠΡΟΣΤΑ 3 ΠΟΝΤΟΥΣ 41-38 ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ ΕΥΝΟΗΣΕ ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ.ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΣΚΟΡ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΟΙ 30-40 ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ .ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΧΤΥΠΗΣΕ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΕΣΠΑΣΕ.ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ.ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ.
djordjevic10
ola ek toy ponhroy ginante gia kapoious......oti epaizan 24 paidia kai eytyxos pou kanena paidi den travmatistike apo tous kanivalous ayto kanenas den to skeftike.......to mono pou tous noiazei kapoious einai an oi diaithtes exoun ekkenosei to ghpedo poios kerdize kai an kai poios kai pote kai giati..............oti na po den exei nohma....kapoioi skeftonte mono me xromata.....kai ejo kai mesa apo edo......lypamai eilikrina kai einai to teleytaio mou post edo mesa.
OscarSchmidt
QUOTE (djordjevic10 @ Mar 13 2011, 20:57 ) *
ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΟΙ 30-40 ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ .ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΧΤΥΠΗΣΕ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΕΣΠΑΣΕ.


Αγαπητέ μου αυτά που λες από που τα ξέρεις;;; Είσαι στην ομάδα και γνωρίζεις πρόσωπα και καταστάσεις;;;
Από τους 30 πιτσιρικάδες οι 25 ξέρουν τον προπονητή της Κηφισιάς από τότε που είναι 6 χρονών !! Και τους παράγοντες ήξεραν όταν τους έκαναν παρατήρηση για τη κροτίδα.. Και δεν χτύπησε μόνο ο παράγοντας(;;;) χτύπησε και ο προπονητής που λέμε παραπάνω....Δεν θέλω να χαρακτηρίσω σχόλια που γράφονται με τόση ευκολία.. Αν έχεις στοιχεία πες τα... Εκείνο που ξέρω είναι ότι η διοίκηση της ομάδας αποφάσισε (ανακοινώθηκε ήδη χθες στις προπονήσεις) ότι θα αποθαρρύνει με κάθε τρόπο (και εν τέλει δεν θα ξαναεπιτρέψει) την παρουσία σε συγκεκριμένα άτομα που δεν αντιλαμβάνονται ότι στο γήπεδο πάμε για να παίξουμε και δούμε μπάσκετ και τίποτα άλλο...

Όσο για τα σχόλια για ποιόν συμφέρει να διακοπεί το ματς μου φαίνεται ότι χάνεις την ουσία!!
Η ουσία είναι ότι σε αθλητικές οργανώσεις που συμμετέχουν παιδιά κάποιοι κουβαλάνε τα προβλήματα και απωθημένα τους από τον έξω κόσμο, μολύνοντας ανεπανόρθωτα τις παιδικές ψυχές που εθίζονται στον ωφελιμισμό, στην υστεροβουλία, στις αμφίβολες αρχές και στην βία.. Αυτά έχουν σημασία γιατί θα τα βρούμε/βρούνε μπροστά τους... Τα άλλα τα σκέφτονται αυτοί που θεωρούν τη πρόκριση σε επόμενη φάση παιδικοεφηβικού πρωταθλήματος ως τα απόγειο της καταξίωσής τους ως παράγοντες, προπονητές, γονιοί, φίλαθλοι κλπ

Και μας νοιάζει αν η ανεπάρκεια κάποιου (και όχι εκ του πονηρού όπως ισχυρίζεσαι) στερεί από τα παιδιά την ευκαιρία να κάνουν αυτό που αγαπούν.. Έχουμε φτάσει και άλλες φορές σε κρίσιμα ματς, σε κάποια από αυτά αισθανόμαστε ότι αδικηθήκαμε αλλά μείναμε εκεί και προχωράμε κάθε φορά χωρίς απογοήτευση με περισσότερη αγάπη για το μπάσκετ..

nikefalin
QUOTE(OscarSchmidt @ Mar 14 2011, 10:52 ) *
Αγαπητέ μου αυτά που λες από που τα ξέρεις;;; Είσαι στην ομάδα και γνωρίζεις πρόσωπα και καταστάσεις;;;
Από τους 30 πιτσιρικάδες οι 25 ξέρουν τον προπονητή της Κηφισιάς από τότε που είναι 6 χρονών !! Και τους παράγοντες ήξεραν όταν τους έκαναν παρατήρηση για τη κροτίδα.. Και δεν χτύπησε μόνο ο παράγοντας(;;;) χτύπησε και ο προπονητής που λέμε παραπάνω....Δεν θέλω να χαρακτηρίσω σχόλια που γράφονται με τόση ευκολία.. Αν έχεις στοιχεία πες τα... Εκείνο που ξέρω είναι ότι η διοίκηση της ομάδας αποφάσισε (ανακοινώθηκε ήδη χθες στις προπονήσεις) ότι θα αποθαρρύνει με κάθε τρόπο (και εν τέλει δεν θα ξαναεπιτρέψει) την παρουσία σε συγκεκριμένα άτομα που δεν αντιλαμβάνονται ότι στο γήπεδο πάμε για να παίξουμε και δούμε μπάσκετ και τίποτα άλλο...

Όσο για τα σχόλια για ποιόν συμφέρει να διακοπεί το ματς μου φαίνεται ότι χάνεις την ουσία!!
Η ουσία είναι ότι σε αθλητικές οργανώσεις που συμμετέχουν παιδιά κάποιοι κουβαλάνε τα προβλήματα και απωθημένα τους από τον έξω κόσμο, μολύνοντας ανεπανόρθωτα τις παιδικές ψυχές που εθίζονται στον ωφελιμισμό, στην υστεροβουλία, στις αμφίβολες αρχές και στην βία.. Αυτά έχουν σημασία γιατί θα τα βρούμε/βρούνε μπροστά τους... Τα άλλα τα σκέφτονται αυτοί που θεωρούν τη πρόκριση σε επόμενη φάση παιδικοεφηβικού πρωταθλήματος ως τα απόγειο της καταξίωσής τους ως παράγοντες, προπονητές, γονιοί, φίλαθλοι κλπ


Και μας νοιάζει αν η ανεπάρκεια κάποιου (και όχι εκ του πονηρού όπως ισχυρίζεσαι) στερεί από τα παιδιά την ευκαιρία να κάνουν αυτό που αγαπούν.. Έχουμε φτάσει και άλλες φορές σε κρίσιμα ματς, σε κάποια από αυτά αισθανόμαστε ότι αδικηθήκαμε αλλά μείναμε εκεί και προχωράμε κάθε φορά χωρίς απογοήτευση με περισσότερη αγάπη για το μπάσκετ..


θα διαφωνήσω στην τελευταία παράγραφο μόνο. Αλλά δεν ήμουν εκεί για να έχω γνώμη και σεβομαι απόλυτα αυτά που λέτε.

Η ουσία είναι όλα τα υπόλοιπα και κυριότερα τα μπολνταρισμένα. Αν ενεργήσετε ως άνθρωποι που ασχολείστε με τον αθλητισμό με αυτή τη λογική μόνο να κερδίσετε έχετε , ότι αποτέλεσματα και αν φέρνουν τα παιδιά!
ijo
QUOTE(nikefalin @ Mar 14 2011, 11:12 ) *
θα διαφωνήσω στην τελευταία παράγραφο μόνο. Αλλά δεν ήμουν εκεί για να έχω γνώμη και σεβομαι απόλυτα αυτά που λέτε.

Η ουσία είναι όλα τα υπόλοιπα και κυριότερα τα μπολνταρισμένα. Αν ενεργήσετε ως άνθρωποι που ασχολείστε με τον αθλητισμό με αυτή τη λογική μόνο να κερδίσετε έχετε , ότι αποτέλεσματα και αν φέρνουν τα παιδιά!


Σε πολιτισμένο περιβάλλον τώρα

Δούκας - ΓΣ Κηφισίας 78 - 71 -
καλη συνέχεια στα παιδια του Δουκα!
OscarSchmidt
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ-ΚΗΦΙΣΙΑ 2003¨: 53-60

Στη συνέχεια του διακοπέντα αγώνα η Κηφισιά κέρδισε με 7 στη παράταση. rolleyes.gif
Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο Ζωγράφου

Καλή επιτυχία στα παιδιά στη συνέχεια με τους Αμπελόκηπους την Κυριακή!! 69.gif
ijo
Μαρκοπουλο - Δουκας 1-2 (-20)
Ο Δουκας πάλι στην Α' εφηβων -
κανένα νεο για τις άλλες 2 ομάδες?
spayr
Οι Έφηβοι του ΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ στην Α’ ΕΣΚΑ!

Η ομάδα μπάσκετ του ΑΟ Ζωγράφου κέρδισε με 54-43 τον Α.Ο Γαλατσίου και προβιβάστηκε στην Α’ Κατηγορία!

Οι παίκτες του Α.Ο Ζωγράφου αγωνίστηκαν, σαφώς, καλύτερα από τους αντίπαλους τους, προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 15 πόντων στο ματς, ενώ δεν άφησαν αρκετά περιθώρια αντίδρασης τους παίκτες του Γαλατσίου.
JoHNNy-B
Α.Ο.Αμπελοκήπων-Κηφισια 2003=90-59


Οι Αμπελόκηποι ανέβηκαν στην πρώτη κατηγορία.....biggrin.gif
Zourinho
QUOTE(JoHNNy-B @ Mar 20 2011, 15:33 ) *
Α.Ο.Αμπελοκήπων-Κηφισια 2003=90-59


Οι Αμπελόκηποι ανέβηκαν στην πρώτη κατηγορία.....biggrin.gif

90-58
top_thanos_90
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΕΚ 69-50 και 3-0 για τον Παναθηναικό που κατακτά το πρωτάθλημα!!!
Συγχαρητήρια στα παιδιά και ακόμα περισσότερα στον φίλο μου Φώτη(Ζούμπο)για την πολύ καλή εμφάνιση που έκανε!!!Και εις ανώτερα!!!
Zourinho
QUOTE(top_thanos_90 @ Apr 5 2011, 23:42 ) *
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΕΚ 69-50 και 3-0 για τον Παναθηναικό που κατακτά το πρωτάθλημα!!!
Συγχαρητήρια στα παιδιά και ακόμα περισσότερα στον φίλο μου Φώτη(Ζούμπο)για την πολύ καλή εμφάνιση που έκανε!!!Και εις ανώτερα!!!

GRATS ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΕΚ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.