Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Darts
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2
Magnus92
Είδα το μεγάλο χθεσινό ματς ολόκληρο, από Σμιθ είδα μόνο τα τρία πρώτα λεγκς, οπότε δεν έχω άποψη... Φαίνεται πως δεν παιδευτηκε και πολύ ο μπουλλυ....
Στο άλλο ματς, εκπληκτικό το ότι δεν έβγαινε τίποτα στον Γκάρυ, ο οποίος μάλιστα στις διακοπές δεν πήγαινε μέσα, αλλά έμενε πάνω στο stage, για να κάνει practice... Τα τσεκαουτ του, ωστόσο ήταν απογοητευτικά για το επίπεδο του ( μου θύμισαν snakebite tongue.gif ). Οπότε ήρθε πολύ εύκολη νίκη για τον MvG, που μάλλον ούτε ο ίδιος περίμενε...

Στα του τελικού τώρα, εννοείται πως στηρίζουμε μπουλλυ μποϊ, αν και πιστεύω πως θα του ταίριαζε πολύ παραπάνω ο Γκάρυ στον τελικό... Τώρα είναι και οι δύο παίκτες πολύ γρηγορου Ρυθμού, το θέμα είναι πως αν βάλεις τον mvg σε γρήγορο Ρυθμό μπορεί να σε διαλύσει...
Ειδωμεν....

ΥΓ ούτε ένα 9νταρτ φίνις φέτος, γενικά λίγο "ξενερωτο" το φετινό τουρνουά.
aegeansheed
QUOTE(Magnus92 @ Dec 31 2018, 16:25 ) *
Είδα το μεγάλο χθεσινό ματς ολόκληρο, από Σμιθ είδα μόνο τα τρία πρώτα λεγκς, οπότε δεν έχω άποψη... Φαίνεται πως δεν παιδευτηκε και πολύ ο μπουλλυ....
Στο άλλο ματς, εκπληκτικό το ότι δεν έβγαινε τίποτα στον Γκάρυ, ο οποίος μάλιστα στις διακοπές δεν πήγαινε μέσα, αλλά έμενε πάνω στο stage, για να κάνει practice... Τα τσεκαουτ του, ωστόσο ήταν απογοητευτικά για το επίπεδο του ( μου θύμισαν snakebite tongue.gif ). Οπότε ήρθε πολύ εύκολη νίκη για τον MvG, που μάλλον ούτε ο ίδιος περίμενε...

Στα του τελικού τώρα, εννοείται πως στηρίζουμε μπουλλυ μποϊ, αν και πιστεύω πως θα του ταίριαζε πολύ παραπάνω ο Γκάρυ στον τελικό... Τώρα είναι και οι δύο παίκτες πολύ γρηγορου Ρυθμού, το θέμα είναι πως αν βάλεις τον mvg σε γρήγορο Ρυθμό μπορεί να σε διαλύσει...
Ειδωμεν....

ΥΓ ούτε ένα 9νταρτ φίνις φέτος, γενικά λίγο "ξενερωτο" το φετινό τουρνουά.

Υπάρχει η αίσθηση ότι αιωρούνται πένθιμες νότες στην ατμόσφαιρα σήμερα, λόγω Γκάρυ ασφαλώς. Είχε δηλώσει ήδη μετά τη νίκη του απέναντι στον Dobey ότι στάθηκε δύο φορές πολύ τυχερός, μάλιστα ευχαρίστησε και τον Θεό που του το επέτρεψε. Δεν ξέρω αν διακωμωδούσε την έλλειψη εμπιστοσύνης (που δε θα έπρεπε) στην ικανότητά του σήμερα ή αν έχει νιώσει ότι έχει φάει πλέον τα ψωμιά του. Μένω στο δεύτερο μιας και πολλές φορές τελευταία έχει "δείξει" τους νέους αντιπάλους του σε σχόλια ότι ζορίστηκε σε συνεντεύξεις μετά από αγώνες του, αποκαλώντας τους "το Μέλλον των Νταρτς", μιλώντας σαν να βρίσκεται ήδη σε κάποιο πρώτο στάδιο μιας συνειδητής κατάστασης απόσυρσης. Λογικά θα είναι το επόμενο μεγάλο όνομα που θα ακολουθήσει τον Barney. Το έχει πει ότι είναι θέμα δύο ετών ακόμα πάνω-κατω. Ντρέπομαι που έκανα τη σκέψη κάποια στιγμή ότι ο MVG έριξε χωρίς να σημαδεύει με θέληση τριπλό σε ένα 60άρι του τη στιγμή που ο Gary πάλευε να πάρει το 1ο του σετ για την τιμή των όπλων. Δε θέλω να το πιστέψω, αλλά το σκέφτηκα επειδή μου φαινόταν ντροπιαστικό για τον ίδιο MVG να βλέπει τον μεγαλύτερό του αντίπαλο σήμερα να φεύγει χωρίς σετ... Θέλαμε κάτι καλύτερο από αυτόν τον ημιτελικό, τελικά το είδαμε από τον Smitty που έσπασε το ρεκόρ των 180s σε Worlds και έδωσε με απόλυτη βεβαιότητα τη μεγαλύτερή του παράσταση σε big stage μέχρι σήμερα. Τιμή και δόξα στον Asp για τον μεγάλο ημιτελικό που έδωσε, ενώ βρέθηκε δύο σετ πίσω και γενικότερα για την πορεία και την προσπάθειά του.

Αντικειμενικά πηγαίνουν Τελικό οι δύο παίκτες με την καλύτερη πορεία στη διοργάνωση και αυτό είναι ιδανικό.

9darter μπορεί να μην έγινε, αλλά με τον ρυθμό που ρίχνουν οι δύο παίκτες, όπως σχολιάζεις, υπάρχει σημαντική πιθανότητα να σκάσει κάποιο αύριο. Από τη διοργάνωση είδαμε ορισμένα πολύ δυνατά ματς, έγιναν πολλές εκπλήξεις και υπήρχε ενδιαφέρον γενικότερα, μας προέκυψε και φέτος "Σταχτοπούτα" (βλ. Aspinall) αν και δεν ντύθηκε Cross τελικά. Εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος για πρώτη φορά που το παρακολουθώ.

p.s. Ελπίζω να δούμε Russ-Hinks στον τελικό κι ας υπάρχει κίνδυνος προσωρινής τύφλωσης με το synergy από τον τρίτο της Ομάδας Λάμψης-τον MVG. Έχει εξαφανιστεί ο ντεθάς στους τελευταίους γύρους, φήμες τον θέλουν απλά να κάνει γαργάρες για να προετοιμαστεί για τον μεγάλο αγώνα.
Magnus92
Εγώ θα έλεγα ότι πήγαν τελικό οι παίκτες με την πιο σταθερή πορεία σε ολόκληρη τη χρονιά, όχι μόνο σ αυτό το τουρνουά.

Off του off topic : "Σταχτοπούτα" πέρσυ θα μπορούσαμε να πούμε τον τζεϊμι Λιούις, που έφτασε τετράδα. Δεν έδειξε πολλά πράγματα μέσα στη χρονιά, αλλά ίσως η σχετικά καλή του παρουσία σε αυτό το τουρνουά τον στείλει και Πρέμιερ λιγκ.
Magnus92
Εν τέλει ξενερωτος τελικός, όπως άξιζε σε ένα, κατά τη γνώμη μου, ξενερωτο τουρνουά...

Πολυ νευρικοί και οι δύο ( προφανώς περισσότερο ο Σμιθ ) , μόνο με κάποιες εκλάμψεις του μπουλλυ άναβε για λίγο το ματς...
Αυτό φάνηκε και στις αντιδράσεις του κοινού ( κλασική στήριξη στο αουτσάιντερ ) που δεν μπόρεσε να "ανάψει" και να βοηθήσει τον Σμιθ να το γυρισει...

Γενικα, δικαιο το τρίτο αστέρι του MvG έδειξε στην πράξη αυτό που με έπαρση δήλωνε, ότι δεν έχει αντίπαλο.

Βγήκε και η δεκάδα της Πρέμιερ...
1. MvG
2. Cross
3. Gary
4.snakebite
5. Gurney
6. Barney
7. Wade
8. Mensur
9. Price
10. Smith

"Παραλογες" μπορούμε να θεωρήσουμε τις δύο επιλογές του sky sports, δηλαδή τον Μενσουρ και τον μπαρνευ, αλλά ο πρώτος είναι αρκετά συμπαθής στο κοινό, ενώ ο μπαρνευ έχει το στορυ "τελευταίο τουρνουά + τα δύο βράδια στο Ρότερνταμ ).
Οι άλλοι οχτώ νορμάλ με βάση την χρονιά που έκαναν και τις κούπες που πήραν ( σωθηκες Price )

SG3ptshooter


Ήταν η πρώτη φορά που παρακολούθησα το event οπότε το έλιωσα. Μπορώ να δω γιατί δεν είναι μία απ' τις καλύτερες χρονιές του θεσμού αλλά μια χαρά μου πήγε. Eίμαι υπέρ της επέκτασης σε 96 παίκτες, δεν είναι ανάγκη να μη χάσεις ματς ειδικά τις πρώτες μέρες αλλά έδωσε και ενδιαφέρουσες ιστορίες και αναγκαίο international χρώμα, πόσους παραπάνω Άγγλους να αντέξει κανείς.

Πολλοί μου άφησαν θετικές εντυπώσεις, τα προφανή είναι Aspinall, Humphries, Dobey, από παίκτες που δεν είχα εικόνα παρότι παρακολούθησα σχολαστικά τη σεζόν μ' άρεσε ιδιαίτερα ο πιτσιρικάς ο Ted Evetts που είναι top3 και στο challenge tour και στο development tour αλλά δεν τον είχα ξαναδεί σε αγώνα, συμπάθησα το Burness στο ματς κόντρα στο Gary, γέλασα με τον Chuck Puleo..

Άλλοι γνωστοί που μ' άρεσαν παρότι δεν πήγαν ξεχωριστά μακριά ήταν βέβαια ο Asada που απέκλεισε και το Ratajski που είναι on fire, o Josh Payne στα δύο πρώτα sets στο ματς με τον Chisnall έδειξε άλλη μια φορά τι ταβάνι έχει κάτι ώρες, ο Watti έχασε match dart κόντρα στο Gary και δεν μπαίνει τυχαία στο 2019 ως ο νούμερο 2 ranked Ολλανδός -μέχρι να πάρει το UK open o JdZ-, τιτανομαχία Clemens με την παιχτάρα το Βουνό και άλλα πολλά που δεν έχει νόημα να γίνουν λίστα αυτή τη στιγμή. Ο πιο άτυχος παίκτης στη χρονιά ήταν ο Chisnall πάντως, στάθηκε καλά σε πολλά events και majors ακόμα αλλά δεν του βγήκε ο δρόμος και η σταθερότητα για την επάνοδο. Ούτε ο Lewis είχε καταστροφική χρονιά κι ας μην έπιασε τρελά standards.

Τελικό OoM και seasonal.
Όσον αφορά την Premier League η πρώτη δεκάδα θα ήταν το πιο fair από αγωνιστικά κριτήρια αλλά θεωρώ ο Whitlock που έμεινε έξω δεν έχει να κατηγορήσει κανέναν εκτός απ' τον εαυτό του, αυτός ανέστησε το Wade στον τελικό του European Championship -αυτή είναι η διαφορά τους τελικά, +/- 60.000, αυτός δεν έπεισε όταν τον απέκλεισε με τραγικά doubles στο Matchplay και αυτός είναι που δεν έφτασε καν στο εκ νέου σταύρωμά τους στο Παγκόσμιο χάνοντας απ' τον ορισμό του "τίμιου αλλά δεν" το Joyce. O Mensur για μένα είναι 100% μέσα δεν έχει να κάνει έντονα με το αν έχει Γερμανικό κοινό, έπαιξε πολύ καλά σε πολλά majors αλλά ο πρόωρος αποκλεισμός στο Worlds λογικά τον άφησε εκτός μέχρι τις επιλογές του Sky. Δεν ξέρω αν είναι καλό για τον RvB που κατεβαίνει Premier League σε μια χρονιά που πρέπει να ακολουθήσει όλο το Pro Tour για να καταφέρει να βρεθεί στο τελευταίο του Παγκόσμιο, όταν γκρίνιαζε για απίθανη κούραση τόσο λίγο που έπαιζε πέρυσι.

Πρώτο top16 finish για το Darren Webster και το Joe Cullen παρά τις πολύ απογοητευτικές εξόδους απ' το Worlds, και για το Jonny Clayton που εκεί που τον έβρισκα παντελώς αδιάφορο για μήνες τον έχω δει να κάνει πολλαπλά full gritty ματσάκια και τον στηρίζω κι αυτόν, όπως περίπου τους μισούς πλέον. Οπότε ως 16αδα για πρώτη φορά θα συμμετέχουν και οι τρεις αυτοί στο invitational event που ανοίγει τη σεζόν την πρώτη του Φλεβάρη, the Masters. Θα έχουν παίξει για τις κάρτες ως τότε τα τσικό και οι αποδέλοιποι, θα έχει παίξει και ο τελικός BDO που αν δεν έχει KD35 Glen Durrant δε νομίζω να τον δω καν, θα ξεκινήσει και η Premier λίγο πιο μετά και θα ξαναμπώ σε full πρόγραμμα ακριβώς τότε που πρέπει, στο τέλος των playoffs του NFL. laugh.gif

Ο μόνος τρόπος να τελειώνει μια σεζόν αυτού του ιδιότυπου μα ανερχόμενου globally και παντελώς ιντριγκαδόρικου περίπου_sport; Οκ, εκτός απ' το Chelsea Dagger. I stand up because I love the darts.
aegeansheed
QUOTE(SG3ptshooter @ Jan 2 2019, 22:27 ) *
Ήταν η πρώτη φορά που παρακολούθησα το event οπότε το έλιωσα. Μπορώ να δω γιατί δεν είναι μία απ' τις καλύτερες χρονιές του θεσμού αλλά μια χαρά μου πήγε.

Κάπως έτσι ισχύει και για μένα, έκλεισε ημερολογιακά η νταρτάδικη χρονιά και ταυτόχρονα τελείωσε ο πρώτος χορός μου με αυτούς τους απίθανους τύπους στο σούπερ επαγγελματικό και έντονα ανταγωνιστικό καλεντάρι της PDC, που δεν περίμενα ποτέ ότι θα έκρυβε (η λέξη-κλειδί) τόσο ενδιαφέρον.
Θέλουμε τους Αγλλάρες fans, που μπορεί π.χ. να γιουχάρουν την προσωποποίηση του εχθρού στο πρόσωπο του MvG από αγνό αμυντικό πατριωτισμό, αλλά στηρίζουν τα outsider, κράζουν αυτούς που συμπεριφέρονται χωρίς σεβασμό (Wade, Price κλπ), αναγνωρίζουν τον νικητή, φωνάζουν στα μεγάλα σκορ και δίνουν χρώμα στην ατμόσφαιρα.



Προσωπικά ήταν μια ευκαιρία να δω και να μάθω παίκτες απ' όλο τον κόσμο. Αυτή είναι η ουσία του Worlds, τι κι αν ακούστηκαν παράπονα για υπερβολικά μακρύ format και πολλούς παίκτες (Aidy Lewis). Αυτή είναι και η δυσκολία της διοργάνωσης, γι' αυτό παραμένει ο πιο σημαντικός τίτλος στα Darts. Πολλά μεγάλα ονόματα αποκλείστηκαν νωρίς, άλλοι τη γλίτωσαν στο τσακ (Gary, Wade), στο τέλος μένει αυτός που έχει κερδίσει τα περισσότερα h2h, που είναι μάλλον και το πιο δίκαιο. Εξαντλητικό, αλλά πολύχρωμο, δε μπορώ να πω ότι με κούρασε, όσο παρακολούθησα. Α ναι, μάθαμε και ποιος είναι ο Pyke.

Πλέον έχοντας δει το 98% της πρώτης 64άδας στην κατάταξη έχω μια αρκετά ξεκάθαρη εικόνα για αυτό που μπορεί να είναι το 2019 από την σκοπιά του κάθε παίκτη πλέον. Ως συνδυασμός δυνατοτήτων, ικανότητας και συνθηκών. Οι φιλοδοξίες είναι δεδομένες και κινούνται ανοδικά για την πλειοψηφία των παικτών, ακόμα κι αν έχουν αρχίσει να μειώνονται σε ορισμένους darters λόγω κορεσμού και σωρευμένης κόπωσης (Barney, Gary, τώρα τελευταία θα έλεγα και Whitlock, στα μεγαλύτερα ερωτηματικά για το 2019). Hopp, De Zwan, Van De Bergh, Dobey, Aspinall, γιατί όχι και Noppert, Humphries, είναι αυτοί που θέλω να δω να προχωρούν, μπορεί να δώσει ένα push ακόμα κι ο Mark Webster, έχει ακόμα κουράγια. Η ξανθιά pocahondas Laura ανεβαίνει κι αυτή στα charts.

Πείτε μου ότι είναι καλά ο Russ, δίνει πορωτικά "177" o Noble, o Hinks είναι καμπάνα από καθεδρικό Αγίου Στεφάνου, ο Bevins ρίχνει τα πιο θεατρικά απόκοσμα "60" που θα ακούσεις. Μια απίθανη combo τετράδα και αυτή σε αυτό το τρελό σπορ.
T.W.Is.M.
Βεβαια στο τελος βλεπουμε οτι ο van Gerwen ειναι ανωτερος απο ολους και οταν ειναι συγκεντρωμενος δυσκολα χανει. Δεν ειναι ομως παντα...
SG3ptshooter
Είχε πολλά ενδιαφέροντα παιχνίδια. Στο πρώτο section πιστεύω το καλύτερο ματς ήταν η ανατροπή του Asada που από 0-2 set πίσω κέρδισε το Ratajski, καλά έπαιξε κι ο Lewis κόντρα στον MvG στο μόνο ματς αυτού του bracket που είχε δύο τριψήφια avg αλλά άργησε να παίξει ο Άγγλος στο επίπεδο που θα χρειαζόταν για να κινδυνέψει περισσότερο ο Shrek. Ευκαιρία να μη ράψει μόνο ένα ακόμα αστέρι αλλά να αλλάξει και χρώμα νομίζω. tongue.gif Nα συγχαρώ κάπου εδώ και τον Klaasen που ήταν ο μόνος seeded παίκτης που έπαιξε κάτω από 85avg, oριακά κάτω κι απ' το 80 μάλιστα. Στο δεύτερο section τα δύο derby του Anderson ήταν τα πιο μεγάλα ματσάκια και ειδικά αυτό με το Dobey κάποια στιγμή είπα δεν πρόκειται να αστοχήσει ξανά μέχρι να κερδίσει ο νεαρός Άγγλος. Και η ανατροπή του Chisnall κόντρα στον Payne ήταν δυνατή, ενώ απελπίστηκα -παρά το ευχάριστο αποτέλεσμα- στο Gurney vs Lewis που κράτησε τρία μερόνυχτα και δεν το καθάριζε κανείς τους. Δεν κατάλαβα ποτέ πως ξαναχάθηκε το momentum απ' τη μεριά του Βορειοϊρλανδού απ' τη στιγμή που βρέθηκε φαβορί λίγο πριν το τέλος.

Στο τρίτο section έγινε ο κακός χαμός, είχε το Cross - JdZ πρώτο βράδυ, τον Clayton να μην ψοφάει με τίποτα κόντρα στον on fire Dimitri, δύο ματσάρες Henderson, δύο παιχνίδια Searle να παίζει στα ίσια top10 παίκτες και να παίρνει το ένα, είναι κρίμα να επιβάλλω στον εαυτό μου να διαλέξει ένα, λόγω σημασίας θα ξεχωρίσω λίγο τον αποκλεισμό του Cross απ' το Humphries γιατί μετά το 2-0 του πρώην παγκόσμιου πρωταθλητή έμοιαζε απίθανο, όμως κι αυτός κατέρρευσε σχεδόν και ο άλλος χρειάστηκε να βρει μια παραπάνω δυναμική στο παιχνίδι του για να το γυρίσει. Στο τέταρτο section πάλι δεν έριξε κατοστάρα κανένας, την ανατροπή του Petersen κόντρα στον Ian τη χρεώνω κατά 80% στο γεροντοπουλέν μας οπότε οφείλω να πάω Aspinall, η ανατροπή από 0-2 και με χαμένο match dart του Price για whitewash δεν μπορεί παρά να είναι η πιο λογική επιλογή.

Στα τελευταία παιχνίδια δυστυχώς δεν υπήρχε αγωνία απ' την αρχή ως το τέλος σχεδόν σε κανένα, η επάνοδος του Aspinall στον ημιτελικό με το Smith ενώ βρέθηκε 2-0 πίσω και τελικά χαιρέτησε με τριψήφιο avg ήταν το μόνο που έμοιαζε πιθανό να σπάσει σε πολλαπλά sets κατά την εξέλιξή του.

Στα παρελκόμενα η καταστροφή του εγκεφάλου μου δεν ήταν ούτε ο γιος Gary, η φάτσα του event, ούτε οι ανοησίες του Mardle που με κουράζει ο παλιμπαιδισμός του, αλλά η γυναίκα του Smith, που μετουσίωνε το grumpy cat meme κάθε φορά που την έπιανε η κάμερα ανεξαρτήτως σκορ και αντιπάλου. laugh.gif Αυτό ακριβώς, τίποτε άλλο.
Magnus92
Παρακολουθείτε Μάστερς κύριοι;

Δεν ειδα κανένα ματς, παρά μόνο αποτελέσματα, και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η ήττα του Κροςς και ο διασυρμός του Γουιζαρντ από τον Μενσουρ..
SG3ptshooter
Εννοείται. "Boxscores" ανοίγαμε και BDO και q-school. tongue.gif Τώρα στο Masters εγκαινίασα το οπτικό κομμάτι με Ian να καταρρέει μετά το 5-5 και να μη σταυρώνει leg, μια απ' τα ίδια θα πάει και το 2019. Καλά μπήκε η χρονιά για το δικό σου το γεροντοπουλέν, που έφτασε semis σήμερα, έχει να υπερασπιστεί αρκετά λεφτά το επόμενο διάστημα και πρέπει να βρει λίγο φόρα, να πω την αμαρτία μου δε μ' άρεσε κόντρα στο Lewis που παλαιμάχιζε κι αυτός μετά το 0-3 ξεκίνημα. Να πω την αλήθεια δε βλέπω να το χάνει ο MvG το εναρκτήριο invitational.

Ο Gary αποσύρθηκε λόγω της πλάτης και ίσως υπάρχει κίνδυνος να μην κατέβει στην Premier. Άνετα προβλέπω να αμολήσει Durrant, τον τρεις σερί φορές "παγκόσμιο πρωταθλητή" BDO που μεταπήδησε στο επαγγελματικό μέρος των darts τον περασμένο μήνα.

Ο Cross είναι καλός παίκτης αλλά δεν είναι φόβητρο, δεν έχει τη φόρα που είχε το 2017. Ο Whitlock με απογοήτευσε, μετά τον πρώτο μήνα πέρυσι και το 3/3 στην Premier δεν είναι top10 παίκτης.
Magnus92
Αποσύρθηκε όντως ο Γκαρυ, και το σύστημα που έφτιαξαν για αντικατάσταση απο αλλον παικτη σε καθε ματς, ο οποιος δεν θα βαθμολογείται μου φαίνεται εξαιρετικά ηλίθια ιδέα...

Και την ίδια άποψη θα έχουν, λογικά, και όσοι θα παιξουν με παικτες τυπου VdB ή Hopp, και μπορουν κάλλιστα να χάσουν βαθμούς... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απλά δεν εκαναν αντικατασταση με εναν παικτη, στην χειροτερη αυτον που ηταν επομενος στο ΟοΜ.
aegeansheed
QUOTE(Magnus92 @ Feb 6 2019, 13:40 ) *
Αποσύρθηκε όντως ο Γκαρυ, και το σύστημα που έφτιαξαν για αντικατάσταση απο αλλον παικτη σε καθε ματς, ο οποιος δεν θα βαθμολογείται μου φαίνεται εξαιρετικά ηλίθια ιδέα...

Και την ίδια άποψη θα έχουν, λογικά, και όσοι θα παιξουν με παικτες τυπου VdB ή Hopp, και μπορουν κάλλιστα να χάσουν βαθμούς... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απλά δεν εκαναν αντικατασταση με εναν παικτη, στην χειροτερη αυτον που ηταν επομενος στο ΟοΜ.

O Gary κινείται σε ρυθμούς Μπάρνυ δυστυχώς, το σχολιάσαμε πολλές φορές μέσα στη χρονιά, το στήριζε και ο ίδιος με τις δηλώσεις του στα postgame των δύο τελευταίων major της χρονιάς...
Όντως περίεργο το format. Πιστεύω ότι κάπου μέσα στη PDC ο Whitlock δεν συζητιέται με τόσο ενθουσιασμό όσο παλαιότερα, θα μπορούσε να ήταν η προφανής επιλογή αντικατάστασης βάσει του OoM, αλλά δεν ήταν το μόνο snub. Ian White, μας λέει κάτι; Θα έπρεπε μάλλον να ήταν και αυτός στο substitution kit. Πιστεύω ότι η PDC πάει να το κάνει όσο πιο τηλεοπτικό μπορεί να γίνει, προμοτάροντας one-off events με έντονο το local στοιχείο, κάτι που ούτως ή άλλως συμβαδίζει με τη γενικότερη στρατηγική που έχει αναπτύξει τελευταία κάνοντας ευρύ άνοιγμα σε παίκτες. Πολλές ευκαιρίες για όλους. Θέλουμε το φρέσκο, το καινούριο. Ήθελα κι εγώ να μην αχρηστευτεί το hype του Aspinal, από την άλλη είχαμε και κουλά, όπως η παρουσία του Humphries, που για μένα είναι μια premature επιλογή σε σχέση με άλλα μεγαλύτερα ονόματα που έμειναν έξω. Το καλό είναι ότι παιδιά όπως ο Dimitri και ο DeZwaan που θα μπορούσαν να σταθούν πολλοί καλά στο stage της Premier θα έμεναν έξω πριν, τώρα θα μπορέσουν να τεστάρουν τον εαυτό τους και η PDC/Sky αυτούς στα considerations της επόμενης χρονιάς.
SG3ptshooter
Έχει το ενδιαφέρον του αυτό που θα δούμε ως fans των ανερχόμενων, αλλά δε μ' αρέσει που θα "υποβιβαστεί" στα μισά μόνο ένας και που θα δούμε μια Premier με εννιά παίκτες πρακτικά και άνισο επίπεδο ανταγωνισμού που καθορίζεται με τυχαίο παράγοντα. Αλλά και ποιον να βάλεις; Ο Whitlock στο masters πάλι τίποτα, ο Chisnall χρειάζεται ένα καλό finish ακόμα, ο White για contender έπρεπε να μπει, είναι άμαθος ακόμα στα tv events το καμάρι μου tongue.gif , τι δουλειά έχει ως full μέλος Premier, να πω την αλήθεια κι ας επαναλαμβάνομαι, ήμουν σίγουρος πως θα έβαζαν το Durrant με το έτσι θέλω.

Χωρίς Gary -και με RvB όπως αυτόν του τελευταίου εξαμήνου- έχασα τη μισή μου φόρα για το event. Θα δούμε αποθέωση JdZ στο Rotterdam όμως. smile.gif
Magnus92
Και όσο πράσινοι και κόκκινοι αλληλοσφάζονται για σφυριχτρες και εσωρουχα, εμείς πάμε για δεύτερη αγωνιστική Premier League.

Τα ματς :
Peter Wright-Michael Smith
Rob Cross-James Wade
Raymond van Barneveld-Gerwyn Price
Daryl Gurney-Glen Durrant
Mensur Suljović-Michael van Gerwen

Δυσκολα θα παρουμε κατι απο το σημερινο ματς με Σμιθ.
Στα άλλα, βλέπω Wade να νικάει τον Cross σαν την μονη εκπληξη της βραδιάς...
aegeansheed
QUOTE(Magnus92 @ Feb 14 2019, 13:12 ) *
Και όσο πράσινοι και κόκκινοι αλληλοσφάζονται για σφυριχτρες και εσωρουχα, εμείς πάμε για δεύτερη αγωνιστική Premier League.

Τα ματς :
Peter Wright-Michael Smith
Rob Cross-James Wade
Raymond van Barneveld-Gerwyn Price
Daryl Gurney-Glen Durrant
Mensur Suljović-Michael van Gerwen

Δυσκολα θα παρουμε κατι απο το σημερινο ματς με Σμιθ.
Στα άλλα, βλέπω Wade να νικάει τον Cross σαν την μονη εκπληξη της βραδιάς...


Η ευχή μου laugh.gif είναι να χάνουν Wade/Gurney/Price και να κερδιζουν οι άλλοι. Απόψε θέλω να δω "KD" Durrantula κι οπωσδήποτε μία νίκη Barney πριν το double header στην Ολλανδία.
Magnus92
Τα είδα τα χθεσινά ματσάκια, εκτός του MvG , που βλέπω πως κέρδισε σχετικά άνετα.

Ο παιχταράς μου, έκανε ανατροπή καθώς έχανε 4-1, το γύρισε 6-5 και έφτασε κοντά και στο να το καθαρίσει, αλλά εν τέλει νομίζω ότι και με το Χ δεν είναι δυσαρεστημένος. Ο Σμιθ δεν ήταν σε καλή βραδιά, και έχασε αρκετά τσεκαουτ.

Ο Cross σε αρκετά καλό βράδυ, αν και βρέθηκε πίσω στην αρχή, καθάρισε εύκολα τον Wade, o Barney έκανε τεράστιο comeback από 6-2 και πήρε τον πρώτο του βαθμό στο τουρνουά.
Στο τελευταίο ματς που είδα, αυτό του Gurney με τον Ντουραντ, παίχθηκαν τα πιο ποιοτικά darts της βραδιάς, εξαιρετικοί Μ.Ο. και από τους δύο, και οι δύο ήταν στο 100. Την διαφορά την έκαναν τα τσεκάουτ, με τον Gurney να είναι στο εκπληκτικό 78% ενώ ο Ντουράντ μόλις 25%, και αυτό έφερε την μεγάλη διαφορά, το ματς δεν ήταν για 7-3.

Την άλλη Πέμπτη παίζουμε με τον (φαινομενικά) πιο αδύναμο παίκτη από τους Guest, και πρέπει να πάρουμε οπωσδήποτε την πρώτη μας νίκη.
Αλλά έχουμε καιρό μέχρι τότε να τα ξαναπούμε smile.gif
SG3ptshooter


A ρε KD, λες και δε στηρίζαμε ήδη full... Την Κυριακή έφτασε πολύ κοντά στον πρώτο του PDC τίτλο το πρώτο ΣΚ ως επαγγελματίας και τον πετάνε Premier και έριξε κατοστάρικο και μεγαλύτερο avg του Gurney παρά την αστοχία στα finishes και το unsustainable ποσοστό του άλλου παράλληλα. Αν δεν κατέβει ο Gary ούτε στο UK Open ξέρω ποιον θέλω στο πρώτο major του '19. laugh.gif

Ο MvG έχασε προχτές απ' την Κλεϊτονάρα πρώτη φορά μετά το Players Championship finals κι ενώ είχε 20+ σερί νίκες. O Mensur δεν την πάει καλά την Premier δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο πολύ, τα avg τα βρίσκει, timing δεν έχει μία. Ο Smith μετά από τη νέα ήττα από MvG, το μέτριο πρώτο ΣΚ και τα.. νευράκια για το κοινό που δεν τον στήριζε χτες θα συνεχίσει το randomness για ένα διάστημα. Τον πόντο στον RvB τον έδωσαν τα χουλιγκάνια μας, αλλά με τέτοιους μέσους όρους δε θα έρθουν πολλοί ακόμα μακριά απ' την έδρα μας. Δεν έμεινε παίκτης άποντος ήδη και ο μόνος με 2/2 είναι το μεγάλο φαβορί.

QUOTE
Την άλλη Πέμπτη παίζουμε με τον (φαινομενικά) πιο αδύναμο παίκτη από τους Guest

λόγω έδρας και ηλικίας επέλεξαν το Lennon, μαζί με το Humphries που παίζει μετά διεκδικούν προκαταβολικά τον τίτλο του λιγότερο επικίνδυνου παίκτη απ' τους 9 (Χριστόφορους) κοντέντερς, όντως. Είναι ωραίος παίκτης αλλά ταβανιάζει εύκολα, ακόμα έστω. Και ο Dobey και ο Durrant δείξαν ότι μπορούν, αλλά ήταν κάτι που το περιμέναμε νομίζω. Το επόμενο επικό guest θα είναι η εντός έδρας υποδοχή Hendo στο Aberdeen, που παίζει μάλιστα με τον MvG!

(o JdZ παίζει με... Cross rolleyes.gif )



Magnus92
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 15 2019, 21:09 ) *
A ρε KD, λες και δε στηρίζαμε ήδη full... Την Κυριακή έφτασε πολύ κοντά στον πρώτο του PDC τίτλο το πρώτο ΣΚ ως επαγγελματίας



Καλομελέτα και τον πήρε και τον πρώτο του σήμερα biggrin.gif
aegeansheed
Έμαθα ότι ο Μπάρνυ τσίμπησε βαθμουδάκι πάλι. Άλα της... Τον βλέπω να γίνεται σαν εκείνη την ΑΕΚ στο Champions League με τις 6 ισοπαλίες και τον αποκλεισμό. Όχι αρκετό, αλλά όχι και τραγικό. Μας ενδιαφέρει το σενάριο που οδηγεί στο "μη τραγικό", μιας κι έχουμε περάσει από τη φάση χωρίς το αρνητικό στερητικό μόριο και δε θέλουμε άλλο. Ελπίζω να είναι καλύτερη η φετινή χρονιά κάπως.

Από Premier Δουβλίνου είδα ελάχιστα, μια ρέντα του Ουαντέ πρόλαβα, αν και δεν του έφτασε τελικά (6-6). Αρκετά αδιάφορα τα άλλα ζευγάρια. Δεν ξέρω... κάτι λείπει από τη φετινή Premier και μάλλον είναι ο Gary.

Δε μου αρέσουν πολύ τα ζευγάρια στο Exeter, θα προσπαθήσουμε να δούμε Humphries βέβαια, αλλά τα βλέμματα στρέφονται προς τα Highlands (Aberdeen, Week 5), εκεί που πέρα από την ομιχλώδη ατμόσφαιρα αχνοφαίνεται ο επιβλητικός, αγέρωχος όγκος που λέγεται John Henderson -αυτός που θα αναλάβει να υπερασπιστεί τη Σκωτσέζικη Τιμή του Σπορ, τώρα που ο Gary βρίσκεται εκτός.

Magnus92
Εγω ειδα μονο το δικο μας ματς προχθες...
Με τα χιλια ζορια, αλλά σημαντική (πρώτη) νίκη..

Στο 0-3 της αρχης ήμουν σίγουρος οτι θα κανουμε το επικο , μονο ο "snakebite" τετοια πραματα... Ε μετα σοβαρευτηκε, αγχωθηκε λίγο και ο Ιρλανδος, με τρομερη ώθηση από το κοινό ( Btw. πρωτη φορα βλεπω να αποδοκιμαζεται ο Ραϊτ, φυσικα δεν εγινε λογω αντιπαθειας προς αυτον), και ηρθε η νικη
SG3ptshooter
Έχουμε το UK Open, το πρώτο major της χρονιάς, που τελειώνει απόψε.

O Gary κατέβηκε για πρώτη φορά φέτος και ήταν αξιοπρεπέστατος σε avg στην ήττα του απ' το γερόλυκο Steve Beaton, που τον σέβομαι ιδιαίτερα όσο περνούν οι μήνες, εκεί που όλοι κλατάρουν αυτός συνεχίζει να παίζει έστω και ως εκεί που μπορεί. MvG και Wright χαιρέτησαν κι αυτοί απ' τη φάση των 64, θα έχουμε νικητή που θα κερδίζει για πρώτη φορά το event. Οι οκτώ παίκτες που επιβιώσαν ως την Κυριακή είναι για όλα τα γούστα. Τρεις κορυφαίοι που βρίσκονται στην πρώτη δεκάδα του Order of Merit, των rankings των κερδών, πρώτα ο Rob Cross, το #2 που χρειάζεται ένα major final όχι τόσο για το OoM όπου δεν κινδυνεύει άμεσα για κάτι, αλλά κυρίως για να αποδείξει πως μετά το περσινό Παγκόσμιο μπορεί να φτάσει ξανά μακριά σε ένα μεγάλο event. Έπειτα ο φιναλίστ στο φετινό Παγκόσμιο, ο Michael Smith, που είναι νεαρός ακόμα και ο καλύτερος παίκτης που δεν έχει ακόμα major τίτλο στην τροπαιοθήκη της γυναίκας του και βέβαια ο Price που ήταν on fire για όλο σχεδόν το Φλεβάρη και αν δεν τον αντιπαθούσα εκεί θα έβαζα 5 ευρώ. Μετά απ' τα φαβορί έχουμε δύο ανερχόμενους, τον Aspinall με την καλή πορεία στο Παγκόσμιο που μας πέρασε και το επερχόμενο contending ματσάκι του στην Premier League και βέβαια και τον συχνά σπουδαίο scorer το Josh Payne, κανείς απ' τους δύο δεν έχει δώσει κάποιο παρανοϊκό ματς αλλά μπορούν αμφότεροι να το χτυπήσουν ως το τέλος. Έχουμε και τρεις λιγότερο trendy, ο προαναφερθείς Beaton ζει ακόμα, ευρεία εννοία, ο Ross Smith είναι ένα παλικάρι που όποτε τον έχω δει πάντα βγάζει κάποια καλά legs αλλά δεν έχει φτάσει ξανά τόσο μακριά και την οχτάδα την κλείνει ο Stevenson, που δεν ξέρω αν έβγαζε τα έξοδα ως τώρα, ένα δωδεκαμισάρι τον βγάζει για κάποιους μήνες φαντάζομαι, αλλά ελπίδα για κούπα δε βλέπω κι ας απέκλεισε Chisnall και... ...RvB.

Εφτά Άγγλοι κι ένας υπερφωνακλάς Ουαλός παραείναι πάντως, οι τελευταίοι έξι μη-UKέιδες αποχαιρέτησαν στη φάση των 16 και μόνο ο Watti ήταν εκεί να σηκώνει τη Statenvlag των Oranje. Κάποιες ακόμα deep dive άκυρες επισημάνσεις. Προσέξτε το Hughes που πήρε την κάρτα στο UK q-school σαν οδοστρωτήρας και άφησε έξω τον Ian μας μεν, με 101+ avg δε. Δε με πάει η κληρωτίδα που σκοτώνει νωρίς ή και μεταξύ τους τα πουλέν μου, το λέω και για τα Players events, στους 64 Ricky έπεσε πάνω σε DvdB, Clayton στο Rata, άκου να δεις. KD αγορίνα το επόμενο είναι δικό σου. smile.gif

Στην Premier όλα είναι πολύ ανοιχτά χωρίς το Gary, είναι και πολύ νωρίς άλλωστε, ο MvG παρά το μέτριο διβδόμαδο παραμένει πρώτος και το μεγάλο φαβορί να τερματίσει στην κορυφή της εκεί βαθμολογίας, ο RvB με το χειρότερο σκοράρισμα που σταθερά θα έχει προσγειώθηκε στη μοναδική θέση του υποβιβασμού και μόνο το Rotterdam και γενικά οι οπαδοί του που κάνουμε έδρα και τη... Γλασκώβη άμα λάχει laugh.gif μπορούν να τον σώσουν, το υπόλοιπο κουβάρι θα εξαρτηθεί απ' τη ρέντα των υπολοίπων στην πορεία των αγωνιστικών.
aegeansheed
Χωρίς εκπλήξεις αυτή τη φορά τα ματς που οδηγούσαν στα ημιτελικά. Ο Price που συνεχίζει με φόρα φέροντας τον άτυπο τίτλο του "Παίκτη του Μήνα" που το απέδωσα tongue.gif (το προηγούμενο ΣΚ πήρε και τα δύο Players, ενώ είχε φτάσει ημιτελικά στο προηγούμενο) πέρασε με άλλη μία 100άρα. Ήταν το τρίτο +100 στα 4 ματς που εμφανίστηκε στο Open, αφού ως Ντίβα πλέον seedάρεται ευνοϊκά προς το τέλος των μεγάλων events. Στο ζευγάρι θα βρεί απέναντί του τον Asp, με τον οποία αντικειμενικά μάλλον έδωσαν ένα από τα καλύτερα ματς του Worlds που μας πέρασε, ανατροπή στην ανατροπή, στο τέλος ο Άσπιναλ ήταν ο αυτός που στάθηκε και ο μόνος που πήρε καθαρό set με 3-0 legs σε αυτό το εξαντλητικό φόρματ του Παγκοσμίου. Θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις ο ημιτελικός να έχει την προοπτική για το πιο υψηλά σκορ σε αυτό το 3ήμερο, αλλά επιφυλάσσομαι λόγω της ιδιαίτερης αρνητικής σχέσης κοινού με Price που μπορεί να επηρεάσει γενικότερα.

Ο νεόνυμφος Smith μάλλον κέρδισε την παραμονή στο σπίτι του Master Chef του και την παντόφλα που τον περίμενε σίγουρα από πολωνέζα σύζυγο σε περίπτωση που ντυνόταν "Ian". Εμφανώς στο στάδιο αποθεραπείας πλέον από "κάποιον" (γκουχου...) τραυματισμό στο πόδι, το σέρνει αρκετά ακόμα (μοιραία έρχονται στο μυαλό σκηνικά domestic violence laugh.gif , προειδοποιητικά χτυπήματα στο γόνατο από baseball bat "Βασίλειος Βουλγαροκτόνος style" που συνοδεύονται από απειλές για αποτελεσματικότητα tongue.gif ), έφτασε εδώ με ένα πανάξιο σερί αφαιρώντας κατά σειρά Gurney-Wattimena και σήμερα τον μπαρμπαΜπήτον (10-1) από τη συνέχεια με μεγάλα σκορ πάνω ή κοντά στο 100. Ο Rob Cross έχει την ευκαιρία να κατακτήσει ξανά μεγάλο τουρνουά, το οποίο μετράει στην OoM, μετά το προπέρσινο πλέον Worlds. Είναι σε καλή φόρμα κι αυτός, κέρδισε τον καλό (ίσως και καλύτερο) Payne σήμερα (59% στα διπλά έκαστος!), που πήγε να κάνει αντεπίθεση στο τέλος, αλλά δεν τον έφταναν τα legs.

Πιστεύω σε Aspinall και Smith τελικό. Θέλω Smith λαβωμένο μαχητή-νικητή-οικογενειάρχη.
Play on
aegeansheed
Nathan Aspinall. Πρώην λογιστής πλέον επαγγελματίας ντάρτερ. Μας θυμίζει κάτι; Μάλλον όχι, δεν έχει σημασία... Ο νέος νικητής του UK Open. Συγκεντρωμένος στον Τελικό, είναι η πιο ωραία ιστορία στα darts από το τέλος Δεκέμβρη κι ύστερα, μαζί με το πρώτο κολύμπι του λατρεμένου Glenn Durrant στα βαθιά του άγνωστου κόσμου της PDC. Κολύμπησε κι αυτός, δάγκωσει η οχιά χτες... Κάτι τέτοια θέλουμε για να μετριάζεται η απουσία του Gary και των λοιπών fading stars (ποιοί να' ναι άραγε tongue.gif )

Ο Cross δυο-τρεις φορές με έκανε να ξύσω το κεφάλι μου χτες. Ένα ακαταλαβίστικο σκάλωμα με το d7, μια άλλη κακή σκέψη για d5, αρκετά misses γενικότερα, χωρίς να είναι κακός. O Aspinall δε φαινόταν να αστειεύται όμως, το έδειξε εξ' άλλου κόντρα στον Price, ότι κατέβηκε για να πάει μέχρι τέλους.

Κερασάκι στην τούρτα το τελευταίο checkout, το maximum checkout που υπάρχει στο Σπορ (170), μια ωραία στιγμή για να την θυμούνται για πάντα όσοι πανυγήρισαν μαζί του ζωντανά. Τα πρώτα darts τα έπαιξε με τον προπάππου του, ο οποίος φορούσε την φανέλα του υπερήφανος λίγα μέτρα πιο κάτω από το stage. Όμορφες στιγμές σε ένα ακόμα major, που η αλήθεια είναι ότι δε μας έδωσε περισσότερα να κρατήσουμε ως μνήμες.

aegeansheed
Aberdeen... Λέξη που μέσα σε μια βραδιά-στο έτσι-απέκτησε άλλη σημασία στο λεξιλόγιό μου για τα επόμενα χρόνια... Να στεναχωριέσαι που τελείωσε ένα τέτοιο ματς και να σε χαλάει που δε νυστάζεις αρκετά για να μείνεις με φρέσκια ακόμα την εμπειρία παρακολούθησης μάλλον του καλύτερου ματς που έχεις δει ποτέ, απ' όλα τα σπορ... smilie_schal1.gif

SG3ptshooter


Μεγαλείο. 41.gif

To σύστημα με τους contenders παραδόξως το βρίσκω επιτυχημένο πλέον. Οι τρεις απ' τους πέντε ως εδώ πήραν ισοπαλία κι ο μόνος που έχασε καθαρά έπαιξε οριακά στο τριψήφιο avg, είναι οσονούπω κορυφαίος και είναι ο μόνος ως τώρα που δεν είχε έντονα στήριξη της έδρας. Είχα προαναγγείλει πως θα είναι επικό αυτό που θα γίνει στο Aberdeen αλλά νομίζω βρεθήκαμε ένα cameo του Sir Alex μακριά απ' το να γκρεμιστεί το γήπεδο. laugh.gif

Και την επόμενη βδομάδα έχουμε Aspinall shot.gif Αυτή τη στιγμή ο Smith δεν ξέρω αν τον έχει, ειδικά αν δούμε ξανά συνθήκες έδρας τον κλαίμε. Chris Dobey στο family section στον τελικό του UK Open λέμε, ΤΑ ΓΚΑΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗ ΣΚΥΤΑΛΗ.

Το κουβάρι αργεί να ξετυλιχτεί ακόμα, ο Gurney είχε δύο άσχημες ήττες σερί και πρέπει να ανακάμψει, ο Cross είναι πολύ σταθερός και έχει μερικά ματσάκια ακόμα που μπορεί να τα πάρει αν παίξει στο 100+, ο MvG το καλό που του θέλω να βρει τα αποτελέσματα που μας έχει συνηθίσει στα δύο επόμενα...

RvB για μένα δεν αξίζει να είναι εδώ, αλλά μπορώ να δω δύο σενάρια που θα τον κρατήσουν ζωντανό για άλλα εννέα παιχνίδια. Χρειάζεται κι αυτός να πατήσει στο κοινό του, αν μπορέσει, απλά θα ξεφτιλιστεί το επόμενο δίμηνο και θα συνεχίσει να "κουράζεται" αντί να μαζεύει κανά φράγκο που μετράει στα rankings.. Πολλή πίκρα το '19 για το μεγάλο Ολλανδό sad.gif sad.gif
Magnus92
Και εκεί που είσαι σίγουρος οτι θα δεις την πρωτη νικη απο γκεστ, σου τα κανει μανταρα ο Μαξ, και δίνει στον Μπάρνευ ελπίδες για την βραδιά της κρίσης.

Άλλη μια ισοπαλία για τον snakebite, παλι μουσκεμα καθως βρεθηκε κοντα στην νικη, μεσα σε λιγα λεπτα στην ηττα, και τελικά έκατσε η μπίλια στο Χ.

Σε καλή κατάσταση ο Κροςς τελευταία, πέρασε πρώτος, μετά την δευτερη ηττα του MvG.
Αυτό που συνεχίζει να μου κάνει εντύπωση είναι τα συνεχη κακα αποτελέσματα του Σμιθ, ο οποίος μ' αυτά και μ' αυτά υπάρχει ενδεχόμενο να μείνει και έξω.

Ακολουθεί η βραδιά όπου ο BARNEY ARMY θα δωσει την υπέρτατη, τελευταία, παράσταση...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.