Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Anadolu Efes - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
Quincy
Ίσως είναι κακό το timing του αγώνα με την Efes εκτός έδρας αμέσως μετά την νίκη επί της CSKA και με δυο σημαντικές απουσίες. Είναι μια από τις χειρότερες ομάδες της EL, η οποία άλλαξε τον προπονητή της και συνεχίζει πλέον με τον Ataman. Βαθμολογικά θεωρείται must win για να διατηρήσει την αξία της η χτεσινή νίκη μιας και αμφιβάλλω ότι θα χάσουν πολλοί από τους Τούρκους, πόσο μάλλον 4αδας που είναι και ο στόχος.

Ο Mclean θα κληθεί να παίξει για 2-3 πάλι, και ίσως με την CSKA να ήταν ευκολότερο το έργο του αφού είχαν κι εκείνοι τις απουσίες τους. Αν εμφανιστεί σοβαρή βέβαια η ομάδα δεν νομίζω πως θα δυσκολευτεί να κερδίσει.

Σχόλια για το παιχνίδι.
Athanasios_Olympiacos
Πάμε για τη καθιερωμένη πρόβλεψη μου.

Νίκη Ολυμπιακού με +6 πόντους.
Είμαστε η πιο έμπειρη ομάδα της Ευρωλίγκας και μπορούμε να διαχειριστούμε τα πάντα.

Νίκη λοιπόν για καλά Χριστούγεννα και μετά επίσκεψη στον αγαπητικό των δημοσιογράφων για να ολοκληρωθεί η δουλίτσα 😁

Πρώτος σκόρερ Παπαπέτρου
Conan1982
Βλέποντας λίγο και τα λεπτά που έπαιξαν όλοι το ευχάριστο είναι ότι πλην Σπανούλη κανένας δεν έπαιξε πάνω από 30 λεπτά.
Παπαπέτρου, Παπανικολάου έχω μια αίσθηση ότι αντέχουν μια που είναι οι επόμενοι με τα περισσότερα λεπτά.
Ο Παπανικολάου επίσης στα τελευταία παιχνίδια έχει βρει την αυτοπεποίθηση του στα τρίποντα και ήδη σουτάρει με 42% παρά το άθλιο ξεκίνημα.
Να δούμε πόσο καλά θα δουλέψουμε και στα αμυντικά ριμπάουντ μας γιατί οι Τούρκοι με τον Στίματς είναι αρκετά καλοί στα επιθετικά.
Η κούραση δεν νομίζω να μας εμποδίσει αν παρουσιαστούμε σοβαροί να χάσουμε και φέτος έχουμε δείξει ότι κάτι τέτοια παιχνίδια τα έχουμε.
golitog7
Ήρθε η ώρα του μεγάλου Μπόγρη. Αφενώς διότι ο Μακλιν πιστεύω θα είναι κακός σήμερα μιας και θα είναι άδειος ψυχολογικά μετά από ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι με Cska και αφετέρου διότι ο Στίματς ταιριάζει πιο πολύ στον Μπόγρη. Με εμφάνιση που θα κάνει και την Κοκκίνου να το ξανασκεφτεί, θα αποκρούσει τον πρώτο αιφνιδιασμό των τούρκων, θα κρατήσει τη θρυλάρα στο παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο θα αναλάβουν οι υπόλοιποι να τελειώσουν τη δουλειά.
Σοβαρά τώρα, είναι από τα παιχνίδια που ότι και να γίνει δε νομίζω ότι θα ξαφνιαστεί κανένας. Μπορεί να κερδίσουμε με 20 πόντους, μπορεί να χάσουμε και αέρα.
rankin
Εαν και σήμερα τη βγάλουμε καθαρή, τότε τι να πω;;;;;
Σιγουρα η Εφες δεν ειναι οι GSW της ευρωλίγκας, αλλά και εμείς εξακολουθούμε και εχουμε τις απουσίες μας.
Προερχόμαστε απο ενα σπουδαίο παιχνίδι, τηρουμενων των αναλογιών πάντα. Εχουμε ομως ελλείψεις. Θα δουμε πάλι σχήματα εκτάκτου ανάγκης.
Ο Αταμαν πέρσι μας πήρε το σκαλπ με ομάδα που ειχε αντίστοιχη εικόνα με αυτη της φετινής Εφες.

Θα έχουμε πάλι 40% στα τρίποντα ?
Θα ειναι πάλι ο Βασίλης αυτός που πρέπει να ειναι? Θα ειναι χειρότερος; Θα ειναι καλύτερος;
Ο Παπανικολάου; Ο Μακλίν; Ο Ουιλτζεράκος ακόμα;

Ειναι πολλές οι παράμετροι και ειδικά στην φροντ λάιν οι επιλογές λίγες. Αν δεν τραβήξει ο Μακλίν θα περιμένουμε απο τον Παπαπέτρου (που μπορεί να ανταπεξέλθει, αλλά μπορεί κάθε φορά?) ή απο το Μπόγρη (που μπορεί εστω μερικές, λίγες, φορές να ανταπεξέλθει άραγε?)

Δεν υπάρχουν ευκολα παιχνίδια στην ευρωλίγκα...
Αισιοδοξώ βέβαια, αλλά ειμαι ακόμα μεθυσμένος απο την πρόσφατη υπέρβαση, συνεπώς δεν ειναι να με παίρνει και κανείς στα σοβαρά.
lefpan
Είμαι σίγουρος ότι ο Αταμάν και οι παίκτες του έχουν ξενυχτίσει αναλύοντας το βίντεο του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ.

"Βάι-βάι, τι 'ν' ιφτούνος, μπρε;" για τον Μακλίν.
"Αμάν-αμάν, πόσα χέρια έχει;" για τον Παπανικολάου.
"Κι αυτό το γερόντι, ακόμα να ψοφήσει;" για τον Σπανούλη.
Ανεπιβεβαίωτες φήμες αναφέρουν ότι προς τα ξημερώματα βρήκαν επιτέλους το σύστημα που θα αχρηστέψει τον Ολυμπιακό:
Δυό παίκτες θα πιάσουν τον Μακλίν, τρεις θα πιάσουν τον Παπανικολάου, δύο τον Σπανούλη, κι από ένας τους υπόλοιπους.
Οι ίδιες φήμες αναφέρουν πως όταν ο Ντάνστον είπε: "Μα, κόουτς, έτσι χρειαζόμαστε εννιά παίκτες", ο Αταμάν τον αγριοκοίταξε και τους έστειλε όλους για ύπνο.

ΥΓ: Πολύ δύσκολο παιχνίδι με βάση τις ελλείψεις μας. Θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να βγάλει η ομάδα την ίδια ενέργεια. Δεν πειράζει, όμως. Η καρα-υπέρβαση έγινε. Δίνω 60% στην Εφές και 40% σε μας.
jazz thrilos
Δύσκολο παιχνίδι, η Εφές έχει καλούς παίχτες όμως φέτος δεν της βγαίνει τίποτα. Εντωμεταξύ έχουμε τις απουσίες μας, την κούραση μας και την συνήθεια να ανασταίνουμε ομάδες μικρότερου διαμετρήματος οπότε οι σίγουρες προβλέψεις είναι δύσκολες αν όντως παρακολουθεί κανείς μπάσκετ και δεν είναι απλά οπαδός φανέλας (κι αυτό θεμιτό είναι...).

Ο Ντάνστον φέτος δεν είναι σε καλή κατάσταση, δυστυχώς όμως είναι ο Στίματς. Παίχτης που ποτέ δεν μου γέμισε το μάτι όμως φέτος σε όλα τα παιχνίδια της Εφές που έχω δει είναι σούπερ αξιόπιστος σαν τεσσάρι στην ρακέτα και επιθετικά και αμυντικά. Θα χρειαστεί πολλή δουλειά για να τον περιορίσουμε με τις ελλείψεις που κουβαλάμε. Επίσης οι περιφερειακοί των Τούρκων είναι καλαθομηχανές, ακόμα κι αν δεν το έχουν αποδείξει φέτος μπορούν στην μέρα τους και αν αφεθούν απο τον αντίπαλο να κάνουν ζημιά. Νομίζω οτι ο Σφαιρό τα έχει δει αυτά και σίγουρα θα επιχειρήσει να τους χαλάσει το παιχνίδι στην περιφέρεια.

Πάντως πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ελπίζω να κάνουμε έστω μία νίκη στα παιχνίδια με Εφες και Ζαλγκίρις για να κλείσουμε τον πρώτο γύρο άκρως επιτυχημένα. Μακάρι να έρθει απο απόψε αυτή η νίκη, κάτι που δεν θεωρώ με τίποτα εύκολο.
benchwarmer
Για κάποιο περίεργο λόγο ο Αταμάν έχει "δεχτεί" τα ματσαρίσματα που βολεύουν τον Σφαιρόπουλο. Τον Στίματς δηλαδή με τον Μπόγρη και τον Ντάνστον με τον ΜακΛιν, και τον Μότουμ με τον Γουίλτζερ και τον Μπράουν με τον Παπαπέτρου...

Πάμε πάρα πολύ καλά πάντως (πρώτο ικανοποιητικό ματς του Μπόγρη tongue.gif ), λίγη προσοχή θέλει να μην την πατήσουμε όπως στο Μπάμπεργκ. Αν και η Εφές δείχνει πολύ αδούλευτη, το εντελώς αντίθετο δηλαδή.

Ειδική μνεία στον Χόλις, πραγματικά δείχνει να κάνει σχεδόν τα πάντα από αρκετά εώς πολύ καλά, εκτός από αυτό που υποτίθεται ήταν το δυνατό του σημείο, το σουτ. Πολλές φορές μου δημιουργείται μάλιστα η εντύπωση ότι σουτάρει μέχρι και με διαφορετικό στυλ από προσπάθεια σε προσπάθεια.
rankin
Η Εφές δε με έπεισε στο πρώτο μέρος οπου ενας, μάλλον χαλαρός Ολυμπιακός, κερδίζει χωρίς να χρειαστεί να πατήσει το γκάζι
Αν δεν αλλάξει κάτι στο Β, πάμε για μια ευκολη νικη...
ΑΝ
pan24
Ο αταμαν ωρες ωρες ειναι ανεξηγητος.Σε αυτο το παιχνιδι ενα πραγμα χρειαζοταν να χρησιμοποιησει απο οσα εκανε ο περασοβιτς. ΕΝΑ
Το να παιξει με διδυμους πυργους ντανστον-στιματς στο 4-5
Η αποδεκατισμενη frontline του ολυμπιακου θα ειχε θεμα και κανενας εκ των γουιλτζερ,παπαπετρου δεν μπορει να ματσαρει ντανστον

Παει για ευκολη νικη ολυμπιακου
D-Wade
QUOTE(benchwarmer @ Dec 22 2017, 20:10 ) *
Ειδική μνεία στον Χόλις, πραγματικά δείχνει να κάνει σχεδόν τα πάντα από αρκετά εώς πολύ καλά, εκτός από αυτό που υποτίθεται ήταν το δυνατό του σημείο, το σουτ. Πολλές φορές μου δημιουργείται μάλιστα η εντύπωση ότι σουτάρει μέχρι και με διαφορετικό στυλ από προσπάθεια σε προσπάθεια.


offtopic.gif
Ναι ρε γαμώτο. Και αν κρίνουμε από αυτό
όσοι δε θέλουν να γλείψουν το Σπανούλη επιλέγουν τον Τομπσον. Δεν ξέρω τι γίνεται
το_καλύτερο_3d
GOALLLLLLLL GOLASO GOLASO GOLASOOOOOOOOOOO smiley.gif
kotzito
Εδώ μόλις έβαλε καλάθι ο Μπόγρης. Δεν χάνουμε σήμερα. tongue.gif

edit : Και σουτάκι από τα 5,5 μέτρα για το 2ο καλάθι. MVP - MVP - MVP.
rankin
Μέγας πανηγυρισμός/σταυροκόπημα Μπογρη στο παρθενικό του καλάθι! smiley.gif

Το χει παλέψει σήμερα ο φουκαράς. Εμένα μου αρκεί αυτό, με δεδομένο οτι ετσι και αλλιώς δεν τον πληρώνω εγώ.


Μη μου απογοητευτείτε, αλλά το παιχνίδι πάει για ηττα.
Ειπαμε, με 20 και 25% στα τρίποντα δεν νικάς κανέναν
Ουτε με 15+λαθη

13-4 η τεταρτη περίοδος ως τώρα....
Αν ειχαμε προπονητή τον Ιτούδη, θα ειχε ζητήσει να έχει 3 περιόδους το μπασκετ tongue.gif
D-Wade
Χτίζει ο Παπαπέτρου σήμερα. Δεν πρέπει να αφήσει εκτός τον Τομπσον στο τέλος. Με Παπανικολάου 4ρι να παίξουμε
RipCity
Καποιος μας ειπε σημερα οτι το ρολοι ξαναγινε τριανταρι, δεν υπαρχει αλλη εξηγηση.
D-Wade
QUOTE(D-Wade @ Dec 22 2017, 20:58 ) *
Χτίζει ο Παπαπέτρου σήμερα.

Και φυσικά θα έβαζε ένα κρίσιμο. laugh.gif
john wick
Jordi Bertomeu ,παιδια κ αποπαιδια....
Μπραβο στον Ολυμπιακο για τη νικη..
rankin
QUOTE(john wick @ Dec 22 2017, 21:07 ) *
Jordi Bertomeu ,παιδια κ αποπαιδια....
Μπραβο στον Ολυμπιακο για τη νικη..

Τι παράπονο έχεις πάλι;
Γράφτο να πάρει έμπνευση και ο Κοντός smiley.gif

Κουρασμένος και ταλαιπωρημένος ο Ολυμπιακός σήμερα. Πήρε μια νικη, δυσκολη, με τη ψυχή στο στόμα, βγάζοντας πολλές παιδικές ασθένειες στην επίθεση, οπου ξεκινούσε να επιτίθεται στα τελευταία 10", αλλά ... το αποτέλεσμα μετράει

MVP της καρδιάς μας ο Γιωργαρος ο Μπόγραρος!

Κατα τ'αλλα δε ξέρω αν μπορώ να κάνω κριτική στο παιχνίδι, αφου υπάρχει το ελαφρυντικό της υπερπροσπάθειας πριν 2 μερες.
Κάποιοι πέρασαν αλλά δεν ακούμπησαν. 3 καλυτεροι στο PIR, Μακλιν - Τομπσον - Μπογρης... Αυτο τα λέει ολα...
Σε safe mode με πολλά παιδιά σε κακό βράδυ
Σημαντική νικη που δινει αέρα για να μην σκιστείς και ολας στο Κάουνας
RipCity
QUOTE (john wick @ Dec 22 2017, 20:07 ) *
Jordi Bertomeu ,παιδια κ αποπαιδια....
Μπραβο στον Ολυμπιακο για τη νικη..


Τι εννοεις με το πρωτο κομματι; Ακυρο το βρισκω.



Σπουδαία νικη, αντε να γυρισουν οι δυο ψηλοι τωρα γιατι το ματς στο Καουνας θα ναι πολυ δυσκολοτερο.


john wick
QUOTE (akratacity @ Dec 22 2017, 18:14 ) *
ρε συ πες αυτος που θελεις κατα βαθος να πεις και ασε τα "ψευτικα" μπραβο...αδικημενε...




Λαρωσε φιλαρακι..... rolleyes.gif
D-Wade
Δεν περίμενα με τίποτα ένα 2/2 με Μιλουτίνοφ-Πρίντεζη έξω γι' αυτήν την εβδομάδα. Well done 41.gif

Και απ'ότι βλέπω πικράναμε κόσμο
Athanasios_Olympiacos
Η ομάδα επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου.
Έχουμε την εμπειρία και τη γνώση να παίρνουμε τα ματσάκια ακόμα και όταν δεν είμαστε καλοί.

PS. Daddy's home. Pay your respects. #billy
john wick
QUOTE (rankin @ Dec 22 2017, 18:15 ) *
Τι παράπονο έχεις πάλι;
Γράφτο να πάρει έμπνευση και ο Κοντός smiley.gif

Κουρασμένος και ταλαιπωρημένος ο Ολυμπιακός σήμερα. Πήρε μια νικη, δυσκολη, με τη ψυχή στο στόμα, βγάζοντας πολλές παιδικές ασθένειες στην επίθεση, οπου ξεκινούσε να επιτίθεται στα τελευταία 10", αλλά ... το αποτέλεσμα μετράει

MVP της καρδιάς μας ο Γιωργαρος ο Μπόγραρος!




Δεν εχω κανενα παραπονο , εγω οπως το ειδα το ματς ,εκει που ειχε το momentum η Εφες με συνεχομενες βολες ο Ολυμπιακός εμεινε μεσα στο παιχνιδι. Στο φαουλ δε που δωσανε υπερ του Παπ ,πνιγηκα απ τα γελια...Δεν ειναι μομφη σε βαρος του Ολυμπιακου,απλα η δικη μου ομαδα δεν εχει ποτε τετοια σφυριγματα...


Παντως γουσταρω που οι ελλ ομαδες μπαινουν στο ματι των ξενων. Με πολυ λιγοτερα μπατζετ ,αμφοτερες ,ειμαστε στο top5 των ευρωπ ομαδων..
akratacity
QUOTE (john wick @ Dec 22 2017, 21:22 ) *
Δεν εχω κανενα παραπονο , εγω οπως το ειδα το ματς ,εκει που ειχε το momentum η Εφες με συνεχομενες βολες ο Ολυμπιακός εμεινε μεσα στο παιχνιδι. Στο φαουλ δε που δωσανε υπερ του Παπ ,πνιγηκα απ τα γελια...Δεν ειναι μομφη σε βαρος του Ολυμπιακου,απλα η δικη μου ομαδα δεν εχει ποτε τετοια σφυριγματα...

Καποτε τα ειχε και η δικη σου ομαδα και μαλιστα σε πολλαπλασιο βαθμο, μην ξεχνας τοσο ευκολα...
Σε ολο το δευτερο ημιχρονο αφησαν την Εφες να παιξει παρα πολυ σκληρη αμυνα, αν ηθελαν να μας ευνοησουν θα τους το ειχαν ξεκοψει πολυ πιο ευκολα και θα ειχαμε κερδισει ανετα. Δες διαφορα αναμεσα στα δυο ημιχρονα για να καταλαβεις τι σου λεω.

υγ δεν φταιμε εμεις που ο Ντανστον παει και σπρωχνει τον Μακλιν στο τριποντο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mixalisgate7
Πολύ σημαντικό που πήραμε σήμερα την νίκη παρότι δεν ήμασταν καλοί στην επίθεση, κάτι που ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο μετά την υπερπροσπάθεια που κάναμε στο ματς με την ΤΣΣΚΑ. Μπράβο στον Σπανούλη που στο τέλος είχε το καθαρό μυαλό και μπορέσαμε να κερδίσουμε. Δεν περίμενα να έκανε τόσο κακό ματς ο Στρέλνιεκς. Ο Μπόγρης μου έκανε εντύπωση ότι τα πήγε καλά στην άμυνα με τον Στίματς.
nikolas_asteri
Ρε συ wick αν όντως υπάρχει θεωρία συνομωσίας γιατί δεν πήγαμε στο ωραιότατο πρωτάθλημα της FIBA; Τι μίρλα είναι αυτή; Δηλαδή εμείς έχουμε 10 νίκες με κόντρα διαιτησία; Ούτε αυτό δεν είναι ικανοί να κάνουν; rolleyes.gif
Σύνδρομα καταδίωξης με πρώτο και καλύτερο τον πρόεδρο.

Οκ, πήρε ενα σφύριγμα (αυτό του Παπανικολάου). Και; Δεν έχει πάρει ποτέ καμία ομάδα τέτοιο σφύριγμα;

Μπράβο στον Ολυμπιακό που με μισή ομάδα παρουσιάζει αυτό το πρόσωπο.

ΥΓ Νταξ Σπανούλης αν γίνεται να παίζει μέχρι 45 έστω για να μπαίνει μόνο στα τελευταία 2 λεπτά ενός αγώνα.
Athanasios_Olympiacos
QUOTE (john wick @ Dec 22 2017, 21:22 ) *
Δεν εχω κανενα παραπονο , εγω οπως το ειδα το ματς ,εκει που ειχε το momentum η Εφες με συνεχομενες βολες ο Ολυμπιακός εμεινε μεσα στο παιχνιδι. Στο φαουλ δε που δωσανε υπερ του Παπ ,πνιγηκα απ τα γελια...Δεν ειναι μομφη σε βαρος του Ολυμπιακου,απλα η δικη μου ομαδα δεν εχει ποτε τετοια σφυριγματα...


Παντως γουσταρω που οι ελλ ομαδες μπαινουν στο ματι των ξενων. Με πολυ λιγοτερα μπατζετ ,αμφοτερες ,ειμαστε στο top5 των ευρωπ ομαδων..


Με σεβασμό και χωρίς καμία μομφή δεν είσαστε στο τοπ 5 των ευρωπαϊκών ομάδων με βάση την αγωνιστική αξία αυτή τη στιγμή.
Ο χρόνος θα δικαιώσει η διαψεύσει τα λεγόμενα μου.
Cska , Oly, Real , Fener εκτιμώ ότι ειναι ένα κλικ πανω.

Ανασκευάζω στο τοπ4 εννοούσα. Στη 5 αδα είσαστε! Ο δαιμων του τυπογραφείου χτύπησε
akratacity
QUOTE (nikolas_asteri @ Dec 22 2017, 21:27 ) *
Ρε συ wick αν όντως υπάρχει θεωρία συνομωσίας γιατί δεν πήγαμε στο ωραιότατο πρωτάθλημα της FIBA; Τι μίρλα είναι αυτή; Δηλαδή εμείς έχουμε 10 νίκες με κόντρα διαιτησία; Ούτε αυτό δεν είναι ικανοί να κάνουν; rolleyes.gif
Σύνδρομα καταδίωξης με πρώτο και καλύτερο τον πρόεδρο.

Οκ, πήρε ενα σφύριγμα (αυτό του Παπανικολάου). Και; Δεν έχει πάρει ποτέ καμία ομάδα τέτοιο σφύριγμα;

Μπράβο στον Ολυμπιακό που με μισή ομάδα παρουσιάζει αυτό το πρόσωπο.

ΥΓ Νταξ Σπανούλης αν γίνεται να παίζει μέχρι 45 έστω για να μπαίνει μόνο στα τελευταία 2 λεπτά ενός αγώνα.

Φιλε εχω ξαναπει οτι οι ελληνικες ομαδες στην Ευρωλιγκα και για μια δεκαετια απο τωρα να τους παιζουν κοντρα διαιτησια δεν εχουν κανενα δικαιωμα να μιλανε. Μας σεβονται τοσα χρονια και τους δυο σε υπερβολικο βαθμο. Στην υπολοιπη μπασκετικη ευρωπη, υπαρχει η αισθηση οτι οι ελληνικες και η Τσσκα ευνοουνται διαρκως.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν εχουμε καλες ομαδες, το αντιθετο μαλιστα. Ακριβως επειδη παντα ειχαμε πολυ δυνατες ομαδες ειχαμε και εναν παραπανω σεβασμο...
benchwarmer
QUOTE(john wick @ Dec 22 2017, 21:22 ) *
Δεν εχω κανενα παραπονο , εγω οπως το ειδα το ματς ,εκει που ειχε το momentum η Εφες με συνεχομενες βολες ο Ολυμπιακός εμεινε μεσα στο παιχνιδι. Στο φαουλ δε που δωσανε υπερ του Παπ ,πνιγηκα απ τα γελια...Δεν ειναι μομφη σε βαρος του Ολυμπιακου,απλα η δικη μου ομαδα δεν εχει ποτε τετοια σφυριγματα...


Συνολικά πάντως στην Ευρωλίγκα ως τώρα (δεχόμενοι βέβαια ότι δεν είναι κάποιο αποδεικτικό στοιχείο αυτό για κάτι), ο Ολυμπιακός είναι 2ος στη λίστα με τις εκτελεσμένες βολές και ο Παναθηναϊκός είναι... 3ος rolleyes.gif rolleyes.gif


Το πιο ενδιαφέρον στατιστικό βέβαια είναι ότι δεν θυμάμαι ποτέ σε καμία λίγκα του κόσμου στην ιστορία του αθλήματος, μία ομάδα (εμείς) να είναι 1η στη βαθμολογία μετά από 14 ολόκληρα ματς έχοντας την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ της λίγκας icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif Προφανώς έχει και την καλύτερη άμυνα....


* Για σήμερα δεν χρειάζονται πολλά να πούμε, νίκη και με μισό πόντο ήταν υπερπολύτιμη. Με Ζαλγκίρις (αν είμαστε με Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ) θα είναι ένα πολύ σημαντικότερο ματς για να δούμε πράγματα.
john wick
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 22 2017, 18:29 ) *
Με σεβασμό και χωρίς καμία μομφή δεν είσαστε στο τοπ 5 των ευρωπαϊκών ομάδων με βάση την αγωνιστική αξία αυτή τη στιγμή.
Ο χρόνος θα δικαιώσει η διαψεύσει τα λεγόμενα μου.
Cska , Oly, Real , Fener εκτιμώ ότι ειναι ένα κλικ πανω.

Ανασκευάζω στο τοπ4 εννοούσα. Στη 5 αδα είσαστε! Ο δαιμόν του τυπογραφείου χτύπησε


Ναι ,ναι ,ειπαμε ειστε η καλυτερη ομαδα της 9ετιας.... 69.gif
Για τον φιλο τον πιο πανω (nicola asteri)ειναι γνωστες εδω κ χρονια οι σχεδον εχθρικες σχεσεις του Jordi με τον Δ.Γ..που οφειλεται αυτο ειναι αλουνου παπα ευαγγελιο...Δεν γινεται να γκρινιαζετε εσεις συνεχως για την Τσσκα ,αλλα οταν λενε για δικες σας διαιτησιες να αφυριζετε αδιαφορα.Σορρυ για το οφ τοπικ. Θα μας κραξουν οι μοδιστροι!
nikolas_asteri
QUOTE (akratacity @ Dec 22 2017, 21:30 ) *
Φιλε εχω ξαναπει οτι οι ελληνικες ομαδες στην Ευρωλιγκα και για μια δεκαετια απο τωρα να τους παιζουν κοντρα διαιτησια δεν εχουν κανενα δικαιωμα να μιλανε. Μας σεβονται τοσα χρονια και τους δυο σε υπερβολικο βαθμο. Στην υπολοιπη μπασκετικη ευρωπη, υπαρχει η αισθηση οτι οι ελληνικες και η Τσσκα ευνοουνται διαρκως.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν εχουμε καλες ομαδες, το αντιθετο μαλιστα. Ακριβως επειδη παντα ειχαμε πολυ δυνατες ομαδες ειχαμε και εναν παραπανω σεβασμο...


Εγώ απλά πιστεύω ότι όλοι θεωρούν ότι όλοι οι αντίπαλοι ευνοούνται. Εμείς λέμε για ΤΣΣΚΑ, Φενέρ (χορηγός), Ρέαλ πχ. Πιο παλιά ήταν η Barcelona (πριν παρουσιάσει αυτό το χάλι). Οι Τούρκοι λένε για εμάς. Ελέγχεται ο ημιτελικός του 12 αλλά δεν βαριέσαι; Δανεικά είναι αυτά.

Wick: Αφού έχουν εχθρικές σχέσεις γιατί λοιπόν έκατσε Euroleague; Μπορούσε να πάρει το ωραιότατο καπελάκι του και να φύγει. Θεωρείς ότι είμαστε 3οι με κόντρα διαιτησία;
akratacity
QUOTE (john wick @ Dec 22 2017, 21:35 ) *
Ναι ,ναι ,ειπαμε ειστε η καλυτερη ομαδα της 9ετιας.... 69.gif
Για τον φιλο τον πιο πανω (nicola asteri)ειναι γνωστες εδω κ χρονια οι σχεδον εχθρικες σχεσεις του Jordi με τον Δ.Γ..που οφειλεται αυτο ειναι αλουνου παπα ευαγγελιο...Δεν γινεται να γκρινιαζετε εσεις συνεχως για την Τσσκα ,αλλα οταν λενε για δικες σας διαιτησιες να αφυριζετε αδιαφορα.Σορρυ για το οφ τοπικ. Θα μας κραξουν οι μοδιστροι!

Για την Τσσκα γκρινιαζει ολη η μπασκετικη Ευρωπη και εσεις το εχετε κανει πολλες φορες. Δεν ξερω αν ειχε τυχει να παρακολουθησεις το Μαλαγα-Τσσκα πριν κανα μηνα. Αν το ειχες κανει θα καταλαβαινες. Εγω δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει οτι ο Παναθηναικος φετος εχει αδικηθει απο τη διαιτησια. Σε ποιο παιχνιδι εγινε αυτο γτ μεσα στο ΟΑΚΑ οι διαιτησιες ειναι καθαρα διαιτησιες εδρας. Πχ στο ματς με την Ρεαλ στο δευτερο ημιχρονο που γυρισατε απο το -15 θεωρεις οτι η διαιτησια ηταν 50-50;;;;;
jazz thrilos
QUOTE (john wick @ Dec 22 2017, 21:07 ) *
Jordi Bertomeu ,παιδια κ αποπαιδια....
Μπραβο στον Ολυμπιακο για τη νικη..


Έχει γίνει εθισμός ρε παιδιά η διαιτησία. Δηλαδή σήμερα τι; Κανα ανάποδο φάουλ; Ένα σφύριγμα εδώ κι ένα εκεί και ένα παραπέρα; Χθες που ο Ντέντμον έβαζε τα τρίποντα με side step (ναι, αυτά που στην ελλάδα είναι φάουλ όταν τα βάζουν οι αντίπαλοι) σημαίνει οτι η διαιτησία αδίκησε τον Ερυθρό; Εντάξει, το έχω ξαναπεί, η διαιτησία της ευρωλίγκας φοβερή δεν είναι, αλλά νομίζω οτι πλην ΤΣΣΚΑ είναι μοιρασμένα κακή. Ο Παναθηναικός στα τελευταία 3 ματς εντός έδρας έχει καμιά δεκαριά τεχνικές ποινές εναντίον των φιλοξενούμενων και δύο αποβολές των καλύτερων παιχτών των αντίπαλων ομάδων. Τι θα πει αυτό; Οτι τον ευνοεί η διαιτησία; Ε, δε νομίζω.

Στα του ματς, η κακή φέτος Εφές σήμερα ήταν απλά τραγική. Παραλίγο να τους το κάνουμε δώρο σήμερα το ματς αλλά δεν το ήθελαν με τίποτα. Εμείς απλά τα βασικά κάναμε και αυτά όχι πολύ καλά. Ευτυχώς που ο Σπανούλης μπόρεσε την κρίσιμη στιγμή που έπαιρναν το μομέντουμ να μας κρατήσει στο παιχνίδι. Κι επειδή πρέπει να τα γράφουμε και στις νίκες, όχι μόνο στις ήττες, πρέπει επειγόντως να ανεβάσει την απόδοση του ο Μάντζαρης, όσο αυτό είναι δυνατό βέβαια βάσει δυνατοτήτων του. ΣΤα τελευταία 7 παιχνίδια είναι απο αρνητικός μέχρι αόρατος. Θα χρειαστούν όλοι οι παίχτες στο δεύτερο γύρο.

Stojako
QUOTE (john wick @ Dec 22 2017, 21:22 ) *
,απλα η δικη μου ομαδα δεν εχει ποτε τετοια σφυριγματα...


Μήπως θυμάσαι πέρσι τα παιχνίδια στο ΟΑΚΑ με Εφές και Ούνικς αν είχαν κάποια ιδιομορφία; Τζειμς φάση κλπ..
rankin
QUOTE(john wick @ Dec 22 2017, 21:22 ) *
Δεν εχω κανενα παραπονο , εγω οπως το ειδα το ματς ,εκει που ειχε το momentum η Εφες με συνεχομενες βολες ο Ολυμπιακός εμεινε μεσα στο παιχνιδι. Στο φαουλ δε που δωσανε υπερ του Παπ ,πνιγηκα απ τα γελια...Δεν ειναι μομφη σε βαρος του Ολυμπιακου,απλα η δικη μου ομαδα δεν εχει ποτε τετοια σφυριγματα...


Μιας και το ανέφερες, ειδα πάλι τη φάση (Euroleague.tv). Απο το βιντεο δεν φαίνεται κάτι. Τα χερια ειναι κλειδωμένα (Παπ-Ντανστον) και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που κάποια άλλη κάμερα, υπο άλλη γωνία, θα έδειχνε.

Ειναι σαν εκείνη τη φάση όπου ενας παίχτης φτύνει εναν άλλο και το πιάνει η κάμερα, ειναι ομως ελεύθερο στη φαντασία μας να υποθέσουμε αυτό που η κάμερα δεν έχει πιάσει, οτι ο παίχτης δηλαδή προκλήθηκε πρώτα και μετά έφτυσε....
Κάπως έτσι θα μπορούσα να υποθέσω και εγώ οτι υπο άλλη γωνία, υπο άλλη κάμερα, υπάρχει οντως φάουλ...
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Όλα ειναι θέμα οπτικής: σήμερα εγώ ειδα φάουλ, κάποια αλλη φορά ειχες δει εσυ φάουλ σε αντίστοιχη φάση.

Στην πραγματικότητα ομως, εγώ δεν ειδα φάουλ.. Νομίζω οτι ηταν, οντως, ενα φιλικό σφύριγμα.
Υπήρξαν ομως νωρίτερα και ακριβώς ανάλογα φάουλ απο την αντίθετη πλευρά. Ετσι νομίζω δηλαδη
Εστω ομως οτι νομίζω λάθος και οτι δεν υπήρξαν.
Αυτο που λεμε ειναι οτι σε ενα παιχνίδι που οι σφυρίχτρες εκαναν "φρου" καμια 200αρια φορές, υπήρξε και ενα λανθασμένο φρου;
Και αυτο αρκεί για να προκαλέσει αναφορά σε παιδιά και αποπαίδια;

Εντελώς φιλικά, γιατί μου ειναι και δυσάρεστο να μιλάω για διαιτησίες, αλλά δε ξέρω που ακριβώς στοχεύει αυτή η φετινή εμμονή του Παναθηναικού (λέω Παναθηναικου, γιατί ξεκινάει απο τον ιδιο τον πρόεδρο) και η μόνιμη ενασχόληση με τις διαιτησίες της ευρωλίγκας.
Θεωρώντας οτι ο Μπερτομέου δεν διαβάζει ελληνικό τυπο, φαντάζομαι οτι δεν ειναι μια προσπάθεια επηρεασμού.
Τι ειναι ομως τότε;
Ειναι κάτι παιδιάστικο; Ειναι ο θυμός που αυτό που κάνω στο σπιτι μου, δε μπορώ να το κάνω μακριά απο αυτό, οπότε θα γκρινιάζω;
Ειναι προοικονομία ; Προετοιμάζεται το έδαφος για να δικαιολογηθεί κάτι μελλοντικό;
Ειναι ξαφνική αγάπη για δικαιοσύνη, απο ανθρώπους που έχουν αυτοανακυρηχθεί σε εφευρέτες της αλητείας;
Ειναι ζήλια;
Τι ειναι;

Συγγνώμη που βγαίνω off topic, αλλά το τελευταίο καιρό βλέπω συνέχεια φίλους του Παναθηναικου να γκρινιάζουν για τις διαιτησίες του Ολυμπιακού στην ευρωλίγκα και νομίζω οτι κάποια στιγμή θα έπρεπε κάποιος να γράψει μια απάντηση.

Και η απάντηση ειναι η εξής: Αν ο Ολυμπιακός έχει καταφέρει και έχει κερδίσει το σεβασμό των διαιτητών στην ευρωλίγκα, τότε μπράβο του. Ας κοιτάξουν να τον μιμηθούν και άλλοι, αν τον ζηλεύουν
pan24
Εγω δεν θεωρω οτι ο ολυμπιακος κερδιζει λογω διαιτησιας.Μερικες φορες αδικειται,μερικες αλλες παιρνει τα σφυριγματακια του,καποιες φορες ολοφανερα οπως στο εντος με την ρεαλ αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι σε σημαντικα περισσοτερο βαθμο απο οτι γινεται με ολες τις υπολοιπες ομαδες για να αξιζει να αναφερθει

Αυτο που με εκνευριζει και σε εμας και εδω ειναι οι κραυγες για την διαιτησια καθε φορα που υπαρχει ενα εντελως αντιθετο σφυριγμα
Θελω να πω οτι αν ενα σαν το υπερ του παπανικολαου στο 54-51 δινοταν σε αντιστοιχο χρονικο σημειο υπερ της εφες θα υπηρχαν εδω τουλαχιστον 2-3 ποστ για μαφιες και αγαπημενα παιδια τουρκους

Καθενας παναθηναικο η ολυμπιακος πριν γραψει για φαση που ευνοηθηκε τουρκορωσοισπανικη ας σκεφτει τις φορες που ευνοηθηκε η δικη του ομαδα
Να πω την αληθεια θα προτιμουσα οι μοντ να μην αφηνουν σχεδον καθολου συζητηση για διαιτησια στην ευρωλιγκα ακριβως οπως κανουν στα παναθηναικος-ολυμπιακος
G-arenas
QUOTE (Stojako @ Dec 22 2017, 21:45 ) *
Μήπως θυμάσαι πέρσι τα παιχνίδια στο ΟΑΚΑ με Εφές και Ούνικς αν είχαν κάποια ιδιομορφία; Τζειμς φάση κλπ..

εγω φετος δεν εχω παραπονο απο την διαιτησια απεναντι στον παο. νταξ ακομα μας δινουν κατι κουλα, αλλα και μεις εχουμε παρει κατι λιγα στο οακα.

ομως περσυ και ειδικα σε αυτα τα 2 ματς μας ειχαν παει πριονοκορδελα! μιλαμε τωρα σε 2 ματς που ηταν για 10 ποντους υπερ μας, οι διαιτητες το εκαναν ντερμπι που στο τελος τα πηραμε με τζειμς. οποτε τουλαχιστον για τα προηγουμενα χρονια ας μην μιλαμε για το τι διαιτησια ειχε ο παο. παντα απεναντι του την εβρισκε.

το ματς το σημερινο με εφες δεν το ειδα οποτε δεν εχω αποψη. τεραστιο διπλο για οσφπ, που με πολλες απουσιες δειχνει οτι εχει πολυ μεγαλη χημεια μεταξυ τους και ειναι πολυ δυσκολο να την κερδισεις.
MustGK
Δεν το είδα το παιχνίδι, το αποτέλεσμα μετράει και αυτό είναι που πρέπει να κρατήθεί. Η Ευρωλίγκα έχει πολύ δρόμο ακόμα και το πλεονέκτημα δεν φέρνει το Φ4 γιατί όλες οι έδρες σπάνε για πλάκα. Το μόνο που με προβληματίζει στον ολυμπιακό είναι το όταν επιστρέψουν όλοι αν θα βρει χημεία τότε.

ΥΓ. Το θέμα της διαιτησίας είναι μεγάλο και είναι υπαρκτό, απλά δεν θα μας προσφέρει τίποτα μπασκετικά αν το αναλύσουμε.
Kostas Netrino
QUOTE (john wick @ Dec 22 2017, 21:07 ) *
Jordi Bertomeu ,παιδια κ αποπαιδια....
Μπραβο στον Ολυμπιακο για τη νικη..


Προς Μοντς: Επιτέλους, θα δίνετε φάουλ με δύο μέτρα και δύο σταθμά; Η προκλητικότητα από κάποιους φίλους του ΠΑΟ ( όχι όλους) συνεχίζεται με την ανοχή σας. Το συγκεκριμένο ποστ είναι προκλητικό αν μη τι άλλο, υπαινίσσεται εύνοια της διαιτησίας για την ομάδα μου, είναι ο ορισμός επίσης του οφ τοπική. Η συγκεκριμένη τακτική εκτυλισεται εδώ και καιρό από κάποιους φίλους του ΠΑΟ (όχι όλους) και κατά κόρον στα threads που αφορούν αγώνες τις ομάδας μας. Αν τα έλεγαν στα δικά τους δεν θα με ενοχλούσε καθόλου γιατί δεν τα διαβάζω.
nikolas_asteri
Βασικά, κάνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα huh.gif
Zoys
Η συζήτηση ας συνεχίσει σχετικά με τον αγώνα και όχι τα διαιτητικά. Αν επαναληφθεί ποστ που θεωρείται προκλητικό θα ακολουθήσει foul. Επίσης, παρατηρήσεις σχετικά με το moderating σε pm και όχι δημόσια, βασικός κανόνας του forum.
sacarame
Τέρμα το οφφ τόπικ κύριοι.. Επόμενο ποστ θα οδηγήσει σε διακοπές μέχρι το νέο έτος.


Ο λόγος που αφήσαμε λίγο την κουβέντα είναι διότι είχαμε σχετικά κόσμιες απαντήσεις. Όμως έχουμε πει ότι δεν θέλουμε στα τοπικς των ματς σχόλια για τη διαιτησία. Οπότε ας το λήξουμε εδώ.



Επίσης προτιμώ το paobasketforum από το basketpaoforum... smiley.gif
basket72
Πολύ σημαντική νίκη απόψε, δεδομένων των συνθηκών (υπερπροσπάθεια πριν δύο μέρες κόντρα στην 1η ΤΣΣΚΑ/αποδεκατισμένοι στους ψηλούς).
Μετά την απουσία (και) του Πρίντεζη λίγοι περίμενανε-με δυο στα δυο αυτή τη βδομάδα- κάτι που λέει πολλά για τη δουλειά που γίνεται στην ομάδα. Το ίδιο θα πω και για τον Παναθηναικό, καθώς περίμενα από μια ήττα και για τις δύο μας ομάδες αυτή την βδομάδα.
Όσο για τον Μπόγρη, καλώς τον κι ας άργησε! Το έσταξε και από τα 5 μέτρα, όπως Ισπανία ένα πράγμα. (κατά παράφραση του "όπως Αμερική " που έλεγε και η "πράσινη " Ιβέτ για τους παλιότερους smiley.gif smiley.gif )

rankin
Καθαρά αγωνιστικά λοιπόν, το παιχνίδι δεν προσφέρει αρκετό έδαφος για ανάλυση και κριτική.
Ο Ολυμπιακός στο Α ηταν πολύ καλός παίζοντας στο ρελαντί.
Στο Β, κουράστηκε (?), τον διάβασε καλύτερα ο Αταμαν, και το παιχνίδι έγινε ντερμπι.
Ο Ολυμπιακός πέρασε κάποια διαστήματα οπου εκανε μονο λάθη ή εκδήλωνε πολυ αργές, παναργες επιθέσεις.
Ηταν στατικός, δεν ειχε φαντασία, συνέχισε πάντως να παίζει καλή άμυνα αλλά η Εφες βρήκε κάποιες λύσεις και κάποια μεγάλα σουτ και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι.
Κάποιοι παίχτες, με σημαντικότερο τον Στρέλνιεξ, δεν μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι, το οποίο εν τέλει το πήραμε χάρη σε κάποια μεγάλα σουτ του αρχηγού και ενα του Παπαπέτρου. Φυσικά και χάρη στην άμυνα.

Ο Μπόγρης, τηρουμενων των αναλογιών, ήταν πολύτιμος... Δεν έβγαινε διαφορετικά το παιχνίδι.

Τι κρατάμε απο το παιχνίδι αυτό;
Δε ξέρω.
Τι νικη σίγουρα.
Ο Σπανούλης ηταν καλός στις κρίσιμες στιγμές, αλλά δεν έκανε με διάρκεια αυτο που περιμένω να δω απο αυτόν.
Το να βάλει κάποια μεγάλα σουτ, ειναι κάτι που περιμένω απο αυτόν. Θα προτιμουσα ομως να ειχαμε πάρει το παιχνίδι με κάποιο πλάνο και οχι με Σπανουλιάδα.
Πλάνο υπήρχε στην αρχή, αλλά οσο περνουσε η ώρα χάνοταν, και στο τέλος δεν υπήρχε καθόλου.

Το συστημα στο τέλος των αγώνων ειναι αυτο:
ο δευτερος κοντος (πχ Ρομπερτς, Στρελνιεξ κλπ) εχει τη μπάλα στη κορυφή, ο Σπανούλης παίρνει ενα off ball screen για να βγει στη κορυφη και να πάρει αυτος τη μπάλα, χέρι με χέρι και να παίξει πικ εν ρολ με 10 δευτερα στο ρολόι....

Δε ξέρω σε τι εξυπηρετεί ενα συστημα που το ξέρουν και τα μωρά παιδιά πλέον...
Υποθέτω πως σε ενα κλειστό παιχνίδι, με κουρασμένη την ομάδα, ειναι η μονη λογική επιλογή, ιδίως αν δεν έχεις ουτε ψηλους να παίξουν στο ποστ, ουτε πολλούς παίχτες σε μεγάλη μέρα...
Θα ηθελα ομως, κάποια στιγμή να πάψω να βλέπω αυτο το πράγμα και να δω κάτι καινούριο.

Στο σημερινο παιχνίδι υπάρχουν 1000 ελαφρυντικά, το λέω ομως για το μέλλον..
Ας βρεθεί και κάποιο άλλο πλάνο για να εφαρμοστεί οταν ζορίζουν τα πράγματα. Δε μπορεί αυτο να ειναι το μονο πλάνο που έχουμε οταν κλείνει ενα παιχνίδι και δυσκολευόμαστε να βρουμε σκορ.

Λεω εγω τώρα....

Σημαντική νικη χαουέβερ...
Θα ηταν κριμα να χάναμε απο αυτη την Εφες που εχει το ταλέντο, αλλά δεν έχει την συνοχή, ειναι δηλαδή μια ιδανική ομάδα για τον Αταμαν.....

Hip
QUOTE (pan24 @ Dec 22 2017, 21:52 ) *
Εγω δεν θεωρω οτι ο ολυμπιακος κερδιζει λογω διαιτησιας.Μερικες φορες αδικειται,μερικες αλλες παιρνει τα σφυριγματακια του,καποιες φορες ολοφανερα οπως στο εντος με την ρεαλ αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι σε σημαντικα περισσοτερο βαθμο απο οτι γινεται με ολες τις υπολοιπες ομαδες για να αξιζει να αναφερθει

Αυτο που με εκνευριζει και σε εμας και εδω ειναι οι κραυγες για την διαιτησια καθε φορα που υπαρχει ενα εντελως αντιθετο σφυριγμα
Θελω να πω οτι αν ενα σαν το υπερ του παπανικολαου στο 54-51 δινοταν σε αντιστοιχο χρονικο σημειο υπερ της εφες θα υπηρχαν εδω τουλαχιστον 2-3 ποστ για μαφιες και αγαπημενα παιδια τουρκους

Καθενας παναθηναικο η ολυμπιακος πριν γραψει για φαση που ευνοηθηκε τουρκορωσοισπανικη ας σκεφτει τις φορες που ευνοηθηκε η δικη του ομαδα
Να πω την αληθεια θα προτιμουσα οι μοντ να μην αφηνουν σχεδον καθολου συζητηση για διαιτησια στην ευρωλιγκα ακριβως οπως κανουν στα παναθηναικος-ολυμπιακος

+ 1000
yorgos
QUOTE(pan24 @ Dec 22 2017, 22:52 ) *
Εγω δεν θεωρω οτι ο ολυμπιακος κερδιζει λογω διαιτησιας.Μερικες φορες αδικειται,μερικες αλλες παιρνει τα σφυριγματακια του,καποιες φορες ολοφανερα οπως στο εντος με την ρεαλ αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι σε σημαντικα περισσοτερο βαθμο απο οτι γινεται με ολες τις υπολοιπες ομαδες για να αξιζει να αναφερθει

Αυτο που με εκνευριζει και σε εμας και εδω ειναι οι κραυγες για την διαιτησια καθε φορα που υπαρχει ενα εντελως αντιθετο σφυριγμα
Θελω να πω οτι αν ενα σαν το υπερ του παπανικολαου στο 54-51 δινοταν σε αντιστοιχο χρονικο σημειο υπερ της εφες θα υπηρχαν εδω τουλαχιστον 2-3 ποστ για μαφιες και αγαπημενα παιδια τουρκους

Καθενας παναθηναικο η ολυμπιακος πριν γραψει για φαση που ευνοηθηκε τουρκορωσοισπανικη ας σκεφτει τις φορες που ευνοηθηκε η δικη του ομαδα
Να πω την αληθεια θα προτιμουσα οι μοντ να μην αφηνουν σχεδον καθολου συζητηση για διαιτησια στην ευρωλιγκα ακριβως οπως κανουν στα παναθηναικος-ολυμπιακος

A γεια σου (είπε κάποιος που έβαφε τα μαλλιά του σερφάροντας).
jazz thrilos
Φανταστείτε δηλαδή να ειχε συμβεί υπέρ του Ολυμπιακού απόψε αυτό που συνέβη στο παιχνίδι ΤΣΣΚΑ-Χίμκι. Στην τρίτη περίοδο ο Μπαρτζώκας κλειδώνει την επίθεση της ΤΣΣΚΑ με αποτέλεσμα η αρμάδα του Ιτούδη να πετυχαίνει μόνο 14 πόντους...όλους, μα ΟΛΟΥΣ με βολές!!!!

Και κάτι τελευταίο γιατί γράφεται αρκετό καιρό τώρα. Πώς γίνεται να είμαστε το αγαπημένο παιδί του Τζόρντι όταν ούτε σκίζουμε σε εισιτήρια, ούτε τρελά εκατομμύρια σπρώχνουν (πλεον) οι Αγγελόπουλοι, και όταν επιπλέον τα άλλα υποτιθέμενα αγαπημένα παιδιά (ΤΣΣΚΑ, Ρεάλ κλπ) δεν χάνουν ευκαιρία να γκρινιάζουν για εμάς λόγω της άμυνας μας, της σκληράδας μας, για το οτι πάμε φαιναλ φορ και γενικά για το οτι υπάρχουμε;;;

ΤΖΟΡΝΤΙ ΨΥΧΑΡΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΡΑ!!! smiley.gif
Coach Periklis
Πολύ κρίμα που έχασα έναν , κλασσικό , clutch , βασιλιά Σπανούλη
qspock
Για μενα το παιχνιδι ηταν ενα must win. Η Εφες ειναι τελευταια. Αμα θες τετραδα, αυτα τα παιρνεις.
Ευτυχως που κερδισαν, βρεθηκε σε καλη μερα ο Σπανουλης ο οποιος βρισκει τον εαυτο του.

Ομως, επρεπε να κερδισουν πιο ευκολα. Ανεξαρτητως απουσιων, εδειξε πως ηλεγχε το παιχνιδι. Ομως η ομαδα ειναι ακομα πολυ μπερδεμενη. Απλα οι 2 νικες (στον ποντο) καμουφλαρισαν τα προβληματα. Την επομενη βδομαδα ειναι το πραγματικο τεστ.

Τα απειρα λαθη δεν ειναι μονο απο κουραση. Ειναι κυριως γιατι η ομαδα με Σπανουλη μεσα ειναι ουσιαστικα μια νεα ομαδα... Οι Ρομπερτς Τομπσον πασχιζουν να βρουν τους ρολους που ειχαν βρει μολις πριν επιστρεψει ο Σπανουλης. Ο Στρελνιεξ απο κει που ηταν ηγετης και ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ εχει γινει απλα ενα ψιλοασταθες πλεον δυαρι...

Εγω αυτα ειδα. Γι αυτο συνεχιζω να λεω πως χρειαζεται περισσοτερη προσαρμογη πλανων, η οποια παντως φαινεται να δουλευεται απο Σφαιροπουλο. Πρεπει οπωσδηποτε να φτασει ξανα η ομαδα τα στανταρτ που ειχε πριν Σπανουλη και ηταν πολυ υψηλα (νικη μεσα στη Φενερ).

Και κατι ακομα:
Πως γυρισε το ματς η Εφες το ειδατε ετσι? Ποιος μαρκαρε τον Μακολουμ? Ποιος?
Για αλλη μια φορα, μπαινει ο Μαντζαρης σε καθοριστικο σημειο και εξανεμιζει ο αντιπαλος τη διαφορα. Για αλλη μια φορα, και ο Μελαγιες που το ειδε, δε το αναφερει φυσικα, κι απλα τον δικαιολογει κανοντας λογο για εκεινες τις ενεσεις...

Αμα εχει προβλημα ΑΣ ΜΗ ΠΑΙΖΕΙ. Ο Σπανουλης βρισκει τα πατηματα του, ο Μαντζαρης χειροτερευει. Ας κατσει κι εξω, δε πειραζει.
Χιλιες φορες Τολιοπουλος, ΧΙΛΙΕΣ! Ο οποιος, δυστυχως, παροπλιστηκε. Ηταν ομως μια υπολογισιμη δυναμη. Πλεον ειναι σαν να κοπηκε απ την ομαδα.

Οχι δε μου αρεσε ο Ολυμπιακος σημερα. Κι ας μου αρεσε ο Σπανουλης.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.