Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Anadolu Efes - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
golitog7
QUOTE(D-Wade @ Dec 22 2017, 20:04 ) *
Και φυσικά θα έβαζε ένα κρίσιμο. laugh.gif

το παιδί έχει 100 κιλά ... Πρέπει να του το αναγνωρίσουμε αυτό. Και είναι κάτι που δεν αποκτιέται ή διδάσκεται. Ή το έχεις ή δεν το έχεις
lightday
QUOTE(rankin @ Dec 22 2017, 23:31 ) *
.....
Το συστημα στο τέλος των αγώνων ειναι αυτο:
ο δευτερος κοντος (πχ Ρομπερτς, Στρελνιεξ κλπ) εχει τη μπάλα στη κορυφή, ο Σπανούλης παίρνει ενα off ball screen για να βγει στη κορυφη και να πάρει αυτος τη μπάλα, χέρι με χέρι και να παίξει πικ εν ρολ με 10 δευτερα στο ρολόι....

Δε ξέρω σε τι εξυπηρετεί ενα συστημα που το ξέρουν και τα μωρά παιδιά πλέον...
Υποθέτω πως σε ενα κλειστό παιχνίδι, με κουρασμένη την ομάδα, ειναι η μονη λογική επιλογή, ιδίως αν δεν έχεις ουτε ψηλους να παίξουν στο ποστ, ουτε πολλούς παίχτες σε μεγάλη μέρα...
Θα ηθελα ομως, κάποια στιγμή να πάψω να βλέπω αυτο το πράγμα και να δω κάτι καινούριο.

....



Εχει 3 επιλογές , 1Μπούκα-σουτ προσευχη 2. πάσα στον ψηλό -λίγοτερο πιθανό- 3.πάσα στην γωνία που είναι πάντα ένας από τους 2 παπ-δευτερο πιο πιθανό.

Το ερώτημα μου εμένα είναι άλλο.. Αφού θα την πάρει στην κορυφή το off ball screen χαμηλά είναι αχρείαστο, δηλαδή πιο τζάμπα σκρίν δεν υπήρξε πότε . Ποτέ μα ποτέ δεν πήρε θέση ο σκρίνερ για υποδοχή πάσας....αντίθετα ετοιμάζεται για το δεύτερο σκριν ψηλά.. rolleyes.gif
T.W.Is.M.
Θεωρω πως οποιαδηποτε νικη εκτος εδρας ειναι πολυ σημαντικη. Δεν εχει σημασια αν ηρθε ευκολα ή δυσκολα ή αν ο αντιπαλος ειναι δυνατος ή οχι. Σημασια εχει το αποτελεσμα πρωτα απ ολα. Η εμφανιση ειναι κατι που πρεπει να εξεταστει και να αναλυθει εντος της ομαδας, οχι ομως να τη λαβουμε υποψη ως κριτηριο για τη συνεχεια.
Περσι ειχαμε κερδισει εκτος τον Παναθηναικο(εκει που δεν κερδισε κανενας αλλος στην κανονικη περιοδο) και χασαμε εντος απο τη Γαλατασαραι και εκτος με 15 ποντους απο την Αρμανι. Ποια συνεπεια υπαρχει σε αυτα τα αποτελεσματα; Γενικα μην περιμενετε συνεπεια σε ενα πρωταθλημα 30 δυσκολων αγωνων(ναι, ολα ειναι δυσκολα, δειτε τι ροστερ εχει η κατα τ αλλα κακη ως ομαδα Εφες) και οταν ενδιαμεσα υπαρχουν και παιχνιδια πρωταθληματος, που οσο ευκολα κι αν ειναι μερικα, αν μπεις στο γηπεδο, θα παλευεις να ξεφυγεις στο σκορ(ή και να κερδισεις μονο) στο 4ο δεκαλεπτο.
Κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να κρινουμε μεν και την αποδοση και το αποτελεσμα, αλλα να προσεγγιζουμε, ειδικα τις διπλες αγωνιστικες, με τη λογικη του ΝΒΑ. Η νικη ειναι νικη και προστιθεται στην W(win) στηλη.
Ατομικα για αυτη την εβδομαδα θα σταθω σε 4 παιχτες. Στο Σπανουλη, που δειχνει να επανερχεται και να αναλαμβανει το ρολο που ειχε παντα. Στο ΜακΛιν που πρωταγωνιστησε σε πολυ μεγαλυτερο ρολο απ οτι πριν. Στον Τομπσον, που ενω ειχε μεινει πισω στο rotation, καταφερε να βοηθησει κανοντας πραγματα που δε νομιζω να περιμενε. Τελος, στο χτεσινο Μπογρη, που μετα απο αποχη και μια κακιστη εμφανιση με την ΤΣΣΚΑ μπηκε και σταθηκε καλα εναντιον μιας ομαδας με φορμαρισμενη φροντλαιν. Δε λεω οτι ενθουσιαστηκα με την αποδοση του, αλλα ψυχολογικα ηταν δυσκολο αυτο που εκανε. Με την ΤΣΣΚΑ οποτε ηταν μεσα οι Ρωσοι εκαναν σερι, χτες σε ενα τοσο κλειστο ματς με χαμηλο σκορ, αν γινοταν αυτο, θα χανοταν το παιχνιδι. Αν κανει 1-2 τετοια παιχνιδια ακομα, θα εχουμε κερδισει μια εναλλακτικη λυση(λιγων λεπτων, αλλα αυτο δεν ηταν το ζητουμενο οταν αποκτηθηκεwink.gif. Το ιδιο θα ελεγα και για το Γουιλτζερ, αλλα αυτος μετα την απωλεια του Αγραβανη θα πρεπει να αναβαθμιστει και παιχνιδια σαν τα τελευταια να ειναι το στανταρ του.
Συνεχιζουμε... Δε θα συμφωνησω οτι το ματς με τη Ζαλγκιρις ειναι καποιο τεστ. Ειναι ενα αρκετα δυσκολο παιχνιδι με μια ομαδα που εχει ρεκορ 9-5. Ειναι φυσιολογικο να χασουμε στο Καουνας(εξισου φυσιολογικο με το να κερδισουμε). Δεν ειναι και απαραιτητο να ερθει η νικη εκει αλλωστε. Τα must-win παιχνιδια(που αν δεν κερδιζαμε, θα επρεπε να καλυψουμε τις ηττες αλλου) ηταν αυτη την εβδομαδα.
Μετανοειτε!
Kserolismos87
1) Κατα τη γνωμη μου η μεγαλη διαφορα σε σχεση με τα προηγουμενα παιχνιδια ηταν η σχετικα χαμηλη αποδοση του Παπανικολαου σε αμυνα και επιθεση, τουλαχισοτον σε σχεση με τα προσφατα παιχνιδια που ηταν ο καλυτερος παικτης κατ εμε.
2) Ο Σπανουλης αρκετα βελτιωμενος στην επιθεση. Με 4 ασ και 5 λαθη βεβαια δεν ηταν και η επιτομη της τελειας εμφανισης. Το κρισιμο τριποντο και η ασιστ στον παπαπετρου στο τελος κλειδωσαν το ματς. Εκει που θελω να σταθω ειναι στην αμυνα του - το φαουλ στον Μακολουμ που τον εστειλε σε βολες στο τελευταιο λεπτο και η αθλια αμυνα στην τελευταια επιθεση που μπερδευτηκε με τον Παπ και αντι να κανει αλλαγη αφησε τον Μακολουμ να σουταρει τριποντο που ευτυχως δεν μπηκε. Το ερωτημα μου ειναι γιατι τον αφησε ο Σφαιρο στην τελευταια αμυνα μεσα? Αν αυτη την αμυνα την ειχε παιξει ο Τολιοπουλος πιστευω θα εκανε μηνες να ξαναπαιξει.
3) Αυτο που φοβομασταν αρκετοι εδω μεσα τελικα μαλλον εγινε. Με τον Σπανουλη ευνουχιστηκαν πληρως Ρομπερτς και Στρελνιεκς. Απο εκει που και οι δυο ειχαν αισθανθει ηγετες και κερδιζαν παιχνιδια, τωρα δισταζουν να παρουν και σουτ. Ο Ρομπερτς τελειωσε με 3 και ο Στρελνιεκς με -2 στο PIR.
Sence Of Defence
QUOTE (Kserolismos87 @ Dec 23 2017, 16:13 ) *
1) Κατα τη γνωμη μου η μεγαλη διαφορα σε σχεση με τα προηγουμενα παιχνιδια ηταν η σχετικα χαμηλη αποδοση του Παπανικολαου σε αμυνα και επιθεση, τουλαχισοτον σε σχεση με τα προσφατα παιχνιδια που ηταν ο καλυτερος παικτης κατ εμε.
2) Ο Σπανουλης αρκετα βελτιωμενος στην επιθεση. Με 4 ασ και 5 λαθη βεβαια δεν ηταν και η επιτομη της τελειας εμφανισης. Το κρισιμο τριποντο και η ασιστ στον παπαπετρου στο τελος κλειδωσαν το ματς. Εκει που θελω να σταθω ειναι στην αμυνα του - το φαουλ στον Μακολουμ που τον εστειλε σε βολες στο τελευταιο λεπτο και η αθλια αμυνα στην τελευταια επιθεση που μπερδευτηκε με τον Παπ και αντι να κανει αλλαγη αφησε τον Μακολουμ να σουταρει τριποντο που ευτυχως δεν μπηκε. Το ερωτημα μου ειναι γιατι τον αφησε ο Σφαιρο στην τελευταια αμυνα μεσα? Αν αυτη την αμυνα την ειχε παιξει ο Τολιοπουλος πιστευω θα εκανε μηνες να ξαναπαιξει.
3) Αυτο που φοβομασταν αρκετοι εδω μεσα τελικα μαλλον εγινε. Με τον Σπανουλη ευνουχιστηκαν πληρως Ρομπερτς και Στρελνιεκς. Απο εκει που και οι δυο ειχαν αισθανθει ηγετες και κερδιζαν παιχνιδια, τωρα δισταζουν να παρουν και σουτ. Ο Ρομπερτς τελειωσε με 3 και ο Στρελνιεκς με -2 στο PIR.


Νομίζω ότι το έχει αντιληφθεί και ο πλέον αόμματος αυτό το πράγμα πόσο μάλλον ο Σφαιρόπουλος. Δε νομίζω να μην δουλέψει καινούργια πλάνα πάνω σε αυτούς τους 2 παίκτες συν τον Σπανούλη.
Κάτι θα κάνει δε νομίζω να συνεχίσει με σπανουλοκεντρικό τρόπο επίθεσης... Εκτός αυτού τώρα ακόμα μοντάρετε η ομάδα αφού τώρα μπήκε ο Σπανούλης στο ροτέισιον. Και σαν να μην έφτανε αυτό είχαμε και 3-4 τραυματισμούς με αποκορύφωμα τον Αγραβάναρο...
υπομονή λοιπόν και στα επόμενα παιχνίδια που θα μπούν οι Μιλού + Πριντε να δούμε πως θα πάει το πράμα. Περιμένουμε και την επιστροφή του Τιλί όπου ελπίζω να μας δώσει προς το τέλος της σεζόν κάποιες λύσεις στην άμυνα.
lefpan
QUOTE (Sence Of Defence @ Dec 24 2017, 16:13 ) *
Νομίζω ότι το έχει αντιληφθεί και ο πλέον αόμματος αυτό το πράγμα πόσο μάλλον ο Σφαιρόπουλος. Δε νομίζω να μην δουλέψει καινούργια πλάνα πάνω σε αυτούς τους 2 παίκτες συν τον Σπανούλη.
Κάτι θα κάνει δε νομίζω να συνεχίσει με σπανουλοκεντρικό τρόπο επίθεσης... Εκτός αυτού τώρα ακόμα μοντάρετε η ομάδα αφού τώρα μπήκε ο Σπανούλης στο ροτέισιον. Και σαν να μην έφτανε αυτό είχαμε και 3-4 τραυματισμούς με αποκορύφωμα τον Αγραβάναρο...
υπομονή λοιπόν και στα επόμενα παιχνίδια που θα μπούν οι Μιλού + Πριντε να δούμε πως θα πάει το πράμα. Περιμένουμε και την επιστροφή του Τιλί όπου ελπίζω να μας δώσει προς το τέλος της σεζόν κάποιες λύσεις στην άμυνα.

Μα πώς;
Σε λίγο θα μας πείτε (κι εσύ κι ο παραπάνω) ότι και ο πλέον αόμματος έχει αντιληφθεί ότι η επιστροφή του Πρίντεζη θα ευνουχίσει πλήρως τον Παπαπέτρου και τον Γουίλτζερ, και ότι η επιστροφή Μιλουτίνοφ θα ευνουχίσει πλήρως τον Μακλίν.
Λοιπόν, η επιστροφή Σπανούλη δεν έχει ευνουχίσει κανέναν, ίσα-ίσα που θα αναδείξει ακόμα περισσότερο και τον Ρόμπερτς και τον Στρέλνιεκς (και αυτό θα φανεί στον δεύτερο γύρο, για όσους έχουν μάτια για να βλέπουν).

QUOTE (Kserolismos87 @ Dec 23 2017, 16:13 ) *
2) Ο Σπανουλης αρκετα βελτιωμενος στην επιθεση. Με 4 ασ και 5 λαθη βεβαια δεν ηταν και η επιτομη της τελειας εμφανισης. Το κρισιμο τριποντο και η ασιστ στον παπαπετρου στο τελος κλειδωσαν το ματς. Εκει που θελω να σταθω ειναι στην αμυνα του - το φαουλ στον Μακολουμ που τον εστειλε σε βολες στο τελευταιο λεπτο και η αθλια αμυνα στην τελευταια επιθεση που μπερδευτηκε με τον Παπ και αντι να κανει αλλαγη αφησε τον Μακολουμ να σουταρει τριποντο που ευτυχως δεν μπηκε. Το ερωτημα μου ειναι γιατι τον αφησε ο Σφαιρο στην τελευταια αμυνα μεσα? Αν αυτη την αμυνα την ειχε παιξει ο Τολιοπουλος πιστευω θα εκανε μηνες να ξαναπαιξει.

Ε, και; Πού θέλεις να καταλήξεις; Γιατί δεν μιλάς καθαρά;
Πες το ξεκάθαρα ότι θέλεις τον Σπανούλη να κάνει μήνες να ξαναπαίξει, για να ικανοποιηθείς.
Πες το ξεκάθαρα ότι θέλεις στα τελευταία λεπτά τον Σπανούλη στην απέξω.
Πες το ξεκάθαρα ότι δεν γουστάρεις τον Σπανούλη, χωρίς φιοριτούρες και χωρίς τζιριτζάντζουλες...
Kserolismos87
QUOTE (lefpan @ Dec 24 2017, 16:34 ) *
Μα πώς;
Σε λίγο θα μας πείτε (κι εσύ κι ο παραπάνω) ότι και ο πλέον αόμματος έχει αντιληφθεί ότι η επιστροφή του Πρίντεζη θα ευνουχίσει πλήρως τον Παπαπέτρου και τον Γουίλτζερ, και ότι η επιστροφή Μιλουτίνοφ θα ευνουχίσει πλήρως τον Μακλίν.
Λοιπόν, η επιστροφή Σπανούλη δεν έχει ευνουχίσει κανέναν, ίσα-ίσα που θα αναδείξει ακόμα περισσότερο και τον Ρόμπερτς και τον Στρέλνιεκς (και αυτό θα φανεί στον δεύτερο γύρο, για όσους έχουν μάτια για να βλέπουν).


Ε, και; Πού θέλεις να καταλήξεις; Γιατί δεν μιλάς καθαρά;
Πες το ξεκάθαρα ότι θέλεις τον Σπανούλη να κάνει μήνες να ξαναπαίξει, για να ικανοποιηθείς.
Πες το ξεκάθαρα ότι θέλεις στα τελευταία λεπτά τον Σπανούλη στην απέξω.
Πες το ξεκάθαρα ότι δεν γουστάρεις τον Σπανούλη, χωρίς φιοριτούρες και χωρίς τζιριτζάντζουλες...


Αλλου αυτες οι εικασιες και τα ευκολα συμπερασματα. Οτι θελω να πω το λεω ακριβως και δεν εχω κανεναν αναγκη ουτε να με ερμηνευσει ουτε να με κανει να γραψω κατι αλλο απο αυτο που θελω κανοντας μου επιθετικες υποδειξεις. Αυτα να τα γραφεις σε κανενα 15χρονο. Εσυ εισαι ελευθερος να ερμηνευεις αυτο που γραφω οπως θελεις αλλα βεβαια δεν σημαινει οτι κατι απο αυτα ισχυουν. Για την ακριβεια τιποτα. Πιο απλα, δεν με ενδιαφερει τι καταλαβες εσυ απο αυτα που εγραψα γιατι εχεις μια γνωμη και δεν θελεις να διαφωνει κανενας μαζι σου ενω συγχρονως θεωρεις οτι ολα ειναι ασπρο-μαυρο. Αλλα δυστυχως τα περισσοτερα πραγματα στη ζωη ειναι γκρι. Προφανως σε τετοιο επιπεδο δεν αντεχει διαλογος επιχειρηματων.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.