Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Νίκ Καλάθης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3
john wick
Σερχιο Γιουλ , 0/14 3ποντα στα 2 τελευταια ματς..... tongue.gif
Nemesakos
Ο Νικ σε 2 ματς στην Ευρωλίγκα μέχρι στιγμής έχει 3 στα 10. Το κακό λοιπόν δεν είναι απλά το 30% αλλά το ότι παίρνει 5 σουτ ανά αγώνα μέχρι στιγμής (1/5 με Ζαλγκίρις, 2/5 με ΤΣΣΚΑ).

Αυτό μου δείχνει ότι κάτι δεν έχει δουλευτεί σωστά στην επίθεση και φτάνουμε στο σημείο να μένει η μπάλα στον Καλάθη και να σουτάρει...

Holy Diver
QUOTE(Nemesakos @ Oct 26 2016, 16:23 ) *
Ο Νικ σε 2 ματς στην Ευρωλίγκα μέχρι στιγμής έχει 3 στα 10. Το κακό λοιπόν δεν είναι απλά το 30% αλλά το ότι παίρνει 5 σουτ ανά αγώνα μέχρι στιγμής (1/5 με Ζαλγκίρις, 2/5 με ΤΣΣΚΑ).

Αυτό μου δείχνει ότι κάτι δεν έχει δουλευτεί σωστά στην επίθεση και φτάνουμε στο σημείο να μένει η μπάλα στον Καλάθη και να σουτάρει...


Ή δεν είναι εύκολο να βγει η επίθεση καλά, επειδή ο παίκτης που φυλάει τον καλάθη τον αφήνει σχετικά ελεύθερο ενώ δίνει βοήθειες.
Nemesakos
QUOTE (Holy Diver @ Oct 26 2016, 16:49 ) *
Ή δεν είναι εύκολο να βγει η επίθεση καλά, επειδή ο παίκτης που φυλάει τον καλάθη τον αφήνει σχετικά ελεύθερο ενώ δίνει βοήθειες.


Δεν αναιρεί αυτό που έγραψα, ίσα ίσα το συμπληρώνει. Και ακόμα πολλά ή μπορούν να μπουν. Αυτό που έγραψα δεν το έγραψα για να δείξω ότι είναι κακός ο Καλάθης (αν ανατρέξεις σε προηγούμενες σελίδες θα δεις την γνώμη μου). Ο Αρτσι είχε πει πως όταν παίζουν under τον Νικ πρέπει να γίνονται πολλά ακόμα πράγματα ώστε να δομηθεί σωστά η επίθεση, και να μην μείνει ο Καλάθης με την μπάλα στα χέρια. Ε αυτό λοιπόν ο Αρτσι δεν το έφτιαξε. Δεν ήταν λοιπόν σπόντα προς τον Νικ. Τις αδυναμίες του κ ο ιδιος τις ξέρει. Το θέμα είναι τι κάνει ο εκάστοτε προπονητής για τον προστατεύσει. Όταν λοιπόν με ψυχολογία 0 (λόγω γκρίνιας κόσμου) του λες συνέχισε, σε κάτι το οποίο ξέρει ότι δεν είναι ο καλύτερος λογικό είναι να τα χάσει. Όταν λες ο Νικ δεν διαβάζει σωστά τον αγώνα (0/8 αν θυμάμαι με ΠΑΟΚ) και έμμεσα τον κατηγορείς για λάθος επιλογές, αλλά παρόλαυτά δεν δίνει καμία κατεύθυνση για να αλλάξουν οι επιλογές, ε οκ δεν φταίει ο Νικ..
Holy Diver
QUOTE(Nemesakos @ Oct 26 2016, 16:59 ) *
Δεν αναιρεί αυτό που έγραψα, ίσα ίσα το συμπληρώνει. Και ακόμα πολλά ή μπορούν να μπουν. Αυτό που έγραψα δεν το έγραψα για να δείξω ότι είναι κακός ο Καλάθης (αν ανατρέξεις σε προηγούμενες σελίδες θα δεις την γνώμη μου). Ο Αρτσι είχε πει πως όταν παίζουν under τον Νικ πρέπει να γίνονται πολλά ακόμα πράγματα ώστε να δομηθεί σωστά η επίθεση, και να μην μείνει ο Καλάθης με την μπάλα στα χέρια. Ε αυτό λοιπόν ο Αρτσι δεν το έφτιαξε. Δεν ήταν λοιπόν σπόντα προς τον Νικ. Τις αδυναμίες του κ ο ιδιος τις ξέρει. Το θέμα είναι τι κάνει ο εκάστοτε προπονητής για τον προστατεύσει. Όταν λοιπόν με ψυχολογία 0 (λόγω γκρίνιας κόσμου) του λες συνέχισε, σε κάτι το οποίο ξέρει ότι δεν είναι ο καλύτερος λογικό είναι να τα χάσει. Όταν λες ο Νικ δεν διαβάζει σωστά τον αγώνα (0/8 αν θυμάμαι με ΠΑΟΚ) και έμμεσα τον κατηγορείς για λάθος επιλογές, αλλά παρόλαυτά δεν δίνει καμία κατεύθυνση για να αλλάξουν οι επιλογές, ε οκ δεν φταίει ο Νικ..


Όχι συμφωνώ απόλυτα το σχόλιο ήταν απλά συμπληρωματικό.
PARISINOS
Σε αυτό το σημείο παντως να προσθέσω οτι με ενα ποσοστο γύρω στο 33 % και μάλιστα με πολλες προσπάθειες, δεν θεωρείται κάποιος κακός σουτερ. Σιγουρα δεν τον λες καλο, αλλα ουτε και κακο. Να θυμίσω οτι 33 τοις εκατο στα τρίποντα είναι σα να σουταρεις με 50 τοις εκατο στα διποντα.
Το κακο με τον καλαθη ειναι οτι ειναι τοσο καλος στα υπολοιπα που παρολο το σχετικα καλουτσικο ποσοστο στα τριποντα, οι αντιπαλοι συνεχίζουν να του δινουν το σουτ, γιατι η αυτο θα του δωσουν ή το ντραιβ. Και το ντραιβ είναι πολυ χειροτερο να του το αφησεις.
Γενικα όμως νομιζω οτι είναι υπερβολικος ο ντορος γύρω απο το σουτ το καλαθη. Περσυ σουταρε με 33 τοις εκατο και μαλιστα με 80 τριποντα σε 27 αγωνες. Κακο σουτερ δεν τον λες.
Το σουτ του καλαθη για μενα ειναι το μικροτερο απο τα προβληματα μας. Σιγουρα αν ο καλαθης ειχε το σουτ το ΔΔ θα ηταν καλυτερα , αλλα ενταξει τοτε θα ηταν ακομα ΝΒΑ!

Υ.Γ. Προβλημα εχει ο καλαθης στις βολες, οχι τοσο στο τριποντο!
irving
QUOTE(Nemesakos @ Oct 26 2016, 16:23 ) *
Ο Νικ σε 2 ματς στην Ευρωλίγκα μέχρι στιγμής έχει 3 στα 10. Το κακό λοιπόν δεν είναι απλά το 30% αλλά το ότι παίρνει 5 σουτ ανά αγώνα μέχρι στιγμής (1/5 με Ζαλγκίρις, 2/5 με ΤΣΣΚΑ).

Αυτό μου δείχνει ότι κάτι δεν έχει δουλευτεί σωστά στην επίθεση και φτάνουμε στο σημείο να μένει η μπάλα στον Καλάθη και να σουτάρει...

ελπιζω ο πασκουαλ να το διορθωσει αυτο, μιας και ειχε παιχτη παρομοιο του καλαθη (ρουμπιο).
συμφωνω παντως με την αποψη σου.

αυτο που κανει πολλους φιλους της ομαδας να κραζουν τον καλαθη ειναι οτι εγινε αρχηγος μετα τον ΔΔ, καποιοι τον λενε ηγετη (κακως) οπου δεν ειναι σε καμια περιπτωση, οτι εχει το μεγαλυτερο συμβολαιο της ομαδας και κυριως η μηχανικη του σουτ του που χτυπαει πολυ στο ματι. αμα σουταρε πιο φυσιολογικα, πιστευω δεν θα ειχε γινει τοσος ντορος για το σουτ του, ακομα και τα ιδια ποσοστα να ειχε.
j-kidd13
QUOTE(PARISINOS @ Oct 26 2016, 17:22 ) *
Σε αυτό το σημείο παντως να προσθέσω οτι με ενα ποσοστο γύρω στο 33 % και μάλιστα με πολλες προσπάθειες, δεν θεωρείται κάποιος κακός σουτερ. Σιγουρα δεν τον λες καλο, αλλα ουτε και κακο. Να θυμίσω οτι 33 τοις εκατο στα τρίποντα είναι σα να σουταρεις με 50 τοις εκατο στα διποντα.
Το κακο με τον καλαθη ειναι οτι ειναι τοσο καλος στα υπολοιπα που παρολο το σχετικα καλουτσικο ποσοστο στα τριποντα, οι αντιπαλοι συνεχίζουν να του δινουν το σουτ, γιατι η αυτο θα του δωσουν ή το ντραιβ. Και το ντραιβ είναι πολυ χειροτερο να του το αφησεις.
Γενικα όμως νομιζω οτι είναι υπερβολικος ο ντορος γύρω απο το σουτ το καλαθη. Περσυ σουταρε με 33 τοις εκατο και μαλιστα με 80 τριποντα σε 27 αγωνες. Κακο σουτερ δεν τον λες.
Το σουτ του καλαθη για μενα ειναι το μικροτερο απο τα προβληματα μας. Σιγουρα αν ο καλαθης ειχε το σουτ το ΔΔ θα ηταν καλυτερα , αλλα ενταξει τοτε θα ηταν ακομα ΝΒΑ!

Υ.Γ. Προβλημα εχει ο καλαθης στις βολες, οχι τοσο στο τριποντο!


Eιναι γνωστη η αδυναμια σου στον Καλαθη,αλλα οχι,κακο σουτερ τον λες...Ενα γκαρντ που σουταρει οριακα πανω απο το 30%,σε σουτ τα οποια ειναι ελευθερα,διοτι η αμυνα επιλεγει να τον παιζει ετσι,αρα μιλαμε για σουτ με 100% ευνοϊκες προυποθεσεις,ναι ειναι κακος...
thanath
QUOTE (irving @ Oct 26 2016, 17:59 ) *
ελπιζω ο πασκουαλ να το διορθωσει αυτο, μιας και ειχε παιχτη παρομοιο του καλαθη (ρουμπιο).
συμφωνω παντως με την αποψη σου.

αυτο που κανει πολλους φιλους της ομαδας να κραζουν τον καλαθη ειναι οτι εγινε αρχηγος μετα τον ΔΔ, καποιοι τον λενε ηγετη (κακως) οπου δεν ειναι σε καμια περιπτωση, οτι εχει το μεγαλυτερο συμβολαιο της ομαδας και κυριως η μηχανικη του σουτ του που χτυπαει πολυ στο ματι. αμα σουταρε πιο φυσιολογικα, πιστευω δεν θα ειχε γινει τοσος ντορος για το σουτ του, ακομα και τα ιδια ποσοστα να ειχε.


Δε νομίζω ότι όλοι όσοι κράζουν κοιτάζουν τη μηχανική του σουτ, όσο ότι δεν έχει νούμερα ντε κολο.. Όσο για το αρχηγός δεν το κυνήγησε μόνος του, αρνήθηκε ο Φώτσης και η γκρίνια υπήρχε από πέρυσι που δεν ήταν αρχηγός.. Για το ηγέτης και οι 2 προπονητές που είχε το έλεγαν, άλλο που ο ένας δεν το βοήθησε και ο άλλος είχε την ευθύνη όπως αναφέρει ο Νεμεσάκος.. Τέλος όντως στο σουτ δεν είναι καλό.. Υπάρχει πρόβλημα και στο τρίποντο και στις βολές.. Νομίζω με καλά οργανωμένες επιθέσεις και συστήματα θα καμουφλαριστεί το πρόβλημα!
shtarkws
Παντως πρεπει να καταλάβουμε οτι ο καλαθης παιζει την θέση μονος του, το οποίο σημαίνει οτι ξέρει πως καθε φορα που ξεκινά ενας αγώνας πρεπει να μεινει στο παρκε για περίπου 35 λεπτά. Με οτι αυτο συνεπάγεται για την διαχείριση του ρυθμού του, δυνάμεων, φάουλ τραυματισμου κτλ.
PARISINOS
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 26 2016, 16:06 ) *
Eιναι γνωστη η αδυναμια σου στον Καλαθη,αλλα οχι,κακο σουτερ τον λες...Ενα γκαρντ που σουταρει οριακα πανω απο το 30%,σε σουτ τα οποια ειναι ελευθερα,διοτι η αμυνα επιλεγει να τον παιζει ετσι,αρα μιλαμε για σουτ με 100% ευνοϊκες προυποθεσεις,ναι ειναι κακος...


Κοιταξε το οτι εχω σε μεγαλη συμπαθεια τον καλαθη οντως δεν ειναι κρυφο, ωστοσο προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος γενικα.
Οπως παραδεχομαι οτι οι βολες του ειναι προβλημα, ετσι ειμαι αντικειμενικος με το σουτ του.

33 τοις εκατο με πανω απο τρεις προσπαθειας ανα αγωνα δεν θεωρειται κακο πουθενα.
Για να καταλαβεις, σου παραθετω τα στατιστικα του Σπανουλη διαχρονικα στην ευρωλιγκα.
http://www.euroleague.net/competition/play...#33;careerstats

Ο μεσος ορος του ειναι ακριβως 33 τοις εκατο, ενω εχει κανει μολις δυο χρονιες με πανω απο 35 (ισα ισα κιολας).
Με εξαιρεση δυο χρονιες, σουταρε πανω κατω τις ιδιες προσπαθειες με τον καλαθη. 3+ανα αγωνα.

Τωρα φυσικα δεν συγκρινω τον σπαν με τον καλαθη στο σουτ καθως οπως ειπες ο ενας σουταρει ελευθερος ενω ο αλλος μαρκαρισμενος.
Το οτι ο ενας σουταρει ελευθερος οπως δεν αναιρει την αποτελεσματικοτητα και τη ζημια που κανει στην αντιπαλη ομαδα. Στην τελικη τους ιδιους ποντους τρωει ο αντιπαλος.

Τη συγκριση την εκανα γιατι μιλησες για κακο σουτερ. 33 τοις εκατο στα τριποντα με πολλες προσπαθειες ανα αγωνα , πουθενα στον κοσμο δεν ειναι κακο. Μετριο ναι, κακο οχι καθως οπως ειπα αντιστοιχει σε 50 τοις εκατο στα σουτ δυο ποντων, ποσοστο που αν το πετυχεις, εχεις κερδισει και τον αγωνα κατα βαση.

Το οτι καποιος σουταρει ελευθερος δεν αναιρει το αποτελεσμα Και ο λεμπρον μονιμως ελευθερος σουταρει γιατι κανενας δεν τολμα να του δωσει το ντραιβ. Αυτο δεν τον κανει κακιστο σουτερ midrange. Τον κανει μετριο. Κακο ομως οχι. Ναι δεν θα τον συγκρινω με τον κομπι στο midrange παροτι τα νουμερα λενε οτι ειναι ιδιοι.
Το οτι ο καλαθης λοιπον ειναι χειροτερος σουτερ απο τον τυπικο σουτερ του 33 τοις εκατο (οπως ο Σπαν) δεν τον κανει κακο κατεμε.
shtarkws
Ειμαι ο μονος στον οποίο ο Νικ με μουστάκι, μοιάζει με τον ΓΑΠ?

#sorry
Germany96
QUOTE(PARISINOS @ Oct 26 2016, 21:57 ) *
Κοιταξε το οτι εχω σε μεγαλη συμπαθεια τον καλαθη οντως δεν ειναι κρυφο, ωστοσο προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος γενικα.
Οπως παραδεχομαι οτι οι βολες του ειναι προβλημα, ετσι ειμαι αντικειμενικος με το σουτ του...

Ρε μαν χίλια καλά έχει ο Νικ, φέτος έχει ξεκινήσει σεζόν στην EL στα όρια του triple double κι ακούει το βρίσιμο της αρκούδας ο άνθρωπος, αλλά μην βαφτίζουμε το ψάρι κρέας με το σουτ του.

Για τον Childress με 28,6% στην Euroleague σε 2,1 προσπάθειες ανά 28 λεπτά έγραφες:
QUOTE(PARISINOS @ Jun 5 2012, 20:59 ) *
...ο τσιλι ηταν παντελως ακαταλληλος για ευρωπαικο παιχνιδι, μιας και εγω προσωπικα τριαρι στην ευρωπη που να μην μπορει να πετυχει ουτε ελεφαντα μεσα σε διαδρομο , δεν εχω δει...


Ενώ ο Νικ με 30,7% στην EL σε 2,5 προσπάθειες ανά 28 λεπτά είναι μέτριος σουτέρ και σε καμία περίπτωση κακός, κι εσύ πιστεύεις ότι το αντιμετωπίζεις αντικειμενικά το θέμα rolleyes.gif

Και δεν υπολογίζω καν τις προσπάθειες και των δύο παικτών σε ΝΒΑ, εγχώρια πρωταθλήματα και ULEB Cup που θα ευννούσαν τον Αμερικανό στην σύγκριση. Ούτε βάζω στην εξίσωση πόσο πιο επιζήμιο είναι για το spacing της επιτιθέμενης ομάδας οι αντίπαλοι να δίνουν την βοήθεια από την κορυφή (που βρισκεται πιο συχνά ο PG) παρά από τα φτερά (που βρίσκεται ο SF).



ΥΓ: Από την άλλη, μην χάνεσαι, γράφε συχνότερα smile.gif
PARISINOS
QUOTE(Germany96 @ Oct 27 2016, 01:43 ) *
Ρε μαν χίλια καλά έχει ο Νικ, φέτος έχει ξεκινήσει σεζόν στην EL στα όρια του triple double κι ακούει το βρίσιμο της αρκούδας ο άνθρωπος, αλλά μην βαφτίζουμε το ψάρι κρέας με το σουτ του.

Για τον Childress με 28,6% στην Euroleague σε 2,1 προσπάθειες ανά 28 λεπτά έγραφες:


Ενώ ο Νικ με 30,7% στην EL σε 2,5 προσπάθειες ανά 28 λεπτά είναι μέτριος σουτέρ και σε καμία περίπτωση κακός, κι εσύ πιστεύεις ότι το αντιμετωπίζεις αντικειμενικά το θέμα rolleyes.gif


Κοιταξε καταρχας εγραψα ξεκαθαρα οτι ΠΡΟΣΠΑΘΩ να ειμαι αντικειμενικος laugh.gif cool.gif Το τι εγραφα για τον Τσιλι, το θυμαμαι απολυτα! χαχα!

Τωρα επι της ουσιας εχω δυο σημαντικες επισημανσεις.
1) Καταρχας οπως μονος σου γραφεις ο ενας εχει 2,1 % παραπανω με πανω απο 25% περισσοτερες προσπαθειες. Το ποσοστο αυτο το κανεις να φαινεται αμελητεο αλλα δεν ειναι. Απλα σκεψου οτι η περισσοτεροι παιχτες κυμαινονται πανω κατω μεταξυ 27 και 40 τοις εκατο. Δυο με τρεις ποσοστιες μοναδες ειναι αυτες που ξεχωριζουν τον κακο σουτερ απο τον μετριο, αλλες τοσες αυτες που χωριζουν τον μετριο απο τον καλο και αλλες δυο τρεις τον καλο απο τον πολυ καλο. Για μενα η κλιμακα παει ως εξης. Κατω απο 30 εισαι πολυ κακος, 30 εως 33 κακος, 33-36 μετριος, 36-39 καλος και 40+ πολυ καλος.
Οποτε μεχρι και με τα ποσοστα που παρεθεσες, βλεπω ξεκαθαρα οτι ο τσιλι ειναι αθλιος, και ο Καλαθης κακος.
Για να καταλαβεις ποσο διαφορα εχουν αυτες οι δυο τρεις μοναδες, ειναι η διαφορα αναμεσα στα ποσοστα του καλαθη και του Σπανουλη στην καριερα τους.

2) Δευτερη πολυ σημαντικη διαφορα ειναι οτι εγω μιλαγα ξεκαθαρα για τα ποσοστα του περσυ, απο τοτε δηλαδη που γυρισε απο ΝΒΑ και φαινεται να ανεβηκε επιπεδο. Μιλησα ξεκαθαρα για 33 τοις εκατο με 3+ προσπαθειες. Αυτο που ειχε περσυ δηλαδη. Οπως βλεπεις αν υπολογισουμε αυτα τα νουμερα, δεν υπαρχει πλεον κανενα παραδοξο στα λεγομενα μου μιας και το 33 τοις εκατο με διπλασιες προσπαθειες ειναι κλασεις ανωτερο απο το 28 με μισες προσπαθειες.

3) Τριτη ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ διαφορα ειναι οτι ο Τσιλι τα νουμερα του τα εκανε με το τριποντο στα 6,25!! Καμια σχεση η αποσταση. Αλλο 6,25 αλλο 6,75! Μεγαλη διαφορα. Και αυξανει ακομα περισσοτερο το αρχικο χασμα για το οποιο μιλαγα (ακομα και αν υπολογισουμε τα all time ποσοστα τους). Ο καλαθης all time σουταρει πανω απο 2 τοις εκατο καλυτερα, με 25 τοις εκατο περισσοτερα σουτ και με το τριποντο αρκετα πιο μακρυα.

4) Τελος (αν και δεν εχει σχεση με το ποσο καλος σουτερ ειναι ο καθενας) ενω θα συμφωνησω για αυτο που λες για το spacing στην κορυφη, σημαντικη παραμετρος που πρεπει να ληφθει υποψη ως προς τη ζημια για την ομαδα, ειναι οτι ειναι ΠΟΛΥ χειροτερο να ειναι κακος σουτερ ο ΑΠΟΔΕΚΤΗΣ της πασας παρα ο πασερ. Ο καλαθης ειναι οργανωτης. Ξερω αρκετους ΕΛΙΤ ΠΛΕΥ ΜΕΙΚΕΡ που ειναι μετριοι/κακοι σουτερ (Καλαθης,Παπαλουκας, Ρουμπιο κλπ). ΕΛΙΤ τριαρι με κακο σουτ δεν ξερω κανενα. Αν ξεχναω καποιον, ζητω συγγνωμη εκ των προτερων.

QUOTE(Germany96 @ Oct 27 2016, 01:43 ) *
Και δεν υπολογίζω καν τις προσπάθειες και των δύο παικτών σε ΝΒΑ, εγχώρια πρωταθλήματα και ULEB Cup που θα ευννούσαν τον Αμερικανό στην σύγκριση. Ούτε βάζω στην εξίσωση πόσο πιο επιζήμιο είναι για το spacing της επιτιθέμενης ομάδας οι αντίπαλοι να δίνουν την βοήθεια από την κορυφή (που βρισκεται πιο συχνά ο PG) παρά από τα φτερά (που βρίσκεται ο SF).

Σε αυτο θα συμφωνησω. Ο τσιλι στο ΝΒΑ εδειχνε να ειναι καλυτερος σουτερ αποτι εδειξε στην ευρωπη! Μετριος και εκει, αλλα ειδικα στην ευρωπη εδειξε οτι ηταν αθλιος. Ισως ειχε ψυχολογικο κολλημα η δεν τον βοηθησε η συνυπαρξη με τον παπαλουκα.
Αυτην την κινηση ποτε δεν θα την καταλαβω! Οσα χρονια και να περασουν. Εδωσαν οι Αγγελο 6 εκ ευρω το χρονο και ειχαν για βασικους στην περιφερεια τον παπαλουκα και τον τσιλι ταυτοχρονα!! w00t.gif biggrin.gif

QUOTE(Germany96 @ Oct 27 2016, 01:43 ) *
ΥΓ: Από την άλλη, μην χάνεσαι, γράφε συχνότερα smile.gif

Χαχα! Προσπαθω αλλα δεν προλαβαινω!!
j-kidd13
QUOTE(PARISINOS @ Oct 26 2016, 21:57 ) *
Κοιταξε το οτι εχω σε μεγαλη συμπαθεια τον καλαθη οντως δεν ειναι κρυφο, ωστοσο προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος γενικα.
Οπως παραδεχομαι οτι οι βολες του ειναι προβλημα, ετσι ειμαι αντικειμενικος με το σουτ του.

33 τοις εκατο με πανω απο τρεις προσπαθειας ανα αγωνα δεν θεωρειται κακο πουθενα.
Για να καταλαβεις, σου παραθετω τα στατιστικα του Σπανουλη διαχρονικα στην ευρωλιγκα.
http://www.euroleague.net/competition/play...#33;careerstats

Ο μεσος ορος του ειναι ακριβως 33 τοις εκατο, ενω εχει κανει μολις δυο χρονιες με πανω απο 35 (ισα ισα κιολας).
Με εξαιρεση δυο χρονιες, σουταρε πανω κατω τις ιδιες προσπαθειες με τον καλαθη. 3+ανα αγωνα.

Τωρα φυσικα δεν συγκρινω τον σπαν με τον καλαθη στο σουτ καθως οπως ειπες ο ενας σουταρει ελευθερος ενω ο αλλος μαρκαρισμενος.
Το οτι ο ενας σουταρει ελευθερος οπως δεν αναιρει την αποτελεσματικοτητα και τη ζημια που κανει στην αντιπαλη ομαδα. Στην τελικη τους ιδιους ποντους τρωει ο αντιπαλος.

Τη συγκριση την εκανα γιατι μιλησες για κακο σουτερ. 33 τοις εκατο στα τριποντα με πολλες προσπαθειες ανα αγωνα , πουθενα στον κοσμο δεν ειναι κακο. Μετριο ναι, κακο οχι καθως οπως ειπα αντιστοιχει σε 50 τοις εκατο στα σουτ δυο ποντων, ποσοστο που αν το πετυχεις, εχεις κερδισει και τον αγωνα κατα βαση.

Το οτι καποιος σουταρει ελευθερος δεν αναιρει το αποτελεσμα Και ο λεμπρον μονιμως ελευθερος σουταρει γιατι κανενας δεν τολμα να του δωσει το ντραιβ. Αυτο δεν τον κανει κακιστο σουτερ midrange. Τον κανει μετριο. Κακο ομως οχι. Ναι δεν θα τον συγκρινω με τον κομπι στο midrange παροτι τα νουμερα λενε οτι ειναι ιδιοι.
Το οτι ο καλαθης λοιπον ειναι χειροτερος σουτερ απο τον τυπικο σουτερ του 33 τοις εκατο (οπως ο Σπαν) δεν τον κανει κακο κατεμε.


Συγκριση των 2 ειναι ατοπη,διοτι ο Σπαν εχει παρει 4πλασιες προσπαθειες απο τον Καλαθη στην καριερα του,και εχει παιξει υπερδιπλασια ματς,αλλα για την οικονομια της κουβεντας,προχωραω.
Ο Καλαθης εχει 3 χρονιες τις οποιες μπορουμε να κρινουμε εχοντας αξιοπιστο δειγμα,εχοντας παρει αρκετες προσπαθειες στα σουτ,την τελευταια του εμας πριν φυγει,την χρονια στη Λοκομοτιβ,και την περσινη.Σε αυτες τις 3 χρονιες που εχει 47+ προσπαθειες 3 ποντων,εχει ποσοστα 29.8-32.9-27.5 %.Συνολικα ειναι κακα έως αθλια για γκαρντ,ο οποιος εκτελεί το 90% των προσπαθειών του παντελώς ελεύθερος.
Ο Σπανουλης στην αρχη της καριερας του ηταν μετριος σουτερ,στην πορεια βελτιωθηκε.Εχει κανει ομως χρονιες με ποσοστα 36,8-35,5-34,7-38,6-34,4 %,οι οποιες ειναι ικανοποιητικες.Εχει κανει και πολυ κακες σεζον οπως η περσινη στο 26% που του εχουν χαλασει κατακορυφα το ποσοστο.Εχει δειξει λοιπον δειγματα του οτι ειναι πολυ πιο σταθερος,αξιοπιστος,και καλυτερος σουτερ απο τον Καλαθη,που απο τις 3 χρονιες που ειχε 100% ενεργο ρολο και ευθυνες στην καριερα του ως τωρα,τις 2 ειχε αθλια ποσοστα κατω του 30% και 1 στο 33.Και φυσικα αναφερω ξανα το δεδομενο οτι ο Σπανουλης σουταρει υπο δυσκολες προυποθεσεις συχνα,ειτε εκτος ισορροπιας,ειτε υπο πιεση,ενω ο Καλαθης προκαλειται απο την αμυνα να σουταρει,αφου τον αφηνουν αμαρκαριστο στα 2 μετρα,και ας μην το δινεις τοση σημασια.
Ο Καλαθης στην μεχρι τωρα παρουσια του σε ευρωλιγκα και γιουροκαπ,εχει 30,7 και 27,5% αντιστοιχα.Τα οποια για γκαρντ,ειναι πολυ κακα ποσοστα.
Thodoros
QUOTE (Holy Diver @ Oct 26 2016, 16:49 ) *
Ή δεν είναι εύκολο να βγει η επίθεση καλά, επειδή ο παίκτης που φυλάει τον καλάθη τον αφήνει σχετικά ελεύθερο ενώ δίνει βοήθειες.



Μα αυτό είναι το όλο θέμα που λέμε από το καλοκαίρι μερικοί εδώ! με τον Νικ ( και δεν χωράει καμία συζήτηση όσο και να εκτιμάει κάποιος τον Καλάθη συνολικά ) ....θέλω να πω ότι τα σουτ που ρίχνει είναι σχεδόν πάντα αμαρκάριστα και σε αυτά έχει ποσοστό μικρότερο του 30% , το οποίο είναι απαράδεκτο για επαγγελματία αθλητή (πόσο μάλλον για παίκτη που παίζει σε μεγάλη ομάδα και στην θέση 1). Κάπως έτσι και ενώ οι αντίπαλοι ποντάρουν ότι δεν έχει τα κάκαλα να το ρίξει! και φέτος φαίνεται ακόμα περισσότερο αυτό! πάνε και δίνουν βοήθεια στην ρακέτα σε άλλους παίκτες που θα είχα πρόβλημα στο 1vs1.

Γνώμη μου είναι όμως, ότι τα πράγματα θα αλλάξουν όταν μπει στην εξίσωση και ο Τζειμς! γιατί ναι μεν καλό είναι το κοντρόλ game του Νικ αλλά χρειάζεται και μια δώσει τρέλας που δεν την έχει και ενός ακόμα καλού περιφερικού σουτέρ για να ανοίγουν και οι άμυνες. ( Χθες τα σουτ τα έβαλε ο ΚC αλλά δεν μπορείς να ποντάρεις ότι συνέχεια θα έχει βρωμόχερο. ο Φελντέιν ναι μεν είναι τίμιος αλλά στα δύσκολα ξέρουμε ότι δεν μπορεί και ο Παπάς χρειάζεται να ηρεμήσει γιατί καμία φορά παίζει άναρχα και δεν έχει καμία ιδέα από οργάνωση ....είναι μεγάλο πρόβλημα στον Παναθηναικό ότι δεν παίρνει πόντους από εκείνη την θέση! ( και πριν πει κανένας βάζει 12π πόσους θέλεις να βάλει ...ας έβαζες τον Σπανούλη σε εκεί την θέση και ας σκεφτεί με πόσους θα τελείωνε το παιχνίδι, 25? .. 30?)



Και κάτι ακόμα ...Φέτος αν ο προπονητής καταφέρει και πάρει αυτό που πρέπει από τον κάθε παίκτη ξεχωριστά ..πιθανότατα να καλύψει αυτήν την αδυναμία. Αλλά αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο ότι η ομάδα έκανα σοβαρές προσθήκες το καλοκαίρι. Ας ελπίζουμε για το καλύτερο.
Αισθησιακός
Ιεροσυλια να θεωρειται ηγετης της ομαδας οταν εχουν περασει απο αυτην παικτες οπως, αλβερτης μποντιρογκα διαμαντιδης κλπ. Ας μαθει πρωτα να σουταρει κανενα τριποντο, διοτι καλες οι ασσιστ και τα κλεψιματα αλλα τα ματς τα κερδιζεις με μεγαλα σουτ.
Manimal
Aν ο Καλάθης είχε σουτ δεν θα το κουνούσε από το ΝΒΑ και δεν θα ερχόταν στον Παναθηναϊκό.
desdenova13
QUOTE(Αισθησιακός @ Jan 8 2017, 15:18 ) *
Προσπαθησε καλυτερα εσυ να με διαψευσεις.


Ας προσπαθήσω εγώ.

17 πόντοι με 6/7 δίποντα και 5/7 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο κι έξι ριμπάουντ σε 27 λεπτά στον ημιτελικό με τη Σιένα το 2011 για παράδειγμα. shot.gif shot.gif shot.gif
Dreamerpanos
QUOTE (desdenova13 @ Jan 8 2017, 16:26 ) *
Ας προσπαθήσω εγώ.

17 πόντοι με 6/7 δίποντα και 5/7 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο κι έξι ριμπάουντ σε 27 λεπτά στον ημιτελικό με τη Σιένα το 2011 για παράδειγμα. shot.gif shot.gif shot.gif


Αυτό είναι παλιό.

Ως γνωστόν ότι δεν μας συμφέρει έχει ημερομηνία λήξης την αμέσως επόμενη ημέρα από την τέλεσή του.

Δώστου άλλο παράδειγμα μπας και(που δεν).....
desdenova13
QUOTE(Dreamerpanos @ Jan 8 2017, 16:30 ) *
Αυτό είναι παλιό.

Ως γνωστόν ότι δεν μας συμφέρει έχει ημερομηνία λήξης την αμέσως επόμενη ημέρα από την τέλεσή του.

Δώστου άλλο παράδειγμα μπας και(που δεν).....


Πρώτος τελικός, Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός, Σεζόν 2015-16 με τελική νίκη του Παναθηναϊκού 81-83, πρώτος σκόρερ με 16 π. , πρώτος στα ριμπ. με 8 και πρώτος στις ασίστ με 8 επίσης... shot.gif shot.gif shot.gif
shtarkws
+1 φαουλ αισθησιακος, κανονισμός 13
Αισθησιακός
QUOTE (desdenova13 @ Jan 8 2017, 16:37 ) *
Πρώτος τελικός, Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός, Σεζόν 2015-16 με τελική νίκη του Παναθηναϊκού 81-83, πρώτος σκόρερ με 16 π. , πρώτος στα ριμπ. με 8 και πρώτος στις ασίστ με 8 επίσης... shot.gif shot.gif shot.gif

Θα ηθελα σε παρακαλω να μου παραθεσεις τα στατιστικα του νικ σε ολη την σειρα με τον οσφπ και σε ολη την σειρα των πλευ οφφ με την λαμποραλ. Εκει αν δεν κανω λαθος ειχε 0% στα τριποντα με 0/10 στα τρια ματς.
A.CAB
QUOTE(Αισθησιακός @ Jan 8 2017, 19:18 ) *
Θα ηθελα σε παρακαλω να μου παραθεσεις τα στατιστικα του νικ σε ολη την σειρα με τον οσφπ και σε ολη την σειρα των πλευ οφφ με την λαμποραλ. Εκει αν δεν κανω λαθος ειχε 0% στα τριποντα με 0/10 στα τρια ματς.


Συγνώμη που παρεμβαίνω απλά για να βοηθήσω το φίλο στο ψάξιμο.

Στους περσινούς τελικούς λοιπόν σε όοολη τη σειρά (τότε που δεν ήξερε ο Πεδουλάκης πως να τον χρησιμοποιήσει ντε...) είχε μ.ο. 12,8 πόντους-7 ριμπάουντ-5,3 ασιστ-2,5 κλεψίματα και 2 λάθη.... Μόνο εξαφανισμένο δεν τον λες. Τιραμόλα θα έλεγα.

Στη σειρά με τη Λαμποράλ ήταν χάλια. Ορίστε τα στατιστικά του http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2015

Για μπόνους όμως ας δούμε και τι έκανε στα 21 προς 22 σε πλέι οφ και Φ4 (τα λες και κρίσμα)
http://www.euroleague.net/competition/play...0#!E2010_FF

Και για υπενθύμιση τι κάνει στη φετινή Ευρολίγκα (όπου το παιχνίδι στο ΣΕΦ δεν ήταν πιο κρίσμο απ' ότι αυτό στο ΟΑΚΑ για παράδειγμα όπου είχε 16 πόντους και 9 ασιστ, ούτε απ' αυτό ενάντια στη Ρεάλ ή τη Φενέρ ή την ΤΣΣΚΑ).
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2016
back2back
Ο Καλάθης δεν έχει σουτ και με δεδομένο ότι στην Ευρώπη δεν υπάρχουν κενοί χώροι το καθιστούν μεγάλο ντισαβαντάζ, ιδίως στα κρίσιμα παιχνίδια. Πολλοί τον συγκρίνουν με τον Παπαλουκά, ναι αλλά όταν έπαιζε ο Τεό οι ομάδες αγωνίζονταν με σέντερ δεινόσαυρους, οπότε μπορούσε να τους παίξει στα πόδια, κόντρα σε αθλητικά πεντάρια τα πράγματα δυσκολεύουν. Φέτος πάντως κάνει πολύ καλή χρονιά, αν και στο Σεφ ο Σφαιρό τον διάβασε καλά και τον εγκλώβισε

nikolas12
QUOTE(back2back @ Jan 8 2017, 19:36 ) *
Ο Καλάθης δεν έχει σουτ και με δεδομένο ότι στην Ευρώπη δεν υπάρχουν κενοί χώροι το καθιστούν μεγάλο ντισαβαντάζ, ιδίως στα κρίσιμα παιχνίδια. Πολλοί τον συγκρίνουν με τον Παπαλουκά, ναι αλλά όταν έπαιζε ο Τεό οι ομάδες αγωνίζονταν με σέντερ δεινόσαυρους, οπότε μπορούσε να τους παίξει στα πόδια, κόντρα σε αθλητικά πεντάρια τα πράγματα δυσκολεύουν. Φέτος πάντως κάνει πολύ καλή χρονιά, αν και στο Σεφ ο Σφαιρό τον διάβασε καλά και τον εγκλώβισε


Καλά στο ΣΕΦ ήταν απροετοίμαστος ο Καλάθης, είχε περάσει ίωση και γενικότερα έκανε ένα κακό ματς, ενώ τον τελευταίο καιρό ήταν εντυπωσιακός. Συμφωνώ σε αυτό με το σουτ όσον αφορά την Ευρώπη και τον Παπαλουκά. Αν και ο Καλάθης έχει δείξει ότι αν τον αφήσεις, θα σε τιμωρήσει και κρίσιμο να είναι το σημείο (π.χ. πέρυσι στο εκτός με την Karsiyaka).
Πέρυσι στον πρώτο τελικό, ο Σφαιρό είχε βάλει τον Σπανούλη να τον μαρκάρει, τον είχε ξεχάσει 1-2 φορές στο τρίποντο και στο δίποντο δεν μάρκαρε σωστά, σε σημείο που αν έβλεπε κάποιος πρώτη φορά τον Καλάθη, θα νόμιζε ότι είναι ένας καλός και σταθερός σουτέρ.
Γνώμη μου είναι ότι κακώς υπάρχει γκρίνια για τον Νικ, το παιδί παίζει φοβερή άμυνα, μοιράζει ασίστ και είναι ένας προπονητής μέσα στο γήπεδο. Καλούς σουτέρ έχει ο Παναθηναϊκός σε όλες τις θέσεις (James, Feldeine, Rivers, Singleton ακόμα και Παππάς, Nichols, Μπουρούσης, Gabriel θεωρητικά), ας τα βάζουν αυτοί και ας αφήνουν την οργάνωση και τα υπόλοιπα στον συνονόματο.
bodiroga10
QUOTE (back2back @ Jan 8 2017, 19:36 ) *
Ο Καλάθης δεν έχει σουτ και με δεδομένο ότι στην Ευρώπη δεν υπάρχουν κενοί χώροι το καθιστούν μεγάλο ντισαβαντάζ, ιδίως στα κρίσιμα παιχνίδια. Πολλοί τον συγκρίνουν με τον Παπαλουκά, ναι αλλά όταν έπαιζε ο Τεό οι ομάδες αγωνίζονταν με σέντερ δεινόσαυρους, οπότε μπορούσε να τους παίξει στα πόδια, κόντρα σε αθλητικά πεντάρια τα πράγματα δυσκολεύουν. Φέτος πάντως κάνει πολύ καλή χρονιά, αν και στο Σεφ ο Σφαιρό τον διάβασε καλά και τον εγκλώβισε

Πάντως ο Παπαλουκάς ποτέ δεν τελείωσε χρονιά στην Ευρωλίγκα με διψήφιο αριθμό πόντων

Αντίθετα ο Καλάθης φέτος έχει μ.ο 13.6 πόντους στην Ευρωλίγκα

Γενικά ο Καλάθης κάνει εκπληκτική χρονιά αλλά το παιδί έχει ψυχολογικά. Μια χαρά ξεκινησε και στο ΣΕΦ αλλά όταν πηγαίνει και κάνει 0/2 βολές στην 1η περίοδο και 1 αμαρκάριστο τρiποντο air ball έχει τελειώσει το παιχνίδι γι αυτόν...

Ο Καλάθης παικτικά για μένα δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τον Παπαλουκά εκτός από τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα που εμφάνιζε ο τελευταίος στα κρίσιμα παιχνίδια(τουλάχιστον μέχρι να επιστρέψει στον Ολυμπιακό)
back2back
QUOTE(bodiroga10 @ Jan 8 2017, 20:15 ) *
Πάντως ο Παπαλουκάς ποτέ δεν τελείωσε χρονιά στην Ευρωλίγκα με διψήφιο αριθμό πόντων

Αντίθετα ο Καλάθης φέτος έχει μ.ο 13.6 πόντους στην Ευρωλίγκα

Γενικά ο Καλάθης κάνει εκπληκτική χρονιά αλλά το παιδί έχει ψυχολογικά. Μια χαρά ξεκινησε και στο ΣΕΦ αλλά όταν πηγαίνει και κάνει 0/2 βολές στην 1η περίοδο και 1 αμαρκάριστο τρiποντο air ball έχει τελειώσει το παιχνίδι γι αυτόν...

Ο Καλάθης παικτικά για μένα δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τον Παπαλουκά εκτός από τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα που εμφάνιζε ο τελευταίος στα κρίσιμα παιχνίδια(τουλάχιστον μέχρι να επιστρέψει στον Ολυμπιακό)


Δεν γράφω πουθενά ότι ο Παπαλουκάς είναι καλύτερος, ούτε συμφωνώ ότι ήταν μεγαλύτερη προσωπικότητα, απλά πλέον αν δεν έχεις σουτ θα έχεις πρόβλημα στα παιχνίδια που κρίνονται στο τέλος
PARISINOS
Να μαι και εγωωω!! biggrin.gif cool.gif

Λοιπον δυο τρια πραγματακια τα οποια έχω ηδη πει αλλα θα τα επαναλάβω.

Πρωτος μυθος οτι ο καλαθης δεν κανει για τα κρισιμα!
Παραπέμπω σε όλη τη σειρα με τη μπαρτσελονα αλλα και στο φαιναλ 4 του 2011.
Στο 4ο και τελευταιο τελικο εναντια στον ΟΣΦΠ την ιδια χρονια (16π/6ρ/11ασ ).
Στο μπαζερ μπιτερ με τη μπαμπεργκ φετος, στο game winner τριποντο με την καρσιγιακα περσυ και αλλα πολλα που βαριεμαι να απαριθμισω!

Δευτερος οτι ο καλαθης δεν εχει σουτ.
Φετος με πανω απο 4 προσπαθειες ανα αγωνα είχε μεχρι και πριν το παιχνιδι με ΟΣΦΠ( στο οποιο επανήλθε απο τραυματισμο ) είχε 35 τοις εκατο στα τριποντα. Μεχρι και ετσι εχει 33+. Μαλιστα μεχρι και πριν απο 2-3 αγωνιστικες, ηταν απο τους μονους παιχτες της ευρωλιγκας με τουλαχιστον ενα ευστοχο τριποντο ανα παιχνιδι.
Σουτερ δεν τον λες, ουτε ομως και ασουτο οπως διαδιδεται.

Το παιδι αυτο ειχε 14 ποντους μεσο ορο στην ευρωλιγκα (θυμιζω οτι το ταβανι του ΔΔ ηταν 12,5 και του σπανουλη που ειναι απο τους καλυτερους σκορερ της ευρωλιγκα, γυρω στους 15,5, βαριεμαι να ψαχνω), 5 ριμπαουντ και 7 ασσιτ, εχει βαλει μπαζερ μπιτερ, εχει χασει το τριπλ νταμπλ 4-5 φορες φετος για μερικα ριμπαουντ η ασσιστ και μολις εκανε μια κακιστη εμφανιση στην οποια φαινοταν οτι απλα δεν ηταν στο κλιμα του παιχνιδιου (ειτε λογω της ιωσης ειτε οτιδηποτε) αρχισαν παλι τα οργανα.

Επαναλαμβανω λοιπον για χιλιαστη φορα. Ο καλαθης ειναι παιχταρας. Τον ηγετη τον πλαισιωνεις με παιχτες που να μπορουν να καλυψουν τις αδυναμιες του. Ο παπαλουκας φαινοταν καλυτερος οχι γιατι επαιζε εναντια σε δεινοσαυρους αλλα επειδη ειχε φροντισει ο μεσινα και ειχε στο 2 τον λαγκντον, στο τρια τον σισκα , και στο 4 τον σμοντις και στο 5 αντερσεν. Τους καλυτερους σουτερ σε ολη την ευρωλιγκα στη θεση τους.

Υ.Γ. Και ενα υστερογραφο για να γελασουμε. Οπως ειχα κανει την προβλεψη πριν γυρισει ο καλαθης για την αντιμετωπιση που θα εχει απο μεριδα φιλαθλων λογω των λαθων που θα γινουν στο σχεδιασμο, σκεφτομαι απο τωρα τι αντιμετωπιση θα εχει ο αντετοκουμπο οταν θα αρχισει η γκρινια αν αποτυχει η εθνικη (πολυ πιθανο με το κακιστο spacing που θα εχουμε αφου βασικη μας 5αδα ειναι οι καλαθης, γιαννης , πριντεζης και κουφος). Εχει να πεσει γελιο, οταν θα προσπαθουμε να βγαλουμε λιγο το γιαννη κλπ! Απο εδω τη βλεπω τη φαση...Φερτε ποπκορν!
G-arenas
μαγκες μην προσπαθειτε να δωσετε επιχειρηματα για το ποσο παιχταρα ειναι ο καλαθης, αυτο οσοι ξερουν μπασκετ το ξερουν ολοι. και αυτο φαινεται ακομα περισσοτερο απο το πως παιζει η ομαδα χωρις αυτον. σε ολες τις κατηγοριες ειναι εξαιρετικος και στις πρωτες θεσεις σε ολη την ευρωλιγκα. αν ειχε και εναν ακομα παικτη μαπ να παιζει πικ εν ρολ θα ειχε κανει και ρεκορ ευρωλιγκας στις ασιστ.

το μονο προβλημα που εχει ειναι οι βολες. κανενα αλλο προβλημα δεν εχει σαν παικτης. ακομα και στο τριποντο μια χαρα ποσοστο εχει και ας μην ειναι καθολου αξιοπιστος.

για μενα τρωει ολα τα πυρα μονο και μονο επειδη εχει πολυ κακο μηχανισμο στο σουτ του. αν ειχε λιγο πιο ομορφο στυλ στο σουτ δεν θα ελεγε τιποτα κανενας. π.χ σκεφτειτε τον χακετ ο οποιος πανω κατω ιδια ποσοστα εχει με καλαθη αλλα λογο του οτι εχει σχετικα ομορφο μηχανισμο στο σουτ τον δεν τον λενε ασουτο οπως τον καλαθη.

παντως το να εχει μια ομαδα εναν τετοιο παικτη που κανει κυριολεκτικα τα παντα, ειναι ο κορυφαιος σε παρα πολλες κατηγοριες, να εχει κανει μερικα απιστευτα ματς και μεις να τον βριζουμε, ε καταλαβαινεις τι μπασκετικο επιπεδο εχουμε σαν χωρα.
Zoys
QUOTE(PARISINOS @ Jan 9 2017, 16:48 ) *
Δευτερος οτι ο καλαθης δεν εχει σουτ.
Φετος με πανω απο 4 προσπαθειες ανα αγωνα είχε μεχρι και πριν το παιχνιδι με ΟΣΦΠ( στο οποιο επανήλθε απο τραυματισμο ) είχε 35 τοις εκατο στα τριποντα. Μεχρι και ετσι εχει 33+. Μαλιστα μεχρι και πριν απο 2-3 αγωνιστικες, ηταν απο τους μονους παιχτες της ευρωλιγκας με τουλαχιστον ενα ευστοχο τριποντο ανα παιχνιδι.
Σουτερ δεν τον λες, ουτε ομως και ασουτο οπως διαδιδεται.

Όσον αφορά το σουτ του Καλάθη το ποσοστό δεν μπορεί να πει την αλήθεια από τη στιγμή που τα περισσότερα από τα τρίποντα που παίρνει είναι ελεύθερα. Ένας από τους κορυφαίους παίκτες της λίγκας και ηγέτης στην ομάδα του, ο Llull σουτάρει με 30% φέτος. Ποιος ο Llull. Και ο λόγος δεν είναι ότι είναι στα ίδια με τον Καλάθη στην ικανότητα, αλλά οι διαφορετικές άμυνες που αντιμετωπίζουν. Στον Καλάθη φοβούνται τη δημιουργία και τα δίποντα γι' αυτό και σχεδόν όλοι οι προπονητές προτιμούν να τζογάρουν το σουτ του. Στον Llull πάλι ξέρουν ότι αν παίξουν μια τέτοια άμυνα είναι καταδικασμένοι.
irving
QUOTE(G-arenas @ Jan 9 2017, 17:02 ) *
για μενα τρωει ολα τα πυρα μονο και μονο επειδη εχει πολυ κακο μηχανισμο στο σουτ του. αν ειχε λιγο πιο ομορφο στυλ στο σουτ δεν θα ελεγε τιποτα κανενας. π.χ σκεφτειτε τον χακετ ο οποιος πανω κατω ιδια ποσοστα εχει με καλαθη αλλα λογο του οτι εχει σχετικα ομορφο μηχανισμο στο σουτ τον δεν τον λενε ασουτο οπως τον καλαθη.

συμφωνω σε ολα. και το παραπανω το ειχα αναφερει και γω. ο καλαθης εντωμεταξυ εχει λιγο χειροτερο ποσοστο καριερας απο τον χακετ (τη φετινη σεζον αρκετα καλυτερο) ενω εχει και καλυτερο ποσοστο και απο τον ζηση.
η μηχανικη του σουτ χτυπαει στο ματι
Αισθησιακός
Κανεις δεν ειπε οτι ο Νικ ειναι κακος παικτης. Απλα δεν ειναι ο ηγετης που προσπαθουν να τονβαφτισουν ολοι.
xomitsious
QUOTE (Αισθησιακός @ Jan 9 2017, 17:32 ) *
Κανεις δεν ειπε οτι ο Νικ ειναι κακος παικτης. Απλα δεν ειναι ο ηγετης που προσπαθουν να τονβαφτισουν ολοι.


Λαθος και στα δυο κατα τη γνωμη μου. Και κακο παιχτη τον εχουν πει (ακομα και δημοσιογραφοι), και σε αυτον τον ΠΑΟ ο Καλαθης ειναι αναμφιβολα ο ηγετης του.

acielaw
Σε ολα τα θετικα που κατα καιρους εχετε αναφερει για τον Καλαθη σας προσθετω και δυο που δεν βλεπουν πολλοι.
1. Ακουραστος:μπορει να παιζει 35 Λεπτα Μ.Ο και να μην Κλαταρει, για ολη τη σεζον! Οχι δεν θα κουραστει, δεν θα σκασει! Γιαυτο δεν πηρατε και guard.

2. δεν τραυματιζεται ποτε!

Απλα ορισμενοι για να τον βαφτισετε ηγετη θελετε να βαζει και τα σουτακια και να φτανει 15-20ποντους... ΚΑΚΩΣ!
Ειναι Ηγετης.

edit, τωρα που το σκεφτομαι, Ο Τυπος ειναι τελειος, δηλαδη μονο για μερικους τελειομανεις, το μονο που μπορει να κανει ειναι να βελτιωσει λιγο τις βολες ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
Miro
Είναι από τους αγαπημένους μου παίχτες ever αλλά δεν μπορώ να μην το πω.
Στο τόπικ του σημερινού ματς έφαγε κράξιμο, και καλώς το έφαγε. Είναι γατί, airball στις βολές κτλ. Δεν νομίζω ότι είναι γατί. Δυστυχώς, στα χρόνια που παίζει, είναι από τους χειρότερους σουτέρ βολών που θυμάμαι. Και καλά το τρίποντο, έχει βαθμό δυσκολίας. Αλλά οι βολές? Δεν είναι το πιο εύκολο κομμάτι της δουλειάς ενός επαγγελματία μπασκετμπολίστα? Είναι δυνατόν να μην το έχει δουλέψει καθόλου τόσο καιρό?
Έχουμε και λέμε:
Φέτος 77ος (τελευταίος) με το ανεκδιήγητο 45,45% κάτω από DORSEY, HINES, VESELY, TYUS, TOMIC και το δικό μας τον Αλεσάντρο.
Το 2016 102ος με 56,82% πάνω μόνο από GIST, ERDEN, HENDRIX, VESELY, TYUS
Το 2012 80ος (τελευταίος) με 50%
Το 2011 διασώθηκε με 69,2% αλλά με λίγες προσπάθειες 18/26 και δεν τον βάζει στην κατάταξη
Το 2010 πάλι εκτός κατάταξης με λίγες προσπάθειες 10/22 και θλιβερό ποσοστό 45,5% θα ήταν από τελευταίους, μόνο τον Peker βλέπω με 45,24%.
Και στο ΝΒΑ δεν ήταν καλύτερα τα ποσοστά: 58,1% στην κανονική περίοδο και 37,5% στα playoff.
Μόνο στο κολλέγιο πέρναγε το 70% και σε κάποια τουρνουά της εθνικής.
Δεν γίνεται ρε παιδί μου αυτό. 5.000 σουτ μετά από κάθε προπόνηση, τίποτα άλλο....
ghetto13
το θεμα τον βολων ειναι το μοναδικο που θα κατηγορησω τον καλαθη, γιατι ειναι ανεκδιηγητο για guard να χει 45% στις βολες..
οσον αφορα τα υπολοιπα, ο καλαθης δυστυχως ειναι ατυχος γιατι παιζει εδω και 1,5 χρονο 35λεπτα συνεχομενα κανοντας τα ολα με αποτελεσμα να τα φτισει...λογικο ηταν..ειναι ατυχος ομως γιατι πχ στην τσσκα ο τεοντοσιτς ξεκουραζεται 3 βδομαδες μονο και μονο με τον φοβο του τραυματισμου..
οκ στον παναθηναικο δεν γινεται να ξεκουραζουμε παικτες για καιρο γιατι αλλο το budget της τσσκα, αλλα θα μπορει να ξεκουραζεται μες στο ματς..αλλα πως να το ξεκουρασεις οταν η ομαδα δεν εχει δευτερο ασσο??
επισης ειναι ατυχος ο καλαθης γιατι αυτη την στιγμη στον παγκο καθεται ενας επικινδυνος τυπος οχι μονο για τον παναθηναικο αλλα και για τον ιδιο τον καλαθη...αυτος ο ισπανος τον βαζει να παιζει με τον james, να καβαλα την μπαλα ο αμερικανος και να βγαινει στο τριποντο να σουταρει ο καλαθης..ημαρτον!! απο τα 100 συστηματα που εχει δεν μπορει να βγαλει καποιο αλλο εκτος απο τον james να κουβαλα την μπαλα και τον καλαθη να σουταρει τριποντο??
spysta
Dear Nick, εισαι αρχηγος μιας ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ομαδας ... ΜΗΝ πουλας φτηνο και ευτελες οπαδιλικι.
Μην ακολουθεις εμπρηστικες τακτικες αναλογες του προεδρου σου.

Πικαρε .. αλλα με εξυπνο και ωραιο τροπο. wink.gif

ghetto13
QUOTE (spysta @ Jul 2 2017, 00:15 ) *
Dear Nick, εισαι αρχηγος μιας ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ομαδας ... ΜΗΝ πουλας φτηνο και ευτελες οπαδιλικι.
Μην ακολουθεις εμπρηστικες τακτικες αναλογες του προεδρου σου.

Πικαρε .. αλλα με εξυπνο και ωραιο τροπο. wink.gif



δικιο εχεις! ειδικα αν βγαλεις και το "σου" διπλα απο τον προεδρο...

Click to view attachment

επισης περιμενω να δω αρθρα και σχολια δημοσιογραφων για ποοοοσο καλο παιδι ειναι ο καλαθης και για το οτι ηταν ενα λαθος που ομως επειδη ειναι ποοοοολυ καλο παιδι θα πρεπει να ξεχαστει και ουτε καν να αναφερεται, οπως εγινε και στην περιπτωση του παπανικολαου με την μπουνια στον σιγκλετον επειδη εχασε το πρωταθλημα (φυσικα και κανω πλακα γιατι τετοια θετικα σχολια ανεβαινουν μονο οταν προκειται για παικτες αλλης ιστορικης ομαδας)
spysta
Κακως εκανε την συγκεκριμενη χειρονομια ο Παναγιωτης.
Δεν το συζηταμε αυτο.
Εντουτοις δεν θα μπω καν σε διαδικασια συγκρισης ενος περιστατικου μεσα στο γηπεδο με φουλ ενταση που τον επιασε ικογκνιτο η καμερα (οπου ΟΛΟΙ εχουμε κανει κατι αντιστοιχο) με ενα νηφαλιο εμπρηστικο στοχευμενο ποσταρισμα σε προσωπικο λογαριασμο.

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ
Πολυ πιο βαρυ του Καλαθη και εμπρηστικο.
Δειχνει ασεβεια και πουλαει φτηνο οπαδιλικι.




ΥΓ.πανε τοσα χρονια απο τον Αγγελοπουλο τοτε και δεν νομιζω οτι εχει δωσει ποτε αλλοτε εμπρηστικη αφορμη. Οι αφοι ουτε ειρωνευονται ουτε χλευαζουν ουτε απειλουν σε ινσταγκραμς. Να ξερουμε και τι λεμε κι ολας
geogian13
QUOTE(spysta @ Jul 2 2017, 01:16 ) *
Κακως εκανε την συγκεκριμενη χειρονομια ο Παναγιωτης.
Δεν το συζηταμε αυτο.
Εντουτοις δεν θα μπω καν σε διαδικασια συγκρισης ενος περιστατικου μεσα στο γηπεδο με φουλ ενταση που τον επιασε ικογκνιτο η καμερα (οπου ΟΛΟΙ εχουμε κανει κατι αντιστοιχο) με ενα νηφαλιο εμπρηστικο στοχευμενο ποσταρισμα σε προσωπικο λογαριασμο.

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ
Πολυ πιο βαρυ του Καλαθη και εμπρηστικο.
Δειχνει ασεβεια και πουλαει φτηνο οπαδιλικι.




ΥΓ.πανε τοσα χρονια απο τον Αγγελοπουλο τοτε και δεν νομιζω οτι εχει δωσει ποτε αλλοτε εμπρηστικη αφορμη. Οι αφοι ουτε ειρωνευονται ουτε χλευαζουν ουτε απειλουν σε ινσταγκραμς. Να ξερουμε και τι λεμε κι ολας

Ο dpg7000 τουλάχιστον δεν έχει παραδώσει το ΟΑΚΑ στα χουλιγκάνια για να διακόπτουν τα παιχνίδια όποτε χάνουμε όπως κάνουν τα καλά παιδιά.Το να θεωρείς οτι μόνο ο DPG τραβάει το σχοινί όλα αυτά τα χρόνια είναι υποκριτικό.
Dreamerpanos
Παιδιά καλύτερα ας το σταματήσουμε εδώ. Νομίζω οι δημοσιογράφοι,άρα και η κοινή γνώμη έχουν αποφασίσει ποια θα είναι εσαεί τα καλά παιδιά και ποια τα κακα,ποιοι είναι οικογένεια και ποιοι σκορποχωρι .

Δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό,όσο και να συζητάμε και να διαφωνούμε. Δεν έχει νόημα η συζήτηση.

Υ.Γ. Εννοείται πως αυτό που έκανε ο Καλάθης είναι κατακριτέο για να μην παρεξηγηθω.
spysta
QUOTE(geogian13 @ Jul 1 2017, 23:43 ) *
Ο dpg7000 τουλάχιστον δεν έχει παραδώσει το ΟΑΚΑ στα χουλιγκάνια για να διακόπτουν τα παιχνίδια όποτε χάνουμε όπως κάνουν τα καλά παιδιά.Το να θεωρείς οτι μόνο ο DPG τραβάει το σχοινί όλα αυτά τα χρόνια είναι υποκριτικό.

Δεν θεωρω οτι φταιει μοναχα ο ντιπιτζι!

Οι Αγγελοπουλοι δεν εχουν παραδωσει το ΣΕΦ στα χουλιγκανια.
Και αυτο διοτι ΔΕΝ εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με αυτους .. η 7 ειναι οκ με Βαγγελη .. οχι με αφους ..διοτι απο αφους μεροκαματα δεν εχει δει.
..εξου και η απουσια της 7 απο τα περισσοτερα ματς του ΟΣΦΠ στο ΣΕΦ
Εξου και οι αθλιοτητες με τα ματς που δεν εχουν τελειωσει ..
αυτα ειναι τα αντιποινα και η τιμωρια στους αφους απο τα χουλιγκανια.

Μην γραφεις για πραγματα που δεν γνωριζεις φιλε μου.
Φιλικα smile.gif

Το τραβηξαμε ομως .. εδω ειναι το τοπικ του Καλαθη
djibriliant
Είμαι απο αυτούς που δεν βρισκούν ιδιαιτερα αστεια τετοια ποστ αλλά ταυτόχρονα δεν πιστεύω οτι ειναι και κατι τραγικό. Θεωρούσα γελοιο το θεμα με τον Χακετ που εκανε χαβαλε εχοντας πιει το ποτό του οπως θεωρουσα αστεια και την τιμωρια του γκιστ. Τώρα για γιαννακοπουλο-αγγελοπουλους θεωρω ασκοπη την κουβεντα γιατι οι περισσοτεροι ειναι απολυτοι οτι η δικη τους διοικηση ειναι η καλύτερη. Και κάτι ακομη για να μην ξεχνιομαστε τσακωμοι-τρολαρισματα εκατερωθεν αλλα το 12 εντελως τυχαια αποφάσισαν ολοι να ριξουν τα μπατζετ.
villiskabas
τι ειπε ο καλαθης? αυτο με την χειρονομια??

χαχα καλα χιουμορ κανει επειδη εδω στην ελλαδα εχουμε χασει εντελως το χιουμορ μας δεν σημαινει οτι οι ξενοι γτ ξενος ειναι στην παιδεια λειτουργουνε και σκεφτονται σαν τα ζωαδια τα δικα μας

ο χουλιγκανισμος και εμπριστηκες δηλωσεις κτλ δεν υφιστανται καν στο λεξιολογιο τους


οπως και τοτε που μας εδειξε ο σπανουλης τα αυτια του σιγα το πραμα καλα εκανε απλα εδω εχουμε χασει καθε μετρο και αρπαζομαστε με το παραμικρο αλλα δυστυχως μονο εκει που μας παιρνει μην το παω πολιτικα ειναι οφ τοπικ αλλα καταλαβατε
j-kidd13
Μvp της stoiximan basket league o Νικ...

http://www.eurohoops.net/el/heba-el/475389...utm_content=PAO
Miro
Ε καλά τώρα. Ο κόσμος δεν ξέρει μπάσκετ. Οι προπονητές είναι ταβερνιαρηδες. Οι δημοσιογράφοι τον ψήφισαν που έχει τα κονε. Αφού το παλικάρι είναι ασουτο.... rolleyes.gif
sni79per
Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού αναδεικνύεται για δεύτερη σερί χρονιά και τρίτη συνολικά καλύτερος αμυντικός. Ο αρχηγός του τριφυλλιού είχε αναδειχθεί και την περασμένη σεζόν, με την επιστροφή του στο ελληνικό πρωτάθλημα ύστερα από τρία χρόνια.

Ο 28χρονος ήταν πρώτος σε δύο ψηφοφορίες για τον καλύτερο αυντικό για την σεζόν 2016-17. Σε εκείνη των εκπροσώπων των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης με 17 ψήφους έναντι 14 του Κώστα Παπανικολάου του Ολυμπιακού και του κοινού με ποσοστό 19,61% (269 ψήφους) έναντι 10,42% (143) που συγκέντρωσε ο δεύτερος Βαγγέλης Μάντζαρης των «ερυθρόλευκων».

Στην ψηφοφορία των προπονητών και των αρχηγών των 14 ΚΑΕ ο Καλάθης ήταν δεύτερος σε προτιμήσεις με 7 με τον Παπανικολάου να είναι πρώτος με 8.
Dreamerpanos
Ρε δεν μας παρατάτε με τον άσχετο δημοσιοσχετίστα μωρέ?

Εγώ λέω να τον διώξουμε και να φέρουμε 2μετρο άσο με 10 πόντους μέσο όρο,4 ριμπάουντ,6 ασσίστ και 1,5 κλέψιμο. Oh wait...!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.