Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Υπερτιμημενες αξιες
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Pages: 1, 2
il postino
QUOTE(duncan21 @ Mar 14 2011, 23:28 ) *
Μονο το Ναβαρο μπορω να δεχτω ως καλυτερο.Οι αλλοι ειναι ΠΟΛΥ πισω.Ακομα και ο Τσιλντρες...

Την εχουμε κανει απειρες φορες την ιδια συζητηση για το Μιλος.Ο τυπακος περυσι επαιξε τρελο μπασκετ και με την εθνικη και με τον Οσφπ.Υπερκαλυπτε τις οποιες αμυντικες του αδυναμιες με το απιστευτο επιθετικο ταλεντο του.Αυτη ειναι η αποψη μου(νομιζω και των περισσοτερων εδω μεσα χωρις να ευλογω τα γενια μου)...

τις οποιες αμυντικες αδυναμιες του? μα μια αδυναμια ειναι απο μονος του ο μιλος στην αμυνα!!! δεν κανει τιποτα σωστα , μα τιποτα!!

με το απιστευτο επιθετικο ταλεντο του!!εδω συμφωνω αλλα ελα που δεν το καταθετει συνεχεια!! συν τοις αλλοις αυτο το απιστευτο επιθετικο ταλεντο του τον εχει κανει να νομιζει οτι ειναι ο λαρυ μπερντ και βαραει απο οπου βρει οποτε μπορει!

ειναι καλος παικτης ο τεοντοσιτς και το νεαρο της ηλικιας του (που στη θεση του παιζει πολυ μεγαλο ρολο) μας προιδεαζει για πολυ μεγαλα πραγματα στο μελλον.μεχρι εκει ομως, για μενα.

το οτι ειναι αποψη σου το σεβομαι, το οτι ειναι αποψη των πολλων δε μου λεει τιποτα.
T.W.Is.M.
QUOTE(duncan21 @ Mar 15 2011, 00:28 ) *
Μονο το Ναβαρο μπορω να δεχτω ως καλυτερο.Οι αλλοι ειναι ΠΟΛΥ πισω.Ακομα και ο Τσιλντρες...

Την εχουμε κανει απειρες φορες την ιδια συζητηση για το Μιλος.Ο τυπακος περυσι επαιξε τρελο μπασκετ και με την εθνικη και με τον Οσφπ.Υπερκαλυπτε τις οποιες αμυντικες του αδυναμιες με το απιστευτο επιθετικο ταλεντο του.Αυτη ειναι η αποψη μου(νομιζω και των περισσοτερων εδω μεσα χωρις να ευλογω τα γενια μου)...


Ειναι παντως περιεργο οτι περσι εκανε μια τοσο καλη σεζον εχοντας μεγαλους παιχτες διπλα του(που απ τη μια τον βοηθουσε να τους αξιοποιει, απ την αλλη θα μπορουσαν να του παρουν αρμοδιοτητες και να του μειωσουν τις επιδοσεις), ενω φετος που η ποιοτητα της ομαδας δεν ειναι ιδια, δεν ειναι καλος.Ακομα περισσοτερο οταν εχει δειξει οτι αποδιδει καλυτερα σε καθεστως αγωνιστικης ελευθεριας εως ασυλιας.
Ακομα πιο περιεργο ειναι το οτι ο Ολυμπιακος εχει καταφερει να βρισκεται εκει που βρισκεται παιρνοντας πολυ λιγοτερη του αναμενομενου βοηθεια απ τον Τεοντοσιτς, ενω περσι δε θα καταφερνε να φτασει εκει που εφτασε αν ο Τεοντοσιτς δεν προσεφερε περισσοτερα του αναμενομενου.

Στο Μουντομπασκετ επειδη δε θυμαμαι καλα, εκανε κανενα σπουδαιο τουρνουα? Νομιζω οτι ηταν μετριοκαλος, λιγοτερο καλος απ οτι τον περιμεναν και τη διαφορα εκανε το τυχερο(οπως ο ιδιος το χαρακτηρισε) τριποντο απ τα 10 μετρα με την Ισπανια.
Θα σου δωσω εγω εναν που αποδεικνυεται καλυτερος παντως. Σπανουλης... wink.gif
duncan21
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 14 2011, 23:44 ) *
Στο Μουντομπασκετ επειδη δε θυμαμαι καλα, εκανε κανενα σπουδαιο τουρνουα? Νομιζω οτι ηταν μετριοκαλος, λιγοτερο καλος απ οτι τον περιμεναν και τη διαφορα εκανε το τυχερο(οπως ο ιδιος το χαρακτηρισε) τριποντο απ τα 10 μετρα με την Ισπανια.
Θα σου δωσω εγω εναν που αποδεικνυεται καλυτερος παντως. Σπανουλης... wink.gif

Εμφανιση σαν αυτη του Μιλος απεναντι στη Τουρκια ειχα να δω απο το prime Σαρας.Τεραστιο παιχνιδι(+οτι εφαγε τρελο ξυλο απο τα γκαρντ της Τουρκιας)...

Οσον αφορα το μπολνταρισμενο.Η συζητηση προηγουμενως αφορουσε το περσινο Τεοντοσιτς και τα επιτευγματα του.Φετος ο Σπαν ειναι πολυ καλυτερος,δε το συζηταμε καν...

@Il postino

Δεν εχουμε βγαλει ακρη με τις face to face συζητησεις,θα βγαλουμε απο το πληκτρολογιο?Απλα διαφωνουμε... tongue.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(duncan21 @ Mar 15 2011, 01:57 ) *
Εμφανιση σαν αυτη του Μιλος απεναντι στη Τουρκια ειχα να δω απο το prime Σαρας.Τεραστιο παιχνιδι(+οτι εφαγε τρελο ξυλο απο τα γκαρντ της Τουρκιας)...

Οσον αφορα το μπολνταρισμενο.Η συζητηση προηγουμενως αφορουσε το περσινο Τεοντοσιτς και τα επιτευγματα του.Φετος ο Σπαν ειναι πολυ καλυτερος,δε το συζηταμε καν...

@Il postino

Δεν εχουμε βγαλει ακρη με τις face to face συζητησεις,θα βγαλουμε απο το πληκτρολογιο?Απλα διαφωνουμε... tongue.gif


OK το ματς με την Τουρκια δεν το εχω δει, οποτε δεν μπορω να πω κατι, ουτε θετικο ουτε αρνητικο.
Για τον περσινο Τεοντοσιτς φυσικα αλλαζουν τα μετρα συγκρισης. Εγω τον ανεφερα σαν καλυτερο με μετρο συγκρισης τις μεχρι τωρα καριερες.
rchos
καταρχην ο τσιλντρες o μακαλεμπ και ο μαριτς δεν εχουν σχεση με τον καλυτερο ευρωπαιο παιχτη της φιμπα για το 2010.
μαλλον κανεις απο τους τρεις δεν θα ηταν καν υποψηφιος για την θεση.
ουσιαστικα μονο ο ναβαρο απο αυτους που λες ιλ ποστινο θα μπορουσε να ειναι καλυτερος για το 2010.
επειδη ομως οι εθνικες ειναι το κυριο κριτηριο(οχι το μοναδικο) για να βγει ο καλυτερος παιχτης της φιμπα η επιλογη ειναι πολυ λογικη.

σκεφτειτε μονο ποιοι το κερδισαν τις προηγουμενες χρονιες και τι ειχαν κανει με τις εθνικες τους το προηγουμενο καλοκαιρι.
il postino
QUOTE(rchos) *
'καταρχην ο τσιλντρες o μακαλεμπ και ο μαριτς δεν εχουν σχεση με τον καλυτερο ευρωπαιο παιχτη της φιμπα για το 2010.
μαλλον κανεις απο τους τρεις δεν θα ηταν καν υποψηφιος για την θεση.
[/b]
ουσιαστικα μονο ο ναβαρο απο αυτους που λες ιλ ποστινο θα μπορουσε να ειναι καλυτερος για το 2010.
επειδη ομως οι εθνικες ειναι το κυριο κριτηριο(οχι το μοναδικο) για να βγει ο καλυτερος παιχτης της φιμπα η επιλογη ειναι πολυ λογικη.

σκεφτειτε μονο ποιοι το κερδισαν τις προηγουμενες χρονιες και τι ειχαν κανει με τις εθνικες τους το προηγουμενο καλοκαιρι.

σωστη παρατηρηση ομολογουμενως.
Hakeem Olajuwon
QUOTE(kseplenhs @ Mar 14 2011, 23:05 ) *
με τη σεζόν που έκανε πέρσι ο τεόντοσιτς σε εθνική και ολυμπιακό,όποιος δεν τον βλέπει τουλάχιστον μέσα στους 3 κορυφαίους έχει ανάγκη απο ψάρι.

βασικά ήταν ο κορυφαίος απο όσους αγωνίζονταν στην ευρώπη.Σε συγκριση με τους nbaers το θέμα συζητιέται.Αλλά όπως είπαμε παίζει και η εθνική στο κόλπο οπότε μια χαρά δικαιολογείται η διάκριση.


Συζητιεται αν ο τεοντοσιτς ειναι καλυτερος του γκαζολ και του νοβιτσκι.ΟΚ....
kseplenhs
γράφω κάποιες λέξεις κλειδιά όπως "εθνική","περσινή χρονιά" μπας και διευκρινισω και περιορίσω την συζήτηση απο την αοριστία αλλά μάταια.Δεν ξαναδιευκρινίζω πράγματα στη ζωή μου.Εξάλλου το ίδιο αποτέλεσμα θα υπάρχει...

το "ο τεόντοσιτς με βάση τις περσινές του επιδόσεις σε εθνική και ολυμπιακό,δικαιολογείται που βγήκε καλύτερος ευρωπαίος" φαίνεται σαν "ο τεόντοσιτς είναι καλύτερος απο όλους τους ευρωπαίους του πλανήτη".

Είναι σαν να περνάς με πράσινο και πάλι να σε τρακάρουν.
Hakeem Olajuwon
Ναι μονο που το βραβειο ειναι ο καλυτερος ευρωπαιος γενικα και οχι μονο με την εθνικη.
Επισης ουτε για την εθνικη του ηταν ο καλυτερος(επειδη ειδα ολα τα παιχνιδια) ηταν αθλιος με την κροατια
κακος με την ισπανια εκτος του τελευταιου σουτ,σουπερ στον ημιτελικο και ανυπαρκτος στον μικρο τελικο.
Με βαση την εθνικη ο κλειζα ηταν πολυ καλυτερος
kseplenhs
δεκτόν.Και ο κλέιζα αν δεν κάνω λάθος,τρίτος βγήκε.Δεν ήταν εκτός υποψηφιοτήτων.

Γενικά αν λάβουμε υπόψη τις παραμέτρους της συγκεκριμένης ψηφοφορίας,θα δούμε πως και κατα το παρελθόν όσα πέτυχε ένας παίχτης με την εθνική του παίζει σοβαρό ρόλο στην εξελιξή της.Πέρσι ο τεόντοσιτς βγήκε τρίτος όταν επι της ουσίας πήρε το ασημένιο με την εθνική του ενώ στον ολυμπιακό τον είχε στείλει ο γιαννάκης διακοπές.Δλδ εξαιρουμένων 20 ημερολογιακών ημερών του έτους,στο υπόλοιπο δεν ήταν σε καμιά περίπτωση για τέτοια διάκριση.Κι όμως μέτρησε η επαναφορά των σέρβων στα μετάλλια και οτι αυτός ήταν ο ηγέτης αυτής της ομάδας.

Φέτος που στα της εθνικής προστέθηκε και το mvp της ευρωλίγκας με την ομάδα του,ήταν δεδομένο πως θα είναι πάλι στα φαβορί,αυτή τη φορά με καλύτερες προυποθέσεις.Οπως και έγινε

υ.γ:το οτι δεν τον έβαλαν και αυτόν και τον κλέιζα στην καλύτερη 5αδα του εσακέ δεν νομίζω να προβλημάτισε τους fibαίους.Αν και θα΄πρεπε 69.gif
thrylos7
Αν δε γίνει ξεχωριστή σελίδα για τον kseplenhs στο fb, εγώ δεν κάνω like ούτε σ' αυτή του forum. afro.gif
kseplenhs
QUOTE(thrylos7 @ Mar 15 2011, 05:54 ) *
Αν δε γίνει ξεχωριστή σελίδα για τον kseplenhs στο fb, εγώ δεν κάνω like ούτε σ' αυτή του forum. afro.gif

τώρα αυτό με τιμάει που γράφτηκε σε τοπικ που μιλάει για υπερεκτιμημένες αξίες? mellow.gif
thrylos7
Εντάξει ρε συ, δε σε σύγκρινα και με τον Παπαλουκά... ( blech.gif )
natouralistis
QUOTE (nikolas12 @ Mar 13 2011, 23:00 ) *
7. Μουρινιο
Υπαρχουν πολλοι καλυτεροι προπονητες.


Μου λές έναν?

Αν το θέμα ήταν για χαρακτήρες να δεχτώ, αλλά υπερτιμημένος σαν προπονητής ο Μου? Δηλαδή τί πρέπει να καταφέρει κάποιος στον αθλητισμό για να αξίζει τις τιμές?
colonel gomelsky
QUOTE(natouralistis @ Mar 22 2011, 16:30 ) *
Μου λές έναν?

Αν το θέμα ήταν για χαρακτήρες να δεχτώ, αλλά υπερτιμημένος σαν προπονητής ο Μου? Δηλαδή τί πρέπει να καταφέρει κάποιος στον αθλητισμό για να αξίζει τις τιμές?


Ας απαντήσω εγώ μιας και επίσης τον θεωρώ υπερτιμημένο. Προσοχή: Τον θεωρώ πάρα πολύ καλό προπονητή. Το υπερτιμημένος πάει στο Νο1.

Φάμπιο Καπέλο (το πραγματικό νο1), Μαρτσέλο Λίπι, Άλεξ Φέργκιουσον, Αρσέν Βενγκέρ είναι 4 που στα δικά μου τουλάχιστον μάτια είναι καλύτεροι.

ΥΓ. Καλά για να θεωρηθεί goat της προπονητικής ο Μουρίνιο (όπως κάποιοι λένε) δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα. Τον θεωρώ κατώτερο και από τους παραπάνω 4 πόσο μάλλον από ονόματα όπως Αρίγκο Σάκι και Βαλερί Λομπανόφσκι.)
natouralistis
QUOTE (colonel gomelsky @ Mar 22 2011, 16:45 ) *
Ας απαντήσω εγώ μιας και επίσης τον θεωρώ υπερτιμημένο. Προσοχή: Τον θεωρώ πάρα πολύ καλό προπονητή. Το υπερτιμημένος πάει στο Νο1.

Φάμπιο Καπέλο (το πραγματικό νο1), Μαρτσέλο Λίπι, Άλεξ Φέργκιουσον, Αρσέν Βενγκέρ είναι 4 που στα δικά μου τουλάχιστον μάτια είναι καλύτεροι.

ΥΓ. Καλά για να θεωρηθεί goat της προπονητικής ο Μουρίνιο (όπως κάποιοι λένε) δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα. Τον θεωρώ κατώτερο και από τους παραπάνω 4 πόσο μάλλον από ονόματα όπως Αρίγκο Σάκι και Βαλερί Λομπανόφσκι.)


Μα φίλε μου συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις. Οι μεν 2 πρώτοι διανύουν το τελευταίο έτος στη προπονητική τους καριέρα έχοντας δεκαετίες πίσω τους ,ο δε Βενγκέρ πλησιάζει, και οι τρείς είναι άνω των 60 και έχουν κάνει την καριέρα τους δείξαν το έργο τους.
Ο Μουρίνιο δεν έχει κλείσει τα 50 ακόμα, είναι σχετικά νέος προπονητής μόλις μια δεκαετία ,άρα για να τον συγκρίνουμε με αυτούς θα πρέπει να περάσουν 20 χρόνια και στη δύση της καριέρας του να τους αξιολογήσουμε συνολικά. Τώρα μπορούμε να μιλήσουμε για το αν είναι υπερτιμημένος ή όχι για αυτά τα δέκα χρόνια που βρίσκεται στην προπονητική. Επειδή στον αθλητισμό ,όπως και στη ζωή θα μου πείς, τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος, δεν χωράει αμφιβολία ότι τη δεκαετία που μας πέρασε ο Μουρίνιο ήταν ο πιο πετυχημένος τεχνικός της Ευρώπης και δικαιότατα παίρνει το Νο1.
Να σημειώσω πως είμαι Μπαρτσελόνα με ότι αυτό συνεπάγεται πέρα του αθλητικού πλαισίου και λάτρης του διαφορετικού ποδοσφαίρου -σε σχέση με το τυπικό Βρετανικό-του Βενγκέρ. Δεν μπορώ με τίποτα όμως να παραγνωρίσω την τεράστια επιτυχία του Μου όπου εργάστηκε και σε καμία περίπτωση να τον χαρακτηρίσω υπερεκτιμημένο.Για μένα αυτό συνιστά αμετροέπεια, καθώς αν αυτός θεωρείται υπερεκτιμημένος, δεν υπάρχει κανείς τότε που δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το ίδιο.

Το οι 2 πρώτοι πήγαινε για Φάμπιο και Sir Alex, τώρα πρόσεξα ότι είχες και Λίπι που στα λοιπά ισχύει ότι και για τους άλλους.
nikolas12
QUOTE(natouralistis @ Mar 22 2011, 17:30 ) *
Μου λές έναν?

Αν το θέμα ήταν για χαρακτήρες να δεχτώ, αλλά υπερτιμημένος σαν προπονητής ο Μου? Δηλαδή τί πρέπει να καταφέρει κάποιος στον αθλητισμό για να αξίζει τις τιμές?


Απανταω αργα αλλα τωρα το ειδα. Με καλυψε ο colonel. Φεργκιουσον απλουστατα. Ο Μουρινιο αντιπαθητικος τελειος, παλιοχαρακτηρας και με την Ιντερ περυσι τον αντιπαθησα πολυ περισσοτερο.
Manu7
Ναι όλοι εσείς εδώ που κράζετε τον Μουρίνιο,είστε αυτοί που αποθεώνατε τον Ότο όταν έκανε πλάκα στην τακτική
σε άλλους προπονητές και έκλεβε τα ματς.

Επίσης,μιλάμε για έναν προπονητή που έχει πάρει Ουέφα και Τσάμπιονς Λιγκ με την Πόρτο κύριοι.Σε 2 χρονιές μαζί.
Ας είχε κάνει κάποιος κάτι τέτοιο στην Ελλάδα και θα τον είχαμε κάνει πιο Θεό και από τον Ζοτς biggrin.gif.Και ας μην έλεγε ούτε καλημέρα...

Μιλάμε για τον προπονητή που πάει και κάθεται 2-3 χρόνια και παίρνει όλους τους πιθανούς τίτλους της χώρας και είτε παίρνει και το Τσ Λ (βλ. Ίντερ) είτε φτάνει μια ανάσα-πέναλντι για το κατακτήσει (βλ.Τσέλσι).Φέτος μάλιστα αν αποκλείσει 2ρη συνεχόμενη φορά την Μπάρτσα(ναι ναι την καλύτερη ομάδα στον κόσμο) θα φτάσει πάλι τελικό.Και όλα αυτά τα πετυχαίνει χάρη στα λεφτά των προέδρων.Ο Φέργκιουνσον είναι 20 χρόνια στην Man U και ρυθίζει τα πάντα.Ο Βενγκέρ λιγότερα χρόνια αλλά στην ουσία την ίδια δουλειά.Καλά για την Μπάρτσα αφήστε το.Εκεί από μικρά παιδιά γίνεται δουλειά για να δούμε αυτό το σημερινό αποτέλεσμα.Εκεί μέχρι και ο Ράικαρντ πήρε Τσ Λ...Γελάει ο κόσμος...Ο Γκουαρντιόλα απλά τους λέει παίξτε μπαλίτσα...

Μιλάμε για τον προπονητή που ξέρει να εφαρμόζει την τακτική του ανάλογα με τον αντίπαλο και να του κάνει ματ με τα πολλά τρικς που βρίσκει.Ποστάρω μια άποψη που έγραψα χτες στο ποδοσφαιρικό τόπικ:
QUOTE
Για μένα καλός προπονητής είναι αυτός που πέρα από το προσωπικό στυλ που δίνει στην ομάδα του όσον αφορά τον τρόπο παιχνιδιού της σε άμυνα και σε επίθεση,μπορεί και διαγιγνώσκει τις αδυναμίες της με αποτέλεσμα όταν παίζει με έναν ανώτερο αντίπαλο να προσαρμόζεται σε αυτόν ώστε να κλέψει το παιχνίδι του.Το ποδόσφαιρο χρειάζεται πολλή πονηριά.Μην κοιτάμε το παράδειγμα της Μπάρτσα όλοι.Νισάφι πια...Όλοι ξαφνικά τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει Μπαρτσελόνα...Και η κουτσή Μαρία Μπάρτσα υποστηρίζει...


Δεν λέτε πάλι καλά που υπάρχει και ένας προπονητής που σπάει την μονοτονία των υπολοίπων και είναι πιο αυθόρμητος..
Φυσικά μακάρι να μην φτάνει σε υπερβολές.Έλεος πια με το πόσο αντιπαθητικός είναι...Λες και θα πάτε για καφέ μαζί του ή θα τον κάνετε και φίλο...

Απλά έτυχε να κάνει όνομα τη στιγμή που η Μπάρτσα παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο ίσως και του αιώνα συνδυάζοντας και τίτλους.Εσείς νομίζετε ότι ο Σερ Άλεξ θα πάει στον τελικό και θα παίξει το παιχνίδι του...Και μετά ξυπνήσατε...Ταμπούρι πίσω αν θέλει να έχει ελπίδες.Αλλά αν το κάνει ο Σερ είναι Θεός...Ο Μουρίνιο όμως είναι ύπουλος,η παραφωνία του ποδοσφαίρου κλπ κλπ...

HLR CENATION
Eπισης η Ρεαλ εχει βαλει φετος 79 γκολ σε 33 ματς στο πρωταθλημα.Αυτο δηλ δεν ειναι δουλεια προπονητη?Δεν είναι υπέρ του ότι προσαρμόζει πάντα επιτυχημένα την ομάδα του απέναντι στον αντίπαλο?Ποιο είναι το plan b της Μπαρτσελονα του Γκουαρντιολα και της Αρσεναλ του Βενγκερ?
T.W.Is.M.
QUOTE(HLR CENATION @ Apr 27 2011, 14:22 ) *
Eπισης η Ρεαλ εχει βαλει φετος 79 γκολ σε 33 ματς στο πρωταθλημα.Αυτο δηλ δεν ειναι δουλεια προπονητη?Δεν είναι υπέρ του ότι προσαρμόζει πάντα επιτυχημένα την ομάδα του απέναντι στον αντίπαλο?Ποιο είναι το plan b της Μπαρτσελονα του Γκουαρντιολα και της Αρσεναλ του Βενγκερ?


Η δουλεια του συγκεκριμενου προπονητη αμφιβαλλω πολυ. Εχει ομως παιχτες για να το κανει. Οταν καποιος εχει να παιξει ποδοσφαιρο απο την εποχη της Πορτο(και αν, γιατι δε θυμαμαι κιολας), δεν περιμενω να παιξει ποτε ξανα. Ελπιζω σημερα να φερει το αποτελεσμα που του αξιζει(αν και τετοια σκορ μεσα στο Μπερναμπεου δε γινονται στη Ρεαλ, θα στενοχωρηθει ο βασιλιας 19.gif ).
HLR CENATION
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 27 2011, 17:14 ) *
Η δουλεια του συγκεκριμενου προπονητη αμφιβαλλω πολυ. Εχει ομως παιχτες για να το κανει. Οταν καποιος εχει να παιξει ποδοσφαιρο απο την εποχη της Πορτο(και αν, γιατι δε θυμαμαι κιολας), δεν περιμενω να παιξει ποτε ξανα. Ελπιζω σημερα να φερει το αποτελεσμα που του αξιζει(αν και τετοια σκορ μεσα στο Μπερναμπεου δε γινονται στη Ρεαλ, θα στενοχωρηθει ο βασιλιας 19.gif ).



Μην ξεχνας οτι εριξε 3 της Μπαρτσελονα περυσι και 4 οταν ηταν στην Τσελσι.Δεν ειναι σε καμια περιπτωση μονοδιαστατος προπονητης.Και φετος εχει παιξει καλη μπαλα με την Ρεαλ.


Μην παραλείπουμε επίσης το γεγονός ότι και τα δυο τσαμπιονς λιγκ που πήρε τα κατέκτησε χωρίς να είναι φαβορί.Όπως δεν είναι φαβορί και σήμερα.

K ενα ερωτημα οποιος θελει απανταει.Ο Γκουαρντιολα ποιον αντιπαλο φοβαται περισσοτερο να αντιμετωπισει,Τον Βενγκερ,με τον Πελεγκρινι και τον Σουστερ η τον Μουρινιο?
T.W.Is.M.
QUOTE(HLR CENATION @ Apr 27 2011, 17:38 ) *
Μην ξεχνας οτι εριξε 3 της Μπαρτσελονα περυσι και 4 οταν ηταν στην Τσελσι.Δεν ειναι σε καμια περιπτωση μονοδιαστατος προπονητης.Και φετος εχει παιξει καλη μπαλα με την Ρεαλ.


Tα 4 που λες ηταν το παιχνιδι που το σκορ ηταν 3-2 και περνουσε η Μπαρτσελονα και στην επιθεση ηταν συνεχεια η Μπαρτσελονα. Ειναι η ιδια σειρα που το πρωτο ματς εληξε 2-1 ενω επρεπε να τελειωσει 5-1 και που στο δευτερο ημιχρονο δεν υπηρχε Τσελσι.

QUOTE(HLR CENATION @ Apr 27 2011, 17:38 ) *
Μην παραλείπουμε επίσης το γεγονός ότι και τα δυο τσαμπιονς λιγκ που πήρε τα κατέκτησε χωρίς να είναι φαβορί.Όπως δεν είναι φαβορί και σήμερα.




Μα εκει ειναι το θεμα. Αν ειναι φαβορι και πρεπει να παιξει παραγωγικο ποδοσφαιρο, τι θα κανει? Πως θα κλειστει για να χτυπησει στην αντεπιθεση? Φανταζομαι βεβαια εννοεις οτι τα πηρε χωρις να ειναι φαβορι γενικα, γιατι στους τελικους και η Πορτο και η Ιντερ φαβορι ηταν. Ασχετα αν η Ιντερ επαιζε κλειστα και εδινε χωρο στη Μπαγερν. Για να μην πω οτι και η Πορτο που ηταν το μεγαλο αουτσαιντερ που εκανε την εκπληξη κλπ κλπ(και χρειαστηκε το κερασμα του Τιμ Χαουαρντ στο Μαντσεστερ και τη βραδια που κοιμηθηκε οχι ο θεος αλλα η Μιλαν στο Ριαθορ για να φτασει να κερδισει το κυπελλο) ειχε τον κορμο της εθνικης Πορτογαλιας που το ιδιο καλοκαιρι εφτασε στον τελικο του Euro και εχασε μονο απο την Ελλαδα, η οποια εκεινες τις μερες δεν εχανε απο κανεναν στον κοσμο για καποιο μυστηριωδη λογο που δεν μπορει να εξηγησει ουτε το μαυρο βιβλιο του ποδοσφαιρου(που λεει κι ο Πανουτσος).
HLR CENATION
Με αντεπιθεσεις παιζει στα νοκ αουτ παιχνιδια με ομάδες που θεωρεί καλύτερες από την δικη του.

Στους αγωνes πρωταθλήματος όμως αυτό κάνει.Ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας παίζει.Να δεχτώ ότι άντε φέτος η Ρεαλ εχει τεραστια διαφορα με τους άλλους,καθώς το ισπανικό πρωτάθλημα είναι σαν την δικη μας μπασκετικη α1 αλλα mt την Τσελσι στην Αγγλια σχεδον σε κατηε αγωνα επαιζε ποδοσφιαρο πρωτοβουλιας.Με την Πορτο δεν μπορω να ξερω γιατι δεν βλεπω πρωταθλημα πορτογαλίας αλλα k εκεί φαντάζομαι ότι για να πάρει πρωτάθλημα έτσι θα έπαιζε. Με την Ιντερ επισης ειχε την κατοχη.

ΥΓ Καλα καταλαβες...Στους τελικους τοσο με Ιντερ αλλα κ με Πορτο ηταν φαβορι αλλα για να φτασει εκει αφησε εξω καλυτερες ομαδες.

baskethood
QUOTE (HLR CENATION @ Apr 27 2011, 18:35 ) *
Με αντεπιθεσεις παιζει στα νοκ αουτ παιχνιδια με ομάδες που θεωρεί καλύτερες από την δικη του.

Στους αγωνes πρωταθλήματος όμως αυτό κάνει.Ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας παίζει.Να δεχτώ ότι άντε φέτος η Ρεαλ εχει τεραστια διαφορα με τους άλλους,καθώς το ισπανικό πρωτάθλημα είναι σαν την δικη μας μπασκετικη α1 αλλα mt την Τσελσι στην Αγγλια σχεδον σε κατηε αγωνα επαιζε ποδοσφιαρο πρωτοβουλιας.Με την Πορτο δεν μπορω να ξερω γιατι δεν βλεπω πρωταθλημα πορτογαλίας αλλα k εκεί φαντάζομαι ότι για να πάρει πρωτάθλημα έτσι θα έπαιζε. Με την Ιντερ επισης ειχε την κατοχη.

Πολυ σωστα,στη πρεμιερσιπ επαιζε πολυ καλο ποδοσφαιρο,απλα ειναι συγχρονος προπονητης και ρεαλιστης συγχρονως,ξερει πως πρεπει να παραταξει την ομαδα οταν ερχονται τα νοκ αουτ παιχνιδια.
Οχι σαν κατι αλλους που(Βενγκερ) βρεξει χιονισει εχουν μια τακτικη και δεν την αλλαζουν και γι αυτο δυσκολευονται να κατακτησουν τροπαια αν και εχουν τη δυνατοτητα να το κανουν.
Χιλιες φορες ρεαλιστης και κυνικος παρα αφελης και ξεροκεφαλος.
T.W.Is.M.
QUOTE(baskethood @ Apr 30 2011, 16:46 ) *
Πολυ σωστα,στη πρεμιερσιπ επαιζε πολυ καλο ποδοσφαιρο,απλα ειναι συγχρονος προπονητης και ρεαλιστης συγχρονως,ξερει πως πρεπει να παραταξει την ομαδα οταν ερχονται τα νοκ αουτ παιχνιδια.
Οχι σαν κατι αλλους που(Βενγκερ) βρεξει χιονισει εχουν μια τακτικη και δεν την αλλαζουν και γι αυτο δυσκολευονται να κατακτησουν τροπαια αν και εχουν τη δυνατοτητα να το κανουν.
Χιλιες φορες ρεαλιστης και κυνικος παρα αφελης και ξεροκεφαλος.



Αφελης...Ακριβως η καταλληλη λεξη για να περιγραψει την Αρσεναλ του Βενγκερ(την ομαδα μου στην Αγγλια για να μη νομισει κανεις οτι το λεω απο αντιπαθεια). Μπορει να κανει τριγωνακια, πασουλες στο κεντρο, συνδυασμους που δεν τους προλαβαινει η αντιπαλη αμυνα ουτε να τους δει, να βαλει 1-2 γκολ και μετα να χασει τη νικη χωρις να καταλαβει πως.
Ξεροκεφαλος ειναι κατα μια εννοια, αλλα το ιδιο ξεροκεφαλος ειναι κι ο μεταφραστης που επιμενει να παιζει στα μεγαλα ματς το ιδιο ταμπουρι. Ρεαλιστη δε θα τον ελεγα απολυτα. Κατ αρχην δεν εχει καταλαβει που βρισκεται και λογω αλαζονειας και ξεροκεφαλιας δεν προκειται να το καταλαβει. Δεν εχει συνειδητοποιησει οτι καθε ομαδα εχει στο DNA της εναν τροπο παιχνιδιου και δεν μπορει να αποκλινει πολυ απο αυτον. Η Ρεαλ λοιπον δεν το εχει το φουλ αμυντικο παιχνιδι, πως να το κανουμε. Οπως στην Ελλαδα δεν το εχει ο Ολυμπιακος και δεν μπορει να το παιξει αποτελεσματικα, τουλαχιστον οχι για μεγαλο διαστημα. Αντιθετα ο Παναθηναικος ειναι ικανος σε αυτο και ξερει να παιρνει αποτελεσματα παιζοντας πολυ κλειστα. Οταν μαλιστα δοκιμασε να παιξει πιο ανοιχτα και να αλλαξει εντελως τροπο παιχνιδιου, τα πρωτα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα και ο προπονητης που ειχε ηδη πετυχει στην ΑΕΚ και στη συνεχεια πετυχε στον ΠΑΟΚ και ελπιζουμε να πετυχει και στην εθνικη, εφυγε κακην κακως.
baskethood
QUOTE (T.W.Is.M. @ May 1 2011, 02:16 ) *
Ξεροκεφαλος ειναι κατα μια εννοια, αλλα το ιδιο ξεροκεφαλος ειναι κι ο μεταφραστης που επιμενει να παιζει στα μεγαλα ματς το ιδιο ταμπουρι. Ρεαλιστη δε θα τον ελεγα απολυτα. Κατ αρχην δεν εχει καταλαβει που βρισκεται και λογω αλαζονειας και ξεροκεφαλιας δεν προκειται να το καταλαβει. Δεν εχει συνειδητοποιησει οτι καθε ομαδα εχει στο DNA της εναν τροπο παιχνιδιου και δεν μπορει να αποκλινει πολυ απο αυτον. Η Ρεαλ λοιπον δεν το εχει το φουλ αμυντικο παιχνιδι, πως να το κανουμε. Οπως στην Ελλαδα δεν το εχει ο Ολυμπιακος και δεν μπορει να το παιξει αποτελεσματικα, τουλαχιστον οχι για μεγαλο διαστημα. Αντιθετα ο Παναθηναικος ειναι ικανος σε αυτο και ξερει να παιρνει αποτελεσματα παιζοντας πολυ κλειστα. Οταν μαλιστα δοκιμασε να παιξει πιο ανοιχτα και να αλλαξει εντελως τροπο παιχνιδιου, τα πρωτα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα και ο προπονητης που ειχε ηδη πετυχει στην ΑΕΚ και στη συνεχεια πετυχε στον ΠΑΟΚ και ελπιζουμε να πετυχει και στην εθνικη, εφυγε κακην κακως.

Τον Μουρινιο ομως δεν το ενδιαφερει το DNA της Ρεαλ,εχει ενα ονομα ο Μουρινιο και δεν θα διακυνδυνεψει να ξαναφαει πεντε απ τη Μπαρτσελονα για να μην πουν οτι παιζει αντιποδοσφαιρο.
Για να καταλαβεις ομως τη λογικη μου,εγω πιστευω οτι η Μπαρτσελονα δεν αντιμετωπιζεται αλλιως οποτε αν ο Μουρινιο πηγαινε να παιξει επιθετικα θα ηταν αφελης και ξεροκεφαλος(γτ το εκανε μια φορα και εφαγε πεντε).
Πολυ σωστα λοιπον παιζει ετσι,στο πρωταθλημα ειναι φουλ επιθετικος,με την Μπαρτσελονα ομως τι να κανουμε?
Δεν γινεται να αγωνιστει αλλιως.
Flash
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 1 2011, 00:16 ) *
Δεν εχει συνειδητοποιησει οτι καθε ομαδα εχει στο DNA της εναν τροπο παιχνιδιου και δεν μπορει να αποκλινει πολυ απο αυτον. Η Ρεαλ λοιπον δεν το εχει το φουλ αμυντικο παιχνιδι, πως να το κανουμε. Οπως στην Ελλαδα δεν το εχει ο Ολυμπιακος και δεν μπορει να το παιξει αποτελεσματικα, τουλαχιστον οχι για μεγαλο διαστημα. Αντιθετα ο Παναθηναικος ειναι ικανος σε αυτο και ξερει να παιρνει αποτελεσματα παιζοντας πολυ κλειστα. Οταν μαλιστα δοκιμασε να παιξει πιο ανοιχτα και να αλλαξει εντελως τροπο παιχνιδιου, τα πρωτα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα και ο προπονητης που ειχε ηδη πετυχει στην ΑΕΚ και στη συνεχεια πετυχε στον ΠΑΟΚ και ελπιζουμε να πετυχει και στην εθνικη, εφυγε κακην κακως.


Ρε παιδιά σοβαρά τώρα αυτά τα πράγματα ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να τα πιστεύετε; Αυτά περί DNA των ομάδων είναι η μεγαλύτερη παραμύθα που εξακολουθεί να εξιστορείται. Η Ρεάλ, η Μπαρστελόνα, ο Τζιτζιφιακός έχουν κάποιους συγκεκριμμένους παίκτες κάθε χρονική στιγμή οι οποίοι είναι σε θέση να εφαρμόσουν κάποια πλάνα του προπονητή της ίδιας χρονικής στιγμής καλύτερα από άλλα.

Τα "Η Ρεάλ/Ο Ολυμπιακός/Ο Τζιτζιφιακός είναι εκ φύσεως επιθετικές ομάδες και σε όλες τις εποχές ήταν, είναι και θα παραμείνουν έτσι" είναι τα από τα πιο τραγικά ευγονιστικά πιστεύω του αθλητισμού. Και πλήρως παράλογα...
T.W.Is.M.
QUOTE(Flash @ May 1 2011, 02:40 ) *
Ρε παιδιά σοβαρά τώρα αυτά τα πράγματα ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να τα πιστεύετε; Αυτά περί DNA των ομάδων είναι η μεγαλύτερη παραμύθα που εξακολουθεί να εξιστορείται. Η Ρεάλ, η Μπαρστελόνα, ο Τζιτζιφιακός έχουν κάποιους συγκεκριμμένους παίκτες κάθε χρονική στιγμή οι οποίοι είναι σε θέση να εφαρμόσουν κάποια πλάνα του προπονητή της ίδιας χρονικής στιγμής καλύτερα από άλλα.

Τα "Η Ρεάλ/Ο Ολυμπιακός/Ο Τζιτζιφιακός είναι εκ φύσεως επιθετικές ομάδες και σε όλες τις εποχές ήταν, είναι και θα παραμείνουν έτσι" είναι τα από τα πιο τραγικά ευγονιστικά πιστεύω του αθλητισμού. Και πλήρως παράλογα...


Και πως εξηγεις εσυ το οτι η Ρεαλ δεν μπορει να ειναι το ιδιο αποτελεσματικη αμυντικα οπως ηταν η Ιντερ επι Μουρινιο?
Πως εξηγειται οτι ο Ολυμπιακος δεν μπορει να παιξει κλειστα οπως ο ΠΑΟ? Γιατι εγω το εξηγω και με την επιδραση του κοσμου. Αλλιως εχει ο κοσμος της καθε ομαδας την απαιτηση να παιζει η ομαδα του και αυτο επηρεαζει την ομαδα γιατι δημιουργει κλιμα μεσα στο γηπεδο. Εκει ειναι αυτο το DNA.
Για να παω και στο μπασκετ, ειναι τυχαιο οτι δεν εχει βρεθει ελληνικη ομαδα να παιζει run n' gun ανεξαρτητως προπονητη? Ισως εξαιρεση ο περσινος Ολυμπιακος μονο. Αντιθετα οι Ισπανοι παντα ετρεχαν, η Μακαμπι παραδοσιακα παιζει γρηγορα, οι Λιθουανοι παραδοσιακα παιζουν γρηγορα. Αν βαλεις ελληνικη ομαδα να παει να κερδισει βαζοντας 90 ποντους, θα παθεις αυτο που επαθε ο Γκερσον στον Ολυμπιακο. Αν βαλεις τους Ισπανους να παιζουν ξυλο στην αμυνα, θα την παθεις οπως ο Μεσινα στη Ρεαλ.
saou
QUOTE
Και πως εξηγεις εσυ το οτι η Ρεαλ δεν μπορει να ειναι το ιδιο αποτελεσματικη αμυντικα οπως ηταν η Ιντερ επι Μουρινιο?


Προσωπικά Μπαρτσελόνα είμαι, αλλά μετά την πεντάρα, άντε και το ματς πρωταθλήματος στο Μπερναμπέου, στα 2 τελευταία ματς είδα μια Ρεάλ πολύ αποτελεσματική αμυντικά και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση που κατάφερε ξανά ο Πορτογάλος να στήσει ένα τείχος παρόμοιο με αυτό της Ίντερ πέρυσι.

Από κει και μετά πέρυσι στην Ίντερ είχε πεντάδα Ζούλιο Σέζαρ-Ζανέτι-Σάμουελ-Λούσιο-Μαικόν και μπροστά τους τον Καμπιάσο. Εκεί εστιάζω εγώ την σχεδόν τέλεια αμυντικά συμπεριφορά των Ιταλών. Φέτος με χειρότερα υλικά πίσω κατάφερε λιγότερα πράγματα. Πάντως και εγώ δεν πιστεύω ότι φταίει το DNA της Ρεάλ για το γεγονός ότι απέτυχε. Αν πχ το καλοκαίρι του ψωνίσουν 2-3 δικές του επιλογές για την άμυνα είναι πολύ πιθανό να δούμε κατενάτσιο από τη Ρεάλ που θα το ζήλευε και ο Ερέρα.
panos75
O Mουρίνιο μου θυμίζει κάτι νεόπλουτους που πατάνε επί πτωμάτων για να βγάλουν όσο περισσότερα λεφτά μπορούν αλλά το πραγματικό τους μαράζι είναι ότι ποτέ δεν θα γίνουν δεκτοί από την αριστοκρατία ως ίσοι.

Έτσι και αυτός, βγάζει με τη συμπεριφορά και τη μονομανία του για το αποτέλεσμα το γεγονός πως όσα Τσ. Λ. και να πάρει, για την προπονητική αριστοκρατία της Ευρώπης (Φέργκιουσον, Λίπι, Βενγκέρ, Καπέλο, Χίτσφελντ, κλπ.) θα είναι πάντα ένας "μεταφραστής".
HLR CENATION
Ρε παιδια δεν ειναι κακο που ηταν μεταφραστης.Και ο Ιτουδης για καποια χρονια ηταν μεταφραστης του Ομπραντοβιτς,αν δηλ γινει καποια στιγμη πρωτος προπονητης θα ειναι ο <<κομπλεξικος μεταφραστης>>?
baskethood
Ο Μουρινιο ηταν στην Πορτο και πηρε μεσα σε δυο χρονια κυπελλο Ουεφα και Τσαμπιονς Λιγκ,πηγε στη Τσελσι που ειχε 50 χρονια να παρει πρωταθλημα,τα καταφερε και εκει ,πηγε στην Ιντερ που ηταν μια ομαδα λουζερ και την εκανε τρεμπλουχο.
Ακομα και φετος με τη Ρεαλ πηρε το κυπελλο,εφτασε στους 4 στο CL(θυμιζω οτι η Ρεαλ τα τελευταια πεντε χρονια αποκλειοταν στους 16),και εκανε ενα απιστευτο σερι στο ισπανικο πρωταθλημα διεκδικωντας το μεχρι λιγο πριν το τελος.
Τι να κανουμε επαιζε στην ιδια λιγκα με τη Μπαρτσελονα που σε τοσες αγωνιστικες ειναι δυσκολο να χασει πρωταθλημα.
Και παρα αυτες τις επιτυχιες υπαρχουν ανθρωποι που το λενε υποτιμητικα μεταφραστη?
T.W.Is.M.
QUOTE(saou @ May 1 2011, 04:20 ) *
Προσωπικά Μπαρτσελόνα είμαι, αλλά μετά την πεντάρα, άντε και το ματς πρωταθλήματος στο Μπερναμπέου, στα 2 τελευταία ματς είδα μια Ρεάλ πολύ αποτελεσματική αμυντικά και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση που κατάφερε ξανά ο Πορτογάλος να στήσει ένα τείχος παρόμοιο με αυτό της Ίντερ πέρυσι.

Από κει και μετά πέρυσι στην Ίντερ είχε πεντάδα Ζούλιο Σέζαρ-Ζανέτι-Σάμουελ-Λούσιο-Μαικόν και μπροστά τους τον Καμπιάσο. Εκεί εστιάζω εγώ την σχεδόν τέλεια αμυντικά συμπεριφορά των Ιταλών. Φέτος με χειρότερα υλικά πίσω κατάφερε λιγότερα πράγματα. Πάντως και εγώ δεν πιστεύω ότι φταίει το DNA της Ρεάλ για το γεγονός ότι απέτυχε. Αν πχ το καλοκαίρι του ψωνίσουν 2-3 δικές του επιλογές για την άμυνα είναι πολύ πιθανό να δούμε κατενάτσιο από τη Ρεάλ που θα το ζήλευε και ο Ερέρα.


Ναι, αλλα αν χρειαζεται να παρει οτι καλυτερο κυκλοφορει σε αμυντικο και αμυντικα χαφ στον κοσμο, τι ακριβως κανει αυτος ω προπονητης? Τι παραπανω εχει απο τον Γκουαρντιολα, που εχει μερικους απ τους καλυτερους παιχτες απ τη μεση και μπροστα και παιζει με το ταλεντο των παιχτων(πολυ απλοικα)? Ισα ισα που στο συγχρονο ποδοσφαιρο ειναι πιο ευκολο να αμυνθεις, παρα να επιτεθεις(ετσι οπως το εχουν καταντησει).
Η διαφορα ειναι οτι στην Ιντερ απο τη στιγμη που τους παρουσιασε μια βελτιωμενη ομαδα σε σχεση με πριν(που κι αυτο συζητησιμο ειναι, γιατι τις αβαντες του στην Ιταλια τις ειχε και στην Ευρωπη επαιξε πιο κλειστα κι απ το Ρεχαγκελ το 2004), δε θα ελεγε κανενας τιποτα, στη Ρεαλ μετα τις φετινες αποτυχιες, αν δεν τα καταφερει και του χρονου, θα βγουν τα μαντιλια. Ο οπαδος της Ιντερ δεν εχει προβλημα με αυτο το ποδοσφαιρο, ειδικα αν κερδιζει. Ο οπαδος της Ρεαλ απλα το ανεχεται οσο κερδιζει. Αν χανει ομως, δε θα θελει να το βλεπει.
NBAholic
Δηλαδή, με βάση τις τελευταίες σελίδες, σε όλα όσα έχουν ειπωθεί σε αυτό το thread συμφωνείτε μεταξύ σας και μόνο στα ποδοσφαιρικά διαφωνείτε;
T.W.Is.M.
QUOTE(NBAholic @ May 1 2011, 14:48 ) *
Δηλαδή, με βάση τις τελευταίες σελίδες, σε όλα όσα έχουν ειπωθεί σε αυτό το thread συμφωνείτε μεταξύ σας και μόνο στα ποδοσφαιρικά διαφωνείτε;


Πολυ καλη παρατηρηση.
Σορρυ, εγω το εκανα ετσι το thread γιατι μολις ειδα το ονομα του ακατονομαστου μεταφραστη αρχισα να γραφω ανεξελεγκτα. peace.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.