Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Fenerbache
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
Quincy
Δεν έχει ουσία να μιλάμε πια για την κρισιμότητα τέτοιων παιχνιδιών την ώρα που μετράμε αντίστροφα με μόλις 10 παιχνίδια για τα playoffs. Η Fener με 5 διαδοχικές νίκες (παρότι κέρδισε δύσκολα τα τρια τελευταία) βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 2η θέση, και με νίκη στο ΣΕΦ θα τερματίσει πολύ δύσκολα κάπου χαμηλότερα από την τρίτη θέση.

Το μπασκετ που παίζει η τουρκική ομάδα μάλλον μας ταιριάζει. Με αργό τέμπο, σκληρές άμυνες και εμφαση στο τακτικό κομμάτι. Είμαι πιο αισιόδοξος για το αποτέλεσμα σε τέτοια παιχνίδια. Ο Ολυμπιακός αντιδρά συνήθως καλά όταν βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Η απουσία του Nunnally είναι αρκετά σημαντική για μια ομάδα που ούτως η άλλως βασίζεται σε 6-7 παίκτες.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα του πρώτου γύρου στην Πόλη
Air Kef
Με ενδεχόμενη νίκη ο Ολυμπιακός νιώθω πραγματικά ότι σβήνει ψυχολογικά τις τελευταίες βδομάδες ακολασίας και πάρα πολλά από τα μαζεμένα σύννεφα. Βέβαια το ματς είναι τουλάχιστον δύσκολο και θα χρειαστούν "μεγάλα σουτ" για να το πάρουμε αλλά είπαμε, πλέον πολλά ματς θα έχουν τον χαρακτήρα πλέι οφ.
T.W.Is.M.
Πλεον δε τιθεται θεμα φορμας(που δεν ειναι καλη, αλλα αυτο αντιστρεφεται), αλλα ικανοτητας της ομαδας να ανταποκριθει. Κερδιζοντας διατηρουμαστε εντος στοχου, χανοντας μενουμε πισω και θυμομαστε Αγγελο Αναστασιαδη(δεν μπορουν τα παλικαρια).
Θα προβλεψω λοιπον οτι στο ημιχρονο θα κερδιζουμε. Στο τελος ομως;
RipCity
Τρομερα κρισιμο παιχνιδι και η νικη ειναι μονοδρομος. Ελπιζω πως θα δειξουμε παθος και να μπει και κανα σουτ βρε παιδια. Πρεπει ολοι να ανεβουν, δεν παει αλλο αυτη η κατασταση. Δε θελω καν να σκεφτομαι την ηττα με παιχνιδι στη Μαδρίτη να ακολουθεί.
john wick
Οπως παει το πραγμα φετος θεωρω πιο πιθανο απο καθε αλλη φορα το ελληνικο διασταυρωμα στους 8....
Με ηττα του Ολυμπιακου αυριο,αν καλυφθει κ η διαφορα θεωρω οτι ξεχναει τις θεσεις 2~3 .αντιθετα με νικη βαζει την Φενερ απο κατω σε οποιαδηποτε ισοβαθμια...

yorgos
Εγώ πιστεύω ότι θα το πάρει ο Ολυμπιακός. Του πάει η Φενέρ, θα πάει στο τσούκου τσούκου και στο ντάμπα ντούμπα και θα το πάρει έστω και με την ψυχή στο στόμα.
lefpan
Με παιχνίδι όπως στο πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού, και εννοείται με σοβαρή διαιτησία, ώστε να μην αχρηστευθούν οι παίκτες μας με ανύπαρκτα φάουλ, δεν νομίζω ότι θα έχουμε πρόβλημα απέναντι στη Φενέρ.
stefkorner
QUOTE (lefpan @ Jan 31 2018, 23:26 ) *
Με παιχνίδι όπως στο πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού, και εννοείται με σοβαρή διαιτησία, ώστε να μην αχρηστευθούν οι παίκτες μας με ανύπαρκτα φάουλ, δεν νομίζω ότι θα έχουμε πρόβλημα απέναντι στη Φενέρ.


ο Ολυμπιακος του πρωτου ημιχρονου προχθες ηταν απολυτα συγκεντρωμενος ,κοντρα σε εναν κακιστο -ανευρο και με ελλιπη συγκεντρωση&διαθεση Παναθηναικο ! δεν νομιζω οτι ηταν καλος ο Ολυμπιακος !μια απο τα ιδια που παρουσιαζεται τελευταια ηταν! (για την φθορα απο τα φαουλ στους ψηλους αντε να το δεχθω..)

δεν αρκει μονο η συγκεντρωση για να κερδισεις την Φενερ ! γιατι σε βλεπω να γραφεις οτι δεν νομιζεις να εχετε καν προβλημα ,λες και μιλαμε για καποια αμελητεα ποσοτητα .. rolleyes.gif
στην γενικη κατασταση που ειναι ο Ολυμπιακος το ματς κρινεται κατα πολυ και απο την μερα που θα βρεθει η Φενερ..!μιλαμε ας πουμε για την μοναδικη ομαδα που περασε απο την Μοσχα (γενικα την ομαδα που αποτελεσματικοτερα απο ολες μπορει να επιβαλει τον ρυθμο της και εκτος εδρας..)
Holy Diver
Δεν υπάρχει καμία διαφορά να καλύψει η φενερ. Όπως και με ρεαλ ο ολυμπιακός πήρε τα παιχνίδια στην παράταση.

Ερώτηση: Σε πολλαπλή ισοβαθμία νίκη στην παράταση μετράει σαν νίκη η δεν μετράει τίποτα?
qspock
QUOTE(yorgos @ Jan 31 2018, 16:19 ) *
Εγώ πιστεύω ότι θα το πάρει ο Ολυμπιακός. Του πάει η Φενέρ, θα πάει στο τσούκου τσούκου και στο ντάμπα ντούμπα και θα το πάρει έστω και με την ψυχή στο στόμα.


Toυ Ολυμπιακου του πρωτου γυρου του πηγαινε οχι μονο η Φενερ αλλα πολλες αλλες ομαδες.

Πλεον, ετσι οπως παιζει, παει ο ιδιος σε πολλες ομαδες... tongue.gif

Με τη Φενερ να ερχεται αποφασισμενη να ρεφαρει την ηττα της πρωτης φασης που θα της εξασφαλισει τη θεση στην τετραδα εκτοπιζοντας τον Ολυμπιακο, τα πραγματα ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δυσκολα!

Αν κερδισει ο Ολυμπιακος θα εχει το πανω χερι στην τετραδα. Κι αυτο το ξερει καλα η Φενερ κι ο Ομπραντοβιτς, ο οποιος κραταει χαμηλα τους τονους.

Αν επαιζα στοιχημα, θα πονταρα στο διπλο για αυτο το ματς. Η αποδοση του Ολυμπιακου τις τελευταιες αγωνιστικες ειναι απογοητευτικη!
stefkorner
QUOTE (Holy Diver @ Jan 31 2018, 22:40 ) *
Δεν υπάρχει καμία διαφορά να καλύψει η φενερ. Όπως και με ρεαλ ο ολυμπιακός πήρε τα παιχνίδια στην παράταση.


σωστος ! ετσι και αλλιως κακως παει η σκεψη μεχρι εκει !αφου με διπλο η φενερ παει +2 ,οποτε οπως και να χει απομακρυνεται δραματικα και το ενδεχομενο ισοβαθμιας.. (κυριως λογο της φασης του Ολυμπιακου..)
T.W.Is.M.
QUOTE(Holy Diver @ Jan 31 2018, 16:40 ) *
Δεν υπάρχει καμία διαφορά να καλύψει η φενερ. Όπως και με ρεαλ ο ολυμπιακός πήρε τα παιχνίδια στην παράταση.

Ερώτηση: Σε πολλαπλή ισοβαθμία νίκη στην παράταση μετράει σαν νίκη η δεν μετράει τίποτα?


Μετραει σαν νικη χωρις διαφορα ποντων.
Η αλλαγη αυτη παντως ειναι λαθος. Εγινε προπερσι οταν η Μακαμπι προσπαθουσε την τελευταια αγωνιστικη να καλυψει διαφορα 14 ποντων αν θυμαμαι καλα εναντιον της Νταρουσαφακα και επεδιωξε να παει το ματς στην παραταση μπας και καλυψει εκει τη διαφορα. Η Ευρωλιγκα λοιπον αλλαξε τον κανονισμο και επαψε να μετραει τη διαφορα της παρατασης, ωστε να αποφευχθει το φαινομενο να κυνηγαει μια ομαδα την παραταση αντι για τη νικη. Αυτο ομως δεν μπορει να γινει στα ματς του πρωτου γυρου, που ολοι κυνηγουν πρωτα τη νικη και μετα τη διαφορα. Οι διαφορες λοιπον απο τις νικες στην παραταση στις πρωτες 15 αγωνιστικες θα επρεπε να μετρανε κανονικα. Ο Ολυμπιακος στην Κωνσταντινουπολη πηρε διαφορα 7 ποντων με τη Φενερμπαχτσε οχι επειδη κυνηγησε την παραταση, αλλα επειδη τοσο μπορεσε να κερδισει εστω και μετα απο 45'. Θα ειναι αδικο να χασουμε με 1-6 ποντους και να θεωρουμαστε χειροτεροι στην ισοβαθμια.
john wick
Σε 3πλη ισοβαθμία όπου ο ένας κερδίζει τον άλλο στις διάφορες τι παίζει;
yorgos
QUOTE
Ο Ολυμπιακος στην Κωνσταντινουπολη πηρε διαφορα 7 ποντων με τη Φενερμπαχτσε οχι επειδη κυνηγησε την παραταση, αλλα επειδη τοσο μπορεσε να κερδισει εστω και μετα απο 45'

To ματς έληξε ισοπαλία και πήγε στα πέναλτι. Αν στα πέναλτι κερδίσει μια ομάδα με 5-0 θα της βάλουμε και στο ενεργητικό 5 γκολάκια;
rankin
QUOTE(john wick @ Jan 31 2018, 17:04 ) *
Σε 3πλη ισοβαθμία όπου ο ένας κερδίζει τον άλλο στις διάφορες τι παίζει;

σε 3πλη ισοβαθμία οπου ολοι έχουν 2 νικες - 2 ηττες, ολες στη παράταση, τι γινεται????
smiley.gif

στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός το παιχνίδι αυτο για να το πάρει θα χρειαστεί τρελή συναστρία
Η Φενερ, ειναι πλέον μια ομάδα Ομπράντοβιτς. Δε τη κερδίζεις ουτε με τα ψέματα, ουτε με τη φωνη της Θυρας 7, ουτε με την αύρα του ΣΕΦ, σε παιχνίδια τα οποία είναι αποφασισμένη να κερδίσει.

Το οποιο μας φέρνει μπροστά στην πραγματικότητα που λέει οτι ο Ολυμπιακός για να κερδίσει πρέπει να κάνει ενα πραγματικά πολυ καλό παιχνίδι. Σε καθη αλλη περίπτωση θα περιμένουμε την κορύφωση του δράματος που θα έρθει μετα την επικείμενη συντριβή στη Μαδρίτη.

Μετά απο το παιχνίδι της Μαδρίτης (9/2) μεσολαβούν γυρω στις 12 ημέρες χωρίς αγωνιστική δράση, στην ευρωλίγκα.
Θεωρώ απολύτως βέβαιο, οτι με ενα 0/2, το πρωί της 10/02 θα βρει τον Ολυμπιακό με πρώτο προπονητή τον Μιλαν Τομιτς οεοεοε

Αυτό υπο μορφή πρόβλεψης και οχι υπο μορφή προσωπικής επιθυμίας.
Δε θεωρώ όμως οτι ο Σφαιρόπουλος με ηττα απο τη Φενέρ και με μια 20αρα+ στη Μαδρίτη, θα αντέξει αλλο στον πάγκο του Ολυμπιακού. Με δεδομένη και την αγωνιστική παύση που μεσολαβεί, ο Ολυμπιακός θα πάει για ανασύνταξη δυνάμεων προκειμένου να μπει (διαφορετικός?) στη τελική ευθεία.

Επίσης, γνωρίζοντας τη δυσκολία που υπάρχει στο να πάρεις διπλό στη Μαδρίτη, γίνεται αντιληπτό οτι το παιχνίδι με τη Φενέρ ειναι η τελευταία ευκαιρία του κοουτς.
Αν το παιχνίδι αυτο χαθεί, θα μπορούμε ελεύθερα πλέον να ψάλουμε το "αιωνία η μνήμη"
Θα μου φανεί απίστευτο δηλαδή, να έχουμε 0/2 και ο Σφαιρόπουλος να κάθεται στο πάγκο της ομάδας και στις 22/2 με τη Βαλενθια...

Αρα, αν ειναι μια φορά υπερ πάντων αγώνας για τη Φενερ αυτός, για τον Ολυμπιακό και ιδίως για τον Σφαιρόπουλο, ειναι ο τελικός αγώνας επιβίωσης στον ερυθρόλευκο πάγκο.
Θα δουμε απο την απόδοση των παιχτών του, το βαθμό στον οποίο οι επιδιώξεις του προπονητή ταυτίζονται με αυτές των παιχτών του.
Αν δηλαδή, δε δω να πέφτουν κορμιά, θα καταλάβω οτι τουλάχιστον κάποιοι, δεν θα χάσουν και τον ύπνο τους αν αλλάξει προπονητή η ομάδα.

Και πάλι βέβαια, το πάθος για τη νίκη δε θα αρκεί ωστε να έρθει εκείνη, αλλά τουλάχιστον να πάρουμε και εμείς (σαν παρατηρητές) το μήνυμα και να καταλάβουμε τι μπορεί να συμβαίνει στα ενδότερα του σωματείου.
T.W.Is.M.
QUOTE(yorgos @ Jan 31 2018, 17:13 ) *
To ματς έληξε ισοπαλία και πήγε στα πέναλτι. Αν στα πέναλτι κερδίσει μια ομάδα με 5-0 θα της βάλουμε και στο ενεργητικό 5 γκολάκια;


Για να παει στα πεναλτι, ηρθε ισοπαλια και η παραταση(ή παιζουν Κοπα Λιμπερταδορες). Εδω εχουμε παραταση, οχι πεναλτι ή βολες, που θα ηταν ο αντιστοιχος τροπος στο μπασκετ.
Οσο διακωμωδηση του αθληματος ειναι να κυνηγας να πας στην παραταση αντι να κερδισεις για να καλυψεις μια διαφορα, αλλο τοσο αστειο μου μοιαζει να κερδιζεις με 7, να χανεις με λιγοτερους και να εισαι απο κατω στην ισοβαθμια.
Σκεψου οτι μεχρι και τα γραφεια στοιχηματων δεχονται το αποτελεσμα της παρατασης στο στοιχημα με πλεονεκτημα, κατι που δεν ισχυει στο ποδοσφαιρο, οπου παιζονται τα 90' μονο και το αποτελεσμα μετα απο παραταση αποτελει ξεχωριστο στοιχημα.
yorgos
QUOTE
Για να παει στα πεναλτι, ηρθε ισοπαλια και η παραταση(ή παιζουν Κοπα Λιμπερταδορες). Εδω εχουμε παραταση, οχι πεναλτι ή βολες, που θα ηταν ο αντιστοιχος τροπος στο μπασκετ.

Η μπασκετική παράταση είναι το τα ποοσφαιρικά πέναλτι, διότι δεν υπάρχει κάτι άλλο. Αν είναι όπως το έλεγες εσύ, τοτε ποιο είναι το μπασκετικό πέναλτι;

QUOTE
Οσο διακωμωδηση του αθληματος ειναι να κυνηγας να πας στην παραταση αντι να κερδισεις για να καλυψεις μια διαφορα, αλλο τοσο αστειο μου μοιαζει να κερδιζεις με 7, να χανεις με λιγοτερους και να εισαι απο κατω στην ισοβαθμια.

Μα δεν κέρδισες με 7, στα πέναλτι κέρδισες.

QUOTE
Σκεψου οτι μεχρι και τα γραφεια στοιχηματων δεχονται το αποτελεσμα της παρατασης στο στοιχημα με πλεονεκτημα,

Εγώ παίζω σε τρία και στα ευρωπαϊκά ματς δεν το δέχεται κανένας. Στο ΝΒΑ δυστυχώς το δέχονται (και εκνευρίζομαι). Διότι οι δυο ομάδες ουσιαστικά βγήκαν ισοπαλία και ο έξτρα χρόνος δεν αποτελεί κομμάτι του αρχικού παιχνιιού, αλλά τρόπος για να αναδειχθεί νικητής αντί του παραδοσιακού στρίψιμου νομίσματος. Επί της ουσίας οι ομάδες αναδείχθηκαν και ήταν ισόπαλες.


Conan1982
Για να πω την αλήθεια κάτι τέτοιες στιγμές περιμένω, όταν φτάνει ο κόμπος στο χτένι, όταν παραπαίει η ομάδα και ξαφνικά αναγεννιέται. Νομίζω είναι οι στιγμές που με έχουν κάνει να πω ότι δεν θα ξαναγκρινιάξω για την ομάδα και όμως το κάνω. Η αλήθεια είναι ότι δεν συμβαίνει πάντα, όπως πρόπερσι.
Πάντως αυτό το παιχνίδι έχω ορίσει ως το σημείο που θα σημάνει (αν σημάνει) η αναγέννηση της ομάδας, ίσως γι' αυτό και δεν με πείραξε ιδιαίτερα η ήττα από τον Παναθηναϊκό. Οπότε περιμένω με αγωνία αύριο να δω την ομάδα να μπαίνει παθιασμένα και να κυνηγάει την κάθε φάση. Μπορούμε άραγε;
nikolas_asteri
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 31 2018, 19:34 ) *
Για να παει στα πεναλτι, ηρθε ισοπαλια και η παραταση(ή παιζουν Κοπα Λιμπερταδορες). Εδω εχουμε παραταση, οχι πεναλτι ή βολες, που θα ηταν ο αντιστοιχος τροπος στο μπασκετ.
Οσο διακωμωδηση του αθληματος ειναι να κυνηγας να πας στην παραταση αντι να κερδισεις για να καλυψεις μια διαφορα, αλλο τοσο αστειο μου μοιαζει να κερδιζεις με 7, να χανεις με λιγοτερους και να εισαι απο κατω στην ισοβαθμια.
Σκεψου οτι μεχρι και τα γραφεια στοιχηματων δεχονται το αποτελεσμα της παρατασης στο στοιχημα με πλεονεκτημα, κατι που δεν ισχυει στο ποδοσφαιρο, οπου παιζονται τα 90' μονο και το αποτελεσμα μετα απο παραταση αποτελει ξεχωριστο στοιχημα.


Θα ήταν άδικο επίσης να μετράει η διαφορά στην έδρα μόνο της μιας ομάδας. wink.gif
rahxephon13
https://superbasket.gr/euroleague/5037-ekto...papapetrou.html

Δεν νομίζω να εκπλήσσει κανένα η απουσία παπαπετρου για ένα ακομη ματς αυτό όμως δυσχεραίνει την αποστολή του ολυμπιακου αύριο κόντρα στην φενερ, από κι και πέρα νομίζω το ματς είναι μαζί με το τσσκα ρεαλ τα πιο ενδιαφέροντά τις αγωνιστικής και το πιο αμφίρροπο από τα δυο καθώς και οι δυο ομαδες προέρχονται από ήττα στο πρωτάθλημα τους, παρόλα αυτά θα δώσω ένα μικρο προβάδισμα στον ολυμπιακο λόγω έδρας και κυρίως λόγω κάψας για την νίκη, ο ολυμπιακος χρειάζεται απεγνωσμένα ένα κάλο αποτέλεσμα που θα των επαναφέρει σε τροχιά τετράδας και το ματς με την φενερ μοιάζει ιδανικό για ρεσταρτ, αν χάσει δεν χρειάζεται να πω τι θα επακολουθήσει αργότερα γι'αυτο πιστεύω ότι θα μπει δυναμικά από την αρχή 55-45 υπέρ του.
T.W.Is.M.
QUOTE(yorgos @ Jan 31 2018, 18:58 ) *
Η μπασκετική παράταση είναι το τα ποοσφαιρικά πέναλτι, διότι δεν υπάρχει κάτι άλλο. Αν είναι όπως το έλεγες εσύ, τοτε ποιο είναι το μπασκετικό πέναλτι;


Μα δεν κέρδισες με 7, στα πέναλτι κέρδισες.


Εγώ παίζω σε τρία και στα ευρωπαϊκά ματς δεν το δέχεται κανένας. Στο ΝΒΑ δυστυχώς το δέχονται (και εκνευρίζομαι). Διότι οι δυο ομάδες ουσιαστικά βγήκαν ισοπαλία και ο έξτρα χρόνος δεν αποτελεί κομμάτι του αρχικού παιχνιιού, αλλά τρόπος για να αναδειχθεί νικητής αντί του παραδοσιακού στρίψιμου νομίσματος. Επί της ουσίας οι ομάδες αναδείχθηκαν και ήταν ισόπαλες.


Μπασκετικα πεναλτι δεν υπαρχουν, αν υπηρχαν, θα ηταν οι βολες, που ειναι το αντιστοιχο στοιχειο του παιχνιδιου. Η παραταση ειναι μια εξτρα περιοδος, οπως το 30λεπτο στο ποδοσφαιρο. Στη βαθμολογια της UEFA αν δεν κανω λαθος παντως, η νικη στην παραταση ενω δεν κερδισες στον κανονικο αγωνα δινει ποντους νικης. Τα γκολ που μπαινουν στην παραταση μετρανε κανονικα για την αναδειξη των πρωτων σκορερ, ενω αυτα των πεναλτι οχι. Τα πεναλτι ειναι ενα τροπος να σπασει η ισοπαλια και να βγει νικητης σε ενα αθλημα που η ισοπαλια ειναι ενα πιθανο τελικο αποτελεσμα. Η παραταση εκει ειναι μια ειδικη κατασταση και ειναι αρκετα πιθανο και μετα την παραταση να συνεχισει να υπαρχει ισοπαλια. Γι αυτο υπαρχουν και τα πεναλτι. Το μπασκετ δεν ειναι τετοιο αθλημα και η παραταση ειναι μερος του παιχνιδιου, αν χρειαστει.

Οσο για τα γραφεια στοιχηματων, σε 2 που εχω account και εχω παιξει προσφατα(καθως και σε αλλα που εχω δει) το σκορ της παρατασης μετραει κανονικα για το χαντικαπ. Το ιδιο και για το νικητη του αγωνα.

QUOTE(nikolas_asteri @ Jan 31 2018, 23:21 ) *
Θα ήταν άδικο επίσης να μετράει η διαφορά στην έδρα μόνο της μιας ομάδας. wink.gif


Εχεις καποιο δικιο μεν, αλλα σε τι δινει πλεονεκτημα αυτο;
Ακομα κι αν δινει ομως, δεν ειναι μεγαλυτερο πλεονεκτημα αυτο που εχει η αλλη ομαδα, στην εδρα της οποιας παιζεται το δευτερο ματς, να μπορει να παιχτει η πιθανη ισοβαθμια στην εδρα της;

Τελος παντων, πολυ off topic βγηκαμε με ολη αυτη τη συζητηση.
jazz thrilos
Λοιπόν, ο Ολυμπιακός έχει 13 νίκες και απομένουν με το αποψινό 10 παιχνίδια. Νομίζω οτι στις 19 νίκες, και ίσως με θρίλερ ισοβαθμιών, μάλλον θα έχουμε πλεονέκτημα. Οπότε θέλουμε τουλάχιστον ένα 6/10. Με δεδομένη την κατάσταση μας το τελευταίο διάστημα συν οτι έχουμε εκτός Ρεαλ, ΤΣΣΚΑ, Παναθηναικό, μας μένουν 7 παιχνίδια απο τα οποία πρέπει να πάρουμε τουλάχιστον 6. Δίχως πολλά λόγια λόγια λοιπόν, το αποψινό ματς είναι το πιο must win της σεζόν έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα. Και βλέπουμε στη συνέχεια τι γίνεται.

Προσωπικά δεν με πείθει η Φενέρ κι έχω προβλέψει οτι όχι δεν θα πάρει το τρόπαιο φέτος αλλά και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάει final four. Ουδέποτε αντικατέστησε τους Μπογκντάνοβιτς και Ούντο. Ο Γουοναμέηκερ είναι σε χειρότερη κατάσταση απο πέρυσι ενώ ο Γκούντουριτς όσο και να προσπαθεί ο Ομπράντοβιτς θέλει πολύ χρόνο ακόμα για να θεωρηθεί σταθερά καλός παίχτης.

Ένα ερωτηματικό για απόψε είναι ο Τόμπσον γιατί τις τελευταίες εβδομάδες έχει βρει ρυθμό και παίζει αξιοπρεπώς. Θέλει πολύ προσοχή στη διαχείριση των φάουλ γιατί με Μιλου και Μακλιν χρεωμένους με τρια φάουλ ας πούμε στο 20ο λεπτό θα έχουμε πρόβλημα.

Αν επιχειρήσουμε να τρέξουμε θα βάλουμε δύσκολα στην δυσκίνητη Φενέρ. Το θέμα είναι μπορούμε να τρέξουμε;; Είμαι περίεργος να δω τα πλάνα του Σφαιρόπουλου σε σχέση με τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Νίκη και μόνο νίκη, αν θέλουμε να συζητάμε και αύριο για το μέλλον μας στη φετινή διοργάνωση.
pan24
Απο την μια η φενερ που εχει την καλυτερη αμυνα(δευτερη καλυτερη ο ολυμπιακος),απο την αλλη ο ολυμπιακος με την δευτερη χειροτερη επιθεση πανω μονο απο την μπαμπεργκ(φενερ 8η)
Ολυμπιακος χειροτερος της διοργανωσης σε ευστοχια στο τριποντο με 33%,φενερ δευτερη καλυτερη με 41

Σε αυτο το παιχνιδι η επιφανειακη αναλυση τα λεει ολα με εξαιρεση την περιπτωση ο ολυμπιακος να σουταρει με κανα 50% τριποντο
Ο ολυμπιακος που ματωνει να φτασει τους 70 δεν κερδιζει αν η φενερ καταφερει επιθετικα να φτασει στον μεσο ορο της(80 ποντοι)
Σε κατι γυρω στους 65-75 θα ειναι ντερμπι μεχρι τελους

Περιεργο παιχνιδι.Οπως ειναι η κατασταση μπορει ο ολυμπιακος να μπει δυνατα για να ξεσπασει,να μπουν καποια σουτ,να παρει απο νωρις διαφορα και να κερδισει με 15 ποντους
Εξισου πιθανο ειναι να μπαινουν τα σουτ της φενερ,να σταθεροποιησει μια μικρη διαφορα στους 5-8 ποντους,καπου εκει να αρχισει να βγαινει στον ολυμπιακο η πιεση και το αγχος,ισως να ακουστει κανα μιλαν τομιτς οεοεοε και να παει σε συντριβη

Στο θεμα ρυθμου,θεωρητικα βολευει και τους δυο το αργο τεμπο.Δεν θα μου εκανε εντυπωση η φενερ να προσπαθησει να τρεξει αν κρινει οτι ο ολυμπιακος δεν μπορει να ακολουθησει σε ψηλο ρυθμο.Με 5αδα που εχει στο 3 γκουντουριτς και διδυμο στο 4-5 βεσελυ-τομπσον εχει το υλικο να τρεξει,ειδικα οταν απεναντι θα εχει διδυμο ψηλων πριντεζη-μιλουτινοφ πιθανως και σπανουλη στην περιφερεια
rahxephon13
QUOTE (jazz thrilos @ Feb 1 2018, 12:20 ) *
Λοιπόν, ο Ολυμπιακός έχει 13 νίκες και απομένουν με το αποψινό 10 παιχνίδια. Νομίζω οτι στις 19 νίκες, και ίσως με θρίλερ ισοβαθμιών, μάλλον θα έχουμε πλεονέκτημα. Οπότε θέλουμε τουλάχιστον ένα 6/10. Με δεδομένη την κατάσταση μας το τελευταίο διάστημα συν οτι έχουμε εκτός Ρεαλ, ΤΣΣΚΑ, Παναθηναικό, μας μένουν 7 παιχνίδια απο τα οποία πρέπει να πάρουμε τουλάχιστον 6. Δίχως πολλά λόγια λόγια λοιπόν, το αποψινό ματς είναι το πιο must win της σεζόν έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα. Και βλέπουμε στη συνέχεια τι γίνεται.

Προσωπικά δεν με πείθει η Φενέρ κι έχω προβλέψει οτι όχι δεν θα πάρει το τρόπαιο φέτος αλλά και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάει final four. Ουδέποτε αντικατέστησε τους Μπογκντάνοβιτς και Ούντο. Ο Γουοναμέηκερ είναι σε χειρότερη κατάσταση απο πέρυσι ενώ ο Γκούντουριτς όσο και να προσπαθεί ο Ομπράντοβιτς θέλει πολύ χρόνο ακόμα για να θεωρηθεί σταθερά καλός παίχτης.

Ένα ερωτηματικό για απόψε είναι ο Τόμπσον γιατί τις τελευταίες εβδομάδες έχει βρει ρυθμό και παίζει αξιοπρεπώς. Θέλει πολύ προσοχή στη διαχείριση των φάουλ γιατί με Μιλου και Μακλιν χρεωμένους με τρια φάουλ ας πούμε στο 20ο λεπτό θα έχουμε πρόβλημα.

Αν επιχειρήσουμε να τρέξουμε θα βάλουμε δύσκολα στην δυσκίνητη Φενέρ. Το θέμα είναι μπορούμε να τρέξουμε;; Είμαι περίεργος να δω τα πλάνα του Σφαιρόπουλου σε σχέση με τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Νίκη και μόνο νίκη, αν θέλουμε να συζητάμε και αύριο για το μέλλον μας στη φετινή διοργάνωση.

Ο ολυμπιακος με 1/2 στους επερχόμενους αγώνες με φενερ ρεαλ διατηρεί τις ελπίδες του για πλεονέκτημα και για οποίον αμφιβάλει για το αν μπορεί να κάνει διπλό στην μαδριτη ας θυμηθεί το πρώτο ματς με τους τουρκους οπού κάνεις δεν του έδινε τύχη, βεβαία με ήττα σήμερα θα βυθιστεί ακόμα περισσότερο στην εσωστρέφεια και τα προβλήματα του όποτε σαφώς πιο κομβικό το σημερινό ματς.
basket72
QUOTE (jazz thrilos @ Feb 1 2018, 12:20 ) *
Προσωπικά δεν με πείθει η Φενέρ κι έχω προβλέψει οτι όχι δεν θα πάρει το τρόπαιο φέτος αλλά και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάει final four. Ουδέποτε αντικατέστησε τους Μπογκντάνοβιτς και Ούντο. Ο Γουοναμέηκερ είναι σε χειρότερη κατάσταση απο πέρυσι ενώ ο Γκούντουριτς όσο και να προσπαθεί ο Ομπράντοβιτς θέλει πολύ χρόνο ακόμα για να θεωρηθεί σταθερά καλός παίχτης.


Λογικά μιλώντας το φαβορί για σήμερα είναι η Φενέρ με βάση την εικόνα των δύο ομάδων (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση- ψιλό αγκομαχώντας πάει....).
Από και πέρα θα συμφωνήσω με τον Pan24 ότι καθόλου δεν αποκλείεται να μας μπουν τα τρίποντα και μερικά καλάθια ψυχολογίας, να πάρει μπρος και η εξέδρα και να το πάρουμε το ματς. Μακάρι!!!!!!

Σχετικά με τη Φενέρ θα ήθελα να προσθέσω έναν παράγοντα που ίσως να μην του δίνεται η απαιτούμενη σημασία κι αυτός είναι ο αέρας της πρωταθλήτριας ομάδας- πολύ σημαντική υπόθεση.
Επιπροσθέτως μετράει ήδη 3 συνεχόμενα F4 ενώ έχει στον πάγκο της τον Ζοτς με ότι αυτό συνεπάγεται.
Δοθέντων όλων αυτών θα είναι απίθανο να μην πάει Βελιγράδι όπου αν έχει εκεί Κάλινιτς και Νάναλι, εγώ τη θεωρώ τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο με ΤΣΣΚΑ και Ρεάλ (με Ράντολφ, αλλά και τους Γιούλ- Αγιόν έστω και στην κατάσταση που θα είναι.)
Κατά τα άλλα, όντως (μέχρι στιγμής) είναι χειρότερη από πέρσι, αφού συμβαίνει αυτό που πολλοί από εμάς, σχολιάζαμε το καλοκαίρι. Έχασε σε ποιότητα -κέρδισε σε ποσότητα.
shtarkws
Με βαση την εινονα του Ολυμπιακου ειναι λογικο να θεωρειται φαβορι η Φενερ. Εγω ομως περιμενω να δω εναν αποφασισμενο να αντιδρασει Ολυμπιακο, με παικτες που θα σκυλιασουν για την νικη και για να αποδειξουν πραγματα. Εκτιμω οτι θα κερδισει ο Ολυμπιακος και αν στοιχηματιζα θα εβαζα τα λεφτα μου οτι θα κερδισει και σχετικα ευκολα
basket72
QUOTE (yorgos @ Jan 31 2018, 18:58 ) *
Εγώ παίζω σε τρία και στα ευρωπαϊκά ματς δεν το δέχεται κανένας. Στο ΝΒΑ δυστυχώς το δέχονται (και εκνευρίζομαι). Διότι οι δυο ομάδες ουσιαστικά βγήκαν ισοπαλία και ο έξτρα χρόνος δεν αποτελεί κομμάτι του αρχικού παιχνιιού, αλλά τρόπος για να αναδειχθεί νικητής αντί του παραδοσιακού στρίψιμου νομίσματος. Επί της ουσίας οι ομάδες αναδείχθηκαν και ήταν ισόπαλες.


Εμένα πάντως χθες ο ΟΠΑΠ με πλήρωσε για το διπλό με της Ούνιξ με 2 πόντους κι άνω που ήρθε στην παράταση.
RipCity
QUOTE (basket72 @ Feb 1 2018, 13:05 ) *
Εμένα πάντως χθες ο ΟΠΑΠ με πλήρωσε για το διπλό με της Ούνιξ με 2 πόντους κι άνω που ήρθε στην παράταση.


Όλοι οι ευρωπαϊκοί μπουκς έτσι είναι ή το 99% τουλάχιστον. Μόνο Sportingbet,Vistabet νομίζω δεν είναι έτσι. Μάλλον δεν παίζει σε ευρωπαίους ο yorgos.
golitog7
Ερώτηση: αν ο Οσφπ χάσει σήμερα και στη Μαδρίτη, πόσο απίθανο θεωρείται το ενδεχόμενο να μείνει εκτός 8αδας;
Quincy
QUOTE(golitog7 @ Feb 1 2018, 13:46 ) *
Ερώτηση: αν ο Οσφπ χάσει σήμερα και στη Μαδρίτη, πόσο απίθανο θεωρείται το ενδεχόμενο να μείνει εκτός 8αδας;


Πολύ απίθανο. Ο Ολυμπιακός πρέπει να κάνει 2-8 και η Baskonia 6-4 ή κάτι τέτοιο. Στο σενάριο που λες όμως είναι αρκετά πιθανές οι θέσεις 6-7
T.W.Is.M.
QUOTE(basket72 @ Feb 1 2018, 14:05 ) *
Εμένα πάντως χθες ο ΟΠΑΠ με πλήρωσε για το διπλό με της Ούνιξ με 2 πόντους κι άνω που ήρθε στην παράταση.


Εσυ ειχες σωστη εμπνευση, εγω προτιμησα να παιξω Βιλερμπαν... tongue.gif
rankin
QUOTE(shtarkws @ Feb 1 2018, 13:41 ) *
Με βαση την εινονα του Ολυμπιακου ειναι λογικο να θεωρειται φαβορι η Φενερ. Εγω ομως περιμενω να δω εναν αποφασισμενο να αντιδρασει Ολυμπιακο, με παικτες που θα σκυλιασουν για την νικη και για να αποδειξουν πραγματα. Εκτιμω οτι θα κερδισει ο Ολυμπιακος και αν στοιχηματιζα θα εβαζα τα λεφτα μου οτι θα κερδισει και σχετικα ευκολα

Ξέρεις, ειναι απο τα παιχνίδια αυτά που οι παίχτες πρέπει να βάλουν πλάτη για τον προπονητή τους... αν το θέλουν βέβαια αυτό.
Zephyr
QUOTE(rankin @ Feb 1 2018, 17:07 ) *
Ξέρεις, ειναι απο τα παιχνίδια αυτά που οι παίχτες πρέπει να βάλουν πλάτη για τον προπονητή τους... αν το θέλουν βέβαια αυτό.


Ask Mpartzokas ... laugh.gif
yorgos
QUOTE(RipCity @ Feb 1 2018, 16:33 ) *
Όλοι οι ευρωπαϊκοί μπουκς έτσι είναι ή το 99% τουλάχιστον. Μόνο Sportingbet,Vistabet νομίζω δεν είναι έτσι. Μάλλον δεν παίζει σε ευρωπαίους ο yorgos.

Aυτοί είναι που άλλαξαν τον κανονισμό στο ΝΒΑ και τα πήρα στην κράνα. Στα ευρωπαϊκά ματς τ ματς που πήγε στην παράταση θεωρείται (σωστά για μένα) "κλειστό" ματς.

Η δεύτερη που παίζω είναι ασιατική όπου επίσης ακολουθείται το ίδιο.



Οι μπούκηδες πάντως ως φαβορί έχουν τον Ολυμπιακό.
kotzito
Ναι μεν είμαστε χάλια, αλλά έχω καλό προαίσθημα για απόψε. Συνήθως τα περισσότερα ματς στα οποία είμαστε με την πλάτη στον τοίχο και παίζουμε στο ΣΕΦ, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τα κερδίζουμε. Πιο πολύ θα ήθελα να δω αν θα έχουμε Σπανουλιάδα - Πριντεζιάδα, ή αν θα μπουν κι άλλοι παίκτες στην εξίσωση. Επειδή λογικά θα παίξουμε αρκετά με το τρίποντο, το κλειδί του ματς είναι να μας μπουν. Ένα τυπικό 35-40% αν καταφέρουμε να έχουμε ώστε να ανοίξει λίγο και η άμυνα και να μην βαράμε νεκρά διαστήματα, ειδικά όταν δεν θα έχουμε δημιουργία, ίσως μας δώσει ένα πλεονέκτημα.

Αν δεν κερδίσουμε σήμερα και ταυτόχρονα κερδίσει και ο ΠΑΟ αύριο, ουσιαστικά αντίο πλεονέκτημα έδρας. Μετά πέρα από το αήττητο στο ΣΕΦ, θα θέλουμε και τουλάχιστον 2 διπλά σε Ρεάλ, Μόσχα, ΟΑΚΑ αν θέλουμε να ελπίζουμε ότι θα αναστρέψουμε την κατάσταση.
yorgos
QUOTE(kotzito @ Feb 1 2018, 20:34 ) *
Ναι μεν είμαστε χάλια, αλλά έχω καλό προαίσθημα για απόψε. Συνήθως τα περισσότερα ματς στα οποία είμαστε με την πλάτη στον τοίχο και παίζουμε στο ΣΕΦ, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τα κερδίζουμε. Πιο πολύ θα ήθελα να δω αν θα έχουμε Σπανουλιάδα - Πριντεζιάδα, ή αν θα μπουν κι άλλοι παίκτες στην εξίσωση. Επειδή λογικά θα παίξουμε αρκετά με το τρίποντο, το κλειδί του ματς είναι να μας μπουν. Ένα τυπικό 35-40% αν καταφέρουμε να έχουμε ώστε να ανοίξει λίγο και η άμυνα και να μην βαράμε νεκρά διαστήματα, ειδικά όταν δεν θα έχουμε δημιουργία, ίσως μας δώσει ένα πλεονέκτημα.

Αν δεν κερδίσουμε σήμερα και ταυτόχρονα κερδίσει και ο ΠΑΟ αύριο, ουσιαστικά αντίο πλεονέκτημα έδρας. Μετά πέρα από το αήττητο στο ΣΕΦ, θα θέλουμε και τουλάχιστον 2 διπλά σε Ρεάλ, Μόσχα, ΟΑΚΑ αν θέλουμε να ελπίζουμε ότι θα αναστρέψουμε την κατάσταση.

Αν γίνουν αυτά που λες, καθόλου απίθανα, το ματς στο ΟΑΚΑ θα είναι κόλαση.
yorgos
QUOTE(kotzito @ Feb 1 2018, 20:34 ) *
Ναι μεν είμαστε χάλια, αλλά έχω καλό προαίσθημα για απόψε. Συνήθως τα περισσότερα ματς στα οποία είμαστε με την πλάτη στον τοίχο και παίζουμε στο ΣΕΦ, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τα κερδίζουμε. Πιο πολύ θα ήθελα να δω αν θα έχουμε Σπανουλιάδα - Πριντεζιάδα, ή αν θα μπουν κι άλλοι παίκτες στην εξίσωση. Επειδή λογικά θα παίξουμε αρκετά με το τρίποντο, το κλειδί του ματς είναι να μας μπουν. Ένα τυπικό 35-40% αν καταφέρουμε να έχουμε ώστε να ανοίξει λίγο και η άμυνα και να μην βαράμε νεκρά διαστήματα, ειδικά όταν δεν θα έχουμε δημιουργία, ίσως μας δώσει ένα πλεονέκτημα.

Αν δεν κερδίσουμε σήμερα και ταυτόχρονα κερδίσει και ο ΠΑΟ αύριο, ουσιαστικά αντίο πλεονέκτημα έδρας. Μετά πέρα από το αήττητο στο ΣΕΦ, θα θέλουμε και τουλάχιστον 2 διπλά σε Ρεάλ, Μόσχα, ΟΑΚΑ αν θέλουμε να ελπίζουμε ότι θα αναστρέψουμε την κατάσταση.

Αν γίνουν αυτά που λες, καθόλου απίθανα, το ματς στο ΟΑΚΑ θα είναι κόλαση.
stefkorner
πλει γουελ εντ τραι τουντου δε θινγκς γουι πλαν
σε απταιστα πεδουλακικα για αλλη μια φορα ,ο coach bullet 56.gif
Quincy
Πολύ αισιόδοξο ξεκίνημα bball.gif
jonaldidhs
Οταν ο Σπανουλης και ο Πριντεζης ειναι καλα..Ο Οσφπ κελαηδαει..
yorgos
QUOTE(stefkorner @ Feb 1 2018, 21:00 ) *
πλει γουελ εντ τραι τουντου δε θινγκς γουι πλαν
σε απταιστα πεδουλακικα για αλλη μια φορα ,ο coach bullet 56.gif

Ε όχι, ο Σφαιρό μιλάει καλά Αγγλικά.
kotzito
Πολύ όρεξη σήμερα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ειδικά στην άμυνα τρώμε σίδερα. Αν έχω μετρήσει καλά, πέρα από ένα κάρφωμα του Βέσελι η Φενέρ έχει περιοριστεί σε σουτάκια μέχρι τώρα.

υ.γ. Για γέλια η τελευταία φάση. Και χωρίς replay μπορούσε να δει κανείς τα βήματα του Γκουντούριτς.
jonaldidhs
Καλα το θεμα ειναι οτι εχετε βαλει 34 στο α΄δεκαλεπτο..
shtarkws
Ο Ολυμπιακός έχει κάνει έως τώρα το τέλειο δεκάλεπτο. Το μόνο αρνητικό ότι το έκανε με μια πεντάδα. Αν πάρει κάτι και από τον πάγκο τότε θα κερδίσει ανετα
RipCity
Επρεπε εδω και τρια λεπτα να χει παρει ταιμ αουτ. Πολλα μπραβο αλλα δε τελειωσε η ζωη στο πρωτο δεκαλεπτο. Στο δευτερο γυρισαμε στα ιδια τα κλασικα και δεν εχουμε κανει ουτε σουτ, σα να παιζουμε με το χρονο.
rankin
Η second unit δινει ρεσιταλ
Γιωταδες
RipCity
QUOTE (rankin @ Feb 1 2018, 20:40 ) *
Η second unit δινει ρεσιταλ
Γιωταδες

Ειδα τον Σπανουλη 13 λεπτα σερι κι εφριξα αλλα μαλλον 40 πρεπει.
Conan1982
Έχει σκληρύνει πολύ η άμυνα της Φενέρ και το έχουν κατορθώσει και χωρίς να φορτωθούν με φάουλ
kotzito
Ώρες - ώρες προσπαθώ να σκεφτώ ποιος είναι χειρότερος δημιουργός. Μάντζαρης ή Ρόμπερτς;

Το μαρκάρισμα του Άλι/Ντίξον είναι πρόβλημα γιατί είναι σβούρας και δεν ματσάρει καλά με κανέναν από τους γκαρντ μας. Τον Ρόμπερτς σαν σταματημένο τον πέρναγε σε κάθε φάση.


Τουλάχιστον βάζουμε τα τρίποντα rolleyes.gif
Conan1982
Να πούμε ότι στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν έπαιξε καθόλου ο Παπανικολάου με ότι ώθηση δίνει στην άμυνα και στην επίθεση.
Έκανε ο Σφαίρο συντήρηση και σ' αυτόν και στον Σπανούλη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.