Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2018-19
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2
yorgos
QUOTE(RipCity @ Feb 18 2019, 19:00 ) *
Η Ρεάλ ζήτησε επίσης να μη ξανασφυρίξουν παιχνίδι της οι 3 διαιτητές του αγώνα κυπέλλου tongue.gif

Θα πρεπε να ντρέπεται μετά τον αποκεφαλισμό του Σίγκλετον...
Zoys
Θυμίζω ότι ο κανονισμός σχετικά με τα διαιτητικά post ισχύει για όλα τα topic...
boumtze-boumtze
Δεν πρεπει να μιλαει η Ρεαλ...
Το φαουλ στον Σινγκλετον ηταν εως και αντιαθλητικο,και καπακι ο Καρολ βαζει γκολ φαουλ με ανυπαρκτο φαουλ...
Βεβαια το να δου τρεις διαιτητες το ριπλευ στην φαση του Τομιτς,και να αποφανθουν οτι το καλαθι μετραει κανονικα ειναι απο αλλο ανεκδοτο...
shaq7
Και η ρεαλ δεν κοιταει να παει σε αλλη λιγκα αλλα να παιζει μονο ευρωλιγκα,αυτο πιστευω πρεπει να γινει και με μας.Ηδη ρεαλ εφες ειναι με το μερος μας,αποκλειεται να πουν θα σας διωξουμε ..Και η μακαμπι θα ειναι υπερ γιατι σε αυτους απο του χρονου θα αφηνουν μονο 5 ξενους και θα πρεπει να εχουν 2 ροστερ.Αργα η γρηγορα θα ακολουθησουν ολοι,οπου να ναι θα εχει 20 ομαδες ο μπερτομεου.
pan24
Αν ειναι ενορχηστρωμενη κινηση αποχωρησης ομαδων Ευρωλιγκας απο τα πρωταθληματα θα ειναι το τελος των πρωταθληματων οπως τα ξερουμε
Στην Ισπανια αν φυγει η Ρεαλ θα ειναι θεμα χρονου να φυγουν και Μπαρτσελονα,Μπασκονια

Ο χρονος θα δειξει αν το σκεφτονται σοβαρα η φωναζουν και απειλουν για δικους τους λογους

Παντως η Ευρωλιγκα δεν ειναι εμποδιο γιατι για να παρει καποιος αδεια να παιζει μονο στην Ευρωλιγκα χωρις να παιζει σε αλλο πρωταθληματα αρκει να βρει 5 ψηφους απο τις υπολοιπες 10 ομαδες με δεκαετες συμβολαιο ωστε μαζι με την δικη του να εχει πλειοψηφια(6 ψηφοι σε συνολο 11 ομαδων)

Οποιος θελησει ευκολα τις βρισκει
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Feb 20 2019, 02:39 ) *
Αν ειναι ενορχηστρωμενη κινηση αποχωρησης ομαδων Ευρωλιγκας απο τα πρωταθληματα θα ειναι το τελος των πρωταθληματων οπως τα ξερουμε
Στην Ισπανια αν φυγει η Ρεαλ θα ειναι θεμα χρονου να φυγουν και Μπαρτσελονα,Μπασκονια

Ο χρονος θα δειξει αν το σκεφτονται σοβαρα η φωναζουν και απειλουν για δικους τους λογους


πραγματικα βρισκω ανεξηγητα εντονες τις αντιδρασεις απο Ρεαλ και δεν μπορω να τις δικαιολογησω ,μετα απο εναν χαμενο τελικο κυπελλου ! δεν μπορω να μην σκεφτω με καχυποψια οτι ολα αυτα πανε να προετοιμασουν σιγα σιγα το εδαφος για να ξεκινησει το πολυ δυσκολο εγχειρημα του Μπερτομεου με την λιγκα των 32 και το τελος των εγχωριων διοργανασεων για τις τοπ ομαδες της Ευρωπης !
για τον Ολυμπιακο μπορω να δικαιλογησω απολυτα οτι εγινε στον ημιτελικο και δεν σκεφτομαι οτι πηγαν να προκαλεσουν τετοια αφορμη ωστε να ανοιξουν αυτοι τους ασκους του αιολου.. ! ειχαν τους λογους τους και η κοντρα με εοκ ειναι διαχρονικη !

δεν πιστευω ομως τοσο πολυ στις συμπτωσεις για να στηριξω αυτο που ακολουθησε στα καπακια απο Ρεαλ -Εφες !και ειδικα Ρεαλ που φαινεται να το τραβαει υπερβολικα πολυ ohmy.gif
stefkorner
Σχέδιο ή σύμπτωση;

ουτε εγω να το ειχα γραψει το αρθρο rolleyes.gif (με βαση κ τα οσα σχολιασα στο παρον θρεντ )
basket72
QUOTE (stefkorner @ Feb 20 2019, 04:14 ) *
Σχέδιο ή σύμπτωση;

ουτε εγω να το ειχα γραψει το αρθρο rolleyes.gif (με βαση κ τα οσα σχολιασα στο παρον θρεντ )


sdna για πάσα νόσο Στεφ;

Το άνοιξα κι εγώ νομίζοντας ότι θα διαβάσω τίποτις που να με διαφωτήσει...

Η κατάσταση στην ACB είναι αρκετά διαφορετική από την κατάσταση στο Ελλάντα.
Σίγουρα θα μας λείψει αν γίνει ποτέ κίνηση διάσπασης της ACB σε αντίθεση με την Α1 που εμένα προσωπικά δεν θα μου λείψει ποτέ.

Υπάρχουν κάποιες παράμετροι στην ισπανική λίγκα όπως τα βέτο για συγκεκριμένους διαιτηρές που τίθεται χρόνια τώρα εκ μέρους σημαντικών ομάδων αλλά και το γεγονός ότι στα παιχνίδια Μπάρσα- Ρεάλ αποκλείονται a priori διαιτητές από την ευρύτερη περιοχή της Μαδρίτης και την αντίστοιχη της Βαρκελώνης (βασικά από τις συγκεκριμένες "αυτόνομες" κοινότητες) κάτι που καθιστά όλο και πιο δύσκολη την τελική επιλογή αφού μιλάμε για τις 2 μεγαλύτερες κοινότητες της Ισπανίας.


Μια άλλη σημαντική παράμετρος έχει να κάνει με το μεγάλωμα της Ευρωλίγκας. Από του χρόνου οι αγωνιστικές της Κ.Σ αυξάνονται και πολύ πιθανό να προστεθούν κι άλλες ομάδες από τον μεθεπόμενο χρόνο. Είναι ένα πολύ σοβαρό ενδεχόμενο να γίνουν αλλαγές και στα εθνικά πρωταθλήματα λοιπόν.

Είναι κάτι που θα μας απασχολήσει στο κοντινό μέλλον αλλά ίσως η πρόσφατη ιστορία να μην έχει να κάνει άμεσα με αυτό.

Η γνώμη μου είναι ότι η Ρεάλ ορμώμενη κι από το παράδειγμα του Ολυμπιακού ήθελε να ταρακουνήσει τα νερά ενόψει των τελικών της ACB. Δεν τους ενόχλησε αυτή καθαυτή η απώλεια του κυπέλλου (που στην Ισπανία είναι σοβαρός τίτλος σε αντίθεση με τα καθ' ημάς...) αλλά η ιστορία με το ριπλέι στη φάση της τάπας του Ράντολφ. Τη θεώρησαν προκλητική.

stefkorner
QUOTE (basket72 @ Feb 20 2019, 19:12 ) *
sdna για πάσα νόσο Στεφ;

Το άνοιξα κι εγώ νομίζοντας ότι θα διαβάσω τίποτις που να με διαφωτήσει...


ενταξει ,θα σου παραθετω αλλα μεσα αν ειναι ! γιατι πηρε το ματι μου και αλλα να γραφουν αναλογα !
Και eurohoops ακομα !
εχει ξεκινησει για τα καλα αυτο το γαιτανακι της συνομοσιολογιας ... !
παρε για την ωρα Φιλερη που τον εχω προχειρο :

τα κυπελλα του διαβολου
basket72
QUOTE (stefkorner @ Feb 20 2019, 13:27 ) *
ενταξει ,θα σου παραθετω αλλα μεσα αν ειναι ! γιατι πηρε το ματι μου και αλλα να γραφουν αναλογα !
Και eurohoops ακομα !
εχει ξεκινησει για τα καλα αυτο το γαιτανακι της συνομοσιολογιας ... !
παρε για την ωρα Φιλερη που τον εχω προχειρο :

τα κυπελλα του διαβολου



Τα έχουμε ξαναπεί καλέ μου Στεφ. το συγκεκριμένο μέσο δεν περιποίει τιμή στον χώρο της ενημέρωσης. Καλύτερα να λείπει από ένα τέτοιο φόρουμ εκτός κι αν έχουμε να κάνουμε με καμιά επικείμενη μεταγραφή του Παναθηναϊκού- εκεί όπου θα υπάρχει ενημέρωση εκ των έσω...

Αναφορικά με τα υπόλοιπα, τσέκαρε όσα έγραψα στο ποστ μου. Αντανακλούν καλύτερα κι ευκρινέστερα την κατάσταση στην Ισπανία.
Όταν θα είναι ώριμες οι συνθήκες για την κλειστή λίγκα τότε θα το κουβεντιάσουμε. Δεν αργεί κάτι τέτοιο. Προς το παρόν έχουμε να κάνουμε με μιαν πίεση εκ μέρους κάποιων ομάδων, όπως η Εφές, ο Ερυθρός Αστέρας κι η Ρεάλ που θεωρώντας ευνοϊκή τη συγκυρία, αποφάσισαν να πιέσουν τις καταστάσεις προκειμένου να έχουν καλύτερες διαιτησίες στους -αναμενόμενα- δύσκολους τελικούς των εγχώριων πρωταθλημάτων.

Η συνωμοσιολογία πουλάει εξ΄από biggrin.gif ανέκαθεν κι από πάντα.
pan24
Με τις ομαδες να γινονται 18 την νεα σεζον θα υπαρχουν 34 αγωνιστικες Ευρωλιγκας
Αν οπως ακουγονται απο το 2020-2021 η το 2021-2022 γινουν 20 θα εχει 38 αγωνιστικες
Αυτο σημαινει οτι σχεδον ολες οι εβδομαδες θα εχουν διπλη αγωνιστικη κατι που σε ανταγωνιστικα πρωταθληματα οπως η ACB το κανει πολυ δυσκολο απο θεμα κουρασης

Για να ανταπεξελθουν θα πρεπει να εχουν ροστερ 15 πραγματικα τοπ παικτων που ακομα και με το πορτοφολι της Ρεαλ ειναι δυσκολο

Τα πρωταθληματα με τον ενα η τον αλλο τροπο θα υποβαθμιστουν
Ειτε θα φυγουν εντελως ειτε θα κατεβαζουν β ομαδα και θα τα χρησιμοποιουν σαν αναπτυξιακη λιγκα
Δεν υπαρχει αλλη λυση οσο αυξανονται τα Ευρωπαικα παιχνιδια
stefkorner
QUOTE (basket72 @ Feb 20 2019, 20:39 ) *
Όταν θα είναι ώριμες οι συνθήκες για την κλειστή λίγκα τότε θα το κουβεντιάσουμε.


πολυ κκε μου ακουγεται αυτο laugh.gif laugh.gif τυχαιο.. ; rolleyes.gif

για να ξεκινησει η διαδικασια ωριμανσης θα πρεπει να δημιουργηθουν καταστασεις απο τοπ ομαδες και να γινει η σχετικη προεργασια !να προετοιμαστει το εδαφος και σιγα σιγα να χτιζεται το τελικο πλανο !
και η αφορμη ισως να δοθηκε τωρα για να ξεκινησουν ολα αυτα !
Οσο τραβηγμενο μοιαζει να αποτελουν ολα αυτα συνομωσιες καποιων εκ των κορυφαιων κλαμπ,αλλο τοσο και να προκειται για σατανικες συμπτωσεις..!γνωμη μου
basket72
QUOTE (stefkorner @ Feb 20 2019, 14:06 ) *
πολυ κκε μου ακουγεται αυτο laugh.gif laugh.gif τυχαιο.. ; rolleyes.gif

για να ξεκινησει η διαδικασια ωριμανσης θα πρεπει να δημιουργηθουν καταστασεις απο τοπ ομαδες και να γινει η σχετικη προεργασια !να προετοιμαστει το εδαφος και σιγα σιγα να χτιζεται το τελικο πλανο !
και η αφορμη ισως να δοθηκε τωρα για να ξεκινησουν ολα αυτα !
Οσο τραβηγμενο μοιαζει να αποτελουν ολα αυτα συνομωσιες καποιων εκ των κορυφαιων κλαμπ,αλλο τοσο και να προκειται για σατανικες συμπτωσεις..!γνωμη μου


τυχαίο... biggrin.gif πίστεψέ με.

Αυτό που λέω είναι ότι οι τοπ αυτές ομάδες, γνωρίζοντας καλά το τι πρόκειται να συμβεί σε ένα-δυο χρόνια με το μεγάλωμα της Ευρωλίγκας και σε συνδυασμό με τα γεγονότα στο ελληνικό το κύπελλο, αποφάσισαν να προβούν σε μια πίεση για καλύτερες διαιτησίες στα κρίσιμα που θα ακολουθήσουν τον Μάη/Ιούνη, στους τελικούς των εκεί πρωταθλημάτων.

Όταν θα ξεκινήσει η κουβέντα για την κλειστή λίγκα, η Ρεάλ δεν θα έχει ανάγκη τη δικαιολογία της κακής διαιτησίας για να φύγει από το ισπανικό πρωτάθλημα ή για να κατεβάζει τους μικρούς της.
Η διαδικασία ωρίμανσης που λες λοιπόν δεν είναι ανάγκη να γίνει με τον "ελληνικό" τρόπο. Υπάρχει κι ο τεχνοκρατικός ή αλλιώς εξευρωπαϊσμένος. smile.gif

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι σύμπτωση δεν μπορεί να είναι. Το είχα πει με τον... τρόπο μου και προχθές όταν άνοιξα και τη συζήτηση στο θρεντ.
yorgos
Η ΑCB είναι κερδοφόρα και με πολύ σοβαρά τηλεοπτικά συμβόλαια στα συνδρομητικά. Η Ρεάλ πιέζει για καλύτερες διαιτησίες, μέχρι εκεί.
basket72
QUOTE (yorgos @ Feb 20 2019, 22:06 ) *
Η ΑCB είναι κερδοφόρα και με πολύ σοβαρά τηλεοπτικά συμβόλαια στα συνδρομητικά. Η Ρεάλ πιέζει για καλύτερες διαιτησίες, μέχρι εκεί.



Στο μεταξύ μέσα σε όλα αυτά ξεχάσαμε να σημειώσουμε ότι για δεύτερη συνεχή χρονιά οι Πέσιτς κι Ερτέλ φέρνουν μπασκετικό τίτλο στη Βαρκελώνη.
yorgos
QUOTE(basket72 @ Feb 20 2019, 23:30 ) *
Στο μεταξύ μέσα σε όλα αυτά ξεχάσαμε να σημειώσουμε ότι για δεύτερη συνεχή χρονιά οι Πέσιτς κι Ερτέλ φέρνουν μπασκετικό τίτλο στη Βαρκελώνη.

Ο Πέσιτς είναι παλιομοδίτης, αλλά ποτέ δεν έπαψε να είναι γάτα.
john wick
@basket72


Σύντροφε , εσύ που ξέρεις τα πολλά και ο νους σου κατεβάζει , για πες λίγο το μυστικό του γερό Πέσιτς και έχει φέτος 4/5 με Ρεάλ... Έχεις δει όλα τα μεταξύ τους ματς; ... 39.gif
basket72
QUOTE (john wick @ Mar 25 2019, 19:56 ) *
@basket72


Σύντροφε , εσύ που ξέρεις τα πολλά και ο νους σου κατεβάζει , για πες λίγο το μυστικό του γερό Πέσιτς και έχει φέτος 4/5 με Ρεάλ... Έχεις δει όλα τα μεταξύ τους ματς; ... 39.gif



Με σκλαβώνεις για άλλη μια φορά smile.gif
Ο Πέσιτς στις 2 του θητείες στην Μπάρσα έχει 12-2 με τους μαδριλένους.
Πέρσι τους πήρε μαζί με τον Ερτέλ το κύπελλο, φέτος η ιστορία επαναλήφθηκε τάλε κουάλε.

Μόνο το χθεσινό ματς είδα, όπου οι κοντοί της Μπάρσα γαζώναν από το 3π. O Λάσο προτίμησε να τους κόψει το πικ εν ρολ και να τους αφήσει το 3π και τιμωρήθηκε.
Στα μεταξύ τους αλλά και γενικώς η Ρεάλ πληρώνει την αποδυνάμωση στη δημιουργία από το 1-2. Ο Γιουι δεν είναι όπως πριν τον τραυματισμό του και λείπει το παιδί - θαύμα.
Έχει μείνει μονάχα ο (δεκαθλητής) και χρόνο με τον χρόνο βελτιωμένος, Καμπάσο να παλεύει κόντρα σε όλους.
Ο Πέσιτς κάνει τα βασικά σωστά, και παράλληλα επιβάλλει πειθαρχία- είναι από τους καλύτερους προπονητές στην Ευρώπη σε αυτά τα δυο.
Κλαβέρ και Σίνγλετον αρχίζουν να θυμίζουν το δίδυμο της Λόκο και λείπει κι ο Χάνγκα που δένει τις 2 γραμμές.
Έχει πια τον πρώτο λόγο η Μπάρσα εκτός κι αν αρχίσει να πιάνει επίπεδα απόδοσης προ τραυματισμού, ο φυσικός ηγέτης της Ρεάλ. Χλωμό το βλέπω όμως και το λέω με στεναχώρια, γιατί τον θαυμάζω ως αθλητή.

Λέγαμε και το καλοκαίρι ότι η Μπαρτσελόνα στην κατάκτηση της ACB έχει εστιάσει. Καθόλου άσχημα δεν της έχει πέσει η 5η θέση στην Ευρωλίγκα αλλά για το ισπανικό πρωτάθλημα φτιάχτηκε η φετινή ομάδα.
basket72
Θα μπορούσα να προσθέσω μιαν ακόμη παράμετρο πάνω στο σερί της Μπάρσα επί της Ρεάλ.
Έχει να κάνει με τα περσινά που συνέβησαν με το δημοψήφισμα κ.λ.π
Στην Καταλονία δεν το έχουν ξεχάσει κι υπάρχει ακόμα μεγαλύτερος φανατισμός/πάθος.
Κι η Ρεάλ εκφράζει το κατεστημένο.

Ο καταλανός Οριόλα δήλωσε χθες: " Η Ρεάλ είναι ο αίωνιος αντίπαλος κι εγώ πριν από κουλέ (φίλαθλος της Μπάρσα) είμαι αντι-μαδριλένος. Είμαι πολύ κουλέ και πολύ πιο πολύ αντιμαδριλένος."
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.