Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Κύπελλο Ελλάδος - Σεζόν 2015-2016
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2
air_23
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Oct 8 2015, 12:46 ) *
Σπάνια ο Σάκοτα έχει παίξει 30 λεπτά. Επίσης ο Μιλόσεβιτς πέρσι έπαιζε πολύ.

ναι αλλα φετος θα παιζει κι ο μαυροκεφαλος στο 4(εγινε και χτες)...οποτε με σακοτα ο μιλοσεβιτς νομιζω θα παιζει πολυ λιγοτερο
SteelGandalf
QUOTE(xavier @ Oct 8 2015, 06:09 ) *
o εσακε δεν εχει καμια σχεση με το κυπελλο...της εοκ ειναι


Μάλλον αυτό άκουσα ως δικαιολογία για το γεγονός ότι μέσα στην τιμή των διαρκείας δεν συμπεριλήφθηκαν και οι αγώνες κυπέλλου. Ευσταθεί ή όχι, δεν γνωρίζω.

QUOTE(air_23 @ Oct 8 2015, 12:31 ) *
εχω αμφιβολιες κατα ποσο οι απουσιες κοστισαν η βοηθησαν τον σακοτα χτες..πιστευω οτι με πληρες ροστερ οταν χρειαστει να κανει ροτεισον θα προυσιασει πιο προβληματικη ομαδα..ειδικα στο 4 που θα παιζει ο γιος του 30λεπτα...χτες ο μιλοσεβιτς εκανε πραγματα που ο γιος του δεν θα κανει ποτε..αμυνα-ξυλο-επ ριμπ και προβληματισε πολυ τον αρη....


Κι εγώ μια τέτοια αίσθηση έχω φίλε μου, χωρίς να μπορώ να την στηρίξω κάπου. Πες το διαίσθηση. Είμαι πραγματικά περίεργος να παρακολουθήσω την φετινή πορεία της Α.Ε.Κ. στο πρωτάθλημα. Αποτελεί ένα πολύ ενδιαφέρον project!

QUOTE(hagi @ Oct 8 2015, 13:23 ) *
Όντως είναι λίγο "τρελός" και αυτό δεν βοηθάει την ομάδα. Ο playmaker είναι αυτός που πρέπει να φτιάχνει το παιχνίδι και όχι να τρελένεται. Αλλά θα δούμε.


Εντάξει ρε παιδιά, νομίζω πως είναι πάρα πολύ νωρίς για να κρίνουμε έναν παίχτη μόλις μετά από ένα παιχνίδι. Δηλαδή αν κρίνουμε με αυτόν τον τρόπο τον Warren, τι θα πρέπει να πούμε για τον McNeal, που εχθές παραλίγο να χάσουμε το παιχνίδι εξαιτίας του (άσχετα που στο τέλος πέτυχε ένα εκπληκτικό καλάθι και μας έδωσε το προβάδισμα στο σκορ);

Έχασε ένα τσουβάλι σουτ, πολλά από αυτά ελεύθερα, αλλά και αρκετές διεισδύσεις. Έκανε και μερικά λάθη, σε κρίσιμα σημεία. Όμως δεν θα πρέπει, επ' ουδενί, να λησμονούμε πως ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι το χθεσινό και μάλιστα παιχνίδι χωρίς αύριο. Οι δε παίχτες του Άρη, παρά το γεγονός ότι είχαν την στήριξη των χιλιάδων φιλάθλων τους, σίγουρα ένιωθαν και μια πρόσθετη πίεση για να πετύχουν, κάτι που σαφώς τους επηρέαζε (αυτό το must win αποτελεί τροχοπέδη).

Εξαιρετική η χθεσινή Α.Ε.Κ., έδειχνε να βρίσκει λύσεις από πολλούς παίχτες της. Μέχρι και ο Παπαντωνίου, πέραν της προκλητικής συμπεριφοράς του σε ορισμένα σημεία, την βοήθησε αρκετά. Είχε και βάθος και ποιότητα. Θα την βοηθήσει πολύ και ο Καλαμπόκης, με τις ικανότητες και την εμπειρία του. Οι απουσίες της αν και σημαντικές (ειδικά του Carter που είναι παιχταράς ο άνθρωπος), δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να της στοίχησαν εχθές. Εδώ ο Άρης την κέρδισε χωρίς την χρησιμοποίηση του Okaro White, που τέθηκε νωρίς εκτός αγώνος, με τα πολλά γρήγορα φάουλ του και την εντελώς λάθος διαχείριση του από τον κόουτς Πρίφτη.

Θέλω να τοποθετηθώ για πολλά πράγματα, τώρα έκανα μια πρόχειρη μίνι αναδρομή σε ελάχιστα απ' όσα παρακολούθησα στο χθεσινό παιχνίδι. Θέλω όμως να συμπληρώσω κάτι ακόμα, πριν σας αφήσω (για την ώρα).

Ο χθεσινός Βασίλης Σίμτσακ, είναι ο παίχτης που περίμενα να δω στον Άρη την περσινή χρονιά που ήρθε στην ομάδα. Αυτόν τον παίχτη έβλεπα στις άλλες ομάδες. Εχθές είχε κάτι που δεν το είδα πολλές φορές στο προηγούμενο πρωτάθλημα. Φυσικά και δεν αναφέρομαι στο πάθος, κάτι για το οποίο φημίζεται. Αναφέρομαι στην "άγνοια κινδύνου", στον τσαμπουκά που έβγαζε και στην επίθεση (για την άμυνα δεν το συζητώ, πηδάει στην φωτιά χωρίς δεύτερη σκέψη). Αυτόν τον παίχτη ήθελα ως ρολίστα και το έγραψα τόσες και τόσες φορές πέρσι το καλοκαίρι, όταν ακόμη δεν ήταν δεδομένη η έλευση του στον Άρη μας. Πολλά μπράβο στον Βασίλη, που σε πολύ δύσκολα σημεία του παιχνιδιού, πέτυχε σημαντικούς πόντους, αλλά κυρίως ξεσήκωνε την εξέδρα με το πάθος και την διάθεση του!!! Ποιος μπορεί να ξεχάσει την βουτιά που έκανε για να διεκδικήσει μια χαμένη μπαλιά, την οποία επίσης κυνηγούσε ο Μαυροκεφαλίδης!!!

Τα υπόλοιπα άλλη στιγμή...

Υ.Γ. Πάρτε κι ένα video με highlights από την χθεσινή αναμέτρηση, όσοι δεν μπορέσατε να την παρακολουθήσετε.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(air_23 @ Oct 8 2015, 13:53 ) *
ναι αλλα φετος θα παιζει κι ο μαυροκεφαλος στο 4(εγινε και χτες)...οποτε με σακοτα ο μιλοσεβιτς νομιζω θα παιζει πολυ λιγοτερο


Δεν διαφωνώ 100%. Στο παρελθόν εξάλλου έχω τοποθετηθεί για τον κόουτς Σάκοτα. Ξεπερασμένος από το άθλημα κατ'εμέ και φέτος θα αποδείξει αν μπορεί να κοουτσάρει ομάδα με υψηλούς στόχους εν έτει 2015. Όσον αφορά τον υιό, μπασκετικά ποτέ δεν τον θεώρησα κάτι το ιδιαίτερο και επίσης με χαλάσανε πολύ οι φετινές του... Αεκοφροσύνες.
Σόρυ για το οφτόπικ.
algait
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Oct 8 2015, 14:28 ) *
Δεν διαφωνώ 100%. Στο παρελθόν εξάλλου έχω τοποθετηθεί για τον κόουτς Σάκοτα. Ξεπερασμένος από το άθλημα κατ'εμέ και φέτος θα αποδείξει αν μπορεί να κοουτσάρει ομάδα με υψηλούς στόχους εν έτει 2015. Όσον αφορά τον υιό, μπασκετικά ποτέ δεν τον θεώρησα κάτι το ιδιαίτερο και επίσης με χαλάσανε πολύ οι φετινές του... Αεκοφροσύνες.
Σόρυ για το οφτόπικ.


Τελικά διαπιστώνω πως παίζει να είμαι και ο μόνος που θεωρεί τον Σάκοτα αρκετά καλό παίκτη!! Όσο για τις Αεκοφροσύνες έχεις δίκιο...


Πάντως βλέποντας το βιντεάκι με τα στιγμιότυπα διαπιστώνω πως ακόμα μεγαλύτερο καλάθι και από του Μακ Νιλ, παίζει να είναι το τρίποντο του Πελεκάνου στο 51-55. Και να φανταστείτε πως σύμφωνα με το basketballaris.gr ο Πελεκάνος είναι από τους πιο άστοχους σουτερ τριών πόντων στην ιστορία του ΑΡΗ (βάσει στατιστικών)!!! Η ποιότητά του πάντως ακόμα και στα 34 είναι φανερή.
SteelGandalf
Δεν είσαι ο μόνος. smile.gif

Κι εμένα μου αρέσει ο Dusan Sakota σαν παίχτης. Πέρσι μας έκανε μεγάλη ζημιά. Έχει μεγάλο ταλέντο στην επίθεση. Απλά δεν τον έχω παρακολουθήσει πολύ, ώστε να έχω πλήρη εικόνα για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.
hagi
QUOTE(SteelGandalf @ Oct 8 2015, 14:03 ) *
Εντάξει ρε παιδιά, νομίζω πως είναι πάρα πολύ νωρίς για να κρίνουμε έναν παίχτη μόλις μετά από ένα παιχνίδι. Δηλαδή αν κρίνουμε με αυτόν τον τρόπο τον Warren, τι θα πρέπει να πούμε για τον McNeal, που εχθές παραλίγο να χάσουμε το παιχνίδι εξαιτίας του (άσχετα που στο τέλος πέτυχε ένα εκπληκτικό καλάθι και μας έδωσε το προβάδισμα στο σκορ);

Έχασε ένα τσουβάλι σουτ, πολλά από αυτά ελεύθερα, αλλά και αρκετές διεισδύσεις. Έκανε και μερικά λάθη, σε κρίσιμα σημεία. Όμως δεν θα πρέπει, επ' ουδενί, να λησμονούμε πως ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι το χθεσινό και μάλιστα παιχνίδι χωρίς αύριο. Οι δε παίχτες του Άρη, παρά το γεγονός ότι είχαν την στήριξη των χιλιάδων φιλάθλων τους, σίγουρα ένιωθαν και μια πρόσθετη πίεση για να πετύχουν, κάτι που σαφώς τους επηρέαζε (αυτό το must win αποτελεί τροχοπέδη).


Ο χθεσινός Βασίλης Σίμτσακ, είναι ο παίχτης που περίμενα να δω στον Άρη την περσινή χρονιά που ήρθε στην ομάδα. Αυτόν τον παίχτη έβλεπα στις άλλες ομάδες. Εχθές είχε κάτι που δεν το είδα πολλές φορές στο προηγούμενο πρωτάθλημα. Φυσικά και δεν αναφέρομαι στο πάθος, κάτι για το οποίο φημίζεται. Αναφέρομαι στην "άγνοια κινδύνου", στον τσαμπουκά που έβγαζε και στην επίθεση (για την άμυνα δεν το συζητώ, πηδάει στην φωτιά χωρίς δεύτερη σκέψη). Αυτόν τον παίχτη ήθελα ως ρολίστα και το έγραψα τόσες και τόσες φορές πέρσι το καλοκαίρι, όταν ακόμη δεν ήταν δεδομένη η έλευση του στον Άρη μας. Πολλά μπράβο στον Βασίλη, που σε πολύ δύσκολα σημεία του παιχνιδιού, πέτυχε σημαντικούς πόντους, αλλά κυρίως ξεσήκωνε την εξέδρα με το πάθος και την διάθεση του!!! Ποιος μπορεί να ξεχάσει την βουτιά που έκανε για να διεκδικήσει μια χαμένη μπαλιά, την οποία επίσης κυνηγούσε ο Μαυροκεφαλίδης!!!

Επειδή τον έχω ξαναδει το σχόλιό μου ήταν τέτοιο. Ποτέ δεν βιάζομαι να κρίνω έναν παίχτη αλλά λίγο πολύ φαίνεται το στυλ που έχει ένας παιχτης από την πρώτη στιγμή.

Όσο για τον Σίμτσακ, συμφωνώ απολύτως. Μακάρι να συνεχίσει έτσι φέτος. Αν και νομίζω ότι θα είναι καλός στα περισσότερα ματς.
yorgos
QUOTE(SteelGandalf @ Oct 8 2015, 23:08 ) *
Δεν είσαι ο μόνος. smile.gif

Κι εμένα μου αρέσει ο Dusan Sakota σαν παίχτης. Πέρσι μας έκανε μεγάλη ζημιά. Έχει μεγάλο ταλέντο στην επίθεση. Απλά δεν τον έχω παρακολουθήσει πολύ, ώστε να έχω πλήρη εικόνα για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.


Κι εμένα μ'αρέσει για μεσαία ομάδα. Όταν ήταν μικρός μιλούσαν για νέο Αλβέρτη κλπ: εξαιρετικό σουτ από παιδί με μπόλικο ύψος και καλή αίσθηση του σκορ. Από κει και πέρα δε δούλεψε καθόλου: το σουτ του καλό αλλά μέχρι εκεί, στην άμυνα τουρίστας, στα γυμναστήρια πρέπει να έχει αλλεργία, δε δούλεψε την τρίπλα ποτέ. Για μια ομάδα σαν τη φετινή ΑΕΚ είναι μια καλή λύση πάντως, χωρίς αμφιβολία. Αλλά δεν εκμεταλλεύθηκε ποτέ το ταλέντο που είχε κι είχε και φοβερές παραστάσεις σε πολύ μικρή ηλικία.

Ο πιο ποιοτικός πάικτης της ΑΕΚ είναι ο Χέρστον, περισσότερο κι από Κάρτερ και Μαυροκεφαλίδη. Ξεκάθαρα παίκτης Ευρωλίγκας, σε άμυνα κι επίθεση ανεβάζει επίπεδο την ομάδα η παρουσία του, ο Άρης από όσο τον είδα δε διαθέτει κάτι αντίστοιχο. Αντίθετα ο Παπαντωνίου δεν κάνει ούτε για ρολίστας. Για να μη γκρινιάζουμε (εγώ δηλαδή) για το Βασιλάκη τον Ξανθόπουλο. Αν στη θέση του υπήρχε π.χ. η ποιότητα και η εμπειρία του Καλαμπόκη θα ήταν άλλη κατάσταση.
SteelGandalf
QUOTE(yorgos @ Oct 9 2015, 17:16 ) *
Κι εμένα μ'αρέσει για μεσαία ομάδα. Όταν ήταν μικρός μιλούσαν για νέο Αλβέρτη κλπ: εξαιρετικό σουτ από παιδί με μπόλικο ύψος και καλή αίσθηση του σκορ. Από κει και πέρα δε δούλεψε καθόλου: το σουτ του καλό αλλά μέχρι εκεί, στην άμυνα τουρίστας, στα γυμναστήρια πρέπει να έχει αλλεργία, δε δούλεψε την τρίπλα ποτέ. Για μια ομάδα σαν τη φετινή ΑΕΚ είναι μια καλή λύση πάντως, χωρίς αμφιβολία. Αλλά δεν εκμεταλλεύθηκε ποτέ το ταλέντο που είχε κι είχε και φοβερές παραστάσεις σε πολύ μικρή ηλικία.

Ο πιο ποιοτικός πάικτης της ΑΕΚ είναι ο Χέρστον, περισσότερο κι από Κάρτερ και Μαυροκεφαλίδη. Ξεκάθαρα παίκτης Ευρωλίγκας, σε άμυνα κι επίθεση ανεβάζει επίπεδο την ομάδα η παρουσία του, ο Άρης από όσο τον είδα δε διαθέτει κάτι αντίστοιχο. Αντίθετα ο Παπαντωνίου δεν κάνει ούτε για ρολίστας. Για να μη γκρινιάζουμε (εγώ δηλαδή) για το Βασιλάκη τον Ξανθόπουλο. Αν στη θέση του υπήρχε π.χ. η ποιότητα και η εμπειρία του Καλαμπόκη θα ήταν άλλη κατάσταση.


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου με μόνο μία ένσταση (ίσως εγώ δεν αντιλαμβάνομαι σωστά αυτό που εννοείς).

Πριν σου πω όμως, θα τοποθετηθώ για τον Hairston. Δεν ξέρω με τι συνέπεια μπορεί να προσφέρει στην επίθεση (είναι όντως καλός), αλλά στην άμυνα τσακίζει κόκκαλα ο τύπος!!! Πανταχού παρών με εκπληκτικές αντιδράσεις!

Σε ό,τι αφορά τον Carter της Α.Ε.Κ., πιστεύω πως πρόκειται για έναν τρομερό επιθετικό παίχτη, που θα της δώσει άλλο βάθος και ποιότητα, εφόσον επιστρέψει υγιής.

Πάμε τώρα στην ένσταση μου.

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος είναι ο κλασικός "άσος". Δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Γιάννη Καλαμπόκη που είναι δυαροτριάρι (εξαιρετικός και πολύπειρος).

Εμείς, πέραν του Dominic Waters, δεν έχουμε άλλον "άσο". Αν δεν είχαμε τον Βασίλη, θα έπρεπε να πορευτούμε με τους μικρούς (Φλιώνη και Δίπλαρο), αλλά έτσι δεν βγαίνει η χρονιά. Εκτός αν εννοείς να είχαμε άλλο point guard στην θέση του.

Πιστεύω πως ο Ξανθόπουλος θα κάνει μια πάρα πολύ καλή χρονιά. Μην ξεχνάς πως δεν τον πήρες για το σκοράρισμα, αλλά για να κοντρολάρει το παιχνίδι και να το οργανώσει. Περιμένεις, επίσης, να πιέσει πολύ στην άμυνα και να κλέψει μπάλες ή να αναγκάσει σε λάθη τους αντιπάλους του. Αυτά μπορεί να τα προσφέρει με μεγάλη συνέπεια, καθώς, πλέον, διαθέτει και μεγάλη εμπειρία. Ευελπιστώ πως δεν θα με διαψεύσει.
SteelGandalf
Έστω και με καθυστέρηση μερικών ημερών, θα ενημερώσω, όπως της αρμόζει, την συγκεκριμένη θεματική ενότητα.

1η Περίοδος

Άρης - Α.Ε.Κ. : 18-21

2η Περίοδος (Ημίχρονο)

Άρης - Α.Ε.Κ. : 36-36

3η Περίοδος

Άρης - Α.Ε.Κ. : 51-47

4η Περίοδος (Τελικό Σκορ)

Άρης - Α.Ε.Κ. : 64-61

Τελικό Αποτέλεσμα



QUOTE(www.pressaris.gr - 7/10/2015)
Την… κατεδάφισε! Χάγκινς από άλλο πλανήτη και πρόκριση Άρη (64-61)!

Ο Τζαμέλ Χάγκινς είχε όρεξη για… κατεδαφίσεις σήμερα! Και αφού δεν του έφτασε η μπασκέτα στο 21' με το εντυπωσιακό κάρφωμά του, κατεδάφισε και την ΑΕΚ! Ο Άρης κέρδισε με σκορ 64-61 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του κυπέλλου, παρουσία 5.500 φιλάθλων του!


Η ΑΕΚ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στο ξεκίνημα, μη επιτρέποντας στον Άρη να κάνει το παιχνίδι που στηρίζεται στην γρήγορη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση. Οι κίτρινοι… βγήκαν από τα νερά τους, ο Οκάρο Γουάιτ χρεώθηκε με γρήγορα τρία φάουλ (5’) και σε συνδυασμό με την αστοχία στην επίθεση (8/21 σουτ) και τα 6 επιθετικά ριμπάουντ της ΑΕΚ, το παιχνίδι ελέγχθηκε από τους φιλοξενούμενους. Στο 6’ το σκορ ήταν 10-13, όμως οι κίτρινοι βρήκαν λύσεις με τον Χάγκινς και μείωσαν (14-15 στο 8’). Η ΑΕΚ χωρίς να βγάλει καθόλου τον Γουόρεν από το παρκέ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 18-21 και στις αρχές της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με 18-24 (11’) και 20-26 (13’).

Η παρουσία των Ξανθόπουλου, Ζάρα και Τσούπκοβιτς έδωσε λύσεις κυρίως αμυντικά. Ο Άρης μείωσε σε 25-26 (14’) και προσπέρασε με 31-28 (15’). Η ΑΕΚ αντέδρασε, πέρασε τη μπάλα στον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος δημιούργησε προβλήματα (31-33 στο 17’). Ο Πελεκάνος ισοφάρισε σε 34-34 στο ίδιο λεπτό και το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο (36-36) με τον Άρη να έχει μόλις 2 λάθη, αλλά και 12/33 σουτ (8/25δπ., 4/8τρ.).

Ο Άρης ξεκίνησε εκρηκτικά το δεύτερο μέρος, με καλάθια του Χάγκινς, μόνο που το κάρφωμα με το οποίο διαμορφώθηκε το 40-36 είχε ως αποτέλεσμα να… κατεδαφίσει τη μπασκέτα! Προκλήθηκε διακοπή περίπου 50 λεπτών μέχρι να ξεκινήσει και πάλι το παιχνίδι, καθώς αρχικά αποφασίστηκε αλλαγή της στεφάνης, αλλά αυτό δεν είχε επιτυχία και εν τέλει αντικαταστάθηκε ολόκληρο το ταμπλό!

Από τη στιγμή που άρχισε ξανά το παιχνίδι ο Άρης δεν μπόρεσε να βάλει σουτ εκτός ρακέτας. Ο Σίμτσακ έδωσε πολλές μάχες σε άμυνα και επίθεση μαζί με Χάγκινς, οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 51-45 (28’), αλλά δέχθηκαν σερί 0-10 από την ΑΕΚ, που ξέφυγε με 51-55 (33’). Τότε ήρθε το πρώτο τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο για τον Άρη, από τον Πελεκάνο (54-55) και αμέσως μετά ο Γουάιτ με σουτ από μέση απόσταση έβαλε τους κίτρινους μπροστά (56-55). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με βολές του Μιλόσεβιτς προηγήθηκε με 56-58 (38’), ο Μακ Νιλ με 1/2 βολές μείωσε σε 57-58 και έτσι μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο Μακ Νιλ με λέι απ στα 52’’ έκανε το 59-58 και στην επίθεση της ΑΕΚ ο Χάγκινς έσβησε τα φώτα στον Καλαμπόκη, ενώ πήρε και τη μπάλα για να τελειώσει τη φάση μπροστά γράφοντας το 61-58 (29’’). Ο Γουόρεν αστόχησε σε τρίποντο, ο Γουότερς με βολές έκανε το 63-58 και παρότι ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 63-60 με 2/3 βολές, ο Χάγκινς έβαλε 1/2 βολές για το 64-60 και ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-36, 51-47, 64-61.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος (5ασ.), Πελεκάνος 6 (2), Τσούπκοβιτς 2, Γουάιτ 4 (4ρ.), Γουότερς 10 (6ασ.), Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 17 (3/7β., 7/15δπ., 10ρ., 6κοψ.), Κοέν 3 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 6 (3ρ., 3ασ.), Μακ Νιλ 9 (4ασ.).

ΑΕΚ: Ανοσίκε 5 (8ρ.), Παπαντωνίου 7 (2), Χέρστον 10 (1), Μιλόσεβιτς 11 (9ρ.), Σκραμπ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (9ρ., 2ασ.), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 8, Γουόρεν 4 (5ασ.).


Θέλω να τοποθετηθώ σχετικά με το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Ο Άρης προχθές έδειξε πως φέτος θα έχει πολύ περισσότερες λύσεις και πολύ μεγαλύτερο "βάθος", απ' ότι την προηγούμενη χρονιά. Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά για τους γηπεδούχους στην επίθεση, καταφέρνοντας να κάνουν γρήγορα το 4-0. Η Α.Ε.Κ. αντέδρασε άμεσα και πέρασε μπροστά στο σκορ. Έτσι, με εναλλαγές στο προβάδισμα, συνεχίστηκε ολόκληρος ο αγώνας.

Αυτό που κρατάω από τα αρνητικά των πρώτων λεπτών του αγώνα, είναι η διαχείριση του Okaro White από τον κόουτς Πρίφτη και το επιτελείο του.

Μπορεί ο παίχτης να μην έχει την απαιτούμενη εμπειρία (κάτι ανάλογο συνέβαινε πέρσι, στην αρχή της σεζόν, με τον Drew Naymick), ώστε να διαχειριστεί, ακόμη, κάποιες τέτοιες καταστάσεις (αναφέρομαι στα 2 πολύ γρήγορα φάουλ). Στον πάγκο όμως δεν υπάρχει δικαιολογία για το γεγονός ότι δεν τον απέσυραν άμεσα, μετά το 2ο του. Θαρρείς και δεν το συνειδητοποίησαν έγκαιρα, τον άφησαν μέσα στο παρκέ και πάρα πολύ γρήγορα έκανε το 3ο του, με αποτέλεσμα να τεθεί knock-out για ολόκληρο σχεδόν τον αγώνα. Όταν από το πεντάλεπτο πρέπει να στερηθείς ένα από τα βασικά σου ατού, αυτό σημαίνει πως στην καλύτερη περίπτωση θα μπορέσει ο παίχτης να επιστρέψει στο παρκέ στα μέσα της 3ης περιόδου. Αν θυμάμαι καλά, κάπως έτσι συνέβη και υπέπεσε στο 4ο του φάουλ, επίσης πολύ γρήγορα, αφού βρισκόταν εκτός κλίματος αγώνος.

Όταν το παιχνίδι φάνηκε ο Άρης να κινδυνεύει να το χάσει, περίπου στο 33ο λεπτό, ωρυόμουν στην κερκίδα, φωνάζοντας:

"ξύπνα Πρίφτη, βάλε μέσα τώρα τον Okaro. Αν όχι τώρα, πότε; Μετά θα είναι πολύ αργά, εφόσον καταφέρουν οι φιλοξενούμενοι να αποκτήσουν και μεγαλύτερη διαφορά".

Ήμουν παρέα με δύο φίλους στο γήπεδο και με το που ολοκλήρωσα τις συγκεκριμένες μου φράσεις, ως εκ θαύματος, ο κόουτς Πρίφτης, γύρισε στον πάγκο του και αποκρινόμενος στον Okaro White, του έκανε νεύμα να πάει στην καρέκλα της αλλαγής! Ο ένας φίλος μου, με κοιτούσε εμβρόντητος!!! Πρέπει να ήταν ανάμεσα στο 33ο και το 34ο λεπτό αυτό το συμβάν. Λες και με άκουσε, ενώ όλη την προηγούμενη ώρα τον είχε "παρκαρισμένο" στον πάγκο. Θα μου πείτε, λογικό αφού είχε 4 φάουλ ο παίχτης, αλλά αν το ζούσατε θα αντιλαμβανόσασταν το πόσο απίστευτο ήταν το timing μας! Θαρρείς κι έπαιζα video game κι έκανα εγώ την συγκεκριμένη αλλαγή!!! Φτάνει όμως τώρα με αυτό το συμβάν. Αρκετά "ευλόγησα" τα γένια μου. wink.gif

Το παιχνίδι είχε αρκετές διακυμάνσεις, με τις δύο ομάδες να καταφέρνουν να βρίσκουν ρυθμό μόνο για λίγα λεπτά, ξεχωριστά η καθεμία, οπότε ήταν φυσιολογικές και οι διακυμάνσεις του σκορ και οι εναλλαγές στο προβάδισμα.

Αν εξαιρέσουμε την 1η περίοδο, στην οποία το σκορ ήταν αρκετά "υψηλό" (ειδικά οι 21 πόντοι της Α.Ε.Κ.), κάτι που έδειχνε πως μπορεί να πάει και πάνω από τους 75 με 80 πόντους, από 'κει και πέρα άλλαξαν τα δεδομένα. Έσφιξαν οι άμυνες, ειδικά αυτή του Άρη, οπότε και περιορίστηκε αισθητά, κάτι που φαίνεται και από το τελικό σκορ. Δεν τον συνέφερε τον Άρη να πάει σε εκείνα τα επίπεδα το σκορ, καθώς δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό στην επίθεση, αφού ειδικά σε ορισμένα σημεία, προς το τέλος του αγώνα, έδειχνε να έχει αποσυντονιστεί πλήρως. Τον κράτησε όμως η άμυνα του στο παιχνίδι και κατάφερε τελικά, στις λεπτομέρειες, να το κερδίσει.

Μεμονωμένα δεν μπορώ να ξεχωρίσω πολλούς παίχτες από την ομάδα μου.

Αν εξαιρέσω, φυσικά, τον εκπληκτικό Jamelle Hagins που παίζει να έκανε το καλύτερο του παιχνίδι στην Ελλάδα (double double με 17 πόντους, 10 ριμπάουντς, 6 κοψίματα), θεωρώ πως ο δεύτερος που τον ακολούθησε, συμβάλλοντας καταλυτικά στην επικράτηση του Άρη, ήταν ο Βασίλης Σίμτσακ!!! Πέρα από τους 6 πολύ σημαντικούς του πόντους και τα επιθετικά του ριμπάουντς, έπαιξε "σκυλίσια" άμυνα στους αντίπαλους ψηλούς και βοήθησε την ομάδα, σε τεράστιο βαθμό, όσα λεπτά βρέθηκε στο παρκέ (και ήταν αρκετά απόντος του παροπλισμένου, λόγω φάουλ, Okaro White).

Θετική η παρουσία του Dominic Waters (10 πόντοι, 6 ασσίστς), ενώ και ο Ζάρας έδειξε καλά στοιχεία στο ντεμπούτο του. Εκείνος που παραλίγο να γίνει ο μοιραίος παίχτης μας, ήταν ο Jerel McNeal. Έκανε ό,τι ακριβώς δεν έπρεπε, σε ορισμένες περιπτώσεις, "εκβιάζοντας" πολλές προσπάθειες, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις ήταν άστοχος σε ελεύθερα σουτ. Ήταν τυχερός που πέτυχε το πιο κρίσιμο καλάθι του αγώνα (59-58), ίσως και το πιο εντυπωσιακό, δίνοντας το καθοριστικότερο προβάδισμα στον Άρη, που τελικά αποδείχθηκε και νικηφόρο!

Περιμένω σαφώς περισσότερα και από τον Cupkovic και από τον Cohen, ενώ και ο Μούρτος δεν βοήθησε επιθετικά. Ειδικά για τους δύο πρώτους, θέλω να δω και αρκετά συστήματα, ώστε να τους δώσουν τον απαραίτητο χώρο για ελεύθερα σουτ, τόσο από μέση απόσταση, όσο και από μακρινή (έξω από την γραμμή του τριπόντου), αφού οι ικανότητες τους είναι δεδομένες.

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο στο παιχνίδι μας είναι το επονομαζόμενο "inside game". Αν εξαιρέσουμε τον δυναμίτη Hagins, δεν βλέπω να υπάρχει δεύτερος παίχτης μας που να μπορεί να το εφαρμόσει με ανάλογη συνέπεια και αποτελεσματικότητα. Κάτι ανάλογο ισχύει και για την άμυνα μας, αφού οι αντίπαλες ομάδες με ισχυρή "front line" θα μπορέσουν να μας "χτυπήσουν" στο "ζωγραφιστό". Χρειάζεται πολλή δουλειά ώστε να μην τους επιτραπεί να εισέρχονται εκεί, αλλά όταν ο Hagins δεν βρίσκεται πίσω, είτε για να ξεκουραστεί, είτε για να προφυλαχτεί, φοβάμαι πως θα έχουμε θέματα. Γι' αυτό και ήθελα έναν ακόμη παίχτη που να μπορεί να σπρώξει, όχι μόνο στην άμυνα, αλλά και επιθετικά, ώστε να πλησιάσει κοντά στο καλάθι. Δεν ξέρω, ίσως ο Cohen, με τις κατάλληλες τακτικές και την γρήγορη κίνηση, να μπορέσει να προσφέρει κάποιες βοήθειες εκεί.

Αυτά σε γενικές γραμμές από το δικό μας παιχνίδι.

Σε ό,τι αφορά την Α.Ε.Κ., όπως ήδη έχω γράψει, περιμένω να την παρακολουθήσω, αφού θεωρώ πως θα πραγματοποιήσει πολύ καλή πορεία φέτος (άνετα μέσα στην 4άδα την βλέπω, ίσως και πιο πάνω από μας). Δεν θέλω να τοποθετηθώ βιαστικά, μιας και ακόμα είναι πάρα πολύ νωρίς, όμως η ομάδα έδειξε να έχει μεγάλο "βάθος", πολλές ποιοτικές λύσεις και μην ξεχνάμε πως της έλειπαν και τρεις σημαντικοί της παίχτες (Carter, Sakota, Κατσίβελης), ενώ και ο Anosike μόλις ήρθε, οπότε θέλει τον χρόνο του, για να μάθει τους συμπαίχτες του και τα συστήματα της ομάδας.
SteelGandalf
Ας περάσουμε και στις δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

QUOTE(www.pressaris.gr - 7/10/2015)
Πρίφτης: «Θέλω να αφιερώσω τη νίκη στους συνεργάτες μου!»

Ο Δημήτρης Πρίφτης αφιέρωσε τη νίκη στους συνεργάτες του που προετοίμασαν την ομάδα όσο αυτός απουσίαζε με την Εθνική και υπογράμμισε πως έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο σημερινό αποτέλεσμα.


Ο τεχνικός του Άρη τόνισε αρχικά: “Το νιώθω και θέλω να αφιερώσω τη νίκη αυτή στους συνεργάτες μου για τη δουλειά που έκαναν στη διάρκεια της απουσίας μου. Νιώθω ότι έχει παίξει ρόλο η δουλειά που έγινε στο σημερινό αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στους παίκτες για την προσπάθεια”.

Συνέχισε λέγοντας πως “δεν μπορώ να πω ότι παίξαμε πολυ καλά, αλλά θα σταθώ στη σχέση ασίστ-λαθών (18-7), για να στηρίξω ότι υπάρχουν κάποια δεδομένα που δείχνουν γιατί κέρδισε η ομάδα. Είχαμε ισορροπία στο τρίποντο, είχαμε κακό δίποντο αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο παίξαμε αμυντικά την ΑΕΚ κάτω από τους 15 πόντους”.

Για την αλλαγή του ταμπλό είπε ότι “δημιουργεί μειονέκτημα ειδικά στην ομάδα που παίζει εντός έδρας, είναι δεδομένο αυτό, αλλά καταφέραμε να κρατηθούμε κοντά στο σκορ και να μην επηρεαστούμε”.

Ρωτήθηκε για την απόδοση του Σίμτσακ και απάντησε: “Ο Σίμτσακ δεν είναι αθλητής, αλλά είναι έμπειρος. Δεν εχει τα προσόντα, ξέρει όμως τον τρόπο. Ο Χάγκινς ήταν μια συνέχεια αυτής της προσπάθειας, αλλά θα εντάξω όλο αυτό στη συνολική προσπάθεια. Η ομάδα διατηρεί τη συνοχή της και προσπαθεί να είναι ανταγωνιστική και στη κακή της μέρα μέσα από την αμυντική προσπάθεια…”.

Για τον Μακ Νιλ που ήταν άστοχος αλλά έβαλε το πιο κρίσιμο καλάθι είπε: “Στατιστικά, επιθετικά δεν είχε συγκομιδή που συνήθως έχει, αλλά ήταν πολύ καλός πίσω και έχοντας αυτή τη βάση μπορεί να έχει μια κακή μέρα. Τον πιστεύω και ξέρω ότι έχει πνεύμα νικητή και με το συγκεκριμενο καλάθι δικαίωσε αυτή την άποψη. Το ίδιο θα πρέπει να πω όταν χάσει η ομάδα, για να είμαι δίκαιος…”.

Για τα φάουλ που φορτώθηκε ο Γουάιτ σχολίασε: “Η λίγκα είναι έμπειρη λίγκα, σε κάθε ομάδα υπάρχουν 3-4 παίκτες πολύ έμπειροι, ξέρουν πως να παίξουν και ο Οκάρο έχει αρκετά πράγματα να διδαχθεί. Είναι άπειρος αλλά νομίζω ότι θα βελτιώνιεται. Και πέρσι με τον Νέιμικ είχαμε το ίδιο πρόβλημα και θυμάστε πως προσαρμόστηκε…”.

Για την αλλαγή που έκανε τον Κοέν στο πρώτο ημίχρονο αμέσως μετά το τρίποντο που έβαλε παραδέχθηκε πως “έκανα λάθος, νόμιζα ότι έκανε τρίτο φάουλ, αλλά ήταν δύο. Μη σας πω ψέμματα…”.

Ρωτήθηκε και για τον διάλογο που είχε με τον Νίκο Λάσκαρη και απάντησε: “Οι κουβέντες μας είναι στο ίδιο μήκος κύματος, ψύχραιμες και ταπεινές. Η ομάδα κέρδισε, το γήπεδο ήταν γεμάτο, είχε πολύ καλή συμπεριφορά ο κόσμος, είναι εύλογο να είναι ικανοποιημένος. Ο δρόμος είναι μακρύς, τεράστιος και θα έχουμε βράδια που θα έχουμε ανάμεικτα συναισθήματα. Πρέπει να κινούμαστε σε μέση συναισθηματική οδό, να μην έχουμε ούτε μεγάλα λόγια, ούτε μεγάλες απογοητεύσεις”.


Χαχαχα, αυτό που περίμενα να "ακούσω" για την περίπτωση του Okaro White (σχετικά με τα φάουλ) το "άκουσα" για τον Cohen!

QUOTE(www.pressaris.gr - 7/10/2015)
Σάκοτα: «Μέσα σε 30 δεύτερα χάσαμε το παιχνίδι…»

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Ντράγκαν Σάκοτα, στάθηκε στα λάθη της ομάδας, που έφεραν την σημερινή ήττα-αποκλεισμό από τον Άρη.


«Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι από την αρχή. Δεν είχαμε αρκετές αλλαγές για να κρατήσουμε τον ρυθμό στην άμυνα. Μέσα σε 30 δεύτερα χάσαμε το παιχνίδι από δύο λάθη μας», δήλωσε ο Ντράγκαν Σάκοτα στην κάμερα της Nova μετά το τέλος του προημιτελικού του Κυπέλλου.


Εντωμεταξύ, για όποιον ενδιαφέρεται, σε αυτόν τον σύνδεσμό μπορεί να παρακολουθήσει ολόκληρη την αναμέτρηση της Τετάρτης!
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 7/10/2015)
Χάγκινς: «Δεν έχω ξαναπαίξει σε τέτοια ατμόσφαιρα!»

Ο Τζαμέλ Χάγκινς ήταν απόλυτα ήρεμος λίγα λεπτά μετά τα "όργια" που έκανε μέσα στο γήπεδο και… αδιαφόρησε για τον αντίπαλο στα ημιτελικά του κυπέλλου, γιατί έχει εμπιστοσύνη στο τεχνικό τιμ!


Ο Αμερικανός τόνισε πως “είμαστε χαρούμενοι, παίξαμε καλά και πήραμε τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου που ήταν και ο πρώτος μας στόχος. Δεν έχω ξαναπαίξει σε τέτοια ατμόσφαιρα, σε τέτοιο κοινό και είμαι χαρούμενος που η δική μου εμφάνιση συνοδεύτηκε από μια τέτοια νίκη”.

Για την… κατεδάφιση της μπασκέτας είπε ότι “φοβήθηκα μη πέσει πάνω μου”, ενώ υπογράμμισε πως η σημερινή νίκη “θα μας δώσει ώθηση και για την έναρξη του πρωταθλήματος. Είναι καλό που ξεκινάμε στην έδρα μας, θα προσπαθήσουμε να κάνουμε την πιο καλή πορεία…”.

Όταν ρωτήθηκε ποιον αντίπαλο προτιμάει στον ημιτελικό σχολίασε: “Έχω εμπιστοσύνη στο τεχνικό τιμ ότι θα μας έχει έτοιμους με όποιον κι αν παίξουμε…”.


QUOTE(www.pressaris.gr - 7/10/2015)
Στα αποδυτήρια ο Λάσκαρης: Συγχαρητήρια σε όλους, η χρονιά μόλις ξεκίνησε»

Μετά τη νίκη – πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου επί της ΑΕΚ, ο ιδιοκτήτης και διευθύνων σύμβουλος της ΚΑΕ Άρης Νίκος Λάσκαρης, πήγε μαζί με τη σύζυγό του, Τζώρτζια Ευσεβίου – Λάσκαρη στα αποδυτήρια της ομάδας και έδωσαν συγχαρητήρια στους καλαθοσφαιριστές και το τεχνικό τιμ του Αυτοκράτορα.


Όπως αναφέρει το επίσημο σάιτ της ΚΑΕ:

«Συγχαρητήρια σε όλους για τη νίκη που μας χάρισε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Πέρα από τη νίκη, συγχαρητήρια και για την προσπάθεια που καταβάλατε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στο τέλος και ήμασταν εμείς που χαμογελάσαμε. Το μήνυμα που θέλω να σας στείλω είναι ότι είμαστε μαζί στις νίκες, μαζί και στις ήττες.

Η χρονιά μόλις ξεκίνησε, είναι σημαντικό που άρχισε με μία τόσο σημαντική νίκη, συνεχίζουμε για τους επόμενους αγώνες», είπε ο κ. Λάσκαρης στους παίκτες και τους προπονητές του ΑΡΗ, ανανεώνοντας το ραντεβού μαζί τους για την Κυριακή 11/10, στον αγώνα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ κόντρα στον Παναθηναϊκό».


QUOTE(www.pressaris.gr - 8/10/2015)
Μαυροκεφαλίδης: «Νίκησε δίκαια ο Άρης»

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης μιλώντας στο επίσημο σάιτ της ΑΕΚ αναγνώρισε την ανωτερότητα του Άρη.


«Είναι γεγονός ότι προερχόμαστε από μία κακή ήττα. Μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει τον Άρη. Χάθηκε ένας στόχος, που θα μπορούσε να μας είχε ανεβάσει και ψυχολογικά. Είναι βέβαιο ότι αν προκρινόμασταν θα παλεύαμε για το κάτι καλύτερο στο Κύπελλο. Αποκλειστήκαμε. Αφοσιωνόμαστε στο Πρωτάθλημα, αλλά βεβαίως και στην Ευρώπη» είπε αρχικά για να συμπληρώσει:

«Δεν πρόκειται να κοιτάξουμε πίσω. Ο αγώνας με τον Άρη τελείωσε. Ο Άρης νίκησε δίκαια. Θα κοιτάξουμε πίσω εμείς, εσωτερικά, μόνο και μόνο για να δούμε τι δεν κάναμε σωστά. Και να προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε. Παρακολουθώ τι γίνεται, τι λέγεται, τι γράφεται. Δεν νομίζω, ότι βγαίνει κάτι με το να επιρρίπτουμε ευθύνες δεξιά ή αριστερά και να δείχνουμε με το δάκτυλο τον άλφα ή τον βήτα. Είναι δική μας δουλειά να βρούμε τι φταίει και να προχωρήσουμε. Παίκτες, προπονητές και διοίκηση θα βρούμε τι φταίει. Και να κοιτάξουμε το επόμενο ματς. Πρέπει να επέλθει η ηρεμία και να προχωρήσουμε.

Είμαι από εκείνους, που στην καριέρα μου ουδέποτε επικαλέσθηκα, όμως, τα όποια προβλήματα. Όταν μπαίνεις στο γήπεδο, μπαίνεις για να κερδίζεις. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Όπως δεν υπήρχαν και στον αγώνα της Θεσσαλονίκης».
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 8/10/2015)
Σούπερ ο Χάγκινς, αλλά αν δεν ήταν και οι άλλοι…

Ο Τζαμέλ Χάγκινς τα έκανε όλα σωστά χθες, ηγήθηκε της πρόκρισης του Άρη στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά δεν ήταν μόνος του και ορθώς επισημάνθηκε χθες αυτό από τον Δημήτρη Πρίφτη, όταν ρωτήθηκε για την απόδοση του – επίσης εξαιρετικού – Βασίλη Σίμτσακ.


Υπάρχουν πολλές μικρές λεπτομέρειες που έκαναν σωστά οι παίκτες του Άρη χθες, παρότι υπήρξε μια μέτρια αγωνιστική ημέρα της ομάδας.

Έχουμε και λέμε:

– Ο Βασίλης Σίμτσακ δεν είναι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο, όμως ξέρει πολύ μπάσκετ, είναι “κωλοπετσωμένος” σε τέτοια παιχνίδια και μετατρέπει την εμπειρία σε ικανότητα μέσα στο γήπεδο. Έξι πόντοι, τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ και αμέτρητες καλές άμυνες…

– Ο Τζερέλ Μακ Νιλ ήταν κακός σε όλο το ματς επιθετικά, είχε κακές επιλογές, τραβηγμένες, κακές αποφάσεις. Σκύλιασε, όμως, στην άμυνα και όταν η μπάλα “έκαιγε” την πήρε και την έβαλε στο καλάθι της ΑΕΚ για να βάλει τον Άρη μπροστά. “Ήταν η φάση του αγώνα”, είπε χθες ο Σίμτσακ.

– Ο Ντομινίκ Γουότερς κάνει κατάχρηση της ντρίμπλας. Δεν “διάβασε” σε αρκετές περιπτώσεις χθες σωστά το παιχνίδι, αλλά δεν εκβίασε προσπάθειες (οχτώ σουτ) και το κυριότερο, δεν έκανε ούτε ένα λάθος. Προσθέστε τη δουλειά που έκανε – από κοινού με τον Ξανθόπουλο – πάνω στον Γουόρεν και έχετε τον… λογαριασμό.

– Ο Οκάρο Γουάιτ ήταν εκτός κλίματος αγώνα με τα γρήγορα φάουλ που έκανε. Μπήκε όμως στο τελευταίο τετράλεπτο και έδωσε “μέγεθος” στην άμυνα του Άρη. Αν δει κανείς τις επιθέσεις της ΑΕΚ με τον Γουάιτ στο παρκέ στο φινάλε θα διαπιστώσει ότι όλες έγιναν υπό ασφυκτική πίεση και κάτω από άσχημες προϋποθέσεις.

– Ο Βασίλης Ξανθόπουλος μπήκε στο παρκέ στο πρώτο ημίχρονο και άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα. Σωστή άμυνα στον Γουόρεν, πέντε ασίστ σε ένα χρονικό σημείο που ο Άρης ψαχνόταν μέσα στο γήπεδο.

– Στο ίδιο χρονικό διάστημα ήρθε από τον πάγκο και προσέφερε πέντε πολύτιμους πόντους ο Θόδωρος Ζάρας για να κρατήσει όρθιο τον Άρη.

– Ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς δεν έβαλε, αλλά στο διάστημα που ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο γυρνάει το ματς, έχει βγάλει τρεις εξαιρετικές άμυνες πάνω στον Μαυροκεφαλίδη και τον Μιλόσεβιτς.

– Ο Σπύρος Μούρτος έβαλε δύσκολα σε έναν παίκτη κλάσης Ευρωλίγκας. Χθες δεν το έδειξε αυτό ο Μαλίκ Χέρστον και ο αρχηγός του Άρη ευθύνεται εν πολλοίς.

– Ο Μιχάλης Πελεκάνος δεν είναι στην καλύτερη φόρμα της καριέρας του. Ωστόσο και τα δύο τρίποντα που βάζει είναι και πολύ δύσκολα σουτ και πολύ κρίσιμα, γιατί κρατούν τον Άρη “ζωντανό” και δεν αφήνουν την ΑΕΚ να ξεφύγει.


Θα συμφωνήσω με τις περισσότερες, από τις παραπάνω, τοποθετήσεις. Μία ένσταση την έχω για τον Malik Hairston, ο οποίος απ' όσο θυμάμαι δεν "εκβίασε" προσπάθειες, αλλά όσες πήρε, αναφέρομαι στον επιθετικό τομέα, ως επί το πλείστον τις ολοκλήρωσε θετικά. Πέτυχε 10 πόντους, θεωρώ με καλά ποσοστά, αν και δεν έχω στατιστική εικόνα του αγώνα και στην άμυνα ήταν Κέρβερος. Πολύ ποιοτικός παίχτης, που ανεβάζει επίπεδο την ΑΕΚ.
SteelGandalf
QUOTE(ARIS B.C.)
Όπως γνωστοποίησε η ΕΟΚ, η κλήρωση των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 19 Οκτωβρίου, στις 13:00 στα γραφεία της Ομοσπονδίας. Οι τέσσερις ομάδες που θα μπουν στην κληρωτίδα είναι οι : ΑΡΗΣ, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ και Φάρος Κερατσινίου.
SteelGandalf
Μόλις πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

QUOTE(www.pressaris.gr - 19/10/2015)
Με Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (12/12) ο ημιτελικός Κυπέλλου!

Η τύχη γύρισε την πλάτη στον Άρη, καθώς κληρώθηκε να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στον ημιτελικό Κυπέλλου, στις 12 Δεκεμβρίου.


Ο Δημήτρης Παπακυριάκης εκπροσώπησε τον Άρη στη κλήρωση που έγινε στα γραφεία της ΕΟΚ. «Για να κατακτήσεις το κύπελλο πρέπει να κερδίσεις δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια. Εμάς μας έτυχε η δυσκολότερη αποστολή, θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε», είπε ο παράγοντας του Άρη.

Στον άλλον ημιτελικό θα αναμετρηθούν ο Φάρος Κερατσινίου με τον ΠΑΟΚ.


Θεωρητικά η χειρότερη δυνατή περίπτωση.

Αλλά δεν μασάμε. Άρης είμαστε!

Κερδίζουμε στην έδρα του τον Παναθηναϊκό και πάμε τελικό να κερδίσουμε τον Φάρο Κερατσινίου για να κατακτήσουμε την κούπα!!! tongue.gif
Areianara_S3
κάκη κλήρωση αλλα ποτέ δεν ξες
El_Cid
Η κλήρωση ήταν η χειρότερη δυνατή, εκτός έδρας με τον δυνατότερο αντίπαλο των 3 πιθανών.
Όμως:
1. Μέχρι τις 12/12 υπάρχει αρκετός χρόνος να δέσει περισσότερο η ομάδα και να διεκδικήσει αυτό που πριν από 2-3 χρόνια θα ήταν απίθανο
2. Ένα παιχνίδι είναι, δεν πρόκειται πχ για σειρά playoffs και 5 παιχνίδια
3. Θα πρέπει να δούμε και το πρόγραμμα των 2 ομάδων πριν και μετά από αυτό το ματς, πχ ταξίδια ή άλλα απαιτητικά παιχνίδια θα παίξουν και αυτά το ρόλο τους
4. Θεωρώ ότι το δικό μας κίνητρο είναι μεγαλύτερο του αντιπάλου. Βάλτε και αυτό στη ζυγαριά.
Φαβορί παραμένει ασφαλώς ο ΠΑΟ, δεν θα πάμε όμως για τουρισμό στο ΟΑΚΑ (προσωπικά θα βρίσκομαι κι εγώ εκεί)
algait
Καλησπέρα και από μένα. Σαφώς και η κλήρωση είναι η χειρότερη δυνατή, αλλά από τη στιγμή που θέλουμε να μεγαλώσουμε, θα πρέπει να μάθουμε να χτυπάμε αυτά τα παιχνίδια. Όπως έγραψε και ο Δασκάλου στο facebook, για να γίνεις ο Βασιλιάς της ζούγκλας, πρέπει να σκοτώσεις το λιοντάρι και όχι την κότα...
SteelGandalf
QUOTE(www.arisbc.gr - 19/10/2015)
Δ. Παπακυριάκης και Δ. Πρίφτης για την κλήρωση του Κυπέλλου

Ο Παναθηναϊκός θα είναι αντίπαλος του ΑΡΗ στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Μετά την κλήρωση που έγινε στα γραφεία της ΕΟΚ, η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει τους Κυπελλούχους Ελλάδας στο ΟΑΚΑ, στις 12/12/2015, όπως ανακοινώθηκε.


Ο αντιπρόεδρος της ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε., Δημήτρης Παπακυριάκης, ο οποίος εκπροσώπησε την ομάδα στην κλήρωση, δήλωσε: «Για να πάρεις το Κύπελλο πρέπει να δώσεις δύο πολύ μεγάλους αγώνες. Θα διεκδικήσουμε ως ΑΡΗΣ όλες τις πιθανότητές μας. Είναι η χρονιά που χτίζουμε τη νοοτροπία που πρέπει, ελπίζουμε να γίνει ένα παιχνίδι αντάξιο των δύο ομάδων».

Ο κόουτς του ΑΡΗ, Δημήτρης Πρίφτης, από την πλευρά του επισήμανε: «Σίγουρα πρόκειται για την πιο δύσκολη κλήρωση που μπορούσε να μας τύχει. Η αξία του Παναθηναϊκού είναι γνωστή και ο βαθμός δυσκολίας πολλαπλασιάζεται από το γεγονός ότι ο αγώνας θα γίνει στην έδρα του. Ο ημιτελικός του Κυπέλλου απέχει αρκετά χρονικά και μέχρι τότε έχουμε πολλούς κρίσιμους αγώνες, οπότε θα μας απασχολήσει όταν έρθει η ώρα. Το βέβαιο είναι ότι θα διεκδικήσουμε τις πιθανότητές μας για πρόκριση στον τελικό».


Να σημειώσω κάπου εδώ πως έχοντας διαβάσει σε άλλη θεματική ενότητα για το πρόγραμμα και τις υποχρεώσεις του Παναθηναϊκού, φαντάζει απίθανο το να μπορέσει να πραγματοποιηθεί η συγκεκριμένη αναμέτρηση στην δηλωθήσα ημερομηνία.

Θα περιμένουμε και θα δούμε, αφού μιλάμε για σχεδόν δύο μήνες μετά...
SteelGandalf
Ενημέρωση:

QUOTE(www.arisbc.gr - 16/11/2015)
Όπως ενημέρωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης, ο ημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΑΡΗ, στο ΟΑΚΑ, θα γίνει την Κυριακή 13/12 στις 17:30.


Περισσότερες λεπτομέρειες:

QUOTE(www.pressaris.gr - 16/11/2015)
Κυριακή 13 Δεκεμβρίου ο Άρης με τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό κυπέλλου

Γνωστό έγινε το ακριβές πρόγραμμα των δύο νοκ άουτ ημιτελικών του Κυπέλλου μπάσκετ.


Το ματς του Άρη με τον Παναθηναϊκό θα διεξαχθεί την Κυριακή 13 Δεκεμβρίου, στις 17:30 στο ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας Φάρος-ΠΑΟΚ θα γίνει το Σάββατο, 12 Δεκεμβρίου, στις 18:00 στο κλειστό του Κερατσινίου.

Οι αγώνες θα μεταδοθούν τηλεοπτικά από τα κανάλια της Nova.

Βάσει του καλενταριού, ο τελικός θα γίνει την Κυριακή 21 Φεβρουαρίου.

SteelGandalf
QUOTE(SteelGandalf @ Oct 20 2015, 18:04 ) *
Να σημειώσω κάπου εδώ πως έχοντας διαβάσει σε άλλη θεματική ενότητα για το πρόγραμμα και τις υποχρεώσεις του Παναθηναϊκού, φαντάζει απίθανο το να μπορέσει να πραγματοποιηθεί η συγκεκριμένη αναμέτρηση στην δηλωθήσα ημερομηνία.

Θα περιμένουμε και θα δούμε, αφού μιλάμε για σχεδόν δύο μήνες μετά...


Σήμερα επιβεβαιώθηκε η συγκεκριμένη μου υπόνοια.

QUOTE(www.pressaris.gr - 24/11/2015)
Νέο σκάνδαλο από την ΕΟΚ! Στις υπηρεσίες του Παναθηναϊκού… της η ομοσπονδία, όρισε τον ημιτελικό Κυπέλλου όπως βόλευε τους πράσινους!

Στις υπηρεσίες του αγαπημένου της Παναθηναϊκού φρόντισε να εναρμονιστεί για άλλη μια φορά η ομοσπονδία αλλάζοντας το πρόγραμμα των ημιτελικών του κυπέλλου Ελλάδας, γιατί πολύ απλά οι πράσινοι επειδή θα “παίξουν” την πρόκρισή τους στο Top16 δεν ήθελαν ανάμεσα σε δύο κρίσιμα παιχνίδια έναν αγώνα με τον Άρη!


Καταρχήν η ΕΟΚ ανακοίνωσε: “Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις που έχουν στην Euroleague και στο EuroCup Άρης, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ, οδήγησαν στην αλλαγή ημερομηνίας διεξαγωγής των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Οι αναμετρήσεις δεν θα πραγματοποιηθούν 12 και 13 Δεκεμβρίου όπως είχε προγραμματιστεί, αλλά το διήμερο 27 και 28 Δεκεμβρίου. Το πρόγραμμα διαμορφώνεται ως εξής:

Κυριακή 27 Δεκεμβρίου

ΟΑΚΑ 18.30 Παναθηναϊκός - Άρης


Δευτέρα 28 Δεκεμβρίου

Π. Νικολαϊδης 18.30 Φάρος Κερατσινίου - ΠΑΟΚ


Οι ημιτελικοί θα μεταδοθούν από τα κανάλια NovaSports”.

Ποιο είναι το στόρι; Καταρχήν δεν υπάρχουν ευρωπαϊκές υποχρεώσεις για τον Άρη και τον ΠΑΟΚ, καθώς το Γιούροκαπ ολοκληρώνεται στις 9 Δεκεμβρίου, άρα η ΕΟΚ γράφει εν γνώσει της ψέματα.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται τις δύο τελευταίες αγωνιστικές στους ομίλους της Ευρωλίγκας με την Ζιέλονα Γκόρα (11/12) στο ΟΑΚΑ και με την Ζαλγκίρις (17/12) στο Κάουνας και από αυτά τα αποτελέσματα θα κριθεί αν θα αποκλειστεί ή όχι από το Top 16. Δεν ήθελε να παίξει ενδιάμεσα έναν ημιτελικό Κυπέλλου με τον Άρη για ευνόητους λόγους και προτιμήθηκε να οριστεί εκεί (14/12) το εξ αναβολής παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα που αντιλαμβάνονται όλοι ότι είναι και μικρότερης σημασίας και πολύ πιο εύκολο.

Η ΕΟΚ, λοιπόν, εναρμονίστηκε στις επιθυμίες του αγαπημένου της Παναθηναϊκού, παρότι υπήρξε αντίδραση από τον Άρη και προτάσεις για να γίνει διαφορετική ημέρα ο ημιτελικός από αυτή που ορίστηκε, αλλά τελικά η ομοσπονδία αποφάσισε… Παναθηναϊκά.

Οι κίτρινοι θα παίξουν στις 27 Δεκεμβρίου τον ημιτελικό κυπέλλου, αφού θα έχει προηγηθεί τρεις μέρες νωρίτερα (24/12) το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, για την εμβόλιμη 11η αγωνιστική. Όλως τυχαίως ο Παναθηναϊκός την ίδια αγωνιστική παίζει με την Καβάλα στο ΟΑΚΑ


Και βγείτε τώρα εσείς να πείτε πως δεν ισχύει τίποτε από τα παραπάνω...
yorgos
Τραγικά πράγματα...
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 8/12/2015)
Στo «Φίλιππος Αμοιρίδης» της Ξάνθης ο τελικός Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ

“Οπως αναφέρει το thrakissports: Στο «Φίλιππος Αμοιρίδης» της Ξάνθης δίνει η ΕΟΚ την φετινή διοργάνωση του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος.


Στην Ξάνθη προσανατολίζεται η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρθσης να ορίσει τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες των τελευταίων ωρών.

Οι άνθρωποι της ομοσπονδίας θεωρούν ότι η πόλη της Θράκης πληροί τις προϋποθέσεις για να διοργανώσει ένα τόσο σπουδαίο παιχνίδι. Άλλωστε, πέρασε με… άριστα τις εξετάσεις στο τετραεθνές τουρνουά που διοργανώθηκε το καλοκαίρι με την συμμετοχή της Εθνικής Ομάδας.

Μάλιστα, η εφημερίδα «Καθημερινή» έχει σχετικό δημοσίευμα στην έντυπη έκδοσή της, όπου αναφέρεται με σχετική βεβαιότητα στο θέμα, αναφέροντας ότι «η ανάθεση του τελικού του Κυπέλλου θα είναι μια συνέχεια της εμπιστοσύνης της ΕΟΚ στην πόλη».

Υπενθυμίζεται ότι δύο φορές το τελευταίο τρίμηνο ο ισχυρός άνδρας της ομοσπονδίας Γιώργος Βασιλακόπουλος έχει πλέξει το εγκώμιο της Ξάνθης και έχει υποστηρίξει ότι τα όσα θετικά άκουσε από τους συνεργάτες του τον υποχρεώνουν να ξαναφέρει την Εθνική στην Θράκη αλλά και άλλες διοργανώσεις.

Τότε μάλιστα είχε γίνει αναφορά και σε φάιναλ φορ κυπέλλου, αλλά ως γνωστόν, όπως είχε σημειώσει τότε και το ThrakiSportS, στο κύπελλο πλέον δεν διεξάγεται πλέον φάιναλ φορ. Όλα δείχνουν λοιπόν ότι ο τελικός βαδίζει προς Ξάνθη μεριά, αρκεί φυσικά να το θελήσει και η ίδια.

Πάντως από όλες τις πλευρές, όπως η ΕΟΚ, η ΕΚΑΣΑΜΑΘ αλλά και ο Δήμος Ξάνθης και η Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης τα στόματα για την ώρα κρατιούνται κλειστά…

Άλλωστε, ο Γιωργος Βασιλακούπολος, στη συνέντευξη που παραχώρησε στο YellowRadio 92,8 και την εκπομπή "Mε μπόλικη μουστάρδα" άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να γίνει ο τελικός στη Ξάνθη.


QUOTE(www.pressaris.gr - 16/12/2015)
Ποιοι σφυρίζουν τον ημιτελικό κυπέλλου Παναθηναϊκός-Άρης

Έγιναν γνωστοί οι διαιτητές των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας, οι οποίοι θα διεξαχθούν το διήμερο 27-28 Δεκεμβρίου.


Αναλυτικά:

Κυριακή 27/12

ΟΑΚΑ / 18.30 / novasports2 & 2HD

Παναθηναϊκός – Άρης (Πηλοΐδης – Κορομηλάς – Μητσόπουλος)

Δευτέρα 28/12

Π. Νικολαΐδης / 18.30 / novasports1 & 1HD

Φάρος Κερατσινίου – ΠΑΟΚ (Γκόντας – Σχινάς – Παναγιώτου).
SteelGandalf
Ο Άρης, την Κυριακή 27/12/2015 (18:30), θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, σε ένα πάρα πολύ δύσκολο knock-out παιχνίδι για την ημιτελική φάση του θεσμού του κυπέλλου.

Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να μεταφερθεί απευθείας στην συγκεκριμένη θεματική ενότητα, επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο.

Ημιτελικός Κυπέλλου

Παναθηναϊκός - Άρης
SteelGandalf
Έτσι, μετά τον χθεσινό αγώνα στον οποίο η ομάδα μας δεν τα κατάφερε, αφού στο 2ο ημίχρνο παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη των προσδοκιών μας, αλλά και των απαιτήσεων του συγκεκριμένου αγώνα, ένας στόχος χάθηκε και θα πρέπει πλέον να συγκεντρωθούν όλοι στους αγώνες πρωταθλήματος, αλλά και σε αυτούς της Β' φάσης του Eurocup.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.