Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Barcelona
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
kotzito
Πήραμε το καλοκαίρι υποτίθεται τον Τουπάν για να παίζει άμυνα, τον Γκος για να αποφορτίσει τον Σπανούλη και τον Τίμα για να βάζει σουτ από την περιφέρεια. Τι είδαμε από αυτά (και) σήμερα; Τίποτα απολύτως...

Οκ, η Μπαρτσελόνα ήταν αρκετά καλή και διαβασμένη σήμερα, για να λέμε και του στραβού το δίκιο δεν ήμασταν μόνο εμείς τραγικοί. Αλλά εξέθεσε πολλές και από τις αδυναμίες μας. Παίχτης πίσω από τον Πρίντεζη δεν υπάρχει ουσιαστικά. Τον Βεζένκοφ δεν τον εμπιστεύεται, ακόμα και σήμερα που ο Πρίντεζης είχε πρόβλημα και σε επίθεση και σε άμυνα, και ο Λεντέι είναι με τα φεγγάρια του με αποτέλεσμα στις κακές βραδιές του Γιώργη (που είναι και πιο συχνές πλέον), να παίρνουμε το 0 από την θέση αυτή. Κανένα από τα γκαρντ μας δεν είναι σταθερός σκόρερ, πόσο μάλλον σουτέρ, με εξαίρεση ίσως τον Στρέλνιεξ που κι αυτός όμως είναι παίκτης που ξέρεις ότι θα παίρνεις σταθερά 9 - 10 πόντους, όχι όμως 14 - 15. Τώρα για Τουπάν και Τίμα, βρήκαμε να δώσουμε κλειστό διετές σε παίκτες που όντως το καλοκαίρι μάλλον πρέπει να αποκτηθούν άλλοι στη θέση τους...

Στα παρακάτω τώρα, αν κερδίσει αύριο η Εφές τελειώνει η 4η θέση ουσιαστικά. Αν δει κιόλας και το πρόγραμμα της Μπαρτσελόνα κανείς, είναι εφικτό για εκείνη να κάνει 6 νίκες. Και δεδομένου ότι εμείς έχουμε να παίξουμε σε Εφές, Μακάμπι, Μιλάνο και να υποδεχτούμε και ΤΣΣΚΑ, δεν ξέρω αν θα μπορούμε να κάνουμε την μία παραπάνω ώστε να βγούμε 5οι τελικά.
mephisto22
QUOTE (natouralistis @ Jan 31 2019, 23:55 ) *
Το οποίο μιντιακό σύστημα εξαιρουμένων μερικών μπασκετικών δημοσιογράφων δεν έχει πει κουβέντα για τον αστείο καλοκαιρινό σχεδιασμό με τα τρία γκαρντ, τα έξι φόργουορντ και τον έναν center ,όπως επίσης και για τις επιλογές οι οποίες είναι όλες κατάλληλες για να σου φτιάξουν ένα ωραιότατο συνονθύλευμα... Αντίθετα αποθεώνει τον Μπλατ πριν και μετά από κάθε συνέντευξη τύπου "σόου Μπλάτ" , "τι είπε ο Θεός" μπασκετάρα χάρμα οφθαλμών βλέπουμε..

Μια ομάδα που είναι ντέρμπι όλα της τα παιχνίδια με τις ομάδες που κινδυνεύουν να πέσουν από την Α1 και για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια φανερά κατώτερης κλάσης από τις τοπ ομάδες της διοργάνωσης.


Δεν θα το λεγα ότι τον αποθεώνουν, απλώς του έδωσαν μια περίοδο χάριτος στην αρχή. Απλώς λόγω των καλών πρώτων αποτελεσμάτων στην πρώτη φάση -- και μάλιστα εν πολλοίς απροσδόκητα -- και δεδομένου του κύρους του coach, απολάμβανε λιγάκι παραπάνω σεβασμό, ειδικά αν προσμετρησουμε και το επικοινωνιακό του χάρισμα. Όλ αυτά όμως μέχρι να αρχίσουν να στραβωνουν τα αποτελέσματα. Τώρα που η ομάδα παρουσιάζει κάμψη, έχει αρχίσει ηδη η αποδόμηση, με τον κλασικό ελληνικό τρόπο: ο δημοσιογράφος που κατέχει όλες τις τέχνες, κάνει υποδείξεις στους ειδικούς, και αντί να κάνει ερώτηση, κάνει τοποθέτηση. Σήμερα πάντως ήταν εκνευριστικοι.

Σε ότι αφορά τις αστοχίες του σχεδιασμού πιστεύω βαρύνουν περισσότερο το μπάτζετ, παρά τις καθαυτό επιλογές του coach. Το ίδιο ισχύει για μας και τον Τσάβι. Έχει μαλλιασει η γλώσσα μου να τα λέω. Δυστυχώς, όταν λείπει το μαρούλι, και εφόσον δεν βγάζουμε πλέον καλούς γηγενείς, αυτά θα έχουμε.
mephisto22
https://m.sport24.gr/Columns/Diamantopoulos...427917.amp.html

Δεν το λες και αποθέωση.
RipCity
Μόνο για τις συνεντεύξεις έχει υπάρξει αποθέωση, που κατάντησε και κουραστική. Σε όλα τα υπόλοιπα έχει υπάρξει μπόλικη κριτικη και συνεχείς μπηχτες από τους περισσότερους.
Quincy
Ναι ρε παιδιά, μέχρι κι ότι έχει ευνουχίσει τον Σπανούλη ή ότι κερδίζει με "μπάσκετ Σφαιρόπουλου" διαβάσαμε φέτος.
akratacity
QUOTE (natouralistis @ Jan 31 2019, 23:55 ) *
Το οποίο μιντιακό σύστημα εξαιρουμένων μερικών μπασκετικών δημοσιογράφων δεν έχει πει κουβέντα για τον αστείο καλοκαιρινό σχεδιασμό με τα τρία γκαρντ, τα έξι φόργουορντ και τον έναν center ,όπως επίσης και για τις επιλογές οι οποίες είναι όλες κατάλληλες για να σου φτιάξουν ένα ωραιότατο συνονθύλευμα... Αντίθετα αποθεώνει τον Μπλατ πριν και μετά από κάθε συνέντευξη τύπου "σόου Μπλάτ" , "τι είπε ο Θεός" μπασκετάρα χάρμα οφθαλμών βλέπουμε..

Μια ομάδα που είναι ντέρμπι όλα της τα παιχνίδια με τις ομάδες που κινδυνεύουν να πέσουν από την Α1 και για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια φανερά κατώτερης κλάσης από τις τοπ ομάδες της διοργάνωσης.

Βρε καλως τον...που χαθηκες εσυ;;;
papp7
Η μπαρτσελονα εχει μια σειρα αγωνων με ζαλγκιρις μπασκονια ρεαλ εφες φενερ και ενα εκτος με μπαγερν( σε διπλη αγωνιστικη η οποια μπορει να παιζει το κεφαλι της για θεση στην 8αδα) ειναι μια σειρα παιχνιδιων που μπορεις να κανεις και ενα πολυ ομορφο 2-4 και να βυθιστεις.Ακομη παιζονται ολα.

Ναι περναμε ντεφορμαρισμα , ναι δεν παιζουμε καλα , ναι φαινονται αστοχιες στο ροστερ, ναι χρειαζεται κοντος , σε ολα εχετε δικιο. Ομως ξερω οτι η ομαδα αντιδρα παντα οταν ειναι με την πλατη στον τοιχο και την πιστευω ακομη.Οκ αυτη τη στιγμη πεφτει με την τσσκα που ειναι πολυ καλυτερη ομαδα ακομη και ετσι να διασταυρωθουμε, θα διεκδικησουμε οσες πιθανοτητες εχουμε.Τι παει να πει ποσα χρονια εχουμε να κανουμε διπλο στην μοσχα? Ποσα χρονια ειχαμε να κανουμε διπλο στην βαρκελωνη πριν τη σειρα το 2015? Και ομως εγινε.Εχουμε 9 ακομη παιχνιδια παμε για το καλυτερο δυνατο.

Και στην τελικη ξεραμε οτι η χρονια θα ειναι μεταβατικη και πως θα ηταν πιθανο να μην κανουμε καλη χρονια στην ευρωπη.Τωρα ποιο ειναι το προβλημα ?
Zach Doganos
Αρχικά να πω ότι είδα ολόκληρο το ματς,άντεξα,τα κατάφερα..από το 2-7 με θυμάμαι να λέω στους φίλους με τους οποίους είχα πάει στο καφενείο της γειτονιάς όπου βλέπουμε τα ματς κάθε βδομάδα ότι το ματς μυρίζει κηδεία, δεν είχα κάποια απτή ένδειξη πέρα από 2-3 κακές επιθέσεις... Ήταν απλά από εκείνες τις βραδιές που το νιώθεις να έρχεται το διπλό στο ΣΕΦ με 20άρα και για να είμαι ειλικρινής δε θυμάμαι ποια από τις τελευταίες χρονιές δεν έχει συμβεί έστω μια φορά. Δε θέλω να σταθώ όμως εκεί. Άκουσα δημοσιογράφους να λένε για το πόσο ανεπαρκής είναι ο Γκος. Η πραγματικότητα και τα στατιστικά λένε,πάντως, ότι ο Γκος φέτος είναι καλύτερος από το Σπανούλη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες πλην του 2FG% που είναι ελάχιστα χειρότερος καθώς και τις ασίστ όπου πάλι είναι ελαφρώς χειρότερος αλλά και με σαφώς λιγότερα λάθη-με μεγάλη διαφορά. Και καταλήγω: ναι ο Williams-Goss είναι ανεπαρκής για να πάρει ο ΟΣΦΠ την Ευρωλίγκα -και μάλιστα φέτος- με αυτόν ως alpha dog. Αν τον αποκτήσαμε γι'αυτό το σκοπό ναι είναι ανεπαρκής, αλλά κάπου έχουμε κάνει λάθος και μάλιστα μεγάλο. Εκτός αν το καλοκαίρι είμαστε αποφασισμένοι από τώρα να φταίνε οι κακοί ξένοι ξανά. Έτσι όμως δουλειά δε γίνεται. Ότι σήμερα ο Σπανούλης ήταν εκπληκτικός ας πούμε και έφταιγε ο Goss που δεν είχε συγκέντρωση. Ενώ ας πούμε ο Στρέλνιεκς που έκανε 2 ΠΑΝΗΛΙΘΙΑ φάουλ στο πρώτο ημίχρονο,το ένα χειρότερο από το άλλο, έσφυζε από συγκέντρωση.. Come on που λένε και στο Αμέρικα...όχι άλλη ευλογία των δικών μας παιδιών. Ανεπαρκείς είναι αυτή τη στιγμή ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης συναρτήσει του ρόλου τους όσο και να μη θέλουμε να το δούμε (και το λέω χωρίς καμία τάση κακοπροαίρετης κριτικής απέναντι τους,απλά οι άνθρωποι έχουν μεγαλώσει). Ανεπαρκής είναι το μπασκετικό σίχαμα που λέγεται Βαγγέλης Μάντζαρης και όποιος λέει ότι είναι καλός έστω για ένα δεκάλεπτο σόρρυ αλλά βλέπουμε άλλο άθλημα μάλλον(για 10 λεπτά με τον Κολοσσό είμαι οκ). Ανεπαρκής,τέλος, είναι ο Τίμμα ο οποίος δυστυχώς δεν ανταποκρίνεται στις πνευματικές απαιτήσεις του επιπέδου αυτού και όσο και να θέλει ο κόουτς να πάρει προσωρινά έστω κάτι απ' αυτόν καλύτερα το καλοκαίρι να πάει σπίτι του μαζί-ελπίζω- με το Βαγγέλη. Οι άλλοι εμένα μια χαρά παίκτες μου φαίνονται εάν κριθούν με βάση αυτό για το οποίο αποκτήθηκαν και δεν το θεωρώ και απίθανο να πάμε ακόμα και στο Φάιναλ Φορ ακόμα και αν αυτός δεν ήταν ποτέ ο φετινός στόχο ανεξάρτητα με το αν στην πορεία καλλιεργήθηκαν τέτοιες προσδοκίες λόγω εμφανίσεων και συνθηκών. Ή πιστεύουμε στο πρότζεκτ και σταματάμε να κατηγορούμε Γκος και Λεντέι για ανεπάρκεια ή περιμένουμε εμμονικά τον Γκος να παίξει σαν παίκτης αξίας 2 εκατ. για να πάρουμε την Ευρωλίγκα φέτος ενώ τον έχουμε πάρει με συμβόλαιο 4-5 κατοστάρικα - και βασικά παίζει για παραπάνω. Κατά τα λοιπά, ναι προφανώς και είμαι πολύ απογοητευμένος όπως όλοι για την εμφάνιση όλων ακόμα και του κόουτς, ο οποίος οφείλει να κάνει άμεσα κάτι για να ανοίξει το rotation αλλιώς φως δε θα υπάρξει για φέτος. Τέλος, πιστεύω ότι συνολικά είμαστε σαφώς καλύτερη ομάδα από την Μπαρτσελόνα και η πέμπτη θέση παραμένει εφικτή.



Και μόλις βλέπω άρθρο Παπαδογιάννη που λέει ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει καθαρίσει ακόμα με την οκτάδα και πρέπει τώρα να επικεντρωθεί σε αυτό. Η καταστροφολαγνεία στο απόγειό της.
shaq7
QUOTE (papp7 @ Feb 1 2019, 01:48 ) *
Η μπαρτσελονα εχει μια σειρα αγωνων με ζαλγκιρις μπασκονια ρεαλ εφες φενερ και ενα εκτος με μπαγερν( σε διπλη αγωνιστικη η οποια μπορει να παιζει το κεφαλι της για θεση στην 8αδα) ειναι μια σειρα παιχνιδιων που μπορεις να κανεις και ενα πολυ ομορφο 2-4 και να βυθιστεις.Ακομη παιζονται ολα.

Ναι περναμε ντεφορμαρισμα , ναι δεν παιζουμε καλα , ναι φαινονται αστοχιες στο ροστερ, ναι χρειαζεται κοντος , σε ολα εχετε δικιο. Ομως ξερω οτι η ομαδα αντιδρα παντα οταν ειναι με την πλατη στον τοιχο και την πιστευω ακομη.Οκ αυτη τη στιγμη πεφτει με την τσσκα που ειναι πολυ καλυτερη ομαδα ακομη και ετσι να διασταυρωθουμε, θα διεκδικησουμε οσες πιθανοτητες εχουμε.Τι παει να πει ποσα χρονια εχουμε να κανουμε διπλο στην μοσχα? Ποσα χρονια ειχαμε να κανουμε διπλο στην βαρκελωνη πριν τη σειρα το 2015? Και ομως εγινε.Εχουμε 9 ακομη παιχνιδια παμε για το καλυτερο δυνατο.

Και στην τελικη ξεραμε οτι η χρονια θα ειναι μεταβατικη και πως θα ηταν πιθανο να μην κανουμε καλη χρονια στην ευρωπη.Τωρα ποιο ειναι το προβλημα ?


Εμεις εχουμε τωρα μακαμπι εφες εκτος,με 0/2 (που ειναι και αρκετα πιθανο) χανεις 99% την 5δα..Με την τσσκα δεν περνας,δεν πρεπει να εχει αποκλειστει ποτε σε αγωνες πλει οφ και εμεις σιγουρα δεν εχουμε το ροστερ να τους παρουμε 3/5 ματς.

Για μενα το γαμωτο ειναι οτι καναμε καλη αρχη και αντι να κανουμε μια κινηση να βοηθηθουμε ,το αφησαμε στα χερια του θεου και οτι γινει..

Οι αρχηγοι ειναι στην δυση της καριερας τους και αν οι αφοι δεν αυξησουν το μπατζετ θα παλευουμε για 8δα απο δω και περα.
Joda
QUOTE (papp7 @ Feb 1 2019, 01:48 ) *
Η μπαρτσελονα εχει μια σειρα αγωνων με ζαλγκιρις μπασκονια ρεαλ εφες φενερ και ενα εκτος με μπαγερν( σε διπλη αγωνιστικη η οποια μπορει να παιζει το κεφαλι της για θεση στην 8αδα) ειναι μια σειρα παιχνιδιων που μπορεις να κανεις και ενα πολυ ομορφο 2-4 και να βυθιστεις.Ακομη παιζονται ολα.

Ναι περναμε ντεφορμαρισμα , ναι δεν παιζουμε καλα , ναι φαινονται αστοχιες στο ροστερ, ναι χρειαζεται κοντος , σε ολα εχετε δικιο. Ομως ξερω οτι η ομαδα αντιδρα παντα οταν ειναι με την πλατη στον τοιχο και την πιστευω ακομη.Οκ αυτη τη στιγμη πεφτει με την τσσκα που ειναι πολυ καλυτερη ομαδα ακομη και ετσι να διασταυρωθουμε, θα διεκδικησουμε οσες πιθανοτητες εχουμε.Τι παει να πει ποσα χρονια εχουμε να κανουμε διπλο στην μοσχα? Ποσα χρονια ειχαμε να κανουμε διπλο στην βαρκελωνη πριν τη σειρα το 2015? Και ομως εγινε.Εχουμε 9 ακομη παιχνιδια παμε για το καλυτερο δυνατο.

Και στην τελικη ξεραμε οτι η χρονια θα ειναι μεταβατικη και πως θα ηταν πιθανο να μην κανουμε καλη χρονια στην ευρωπη.Τωρα ποιο ειναι το προβλημα ?


Αντιδρουσαμε καλα με Σπανουλη νεοτερο(και λιγο πιο νεο Πριντεζη).. Τωρα πια δεν μπορεις να υπολογιζεις τον Σπανουλη να σου βγαλει το φιδι απο την τρυπα.
Δεν πιστευω οτι ειναι ντεφορμαρισμα,αλλα το ταβανι της ομαδας.Μην συγκρινουμε τι γινοταν παλια και τι τωρα,αλλο τοτε και αλλο τωρα.Πολλοι καταλαβαινανε τις αδυναμιες της ομαδας και περιμενανε για ολη αυτη την πτωση που μονο τυχαια δεν ειναι.
Καλο ειναι να παραδεχομαστε τις αδυναμιες μας και να μην προσπαθουμε να δικαιολογησουμε την κατασταση της ομαδας.
papp7
Joda.Καμια κατασταση δεν δικαιολογω οι ηγετες σου εχουν μεγαλωσει και εχουν επιβαρυνθει.Σημερα δε, σου ελλειπε και ο παπανικολαου που ειναι παικτης βαρομετρο και δεν εισαι η ρεαλ για να εχεις το ροστερ να τον καλυψεις.Επισης ουτε αυτη ειναι η εικονα της ομαδας μου ουτε και το ταβανι της και σιγουρα τα παιχνιδια με ρεαλ-φενερ-μπαρτσα δεν αντικατροπτιζουν την εικονα της ομαδας ουτε το ταβανι της καθως και στα 3 ειχαμε σχεδον ολη την ομαδα κακιστη.Το γεγονος πως εκανε καλο head start η ομαδα στην αρχη και δημιουργηθηκαν σε καποιους προσδοκιες οτι θα παμε ετσι τρενο ολη τη χρονια και θα παρουμε πλεονεκτημα κτλ, δεν ειναι δικαιο ουτε σωστο να μιλαμε για πεταμενη χρονια, ουτε να ξεκινησουμε τους αφορισμους.Στην τελικη δεν καταφερε ο ζελικο να παει φ4 την πρωτη χρονια με την φενερ γιατι να το κανουμε εμεις ?Απο το καλοκαιρι μιλαμε για μεταβατικη χρονια και χτισιμο ομαδας αυτα εχουν τα χτισιματα, σκαμπανεβασματα, αστοχιες στο ροστερ, κακες ηττες. Ξεχνατε τι εγινε 2012? Για να παρει το παρατσουκλι ομαδα των ανατροπων ο ολυμπιακος εφαγε κατι κηδειαρες να τις φυσσα και να μην κρυωνουν.Και ομως οταν επρεπε να παρει τα παιχνιδια τα πηρε. Ισως φετος να μην το κανει αυτο, αλλα δεν ειναι κατι που δεν ξερουμε οποτε δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει τετοιος εκνευρισμος.

Shaq.Εγω θεωρω οτι υγειης το κορμι μου θα το πουλησω ακριβα.Θυμαμαι περσι την κιμκι για ενα πατημα γραμμης του βιαλτσεφ να μενει μακρια απο το διπλο στο πρωτο παιχνιδι και για λεπτομεριες να χανει τα υπολοιπα(οπως ενα ταιμ αουτ του μπαρτζω που εκοψε τον αιφνιδιασμο κτλ) παιχνιδια και ως αποτελεσμα την σειρα.Δεν λεω οτι την προτιμω σαν ομαδα, δεν την υποτιμω σε καμια περιπτωση αλλα φετος δεν με τρομαζει οπως αλλες χρονιες. Παρολα αυτα 100% ειναι ξεκαθαρο φαβορι.
Γενικα παμε μακρια υπαρχουν 9 αγωνιστικες ακομη, δεν χαθηκε τιποτα. Εγω μας εχω ικανους να κανουμε και το 2/2 στα επομενα εκτος.
natouralistis
Πως γίνεται να λες ότι χτίζεις μια ομάδα όταν όλοι οι βασικοί πυλώνες για διαφορετικό λόγο ο καθένας δεν θα είναι στην ομάδα τα επόμενα χρόνια?

Ο Σπανούλης σταματάει, ο Πρίντεζης σταματάει μαζί του, δήλωσε πρόσφατα ότι δεν θα παίξει πολύ ακόμα, ο ψηλός πάει NBA, ο Μάντζαρης που θεωρητικά είναι σε καλή ηλικία είναι εκτός ομάδας, μη πω και εκτός μπάσκετ.

Πάνω σε ποιον ακριβώς χτίζουμε και τί?
Neondreamer
Εγώ, που ήμουν και από τους ευλογημένους που βρέθηκαν στο γήπεδο, μια απορία είχα και εξακολουθώ ακόμα και τώρα να έχω: γιατί στο β΄ημ. από το σημείο που η διαφορά άρχισε προοδευτικά να εκτοξεύεται από τους 8-9π. σε διψήφια, οι μέσα το παράτησαν κι ο Μπλατ έπρεπε να φτάσει στο -18 για να πάρει τάιμ; Σήμερα μόνο Τουπάν-Στρελ έπαιξαν (υποτυπωδώς) σε επίπεδο EL.

ΥΓ. Για όσους λεν ότι το μπάτζετ των αφών είναι τυρογαριδάκια, αφενός αυτό δεν είναι επιπέδου Ζάλγκιρις ή Μπάγερν ακόμα-ακόμα, και αφετέρου Τίμα+Βαγγέλης=κοντά 1.5Μ. Δεν έφερνες παιχταρά, όχι με 1.5, έστω με 1.2 λέω εγώ, αντί να ψάχνεις τώρα στην τούρλα του σαββάτου στου κουτρούλη το γάμο; Όχι μόνο dribble penetration & άμυνα, μέχρι και παρκούρ στο σεφ θα έκανε. Κάπου έχει κι ο Μπλατ ευθύνες όχι δυσανάλογες των αφών.
Neondreamer
QUOTE (natouralistis @ Feb 1 2019, 04:52 ) *
Πάνω σε ποιον ακριβώς χτίζουμε και τί?

Φαινομενικώς πάντα, προπαρασκευάζει μια μαγιά με γκος-στρελ-παπ-τουπαν-λεντει-πριντ για να έρθουν να προστεθούν δύο (αν φύγει ο μιλου) βαρβάτοι στο 1-5, και κανα συμπληρωματικό ακόμα σέντερ (ας πούμε ενδεικτικά, οθέλο ή μ.έρικ).
natouralistis
QUOTE (Neondreamer @ Feb 1 2019, 05:27 ) *
Φαινομενικώς πάντα, προπαρασκευάζει μια μαγιά με γκος-στρελ-παπ-τουπαν-λεντει-πριντ για να έρθουν να προστεθούν δύο (αν φύγει ο μιλου) βαρβάτοι στο 1-5, και κανα συμπληρωματικό ακόμα σέντερ (ας πούμε ενδεικτικά, οθέλο ή μ.έρικ).


Ο Πρίντεζης σταματάει του χρόνου το καλοκαίρι, αν όταν λέμε χτίζουμε εννοούμε τους ρολίστες που έχει αυτή τη στιγμή το ρόστερ μάλλον κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας

Σε 1-1.5 χρόνο είναι ζήτημα αν θα υπάρχουν 3 παίχτες από το συγκεκριμένο ρόστερ στην ομάδα, για ποιο χτίσιμο μιλάμε...
shaq7
QUOTE (Neondreamer @ Feb 1 2019, 05:06 ) *
ΥΓ. Για όσους λεν ότι το μπάτζετ των αφών είναι τυρογαριδάκια, αφενός αυτό δεν είναι επιπέδου Ζάλγκιρις ή Μπάγερν ακόμα-ακόμα, και αφετέρου Τίμα+Βαγγέλης=κοντά 1.5Μ. Δεν έφερνες παιχταρά, όχι με 1.5, έστω με 1.2 λέω εγώ, αντί να ψάχνεις τώρα στην τούρλα του σαββάτου στου κουτρούλη το γάμο; Όχι μόνο dribble penetration & άμυνα, μέχρι και παρκούρ στο σεφ θα έκανε. Κάπου έχει κι ο Μπλατ ευθύνες όχι δυσανάλογες των αφών.


Δεν νομιζω οτι εχουμε πολυ μεγαλυτερο μπατζετ απο ζαλγκιρις-μπαγερν,ειδικα ο σαρας πρεπει να εχει παρει 3-4 εξτρα παιχτες μεσα στην σεζον,ο μπλατ για μενα φταιει μονο που πηρε τιμα+τουπαν και οχι ενα γκαρντ ακομα.Δεν εχει δικαιωθει καθολου σε αυτην του την επιλογη..Εχει ακουστει βεβαια οτι του ειπαν απο ψηλα οτι εχουμε τον μαντζαρη που περνει ενα σκασμο λεφτα δωστου ευκαιρια..

Επισης ο λεντει του βγηκε 4ρι ,καλος παιχτης αλλα εμεις θελαμε 5ρι,το θεμα ειναι οτι ηρθε με 200χιλ οποτε δεν ειναι οτι θα μπορουσε να φερει καποιον καλυτερο..

Με χενρι-λεσσορτ θα ειχαμε πιο ορθολογικο ροστερ αλλα κριθηκαν ακριβοι,βεβαια αν μοιραζε τα λεφτα του τιμα λογικα μπορουσε να τους παρει..

Παντως το πιο κρισιμο λαθος ειναι που δεν εχει ερθει ενας καλος παιχτης εδω και 3 μηνες,ισως δεν υπαρχει διαθεσιμο ρευστο ,τι να πω... ακομα και με τον νορις κοουλ καπως θα ειχαμε σουλουπωθει που τον πηρε τσαμπα η μπουντο.
RipCity
Tα προβληματα της ομαδας ειναι μεγαλυτερα απο τα οποια λαθη του Μπλατ. Με τετοιους Σπανουλη, Πριντεζη και τα προηγουμενα χρονια τιποτα δε θα καναμε. Πανε τα χρονια που επαιρναν το 1/3 της αξιας τους για να παιζουν εδω. Πλεον μαλλον παιρνουν και παραπάνω απ οτι αξιζουν δυστυχώς κι αυτό δε λύνεται. Ο Σπανούλης πλέον στα μισά ματς είναι για να μην παίζει καθόλου με τέτοια εικόνα.
Η κατάσταση με τον guard που ακόμα δεν έχει έρθει είναι αστεία, το ότι παίζει μπάσκετ στον Ολυμπιακό ο Μάντζαρης κι ο Τίμα με τέτοια συμβόλαια μάλιστα είναι αστεία. Κι ο πρώτος ναι δε βοηθάει, αλλά ο δεύτερος δεν είναι καν για οργανωμένο μπάσκετ. Χειρότερο παίκτη μπάσκετ από τον Τίμα δεν έχω δει σε αυτή την ομάδα τα τελευταία 15 χρόνια που παρακολουθώ. Έχω νοσταλγήσει Doron Perkins.

Τα προβλήματα είναι πολλά και η εμφανής πια πτώση των δύο ηγετών τα κάνει ολοφάνερα και πλέον μόνο παίκτης Wanamaker, Delaney κτλ μπορεί να ισιώσει την κατάσταση αν έχουμε στόχους 5ης θέσης.
Zach Doganos
QUOTE (RipCity @ Feb 1 2019, 09:42 ) *
Tα προβληματα της ομαδας ειναι μεγαλυτερα απο τα οποια λαθη του Μπλατ. Με τετοιους Σπανουλη, Πριντεζη και τα προηγουμενα χρονια τιποτα δε θα καναμε. Πανε τα χρονια που επαιρναν το 1/3 της αξιας τους για να παιζουν εδω. Πλεον μαλλον παιρνουν και παραπάνω απ οτι αξιζουν δυστυχώς κι αυτό δε λύνεται. Ο Σπανούλης πλέον στα μισά ματς είναι για να μην παίζει καθόλου με τέτοια εικόνα.
Η κατάσταση με τον guard που ακόμα δεν έχει έρθει είναι αστεία, το ότι παίζει μπάσκετ στον Ολυμπιακό ο Μάντζαρης κι ο Τίμα με τέτοια συμβόλαια μάλιστα είναι αστεία. Κι ο πρώτος ναι δε βοηθάει, αλλά ο δεύτερος δεν είναι καν για οργανωμένο μπάσκετ. Χειρότερο παίκτη μπάσκετ από τον Τίμα δεν έχω δει σε αυτή την ομάδα τα τελευταία 15 χρόνια που παρακολουθώ. Έχω νοσταλγήσει Doron Perkins.

Τα προβλήματα είναι πολλά και η εμφανής πια πτώση των δύο ηγετών τα κάνει ολοφάνερα και πλέον μόνο παίκτης Wanamaker, Delaney κτλ μπορεί να ισιώσει την κατάσταση αν έχουμε στόχους 5ης θέσης.

Συμφωνώ σε όλα, ειδικά όσον αφορά την εικόνα του Σπανούλη που σε μερικά ματς είναι,όντως, για να μην παίζει καθόλου με την εικόνα του στα μετόπισθεν και ορισμένα αστεία λάθη. Όμως γιατί τόση απαισιοδοξία για την 5η θέση? Ακόμα και χτες η Μπαρτσελόνα δεν εντυπωσίασε σε καμία περίπτωση, εμένα μου φαίνεται πολύ νερόβραστη και σίγουρα όχι άξια εμπιστοσύνης. Πόσες φορές πιστεύεις θα βάλει 5 τρίποντα ο φετινός Σίνγκλετον? Ακόμα και χτες αν στο -6 είχαμε κάνει 1-2 ορθολογικές επιθέσεις παραπάνω αμφιβάλλω πολύ για την εξέλιξη του παιχνιδιού.
RipCity
QUOTE (Zach Doganos @ Feb 1 2019, 09:57 ) *
Συμφωνώ σε όλα, ειδικά όσον αφορά την εικόνα του Σπανούλη που σε μερικά ματς είναι,όντως, για να μην παίζει καθόλου με την εικόνα του στα μετόπισθεν και ορισμένα αστεία λάθη. Όμως γιατί τόση απαισιοδοξία για την 5η θέση? Ακόμα και χτες η Μπαρτσελόνα δεν εντυπωσίασε σε καμία περίπτωση, εμένα μου φαίνεται πολύ νερόβραστη και σίγουρα όχι άξια εμπιστοσύνης. Πόσες φορές πιστεύεις θα βάλει 5 τρίποντα ο φετινός Σίνγκλετον? Ακόμα και χτες αν στο -6 είχαμε κάνει 1-2 ορθολογικές επιθέσεις παραπάνω αμφιβάλλω πολύ για την εξέλιξη του παιχνιδιού.


Η Μπαρτσελόνα μας πήρε την ισοβαθμία κι είναι πιθανό να μας πάρει και δύο νίκες προβάδισμα (3 λόγω ισοβαθμίας) στις επόμενες αγωνιστικές. Κι επειδή είμαστε ντεφορμέ το βλέπω αρκετά πιθανό.
golitog7
QUOTE(Joda @ Jan 31 2019, 22:22 ) *
Εχει πεσει κι αλλο φετος ο Σπανουλης και για αυτο βλεπουμε αυτη την διαφορα στα γκαρντ. Η ηλικια φαινεται πια και οση ξεκουραση και να παρει δυστυχως το σωμα του δεν ακολουθει το μυαλο του.

Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι ο Σπανούλης το πρόβλημα. Ακόμα και το ξέσπασμα που κάναμε στην δεύτερη περίοδο το κάναμε χάρις σ αυτόν. Επίσης θεωρώ ότι δεν χάσαμε χθες επειδή έχουμε πρόβλημα στην περιφέρεια. Χάσαμε επειδή δεν πήραμε τίποτα από το ζωγραφιστό. Ούτε πόντους ούτε ριμπάουντ ούτε τίποτα. Και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον Πρίντεζη. Η εικόνα του στα τελευταία ματς είναι εικόνα παίκτη 3ης εθνικής. Ο Σίνγκλετον όποτε παίζει εναντίων του Πρίντεζη θυμίζει Μαικλ Τζόρνταν. Κάνει πραγματικά ότι θέλει και στην άμυνα και στην επίθεση. Ο Γιώργαρος είναι μεγάλη λατρεία αλλά χθες μου θύμησε τον Πρίντεζη των τελικών με Πάο. Ίσως θα έπρεπε να τον αποσύρει τελείως ο Μπλατ για να μην ξεφτιλίζεται και του χαλάει η ψυχολογία.
Κακά τα ψέμματα μάγκες, αλλά στο 80% του επιθετικού μας πλέιμπουκ η μπάλα πρέπει να περάσει από τον Πρίντεζη και όταν αυτός δεν είναι καλά ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να κερδίσει όυτε το Περιστέρι.
Η εξάρτηση μας πλέον από τον Πρίντεζη είναι πολύ μεγαλύτερη από την αντίστοιχη στον Σπανούλη. Ελπίζω να είναι απλά ντεφορμάρισμα και να μην παρέδωσε ολοκληρωτικά πνεύμα.
Zach Doganos
QUOTE (RipCity @ Feb 1 2019, 11:08 ) *
Η Μπαρτσελόνα μας πήρε την ισοβαθμία κι είναι πιθανό να μας πάρει και δύο νίκες προβάδισμα (3 λόγω ισοβαθμίας) στις επόμενες αγωνιστικές. Κι επειδή είμαστε ντεφορμέ το βλέπω αρκετά πιθανό.

Ναι όμως εμείς από δω και πέρα δεν έχουμε χαμένο ματς εξαρχής. Η Μπάρτσα πάει σε Εφές, Ρεάλ και Φενέρ...
basket72
QUOTE (RipCity @ Feb 1 2019, 11:08 ) *
Η Μπαρτσελόνα μας πήρε την ισοβαθμία κι είναι πιθανό να μας πάρει και δύο νίκες προβάδισμα (3 λόγω ισοβαθμίας) στις επόμενες αγωνιστικές. Κι επειδή είμαστε ντεφορμέ το βλέπω αρκετά πιθανό.



Η Μπαρτσελόνα έχει μεγαλύτερες μεταπτώσεις στη χρονιά από αυτές που έχουμε εμείς. Χειρότερο προπονητή και ένα μεγάλο "πρέπει" για τον εγχώριο τίτλο.
Ας περιμένουμε πρώτα. Για μένα σημασία έχει να βελτιωθούμε την άνοιξη και να αγοραστεί παίκτης στην περιφέρεια. Μέχρι κι 6οι έχουμε θεωρητικές πιθανότητες να κοντράρουμε τον αντίπαλο.
Για μένα μετράει το πως θα παίξουμε στους 8 και να μην έχουμε την περσινή εικόνα.
Γιατί και πολύ καλά να παίξουμε κόντρα σε Έφες ή ΤΣΣΚΑ έχοντας το ντεσαβαντάζ της έδρας, πάλι δεν την βλέπω να περνάμε. Είναι ανώτερες ομάδες από εμάς και θα πρέπει να γίνουν πολλά κουλά μαζί.

Ας πούμε να μπει μέσα ο Μάντζαρης και να σουτάρει με +60 από το3π ή ο Τίμα να καταπίνει τα αντίπαλα φόργουορντ. rolleyes.gif

* Μακάρι το χθεσινό να διορθώσει τη μεγάλη ανορθογραφία της χρονιάς: Το ότι δεν πήραμε ,ένα από τα τόσα διαθέσιμα και ταιριαστά γκαρντ που παίζαν στην αγορά τους 2 τελευταίους μήνες. Θα χρωστάμε χάρη στον Σίνγκλετον, μιλάμε....
tarp7
QUOTE(Zach Doganos @ Feb 1 2019, 02:08 ) *
Αρχικά να πω ότι είδα ολόκληρο το ματς,άντεξα,τα κατάφερα..από το 2-7 με θυμάμαι να λέω στους φίλους με τους οποίους είχα πάει στο καφενείο της γειτονιάς όπου βλέπουμε τα ματς κάθε βδομάδα ότι το ματς μυρίζει κηδεία, δεν είχα κάποια απτή ένδειξη πέρα από 2-3 κακές επιθέσεις... Ήταν απλά από εκείνες τις βραδιές που το νιώθεις να έρχεται το διπλό στο ΣΕΦ με 20άρα και για να είμαι ειλικρινής δε θυμάμαι ποια από τις τελευταίες χρονιές δεν έχει συμβεί έστω μια φορά. Δε θέλω να σταθώ όμως εκεί. Άκουσα δημοσιογράφους να λένε για το πόσο ανεπαρκής είναι ο Γκος. Η πραγματικότητα και τα στατιστικά λένε,πάντως, ότι ο Γκος φέτος είναι καλύτερος από το Σπανούλη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες πλην του 2FG% που είναι ελάχιστα χειρότερος καθώς και τις ασίστ όπου πάλι είναι ελαφρώς χειρότερος αλλά και με σαφώς λιγότερα λάθη-με μεγάλη διαφορά. Και καταλήγω: ναι ο Williams-Goss είναι ανεπαρκής για να πάρει ο ΟΣΦΠ την Ευρωλίγκα -και μάλιστα φέτος- με αυτόν ως alpha dog. Αν τον αποκτήσαμε γι'αυτό το σκοπό ναι είναι ανεπαρκής, αλλά κάπου έχουμε κάνει λάθος και μάλιστα μεγάλο. Εκτός αν το καλοκαίρι είμαστε αποφασισμένοι από τώρα να φταίνε οι κακοί ξένοι ξανά. Έτσι όμως δουλειά δε γίνεται. Ότι σήμερα ο Σπανούλης ήταν εκπληκτικός ας πούμε και έφταιγε ο Goss που δεν είχε συγκέντρωση. Ενώ ας πούμε ο Στρέλνιεκς που έκανε 2 ΠΑΝΗΛΙΘΙΑ φάουλ στο πρώτο ημίχρονο,το ένα χειρότερο από το άλλο, έσφυζε από συγκέντρωση.. Come on που λένε και στο Αμέρικα...όχι άλλη ευλογία των δικών μας παιδιών. Ανεπαρκείς είναι αυτή τη στιγμή ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης συναρτήσει του ρόλου τους όσο και να μη θέλουμε να το δούμε (και το λέω χωρίς καμία τάση κακοπροαίρετης κριτικής απέναντι τους,απλά οι άνθρωποι έχουν μεγαλώσει). Ανεπαρκής είναι το μπασκετικό σίχαμα που λέγεται Βαγγέλης Μάντζαρης και όποιος λέει ότι είναι καλός έστω για ένα δεκάλεπτο σόρρυ αλλά βλέπουμε άλλο άθλημα μάλλον(για 10 λεπτά με τον Κολοσσό είμαι οκ). Ανεπαρκής,τέλος, είναι ο Τίμμα ο οποίος δυστυχώς δεν ανταποκρίνεται στις πνευματικές απαιτήσεις του επιπέδου αυτού και όσο και να θέλει ο κόουτς να πάρει προσωρινά έστω κάτι απ' αυτόν καλύτερα το καλοκαίρι να πάει σπίτι του μαζί-ελπίζω- με το Βαγγέλη. Οι άλλοι εμένα μια χαρά παίκτες μου φαίνονται εάν κριθούν με βάση αυτό για το οποίο αποκτήθηκαν και δεν το θεωρώ και απίθανο να πάμε ακόμα και στο Φάιναλ Φορ ακόμα και αν αυτός δεν ήταν ποτέ ο φετινός στόχο ανεξάρτητα με το αν στην πορεία καλλιεργήθηκαν τέτοιες προσδοκίες λόγω εμφανίσεων και συνθηκών. Ή πιστεύουμε στο πρότζεκτ και σταματάμε να κατηγορούμε Γκος και Λεντέι για ανεπάρκεια ή περιμένουμε εμμονικά τον Γκος να παίξει σαν παίκτης αξίας 2 εκατ. για να πάρουμε την Ευρωλίγκα φέτος ενώ τον έχουμε πάρει με συμβόλαιο 4-5 κατοστάρικα - και βασικά παίζει για παραπάνω. Κατά τα λοιπά, ναι προφανώς και είμαι πολύ απογοητευμένος όπως όλοι για την εμφάνιση όλων ακόμα και του κόουτς, ο οποίος οφείλει να κάνει άμεσα κάτι για να ανοίξει το rotation αλλιώς φως δε θα υπάρξει για φέτος. Τέλος, πιστεύω ότι συνολικά είμαστε σαφώς καλύτερη ομάδα από την Μπαρτσελόνα και η πέμπτη θέση παραμένει εφικτή.



Και μόλις βλέπω άρθρο Παπαδογιάννη που λέει ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει καθαρίσει ακόμα με την οκτάδα και πρέπει τώρα να επικεντρωθεί σε αυτό. Η καταστροφολαγνεία στο απόγειό της.

Ο Σπανουλης και ο πριντεζης αντι για βοηθητικο ρολο εχουν πρωταγωνιστικο.Αν επαιζαν 15-20 λεπτα θα ημασταν οκ και θα ειχαμε αρκετη βοηθεια απ αυτους.Ο γκος δεν το πηραμε για να ειναι καλυτερος απο το φετινο σπανουλη, αλλα να ειναι κοντα στο σπανουλη των προηγουμενων χρονων και δεν ειναι οπως και ο λεντει παρουσιαστηκε για σεντερ και ο ανθρωπος ειναι ξεκαθαρα 4αρι.Ο λεντει ειναι μια χαρα πιστευω για τεσσαρι + βεζενκοφ + πριντεζη ειμαστε καλυμενοι.Με ενα 5 αρι δεν βγαινει η χρονια πως να το κανουμε.Στα γκαρντ χρειαζομαστε ενα σκορερ οπωσ δηποτε, ο γκος για να ερχεται απο το παγκο μια χαρα ειναι οχι ομως για βασικος. Το πρόβλημα ειναι οτι οι ξενοι που περνουμε τα τελευταια χρονια ειναι μετριοι κανενας δεν εχει κανει καριερα σε αλλη ομαδα αυτο κατι λεει.Ομως αμα δεν υπαρχουν χρηματα ουτε για 2ο σεντερ ουτε για σκορερ στα γκαρντ δεν μπορουμε να εχουμε απαιτησεις.Οπως ειμαστε τωρα παντως αν δεν υπαρχει ενισχυσει ουτε για του χρονου μπορει να υπαρχουν απαιτησεις.το γεγονος οτι εχουμε 3 τριαρια και 4 τεσσαρια και εχουμ 1,5 σεντερ και 3 γκαρντ ε δεν μπορει καπου φταιει και ο μπλατ
Zach Doganos
QUOTE (tarp7 @ Feb 1 2019, 11:23 ) *
Ο Σπανουλης και ο πριντεζης αντι για βοηθητικο ρολο εχουν πρωταγωνιστικο.Αν επαιζαν 15-20 λεπτα θα ημασταν οκ και θα ειχαμε αρκετη βοηθεια απ αυτους.Ο γκος δεν το πηραμε για να ειναι καλυτερος απο το φετινο σπανουλη, αλλα να ειναι κοντα στο σπανουλη των προηγουμενων χρονων και δεν ειναι οπως και ο λεντει παρουσιαστηκε για σεντερ και ο ανθρωπος ειναι ξεκαθαρα 4αρι.Ο λεντει ειναι μια χαρα πιστευω για τεσσαρι + βεζενκοφ + πριντεζη ειμαστε καλυμενοι.Με ενα 5 αρι δεν βγαινει η χρονια πως να το κανουμε.Στα γκαρντ χρειαζομαστε ενα σκορερ οπωσ δηποτε, ο γκος για να ερχεται απο το παγκο μια χαρα ειναι οχι ομως για βασικος. Το πρόβλημα ειναι οτι οι ξενοι που περνουμε τα τελευταια χρονια ειναι μετριοι κανενας δεν εχει κανει καριερα σε αλλη ομαδα αυτο κατι λεει.Ομως αμα δεν υπαρχουν χρηματα ουτε για 2ο σεντερ ουτε για σκορερ στα γκαρντ δεν μπορουμε να εχουμε απαιτησεις.Οπως ειμαστε τωρα παντως αν δεν υπαρχει ενισχυσει ουτε για του χρονου μπορει να υπαρχουν απαιτησεις.το γεγονος οτι εχουμε 3 τριαρια και 4 τεσσαρια και εχουμ 1,5 σεντερ και 3 γκαρντ ε δεν μπορει καπου φταιει και ο μπλατ

Σίγουρα και ο Μπλατ φέρει ευθύνη για ορισμένα πράγματα. Όμως αν περιμέναμε τον Γκος να πλησιάζει το prime του Σπανούλη παίρνοντας το 1/5 των χρημάτων που έπαιρνε ο Σπαν την εποχή εκείνη κάπου κάνουμε λάθος. Εν τέλει νομίζω πως το ίδιο πράγμα λέει. Μoney talks, bullshit walks.... Ας στηρίξουμε αυτούς που έχουμε και θα δούμε πού θα μας βγάλει. Με μια παρατήρηση όμως. Οι ξένοι της εποχής Σφαιρόπουλου ναι μεν ήταν μέτριοι, δεν ήταν όμως καθόλου φτηνοί, Γκριν και Ρόμπερτς ήταν και οι δύο κάπου στο μύριο, οπότε ας μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Ούτε ο Χάκετ ήταν φτηνός, όμως προτιμούσαμε να παίζει περισσότερο ο Μάντζαρης για να βγάζει "ελληνική ψυχή". Σκεφτείτε τη σημερινή ομάδα με Χάκετ αντί Μάντζαρη(και μάλιστα με λιγότερα χρήματα συμβόλαιο) και μελαγχολήστε ελεύθερα.
basket72
QUOTE (Zach Doganos @ Feb 1 2019, 11:58 ) *
Σίγουρα και ο Μπλατ φέρει ευθύνη για ορισμένα πράγματα. Όμως αν περιμέναμε τον Γκος να πλησιάζει το prime του Σπανούλη παίρνοντας το 1/5 των χρημάτων που έπαιρνε ο Σπαν την εποχή εκείνη κάπου κάνουμε λάθος. Εν τέλει νομίζω πως το ίδιο πράγμα λέει. Μoney talks, bullshit walks.... Ας στηρίξουμε αυτούς που έχουμε και θα δούμε πού θα μας βγάλει. Με μια παρατήρηση όμως. Οι ξένοι της εποχής Σφαιρόπουλου ναι μεν ήταν μέτριοι, δεν ήταν όμως καθόλου φτηνοί, Γκριν και Ρόμπερτς ήταν και οι δύο κάπου στο μύριο, οπότε ας μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Ούτε ο Χάκετ ήταν φτηνός, όμως προτιμούσαμε να παίζει περισσότερο ο Μάντζαρης για να βγάζει "ελληνική ψυχή". Σκεφτείτε τη σημερινή ομάδα με Χάκετ αντί Μάντζαρη(και μάλιστα με λιγότερα χρήματα συμβόλαιο) και μελαγχολήστε ελεύθερα.



Δεν έχεις άδικο.

Τα λάθη του Μπλατ το καλοκαίρι εμπίπτουν στη νομοτελειακή σχέση ρίσκου- αποτελέσματος. Πήγε καλά λοιπόν και με λιγότερα χρήματα απ' άλλες χρονιές.

Το ξεκάθαρο λάθος του είναι το τελευταίο δίμηνο που αγνόησε παίκτες που μπορούσαν άμεσα να βοηθήσουν στους τομείς που βγάζουν μάτι: Την περιφερειακή άμυνα και το σκορ/δημιουργία μέσω drive.
Ntavelis
QUOTE (basket72 @ Feb 1 2019, 12:07 ) *
Δεν έχεις άδικο.

Τα λάθη του Μπλατ το καλοκαίρι εμπίπτουν στη νομοτελειακή σχέση ρίσκου- αποτελέσματος. Πήγε καλά λοιπόν και με λιγότερα χρήματα απ' άλλες χρονιές.

Το ξεκάθαρο λάθος του είναι το τελευταίο δίμηνο που αγνόησε παίκτες που μπορούσαν άμεσα να βοηθήσουν στους τομείς που βγάζουν μάτι: Την περιφερειακή άμυνα και το σκορ/δημιουργία μέσω drive.


Το θέμα με τις επιλογές το καλοκαίρι δεν είναι απλά ότι ήταν φθηνές και δεν του βγήκαν,αλλά ότι ήρθαν παίχτες σε λάθος θέσεις.Δεν χρειαζόμασταν ένα ακόμα τριάρι αλλά γκαρντ και δεν χρειαζόμασταν ένα ακόμα 4αρι αλλά σεντερ.

Αν είχαμε ενισχυθεί με τον Κόουλ και τον Μπιτατζε που πήρε η Μπουτοσνοτς το ταβάνι μας θα ήταν εντελώς διαφορετικό.
basket72
QUOTE (Ntavelis @ Feb 1 2019, 12:36 ) *
Το θέμα με τις επιλογές το καλοκαίρι δεν είναι απλά ότι ήταν φθηνές και δεν του βγήκαν,αλλά ότι ήρθαν παίχτες σε λάθος θέσεις.Δεν χρειαζόμασταν ένα ακόμα τριάρι αλλά γκαρντ και δεν χρειαζόμασταν ένα ακόμα 4αρι αλλά σεντερ.

Αν είχαμε ενισχυθεί με τον Κόουλ και τον Μπιτατζε που πήρε η Μπουτοσνοτς το ταβάνι μας θα ήταν εντελώς διαφορετικό.



¨Οντως δεν του βγήκε ο Λεντέι ως 5αρι αλλά του βγήκε γενικά ως παίκτης και χαλάλι του. Γενικά δεν έχουμε πρόβλημα (ακόμα ) στο 5.
Ο Τίμα δεν του βγήκε αλλά και πάλι όπως προείπα σε άλλο θρεντ, είχε λογική η απόκτηση του (χωρίς buy out!).

Ο Κόουλ δεν είμαι σίγουρος ότι έκανε. Έχω την εντύπωση ότι θέλαμε πιο ομαδικό παίκτη που να μην θέλει πάνω από 17- 20 λεπτά ανά παιχνίδι.
Ο Μπιτάτζε πήγε συστημένος στην Μπουντούσνοστ από τον Ραζντάζοβιτς προκειμένου να πάρει χρόνο και να γράψει νούμερα ώστε να πάει ΝΒΑ σε λίγους μήνες. Με τέτοιον Μιλουτίνοβ δεν υπήρχε χώρος.
Zach Doganos
QUOTE (basket72 @ Feb 1 2019, 12:07 ) *
Δεν έχεις άδικο.

Τα λάθη του Μπλατ το καλοκαίρι εμπίπτουν στη νομοτελειακή σχέση ρίσκου- αποτελέσματος. Πήγε καλά λοιπόν και με λιγότερα χρήματα απ' άλλες χρονιές.

Το ξεκάθαρο λάθος του είναι το τελευταίο δίμηνο που αγνόησε παίκτες που μπορούσαν άμεσα να βοηθήσουν στους τομείς που βγάζουν μάτι: Την περιφερειακή άμυνα και το σκορ/δημιουργία μέσω drive.

Αναμφίβολα τα 2 χαρακτηριστικά που λείπουν περισσότερο από την περιφέρεια μας. Δεν είνα τυχαίο ότι επιθετικά κολλάμε όποτε οι αντίπαλοι ανεβάζουν τη ζώνη πίεσης στο κέντρο και η μπάλα κολλάει. Γενικότερα, στις κακές μέρες τις ομάδες αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι ο κόουτς βιώνει ένα "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα" δίλημμα: να παίξω με Τουπάν στο 2, δηλαδή πρακτικά με 3 φόργουρντ προσπαθώντας να γυρίσω το παιχνίδι από την άμυνα έχοντας όμως έναν πρακτικά χειριστή της μπάλας για την επίθεση(με ότι αυτό συνεπάγεται) ή να παίξω με 2 γκαρντ από τα οποία κανείς δεν πρόκειται να είναι αμυντικά άνω του μετρίου(στην καλύτερη) αφήνοντας την άμυνα να προσπαθεί να λύνει σε κάθε φάση δυσεπίλυτους γρίφους ελπίζοντας ότι έτσι θα ρολάρει η επίθεση? Το θέμα είναι ότι στα παιχνίδια που δε μας πηγαίνουν καλά είτε λόγω μέρας είτε λόγω ματσαρισμάτων συνήθως δε βγαίνει καμία από τις 2 προσεγγίσεις με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι. Στην κατάσταση αυτή έχει έρθει να προστεθεί το τελευταίο διάστημα το -πολύ- κλειστό rotation για λόγους που δεν μπορώ να αξιολογήσω με αποτέλεσμα στις παραπάνω αδυναμίες να προστίθεται και η έλλειψη ενέργειας καθιστώντας το δυσεπίλυτο γρίφο μάλλον άλυτο όσο το ρόστερ παραμένει ως έχει.
tarp7
QUOTE(Zach Doganos @ Feb 1 2019, 13:10 ) *
Αναμφίβολα τα 2 χαρακτηριστικά που λείπουν περισσότερο από την περιφέρεια μας. Δεν είνα τυχαίο ότι επιθετικά κολλάμε όποτε οι αντίπαλοι ανεβάζουν τη ζώνη πίεσης στο κέντρο και η μπάλα κολλάει. Γενικότερα, στις κακές μέρες τις ομάδες αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι ο κόουτς βιώνει ένα "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα" δίλημμα: να παίξω με Τουπάν στο 2, δηλαδή πρακτικά με 3 φόργουρντ προσπαθώντας να γυρίσω το παιχνίδι από την άμυνα έχοντας όμως έναν πρακτικά χειριστή της μπάλας για την επίθεση(με ότι αυτό συνεπάγεται) ή να παίξω με 2 γκαρντ από τα οποία κανείς δεν πρόκειται να είναι αμυντικά άνω του μετρίου(στην καλύτερη) αφήνοντας την άμυνα να προσπαθεί να λύνει σε κάθε φάση δυσεπίλυτους γρίφους ελπίζοντας ότι έτσι θα ρολάρει η επίθεση? Το θέμα είναι ότι στα παιχνίδια που δε μας πηγαίνουν καλά είτε λόγω μέρας είτε λόγω ματσαρισμάτων συνήθως δε βγαίνει καμία από τις 2 προσεγγίσεις με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι. Στην κατάσταση αυτή έχει έρθει να προστεθεί το τελευταίο διάστημα το -πολύ- κλειστό rotation για λόγους που δεν μπορώ να αξιολογήσω με αποτέλεσμα στις παραπάνω αδυναμίες να προστίθεται και η έλλειψη ενέργειας καθιστώντας το δυσεπίλυτο γρίφο μάλλον άλυτο όσο το ρόστερ παραμένει ως έχει.

To Μάιο μας βλεπω παλι πεθαμενους
Zach Doganos
QUOTE (tarp7 @ Feb 1 2019, 14:49 ) *
To Μάιο μας βλεπω παλι πεθαμενους

Πιθανόν. Πάντως αν μη τι άλλο τα λεπτά δε λένε κάτι από μόνα τους. Πέρυσι λόγω της φύσης του παιχνιδιού μας τα ίδια λεπτά μεταφράζονταν σε σαφώς μεγαλύτερη καταπόνηση.
papp7
QUOTE (natouralistis @ Feb 1 2019, 04:52 ) *
Πως γίνεται να λες ότι χτίζεις μια ομάδα όταν όλοι οι βασικοί πυλώνες για διαφορετικό λόγο ο καθένας δεν θα είναι στην ομάδα τα επόμενα χρόνια?

Ο Σπανούλης σταματάει, ο Πρίντεζης σταματάει μαζί του, δήλωσε πρόσφατα ότι δεν θα παίξει πολύ ακόμα, ο ψηλός πάει NBA, ο Μάντζαρης που θεωρητικά είναι σε καλή ηλικία είναι εκτός ομάδας, μη πω και εκτός μπάσκετ.

Πάνω σε ποιον ακριβώς χτίζουμε και τί?



To πλανο ειναι να φτιαξεις ομαδα που σε βαθος 2ετιας θα μπορεσει να χτυπησει το τροπαιο, ταυτοχρονα ο μπλατ μεινει ή φυγει θα αφησει την περγαμηνη για το πως να κινηθεις τα επομενα χρονια κατι αντιστοιχο με ντουντα δηλαδη. Περα απο τον μιλου που δν ξερεις αν θα παιζει του χρονου σε εμας ολοι αλλοι θα παιζουν ή θα ειναι στο χερι σου να παιζουν(δηλαδη να τους κρατησεις). Δεν ειπα εγω πουθενα οτι χτιζεις κορμο για την επομενη 10ετια.Φετος φτιαχνεις ενα συνολο,το καλοκαιρι κοιτας τι σου λειπει ή τι θελει διορθωση, κανεις 2-3 κινησεις και πας με αξιωσεις για το καλυτερο.Οποτε φετος και σκαμπανεβασματα θα εχεις και κακες ηττες θα εχεις και απωλειες βαθμων θα εχεις και αστοχιες υλικου θα εχεις.Οχι μονο γιατι χτιζεις και ειναι δυσκολο απο μονο του να παρεις 5παικτες και καινουριο προπονητη και να πας τρενο αλλα εχεις και εναν περιορισμο στο μπατζετ το οποιο κανει το εγχειρημα ακομη πιο δυσκολο.
Επιμενω και λεω πως ο μπλατ κακως ηρθε(για μενα ειναι ευλογια) γιατι η πλειοψηφια των φιλαθλων ειναι ''αγανακτισμενη'' απο την ελλειψη τιτλων και παικταραδων οποτε θα ηθελαν εναν Μεσσινα με 15 μυρια αγωνιστικο μπατζετ και ροστερ οπως η εφες.Καθως η υπομονη και η αποτυχια ειναι εννοιες που δεν τις σηκωνει ο ελληνας φιλαθλος.
Coach Periklis
QUOTE (papp7 @ Feb 1 2019, 16:46 ) *
Επιμενω και λεω πως ο μπλατ κακως ηρθε(για μενα ειναι ευλογια) γιατι η πλειοψηφια των φιλαθλων ειναι ''αγανακτισμενη'' απο την ελλειψη τιτλων και παικταραδων οποτε θα ηθελαν εναν Μεσσινα με 15 μυρια αγωνιστικο μπατζετ και ροστερ οπως η εφες.Καθως η υπομονη και η αποτυχια ειναι εννοιες που δεν τις σηκωνει ο ελληνας φιλαθλος.


κάποιοι όπως και εγώ , πάσχουμε απ το σύνδρομο του νεοπτωχου

ακόμα δεν έχω χωνέψει ότι είμαστε πλέον στην tier 2 και δεν αργεί η μέρα που θα πέσουμε κι άλλο επίπεδο

Λογικό απ την μια ένα οπαδός να ζητάει τίτλους. Δεν ήταν πριν 20 χρόνια που έπαιζες με Παπαλουκαδες & Τεοντοσιτς & Κλειζες . Ούτε πριν 20 χρόνια που σήκωνες ευρωλίγκες

Τώρα αν έπρεπε να το έχουμε ήδη χωνέψει , προφανώς και ναι

Αλλά όταν αγαπάς μια ομάδα , θα σου βγει πρώτα η κλάψα και μετά αναλόγως την ψυχοσύνθεση σου θα σκεφτείς και πιο ορθολογικά


Μια μέρα μετά λοιπόν , εγώ δεν συμφωνώ με τα σχόλια ότι τόσο είναι το ταβάνι μας και πιστεύω ότι θα βελτιωθεί η εικόνα μας

Στο μόνο που αλλάζω άποψη είναι ότι ο Μπλατ και το προτζεκτ θα δείξει αν μπορεί να διεκδικήσει κάτι από του χρόνου. Πίστευα μέχρι τώρα, Γενάρη - Φλεβάρη αλλά δεν με πείθει χωρίς σημαντική ενίσχυση στα γκαρντ ( που δεν γίνεται εύκολα Φεβρουάριο μήνα )
papp7
QUOTE (Coach Periklis @ Feb 1 2019, 17:00 ) *
κάποιοι όπως και εγώ , πάσχουμε απ το σύνδρομο του νεοπτωχου

ακόμα δεν έχω χωνέψει ότι είμαστε πλέον στην tier 2 και δεν αργεί η μέρα που θα πέσουμε κι άλλο επίπεδο

Λογικό απ την μια ένα οπαδός να ζητάει τίτλους. Δεν ήταν πριν 20 χρόνια που έπαιζες με Παπαλουκαδες & Τεοντοσιτς & Κλειζες . Ούτε πριν 20 χρόνια που σήκωνες ευρωλίγκες

Τώρα αν έπρεπε να το έχουμε ήδη χωνέψει , προφανώς και ναι

Αλλά όταν αγαπάς μια ομάδα , θα σου βγει πρώτα η κλάψα και μετά αναλόγως την ψυχοσύνθεση σου θα σκεφτείς και πιο ορθολογικά


Μια μέρα μετά λοιπόν , εγώ δεν συμφωνώ με τα σχόλια ότι τόσο είναι το ταβάνι μας και πιστεύω ότι θα βελτιωθεί η εικόνα μας

Στο μόνο που αλλάζω άποψη είναι ότι ο Μπλατ και το προτζεκτ θα δείξει αν μπορεί να διεκδικήσει κάτι από του χρόνου. Πίστευα μέχρι τώρα, Γενάρη - Φλεβάρη αλλά δεν με πείθει χωρίς σημαντική ενίσχυση στα γκαρντ ( που δεν γίνεται εύκολα Φεβρουάριο μήνα )



Μα ρε μπρο εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες και συμφωνω, ομως αλλο η φανελα και οι παρελθοντικες επιτυχιες και αλλο η δυναμικη του ροστερ, αυτη τη στιγμη γινεται το λογικο, εισαι 6ος γιατι οι πρωτες 3 εχουν εναν σταθερο κορμο και προπονητη και οι 2 επομενες εχουν ριξει εναν σκασμο λεφτα.Και εγω ξενερωσα με την εμφανιση μας . Σε καμια περιπτωση δεν δεχομαι ομως ουτε οτι το ταβανι μας ειναι να τρωμε 20 απο την μπαρτσα στην εδρα μας ουτε οτι ενας κοντος θα μας εσωζε χθες που ηταν ολοι κακοι.Σημερα νιωθω οτι οι φιλαθλοι μου αδικουν την ομαδα μου , βγαζουν πικρια και σηκωνω ασπιδα.
tarp7
QUOTE(Ntavelis @ Feb 1 2019, 12:36 ) *
Το θέμα με τις επιλογές το καλοκαίρι δεν είναι απλά ότι ήταν φθηνές και δεν του βγήκαν,αλλά ότι ήρθαν παίχτες σε λάθος θέσεις.Δεν χρειαζόμασταν ένα ακόμα τριάρι αλλά γκαρντ και δεν χρειαζόμασταν ένα ακόμα 4αρι αλλά σεντερ.

Αν είχαμε ενισχυθεί με τον Κόουλ και τον Μπιτατζε που πήρε η Μπουτοσνοτς το ταβάνι μας θα ήταν εντελώς διαφορετικό.

αυτο λεω και εγω οτι ηρθαν παικτες σε λαθος θεσεις και ειναι κριμα γιατι η ομαδα ακομη και με εν μερη λαθος σχεδιασμο εχει δυνατοτητες χρειαζετε προσθηκη τουλαχιστον ενος κοντου
shaq7
αν κανουμε παντως 0/2 θα ειναι ψιλοανουσιο να παρουμε παιχτη,σκοπος ηταν να ειχε ερθει ο παιχτης για να βοηθουσε να βγουμε 4-5τοι,την τσσκα δεν την περνας ακομα και ο γουαναμεικερ να ρθει..Καλυτερα να τα κρατησουν τα λεφτα για κατι καλυτερο του χρονου.

Η μπαρτσα εχει καλυτερο προγραμμα απο μας και πληρεστερο ροστερ,για να την περασουμε θα πρεπει να αυτοκτονησει,με τον πεσιτς παντως δεν ειναι και απιθανο αλλα θα πρεπει και εμεις να κανουμε 2/2 στα επομενα ματς για να εχουμε ελπιδες.
Stefos7
Και ναι αυτοι ειναι οι οπαδοί της ομάδας μου... Ντρέπομαι απλά.. Με μια κακή ηττα και με ενα κακο 20ήμερο η χρονια τελείωσε.... Ξαφνικά είμαστε τελειωμένοι και δεν εχει νόημα να ρθει γκαρντ. Ξαφνικά η ΤΣΣΚΑ που ηταν για να χάσει για 20 στο ΟΑΚΑ και με μας νίκησε στην ρωσια με την ψυχη στο στόμα για 4 μας εχει διαλύσει πριν παλέψουμε καν και το 3-1 θα ειναι επιτυχία. Αφήστε να έρθει ο παίχτης και η περιφέρεια ισως ανέβει...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.