Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποιοι ειναι οι καλυτεροι International παικτες
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2
a bullet for your head
Ανοιγοντας αυτο το poll...παρατηρησα, οτι μπορουν πλεον να προστεθουν παραπανω απο 20 επιλογες.. rolleyes.gif
Ποιοι κατα τη γνωμη σας ειναι οι καλυτεροι International παικτες,που αγωνιζονται αυτη τη στιγμη στο ΝΒΑ?
Θεωρησα καλο να μην τοποθετησω τον Ντανκαν,μιας και εχει συμμετασχει ηδη με την Εθνικη ομαδα των ΗΠΑ..
Οι προτεινομενες επιλογες ειναι 30...και η ψηφος ειναι ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ...

Θα ηθελα να ριχνετε(εαν ειναι δυνατο αυτο..),ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια 10πλη ψηφο(Και παραπανω δεν θα με πειραζε.. biggrin.gif )...δηλαδη το top 10 του καθενος απο εσας..
Και λιγα λογια για τη καθε επιλογη σας..

Θελω να πιστευω,πως δεν ξεχασα κανεναν ''πρωτοκλασατο''.. tongue.gif

Ηδη επεσαν 2 ψηφοι...μονοι??Ριξτε και κατι παραπανω...
Basketikoc
Eπειδη το πολ ειναι ''Αυτη τη στιγμη'' θα διαλεξω τους εξης:Νοβιζτκι,Παρκερ,Γκασολ και Γκορντον.Μεταξυ των αλλων ειναι αυτοι που αυτοι τη στιγμη ειναι απ τους πιο καυτους παικτες και θεωρουνται all stars.Οι αριθμοι τους την περασμενη σεζον ηταν εξαιρετικοιι και εκαναν μεγαλα παιχνιδια στα πλει οφφς(Γκασολ και Γκορντον κυριως) αλλα και στην κανονικη περιοδο.
Αν το τοπικ ηταν γενικα δεν θα μπορουσε να ειναι αλλος απ τον μεγαλο Στιβ Νας,ο οποιος χωρις ιδαιετερα αθλητικα προσοντα,αλλα και με αρκετα προβληματα στην αρχη της καριερας του,καταφερε να γινει ενας εκ των κορυφαιων πλει μεικερ ολων των εποχων για μενα.
a bullet for your head
QUOTE(Basketikoc @ Oct 13 2009, 21:20 ) *
Eπειδη το πολ ειναι ''Αυτη τη στιγμη'' θα διαλεξω τους εξης:Νοβιζτκι,Παρκερ,Γκασολ και Γκορντον.Μεταξυ των αλλων ειναι αυτοι που αυτοι τη στιγμη ειναι απ τους πιο καυτους παικτες και θεωρουνται all stars.Οι αριθμοι τους την περασμενη σεζον ηταν εξαιρετικοιι και εκαναν μεγαλα παιχνιδια στα πλει οφφς(Γκασολ και Γκορντον κυριως) αλλα και στην κανονικη περιοδο.
Αν το τοπικ ηταν γενικα δεν θα μπορουσε να ειναι αλλος απ τον μεγαλο Στιβ Νας,ο οποιος χωρις ιδαιετερα αθλητικα προσοντα,αλλα και με αρκετα προβληματα στην αρχη της καριερας του,καταφερε να γινει ενας εκ των κορυφαιων πλει μεικερ ολων των εποχων για μενα.

Λιγους ψηφισες... rolleyes.gif ..υπαρχουν και αλλοι με πολυ καλα νουμερα..ο Γιαο..βεβαια,το πιθανοτερο ειναι να χασει αυτη τη σεζον..ομως ειναι και αυτος top...στα περσινα πλει-οφς να σου θυμισω οτι και ο Χεντο εκανε πολυ μεγαλες εμφανισεις..
Ο Μανου..ειναι Μανου..
Ολοι αυτοι οι παικτες(και οι 30..),ειναι παρα πολυ καλοι...σιγουρα,καποιοι θεωρουνται ως κορυφαιοι..θα ηθελα παντως,οπως τονισα και στο εναρκτηριο ποστ μου,να πεφτουν τουλαχιστον 10πλες ψηφοι,μιας και οι επιλογες ειναι αρκετες..το top 10 του καθενος..
thrylos7
Τί πώρωση είναι αυτή με τα polls ρε bullet, άσε να ηρεμήσει λίγο το subforum (κι όχι μόνο αυτό) από τα polls... Εκτός των άλλων, έτσι μαζεμένα χάνουν την αξία τους.

Κι ασφαλώς, ούτε η δυνατότητα επιλογής 20 από τις 30 που υπάρχουν (τυχαία νούμερα, δεν ξέρω τις επιλογές που βάζεις) αποτελούν χαρακτηριστικό γνώρισμα των polls. ΟΚ, μπορεί κάποια φορά να έχει χρησιμότητα αυτό, αλλά συνήθως έχει νόημα να επιλέγεις έναν από κάποιους κορυφαίους/χαρακτηριστικούς (ανάλογα με το poll). Το να διαλέγεις 10 άτομα από τόσους και τόσους, περισσότερο για παράθεση γνώσης κάνει (η οποία μπορεί να γίνει χωρίς poll, εξάλλου, ενδεχομένως να μην είναι απαραίτητη η γνώμη των άλλων, εφόσον θέλεις περισσότερο να εκφράσεις τη δική σου), παρά για σύγκριση.

(Προφανώς, άλλο το TOP 10, κι άλλο διαλέγω 10 παίκτες. Εδώ δεν ξεχωρίζει το Νο. 1 από το Νο. 10.)


Δε σου λέμε να μην κάνεις polls, ενδεχομένως να έχουν ενδιαφέρον, αλλά με ρέγουλα...
a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Oct 13 2009, 21:33 ) *
Τί πώρωση είναι αυτή με τα polls ρε bullet, άσε να ηρεμήσει λίγο το subforum (κι όχι μόνο αυτό) από τα polls... Εκτός των άλλων, έτσι μαζεμένα χάνουν την αξία τους.

Κι ασφαλώς, ούτε η δυνατότητα επιλογής 20 από τις 30 που υπάρχουν (τυχαία νούμερα, δεν ξέρω τις επιλογές που βάζεις) αποτελούν χαρακτηριστικό γνώρισμα των polls. ΟΚ, μπορεί κάποια φορά να έχει χρησιμότητα αυτό, αλλά συνήθως έχει νόημα να επιλέγεις έναν από κάποιους κορυφαίους/χαρακτηριστικούς (ανάλογα με το poll). Το να διαλέγεις 10 άτομα από τόσους και τόσους, περισσότερο για παράθεση γνώσης κάνει (η οποία μπορεί να γίνει χωρίς poll, εξάλλου, ενδεχομένως να μην είναι απαραίτητη η γνώμη των άλλων, εφόσον θέλεις περισσότερο να εκφράσεις τη δική σου), παρά για σύγκριση.

(Προφανώς, άλλο το TOP 10, κι άλλο διαλέγω 10 παίκτες. Εδώ δεν ξεχωρίζει το Νο. 1 από το Νο. 10.)


Δε σου λέμε να μην κάνεις polls, ενδεχομένως να έχουν ενδιαφέρον, αλλά με ρέγουλα...

Η αληθεια ειναι,οτι ανοιγω poll η' topic..οταν κρινω οτι προκειται για κατι τις το ενδιαφερον..
Αν υπαρχει καποιος κανονισμος που αναφερει οτι πρεπει να υπαρχει μια συγκεκριμμενη συχνοτητα με την οποια θα πρεπει να ανοιγονται καινουργια θεματα..τοτε θα πρεπει να ζητησω συγνωμη μαλλον..διοτι δεν τον γνωριζα..

Πορωση...δεν θα το ελεγα..απλα ειναι κατι που μ'αρεσει να κανω..νομιζω οτι αναμεσα στην πορωση και στο ''μ'αρεσει αυτο που κανω''..τα ορια ειναι σχετικα ευδιακριτα...

Θα λαβω πολυ σοβαρα υποψιν αυτες σου τις προτροπες-συστασεις, αγαπητε φιλε μοντ...και θα βαλω μια ρεγουλα οπως λες...θα περιμενω καποια ειδοποιηση σου,για το ποτε θα ειναι ξανα ''καταλληλο το περιβαλλον'' και το timing..προκειμενου να ανοιξω καποιο επομενο.
Μεχρι τοτε,θα αφησω οπως λες,τα subforum να ηρεμησουν...
red pyramid88
Νοβίτσκι στη κορυφή χωρίς συζήτηση, μετά Γκασόλ και μετά Καλντερόν. Ο Ισπανός είναι πραγματικά εκρηκτικός και πρόκειται να κάνει θαύματα και πράγματα. Ο Γιάο δν μπορεί να λείπει απο τη τετράδα.

Manu ακουλουθεί μαζί με Γκόρντον και Τόνι Πάρκερ (πραγματικά δεν μπορώ να διαλέξω).

Μπιέντρις και Φερνάντεζ απο τους κορυφαίους, πολύ αξιόλογοι και οι 2 και θα έχουν λογικά ανοδική πορεία. Τελευταίος ο Καναδός φίλος μας Νας, καθότι όσα χρόνια και να περάσουν, παραμένει ένα μεγάλο όπλο για όποια ομάδα τον έχει.
thrylos7
QUOTE
Αν υπαρχει καποιος κανονισμος που αναφερει οτι πρεπει να υπαρχει μια συγκεκριμμενη συχνοτητα με την οποια θα πρεπει να ανοιγονται καινουργια θεματα..τοτε θα πρεπει να ζητησω συγνωμη μαλλον..διοτι δεν τον γνωριζα..


Δεν υπάρχει, αλλά δεν είναι αυτό το ακριβές θέμα. Δεν είναι δηλαδή μόνο η συχνότητα, αλλά και το είδος των topics, όπως και η σχέση μεταξύ τους. Όσον αφορά τους κανονισμούς, νομίζω ότι το μέτρο είναι κάτι που εξυπακούεται για διάφορες δραστηριότητες του forum, είτε μιλάμε πχ για posts (άρα spam), είτε για topics, φαινόμενο που τουλάχιστον κουράζει και σίγουρα δεν ωφελεί.

Εξάλλου, γενικότερα, οι κανονισμοί δεν είναι απαραίτητα αμετάβλητοι. Μπορούν να τροποιηθούν, ν' αφαιρεθούν, ή να προστεθούν νέοι, προς όφελος του forum. Αλλά πέραν αυτών, σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα τα οποία δεν αναγράφονται στους κανονισμούς, αλλά τηρούνται μεταξύ των μελών.

QUOTE
θα περιμενω καποια ειδοποιηση σου,για το ποτε θα ειναι ξανα ''καταλληλο το περιβαλλον'' και το timing..προκειμενου να ανοιξω καποιο επομενο.
Μεχρι τοτε,θα αφησω οπως λες,τα subforum να ηρεμησουν...


Προφανώς και δε χρειάζεσαι ειδοποίηση, ούτε ειδική άδεια για ν' ανοίξεις κάποιο νέο poll. Απλά "με ρέγουλα".

(N' ανασάνουν, θα ήταν τελικά καταλληλότερη λέξη.)


Back to topic.
a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Oct 13 2009, 22:17 ) *
Δεν υπάρχει, αλλά δεν είναι αυτό το ακριβές θέμα. Δεν είναι δηλαδή μόνο η συχνότητα, αλλά και το είδος των topics, όπως και η σχέση μεταξύ τους. Όσον αφορά τους κανονισμούς, νομίζω ότι το μέτρο είναι κάτι που εξυπακούεται για διάφορες δραστηριότητες του forum, είτε μιλάμε πχ για posts (άρα spam), είτε για topics, φαινόμενο που τουλάχιστον κουράζει και σίγουρα δεν ωφελεί.

Εξάλλου, γενικότερα, οι κανονισμοί δεν είναι απαραίτητα αμετάβλητοι. Μπορούν να τροποιηθούν, ν' αφαιρεθούν, ή να προστεθούν νέοι, προς όφελος του forum. Αλλά πέραν αυτών, σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα τα οποία δεν αναγράφονται στους κανονισμούς, αλλά τηρούνται μεταξύ των μελών.



Προφανώς και δε χρειάζεσαι ειδοποίηση, ούτε ειδική άδεια για ν' ανοίξεις κάποιο νέο poll. Απλά "με ρέγουλα".

(N' ανασάνουν, θα ήταν τελικά καταλληλότερη λέξη.)


Back to topic.

Μην κουραζεσαι αλλο αγαπητε φιλε μοντ...
Αποφασισα,οτι αυτο εδω θα ειναι και το τελευταιο που ανοιγω...
Μπορουν-ειτε πλεον να ανασανουν-ανασανετε...ελευθερα...
thrylos7
Δεν είχα καμιά πρόθεση να κουραστώ για να ωραιοποιήσω τα πράγματα, απλά ανέφερα πως έχει η γενική κατάσταση. Αν δεν μπορείς να την κατανοήσεις και να συμβιβαστείς μ' αυτήν (γιατί τα μέλη προσαρμόζονται στο forum κι όχι το ανάποδο) και κάνεις δικές σου αυθαίρετες υποθέσεις, τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, όταν σου είχαν ξαναγίνει σχετικές παρατηρήσεις με pm, είχες δείξει, θεωρητικά, κατανόηση...
a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Oct 13 2009, 22:45 ) *
Δεν είχα καμιά πρόθεση να κουραστώ για να ωραιοποιήσω τα πράγματα, απλά ανέφερα πως έχει η γενική κατάσταση. Αν δεν μπορείς να την κατανοήσεις και να συμβιβαστείς μ' αυτήν (γιατί τα μέλη προσαρμόζονται στο forum κι όχι το ανάποδο) και κάνεις δικές σου αυθαίρετες υποθέσεις, τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, όταν σου είχαν ξαναγίνει σχετικές παρατηρήσεις με pm, είχες δείξει, θεωρητικά, κατανόηση...

Γενικα θεωρω τον εαυτο μου αρκετα ευπροσαρμοστο σε αρκετα πραγματα..
Δεν χρειαζεται να κανεις κατι παραπανω..αγαπητε φιλε μοντ...πλεον δεν νομιζω οτι χρειαζονται και περαιτερω υπενθυμισεις,συστασεις or something...
OnLy_PAS-AthEnS
Δεν πιστευω να υπαρχει καποιος που να πιστευει οτι στο Νο 1 παει εκτος απο το μεγα Ντιρκ!
Μετα ειναι αποψεις προσωπικες του καθενος

Νο1 :BID Dirk
Giorgos#4
o χορφορντ απο που ειναι και θεωρειται international?
Emanuel David Ginobili
QUOTE(Giorgos#4 @ Oct 14 2009, 00:25 ) *
o χορφορντ απο που ειναι και θεωρειται international?


Dominican Republic.

QUOTE(PasGiannna @ Oct 14 2009, 00:25 ) *
Δεν πιστευω να υπαρχει καποιος που να πιστευει οτι στο Νο 1 παει εκτος απο το μεγα Ντιρκ!
Μετα ειναι αποψεις προσωπικες του καθενος


Aπο που κι ως που δηλαδη ο Manu ειναι χειροτερος του Dirk??? Που δεν μπορει να το πιστεψει και καποιος οτι παει αλλος στο 1 απο τον Γερμανο???
OnLy_PAS-AthEnS
Γιατι εχει βγει ΜΒΠ,ειναι σταρ σε ομαδα με μεγαλα ονοματα και δεν ειναι 1 απο τους τρεις σταρ,ειναι ο σταρ
ΜΕγαλος παιχτης φιλε μου ο Μανου αλλα σαν τον Ντιρκ δεν ειναι!
Emanuel David Ginobili
QUOTE(PasGiannna @ Oct 14 2009, 00:40 ) *
Γιατι εχει βγει ΜΒΠ,ειναι σταρ σε ομαδα με μεγαλα ονοματα και δεν ειναι 1 απο τους τρεις σταρ,ειναι ο σταρ
ΜΕγαλος παιχτης φιλε μου ο Μανου αλλα σαν τον Ντιρκ δεν ειναι!


Κι ο Manu ανετα εβγαινε mvp τελικων 2005, γιατι αν μη τι αλλο ειχε την ιδια προσφορα με τον Tim! Κι εχει τρια δαχτυλιδια, (να μη μιλησω για διεθνεις τιτλους)!
Και τι παει να πει το οτι ειναι ο Star? Απο ποτε το Starιλικι κρινει τον παικτη?
red pyramid88
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Oct 14 2009, 00:32 ) *
Dominican Republic.



Aπο που κι ως που δηλαδη ο Manu ειναι χειροτερος του Dirk??? Που δεν μπορει να το πιστεψει και καποιος οτι παει αλλος στο 1 απο τον Γερμανο???


Φαντάσου τους Mavericks να έχουν τον Manu αντί του γερμανού και φαντάσου τους όπως τώρα. Πιστεύεις ειλικρινά ότι πρόκειται να ήταν το ίδιο ανταγωνιστικοί? Κάνε την ίδια δοκιμή και στους Spurs και νομίζω όλοι πρώτο φαβορί θα τους λέγαμε αν είχαν τον Dirk με τον Duncan.

Αν θές και άλλο επιχείρημα, ο Nowitski έχει οδηγήσει την ομάδα του ως αρχηγός σε τελικούς (έστω και αν τους έχασε), ξεχωρίζει απο τους πολύ καλούς συμπαίκτες του, κτλ. Ο Manu τεραστιότατος αλλά δε νομίζω ότι θεωρείται/θηκέ ποτέ το νούμερο 1 των Spurs, όχι τουλάχιστον χρονιά που η ομάδα ήταν στα φαβορί για το τίτλο.

Και για να μην παρεξηγιόμαστε, επαναλαμβάνω, και οι 2 θεοί είναι tongue.gif απλά ο Dirk είναι απλά μία μοναδική περίπτωση απο μόνος του, ενώ guard που να παίζουν με το τρόπο και τη ποιότητα του manu έχουν ξαναβγεί και ξαναβγαίνουν πιο εύκολα.
Emanuel David Ginobili
QUOTE(red pyramid88 @ Oct 14 2009, 01:33 ) *
Φαντάσου τους Mavericks να έχουν τον Manu αντί του γερμανού και φαντάσου τους όπως τώρα. Πιστεύεις ειλικρινά ότι πρόκειται να ήταν το ίδιο ανταγωνιστικοί?

Αυτο δεν στεκει ως επιχειρημα, κανενας γκαρντ δεν μπορει να κουβαλησει μια ομαδα μονος του -ποσο μαλλον στον μαραθωνιο του ΝΒΑ-, αυτοι που εχουν τη dominant παρουσια ειναι οι ψηλοι, ο Κομπι εχει πρωταθληματα μονο με Σακ και Γκασολ-Μπαινουμ.
QUOTE(red pyramid88 @ Oct 14 2009, 01:33 ) *
Κάνε την ίδια δοκιμή και στους Spurs και νομίζω όλοι πρώτο φαβορί θα τους λέγαμε αν είχαν τον Dirk με τον Duncan.

Οταν εχεις το καλυτερο 4αρι στην ιστορια δεν πιστευω να χρειαζεσαι το "υβριδιο" Νοβιτσκι. Θα κατεληγε 3αρι ο Γεραμανος και και και... τελος παντων δεν νομιζω να μας χρησιμευε...

QUOTE(red pyramid88 @ Oct 14 2009, 01:33 ) *
Αν θές και άλλο επιχείρημα, ο Nowitski έχει οδηγήσει την ομάδα του ως αρχηγός σε τελικούς (έστω και αν τους έχασε), ξεχωρίζει απο τους πολύ καλούς συμπαίκτες του, κτλ. Ο Manu τεραστιότατος αλλά δε νομίζω ότι θεωρείται/θηκέ ποτέ το νούμερο 1 των Spurs, όχι τουλάχιστον χρονιά που η ομάδα ήταν στα φαβορί για το τίτλο.

Δεν θεωρηθηκε ποτε Νο1, αλλα το 2005 τους οδηγησε απ' το χερακι (Απο τον Τιμ το ξεραμε και το περιμεναμε ενταξει, δεν ειμαι κανας τρελος να μειωνω τον Ντανκαν). Και σαν ηγετης εχει κριθει (ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΑ) απο την παρουσια του στην Αργεντινη.
Και να προσθεσω... κι ο Τερι ηταν εξαιρετικος το 2006.

QUOTE(red pyramid88 @ Oct 14 2009, 01:33 ) *
Και για να μην παρεξηγιόμαστε, επαναλαμβάνω, και οι 2 θεοί είναι tongue.gif απλά ο Dirk είναι απλά μία μοναδική περίπτωση απο μόνος του, ενώ guard που να παίζουν με το τρόπο και τη ποιότητα του manu έχουν ξαναβγεί και ξαναβγαίνουν πιο εύκολα.

Με τις ηγετικες του ικανοτητες, και το "ΠΑΡΩΝ" που φωναζει στις δυσκολες στιγμες;;;

koutsou10
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Oct 14 2009, 01:59 ) *
Αυτο δεν στεκει ως επιχειρημα, κανενας γκαρντ δεν μπορει να κουβαλησει μια ομαδα μονος του -ποσο μαλλον στον μαραθωνιο του ΝΒΑ-, αυτοι που εχουν τη dominant παρουσια ειναι οι ψηλοι, ο Κομπι εχει πρωταθληματα μονο με Σακ και Γκασολ-Μπαινουμ.

καταρχην ποτε κανενας δεν το εχει παρει μονος του ποτε κ ουτε προκειται να γινει!!!για την παρουσια των ψηλων δεν ειναι απαραιτητο κ για μενα ο τζινομπιλι δεν ειναι καν δευτερος μετα τον σιγουροτατα 1ο νοβιτσκι γιατι πολυ απλα αναμεσα τους βρισκεται ο ποου γκασολ ο οποιος εχει παρει πλεον τα παντα!!!

Υ.Γ αν δεν ειχε τοσο συχνους τραυματισμους ο τζινομπιλι ισως να ηταν ο δευτερος καλυτερος κατα την γνωμη μου...
OnLy_PAS-AthEnS
QUOTE(koutsou10 @ Oct 14 2009, 02:06 ) *
καταρχην ποτε κανενας δεν το εχει παρει μονος του ποτε κ ουτε προκειται να γινει!!!για την παρουσια των ψηλων δεν ειναι απαραιτητο κ για μενα ο τζινομπιλι δεν ειναι καν δευτερος μετα τον σιγουροτατα 1ο νοβιτσκι γιατι πολυ απλα αναμεσα τους βρισκεται ο ποου γκασολ ο οποιος εχει παρει πλεον τα παντα!!!

Υ.Γ αν δεν ειχε τοσο συχνους τραυματισμους ο τζινομπιλι ισως να ηταν ο δευτερος καλυτερος κατα την γνωμη μου...

Συμφωνω!
Μην σου πω ουτε τριτος...υπαρχει ο Χεντο.(πλακα κανω μην τα παρεις φιλε!! ) smiley.gif smiley.gif
red pyramid88
1) Ξέρεις όμως ότι αυτό πάει και απο την ανάποδη (ειδικά τα τελευταία χρόνια). Και οι ψηλοί αντίστοιχα χρειάζονται κοντούς για να κάνουν τη ζημιά. Και πάλι πάντως, δε βρίσκω ότι αυτό είναι δικαιολογία. Όταν λέμε καλύτερος υποθέτω μετράμε το impact του σε μία ομάδα και σε αυτό τουλάχιστον κατ' εμέ ο γερμανός δε παίζεται.

2) Βασικά αυτό που σκεφτόμουν ήταν Dirk ως 4άρι και Duncan 5άρι...τεσπά, υποθέσεις είναι αυτά.

3) α) όταν λέμε τους οδήγησε απο το χεράκι εννοούμε ότι ήταν ουσιαστικά όλη η ομάδα. Χωρίς να έχω δεί παρά ελάχιστα απο το πρωτάθλημα του 2005, με Duncan στην ομάδα (σε εποχές που θεωρείται ότι έκαιγε), δύσκολο να το πείς αυτό. Ας το δεχτούμε όμως ότι έχεις δίκιο. Το ίδιο κατά ένα τρόπο έκανε και το 2007 ο Parker. Είναι αυτός λόγος για να τον θεωρήσει κάποιος το ίδιο επιδραστικό με τον Nowitski?
β) Και οι 2 τα έχουν πάει εξαιρετικά όποτε παίξαν με τις εθνικές τους ομάδες. Απλά για εμένα η δυσκολία που αντιμετώπισε ο Dirk λόγω της μετριότητας των συμπαικτών κάνει τα επιτεύματα του ακόμη πιο σπουδαία.
γ) Όντως ήταν, νομίζω όμως πως θεωρείται/ούταν δεύτερος σε αυτή την ομάδα (οι πιο φανατικοί του Dallas ας με διορθώσουν αν είμαι λάθος). Δε νομίζω να είχε καταφέρει η ομάδα να φτάσει τελικούς έχοντας τους ίδιους παίκτες και αντί του Dirk ένα άλλο ψηλό, ακόμη και τον Gasol π.χ.

4) Σε αυτό συμφωνούμε πως είναι και οι 2 άψογοι. Όμως ναι, guard παρόμοια του Manu υπάρχουν θαρρώ. Kobe, Wade, Allen (δεν αναφέρω παλιότερους γιατί θα είναι ολίγον τι γραφικό, ούτε παίκτες που παίζουν 2 και ΄χουν πολύ διαφορετικό στυλ όπως π.χ. ο Iverson). Πόσοι ψηλοί στα μέτρα του γερμανού έχουν το στυλ του και τις ικανότητες του?
Emanuel David Ginobili
QUOTE(koutsou10 @ Oct 14 2009, 02:06 ) *
ο ποου γκασολ ο οποιος εχει παρει πλεον τα παντα!!!

Ο Μανου ειναι αυτος που εχει παρει τα παντα, ο Γκασολ δεν εχει χρυσο σε Ολυμπιακους, ουτε Ευρωλιγκα. Ο Ginobili εχει και τα δυο. -Δεν δεχομαι οτι ο Μανου δεν εχει χρυσο σε παγκοσμιο, να ρωτησετε τον κο Πιτσιλκα, γιατι δεν το 'χει!!!-

@ red pyramid88, ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε! wink.gif Σεβομαι τα επιχειρηματα σου και χαιρομαι για τη συζητηση. Απλα για 'μενα τα δικα μου ειναι βαρυτερα (λογικο...) δεν μ' ενδιαφερει το "τι θα κανε ο Ντιρκ αν δεν επεφτε πανω στον φλεγομενο Wade" ουτε το "τι θα χε καταφερει αν ο Φεμερλινγκ εμοιαζε λιγο στον Ντανκαν", εγω ξερω οτι ο Manu εχει τρια δαχτυλιδια και πως η εθνικη του ειναι η αυτη που επιβληθηκε την τελευταια 10ετια!
a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Oct 13 2009, 21:33 ) *
Κι ασφαλώς, ούτε η δυνατότητα επιλογής 20 από τις 30 που υπάρχουν (τυχαία νούμερα, δεν ξέρω τις επιλογές που βάζεις) αποτελούν χαρακτηριστικό γνώρισμα των polls. ΟΚ, μπορεί κάποια φορά να έχει χρησιμότητα αυτό, αλλά συνήθως έχει νόημα να επιλέγεις έναν από κάποιους κορυφαίους/χαρακτηριστικούς (ανάλογα με το poll). Το να διαλέγεις 10 άτομα από τόσους και τόσους, περισσότερο για παράθεση γνώσης κάνει (η οποία μπορεί να γίνει χωρίς poll, εξάλλου, ενδεχομένως να μην είναι απαραίτητη η γνώμη των άλλων, εφόσον θέλεις περισσότερο να εκφράσεις τη δική σου), παρά για σύγκριση.



QUOTE(thrylos7 @ Oct 13 2009, 22:17 ) *
φαινόμενο που τουλάχιστον κουράζει και σίγουρα δεν ωφελεί.


(N' ανασάνουν, θα ήταν τελικά καταλληλότερη λέξη.)

Back to topic.



QUOTE(thrylos7 @ Oct 13 2009, 22:45 ) *
και κάνεις δικές σου αυθαίρετες υποθέσεις, τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

-''Ενδεχομενως να μην ειναι απαραιτητη η γνωμη των αλλων,εφοσον θελεις περισσοτερο να εκφρασεις τη δικη σου..''..
-''Φαινομενο που τουλαχιστον κουραζει και σιγουρα δεν ωφελει..''
-''Ν'ανασανουν....''....

Αγαπητε φιλε μοντ...οι παραπανω τοποθετησεις σου, συνιστουν αυθαιρετες υποθεσεις(αλλα και εκτιμησεις..)...αν ετσι νιωθεις & αισθανεσαι..αν αυτο εισπρατεις...απ τη στιγμη που οπως και εσυ επιβεβαιωσες,δεν υπαρχει καποιος κανονισμος που να θετει καποιο οριο στη συχνοτητα & τον αριθμο οπου δημοσιευονται θεματα..ισως θα ηταν καλυτερο ολα αυτα να τα κρατησεις για τον εαυτο σου..
Αν δεν σου αρεσει η θεματολογια,αν σε κουραζει & αν δεν βρισκεις κατι που να σε ωφελει η' να σου προκαλει εντονο ενδιαφερον,μπορεις καλλιστα να μην συμμετεχεις..
Βρισκω εντελως ακαιρη,ασκοπη και αυθαιρετη,τη δικη σου παρεμβαση προκειμενου να με ''νουθετησεις'' και να μου κανεις υποδειξεις...



QUOTE(thrylos7 @ Oct 13 2009, 22:17 ) *
Εξάλλου, γενικότερα, οι κανονισμοί δεν είναι απαραίτητα αμετάβλητοι. Μπορούν να τροποιηθούν, ν' αφαιρεθούν, ή να προστεθούν νέοι, προς όφελος του forum. Αλλά πέραν αυτών, σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα τα οποία δεν αναγράφονται στους κανονισμούς, αλλά τηρούνται μεταξύ των μελών.

Οταν υπαρξει καποια τροποποιηση κανονισμων και κοινοποιηθει,θα κοιταξω να αναπροσαρμοστω και γω,οπως και οι υπολοιποι φιλοι,μελη-χρηστες στα ''καινουργια δεδομενα''..
Αν πχ. προστεθει ενας κανονισμος που να οριζει ρητα πως θα υπαρχει ενα πλαφον στις καινουργιες δημοσιευσεις και μια χρονικη διαφορα-αποσταση της μιας απ την αλλη,τοτε και εγω θα τον ακολουθησω..εως τοτε,θα δημοσιευω καινουργια θεματα,poll η' topic..οποτε κρινω εγω..και οποτε θεωρω, πως μπορω να βρισκω κατι ενδιαφερον..
Πολλα απ'αυτα που δεν αναγραφονται στους κανονισμους,φροντιζω να τηρουνται και απ τη δικη μου τη πλευρα(οσο αυτο ειναι δυνατο)..οπως τηρουνται και απ τα υπολοιπα μελη...


ΥΓ:BACK TO TOPIC...
thrylos7
Σου διαφεύγει κάτι...

QUOTE
Δε σου λέμε να μην κάνεις polls, ενδεχομένως να έχουν ενδιαφέρον, αλλά με ρέγουλα...


Nothing personal, forum speaks. wink.gif


Ασφαλώς, +1 φουλ για τη δημόσια κριτική.

a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Oct 14 2009, 04:10 ) *
Nothing personal, forum speaks. wink.gif


Ασφαλώς, +1 φουλ για τη δημόσια κριτική.

Ειναι απ τα φαουλ που μπορω να δεχτω ανετα..και διχως τη παραμικρη σκεψη για να διαμαρτηρηθω...
It's your show...
thrylos7
QUOTE
It's your show...


3 μέρες off.

(Δεν είναι δικό μου πρόβλημα-show, αν εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις και να δεχτείς αυτό που σου λέμε.)
il postino
ο Bullet ενισχυει το περιεχομενο και την ποιοτητα του forum. απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποιος κανονας για πλαφον στα θεματα (απο ο,τι γνωριζω φυσικα) , ποιος ο λογος να του απαγορευσει καποιος κατι τετοιο? ισα ισα που και ενδιαφεροντα θεματα ανοιγει και επιχειρηματολογει παντα σε αυτα που γραφει!

και στην παρατηρηση που του εγινε θεωρω οτι απαντησε ευπρεπως! θα τολμησω να πω οτι μου φανηκε λογοκριτικη η σταση απεναντι του.

παρεμβαινω γιατι το συμβαν μας αφορα ολους. τωρα εγινε θεμα με τον bullet , αυριο μπορει να γινει θεμα με καποιον αλλο φιλο.
pinkTimeout
QUOTE(ilpostino @ Oct 14 2009, 13:10 ) *
ο Bullet ενισχυει το περιεχομενο και την ποιοτητα του forum. απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποιος κανονας για πλαφον στα θεματα (απο ο,τι γνωριζω φυσικα) , ποιος ο λογος να του απαγορευσει καποιος κατι τετοιο? ισα ισα που και ενδιαφεροντα θεματα ανοιγει και επιχειρηματολογει παντα σε αυτα που γραφει!

και στην παρατηρηση που του εγινε θεωρω οτι απαντησε ευπρεπως! θα τολμησω να πω οτι μου φανηκε λογοκριτικη η σταση απεναντι του.

παρεμβαινω γιατι το συμβαν μας αφορα ολους. τωρα εγινε θεμα με τον bullet , αυριο μπορει να γινει θεμα με καποιον αλλο φιλο.

...συμφωνω και επαυξανω!
μπορει να μην συμμετεχω συχνα εκφραζοντας γνωμη στο forum...αλλα η ενημερωση μου απ'αυτο ειναι σημαντικη και καθημερινη.
Σε μια θεματικη ενοτητα "Versus & Polls" αναζηταω ακριβως αυτο που βρισκω στο basketforum.
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει σε κανονισμο περιορισμος για "το ποσο συχνα θα ανοιγει ενα poll" νομιζω οτι η μεχρι τωρα συχνοτητα ικανοποιει τους περισσοτερους απο εμας!
smile.gif
dizzy_fingers
Κλειδώνω για μερικά λεπτά το τόπικ καθώς έχω να απαντήσω σε ένα δημόσιο και προσωπικό μήνυμα και ανοίγω σε λίγο με απάντηση.

Απλώς το όλο θέμα πρόκειται για μία αχρείαστη παρεξήγηση, στην οποία έχει δωθεί αναίτια μεγάλο μέγεθος.

Τα λέμε σε λίγο wink.gif.
dizzy_fingers
Δε μου αρέσει να δικαιολογώ τις πράξεις μας και δεν είναι σωστό να απασχολώ ένα τόπικ αποκλειστικά για αυτό, ωστόσο όταν οι κατηγορίες είναι τόσο μαζικές και άδικες, πλέον το θέμα ανάγεται σε προσωπική μου ανάγκη να ξεκαθαρίσω κάποιες ασάφειες, οι οποίες μάλιστα διατυπώθηκαν από τρίτους άδικα, άκριτα και αυθαίρετα.

Ξεκινάω με 3 γεγονότα:
1) Δεν έγινε καμία απαγόρευση, πόσο μάλλον λογοκρισία. Στο επίμαχο ποστ όπου ξεκίνησε η στιχομυθία thrylou-bullet η μοναδική σύσταση ήταν η εξής:
QUOTE
Δε σου λέμε να μην κάνεις polls, ενδεχομένως να έχουν ενδιαφέρον, αλλά με ρέγουλα...

Οποιοσδήποτε με την ελάχιστη ικανότητα ανάγνωσης μπορεί να διακρίνει πως δεν έγινε ούτε μία αναφορά σε κανονισμό του φόρουμ και ούτε καν υπόνοια διαγραφής ή επεξεργασίας μηνύματος (όπως θα γινόταν αν όντως υπήρχε λογοκρισία).
Τα υπόλοιπα του ποστ περί ορθής (όπως την επιθυμούμε αλλά και όπως ορίζεται από παγκόσμιους άτυπους κανόνες χρηστικότητας...τα 3 scroll down για να διαβάσεις το πρώτο ποστ του τόπιπκ για παράδειγμα) χρήσης των poll απ'ότι βλέπω αγνοήθηκαν παντελώς.
2) Η παρεξήγηση από πλευράς του bullet ακολούθως του ποστ ήταν αχρείαστη. Ο γραπτός λόγος είναι πιο επηρρεπής σε τέτοιου είδους παρεξηγήσεις απ'ότι ο προφορικός αλλά ένα μέλος με 3000+ ποστ οφείλει να έχει μία καλύτερη αντίληψη περί αυτού. Ο άμεσος τρόπος με τον οποίον έγινε η σύσταση μπορεί να ξένισε, αλλά δεν είχε τίποτα το μεμπτό και σίγουρα δεν περιείχε καμία από τις κατηγορίες περί συντονιστικής παρέμβασης. Το ότι μπορεί να πληγωνόμαστε από τα γραφόμενα του απέναντι δε σημαίνει πως πρέπει να αρχίσουμε τις συγκαταβατικές ειρωνείες και τη προσπάθεια δημιουργίας εντυπώσεων πως καταδιωκόμαστε.
3) Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, έχει γίνει πολλάκις στο παρελθόν σύσταση επί προσωπικού να ακολουθηθεί μία αραιότερη συχνότητα ποσταρίσματος όπου παραλάβαμε τη διαβεβαίωση του μέλους ότι θα γίνει, ωστόσο τίποτα από αυτά δεν έγινε.


Επειδή φαίνεται πως η βασική αιτία της σύστασης (περί αραίωσης των πολ) δεν έγινε κατανοητή να αντιγράψω ότι έγραψα στο προσωπικό μήνυμα προς τον bullet μιας και δεν έχω το χρόνο αυτή τη στιγμή (ξεκλέβω από τη δουλειά):
QUOTE
Υπάρχουν άγραφοι κανόνες στα φόρα που καθορίζουν κάποια βασικά πλαίσια στις συζητήσεις, οι οποίοι δεν είναι τόσο σοβαροί ώστε να αποτυπωθούν στον κανονισμό λειτουργίας αλλά είναι αρκετά σοβαροί ώστε να καταστρέψουν την ομαλότητα ή την καλή διάθεση σε μία συζήτηση. Πχ τα κεφαλαία, τα greeklish, τα spam κλπ. Στο basketforum έχουμε προσθέσει έναν ακόμη: αυτόν της ποιότητας πάνω από την ποσότητα. Κατανοώ πως θεωρείς ότι τα poll (και δη το επίμαχο) δεν εμπίπτουν στην αντίθετη κατηγορία, ωστόσο στο σύνολό τους είναι δυνατόν να δημιουργήσουν σύγχηση και κορεσμό στις συζητήσεις με αποτέλεσμα να πάει στράφι και η δική σου δουλειά. Μπορεί να μην έχει συνέβει ακόμα εδώ αλλά κάποια χρόνια σε φόρουμ έχω παρατηρήσει πως οι πιθανότητες σε αυτό είναι υπαρκτές.
Παρόλο που αυτός ο άγραφος κανονισμός δεν ισχύει στα περισσότερα ελληνικά φόρα, δε μπορείς να δικαιολογηθείς πως δεν τον γνώριζες καθώς είχες ενημερωθεί προσωπικά περί αυτού στο παρελθόν.


Το τόπικ ξανανοίγει.


ΥΓ:
QUOTE(bullet)
Αγαπητε φιλε μοντ...οι παραπανω τοποθετησεις σου, συνιστουν αυθαιρετες υποθεσεις(αλλα και εκτιμησεις..)

Αν, αγαπητή/έ pinktimeout υπάρχει μία αυθαίρετη τοποθέτηση στο όλο τόπικ αυτή είναι η παρακάτω
QUOTE(pinktimeout)
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει σε κανονισμο περιορισμος για "το ποσο συχνα θα ανοιγει ενα poll" νομιζω οτι η μεχρι τωρα συχνοτητα ικανοποιει τους περισσοτερους απο εμας!
basxetball
για την ομαλη συνεχιση του τοπικ...
θεωρω καλυτερο απο ολους τον ντιρκ και μετα απο εκει και περα γκασολ-τζινομπιλι με μικρη διαφορα με την σειρα που τους εχω βαλει...
φιλε εμανουελ τζινομπιλι η ιστορια λεει πως δεν εχει παρει παγκοσμιο ο τζινομπιλι ενω εχει παρει μερος και πιστευω να καταλαβαινεις και εσυ οτι αν τυχον ειχαν παρει μερος οι ντιρκ κ γκασολ στην ευρωλιγκα θα το σηκωναν για πλακα!!!
το μεγαλο μειον του ειναι οι συχνοι τραυματισμοι του αλλιως ειναι πολυ μεγαλος παιχτης!!!
Air and King
Προσωπικα βρισκω πολυ ενδιαφερον οσα Τοπικ εχει ανοιξει ο φιλος Bullet.Θα τον χαρακτηριζα "Ψυχη του Φορουμ"!Τουλαχιστον ετσι εισπρατω εγω την παρουσια του!

Ο Νοβιτσκι ειναι κατα την αποψη μου ο καλυτερος International παιχτης ολων των εποχων και ο καλυτερος Ευρωπαιος ολων των εποχων.Διαθετει τα περισσοτερα στανταρ που χρειαζονται για να ειναι το #1!
Διαρκεια σε υψηλο επιπεδο-Leader μιας ομαδας που μαλιστα την εχει οδηγησει σε Τελικους-MVP του ΝΒΑ και μαλιστα ο μονος Ευρωπαιος που το εχει καταφερει και το ονομα του θα φιγουραρει παντα στην Ιστορια του ΝΒΑ διπλα σε μεγαλα ονοματα-Σεβασμος απο τους μεγαλους αντιπαλους.......το 2003 απο τον Μαικλ Τζορνταν-το 2007 απο τον Κομπι Μπραιαντ-το 2006 απο τον ΛεΜπρον Τζειμς.....ολοι τους εχουν πλεξει το εγκωμιο του Μεγαλου Γερμανου!
Επισης ειναι ο καλυτερος "Ψηλος" σουτερ ολων των εποχων!Η μηχανικη που εχει στο σουτ ειναι κατι σπανιο!

Ο 2ος ειναι ο Νας που ομως δεν εχει την διαρκεια του Γερμανου σε βαθος χρονου και ας εχει 2 MVP("το" του 2006 δεν το αξιζε παραπανω απο ΛεΜπρον και Κομπι).Μεγαλος παιχτης μεγαλο μυαλο αλλα απο το 2005 και μετα ηρθε η αναγνωριση σε μεγαλο βαθμο!Ο συγχρονος Μπομπ Κουζι!

3ος για μενα ειναι ο Μανου.Προσωπικα δεν με ενδιαφερει οτι εχει κερδισει Ευρωλιγκα αλλα οτι ειναι Χρυσος Ολυμπιονικης που ειναι η σημαντικοτερη διακριση σε Εθνικο επιπεδο συν οτι ηταν/ειναι το τελειο συμπληρωμα του Τιμ Ντανκαν στους Σπερς με τους οποιους εχει παρει πρωταθληματα!Ειναι για μενα η απολυτη συγκριση με τον Ντραζεν Πετροβιτς στην οποια στο overall τον θεωρω καλυτερο απο τον συγχωρεμενο Ντραζεν!

4ος Ο Γκασολ.Ο πιο τεχνιτης ψηλος στην Ιστορια του Ευρωπαικου μπασκετ με τις πλαστικοτερες κινησεις.Πηγαινοντας στους Λεικερς καταφερε να παρει το πολυποθητο πρωταθλημα και σε συνδιασμο με τις επιτυχιες της Εθνικης Ισπανιας εχει ενα πολυ καλο παλμαρε.Σαν ηγετης ομως δεν μπορει να θεωρηθει ανωτερος απο τους 3 παραπανω.....
Johanvil
Και γω πιστευω οτι ο Ντιρκ ειναι πανω απ'ολους και μετα ακολουθουν σε μικρη αποσταση ο Γκαζολ και ο Τζινομπιλι.
Ισως ειμαι και λιγο biased διοτι ο Ντιρκ με πορωνει αφανταστα και τον θεωρω πολυ ολοκληρωμενο παιχτη που μπορει να συνεισφερει σε ολους τους τομεις του παιχνδιου.
Timemaster
αυτή τη στιγμή δε μπορώ να κρίνω μιας και δεν παρακολούθησα κανένα φιλικό παιχνίδι!!!!
69.gif

αν εννοείς αυτό το χρονικό διάστημα ψηφίζω Γκασόλ που βρισκόταν σε δαιμονιώδη φόρμα με τελικούς ΝΒΑ και Ευρωπαικό πρωτάθλημα.

Με χαμένους τον Τούρκογλου που στο Ευρωπαικό απογοήτευσε
και τον Πάρκερ που δεν έκανε καλή χρονιά φέτος στο ΝΒΑ.

Αλλά από τους εν ενεργεία μη Αμερικάνους ψηφίζω με διαφορά Νοβίτσκι...
Μιας και έχει καταφέρει σαν ηγέτης μιας μέτριας ομάδας να την πάρει από το χεράκι και να την πάει τελικό ΝΒΑ
μια σχεδόν αστεία εθνική ομάδα να την οδηγεί κάθε χρόνο σε Παγκόσμια,Ολυμπιάδες και Ευρωπαικά πρωταθλήματα κρατώντας ψιλές θέσεις σταθερά.
Και γενικά μια μεγάλη σταθερή πορεία μέσα στους κορυφαίους κάθε χρόνο εδώ και πολλά χρόνια.

Ενώ σαν δεύτερο ψηφίζω τον Νας
και τρίτο τον Τζινόμπιλ εξαιτίας τους πολλούς τραυματισμούς του (σε σχέση με τον Νας).

πιθανότατα ο Γκασόλ θα βρεθεί και αυτός μέσα στην τριάδα τα επόμενα χρόνια!

Μιας και ο μπουλετ ζητάει 10 ψήφους οι δικοί μου είναι με τυχαία σειρά εκτός από τους
Γκασόλ,Νοβίτσκι,Νας,Τζινόμπιλι,Τούρκογλου που ανέφερα ποιο πάνω
και οι
Γκόρντον μετά από μια καλή χρονιά
Μινγκ γιατί είναι μοναδικός και δεν υπάρχει ομάδα που να μην το ήθελε
Κιριλένκο γιατί θα μπορούσε να είναι μέσα στους κορυφαίους αλλά δεν είχε ανάλογη πορεία
Στογιάκοβιτς μιας και είναι κλασικός σουτέρ και στην μέρα του μπορεί να σου πάρει την νίκη με κλειστά τα μάτια.
και Πάρκερ αν και δεν τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση είναι μόνιμα ένα μεγάλο βαρόμετρο των ομάδων που παίζει.
morrison
Να καταθεσω και την δικη μου 10αδα λανβανοντας σοβαρα υπ'οψιν την παραμετρο ''αυτην την στιγμη'' οπως δινεται στο poll.

To impact που εχει αυτην την στιγμη ο Γκασολ οντας το νο2 των πρωταθλητων ΝΒΑ συν την ηγετικη παρουσια του στην εξαιρετικη Ισπανια του δινουν το νο1.Λογω κλασης νο2 ο Νοβιτσκι...Στο νο3 η σταθερη αξια Τονυ Παρκερ...Τοποθετω εναν απο τους αγαπημενους μου παιχτες γενικοτερα απο τον οποιο προσδοκω αρκετα στην νεα του ομαδα στο νο4,Μπεν Γκορντον...Η φανταστικη περσινη χρονια δινει το νο5 στον Χεντο Τουρκουγλου...Η πτωση του Στηβ Νας την τελευταια διετια τον κατεβαζει στο νο6...Δυο ηδη φτασμενοι παιχτες μεν,αλλα με τρομερα περιθωρια εξελιξης στο μελλον δε,στα νο7 και νο8,Ρουντι Φερναντεθ-Λουολ Ντενγκ...Ο Λουις Σκολα ειναι η επιτομη του παουερ φοργουορντ,νο9...νο10 Νενε Ιλαριο,με εντυπωσιαζει ολο και περισσοτερο,θελω να δω περισσοτερα απο αυτον και φετος...
Πληροφοριακα οι 10 επιλογες μπορει να μοιαζουν αρκετες αλλα τελικα αποδυκνειονται λιγες... tongue.gif

υγ:Να σημειωσω ποσο ευχαριστα μου ειναι παντοτε τα polls που ανοιγει ειτε ο bullet ειτε αλλος φιλος στο forum...H παιχνιδιαρικη ατμοσφαιρα ενος poll μου δημιουργει συνηθως καλυτερη και εντονοτερη διαθεση συμμετοχης στην κουβεντα κατι που αλλωστε ειναι και ο σκοπος του φορουμ,καταθεση και ανταλαγη αποψεων... wink.gif
almirosbc
Dirk

Manu

Pau

Rudy
Air and King
Ξεχασα να προσθεσω και τον Τονι Παρκερ που παντα για καποιον ανεξηγητο λογο τον ξεχναω σε πολλες συγκρισεις!

Το πηγα λιγο παραπερα και μιλησα πιο πολυ διαχρονικα αλλα και παλι αυτη την Στιγμη τον Νοβιτσκι θεωρω τον καλυτερο διοτι και η διαρκεια του συνεχιζεται και εκανε μια εξΙσου πολυ καλη χρονια περυσι και φετος που ξεκουραστηκε αναμενεται να ειναι στους καλυτερους του κοσμου οπως το συνηθιζει τα τελευταια 6-7 χρονια!

Ο Μανου ελπιζω να επανελθει υγειης.......
nikopoli
γκασολ

παρκερ

νας

κιριλενκο

τζινοπμιλι
Giorgos#4
Ψηφισα με κριτηριο την τωρινη κατασταση επομενως οι Γιαο λογω σοβορατοταου τραυματισμου και ο Στογιακοβιτς δεν εχουν θεση

Νας
Ρουντι φερναντεθ
καλντερον
Γκασολ
Κιριλενκο
Παρκερ
Νοβιτσκι
Τζινομπιλι
Τουρκογλου
Γκορντον
Gravedigger
QUOTE (Timemaster @ Oct 14 2009, 16:13 ) *
και τον Πάρκερ που δεν έκανε καλή χρονιά φέτος στο ΝΒΑ.

Δεν έκανε ο Parker καλή χρονιά φέτος????Παίζει να ήταν και η καλύτερη του στο ΝΒΑ...
Giorgos#4
QUOTE(Gravedigger @ Oct 15 2009, 19:58 ) *
Δεν έκανε ο Parker καλή χρονιά φέτος????Παίζει να ήταν και η καλύτερη του στο ΝΒΑ...


ισως το εννοει απο την πελυρα οτι δεν ηταν καλη χρονια για τους σπερς και πως ταλαιπωρηθηκε απο αρκετους τραυματισμους!
half-man half-maverick
για μενα οι καλυτεροι ξενοι ειναι :

νοβιτσκι τοσα χρονια στο νταλας τον εχω μαθει και απο την καλη και απο την αναποδη αλλα ειναι μακραν απο τους πιο γαματους παιχτες . εγω προσωπικα χαιρομαι να τον βλεπω

παρκερ αλλος που τον πετυχαινω πολυ συχνα. διαολος με ολη τη σημασια της λεξης ετσι και δεν ηταν αυτος το σαν αντονιο δεν θα ηταν εκει που ειναι τωρα. απλα αστραπιαιος

γιαο μινγκ ξερει τρομερο μπασκετ . εχει απιστευτες κινησεις για ψηλος, ειναι γιγαντας και αν δεν ειχε τους τραυματισμους τωρα θα μιλαγαμε για τον καλυτερο σεντερ ολων των εποχων (το πιστευω πραγματικα)

επισης μου αρεσει πολυ και ο καλντερον με τον μπαρνιανι. ο πρωτος επειδη ειναι εξυπνος παιχτης και ο δευτερος επειδη εχει το στυλακι του νοβιτσκι αλλα στο πιο αχρηστο. βεβαια δεν ξερεις μπορει σε δυο τρια χρονια να ειναι και αυτος τοσο παιχταρας εξαλλου και ο ντιρκ δεν επαιξε απο τις πρωτες χρονιες
a bullet for your head
Επανερχομαι λοιπον μετα απο 3 μερες ξεκουρασης..προκειμενου να γραψω και εγω,την αποψη μου,στο συγκεκριμμενο poll που ανοιξα..
Καταρχην,εριξα 15 ψηφους...(ω,ναι!!),ομως συνειδητοποιησα,οτι αδικησα τον Τουρκο Μεμετ Οκουρ,τον οποιο δεν ψηφισα(κακως..)..ωστοσο θα παραθεσω το ονομα του,στη θεση που εκτιμω οτι βρισκεται αυτη τη στιγμη..και διπλα απο ενα ονομα που ηδη ψηφισα..Ειναι ενας παιχτης,που απ'οτι εχω καταλαβει,δεν χαιρει γενικως και μεγαλης εκτιμησης.
Ομως,ειναι απ τους πλεον ποιοτικους International παικτες της λιγκα και οι 17π,7.7ρ με 45% σχεδον στα 3π,δεν ειναι διολου ευκαταφρονητα νουμερα..

Ξεκινωντας απ τη 15η θεση προς τη 1η:

15η:Ρουντι Φερναντεθ.Ο νεαρος Ισπανος και περσινος ρουκι,ειναι εξαιρετικος και πολλα υποσχομενος παικτης.
Αυτη τη στιγμη,αγωνιζεται σε μια ανταγωνιστικη ομαδα,που εχει βλεψεις και αρκετες λυσεις στο μπακ-κορτ.
Μελλοντικα,αν παιξει σε καποια αλλη ως βασικος,θα δειξει σιγουρα,πολυ περισσοτερα πραγματα.Εχει μελλον..

14η:Αντρεα Μπαρνιανι.Ο νεαρος Ιταλος,μετα απο 2 μετριες σχετικα πρωτες σεζον,οπου υπηρξαν και καποιες αμφισβητησεις οσον αφορα την πολυ υψηλη επιλογη του στο ντραφτ,εκανε περσι ενα ξεπεταγμα,δειχνοντας πολυ καλα στοιχεια και εξοικειωμενος με τις απαιτησεις της λιγκα.
Ειναι ιδιαιτερα ταλαντουχος επιθετικα ψηλος.Μπορω να πω, πως προκειται για μια version του Ντιρκ..μου τον θυμιζει αρκετα εντονα ορισμενες φορες.Το ποσο ψηλα μπορει να φτασει,θα το διαπιστωσουμε τα επομενα χρονια.

13η:Λουις Σκολα.Ο Αργεντινος ηρθε περσι στο ΝΒΑ,ηδη με τον τιτλο του ισως καλυτερου ψηλου στην Ευρωλιγκα.
Η ρουκι του σιζον,παροτι ηταν στην αρχη ''αναγνωριστικη'',μπορει να κριθει τελικα ως καλη και επιτυχημενη.
Φετος,& λογω της απουσιας του Γιαο,εκτιμω οτι θα αυξησει τη παραγωγικοτητα του & θα αποκτησει εναν πιο καιριο-ζωτικο ρολο στην ομαδα των Ροκετς.
Και αυτος εχει μελλον..

12η:Μπορις Ντιο.Αλλος ενας ''παρεξηγημενος'' παικτης..βεβαια,η περιπτωση του δεν μου διεφυγε..θυμηθηκα και τον ψηφισα.. rolleyes.gif
Πολυ ποιοτικος ολ-αραουντ παικτης,που εχει βγαλει πολυ καλες σεζον και αριθμους,τοσο με τους Σανς,οσο και με τους Μπομπκατς τωρα.

11η:Χοσε Καλντερον.Η συμπαθεια μου..Εχω μιλησει αρκετες φορες γι'αυτον σ'αλλα τοπικ..περιμενω να δω,αν θα πεσω μεσα στις εκτιμησεις μου.

10η:Αλ Χορφορντ.Και για τον νεαρο F-C,εχω μιλησει σ'αλλο τοπικ..πολυ ταλαντουχος ψηλος..με 2 καλες πρωτες σεζον.
Εκτιμω πως χρονο με το χρονο,θα ανεβαζει τους αριθμους του..εχει μελλον..

9η:Νενε Χιλαριο-Μεμετ Οκουρ.Ο Βραζιλιανος εκτος του οτι ειναι πολυ ποιοτικος παικτης,εχει αποδειξει οτι διαθετει και πολυ γερη-ανθεκτικη κραση,καθως εχει κατορθωσει να ξεπερασει σοβαρα προβληματα υγειας..
Απ τους πλεον βασικους παικτες της περσινης πορειας των φιναλιστ των τελικων της Δυσης..αν ειχε και 6π-7π παραπανω υψος...

8η:Μανου Τζινομπιλι.Γνωστος και μη εξαιρετεος..Ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ με τραυματισμους,ειδικα περσι.
Ελπιζω να επιστρεψει 100% υγιης και ετοιμοπολεμος.
Μεγαλος παικτης,που πριν απο μερικα χρονια,σιγουρα θα φιγουραριζε σε ψηλοτερη θεση..

7η:Χεντο Τουρκογλου.Αλλος ενας παρεξηγημενος παικτης,που αργησε πιστευω ο κοσμος γενικα,να εκτιμησει την αγωνιστικη του αξια.
Οι μετοχες του,ανεβηκαν παρα πολυ περσι.Ειναι απ τους παικτες που μ'αρεσουν παρα πολυ..

6η:Στηβ Νας.Ο Καναδος αποτελει μια πραγματικα πολυ μεγαλη αξια στη λιγκα,ολα αυτα τα χρονια που αγωνιζεται.
Τα χρονια ωστοσο περνανε...

5η:Τονι Παρκερ.Το Γαλλακι,ειναι απ τους πλεον πιο υποτιμημενους,συγχρονους Ευρωπαιους παικτες..
Δεν ξερω το πως..ουτε το γιατι..
Αυτη τη στιγμη & στη παρουσα φαση,νομιζω οτι αξιζει-δικαιουται αυτη τη θεση που του δινω..

4η:Μπεν Γκορντον:Ο Βρετανος,ειναι εξαιρετικος παικτης και το απεδειξε περιτρανα περσι,οπου και ανεβασε κατα πολυ τις μετοχες του..θελω να πιστευω πως θα συνεχισει ετσι και στους Πιστονς..

3η:Γιαο Μινγκ.Ο Κινεζος βεβαια,θα χασει απ'οτι φαινεται τη σεζον που μας ερχεται.Ωστοσο,οταν ανεφερα ''στη παρουσα φαση'',δεν εννουσα αυστηρα χρονικα το τωρα,το σημερα..αλλα τουλαχιστον την τελευταια σεζον που μας περασε..
Εξαιρετικος και απιστευτα ταλαντουχος επθετικα ψηλος..που ομως οι τραυματισμοι τον εχουν ταλαιπωρησει αφανταστα στη καριερα του..η οποια θα μπορουσε,τουλαχιστον απο αποψη αριθμων,να ειναι και καλυτερη..
Εαν δε,ειχε κατακτησει και καποιο πρωταθλημα..οπως το εκανε ο Γκασολ προσφατα...

2η:Παου Γκασολ.Απ τα καλυτερα F-C της λιγκα τα τελευταια χρονια..
Εκπληκτικα ταλαντουχος παικτης,αλλα και τυχερος...υπο την εννοια,οτι καταφερε να ξεφυγει απ τη μιζερια των Γκριζλις...

1η:Ντιρκ Νοβιτσκι.Τα χρονια μπορει να περασαν,ομως εξακολουθει και τωρα,να παραμενει ο κορυφαιος International παικτης της λιγκα..
Ενα πρωταθλημα,θα τον ευχαριστουσε αφανταστα..και θα τον δικαιωνε ισως..


Αυτα για σημερα...
Θα επανελθω ξανα καποια αλλη στιγμη...
polympoumpounas
Bullet welcome back!Γενικα συμφωνω με τη λιστα σου, καποια πραγματακια που θα τα αλλαζα ομως:

-Θα εριχνα πιο κατω τον Gordon.Πιο καλος απο Parker?

-Θα εβγαζα απο την δεκαπενταδα τον Diaw.Ενταξει δεν ειναι τοσο κακος παιχτης οσο πολλοι νομιζουν εδω στην Ελλαδα αλλα δεν ειναι και τιποτα τρομερο, δεν μπορω να τον βλεπω πανω απ τον Rudy

-Στη θεση του Μπαρνιανι θα εβαζα Κιριλενκο




Edit:Aν ο Deng δεν ηταν τραυματιας σε ποια θεση περιπου θα τον βαζατε?
morrison
QUOTE(polympoumpounas @ Oct 17 2009, 11:49 ) *
Edit:Aν ο Deng δεν ηταν τραυματιας σε ποια θεση περιπου θα τον βαζατε?

Aν βοηθαω εγω τον τοποθετησα στο νο8...
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 17 2009, 08:20 ) *
Καταρχην,εριξα 15 ψηφους...(ω,ναι!!),ομως συνειδητοποιησα,οτι αδικησα τον Τουρκο Μεμετ Οκουρ,τον οποιο δεν ψηφισα(κακως..)..

Πραγματικα εμεινα εκπληκτος οταν συνειδητοποιησα οτι οι δεκα ψηφοι που χρησιμοποιησα αποδειχθηκαν λιγοι...Εσενα δεν σε καλυψαν ουτε οι δεκαπεντε...Η μεγαλυτερη αδικια ειναι που κανεις μας δεν εχει τιμησει ακομα με την ψηφο του τον πιστο στρατιωτη Αντρες Νοτσιονι... sad.gif
Green Warrior
Δεν νομίζω να μπορεί να αμφισβητηθεί σοβαρά ότι καλύτερος Ευρωπαίος NBAer στην ιστορία όπως λέει και ο Air and King είναι ο Νοβίτσκι μόνο το κερασάκι στην τούρτα του λείπει (πρωτάθλημα). Μαζί με Κομπε, Λεμπρον, Γκαρνετ, Ντανκαν κλπ. είναι στους κορυφαίους παίκτες στον κόσμο.
Από εκεί και έπειτα:

2. Γκασόλ
3. Τζινόμπιλι
4. Πάρκερ
5. Τούρκογλου
Dwyane ''the flash'' Wade
θα συμφωνησω κι εγω πως ο ντιρκ ειναι ο κορυφαιος μη αμερικανος που επαιξε ποτε στο NBA.αν κατακτησει και το πρωταθλημα δεν θα μπορει πλεον να αμφισβητηθει απο κανεναν!!
a bullet for your head
Ο Μεγαλος Ντιρκ εγινε ο 1ος Ευρωπαιος παικτης που ξεπερασε τους 20000 ποντους στη καριερα του στο ΝΒΑ...& μολις ο 2ος International μετα τον τρισμεγιστο Χακιμ Ολαζουον..
Πραγματι πολυ μεγαλο επιτευγμα... 41.gif 41.gif 41.gif
http://www.interbasket.net/news/2010/01/14...me-intl-scorer/
captain charisma
τον πατρικ γιουιν τον ξεχασε η μου φαινεται?
Germany96
QUOTE(captain charisma @ Jan 15 2010, 11:13 ) *
τον πατρικ γιουιν τον ξεχασε η μου φαινεται?

Οχι δεν τον ξεχασε, παρακατω το αρθρο αναφερει:

"Despite what the NBA likes to push, Interbasket doesn’t consider Tim Duncan as an international player. No Dominique Wilkins, Wally Szczerbiak, Patrick Ewing, or Ben Gordon do not count even though they were born in other countries.

Interbasket defines “international” on a case-by-case basis using several factors such as birth country, schooling, when they came to the United States, whether they represented their country or the USA, languages spoken, amongst many other factors."


Η δικη μου ενσταση ειναι στο οτι εχει συμπεριλαβει και τον Hakeem στους international. Απο την στιγμη που εχει αγωνιστει με την εθνικη των ΗΠΑ (εστω και σαν μορφη εξαιρεσης των τοτε κανονισμων) δεν μπορει να λογιζεται ως ξενος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.