Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος-Χιμκι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
rankin
QUOTE(salonikatasos @ Feb 6 2016, 00:19 ) *
ο όντομ μαζί με τον χάκετ και το στρόμπερι το γύρισαν το ματς. για τη νίκη της λαμποράλ εγώ δε θα ήμουν και τόσο χαρούμενος αν ήμουν ολυμπιακός. πιο εύκολο είναι να περάσει ο οσφπ τη ρεάλ(έχει 6 στα 8 ματς που της απομένουν εκτός έδρας και τα 2 εντός είναι δύσκολα με τσσκα και κίμκι) έτσι όπως έχουν πάει τα αποτελέσματα,παρά τη λαμποράλ. στο ματς του σεφ μάλιστα το πιθανότερο είναι να έχει ρεκόρ 6-2 η λαμποράλ και 3-5 ο οσφπ,οπότε και με νίκη πάλι θα υστερεί αρκετά ακόμα.

Η Λαμποραλ και η Χιμκι μπορεί να βγουν και στις πρωτες δυο θεσεις. Εμεις ομως κυνηγαμε απλά πρόκριση αυτή τη στιγμή και οι νικες απεναντί τους δειχνουν να ειναι χρυσαφι.

MiDi_MiLiZ
Ο Ολυμπιακος σημερα εδειξε μεταλλο απο εκεινο στην Τουρκια και το Λονδινο.
Τοτε το απεδιδαν στο μεγαλειο καποιων παιχτων, ομως αποδεικνυεται οτι αυτο δεν ειναι ατομικο ζητημα, αλλα θεμα DNA της ομαδας που μεσα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα μπολιαζεται σε καθε νεο μελος της. Κι αν οχι, τοτε απλως αποχωρει.

Μπορει λοιπον ο ΟΣΦΠ να μην εχει την ποιοτητα που ειχε παλαιοτερα, μπορει ο Σπανουλης να κανει χαμηλες πτησεις, μπορει ο Λο να φανταζει ακομα αξεπεραστος, αλλα το νευρο και ο χαρακτηρας που εχει μεταλαμπαδευτει σε νεα μελη της ομαδας, κερδιζει παιχνιδια σαν το σημερινο.

Για μενα αυτο ειναι αποτελεσμα του οτι εχουν αποκτηθει παιχτες με πολλη ενεργεια και δεν το θεωρω καθολου τυχαιο που ο Σφαιροπουλος στοχευει σε τετοιους παιχτες.

Ο Μιλουτινοφ πχ, ειναι φανερο πως ειναι ξενο σωμα, διοτι του λειπει η ενεργεια. Την ιδια ωρα ο Οντομ ηδη εχει δειξει οτι μπορει να αποτελεσει αναποσπαστο κομματι μιας επιτυχους πορειας του ΟΣΦΠ, διοτι διαθετει την ενεργεια. Απο κει και περα, το μεταλλο και ο χαρακτηρας θελει δε θελει θα του μπολιαστουν οσο βρισκεται στην ομαδα αυτη.
akratacity
QUOTE (salonikatasos @ Feb 6 2016, 00:19 ) *
ο όντομ μαζί με τον χάκετ και το στρόμπερι το γύρισαν το ματς. για τη νίκη της λαμποράλ εγώ δε θα ήμουν και τόσο χαρούμενος αν ήμουν ολυμπιακός. πιο εύκολο είναι να περάσει ο οσφπ τη ρεάλ(έχει 6 στα 8 ματς που της απομένουν εκτός έδρας και τα 2 εντός είναι δύσκολα με τσσκα και κίμκι) έτσι όπως έχουν πάει τα αποτελέσματα,παρά τη λαμποράλ. στο ματς του σεφ μάλιστα το πιθανότερο είναι να έχει ρεκόρ 6-2 η λαμποράλ και 3-5 ο οσφπ,οπότε και με νίκη πάλι θα υστερεί αρκετά ακόμα.

Ο Ολυμπιακος ομως πιθανοτατα θα ειναι η μονη ομαδα που αν κερδισει στο σεφ θα εχει τη Λαμποραλ στο 2-0. Επισης μην προεξοφλεις το 6-2 της Λαμποραλ οσο και το 3-5 του Ολυμπιακου σε δυο αγωνιστικες απο τωρα. Στον ομιλο αυτο εχει αποδειχθει οτι δεν χωρανε προβλεψεις. Επισης σαν Ολυμπιακος προτιμαω να κυνηγαω τις Λαμποραλ-Χιμκι παρα τη Ρεαλ και τη Μπαρτσα που στη συνεχεια σιγουρα θα ανεβουν.
assistant
QUOTE(salonikatasos @ Feb 6 2016, 00:19 ) *
ο όντομ μαζί με τον χάκετ και το στρόμπερι το γύρισαν το ματς. για τη νίκη της λαμποράλ εγώ δε θα ήμουν και τόσο χαρούμενος αν ήμουν ολυμπιακός. πιο εύκολο είναι να περάσει ο οσφπ τη ρεάλ(έχει 6 στα 8 ματς που της απομένουν εκτός έδρας και τα 2 εντός είναι δύσκολα με τσσκα και κίμκι) έτσι όπως έχουν πάει τα αποτελέσματα,παρά τη λαμποράλ. στο ματς του σεφ μάλιστα το πιθανότερο είναι να έχει ρεκόρ 6-2 η λαμποράλ και 3-5 ο οσφπ,οπότε και με νίκη πάλι θα υστερεί αρκετά ακόμα.

αν στο 6-2 η Λαμποραλ χασει στο ΣΕΦ(που εγραψα ότι είναι το επομενο do or die της ομαδας) εχουν ευκολα μετα τρεις νικες για να φτασουν στο 9-5;;;;;;....εγω θεωρω όχι.....εχουν πολύ δυσκολο πρόγραμμα μετα,γι αυτό θεωρω κλειδι το ματς ματς με Καχα στο Σεφ ώστε στις 8 νικες(που θεωρω εφικτο στοχο για μας) να τους βρουμε στην ισοβαθμια.....αν περασουν τις 8 νικες θα εχουν αφησει πολύ πισω καποιον απ τους αλλους διεκδικητες της προκρισης οποτε οκ.....γι αυτό θεωρω επομενο ΚΟΜΒΙΚΟΤΑΤΟ παιχνιδι αυτό με τους Βασκους εντος...
Dred11
Εντάξει, τα γνωστά τόσο με τον Ολυμπιακό όσο και με τον Παναθηναικό. Κερδίζει, ψυχάρες, φοβερή ενέργεια, μπράβο στον Σφαιρόπουλο, DNA νικητή, πια Κίμκι τα γατάκια κλπ. Χάνει, άμπαλοι οι παίκτες, να φύγει ο Σφαιρόπουλος, δεν μπορεί να στηρίζεται μια ομάδα μόνο στην άμυνα κλπ.. Η αλήθεια είναι μάλλον κάπου στη μέση και το πως το βλέπει κανείς εξαρτάται και από το είδος του μπάσκετ που του αρέσει. Ας μην περάσει η Ρεάλ και ας περάσει πρώτος ο Ολυμπιακός, εμένα ας πούμε θα μ'αρέσει πιο πολύ το πως παίζει η Ρεάλ. Επίσης, είμαι περίεργος και θεωρώ καλύτερο παίκτη τον Κόπονεν από τον Στρόμπερι και τον Σβεντ από τον Χάκετ, παρότι σήμερα ήταν ανύπαρκτοι. Η Κίμκι βέβαια στα δύσκολα σήμερα δεν έδειξε χαρακτήρα, πράγμα που είχε δείξει η Brose κι έφυγε νικήτρια. Παρόλα αυτά θεωρώ σίγουρη την πρόκριση ΤΣΣΚΑ και Κίμκι και θεωρώ ότι για την τρίτη και την τέταρτη θέση θα γίνει χαμός μεταξύ των υπολοίπων.
assistant
QUOTE(MiDi_MiLiZ @ Feb 6 2016, 00:27 ) *
Ο Ολυμπιακος σημερα εδειξε μεταλλο απο εκεινο στην Τουρκια και το Λονδινο.
Τοτε το απεδιδαν στο μεγαλειο καποιων παιχτων, ομως αποδεικνυεται οτι αυτο δεν ειναι ατομικο ζητημα, αλλα θεμα DNA της ομαδας που μεσα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα μπολιαζεται σε καθε νεο μελος της. Κι αν οχι, τοτε απλως αποχωρει.

Μπορει λοιπον ο ΟΣΦΠ να μην εχει την ποιοτητα που ειχε παλαιοτερα, μπορει ο Σπανουλης να κανει χαμηλες πτησεις, μπορει ο Λο να φανταζει ακομα αξεπεραστος, αλλα το νευρο και ο χαρακτηρας που εχει μεταλαμπαδευτει σε νεα μελη της ομαδας, κερδιζει παιχνιδια σαν το σημερινο.

Για μενα αυτο ειναι αποτελεσμα του οτι εχουν αποκτηθει παιχτες με πολλη ενεργεια και δεν το θεωρω καθολου τυχαιο που ο Σφαιροπουλος στοχευει σε τετοιους παιχτες.

Ο Μιλουτινοφ πχ, ειναι φανερο πως ειναι ξενο σωμα, διοτι του λειπει η ενεργεια. Την ιδια ωρα ο Οντομ ηδη εχει δειξει οτι μπορει να αποτελεσει αναποσπαστο κομματι μιας επιτυχους πορειας του ΟΣΦΠ, διοτι διαθετει την ενεργεια. Απο κει και περα, το μεταλλο και ο χαρακτηρας θελει δε θελει θα του μπολιαστουν οσο βρισκεται στην ομαδα αυτη.

+1......μονο μια παρατηρηση,στη θεση του λατρεμενου μας Λο αρχιζει να αχνοφαινεται ότι βρίσκουμε σιγά-σιγά αντικαταστατη........ΧΑΚΕΤ.......

QUOTE(Dred11 @ Feb 6 2016, 00:39 ) *
Εντάξει, τα γνωστά τόσο με τον Ολυμπιακό όσο και με τον Παναθηναικό. Κερδίζει, ψυχάρες, φοβερή ενέργεια, μπράβο στον Σφαιρόπουλο, DNA νικητή, πια Κίμκι τα γατάκια κλπ. Χάνει, άμπαλοι οι παίκτες, να φύγει ο Σφαιρόπουλος, δεν μπορεί να στηρίζεται μια ομάδα μόνο στην άμυνα κλπ.. Η αλήθεια είναι μάλλον κάπου στη μέση και το πως το βλέπει κανείς εξαρτάται και από το είδος του μπάσκετ που του αρέσει. Ας μην περάσει η Ρεάλ και ας περάσει πρώτος ο Ολυμπιακός, εμένα ας πούμε θα μ'αρέσει πιο πολύ το πως παίζει η Ρεάλ. Επίσης, είμαι περίεργος και θεωρώ καλύτερο παίκτη τον Κόπονεν από τον Στρόμπερι και τον Σβεντ από τον Χάκετ, παρότι σήμερα ήταν ανύπαρκτοι. Η Κίμκι βέβαια στα δύσκολα σήμερα δεν έδειξε χαρακτήρα, πράγμα που είχε δείξει η Brose κι έφυγε νικήτρια. Παρόλα αυτά θεωρώ σίγουρη την πρόκριση ΤΣΣΚΑ και Κίμκι και θεωρώ ότι για την τρίτη και την τέταρτη θέση θα γίνει χαμός μεταξύ των υπολοίπων.

συμφωνω σε πολλα απ αυτά που γραφεις εκτος του ότι η Κιμκι θα παρει σιγουρα μια απ τις πρωτες 2 θεσεις του ομιλου.....αν καταφερει να εμφανιστεί σοβαρη σε καποιο εκτος εδρας εγωνα,ισως και να συμφωνησω.......μεχρι τωρα εχει κερδισει εντος Καχα,Μπαμπεργκ και Ζαλγκιρις και περιμενει εκει Μπαρτσα,Ρεαλ και Ολυμπιακο..........ας περιμενουμε λιγο.......
RipCity
QUOTE (Dred11 @ Feb 5 2016, 23:39 ) *
Επίσης, είμαι περίεργος και θεωρώ καλύτερο παίκτη τον Κόπονεν από τον Στρόμπερι και τον Σβεντ από τον Χάκετ, παρότι σήμερα ήταν ανύπαρκτοι.


Κατ' αρχήν δε νομίζω να είπε κανείς πως δεν είναι καλύτεροι. Κατά δεύτερον Σβεντ+Κοπονεν 4.5 Μ, Χακετ+Στρομπερι 1.2Μ, τι συγκρίνουμε?\

Για το μπάσκετ της Ρεάλ διαφωνώ αφού δεν υπάρχει πλάνο, παίρνουν την μπάλα και μιλάμε αποκλειστικά για ατομικό ταλέντο. Να μου πεις σ'αρέσει το μπάσκετ της Κίμκι το καταλαβαίνω, και μένα μ αρέσει πολύ.
sircharles
Σημερα και οι τυφλοι ειδανε.
Βεβαια και στο ραδιοφωνο και στην τηλεοραση παλι κανουν γαργαρα την αληθεια
Το ματς γυρισε οταν -ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ- ο κοουτς παρκαρε τον σπανουλη στον παγκο. Ξαφνικα παίζαμε με 5 κι οχι με 4 στην αμυνα και στην επιθεση μπηκανε ολοι οι παικτες στο παιχνιδι και παψαμε να ειμαστε θλιβερα προβλεψιμοι. Ο Βασιλης , αυτη τη στιγμη, αξιζει να παιζει 15 λεπτα το πολυ. Θα εχει τα αντερα ο σφαιροπουλος να διαχειριστει στο αμεσο μελλον αξιοκρατικα το ροστερ? Και φυσικα το γραφω και για τον βαγγελακη το μαντζαρη.Τον τελευταιο καιρο ειναι και κακιστος αμυντικα και δημιουργικα,ως συνηθως, ανυπαρκτος.Χιλιες φορες στρομπερι,οντομ ,λοτζεσκι στο 2 μεχρι να συνελθει ο βαγγελης.
Και φυσικα κοουτς και διοικιση εχουν εκτεθει με την επιλογη μιλουτινωφ,παικτης που ειναι ζητημα αν ειναι επιπεδου Α1.
Προφανως ειναι αστειο να συζηταμε οτι η ομαδα μπορει να εχει φιλοδοξιες με δευτερο σεντερ τον...Πριντεζη ή τον αγραβάνη
Ο Παπαπετρου επιθετικα δειχνει να εχει ποικιλια κινησεων, παιζει και προσωπο και πλατη, βαζει και την μπαλα στο παρκε, οι επιλογες του ειναι καλες αλλα δυστυχως ειναι αστοχος.
akratacity
QUOTE (assistant @ Feb 6 2016, 00:47 ) *
+1......μονο μια παρατηρηση,στη θεση του λατρεμενου μας Λο αρχιζει να αχνοφαινεται ότι βρίσκουμε σιγά-σιγά αντικαταστατη........ΧΑΚΕΤ.......


συμφωνω σε πολλα απ αυτά που γραφεις εκτος του ότι η Κιμκι θα παρει σιγουρα μια απ τις πρωτες 2 θεσεις του ομιλου.....αν καταφερει να εμφανιστεί σοβαρη σε καποιο εκτος εδρας εγωνα,ισως και να συμφωνησω.......μεχρι τωρα εχει κερδισει εντος Καχα,Μπαμπεργκ και Ζαλγκιρις και περιμενει εκει Μπαρτσα,Ρεαλ και Ολυμπιακο..........ας περιμενουμε λιγο.......

+1
Το σημερινο ηταν μολις το δευτερο εκτος εδρας παιχνιδι της Χιμκι στο τοπ16, οποτε ας περιμενουμε λιγο να την δουμε στη συνεχεια. Εγω ας πουμε θεωρω την Λαμποραλ σε καλυτερη θεση απο τους Ρωσους παρολο που εχει μια νικη λιγοτερη για τον απλουστατο λογο οτι εχει ηδη δυο τεραστια διπλα και εχει χασει με διαφορα ανατρεψιμη απο την Χιμκι στη Ρωσια.
Οσο για τον Ολυμπιακο θεωρω οτι μετα τη σημερινη νικη, θα κανει τουλαχιστον ενα διπλο στα επομενα δυο παχνιδια.
salonikatasos
QUOTE (akratacity @ Feb 6 2016, 00:57 ) *
+1
Το σημερινο ηταν μολις το δευτερο εκτος εδρας παιχνιδι της Χιμκι στο τοπ16, οποτε ας περιμενουμε λιγο να την δουμε στη συνεχεια. Εγω ας πουμε θεωρω την Λαμποραλ σε καλυτερη θεση απο τους Ρωσους παρολο που εχει μια νικη λιγοτερη για τον απλουστατο λογο οτι εχει ηδη δυο τεραστια διπλα και εχει χασει με διαφορα ανατρεψιμη απο την Χιμκι στη Ρωσια.
Οσο για τον Ολυμπιακο θεωρω οτι μετα τη σημερινη νικη, θα κανει τουλαχιστον ενα διπλο στα επομενα δυο παχνιδια.

4-2 έχουν και οι 2
akratacity
QUOTE (salonikatasos @ Feb 6 2016, 01:04 ) *
4-2 έχουν και οι 2

Γραψε λαθος biggrin.gif
Ενισχυεις το συλλογισμο μου παντως
assistant
QUOTE(sircharles @ Feb 6 2016, 00:57 ) *
Σημερα και οι τυφλοι ειδανε.
Βεβαια και στο ραδιοφωνο και στην τηλεοραση παλι κανουν γαργαρα την αληθεια
Το ματς γυρισε οταν -ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ- ο κοουτς παρκαρε τον σπανουλη στον παγκο. Ξαφνικα παίζαμε με 5 κι οχι με 4 στην αμυνα και στην επιθεση μπηκανε ολοι οι παικτες στο παιχνιδι και παψαμε να ειμαστε θλιβερα προβλεψιμοι. Ο Βασιλης , αυτη τη στιγμη, αξιζει να παιζει 15 λεπτα το πολυ. Θα εχει τα αντερα ο σφαιροπουλος να διαχειριστει στο αμεσο μελλον αξιοκρατικα το ροστερ? Και φυσικα το γραφω και για τον βαγγελακη το μαντζαρη.Τον τελευταιο καιρο ειναι και κακιστος αμυντικα και δημιουργικα,ως συνηθως, ανυπαρκτος.Χιλιες φορες στρομπερι,οντομ ,λοτζεσκι στο 2 μεχρι να συνελθει ο βαγγελης.
Και φυσικα κοουτς και διοικιση εχουν εκτεθει με την επιλογη μιλουτινωφ,παικτης που ειναι ζητημα αν ειναι επιπεδου Α1.
Προφανως ειναι αστειο να συζηταμε οτι η ομαδα μπορει να εχει φιλοδοξιες με δευτερο σεντερ τον...Πριντεζη ή τον αγραβάνη
Ο Παπαπετρου επιθετικα δειχνει να εχει ποικιλια κινησεων, παιζει και προσωπο και πλατη, βαζει και την μπαλα στο παρκε, οι επιλογες του ειναι καλες αλλα δυστυχως ειναι αστοχος.

μετα από πολύ καιρο θα συμφωνησω μαζι σου σχεδόν στα παντα.......απλα ο Σπαν σημερα σε δευτερο ρολο-για 15-18 λεπτα-ηταν πολύ καλος.......ενας τέτοιος ρολος θα του ταιριαζε από δω και περα.....όχι 30λεπτα οπου ολη η ομαδα θα κρεμεται απ τους ωμους του αλα 2012.....σε όλα τα αλλα μαζι σου......

υγ το Μιλουτινοφ-Σερβο ψηλο στα 21 του- δεν θα τον πεταγα..........για 7ο ξενο θα τον κραταγα........αλλα για 2ο πενταρι πισω απ τον Χαντερ δεν κανει αν θες να μιλας για φαιναλ-4...........
Dred11
QUOTE (RipCity @ Feb 6 2016, 00:56 ) *
Κατ' αρχήν δε νομίζω να είπε κανείς πως δεν είναι καλύτεροι. Κατά δεύτερον Σβεντ+Κοπονεν 4.5 Μ, Χακετ+Στρομπερι 1.2Μ, τι συγκρίνουμε?\

Για το μπάσκετ της Ρεάλ διαφωνώ αφού δεν υπάρχει πλάνο, παίρνουν την μπάλα και μιλάμε αποκλειστικά για ατομικό ταλέντο. Να μου πεις σ'αρέσει το μπάσκετ της Κίμκι το καταλαβαίνω, και μένα μ αρέσει πολύ.

M'αρέσει λίγο η αναρχία! Μ' αρέσει που παίρνουν την μπάλα Ροντρίγκεζ και Γιουλ και ξεχύνονται και τα μπουμπουνάνε με τρέλα, τρίποντα με ταμπλό και τα συναφή. Λόγω τιμής.
Manu7
QUOTE(Dred11 @ Feb 6 2016, 01:12 ) *
M'αρέσει λίγο η αναρχία! Μ' αρέσει που παίρνουν την μπάλα Ροντρίγκεζ και Γιουλ και ξεχύνονται και τα μπουμπουνάνε με τρέλα, τρίποντα με ταμπλό και τα συναφή. Λόγω τιμής.

Σαν μπασκετικος Παναθηναικός και λογικά Ζοτσολάγνος επομένως δεν σ'αρεσε το μπασκετ που έπαιζε η ομάδα σου τα προηγούμενα χρόνια. I rest my case.

Α διαβάσαμε κι άλλο ωραιο. Ότι προτιμάς Σβεντ, Ραις, Γιουλ από Στρομπερι, Χακετ, Όντομ. Ενώ εμείς δεν θέλουμε τη Φεράρι!
Θέλουμε το Ντάτσουν!

Ήμαρτον ρε...
Ilias7
QUOTE(assistant @ Feb 6 2016, 01:09 ) *
υγ το Μιλουτινοφ-Σερβο ψηλο στα 21 του- δεν θα τον πεταγα..........για 7ο ξενο θα τον κραταγα........αλλα για 2ο πενταρι πισω απ τον Χαντερ δεν κανει αν θες να μιλας για φαιναλ-4...........


Πεσαμε στη περιπτωση του τραυματισμου του Γιανγκ..Αν δε γινοταν αυτο θα ηταν τελειως διαφορετικα τα πραγματα και δε θα το συζηταγαμε καν τωρα..Θα λεγαμε ειναι πολυτελεια να εχουμε τον Μιλουτινοφ για 3ο σεντερ..

Και ακομα χειροτερο ειναι οτι δυσκολα να βρεθει αντικαταστατης με αγωνιστικα στοιχεια του Γιανγκ για να μπορεσει να δεσει με το τροπο αμυνας της ομαδας..
Dred11
QUOTE (Manu7 @ Feb 6 2016, 01:14 ) *
Σαν μπασκετικος Παναθηναικός και λογικά Ζοτσολάγνος επομένως δεν σ'αρεσε το μπασκετ που έπαιζε η ομάδα σου τα προηγούμενα χρόνια. I rest my case.

Δεν υπάρχει φίλε μου case. Γούστα είναι αυτά. Με Ζοτς μου άρεσαν οι νίκες. H αλήθεια είναι ότι δεν τρελαίνομαι για pnr.
assistant
QUOTE(Ilias7 @ Feb 6 2016, 01:15 ) *
Πεσαμε στη περιπτωση του τραυματισμου του Γιανγκ..Αν δε γινοταν αυτο θα ηταν τελειως διαφορετικα τα πραγματα και δε θα το συζηταγαμε καν τωρα..Θα λεγαμε ειναι πολυτελεια να εχουμε τον Μιλουτινοφ για 3ο σεντερ..

Και ακομα χειροτερο ειναι οτι δυσκολα να βρεθει αντικαταστατης με αγωνιστικα στοιχεια του Γιανγκ για να μπορεσει να δεσει με το τροπο αμυνας της ομαδας..

εμ εδώ είναι το θεμα μας......ότι θα χρεωθεί ο Μιλουτινοφ-με το οποιο potential μπορει να εχει-τον τραυματισμο του Γιανγκ και την αδυναμια αντικαταστασης του......καλα τα λες.....
Ilias7
QUOTE(assistant @ Feb 6 2016, 01:21 ) *
εμ εδώ είναι το θεμα μας......ότι θα χρεωθεί ο Μιλουτινοφ-με το οποιο potential μπορει να εχει-τον τραυματισμο του Γιανγκ και την αδυναμια αντικαταστασης του......καλα τα λες.....


Το ειχα γραψει και πριν λιγες μερες..Ο Μιλουτινοφ μπορει να προσφερει συγκεκριμενα πραγματα σε συγκεκριμενα παιχνιδια και γι αυτο αποκτηθηκε το καλοκαιρι σε συνδιασμο με το μελλον που μπορει να εχει..Ο τραυματισμος του Γιανγκ να ανετρεψε ολα..Τωρα πρεπει να κανουμε υπομονη και πιστευω πως αν ερθει ενα διπλο στη Μοσχα με τις εστω λιγες πιθανοτητες που εχουμε ισως ψαχτουμε πιο εντονα για ενα 5αρι..

Και κατι ακομα αξιο αναφορας..Η Κιμκι μεχρι στιγμης εχει μονο νικες εντος με οτι συνεπαγεται αυτο..Επισης η Ρεαλ πλεον εχει 6 παιχνιδια εκτος εδρας απο τα 8 που απομενουν και το εργο της ειναι δυσκολο με την εικονα που παρουσιαζει..

Οι Ισπανικοι εμφυλιοι ειναι πολυ περιεργοι..Οπως κερδισε η Καχα σε Ρεαλ και Μπαρτσα ευκολα μπορει να χασει εντος..
nikolas12
Τρομερό ματς και πάνω απ' όλα μία νίκη που δείχνει ότι η ομάδα έχει προσωπικότητα και χαρακτήρα. Η πεντάδα Odom, Hackett, Strawberry, Πρίντεζη (με Παπαπέτρου αλλαγή) και Hunter ήταν απλά εξαιρετική στην άμυνα και είχε πολλές λύσεις στην επίθεση. Ο Odom σήμερα θα παραδεχτώ ότι δικαίως πήρε περισσότερο χρόνο από τον Αθηναίου που κόλλησε νωρίς. Δίνει πολλή ενέργεια ο Αμερικάνος, μακάρι να συνεχίσει έτσι. Πρίντεζης μεγάλη ψυχάρα και δείχνει να συνέρχεται, ο Strawberry μπορεί στο πρώτο να ήταν όπως τον Οκτώβριο, αλλά στο δεύτερο έπαιξε αμυνάρα, έβαλε τρίποντο πολύ κρίσιμο που ισοφάρισε το ματς και μοίρασε ταπούρια, ο Hackett ό,τι και να πω πλέον είναι λίγο. Ηγέτης, συγκλονιστικός σε κάθε πλευρά του παρκέ, έπαιξε νωρίτερα του προκαθορισμένου και έκανε παιχνίδι που όπως πολλοί αναφέρανε θύμισε τον αγαπημένο μας Law. Τέλος ο Hunter ήταν πάρα πολύ καλός στα ρημπάουντ στο δεύτερο, αλλά χρειάζεται βοήθειες οπωσδήποτε, ο Milutinov έκανε συγκλονιστικό παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και ξανακρύφτηκε, ο Αγραβάνης είναι χτυπημένος, αλλά δεν έχει δείξει τίποτα τρομερό φέτος. Δεν πρέπει να πετάξουμε λευκή πετσέτα, θέλουμε ένα καλό 5άρι και φοβάμαι πως δε θα βρούμε με τίποτα.
Ο Παπαπέτρου εμπλουτίζει το ρεπερτόριο του στο 4, πιστεύω πως θα δουλέψει και θα αρχίσει να έχει καλύτερα ποσοστά κοντά στο καλάθι. Ο Μάντζαρης είναι σκιά του εαυτού του, πολύ κακός στο μαρκάρισμα στον Rice, μηδενικές πρωτοβουλίες δημιουργικά, πριν 2 μήνες ήταν στα καλύτερά του και δυστυχώς τώρα με κάνει να απορώ αν υπήρχε άλλη περίοδος εδώ και 4,5 χρόνια που έπαιζε τόσο άσχημα.
Πιστεύω πως με τη σταδιακή άνοδο του Lojeski και την προσθήκη Παπ θα βελτιώσουμε και τα ποσοστά από το τρίποντο και θα είμαστε πιο απειλητικοί και αποτελεσματικοί. Θα ήθελα να πω αυτό για το οποίο με πρόλαβε o sircharles. Ο Σπανούλης ήταν πραγματικά τραγικός στην άμυνα και στην επίθεση δεν πρέπει πάντα να εξαρτιόμαστε από εκείνον, πρέπει να υπάρχει πλουραλισμός. Όταν μπαίνει 15-18 λεπτά, ηρεμεί το παιχνίδι, οργανώνει επιθέσεις και παίρνει και 2 καλά σουτ και η ομάδα πάει καλά, τότε ναι αυτός είναι ο ρόλος που πρέπει να έχει. Αν του χρόνου που δεν έχει Εθνική, κρατήσει τέτοιο ρόλο, θα λειτουργήσει πάρα πολύ καλά για την ομάδα. Τέλος μπράβο στον κόσμο που ανέβασε πολύ την ομάδα και τους παίκτες, οι Ρώσοι από ένα σημείο και μετά λόγω κούρασης και ατμόσφαιρας, τα έχασαν και έκαναν πολλά λάθη στις επιθέσεις και σταδιακά οδήγησε στο να γυρίσουμε το παιχνίδι. Μπράβο στην ομάδα, έρχονται 2 δύσκολα παιχνίδια, προετοιμαζόμαστε και πάμε για να πάρουμε ό,τι μπορούμε.
T.W.Is.M.
Μερικες σκορπιες σκεψεις.
Δεν μπορω να γραψω κατι ολοκληρωμενο πανω στο παιχνιδι γιατι δεν το ειδα(εκτος απο το τελευταιο λεπτο εξω απο μια pizza hut, και οχι δεν πηγα να φαω πιτσα! tongue.gif ). Γραφω μονο βασει οσων ακουσα στο ραδιοφωνο και οσων εχω δει γενικως απο το φετινο Ολυμπιακο.
Ηταν μια νικη απ αυτες που συνηθιζαμε να κανουμε τα προηγουμενα χρονια. Απ αυτες που κανουν οι ομαδες ενος τοπ επιπεδου εναντιον αντιπαλων που οσο καλοι κι αν ειναι, δεν εχουν φτασει σε αυτο το μεγεθος. Ενιοτε τις καναμε και με ομαδες ιδιου μεγεθους. Βεβαια αυτο που μας προσφερει ειναι να μεινουμε ζωντανοι. Με αλλα λογια πιο καλλιτεχνικα, γιναμε Bee Gees σημερα...stayin' alive!
Μη βιαζεστε να ενθουσιαστειτε για νικη στη Μοσχα ή στη Βαρκελωνη, γιατι αν την επομενη Παρασκευη φαμε 20 ποντους, οι ιδιοι θα λετε οτι δεν μπορουν τα παλικαρια. Εδω που τα λεμε στη Μοσχα δεν περιμενω να κερδισουμε με τιποτα. Η Μπαρτσελονα ομως δεν παταει καλα. Αλλα μεχρι να παμε εκει(με Παπανικολαου να παιζει το πρωτο ευρωπαικο ματς κοντρα στην πρωην ομαδα του)μεσολαβουν 3 εβδομαδες μαζι με τη διακοπη...
Ακουω οτι το ματς γυρισε με Χακετ, Τζονσον-Οντομ, Στρομπερι. Σχημα καμικαζι θα το ελεγα, αλλα και δυσλειτουργικο υπο φυσιολογικες συνθηκες(οπως και οποιοδηποτε σχημα με Χακετ-Στρομπερι μαζι, εκτος αν οι αλλοι 3 ειναι ο Κορβερ, ο Ραιαν Αντερσον και ο Νοβιτσκι tongue.gif ) Ωραιο τρικ για μικρα διαστηματα και δε θεωρω οτι μπορει να γυρισει μια κατασταση μονο εναντιον ομαδων τυπου Χιμκι και υποδεεστερων, αλλα και καλυτερων! Αν ομως το σχημα αυτο δε φερει προβαδισμα, αλλα ισορροπια ή απλα μας βαλει στο παιχνιδι(=μειωσει μια μεγαλη διαφορα) και μετα σταματησει να λειτουργει; Εκει πρεπει να αναλαβουν και οι αλλοι. Θα παιξουμε σε κρισιμα λεπτα χωρις το Σπανουλη; Ολο και περισσοτεροι λενε πως χρειαζεται πια. Κι αν ο Σπανουλης οδηγησει την ομαδα σε μια σημαντικη νικη στον ομιλο, θα περιστρεφεται παλι το παιχνιδι γυρω απο εκεινον;
Διαβαζα μεσα στην εβδομαδα οτι ο Τζονσον-Οντομ αναμενεται να αντικατασταθει με ψηλο. Μα σημερα ηταν σημαντικος για την ανατροπη. Πώς θα αλλαχτει τωρα; Μηπως δε θα αλλαχτει; Κι αν μεινει, θα ερθει ψηλος ή θα βαφτισουμε παλι σεντερ τον Πριντεζη;
Προβλεπω να μη δουμε πολυ Παπανικολαου στη φετινη Ευρωλιγκα. Ελπιζω μονο να εχει γινει ή να γινει συντομα μια κουβεντα με τον παιχτη γι αυτο το θεμα.

Να κανω μια περιεργη και λιγο αυθαιρετη αναλυση του ομιλου;
Ας δωσουμε +1 για καθε εκτος εδρας νικη πλην Ζαλγκιρις και -1 για καθε εντος εδρας ηττα και ηττα απο τη Ζαλγκιρις(αν διαφωνει καποιος γι αυτο, ας δει τις 3 30αρες σε 6 ματς) και ας βγαλουμε μια βαθμολογια ως τωρα:
Λαμποραλ Κουτσα +1
Μπαμπεργκ +1
Χιμκι 0
ΤΣΣΚΑ 0
Μπαρτσελονα 0
Ολυμπιακος-1
Ρεαλ -2
Ζαλγκιρις εκτος συναγωνισμου
Υπενθυμιζω οτι το 0 στην καταταξη που εγραψα καταληγει στις 8 νικες, που απ οτι φαινεται ειναι οριο προκρισης. Αρα ακομα κυνηγαμε. Δε θεωρω καθολου σιγουρη τη νικη της Λαμποραλ την αλλη εβδομαδα με τους Τρινκερηδες(αν και δε μου μοιαζει ομαδα που ταιριαζει στην Μπαμπεργκ). Ουτε εχω απο τωρα σιγουρο οτι η Μπαμπεργκ θα πεσει στο αρνητικο. Ειναι η πρωτη υποψηφια να αλλαξει προσημο, αλλα η αληθεια ειναι οτι τους Ισπανους μπορει να τους κερδισει στην εδρα της, μπορει να περασει απο το Καουνας, η Χιμκι δε μοιαζει τοσο δυνατη εκτος εδρας, ωστε να ειναι φαβορι στη Γερμανια, αρα τι τους μενει για να πανε στην 8αδα και να βλεπουμε με ανοιχτο στομα τον Τρινκιερι στα πλει οφ; Να κερδισουν για δευτερη φορα εμας! Να ποιο ειναι το πιο σημαντικο παιχνιδι για την προκριση...

Παραπανω εγραψα για stayin' alive. Μου αρεσει περισσοτερο αυτη η εκτελεση ομως:

cool.gif tongue.gif
D-Wade
First of all συγχαρητήρια στην ομάδα για τη νίκη. Διατηρήσαμε τις ελπίδες για πρόκριση.
Δεύτερον πολύ γουστάρω τις κωλοτούμπες των συμφορουμιτων και άλλων στα social media μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου ημιχρονίου

Άγιε Γεώργιε Πρίντεζη τι να σου πω δηλ οκ δηλ νταααααξει δηλ ναι. Τι είχες πάθει ένα μήνα ρε μπιιιπ?

Ντάνιελ Χάκετ κατάλαβες πως είναι να είσαι ο αγαπημένος των φιλάθλων.

DJO πρέπει να έφαγες 12 τάπες σήμερα αλλά δε μασάμε είσαι ασχημομούρης και γουστάρουμε

Βασίλη Σπανούλη είσαι ο σημαντικότερος αθλητής στην ιστορία του συλλόγου και σε αγαπάμε. <------ Τελεία. . .χωρίς αλλά!!!

Απο εδώ και πέρα θέλουμε 2 διπλά σε Μπαρτσα-Μπαμπεργκ-Χιμκι(και να κερδάμε στο ΣΕΦ)

basket72
Μπράβο μεγάλο στην ομάδα που δείχνει ότι παιχνίδι με το παιχνίδι βγαίνει από την κρίση. Το δεύτερο ημίχρονο σίγουρα θα έκανε τους κοούτς των κορυφαίων ομάδων, να στραβοκαταπιούν. Ένας Ολυμπιακός βγαλμένος από το κοντινό μέλλον!!
Αν καταφέρουμε και κρατήσουμε την συγκέντρωση μας κοιτώντας το κάθε παιχνίδι σαν τελικό -είτε παίζουμε με Τσσκα στη Μόσχα, είτε με Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ- θα περάσουμε. Αυτό εξαρτάται κυρίως από το τεχνικό επιτελείο που πιστώνεται σε κάθε περίπτωση την επιλογή της πεντάδας καμικάζι και την επιμονή σε αυτή. Ελπίζω κι εγώ με τη σειρά μου να κατάλαβαν όλοι μέσα στην ομάδα ότι ο ρόλος του Σπανούλη αυτός πρέπει να είναι.
Το αποψινο, ας είναι η αρχή μια νέας εποχής, όχι μόνο για το σταδιακό παρκάρισμα του αρχηγού αλλά και σχετικά με το σώνει και ντε ροτείσον,και δη στην περιφέρεια όπου έχουμε 3 από τους καλύτερους αθλήτες της διοργάνωσης που βγάζουν αυγκράτητη ενέργεια στο παρκέ.
Προχωράμε και πάμε με αυτοπεποιήθηση ....ανοιξιάτικη, στη Μόσχα να χτυπήσουμε το ματς. Να πάρουμε και τον ψηλό μας τον εκλεκτό να μπει και ο Παπανικολάου, να δούμε ωραία πράγματα.
whaler
Πάντα αριστερόχειρας γκαρντ θα είναι αυτός που θα είναι πολύτιμος για τον Ολυμπιακό tongue.gif

Γι αυτό ήθελα τόσο τον Hackett στον Παναθηναϊκό το καλοκαίρι...

Συγχαρητήρια στην ομάδα που είναι πιο refuse to lose από οποιαδήποτε άλλη στην Ευρωλίγκα.
sinkazama82
2,5 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκόρ με 5-3, ξεκινώντας τον αγώνα παραδόξως χωρίς αλλαγές στα σκριν στην άμυνα,με τον Σπανούλη να τρέχει την ομάδα στο ανοιχτό γήπεδο μετά το ριμπάουντ και τον Πρίντεζη να κατασκηνώνει στο χαμηλό post.Σε αυτό το σημείο ο Ρίμας Κουρτινάιτις παίρνει time out και όταν επιστρέφει η ομάδα του στο ματς κάνει σερί 14-2 παίζοντας ένα μπάσκετ ταυτισμένο με την Λιθουανική σχολή, που σπάνια βλέπουμε πλέον. Στην άμυνα η ομάδα του έκλεινε μέσα αφήνοντας ελεύθερα περιφερειακά σουτ κυρίως στους Μάντζαρη και Στρόμπερι, με τους Σβέντ, Αγκουστίν και Ράις να τρέχουν στον αιφνιδιασμό πριν καλά καλά εξασφαλίσουν οι συμπαίκτες τους το αμυντικό ριμπάουντ.Ακόμα και όταν ο Ολυμπιακός βελτίωσε τις επιστροφές του τα πράγματα δεν άλλαξαν καθώς οι Σβέντ και Ράις, δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα, κατάφερναν είτε να φτάνουν ως το καλάθι είτε να σπάνε με ευκολία τη μπάλα έξω απ'τη γραμμή του τριπόντου, φτιάχνοντας φάσεις τις οποίες οι παίχτες του Ολυμπιακού αδυνατούσαν να παρακολουθήσουν. Η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο θα ήταν ήδη καταστροφική εάν δεν υπήρχε ο Γιώργος Πρίντεζης να κρατάει τον Ολυμπιακό στο ματς με νύχια και με δόντια σκοράροντας με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους (από το post, από τα 6,75, στον αιφνιδιασμό.)

Εδώ θα πρέπει όμως να σημειώσουμε κάτι. Κανένας μέσα στο γήπεδο δεν συνειδητοποιούσε τι έκανε ο Γιώργος Πρίντεζης, όλοι μα όλοι, με απελπισμένο βλέμμα και πραγματική απορία, είχαν στραμμένη την προσοχή τους, τις βρισιές και τις κατάρες τους, στον Νίκολα Μιλουτίνoφ. Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί παίχτη τέτοιου ύψους, να μην μπορεί να αφήσει τη μπάλα στο καλάθι κάτω απ'τη μπασκέτα, να μην μπορεί να πάρει ένα ριμπάουντ, να μην μπορεί να κάνει ένα μπλοκ άουτ και να κάνει ακόμα και τον συμπαθή Σοκόλοφ να φαίνεται παίχτης αξιώσεων.

Με τον Πρίντεζη να σημειώνει 16 πόντους, τον Λοτζέσκι να βάζει το λιθαράκι του από την περιφέρεια και τον Χάκετ να κάνει coast to coast στην τελευταία επίθεση, ο Ολυμπιακός κατάφερε να αποφύγει την καταστροφή και πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 5 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο αρχίζει και αυτό με ψυχόδραμα, ο Κουρτινάιτις βραχυκυκλώνει τον Σπανούλη στην άμυνα και στην επίθεση παίζοντας γύρω γύρω όλοι με τον Μόνια να μην χάνει σουτ, έστειλε την διαφορά στους 12 και πάλι. Παίζοντας το τελευταίο του χαρτί ο Σφαιρόπουλος τραβάει τον Σπανούλη στον πάγκο.

Αυτό σε γενικές γραμμές ήταν το παιχνίδι όσο κυλούσε με βάση τις πραγματικές δυνατότητες των δύο ομάδων αυτή την εποχή. Ότι έγινε από εκεί και πέρα ,περιγράφεται με τα εξής ονόματα με την σειρά που τα βάζω Χάκετ,Χάντερ, Πρίντεζης, Στρόμπερι.

Ο Ντάνιελ Χάκετ είναι ένας παίχτης που πολλοί δεν καταλαβαίνουν, περίεργο σουλούπι, περίεργο μαλλί, φαίνεται και λίγο αργός. Ο Ντάνιελ επίσης την προηγούμενη εβδομάδα γλύτωσε απ'του χάρου τα δόντια (διάταση χιαστών) και σήμερα κανονικά θα έβλεπε το ματς απ'το σπίτι του. Όχι μόνο έπαιξε τελικά, κέρδισε κιόλας. Με τις απίστευτες άμυνες, με τα συνεχή ποσταρίσματα πάνω στον Σβέντ (3 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο ο Σβέντ;;;) Με το απίστευτο πάθος που μετέδωσε στους υπόλοιπους παίχτες, με τον κόσμο που τρελάθηκε βλέποντάς τον και έκανε το ΣΕΦ έδρα μετά από πάρα πολύ καιρό. Από την άλλη ο Στρόμπερι έτρεχε σαν να μην υπάρχει αύριο, μοίραζε τάπες δεξιά αριστερά και έβαλε και το τριποντάκι του. Ο Πρίντεζης το βιολί του. Άλλοι 14 πόντοι στο δεύτερο ημίχρονο.Σύνολο 30 πόντοι και 9 ριμπάουντ.Πώς είπατε;

Για το τέλος αφήνω τον Οθέλο Χάντερ.

Στην γνωστή τραγωδία του Σαίξπηρ, ο Οθέλος, Μαυριτανός ευγενής ,αυτοκτονεί απ'τις τύψεις του αφού πρώτα κατηγορεί την αγαπημένη του Δυσδαιμόνα για απιστία. Στο φετινό δράμα που λέγεται Ολυμπιακός ο coach Σφαιρόπουλος έχει βαλθεί να οδηγήσει τον Οθέλο Χάντερ σε θάνατο από υπερκόπωση ή στην αυτοκτονία. Μόνος του για άλλη μια φορά και παίζoντας για 30 λεπτά κατάφερε να βάλει 10 πόντους να μαζέψει 10 ριμπάουντς και να δώσει και να λάβει το ξύλο της χρονιάς. Αλλά.

Ας πάρουμε επιτέλους έναν ακόμα ψηλό βρε coach Bullet. O Μιλουτίνοφ μπορεί σε δύο χρόνια να είναι ένας πολύ καλός ψηλός αλλά σήμερα δεν θα τον έπαιρνε ούτε ο Γιατζόγλου.

Υ.Γ. 1) Ο Ολυμπιακός έχει πρόβλημα και ο Σφαιρόπουλος τα έχει χαμένα.

Υ.Γ.2) Ο Τζόνσον Όντομ ήταν καλός στην άμυνα πάνω στον Ράις. Εμένα αυτό όμως δεν μου φτάνει.

Υ.Γ.3) Είδε κανείς τον Μάντζαρη;

Για μια ελαφρώς πιο αναλυτική περιγραφή, με εικόνες, στατιστικά και highlights, εδώ:

http://badbasket.blogspot.gr/2016/02/blog-post_6.html


D-Wade
QUOTE(sinkazama82 @ Feb 6 2016, 08:43 ) *
Για το τέλος αφήνω τον Οθέλο Χάντερ.

Στην γνωστή τραγωδία του Σαίξπηρ, ο Οθέλος, Μαυριτανός ευγενής ,αυτοκτονεί απ'τις τύψεις του αφού πρώτα κατηγορεί την αγαπημένη του Δυσδαιμόνα για απιστία. Στο φετινό δράμα που λέγεται Ολυμπιακός ο coach Σφαιρόπουλος έχει βαλθεί να οδηγήσει τον Οθέλο Χάντερ σε θάνατο από υπερκόπωση ή στην αυτοκτονία. Μόνος του για άλλη μια φορά και παίζoντας για 30 λεπτά κατάφερε να βάλει 10 πόντους να μαζέψει 10 ριμπάουντς και να δώσει και να λάβει το ξύλο της χρονιάς. Αλλά.

Υπερβολικός. Ο Χάντερ παίζει όσο παίζουν οι ψηλοί σε αυτό το επίπεδο. 20 λεπτά(και με μόνο 3 αγώνες πάνω από 25 λεπτά). Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι ο Ολυμπιακός δε χρειάζεται καλύτερο παίχτη από το Μιλουτίνοφ
rankin
Διαβάζω διάφορες απόψεις μετά και απο αυτό το παιχνίδι. Άλλοι θριαμβολογούν, άλλοι βλέπουν τελειωμένους παίχτες και προβλήματα.
Η πραγματικότητα ειναι οτι ο Ολυμπιακός όντως βρίσκεται σε ενα σταυροδρόμι. Στο σημαντικότερο του για αυτη τη σεζόν και ο Σφαιρόπουλος θα πρέπει εδώ και τώρα να πάρει αποφάσεις και να τις εφαρμόσει.
Ο Ολυμπιακός του Σπανούλη έχει γίνει πλέον προβλέψιμος, έχει γίνει πολύπλοκος, έχει γίνει αργός, μπλοκάρει και αυτά ισχύουν και για τον ίδιο τον παίχτη, αλλά και για τον Ολυμπιακό οταν ο Σπανούλης ειναι στο παρκέ.
Στο διάστημα που ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς τον αρχηγό του, επιστρατεύτηκαν απλούστερες μπασκετικές τακτικες, που ομως απέδωσαν εξαιρετικά. Ποσταρίσματα απο τον Χακετ, γρήγορες μπουκες απο τον Οντομ, για να μην αναφερθώ στην περιφερειακή άμυνα που στο ίδιο διάστημα ηταν εξαιρετική

Ο Ολυμπιακός πρέπει να διαλέξει πως θα πορευτεί. Το παιχνιδι με την Χιμκι οφείλει να λειτουργήσει ως οδηγός.
Θα συνεχίσει να ζει και να πεθαίνει με τον αρχηγό του ή πλέον θα αλλάξει η φιλοσοφία της ομάδας και ο Σπανούλης θα αρχίσει να αποκτά εναν ρόλο σημαντικό μεν, αλλά λιγότερο καθοριστικό για την ομάδα και το μέλλον της;

Ενα άλλο θέμα έχει να κάνει με το ροτεισον. Η περιφέρεια έχει τιγκάρει. Έρχεται και ο Παπανικολάου. Υπάρχει μια σχετική γκρίνια σύμφωνα με το ρεπορτάζ.
Θέλω να πω οτι αν ακόμα και παιχτες οπως ο Αθηναίου, έχουν αρχίσει και εμφανίζουν σημάδια εκνευρισμού, λόγω της ιδιόμορφης κατάστασης της περιφέρειας του Ολυμπιακού (και του jamming παιχτών), φανταστείτε τι έχει να γίνει αν αρχίσει και μειώνεται ο χρόνος του Σπανούλη και του Μαντζαρη σε μόνιμη βάση....
θελει πολύ προσοχή και θέλει αποφάσεις, ίσως και γενναίες σε κάποιες περιπτώσεις.
Τα πράγματα ειναι εύθραυστα. Αυτή η νίκη για πολλούς λόγους μπορεί να σημαίνει και πάρα πολλά, μπορεί εν τέλει ομως να αποδειχτεί οτι δε σήμαινε και τίποτα. Οι αποφάσεις του προπονητικού τιμ θα κρίνουν πολλά για τη συνέχεια.
Επίσης, ο κοουτς θα μας δείξει τώρα ποσο τολμηρός ειναι. Πόσο έτοιμος ειναι να μην φοβηθεί την αλλαγή
Μεγάλα καράβια-μεγάλες φουρτούνες. Good luck coach!
Ilias7
QUOTE(rankin @ Feb 6 2016, 09:47 ) *
Διαβάζω διάφορες απόψεις μετά και απο αυτό το παιχνίδι. Άλλοι θριαμβολογούν, άλλοι βλέπουν τελειωμένους παίχτες και προβλήματα.
Η πραγματικότητα ειναι οτι ο Ολυμπιακός όντως βρίσκεται σε ενα σταυροδρόμι. Στο σημαντικότερο του για αυτη τη σεζόν και ο Σφαιρόπουλος θα πρέπει εδώ και τώρα να πάρει αποφάσεις και να τις εφαρμόσει.
Ο Ολυμπιακός του Σπανούλη έχει γίνει πλέον προβλέψιμος, έχει γίνει πολύπλοκος, έχει γίνει αργός, μπλοκάρει και αυτά ισχύουν και για τον ίδιο τον παίχτη, αλλά και για τον Ολυμπιακό οταν ο Σπανούλης ειναι στο παρκέ.
Στο διάστημα που ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς τον αρχηγό του, επιστρατεύτηκαν απλούστερες μπασκετικές τακτικες, που ομως απέδωσαν εξαιρετικά. Ποσταρίσματα απο τον Χακετ, γρήγορες μπουκες απο τον Οντομ, για να μην αναφερθώ στην περιφερειακή άμυνα που στο ίδιο διάστημα ηταν εξαιρετική

Ο Ολυμπιακός πρέπει να διαλέξει πως θα πορευτεί. Το παιχνιδι με την Χιμκι οφείλει να λειτουργήσει ως οδηγός.
Θα συνεχίσει να ζει και να πεθαίνει με τον αρχηγό του ή πλέον θα αλλάξει η φιλοσοφία της ομάδας και ο Σπανούλης θα αρχίσει να αποκτά εναν ρόλο σημαντικό μεν, αλλά λιγότερο καθοριστικό για την ομάδα και το μέλλον της;

Ενα άλλο θέμα έχει να κάνει με το ροτεισον. Η περιφέρεια έχει τιγκάρει. Έρχεται και ο Παπανικολάου. Υπάρχει μια σχετική γκρίνια σύμφωνα με το ρεπορτάζ.
Θέλω να πω οτι αν ακόμα και παιχτες οπως ο Αθηναίου, έχουν αρχίσει και εμφανίζουν σημάδια εκνευρισμού, λόγω της ιδιόμορφης κατάστασης της περιφέρειας του Ολυμπιακού (και του jamming παιχτών), φανταστείτε τι έχει να γίνει αν αρχίσει και μειώνεται ο χρόνος του Σπανούλη και του Μαντζαρη σε μόνιμη βάση....
θελει πολύ προσοχή και θέλει αποφάσεις, ίσως και γενναίες σε κάποιες περιπτώσεις.
Τα πράγματα ειναι εύθραυστα. Αυτή η νίκη για πολλούς λόγους μπορεί να σημαίνει και πάρα πολλά, μπορεί εν τέλει ομως να αποδειχτεί οτι δε σήμαινε και τίποτα. Οι αποφάσεις του προπονητικού τιμ θα κρίνουν πολλά για τη συνέχεια.
Επίσης, ο κοουτς θα μας δείξει τώρα ποσο τολμηρός ειναι. Πόσο έτοιμος ειναι να μην φοβηθεί την αλλαγή
Μεγάλα καράβια-μεγάλες φουρτούνες. Good luck coach!


Συμφωνω απολυτα με οσα λες..Το παιχνιδι μας οταν ειναι μεσα ο Σπανουλης πλεον ειναι αρκετα προβλεψιμο και υπαρχει η σχετικη στατικοτητα απ τους υπολοιπους περιμενοντας να δουν ουσιαστικα τι θα αποφασισει να κανει ο Σπανουλης..Οταν ειναι εκτος τα πραγματα αλλαζουν,σταματαμε να ειμαστε προβλεψιμοι και ολοι οι παιχτες εχουν συμμετοχη στην επιθεση της ομαδας.Το διαστημα που μπηκε ο Σπανουλης στη 4η περιοδο πρεπει να ειναι οδηγος για το πως θα παιζει η ομαδα με αυτον στη 5αδα.Μονο καλο θα κανει και στον ιδιο και στην ομαδα αυτο.Δεν ειναι ευκολο να αλλαξει το τροπο που παιζει αλλα πρεπει να το κανει για να μπορεσει να κανει ακομα 3 καλα χρονια και να κλεισει τη καριερα του.

Νομιζω το ποσταρισμα του Χακετ πρεπει να γινει σημειο αναφορας σε καποια παιχνιδια.Με τη σωματοδομη που εχει ειναι δυσκολο να μαρκαριστει κατω απο το καλαθι απο αντιστοιχους ασσους..Πλεον εχει βρει τα πατηματα του και φαινεται σε καθε παιχνιδι..

Πραγματικα το rotation θα ειναι παρα πολυ δυσκολο απο εδω και περα.Βεβαια με τη καταλληλη διαχειριση ο Ολυμπιακος θα εχει παρα πολλες επιλογες ειδικα στη περιφερεια του..


Πιστευω οτι ο τροπος παιχνιδιου που θελει να πετυχει ο Σφαιροπουλος ειναι αυτος του πρωτου ημιχρονου με το ΠΑΟ και τα τελευταια 15 χθεσινα λεπτα..Και γι αυτο εχει παιχτες στην ομαδα οπως ειναι ο Χακετ,ο Στρομπερι και στη συνεχεια ο Οντομ που αποκτηθηκε..Ειναι δεδομενο οτι δε γινετε να παιζει 40 λεπτα ετσι αλλα και με το Παπανικολαου μεσα στην ομαδα πλεον μπορει να εχει σταθερα καποια λεπτα τοσο πιεστικης αμυνα που θα δινει ρυθμο στην επιθεση και θα ξεμπλοκαρει και θα βρισκει ψυχολογια..

Ο Ολυμπιακος ειναι ομαδα ψυχολογιας και φανηκε και χθες αυτο..Αν καταφερει η ομαδα και παρει ενα διπλο στα επομενα δυο παιχνιδια(ειναι παρα πολυ δυσκολο αλλα οχι ακατατορθωτο) θα αποκτησει παρα πολυ καλη ψυχολογια και ειμαι βεβαιος οτι θα ανατραπει το σκηνικο.

assistant
QUOTE(D-Wade @ Feb 6 2016, 02:09 ) *
First of all συγχαρητήρια στην ομάδα για τη νίκη. Διατηρήσαμε τις ελπίδες για πρόκριση.
Δεύτερον πολύ γουστάρω τις κωλοτούμπες των συμφορουμιτων και άλλων στα social media μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου ημιχρονίου

Άγιε Γεώργιε Πρίντεζη τι να σου πω δηλ οκ δηλ νταααααξει δηλ ναι. Τι είχες πάθει ένα μήνα ρε μπιιιπ?

Ντάνιελ Χάκετ κατάλαβες πως είναι να είσαι ο αγαπημένος των φιλάθλων.

DJO πρέπει να έφαγες 12 τάπες σήμερα αλλά δε μασάμε είσαι ασχημομούρης και γουστάρουμε

Βασίλη Σπανούλη είσαι ο σημαντικότερος αθλητής στην ιστορία του συλλόγου και σε αγαπάμε. <------ Τελεία. . .χωρίς αλλά!!!

Απο εδώ και πέρα θέλουμε 2 διπλά σε Μπαρτσα-Μπαμπεργκ-Χιμκι(και να κερδάμε στο ΣΕΦ)

Aν παρουμε 2 διπλα απ τα 3 που αναφέρεις και κερδαμε και στο Σεφ θα φτασουμε στις 9 νικες,θα εχουμε υπερ μας ισοβαθμιες με Καχα,σιγουρα με μια εκ των Μπαρτσα και Κιμκι και πιθανότατα και με την άλλη........κατά 99% θα εχουμε ετσι πλεονεκτμα εδρας.......ΙΔΑΝΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ και καθολου ευκολο......
D-Wade
QUOTE(assistant @ Feb 6 2016, 13:41 ) *
Aν παρουμε 2 διπλα απ τα 3 που αναφέρεις και κερδαμε και στο Σεφ θα φτασουμε στις 9 νικες,θα εχουμε υπερ μας ισοβαθμιες με Καχα,σιγουρα με μια εκ των Μπαρτσα και Κιμκι και πιθανότατα και με την άλλη........κατά 99% θα εχουμε ετσι πλεονεκτμα εδρας.......ΙΔΑΝΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ και καθολου ευκολο......

Αλήθεια είναι ότι δεν πιστεύω ότι θα φτάσουμε τις 9 νίκες. Κάπου στις 7 μας βλέπω
επαθα λαστιχο
QUOTE(D-Wade @ Feb 6 2016, 15:38 ) *
Αλήθεια είναι ότι δεν πιστεύω ότι θα φτάσουμε τις 9 νίκες. Κάπου στις 7 μας βλέπω

Αν έχεις τις ισοβαθμίες,μην σου πω και τρίτος βγαίνεις έτσι όπως πάει ο όμιλος
Aipnos
τεραστια η νικη χτες αφου ειμασταν με πλατη στο τοιχο αλλα δεν γινεται μετα απο καθε νικη να λεμε για καταθεση ψυχης και υπερπροσπαθεια κλπ λες και ειναι κανα μεγαθηριο η κιμκι. Κερδισαμε απλα επειδη παιξαμε μπασκετ κατι που ειχαμε να κανουμε 4 παιχνιδια απο τα ματσ με λαμποραλ και μπαρτσελονα .

1 ημιχρονο χτες πονεσαν τα ματια μας να βλεπουμε να προσπαθει να παιξει αμυνα πανω στον ραιζ ο ματζαρης ο αθηναιου ο χακετ. ε δεν μπορουσαν τα παιδια . με το που μπηκε στο ματσ ο οντομ αλλαξε το παιχνιδι (+23 στα +/- τα ξερετε αυτα κλπ κλπ) .

επισης δεν γινεται να λεμε ποοο τι εβαλε παλι κλπ κλπ ολες οι κορυφαιες ομαδες στην ευρωπη εχουν υπεροπλα στην περιφερεια τους . εμεις τοσα χρονια ειχαμε τον μπιλλ που τα μπουμπουναγε απο παντου και μασ φαινοταν κατι φυσιολογικο τωρα π ειναι ντεφορμε ο αρχηγος ειναι ''τυχεροι '' οι αλλοι ? οποτε ποιος ειναι ο κοινος παραγοντας για τις κορυφαιες ομαδες στην ευρωπη ? ( αθλητικοι ψηλοι , σουπερ σκορερ στη περιφερεια. ) πολυ συνοπτικα αυτα . και το λεω αυτο για την μη χρησιμοποιηση τοσο πολυ του λοτζεσκι ....

ο οντομ προσθετει πολλα στοιχεια στην ομαδα , στα iso , στο τρανζισιον , στην αμυνα πολυ συγχρονο παιχτακι για ευρωπη , τρεχει την ομαδα υπεροχα στον αιφνιδιασμο το λεγα απ τα πρωτα τ ματς. θα ναι λαθος να φυγει.

το προβλημα του ολυμπιακου ειναι το μη σταθερο πλανο στην επιθεση , τον μπιλ τον εχουν καταλαβει ολοι αλλα την εκανε την ζημια του χτες.

υγ1 .... τα λεγαμε μερικοι για dj hackett τοτε στην αρχη

υγ2 ... ειχχα γραψει καποτε αυτη η ομαδα οταν δεσει θα τρωει καλαθι οποτε γουσταρει ,,, αυτο δυστυχως θα συνεβαινε αν δεν ειχε τραυματιστει ο patrick
kotzito
Η χτεσινή νίκη και τα υπόλοιπα αποτελέσματα εξέθεσαν και όσους μίλαγαν από την 5η κιόλας αγωνιστική ότι έχουμε αποκλειστεί ήδη! Ξεχνάνε ότι βρισκόμαστε σε έναν όμιλο που δεν χάνει μόνο ο Ολυμπιακός και ότι όταν χρειαστεί θα κάνουμε νίκες. Πλέον αν και είναι νωρίς ακόμα, θεωρητικά οι 7 νίκες αν κρατήσουμε ισοβαθμίες μπορεί να είναι αρκετές, ενώ με 8 δύσκολα πιστεύω ότι μένουμε έξω.

Βέβαια το τουρλουμπούκι στην επίθεση συνεχίζεται σε μεγάλα διαστήματα, αλλά μέσα από την άμυνα μπορείς να πάρεις και ρυθμό στην επίθεση, ή τουλάχιστον να παίξεις με καθαρότερο μυαλό. Απόδειξη κιόλας ότι από το 25' χτυπήσαμε εκεί που μπορούμε, δηλαδή στον αιφνιδιασμό κάποιες φορές, στα ποσταρίσματα με τον Χάκετ, στην αργή ρακέτα των Ρώσων. Ο Σπανούλης μπορεί να μην ήταν σούπερ χτες, ειδικά στην άμυνα οπού τον περνάγαν σαν σταματημένο, αλλά επιθετικά δεν ήταν τόσο κακός όσο άλλες φορές. Πέρα από 2-3 τραβηγμένα σουτ έψαχνε την πάσα, έβγαλε έτοιμα καλάθια και άλλα 3-4 ελεύθερα σουτ που χάσαμε. Απλά αναγκαστικά σε μια πεντάδα με Μάντζαρη-Σπανούλη οπού κανένας δεν είναι καθαρός δημιουργός, θα πρέπει να βρεθούν κανένα δυό συστήματα μέσω σκριν των υπολοίπων ώστε να δημιουργούνται καταστάσεις. Ίσως φαίνεται κακός ο Σπανούλης όταν αγωνίζεται δεδομένου ότι και ο Σφαιρόπουλος και οι υπόλοιποι 4 που βρίσκονται μέσα τα περιμένουν όλα από αυτόν, με αποτέλεσμα στις 10 κατοχές ας πούμε λογικό να είναι να έχει 2-3 λάθος επιλογές. Αν βρει κάποιον τρόπο ώστε να συμμετέχουν και οι υπόλοιποι πιο ενεργά, ακόμα κι αν χάσουν 1-2 σουτ, θα βοηθήσει τόσο τον Σπανούλη όσο και τους ίδιους. Αυτή την στιγμή πάντως και έτσι όπως θα είναι τα πράγματα με το rotation, Σπανούλης και Μάντζαρης θα προσφέρουν περισσότερα αν αγωνίζονται το πολύ 20-25 λεπτά συνήθως. Ειδικά ο Μάντζαρης που τελευταία ούτε τα σουτ του μπαίνουν και με την άνοδο του Χάκετ έχει μειωθεί λίγο ο χρόνος του.

Ο Όντομ άδικα ακούει τόσο κριτική, αφού δεν είναι ο παίκτης που πρέπει να έχουμε απαιτήσεις να βάζει 10-15 πόντους σε κάθε ματς. Είναι όμως ο καλύτερος περιφερειακός αμυντικός πάνω στην μπάλα, γρήγορος και καλός στο 1vs1. Λίγο τα τελειώματα και τις επιλογές του αν βελτιώσει θα γίνει ακόμα πιο σημαντικός.

Ενδιαφέρον είναι πάντως ότι με τους Όντομ-Χάκετ-Στρόμπερι (και μετά Σπανούλης αντί Χάκετ), η τριάδα των γκαρντ τους μετά το 25' δεν πρέπει να έβαλε παραπάνω από 4-5 καλάθια αθροιστικά, με εξαίρεση το τελευταίο ενάμιση λεπτό.



// Μου φάνηκε ή χτες όταν έγινε αλλαγή ο Αθηναίου ήταν εκνευρισμένος όταν του μίλαγε ο Σφαιρόπουλος;
Ilias7
QUOTE(kotzito @ Feb 6 2016, 20:04 ) *
// Μου φάνηκε ή χτες όταν έγινε αλλαγή ο Αθηναίου ήταν εκνευρισμένος όταν του μίλαγε ο Σφαιρόπουλος;


Δε το προσεξα αυτο που λες..Θυμαμαι ομως οταν βγηκε οτι ο Σφαιροπουλος τπυ εδωσε το χερι και στη συνεχεια του μιλουσε..Καπου εκει ξαναγυρησα το βλεμμα μου στο παιχνιδι.. (Ημουν στο ΣΕΦ)

Εκεινο το διαστημα χασαμε αρκετα αμυντικα ριμπαουντ και συγκεκριμενα ο Αθηναιου αν θυμαμαι καλα εχασε 2 απο τον Honeycutt που ηταν ο παικτης του..Μαλιστα το ενα κατεληξε και σε καλαθι απο τον ιδιο..

Γι αυτο το λογο και βγηκε φανταζομαι..

Βεβαια και ο Μιλουτινοφ εκεινο το διαστημα το ιδιο πραγμα εκανε αλλα καπως επρεπε να ξεκουραστει και ο Χαντερ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.