Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LeBron James vs Kevin Durant
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2
hlias_lebron
εμενα παντως ο αγαπημενος μου ειναι ο λεμπρον!Πιστευω οτι αυτη τη στιγμη και βαση ηλικιας ειναι ο καλυτερος παιχτης στο nba!για να δω και εσας.. wink.gif
NBAer
QUOTE(hlias_lebron @ Apr 7 2012, 16:10 ) *
εμενα παντως ο αγαπημενος μου ειναι ο λεμπρον!Πιστευω οτι αυτη τη στιγμη και βαση ηλικιας ειναι ο καλυτερος παιχτης στο nba!για να δω και εσας.. wink.gif

ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ πιο πολυδιαστατος ο Λεμπρον εναντι του Ντουραντ, ενω ο Ντουραντ ειναι καλυτερος σκορερ αλλά οχι και τοσο πολυ. Οποτε καθαρα ο Τζειμς ειναι καλυτερος παικτης.




Απο την αλλη η υπογραφη σου ειναι τραγικη. Καταστρεφει τα τοπικ. biggrin.gif Μιλαω για τα animated gifs αλλά και το μεγεθος του κειμενου. Πρεπει να απαγορευσουν τις animated εικονες απο τις υπογραφες και να θεσουν οριο κειμενων. Δεν μπορεις να διαβασεις ενα τοπικ με τετοιες υπογραφες.... shot.gif

Επισης στα "κατορθωματα" του Τζειμς εχεις και τα:
Bronze medal with Team USA, 2004 Summer Olympic Games
Bronze medal with Team USA, 2006 FIBA World Championship
blink.gif blink.gif shot.gif
Αυτα ειναι μαυρες σελιδες στην ιστορια του μπασκετ των ΗΠΑ και του Τζειμς. ΠΡΕΠΕΙ να τα αφαιρεσεις διοτι υποβιβαζουν τον Λεμπρον καμια 30 επιπεδα θυμιζοντας μας τι εγινε.
hlias_lebron
QUOTE (NBAer @ Apr 7 2012, 16:35 ) *
ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ πιο πολυδιαστατος ο Λεμπρον εναντι του Ντουραντ, ενω ο Ντουραντ ειναι καλυτερος σκορερ αλλά οχι και τοσο πολυ. Οποτε καθαρα ο Τζειμς ειναι καλυτερος παικτης.




Απο την αλλη η υπογραφη σου ειναι τραγικη. Καταστρεφει τα τοπικ. biggrin.gif Μιλαω για τα animated gifs αλλά και το μεγεθος του κειμενου. Πρεπει να απαγορευσουν τις animated εικονες απο τις υπογραφες και να θεσουν οριο κειμενων. Δεν μπορεις να διαβασεις ενα τοπικ με τετοιες υπογραφες.... shot.gif

Επισης στα "κατορθωματα" του Τζειμς εχεις και τα:
Bronze medal with Team USA, 2004 Summer Olympic Games
Bronze medal with Team USA, 2006 FIBA World Championship
blink.gif blink.gif shot.gif
Αυτα ειναι μαυρες σελιδες στην ιστορια του μπασκετ των ΗΠΑ και του Τζειμς. ΠΡΕΠΕΙ να τα αφαιρεσεις διοτι υποβιβαζουν τον Λεμπρον καμια 30 επιπεδα θυμιζοντας μας τι εγινε.


εγω δεν εβαλα τα κατορθωματα αυτα για να δειξω μεσα απο αυτα οτι ειναι μεγαλος παιχτης!απλα αναφερω αυτα που εχει στη κατοχη του.Δεν ειναι σωστο και αντικειμενικο να βαζεις μονο τα καλα του αλλα και αυτα στα οποια δεν εχει παει και τοσο καλα.εγω απλα εβαλα αυτα που εχει στη κατοχη του.οσο αναφορα τα animated gifs δεν νομιζω να ειμαι ο μοναδικος που εχει βαλει.εχω δει και αλλα μελη με τετοιου ειδους υπογραφες δεν ειμαι ο μονος αποτι εχω προσεξει!
captain charisma
στα κατορθωματα του βαλε επιπλεον οτι στα δυσκολα και κυριως στα τεταρτα δωδεκαλεπτα εξαφανιζεται.. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

περα απο τη πλακα και οι 2 ειναι παικταραδες..αλλα εντελως διαφορετικοι παικτες. ο τζειμς κανει πιο πολλες δουλειες στο γηπεδο απο τον ντουραντουλα..ο κεβιν ειναι πιο πολυ σκορερ και μου εμπνεει περισσοτερη σιγουρια απ οτι ο τζειμς και αρχισε φετος να βελτιωνει το μ.ο στις ασιστ του...

ντουραντ απο μενα

hlias_lebron
QUOTE (captain charisma @ Apr 8 2012, 12:14 ) *
στα κατορθωματα του βαλε επιπλεον οτι στα δυσκολα και κυριως στα τεταρτα δωδεκαλεπτα εξαφανιζεται.. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

περα απο τη πλακα και οι 2 ειναι παικταραδες..αλλα εντελως διαφορετικοι παικτες. ο τζειμς κανει πιο πολλες δουλειες στο γηπεδο απο τον ντουραντουλα..ο κεβιν ειναι πιο πολυ σκορερ και μου εμπνεει περισσοτερη σιγουρια απ οτι ο τζειμς και αρχισε φετος να βελτιωνει το μ.ο στις ασιστ του...

ντουραντ απο μενα


συμφωνω μαζι σου οτι περυσι με τους νταλας δε επαιξε καθολου και ο ουειντ επαιξε φοβερα και το παραδεχτηκε και ο ιδιος φυσικα οτι ητανε αγνωριστος!!ξεχνατε κατι ομως.οποιος ειδε τα playoffs θα ειδε οτι αν δεν ητανε ο λεμπρον τελικους δε θα φτανανε οι μαιαμι..καθαρισε μπουλς και σελτικς με τρομερες εμφανισεις..επισης δε νομιζω οτι φταιει και τοσο πολυ παλιοτερα ας πουμε με τους καβς που πηγε τελικο με σπερς..δε νομιζω οτι αυτη τι στιγμη υπαρχει παιχτης που θα μπορουσε με αυτους τους συμπαιχτες να νικησει μια ομαδα οπως οι σπερς που ητανε χρονια μαζι δεμενοι και σε καθε θεση εχουνε παιχτη που μπορει να κανει τη διαφορα..μπορει οι καβς να πηγαινανε καλα τα προηγουμενα χρονια στη regular season αλλα για δαχτυλιδι δε γινοτανε να περιμενουνε απο ενα παιχτη να τα κανει ολα εκει που στα Playoffs σοβαρευονται ολες οι ομαδες..για εμενα η μονη χρονια που φταιει ειναι η περσινη στους τελικους μονο..
Murdoc
Ενδιαφερουσα ψηφοφορια αν και ισως θα επρεπε να γινει πιο συγκεκριμενη πχ ποιος ειναι καλυτερος σκορερ ή ποιος ο καλυτερος παικτης γενικα σε ολους τους τομεις απο τους δυο!!
Ψηφισα Ντουραντ μπορει να μην ειναι και οργανωτης οπως ο Λεμπρον ή τοσο σταθερος αμυντικος αλλα ειναι λιγο καλυτερος σκορερ και πιο καλος στα κρισιμα παιχνιδια τα τελευταια κρισιμα λεπτα!!Θεωρω πολυ σημαντικο μια ομαδα να εχει εναν παικτη που να μην φοβαται να παρει το τελευταιο σουτ και να παρει τις ευθυνες πανω του γενικοτερα!!!Οχι οτι ο Τζειμς δεν το εχει κανει, απλα το κακο παρελθον του στα τελευταια σουτ τον εχει κανει να αγχωνεται υπερβολικα σε αυτες τις καταστασεις απο οτι εχω καταλαβει, ισως δεν εχει κρυο αιμα ή τον νοιαζει υπερβολικα το ποσοστο ευστοχιας στην στατιστικη του δεν μπορω να εξηγησω αλλιως το να παιρνει τοσες λιγες προσπαθειες στους τελικους ενας παικτης που εχει απο 15-25 σουτ ανα παιχνιδι!!!!!
Ηλια αυτο το gold medal στους ολυμπιακους θα φανω λιγο κακος αλλα αν δεν υπηρχε ο kobe να κανει τις γνωστες clutch εμφανισεις δε θα το ειχε ο Λεμπρον στην συλλογη του!!!(την ειπα την κακια μου παλι smiley.gif )
Γενικοτερα ο Λεμπρον ειναι ο πιο πολυδιαστατος παικτης αυτη τη στιγμη αλλα δεν μπορει να το εκμεταλλευτει αυτο πολλες φορες!!!Αν ειχε το σωμα αυτο ο Κομπε ή καποιος αλλος παικτης με διαφορετικη νοοτροπια θα ειχε κανει τρελα πραγματα!!!!!
hlias_lebron
QUOTE (Murdoc @ Apr 8 2012, 15:38 ) *
Ενδιαφερουσα ψηφοφορια αν και ισως θα επρεπε να γινει πιο συγκεκριμενη πχ ποιος ειναι καλυτερος σκορερ ή ποιος ο καλυτερος παικτης γενικα σε ολους τους τομεις απο τους δυο!!
Ψηφισα Ντουραντ μπορει να μην ειναι και οργανωτης οπως ο Λεμπρον ή τοσο σταθερος αμυντικος αλλα ειναι λιγο καλυτερος σκορερ και πιο καλος στα κρισιμα παιχνιδια τα τελευταια κρισιμα λεπτα!!Θεωρω πολυ σημαντικο μια ομαδα να εχει εναν παικτη που να μην φοβαται να παρει το τελευταιο σουτ και να παρει τις ευθυνες πανω του γενικοτερα!!!Οχι οτι ο Τζειμς δεν το εχει κανει, απλα το κακο παρελθον του στα τελευταια σουτ τον εχει κανει να αγχωνεται υπερβολικα σε αυτες τις καταστασεις απο οτι εχω καταλαβει, ισως δεν εχει κρυο αιμα ή τον νοιαζει υπερβολικα το ποσοστο ευστοχιας στην στατιστικη του δεν μπορω να εξηγησω αλλιως το να παιρνει τοσες λιγες προσπαθειες στους τελικους ενας παικτης που εχει απο 15-25 σουτ ανα παιχνιδι!!!!!
Ηλια αυτο το gold medal στους ολυμπιακους θα φανω λιγο κακος αλλα αν δεν υπηρχε ο kobe να κανει τις γνωστες clutch εμφανισεις δε θα το ειχε ο Λεμπρον στην συλλογη του!!!(την ειπα την κακια μου παλι smiley.gif )
Γενικοτερα ο Λεμπρον ειναι ο πιο πολυδιαστατος παικτης αυτη τη στιγμη αλλα δεν μπορει να το εκμεταλλευτει αυτο πολλες φορες!!!Αν ειχε το σωμα αυτο ο Κομπε ή καποιος αλλος παικτης με διαφορετικη νοοτροπια θα ειχε κανει τρελα πραγματα!!!!!


ενταξει εννουσα στη ψηφοφορια σε γενικες γραμμες..δε θα συμφωνησω οτι ο ντουραντ ειναι καλυτερος σκορερ στα τελευταια λεπτα.ο νουραντ ποτε δεν εχει βρεθει σε τελικο για να δουμε αν θα μπορεσει να ανταπεξελθει ψυχολογικα και αγωνιστικα.ο λεμπρον στα πλει οφ παιρνει τα τελευταια σουτ οπως περυσι που τελειωσε τους σελτικς ομως στους τελικους εχει προβλημα οπως ειπες κιεσυ και αυτο ειναι αποδεκτο..στα περισσοτερα ματσ της regular season στους μαιαμι ο λεμπρον παιρνει τα τελευταια συνηθως σουτ οπως κανει και ο ντουραντ.ομως στους τελικους ισως ανχωνετε και δε το κανει.αρα λοιπον πρεπει να περιμενουμε και το ντουραντ οταν παει τελικο να δουμε αν θα εχει κρυο αιμαι και τι θα καταφερει..ο rose περυσι στα πλει οφ με το μαιαμι του δωσανε τις τελευταιες επιθεσεις στο τελευταιο κρισημο ματσ και εκανε ενα airball ενα αστοχο σουτ και εφαγε και ταπα απο λεμπρον στο τελευταιο σουτ.θελω να πω δλδ οτι δεν ειναι ο μονος που ανχωνετε βεβαια θα μου πεις αλλη ηλικεια ο λεμπρον ειναι ποιο ωριμος οκ ναιγιαυτο ομως και αυτη τι στιγμη πιστευω οτι ειναι μπροστα απο τον ντουραντ γιατι ο ντουραντ ακομα δεν εχει βρεθει στη δυσκολη θεση των τελικων για να κριθει..και πιστευω οτι σε γενικες γραμμες εχει αρκετα περισσοτερα στοιχεια ο λεμπρον αυτη τι στιγμη!!θα δουμε wink.gif
Murdoc
Σωστα τα λες!!!Το θεμα ειναι οτι ο Ροουζ δεν διστασε να παρει τις προσπαθειες και αν θυμασαι εκανε παιχνιδι ακομα και με 7 στα 25 σουτ το ιδιο και ο Ντουραντ με τους Μαβς εκανε καποια αθλια παιχνιδια αλλα δεν διστασε να παρει προσπαθειες!!Το θεμα με τον Λεμπρον ειναι οτι δισταζει εντελως και απλα μοιραζει την μπαλα στον Γουειντ ή στους αλλους!!!
Αν δεις σειρα τελικων Λεικερς-Σελτικς του 2008 και του 2010 θα δεις τι χαλια ποσοστα ειχαν σε καποια παιχνιδια ο Κομπε.ο Πιρς και ο Αλλεν ωστοσο σημασια ειχε οτι προσπαθησαν και νικησαν σε καποια παιχνιδια και αυτο μετραει οχι το FG%!!!!
Σε ολα τα αλλα σιγουρα υπερεχει ο Λεμπρον..αλλα οι μεγαλοι σταρ κρινονται κυριως στα δυσκολα...
hlias_lebron
QUOTE (Murdoc @ Apr 8 2012, 16:12 ) *
Σωστα τα λες!!!Το θεμα ειναι οτι ο Ροουζ δεν διστασε να παρει τις προσπαθειες και αν θυμασαι εκανε παιχνιδι ακομα και με 7 στα 25 σουτ το ιδιο και ο Ντουραντ με τους Μαβς εκανε καποια αθλια παιχνιδια αλλα δεν διστασε να παρει προσπαθειες!!Το θεμα με τον Λεμπρον ειναι οτι δισταζει εντελως και απλα μοιραζει την μπαλα στον Γουειντ ή στους αλλους!!!
Αν δεις σειρα τελικων Λεικερς-Σελτικς του 2008 και του 2010 θα δεις τι χαλια ποσοστα ειχαν σε καποια παιχνιδια ο Κομπε.ο Πιρς και ο Αλλεν ωστοσο σημασια ειχε οτι προσπαθησαν και νικησαν σε καποια παιχνιδια και αυτο μετραει οχι το FG%!!!!
Σε ολα τα αλλα σιγουρα υπερεχει ο Λεμπρον..αλλα οι μεγαλοι σταρ κρινονται κυριως στα δυσκολα...


εχεις δικιο σε αυτο ειδικα ο κομπε ασ πουμε με τους σελτικς τα εχανε ολα αλλα προσπαθουσε ενω ο λεμπρον οχι.σωστο αυτο για το κομπε ισχυει ομως οι αλλοι 2 που αναφεραμε (rose,durant) πηρανε προσπαθειες σε αγωνες απλα πλει οφ οχι τελικους αυτο προσπαθω να πω δεν εχουνε παιξει ακομα τελικους για να δουμε τι θα κανουν.ο λεμπρον παιρνει επιθεσεις στα πλει οφ οπως ο ντουραντ και ο ροζε.. στους τελικους ομως περυσι μοιραζε τη μπαλα απο δω και απο εκει!
koutsou10
QUOTE(hlias_lebron @ Apr 8 2012, 16:25 ) *
εχεις δικιο σε αυτο ειδικα ο κομπε ασ πουμε με τους σελτικς τα εχανε ολα αλλα προσπαθουσε ενω ο λεμπρον οχι.σωστο αυτο για το κομπε ισχυει ομως οι αλλοι 2 που αναφεραμε (rose,durant) πηρανε προσπαθειες σε αγωνες απλα πλει οφ οχι τελικους αυτο προσπαθω να πω δεν εχουνε παιξει ακομα τελικους για να δουμε τι θα κανουν.ο λεμπρον παιρνει επιθεσεις στα πλει οφ οπως ο ντουραντ και ο ροζε.. στους τελικους ομως περυσι μοιραζε τη μπαλα απο δω και απο εκει!


φιλε ηλια ποια η διαφορα παιχνιδιου πλεη οφ με τελικο πλεη οφ?καμια απολυτως ειδικα αν προκειται για παιχνιδια καθοριστικα για το ποιος θα περασει στην επομενη φαση!!!

το θεμα ειναι οτι ο λεμπρον φοβαται γενικα στα παιχνιδια πλεη οφ...
το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα(για μενα τουλαχιστον πολυ χειροτερο κ απο τους περσινουςτελικους του λεμπρον)ειναι στον 2 γυρο του 2010 που οι καβς επαιζαν με την βοστονη το 5ο παιχνιδι κ ενω η σειρα ηταν 2-2 κ μαλιστα εντος εδρας...
ο λεμπρον στο 1 ημιχρονο δεν εβαλε ουτε ενα καλαθι κ σκοραρε μονο με βολες(8στις10)κ ενω ολοι οι υπολοιποι ηταν σε σχετικα καλη μερα μεχρι εκεινο το σημειο κ η διαφορα στο ημιχρονο ηταν μικρη(6ποντοι),εκεινος αντι να παρει προσπαθειες στο 2 ημιχρονο για να ανεβασει την ομαδα αγωνιστικα κ ψυχολογικα εδινε πασες κ φοβοταν απιστευτα πολυ με αποτελεσμα να χασουν με 30+ κ φυσικα να μην περασουν απο την βοστονη στον επομενο αγωνα κ να αποκλειστουν...

αυτο ειναι το μεγαλυτερο μειον του,οτι εκει που τον χρειαζεται παρα πολυ η ομαδα του δεν ανταποκρινεται,αν δεν εχει ψυχολογια κ δεν εχει βαλει καποια σουτ...
για να θεωρησε ομως μεσα στους καλυτερους πρεπει πας κοντρα σε αυτο κ οχι να κανεις πισω!!!αυτο το εχει κανει πολλες φορες ο λεμπρον κ οτι κ να γινει αυτο δεν ξεχνιεται ευκολα,εκτος αν το βελτιωσει τοσο πολυ που δεν το θυμομαστε καθολου,πραγμα παρα πολυ δυσκολο(αποψη δικη μου)...

οι ντουραντ κ ροουζ παροτι δεν εχουν παιξει σε τελικους αλλα εχουν παιξει σε πλεη οφ αρκετα παιχνιδια κ ειναι κ μικροτεροι σε ηλικια αρα κ σχετικα πιο απειροι δεν το εχουν κανει ποτε απο οσο θυμαμαι κ ειδικα οσο χαρακτηριστικοτατα το εχει κανει ο λεμπρον...

οποτε αν ημουν προπονητης κ ηθελα να παρω εναν παιχτη για να βγω 1ος κ οχι καποιον παιχτη ο οποιος μπορει κ να ηταν πολυ καλυτερος σε αποδοσεις απο τον αλλον αλλα στα δυσκολα να μην με βοηθησει οσο θα ηθελα,σιγουρα θα επαιρνα τον ντουραντ!!!

μεχρι αποδειξεως του εναντιου βεβαια,ψηφιζω ντουραντ...
morfi
Ο ΛεΜπρόν έχει φυσικά κάποιες παραστάσεις στα πλέι οφ που όλοι μόνιμα αγνοήτε...
Dwyane ''the flash'' Wade
το να συζηταμε αν ο λεμπρον ειναι καλυτερος μπασκετμπολιστας απο τον ντουραντ το θεωρω αστειο τουλαχιστον!!! smiley.gif
δεν χρειαζεται να αναφερω καν οτι ψηφησα τον βασιλια...
Razorblade Fish
Ο Durant ειναι ελαφρως καλυτερος σκορερ.Σε ολα τα αλλα ο James ειναι σαφως καλυτερος οσο αντιπαθης και να ειναι.Lebron any given day.
hlias_lebron
QUOTE (koutsou10 @ Apr 9 2012, 13:16 ) *
φιλε ηλια ποια η διαφορα παιχνιδιου πλεη οφ με τελικο πλεη οφ?καμια απολυτως ειδικα αν προκειται για παιχνιδια καθοριστικα για το ποιος θα περασει στην επομενη φαση!!!

το θεμα ειναι οτι ο λεμπρον φοβαται γενικα στα παιχνιδια πλεη οφ...
το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα(για μενα τουλαχιστον πολυ χειροτερο κ απο τους περσινουςτελικους του λεμπρον)ειναι στον 2 γυρο του 2010 που οι καβς επαιζαν με την βοστονη το 5ο παιχνιδι κ ενω η σειρα ηταν 2-2 κ μαλιστα εντος εδρας...
ο λεμπρον στο 1 ημιχρονο δεν εβαλε ουτε ενα καλαθι κ σκοραρε μονο με βολες(8στις10)κ ενω ολοι οι υπολοιποι ηταν σε σχετικα καλη μερα μεχρι εκεινο το σημειο κ η διαφορα στο ημιχρονο ηταν μικρη(6ποντοι),εκεινος αντι να παρει προσπαθειες στο 2 ημιχρονο για να ανεβασει την ομαδα αγωνιστικα κ ψυχολογικα εδινε πασες κ φοβοταν απιστευτα πολυ με αποτελεσμα να χασουν με 30+ κ φυσικα να μην περασουν απο την βοστονη στον επομενο αγωνα κ να αποκλειστουν...

αυτο ειναι το μεγαλυτερο μειον του,οτι εκει που τον χρειαζεται παρα πολυ η ομαδα του δεν ανταποκρινεται,αν δεν εχει ψυχολογια κ δεν εχει βαλει καποια σουτ...
για να θεωρησε ομως μεσα στους καλυτερους πρεπει πας κοντρα σε αυτο κ οχι να κανεις πισω!!!αυτο το εχει κανει πολλες φορες ο λεμπρον κ οτι κ να γινει αυτο δεν ξεχνιεται ευκολα,εκτος αν το βελτιωσει τοσο πολυ που δεν το θυμομαστε καθολου,πραγμα παρα πολυ δυσκολο(αποψη δικη μου)...

οι ντουραντ κ ροουζ παροτι δεν εχουν παιξει σε τελικους αλλα εχουν παιξει σε πλεη οφ αρκετα παιχνιδια κ ειναι κ μικροτεροι σε ηλικια αρα κ σχετικα πιο απειροι δεν το εχουν κανει ποτε απο οσο θυμαμαι κ ειδικα οσο χαρακτηριστικοτατα το εχει κανει ο λεμπρον...

οποτε αν ημουν προπονητης κ ηθελα να παρω εναν παιχτη για να βγω 1ος κ οχι καποιον παιχτη ο οποιος μπορει κ να ηταν πολυ καλυτερος σε αποδοσεις απο τον αλλον αλλα στα δυσκολα να μην με βοηθησει οσο θα ηθελα,σιγουρα θα επαιρνα τον ντουραντ!!!

μεχρι αποδειξεως του εναντιου βεβαια,ψηφιζω ντουραντ...


φιλε μου μου ανεφερες ενα ματσ.ο λεμπρον τοσα χρονια στα πλει οφ μια χαρα πηγαινει απλα δεν ειχε παιχτες να τον βοηθησουν εδω πηγε τελικο με σπερς με το βαρεζαο..εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι μονο στους τελικους οπως περυσι δε παει καλα οχι σε ολα τα πλει οφ..μια χαρα παιζει μεχρι να παει τελικο.απλα τοτε που λες με σελτικς εκανε ενα κακο ματσ δεν εκανε ολη τη σειρα..οι σελτικς ειχανε 5 παιχταραδες και αυτος ητανε σχεδον μονος του και ειχε κρατησει το 2-2 και αυτο φανηκε οταν μια φορα ητανε σε κακο βραδυ οι υπολοιποι παιχτες δε κανανε τιποτα και ξεφτυλιστηκαν με +30..εκει φανηκε τι συμπαιχτες ειχε..ειδικα μια ομαδα σαν τους σελτικς που σε καθε θεση εχει και καλο παιχτη δεν ειναι ευκολο νατους περασεις ετσι!!το ντουραντ δεν τον εχουμε δει ακομα στα δυσκολα με τη μπαλα να καιει.κατσε να παει τελικο και θα δουμε!
koutsou10
QUOTE(hlias_lebron @ Apr 9 2012, 16:01 ) *
φιλε μου μου ανεφερες ενα ματσ.ο λεμπρον τοσα χρονια στα πλει οφ μια χαρα πηγαινει απλα δεν ειχε παιχτες να τον βοηθησουν εδω πηγε τελικο με σπερς με το βαρεζαο..εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι μονο στους τελικους οπως περυσι δε παει καλα οχι σε ολα τα πλει οφ..μια χαρα παιζει μεχρι να παει τελικο.απλα τοτε που λες με σελτικς εκανε ενα κακο ματσ δεν εκανε ολη τη σειρα..οι σελτικς ειχανε 5 παιχταραδες και αυτος ητανε σχεδον μονος του και ειχε κρατησει το 2-2 και αυτο φανηκε οταν μια φορα ητανε σε κακο βραδυ οι υπολοιποι παιχτες δε κανανε τιποτα και ξεφτυλιστηκαν με +30..εκει φανηκε τι συμπαιχτες ειχε..ειδικα μια ομαδα σαν τους σελτικς που σε καθε θεση εχει και καλο παιχτη δεν ειναι ευκολο νατους περασεις ετσι!!το ντουραντ δεν τον εχουμε δει ακομα στα δυσκολα με τη μπαλα να καιει.κατσε να παει τελικο και θα δουμε!


σου αναφερω ενα ματς οπου δεν ξεκινησε καλα κ αντι να μπει στο 2 ημιχρονο κ να βγει μπροστα κ να βοηθησει την ομαδα του να κερδισει,δεν εκανε απολυτως τιποτα κ δεν βοηθησε ποτε.πραγμα το οποιο δεν μπορει να κανει καποιος που ειναι μεγαλος παιχτης!!!
οσον αφορα τους συμπαικτες του ηταν αρκετα καλοι με κοντα στο 50% στα σουτ κ ο λεμπρον ειχε 3-14,οποτε σε καμια περιπτωση δεν εφταιθγαν οι συμπαικτες του...εχασαν το παιχνιδι κυριως λογω της αποδοσης του λεμπρον στο συγκεκριμενο παιχνιδι κ της αμυνας τους!!!

μα τα δυσκολα θεωρουνται μονο οι τελικοι?δηλαδη τα προηγουμενα παιχνιδια πλεη οφ ειναι ευκολα?δεν ειναι ετσι σε καμια των περιπτωσεων...

φιλε μορφη το οτι ο λεμπρον εχει παραστασεις στα πλεη οφ εννοειται...

τωρα οσον αφορα ποιος ειναι καλυτερος μπασκετμπολιστας ο καθε ενας εχει την γνωμη του.για μενα ο λεμπρον ειναι τοπ επιπεδο αθλητη αλλα μπασκετμπολιστας για μενα ειναι καλυτερος ο ντουραντ...
hlias_lebron
QUOTE (koutsou10 @ Apr 9 2012, 17:48 ) *
σου αναφερω ενα ματς οπου δεν ξεκινησε καλα κ αντι να μπει στο 2 ημιχρονο κ να βγει μπροστα κ να βοηθησει την ομαδα του να κερδισει,δεν εκανε απολυτως τιποτα κ δεν βοηθησε ποτε.πραγμα το οποιο δεν μπορει να κανει καποιος που ειναι μεγαλος παιχτης!!!
οσον αφορα τους συμπαικτες του ηταν αρκετα καλοι με κοντα στο 50% στα σουτ κ ο λεμπρον ειχε 3-14,οποτε σε καμια περιπτωση δεν εφταιθγαν οι συμπαικτες του...εχασαν το παιχνιδι κυριως λογω της αποδοσης του λεμπρον στο συγκεκριμενο παιχνιδι κ της αμυνας τους!!!

μα τα δυσκολα θεωρουνται μονο οι τελικοι?δηλαδη τα προηγουμενα παιχνιδια πλεη οφ ειναι ευκολα?δεν ειναι ετσι σε καμια των περιπτωσεων...

φιλε μορφη το οτι ο λεμπρον εχει παραστασεις στα πλεη οφ εννοειται...

τωρα οσον αφορα ποιος ειναι καλυτερος μπασκετμπολιστας ο καθε ενας εχει την γνωμη του.για μενα ο λεμπρον ειναι τοπ επιπεδο αθλητη αλλα μπασκετμπολιστας για μενα ειναι καλυτερος ο ντουραντ...


μα ρε φιλε μου αναφερεις συνεχεια ενα ματσ..εγω βλεπω οτι στα πλει οφ με εξερεση εκεινη τη χρονια με τους σελτικς κανει πολυ καλα παιχνιδια ο λεμπρον..απλα στους 2 τελικους που εχει παει αγχωθηκε και δε πηρε τη τελευταια επιθεση..ολοι τον κατηγορουν για τα ματσ των τελικων εκει που κρινεται ο τιτλος οχι γενικα για τα πλει οφ..
tzagasdog
Εγώ ψήφισα durant και δεν ειμαι hater. Λοιπον αν τίθεται καθαρά ατομικά ποιος είναι καλύτερος σε όλα νομίζω πως είναι ο Λεμπρον. Καλύτερο drive, καλύτερα playmaking skills και πάσα καλός σκόρερ γενικά.

Το θέμα είναι το τι θες να παίρνεις από το 3άρι σου αν είσαι ομάδα. Σκορ. Με όσους περισσότερους τρόπους και πιστεύω οτι ο Ντουράντ έχει περισσότερους αν και μικρότερος. Και ο λόγος είναι οτι ο Λεμπρόν αναλώθηκε πολύ στο να γίνει ο καλύτερος σε όλα πριν τελειοποιήσει το σκοράρισμά του πρωτα. Θα μπορούσε να παίζει καταπληκτικά με πλάτη και να έχει καλύτερο σουτ πχ.

Και αυτός ήταν και ο λόγος που υποστηρίζω οτι έκανε λάθος που πήγε στο Miami που δεν ειχε pg της προκοπής. Ο Λεμπρόν έπρεπε να πάει σε μια ομάδα που να τον απαλλάξει απο τον ρόλο του οργανωτή. Όχι γιατι δεν μπορει να ειναι και οργανωτης αλλα κυριως γιατι αυτο του στερει ενεργεια απο αλλα πράγματα που θα επρεπε να κανει καλύτερα στο σκοραρισμα.

Και πιστεύω οτι ειναι και ο ιδιος λογος που χάνεται στα κρίσιμα καποιες φορες. Γιατι οταν αρχίζεις και θολωνεις απο την κρισιμοτητα της καταστασης και απο την οποια κουραση πρεπει να κάνεις κατι που να σου βγαινει φυσικά. Δλδ να έχεις δουλέψει περισσότερο στο σκοράρισμα.

Στην τελική ενα καλό ψηλο (να το απαλλάσσει απο το βάρος των ριμπαουντ) και ενα pg να έβρισκε αντι να παει στο Miami θα μιλαγαμε για άλλο παιχτη.
Air and King
QUOTE(koutsou10 @ Apr 9 2012, 17:48 ) *
σου αναφερω ενα ματς οπου δεν ξεκινησε καλα κ αντι να μπει στο 2 ημιχρονο κ να βγει μπροστα κ να βοηθησει την ομαδα του να κερδισει,δεν εκανε απολυτως τιποτα κ δεν βοηθησε ποτε.πραγμα το οποιο δεν μπορει να κανει καποιος που ειναι μεγαλος παιχτης!!!
οσον αφορα τους συμπαικτες του ηταν αρκετα καλοι με κοντα στο 50% στα σουτ κ ο λεμπρον ειχε 3-14,οποτε σε καμια περιπτωση δεν εφταιθγαν οι συμπαικτες του...εχασαν το παιχνιδι κυριως λογω της αποδοσης του λεμπρον στο συγκεκριμενο παιχνιδι κ της αμυνας τους!!!

μα τα δυσκολα θεωρουνται μονο οι τελικοι?δηλαδη τα προηγουμενα παιχνιδια πλεη οφ ειναι ευκολα?δεν ειναι ετσι σε καμια των περιπτωσεων...

φιλε μορφη το οτι ο λεμπρον εχει παραστασεις στα πλεη οφ εννοειται...

τωρα οσον αφορα ποιος ειναι καλυτερος μπασκετμπολιστας ο καθε ενας εχει την γνωμη του.για μενα ο λεμπρον ειναι τοπ επιπεδο αθλητη αλλα μπασκετμπολιστας για μενα ειναι καλυτερος ο ντουραντ...

Aν κατσω και σου γραψω ποσα απαραδεκτα παιχνιδια εχει κανει ο αγαπημενος σου παιχτης στα Πλειοφ θα γεμισω σελιδες...
Ο ΛεΜπρον ηταν μαυρο χαλι και αραχνο στους Τελικους του 2011..
Κατα τα αλλα εχει πολυ περισσοτερς καλες βραδυες στα Πλειοφ αναλογικα με τα ματς που εχει παιξει στην καριερα του παρα κακες σε σχεση με Κομπι,Ντουραντ και οποιονδηποτε αλλο εν ενεργει σταρ...


Οσο αφορα την συγκριση ΛεΜπρον Ντουραντ ειναι ντροπη να θεωρειται ο Ντουραντ στο ιδιο επιπεδο με τον ΛεΜπρον απλα και μονο γιατι ο δευτερος εχει αποχτησει πολλους haters..
Ο ΛεΜπρον ειναι καλυτερος σκορερ απο τον Ντουραντ με η χωρις αριθμους....
Εχει καλυτερο ντραιβ καλυτερο ποσοτο καριερας καλυτερος αμυντικος καλυτερος πασερ πανω κατω ιδια καλοι στα ριμπαουντ και ο ΛεΜπρον ειναι πολυ καλυτερος παιχτης στα Πλειοφ και εχει αντιμετωπισει ανωτερες αμυνες απο οτι ο Ντουραντ μεχρι τωρα....
Ο Ντουραντ ενα Αρτεστ αντιμετωπισε προπερσυ και πηγε ακλαφτος ...Δεν χειαζεται να αναφερω τι αμυνες εχει αντιμετωπισει στο παρελθον ο ΛεΜπρον στην Ανατολη σε σχεση με τον Ντουραντ...

Ο Ντουραντ δεν ειναι και δεν προκειται να γινει καλυτερος παιχτης απο τον ΛεΜπρον απλα δεν εχει το ταλεντο....
Ουτε καλυτερος απο τον Κομπι στο πικ του ουτε απο τον Ουειντ στα χρονια με Σακ....

Οσο αφορα κλατς καταστασεις ο ΛεΜπρον εχει αποδειξει και με Πιστονς και με Ορλαντο και με Σικαγο αν ειναι η οχι...
hlias_lebron
QUOTE (Air and King @ Apr 11 2012, 14:01 ) *
Aν κατσω και σου γραψω ποσα απαραδεκτα παιχνιδια εχει κανει ο αγαπημενος σου παιχτης στα Πλειοφ θα γεμισω σελιδες...
Ο ΛεΜπρον ηταν μαυρο χαλι και αραχνο στους Τελικους του 2011..
Κατα τα αλλα εχει πολυ περισσοτερς καλες βραδυες στα Πλειοφ αναλογικα με τα ματς που εχει παιξει στην καριερα του παρα κακες σε σχεση με Κομπι,Ντουραντ και οποιονδηποτε αλλο εν ενεργει σταρ...


Οσο αφορα την συγκριση ΛεΜπρον Ντουραντ ειναι ντροπη να θεωρειται ο Ντουραντ στο ιδιο επιπεδο με τον ΛεΜπρον απλα και μονο γιατι ο δευτερος εχει αποχτησει πολλους haters..
Ο ΛεΜπρον ειναι καλυτερος σκορερ απο τον Ντουραντ με η χωρις αριθμους....
Εχει καλυτερο ντραιβ καλυτερο ποσοτο καριερας καλυτερος αμυντικος καλυτερος πασερ πανω κατω ιδια καλοι στα ριμπαουντ και ο ΛεΜπρον ειναι πολυ καλυτερος παιχτης στα Πλειοφ και εχει αντιμετωπισει ανωτερες αμυνες απο οτι ο Ντουραντ μεχρι τωρα....
Ο Ντουραντ ενα Αρτεστ αντιμετωπισε προπερσυ και πηγε ακλαφτος ...Δεν χειαζεται να αναφερω τι αμυνες εχει αντιμετωπισει στο παρελθον ο ΛεΜπρον στην Ανατολη σε σχεση με τον Ντουραντ...

Ο Ντουραντ δεν ειναι και δεν προκειται να γινει καλυτερος παιχτης απο τον ΛεΜπρον απλα δεν εχει το ταλεντο....
Ουτε καλυτερος απο τον Κομπι στο πικ του ουτε απο τον Ουειντ στα χρονια με Σακ....

Οσο αφορα κλατς καταστασεις ο ΛεΜπρον εχει αποδειξει και με Πιστονς και με Ορλαντο και με Σικαγο αν ειναι η οχι...


επιτελους ενας που με καλυψε απολυτα!!αυτο λεω κιεγω οτι σε αγωνες πλει οφ εχει κανει πολλα ο λεμπρον.απλα περισυ ητανε ασχημοι οι αγωνες στους τελικους με τους νταλας.τωρα να βρισκουμε ενα ματσ οπως εκεινο με τους σελτικς δε λεει..εδω μιλαμε για γενικο φαινομενο..απλα για το ντουραντ εχει το ταλεντο αλλα ειναι κατωτερο του λεμπρον.ο λεμπρον στην ηλικεια του ντουραντ εκανε πολυ περισσοτερα..εξαλλου ο ντουραντ μεχρι στιγμης αρεσκεται μονο στο να βαζει ποντους και απο περυσι εως φετος ας πουμε οι ασσιστ του ειναι πολυ λιγες ενω ο λεμπρον στην ηλικεια του ειχε ολα τα στατιστικα ανεβασμενα..μπορει να μη παιζουν μπασκετ παντα τα στατιστικα απλα εκει φενεται ποιος ειναι ποιο ολοκληρωμενος παιχτης και τι κανει σε εναν αγωνα..
morfi
QUOTE(Air and King @ Apr 11 2012, 14:01 ) *
Aν κατσω και σου γραψω ποσα απαραδεκτα παιχνιδια εχει κανει ο αγαπημενος σου παιχτης στα Πλειοφ θα γεμισω σελιδες...
Ο ΛεΜπρον ηταν μαυρο χαλι και αραχνο στους Τελικους του 2011..
Κατα τα αλλα εχει πολυ περισσοτερς καλες βραδυες στα Πλειοφ αναλογικα με τα ματς που εχει παιξει στην καριερα του παρα κακες σε σχεση με Κομπι,Ντουραντ και οποιονδηποτε αλλο εν ενεργει σταρ...


Οσο αφορα την συγκριση ΛεΜπρον Ντουραντ ειναι ντροπη να θεωρειται ο Ντουραντ στο ιδιο επιπεδο με τον ΛεΜπρον απλα και μονο γιατι ο δευτερος εχει αποχτησει πολλους haters..
Ο ΛεΜπρον ειναι καλυτερος σκορερ απο τον Ντουραντ με η χωρις αριθμους....
Εχει καλυτερο ντραιβ καλυτερο ποσοτο καριερας καλυτερος αμυντικος καλυτερος πασερ πανω κατω ιδια καλοι στα ριμπαουντ και ο ΛεΜπρον ειναι πολυ καλυτερος παιχτης στα Πλειοφ και εχει αντιμετωπισει ανωτερες αμυνες απο οτι ο Ντουραντ μεχρι τωρα....
Ο Ντουραντ ενα Αρτεστ αντιμετωπισε προπερσυ και πηγε ακλαφτος ...Δεν χειαζεται να αναφερω τι αμυνες εχει αντιμετωπισει στο παρελθον ο ΛεΜπρον στην Ανατολη σε σχεση με τον Ντουραντ...

Ο Ντουραντ δεν ειναι και δεν προκειται να γινει καλυτερος παιχτης απο τον ΛεΜπρον απλα δεν εχει το ταλεντο....
Ουτε καλυτερος απο τον Κομπι στο πικ του ουτε απο τον Ουειντ στα χρονια με Σακ....

Οσο αφορα κλατς καταστασεις ο ΛεΜπρον εχει αποδειξει και με Πιστονς και με Ορλαντο και με Σικαγο αν ειναι η οχι...

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες απλά θέλω να κάνω μία επισήμανση:

QUOTE(Air and King @ Apr 11 2012, 14:01 ) *
Ο Ντουραντ ενα Αρτεστ αντιμετωπισε προπερσυ και πηγε ακλαφτος

Ο Αρτέστ είναι από τους καλύτερους αμυντικούς της ιστορίας και ένας από τους καλύτερους συνδυασμούς άμυνας-επίθεση επίσης. Οπότε δεν βρήκε και τόσο μικρό εμπόδιο ο Ντουράντ.



Air and King
QUOTE(morfi @ Apr 11 2012, 14:20 ) *
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες απλά θέλω να κάνω μία επισήμανση:


Ο Αρτέστ είναι από τους καλύτερους αμυντικούς της ιστορίας και ένας από τους καλύτερους συνδυασμούς άμυνας-επίθεση επίσης. Οπότε δεν βρήκε και τόσο μικρό εμπόδιο ο Ντουράντ.

Ναι αλλα εκανε μετρια εως χαλια παιχνιδια σε ολη την σειρα....Την μοναδικη φορα που τον αντιμετωπισε ενας Τοπ αμυντικος τα εκανε μανταρα....
morfi
QUOTE(Air and King @ Apr 11 2012, 14:23 ) *
Ναι αλλα εκανε μετρια εως χαλια παιχνιδια σε ολη την σειρα....Την μοναδικη φορα που τον αντιμετωπισε ενας Τοπ αμυντικος τα εκανε μανταρα....

Απλά δεν θεωρώ αυτό δυνατό επιχείρημα γιατί πολλοί παίκτες τα έχουν κάνει μαντάρα με τον Αρτέστ.
hlias_lebron
paul pierce σε πλει οφ και στα ποιο καλα του ομως δεν εχει αντιμετωπισει ο ντουραντ!!ο Pierce ειναι απο τοους καλυτερους αμυντικους!!
Air and King
QUOTE(morfi @ Apr 11 2012, 14:24 ) *
Απλά δεν θεωρώ αυτό δυνατό επιχείρημα γιατί πολλοί παίκτες τα έχουν κάνει μαντάρα με τον Αρτέστ.

Μπορει να το δεις σαν επιχειρημα οτι ηταν το μονο εμποδιο που βρηκε ο Ντουραντ απεναντι του σε σχεση με τον ΛεΜπρον και με τις πολυ πιο σκληρες αμυνες και ατομικα και ομαδικα που εχει αντιμετωπισει ειτε στον Κλιβελαντ ειτε στο Μαιαμι..
Αλλο να αντιμετωπιζεις το Ντιτροιτ την Βοστωνη και το Σικαγο του Θιμποντο στα Πλειοφ και αλλο το Μεμφις και το Νταλλας....
morfi
QUOTE(Air and King @ Apr 11 2012, 14:28 ) *
Μπορει να το δεις σαν επιχειρημα οτι ηταν το μονο εμποδιο που βρηκε ο Ντουραντ απεναντι του σε σχεση με τον ΛεΜπρον και με τις πολυ πιο σκληρες αμυνες και ατομικα και ομαδικα που εχει αντιμετωπισει ειτε στον Κλιβελαντ ειτε στο Μαιαμι..
Αλλο να αντιμετωπιζεις το Ντιτροιτ την Βοστωνη και το Σικαγο του Θιμποντο στα Πλειοφ και αλλο το Μεμφις και το Νταλλας....

Οκ, υπάρχει μία μικρή ασυννενοησία και μόλις βάζω την στόλη, την μπέρτα μου και θα τη λύσω αμέσως banana.gif. Όπως είπα και πριν δεν διαφωνώ σε αυτά που γράφεις, απλά μείωσες λίγο τον Αρτέστ, τουλάχιστον έτσι όπως το έγραφες, και έσπευσα... έσπευσα... ποοοο... κορυφαία λέξη... θα τη συμπεριλάβω στο βίβλιο μου... έσπευσα να αποκαταστήσω τη τάξη. Ποοοο... αποκαταστήσω....
captain charisma
συγνωμη ρε παιδια. αλλα οι μαριον κιντ και στιβενσον δεν εκαναν καλη δουλεια απεναντι στο ντουραντ στα περσινα πλειοφς?μπορει να μην ειναι επιπεδου ρον-ρον αλλα ειναι εξυπνοι αμυντικοι κ τα πηγαν εξαιρετικα απεναντι στο ντουραντ και αργοτερα στους τελικους επανω στο τζειμς...
duncan21
QUOTE (Air and King @ Apr 11 2012, 14:01 ) *
Ο ΛεΜπρον ειναι καλυτερος σκορερ απο τον Ντουραντ με η χωρις αριθμους....
Εχει καλυτερο ντραιβ καλυτερο ποσοτο καριερας καλυτερος αμυντικος καλυτερος πασερ πανω κατω ιδια καλοι στα ριμπαουντ και ο ΛεΜπρον ειναι πολυ καλυτερος παιχτης στα Πλειοφ και εχει αντιμετωπισει ανωτερες αμυνες απο οτι ο Ντουραντ μεχρι τωρα....
Ο Ντουραντ ενα Αρτεστ αντιμετωπισε προπερσυ και πηγε ακλαφτος ...Δεν χειαζεται να αναφερω τι αμυνες εχει αντιμετωπισει στο παρελθον ο ΛεΜπρον στην Ανατολη σε σχεση με τον Ντουραντ...

Με ή χωρίς αριθμούς ο Ντουράντ είναι καλύτερος σκόρερ του Λεμπρόν.Η σύγκριση αριθμών και ποσοστών θα γίνεται βάσει των 5 πρώτων σεζόν του Λεμπρόν στο nba κι όχι ως σύνολο καριέρας,ειδάλλως θα πρέπει να περιμένουμε μια 10-12ετία ακόμη όταν θα έχουν σταματήσει και οι 2 για να τους συγκρίνουμε.Τα νούμερα του Λεμπρόν μετά το τέλος της 5ης του σεζόν στο nba ήταν:

27,3 pts-46,7 fg%-32,4 3pt%-72,8 ft% παίζοντας περίπου 41'.

Τα αντίστοιχα του Ντουράντ είναι:

26,2 pts-46,8 fg%-36,2 3pt%-87,8 ft% παίζοντας περίπου 38'.

Καλύτερος παντού ο Ντουράντ(με χαοτική διαφορά σε τρίποντα και βολές) ενώ έχει 1.1 πόντο λιγότερο παίζοντας όμως 3 λεπτά λιγότερο.Δικαιολόγησες ότι ο Λεμπρόν είναι καλύτερος σκόρερ αναφέροντας μόνο το ντράιβ,αν είναι ποτέ δυνατόν.Ο Ντουράντ έχει πολύ πολύ καλύτερο σουτ,σε όλες τις εκδοχές του.Ακόμα κι αν αφήσουμε στην άκρη τα νούμερα,βλέποντας το παιχνίδι του Ντουράντ ο οποίος έχει βελτίωσει πάρα πολύ την τρίπλα(καλύτερη του Λεμπρόν imo),στο isolation πιστεύω ότι είναι καλύτερος σκόρερ.

Από 'κει και πέρα λες ότι ο Αρτέστ εξαφάνισε τον Ντουράντ με τον δεύτερο να διανύει τα πρώτα play-off της καριέρας του,όντας ψαρωμένος.Ο Λεμπρόν είναι καλύτερος παίκτης play-off(με 2 άθλιες αντικειμενικά σειρές τελικών) επειδή έχει παίξει 4 χρονιές play-off παραπάνω.Πολύ βιαστικοί είμαστε μου φαίνεται...

Βιαστικοί όμως είμαστε και στη σύγκριση των 2 παικτών.Ο Λεμπρόν είναι σαφώς καλύτερος παίκτης αυτή τη στιγμή και πολύ πιο ολοκληρωμένος.Ο Ντουράντ είναι ένας χαρισματικός σκόρερ και leader σε μια εκ των κορυφαίων ομάδων του nba.Tα φετινά play-off θα δείξουν αρχικά αν υφίσταται η σύγκριση.Μελλοντικά βλέπουμε...
Air and King
QUOTE(duncan21 @ Apr 11 2012, 15:38 ) *
Με ή χωρίς αριθμούς ο Ντουράντ είναι καλύτερος σκόρερ του Λεμπρόν.Η σύγκριση αριθμών και ποσοστών θα γίνεται βάσει των 5 πρώτων σεζόν του Λεμπρόν στο nba κι όχι ως σύνολο καριέρας,ειδάλλως θα πρέπει να περιμένουμε μια 10-12ετία ακόμη όταν θα έχουν σταματήσει και οι 2 για να τους συγκρίνουμε.Τα νούμερα του Λεμπρόν μετά το τέλος της 5ης του σεζόν στο nba ήταν:

27,3 pts-46,7 fg%-32,4 3pt%-72,8 ft% παίζοντας περίπου 41'.

Τα αντίστοιχα του Ντουράντ είναι:

26,2 pts-46,8 fg%-36,2 3pt%-87,8 ft% παίζοντας περίπου 38'.

Καλύτερος παντού ο Ντουράντ(με χαοτική διαφορά σε τρίποντα και βολές) ενώ έχει 1.1 πόντο λιγότερο παίζοντας όμως 3 λεπτά λιγότερο.Δικαιολόγησες ότι ο Λεμπρόν είναι καλύτερος σκόρερ αναφέροντας μόνο το ντράιβ,αν είναι ποτέ δυνατόν.Ο Ντουράντ έχει πολύ πολύ καλύτερο σουτ,σε όλες τι εκδοχές του.Ακόμα κι αν αφήσουμε στην άκρη τα νούμερα,βλέποντας το παιχνίδι του Ντουράντ ο οποίος έχει βελτίωσει πάρα πολύ την τρίπλα(καλύτερη του Λεμπρόν imo),στο isolation πιστεύω ότι είναι καλύτερος σκόρερ.

Από 'κει και πέρα λες ότι ο Αρτέστ εξαφάνισε τον Ντουράντ με τον δεύτερο να διανύει τα πρώτα play-off της καριέρας του,όντας ψαρωμένος.Ο Λεμπρόν είναι καλύτερος παίκτης play-off(με 2 άθλιες αντικειμενικά σειρές τελικών) επειδή έχει παίξει 4 χρονιές play-off παραπάνω.Πολύ βιαστικοί είμαστε μου φαίνεται...

Βιαστικοί όμως είμαστε και στη σύγκριση των 2 παικτών.Ο Λεμπρόν είναι σαφώς καλύτερος παίκτης αυτή τη στιγμή και πολύ πιο ολοκληρωμένος.Ο Ντουράντ είναι ένας χαρισματικός σκόρερ και leader σε μια εκ των κορυφαίων ομάδων του nba.Tα φετινά play-off θα δείξουν αρχικά αν υφίσταται η σύγκριση.Μελλοντικά βλέπουμε...

Το ντραιβ ειναι το ιδιο σημαντικο με το σουτ..
Εγω οταν ενας παιχτης σκοραρει δεν εξεταζω αν σκοραρει με ντραιβ η με σουτ...Ποιος ειναι καλυτερος σκορερ λεω οχι ποιος ειναι καλυτερος σουτερ..
Καλυτερος σουτερ ηταν και ο Ρετζι Μιλλερ απο τον Τζορνταν....Καλυτερος σκορερ ηταν??Την ξερεις την απαντηση...

Οταν μλαμε για σκορερ μιλαμε για σκορερ οχι για σουτερ...Το ντραιβ δεν ειναι 2 ποντοι?Το σουτ απο μεση αποσταση δεν ειναι 2 ποντοι?
Οσο αφορα την τριπλα πανω κατω στο ιδιο επιπεδο ειναι....Ο Πιρς εχει καλυτερη και απο τους δυο...
duncan21
QUOTE (Air and King @ Apr 11 2012, 15:43 ) *
Το ντραιβ ειναι το ιδιο σημαντικο με το σουτ..
Εγω οταν ενας παιχτης σκοραρει δεν εξεταζω αν σκοραρει με νραιβ η με σουτ...Ποιος ειναι καλυτερος σκορερ λεω οχι ποιος ειναι καλυτερος σουτερ..
Καλυτερος σουτερ ηταν και ο Ρετζι Μιλλερ απο τον Τζορνταν....Καλυτερος σκορερ ηταν??Την ξερεις την απαντηση...

Οταν μλαμε για σκορερ μιλαμε για σκορερ οχι για σουτερ...Το ντραιβ δεν ειναι 2 ποντοι?Το σουτ απο μεση αποσταση δεν ειναι 2 ποντοι?

Προφανώς και δεν είναι το ίδιο σημαντικό.Για να σκοράρεις το σουτ(απ' οποιαδήποτε απόσταση) είναι το σημαντικότερο όπλο.Θα σου πω κάτι απλό.Πόσα ντράϊβ γίνονται σ' ένα παιχνίδι και πόσα σουτ?Σουτάροντας πραγματικά ανοίγει η άμυνα,δεν αποτελεί κλισέ.Θα μπορούσα να συγκρίνω την συμπεριφορά 2 παικτών μέσα στο γήπεδο για να σου το αποδείξω,ενός με ντράιβ αλλά με ανύπαρκτο σουτ κι ενός με καλό σουτ αλλά χωρίς ντράιβ.Ωστόσο ούτε ο Τζέιμς ούτε ο Ντουράντ μπορούν εξισωθούν ως τέτοια παραδείγματα.Να σουτάρεις μπορείς από παντού,να κάνεις ντράιβ απ' το τρίποντο δεν μπορείς.Δεν συγκρίνεται η σημαντικότητα αυτών των 2 για μένα.

Με τη σύγκριση Τζόρνταν-Μίλερ πήγες στο άλλο άκρο.Όταν μιλάμε για σκόρερ βάζουμε μέσα όλες τους τρόπους μπορεί να σκοράρει κάποιος σουτ,ντράιβ,ποστ,τα πάντα.Το ντράιβ του Ντουράντ(εκρηκτικός,αθλητικός και με καλή τρίπλα εσχάτως=πολύ καλό ντράιβ,φαίνεται κι απ' τη ποσότητα των βολών που εκτελεί στα παιχνίδια wink.gif ) δεν είναι αμελητέο για να μη συγκρίνεται με του Λεμπρόν ενώ το σουτ του Λεμπρόν πραγματικά δεν συγκρίνεται μ' αυτό του Ντουράντ απ' όποια πλευρά κι αν το δεις.Eπίσης παίκτης,μη 4-5άρι με 74,6% στις βολές δεν πρέπει να μπαίνει καν στη συζήτηση του κορυφαίου σκόρερ αλλά άλλο θέμα.Imo ο Ντουράντ είναι καλύτερος σκόρερ του Λεμπρόν και το σταματάω εδώ smile.gif .
Air and King
QUOTE(duncan21 @ Apr 11 2012, 15:58 ) *
Προφανώς και δεν είναι το ίδιο σημαντικό.Για να σκοράρεις το σουτ(απ' οποιαδήποτε απόσταση) είναι το σημαντικότερο όπλο.Θα σου πω κάτι απλό.Πόσα ντράϊβ γίνονται σ' ένα παιχνίδι και πόσα σουτ?Σουτάροντας πραγματικά ανοίγει η άμυνα δεν αποτελεί κλισέ.Θα μπορούσα να συγκρίνω την συμπεριφορά 2 παικτών μέσα στο γήπεδο για να σου το αποδείξω,ενός με ντράιβ αλλά με ανύπαρκτο σουτ κι ενός με καλό σουτ αλλά χωρίς ντράιβ.Ωστόσο ούτε ο Τζέιμς ούτε ο Ντουράντ μπορούν εξισωθούν ως τέτοια παραδείγματα.

Με τη σύγκριση Τζόρνταν-Μίλερ πήγες στο άλλο άκρο.Όταν μιλάμε για σκόρερ βάζουμε μέσα όλες τους τρόπους μπορεί να σκοράρει κάποιος σουτ,ντράιβ,ποστ,τα πάντα.Το ντράιβ του Ντουράντ(εκρηκτικός,αθλητικός και με καλή τρίπλα εσχάτως=πολύ καλό ντράιβ,φαίνεται κι απ' τη ποσότητα των βολών που εκτελεί στα παιχνίδια wink.gif ) δεν είναι αμελητέο για να μη συγκρίνεται με του Λεμπρόν ενώ το σουτ του Λεμπρόν πραγματικά δεν συγκρίνεται μ' αυτό του Ντουράντ απ' όποια πλευρά κι αν το δεις.Eπίσης παίκτης,μη 4-5άρι με 74,6% στις βολές δεν πρέπει να μπαίνει καν στη συζήτηση του κορυφαίου σκόρερ αλλά άλλο θέμα.Imo ο Ντουράντ είναι καλύτερος σκόρερ του Λεμπρόν και το σταματάω εδώ smile.gif .

Σκορερ ειναι επανλαμβανω αυτος που σκοραρει ανεξαρτητου τροπου....Η μπαλα να μπαινει στο πλεχτο..Το ποσα σουτ γινονται εχει να κανει καθαρα αναλογα με τον παιχτη και τι εφοδια εχει....
j.browning
Συμφωνω με duncan21.
ο ντουραντ ειναι πιο μπασκετικος απο των λεμπρον.
ο λεμπρον παιζει περισσοτερο με τα σωματικα του προσοντα και οχι με τεχνικη.
και οι 2 ειναι μεγαλοι παιχτες αλλα εμενα ο ντουραντ μου αρεσει περισσοτερο.
hlias_lebron
ε δε κανει και κατι αλλο ο ντουραντ μονο ποντουσ ξερει να βαζει.με τις ασσιστ εχει τσακωθει..φετος κατι παει να κανει αλλα και παλι τα νουμερα ειναι πολυ χαμηλα..λογικο ειναι να εχει χαμηλοτερο ποσοστο σκοραρισματος ο λεμπρον οταν δεν επικεντρωνεται μονο εκει..σε καθε αγωνα φτανει κοντα στις 10.σπανια να μεινει στισ 1-2..
a bullet for your head
QUOTE(duncan21 @ Apr 11 2012, 15:58 ) *
εσχάτως=πολύ καλό ντράιβ,φαίνεται κι απ' τη ποσότητα των βολών που εκτελεί στα παιχνίδια ;

Οσον αφορα αυτο θα ειναι ισως η 1η φορα που θα συνταχθω με τον μυρωδια Φιλ Τζακσον & στα mind games που εκανε προπερσι,παραμονες του 1ου γυρου των πλει-οφς στην δυση... rolleyes.gif
Ο Ντουραντ οπως φυσικα & ο Ντιρκ,ειναι ''προστατευομενα ειδη''....

QUOTE(j.browning @ Apr 11 2012, 16:15 ) *
Συμφωνω με duncan21.
ο ντουραντ ειναι πιο μπασκετικος απο των λεμπρον.
ο λεμπρον παιζει περισσοτερο με τα σωματικα του προσοντα και οχι με τεχνικη.
και οι 2 ειναι μεγαλοι παιχτες αλλα εμενα ο ντουραντ μου αρεσει περισσοτερο.

Δεν νομιζω να ειπε κατι τετοιο τετοιο ο Ντανκανακος...
Εντωμεταξυ,σωματικα προσοντα(physical tools),διαθετουν & οι 2...
Ο Λεμπρον ειναι πιο αρτιος-ολοκληρωμενος τεχνικα & με καλυτερη αντιληψη του παιχνιδιου,ενω ο Ντουραντ εχει πιο ανεπτυγμενο το scoring instict...
baskethood
Επανέρχομαι με ένα σχόλιο γι'αυτή τη σύγκριση smile.gif

Αυτό που πρέπει να κατανοήσουμε είναι ότι άλλο shooting και άλλο scoring. To shooting είναι απλό στην εξήγηση, το scoring είναι όλοι οι τρόποι που μπορεί να δώσει κάποιος σκορ. Μερικοί από αυτούς είναι:
Ικανότητα να κερδίζει φάουλ (γραμμή βολών)
Transition
Επιθετικά ριμπάουντ
σουτ (spot-up, μετά από ντρίμπλα, screen, μετά από ball screen, μετά από fake κλπ)
post-up
κοψίματα (cuts)
Drive
Κίνηση χωρίς μπάλα

Ίσως να ξεχνάω και κάποιους wink.gif
Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να πούμε είναι ότι συγκρίνουμε δύο παίκτες οι οποίοι είναι εξαιρετικοί scorers ΚΑΙ οι δύο. Δεν συγκρίνουμε τον Durant με τον Salmons, αλλά τον Durant με τον James. Οι διαφορές λοιπόν είναι, έτσι και αλλιώς, πάρα πολύ μικρές.
Κάτι ακόμα. Συνεχίζω την κουβέντα συγκρίνοντας αποκλειστικά το scoring, και όχι με βάση το ποιος είναι καλύτερος παίκτης. Γιατί τότε μπαίνουν και άλλοι τομείς μέσα στη σύγκριση, όπως, πάσα/ριμπάουντ/ατομική και ομαδική άμυνα/πνευματικός παράγοντας (χαρακτήρας κλπ).
Ως προς το scoring λοιπόν (που περιλαμβάνει και το shooting, σαφώς) πιστεύω ότι ο Lebron είναι ΛΙΓΟ καλύτερος από τον Durant. Ο James, IMO, είναι καλύτερος στις περισσότερες από τις κατηγορίες που ανέφερα. Όπως στο post-up, στο transition, στο drive (επιτίθεται περισσότερο στο καλάθι και είναι, γενικά, καλύτερος finisher), στo foul drawing, στα cuts (αλλά και γενικότερα, κίνηση χωρίς μπάλα) και στα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Durant είναι καλύτερος σε κάθε είδος σουτ. Συν ότι διαθέτει μια μηχανική αρκετά πιο αποτελεσματική καθώς μπορεί να σουτάρει γρήγορα, πριν το σουτ γίνει οριακά contested. Οι βολές του James διαλύουν κάθε αμφιβολία για τη σύγκριση ως προς το shooting.
Όμως η γενικότερη αίσθηση ότι ο Durant είναι καλύτερος σκόρερ από τον James, επειδή έχει καλύτερο σουτ, είναι εσφαλμένη. Ξανατονίζω όμως ότι οι διαφορές είναι μικρές, και δεν πρόκειται να αποδοκιμάσω κάποιον που θα πει το αντίθετο (αν και τα stats δεν θα είναι σύμμαχος του tongue.gif ).
tzagasdog
QUOTE(hlias_lebron @ Apr 11 2012, 16:22 ) *
ε δε κανει και κατι αλλο ο ντουραντ μονο ποντουσ ξερει να βαζει.με τις ασσιστ εχει τσακωθει..φετος κατι παει να κανει αλλα και παλι τα νουμερα ειναι πολυ χαμηλα..λογικο ειναι να εχει χαμηλοτερο ποσοστο σκοραρισματος ο λεμπρον οταν δεν επικεντρωνεται μονο εκει..σε καθε αγωνα φτανει κοντα στις 10.σπανια να μεινει στισ 1-2..


Αυτή είναι η δουλεία του. Και οχι να οργανωνει και να κατεβαζει τη μπαλα.
HLR CENATION
QUOTE(baskethood @ Apr 11 2012, 17:52 ) *
Επανέρχομαι με ένα σχόλιο γι'αυτή τη σύγκριση smile.gif

Μακαρι η επανοδος σου να ειναι μονιμη γιατι απο τα ποστ σου μαθαινουμε και κατι. wink.gif

Τωρα να πω και εγω την γνωμη μου για του Ντουραντ-Λεμπρον.

Εγω ειμαι Λεμπρονικος...Πιστευω οτι ειναι καλυτερος απο τον Ντουραντ.Συνεισφερει σε περισσοτερους τομεις του παιχνιδιου.Ο Ντουραντ ειναι καλυτερος στο σκοραρισμα και σκοραρει με περισσοτερους τροπους απο τον Λεμπρον.Επισης εχει καλυτερο περιφερειακο σουτ.

Απο την αλλη ο Λεμπρον μοιραζει καλυτερα το παιχνιδι,εχει μεγαλυτερη προσωπικοτητα και ειναι ασφαλως πολυ καλυτερος αμυντικος.Επισης ειναι αρμα μαχης και φοβερος στην μπουκα.

Νομιζω οτι ο Λεμπρον ειν αι ο καλυτερος παικτης που εχει βγει απο την στιγμη που σταματησε ο Τζορνταν.
Zephyr
QUOTE(HLR CENATION @ Apr 11 2012, 19:33 ) *
Νομιζω οτι ο Λεμπρον ειν αι ο καλυτερος παικτης που εχει βγει απο την στιγμη που σταματησε ο Τζορνταν.


[lebron_hater mode/on]
Διάδοχος του Τζόρνταν είναι ο Κόμπε. Διάδοχος του Κόμπε είναι ο Ντουράντ. Ο Λεμπρόν είναι αυτός που δεν θα πάρει ποτέ πρωτάθλημα 71.gif
[lebron_hater mode/off]

Στο ερώτημα "ποιος είναι καλύτερος?", κολλάει ως απάντηση το ερώτημα "για ποια ομάδα?". Πρόκειται για δυο παίχτες της ίδιας μεν θέσης αλλά διαφορετικού στυλ.
Όταν λοιπόν μια ομάδα ψάχνει leading scorer, η απάντηση είναι Ντουράντ δαγκωτό, ούτε Λεμπρόν, ούτε Μέλο ούτε κανένα άλλο 3αρι.
Όταν μια ομάδα ψάχνει τον all-around forward που τα κάνει όλα και συμφέρει, ο Λεμπρόν είναι η λογική απάντηση, καθώς είναι καλύτερος σε άμυνα και ασίστ από τον Ντουράντ.
hlias_lebron
QUOTE (tzagasdog @ Apr 11 2012, 19:04 ) *
Αυτή είναι η δουλεία του. Και οχι να οργανωνει και να κατεβαζει τη μπαλα.


αν πιστευεις οτι ενας παιχτης στη θεση του λεμπρον και του ντουραντ η μονη δουλεια που εχει να κανει ειναι να σκοραρει τι να πουνε τα shooting guard..Η θεση 3 ειναι και για αλλα πραγματα οχι μονο να σκοραρεις και συνηθως οι μεγαλοι παιχτες οτι θεση και να ειναι,ειναι ικανοι να παιξουνε σε πολλες και να κανουνε πολλα διαφορετικα πραγματα..αρα εδω με αυτο που λες αποδεικυεται οτι ο λεμπρον ειναι πολυ ποιο ολοκληρωμενος


QUOTE (Zephyr @ Apr 11 2012, 22:50 ) *
Ο Λεμπρόν είναι αυτός που δεν θα πάρει ποτέ πρωτάθλημα


Τωρα πως γινεται να εισαι τοσο σιγουρος ενω ειναι 27 χρονων ακομα ενας θεος ξερει rolleyes.gif
Zephyr
QUOTE(hlias_lebron @ Apr 12 2012, 02:48 ) *
Τωρα πως γινεται να εισαι τοσο σιγουρος ενω ειναι 27 χρονων ακομα ενας θεος ξερει rolleyes.gif


Σίγουρος δεν είμαι, απλά δεν πάω τον Λεμπρόν και κάνω πλάκα καφριλιάζοντας wink.gif
Επειδή όμως δεν θέλω να γίνομαι άδικος, επαναλαμβάνω: ο Ντουράντ είναι καλύτερος στο σκοράρισμα, ο Λεμπρόν είναι καλύτερος σε όλα τα υπόλοιπα. Αν πάμε σε overall σύγκριση ο Λεμπρόν επικρατεί, τουλάχιστον στην παρούσα χρονική στιγμή.
Αλλά και πάλι εξαρτάται από την ομάδα και το τι παίχτες θες να "παντρέψεις" στο παρκέ.
Nuntius
QUOTE (hlias_lebron @ Apr 11 2012, 14:26 ) *
ο Pierce ειναι απο τοους καλυτερους αμυντικους!!


Δεν είναι καλύτερος αμυντικός από τον Αρτέστ. Ο Metta World Peace (πλέον) είναι από τους λίγους παίκτες που παίζουν άμυνα εντός και εκτός παρκέ smiley.gif
tzagasdog
QUOTE(hlias_lebron @ Apr 12 2012, 02:48 ) *
αν πιστευεις οτι ενας παιχτης στη θεση του λεμπρον και του ντουραντ η μονη δουλεια που εχει να κανει ειναι να σκοραρει τι να πουνε τα shooting guard..Η θεση 3 ειναι και για αλλα πραγματα οχι μονο να σκοραρεις και συνηθως οι μεγαλοι παιχτες οτι θεση και να ειναι,ειναι ικανοι να παιξουνε σε πολλες και να κανουνε πολλα διαφορετικα πραγματα..αρα εδω με αυτο που λες αποδεικυεται οτι ο λεμπρον ειναι πολυ ποιο ολοκληρωμενος


οχι η κύρια δουλειά του είναι να σκοράρει και να κατεβάζει και κάνα ριμπάουντ. Αν κανει και ολα τα αλλα καλό είναι. Ζητούμενο δεν είναι.
Air and King
QUOTE(tzagasdog @ Apr 12 2012, 14:22 ) *
οχι η κύρια δουλειά του είναι να σκοράρει και να κατεβάζει και κάνα ριμπάουντ. Αν κανει και ολα τα αλλα καλό είναι. Ζητούμενο δεν είναι.

Στους παιχτες δεν υπαρχει κυρια δουλεια...Υπαρχει τι μπορω και τι δεν μπορω...Αν ο Ντουραντ ειχε ταλεντο στην πασα και στην οργανωση κανεις δεν θα του ελεγε οχι στο να γινει ενα Ποιντ Φουργουορντ οπως ο ΛεΜπρον.....
maik23
δεν χρειαζεται να πω πιο πολλα ,με εχει καλυψει ο φιλος baskethood .τα λεει πολυ σωστα και με εχει καλυψει πληρως.ο lebron ειναι οποτε πιο πληρης,πιο γεματος scorer-all around player ,αρα λιγο πιο καλος απο τον kevin.

http://www.youtube.com/watch?v=kximhrAKYVY...player_embedded

ελεος ομως με τον διαδοχο του jordan ρε παιδια!!! καθε ενας μεγαλος -τεραστιος παικτης που περασε απο το nba ειναι μοναδικος.δεν εχει διαδοχο.wilt,russel,magic,bird,jordan k.a. ειναι ολοι τους μοναδικοι δεν συγκρινονται,αν αυτο που μιλαμε ειναι η αγωνιστικη τους παρουσια.αν θεωρειται διαδοχο ποιος ειναι πιο διασημος αυτα τα χρονια ειναι αλλο θεμα και αυτος ειναι σιγουρα ο lebron.
T.W.Is.M.
Lebron sucks! Kevin Durant for MVP! smiley.gif
Περα απ την πλακα, δε θα μπορεσω ποτε να δω το Λεμπρον Τζειμς σαν εναν ολοκληρωμενο μπασκετμπολιστα. Μπορει να κανει πολλα πραγματα, μπορει οταν πιανει καλη αποδοση να ειναι ο καλυτερος παιχτης στον κοσμο, αλλα εχει κατι που δεν μπορω να εξηγησω. Απλα δε με πειθει, δεν ειναι αρκετα μπασκετικος. Βλεπεις πχ τον Μπραιαντ, βλεπεις τον Ντανκαν, βλεπεις το Νοβιτσκι, τον Κρις Πολ, τον Ντουραντ. Σου δινουν την αισθηση οτι ξερουν απεριοριστο μπασκετ. Οτι ακομα και χωρις αθλητικα προσοντα θα ηταν σπουδαιοι παιχτες. Οτι εχουν μπασκετικο ενστικτο. Ο Λεμπρον μου δινει την εντυπωση οτι αν δεν ειχε τη φοβερη δυναμη και εκρηκτικοτητα και το πολυ καλο αλμα οτι θα ηταν απλα ενας καλος παιχτης. Οι υπολοιποι που ειπα(ενδεικτικα ονοματα ανεφερα) ειναι πρωτα μπασκετμπολιστες και μετα αθλητες. Ο Λεμπρον ειναι πρωτα αθλητης και μετα μπασκετμπολιστας. Θα μου πει κανεις, ακομα κι αν αυτο ισχυει, καταφερνει και ετσι να ειναι καλυτερος απ αυτους. Ναι, αλλα μοιαζει να του λειπει κατι. Δεν ξερω αν θα παρει πρωταθλημα στην καριερα του, ισως τα καταφερει, ισως και οχι. Το οτι δεν εχει παρει ως τωρα, ενω ειχε ευκαιριες παντως δεν ειναι τυχαιο.
Ψηφιζω Ντουραντ κι ας μην ειναι καλυτερος παιχτης, γιατι ο Λεμπρον δε με πειθει τεχνικα και γιατι δεν τον συμπαθω! smiley.gif
giorgos14
Durant!! Μιλάμε για ένα μπασκετικό τερας της φυσης..Προκειται για εναν ανθρωπο 2.06 που μπορει να παιξει απο 2-4,επισης δεν φροντιζει να περνα τη μιση του μερα μεσα στο γυμναστηριο αλλα μεσα στο γηπεδο πραγμα που φαινεται απο το ποσο καλο σουτ εχει αλλα κατ'εμε ο σημαντικότερος τομέας που υπερεχει του λεμπρον είναι η πλαστικότητα...Ιδιαίτερα σημαντικό χαρακτηριστικό για το μπάσκετ που οι bodybuildεραδες του nba τεινουν να ξεχασουν με τα παρα πολλα βαρη που τους κανουν μονοκοματους(λεμπρον,χαουαρντ κτλ).Ο κεβιν είναι ισως ο πιο ψηλός παικτης που διατηρει αυτη την ευχερεια στη κινηση ,εφαμιλλη με πολυ κοντιτερους του..
j-kidd13
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 1 2012, 00:34 ) *
Lebron sucks! Kevin Durant for MVP! smiley.gif
Περα απ την πλακα, δε θα μπορεσω ποτε να δω το Λεμπρον Τζειμς σαν εναν ολοκληρωμενο μπασκετμπολιστα. Μπορει να κανει πολλα πραγματα, μπορει οταν πιανει καλη αποδοση να ειναι ο καλυτερος παιχτης στον κοσμο, αλλα εχει κατι που δεν μπορω να εξηγησω. Απλα δε με πειθει, δεν ειναι αρκετα μπασκετικος. Βλεπεις πχ τον Μπραιαντ, βλεπεις τον Ντανκαν, βλεπεις το Νοβιτσκι, τον Κρις Πολ, τον Ντουραντ. Σου δινουν την αισθηση οτι ξερουν απεριοριστο μπασκετ. Οτι ακομα και χωρις αθλητικα προσοντα θα ηταν σπουδαιοι παιχτες. Οτι εχουν μπασκετικο ενστικτο. Ο Λεμπρον μου δινει την εντυπωση οτι αν δεν ειχε τη φοβερη δυναμη και εκρηκτικοτητα και το πολυ καλο αλμα οτι θα ηταν απλα ενας καλος παιχτης. Οι υπολοιποι που ειπα(ενδεικτικα ονοματα ανεφερα) ειναι πρωτα μπασκετμπολιστες και μετα αθλητες. Ο Λεμπρον ειναι πρωτα αθλητης και μετα μπασκετμπολιστας. Θα μου πει κανεις, ακομα κι αν αυτο ισχυει, καταφερνει και ετσι να ειναι καλυτερος απ αυτους. Ναι, αλλα μοιαζει να του λειπει κατι. Δεν ξερω αν θα παρει πρωταθλημα στην καριερα του, ισως τα καταφερει, ισως και οχι. Το οτι δεν εχει παρει ως τωρα, ενω ειχε ευκαιριες παντως δεν ειναι τυχαιο.
Ψηφιζω Ντουραντ κι ας μην ειναι καλυτερος παιχτης, γιατι ο Λεμπρον δε με πειθει τεχνικα και γιατι δεν τον συμπαθω! smiley.gif


Mιλησες μεσα απο την καρδια μου τωρα..... smiley.gif
Συμφωνω σε ολα περι και κυριως περι Λεμπρικ....
NBAholic
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 1 2012, 00:34 ) *
Lebron sucks! Kevin Durant for MVP! smiley.gif
Περα απ την πλακα, δε θα μπορεσω ποτε να δω το Λεμπρον Τζειμς σαν εναν ολοκληρωμενο μπασκετμπολιστα. Μπορει να κανει πολλα πραγματα, μπορει οταν πιανει καλη αποδοση να ειναι ο καλυτερος παιχτης στον κοσμο, αλλα εχει κατι που δεν μπορω να εξηγησω. Απλα δε με πειθει, δεν ειναι αρκετα μπασκετικος. Βλεπεις πχ τον Μπραιαντ, βλεπεις τον Ντανκαν, βλεπεις το Νοβιτσκι, τον Κρις Πολ, τον Ντουραντ. Σου δινουν την αισθηση οτι ξερουν απεριοριστο μπασκετ. Οτι ακομα και χωρις αθλητικα προσοντα θα ηταν σπουδαιοι παιχτες. Οτι εχουν μπασκετικο ενστικτο. Ο Λεμπρον μου δινει την εντυπωση οτι αν δεν ειχε τη φοβερη δυναμη και εκρηκτικοτητα και το πολυ καλο αλμα οτι θα ηταν απλα ενας καλος παιχτης. Οι υπολοιποι που ειπα(ενδεικτικα ονοματα ανεφερα) ειναι πρωτα μπασκετμπολιστες και μετα αθλητες. Ο Λεμπρον ειναι πρωτα αθλητης και μετα μπασκετμπολιστας. Θα μου πει κανεις, ακομα κι αν αυτο ισχυει, καταφερνει και ετσι να ειναι καλυτερος απ αυτους. Ναι, αλλα μοιαζει να του λειπει κατι. Δεν ξερω αν θα παρει πρωταθλημα στην καριερα του, ισως τα καταφερει, ισως και οχι. Το οτι δεν εχει παρει ως τωρα, ενω ειχε ευκαιριες παντως δεν ειναι τυχαιο.
Ψηφιζω Ντουραντ κι ας μην ειναι καλυτερος παιχτης, γιατι ο Λεμπρον δε με πειθει τεχνικα και γιατι δεν τον συμπαθω! smiley.gif


Νομίζω ότι δίνεις (κι όχι μόνο εσύ βέβαια, αλλά και πάρα πολλοί άλλοι) πολύ μεγάλη σημασία στο μακρινό σουτ και στην αυτοδημιουργία στο σουτ και ότι τα συνδέεις πιο πολύ απ'όσο πρέπει με την "μπασκετοσύνη". Ο Λεμπρόν π.χ, είναι καλύτερος πασέρ από οποιονδήποτε παίκτη της λίστας πλην του Πολ. Είναι πιο ομαδικός από τον Κόμπι - κι αυτό φέτος τον βοήθησε περισσότερο από τον ηγέτη των Λέικερς. Η πάσα δεν είναι θέμα αθλητικών ικανοτήτων και φυσικά υποδηλώνει μπασκετικότατο ένστικτο. Είναι καλύτερος αμυντικός από όλους τους παίκτες της λίστας (πλην του παλιού Ντάνκαν, καθώς υποθέτω ότι αυτόν έχεις στο μυαλό σου, όχι τον τωρινό 36χρονο, έστω κι αν βρίσκεται σε βελτιωμένη φόρμα, αλλά και πάλι δεν είναι πλέον καλύτερος αμυντικός). Η άμυνα εξαρτάται περισσότερο από τις αθλητικές ικανότητες, αλλά είναι και θέμα θέλησης και πάθους. Από την άλλη, ας είναι φοβερός αθλητής. Αφ'ενός, κάθε άλλο παρά πειράζει - φέρνει περισσότερο μπασκετικό κοινό, αφ'ετέρου, οι περισσότεροι παίκτες της λίστας έχουν τα δικά τους σημαντικά προσόντα που περνούν ελαφρώς απαρατήρητα: Αν ο Ντουράντ ήταν 10-12 πόντους κοντύτερος, θα ήταν "Ντουράντ" ή άλλος ένας Ρέι Άλεν; Αν ο Νοβίτσκι δεν ήταν 2,13, αλλά 2,00, θα ήταν "Νοβίτσκι" ή ένας διάδοχος του Κίκι Βάντεγουεϊ; Κάτι ανάλογο ισχύει και με την ταχύτητα και το υποτιμημένο επιτόπιο άλμα του Κρις Πολ, αν και η πάσα δεν είναι θέμα αθλητικών ικανοτήτων - μάλλον αυτό θα φανεί στο μέλλον. Πάντως, η ταχύτητα παίζει ρόλο σε άλλους τομείς που έχει έφεση, όπως τα κλεψίματα και τα μπασίματα.
Για εμένα, ο Λεμπρόν είναι εξίσου "μπασκετικός" με τους συγκεκριμένους παίκτες, απλώς υστερεί σε κάτι στο οποίο στην Ευρώπη δίνουμε πολύ μεγάλη σημασία, υπερτερεί σε κάτι που καγχάζουμε, αλλά υπερτερεί και σε "μπασκετικά" σημεία που για κάποιο λόγο παραβλέπουμε...
baskethood
QUOTE (NBAholic @ Jun 1 2012, 05:59 ) *
Η άμυνα εξαρτάται περισσότερο από τις αθλητικές ικανότητες, αλλά είναι και θέμα θέλησης και πάθους. Από την άλλη, ας είναι φοβερός αθλητής.

Και η άμυνα είναι θέμα μυαλού, βασικά τα πάντα στο μπάσκετ (στο κορυφαίο επίπεδο) είναι θέμα μυαλού.
Δεν θέλουν σκέψη οι περιστροφές;
Δεν θέλουν σκέψη οι κινήσεις στο παρκέ του αντιπάλου (τάσεις);
Δεν χρειάζεται καθαρό μυαλό για να μπορείς να παίζεις άμυνα χωρίς φάουλ στο τέλος των αγώνων;
Ο James είναι εκπληκτικός αμυντικός, και αυτό συνεχώς υποτιμάται από αρκετούς. Βέβαια δεν μου κάνει εντύπωση γιατί μεγάλο μέρος του κόσμου ασχολείται μόνο με τη μία πλευρά του παρκέ.
Γιατί για να νικήσεις, λένε, "πρέπει να βάλεις πόντους"....βέβαια εγώ λέω ότι για να νικήσεις "πρέπει και να αποτρέψεις τον αντίπαλο απ'το να βάλει πόντους"...
Αλλά ακόμα και καθαρά το επιθετικό κομμάτι να κοιτάξουμε πάλι ο KD δεν είναι καλύτερος του LBJ.

QUOTE
Για εμένα, ο Λεμπρόν είναι εξίσου "μπασκετικός" με τους συγκεκριμένους παίκτες, απλώς υστερεί σε κάτι στο οποίο στην Ευρώπη δίνουμε πολύ μεγάλη σημασία, υπερτερεί σε κάτι που καγχάζουμε, αλλά υπερτερεί και σε "μπασκετικά" σημεία που για κάποιο λόγο παραβλέπουμε...

Και βέβαια είναι μπασκετικός. Συμφωνώ ΚΑΙ σε αυτή την παράγραφο.
Κάποιους τους ενοχλεί η σωματοδομή του, άλλους τους ενοχλεί ο χαρακτήρας του, άλλους τους ενοχλεί το choking. Κατανοητά όλα αυτά. Αλλά το να αμφισβητούμε το αν ένας παίκτης που κοντεύει δέκα χρόνια στη λίγκα, παίζοντας σε πολύ υψηλό επίπεδο, είναι μπασκετικός παρα-πάει...
Είναι σαν να υποτιμούμε το ίδιο το μπάσκετ. Λέγοντας ότι "επιβιώνει" λόγω φυσικών προσόντων στην ουσία παραβλέπουμε τη δυσκολία του αθλήματος και τις νοητικές και τεχνικές ικανότητες που χρειάζονται για να πρωταγωνιστήσεις (ξαναλέω, σε υψηλό επίπεδο-δεν μιλάω για απλούς role players ή κάποιους που, απλά, γεννήθηκαν ψηλοί) παίζοντας μπάσκετ.
Και το αγωνιστικό/τεχνικό/μπασκετικό επίπεδο στο ΝΒΑ είναι πάρα πολύ υψηλό.
Κανείς δεν φτάνει τόσο ψηλά μόνο με τα φυσικά προσόντα...Κανείς.
koutsou10
QUOTE(baskethood @ Jun 1 2012, 12:18 ) *
Και η άμυνα είναι θέμα μυαλού, βασικά τα πάντα στο μπάσκετ (στο κορυφαίο επίπεδο) είναι θέμα μυαλού.
Δεν θέλουν σκέψη οι περιστροφές;
Δεν θέλουν σκέψη οι κινήσεις στο παρκέ του αντιπάλου (τάσεις);
Δεν χρειάζεται καθαρό μυαλό για να μπορείς να παίζεις άμυνα χωρίς φάουλ στο τέλος των αγώνων;
Ο James είναι εκπληκτικός αμυντικός, και αυτό συνεχώς υποτιμάται από αρκετούς. Βέβαια δεν μου κάνει εντύπωση γιατί μεγάλο μέρος του κόσμου ασχολείται μόνο με τη μία πλευρά του παρκέ.
Γιατί για να νικήσεις, λένε, "πρέπει να βάλεις πόντους"....βέβαια εγώ λέω ότι για να νικήσεις "πρέπει και να αποτρέψεις τον αντίπαλο απ'το να βάλει πόντους"...
Αλλά ακόμα και καθαρά το επιθετικό κομμάτι να κοιτάξουμε πάλι ο KD δεν είναι καλύτερος του LBJ.



φιλε χουντ θες να εξηγησεις τι εννοεις οτι η αμυνα ειναι θεμα μυαλου-σκεψης?για να καταλαβω πως το εννοεις... wink.gif

δηλαδη ο παιχτης την ωρα που παιζει σκεφτεται τι θα κανει στην αμυνα μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου?
οι περιστροφες ειναι κατι που το μαθαινεις σε μικρη ηλικια κ αν στο διδαξουν σωστα το μαθαινεις κ βγαινει αυτοματα,δεν χρειαζεται ιδιαιτερη σκεψη αλλα σιγουρα το πιο σημαντικο κομματι στην αμυνα ειναι με διαφορα η θεληση που εχεις για να παιξεις αμυνα...
μην ξεχναμε οτι παντα μα παντα ο επιθετικος εχει το πλεονεκτημα γιατι η αμυνα πρεπει να αντιδρασει σωστα στην κινηση που κανει ο παιχτης η η αντιπαλη ομαδα γενικα κ οι τασεις οπως λες λαμβανονται υποψιν πριν το παιχνιδι στο κομματι σκαουτιν που το κανουν φυσικα οι προπονητες,φυσικα κ οι παιχτες μπορουν να το κανουν απο μονοι τους σε πολυ μικροτερο βαθμο ομως...

τωρα που το σκεφτομαι μπορει να εννοεις οτι χρειαζεται συγκεντρωση κ αν ναι σε αυτο εχεις δικιο αλλα αυτο εμπεριεχει την θεληση...
θα ηταν το ιδιο καλος αμυντικος αν δεν ειχε τα σωματικα προσοντα κυριως?σιγουρα οχι κ αυτο τον κανει να ειναι διαφορετικος προς το καλυτερο φυσικα απο τους αλλους...

για την επιθεση τωρα γνωμη μου ειναι οτι σαν σκορερ ειναι πολυ καλυτερος ο ντουραντ γιατι μπορει να την βαλει την μπαλα στο καλαθι με ολους τους πιθανους τροπους ενω ο λεμπρον δεν μπορει,αν του κοψεις τις διεισδισεις κ τον αιφνιδιασμο δεν ειναι κ τοσο αποτελεσματικος,γενικα στην επιθεση ειναι λογικο οταν ενας παιχτης εχει πλεονεκτημα να δινουν βοηθειες στην αμυνα κ να βγαζει καποιες πασες σε ελευθερους συμπαιχτες που αυτο φυσικα ειναι προσον που το εχει ο λεμπρον...
Anaz
ε καλα δε νομιζω να εννοουσε προφανως ο Twism οτι ειναι "αμπασκετος" και βασιζεται στα αθλητικα του προσοντα. Η συγκριση ειναι με βαση τους ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ φυσικα, γι'αυτο και ανεφερε τα συγκεκριμενα ονοματα.. Παντως κι εγω τεινω να συμφωνησω με τον holic περισσοτερο. Παρολο που καταλαβαινω τι λεει ο twism και το'χω σκεφτει κι εγω πολλες φορες, εν τελει νομιζω οτι ο Lebron χανει νομιζω περισσοτερο λογω.."στυλ". Δεν ειναι τοσο fun to watch. Μπορει ομως να μην διαθετει το φοβερο fadeaway, την crossover που σπαει αστραγαλους η ιδιαιτερα flashy moves οπως πχ ο Wade, αυτος ομως εκτος οτι συνδυαζει τα παντα, διαθετει και playmaking skills που για παιχτη της δικης του σωματοδομης ειναι ακρως εντυπωσιακα και..μπασκετικοτατα, και στην προκειμενη υποτιμουνται! Μην ξεχναμε οτι η σωματοδομη μπορει να ειναι μεγαλο πλεονεκτημα, αλλα σε δυσκολευει κι απ'την αλλη να κανεις καποια πραγματα με την μπαλα στα χερια. Δεν μπορει πχ να συγκρινεις την ντριμπλα ενος παιχτη 1.90 με ενος παιχτη 2.03.. Ομοιως και ο Νοβιτσκι ειναι τοσο εντυπωσιακος γιατι κανει αυτα που κανει ώντας 2.13!Αν ηταν 10 ποντους πιο κοντος ουτε τοσο αποτελεσματικος θα ηταν, ουτε θα εδειχνε τοσο..μπασκετικος.

Σαφως και η αμυνα ειναι και θεμα σκεψης-μυαλου. η καλυτερα θα ελεγα.. αντιληψης!Το να διαβασεις-προβλεψεις την κινηση των αντιπαλων σου. Δεν μαθαινονται ΟΛΑ. Ο Διαμαντιδης πχ δεν ειναι ο αμυντικος που ειναι λογω προσοντων και θελησης μονο. παρολο που οντως αυτα τα δυο στοιχεια ειναι μαλλον τα ΠΙΟ σημαντικα στην αμυνα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.