Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Λιθουανία-Ελλάδα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2011
Pages: 1, 2
sacarame
VS


Λιθουανία-Ελλάδα 17/09, στις 21.00

Σχόλια για το ματς
Manu7
Τώρα μάλιστα...Αυτό είναι τόπικ! tongue.gif

Θα το πάρει ο Κουφός μόνος του με ολίγον από Σλούκα...

Ελπίζω να μην παίξει ο Ξανθόπουλος ούτε σήμερα...tongue.gif
Nuntius
Δίνει έναν επιπλέον πόντο στα FIBA rankings. Κατά τα άλλα οι Λιθουανοί δεν θέλουν να ξαναχάσουν στην έδρα τους και εμείς θα πάμε να το διασκεδάσουμε. Φάση θα έχει smiley.gif
zorba
Βλέπω να πέφτουν κατοστάρες με τουλάχιστον 50% στα τρίποντα κι απ' τις δύο πλευρές... μέχρι κι ο Ξανθόπουλος θα το μπουμπουνίσει σήμερα...
T.W.Is.M.
Λογικα θα χασουμε. Ελευθερο ματς εναντιον μιας ομαδας που παιζει ελευθερο μπασκετ και θεαματικο? Απλα δε θα αγχωθουμε και θα βαλουμε κι εμεις μερικα. Αυτοι ομως μαλλον θα βαλουν περισσοτερα...
captain charisma
ζησης μαυροειδης και καιμακογλου δεν παιζουν λογο τραυματισμου...με 9 θα τη βγαλουμε η μαλλον με 7...διοτι δεν τον εχω ικανο το λιακο να βαλει ξανθοπουλο και σλουκα για πολυ ωρα μεσα....
a.car
Αυτός ο Κουφός κάνει περισσότερα χαζά φάουλ και από τον Πέκοβιτς! Ρεσιτάλ Νικ.
Manu7
Παρόλο που είναι χαλαρό το ματσάκι στην άμυνα μπήκαμε πάλι φουριόζοι.

Anaz
Ποιες ειναι οι ΕΝΝΕΑ απουσιες που λεει και ξαναλεει ο Ιωαννου??? huh.gif
cydonian
Τον αγαπάω το μέγιστο Χάτζι αλλά το "alley hoop" είναι ανεπίτρεπτο
Manu7
Καλά ο Φωτσένκο έχει παίξει 20 λεπτο! LOL...
Razorblade Fish
Αυτος ο Μπραμος εχει χτισει γηπεδο ρε γαμωτο...Παρα πολυ καλος στην αμυνα και πολυ αθλητικος αλλα πρεπει να ματωνει και λιγο το διχτακι...
plo koon
Δεν ξέρω τι λες. Οι εκφωνητές λένε ότι "ΕΚΤΟΣ από καλός σουτέρ ειναι και (ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΟΣ) καλός αμυντικός" cool.gif

Πάντως χωρίς πλάκα, μάλλον κάτι πρέπει να έχει πάθει στο τουρνουα γιατί το λένε και επιμένουν ότι είναι καλός σουτερ.
a.car



Καλό πρώτο ημίχρονο σε φιλικό αγώνα πάντως. Θέλω να κάνει κανά δυό καλές ενέργειες ο Σλούκας για να πάρει

πάνω του λίγο. Χωρίς να τον έχω δει σχεδόν καθόλου στο πρωτάθλημα δεν έχω ικανό δείγμα για να κρίνω τις

δυνατότητες του αλλά μέχρι τώρα δε με πείθει, μακάρι να με διαψεύσει.

Ο Λαβρίνοβιτς γιατί παίζει τόσο λίγο;

Πλάκα πλάκα ο Γιαφτόκας με τις αδυναμίες του είναι ο πιο σταθερός ψηλός των Λιθουανών τα τελευταία χρόνια

και πάντα εκεί στις επάλξεις. Τίμιος!
Zoys
QUOTE(Anaz @ Sep 17 2011, 21:17 ) *
Ποιες ειναι οι ΕΝΝΕΑ απουσιες που λεει και ξαναλεει ο Ιωαννου??? huh.gif

Διαμαντίδης, Σπανούλης, Μαυροκεφαλίδης, Σχορτσιανίτης, Τσαρτσαρής, Βασιλόπουλος, Περπέρογλου, Παπαλουκάς και... Χατζηβρέττα ή Κακιούζη θα εννοεί για 9ο... icon_drunk.gif
Manu7
QUOTE(Zoys @ Sep 17 2011, 21:57 ) *
Διαμαντίδης, Σπανούλης, Μαυροκεφαλίδης, Σχορτσιανίτης, Τσαρτσαρής, Βασιλόπουλος, Περπέρογλου, Παπαλουκάς και... Χατζηβρέττα ή Κακιούζη θα εννοεί για 9ο... icon_drunk.gif

Giorgos Printezis ο 9ος!
Razorblade Fish
Τραγικος Καλαθης...
Zoys
QUOTE(Manu7 @ Sep 17 2011, 22:03 ) *
Giorgos Printezis ο 9ος!

Ο Πρίντεζης ούτε αρνήθηκε να βοηθήσει την Εθνική ούτε τραυματίας ήταν. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο έχει λογική να τον λογίζουμε για απόντα.
a.car
QUOTE(Manu7 @ Sep 17 2011, 22:03 ) *
Giorgos Printezis ο 9ος!



Γιατί όχι ο Χατζής ή ο Λιαδέλης ;
Manu7
Ε λίγα λόγια για τον Γιωργαρο! shot.gif
sacarame
Τον Μάνο τον Παπαμακάριο έλεγε παιδιά...Πιστός στρατιώτης που ακολουθούσε πάντα την εθνική μέχρι το τελευταίο κόψιμο.... 69.gif
a.car
QUOTE(Manu7 @ Sep 17 2011, 22:08 ) *
Ε λίγα λόγια για τον Γιωργαρο! shot.gif



Για τον Ιωάννου το έλεγα αλλά και ο Γιώργαρος μάλλον για πρώην παίκτης πρέπει να υπολογίζεται. Γαμώ το Κουφό μου

μέσα γ***ώ Λίγο νεύρο ρε.Αυτός ο παίκτης ή θα κάνει παπάδες ή χοντρομαλ.........
BULLET_GR
ΚΑΛΑΘΗΣ:δε μπορω να καταλαβω αυτον το παλικαρι, μερικες φορες παιζει λες κ εχει σβηστές τις μηχανες, και σε άλλες στιγμες παιζει σαν πυραυλοκινητος... τρομερη ασταθεια στην αποδοση του.Οταν δεν παιζει καλα κανει παιδαριώδης λαθοι,κανει κατι πάσες στον αντιπαλο "καλυτερες και απο ασιστ" αλλες φορες του φευγει η μπάλα απο τα χερια, αλλες φορες πασάρει στο γάμο του καραγκιόζη, ελπιζω στο μελον να βελτιωθει σε αυτα.
Εχει ενα θέμα πιστευω οταν κατεβαινει απο αριστερα, στην αριστερη τριπλα οταν τον πιεσουν καλα χανει τις περισοτερες φορες την μπάλα.Θελει πολυ δουλεια το παλικαρι
Razorblade Fish
Βαλε τον Μπουρουση οταν φτασουν τα 70 ριμπαουντ Ζουρε...
Manu7
Πώς να το βάλει το σουτ ο Φώτσης τον μπελά μου όταν παίζει 35 λεπτά ήδη???

Απορώ ο ίδιος πως το αντέχει...
Zoys
Ευτυχώς που έχουμε το Βασιλειάδη που 1/2 τρίποντα το 'χει στάνταρ γιατί από τα 6,75 ακόμα κι ο Φώτσης σήμερα έχει σπάσει τα καλάθια.
a.car
QUOTE(Razorblade Fish @ Sep 17 2011, 22:27 ) *
Βαλε τον Μπουρουση οταν φτασουν τα 70 ριμπαουντ Ζουρε...


Γιατί ο επόμενος μεγάλος σέντερ δε σου κάνει;
Manu7
Έλα ρε Φώτση...Αυτά είναι.. shot.gif

ΥΓ:Πόσο μου τη δίνει όταν σουτάρουν από τα 6,74!!
Zoys
Απίθανο παιχνίδι από την Ελλάδα! smiley.gif Αξίζει τη νίκη!
a.car


Πάμε γερά ακόμα και τέτοιες νίκες φτιάχνουν χαρακτήρα.
Manu7
Ο Καλάθης όντως ασταθέστατος...Αλλά κλάιν μάιν τώρα...

ΥΓ:Θα μας τρελάνει ο Νικ...biggrin.gif. To χλάτσωσε το 3ποντάκι biggrin.gif
j-kidd13
Μα καλα,στα 13" και ενω χανεις με 4.....δεν ψαχνεις το 2ποντο.....Πας γγια 3ποντο....Τι εκανε ο Νικαρος????
kseplenhs
τη γκάφα την έκανε το κρι-κρι ο παπανικολάου που τον πέρασε σαν σταματημένο ο καουκένας(χωρίς σκριν) και του κανε και φάουλ.Οταν 34ρης σπάει τους αστραγάλους του 20αρη....
a.car


Κρίμα. Ένα μεγάλο μπράβο στην Εθνική για ττην τελική θέση και τη συνολική της εικόνα. Του χρόνου γερά ΟΛΟΙ

μαζί για το μετάλλιο.
Manu7
QUOTE(kseplenhs @ Sep 17 2011, 22:45 ) *
τη γκάφα την έκανε το κρι-κρι ο παπανικολάου που τον πέρασε σαν σταματημένο ο καουκένας(χωρίς σκριν) και του κανε και φάουλ.Οταν 34ρης σπάει τους αστραγάλους του 20αρη....

Mόνο που ο Παπανικολάου είχε 4 φάουλ και το φάουλ το έκανε ο Κουφός και μάλιστα χαμηλά με το σώμα...Τραγικό..
Razorblade Fish
QUOTE(j-kidd13 @ Sep 17 2011, 22:43 ) *
Μα καλα,στα 13" και ενω χανεις με 4.....δεν ψαχνεις το 2ποντο.....Πας γγια 3ποντο....Τι εκανε ο Νικαρος????

Πας και για γρηγορο διποντο θεωρητικα...Τελος παντων,κολλαει το κεφαλι του πολλες φορες.Ποσες φορες σταματαει την ντριπλα χωρις λογο και ποσες αλλες καταστρεφει επιθεσεις ντριπλαροντας μεχρι τα 5 δευτερολεπτα(οπως ο Μπουρουσης στο ποστ)...Καταστροφικα σχεδον ολα τα τριτα δεκαλεπτα μας.Ο Κουφος οποτε εμπαινε ψαχναμε ευκολους ποντους δικους του αλλα το κακο που κανει στην αμυνα μας ηταν σταθερα μεγαλυτερο...
Nuntius
Το παλέψαμε πάντως κι αυτό. Και για να είμαι ειλικρινής ήμασταν η μοναδική ομάδα με σημαντικές απουσίες που δεν κλάταρε τελείως. Πάρε παράδειγμα Κροατία, Σερβία και Σλοβενία.
NKoulaf
Χαλαρώστε... Φιλικό ήταν το μάτς. Μέτρησα τουλάχιστον 10 σουτ για 3 μέσα στα μούτρα του αντιπάλου, με 20 δευτερα ακόμα επίθεση, και 5-6 άλλει ουπ στο γάμο του καραγκιόζη απο κάθε πλευρά. Μερικοί μερικοί έκαναν κάτι σούτ που η μαμά τους να ήταν προπονητής θα τους έστελνε πάγκο αν ενδιαφερόταν για το παιχνίδι.
kseplenhs
QUOTE(Manu7 @ Sep 17 2011, 22:47 ) *
Mόνο που ο Παπανικολάου είχε 4 φάουλ και το φάουλ το έκανε ο Κουφός και μάλιστα χαμηλά με το σώμα...Τραγικό..


Μάλλον είδα λάθος το ριπλέι γιατί το έδιξε απο ψηλά.Σαν να είδα τον παπανικολάου να πηδάει καθυστερημένα μετά το ankle breaking και να πέφτει πάνω του.

Τέλος πάντων.Αν θέλει να λέγεται χρήσιμος ο παπανικολάου,κάτι τέτοιες άμυνες πρέπει να τις ζητάει ο ίδιος να του κάθονται.Στο isolation και χωρίς σκριν τώρα και να χάνει τον προσανατολισμό του απο τον 34αρη καουκένας?Πιο owned δεν γίνεται.
Κάτι τέτοια θα έβλεπε και ο παππούς πέρσι και την βγάλαμε με τον παπαλουκά 3αρι και πόνεσαν τα μυαλά μας.

Πραγματικά πιο πολύ εκνευρίστηκα με αυτή τη φάση παρά με τις ποικιλίες του καλάθη στο τέλος
BULLET_GR
δεν το πιεζουν στα τριποντα τον καλαθη, τους ειπε ενα πουλακι οτι δεν εχει σουτ.. ποιο να ειναι αυτο το πουλακι, μάλλον τα βιντεο απο τους αγωνες της εθνικης wink.gif .Πρεπει να μάθει να σουτάρει ο Καλαθης, παιζοντας με τον καλαθη εχεις μια λιγοτερη λυση απέναντι σε ζωνη απο τα 6.75.Ζελικο βάλτον να ριχνει σε καθε προπονηση 1000 τριποντα, οτι εκανε ο σουμποτιτς.. και θα σου πω μετα θα τα βάζει ή οχι, wos_sport3.gif, τι διάλο θα χτισει ενα -δυο- τρια -τέσσερα ειρήνης και φιλίας εε στο τελος θα μαθει.
Kai ο Κουφός, θελει προπονηση στα σουτ, τρελη προπονηση.Και λίγο σπάσιμο της μέσης "χρειαζετε λίγο παραπανω ευλυγισία, γιατι μου κάνει λιγο άκαμπτος μερικες φορες "παντως καλα τα παει".
Ποτε Ξανθόπουλος πάλι στην Εθνικη...δεν μπορει τοσο μεγαλος παικτης να χαραμιζετε στο eyro..πρεπει να προφυλαξουμε την καριερα του για την αλλη πλευρα του ΑΝΤΛΑΝΤΙΚΟΥ.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΛΟΥΚΑ αν δεν το δω δεν λέω, πάντως απο οτι θυμαμε πριν 3 χρονια οταν πηραμε το ΝΕΩΝ δεν με ειχε εντυπωσιάσει και πολύ παρόλα που ολοι του έχτιζαν το εγκώμιο, σε αντιθεση με τον ΠΑΠ που μου ειχε αφησει καλες εντυπώσεις και επαληθεύτηκα για τις καλλες εντυπωσεις μου.
Οσο για τον Μαυροιδη πιστευω δεν κανει το παλικαρι, και μην με βρίσετε αλλα πιστευω οτι ο ΜΠΟΓΡΗΣ αν σοβαρευτει δουλεψει και αφησει λιγο το φικι φικι με την Μαρω εχει μελλον στην Εθνικη.. κ απο αυτον θυμαμε τι εκανε στο ΝΕΩΝ πριν 3 χρ.
Ο Καϊμακογλου δεν εχει να προσφέρει αλλο πιστευω, αυτα που δινει μπορει να τα δωσει πολυ παραπανω ο πριντεζης και ο Μαυροκεφαλιδης, σε αυτο το τουρνουα ηταν με αριστα το 10 στο 5 επιεικώς.
a.car
QUOTE(BULLET_GR @ Sep 17 2011, 23:02 ) *
δεν το πιεζουν στα τριποντα τον καλαθη, τους ειπε ενα πουλακι οτι δεν εχει σουτ.. ποιο να ειναι αυτο το πουλακι, μάλλον τα βιντεο απο τους αγωνες της εθνικης wink.gif .Πρεπει να μάθει να σουτάρει ο Καλαθης, παιζοντας με τον καλαθη εχεις μια λιγοτερη λυση απέναντι σε ζωνη απο τα 6.75.Ζελικο βάλτον να ριχνει σε καθε προπονηση 1000 τριποντα, οτι εκανε ο σουμποτιτς.. και θα σου πω μετα θα τα βάζει ή οχι, wos_sport3.gif, τι διάλο θα χτισει ενα -δυο- τρια -τέσσερα ειρήνης και φιλίας εε στο τελος θα μαθει.
Kai ο Κουφός, θελει προπονηση στα σουτ, τρελη προπονηση.Και λίγο σπάσιμο της μέσης "χρειαζετε λίγο παραπανω ευλυγισία, γιατι μου κάνει λιγο άκαμπτος μερικες φορες "παντως καλα τα παει".
Ποτε Ξανθόπουλος πάλι στην Εθνικη...δεν μπορει τοσο μεγαλος παικτης να χαραμιζετε στο eyro..πρεπει να προφυλαξουμε την καριερα του για την αλλη πλευρα του ΑΝΤΛΑΝΤΙΚΟΥ.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΛΟΥΚΑ αν δεν το δω δεν λέω, πάντως απο οτι θυμαμε πριν 3 χρονια οταν πηραμε το ΝΕΩΝ δεν με ειχε εντυπωσιάσει και πολύ παρόλα που ολοι του έχτιζαν το εγκώμιο, σε αντιθεση με τον ΠΑΠ που μου ειχε αφησει καλες εντυπώσεις και επαληθεύτηκα για τις καλλες εντυπωσεις μου.
Οσο για τον Μαυροιδη πιστευω δεν κανει το παλικαρι, και μην με βρίσετε αλλα πιστευω οτι ο ΜΠΟΓΡΗΣ αν σοβαρευτει δουλεψει και αφησει λιγο το φικι φικι με την Μαρω εχει μελλον στην Εθνικη.. κ απο αυτον θυμαμε τι εκανε στο ΝΕΩΝ πριν 3 χρ.
Ο Καϊμακογλου δεν εχει να προσφέρει αλλο πιστευω, αυτα που δινει μπορει να τα δωσει πολυ παραπανω ο πριντεζης και ο Μαυροκεφαλιδης, σε αυτο το τουρνουα ηταν με αριστα το 10 στο 5 επιεικώς.

Είσαι πολύ άδικος με τον Ξανθόπουλο . Είναι σα να έχεις ένα παιδί δημοτικού και να το βρίζεις όταν δε λύνει τις ασκήσεις του γυμνασίου. Για το Μπόγρη το αφήνω ασχολίαστο.
Weekendman
Με απολογιστική ματιά, η πορεία μπορεί να χαρακτηριστεί θετική με βάσει το αποτέλεσμα και την αξιόποιηση των δυνατοτήτων μας
Βέβαια είμασταν τυχεροι

Και με τους διαθέσιμους αντιπάλους στην πρώτη και δεύτερη φάση των ομίλων
Και στα προημιτελικά που βρήκαμε την πιο βολική αντίπαλο για εμάς
Αλλά και για την πρόκριση στα προΟλυμπιακό συναντώντας μια Σερβία με πολλούς τραυματίες και σκοτωμένη από την κούραση...

Καταλαβαίνω ότι οι δημοσιογράφοι πρέπει να βγάλουν μεροκάματο και να παρουσιάσουν θετικό το έργο της Εθνικής αλλά ας λέμε και λίγο περισσότερη αλήθεια καμιά φορά…

Για σήμερα δεν έχω παράπονο ο Καλάθης μια χαρά πήγε αφού τραυματίστηκε και ο Ζήσης έμεινε και κυριολεκτικά μόνος αφού οι Σλούκας και Ξανθόπουλος ήταν μόνο πνευματικά παρόντες η για να είμαι πιο δίκαιος απλά δεν μπορούσαν κάτι παραπάνω για αυτό το τουρνούα…

Ο Παπανικόλαου μακάρι να προσφερει όπως στα 2 τελευταία παιχνίδια της Εθνικής και στον Ολυμπιακό φέτος ,ας μην του ζητάμε παράλογα πράγματα να διεισδήσει σαν φόργουορντ παρόλου που είδαμε μέχρι και τον Φώτση να το θυμάται αυτο....

έχει πάντως μέλλον και λίγα σχετικά κλάσσικά τριάρια να τον συναγωνίζονται στον Ελληνικό χώρο….

Η Εθνική ήταν απολύτως προβλέψιμη θα πήγαινε με καλή άμυνα και μέτρια/κακή επίθεσημέχρι τα προημιτελικά και θα χάναμε εκεί αξιοπρεπώς λόγω έλλειψής ηγέτη ,
προσωπικά περίμενα ακριβώς μια τέτοια εξέλιξη απο το Άυγουστο αν και πράγματι στριμώξαμε πολύ τους Γάλλους η ο ηγέτης βρέθηκε απέναντι σε Σερβικά πτώματα με τον Μπουρούση
BULLET_GR
QUOTE (Razorblade Fish @ Sep 17 2011, 22:48 ) *
Πας και για γρηγορο διποντο θεωρητικα...Τελος παντων,κολλαει το κεφαλι του πολλες φορες.Ποσες φορες σταματαει την ντριπλα χωρις λογο και ποσες αλλες καταστρεφει επιθεσεις ντριπλαροντας μεχρι τα 5 δευτερολεπτα(οπως ο Μπουρουσης στο ποστ)...Καταστροφικα σχεδον ολα τα τριτα δεκαλεπτα μας.Ο Κουφος οποτε εμπαινε ψαχναμε ευκολους ποντους δικους του αλλα το κακο που κανει στην αμυνα μας ηταν σταθερα μεγαλυτερο...

Για 3 δεκάλεπτο κ μετα χρειαζεται ο ΘΕΟΣ της τρίπλας στο ΕΥΡΩΠΗ, ο Δ.Δ
Μακάρι να επιστρεψει στους Ολυμπιακους... κ απο δεκαδες ποστ που εχω διαβασει εδω μέσα τα περι προδοσιας κ οτι δεν πρέπει να γυρισει.. για μενα ειναι λάθος οικτρο.
Δηλαδη εχουμε καλητερο παικταρα απο τον Δ.Δ στο 1,πειτε μου για να ξερω? (Θα ειναι 33χ στο Λονδινο, αλλα πρέπει να βοηθησει και στο προλυμπιακο).Ο αξυριστος που γυρισε μετα απο απουσια 1 ή 2 διοργανωσεων δεν επρεπε να γυρισει? Δλδ κέρδισε ή έχασε το κοινό κ η ομάδα του απο την παρουσία του? τι θα πουνε προδοτη το Γκασόλ.. ελεος.Και μετα απο τόσα που εχει προσφέρει ο Δ.Δ του αξίζει αλλη μια διάκριση στους ολυμπιακους.Εκτος κ αν εχει φάει τόσο σκαλωμα με την εγκαταληψη της εθνικης.
Ευχομαι να γυρισει και ο Βασιλοπουλος και να ειναι καλητερος απο πριν.

QUOTE (a.car @ Sep 17 2011, 23:07 ) *
Είσαι πολύ άδικος με τον Ξανθόπουλο . Είναι σα να έχεις ένα παιδί δημοτικού και να το βρίζεις όταν δε λύνει τις ασκήσεις του γυμνασίου.Για το Μπόγρη το αφήνω ασχολίαστο.

smiley.gif smiley.gif

Παρε τον ΜΑΥΡΟΙΔΗ τοτε smiley.gif
NKoulaf
QUOTE(BULLET_GR @ Sep 17 2011, 23:02 ) *
δεν το πιεζουν στα τριποντα τον καλαθη, τους ειπε ενα πουλακι οτι δεν εχει σουτ.. ποιο να ειναι αυτο το πουλακι, μάλλον τα βιντεο απο τους αγωνες της εθνικης wink.gif .Πρεπει να μάθει να σουτάρει ο Καλαθης, παιζοντας με τον καλαθη εχεις μια λιγοτερη λυση απέναντι σε ζωνη απο τα 6.75.Ζελικο βάλτον να ριχνει σε καθε προπονηση 1000 τριποντα, οτι εκανε ο σουμποτιτς.. και θα σου πω μετα θα τα βάζει ή οχι, wos_sport3.gif, τι διάλο θα χτισει ενα -δυο- τρια -τέσσερα ειρήνης και φιλίας εε στο τελος θα μαθει.
Kai ο Κουφός, θελει προπονηση στα σουτ, τρελη προπονηση.Και λίγο σπάσιμο της μέσης "χρειαζετε λίγο παραπανω ευλυγισία, γιατι μου κάνει λιγο άκαμπτος μερικες φορες "παντως καλα τα παει".
Ποτε Ξανθόπουλος πάλι στην Εθνικη...δεν μπορει τοσο μεγαλος παικτης να χαραμιζετε στο eyro..πρεπει να προφυλαξουμε την καριερα του για την αλλη πλευρα του ΑΝΤΛΑΝΤΙΚΟΥ.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΛΟΥΚΑ αν δεν το δω δεν λέω, πάντως απο οτι θυμαμε πριν 3 χρονια οταν πηραμε το ΝΕΩΝ δεν με ειχε εντυπωσιάσει και πολύ παρόλα που ολοι του έχτιζαν το εγκώμιο, σε αντιθεση με τον ΠΑΠ που μου ειχε αφησει καλες εντυπώσεις και επαληθεύτηκα για τις καλλες εντυπωσεις μου.
Οσο για τον Μαυροιδη πιστευω δεν κανει το παλικαρι, και μην με βρίσετε αλλα πιστευω οτι ο ΜΠΟΓΡΗΣ αν σοβαρευτει δουλεψει και αφησει λιγο το φικι φικι με την Μαρω εχει μελλον στην Εθνικη.. κ απο αυτον θυμαμε τι εκανε στο ΝΕΩΝ πριν 3 χρ.
Ο Καϊμακογλου δεν εχει να προσφέρει αλλο πιστευω, αυτα που δινει μπορει να τα δωσει πολυ παραπανω ο πριντεζης και ο Μαυροκεφαλιδης, σε αυτο το τουρνουα ηταν με αριστα το 10 στο 5 επιεικώς.

Ο Καλάθης έχει προπονητή τον Ομπράντοβιτς που έχει άλλες προτεραιότητες για την βελτίωση του από το μακρινό σούτ. ΔΕΝ τον προπονεί η εθνική. Το "βάλτον να κάνει 1000 σούτ" είναι μειωτικό όταν μιλάς για επαγγελματία παίκτη του 2011. Ο Σούμποντιτς που λές έπαιζε το 80 και αν τον έπαιζε άμυνα άνθρωπος με τα αθλητικά προσόντα του καλάθη σήμερα, θα έκανε ένα σουτ κάθε 5 αγώνες ή θα έτρωγε 9 τάπες σε 10 σούτ.
Στο ίδιο κλίμα, τι να πώ για τον Κουφό, που παίζει ΝΒΑ και πολύ πιθανόν να είναι σε πρόγραμμα ενδυνάμωσης που να καθιστά το "σπάσιμο της μέσης" αδύνατο. Αν οι προπονητές του εκεί που έχουν τις μετρήσεις του εργομετρικού στα χέρια τους αποφάσισαν ότι θα γίνει ένα βουνό που τους πόντους του θα τους βάζει με 3-4 κινήσεις, δέν το βλέπω πολύ πιθανό να διαφωνήσει μαζί τους και να χάσει λεφτά NBA (2,2 εκ φέτος) για να βοηθήσει την εθνική περισσότερο.
Ο Καιμακόγλου πρίν τον πάρει ο Παναθηναικός είχε βγεί παίκτης του μήνα στην ευρωλίγκα. Είναι λίγο άδικο να περιμένεις 100% απόδοση από κάποιον που ο χρόνος συμμετοχής του υποπενταπλασιάστηκε.
Petran911
QUOTE(BULLET_GR @ Sep 17 2011, 23:22 ) *
Για 3 δεκάλεπτο κ μετα χρειαζεται ο ΘΕΟΣ της τρίπλας στο ΕΥΡΩΠΗ, ο Δ.Δ
Μακάρι να επιστρεψει στους Ολυμπιακους... κ απο δεκαδες ποστ που εχω διαβασει εδω μέσα τα περι προδοσιας κ οτι δεν πρέπει να γυρισει.. για μενα ειναι λάθος οικτρο.
Δηλαδη εχουμε καλητερο παικταρα απο τον Δ.Δ στο 1,πειτε μου για να ξερω? (Θα ειναι 33χ στο Λονδινο, αλλα πρέπει να βοηθησει και στο προλυμπιακο).Ο αξυριστος που γυρισε μετα απο απουσια 1 ή 2 διοργανωσεων δεν επρεπε να γυρισει? Δλδ κέρδισε ή έχασε το κοινό κ η ομάδα του απο την παρουσία του? τι θα πουνε προδοτη το Γκασόλ.. ελεος.Και μετα απο τόσα που εχει προσφέρει ο Δ.Δ του αξίζει αλλη μια διάκριση στους ολυμπιακους.Εκτος κ αν εχει φάει τόσο σκαλωμα με την εγκαταληψη της εθνικης.
Ευχομαι να γυρισει και ο Βασιλοπουλος και να ειναι καλητερος απο πριν.


smiley.gif smiley.gif

Παρε τον ΜΑΥΡΟΙΔΗ τοτε smiley.gif


Καταρχήν ο Διαμαντίδης του χρόνου θα είναι 32. Και ναι, ας γυρίσει. Αλλά να γυρίσει επειδή το ΘΕΛΕΙ ο ίδιος και θα θέλει να παλεύσει για μια πρόκριση στην Ολυμπιάδα του χρόνου και ίσως μια διάκριση. Και αν το θέλει, είναι καλοδεχούμενος γιατί του χρόνου το καλοκαίρι θα είναι πολύ δύσκολο και χωρίς καθόλου διακοπές. Εάν αυτός θέλει να παλέψει, να μπει στο πνεύμα της ομάδας τότε ας έρθει, παρόλο που φέτος συμπεριφέρθηκε άτιμα. Αλλά εάν τον "πιέσουν" για να το κάνει μόνο κακό θα γίνει. Δεν πρέπει να παρακαλέσει κανείς τον Διαμαντίδη, τον Σοφοκλή, τον Τσαρτσαρή πχ. Εάν θέλουν να παλέψουν ας το κάνουν, αλλιώς χαιρετίσματα.
BULLET_GR
QUOTE
Ο Καλάθης έχει προπονητή τον Ομπράντοβιτς που έχει άλλες προτεραιότητες για την βελτίωση του από το μακρινό σούτ. ΔΕΝ τον προπονεί η εθνική.

Δεν τον χαλαει τον Ζελικο να εχει και μακρινο σουτ ο καλαθης 39.gif
QUOTE
Το "βάλτον να κάνει 1000 σούτ" είναι μειωτικό όταν μιλάς για επαγγελματία παίκτη του 2011.

ugly8.gif εγινε επαγγελματιας παικτης ο Καλαθης και δεν το πηρα είδηση? βελτιώθηκε ναι!! αλλά οχι και επαγγελματιας, και γιατι αν του πει να κανει 30λεπτα προπονηση στα σουτ θα μειώσει τον lary berd ή jordan Καλάθη 39.gif
QUOTE
Ο Σούμποντιτς που λές έπαιζε το 80 και αν τον έπαιζε άμυνα άνθρωπος με τα αθλητικά προσόντα του καλάθη σήμερα, θα έκανε ένα σουτ κάθε 5 αγώνες ή θα έτρωγε 9 τάπες σε 10 σούτ.

Δεν ειπα να γινει ευστοχος σαν τον σουμποτιτς ο Καλαθης, ειπα να πιασει ποσοστα ευστοχιας που θα αποτρεπουν τον αμυντικο που τον κλεινει να πηγαινει για βοηθιες αλλου, κ να αφηνει ελευθερο τον ΚΑΛΑΘΗ εξω απ την γραμμη τριποντου, αυτο δεν ειναι μειωτικο δλδ για ενα κοντό το να σε αφηνει ο αμυντικός ελευθερο να σουταρεις και να σε κλεινει μόνο ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ διείσδυση.
Και όσο γι αυτο που λές για τον Σουμποτιτς απλα δεν υπάρχη, ο ανθρωπος με το που έπαιρνε την μπάλα εκτελουσε μεσα σε μισο δευτερο, κατι σαν τον βασιλειαδη σε ταχύτητα σουτ, αλλα με τριπλη εξυπναδα απο αυτον για το ποτε θα σουταρει και τριπλη ευστοχια βεβαια.Και όσο για τα αμυντικα προσοντα του Καλαθη τα ειδαμε, στα σκριν ο Παρκερ τον εκανε κουτό, γιατι του εφυγε τουλαχιστο 6 φορες. Καλός ειναι στα κλεψιματα ο καλαθης, για man to man υστερεί απεναντι σε γρήγορα γκαρντ και playmeger.
QUOTE
Στο ίδιο κλίμα, τι να πώ για τον Κουφό, που παίζει ΝΒΑ και πολύ πιθανόν να είναι σε πρόγραμμα ενδυνάμωσης που να καθιστά το "σπάσιμο της μέσης" αδύνατο.

Η ενδυνάμωση εμποδιζει το σπάσιμο μεσης, blink.gif, δεν νομιζω το αντιθετο θα ελεγα "οτι βοηθαει"
QUOTE
Αν οι προπονητές του εκεί που έχουν τις μετρήσεις του εργομετρικού στα χέρια τους αποφάσισαν ότι θα γίνει ένα βουνό που τους πόντους του θα τους βάζει με 3-4 κινήσεις, δέν το βλέπω πολύ πιθανό να διαφωνήσει μαζί τους και να χάσει λεφτά NBA (2,2 εκ φέτος) για να βοηθήσει την εθνική περισσότερο.

Σε αυτο συμφωνώ για το σουτ, οταν σφιγγεις χανεις την ελαφροτητα "του ειναι" που θα έλεγε κ ο ΒΑΓΓΕΛΑΣ ΙΩΑΝΝΟΥ, xανεις το γλυκο σουτακι και αποκτας γλυκο τουβλακι smiley.gif , αλλα αυτο ισχύει οσο αναφορα τους τριπονταδες... και για να σε παω στην 10ετια των 80ς που δεν σου αρεσει... μολις μπηκε το 1990 ο Ιωαννιδης εκανε ταξιδια στην ΑΜΕΡΙΚΗ παρακολουθώντας σεμιναρια βασκετ (για την ιστορια τα λεω αυτα) απο τον Θρυλο του ΝΒΑ pat raily.. γυρισε πισω λοιπον και εκανε τον γιαννακη ενα βουνο απο μυς, εε εκτοτε εχασε στα τριποντα ενα 30% του ποσοστου του..το ειχε πει και ο ιδιος αυτο!!.. για τα κοντινα διποντα όμως δεν επηρεαζει τοσο η ενδυνάμωση πιστευω, ο ΚΟΥΦΟΣ σε κοντινα διποντακια εκτος του οτι δεν τα επιχείρησε πολύ, οσες φορες τα επιχείρησε δεν ματωσε καθολου το διχτακι.

QUOTE
Ο Καιμακόγλου πρίν τον πάρει ο Παναθηναικός είχε βγεί παίκτης του μήνα στην ευρωλίγκα. Είναι λίγο άδικο να περιμένεις 100% απόδοση από κάποιον που ο χρόνος συμμετοχής του υποπενταπλασιάστηκε.

Θες να πεις οτι ο ζουρος δεν εδωσε χρονο στον καϊμακαγλου?, εδωσε και παραεδωσε, μπορω να πω οτι συμφωνα με την αποδοση του αυτος ο χρονος δεν του αναλογούσε, αμυντικα δεν εκανε πολλα πράγματα στους κρισιμους αγωνες..γαλια Σκοπια κλπ(οπου στην αμυνα περιμεναμε να βοηθησει κυρίως), όσο για επιθεση.. ασε δεν το πιανω καθολου αυτο το κομμάτι.
Δλδ ποσο να παιξει ακομη για να με πονάνε τα ματια μου?
Kanzler
Παλεψαν εως το τελος, ετσι πρεπει.
Για τους νεους παιχτες και τα παιχνιδια καταταξης ειναι μια σημαντικη εμπειρια. Τελειωσε καλα το Ευρωμπασκετ για την ομαδα μας. Μενει μια απογοητευση για την ηττα στο παιχνιδι με την Γαλλια, διοτι χασαμε στις λεπτομεριες, αλλα δεν πειραζει, ο στοχος της συμμετοχης στο προολυμπιακο τουρνουα επιτευχθηκε, παρα τα πολλα προβληματα. Αυτο το καλοκαιρι θα το θυμομαστε για πολλα χρονια ακομα εξετιας των πολλων προβληματων. Μπραβο σε ολους τους παιχτες, ιδιαιτερα ομως σε τεσσερις παιχτες. Στους σωματοφυλακες Φωτση (πραγματικος αρχηγος, φιλοδοξος, με νοοτροπια αληθινου αθλητη), Ζηση (ψυχη της ομαδας), Μπουρουση (μαχητης, μακαρι να ειχαμε ακομα εναν σαν τον Μπουρουση), κουβαλουσαν την ομαδα. Και στον Ξανθοπουλο, οτι μπορουσε εκανε και αυτος.
il postino
αυτη η ομαδα με σπανουλη σοφο και βελτιωμενο πατ καλαθη θετει υποψηφιοτητα για μεταλλιο στην ολυμπιαδα!!!


ολα τα μειονεκτηματα της πηγαζουν απο την απειρια και μονο!! ακομα και η αστοχια στα σουτ λογω απειριας ειναι!! δε μπορεις να ζητας απο το βασιλειαδη και το μπραμος στην πρωτη τους διοργανωση να τα βαζουν ολα...

αυτη η ομαδα με τις τοσες απουσιες βγηκε εκτη υποσκελιζοντας ομαδες σαν τη τουρκια, τη σερβια, την ιταλια, τη γερμανια, τη σλοβενια, την κροατια,

ενω,

εχασε στα σημεια απο ομαδες οπως η λιθουανια στην εδρα της και η καλυτερη γαλλια των τελευταιων ετων!!!

εμπερια της λειπει και την αποκτα σιγα σιγα...
KingCrimson
παντως μην υπερβαλουμε τωρα με Καλαθη και Κουφο, δε περιμεναμε να παρουνε το Εuro μονοι τους, τηρουμενων των αναλογιων καλα πηγαν και εχουν μελλον να βελτιωθουν, με καποιες προσθαφαιρεσεις στο παρον ροστερ -οχι πανω απο 2-3- και το Ζουρο πιο εμπειρο..η ομαδα του χρονου ισως κανει τη πολυποθητη 'υπερβαση'
NKoulaf
Για να μήν απαντώ σε ένα ένα και χαλάμε το τόπικ, η ουσία είναι ότι η εθνική δεν φτιάχνει παίκτες, ότι βρει από την ομάδα τους προσπαθεί να αξιοποιήσει. Οι συγκρίσεις εποχών είναι μεγάλη κουβέντα αλλά ευτυχώς υπάρχει το βίντεο όποιος θέλει να το βάλει και να δεί αν ακόμα και η ενωμένη Γιουκοσλαβία είχε την ταχύτητα στις αμυντικές προσαρμογές που έχει η σλοβενία σήμερα.Το ότι δεν υπήρχε κανείς να τους παίξει άμυνα τότε είναι άλλο θέμα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.