Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποσο υψος ειστε και μεχρι ποιο υψος φτανεται με αλμα?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Pages: 1, 2
theprofesso
22 xronon
1.80 ipsos anigma xerion 1.90kati k ftano ti palami oli pano ap t stefani poso na ne dld 3.2?
επαθα λαστιχο
εγω ειμαι 1,98 και 117 μυικα κιλα,γοητευτικος,με καλογυμνασμενους κοιλιακους και στρωμενη δουλεια.με παντρευεστε?
jonhy
[quote name='jim 3' date='Feb 18 2010, 19:02 ' post='385940']
ειμαι 1,76 και φτανω τα 3,25-3,30
[/quoted
και καρφωνεις;πολυ καλο αλμα πρεπει να εχεις bball.gif bball.gif
alex james
eime 180 kai ftano 3.10 -3.15 an eixa ligo upsos akoma tha kana pio theamatika karfomata smile.gif
LFO
Ειμαι 1,80 και υστερα απο εντατιkες προπονησεις καταφερα το περασμενο ΣΚ να πηδηξω πάνω απο την κυριακατικη Καθημερινη (Με τις προσφορές και τα CD!!!)
jonhy
ειμαι 1,78 με το χερι υψομενο ειμαι 2.30 και φτανω τα 2.93
Alekkos
18 χρονων, 1.86 χωρις παπουτσια, ~85-90 εκ. αλμα χωρις φορα. Το κεφαλι μου φτανει ανετα μεχρι το δυχτι, αλλα δυστυχως οχι ακομα μεχρι το στεφανι sad.gif. Καρφωμα δεν γινεται δυστυχως επειδη εσπασα το δαχτυλο μου πριν λιγο καιρο...
Paul2000
Ειμαι 1,60 και ειμαι 13 χρονων ο αδελφος μου ειναι 16 και ειναι 1,83 και ο μπαμπασ μου 1,86 8α μπορω να καρφωνω οταν μεγαλωσω?

captain charisma
o νειτ ρομπινσον 1.75 ειναι κ καρφωνει...ο σπαιντ γουεμπ 1.72 ηταν κ καρφωνε...δεν εχει σημασια το υψος..
Paul2000
na to labw san nai?
Paul2000
kai phdaw 260 cm
spysta
στα 320cm ειναι το κατωτατο οριο για καρφωμα φιλε μου wink.gif

εγω για πολλα χρονια ημουν στο 292-295cm ..
αλλα τωρα πλεον με πολυ πολυ γυμναστικη καρφωνω στη μουρη του sacarame και του φωναζω ''ooooh yeah ooooh yeaah''
εχει γινει συνθημα πλεον



ΥΓ.τι εχει τραβηξει και αυτο ο σακαρακας .. αλλα ο καλυτερος ειναι ο pierce .. σ ενα επικο μονο στο Χαλανδρι τον κανω ποστερ τον καψερο με τομαχοκ καρφωμα!!ετυχε εντωμεταξυ να βγαλει live την φωτο ο rchos .. εεε μετα την εκανα κ εγω ποστερ στον τοιχο του δωματιου μου. ξυπναω κοιταω δακρυζω σηκωνομαι , ξαπλωνω κοιταω δακρυζω κοιμαμαι

ΥΓ2.με προσπαθεια Paul2000 θα μπορεις κι εσυ να κανεις πλακα στους φιλους σου !!ΑΞΙΖΕΙ προσπαθησε το!!το υψος δεν παιζει ρολο
Paul2000
exw arxisei askhseis gia na phdaw psilotera
pisteuw se duo xronia na ginw 1,75 kai na karfwnw asketa pou pisteuw oti 8a ginw panw 1,80


esu poso xronwn arxises na kar`fwneis?
spysta
QUOTE(Paul2000 @ May 27 2013, 07:59 ) *
esu poso xronwn arxises na kar`fwneis?

- στα 14 εκανα το πρωτο μου αλει ουπ ..στο προαυλιο του γυμνασιου μετα απο πασα του θεολογου μας (αρρωστος μπασκετικος,φιλουσε την εικονα του Χριστου και τα χαρτακια της panini για το ΝΒΑ)
- απο τα 14 ως τα 22 ετρωγα σουβλακια ..
- στα 23 καρφωσα ξανα περνωντας απο πανω τον duncan21 με 360 (το high5 ,στα καπακια, με benchwarmer ακουστηκε μεχρι το Λος Αντζελες)
sacarame
Κοιτά εγώ που είμαι στα 1,90 είχα ψυχολογικό πρόβλημα στην αρχή και δεν μπορούσα να καρφώσω....Είχα απογοητεύτει και είχα αρχίσει να δοκιμάζω τα παντα... Τι ψηλά παπούτσια, τι μεγάλους πάτους, τι γυμναστικές και ειδικές ασκήσεις άλματος...Τιποτα. Κανένα αποτέλεσμα.... Πήγα μετά σε ψυχολόγο ο οποίος προς τιμήν του ασχολήθηκε πολύ μαζί μου...Πάλι όμως δεν κατάφερα να βγάλω άκρη...


Μέχρι που μια μέρα καθώς περπάταγα αμέριμνος έπεσε στα χέρια μου αυτό εδώ το χαρτάκι. Και δεν θα το πιστέψεις...Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΕΝΤΙΟΥΜ ΝΤΙΝΑΜΙ ΣΙΣΣΕ (τριτοξάδερφος του αδερφου του πατέρα του τζιμπρίλ) μου έδωσε την λύση...

Μου είπε λοιπόν ότι ο μόνος τρόπος να φτιάξεις την ψυχολογία σου είναι να βρεις κάποιο τραγούδι σχετικό και να το ακούς λίγο πριν κατεβείς στο γήπεδο....Και το βρήκα, ωωωωωωωω ναι το βρήκα....


Δοκίμασα που λες αυτό το τραγούδι:



Στην εισαγωγή του πήρα την μπάλα στα χέρια...Έκανα κάποιες πρώτες τρίπλες... Εϊπα από μέσα...ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΡΦΩΣΕΙΣ.... με τα πρώτα λόγια του τραγουδιού ξεκίνησα να κατευθύνομαι από το κέντρο προς την μπασκέτα... Είχα υπολογίσει πως θα πάρω τα βήματα με το που μπει το ρεφραίν... Κι έτσι έγινε.. Μόλις ακούω το i believe i can fly (ohhhhhh i can flyyyyyy) πατάω γερά στη βολή και φεύγω. Φευγω ψηλά...Πιο ψηλά από κάθε άλλη φορά. Ξαφνικά, χωρίς να το πάρω χαμπάρι, είχα βγάλει την γλώσσα έξω σαν άλλος Micheal Jordan. Φοβήθηκα ότι δεν θα φτάσω ποτέ, ότι θα προσγειωθώ πριν φτάσω το στεφάνι....

Κι όμως!!!! Ήταν τέτοια η δύναμη που μου έδωσε το τραγούδι,μαζί με την βοήθεια του Ντινάμι Σισσέ, που κρεμάστηκα από το καλάθι αφήνοντας με δύναμη την μπάλα να κάνει το χαρακτηριστικό ήχο ΧΛΟΥΠ καθώς πέρναγε μέσα από το σιδερένιο διχτάκι που είχε η μπασκέτα...

Αυτό ήταν. Από τότε ακούω πάντα αυτό το τραγούδι πριν παίξω και μετά πλακώνομαι στα καρφώματα.... Οπότε σου προτείνω να δοκιμάσεις κι εσύ...


QUOTE(Paul2000 @ May 27 2013, 10:59 ) *
esu poso xronwn arxises na kar`fwneis?



Για αυτή σου την ερώτηση υπάρχει και σχετικό τόπικ...Ρίξε μια ματιά εδώ να πάρεις μερικές ιδέες..
j-kidd13
Αγορι μου,αυτο που θα επρεπε να σε καιει ειναι ποτε θα καρφωσεις καμια πιτσιρικα,και οχι ποτε θα καρφωσεις την μπασκετα... laugh.gif
sacarame
QUOTE(j-kidd13 @ May 27 2013, 13:22 ) *
Αγορι μου,αυτο που θα επρεπε να σε καιει ειναι ποτε θα καρφωσεις καμια πιτσιρικα,και οχι ποτε θα καρφωσεις την μπασκετα... laugh.gif



έτσι Αγγελε σωστότατος....Για αυτό παρέθεσα και το άλλο τόπικ ώστε να πάρει κι από κει μια γεύση... icon_drunk.gif
spysta
QUOTE(j-kidd13 @ May 27 2013, 10:22 ) *
Αγορι μου,αυτο που θα επρεπε να σε καιει ειναι ποτε θα καρφωσεις καμια πιτσιρικα,και οχι ποτε θα καρφωσεις την μπασκετα... laugh.gif

με αλει ουπ ΠΑΝΤΑ ... σηκωνεται (η μπαλα) και καρφωνεις banana.gif


(sic)
priest
γατακια εγω απο τα 5 μου καρφωνα!

να φανταστειτε πως την μπαλα μου την εστελνε η μανα μου αρκετα ψηλα αλλα εγω ο μπαγασας την επιανα με τα μικρα τοτε χερια μου και την καρφωνα με ολη μου την δυναμη στο...καλαθι για τα σκουπιδια!

γατακια...
eparxiakias
QUOTE (theov @ Sep 30 2009, 17:50 ) *
1,65 και να καρφώνει? Δεν το έχω δει προσωπικά (Tyron No. 2 πρέπει να είναι αυτός..) άλλα δεν αποκλείεται!

Από 1.80 και πάνω είναι απολύτως εφικτό κάποιος να καρφώνει αρκεί να έχει κάπου 75 πόντους άλμα! Οι υπολογισμοί έχουν ως εξής:

180m ύψος + 50cm χέρια = 230 οπότε για να βγαίνει στο 3.15m τουλάχιστον, χρειάζεται κάπου 75 πόντους άλμα, που είναι εφικτό... ειδικά για 75 πόντους άλμα όχι επιτόπιο άλλα με φόρα!





λιγο αργα αλλα δεν πρεπει να σκεφτουμε οτι τα χερια δεν ξεκινανε απο το κεφαλι?δηλαδη αν εχεις υψος 1.80 και 50 cm χερι


δεν πρεπει να αφερεσεις απο το υψος που θα βρεις ποσο cm ειναι το κεφαλι σου?
nbayer
QUOTE (priest @ May 27 2013, 16:25 ) *
γατακια εγω απο τα 5 μου καρφωνα!

να φανταστειτε πως την μπαλα μου την εστελνε η μανα μου αρκετα ψηλα αλλα εγω ο μπαγασας την επιανα με τα μικρα τοτε χερια μου και την καρφωνα με ολη μου την δυναμη στο...καλαθι για τα σκουπιδια!

γατακια...

Εγω ειμαι 1,72μ με 70εκ χερι και δεν καρφωνω
spiderP
Δε χρειάζεται να φτάνει το χέρι στα 15 εκατοστά πάνω από το στεφάνι για κάρφωμα.
Εγώ κάρφωνα ακόμα και όταν έφτανα 5 εκατοστά πάνω από το στεφάνι.
Βέβαια, έχω μεγάλη παλάμη (190 ύψος), οπότε ένας με πολύ μικρότερη παλάμη θα έχει πρόβλημα. Επίσης θέλει τρόπο. Ένας φίλος μου, 5 πόντους πιο κοντός που περνούσε παλάμη πάνω από το στεφάνι, δεν μπορούσε να καρφώσει...

Αναφορικά με τη μέτρηση του άλματος, είναι απλό το πως γίνεται.
- Κοιτάς πού φτάνει το χέρι χωρίς άλμα (με τις φτέρνες κάτω). Πχ ~250 για μένα.
- Αν δεν ξέρεις ακριβώς πού φτάνει το χέρι, προσεγγιστικά προσθέτεις στο ύψος σου 30% και υποθέτεις ότι εκεί φτάνει το χέρι. Πχ για μένα, ύψος 189, συν 30% πάει 247.
- Η πρότυπη μπασκέτα είναι στα 305. Τα υπόλοιπα είναι παιχνιδάκι.

Οι μετρήσεις άλματος και vertical reach είναι ιδανικές όταν γίνονται σε μπασκέτες, δοκάρια, ταμπλό κλπ και όχι σε συμπαγή ντουβάρια.

Στα καλύτερα των καλύτερών μου, περίπου στα 25 μου χρόνια, έφτανα να έχω 75 πόντους άλμα με φόρα. Αρκετά καλό.
Έχω δει πολύ καλύτερους, πχ ένα παλικάρι 170 με το ζόρι να κάνει κάτι κτηνώδη καρφώματα, αλλά έχω δει και χειρότερους. Στα 13 μου είχα 40 πόντους με το ζόρι όταν όλα τα υποτυπωδώς γυμνασμένα συνομήλικά μου είχαν 65 τουλάχιστον. Αλλά τους τάπωνα ανελέητα apple.gif
επαθα λαστιχο
εγω ειχα δει τον Φροντο Μπαγκινς να καρφωνει
rchos
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Aug 7 2013, 23:39 ) *
εγω ειχα δει τον Φροντο Μπαγκινς να καρφωνει


εσύ είσαι χιλιόμετρα μπροστά όμως...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.