Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Golden State Warriors
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2
D-Wade
Το έχουν τερματίσει το μπάσκετ. Καλύτερη επίθεση στη λίγκα( και καλύτερη όλων των εποχών νομίζω). Καλύτερη άμυνα. Πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό
Manimal
QUOTE (D-Wade @ Jan 29 2017, 12:58 ) *
Το έχουν τερματίσει το μπάσκετ. Καλύτερη επίθεση στη λίγκα( και καλύτερη όλων των εποχών νομίζω). Καλύτερη άμυνα. Πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό


Όχι μόνο η καλύτερη επίθεση ever αλλά έχουν αλλάξει πλέον και τα δεδομένα στο άθλημα. Πλέον θα αρχίσουμε να μιλάμε για προ Warriors εποχή και για μετά Warriors. Στην άμυνα εχουν πολλά προβλήματα, τα οποία και δεν μπορούν να φανούν όταν οι οργανωτές της αντίπαλης ομάδας είναι οι Rivers, Felton & Crawford.
aegeansheed
Απίθανο να μαντέψεις ποιός κρατάει τη σκυτάλη κάθε στιγμή. Απόψε εμφανίστηκαν κάπως... απροσδόκητα ένας Iguodala (22π.) και ο Green, ενώ ο Klay συνεχίζει το καυτό σερί του με +20 στους έξι τελευταίους (+26 στους 5 από αυτούς).

Ο Green έγινε ο δεύτερος παίκτης μετά τον Alvin Robertson, από τότε που καταγράφονται per game στατιστικά κλεψιμάτων/κοψιμάτων (1983-), που κάνει triple double στις κατηγορίες "κλεψίματα"+ κάποιες δύο ακόμα. Αν κατάφερνε να σκοράρει μερικούς πόντους ακόμα θα μιλούσαμε για ένα ακόμα πιο σπάνιο quadruple double.

Επίσης με τα 15 συνολικά defensive stops μπήκε στο ιδιωτικό club των Olajuwon (4 φορές: 15, 16, 17, 19) και David Robinson (1 φορά: 15), οι οποίοι έχουν καταφέρει κάτι όμοιο ή καλύτερο. Φυσικά εξαιρούμε τα Μυθικά Αμυντικά τέρατα Bill Russell, Nate Thurmond, όπως και Kareem και Wilt, που σίγουρα θα είχαν πολλές τέτοιες βραδιές, αλλά η καταγραφή στατιστικών βρισκόταν σε εμβρυακό στάδιο τότε. Αυτονόητο ή όχι, καλό είναι να το σχολιάζουμε που και πού, γιατί όχι μόνο το έκαναν πρώτοι, αλλοί αποτέλεσαν και τα πρότυπα των μετέπειτα συνεχιστών, όπως ο Hakeem και οι άλλοι μεγάλοι centers των 90's κοκ.


Draymond Green: 12ρ. 10ασ. 10κλ. 5τ. 4π.
Tesla
QUOTE (aegeansheed @ Feb 11 2017, 10:23 ) *
Απίθανο να μαντέψεις ποιός κρατάει τη σκυτάλη κάθε στιγμή. Απόψε εμφανίστηκαν κάπως... απροσδόκητα ένας Iguodala (22π.) και ο Green, ενώ ο Klay συνεχίζει το καυτό σερί του με +20 στους έξι τελευταίους (+26 στους 5 από αυτούς).

Ο Green έγινε ο δεύτερος παίκτης μετά τον Alvin Robertson, από τότε που καταγράφονται per game στατιστικά κλεψιμάτων/κοψιμάτων (1983-), που κάνει triple double στις κατηγορίες "κλεψίματα"+ κάποιες δύο ακόμα. Αν κατάφερνε να σκοράρει μερικούς πόντους ακόμα θα μιλούσαμε για ένα ακόμα πιο σπάνιο quadruple double.

Επίσης με τα 15 συνολικά defensive stops μπήκε στο ιδιωτικό club των Olajuwon (4 φορές: 15, 16, 17, 19) και David Robinson (1 φορά: 15), οι οποίοι έχουν καταφέρει κάτι όμοιο ή καλύτερο. Φυσικά εξαιρούμε τα Μυθικά Αμυντικά τέρατα Bill Russell, Nate Thurmond, όπως και Kareem και Wilt, που σίγουρα θα είχαν πολλές τέτοιες βραδιές, αλλά η καταγραφή στατιστικών βρισκόταν σε εμβρυακό στάδιο τότε. Αυτονόητο ή όχι, καλό είναι να το σχολιάζουμε που και πού, γιατί όχι μόνο το έκαναν πρώτοι, αλλοί αποτέλεσαν και τα πρότυπα των μετέπειτα συνεχιστών, όπως ο Hakeem και οι άλλοι μεγάλοι centers των 90's κοκ.


Draymond Green: 12ρ. 10ασ. 10κλ. 5τ. 4π.


Οι ανθρωποι αυτοι (GSW) συμβολιζουν την εξελιξη του αθληματος. Δεν ειναι απλα μια καλη ομαδα. Σιγουρα η δεκαετια των '90s της οποιας ειμαι λατρης μπασκετικα εβγαλε αυτα τα ιερα τερατα που λες. Εκεινοι ηταν οι κολωνες, τα υποστηλωματα. Οι Γουοριορς συμβολιζουν απλα το μπασκετ στο επομενο επιπεδο. Απορω πραγματικα πως υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι μονο να σουταρουν ξερουν, και δεν βλεπουν ολο το δασος.
aegeansheed
QUOTE(Tesla @ Feb 11 2017, 10:38 ) *
Οι ανθρωποι αυτοι (GSW) συμβολιζουν την εξελιξη του αθληματος. Δεν ειναι απλα μια καλη ομαδα. Σιγουρα η δεκαετια των '90s της οποιας ειμαι λατρης μπασκετικα εβγαλε αυτα τα ιερα τερατα που λες. Εκεινοι ηταν οι κολωνες, τα υποστηλωματα. Οι Γουοριορς συμβολιζουν απλα το μπασκετ στο επομενο επιπεδο. Απορω πραγματικα πως υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι μονο να σουταρουν ξερουν, και δεν βλεπουν ολο το δασος.


Θα συμφωνήσω όπως και πολλοί άλλοι, όπως και ο δημιουργός του vid, δεν είναι τυχαίο ότι αφήνει την εξέλιξη του αμυντικού χάη-λαητ του Green για να μη χαθεί η επιθετική φάση που δημιουργήθηκε, ακόμα και αυτό το no-look άνάποδο πέταγμα του Curry, που μου θύμισε λίγο και το Rondo-Allen connection κάποτε. Πάμε τώρα και σε Klay και στο full game recap γιατί παραήταν φοβερό teaser για να μην τα δεις.

Δε μπορώ να μη σχολιάσω πόσο χαζό μου φαίνεται ότι η επίδοση αποτελεί "το πρώτο tripdouble χωρίς πόντους", ενώ κάποιος έχει επαναλάβει τις επιδόσεις στις κατηγορίες που έδωσαν στον Green το tripdouble, κάνοντας μάλιστα το 4*+10... Δηλαδή είναι λιγότερο σπουδαία επίδοση επειδή.... έβαλε κι επιπλέον!!!! 20 πόντους??? Ήμαρτον με την μαρκετινγκολαγνεία των media για BIG CATCHY TITLES!!!

Πάντα ε Big Zeke το postgame είναι ακόμα πιο spicy.
SG3ptshooter
Unexpected Protagonist of the Night, 02/03 - Patrick McCaw

Τα νούμερα: 11 πόντοι, η δεύτερη φορά που πέρασε τους 10 μετά το πρόσφατο career high των 19, σε μια άλλη παρουσία του στη βασική πεντάδα, ως αντικαταστάτης του Thompson εκείνη τη φορά. Τώρα λείπει ο KD, 3 ματς μόνο χτες και τίποτε τρομερά παράδοξο, με τους συνήθεις υπόπτους γραμμένους, ας δώσουμε το spotlight σε ένα συμπαθή rookie που βρίσκει λεπτά στην πρωτοπόρο ομάδα της λίγκας. Eίχε λοιπόν 4/5 σουτ με ένα εύστοχο τρίποντο, 2/2 βολές, 4 αμυντικά rebounds, 2 assists, 2 κλεψίματα και 1 τάπα στην ήττα των Warriors στο Chicago.

Η εικόνα:


Πριν/Μετά: Aπ' το St. Louis, μετέβη σε καλύτερο "μπασκετικό" high school στο Maryland, έπειτα έπαιξε στους Running Rebels του UNLV, πάντα είναι δύσκολο να εμπιστευτώ παίκτες που πέρασαν φοιτητές απ' το Las Vegas, όχι πως δεν υπάρχουν αντιπαραδείγματα, o Marion, αλλά διάολε θα σε ήθελαν και πουθενά αλλού, γιατί να πας στη μεικτή Καζίνο; Δύο χρονιές έκατσε στην όαση της ερήμου ο Pat, έπαιξε καλά, προφανώς καλύτερα ως sophomore, όταν με 5 rebounds και 4 assists μέσο όρο αναδείχθηκε στη δεύτερη καλύτερη πεντάδα και στην καλύτερη αμυντική πεντάδα της Mountain West. Δήλωσε συμμετοχή μάλλον έξυπνα, ήξερε φαίνεται ο ατζέντης πως θα είναι καλή ευκαιρία να επιλεγεί σε μια μέτρια draft class και μάλλον ήταν και αρκετά τυχερός, παρότι ίσως να slidαρε και λίγο βρέθηκε με το καλημέρα σε μια ομάδα με αξιώσεις τίτλου, χώρο να πάρει λεπτά έστω garbage, αλλά και τη δυνατότητα να προβληθεί. O Jerry West δήλωσε μάλιστα πως οι ομάδες που τον προσπέρασαν θα το μετανιώσουν, ενδεικτικό της πίστης του front office των Warriors στις δυνατότητές του, έστω μεσοπρόθεσμα μιας και η περιφέρεια του GS έχει 4 All-Stars μαζί με Livingston μπροστά του. Η rookie χρονιά του πάει αναμενόμενα τολμώ να πω, έχει παίξει ήδη 50 παιχνίδια με 4 spot starts που θα αυξηθούν το επόμενο διάστημα, για rookie έχει αξιοπρεπή ποσοστά, 46/23 = 2 a/to, δίνει την εικόνα ενός ωραίου ψηλού -2.01- ελαφριού guard που μπορεί να συμπληρώνει άρτια ότι χρειάζονται οι γύρω του. Ω Χριστέ μου ο αγαπημένος μου παίκτης στο ΝΒΑ παίζει να είναι ο Gary Harris... Βοήθεια.

Aναρωτιέμαι: αν πράγματι το όνομά του είναι εμπνευσμένο απ' το ηχητικό όταν κάρφωνε ο Birdman. Και γιατί του έχουν απαγορέψει να γυμνάζει τα ξυλαράκια που έχει για πόδια, είναι δίπλα κι ο Livingston, τρομάζω.
pan24
Ρε τι εκανε ο mccaw ο θεουλης
43 λεπτα επαιξε με 2 ποντους 2 ριμπαουντ 1 ασσιστ με 0/12 σουτ και 0/6 τριποντα
SG3ptshooter
Unexpected Protagonist of the Night, 29/03 - David West

Τα νούμερα: 15 πόντοι. Season high, η πρώτη φορά ατη σεζόν που πέρασε τους 10. 7/11 σουτ, 1/2 τρίποντα με το εύστοχο να αποτελειώνει το ματς. 4 rebounds, τα 2 επιθετικά, 5 assists με ένα λάθος, 2 τάπες, +23 στη νίκη με ανατροπή των Warriors στον Αγιαντώνη. Οι υπόλοιποι της frontline δεν ξεχώρισαν οπότε το πήρε πάνω του. Συνέβαλλε στο passing game που άνοιξε την άμυνα των Spurs, έβαλε τα αουτάκια του για να κρατήσει ανοιχτούς τους χώρους, έκοψε τάπες στο Lee μπας και τον πείσει να κόψει επιτέλους το μπάσκετ.

Η εικόνα:


Πριν/Μετά: Απ' το NJ, φύσει χαλαρός; Έπαιξε στο Xavier που είναι της μόδας τελευταία και μας έχει δώσει λεβέντες όπως ο Sato, o Doellman, ακόμα καλΤύτερα Matt Stainbrook που οργώνει τη Leb Oro με τη φανέλα της Breogan. Εκεί στα προάστια του Cincinnati διακρίθηκε ο David West, τα αγάπησε, έκανε τατουάζ το Σταυροφορικό X ψηλά στο χέρι του να το βλέπουν όλοι. Έπαιξε full τετραετία, έκανε απίθανα πράγματα ατομικά, τρεις φορές καλύτερος παίκτης της περιφέρειας, μάλιστα ως senior βγήκε καλύτερος παίκτης στη χώρα και μεταγενέστερα επιλέχθηκε σε κάποια καλύτερη πεντάδα της δεκαετίας για το κολεγιακό μπάσκετ απ' το Sports Illustrated. Οι Hornets τον επέλεξαν στο 18 στο σπουδαίο draft του 2003, με διψήφιο αριθμό All-Stars και κάμποσα head-scratchers ανάμεσα να χουμε να παίζουμε. Άργησε να βρει θέση βασικού, στην τρίτη χρονιά του πήρε τα πάνω του, βγήκε δεύτερος στην ψηφοφορία για Most Improved Player πίσω απ' το Boris Diaw. Η ομάδα όμως το ανάποδο, χρειάστηκε το ascension του CP3 για να επανέλθουν στα playoffs, τη διετία 2008 και 2009, με το West να σημείωνει τότε τις δύο παρουσίες του σε All-Star Game, ως αναπληρωματικός προφανώς και πολύ του είναι, τη δεύτερη φορά ο υπόλοιπος πάγκος στο frontcourt ήταν Shaq - Dirk - Pau.. Το 2011 τραυματίστηκε σοβαρά προς το τέλος της σεζόν, έκανε opt out, υπέγραψε στους Pacers. Ταίριαξε άριστα ανάμεσα στους δυναμικούς swingmen και το ύψος του Hibbert στην παρουσία του στην Indiana, έφτασαν να κοιτάξουν στα μάτια το superteam του Miami. Έκλεισε πεσμένος ως Pacer, είχε ένα μέτριο ενδιαφέρον να παίξει βασικός σε κάποιες μικρομεσαίες αλλά πήρε την ενδιαφέρουσα απόφαση να θάψει εαυτόν στον πάγκο των Spurs στην ελπίδα να φορέσει το Ένα Δαχτυλίδι. Δεν τα κάταφερε, φέτος έκανε αναβάθμιση στις πιθανότητές του μετακομίζοντας στη Bay Area να βαράει παλαμάκια στο Durant. Ίσως δει φως επιτέλους...

Συνέντευξη:
https://theundefeated.com/features/david-we...speaks-volumes/
Manimal
Μετά από μια περίοδο ντεφορμαρίσματος, βρήκαν ξανά τον δρόμο τους, μέσα από την άμυνα. Έχω εκφράσει στο παρελθόν την αμφισβήτησή μου για την άμυνα των πολεμιστών όχι τόσο για την αποδοτικότητα αυτής (άλλωστε είναι τοπ σε ριμπάουντ και κλεψίματα) όσο για την αγωνιστική διάρκεια που μπορεί να έχει, με ανελέητα ντουμπλαρίσμτα,τριπλαρίσματα και ανελέητο κλείσιμο για box out. Αν μη τι άλλο απαιτεί αστείρευτη ενέργεια και απόλυτη αυτοσυγκέντρωση. Δεν είναι και λίγα τα παραδείγματα που όσο εύκολα έχτιζαν διαφορές 15+ πόντους σε τρία λεπτά, άλλο τόσο εύκολα τις έχαναν. Δεν ξέρω αν αυτό που έδειξαν στην τελευταία σειρά παιχνιδιών είναι το τοπ level που μπορεί να φτάσουν την άμυνά τους, ακόμα κι έτσι και με επιστροφή Durant, δεν ματσάρονται από καμία ομάδα.
Δεν ξέρω τι εξισώσεις θα πρέπει να λύσει ο Ποπ, προκειμένου να αντιμετωπίσει τους Warriors, σε πιθανό match up, αλλά το χθεσινό +22 στο 0 σε πέντε λεπτά είναι δύσπεπτο.
aegeansheed
Τεράστιος Steph, το χέρι σχεδόν πήγε να ψηφίσει για MVP το πρωί, μόλις είδα το highlight.

ΜΑΚΡΑΝ η καλύτερη προσωπική κασσέτα σε ένα παιχνίδι από κοντό φέτος, μαζί με την εμφάνιση του Kyrie εναντίον των Hawks πριν κάποιους μήνες.

Manimal
Ο οποίος Steph σύμφωνα με το netrtg, είναι ο πολυτιμότερος παίχτης των Warriors, ακόμα και όσο συνυπήρχαν με Durant. Μετά από εκ νέου περίοδο προσαρμογής οι πολεμιστές δείχνουν ότι μπορούν να κάνουν εφάμμιλες εμφανίσεις, των προ KD καιρών με ηγέτη τoν Steph. Αν από τα πιο σημαντικά κριτήρια για το MVP award, είναι το λανθασμένο κατά μια άποψη on/off team impact ενός παίχτη, ο Steph μπορεί άνετα να μπει στην συζήτηση. Δεν προκαλεί τον ίδιο θόρυβο με μούσια και χελώνα, αλλά αν ψάχνουμε για έναν παίχτη που η απουσία του θα άλλαζε την εικόνα του πρωταθλήματος και όχι απλά μιας ομάδας, οι Steph & Lebron θα πρέπει να βρίσκονται στην κορυφή της λίστας.
SteveNashidis
http://www.mercurynews.com/2017/04/04/watc...andre-iguodala/

Τρελή πάσα. Δεν την έχω ξαναδεί . Α ρε Curry ....
MaJesty23
QUOTE(Voyager @ Apr 5 2017, 12:36 ) *
http://www.mercurynews.com/2017/04/04/watc...andre-iguodala/

Τρελή πάσα. Δεν την έχω ξαναδεί . Α ρε Curry ....


Οντως τέτοια διπλή τρίπλα/μεταφορά ούτε εγώ έχω ξαναδεί rolleyes.gif
SteveNashidis
QUOTE(MaJesty23 @ Apr 5 2017, 12:40 ) *
Οντως τέτοια διπλή τρίπλα/μεταφορά ούτε εγώ έχω ξαναδεί rolleyes.gif


χαχαχα. Σωστός.

Ήθελα να σχολιάσω μόνο την έμπνευση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.