Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερες ελληνικές κωμικές σειρές
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3
thrylos7
Η σειρά είναι αλφαβητική (κατά κάποιο τρόπο, αφού λείπουν κάποια άρθρα) και περιέχει 12 σειρές.

- Απαράδεκτοι

Χωρίς πολλά σχόλια. Η καλύτερη σειρά της ελληνικής τηλεόρασης. Με διαφορά από τη δεύτερη.

- Δυο ξένοι

Δε μιλάμε για απόλυτα κωμική σειρά, καθώς είχε και στοιχεία από αισθηματική κομεντί. Οι "θανατηφόρες" ατάκες της όμως, δεν έχουν προηγούμενο.

- Εγκλήματα

Τρελό ως σουρεαλιστικό πολλές φορές χιούμορ, αποτελεί ειδική κατηγορία από μόνη της, αν και ποτέ δεν μ' ενθουσίασε.

- Είσαι το ταίρι μου

Δεν την θεωρώ ως μια από τις κορυφαίες, αλλά ξεχώρισε σε μια περίοδο που οι πραγματικά ωραίες κωμικές σειρές δεν υπήρχαν.

- Εκείνες κι εγώ

Ο Γιάννης Μπέζος στα καλύτερά του. Πρώτη φορά βλέπω ηθοποιό να "μπαίνει" τόσο πολύ στο ρόλο του. Όχι ότι ήταν το μόνο κωμικό πρόσωπο στη σειρά, κάθε άλλο.

- Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή

Χιούμορ για λίγο μεγαλύτερη ηλικία. Το δυνατότερο σημείο της σειράς ήταν οι απίστευτοι διάλογοι, κυρίως μεταξύ Μάκη και Ανδρέα, αλλά και γενικότερα αυτοί που συμμετείχε ο "Ακάλυπτος".

- Κωνσταντίνου και Ελένης

Πολύ ευχάριστη σειρά, κάθε επεισόδιο ήταν αστείο με πολλούς από τους πρωταγωνιστές να συνεισφέρουν σ' αυτό, καθώς μεταξύ τους (ανά δύο) υπήρχαν "δυνατές" στιγμές.

- Μεν και δεν

Μόνο 4 άτομα, με ιδιαίτερα χαρακτηριστικούς ρόλους κι ένα πάρα πολύ καλό δέσιμο. Ο Χάρης Ρώμας στην καλύτερή του περίοδο αναμφίβολα (ειδικά στο τελευταίο έτος της σειράς), ενώ ακόμα αναρωτιόμαστε γιατί ο Στέλιος Μάινας ...το γύρισε στα κοινωνικά - δραματικά.

- Πενήντα - Πενήντα

Ρεσιτάλ υποκριτικής από τους Φιλιππίδη, Χαϊκάλη και Μπουλά. Τη θεωρώ την καλύτερη κωμική σειρά τα τελευταία 5-6 χρόνια.

- Σ' αγαπώ - Μ' αγαπάς

Ευχάριστη κωμική σειρά, αστεία μέσα στην απλότητά της. Κάποια σκηνικά ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένα.

- Στο παρά πέντε

Δεν είναι ο ορισμός της κωμικής σειράς και μεταξύ μας, αν έβαζα μόνο 10 σειρές δε θα έμπαινε μέσα. Η πρώτη χρονιά ήταν αρκετά καλή από πλευράς χιούμορ, αλλά φέτος τα κωμικά στοιχεία έχουν περιοριστεί. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε βρίσκεται στις καλύτερες ελληνικές σειρές γενικότερα.

- Της Ελλάδος τα παιδιά

Μακράν η πιο αστεία σειρά που έχει προβληθεί στην ελληνική τηλεόραση. Ο ένας ρόλος πιο αστείος από τον άλλο. Σε επεισόδια όπως αυτά με τις βασιλόπιτες ή το μπάσκετ, δε σταματάς να γελάς ούτε στιγμή.


Ασφαλώς μιλάμε για τις σειρές με τις οποίες γελούσαμε περισσότερο. Αυτό είναι το κριτήριο.
Ξέρω, θα υπάρχουν έτσι και υποψηφιότητες για σειρές όπως η Λάμψη, αφού κι αυτές είχαν (με διαφορετικό τρόπο) τρελό γέλιο... biggrin.gif
Pierce
δεν νομιζω να σου εχει ξεφυγει καποια 41.gif ισως θα μπορουσαν να μπουν και οι s1ngles
οι 5 αγαπημενες μου

1)απαραδεκτοι
2)της ελλαδος τα παιδια
3)μεν και δεν
4)s1ngles
5)50-50
Air Kef
Ουτε ενα credit για μενα,ε;................Οκ.. smile.gif tongue.gif


Οι s1ngles δν νομιζω οτι ειναι κωμικη σειρα..Σιγουρα στο τοπ-10 γενικα,αλλα οχι στις κωμικες..



Αλλες που θα μπορουσαν να μπουν ειναι η Ντολτσε Βιτα,Καφε της Χαρας,Ο κακος Βεζυρης...
thrylos7
QUOTE
Ουτε ενα credit για μενα,ε;................Οκ..


Ναι, παιδιά, αυτός ευθύνεται που έβαλα 12 σειρές και (κυρίως) το παρά 5. tongue.gif

Για τους singles, θα συμφωνήσω με τον Air.
Pierce
αφου συμφωνειτε παω πασο tongue.gif
rchos
QUOTE
Αλλες που θα μπορουσαν να μπουν ειναι η Ντολτσε Βιτα,Καφε της Χαρας,Ο κακος Βεζυρης...


ε νομιζω πως ειναι πολυ κατωτερες απο τις απο πανω αυτες!βεβαια αποψεις ειναι αυτες!




1)της ελλαδος τα παιδια
2)50-50
3)απαραδεκτοι
4)εγκληματα(ειδικα η τελευταια χρονια)
5)μεν και δεν
6)λιστα γαμου(στην νετ πριν 2-3 χρονια με μπεζο και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις!απιστευτο γελιο!αα επαιζε και η μποτση!)
7)εκεινες και εγω
8)και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη
9)singles(πρωτη σεζον.την δευτερη δεν την εχω δει)
10)δυο ξενοι

ειδικη μνεια στους 'αυθαιρετους' με το περιεργο μπλακ χιουμορ τους αλλα και στο 'ειμαστε στον αερα' που δεν ηταν εντελως κωμικη σειρα!
αυτες βαζω εγω πανω πανω.οι αλλες θεωρω ειναι κατωτερες!


ατακα στο της ελλαδος τα παιδια:Ο Πλαπούτας έχει αράξει με τα πόδια πάνω στο γραφείο.Ο Ντάλας πάνω στο άλλο γραφείο κάνει διατάσεις και ο Βλάχος όρθιος σε μια γωνία κρατώντας καφέ λέει "Ρε γαμώτο,δε περνάει κι η ώρα να απολυθούμε" laugh.gif 24.gif 24.gif
thrylos7
QUOTE
6)λιστα γαμου(στην νετ πριν 2-3 χρονια με μπεζο και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις!απιστευτο γελιο!αα επαιζε και η μποτση!)

Τη θυμάμαι αυτή τη σειρά.. Θύμιζε κάτι από τους "εντιμότατους φίλους μου", σε πιο ήπιες καταστάσεις βέβαια.

Μάλλον δεν τη σκέφτηκα επειδή όλες τις υπόλοιπες τις έχει δείξει πολλές φορές επανάληψη, ενώ αυτή καμία.

QUOTE
ειδικη μνεια στους 'αυθαιρετους' με το περιεργο μπλακ χιουμορ τους

Αυτή ήταν με τον Πουλικάκο και τον Μάνεση ή κάνω λάθος; Δεν την έχω δει καθόλου (ή αν την είδα, έχει πάρα πολύ καιρό) και δε θυμάμαι τίποτα!

QUOTE
ατακα στο της ελλαδος τα παιδια:Ο Πλαπούτας έχει αράξει με τα πόδια πάνω στο γραφείο.Ο Ντάλας πάνω στο άλλο γραφείο κάνει διατάσεις και ο Βλάχος όρθιος σε μια γωνία κρατώντας καφέ λέει "Ρε γαμώτο,δε περνάει κι η ώρα να απολυθούμε"

laugh.gif
Καλά, αν αρχίσουμε να λέμε ατάκες από αυτή τη σειρά το topic θα ξεπεράσει σε posts αυτό με τις off topic σκέψεις.

QUOTE
αφου συμφωνειτε παω πασο

Δε χρειάζεται να πάς πάσο... Άντε γιατί είδα έκανες και edit και το' βγαλες... biggrin.gif
rchos
QUOTE
Αυτή ήταν με τον Πουλικάκο και τον Μάνεση ή κάνω λάθος; Δεν την έχω δει καθόλου (ή αν την είδα, έχει πάρα πολύ καιρό) και δε θυμάμαι τίποτα!


σωστα θυμασαι.με τον βαλαβανιδη επισης την τσαγκαρισιανου και την τριφυλη!οι κοντρες τριφυλη βαλαβανιδη ηταν επικες!ο πουλικακος βεβαια εδινε ρεστα!ηταν αν δεν κανω λαθος η πρωτη σειρα του μεγκα την πρωτη κιολας χρονια υπαρξης του!πραγματικα πολυ δυνατη σειρα!
QUOTE
Τη θυμάμαι αυτή τη σειρά.. Θύμιζε κάτι από τους "εντιμότατους φίλους μου", σε πιο ήπιες καταστάσεις βέβαια.

Μάλλον δεν τη σκέφτηκα επειδή όλες τις υπόλοιπες τις έχει δείξει πολλές φορές επανάληψη, ενώ αυτή καμία.


βασικα αν ειχε παιχτει σε ιδιοτικο καναλι και οχι στην νετ θεωρω οτι θα επιανε απιστευτα νουμερα!εγω δεν την εχω δει οταν πρωτοπαιχτηκε.νομιζω το καλοκαιρακι σε κατι επαναληψεις του πρισμα+ στην ψηφιακη!οποτε την πετυχετε δειτε την αξιζει πολλα!
Keyser_Soze
Για μένα η σειρά έχει ως εξής:
1. Παρά 5
2. Δύο Ξένοι
3. Απαράδεκτοι
4. Είσαι το ταίρι μου
5. Οι Σταύλοι Της Ερριέτας Ζαίμη
6. Σαββατογεννημένες

Το "Οι Μεν και Οι Δεν" είναι μέσα στις χειρότερες σειρές που έχω δει. Αηδία τελείως. Οι άλλες που αναφέρονται είναι αρκετά καλές χωρίς όμως να με τρελαίνουν.
thrylos7
QUOTE
σωστα θυμασαι.με τον βαλαβανιδη επισης την τσαγκαρισιανου και την τριφυλη!οι κοντρες τριφυλη βαλαβανιδη ηταν επικες!ο πουλικακος βεβαια εδινε ρεστα!ηταν αν δεν κανω λαθος η πρωτη σειρα του μεγκα την πρωτη κιολας χρονια υπαρξης του!πραγματικα πολυ δυνατη σειρα!

Mάλλον γι' αυτό δε τη θυμάμαι... biggrin.gif

QUOTE
βασικα αν ειχε παιχτει σε ιδιοτικο καναλι και οχι στην νετ θεωρω οτι θα επιανε απιστευτα νουμερα!εγω δεν την εχω δει οταν πρωτοπαιχτηκε.νομιζω το καλοκαιρακι σε κατι επαναληψεις του πρισμα+ στην ψηφιακη!οποτε την πετυχετε δειτε την αξιζει πολλα!

Εγώ την είδα από την πρώτη φορά (ήταν μέρος της μιας πολύ ωραίας βραδιάς της Τρίτης, μετά τα φροντιστήρια πήγαινα σπίτι, διάβαζα basketnews, έβλεπα τον Μακεδονικό στο ULEB cup και μετά αυτό). Πιστεύω ότι είναι πολύ "χαλαροί" όλοι και δε δίνουν πάνω από το 70% πχ. Θα μπορούσε δηλαδή να είναι πολύ καλύτερο, με περισσότερη φαντασία ίσως.

QUOTE
Το "Οι Μεν και Οι Δεν" είναι μέσα στις χειρότερες σειρές που έχω δει. Αηδία τελείως. Οι άλλες που αναφέρονται είναι αρκετά καλές χωρίς όμως να με τρελαίνουν.


Αηδία; tongue.gif Μάλλον θα φταίει η εποχή που παίχτηκε (που όντως φαίνεται ότι ανήκει σε μια άλλη "τηλεοπτική" εποχή). Αν και θεωρώ ότι ήταν σχετικά μπροστά από την εποχή της.
eftychia
Λατρεμενες ελληνικες σειρες (κωμικες)
1. Απαραδεκτοι
2. Εισαι το ταιρι μου
3. Singles (εγω γελαω απιστευτα οποτε αυτοματα τη θεωρω κωμικη)

Το εκεινες κι εγω το βρισκω απλα τραγικο οπως και τους αυθαιρετους και το οι παντρεμενοι εχουν ψυχη.
apkat
1. Απαραδεκτοι
2. Δυο ξενοι
3. Εκεινες κι εγω
4. Εγκληματα
5. Εισαι το ταιρι μου
jjc
Λοιπον


1. εκεινες κι εγω
2. Εγκληματα
3. Εισαι το ταιρι μου
4. της ελλαδος τα παιδια

και μετα τιποτα
Pierce
QUOTE(thrylos7 @ Jan 21 2007, 01:05 AM) *
Δε χρειάζεται να πάς πάσο... Άντε γιατί είδα έκανες και edit και το' βγαλες... biggrin.gif

ξανα εκανα εντιτ tongue.gif και εβαλα τους s1ngles αφου υπαρχουν και αλλοι που συμφωνουν με την αποψη μουtongue.gif

QUOTE(thrylos7 @ Jan 21 2007, 01:05 AM) *
Δε χρειάζεται να πάς πάσο... Άντε γιατί είδα έκανες και edit και το' βγαλες... biggrin.gif

ξανα εκανα εντιτ tongue.gif και εβαλα τους s1ngles αφου υπαρχουν και αλλοι που συμφωνουν με την αποψη μουtongue.gif
thrylos7
QUOTE
Το εκεινες κι εγω το βρισκω απλα τραγικο


Λοιπόν, σκέφτηκα να το γράψω σαν σχόλιο κάτω από τη σειρά, αλλά προτίμησα να μην το βάλω, για να έχουν όλες πολύ λίγο σχολιασμό.

Όποια κοπέλα έχω ρωτήσει (εντάξει, δεν κάνω γκάλοπ κάθε μέρα biggrin.gif ) γι' αυτή τη σειρά, της είναι τουλάχιστον αδιάφορη. Σε αντίθεση με τα αγόρια και δη της ηλικίας μου (φοιτητές δηλαδή), που ο ρόλος του Δόγκανου είναι αν όχι ο αγαπημένος τους, από τους πιο συμπαθείς.

Αυτό δε νομίζω να οφείλεται τόσο στο σενάριο και στο κλίμα της σειράς (οι ρόλοι Δόγκανου και Ακάλυπτου είναι παρόμοιοι και λογικό να ...μην αρέσουν στις γυναίκες), αλλά στη διαφορά της αίσθησης του χιούμορ μεταξύ των δύο φύλων.
Προσωπικά πάντως, πιστεύω ότι το κλασικό γυναικείο χιούμορ (που το' χει ένα μεγάλο ποσοστό) είναι ότι πιο κρύο υπάρχει, γιατί πολύ απλά δεν είναι χιούμορ.
(γενικά μιλώντας smile.gif )

QUOTE
ξανα εκανα εντιτ και εβαλα τους s1ngles αφου υπαρχουν και αλλοι που συμφωνουν με την αποψη μου

αυτό τώρα μετράει για 2 ψήφους; tongue.gif
rchos
συμφωνω απολυτος με τον thrylo.ειναι καθαρα αντρικες οι σειρες 'εκεινες και εγω' και 'οι παντρεμενοι εχουν ψυχη' για τους λογους που ανεφερε!
liolias
Αν και εβλεπα πολλες απο αυτες περισσοτερο μου αρεσαν 1)Κωνσταντίνου και Ελένης και 2)Σ' αγαπώ - Μ' αγαπάς
dizzy_fingers
Ρετιρέ RuLeZ! banana.gif

smiley.gif
Air Kef
Ελεγα και γω,δν θα το αναφέρει κανενας;!;;!;;
Ξεχασες και τους Μικρομεσαίους!

Η Ευτυχια ανεφερε και τους Αυθαίρετους!Αυτοι κι αν ηταν κακοποίηση!
thrylos7
Ο rchos7 τους ανέφερε... tongue.gif

Εντάξει, ρετιρέ και μικρομεσαίοι δε μπορούν ούτε κατά διάνοια να μπουν σ' αυτή την ...κοινή λίστα... Είναι πολλά επίπεδα πιο πάνω. biggrin.gif
eftychia
Το Σ αγαπω Μ αγαπας (που επισης εβλεπα φανατικα) ειναι μια σειρα που δειχνει (σε μεγανθυνση βεβαια) το πως βλεπουν οι αντρες τα πραγματα και πως οι γυναικες...
Οντως το χιουμορ αναλογα με το φυλο διαφερει (συνηθως) γιατι οι αντρες γελανε με σαχλα σεξιστικα πραγματα ενω οι γυναικες με πιο εγκεφαλικα αστεια (δεν αποκλειω το γεγονος να συμβαινει και το αντιθετο). Απλα αν σκεφτεις οτι φανατικοτερο κοινο ειχε ο Σεφερλης απο αντρες (δε νομιζω να αρεσε ποτε σε γυναικα το χιουμορ του), ενω αντιθετα οι Αμαν ηταν κατι που το βλεπαν με απολυτη ευχαριστηση και τα 2 φυλα.
treathitch
Ποιο κωλόπαιδο μου έκλεψε την ιδέα? biggrin.gif

Λοιπόν, όταν πρωτοβγήκαν οι Αυθαίρετοι, δε νομίζω ότι μπορούσε να αμφισβητήσει κανείς την κλάση τους. Ευρηματικότατο, με συγκεκριμένους χαρακτήρες, ένα εκπληκτικό timing και μια catchy χρονική περίοδο πολιτικά και κοινωνικά. Πάντως, η ερχόμενη την αμέσως επόμενη σεζόν επιτυχία της σειράς "Τρεις Χάριτες" δε σημαίνει ότι μπορούσε έστω και να συγκριθεί με τους Αυθαίρετους. Παρομοίως και η ακόμη κατώτερη σειρά, "Οι Απαράδεκτοι", η οποία πάντως ήταν πολύ πολύ καλή σειρά σε σύγκριση με κάποιες που ακολούθησαν.
Πάντα έχουμε την ανάμνηση του πρώτου ως το καλύτερο, αλλά ακόμη και από τους Αυθαίρετους (αυτή την πραγματικά έξοχη ιδέα και με το πολύ καλό casting) υπήρξε καλύτερη και ήταν η μοναδική σουρεαλιστική σειρά στην ιστορία της ελληνικής ΤV. "Εγκλήματα".

Λοιπόν, μετά τον ύμνο για τους Αυθαιρετους, τους τοποθετώ στο #2.

1. Εγκλήματα
2. Οι Αυθαίρετοι
3. To Δις Εξαμαρτείν
4. Δυο Ξένοι
5. Στο Παρά Πέντε
6. Και οι Παντρεμένοι Έχουν Ψυχή
7. Τρεις Χάριτες
8. Οι Απαράδεκτοι
9. Της Ελλάδος Τα Παιδιά
10. Είσαι το Ταίρι Μου/Εκείνες και Εγώ/Oι Μεν και οι Δεν
rchos
QUOTE
Λοιπόν, όταν πρωτοβγήκαν οι Αυθαίρετοι, δε νομίζω ότι μπορούσε να αμφισβητήσει κανείς την κλάση τους. Ευρηματικότατο, με συγκεκριμένους χαρακτήρες, ένα εκπληκτικό timing και μια catchy χρονική περίοδο πολιτικά και κοινωνικά. Πάντως, η ερχόμενη την αμέσως επόμενη σεζόν επιτυχία της σειράς "Τρεις Χάριτες" δε σημαίνει ότι μπορούσε έστω και να συγκριθεί με τους Αυθαίρετους. Παρομοίως και η ακόμη κατώτερη σειρά, "Οι Απαράδεκτοι", η οποία πάντως ήταν πολύ πολύ καλή σειρά σε σύγκριση με κάποιες που ακολούθησαν.
Πάντα έχουμε την ανάμνηση του πρώτου ως το καλύτερο, αλλά ακόμη και από τους Αυθαίρετους (αυτή την πραγματικά έξοχη ιδέα και με το πολύ καλό casting) υπήρξε καλύτερη και ήταν η μοναδική σουρεαλιστική σειρά στην ιστορία της ελληνικής ΤV. "Εγκλήματα".


πεστα βρε treathitch γιατι γραφτηκαν κκαποια ασχημα σχολια!αντε καποιος ακομη που εκτιμησε τους αυθαιρετους οσο και εγω!ηταν μεγαλη σειρα!συμφωνω με την αναλυση σου! smiley.gif
thrylos7
QUOTE
γιατι οι αντρες γελανε με σαχλα σεξιστικα πραγματα ενω οι γυναικες με πιο εγκεφαλικα αστεια (δεν αποκλειω το γεγονος να συμβαινει και το αντιθετο).


Πράγματι, στο ανύπαρκτο γυναικείο χιούμορ έχει ν' αντιταχθεί το σεξιστικό των ανδρών... Για ένα μεγάλο ποσοστό των δύο φύλων.

Το εκείνες κι εγώ βέβαια μόνο σεξιστικό χιούμορ δεν είχε. Οι παντρεμένοι ναι, αλλά και πάλι όχι τόσο, ήταν το κλίμα περισσότερο και όχι το χιούμορ αυτό καθ' εαυτό.

Το σεξιστικό χιούμορ των ανδρών δεν είναι κάτι που μου αρέσει, αλλά το προτιμώ σίγουρα από το ανύπαρκτο πολλών γυναικών.

Για τον Σεφερλή δεν έχεις άδικο, αν και πιστεύω ότι γενικότερα απευθυνόταν σε μικρές ηλικίες, αλλά κι εγώ μπορώ να σου πω πχ... για τη διαφήμιση των "maltisers" (σωστά το λέω; αυτή με τον ανεμιστήρα ντε..).. Αν και εντάξει, είναι τόσο υπερβολική που ούτε γυναίκα δε μπορεί έστω να χαμογελάσει.. Για άνδρα δεν το συζητάμε.

QUOTE
Ποιο κωλόπαιδο μου έκλεψε την ιδέα?

Είδα σε άλλο topic ότι είχες δουλειά και προκειμένου να μη μπει καθόλου... smiley.gif (πω πω... και χωρίς να έχω δει αυθαίρετους..)
Αν τολμάς, κάνε τις ελληνικές δραματικές σειρές... Αυτές έχουν το πραγματικό γέλιο.

Μετά τους αυθαίρετους διαπιστώνω ότι δεν έχω δει ούτε το δις εξαμαρτείν, που ήταν μεγάλη επιτυχία, αν και δεν καίγομαι τόσο. Σ' αντίθεση με την πρώτη(εντάξει, απλά ενδιαφέρον).
treathitch
QUOTE(rchos7 @ Jan 23 2007, 05:07 PM) *
αντε καποιος ακομη που εκτιμησε τους αυθαιρετους οσο και εγω!

Μόλις κοίταξα το τοπ-10 σου και τη σειρά την έχεις εκτός 10άδας...
rchos
QUOTE
Μόλις κοίταξα το τοπ-10 σου και τη σειρά την έχεις εκτός 10άδας...



σωστα το ειδες.ο λογος ειναι οτι δυστιχως οταν παιζοταν ημουν 5 χρονων και παροτι θυμαμαι καποιες σκηνες αλλα και την φοβερη πορωση να μην χανω επεισοδιο(καθως και την φοβερη μουσικη) δεν την εχω στο μυαλο μου τοσο καθαθαρα ωστε να την βαλω στη συγκριση.γι'αυτο τον λογο της δινω ενα ειδικο βραβειο και δεν την περιοριζω στην λιστα.μεσα στο μυαλο μου αυτη η σειρα ειναι μυθικη και εκτος συναγωνισμου!θεοποιημενη θα λεγαμε! wink.gif
oh bane bane
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 22 2007, 02:57 PM) *
Ρετιρέ RuLeZ! banana.gif

smiley.gif


Το ρετιρέ και οι μικρομεσαίοι δεν ήταν μόνο κιτς. Οχι μόνο σου χαλούσαν την αισθητική, ήταν και πολύ ξεπερασμένα για την εποχή που βγήκαν. Αν εβλεπες σε επαναληψη τις σειρές αυτές και δεν ήξερες πότε γεννήθηκε η ιδιωτική τηλεόραση, θα έλεγες ότι γυρίστηκαν το 1983.

Το πιο τραγικό ήταν ότι μεταξύ Ρετιρέ - μικρομεσαίων ήταν ίδιοι οι ηθοποιοί, τα σενάρια, ακόμα και τα στούντιο(!).

Οι καλύτερες κωμικές σειρές για μένα ήταν:

1) Απαράδεκτοι
2) Το δις εξαμαρτείν
3) Ντόλτσε Βίτα
4) Στο Παρα πέντε
5) Εκείνες κι εγώ
dimitrisp
Την σημερινη εποχη σπανιζουν αρκετες απο αυτες (με εξαιρεση το καλοδουλεμενο 50-50) μιας και οι περισσοτερες καλες παιχτηκαν στις αρχες του '90. Ξεχωρισα τις

1. Εκμέκ Παγωτο (1993) (απιστευτο καστ, φοβερες ατακες)
2. Απαράδεκτοι
3. Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη
4. 50-50
5. Αυθαιρετοι
thrylos7
Όντως είχε πολλούς και καλούς ηθοποιούς το Εκμέκ Παγωτό...

Νομίζω όμως δεν είχε μόνο κωμικά στοιχεία, αλλά και κάποιες πιο ...συναισθηματικές ή και δραματικές καταστάσεις.

Πόσα χρόνια ήταν; Νομίζω το 92-93 ήταν μια χρονιά(ή δεν είχε δεύτερη; ).

Η πιο διαχρονική φράση βεβαίως ήταν η οξεία οσφυοκαμψία του Σπύρου!
rchos
με προλαβατε με το εκμεκ παγωτο!προσπαθω απο χθες να θυμιθω το ονομα και δεν μου ερχοταν!ηταν πολυ καλη σειρα!
dimitrisp
Απιστευτη σειρα το ειχε δειξει και το καλοκαιρι του '94 σε επαναληψη. Νομιζω κρατησε 1 χρονο (Η χρονια που ανεφερα πριν ητανε το 1993 και αυτο ισχυει). Διαμαντοπουλος, Παπαδοπουλος ο doctor, ο Σουλης κλπ σε απιστευτες ερμηνιες wink.gif wink.gif
Keyser_Soze
Μια άλλη γαμάτη σειρά ήταν το "Ειμαστε στον αερα" με τους Μιχαηλίδη, Μάινα και κάποιους άλλους που δεν θυμάμαι...
Anaz
QUOTE
Μια άλλη γαμάτη σειρά ήταν το "Ειμαστε στον αερα" με τους Μιχαηλίδη, Μάινα και κάποιους άλλους που δεν θυμάμαι...
Aπ'τις αγαπημένες μου,αν και όχι ακριβώς κωμικη! Αθεριδης,Ματσούκα,Σταρόβας,Δαφνη Σημίτη και ο άλλος που μοιαζει με τον Ζεραρ Ντεπαρτιε ξεχνάω τ'όνομα του..
Keyser_Soze
Σακελαρίου νομίζω ή Σακελαρόπουλος κάτι τέτοιο. Αν και όντως δεν ήταν ακριβώς κωμική (ούτε δραματική βέβαια) ήταν πολύ ευχάριστη. Ειδικά με τον Μιχαηλίδη έριχνα τρελό γέλιο.
eftychia
Αν ειναι να πειτε το " Ειμαστε στον αερα", τοτε να γινει λογος και για το "Λογω τιμης" που ειχε μια γενια νεων ηθοποιων απο τους πιο ελπιδοφορους σημερα (Βολιωτη, Μαρκουλακης, Πυρπασοπουλος, Κουρκουλος, εχω την εντυπωση η Καρυδη...). Μακραν καλυτερη και με μια μουσικη υποκρουση αξεχαστη...
rchos
QUOTE
Αν ειναι να πειτε το " Ειμαστε στον αερα", τοτε να γινει λογος και για το "Λογω τιμης" που ειχε μια γενια νεων ηθοποιων απο τους πιο ελπιδοφορους σημερα (Βολιωτη, Μαρκουλακης, Πυρπασοπουλος, Κουρκουλος, εχω την εντυπωση η Καρυδη...). Μακραν καλυτερη και με μια μουσικη υποκρουση αξεχαστη...


το λογω τιμης το εβλεπα μετα μανιας και οποτε το βαζει το μεγκα επαναληψη το ξαναβλεπω μετα μανιας αλλα δεν εχει καμια σχεση με κωμικη σειρα!το ειμαστε στον αερα αντιθετως εβγαζε φοβερο γελιο!
συμφωνω και για την μουσικη υποκρουση!
treathitch
QUOTE(Keyser_Soze @ Jan 29 2007, 04:53 PM) *
Σακελαρίου νομίζω ή Σακελαρόπουλος κάτι τέτοιο. Αν και όντως δεν ήταν ακριβώς κωμική (ούτε δραματική βέβαια) ήταν πολύ ευχάριστη. Ειδικά με τον Μιχαηλίδη έριχνα τρελό γέλιο.

Ο Άκης Σακελαρίου...
Γενικά αυτή η σειρά ήταν φτιαγμένη από και για τους "Άγαμους Θύτες". Η ομάδα των Άγαμων Θυτών εμφανίστηκε στα τέλη της δεκαετίας του '80 και αποτελείτο - μεταξύ άλλων - από το Σακελλαρίου, τον Ιεροκλή Μιχαηλίδη, το Θοδωρή Αθερίδη και το Δημήτρη Σταρόβα.
Αν θυμάμαι καλά, ο πρώτος που έκανε επιτυχία μετά τη διάλυσή τους ήταν ο Σακελλαρίου, ο οποίος (λόγω ομοιότητας και μαλλιού, όχι ταλέντου) είχε συγκριθεί με το Ζεράρ Ντεπαρντιέ(!!)..

Εν πάσει περιπτώσει, αυτή ήταν η βάση εκείνης της σειράς, με την οποία δε γέλασα και ποτέ μου πάντως.

Όσον αφορά το Λόγω Τιμής, αυτή κι αν δεν ήταν κωμική. Δραματική σειρά ήταν..
eftychia
Θεωρουσα το "Ειμαστε στον αερα " με το "Λογω τιμης" στο ιδιο μοτιβο, σιγουρα οχι κωμικο. Εβγαζε καποιο γελοιο αλλα ηταν πιο πολυ παρεϊστικο με κοινωνικα μηνυματα.
rchos
για οποιον δεν εχει δει την σειρα λιστα γαμου(την εχω βαλει στις καλυτερες κωμικες εγω) καθε σ/κ πλεον την δειχνει το σινε+στις 19:15.αυτο το σ/κ εδειξε τα δυο πρωτα επεισοδια.οποιος θελει μπορει να τα κατεβασει κιολας απο το γνωστο σαιτ για αυτη τη δουλεια!
spysta
Οι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ νομιζω ειναι η καλυτερη ever!!!!Πολυ μπροστα για την εποχη τους
Yellow heart
QUOTE(Keyser_Soze @ Jan 29 2007, 02:37 PM) *
Μια άλλη γαμάτη σειρά ήταν το "Ειμαστε στον αερα" με τους Μιχαηλίδη, Μάινα και κάποιους άλλους που δεν θυμάμαι...

Αν ειναι αυτο που νομιζω το επαιζε πριν κανα χρονο το mega.

Mε εναν ραδιοφωνικο σταθμο εχει σχεση?
man10
Για μενα κορυφαιες 10 ειναι

1)3 Χαριτες
2)Απαραδεκτοι
3)Εκεινες κι εγω
4)Κι οι παντρεμενοι εχουν ψυχη
5)50-50
6)Εισαι το ταιρι μου
7)Παρα 5
8)Κωνσταντινου και Ελενης
9)Singles
10)Ακρως οικογενοιακον(οσο το ειδα)
Gravedigger
Εγώ τρελαίνομαι για το 50-50.Αλλά περισσότερο τρελαίνομαι για την Σοφία Πανάγου που παίζει στο 50-50.!!!! smiley.gif smiley.gif smiley.gif (Νατάλια,η κόρη του Φιλλιπίδη!)
Air Kef
Γενικα και οι 3 κοπέλες που παιζουν στο 50-50 ειναι πολύ ομορφες.Και η Νικολέττα Καρρα( 77.gif ) και η Σοφια Πανάγου αλλα και η Βιβιαν(δν ξερω το ονομα)..
Gravedigger
QUOTE(Air Kef @ Apr 28 2007, 11:40 AM) *
Γενικα και οι 3 κοπέλες που παιζουν στο 50-50 ειναι πολύ ομορφες.Και η Νικολέττα Καρρα( 77.gif ) και η Σοφια Πανάγου αλλα και η Βιβιαν(δν ξερω το ονομα)..

Ναι όλες είναι ωραίες αλλά σαν την Ναταλία καμία!Της έχω αδυναμία!Την Βιβιαν την λένε Φωτεινή Τσακίρη...!
NBAholic
Το "καφενείο των φιλάθλιων", ακολουθούμενο από τον "έρωτα με διπλογραφικό λογαριασμό αξίωσης επιδότησης του ΟΓΑ".

ΟΚ, not really, για την ακρίβεια, δεν έχω δει 2ρόλεπτο από τη δεύτερη σειρά (από την πρώτη έχω δει, στο youtube cool.gif ) αλλά πρέπει να παραδεχθείτε ότι έχει έναν από τους πιο cult τίτλους στην ελληνική τηλεόραση.
mikri prasini ollandeza
Το παρά 5 είναι πολύ καλή σειρά!βλέπω ότι έχεις κάποιους φάνς!Πάντως κάνει τρομερά νούμερα!Πάνω από 50% ακόμα και στις επαναλήψεις!μπράβο στον Καμπουτζίδη!!Γενικά έχει ταλέντο ο τύπος και αποδείχθηκε και στους 2 ξένους!
για το περί ανέμων και υδάτων δε λέμε τπτ, ε?

(NBAholic ωραία η sig σου!τώρα τη διάβασα smiley.gif !)
apkat
Tι σχεση εχει ο Καμπουτζιδης με τους 2 ξενους;;; blink.gif

Οταν βγηκαν οι 2 ξενοι αμφιβαλλω αν ειχε τελειωσει το σχολειο ο Καμπουτζιδης..
mikri prasini ollandeza
ναι σόρρυ!Άλλο σκεφτόμουν, άλλο έγραψα!για τις Σαββατογεννημένες έλεγα!!!!
tsitum
Λογω του γεγονοτος οτι δεν εχουμε ακριβες παραγωγες τα καλυτερα σιριαλ της ελληνικης τηλεορασης ειναι αυτα με τους καλυτερους διαλογους.Κ πιο σπιρτοζοι διαλογοι δεν υπαρχουν απο αυτους των κωμωδιων.
Απαραδεκτοι.η πρωτη τρομερη σειρα με απειρο χιουμορ κ το ιδανικοτερο δυνατο καστ
Δυο ξενοι.οι καλυτεροι διαλογοι που εχουν γραφτει ποτε στην ελληνικοι τηλεοραση.Επηρεασε κ θα επηρεασει πληθος σεναριογραφων
Εισαι το ταιρι μου.πολυ ωραιο σεναριο κ διανομη.Κανεις δε θα μπορουσε να ταιριαζει περισσοτερο στο ρολο του Λαζαρου απο τον Σερβεταλη
Εκεινες κ εγω.ο πιο ζηλευτος ηρωας των σιριαλ
Λιγο πιο κατω εγκληματα,της ελλαδος τα παιδια,σταυλοι της ερριετας ζαιμη,κ οι παντρεμενοι εχουν ψυχη

κ γενικα ολα τα σηριαλ με σεναριογραφους τους Ρηγα-Αποστολου κ Ρεππα-Παπαθανασιου.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.