Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποίος είναι ο αγαπημένος σας ράππερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2
BIG ALEX
[size="4"][/size]Γράψτε ποιός είναι ο αγαπημένος σας ραππερ
Εμένα είναι ο αδικοχαμένος Tupac Shakur shot.gif
panagiotisTheDream
Στέλιος Κρουστάλλης a.k.a. Μικρός Κλέφτης, Πιλότος κ.ά. smile.gif
T.W.Is.M.
2pac και απο μενα. Νομιζω ο καλυτερος ολων, αν και το προωρο τελος τον μυθοποιησε ακομα περισσοτερο.
Bikerboy
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 15 2009, 22:08 ) *
2pac και απο μενα. Νομιζω ο καλυτερος ολων, αν και το προωρο τελος τον μυθοποιησε ακομα περισσοτερο.

Τι επαθε???
Εμενα ο ΤΝΤ απο ορθολογιστες και ο ζωγραφος!
ο Λαγνης ειναι καλος ο μοιχος 24
εννοειτε νικολας και οδησσεας απο ραζασταρρ
και ρυθμοδαμαστης απο FFC!!
kseplenhs
o 2pac θα μπορούσε να θεωρηθεί κορυφαίος επειδή συνδύαζε και προσωπικότητα.όπως έλεγε και στην ταινία "notorious",ήταν μισός επαναστάτης και μισός γκάνγκστερ...

απο μουσικής πλευράς(με τα δεδομένα τα μουσικά της ραπ μουσικής) μακράν κορυφαίος ήταν ο notorious BIG.απίστευτο flow και η φωνή του πραγματικά χόρευε πάνω στο beat.

βέβαια οι 2 παραπάνω μπορούν να θεωρηθούν κορυφαίοι και για το γκελ που έκαναν στον κόσμο.υπάρχουν και άλλοι περισσότερο αγνωστοι που έχουν ανάλογα προσόντα απλά το κράτησαν πιο underground το θέμα.

προσωπικά πάντως,όσα χρόνια και να περάσουν(και όσα albums και να κυκλοφορήσει),γουστάρω να ακούω ice cube.ο τύπος κάθε φορά που τον ακούω,μου δημιουργεί την ίδια πόρωση που μου δημιούργησε και την πρώτη φορά που ήρθε στα αυτιά μου(με το natural born killaz.μετά απο αυτό έψαξα και τα προηγούμενα με nwa αλλά και αυτά που ακουλούθησαν ανελειπώς)
Boom Dizzle
Για μενα:

1)2Pac με διαφορα
2)Notorius B.I.G.
3)Snoop Dogg(ασχετα αν χαλασε λιγο,αλλα το Doggystyle ειναι κορυφαιο)
4)Dr.Dre(περισσοτερο σαν παραγωγος)
5)50 Cent(γιατι σαν γκανκστερ εζησε την ολη φαση και φαινεται και στα κομματια του)
gallistis
το καλυτερο συγκροτημα ειναι οι φφφσστ μποινγκ θρου smiley.gif smiley.gif

a.n.r00u *n-e*
50 Cent, Eminem..... sleep.gif
aegeansheed
California Love: 2PAC for (after)life !
στα αγαπημένα και κάτι συνεργασίες του Snoop με Pharell, Justin, DRE πριν 4-5 χρονάκια

Από East Coast μου αρέσουν τα beatια του RZA και ο Shadow (το ξέρω-δεν είναι ράπερ-αλλά είναι μέρος της hip-hop κουλτούρας της NY-Χαρακτηριστικό το rap album -The Outsider-)!

[b]Keep 'em close/The Outsider/DJ Shadow
Boom Dizzle
QUOTE(aegeansheed @ Aug 3 2009, 02:19 ) *
California Love: 2PAC for (after)life !
στα αγαπημένα και κάτι συνεργασίες του Snoop με Pharell, Justin, DRE πριν 4-5 χρονάκια

Από East Coast μου αρέσουν τα beatια του RZA και ο Shadow (το ξέρω-δεν είναι ράπερ-αλλά είναι μέρος της hip-hop κουλτούρας της NY-Χαρακτηριστικό το rap album -The Outsider-)!

[b]Keep 'em close/The Outsider/DJ Shadow

Πραγματικα το california love ηταν απαιχτο και εξαιρετικη η συνεργασια Dre-Pac αν και οι σχεσεις τους δεν ηταν καλες!
Οριστε!!!http://www.youtube.com/watch?v=FWOsbGP5Ox4
BIG ALEX
Εμένα πιο πολύ απο τον 2pac μου αρεσει το Only god can judge me οχι τοσο απο τεχνικης πλευρας αλλά λογο των στίχων αλλά και του τίτλου (Μόνο ο Θεός μπορει να με κρίνει)
a bullet for your head
Μου αρεσε παρα πολυ αυτο το τραγουδι,οταν το πρωτο-ακουσα στο Brandon Roy Mix...




Επισης και ενα παλιοτερο..

reignman
2pac biggie classics.

Jedi mind tricks.
eftheem7
biggie
2pac
big L
krs-1
wu tang
cypress hill
dre
snoop
gangstarr
eminem
FFC
jedi mind

και πολλοι αλλοι
kseplenhs



εν αναμονή του αλμπουμ.αν πρόκειται για αντιπροσωπευτικό δείγμα βλέπω να πεφτουν τα τσιμέντα.... ph34r.gif
kobe81points
QUOTE (kobe81points @ Aug 27 2010, 23:25 ) *
<iframe src="http://player.vimeo.com/video/2410403" width="400" height="225" frameborder="0"></iframe><p><a href="http://vimeo.com/2410403">Donny Goines "What Happened"</a> from <a href="http://vimeo.com/johncolombo">john colombo</a> on <a href="http://vimeo.com">Vimeo</a>.</p><p>New Video for Donny Goines, Directed By John Colombo off of his Debut Album "Minute After Midnight" dropping Dec. 16th.</p>

Invalid Video Link<iframe src="http://player.vimeo.com/video/2410403" width="400" height="225" frameborder="0"></iframe><p><a href="http://vimeo.com/2410403">Donny Goines "What Happened"</a> from <a href="http://vimeo.com/johncolombo">john colombo</a> on <a href="http://vimeo.com">Vimeo</a>.</p><p>New Video for Donny Goines, Directed By John Colombo off of his Debut Album "Minute After Midnight" dropping Dec. 16th.</p>

Sorry για το προηγουμενο λαθος.

Donny Goines πολυ καλος αλλα οχι τοσο εμπορικος.

Air and King
Ημουν μεγαλος φαν την δεκαετια του 90' του "Πολεμου" West Coast vs East Coast.Οχι τοσο της μουσικης αλλα της Ιστοριας.
Tupac,Dr.Dre,Snoop Dog vs Biggie Smalls,Jay-Z,Nas....
Επικες εποχες για την Ραπ μουσικη...
Τωρα ο Τουπακ και ο Μπιγκι υπερτιμηθηκαν καργα μετα τον θανατο τους.
Θυμαμαι κανεις δεν ελεγε οτι ο Πακ(οπως τον φωναζαν) ειναι ο κορυφαιος ολων των εποχων πριν πεθανει.Μετα αρχισαν αρκετοι να το πιστευουν.Το ιδιο και ο Μπιγκι.Μολις τον εφαγαν στο Λος Αντζελες ξαφινκα αρχισαν οι υμνοι και για αυτον..
Κανενας απο τους 2 δεν ηταν ο πιο skilled ραππερ.Σιγουρα ειχαν ενα απο τα 2-3 μεγαλυτερα impact στην Ιστορια της Ραπ αλλα δεν ειναι οι Κορυφαιοι MC's.
Για οποιον θυμαται μεχρι τα μεσα της Δεκαετιας του 90 οσο και να πουλαγε ο Τουπακ και ο Μπιγκι κορυφαιοι απο τους ανθρωπους της συγκεκριμενης μουσικης θεωρουνταν ο ΛΛ Κουλ Τζει και ο Μπιγκ Νταντι Κειν...

Tωρα για μενα (οπως και για πολλοι κοσμο χωρις να επαναλαμβανω να ειμαι κανενας μεγαλος φαν της Ραπ καθως απο το 2002 και μετα τον δισκο Eminem Show δεν ακουω) "the Greatest MC ever is the White man".
O Εμινεμ ειναι για μενα ο Κορυφαιος ραπερ ολων των εποχων και μαλιστα χωρις αντιπαλο..
Την τριετια 99'-'02' γιγαντωσε το Hip-Hop σε ολη την γη και κυριως εκτος Αμερικης..Μεγαλυτερο impact ακομα και απο του Τουπακ και του Μπιγκι...
Επισης ειναι για αυτους που γνωριζουν απο την συγκεκριμενη μουσικη ως ενας απο τους πιο skilled και απο αρκετους ο πιο skillled.
Πολλους τους ενοχλει καθως δεν μπορουν να δεκτουν οτι σε μια μουσικη που "ειναι ο κοσμος των μαυρων" ενας λευκος κυριαρχει αλλα αν σε αγαπαει ο κοσμος και σε στηριζει τα υπολοιπα περισσευουν...
Οι αποψεις διαφερουν αλλα τις προτιμησεις ανα τον κοσμο τις εχει αυτος και μετα ο Τουπακ(κυριως λογω του Θανατου του).
Περυσι ειχα διαβασει καπου οτι ειχε γινει μια μεγαλη ψηφοφορια απο ενα περιοδικο και ψηφισαν πανω απο 1 εκατομμυριο ανθρωποι και βρεθηκαν στον Τελικο ο Εminem με τον Tupac με τον Eminem να παιρνει το 67% των ψηφων εναντι 33% του Tupac.Φανταστειτε να ειχε πεθανει και ο Εminem μετα το Eminem Show το 2002.Μπορει να επαιρνε και 95%..
Ενας θανατος παντα υπερτιμαει καταστασεις αυτο ειναι μια πραγματικοτητα.

Κατα σειρα για μενα οι 10 καλυτεροι ολων των εποχων βαζοντας κατω παραμετρους οπως impact,πωλησεις,Skills

1.Eminem(τα εχει ολα σε μεγαλυτερο βαθμο και συνεχιζει.Ειναι ο G.O.A.T για μενα οπως και για πολυ κοσμο)
2.Τupac(του δινω την δευτερη θεση μονο και μονο για το impact.Ραπερ οπως ο Rakim και ο Νas ειναι πολυ πιο skilled)
3.Βiggie(αυτος ηταν ταλεντο.Ισως ο καλυτερος στο να λεει Ιστοριες των δρομων)
3.Nas
5.Rakim(Ισως ο πιο τεχνιτης)
6.Jay-Z(ποτε δεν τον πολυ συμπαθουσα αλλα η διαρκεια του ειναι αξιοσεβαστη)
7.Βig Daddy Kane
8.ΚRS-One
9.Kool G Rap(πολλοι ουτε καν τον ξερουν αλλα Ιστορικα ειναι πολυ σημαντικος και αξιζει να ειναι σε Τοπ-10)
10.LL Cool J(Καποτε τον ειχαν ονομασει μεχρι και Ποπ τραγουδιστη.Βουλωσε πολλα στοματα σε βαθος χρονου ο τυπος με το ραδιοφωνο)
phoenix_93
QUOTE(Air and King @ Dec 10 2010, 19:19 ) *
5.Rakim(Ισως ο πιο τεχνιτης)
10.LL Cool J(Καποτε τον ειχαν ονομασει μεχρι και Ποπ τραγουδιστη.Βουλωσε πολλα στοματα σε βαθος χρονου ο τυπος με το ραδιοφωνο)

Air and King
O Rakim θα μπορουσε καλλιστα να ειναι ο κορυφαιος της Ιστοριας αν διαχειριζοταν την καριερα του διαφορετικα στην μετα Eric.B εποχη...Αν και για καποιους μονο και μονο που ειναι ο πιο purest rapper ειναι αρκετο για να τον εχουν στο #1 εβερ.

Ο Eminem ειναι απο τους λιγους που σεβεται ο Rakim...
Καποτε ειχε πει οτι αν ο Eminem ηταν μαυρος θα γινοταν ο επομενος Μωχαμεντ Αλι...Μεγαλη κουβεντα αλλα δειχνει και το impact του Eminem..
kseplenhs
QUOTE(Air and King @ Dec 10 2010, 19:19 ) *
Ημουν μεγαλος φαν την δεκαετια του 90' του "Πολεμου" West Coast vs East Coast.Οχι τοσο της μουσικης αλλα της Ιστοριας.
Tupac,Dr.Dre,Snoop Dog vs Biggie Smalls,Jay-Z,Nas....
Επικες εποχες για την Ραπ μουσικη...
Τωρα ο Τουπακ και ο Μπιγκι υπερτιμηθηκαν καργα μετα τον θανατο τους.
Θυμαμαι κανεις δεν ελεγε οτι ο Πακ(οπως τον φωναζαν) ειναι ο κορυφαιος ολων των εποχων πριν πεθανει.Μετα αρχισαν αρκετοι να το πιστευουν.Το ιδιο και ο Μπιγκι.Μολις τον εφαγαν στο Λος Αντζελες ξαφινκα αρχισαν οι υμνοι και για αυτον..
Κανενας απο τους 2 δεν ηταν ο πιο skilled ραππερ.Σιγουρα ειχαν ενα απο τα 2-3 μεγαλυτερα impact στην Ιστορια της Ραπ αλλα δεν ειναι οι Κορυφαιοι MC's.
Για οποιον θυμαται μεχρι τα μεσα της Δεκαετιας του 90 οσο και να πουλαγε ο Τουπακ και ο Μπιγκι κορυφαιοι απο τους ανθρωπους της συγκεκριμενης μουσικης θεωρουνταν ο ΛΛ Κουλ Τζει και ο Μπιγκ Νταντι Κειν...

Tωρα για μενα (οπως και για πολλοι κοσμο χωρις να επαναλαμβανω να ειμαι κανενας μεγαλος φαν της Ραπ καθως απο το 2002 και μετα τον δισκο Eminem Show δεν ακουω) "the Greatest MC ever is the White man".
O Εμινεμ ειναι για μενα ο Κορυφαιος ραπερ ολων των εποχων και μαλιστα χωρις αντιπαλο..
Την τριετια 99'-'02' γιγαντωσε το Hip-Hop σε ολη την γη και κυριως εκτος Αμερικης..Μεγαλυτερο impact ακομα και απο του Τουπακ και του Μπιγκι...
Επισης ειναι για αυτους που γνωριζουν απο την συγκεκριμενη μουσικη ως ενας απο τους πιο skilled και απο αρκετους ο πιο skillled.
Πολλους τους ενοχλει καθως δεν μπορουν να δεκτουν οτι σε μια μουσικη που "ειναι ο κοσμος των μαυρων" ενας λευκος κυριαρχει αλλα αν σε αγαπαει ο κοσμος και σε στηριζει τα υπολοιπα περισσευουν...
Οι αποψεις διαφερουν αλλα τις προτιμησεις ανα τον κοσμο τις εχει αυτος και μετα ο Τουπακ(κυριως λογω του Θανατου του).
Περυσι ειχα διαβασει καπου οτι ειχε γινει μια μεγαλη ψηφοφορια απο ενα περιοδικο και ψηφισαν πανω απο 1 εκατομμυριο ανθρωποι και βρεθηκαν στον Τελικο ο Εminem με τον Tupac με τον Eminem να παιρνει το 67% των ψηφων εναντι 33% του Tupac.Φανταστειτε να ειχε πεθανει και ο Εminem μετα το Eminem Show το 2002.Μπορει να επαιρνε και 95%..
Ενας θανατος παντα υπερτιμαει καταστασεις αυτο ειναι μια πραγματικοτητα.

Κατα σειρα για μενα οι 10 καλυτεροι ολων των εποχων βαζοντας κατω παραμετρους οπως impact,πωλησεις,Skills

1.Eminem(τα εχει ολα σε μεγαλυτερο βαθμο και συνεχιζει.Ειναι ο G.O.A.T για μενα οπως και για πολυ κοσμο)
2.Τupac(του δινω την δευτερη θεση μονο και μονο για το impact.Ραπερ οπως ο Rakim και ο Νas ειναι πολυ πιο skilled)
3.Βiggie(αυτος ηταν ταλεντο.Ισως ο καλυτερος στο να λεει Ιστοριες των δρομων)
3.Nas
5.Rakim(Ισως ο πιο τεχνιτης)
6.Jay-Z(ποτε δεν τον πολυ συμπαθουσα αλλα η διαρκεια του ειναι αξιοσεβαστη)
7.Βig Daddy Kane
8.ΚRS-One
9.Kool G Rap(πολλοι ουτε καν τον ξερουν αλλα Ιστορικα ειναι πολυ σημαντικος και αξιζει να ειναι σε Τοπ-10)
10.LL Cool J(Καποτε τον ειχαν ονομασει μεχρι και Ποπ τραγουδιστη.Βουλωσε πολλα στοματα σε βαθος χρονου ο τυπος με το ραδιοφωνο)


μέχρι που του το βούλωσε ο canibus.big time όμως...

γενικά πέρα απο την καριέρα του ladys love cool j,γυάλισε άσχημα σε περίεργο τύπο.Δεν γλυτωνεις απο τον canιbus αν σε βάλει στο ματι.
rip the jacker ftw...


ο εμινεμ συμφωνώ πως παίζει να είναι goat αλλά πιστευω πως όσο δύσκολο για αυτόν ήταν λόγω χρώματος να εμπνέυσει σεβασμό(στην αρχή της καριέρας του ειδικά.Μεγάλωσε και σε περίεργη πόλη σε αυτά τα ζητήματα),τόσο έκανε ευδιάκριτα τα skills του για να θεωρείται κορυφαίος.
Οπότε έχω τις επιφυλάξεις μου για το αν θα έφτανε σε τέτοια επίπεδα αν ήταν μαυρος.Τον πακ και τον μπιγκι τώρα ειδικά που πέθαναν πάνω στον "αγώνα" και αυτό απογείωσε την υστεροφημία τους,δύσκολα θα τους έπιανε.

για τον μπιγκι τώρα,technicly που λένε και στο χωριό μου,δεν νομίζω να τον φτάνει κανείς.Το flow του ήταν τέτοιο λες και είχε λιπαντικό στις φωνητικές χορδές.Κυριολεκτικά γλύστραγε στον κάθε ρυθμό.Και φυσικά ο συνδυασμός του flow του με την χροιά της φωνής του είναι αυτό που λέμε μια φορά στα 100 χρόνια.
φυσικά δεν κρίνω το νόημα των στίχων του μιας και ηταν κάπως μονότονο και συγκεκριμένο αλλά ο τύπος μπορούσε και δελτίο καιρό να πει πάνω στο beat και να πώρωνε χιλιάδες κόσμο.
επαθα λαστιχο
QUOTE(kseplenhs @ May 16 2009, 11:17 ) *
o 2pac θα μπορούσε να θεωρηθεί κορυφαίος επειδή συνδύαζε και προσωπικότητα.όπως έλεγε και στην ταινία "notorious",ήταν μισός επαναστάτης και μισός γκάνγκστερ...

ρε συ ξεπ ποια ηταν η επαναστατικη πραξη που εκανε?να βαζει δισεκατομμυρια στον λογαριασμο του?
kseplenhs
καλά σίγουρα δεν ήταν επαναστάτης συγκρινόμενος με άλλους της ανθρωπότητας αλλά ήταν μια προσωπικότητα με τέτοια απήχηση που κατάφερνε έστω μια political correct κίνηση να την κάνει να προκαλέσει θόρυβο.

για παράδειγμα,η "καινοτομία" να βγάλει τραγούδι υπέρ των γυναικών (keep your head up) μέσα σε ένα είδος μουσικής που εκείνη την εποχή ήταν βουτηγμένο στη βία και την υποτίμηση του γυναικείου στοιχείου,θα μπορούσε κανείς να την πει "επαναστατική" κίνηση.
φυσικά αν δουμε τα αποτελέσματα που δημιούργησε μια τέτοια κίνηση,μπορούμε να πούμε πως τον έκανε αποδεκτό σε μεγαλύτερο target group και αυτό μεταφράζεται σε παραπάνω μηδενικά στο λογαριασμό του.

γενικά πάντως,η εμπλοκή του με την death row και τον suge knight περισσότερο κακό έκανε στην ραπ γιατί επικεντρώθηκε σε πολεμικό μηκος κύματος με σκοπό να προκαλούν με αυτή τη μουσική και να ασχολείται περισσότερος κόσμος με αυτούς.Κάτι σαν μεσημεριανές εκπομπές ένα πράγμα.Αρχισε και γινόταν κουτσομπολιό η κατάσταση απο ένα σημείο και μετά.
Βέβαια και στα 80's είχε πολεμική χροιά αυτή η μουσική με τους nwa ή παλιότερα με τους public enemy αλλά ενάντια στο σύστημα,στο κράτος,στην αστυνομία κτλ.Οχι στην απέναντι γειτονιά και της γκόμενες και τα ναρκωτικά που έκλεβαν απο αυτούς...

Φυσικά μετά την συνεργασία του με τον suge,ο θάνατός του δείχνει να του έκανε καλό γιατί έμειναν μόνο τα καλά και πιθανόν αν συνέχιζε ακόμα,να αντιμετώπιζε την παρακμή και να τον βλέπαμε σε κανένα verse του lil'wayne...
επαθα λαστιχο
QUOTE(kseplenhs @ Dec 17 2010, 02:49 ) *
καλά σίγουρα δεν ήταν επαναστάτης συγκρινόμενος με άλλους της ανθρωπότητας αλλά ήταν μια προσωπικότητα με τέτοια απήχηση που κατάφερνε έστω μια political correct κίνηση να την κάνει να προκαλέσει θόρυβο.

για παράδειγμα,η "καινοτομία" να βγάλει τραγούδι υπέρ των γυναικών (keep your head up) μέσα σε ένα είδος μουσικής που εκείνη την εποχή ήταν βουτηγμένο στη βία και την υποτίμηση του γυναικείου στοιχείου,θα μπορούσε κανείς να την πει "επαναστατική" κίνηση.
φυσικά αν δουμε τα αποτελέσματα που δημιούργησε μια τέτοια κίνηση,μπορούμε να πούμε πως τον έκανε αποδεκτό σε μεγαλύτερο target group και αυτό μεταφράζεται σε παραπάνω μηδενικά στο λογαριασμό του.

γενικά πάντως,η εμπλοκή του με την death row και τον suge knight περισσότερο κακό έκανε στην ραπ γιατί επικεντρώθηκε σε πολεμικό μηκος κύματος με σκοπό να προκαλούν με αυτή τη μουσική και να ασχολείται περισσότερος κόσμος με αυτούς.Κάτι σαν μεσημεριανές εκπομπές ένα πράγμα.Αρχισε και γινόταν κουτσομπολιό η κατάσταση απο ένα σημείο και μετά.
Βέβαια και στα 80's είχε πολεμική χροιά αυτή η μουσική με τους nwa ή παλιότερα με τους public enemy αλλά ενάντια στο σύστημα,στο κράτος,στην αστυνομία κτλ.Οχι στην απέναντι γειτονιά και της γκόμενες και τα ναρκωτικά που έκλεβαν απο αυτούς...

Φυσικά μετά την συνεργασία του με τον suge,ο θάνατός του δείχνει να του έκανε καλό γιατί έμειναν μόνο τα καλά και πιθανόν αν συνέχιζε ακόμα,να αντιμετώπιζε την παρακμή και να τον βλέπαμε σε κανένα verse του lil'wayne...

τι να πω,εχεις τα επιχειρηματα σου.παντως εμενα ειναι ο μιχαλης μυτακιδης,αν και κατανοω το να μην τον θεωρειτε ακριβως ραπερ.απο τα αμερικανακια που αρεσε ο γκουρου,θεος σχωρεστον.....αλλα πολλοι αλλοι που βαριεμαι να τους γραψω,ουτως η αλλως πολυ σπανια ακουω χιπ χοπ πλεον,παλια το ειχα λιωσει
kostasvc15
Δε πολυακουω ξενο χιπχοπ..Απο γκρουπ μου αρεσουν οι Gangstarr (απορω πως και δεν τους ανεφερε ο ξεπλενης,μιας και ειναι classic rap)και απο mc's μου αρεσει αρκετα ο DMX και οντως θεωρω τον Εμινεμ απο τους καλυτερους...
Απο Ελλαδα αγαπημενος ειναι ο Ρυθμοδαμαστης των FFC, ο Ραψοδος Φιλολογος και ο ΠΑΛΙΟΣ καλος Μιχαλαρας..Απο γκρουπακια οι Ακτιβ Μεμπερ,Στιχοιμα,Παρεμβολες κα

Ξεπλενη ελληνικο ακους;


kseplenhs
QUOTE(kostasvc15 @ Dec 17 2010, 10:04 ) *
Δε πολυακουω ξενο χιπχοπ..Απο γκρουπ μου αρεσουν οι Gangstarr (απορω πως και δεν τους ανεφερε ο ξεπλενης,μιας και ειναι classic rap)και απο mc's μου αρεσει αρκετα ο DMX και οντως θεωρω τον Εμινεμ απο τους καλυτερους...
Απο Ελλαδα αγαπημενος ειναι ο Ρυθμοδαμαστης των FFC, ο Ραψοδος Φιλολογος και ο ΠΑΛΙΟΣ καλος Μιχαλαρας..Απο γκρουπακια οι Ακτιβ Μεμπερ,Στιχοιμα,Παρεμβολες κα

Ξεπλενη ελληνικο ακους;


κατ'αρχήν θεωρώ τον primo(dj premier) τον καλύτερο παραγωγό αυτής της μουσικής.Τα στοιχεία jazz που έβαλε και στο beat αλλά και στο sampling δημιούργησαν μαγικά πράγματα.
Και τον rza έχω σε υψηλή εκτίμηση αλλά αυτός πειραματίστηκε και με άλλα είδη μουσικής.

επομένως δεν γίνεται να μην μου αρέσουν οι gangstarr ρε συ tongue.gif


ελληνικό ξεκίνησα να ακουω όταν πρωτοασχολήθηκα με αυτή τη μουσική γύρω στα 14 μου.Στο πέραμα μεγάλωσα,οπότε καταλαβαίνεις.
ε μετά αρχισα να το ψάχνω το θέμα και προς τη γενέτειρα αυτής της μουσικής,είδα πως εδώ αρχισε και γινόταν λίγο κατιναριό η κατάσταση και δεν ασχολούμαι πλέον.Και λογικό ήταν γιατί αν μπεις στο χωρό του αμερικάνικου χιπ χοπ μετά εδώ σου φαίνεται πολλά επίπεδα κάτω η φάση.
στιχουργικά βέβαια ή μάλλον καλύτερα απο νοηματικής φύσεως βοηθάει η ελληνική γλώσσα και έχουν βγεί καλα κομμάτια αλλά μην ξεχνάμε πως μιλάμε και για μουσική έτσι?!Και όταν ακούς ένα κομμάτι με 100% κλεμμένο beat απο παλιότερα αμερικάνικα τραγούδια,τότε και οι καλοί στίχοι χάνουν την αξία τους.Εγώ απο τη στιγμή που το καταλάβαινα,σταμάταγα να ακοω το κομμάτι πριν αρχίσει το ράπινγκ tongue.gif

και ειδικά στην freestyle productions η κλοπή αποτελούσε(και αποτελεί ακόμα φαντάζομαι.δεν αλλάζει ο άνθρωπος) κανόνα...
kostasvc15
Ενα κομματι απο τους FFC..Τους καλυτερους του ειδος στα μερη μας
Air and King
QUOTE(kseplenhs @ Dec 17 2010, 02:33 ) *
μέχρι που του το βούλωσε ο canibus.big time όμως...

γενικά πέρα απο την καριέρα του ladys love cool j,γυάλισε άσχημα σε περίεργο τύπο.Δεν γλυτωνεις απο τον canιbus αν σε βάλει στο ματι.
rip the jacker ftw...


ο εμινεμ συμφωνώ πως παίζει να είναι goat αλλά πιστευω πως όσο δύσκολο για αυτόν ήταν λόγω χρώματος να εμπνέυσει σεβασμό(στην αρχή της καριέρας του ειδικά.Μεγάλωσε και σε περίεργη πόλη σε αυτά τα ζητήματα),τόσο έκανε ευδιάκριτα τα skills του για να θεωρείται κορυφαίος.
Οπότε έχω τις επιφυλάξεις μου για το αν θα έφτανε σε τέτοια επίπεδα αν ήταν μαυρος.Τον πακ και τον μπιγκι τώρα ειδικά που πέθαναν πάνω στον "αγώνα" και αυτό απογείωσε την υστεροφημία τους,δύσκολα θα τους έπιανε.

για τον μπιγκι τώρα,technicly που λένε και στο χωριό μου,δεν νομίζω να τον φτάνει κανείς.Το flow του ήταν τέτοιο λες και είχε λιπαντικό στις φωνητικές χορδές.Κυριολεκτικά γλύστραγε στον κάθε ρυθμό.Και φυσικά ο συνδυασμός του flow του με την χροιά της φωνής του είναι αυτό που λέμε μια φορά στα 100 χρόνια.
φυσικά δεν κρίνω το νόημα των στίχων του μιας και ηταν κάπως μονότονο και συγκεκριμένο αλλά ο τύπος μπορούσε και δελτίο καιρό να πει πάνω στο beat και να πώρωνε χιλιάδες κόσμο.

Βλεπω kseplenh εισαι φαν.Θα σου απαντησω τωρα που εχω λιγο χρονο κανα δυο μερες γιατι μετα ειναι αγνωστο το ποτε θα μπορεσω..
Eγω σου ειπα μεχρι το 2002 και κυριως λογω του "πολεμου" και απλα μετα με κερδισε ο Eminem απο το '99 μεχρι το '02..
Ο Canibus οτι και να εκανε Ιστορικα και σε αξια δεν αγγιζει με τιποτα τον LL Cool J..Ο LL μετα το Mama Said Knock You Out θεωρηθηκε απο πολλους ο κορυφαιος τηε Ιστοριας παιρνοντας τοτε τον τιτλο προσωρινα απο τον Rakim και τον Eric.B...
Μετα ηρθε ο Pac και μετα ο καλοφαγας ο Biggie....
Τα Ντις δεν λενε και πολλα καθως στην τελικη μετραει η Legacy του καθενος και εκει ο LL Cool J>>>Canibus.Αντικειμενικα τωρα χωρις να ημουν κανενας μεγαλος φαν του LL...

Παμε στον Eminem στον Slim Shady..Δεν ξερω πραγματικα αν θα ηταν καλο η κακο για αυτον αν ηταν μαυρος και ειχε ακριβως αυτη την φωνη...Απο την μια θα τον αποδεχοντουσαν ισως πιο πολυ οι μαυροι απο την αλλη δεν θα ειχε ισως τοσους φαν εκτος Αμερικης κατι που τον κανει να εχει τους περισσοτερους οπαδους απο οποιονδηποτε MC στην Ιστορια...
Ο Εminem σε φανς δεν πιανεται ακομα και αν ενωθουν "οι" του Τupac και του Jay-Z...Σε αυτο παιζει ρολο το χρωμα του κακα τα ψεμματα..
Παντως στο prime του ηταν beast...Επι εποχες The Slim Shady LP-The Marshall Mathers LP -The Eminem Show σου εδινε την εντυπωση οτι καποια στιγμη θα φτασει ακομα και τον Μαικλ Τζακοσν..Ολη η γη ασχολουταν μαζι του ειτε θετικα ειτε αρνητικα...Σε οποιοδηποτε ειδος μουσικης ακουγες να συζηταν για αυτον και τα καμωματα του...
Δεν υπαρχει για μενα ανωτερος rapper στην Ιστορια απο τον Eminem...
Σκεψου οτι πεθαναν ο Tupac και ο Biggie στα καλυτερα τους (γιατι μετα θα ερχοταν και η πτωση τους το πιθανοτερο)ειχαν και το rivalry μεταξυ τους που μεγαλωσε και των 2 την legacy καργα και υπερτιμηθηκαν παρα πολυ και οι 2...
Αυτο δεν πτοησε τον Eminem που ηταν in a class by himself..Ξερεις ειναι δυσκολο αυτο που εχει κανει ο Eminem..
Οταν ακους τον Slick Rick πριν μαλιστα 8 χρονια να τον θεωρει τον κορυφαιο της Ιστοριας,οταν ακους τον Rakim να τον παρομοιαζει με τον Μωχαμεντ Αλι,και τον Snoop Dogg οτι δεν θελει τον Eminem στο αλμουμ του γιατι φοβαται μην "σκοτωθει" τοτε καταλαβαινεις γιατι φαινομενο μιλαμε..Και μαλιστα λευκος στην μουσικη των μαυρων..
O Τupac αγαπηθηκε περισσοτερο απο τον καθενα γιατι ηταν επαναστατης των δρομων..
Ο Eminem ομως παρολο που ειναι ζωντανος ακομα παει να το κλεψει και αυτο απο τον Pac.Να γινει ο πιο αγαπητος ever εντος Αμερικης γιατι εκτος το εχει ηδη αυτο ο Em..Και ειναι ζωντανος..Φαντασου να ειχε φυγει και αυτος μετα το Eminem Show για παραδειγμα....

Τωρα για τον Biggie αυτος που λες μια φορα στα 100 χρονια παλι θα το πω για τον Εminem..Ο Βiggie κατεμε ηταν ο καλυτερος Story Teller αλλα στα skills ειμαι σχεδον βεβαιος οτι Eminem θα "τον κατεστρεφε"..
Παντως μεταξυ Biggie και Τupac ημουν με τον χοντρο..O Pac ηταν επαναστατης,"πρωθυπουργος" ο Biggie με την μιση γλωσσα εξω οταν αναπνεε σε καμια συνεντευξη και το αγελαδινο βλεμμα εκανε αυτο που ηξερε..Ελεγε Ιστοριες στο μικροφωνο...
O Βiggie εχει τον καλυτερο δισκο μεταξυ των 2..To Live after death(το οποιο υπαρχει στην συλλογη μου εδω και πολλα χρονια) για μενα ειναι ενα απο τα πεντε καλυτερα αλμπουμ στην Ιστορια της Ραπ..Απλως υπεροχο.
Ο Tupac θεωρω οτι εχει μεγαλυτερη Legacy απο τον Biggie κυριως λογω εκτος μουσικης καμωματα αλλα ο αλλος ηταν καλυτερος rapper...
Oπως ειπα και πιο πανω ο Eminem τους εχει ολους για μενα..Εφταναν 3 χρονια για να το καταφερει αυτο...Και συνεχιζει ακομα καθως απο οτι ψηλο ειδα εχει επιστρεψει για τα καλα παρολο που δεν ειναι πλεον οπως παλια beast..Σαν να ηρεμησε τωρα(Τον θυμασαι καποτε που εβγαινε με μασκα Jason Voorhees στις συναυλιες...)


Υ.Γ1.Αυτος ο Lil Wayne ειναι τοσο καλος η ειναι ο "νεος υπερτιμημενος"(?) oπως ηταν μια φορα και ενα καιρο ο μετριοτατος 50 Cent..
Υ.Γ.2.Αν εισαι τοσο φαν του Biggie ειχε βγει ενα DVD το Rap phenomenon με καποια καλα ντοκουμεντα για αυτον..Ψαξε να τον βρεις αν δεν το εχεις ηδη.
Υ.Γ.3.Δεν εχω ακουσει ποτε στην ζωη μου Ελληνικο Hip-Hop και αν ακουσα ποτε κατα λαθος θα το αλλαξα κατευθειαν..Μακριααααα..Δεν ακουσα πιτσηρικας ποσο μαλλον τωρα στα γεραματα αποκλειεται 1000%.
kseplenhs
QUOTE
Ο Canibus οτι και να εκανε Ιστορικα και σε αξια δεν αγγιζει με τιποτα τον LL Cool J..Ο LL μετα το Mama Said Knock You Out θεωρηθηκε απο πολλους ο κορυφαιος τηε Ιστοριας παιρνοντας τοτε τον τιτλο προσωρινα απο τον Rakim και τον Eric.B...
Μετα ηρθε ο Pac και μετα ο καλοφαγας ο Biggie....
Τα Ντις δεν λενε και πολλα καθως στην τελικη μετραει η Legacy του καθενος και εκει ο LL Cool J>>>Canibus.Αντικειμενικα τωρα χωρις να ημουν κανενας μεγαλος φαν του LL...


σίγουρα στην ιστορία της μουσικής αυτής ο ll είναι πολλά σκαλιά πάνω απο τον canibus.Η ουσιώδης βέβαια διαφορά είναι πως ο ένας είναι επαγγελματίας ράπερ με όλη τη σημασία της λέξης ενώ ο άλλος δεν δείχνει να το έψαξε και ιδιαίτερα.
Γιατί σε skills μπορεί η διαφορά να μην είναι τόσο ευδιάκριτη (αν και όντως υφίσταται υπέρ του canibus) αλλά το παλικάρι είναι μέγας punchline-ας.Και πέτυχε να το βγάλει αυτό αυτό εναντίον του ll coll j για να πάρει περισσότερα βλέμματα κάπως πάνω του.

Και επι της ουσίας,αν το δουμε ρεαλιστικά όλα αυτά τα disses γίνονται για να τραβήξουν την προσοχή ειδικά όταν βγαίνουν απο έναν "άσημο" προς μια επιφανή προσωπικότητα της μουσικής αυτής.Αλλά πηγαίνουν άπατα και άλλα μένουν.
Δες για παράδειγμα όταν ο ja rule τα έβαλε με τον έμινεμ τι έπαθε.Εντάξει ο ja είχε την δική του ιστορία στο χώρο αλλά τα έβαλε με διάολο.Και πήγε ακλαύτος να σκοτώνει το χρόνο του για ψευτοαλμπουμς στην murder inc.

QUOTE
Τωρα για τον Biggie αυτος που λες μια φορα στα 100 χρονια παλι θα το πω για τον Εminem..Ο Βiggie κατεμε ηταν ο καλυτερος Story Teller αλλα στα skills ειμαι σχεδον βεβαιος οτι Eminem θα "τον κατεστρεφε"..
Παντως μεταξυ Biggie και Τupac ημουν με τον χοντρο..O Pac ηταν επαναστατης,"πρωθυπουργος" ο Biggie με την μιση γλωσσα εξω οταν αναπνεε σε καμια συνεντευξη και το αγελαδινο βλεμμα εκανε αυτο που ηξερε..Ελεγε Ιστοριες στο μικροφωνο...
O Βiggie εχει τον καλυτερο δισκο μεταξυ των 2..To Live after death(το οποιο υπαρχει στην συλλογη μου εδω και πολλα χρονια) για μενα ειναι ενα απο τα πεντε καλυτερα αλμπουμ στην Ιστορια της Ραπ..Απλως υπεροχο.
Ο Tupac θεωρω οτι εχει μεγαλυτερη Legacy απο τον Biggie κυριως λογω εκτος μουσικης καμωματα αλλα ο αλλος ηταν καλυτερος rapper...
Oπως ειπα και πιο πανω ο Eminem τους εχει ολους για μενα..Εφταναν 3 χρονια για να το καταφερει αυτο...Και συνεχιζει ακομα καθως απο οτι ψηλο ειδα εχει επιστρεψει για τα καλα παρολο που δεν ειναι πλεον οπως παλια beast..Σαν να ηρεμησε τωρα(Τον θυμασαι καποτε που εβγαινε με μασκα Jason Voorhees στις συναυλιες...)


Ο έμινεμ ήταν αναμφισβήτητα beast εκείνη την εποχή και αν οι 2 μεγάλοι των 90's ζούσαν,ήταν δεδομένο πως θα έτρωγαν σκόνη.Εκτός αν φερονταν έξυπνα όπως ο dre και τον έφερναν με το μέρος τους.Αλλά όποιος το έβλεπε εγωιστικά και πήγαινε εναντίον του τότε ήταν καταδικασμένος.

Σε σχέση με τον biggie για μένα χάνει σε χροιά.Και να σου πω την αλήθεια όταν τον είχα πρωτοακούσει τον έμινεμ (όταν είχε βγάλει μερικά mixtapes και είχε γίνει λόγος για την εμφάνισή του σε κάτι rap olympics με μπλούζα m&m's.Απο εκεί πήρε και το ψευδώνυμό του),μου την ψιλοέσπαγε η φωνή του.
Βέβαια στα skills ήταν πολύ πιο πολύπλευρος ο έμινεμ γιατί μπορούσε να ανταποκριθεί και σε ρυθμούς bone thugs n harmony για παράδειγμα με μεγαλύτερη ευκολία.Με λίγα λόγια ήταν πασπαρτού.
Ο biggie τώρα σίγουρα δεν ήταν τόσο ευπροσάρμοστος αλλά σου έδινε την εντύπωση πως είναι πάνω απο κάθε beat.Dominant.Το έπαιρνε το beat και το έφερνε σε δευτερη μοίρα.

QUOTE
Υ.Γ1.Αυτος ο Lil Wayne ειναι τοσο καλος η ειναι ο "νεος υπερτιμημενος"(?) oπως ηταν μια φορα και ενα καιρο ο μετριοτατος 50 Cent..


είναι ένας εκνευριστικός workaholic που βγάζει κοντά 5-6 mixtapes κάθε εβδομάδα και αυτή του η υπερενεργητικότητα σε σχέση με το τέλμα των υπολοίπων τον έχει κάνει να θεωρείται απο μερικούς ο κορυφαίος της εποχής του.
Βέβαια αυτή η διαρκής παραγωγή μπορεί να τον κάνει αρεστό σε εταιρείες και να προβάλει συνεχώς την εικόνα του αλλά έχει κατατροπώσει την ποιότητα σε εξωφρενικό βαθμό.

απλά για σφαλίάρες tongue.gif
τουλάχιστον ο 50 είχε απο κοντά τον eminem και αν δούμε τα get rich or die trying ή μερικά προηγούμενα lp's (πριν τη στέγη της aftermath) ήταν κάπως αξιοσημείωτα.Η εξέλιξή του βέβαια ασχολίαστη tongue.gif
Air and King
QUOTE(kseplenhs @ Dec 18 2010, 01:37 ) *
Και επι της ουσίας,αν το δουμε ρεαλιστικά όλα αυτά τα disses γίνονται για να τραβήξουν την προσοχή ειδικά όταν βγαίνουν απο έναν "άσημο" προς μια επιφανή προσωπικότητα της μουσικής αυτής.Αλλά πηγαίνουν άπατα και άλλα μένουν.
Δες για παράδειγμα όταν ο ja rule τα έβαλε με τον έμινεμ τι έπαθε.Εντάξει ο ja είχε την δική του ιστορία στο χώρο αλλά τα έβαλε με διάολο.Και πήγε ακλαύτος να σκοτώνει το χρόνο του για ψευτοαλμπουμς στην murder inc.



Ο έμινεμ ήταν αναμφισβήτητα beast εκείνη την εποχή και αν οι 2 μεγάλοι των 90's ζούσαν,ήταν δεδομένο πως θα έτρωγαν σκόνη.Εκτός αν φερονταν έξυπνα όπως ο dre και τον έφερναν με το μέρος τους.Αλλά όποιος το έβλεπε εγωιστικά και πήγαινε εναντίον του τότε ήταν καταδικασμένος.

Σε σχέση με τον biggie για μένα χάνει σε χροιά.Και να σου πω την αλήθεια όταν τον είχα πρωτοακούσει τον έμινεμ (όταν είχε βγάλει μερικά mixtapes και είχε γίνει λόγος για την εμφάνισή του σε κάτι rap olympics με μπλούζα m&m's.Απο εκεί πήρε και το ψευδώνυμό του),μου την ψιλοέσπαγε η φωνή του.
Βέβαια στα skills ήταν πολύ πιο πολύπλευρος ο έμινεμ γιατί μπορούσε να ανταποκριθεί και σε ρυθμούς bone thugs n harmony για παράδειγμα με μεγαλύτερη ευκολία.Με λίγα λόγια ήταν πασπαρτού.
Ο biggie τώρα σίγουρα δεν ήταν τόσο ευπροσάρμοστος αλλά σου έδινε την εντύπωση πως είναι πάνω απο κάθε beat.Dominant.Το έπαιρνε το beat και το έφερνε σε δευτερη μοίρα.


απλά για σφαλίάρες tongue.gif
τουλάχιστον ο 50 είχε απο κοντά τον eminem και αν δούμε τα get rich or die trying ή μερικά προηγούμενα lp's (πριν τη στέγη της aftermath) ήταν κάπως αξιοσημείωτα.Η εξέλιξή του βέβαια ασχολίαστη tongue.gif

Eννοειται οτι τα disses τραβανε την προσοχη αλλα θα επιβιωσει παντα το μεγαλυτερο ονομα ακομα και αν αυτο "τις φαει"...
Τωρα αν μιλαμε για "πολεμους" οπως του Tupac με τον Biggie η του Jay-Z με τον Nas εκει αλλαζει το θεμα και το ενδιαφερον παει στα υψη..
Ja Rule που τον θυμηθηκες αυτον?Θυμαμαι πριν καμια 10αρια χρονια ειχε κανει και μια ταινια με τον Σιγκαλ...Mε τον Eminem οντως δεν ειναι να τα βαζει κανεις στα καλα του χρονια...Θυμαμαι ελεγε ο Snoop Dogg "You can't f*** with the white boy"...
Στις αρχες του ο Eminem την εσπαγε σε καποιους οντως οπως και σε εσενα αλλα απο την αλλη τρομαζε τους παντες το ποσο γρηγορα ραπαρε..Λες και ηταν ο Σπιντι Γκονζαλεζ...
Συμφωνω στο τελευταιο που λες για τον Biggie..Οντως ηταν Dominant και σε ταξιδευε...Aπλα θεωρω οτι Eminem ειναι πιο πληρης καθως μπορει και αυτος να σε ταξιδεψει(οχι σαν τον Big) συν οτι ειναι πιο πολυσυνθετος...
Παντως και οι 2 ειναι πολυ καλυτεροι σαν ραππερ απο τον του Tupac..Ο Τupac ηταν δουλευταρας και μπορουσε να βγαλει 10 τραγουδια την ημερα αλλα σαν skilled δεν πλησιαζε ουτε καν τον Eminem και τον Biggie...

Παντως ηταν δεδομενο οτι ειτε θα ζουσαν κα οι 2 ειτε θα πεθαναν και οι 2...Απορω παντως που ζουν ακομα τα 2 καθηκια ο Paff Daddy και ο Suge Knight...Aυτοι οι 2 ισως ειναι οι μεγαλυτεροι λογοι των θανατων Pac και Big...
Πιστευω οτι ο θανατος μεγαλωσε την legacy τους και υπερτιμηθηκαν αλλα απο την αλλη υπαρχουν και πολλα what if..Ποσο θα εμεναν σε υψηλο επιπεδο?Ποτε θα ερχοταν η πτωση?Τι θα γινοταν μεταξυ αυτων και του Eminem?Θα τα εβρισκαν ποτε μεταξυ τους μετα απο χοντραδες σε "Hit Em up" και "Who shot ya"...

YΓ1.Βρηκα δυο video απο μια συναυλια του Eminem στην Βραζηλια πριν ενα μηνα...Κοιτα κοσμο με βροχη σε μια Λατηνικη χωρα μονο και μονο για παρτυ του..Aρχιζει να "γερναει" παντως εχει αλλαξει η φωνη του
http://www.youtube.com/watch?v=hfLHekpRQ_E
http://www.youtube.com/watch?v=u8O45AKbEiU

ΥΓ.2.Μαλιστα ωστε ετσι ο Lil Wayne...
Ο 50 ειχε κανει παταγο λογω Eminem και Dr.Dre αλλα σαν ραππερ ηταν μετριος..Νομιζω οτι συμφωνεις σε αυτο ειδικα αν εισαι και φαν του Biggie και τα στανταρ σου ειναι υψηλα..Live after Death καλυτερο για εμενα απο το Ready to die..
kostasvc15
Πως και δεν εχετε αναφερει τον Big Pun;
Καποιος μου ειπε πως ειναι και αυτος απο τους κορυφαιους...Προσεξτε τι λεει στο 1.05-1.10


Dead in the middle of Little Italy little did we know that we riddled some middleman who didn't do diddily biggrin.gif
Air and King
O Big Pun ηταν ταλαντουχος αλλα δεν εχει καμια δουλεια στην συζητηση για τον κορυφαιο ολων των εποχων...
Στην μουσικη οταν μιλαμε για τους κορυφαιους μιλαμε κυριως για το τι εχει αφησει ο καθενας πισω του "κληρονομια" και στον κοσμο γενικοτερα.
Απο εκει και περα σιγουρα ο καθενας εχει τα γουστα του.

O Tupac για παραδειγμα σαν pure ραππερ ηταν χειροτερος απο αρκετους αλλα η παρουσια του εντος και εκτος ραπ,το παθος και η εργασιομανια του στην μουσικη τον καθυστουν σαν ενα υποψηφιο κορυφαιο ολων των εποχων.
Αγγιξε πολλες ψυχες και αυτο ειναι σημαντικο.Ασχετα αν υπερτιμηθηκε πολυ μετα τον θανατο του!
Anaz
QUOTE
Περυσι ειχα διαβασει καπου οτι ειχε γινει μια μεγαλη ψηφοφορια απο ενα περιοδικο και ψηφισαν πανω απο 1 εκατομμυριο ανθρωποι και βρεθηκαν στον Τελικο ο Εminem με τον Tupac με τον Eminem να παιρνει το 67% των ψηφων εναντι 33% του Tupac.Φανταστειτε να ειχε πεθανει και ο Εminem μετα το Eminem Show το 2002.Μπορει να επαιρνε και 95%..
O eminem ειναι πραγματι σπουδαιος ραπερ, αλλα το οτι εχει ΤΟΣΟΥΣ πολλους φαν οφειλεται στον μεγαλυτερο βαθμο σε μια σειρα απο λογους που δεν αφορουν τοσο τα skills του. Ειναι το χρωμα του, ειναι η εποχη που εμφανιστηκε, ειναι κ η εμπορικη υποστηριξη που ειχε.
Αν στην ψηφοφορια περιοριζοταν το δειγμα σε λιγο πιο μεγαλες ηλικιες που εχουν σαν ΚΥΡΙΟ μουσικο ακουσμα την χιπ χοπ, δε νομιζω οτι θα εμπαινε καν στη δυαδα.
kobe #24
o Nas στα παλια του ηταν κορυφή!!
τωρα La coka Nostra και ξερο ψωμι αν και ειναι συγκροτημα και οχι ενας
shot.gif shot.gif shot.gif
Air and King
QUOTE(Anaz @ Jan 2 2011, 21:08 ) *
O eminem ειναι πραγματι σπουδαιος ραπερ, αλλα το οτι εχει ΤΟΣΟΥΣ πολλους φαν οφειλεται στον μεγαλυτερο βαθμο σε μια σειρα απο λογους που δεν αφορουν τοσο τα skills του. Ειναι το χρωμα του, ειναι η εποχη που εμφανιστηκε, ειναι κ η εμπορικη υποστηριξη που ειχε.
Αν στην ψηφοφορια περιοριζοταν το δειγμα σε λιγο πιο μεγαλες ηλικιες που εχουν σαν ΚΥΡΙΟ μουσικο ακουσμα την χιπ χοπ, δε νομιζω οτι θα εμπαινε καν στη δυαδα.

Δεν διαφωνω αλλα με την λογικη πους αναφερεις στο bold τα "κεφαλια του Hip-hop" θα εδιναν 2 αντε 3 απαντησεις και αυτες δεν θα ηταν ουτε ο 2pac,ουτε ο Εminem,oυτε ο Biggie,ουτε ο Nas..
Αλλα θα ηταν ο Afrika Bambaataa,o Rakim και οι Run-D.M.C...
To θεμα ομως ειναι οτι τους καλλιτεχνες τους κανουν "μεγαλους" οι φανς..Ο Μαικλ Τζακσον θεωρειται για αυτο τον λογο απο πολλους ο Κορυφαιος καλλιτεχνης ολων των εποχων παρολο που αλλοι οπως ο Φρανκ Σινατρα η ο Ελβις Πρισλει μπορει να θεωρουνται ανωτεροι απο καποιους...Αλλα η κοινη γνωμη αγαπαει τον MJ και θεωρει τον MJ.
Tο ιδιο συμβαινει και με τον Εminem στο Ηip-hop..Δεν ειναι τωρα που εχει κανει παλι επιτυχια..Θυμησου πριν 10 χρονια τι γινοταν με τον Εminem(μεγαλυτερος χαμος)..Εκανε μεγαλυτερο παταγο ακομα και απο τον "πολεμο" του 2pac με τον Biggie Smalls..Πεθαναν αυτοι οι 2 και αγιοιποιηθηκαν και ο Eminem τους ξεπερασε στα ματια πολλων εκατομμυριων ανθρωπων...
Σαφως παιζει ρολο το χρωμα του αλλα οπως και να εχει τα πραγματα ειναι ετσι....
Και για να λεμε την αληθεια ο Εminem εσωσε την εποχη καθως η δεκαετια του 90' ειχε πιο πολυ ταλεντο στην ραπ σκηνη συνολικα απο τν δεκατια του 2000...Και αυτο ακομα ενα ατομο το ξεπερασε...Τοσο μεγαλος ηταν ο Eminem..Και σκεψου οτι ολες οι κριτικες ηταν εναντιον του..Αλλα αν σε αγαπαει ο κοσμος τα αλλα περισσευουν..
Anaz
Eνταξει, οπως το βλεπει ο καθενας..
Απλα αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι σε μια συζητηση για τον "greatest" ραπερ δεν μπορει να ειναι μοναδικο κριτηριο οι φανς. Ουτε καν το βασικο κατα τη γνωμη μου. Προηγουνται για μενα ο στιχος, τα σκιλς, η χροια, η προσωπικοτητα..
Γιατι με αυτο το κριτηριο ακομα κι ο 50cent παιζει πολυ δυνατα..
Γενικα οι συγχρονοι "εμπορικοι" ραπερς λογω της εξελιξης του χιπ χοπ εχουν πολυ μεγαλυτερη απηχηση στο ευρυ κοινο απο αυτους της χρυσης -κατα τη γνωμη μου- δεκαετιας του 90, ποσο μαλλον απο αυτους του 80.
Air and King
QUOTE(Anaz @ Jan 5 2011, 18:17 ) *
Eνταξει, οπως το βλεπει ο καθενας..
Απλα αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι σε μια συζητηση για τον "greatest" ραπερ δεν μπορει να ειναι μοναδικο κριτηριο οι φανς. Ουτε καν το βασικο κατα τη γνωμη μου. Προηγουνται για μενα ο στιχος, τα σκιλς, η χροια, η προσωπικοτητα..
Γιατι με αυτο το κριτηριο ακομα κι ο 50cent παιζει πολυ δυνατα..
Γενικα οι συγχρονοι "εμπορικοι" ραπερς λογω της εξελιξης του χιπ χοπ εχουν πολυ μεγαλυτερη απηχηση στο ευρυ κοινο απο αυτους της χρυσης -κατα τη γνωμη μου- δεκαετιας του 90, ποσο μαλλον απο αυτους του 80.

Τοση ωρα δεν εχεις πει ποιον θεωρεις τον κορυφαιο (?)για να καταλαβω που θες να καταληξεις...
Πες ποιον θεωρεις τον κορυφαιο για να συζητησουμε...Εννοειται οτι μετρανε τα παντα...Και ο Εμινεμ τηρει τα παντα απο αυτα που αναφερεις πολυ σωστα σαν παραμετρους...
Μουσικη ειναι.Εννοειται οτι ο καθενας εχει το γουστο του..Απλα δεν μπορει να πει καποιος επειδη του αρεσει ο Snoop Dogg οτι ειναι ο κορυφαιος ολων των εποχων..Η ο Dr.Dre που ειναι κορυφαιος σαν παραγωγος αλλα σαν ραπερ ηταν μετριος...
Anaz
Mα δεν προσπαθω να καταληξω καπου. ειναι ξεκαθαρο αυτο που λεω.

Να σου πω την αληθεια δεν το'χω σκεφτει κ δεν με πολυενδιαφερει κιολας το ποιος ειναι ο κορυφαιος.
Αγαπημενοι ειναι αρκετοι. Καθενας ξεχωριζει για διαφορετικο λογο.

Ο eminem προσωπικα ποτε δεν μου αρεσε, για να'μαι ειλικρινης. Κι αν τον κρινω με βαση τα παραπανω κριτηρια που ανεφερα, ειναι πολυ καλο "πακετο", αλλα οχι κορυφαιος ιmo. Ισως επηρρεαζομαι αρκετα κι απ'το γεγονος οτι δεν μ'αρεσει η χροια του κι ο τροπος που "σπρωχτηκε" εμπορικα. Τωρα το αν θεωρειται ο κορυφαιος με βαση την απηχηση που ειχε, δεν ξερω.Μπορει. Δεν με πολυαπασχολει οπως ειπα.

O DRE btw μιας κ τον ανεφερες μεγαλος παραγωγος αλλα επι της ουσιας αν τον κρινω ακουστικα προσωπικα δεν τον θεωρω κατι ιδιαιτερο. Τον παραδεχομαι γιατι εχει 20 χρονια ιστορια στην παραγωγη, γιατι εχει στιγματισει τον ηχο της Δυσης με το στυλ του, και γιατι ο τυπος ειναι εμπορικη ιδιοφυια. Προσωπικα ομως πλην ελαχιστων εξαιρεσεων ποτε δεν τρελαθηκα με τις παραγωγες του. (ανεκαθεν μου αρεσε κ περισσοτερο ο ηχος της Ανατολης)
O Stoupe ας πουμε πχ για μενα ειναι 10 φορες καλυτερος, αλλα αν το δουμε οπως λες εσυ απο πλευρας ιστοριας-απηχησης-επιρροης ο DRE ειναι αδιαμφισβητητα "greater", ισως κι ο greatest..

Γι'αυτο λεω.. εξαρταται πως το βλεπει ο καθενας, κι εξαρταται βεβαια κι απ'το γουστο.
Air and King
Καταρχας εννοειται οτι ειναι γουστο...Εγω απλα τονισα την προσφορα του Εminem στο hip-hop ανεξαρτητα αν μου αρεσει η οχι...
O Afrika Bambaataa ηταν ο originator,Rakim και οι Run-DMC αλλαξαν την Ιστορια αυτης της μουσικης,o 2pac και ο Biggie Smalls το γιγαντωσαν στη Αμερικη και ο Eminem το γιγαντωσε παγκοσμιως οταν αν εξαιρεσουμε την Αγγλια πριν απο το 2000 δεν εδιναν δεκαρα στην υπολοιπη Ευρωπη..Στην Ασια,σε Λατινικες χωρες απο τον Eminem το εμαθαν...

Για αυτο δινω credit στον Eminem οχι γιατι σωνει και καλα ειναι ο καλυτερος..Για μουσικη μιλαμε και ειναι γουστο απλα ζυγιζουμε την σημασια καποιων προσωπων..Υπηρξαν πολλοι..O KRS-One,o LL Cool J,o Guru,o Masta Ace και αλλοι αλλα σαν προσφορα γενικοτερα αυτοι που ανεφερα πιο πανω ειναι κατα την γνωμη μου οι πιο σημαντικοι....

Και επαναλαμβανω την δεκαετια του 90' ασχολουμουν κυριως για "τους πολεμους" παρα για την ιδια την μουσικη...
Το ποιος ειναι ο κορυφαιος ειναι υποκειμενικο αλλα κατα την γνωμη μου βαζοντας κατω ολες τις παραμετρους 10 ονοματα μαξιμουμ διεκδικουν αυτο τον εστω ατυπο τιτλο αφου μιλαμε για μουσικη..
Air and King
QUOTE(kobe #24 @ Jan 3 2011, 18:03 ) *
o Nas στα παλια του ηταν κορυφή!!

O Nas ειναι ενας απο τους κορυφαιους ολων των εποχων..
Το Message ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια ανεξαρτητα απο ειδος μουσικης...
Anaz
Ο eminem ουσιαστικα ειναι "προιον Dre". Κατ'εμε αυτος κρυβεται περισσοτερο πισω απο την "γιγαντωση" του Χιπ Χοπ που περιγραφεις. Οπως κρυβοταν κ πισω απο την ανοδο του gangsta rap με τους Nwa, του πιο funky στυλ του Snoop μετεπειτα, κ του πιο "κλαμποειδους" Χιπ Χοπ lately.. Γι'αυτο ειπα κ πιο πανω οτι ο dre ειναι εμπορικη ιδιοφυια.
vc15
1) Ice Cube: Ας λένε ότι ξεπουλήθηκε με τις ταινίες ας λένε ότι δεν είναι καλός, τραγούδια όπως το Today was a good day(προσωπική άποψη κορυφαίο όλων των εποχών) ή το ghetto bird είναι άφταστα.
2) Dr. Dre: Εκτός του ότι είναι ο σημαντικότερος παραγωγός στην ιστορία του hiphop, είναι και πολύ καλός rapper. Τραγούδια όπως το keep their heads ringing ή το forgot about dre το αποδεικνύουν. Βέβαια, έχει βγάλει τόσα λίγα τραγούδια που ή είναι τελειομανής ή είναι απίστευτα τεμπέλης.
3) Nate Dogg: Δεν έχω λόγια για τη φωνή αυτού του ανθρώπου. Έχει κάνει ακόμα και μέτρια τραγούδια να ακούγονται τέλεια με τα ρεφραίν που τραγουδάει. Δυστυχώς, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει φαντάζουν μη αντιμετωπίσημα και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ξανακούσουμε αυτή την απίστευτη φωνή.
4) Eminem: Πολλοί ψιλοάσχετοι πιστεύουν ότι είναι ένας ημίτρελος ο οποίος βγάζει τραγουδάκια όπως το just lose it που αρέσουν στα παιδάκια. Η αλήθεια είναι ότι μια δόση τρέλας υπάρχει, αλλά πως γίνεται να μη σου αρέσουν τραγούδια όπως το when i'm gone ή το hailie's song. Έχει αποδείξει ότι και να γράφει μπορεί αλλά και να ραπάρει εξίσου καλά. Αν κάνουμε το λάθος και τη γυρίσουμε τη κουβέντα στο πως ένας λευκός τα κατάφερε, πιστεύω ότι χάνουμε όλο το νόημα.
5) Tupac: Όσον αφορά το μουσικό κομμάτι, είναι σίγουρα ο πιο πολυδιάστατος rapper, καθώς έχει τραγούδησει πολύ διαφορετικά κομμάτια. Όπως έχει ειπωθεί και στη ταινία The Notorious, δεν μπορεί να χαρακτηρίσεις τον Tupac με λίγες λέξεις. Έκανε τόσα πολλά πράγματα που δεν ξέρεις από που να τον πιάσεις. Γενικότερα, σε πολλές απόψεις του για ισότητα και αστυνομική βία συμφωνώ, αλλά σε θέματα όπως οπλοφορία, ναρκωτικά κ.α. ήταν υπερβολικός.
Για να μην κουράζω, μεγάλο respect και στους:
Guru: RIP Είχες πολλούς φίλους στην Ελλάδα
Scarface: Ο βασιλιάς του νότου έχει ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ όπως: Mary Jane, Now i feel ya, Recognize, Smile ft. Tupac
Method Man: Ο άνθρωπος έχει απίστευτα βραχνή φωνή και μιλάει λες και μόλις βγήκε από το ghetto.
Wc: Συνεργάτης του Cube, εξαιρετικός στο c-walk και φοβερή φωνή με απίστευτο flow.
Cypress Hill: Έχουν βγάλει κομματάρες, προσκυνώ B-Real αλλά αυτά που υποστηρίζουν δεν με αντιπροσωπεύουν πολύ. \
Εννοείται ότι ακούω και Snoop, Busta, DMX, Nas, Delinquent Habits αλλά τους 5 πέντε πρώτους δεν τους φτάνουν. Από Eastcoast δεν μου άρεσε ποτέ σχεδόν τίποτα, ούτε καν ο Biggie.
kseplenhs
QUOTE
3) Nate Dogg: Δεν έχω λόγια για τη φωνή αυτού του ανθρώπου. Έχει κάνει ακόμα και μέτρια τραγούδια να ακούγονται τέλεια με τα ρεφραίν που τραγουδάει. Δυστυχώς, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει φαντάζουν μη αντιμετωπίσημα και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ξανακούσουμε αυτή την απίστευτη φωνή.


το regulate που είχε βγάλει με τον warren g το είχα να με ξυπνάει κάθε πρωί για αρκετούς μήνες.Βέβαια ξενέρωνα κάθε μέρα που δεν μπορούσα να το ακούσω ολόκληρο γιατί όταν αρχίσει να παίζει το cd είναι τέτοιο το είδος που παρασύρεσαι και δεν μπορείς να το κόψεις απότομα. tongue.gif

Πραγματικά δεν το βαριόμουν ποτέ.Απο τα αγαπημένα μου lp.
vc15
QUOTE(kseplenhs @ Feb 17 2011, 01:17 ) *
το regulate που είχε βγάλει με τον warren g το είχα να με ξυπνάει κάθε πρωί για αρκετούς μήνες.Βέβαια ξενέρωνα κάθε μέρα που δεν μπορούσα να το ακούσω ολόκληρο γιατί όταν αρχίσει να παίζει το cd είναι τέτοιο το είδος που παρασύρεσαι και δεν μπορείς να το κόψεις απότομα. tongue.gif

Πραγματικά δεν το βαριόμουν ποτέ.Απο τα αγαπημένα μου lp.

Όντως κομματάρα. Αυτό ήταν άλλωστε και το κομμάτι που τους έκανε γνωστούς και αυτόν και τον warren g(ο οποίος παρεπιπτόντως είναι ο μοναδικός που του συμπαραστάθηκε μετά τα δύο εγκεφαλικά, όλοι οι άλλοι...). Έχει τραγουδήσει κομματάρες που έχουν απίστευτη μελωδικότητα, αλλά δυστυχώς ο κόσμος γνωρίζει κάτι τυπάδες σαν τον Akon ή τον Lil Wayne (μην αναφέρω κ Soulja Boy και το ρίξουμε τελείως το επίπεδο). Πιστεύω ότι είναι από τους πιο υποτιμημένους rappers όλων των εποχών.
Στο προσωπικό μου top 5 βάζω την τραγουδάρα που είχε πει με τον Tupac, το Thugs Get Lonely Too. Από τα αγαπημένα μου είναι και το music and me, your wife, i got love, area codes, the streets (κομματάρα και όχι τόσο γνωστό), there they go, why με τον Tupac, το xplosive, το these days το gangsta nation και πολλά άλλα. Sorry αλλά πήρα φόρα και έπρεπε να τα γράψω όλα. smiley.gif
morfi
QUOTE
Ποίος είναι ο αγαπημένος σας ράππερ, Για όσους ακούν ραπ μουσική

Ο Έμινεμ. Το μεγαλύτερο είδωλο που είχα ποτέ. Πανέξυπνος, από τα λίγα τέτοια μυαλά που έχουν βγει ποτέ. Μέσα στους δύο κορυφαίους όλων των εποχών.
Ο The Game επίσης είναι καταπληκτικός. Ξεφτύλισε για πλάκα το 50 Cent. Ότι καλύτερο έχει να παρουσιάσει η Δύση.
saou
Με μια γρήγορη ματιά στο τοπικ μου κάνει τεράστια εντύπωση που δεν έχει γίνει καμία αναφορά στους public enemy... Κανείς δεν τους άκουγε αυτούς ρε παίδες?

Aπό τους πρωτοπόρους της σκηνής, από τους πλέον πολιτικοποιημένους επίσης, έστω και αν υπερέβαλλαν που και που. Και κυρίως ράπερς που δεν ασχολούνταν μονίμως με διαμάντια, bitches, joints και όλα τα συναφή που μας αραδιάζουν οι σημερινοί αλλά είχαν κάτι να πουν για αυτά που συνέβαιναν γύρω τους, απευθυνόμενοι κυρίως στη μαύρη κοινότητα. Αν θεωρείτε τον 2pac ως πολύπλευρο, πολιτικοποιημένο και συνειδητοποιημένο τότε τι να πούμε για τους συγκεκριμένους?

Επειδή μουσικά και ακουστικά δεν είμαι σε θέση να κρίνω παρά μόνο τα βασικά (όπως πχ ότι ο 50cent είναι άθλιος τραγουδιστής και τον έφτιαξαν τα beats του Dre) προσωπικά δυσκολεύομαι να βάλω τον eminem στην κατηγορία των κορυφαίων.
Ράπερ που έχει βγάλει τόσα πολλά ηλίθια τραγούδια βγαίνει αυτομάτως εκτός της λίστας μου, άσχετα αν εμπορικά σκίζει, εξάλλου είχα αγοράσει τα περισσότερα cd του.

Btw, το ελληνικό χιπ χοπ ήταν μια χαρά, για το φίλο που είπε ότι δε θα θελε να ακούσει ποτέ του... Ειδικά αυτό των 90's της καλής εποχής των active, των ffc, των txc κτλ ήταν αξιοπρεπέστατο, έστω και αν δεν έγραψαν μόνοι τους ούτε νότα, παρά τις έπαιρναν έτοιμες.

Πλέον έχουμε μπει και εδώ στη φάση της εμπορικότητας και των τυπάδων που το παίζουν pimps οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε.

ΥΓ. Προς μοντς: Το προηγούμενο ποστ μπορείτε να το σβήσετε.
vc15
QUOTE(saou @ Mar 20 2011, 17:56 ) *
Aπό τους πρωτοπόρους της σκηνής, από τους πλέον πολιτικοποιημένους επίσης, έστω και αν υπερέβαλλαν που και που. Και κυρίως ράπερς που δεν ασχολούνταν μονίμως με διαμάντια, bitches, joints και όλα τα συναφή που μας αραδιάζουν οι σημερινοί αλλά είχαν κάτι να πουν για αυτά που συνέβαιναν γύρω τους, απευθυνόμενοι κυρίως στη μαύρη κοινότητα. Αν θεωρείτε τον 2pac ως πολύπλευρο, πολιτικοποιημένο και συνειδητοποιημένο τότε τι να πούμε για τους συγκεκριμένους?

Συμφωνώ για αυτά που λες για διαμάντια, bitches και joints και οι public enemy είναι σίγουρα κορυφαίοι στο "πολιτικοποιημένο" hiphop, όπως και Immortal Technique, NWA παλιότερα (άσχετα πως κατέληξαν όλοι τους μετά) κ.α. Όμως, προσωπικά η μουσική των public enemy δε μου άρεσε ποτέ πάρα πολύ, για αυτό και δε τους βάζω στους κορυφαίους για μένα. Από την άλλη, θεωρώ πως φοβερή μουσική παράγουν οι Cypress Hill, αλλά δε μπορεί να είσαι hiphop group και το κύριο μέλημα σου να είναι η μονιμοποίηση της μαριχουάνας και τα περισσότερα τραγούδια σου να αναφέρονται στα ναρκωτικά.

Για τον Pac που είπα ότι ήταν συνειδητοποιημένος rapper, πάντα σε σχέση με τους υπόλοιπους που ανέφερα και εννοείται καμία σχέση με Public Enemy. Για τον Pac δε μπορούμε να πούμε κάτι συγκεκριμένο ή να το βάλουμε σε καλούπια, γιατί π.χ. από τη μία έλεγε για τα δικαιώματα των αφροαμερικάνων ή τη βιαιότητα της αστυνομίας και από την άλλη τραβούσε βίντεο για το πως πρέπει να στρίβουνε σωστά ή σάπιζε στο ξύλο εκείνον τον τυπά που είχαν διαφορές (το βράδυ που τον πυροβόλησαν, πριν από τον αγώνα του Tyson). Γενικότερα, αν δεις και το ντοκιμαντέρ thug angel, ο Pac έχει δουλέψει στα 25 χρόνια που έζησε περισσότερο από ότι θα δουλέψει ο Dre σε όλη του τη ζωή, οπότε έχει κάνει πολλά και διαφορετικά πράγματα.

Όσον αφορά για το ελληνικό hiphop, δε νομίζω πως διαφωνεί κανείς ότι τις μεγάλες του εποχές τις έζησε στο 90's με txc, ffc και active member. Για τη σημερινή κατάσταση, δε θα μπω στη λογική που ακολουθούν οι περισσότεροι και βρίζουν το Βουρλιώτη. Ο Βουρλιώτης κάνει τελείως mainstream πράγματα που προσωπικά δε μου αρέσουν καθόλου, αλλά κάνει καλά τη δουλειά του και είναι λογικό να έχει απήχηση σε συγκεκριμένο κοινό. Και οι υπόλοιποι, οι μισοί τον κράζουν ενώ κάνουν οι ίδιοι αηδίες ενώ οι άλλοι μισοί προσπαθούν να αντιγράψουν τη συνταγή "βάζω μια χαζογκόμενα να τραγουδάει το ρεφραίν". Δηλαδή, το θέμα δεν είναι ο Βουρλιώτης ο οποίος έκανε τις επιλογές του για την καριέρα του και κρίνεται, αλλά όλοι οι υπόλοιποι που λένε ότι το κρατάνε ζωντανό. Επίσης, θεωρώ μεγάλη προσβολή για το ελληνικό hiphop την ύπαρξη αυτής της αθλιότητας που ονομάζονται Master Tempo. Έχουν βγει άθλιοι και άθλιοι, αλλά έχει και η αθλιότητα τα όρια της.

Sorry που έγραψα τόσο πολλά.
kseplenhs


r.ι.p. μωρή αρρώστια...

ως φόρο τιμής,το gfunk era ξαναμπήκε στο cdplayer-ξυπνητήρι μου
morfi
Θα δούμε επιτέλους το detox? Άντε να δούμε. Τα δύο καινούργια βίντεο κλιπ του Dr. Dre τα οποία είναι καταπληκτικές παραγωγές.

Dr. Dre feat. Snoop Dogg & Akon - Kush


Dr. Dre feat. Eminem & Skylar Grey - I Need A Doctor
vc15
QUOTE(morfi @ May 1 2011, 12:41 ) *
Θα δούμε επιτέλους το detox? Άντε να δούμε. Τα δύο καινούργια βίντεο κλιπ του Dr. Dre τα οποία είναι καταπληκτικές παραγωγές.

Πάντως, καταλάβαμε με τι ασχολείται τόσα χρόνια και δε βγάζει το detox. 10 ώρες τη μέρα στο γυμναστήριο πρέπει να είναι και θα έχει πάρει όλες τις ντόπες!!! Δήλωσε κιόλας πως οι εξετάσεις του δείχνουν ότι είναι τόσο υγιής όσο ένας 30χρονος.
Τα βίντεο κλιπ είναι όντως εξαιρετικές παραγωγές και το detox νομίζω ότι θα είναι η τελευταία του δουλειά.

Έχει αποδείξει πολλές φορές ο Dre ότι είναι πανέξυπνος επιχειρηματίας. Πιστεύω ότι είναι ο σημαντικότερος άνθρωπος του hiphop. Έχει κάνει εξαιρετικές παραγωγές, είναι κορυφαίος rapper, γράφει και στίχους (αν και κάποιοι το αμφισβητούν αυτό) και όλοι περιμένουν την επόμενή του κίνηση. Πολλοί θεωρούν τον Pac κορυφαίο, αλλά ο θάνατος του και ο μυστηριώδης τρόπος με τον οποίο έγινε τον βοήθησαν να πάρει μεγάλη δόξα μετά θάνατον. O Biggie, ο Tupac, o Eazy-E πέθαναν, αλλά ευτυχώς ο κορυφαίος ζει ακόμη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.