Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Γ Εθνική
Pages: 1, 2
Jabar
Διέγραψα ένα ποστάρισμα με greeklish.Παρακαλώ τον φίλο να το ξαναγράψει με ελληνικούς χαρακτήρες.
basketall
QUOTE (Jabar @ Feb 7 2012, 10:10 ) *
Διέγραψα ένα ποστάρισμα με greeklish.Παρακαλώ τον φίλο να το ξαναγράψει με ελληνικούς χαρακτήρες.

re ellina paradosiake den exo elliniko pliktrologio eimai ektos ellados kai o ypologistis einai tis ergasias mou kai den me afini na peraso ellinika HMARTON KOLLIMENOI
Jabar
QUOTE(basketall @ Feb 7 2012, 12:31 ) *
re ellina paradosiake den exo elliniko pliktrologio eimai ektos ellados kai o ypologistis einai tis ergasias mou kai den me afini na peraso ellinika HMARTON KOLLIMENOI

Και εγώ δεν βρίσκομαι στην Ελλάδα,αλλά λίγη ευγένεια δεν βλάπτει.Το ρε ,το κολλημένε και το ειρωνικό παραδοσιακέ, αλλού.
Επί της ουσίας, έχεις να πεις κάτι, έστω και στα greeklish αφού δεν στο επιτρέπει το πληκτρολόγιο.Παρακολούθησες τον αγώνα;
Dwyane ''the flash'' Wade
http://sedka-association.blogspot.com/2012/02/blog-post.html
Dwyane ''the flash'' Wade
http://grizoilikoi.blogspot.com/2012/02/blog-post_4866.html
Dwyane ''the flash'' Wade
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1
basketall
QUOTE (Jabar @ Feb 7 2012, 18:36 ) *
Και εγώ δεν βρίσκομαι στην Ελλάδα,αλλά λίγη ευγένεια δεν βλάπτει.Το ρε ,το κολλημένε και το ειρωνικό παραδοσιακέ, αλλού.
Επί της ουσίας, έχεις να πεις κάτι, έστω και στα greeklish αφού δεν στο επιτρέπει το πληκτρολόγιο.Παρακολούθησες τον αγώνα;


otan se ka8e post poU grafo mou grafete oloi thn ora oxi greeklish TI NA SAS PO PES MOU ESY?
OSO GIA TON AGONA DEN TON EIDA KAI OYTE EGRAPSA OTI TON EIDA ALLA AYTO TA LEEI OLA AYTO



Στον παραπάνω αγώνα ήμουν ορισμένος Α' Διαιτητής με Β' διαιτητή, τον συνάδελφο κ. Αλέξανδρο Ιατρού και σας αναφέρω τα εξής:

1.51'' πριν τη λήξη του τέταρτου (4ου) δεκάλεπτου και έπειτα από τεχνική ποινή στον πάγκο της Α' ομάδας, ο πρόεδρος της κ. Παπαχριστόπουλος εισήλθε εντός του αγωνιστικού χώρου και κινήθηκε απειλητικά εναντίον μου βρίζοντας με: "Τί σφυράς ρε κωλόπαιδο, δεν ντρέπεσαι, θα σε τελειώσω εδώ μέσα εγώ", συγκρατούμενος από τον προπονητή του.

Ακολούθησε ένταση με παίκτες και παράγοντες της Α' ομάδας, να έχουν έρθει στον χώρο της γραμματείας και να διαμαρτύρονται. Διέκοψα τον αγώνα και αποσυρθήκαμε με δυσκολία στα αποδυτήρια.

Μάλιστα, χωρίς την άδειά μου, εισήλθε στον χώρο ο προπονητής της Α' ομάδας κ. Παπαμάρκος και άρχισε να μου φωνάζει "έχεις έρθει εδώ με σκοπό, πες μου γιατί σφυράς έτσι". Του ζήτησα επανειλημμένως να βγει έξω και εκείνος αρνήθηκε λέγοντας μου: "Θα κάτσω εδώ δεν θα πάω πουθενά, θα ακούσεις τί σου λέω, είμαι προπονητής και θα λέω ό,τι θέλω".

Επενέβη ο κομισάριος κ. Σιώκας που μπήκε τελευταίος στα αποδυτήρια και του ζήτησε να βγει, αλλά και σε εκείνον αρνήθηκε και είπε: "Θα κάτσω εδώ, δεν θα μου πείτε τί θα κάνω εσείς".

Έπειτα από πέντε (5) λεπτά, αποχώρησε από μόνος του. Τη στιγμή που άνοιξε την πόρτα για να βγει, ο κος Παπαχριστόπουλος ήταν ακριβώς απ’ έξω και φώναξε "ασ' τον να βγει έξω, θα τον ξεσκίσω τον π****η δεν θα φύγει από δω μέσα".

Ειδοποιήσαμε να έρθει αστυνομία και μας ενημέρωσαν ότι δεν θα ήταν δυνατό να αποστείλουν περιπολικό, λόγω έλλειψης οργάνων.

Αφού πέρασαν δέκα (10) λεπτά από την αρχική διακοπή του αγώνα, φώναξα τους προπονητές των δύο ομάδων στα αποδυτήρια, τους ενημέρωσα για την αποβολή του κου Παπαχριστόπουλου, τους είπα ότι θα συνεχιστεί το παιχνίδι και σε τυχόν επανάληψη επεισοδίων, θα διακόψω το παιχνίδι οριστικά.

Κατόπιν τούτου, ο αγώνας συνεχίστηκε από το σημείο διακοπής και τελείωσε κανονικά.

Αμέσως μετά τη λήξη, φύγαμε για τα αποδυτήρια, χαρακτηριστικά με πήρε αγκαλιά ο κ. Θεοδοσάκης (χρονομέτρης του αγώνα) βλέποντας την έκρυθμη κατάσταση που επικρατούσε εναντίον μας και θέλοντας να με προφυλάξει.

Προχωρώντας δέχτηκα πολλαπλά χτυπήματα στα πλευρά από τα δεξιά μου με γροθιές και γυρνώντας πίσω να δω, διέκρινα το Νο δέκα (10) Ε. ΜΟΡΦΗΣ, το Νο επτά (7) Μ. ΚΟΥΣΟΥΛΑΣ (αρχηγός) και το Νο εννέα (9) Γ. ΒΟΥΖΑΣ, παίκτες της Α' ομάδας, ενώ την ίδια στιγμή ο κ. Παπαχριστόπουλος έφτασε δίπλα μου μαινόμενος φωνάζοντας και χειρονομώντας. "Θα σε σκοτώσω ρε καριόλη με τα χέρια μου, δεν θα φύγεις ζωντανός από δω μέσα, θα σε τελειώσω, εγώ βάζω τα λεφτά μου".

Έφτασα με μεγάλη δυσκολία στην είσοδο των αποδυτηρίων έχοντας τον κ. Θεοδοσάκη δίπλα μου και τον έφορο της Α' ομάδας κ. Σωφρονιάδη πίσω μου. Οπαδοί της Α' ομάδας, που μπήκαν στο γήπεδο εν τω μεταξύ, με χτύπαγαν με κλωτσιές και σφαλιάρες.

Ένιωσα να ζαλίζομαι και την ανάσα μου να κόβεται. Έπεσα κάτω λιπόθυμος και μετά θυμάμαι να βρίσκομαι ξαπλωμένος σε ένα κρεβάτι στα αποδυτήρια έχοντας δυσκολία στην αναπνοή και πόνους στα δεξιά πλευρά μου.

Με το ΕΚΑΒ και την συνοδεία της κ. Μ. Μερίκα (σημειώτριας) και αφού έλαβα οξυγόνο μεταφέρθηκα στα επείγοντα εξωτερικά ιατρεία του Ναυτικού Νοσοκομείου Αθηνών.

Μετά από σειρά εξετάσεων και περίπου στις 22:30, οι γιατροί αποφάσισαν να κάνω εισαγωγή για περαιτέρω έλεγχο. Κατά τη διάρκεια της παραμονής στα εξωτερικά ιατρεία, έδωσα κατάθεση σε αξιωματικούς της αστυνομίας (Α/Τ Εξαρχείων), οι οποίοι ήρθαν στο νοσοκομείο έχοντας επιληφθεί αυτεπάγγελτα του συμβάντος.

Αφού νοσηλεύτηκα κατά τη διάρκεια της νύχτας και υποβλήθηκα εκ νέου σε εξετάσεις, πήρα εξιτήριο τη Δευτέρα 06/02/2012 στις 14:30.

Μου συστήθηκε από τους γιατρούς, επανέλεγχος την επόμενη ημέρα, καθώς επίσης εκκρεμεί η εξέτασή μου από ιατροδικαστή.
Στη διάθεσή σας για περισσότερες διευκρινήσεις.

Ο Α' Διαιτητής
Ευάγγελος Πόντας"

OSO GIA MENA NA EISAI SIGOUROS OTI 8A TA LEO ALLOY APO EDO KAI MPROS GIA NA MHN SAS DIMIOURGO KAI PROBLIMATA ELLINIKIS GLOSAS .. DEN PEIRAZEI NA EISTE KALA
Dwyane ''the flash'' Wade
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

αστεια πραγματα...
tromarasss
ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑΝ ΒΑΛΛΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΟΙ ΔΙΑΤΗΤΕΣ......ΜΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΚΛΗΡΟ...ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ........ΣΙΓΟΥΡΑ ΛΑΘΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΕ...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ....ΑΛΛΑ ΙΔΙΚΑ ΦΕΤΟΣ Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΣΤΗΝ Γ ΚΑΙ Β ΕΘΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΗ.........ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΠΟΝΤΑ...ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΝΤΑ.......
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(tromarasss @ Feb 16 2012, 13:46 ) *
ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑΝ ΒΑΛΛΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΟΙ ΔΙΑΤΗΤΕΣ......ΜΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΚΛΗΡΟ...ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ........ΣΙΓΟΥΡΑ ΛΑΘΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΕ...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ....ΑΛΛΑ ΙΔΙΚΑ ΦΕΤΟΣ Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΣΤΗΝ Γ ΚΑΙ Β ΕΘΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΗ.........ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΠΟΝΤΑ...ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΝΤΑ.......


οποτε επικροτεις τα μπουνιδια,τις κλωτσιες και τετοιες παρομοιες μεθοδους....μαλιστα!!!και μετα αναρωτιομαστε για τον χουλιγκανισμο... wink.gif
tromarasss
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ Η ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ.......ΓΙΑ ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΡΕΦΕΡΙ...ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΜΑΝΑΤΖΕΡ...ΓΙΑ ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΤΥΠΕΣ ΤΙΜΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ (ΕΥΝΟΟΥΜΕΝΗΣ) ΟΜΑΔΑΣ......... ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ......ΑΣ ΥΠΟΣΤΟΥΝΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ....... ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΕΣ Η ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΠΟΥΝΙΕΣ....ΑΛΛΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 500 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΣΕΒΟΝΤΕ...ΝΑ ΜΗΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΤΟΥ......... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΤΕ ΣΟΥ........ΑΛΛΑ ΗΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.........
ΣΟΥΛΗΣ
Kατ΄'ακρα επιείκια και σεβόμενος το γεγονός ότι δε σε γνωρίζω επί προσωπικού,δε θα σε χαρακτηρίσω καθόλου. Θα σε ρωτήσω όμως το εξής. Γιατί έχεις την απύθμενη βεβαιότητα ότι οι διαιτητές είναι όλοι τους για μπουνιές και δεν τους συγχωρείς λάθη? Εσύ, ως παίχτης, δεν κάνεις λάθη? Δεν αστοχείς σε ελεύθερες βολές, δεν κάνεις φαόυλ, δεν χάνεις ριμπάουντ?? Το κάνεις εσκεμμένα και επί προθέσει?? Χάνοντας το εύκολο μπάσιμο, δε ριμάζεις τον ιδρώτα των συμπαικτών σου?? Γιατί λοιπόν το κάνεις?? ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΗ ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ. ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ...
Jabar
Τώρα που γύρισα Ελλάδα θα γράψω δύο λόγια για το ΑΕΤΟΣ-ΝΙΚΗ στο οποίο βρέθηκα γιατί έφευγα στο εξωτερικό και δεν προλάβαινα να πάω και να γυρίσω, σε επαρχιακή πόλη που έπαιζε η ομάδα μου. Για τα γεγονότα έχω να πω τα εξής.

1.51'' πριν τη λήξη του τέταρτου (4ου) δεκάλεπτου και έπειτα από τεχνική ποινή στον πάγκο της Α' ομάδας, ο πρόεδρος της κ. Παπαχριστόπουλος εισήλθε εντός του αγωνιστικού χώρου και κινήθηκε απειλητικά εναντίον μου βρίζοντας με: "Τί σφυράς ρε κωλόπαιδο, δεν ντρέπεσαι, θα σε τελειώσω εδώ μέσα εγώ", συγκρατούμενος από τον προπονητή του.

Ακολούθησε ένταση με παίκτες και παράγοντες της Α' ομάδας, να έχουν έρθει στον χώρο της γραμματείας και να διαμαρτύρονται. Διέκοψα τον αγώνα και αποσυρθήκαμε με δυσκολία στα αποδυτήρια.

Ακριβής η πρώτη παράγραφος .Απαράδεκτος ο πρόεδρος ας μην κάθεται στο πάγκο αν δεν το αντέχει δεν είναι αυτός ο ρόλος του.Έφαγε η ομάδα του την τεχνική ποινή (απόλυτα δικαιολογημένη η τεχνική) και φάνηκε να την καταδικάζει σε ήττα σε εκείνο το σημείο.
Ανακριβής η δεύτερη δεν υπήρξαν γενικευμένες διαμαρτυρίες και ένταση.Ήταν υπερβολή η μετάβαση στα αποδυτήρια στα οποία πήγαν μόνο οι διαιτητές αιφνιδιαστικά, χωρίς να συνοδεύονται από κομισάριο γραμματεία και χωρίς καμία δυσκολία.Το γήπεδο από το κέντρο μέχρι τα αποδυτήρια ήταν άδειο,και το να περπατήσεις 15 μέτρα δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο.
Τα σχόλια της κερκίδας ήταν ειρωνικά και για τον πρόεδρο αλλά και για την αντίδραση του διαιτητή.
Αφού πέρασαν δέκα (10) λεπτά από την αρχική διακοπή του αγώνα, φώναξα τους προπονητές των δύο ομάδων στα αποδυτήρια, τους ενημέρωσα για την αποβολή του κου Παπαχριστόπουλου, τους είπα ότι θα συνεχιστεί το παιχνίδι και σε τυχόν επανάληψη επεισοδίων, θα διακόψω το παιχνίδι οριστικά.

Κατόπιν τούτου, ο αγώνας συνεχίστηκε από το σημείο διακοπής και τελείωσε κανονικά.

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι τα δύο σφυρίγματα που προηγήθηκαν της τεχνικής σε πολύ κρίσιμο σημείο ήταν υπέρ της Νίκης και της έδινε ουσιαστικά το ματς. Στο 1.51"που απέμενε μετά τη επανέναρξη μέχρι το τέλος έδωσε τα πάντα πραγματικά και κυρίως φανταστικά υπέρ του ΑΕΤΟΥ .Οι παίκτες του , φανερά εκνευρισμένοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τα δώρα, έκαναν λάθος επαναφορές και όλων των ειδών τα λάθη.Το ματς κατέληξε στη Νίκη.

Προχωρώντας δέχτηκα πολλαπλά χτυπήματα στα πλευρά από τα δεξιά μου με γροθιές και γυρνώντας πίσω να δω, διέκρινα το Νο δέκα (10) Ε. ΜΟΡΦΗΣ, το Νο επτά (7) Μ. ΚΟΥΣΟΥΛΑΣ (αρχηγός) και το Νο εννέα (9) Γ. ΒΟΥΖΑΣ, παίκτες της Α' ομάδας, ενώ την ίδια στιγμή ο κ. Παπαχριστόπουλος έφτασε δίπλα μου μαινόμενος φωνάζοντας και χειρονομώντας. "Θα σε σκοτώσω ρε καριόλη με τα χέρια μου, δεν θα φύγεις ζωντανός από δω μέσα, θα σε τελειώσω, εγώ βάζω τα λεφτά μου".

Έφτασα με μεγάλη δυσκολία στην είσοδο των αποδυτηρίων έχοντας τον κ. Θεοδοσάκη δίπλα μου και τον έφορο της Α' ομάδας κ. Σωφρονιάδη πίσω μου. Οπαδοί της Α' ομάδας, που μπήκαν στο γήπεδο εν τω μεταξύ, με χτύπαγαν με κλωτσιές και σφαλιάρες.

Όταν τελείωσε το ματς έγινε ένα ακόμα ντου του προέδρου του ΑΕΤΟΥ ,ουσιαστικά μόνο φραστική επίθεση.Θεώρησα το θέαμα βαρετό και κάθισα στη κερκίδα έχοντας δίπλα μου 5-6 άτομα όρθια που μου έκρυβαν τη θέα.Απέναντι και μακρυά από τον διαιτητή έβλεπα το Μόρφη 10 οπότε αυτός τουλάχιστον δεν πλησίασε το διαιτητή.Όταν σηκώθηκα ο διαιτητής ήταν στην γωνία του γηπέδου που βρίσκεται στην πλευρά της εισόδου, όρθιος κρατώντας τα πλευρά του.Ο Μόρφης εξακολουθούσε να βρίσκεται μακριά ,ο δε Βούζας 9 ήταν μέρος μιας αλυσίδας που προστάτευε το διαιτητή από επαφή με το κόσμο 7-8 άτομα που βρισκόντουσαν μπροστά από τα αποδυτήρια.Γυρίζοντας να ρωτήσω γιατί κράταγε τα πλευρά του δεν είδα πως και γιατί ξάπλωσε στο παρκέ.Ρωτώντας τους διπλανούς πήρα την απάντηση ότι δεν είδαν τίποτε ιδιαίτερο.Δύο τρεις άλλοι,είπαν ότι έπεσαν δύο σφαλιάρες από κάποιο οπαδό.Ήταν μάλλον ανεξήγητο για τους περισσότερους η κακή κατάσταση του διαιτητή.
Τότε κυκλοφόρησε η φήμη ότι προϋπήρχε πρόβλημα .Αυτό αναφέρεται στην ανακοίνωση για συκοφαντία περί προβλήματος υγείας.
Η ανακοίνωση του ΣΕΔΚΑ:
"Με αφορμή τα γεγονότα που συνέβησαν στον αγώνα Γ' Εθνικής, μεταξύ των ομάδων Αετού - Νίκης Αμαρουσίου και συγκεκριμενα τον ξυλοδαρμό του διαιτητή και μέλους του ΣΕΔΚΑ, Ευάγγελου Πόντα, το Δ.Σ. του ΣΕΔΚΑ αποφάσισε ομόφωνα:

- Καταδικάζει απερίφραστα όσα συνέβησαν εις βάρος του μέλους μας.

- Διαψεύδει τις οποιεσδήποτε συκοφαντίες περί θεμάτων υγείας του ανωτέρω διαιτητή.

- Αποφασίζει την αποχή των μελών του απο οποιαδήποτε αγωνιστικέ υποχρέωση όλων των τμημάτων υποδομής του εν λόγω σωματείου, καθώς και απο τους αγώνες κυπέλλου, αρχής γενόμενης απο την επόμενη αγωνιστική και για 15 αγωνιστικές ημέρες.

- Αναμένει με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την απόφαση του αθλητικού δικαστή της ΕΟΚ και επιφυλάσσεται να πράξει τα νόμιμα σε βάρος των φυσικών και ηθικών αυτουργών των επεισοδίων".

Η διατύπωση του διαιτητή είναι προσεκτική αναφέρει ότι είδε πίσω του τους τρεις παίκτες δεν λέει ότι τον κτύπησαν.Για το Μόρφη είμαι σίγουρος ότι ήταν μακριά από τα δρώμενα,ο Βούζας ήταν κοντά σχετικά, αλλά τον προστάτευε, για το αν ήταν αθλητές άλλοι κοντά και τι έκαναν δεν μπορώ να πω με σιγουριά.
Τώρα πως γίνεται ο διαιτητής Αλέξης στο facebook, να ζητάεi να κόψει το μπάσκετ από αθλητές χωρίς να παραβρίσκεται στο ματς και να παίρνει θέση, χωρίς να έχει προσωπική άποψη και ο κύριος Κογκαλίδης κάνοντας like είναι σημάδια των καιρών.
Μπράβο ρε μάγκα Αλέξη
Του Γιώργου Κογκαλίδη
08/02/2012 (19:53)

Το κείμενο που αντιγράφω δημοσιεύτηκε από διαιτητή (τον Αλέξη) στο facebook και αφορά στην υπόθεση του Βαγγέλη Πόντα. Απηχεί πλήρως τις δικές μου σκέψεις (φαντάζομαι και των περισσοτέρων) και -μια και το πήρα από το κορυφαίο site κοινωνικής δικτύωσης- το μεταφέρω με άπειρα… like.
Χαίρομαι για το επίπεδο των Ελλήνων διαιτητών, για την ευθυκρισία τους, γιατί ακόμα και στα πιο δύσκολα αποδεικνύουν πως η χώρα μας διαθέτει τους καλύτερους διαιτητές στην Ευρώπη.
Το κείμενο αυτούσιο:

"Εγώ πάντως αν ήμουν ΕΟΚ - ΚΕΔ - ΟΔΚΕ (που βέβαια δεν είμαι, αλλά υποθετικά πάντα) θα προέβαινα στις εξής ενέργειες:
● Τιμωρία και αποκλεισμό της έδρας τους, για το υπόλοιπο της αγωνιστικής περιόδου. Όλα τα παιχνίδια τους, δηλαδή, από εδώ και πέρα, να τα παίζουν εκτός έδρας.

● Εξαίρεση από τα παιχνίδια τους με τις άλλες ομάδες της Αθήνας των Αθηναίων διαιτητών και να τους επιβληθεί να πληρώνουν αυτοί οι ίδιοι τα έξοδα του αγώνα και τα οδοιπορικά των διαιτητών, που θα έρχονται από την επαρχεία, ακόμα και στην έδρα των άλλων ομάδων, που θα παίζουν.

● Κράτηση (προφανώς) των δελτίων των 3 αθλητών που ενεπλάκησαν (αν όχι και ποινική τους δίωξη βέβαια) και να μην τους επιτραπεί να ξαναπαίξουν μέχρι το τέλος του 2012, ούτως ώστε, ούτε μεταγραφή να μπορούν να πάρουν για άλλη ομάδα, ούτε στον Αετό να παίξουν.

● Τιμωρία του προέδρου (και όποιου άλλου μέλους της ομάδας συμμετείχε στα επεισόδια) με αποκλεισμό από οποιοδήποτε γήπεδο (και όχι μόνο σε παιχνίδια της ομάδας του), τουλάχιστον για ένα ημερολογιακό έτος (για να μην πω και παραπάνω), με σκοπό να κάτσει λίγο στο σπίτι του, για να ηρεμήσει και να σκεφτεί τα όσα έκανε. Και τέλος…

● Αφαίρεση κάμποσων βαθμών, ούτως ώστε να πέσουν κατηγορία (κάτι το οποίο εγώ προσωπικά ειλικρινά εύχομαι) και να φτάσουν (γιατί όχιwink.gif να παίζουν στη Δ' ΕΣΚΑ. Και να δούμε μετά αν θα συνεχίσουν να υπάρχουν, ή αν θα διαλυθούν μια και καλή και οριστικά.

Το μαχαίρι στο κόκκαλο, κύριοι. Για να είναι αυτό το περιστατικό το τελευταίο θλιβερό περιστατικό, του οποίου γινόμαστε μάρτυρες.

Υ.Γ.: Και λίγη προστασία δεν βλάπτει για εμάς τους διαιτητές, γιατί πέρα από τη μοναξιά που αισθανόμαστε μέσα στο γήπεδο, νιώθουμε ότι με την πρώτη "στραβή" που θα προκύψει, θα μας κατασπαράξουν, με αποτέλεσμα να μην αποδίδουμε σωστά (στο ακέραιο) τη δικαιοδύνη (με ό,τι αυτό συνεπάγεται).

Ή και στην περίπτωση που θέλουμε να το κάνουμε αυτό, να έχουμε την αντιμετώπιση που, δυστυχώς, είχε ο συνάδελφος.

Θερμά συγχαρητήρια, πάντως, (και εννοείται περαστικά και καλή ανάρρωση), στο συνάδελφο Βαγγέλη Πόντα, που είχε το σθένος και την πυγμή, μετά τη διακοπή του αγώνα και τα όσα είχαν προηγηθεί, να συνεχίσει και να τελειώσει το παιχνίδι. Αν ήμουν εγώ στη θέση του (και πολλοί άλλοι ακόμα πιστεύω), δεν θα το συνέχιζα για κανένα λόγο.

Εύχομαι να δικαιωθεί απόλυτα ο συνάδελφος για τη γενναία απόφαση που πήρε, οι αυτουργοί (φυσικοί και ηθικοί) του συμβάντος να τιμωρηθούν παραδειγματικά και το απευκταίο και καταδικαστέο αυτό συμβάν να είναι η αρχή του τέλους της βίας και του ακαταλόγιστου που έχουν ορισμένοι μέσα στα γήπεδα, οι οποίοι πάντα προκαλούν τη βία και τα επεισόδια και έχουν την πεποίθηση ότι πάντα θα βρίσκονται στο απυρόβλητο.

Ιθύνοντες του χώρου μας, σας παρακαλώ θερμά: ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΤΕ ΜΑΣ..!
Να είστε όλες και όλοι καλά".

Ξεκαθαρίζω είμαι ενάντια στη βία,μάλιστα δεν συνηθίζω ούτε καν να βρίζω στο γήπεδο. Οπότε σαφώς και οτιδήποτε προς αυτή τη κατεύθυνση το καταδικάζω.Σαφώς και οποιαδήποτε εκτροπή πρέπει να τιμωρείται.Αλλά πάντα στη σωστή διάσταση χωρίς προγραφές και υπάρχουν όργανα να δικάσουν.Όχι προγραφές από άτομα που δεν έχουν καν δει το παιχνίδι.
Τι θα ήταν δίκαιο.Μία τιμωρία έδρας,αυστηρή τιμωρία του προέδρου και όχι των παικτών που δεν παίρνει κατηγορηματική θέση ούτε ο διαιτητής.Θα επανέλθω το βράδυ επί της ουσίας, δηλαδή για το πόσο καλή ήταν η διαιτησία ,για τα επιχειρήματα αν δικαιούνται οι διαιτητές να κάνουν λάθη, όπως οι παίκτες ,όπως αναφέρει ο προηγούμενος φίλος.Επιχείρημα που ακούγεται συχνά από χείλη διαιτητών.Επίσης αν οι διαιτητές κινδυνεύουν στο γήπεδο, από την εξουσία που τους έχει δοθεί και από την χρήση της.
Jabar
Θέλω να ξεκινήσω την κριτική για τη διαιτησία του παιχνιδιού με μια αυτονόητη δήλωση.Όσο κακή και αποτυχημένη και αν είναι μια διαιτησία, δεν αρμόζει στον πολιτισμό μας ο εξανδραποδισμός και η προσβολή μιας προσωπικότητας.Τα επεισόδια στο τέλος είναι καταδικαστέα.
Πετυχημένη διαιτησία είναι εκείνη που συμβάλει στο να γίνει ένα ωραίο παιχνίδι με ρυθμό .Ο κόσμος πηγαίνει στο γήπεδο για να δει τους πρωταγωνιστές που είναι οι δύο ομάδες.Υπάρχουν διαιτητές που πηγαίνουν να δουν τους φίλους και συναδέλφους τους,λογικό.Η πλειοψηφία πηγαίνει να δει ένα παιχνίδι με ωραίο θέαμα και η απαίτηση είναι η διαιτησία να περάσει απαρατήρητη .Δεν έχουμε την διαστροφή να μιλάμε για το διαιτητή αλλά για τις φάσεις που έκριναν το παιχνίδι και τα high lights του αγώνα.Κάποτε δέχτηκα ένα mail από ένα διαιτητή ανάμεσα στα άλλα έγραφε'' προσωπικά απογοητευτικά διότι κακό παιχνίδι δείχνει προς τα έξω και κακή διαιτησία."Διάλεξα αυτό το παιχνίδι διότι πάντα τα παιχνίδια μεταξύ αθηναϊκών ομάδων έχουν ατμόσφαιρα ντέρμπι και συχνά γίνονται ωραία παιχνίδια.Οι δύο προπονητές είναι από τους καλούς του χώρου και υπάρχουν παίκτες ποιότητας στις δύο ομάδες.Όπως βλέπετε δεν γράφω πήγα να δω το παιχνίδι γιατί παίζει ο Χ διαιτητής.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό αλλά δυστυχώς σιγά-σιγά έγινε έρμαιο συνεχών λανθασμένων σφυριγμάτων ,που το διέκοπταν έξω από κάθε λογική του παιχνιδιού.Δεν υπήρχε καμία κατανόηση του παιχνιδιού.Δικαιούται να κάνει ένας διαιτητής λάθη όπως οι παίκτες;Ο κύριος Τσαγκαμίλης σε κάποιο σεμινάριο είπε το εξής απλό "Εκείνο που χαρακτηρίζει
μια διαιτησία δίκαιη ή όχι είναι ο αριθμός των λαθών του διαιτητή. Κάθε διαιτητής έχει μια ιδανική απόδοση η οποία όμως μειώνεται από τα λάθη τα οποία κάνει δημιουργώντας στο τέλος την πραγματική απόδοση του."
Σαφώς ο διαιτητής δικαιούται να κάνει λάθη, αρκεί να έχει καταβάλει την μεγαλύτερη δυνατή προσπάθεια να τα αποφύγει.
Σε ένα παιχνίδι, όπως το μπάσκετ που σε σχέση με το παρελθόν, έχει γίνει πολύ πιο γρήγορο και που κρίθηκε αναγκαία η παρουσία τριών διαιτητών , δεν βλέπω το τρόπο να αποφύγει κάποιος διαιτητής τα λάθη, όταν το σφυρίζει μόνος του.
Ειλικρινά ο Πόντας δεν άφησε ούτε ένα σφύριγμα στον άλλο διαιτητή.Σφύριζε από τη σέντρα,σε φάσεις κάτω από τα καλάθια, σε οποιαδήποτε γωνία με αποτέλεσμα συνεχή λάθη.Δεν σεβάστηκε τον συνάδελφο του, πήρε όλα τα σφυρίγματα και δεν ξέρω τι διαφορά θα έκανε, αν δεύτερος διαιτητής ήταν κάποιος από την κερκίδα χωρίς σφυρίχτρα.Δεν το γράφω για τον δεύτερο ,τον έχω δει σε άλλα παιχνίδια και είναι εξελίξιμος.Επίσης η στάση του μέσα στο χαμό ήταν πολύ ψύχραιμη και όσο μπορούσε ακριβής κατά το κλείσιμο του φύλου αγώνα.Αυτή η στρατιωτική ιεραρχία και το ότι εγώ έχω τα γαλόνια, εγώ διευθύνω ,εγώ σφυρίζω είναι η λάθος ψυχολογία του πρώτου διαιτητή που οδήγησαν σε αναπόφευκτα λάθη.
Λάθη που ήταν πάρα πολλά και κατά και των δύο ομάδων καθ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.. Θα πρέπει ο διαιτητής να παραμένει ήρεμος στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα, χωρίς να παρασέρνεται από τις εκδηλώσεις και το ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά θα πρέπει να είναι συγκεντρωμένος στον εαυτό του για να μπορεί να αντιδράσει στην κατάλληλη στιγμή, θα πρέπει λοιπόν όπως έλεγε ένας γνωστός διαιτητής «να κατευθύνεις το παιχνίδι και όχι να περνάει αυτό από πάνω σου».
Το παιχνίδι λοιπόν τον ισοπέδωσε και την κρίσιμη στιγμή που κρινόταν ο αγώνας πήρε δύο απανωτά λανθασμένα σφυρίγματα από τη σέντρα για φάσεις κάτω από το καλάθι ενάντια στην ομάδα του Αετού και εκεί επήλθε η έκρηξη.
Η έκρηξη ήταν φραστική από τον πρόεδρο του Αετού που καθότανε στο πάγκο συγκρατήθηκε από τον προπονητή και εκεί τελείωσε άμεσα .Ο διαιτητής χωρίς να ενημερώσει κανένα εννοώ κομισάριο, γραμματεία κατευθύνθηκε από το κέντρο του γηπέδου στα αποδυτήρια.Δικαίωμα του έστω και αν στα μάτια μας φάνηκε υπερβολική αντίδραση που έριχνε λάδι στη φωτιά.
Όταν ξανάρχισε το παιχνίδι στο 1,51" που απέμενε πλέον είχε χάσει κάθε έλεγχο.Απανωτά διορθωτικά σφυρίγματα υπέρ του ΑΕΤΟΥ, στην κυριολεξία απανωτά σφαγιαστικά σφυρίγματα κατά της Νίκης.Οι παίκτες του ΑΕΤΟΥ εκνευρισμένοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τα δώρα, κάνοντας απανωτά λάθη ,όπως λάθη επαναφοράς χωρίς πίεση.Αυτό δημιούργησε την εντύπωση ότι ο διαιτητής ήθελε να επανορθώσει αδικία. Άλλο δηλαδή λάθος του σε ένα παιχνίδι που είχε χάσει κάθε έλεγχο.Καλό είναι κάποιος να έχει αυτοπεποίθηση αλλά στο συγκεκριμένο αγώνα τον οδήγησε να πάρει όλο το παιχνίδι επάνω του να το έχει προετοιμάσει μέτρια και τελικά να μην ανταποκριθεί.Όσο για αυτό που λένε λειτουργική επικοινωνία ,που εξυπηρετεί την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα μεταξύ διαιτητή- παικτών προπονητών ανύπαρκτη και με ύφος χιλίων καρδιναλίων από ότι είδα από την κερκίδα και από ότι άκουσα από τους πρωταγωνιστές .Σε αυτό το κομμάτι επίσης δεν υπήρξε μέτρο και σε σωστό timing η χρήση των τεχνικών ποινών.
Καταλήγω για μένα ήταν μία πλήρως αποτυχημένη διαιτησία.Με κανένα τρόπο δεν υπήρξε δόλος.Απλά συνιστώ και σε διαιτητές έμπειρους, που πάνε να σφυρίξουν κατώτερες κατηγορίες ,να το κάνουν με τον ίδιο τρόπο που θα πήγαιναν να σφυρίξουν ΟΣΦΠ-ΠΑΟ.Με τον ίδιο σεβασμό και ψυχολογική προετοιμασία και με σεβασμό και συνεννόηση με τον δεύτερο,αποτελούν ομάδα και δεν είναι σούπερ σταρ ο ένας που στο κάτω κάτω συχνά όπως εδώ δεν το δείχνει κιόλας.
Jabar
QUOTE(ΣΟΥΛΗΣ @ Feb 17 2012, 12:36 ) *
Kατ΄'ακρα επιείκια και σεβόμενος το γεγονός ότι δε σε γνωρίζω επί προσωπικού,δε θα σε χαρακτηρίσω καθόλου. Θα σε ρωτήσω όμως το εξής. Γιατί έχεις την απύθμενη βεβαιότητα ότι οι διαιτητές είναι όλοι τους για μπουνιές και δεν τους συγχωρείς λάθη? Εσύ, ως παίχτης, δεν κάνεις λάθη? Δεν αστοχείς σε ελεύθερες βολές, δεν κάνεις φαόυλ, δεν χάνεις ριμπάουντ?? Το κάνεις εσκεμμένα και επί προθέσει?? Χάνοντας το εύκολο μπάσιμο, δε ριμάζεις τον ιδρώτα των συμπαικτών σου?? Γιατί λοιπόν το κάνεις?? ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΗ ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ. ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ...

Όπου έχει γίνει συζήτηση για την διαιτησία έχει γραφτεί και κυρίως από διαιτητές το επιχείρημα
<< Εσύ, ως παίχτης, δεν κάνεις λάθη? Δεν αστοχείς σε ελεύθερες βολές, δεν κάνεις φαόυλ, δεν χάνεις ριμπάουντ?? Το κάνεις εσκεμμένα και επί προθέσει?? Χάνοντας το εύκολο μπάσιμο, δε ριμάζεις τον ιδρώτα των συμπαικτών σου?? Γιατί λοιπόν το κάνεις?? ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΗ ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ. ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ...>>
Αυτό για μένα δεν είναι επιχείρημα αλλά σοφιστεία.
Δίνω κάποιους ορισμούς

σοφιστεία
η ικανότητα κάποιου να πλάθει σοφίσματα
σόφισμα
επιχείρημα ή συλλογισμός που, αν και φαίνεται σωστός, είναι λανθασμένος και γίνεται συνήθως με κακοπιστία με σκοπό την εξαπάτηση του συνομιλητή.
Το κακό εδώ είναι ότι αυτή η κυρίαρχη λογική εμποδίζει την αυτοκριτική και την πρόοδο ενός διαιτητή.Αν οι άνθρωποι ακολουθούσαν την λογική τι να κάνουμε άνθρωποι είμαστε σφάλματα κάνουμε όπως όλοι ο τροχός θα ήταν ακόμη τετράγωνος.
Το παιχνίδι διεξάγεται μεταξύ δύο ομάδων και αν δεν υπήρχαν λάθη αμυντικά θα έληγε 0-0 και αν δεν υπήρχαν επιθετικά λάθη 120-120.Όλη η προετοιμασία των ομάδων επιθετικά και αμυντικά είναι να εκμεταλλευτούν τα όποια πλεονεκτήματα τους και να οδηγήσουν την αντίπαλη ομάδα σε λάθη.Αν ένας παίκτης είναι κακός σε ένα αγώνα, τότε τρώει πάγκο και αν τον αφήσει στον αγώνα ο προπονητής, υφίσταται την κριτική και ενίοτε χάνει και την δουλειά του.
Πως μπορείς να πεις σε μία ομάδα ότι ήσουν καλύτερη, οι αντίπαλοι έκαναν περισσότερα λάθη, αλλά ο διαιτητής είναι άνθρωπος έκανε περισσότερα και έχασες. Όταν ο διαιτητής κάνει πολλά λάθη, τι κάνουμε; Τον στέλνουμε στο πάγκο και βάζουμε άλλον;
Μπάσκετ χωρίς διαιτητή στα μονά και διπλά στις παιδικές χαρές υπάρχει.Θα έλεγα μάλιστα, ελάχιστη γκρίνια υπάρχει.Χωρίς ομάδες και παίκτες δεν υπάρχει.Το λάθος από τις ομάδες είναι στοιχείο του παιχνιδιού.Το λάθος από εκείνον που είναι ο δικαστής, δεν είναι συστατικό του παιχνιδιού.Σαφώς υπάρχει,σαφώς και συγχωρείται αλλά δεν είναι στοιχείο του παιχνιδιού.Οι παίκτες και οι προπονητές μετά από κάθε χαμένο παιχνίδι κάνουν αυτοκριτική και μπορεί να τους καίει όλη τη χρονιά.Συμβαίνει το ίδιο με τους διαιτητές, η έχουν ήσυχη συνείδηση χωρίς την ανάγκη αυτοκριτικής, γιατί το λάθος θεωρείται αναπόφευκτο.

Και μία σοφιστεία για να περάσει η ώρα .

Ελεύθερη βούληση και Χριστιανισμός
Έχουμε λοιπόν τρεις ιδιότητες του θεού σύμφωνα με τον Χριστιανισμό οι οποίες είναι:
1)Παντοδύναμος
2)Παντογνώστης
3)Πανάγαθος

Και οι τρεις αυτές ιδιότητες είναι ήδη αντιφατικές και είμαι της άποψης ότι δεν μπορεί να υπάρχει κάποια λογική λύση σε αυτό το θέμα.Δηλαδή ένας καλός άνθρωπος, εάν δύναται, θα προσπαθήσει να εξαλείψει το κακό. Εάν δεν το κάνει,τότε ίσως δεν μπορεί ή ίσως δεν θέλει. Σε περίπτωση του δεύτερου τελικά δεν θα είναι καλός. Στην περίπτωση του ανθρώπου σε αυτό θα υπήρχε ομοφωνία. Είναι γνωστό ότι υπάρχει πολύ κακό σε αυτόν τον κόσμο. Δεν μπορεί να το εξαλείψει ο καλός Θεός; Εάν δεν μπορεί τότε δεν μπορεί να είναι παντοδύναμος και εάν δεν θέλει τότε δεν είναι πανάγαθος. Βλέπουμε ήδη σε κάθε περίπτωση την αντίφαση δυο βασικότατων ιδιοτήτων του Θεού. Όταν προκύπτει ένα τέτοιο θέμα οι θεολόγοι, πατέρες και οι λοιποί θεολογούντες χρησιμοποιούν ένα επιχείρημα το οποίο είναι τελείως ξεκρέμαστο και δεν στηρίζεται ιδιαίτερα στην Βίβλο. Λένε ότι ο Θεός αγαπάει τον άνθρωπο πάρα πολύ και τον προίκισε με την ελεύθερη βούληση η αλλιώς και θέληση. Με αυτήν ο άνθρωπος απέκτησε ταυτόχρονα και την ικανότητα να πράττει το κακό!

Με αυτήν την εξήγηση όμως δημιουργηθήκανε αυτόματα δύο καινούργιες αντιφάσεις διότι η ελεύθερη βούληση έρχεται σε αντίφαση με την παντογνωσία του Θεού. Εάν ο Θεός γνωρίζει εκ του προοιμίου πως θα αντιδράσει ο άνθρωπος τότε ουσιαστικά δεν υφίσταται θέμα ελεύθερης βούλησης και εάν δεν το ξέρει τότε δεν είναι παντογνώστης. Έτσι απλά.
ΣΟΥΛΗΣ
Αδερφέ, οι τοποθετήσεις σου, οι απόψεις σου, ο τρόπος εκφοράς του λόγου σου και ο ειρμός της σκέψεως σου καταφανώς δεικνύουν ποιότητα ανθρώπου και συνομιλητού. Άριστα έθεσες τη γνώμη σου και κατέστεις τοις πάσι σαφής. Η μοναδική μου ένσταση στο ¨είδος¨ των διαιτητικών λαθών. Αναφέρομαι σε λάθη που μοιραίως γίνονται από τους διαιτητές επειδή ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ να δουν όλες τις φάσεις, όλα όσα συμβαίνουν στα 40 λεπτά του αγώνα, όλες τις επαφές, όλα τα σπρωξιματάκια. Ειδικά αν ο διαιτητής είναι μόνος του αυτό είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΕΦΙΚΤΟ. Για τα λάθη αυτά μιλάω. Όσον αφορά στον παραλληλισμό διαιτητή και παικτών γίνεται για έναν και μοναδικό λόγο. Όπως δεν επιθυμούν οι παίκτες να λανθάνουν, έχω την βαθιά πεποίθηση (αν και πολύ νέος διαιτητής) ότι το αυτό επιθυμούν και οι συνάδελφοι μου. Να μη λανθάνουν καθόλου και ποτέ. Είναι αυτό εφικτό? Θεωρώ πως όχι....
Dwyane ''the flash'' Wade
http://grizoilikoi.blogspot.com/2012/02/blog-post_3048.html

μερικοι παντως δεν βαζουν μυαλο με τιποτα...
ginobilli9
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται ιδιαιτερη εξυπναδα για να ξεχωρισεις εναν διαιτητη που ειναι στημενος απο εναν διαιτητη που κανει λαθη. το μπασκετ το παιζουν μονο εξυπνα παιδια οποτε ειναι χαζομαρα και στις δυο περιπτωσεις να τα βαλεις με το διαιτητη,δεν θα καταφερεις τιποτα! εδω θελω να πω πως δεν δεχομαι οτι οι διαιτητες δεν στηνονται και δεν το κανουν απαραιτητα για χρηματα αλλα και για χιλιαδες αλλους λογους.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Jabar @ Feb 18 2012, 08:21 ) *
Θέλω να ξεκινήσω την κριτική για τη διαιτησία του παιχνιδιού με μια αυτονόητη δήλωση.Όσο κακή και αποτυχημένη και αν είναι μια διαιτησία, δεν αρμόζει στον πολιτισμό μας ο εξανδραποδισμός και η προσβολή μιας προσωπικότητας.Τα επεισόδια στο τέλος είναι καταδικαστέα.
Πετυχημένη διαιτησία είναι εκείνη που συμβάλει στο να γίνει ένα ωραίο παιχνίδι με ρυθμό .Ο κόσμος πηγαίνει στο γήπεδο για να δει τους πρωταγωνιστές που είναι οι δύο ομάδες.Υπάρχουν διαιτητές που πηγαίνουν να δουν τους φίλους και συναδέλφους τους,λογικό.Η πλειοψηφία πηγαίνει να δει ένα παιχνίδι με ωραίο θέαμα και η απαίτηση είναι η διαιτησία να περάσει απαρατήρητη .Δεν έχουμε την διαστροφή να μιλάμε για το διαιτητή αλλά για τις φάσεις που έκριναν το παιχνίδι και τα high lights του αγώνα.Κάποτε δέχτηκα ένα mail από ένα διαιτητή ανάμεσα στα άλλα έγραφε'' προσωπικά απογοητευτικά διότι κακό παιχνίδι δείχνει προς τα έξω και κακή διαιτησία."Διάλεξα αυτό το παιχνίδι διότι πάντα τα παιχνίδια μεταξύ αθηναϊκών ομάδων έχουν ατμόσφαιρα ντέρμπι και συχνά γίνονται ωραία παιχνίδια.Οι δύο προπονητές είναι από τους καλούς του χώρου και υπάρχουν παίκτες ποιότητας στις δύο ομάδες.Όπως βλέπετε δεν γράφω πήγα να δω το παιχνίδι γιατί παίζει ο Χ διαιτητής.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό αλλά δυστυχώς σιγά-σιγά έγινε έρμαιο συνεχών λανθασμένων σφυριγμάτων ,που το διέκοπταν έξω από κάθε λογική του παιχνιδιού.Δεν υπήρχε καμία κατανόηση του παιχνιδιού.Δικαιούται να κάνει ένας διαιτητής λάθη όπως οι παίκτες;Ο κύριος Τσαγκαμίλης σε κάποιο σεμινάριο είπε το εξής απλό "Εκείνο που χαρακτηρίζει
μια διαιτησία δίκαιη ή όχι είναι ο αριθμός των λαθών του διαιτητή. Κάθε διαιτητής έχει μια ιδανική απόδοση η οποία όμως μειώνεται από τα λάθη τα οποία κάνει δημιουργώντας στο τέλος την πραγματική απόδοση του."
Σαφώς ο διαιτητής δικαιούται να κάνει λάθη, αρκεί να έχει καταβάλει την μεγαλύτερη δυνατή προσπάθεια να τα αποφύγει.
Σε ένα παιχνίδι, όπως το μπάσκετ που σε σχέση με το παρελθόν, έχει γίνει πολύ πιο γρήγορο και που κρίθηκε αναγκαία η παρουσία τριών διαιτητών , δεν βλέπω το τρόπο να αποφύγει κάποιος διαιτητής τα λάθη, όταν το σφυρίζει μόνος του.
Ειλικρινά ο Πόντας δεν άφησε ούτε ένα σφύριγμα στον άλλο διαιτητή.Σφύριζε από τη σέντρα,σε φάσεις κάτω από τα καλάθια, σε οποιαδήποτε γωνία με αποτέλεσμα συνεχή λάθη.Δεν σεβάστηκε τον συνάδελφο του, πήρε όλα τα σφυρίγματα και δεν ξέρω τι διαφορά θα έκανε, αν δεύτερος διαιτητής ήταν κάποιος από την κερκίδα χωρίς σφυρίχτρα.Δεν το γράφω για τον δεύτερο ,τον έχω δει σε άλλα παιχνίδια και είναι εξελίξιμος.Επίσης η στάση του μέσα στο χαμό ήταν πολύ ψύχραιμη και όσο μπορούσε ακριβής κατά το κλείσιμο του φύλου αγώνα.Αυτή η στρατιωτική ιεραρχία και το ότι εγώ έχω τα γαλόνια, εγώ διευθύνω ,εγώ σφυρίζω είναι η λάθος ψυχολογία του πρώτου διαιτητή που οδήγησαν σε αναπόφευκτα λάθη.
Λάθη που ήταν πάρα πολλά και κατά και των δύο ομάδων καθ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.. Θα πρέπει ο διαιτητής να παραμένει ήρεμος στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα, χωρίς να παρασέρνεται από τις εκδηλώσεις και το ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά θα πρέπει να είναι συγκεντρωμένος στον εαυτό του για να μπορεί να αντιδράσει στην κατάλληλη στιγμή, θα πρέπει λοιπόν όπως έλεγε ένας γνωστός διαιτητής «να κατευθύνεις το παιχνίδι και όχι να περνάει αυτό από πάνω σου».
Το παιχνίδι λοιπόν τον ισοπέδωσε και την κρίσιμη στιγμή που κρινόταν ο αγώνας πήρε δύο απανωτά λανθασμένα σφυρίγματα από τη σέντρα για φάσεις κάτω από το καλάθι ενάντια στην ομάδα του Αετού και εκεί επήλθε η έκρηξη.
Η έκρηξη ήταν φραστική από τον πρόεδρο του Αετού που καθότανε στο πάγκο συγκρατήθηκε από τον προπονητή και εκεί τελείωσε άμεσα .Ο διαιτητής χωρίς να ενημερώσει κανένα εννοώ κομισάριο, γραμματεία κατευθύνθηκε από το κέντρο του γηπέδου στα αποδυτήρια.Δικαίωμα του έστω και αν στα μάτια μας φάνηκε υπερβολική αντίδραση που έριχνε λάδι στη φωτιά.
Όταν ξανάρχισε το παιχνίδι στο 1,51" που απέμενε πλέον είχε χάσει κάθε έλεγχο.Απανωτά διορθωτικά σφυρίγματα υπέρ του ΑΕΤΟΥ, στην κυριολεξία απανωτά σφαγιαστικά σφυρίγματα κατά της Νίκης.Οι παίκτες του ΑΕΤΟΥ εκνευρισμένοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τα δώρα, κάνοντας απανωτά λάθη ,όπως λάθη επαναφοράς χωρίς πίεση.Αυτό δημιούργησε την εντύπωση ότι ο διαιτητής ήθελε να επανορθώσει αδικία. Άλλο δηλαδή λάθος του σε ένα παιχνίδι που είχε χάσει κάθε έλεγχο.Καλό είναι κάποιος να έχει αυτοπεποίθηση αλλά στο συγκεκριμένο αγώνα τον οδήγησε να πάρει όλο το παιχνίδι επάνω του να το έχει προετοιμάσει μέτρια και τελικά να μην ανταποκριθεί.Όσο για αυτό που λένε λειτουργική επικοινωνία ,που εξυπηρετεί την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα μεταξύ διαιτητή- παικτών προπονητών ανύπαρκτη και με ύφος χιλίων καρδιναλίων από ότι είδα από την κερκίδα και από ότι άκουσα από τους πρωταγωνιστές .Σε αυτό το κομμάτι επίσης δεν υπήρξε μέτρο και σε σωστό timing η χρήση των τεχνικών ποινών.
Καταλήγω για μένα ήταν μία πλήρως αποτυχημένη διαιτησία.Με κανένα τρόπο δεν υπήρξε δόλος.Απλά συνιστώ και σε διαιτητές έμπειρους, που πάνε να σφυρίξουν κατώτερες κατηγορίες ,να το κάνουν με τον ίδιο τρόπο που θα πήγαιναν να σφυρίξουν ΟΣΦΠ-ΠΑΟ.Με τον ίδιο σεβασμό και ψυχολογική προετοιμασία και με σεβασμό και συνεννόηση με τον δεύτερο,αποτελούν ομάδα και δεν είναι σούπερ σταρ ο ένας που στο κάτω κάτω συχνά όπως εδώ δεν το δείχνει κιόλας.


φιλε jabar τα ειπες πολυ καλα χωρις καμια προκαταληψη για κανεναν.αλλα να σου πω κατι??εσυ τυχαια βρεθηκες στο γηπεδο σαν ουδετερος και εχεις αυτη την αποψη.εγω εχω να θιξω ενα αλλο θεμα.το παιχνιδι βιντεοσκοπηθηκε κανονικα οπως σχεδον τα περισσοτερα και η ερωτηση μου ειναι η εξης:ειναι δυνατον σε ενα παιχνιδι που διακοπηκε 2 λεπτα πριν το τελος και ξαναξεκινησε μετα την ληξη του κι ενω η ατμοσφαιρα εκανε μπαμ πως θα γινουν επεισοδια ο καμεραμαν να σταματαει την ληψη????ειναι δυνατον????αν η καμερα δεν ειχε σταματησει(τους λογους δεν τους ξερω)θα εβλεπαν ολοι τι εγινε και δεν θα χρειαζοντουσαν ουτε οι εκθεσεις των διαιτητων ουτε τιποτα!!!!σαν παραδειγμα θα χρησιμοποιησω τον αγωνα β εθνικης νικη βολου-ηρακλειο τον περασμενο δεκεμβρη.το kretaworlbasketball καλυπτε τον αγωνα και η καμερα δεν σταματησε ουτε στα επεισοδια του ημιχρονου αλλα ουτε και σε αυτα της ληξης.και οταν λεμε επεισοδια μιλαμε για φτυσιες και ριψεις αντικειμενων απεναντι σε διαιτητες και παικτες του ηρακλειου και οχι για μπουκα οπαδων στον αγωνιστικο χωρο και προπηλακισμο-ξυλο σε διαιτητη!!!!!!ο αθλητικος δικαστης ειδε το βιντεο και τιμωρησε την εδρα της νικης.με λιγα λογια λοιπον και να μην κουραζω,αν η καμερα της εταιρειας που καλυπτε τον αγωνα δεν σταματουσα τωρα ολος ο κοσμος θα εβλεπε τι πραγματικα εγινε!!απλα πραγματα!!
Jabar
Απλά υπάρχει μία ουσιαστική διαφορά.Το kretaworlbasketball, είναι δημοσιογραφικό site και είναι αυτονόητο, ότι θα πρέπει να καλύψει τα επεισόδια.Αν δεν τα καλύψει, θα έχει αποτύχει στην αποστολή του.Η βιντεοσκόπηση του αγώνα, γίνεται κατόπι παραγγελίας των ομάδων,ο κάμεραμαν, δεν βιντεοσκοπεί τίποτα άλλο εκτός του αγώνα και με το που τελειώνει ο αγώνας ,παραδίδει το cd σε εκείνον που το έχει παραγγείλει, εισπράττει και εξαφανίζεται, πριν αδειάσει το γήπεδο.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Jabar @ Feb 22 2012, 18:58 ) *
Απλά υπάρχει μία ουσιαστική διαφορά.Το kretaworlbasketball, είναι δημοσιογραφικό site και είναι αυτονόητο, ότι θα πρέπει να καλύψει τα επεισόδια.Αν δεν τα καλύψει, θα έχει αποτύχει στην αποστολή του.Η βιντεοσκόπηση του αγώνα, γίνεται κατόπι παραγγελίας των ομάδων,ο κάμεραμαν, δεν βιντεοσκοπεί τίποτα άλλο εκτός του αγώνα και με το που τελειώνει ο αγώνας ,παραδίδει το cd σε εκείνον που το έχει παραγγείλει, εισπράττει και εξαφανίζεται, πριν αδειάσει το γήπεδο.


αυτο που λες δεν το ηξερα.εγω νομιζα πως η εταιρεια καλυπτει τον αγωνα και μετα οποιος θελει απο τις ομαδες και οχι μονο αγοραζει το dvd.
Dwyane ''the flash'' Wade
απιστευτα πραγματα συμβαινουν!!μετα τον ξυλοδαρμο του ποντα στα εξαρχεια,τις ψιλες που εφαγε ο θεοδωροπουλος στο κορωπι,την περασμενη κυριακη στη λειβαδια ειχαμε νεο περιστατικο!!2 μπραβοι περιμεναν τους διαιτητες στα αποδυτηρια στο ημιχρονο και τους απειλησαν μαζι με τον προεδρο της λειβαδιας!!!αν θυμαμαι καλα ο ιδιος κυριος ειχε χτυπησει τον διαιτητη μπουσια σε παλιοτερο φετινο ματς...ωραια πραγματα!!!!

http://grizoilikoi.blogspot.com/2012/03/blog-post_06.html
barbarosa
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Mar 7 2012, 09:47 ) *
απιστευτα πραγματα συμβαινουν!!μετα τον ξυλοδαρμο του ποντα στα εξαρχεια,τις ψιλες που εφαγε ο θεοδωροπουλος στο κορωπι,την περασμενη κυριακη στη λειβαδια ειχαμε νεο περιστατικο!!2 μπραβοι περιμεναν τους διαιτητες στα αποδυτηρια στο ημιχρονο και τους απειλησαν μαζι με τον προεδρο της λειβαδιας!!!αν θυμαμαι καλα ο ιδιος κυριος ειχε χτυπησει τον διαιτητη μπουσια σε παλιοτερο φετινο ματς...ωραια πραγματα!!!!

http://grizoilikoi.blogspot.com/2012/03/blog-post_06.html

Αν συνεχίσουν οι διαιτητές να εξαπατούν ομάδες με τα σφυρίγματά τους εκτελώντας άνωθεν εντολές τότε θα δούμε χειρότερες καταστάσεις. Οι περίοδος που περνά η χώρα φέρνει εντάσεις μεταξύ των ανθρώπων με άσχημα αποτελέσματα τις περισσότερες φορές ακόμα και ανούσια αίτια.
Οι Πόντας Θεοδωρόπουλος κ.α έχουν πραγματοποιήσει σφαγές στο παρελθόν όχι από αδυναμία, που είναι εύκολα αναγνωρίσιμη, αλλά κατά παραγγελία με άγνωστες απολαβές. Σε καμία περίπτωση δεν λυπάμαι τέτοιους ανθρώπους και δεν μπορώ να τους δώσω την παραμικρή δικαιολογία.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(barbarosa @ Mar 10 2012, 11:37 ) *
Αν συνεχίσουν οι διαιτητές να εξαπατούν ομάδες με τα σφυρίγματά τους εκτελώντας άνωθεν εντολές τότε θα δούμε χειρότερες καταστάσεις. Οι περίοδος που περνά η χώρα φέρνει εντάσεις μεταξύ των ανθρώπων με άσχημα αποτελέσματα τις περισσότερες φορές ακόμα και ανούσια αίτια.
Οι Πόντας Θεοδωρόπουλος κ.α έχουν πραγματοποιήσει σφαγές στο παρελθόν όχι από αδυναμία, που είναι εύκολα αναγνωρίσιμη, αλλά κατά παραγγελία με άγνωστες απολαβές. Σε καμία περίπτωση δεν λυπάμαι τέτοιους ανθρώπους και δεν μπορώ να τους δώσω την παραμικρή δικαιολογία.


οπως αναφερεις ονοματα διαιτητων οι οποιοι εχουν πραγματοποιησει σφαγες στο παρελθον οπως αναφερες το ιδιο ακριβως συμβαινει και με συγκεκριμενες ομαδες οσον αφορα τα επεισοδια και τους τραμπουκισμους.λειβαδια,κορωπι κτλ...
barbarosa
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Mar 15 2012, 13:01 ) *
οπως αναφερεις ονοματα διαιτητων οι οποιοι εχουν πραγματοποιησει σφαγες στο παρελθον οπως αναφερες το ιδιο ακριβως συμβαινει και με συγκεκριμενες ομαδες οσον αφορα τα επεισοδια και τους τραμπουκισμους.λειβαδια,κορωπι κτλ...

Για να τις ανέχονται θα υπάρχει κάποιος λόγος ή βαρεθήκαν και ετοιμάζουν έξοδο. Αυτό το τελευταίο δεν το πιστεύω.
str
QUOTE(barbarosa @ Mar 17 2012, 11:04 ) *
Για να τις ανέχονται θα υπάρχει κάποιος λόγος ή βαρεθήκαν και ετοιμάζουν έξοδο. Αυτό το τελευταίο δεν το πιστεύω.

ποιος ανεχεται τι ?? το μεταφραζεις λιγο γιατι ειλικρινα δεν βγαζω νοημα..
εννοεις οτι δαιτητες ανεχονται μπραβους επειδη λαδωθηκαν για να στησουν μια ομαδα οποτε ξερουν οτι κατι τετοιο τους περιμενει , ειναι δηλ συμεπεια των πραξεων τους????

φιλε μου, περα απο τους διαιτητες, οι χειροτεροι ολων ειναι οι παραγοντες και τους συναγωνιζονται σε μαλακια οι παλιοι παικτες μεγαλυτερων κατηγοριων που εχουν πεσει κατηγορια λογω ηλικιας και αντι να διδασκουν στα νεα παιδια, και στους κατωτερους αγωνιστηκα παικτες, ηθος μπασκετ κλπ δειχνουν ακριβως τα αντιθετα...εξαιρεσεις βρηκα ελαχιστες απλα για να επιβεβαιωσουν το κανονα..
πριν λοιπον κραξεις τους ρεφ κοιτα και τον υπολοιπο συφερτο....

ξερεις ποσο ασχημο ειναι ο καθε αμορφωτος κομπλεξικος παικτης που καποτε εφερνε τα νερα στον παγκο μιας ομαδας Α1, τωρα να παιζει τοπικο και αντι να σε βοηθαει να διευθυνεις το παιχνιδι να σου συμπεριφερεται χειροτερα απο τον καθενα, προσπαθωντας να εκμεταλλευτει με κακο τροπο την προηγουμενη μπασκετικη του εμπειρια???

σου μιλαω λοιπον και ως παικτης και ως πρωη διαιτητης (με την μικρη μου εμπειρια γιατι το εκοψα νωρις,προλαβα ομως να πετυχω τα παραδειγματα που σου αναφερω)
καλα για προεδρους, λαμογια αμορφωτους απολιτιστους απατεωνες κλπ δεν χρειαζεται να κανω λογο....αυτοι ειναι ανευ συναγωνισμου...


πως σ φαινεται να σφυριζεις κορασιδες, 11-12 ποσο στην ευχη ειναι, και να εχεις ενα πατερα την ωρα που παιζει η κορη του μεσα αυτος να σε βριζει με το χειροτερο τροπο?? ξεφτιλας ηταν απο μονος του στα ματια της κορης του..αν τον σαπιζα και στο ξυλο ομως θα γινοταν δυο φορες....(επειδη και οι φιλαθλοι ακομα και στις μικροτερες ηλικιες ετσι ειναι, μην απορειτε που μας κυβερνουν τοσα χρονια οι ιδιοι και οι ιδιοι...ειμαστε λαος καθυστερημενων που το χειροτερο νομιζουν οτι η καθυστερηση τους ειναι εξυπναδα και προσπαθουν να τη διαδωσουν με καμαρι...το πολιτικο ασχετο αλλα δεν μπορεσα να μην το συνδεσω..)

ΥΣ τωρα ειδα οτι ειναι σε φορυμ διαιτησια γ εθνικης...αν καποιος μοντ δεν βαριεται ας το μεταφερει οπου νομιζει,πχ διατησια τοπικου ισως εκει ταιριαζει καλυτερα, αν και ολοι οι διαιτητες πριν φτασουν εθνικες τα εχουν περασει αυτα
(οχι και ολοι βεβαια...εξαρταται αν το επιθετο σου εχει τα 9 απ τα 10 γραμματα του ιδιο με το επιθετο καποιου παλιου ρεφ...)
ΣΟΥΛΗΣ
Είναι λυπηρό, σε αγώνες μικρών παιδιών, που ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ σκοπός είναι να μάθουν το άθλημα, να αποκτήσουν αγωνιστική εμπειρία και να διασκεδάσουν, να υπάρχουν γονείς που υβρίζουν τον διαιτητή. Θεωρώ ότι είναι παντελώς αδιανόητο, και όσοι το πράττουν, επιτακτικά πρέπει να εξέρχονται του γηπέδου. Οι λόγοι προφανείς... Δεν υπάρχει περίπτωση ο διαιτητής να είναι
στις κατηγορίες αυτές "πουλημένος". Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει χρηματιστεί. Μπορεί να μην είναι τόσο ικανός ή τόσο έμπειρος. Σε αυτές όμως τις κατηγορίες θα αποκτήσει και γνώση και εμπειρία. Οι γονείς δεν είναι διαιτητές , δεν έχουν γνώσεις κανονισμών σε βάθος και δεν έχουν διευθύνει ποτέ αγώνα. Πώς αξιώνουν άποψη επί παντός του επιστητού στο γήπεδο?? Ερειδόμενοι πού, διαμαρτύρονται για τις διαιτητικές αποφάσεις και στοχεύουν σε τι?? Να καταστήσουν εμπειρότερο ή ικανότερο τον διαιτητή?? Ούτε μπορούν να κατανοήσουν όλοι και πάντοτε το πνέυμα ενός αγώνα. Σφύριζα προ ημερών ένα παιχνιδάκι παμπαίδων και στο 2λεπτο πριν το τέλος άκουσα έντονη διαμαρτυρία για βηματάκια που δε σφυρίχτηκαν σε αθλητή περίπου 9 ετών, ομάδας που έχανε εκείνη τη στιγμή 82 πόντους!!! Κι όμως, διαμαρτυρήθηκαν γονείς...
ΒΗΜΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!! ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ????? Κι όμως , συνέβει..... Τα είδα τα βήματα. Ηταν καταφανή, αλλά δεν τα σφύριξα, γιατί όφειλα να μην το κάνω, θεωρώ εγώ...Και στο φινάλε, πίσω από τη στολή είναι άνθρωπος. Δεν βρίζουμε χυδαία ανθρώπους, δεν προπυλακίζουμε και πρωτίστως σεβόμαστε τα παιδάκια μας που εκείνη την ώρα αθλούνται.
barbarosa
QUOTE (str @ Mar 17 2012, 11:34 ) *
ποιος ανεχεται τι ?? το μεταφραζεις λιγο γιατι ειλικρινα δεν βγαζω νοημα..
εννοεις οτι δαιτητες ανεχονται μπραβους επειδη λαδωθηκαν για να στησουν μια ομαδα οποτε ξερουν οτι κατι τετοιο τους περιμενει , ειναι δηλ συμεπεια των πραξεων τους????

φιλε μου, περα απο τους διαιτητες, οι χειροτεροι ολων ειναι οι παραγοντες και τους συναγωνιζονται σε μαλακια οι παλιοι παικτες μεγαλυτερων κατηγοριων που εχουν πεσει κατηγορια λογω ηλικιας και αντι να διδασκουν στα νεα παιδια, και στους κατωτερους αγωνιστηκα παικτες, ηθος μπασκετ κλπ δειχνουν ακριβως τα αντιθετα...εξαιρεσεις βρηκα ελαχιστες απλα για να επιβεβαιωσουν το κανονα..
πριν λοιπον κραξεις τους ρεφ κοιτα και τον υπολοιπο συφερτο....

ξερεις ποσο ασχημο ειναι ο καθε αμορφωτος κομπλεξικος παικτης που καποτε εφερνε τα νερα στον παγκο μιας ομαδας Α1, τωρα να παιζει τοπικο και αντι να σε βοηθαει να διευθυνεις το παιχνιδι να σου συμπεριφερεται χειροτερα απο τον καθενα, προσπαθωντας να εκμεταλλευτει με κακο τροπο την προηγουμενη μπασκετικη του εμπειρια???

σου μιλαω λοιπον και ως παικτης και ως πρωη διαιτητης (με την μικρη μου εμπειρια γιατι το εκοψα νωρις,προλαβα ομως να πετυχω τα παραδειγματα που σου αναφερω)
καλα για προεδρους, λαμογια αμορφωτους απολιτιστους απατεωνες κλπ δεν χρειαζεται να κανω λογο....αυτοι ειναι ανευ συναγωνισμου...


πως σ φαινεται να σφυριζεις κορασιδες, 11-12 ποσο στην ευχη ειναι, και να εχεις ενα πατερα την ωρα που παιζει η κορη του μεσα αυτος να σε βριζει με το χειροτερο τροπο?? ξεφτιλας ηταν απο μονος του στα ματια της κορης του..αν τον σαπιζα και στο ξυλο ομως θα γινοταν δυο φορες....(επειδη και οι φιλαθλοι ακομα και στις μικροτερες ηλικιες ετσι ειναι, μην απορειτε που μας κυβερνουν τοσα χρονια οι ιδιοι και οι ιδιοι...ειμαστε λαος καθυστερημενων που το χειροτερο νομιζουν οτι η καθυστερηση τους ειναι εξυπναδα και προσπαθουν να τη διαδωσουν με καμαρι...το πολιτικο ασχετο αλλα δεν μπορεσα να μην το συνδεσω..)

ΥΣ τωρα ειδα οτι ειναι σε φορυμ διαιτησια γ εθνικης...αν καποιος μοντ δεν βαριεται ας το μεταφερει οπου νομιζει,πχ διατησια τοπικου ισως εκει ταιριαζει καλυτερα, αν και ολοι οι διαιτητες πριν φτασουν εθνικες τα εχουν περασει αυτα
(οχι και ολοι βεβαια...εξαρταται αν το επιθετο σου εχει τα 9 απ τα 10 γραμματα του ιδιο με το επιθετο καποιου παλιου ρεφ...)

Η κατάσταση βρωμάει από παντού.
1. Απαράδεκτοι παράγοντες που για να βγάλουν τα απωθημένα τους και με δικαιολογία την άθληση των νέων θέλουν να επηρεάζουν η να ελέγχουν καταστάσεις
2. Απαράδεκτοι πολλοί διαιτητές που λόγω συστήματος για να ανέβουν κατηγορίες είναι διατεθειμένοι να φέρουν όποιο αποτέλεσμα τους ζητηθεί.
Γνωρίζω και μερικούς που τα λάθη τα κάνουν άθελά τους χωρίς δόλο και γι αυτό δεν αναφέρομαι σε όλους. Αυτοί όμως είναι μειοψηφία και αξιολογούνται πάντα για χαμηλές κατηγορίες
3. Απαράδεκτη πάνω απ’ όλα η ηγεσία του αθλήματος που ενώ γνωρίζει τι γίνεται κοιτάει αλλού αποδεχόμενη μια κατάσταση που σιγά σιγά μας σπρώχνει στην καταστροφή.

Δεν έχω να διαφωνήσω σε τίποτα μαζί σου. Ο κόσμος του αθλητισμού είναι μία μικρογραφία της άρρωστης κοινωνίας μας που ενώ όλοι ξέραμε τι θα συμβεί σφυρίζαμε αδιάφορα.
ΑΟΚ.ΧΑΝΙΑ
εμεις που λειπαμε 10 χρονια απο εθνικες κατηγοριες να δειτε τη εχουμε τραβηξει φετος με τους διαιτητες............ ΧΑΛΙ ΜΑΥΡΟ .............
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.