Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΙΧΤΗ ΘΥΜΑΣΤΕ-ΕΔΩ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Pages: 1, 2
gallistis
σε καποιο ποστ ρωτουσαν για ιστορια παιχτων.αυτο το σαιτ ειναι πραγματικα καλο απλα θελει την ακριβη ορθογραφια των ονοματων

http://www.basketpedya.com/

ενα παραδειγμα για τον γκαλη

http://www.basketpedya.com/Acc002InfJug.php?idjug=213undefined
benchwarmer
Εχει αρκετο ενδιαφερον το συγκεκριμενο σαιτ..

Σε καμια περιπτωση δεν το λες "πληρη εγκυκλοπαιδεια", καθως και στοιχεια λειπουν, και ανακριβειες υπαρχουν σε ηλικιες, υψη κλπ, και γραφικα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο (τωρα τελευταια το βελτιωσαν κιολας, παλιοτερα δεν βλεποταν) αλλα ειναι η πιο δουλεμενη προσπαθεια που εχει γινει ποτε σε αυτον τον τομεα...

Για το ΝΒΑ βεβαια, υπαρχει η απολυτη εγκυκλοπαιδεια www.basketball-reference.com, αλλα για τον υπολοιπο κοσμο δεν υπαρχει κατι παρομοιο..
Υπαρχουν μεμονωμενα (που ειναι και πιο εγκυρα), και στο fibaeurope για τις ευρωπαικες διοργανωσεις, και η uleb εχει τα δικα της, και στην acb του ισπανικου απο πολυ παλια, και ο Γαλανης εχει την Α1 (μονο μετα το 99-00), αλλα κατι τοσο γενικο, δεν υπαρχει αλλου....
j-kidd13
Λειπουν αρκετα με μια προχειρη ματια που εριξα...Εδω δεν εχει στατιστικα της χρονιας του Ντομινικ στον Παναθηναικο...
benchwarmer
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 7 2009, 00:32 ) *
Λειπουν αρκετα με μια προχειρη ματια που εριξα...Εδω δεν εχει στατιστικα της χρονιας του Ντομινικ στον Παναθηναικο...


Στατιστικα της Α1 για πριν το 99, δεν υπαρχουν πουθενα... Ισπανοι και Ιταλοι εχουν απο το 1980, εμεις ουτε καν της δεκαετιας του 90..

Πιθανοτατα μονο σε κατι τευχη του Γαλανη υπαρχουν (απο οτι εχω ρωτησει..). Ειμαστε παραδοσιακοι τυποι εμεις, δεν καταδεχομαστε το ιντερνετ rolleyes.gif

*Κι αυτοι εκει στο basketpedya, απο αλλα σαιτ τα μαζευουν απο οτι εχω καταλαβει... Απλα εμεις δεν εχουμε.

**Εχει κανεις κανενα μαιλ του Γαλανη?
gallistis
ενταξει το σαιτ εχει χτυπητες αδυναμιες αλλα ειναι χρησιμο γιατι βλεπεις την επαγγελματικη εξελιξη διαφορων παιχτων.βρηκα τον μαριο μπονι να παιζει μεχρι τα 42,η την ομαδα του γιαννουλη οταν πηγε στο usbl.στατιστικα στην ελλαδα δεν υπαρχουν,μεχρι το 1987 κρατουσαν μονο τους ποντους.
benchwarmer
Επειδη για το θεμα των στατιστικων της Α1 εχω ασχοληθει λιγο παραπανω, αν καποιος εχει η ξερει κατι, ας κανει εναν κοπο να μας πει..
Οι απαντησεις που πηρα παντως απο δυο πολυ γνωστους δημοσιογραφους του χωρου ηταν:

kalimera Alexandre, yparxei mia palia ekdosi toy Galani ap;o to 1986 kai pera,alla den ksero ane inai dtaheisimi., tha to erevniso kai tha sou po
tha eimaste se epafi
kala xristoygenna kai xronia polla
vassilis


και

Καλησπέρα
συγνώμη για την αργοπορημένη απα΄ντηση αλλά ο φόροτς εργασίας τις τελευταίες μέρες ήταν τόσος ώστε να μην προλάβω να ανοίξω όλα τα μέιλ μου...
Από την θέσπιση της Α1 το 1986 και μέχρι τη λειοτυργία της Galanis Sports Data (νομίζω ότι έγινε γύρω στο 1992 και όχι το 1999) τα στατιστικά τα κρατούσαν μόνοι τους οι δημοσιογράφοι που κάλυπταν τους αγώνες μπάσκετ. Οχι ολοκληρα επιτελεία αλλά ένα άτομο μόνο (το πολύ δύο) και όχι από όλα τα μέσα αλλά από έντυπα που ενδιαφέρονταν.. Τμηματικά λοιπόν (και επειδή συμπτωματικά ήμουν από εκείνους που καθιέρωσαν ή επέμειναν για την ανάγκη ύπαρξης στατιστικών στον τύπο) στις βραχύβιες 24 Ωρες, στην εξειδικευμένη εφημερίδα Επταήμερο του μπάσκετ και αργότερα στο Τρίποντο έχουν δημοσιευθεί όλα τα στατιστικά όλων των αγώνων από τη θέσπιση της Α1 μέχρι την επίσημη λειτουργία του Κώστα.. Στο αρχείο μου υπάρχουν όλα αλλά ατυχώς σε χειρόγραφη μορφή (τότε δεν υπήρχαν υπολογιστές) σαν συγκεντρωτικά στοιχεία ή σαν δημοσιεύματα εντύπων (τα επι μέρους) πράγμα που σημαίνει ότι πρακτικά δεν μπορώ να βοηθήσω. Σε ετήσια βάση η εταιρεία του Κώστα κυκλοφορούσε συγκεντρωμένα τα στατιστικά υπο μορφή τόμων (από το 1992) και το 1997 συνεργαστήκαμε για να εκδώσουμε ένα αναλυτικό οδηγό παικτών που μέχρι τότε είχαν παίξει στην Α1. Αν κάνετε μια επίσκεψη στα γραφεία του ΄φαντάζομαι ότι μπορεί να σας δώσει κάποια αντίτυπα από τα αρχεία του. Διαφορετικά δύσκολα θα βρτείτε άκρη....
Λυπάμαι ειλικρινά ποου δεν μπορώ να βοηθήσω πιο ουσιαστικά
Δημήτρης



Ξαναλεω παντως, οτι απο το 1999-2000 και μετα υπαρχουν ολα τα boxscore στο σαιτ του Γαλανη.
Για παλιοτερα, μονο κανενας συλλεκτης "Τριποντων" θα μπορει να βοηθησει..

*gallistis, αυτο ακριβως ειναι το ενδιαφερον με το basketpedya.. Βλεπεις την πορεια διαφορων που εχουν περασει απο την Ελλαδα, και τους βλεπεις να παιζουν σε ομαδες που ουτε το ειχες φανταστει.
giannis_
ευχαριστουμε φιλε πολυ ενδιαφερον το σαιτ οντως!θα καω ασχημα τωρα πραγματικα,θα ψαχνω ολο το βραδυ smiley.gif
NBAholic
Τα δικά μας στατιστικά είναι πονεμένη ιστορία. Εδώ, τα στατιστικά πέραν των πόντων άρχισαν να τα παίρνουν λίγο στα πιο σοβαρά από το '87 και μετά...Για να το πάω πιο πέρα, θα πρέπει να είμαστε το μοναδικό σοβαρό πρωτάθλημα παγκοσμίως που οι πρώτοι των στατιστικών κατηγοριών βγαίνουν ΑΚΟΜΗ από το άθροισμα κι όχι τους μέσους όρους. Ιδίως αν ψάξεις στατιστικά λίγο παλιότερων παικτών, ακόμη και του Γκάλη, δεν πρόκειται σε κανένα επίσημο αρχείο να δεις τους μέσους όρους πόντων τους, παρά μόνο τα αθροίσματα. Θαρρείς κι όλοι παίζουν στο 100% των διαθέσιμων αγώνων και είναι παιχνιδάκι να βρεις τους μ.ό. Αλλά όχι μόνο κάτι τέτοιο προφανώς δε συμβαίνει, αλλά καμιά λίστα δε γράφει από δίπλα τον αριθμό συμμετοχών τους. Θες να βρεις τους μ.ό; Ψάξε τα παιχνίδια ένα-ένα μόνος σου!

Παράλληλα, είμαστε και πολύ πίσω σε διαδικτυακό επίπεδο σε σχέση με τους "συνήθεις υπόπτους" κι αυτό φαίνεται. Οι Ιταλοί έχουν διαδικτυακά στατιστικά από το '88, αν θυμάμαι καλά (έχω συγκεντρώσει πολλά στατιστικά από εκεί), οι Ισπανοί επίσης για πολλά χρόνια, οι Αμερικανοί από το '87. Ό,τι μπορεί κάνει και η ισπανική Βasketpedya, αλλά εδώ κι ένα χρόνο τουλάχιστον αδυνατούν να βρουν επιπλέον στοιχεία από Ελλάδα.

Σε μη διαδικτυακή μορφή, μερικά στατιστικά πριν το '99 υπήρχαν σε ένα CD του '97 αφιερωμένο στο ελληνικό μπάσκετ. Συγκεκριμένα, υπήρχαν τα boxscores από το '89 ως το '97. Τα στατιστικά από το '66 και μετά είχε αρχίσει να τα παρουσιάζει αναλυτικά η Basket News και μετέπειτα Basket Week, αλλά όπως συμβαίνει συνήθως εδώ με κάτι μεγαλεπίβολο, το έντυπο έκλεισε και χάσαμε μια εξαιρετική ευκαιρία. Ειλικρινά, θα ήθελα να δω το (πολύ συνεπέστερο από άποψης κυκλοφορίας) AllStar Basket να πραγματοποιεί μια τέτοια προσπάθεια και σκέφτομαι να τους το προτείνω κάποια στιγμή. Τουλάχιστον, αν το αναλάβει ένα έντυπο που δεν κινδυνεύει, δύσκολα θα μείνει το project στη μέση.
CAMPEON
Θυμηθικα εναν παικτη που επαιζε στον Απολλωνα. Ονομαζετε Ντονταε Τζοουνς. Πολυ καλα επαιζε και τιμησε τα μελανολευκα. Ξερετε που ειναι τωρα;;;;;
Air and King
Georgi Glouchkov:
Αυτος ειναι ο πρωτος Ευρωπαιος που επαιξε ποτε στο ΝΒΑ και ηταν απο την Βουλγαρια.
gallistis
QUOTE(CAMPEON @ Jun 23 2009, 22:38 ) *
Θυμηθικα εναν παικτη που επαιζε στον Απολλωνα. Ονομαζετε Ντονταε Τζοουνς. Πολυ καλα επαιζε και τιμησε τα μελανολευκα. Ξερετε που ειναι τωρα;;;;;


φετος εβγαζε το ψωμι του στους beijing ducks της κινας.


http://www.basketpedya.com/Acc002InfJug.php?idjug=6558
taraboura
QUOTE(CAMPEON @ Jun 23 2009, 22:38 ) *
Θυμηθικα εναν παικτη που επαιζε στον Απολλωνα. Ονομαζετε Ντονταε Τζοουνς. Πολυ καλα επαιζε και τιμησε τα μελανολευκα. Ξερετε που ειναι τωρα;;;;;

Λες αυτόν που μιλούσε και Ελληνικά στις συνεντεύξεις το 2003;;; smiley.gif smiley.gif smiley.gif
il postino
μια σαρανταρα μας τη φορεσε σε μας τους βαζελους στο κυπελλο παντως!!!!!!
Timemaster
είναι πολύ καλό σάιτ πραγματικά!!!

πάντως εγώ έχω να προτείνω κάτι άλλο!!!
να φτιάξουμε μια ομάδα μέσα εδώ...
να βρούμε χειρόγραφα από στατιστικά όπως έγραψε ένας δημοσιογράφος ποιο πάνω και παλιά τεύχη από περιοδικά (Τρίποντο) και εφημερίδες και να τα περάσουμε σε ηλεκτρική μορφή!!!

δεν ξέρω πόσο φιλόδοξο ακούγεται και πόσο εφικτό είναι απλά μου αρέσει η ιδέα να διαθέσω χρόνο σε κάτι τέτοιο!
benchwarmer
QUOTE(Timemaster @ Aug 1 2009, 13:24 ) *
είναι πολύ καλό σάιτ πραγματικά!!!

πάντως εγώ έχω να προτείνω κάτι άλλο!!!
να φτιάξουμε μια ομάδα μέσα εδώ...
να βρούμε χειρόγραφα από στατιστικά όπως έγραψε ένας δημοσιογράφος ποιο πάνω και παλιά τεύχη από περιοδικά (Τρίποντο) και εφημερίδες και να τα περάσουμε σε ηλεκτρική μορφή!!!

δεν ξέρω πόσο φιλόδοξο ακούγεται και πόσο εφικτό είναι απλά μου αρέσει η ιδέα να διαθέσω χρόνο σε κάτι τέτοιο!


Παντως εγω τελικα, ψαξε ψαξε, καταφερα και βρηκα και μερικα λιγο πιο παλια (απο το 97-98 δηλαδη) εδω http://archive.sport.gr/arxeio/basket.asp. Βεβαια δεν ειναι σε τοσο καλη μορφη οσο ειναι τα νεοτερα που εχει ο Γαλανης στο σαιτ του, αλλα απο το τιποτα....

Τωρα για αυτο που λες, ειναι ενδιαφερον, αλλα θα πρεπει πρωτα να βρεθουν τα περιοδικα.... Αμα τα εχει καποιος, βλεπουμε.
il postino
νομιζα οτι εγω ειμαι παλαβος με το μπασκετ αλλα εσεις δεν παιζεστε 77.gif
il postino
ρε παιδια εκεινο το play maker των bulls που ειχε βγει Νο2 στα νταφτ (roy williams αν θυμαμαι καλα-που δε θυμαμαι) πριν 6-7 χρονια και που ειχε τσακιστει με τη μοτοσυκλετα , τι απεγινε?
Gravedigger
QUOTE (ilpostino @ Aug 4 2009, 19:44 ) *
ρε παιδια εκεινο το play maker των bulls που ειχε βγει Νο2 στα νταφτ (roy williams αν θυμαμαι καλα-που δε θυμαμαι) πριν 6-7 χρονια και που ειχε τσακιστει με τη μοτοσυκλετα , τι απεγινε?

Jay Williams.Μετά τον τραυματισμό,αφού έγινε καλά,υπέγραψε για λίγο καιρό στους Nets (για κανά μήνα από ότι θυμάμαι),μετά πήγε στο NBDL και τώρα είναι αναλυτής του ESPN.
il postino
QUOTE(Gravedigger @ Aug 6 2009, 13:48 ) *
Jay Williams.Μετά τον τραυματισμό,αφού έγινε καλά,υπέγραψε για λίγο καιρό στους Nets (για κανά μήνα από ότι θυμάμαι),μετά πήγε στο NBDL και τώρα είναι αναλυτής του ESPN.

ότι είχε γυρίσει σε διαφορετική ομάδα και μάλιστα για λίγο το θυμόμουν (ούτε κατά διάνοια δε θυμόμουν τους νετς) , αλλά μετά τον έχασα.

σ ευχαριστώ.
Tretiak
Στιβ Μπαρτ , Ηρακλής. Παιχτούρα από τις λίγες.
Μιτς Ουίγκινς , Σπόρτινγκ . Μπόμπερ ολκής
Ντέρεκ Τσίβους , Δάφνη (με τα τσιρότα)
Μάικλ Τζόρνταν , Μπουλς (κυρίως ) και Γουίζαρντς
Μορφές!!!
kolokotronis
Για τα στατιστικά έχω μία εγκυκλοπαίδεια του μπάσκετ του 1995 που έχει πολλά στοιχεία.
Δεν έχει μποξσκορ αγώνων αλλά έχει όλα τα αποτελέσματα του ελληνικού πρωταθλήματος από την θέσπιση της Α1 μέχρι το 1995.
Έχει τους πρώτους σε όλες τις κατηγορίες για κάθε χρονιά, και το σημαντικότερο, έχει όλα τα αποτελέσματα των ελληνικών ομάδων στην ευρώπη από τα τέλη του 50' μέχρι και το 1995.
Επίσης έχει όλα τα αποτελέσματα της εθνικής, στατιστικά παικτών κ.τ.λ.
Πραγματικός θησαυρός!!
il postino
Ρε παιδια εναν παικτη προσπαθω να θυμηθω απο την ομαδαρα του παγκρατιου με μπακατσια , σακη τζαλαλη κ σια. εναν τυπο γυρω στο 2.00-2.03 , κτηνος και χερας που ειχε σκοτωσει τον παοκ σε εναν αγωνα με τριποντο απο το σπιτι! γιαννοπουλο τον λεγανε? ηταν ιδιο στυλ με τον χατζοπουλο του απολλων πατρων!
morrison
QUOTE(ilpostino @ Aug 20 2009, 14:36 ) *
Ρε παιδια εναν παικτη προσπαθω να θυμηθω απο την ομαδαρα του παγκρατιου με μπακατσια , σακη τζαλαλη κ σια. εναν τυπο γυρω στο 2.00-2.03 , κτηνος και χερας που ειχε σκοτωσει τον παοκ σε εναν αγωνα με τριποντο απο το σπιτι! γιαννοπουλο τον λεγανε? ηταν ιδιο στυλ με τον χατζοπουλο του απολλων πατρων!

Toν Γιαννη Γιαννοπουλο πρεπει να λες,φοβερος σουτερ,παντως νομιζω ηταν καπως κοντυτερος απο 2-2.03 που λες γυρω στο 1.95-1.97 θα τον υπολογιζα εγω.Παντως δεν τον θυμαμαι και πολυ κτηνος,κοινο σημειο με τον Χατζοπουλο η καραφλα!Ειχε περασει και απο ΑΕΚ αν θυμαμαι καλα.

Mε μια προχειρη αναζητηση στο google ανακαλυψα οτι τωρα ειναι ομοσπονδιακος τεχνικος και πρωτος προπνητης της Μεσογειακης ομαδας κατι που ομολογω δεν ηξερα...

Η φωτο ειναι απο τους φετινους Μεσογειακους,προκειται για τον δευτερο απο δεξια οπως βλεπουμε την εικονα.
il postino
QUOTE(john morisson @ Aug 20 2009, 17:56 ) *
Toν Γιαννη Γιαννοπουλο πρεπει να λες,φοβερος σουτερ,παντως νομιζω ηταν καπως κοντυτερος απο 2-2.03 που λες γυρω στο 1.95-1.97 θα τον υπολογιζα εγω.Παντως δεν τον θυμαμαι και πολυ κτηνος,κοινο σημειο με τον Χατζοπουλο η καραφλα!Ειχε περασει και απο ΑΕΚ αν θυμαμαι καλα.

Mε μια προχειρη αναζητηση στο google ανακαλυψα οτι τωρα ειναι ομοσπονδιακος τεχνικος και πρωτος προπνητης της Μεσογειακης ομαδας κατι που ομολογω δεν ηξερα...

Η φωτο ειναι απο τους φετινους Μεσογειακους,προκειται για τον δευτερο απο δεξια οπως βλεπουμε την εικονα.

καλα θυμομουν λοιπον! εισαι ωραιος φιλε.

παντως τωρα που το λες , για τη σωματοδομη, πρεπει να χεις δικιο. ο χατζοπουλος ηταν κτηνος.

ευχαριστω παντως.
morrison
QUOTE(ilpostino @ Aug 21 2009, 23:30 ) *
καλα θυμομουν λοιπον! εισαι ωραιος φιλε.

παντως τωρα που το λες , για τη σωματοδομη, πρεπει να χεις δικιο. ο χατζοπουλος ηταν κτηνος.

ευχαριστω παντως.

O Xατζοπουλος ναι,περισσοτερο χοντρουλης βεβαια παρα μυωδης.
Επαιζε και διαφορετικη θεση τριαροτεσσαρι ενω ο Γιαννοπουλος πιο περιφερειακα στο 2 και το 3.
kolokotronis
Μήπως είναι ο Τόλιας?
Tretiak
Μιας και μιλάμε για παλιούς μπασκετμπολίστες , μόλις διάβασα ότι ο Μισούνοφ πιάστηκε με κινητό οπλοστάσιο smiley.gif
kolokotronis
Η ΕΟΚ ή πιο παλιά ο ΣΕΓΑΣ δεν έχουν στη διάθεσή της τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες όλων των πρωταθλημάτων ή έστω μετά τη θέσπιση της Α εθνικής?
Έστω αυτά, γιατί για τα μποξσκορ ας το ξεχάσουμε.
Στο κύπελλο υπάρχουν όλα τα αποτελέσματα απο τη θέσπιση του θεσμού στο σάιτ της ΕΟΚ.
Εγώ έχω στη διάθεσή μου όλα τα αποτελέσματα από το 87' μέχρι το 95'.
Να τα περάσω κάπου?
Έχω χρόνο.
kaukasios
jerei καποιος που παιζει ο βουκσεβιτς?αν παιζει ακομα.
kotzito
QUOTE(kaukasios @ Nov 2 2009, 10:56 ) *
jerei καποιος που παιζει ο βουκσεβιτς?αν παιζει ακομα.

Περσι επαιζε στην Αρμανι για ενα διαστημα,εχοντας και μεσο ορο 13.8 ποντους στην Ευρωλιγκα.Στη συνεχεια πηγε στην Βιρτους Μπολονια,οπου παιζει ακομα.


Εντωμεταξυ ειναι ελληνοποιημενος εχοντας παρει το ονομα Τσαλικης. tongue.gif
Sir Charles
Σχετικά με την περί στατιστικών συζήτηση και επειδή και εγώ έχω ψιλο-λόξα με τα στατιστικά και την ιστορία του μπάσκετ να πως τα εξής:
1. Ναι, έχω όλα τα Τρίποντα από Απρίλιου 1989 και εντεύθεν, και κάποια (καμία δεκαριά) από τα προηγούμενα. Και είμαι και πολύ περήφανος για αυτό. Ευχαρίστως να τα ηλεκτρικοποιήσουμε (σκαν ή πέρασμα σε εξέλ ή ότι άλλο αποφασίσουμε)… αφού πάρουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας πρώτα γιατί αν μου πάθουν κάτι τα τριποντάκια μου δεν θα το αντέξω… Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν τα έχω Αθήνα αλλά στο πατρικό μου στην επαρχία, περίπου 3,5 ώρες με το αυτοκίνητο προς βορρά.
2. Γενικά το Τρίποντο είναι αρκετά ικανοποιητικό όσον αφορά στατιστικά όχι μόνο από Ελλάδα αλλά και από ΝΒΑ, Ευρωμπάσκετ, Ευρωλίγκες (πριν την Ευρωλίγκα), κ.λ.π., τουλάχιστον για τα χρόνια που κάλυπτε η κυκλοφορία του. Αλλά και παλαιότερα. Για παράδειγμα, αν είναι μεταξύ μας και κανείς παλιότερος και θυμάται, ο Παπαδάκης στο Τρίποντο είχε παρουσιάσει ΌΛΑ τα στατιστικά του ΝΒΑ συγκεντρωτικά ανά έτος, για κάθε παίκτη και κάθε ομάδα ξεχωριστά, από την αρχή του το 1947 και μέχρι την αρχή των 90ς.
3. Γενικά για πριν το 87 λίγο δύσκολο να βρεις ακριβή στοιχεία. Απ’ότι ξέρω υπάρχει ένας υπάλληλος της ΕΟΚ που έχει στο προσωπικό του αρχείο ΟΛΑ τα φύλλα αγώνων από τους αγώνες που έχουν γίνει στη Ελλάδα. Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες αλλά η πληροφορία είναι αξιόπιστη. Οπότε μπορούν από εκεί να εξαχθούν τα βασικά όπως πόντοι, φάουλ, τεχνικές ποινές για ότι έχει γίνει στο ελληνικό πρωτάθλημα τουλάχιστον από την αρχή μέχρι σήμερα. Για τα αποτελέσματα, πόντοι που παρουσίαζε η Basketnews-Basketweek, αυτά είναι του προσωπικού αρχείου του Ευσταθίου, οπότε αν είναι να δημοσιευθούν κάπου πρέπει να συναινέσει ο ίδιος, με ότι αυτό συνεπάγεται.
4. Επίσης έχω την έκδοση του Γαλάνη του ’97 αν δεν κάνω λάθος (10+1 χρόνια Α1 την λένε αν επίσης δεν κάνω λάθος) που έχει όλους τους παίκτες που έπαιξαν Α1 έστω και 1 ματς και τα πλήρη στατιστικά τους (μέχρι και τον Ασπρούλια έχει). Πάρα πολύ ποιοτική δουλειά όπως και όλες του Γαλάνη. Γενικά στον Γαλάνη είναι και πολύ φιλικά και εξυπηρετικά και τα παιδιά που δουλεύουν εκεί και αν τους ζητήσετε κάτι λογικό δεν θα σας πούνε όχι. Επίσης (ξαναματαπάλι αν δεν κάνω λάθος, σόρυ παιδιά αλλά δεν με βοηθάει και η ηλικία πλέον) στο βιβλίο που είχε βγάλει το Τρίποντο για τα 100 χρόνια Μπάσκετ το 1991 έχει μέσα όλα τα αποτελέσματα (μόνο τελικό αποτέλεσμα, τίποτε άλλο) όλων των αγώνων του εθνικού μας πρωταθλήματος (ακόμα και πριν την έναρξη της Α’ Εθνικής). Επίσης έχει τις ευρωπαϊκές πορείες όλων των ελληνικών ομάδων και τα αποτελέσματα, όλους τους αγώνες της Εθνικής με τους πόντους των παικτών, όλα τα αποτελέσματα Ολυμπιακών, Μουντομπάσκετ, Ευρωμπάσκετ, κ.λ.π.
5. Κολοκοτρώνη, σε πια εγκυκλοπαίδεια αναφέρεσαι το; «το παγκόσμιο μπάσκετ» νομίζω λέγεται; Είναι καλή; Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες (συγγραφείς, εκδότης, χρόνος έκδοσης)
benchwarmer
Sir charles, στατιστικα απο ΝΒΑ και ευρωπαικες διοργανωσεις, ευτυχως υπαρχουν αφθονα στο ιντερνετ. Αυτο που δν υπαρχει κ εχω βαρεθει να το λεω, ειναι στατιστικα της Α1 απο πριν το 99 (μεχρι εκει φτανει ο Γαλανης στο σαιτ).

Σιγουρα, οσο κουραγιο και καλη θεληση να εχει κανεις, ειναι απιστευτα χρονοβορο και κουραστικο να περασει ολα τα boxscore μονο και μονο για μια "ερασιτεχνικη" δουλεια. Το περισσοτερο που μπορουμε να σου ζητησουμε νομιζω, κ πραγματικα θα σε ευγνωμονουμε πολλοι εδω περα, ειναι απλα τα αποτελεσματα των αγωνων, καθως και τα ροστερ (οπως δημοσιευοντουσαν στην αρχη της σεζον) και τα "συγκεντρωτικα" boxscore για καθε ομαδα (οπως δημοσιευοντουσαν νομιζω στο τελος καθε σεζον).

Παντως ειναι σιγουρα θησαυρος ολα αυτα τα τευχη που εχεις...
thrylos7
Ξανακαλωσορίζουμε με σεβασμό και δέος τον σερ Τσαρλς! smile.gif

QUOTE
Εγώ έχω στη διάθεσή μου όλα τα αποτελέσματα από το 87' μέχρι το 95'.


"Παγκόσμιο Μπάσκετ"; biggrin.gif

morrison
QUOTE(Sir Charles @ Nov 2 2009, 17:53 ) *
2. Γενικά το Τρίποντο είναι αρκετά ικανοποιητικό όσον αφορά στατιστικά όχι μόνο από Ελλάδα αλλά και από ΝΒΑ, Ευρωμπάσκετ, Ευρωλίγκες (πριν την Ευρωλίγκα), κ.λ.π., τουλάχιστον για τα χρόνια που κάλυπτε η κυκλοφορία του. Αλλά και παλαιότερα. Για παράδειγμα, αν είναι μεταξύ μας και κανείς παλιότερος και θυμάται, ο Παπαδάκης στο Τρίποντο είχε παρουσιάσει ΌΛΑ τα στατιστικά του ΝΒΑ συγκεντρωτικά ανά έτος, για κάθε παίκτη και κάθε ομάδα ξεχωριστά, από την αρχή του το 1947 και μέχρι την αρχή των 90ς.

Eγω εχω τα παντα απο καλοκαιρι του '92 εως περιπου 1998 και απο 1998 και μετα και μεχρι το κλεισιμο του περιοδικου περιπου τα μισα...Το κακο ειναι οτι εχω δωσει αρκετα τευχη σε ενα φιλο,πιτσιρικας ο οποιος ενδιαφερθηκε να ψαξει/μαθει οποτε του τα χαρισα...
Θυμαμαι πολυ καλα τα στατιστικα του ΝΒΑ που εβαζε ο Παπαδακης δυο φορες τον χρονο,μια ακριβως στη μεση της χρονιας και μια στο τελος της regular season.Εν τω μεταξυ ο τυπος γενικοτερα εγραφε τις καλτσες του απο αφιερωματα κτλ.
Κατι αλλο που εχω σκεφτει ειναι το ανεβασμα της τελευταιας σελιδας του περιοδικου.Θα θυμασαι οτι στην τελευταια σελιδα υπηρχε η ''Γωνια των Αστερων'',μια σελιδα αφιερωμενη σε καποιον παιχτη...Εχω κοψει αρκετες τελευταιες σελιδες και τις εχω φυλαξει σε ενα ντοσιε....
Sir Charles
γεια σας παιδιά και ευχαριστώ για τα καλά λόγια. τώρα που το σκέφτομαι αυτό που δεν υπάρχει είναι ένα εξειδικευμένο σάιτ με στατιστικά και άλλα ιστορικά στοιχεία στην ελληνική γλώσσα και αποκλειστικά για το ελληνικό μπάσκετ. το οποίο χρειάζεται πολύ δουλειά βέβαια. τέλος πάντων, αν αρχίσω να ηλεκτρονικοποιώ κάτι από το αρχείο μου θα σας ενημερώσω άμεσα.
il postino
αγοραζα το τριποντο απο το 1993 (ευρωμπασκετ γερμανιας) περιπου μεχρι το κλεισιμο του (δυστυχως). τι μου θυμισατε!

ειχε ιδανικη μερα δημοσιευσης (τριτη) , πολυ καλο υλικο και εναν παπαδακη που ηταν πραγματικος μαστερ.

αυτο που δε μου αρεσε ηταν το αρθρο που ειχε στην πρωτη σελιδα που εγραφε ο δρυμωνας και ο συριγγος συνηθως! συνηθως δε συμφωνουσα με αυτους.

ακομα και οι τελευταιες σελιδες με τα αποτελεσματα μεχρι και γ εθνικη ηταν απολαυση! τριτη μεσημερι μετα το σχολειο ηταν το πρωτο μου μελημα!

οταν βγηκε το all star (πρωτο εξωφυλλο με νικο γκαλη) ετρεξα να το αγορασω αλλα .........το ξανααγορασα μετα απο μηνες , μηπως και το παρεξηγησα, αλλα εις ματην! δεν το ξαναγορασα!

υ.γ δυστυχως δε μου εχει μεινει τευχος! ακομα θα τα ξεφυλλιζα!
kotzito
Ρε παιδια,ο Τσακαλιδης τι γινεται;Εχω να ακουσω για αυτον απο τοτε που εφυγε απο τον Ολυμπιακο. tongue.gif
Razorblade Fish
QUOTE(kotzito @ Jan 25 2010, 00:20 ) *
Ρε παιδια,ο Τσακαλιδης τι γινεται;Εχω να ακουσω για αυτον απο τοτε που εφυγε απο τον Ολυμπιακο. tongue.gif

http://en.wikipedia.org/wiki/Jake_Tsakalidis

Free agent τον δινει,μαλλον δεν επαιξε καπου μετα τον Ολυμπιακο.Βεβαια μπορει να παιζει σε καμια Γεωργια η καμια β Ουκρανιας και να μην αναφερεται...Στα 29 του εφυγε απο εμας.Ντυμενο ξυλο,αλλα 2.18.Δεν μπορει να βρει μια ομαδα σε ολη την Ευρωπη;Οχι βεβαια επιπεδου Ευρωλιγκας,ουτε καν Eurocup...Αλλα μια ομαδα βρε αδερφε...
benchwarmer
Δεν εχει παιξει πουθενα απο τοτε.. Πηρε τα 1.7 του και εξαφανιστηκε smiley.gif

Νομιζω ειχα διαβασει οτι τωρα μενει μονιμα στις ΗΠΑ, κατι τετοιο...
morrison
QUOTE(CAMPEON @ Jun 23 2009, 21:38 ) *
Θυμηθικα εναν παικτη που επαιζε στον Απολλωνα. Ονομαζετε Ντονταε Τζοουνς. Πολυ καλα επαιζε και τιμησε τα μελανολευκα. Ξερετε που ειναι τωρα;;;;;

Xαζευα το τοπικ και ειδα οτι η συγκεκριμενη ερωτηση εχει μεινει αναπαντητη...
Λοιπον,μεχρι το 2009 βρισκω στοιχεια γι'αυτον...Σε ηλικια 34 ετων ειχε 30,6 μοπ στο πρωταθλημα της .....Κινας!Παιχταρα...
http://www.basketpedya.com/player/Dontae-Jones/6558
και ενα βιντεακι που κανει πλακα στα Κινεζακια...
captain charisma
ενας τζονσον με αφανα μαλλι που επαιζε ηρακλειο και μυλωνα το θυμαστε?που χαθηκε αυτος παιζει ακομα?
benchwarmer
QUOTE(captain charisma @ Feb 27 2010, 20:21 ) *
ενας τζονσον με αφανα μαλλι που επαιζε ηρακλειο και μυλωνα το θυμαστε?που χαθηκε αυτος παιζει ακομα?


http://www.basketpedya.com/player/Kendrick-Johnson/28118
panos75
Όχι ότι έχει χαθεί ο άνθρωπος αλλά σήμερα είδα πάλι στο γήπεδο (Νέα Σμύρνη) τον Χρήστο Τσέκο με τα πιτσιρίκια του.
Σχεδόν κάθε εβδομάδα τον πετυχαίνω σε διαφορετικό παιχνίδι: πότε ΣΕΦ, πότε Ελληνικό, πότε Περιστέρι.

Ασχολείται ακόμη με το μπάσκετ (π.χ. μάνατζερ) ή πηγαίνει ως απλός φίλαθλος; Όπως και να'χει πάντως πρέπει να έχει γράψει περισσότερους αγώνες στο κοντέρ του ως θεατής παρά ως παίκτης.
il postino
εκεινο το τεσσαρι τον αβλεεφ τον θυμαται κανεις?

μπομπα παικτης αλλα λιγο τσαντιλας...
captain charisma
το ρουσλαν αβλεεφ λες ε..ειχε περασει κ ενα φεγγαρι απο τη κιντερ μπολονια...καποτε λεγαν οτι θα εξελιζοταν σ μεγαλο παικτη αλλα...

κατι που ειχα διαβασει στο τριποντο του 2004 για καποιους πιτσιρικαδες οπως ο νεμανια αλεξαντροφ και ο ιβαν τσιριαεφ που και καλα ηταν οι επομενοι νοβιτσκι κουκοτς, τι απεγιναν τα παλικαρια?
Myria
Tim Olbrecht...(???)
Magnus92
QUOTE(Myria @ May 31 2011, 01:01 ) *
Tim Olbrecht...(???)



Στη Βοννη ...
SG3ptshooter
Δύο και να καίνε, Ισπανία σχεδόν μια δεκαετία πίσω..
Boom Dizzle
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 10 2011, 20:04 ) *
Δύο και να καίνε, Ισπανία σχεδόν μια δεκαετία πίσω..

O Δεξια ειναι το συμβολο του σεξ,ο Michael Ruffin οταν επαιζε στην Γειδα rolleyes.gif rolleyes.gif
Τωρα νταξ για τον αλλον δεν ειμαι σιγουρος....Βrian Cardinal??? smiley.gif
vkontog
Καλησπέρα και από μένα,

Το πρώτο post μου, και θα ήθελα να αναφέρω μερικές χαρακτηριστικές μορφές, που τους θυμάμαι για διάφορους λόγους:
Σάκης Τζαλαλής, 1,99 σέντερ,τον Παπάγο, κάτοχος της ξεχασμένη τέχνης του υπόγειου μπάσκετ
Ανατόλι Ζουρπένκο, σέντερ,Εμβληματική μορφή του Ολυμπιακού, ειδικός στις τάπες, και τραγωδία σε όλα τα άλλα
Μιχάλης Πουρνάρας, σέντερ, παίκτης του Άρη με εντυπωσιακή σωματοδομή, που στη συνέχεια χάθηκε
Τζορτζ Σίγκλετον, από τους χειρότερους αμερικάνους παίκτες, έπαιξε στο Περιστέρι, και έτρωγε τρελό δούλεμα από το Τρίποντο
Έντυ Καμούτσι, ΠΑΟ, αγνώστων λοιπών στοιχείων, λόγο ονόματος
Roy Tarpley, μέγιστος παίκτης, και τρελός μπυρόβιος
Manute Bol, o 2,31 σουδανός παίκτης στο NBA, με την πιο αστεία εκτέλεση τριπόντο, δυστυχώς πέθανε νέος...


Αυτά για αρχή...


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.