Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Δ' ΕΣΚΑ ΑΝΔΡΩΝ 2011-12
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
Pages: 1, 2
jhantzop

Δ' ΕΣΚΑ ΑΝΔΡΩΝ 2011-12 (όλες οι ομάδες - κλήρωση 14/7)
ΑΕ ΓΚΥΖΗ ΠΟΛΥΓΩΝΟΥ
ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ
ΑΕ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ
ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ
ΑΕΣΑΦ ΚΟΥΡΟΣ
ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛ.ΠΑΛΛΗΝΗΣ
ΑΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
ΑΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ
ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
ΑΟ ΑΡΤΕΜΙΣ
ΑΟ ΑΤΤΑΛΟΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
ΑΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ
ΑΟ ΕΚΠΑΙΔ. "Ο ΠΛΑΤΩΝ"
ΑΟ ΚΩΦΩΝ
ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ
ΑΟ ΜΑΙΑΝΔΡΟΣ
ΑΟ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ
ΑΟ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ
ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ
ΑΟΚ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΡΑΜ.
ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ
ΑΠΕΣ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ
ΑΠΣ ΓΕΝΕΣΗ ΘΟΡΙΚΟΥ
ΑΠΣ ΟΙΩΝΟΣ
ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΑΣ ΔΙΑΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
ΑΣ ΚΡΥΟΝΕΡΙΟΥ
ΑΣ ΝΙΚΗ ΔΡΟΣΙΑΣ
ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ
ΑΣ ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΙΤΗ
ΑΣΟΧ ΦΟΙΒΟΣ
ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ
ΓΣ ΑΡΙΩΝ
ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
ΓΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ
ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ
ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ
ΕΝΩΣΗ ΒΥΡΩΝΑ
ΚΑΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΛ-ΣΩΝ
ΚΑΟ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ
ΚΥΨΕΛΙΑΚΟΣ ΑΟ
ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ
ΜΕΣ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ
ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ
ΡΟΥΦ 80
ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ


:: Ειδική Προκήρυξη Πρωταθλήματος Δ' Κατηγορίας Ανδρών Περιόδου 2011-2012 ::


Σημαντικά στοιχεία της προκήρυξης:
  • Η κλήρωση των ομίλων και των αγώνων θα γίνει την Πέμπτη 14 Ιουλίου 2011
  • Η έναρξη του πρωταθλήματος θα γίνει μετά τις 10 Οκτωβρίου 2011
  • Στο πρωθάθλημα, εκτός από τις 51 παραπάνω ομάδες, έχουν δικαίωμα συμμετοχής και οι εφηβικές ομάδες των σωματείων της Α' Κατηγορίας Εφήβων που η ανδρική ομάδα τους αγωνίζεται στις Εθνικές Κατηγορίες
  • Υποχρεωτική συμμετοχή παιδικής ομάδας για τα σωματεία
  • Καταβολή από τα σωματεία, 12 ευρώ για διαιτητή και 8 ευρώ για κριτή, δηλαδή 48 ευρώ ανά αγώνα για το γηπεδούχο σωματείο
  • Για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο (2011-12), οι συμμετέχουσες στο πρωτάθλημα ομάδες, υποχρεώνονται καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα να έχουν στην πεντάδα που αγωνίζεται, δύο αθλητές γεννημένους το 1991 και νεώτερους
  • Οι ομάδες που θα ανέβουν στη Γ' ΕΣΚΑ θα είναι έξι ανεξαρτήτων συστήματος διεξαγωγής το οποίο θα διαμορφωθεί με συμπληρωματική προκήρυξη



aouas
''Για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο (2011-12), οι συμμετέχουσες στο πρωτάθλημα ομάδες, υποχρεώνονται καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα να έχουν στην πεντάδα που αγωνίζεται, δύο αθλητές γεννημένους το 1991 και νεώτερους''

Απλά απαράδεκτο....δεν υπάρχει άλλο σχόλιο
Gas8
QUOTE (aouas @ Jun 20 2011, 20:00 ) *
''Για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο (2011-12), οι συμμετέχουσες στο πρωτάθλημα ομάδες, υποχρεώνονται καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα να έχουν στην πεντάδα που αγωνίζεται, δύο αθλητές γεννημένους το 1991 και νεώτερους''

Απλά απαράδεκτο....δεν υπάρχει άλλο σχόλιο


Εκτός από απαράδεκτο, για πολλές ομάδες είναι πρακτικά αδύνατο.
Βλέπω τις ενστάσεις να πέφτουν βροχή. Θα έχουν πολλή δουλειά οι κριτές!
MANOLIS24
Νεαπολη , Εκπαιδ. Πλατων , Ενωση Βυρωνα , Καπανδριτη και Σχ. Μωραιτη δεν θα κατεβασουν αντρικη ομαδα
Izan
Το έχω πει και εγώ από την αρχή... Αυτό το πράγμα δεν θα μας αφήσει να παίξουμε basket... Απαράδεκτο πραγματικά.. Αφήστε μας να παίξουμε basket... μιλάμε για Δ' Έσκα!!!Βρείτε κάποιον άλλο τρόπο να ''βοηθήσετε'' στην ανάπτυξη του αθλήματο!Έλεγα και εγώ ότι όλες οι ομάδες θα καταθέσουν σίγουρα ενστάσεις αν γίνει αυτό και με έλεγαν υπερβολικό... Για να δούμε τώρα τι θα γίνει..
Gas8
Ίσως υπάρχει ένα "παραθυράκι" στην προκήρυξη η οποία λέει:
"Επίσης για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο,οι συμμετέχουσες στο πρωτάθλημα ομάδες, υποχρεώνονται καθ΄όλη την διάρκεια του αγώνα να έχουν στην πεντάδα που αγωνίζεται, δύο αθλητές γεννημένους το 1991 και νεώτερους.
Οι παραπάνω αθλητές θα φέρουν υποχρεωτικά στην φανέλα τους τα Νο 4,5 και ούτω καθ΄εξής αν η ομάδα επιθυμεί να δηλώσει περισσότερους από δύο αθλητές.
Σε περίπτωση που δεν τηρηθούν τα παραπάνω,ο αγώνας διεξάγεται κανονικά (δηλ. με πέντε αθλητές η κάθε ομάδα), η τυχόν παράβαση σημειώνεται στις παρατηρήσεις στο φύλλο αγώνα, για δε την ποινή που θα επιβληθεί στο υπαίτιο σωματείο αποφασίζει το Δ.Σ. της Ε.Σ.Κ.Α."

Αν λοιπόν όλες οι ομάδες δεν τηρούν το μέτρο με τους 2 μικρούς μέσα στην πεντάδα τότε το ΔΣ της ΕΣΚΑ τι θα κάνει; Θα τις τιμωρήσει όλες;
Izan
Όντως τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση??Πάρτε πίσω αυτήν την απόφαση σας παρακαλώ και αφήστε το μέτρο αυτό με 1 ''μικρό'' υποχρεωτικό..
emekas
καταστρεφετε το μπασκετ...αφηστε τα παιδια να παιξουν για να εξελιχθουν...μετα απορειτε γιατι πηγαινουν απο καφε σε καφε και απο παιχνιδομηχανη σε τσιγαρο.... γιατι κανετε τις ομαδες της Δ εσκα νεκροταφειο "ελεφαντων"... να πατε αν θελετε τοσο πολυ να παιξετε και δεν μπορειτε σε ανεξαρτητα πρωταθληματα τυπου τσαγκαμιλεια... εσεις απλα βοηθατε στην καταστροφη του μπασκετ και στη μη εξελιξη του
Gas8
QUOTE (emekas @ Jun 21 2011, 22:36 ) *
καταστρεφετε το μπασκετ...αφηστε τα παιδια να παιξουν για να εξελιχθουν...μετα απορειτε γιατι πηγαινουν απο καφε σε καφε και απο παιχνιδομηχανη σε τσιγαρο.... γιατι κανετε τις ομαδες της Δ εσκα νεκροταφειο "ελεφαντων"... να πατε αν θελετε τοσο πολυ να παιξετε και δεν μπορειτε σε ανεξαρτητα πρωταθληματα τυπου τσαγκαμιλεια... εσεις απλα βοηθατε στην καταστροφη του μπασκετ και στη μη εξελιξη του


Ίσως με το μέτρο αυτό των δύο μικρών μονίμως στην πεντάδα να γίνει το αντίθετο από το επιθυμητό. Τους πιτσιρικάδες πρέπει να τους "ψήνεις" και λίγο για να παίξουν με τους μεγάλους. Να τους βάζεις λίγα λεπτά στην αρχή, να έχουν κίνητρο για περισσότερο κτλ.
Όχι να τους παρακαλάς για να παίζουν και να έχουν και "καβατζομένη" θέση στην πεντάδα! Θα την ψωνίσουν τελείως και τότε είναι που θα χαθούν εντελώς από τα γήπεδα! Εξάλλου τα ταλέντα και οι μικρές ηλικές πάντα προωθούνται από όλους τους προπονητές. Μη φοβάστε ότι οι "ελέφαντες" θα τους εμποδίσουν να εξελιχθούν. Μιλάμε για Δ' ΕΣΚΑ. Μην το ξεχνάμε!

Υ.Γ.: Μήπως είσαι λίγο εριστικός και επιθετικός ή είναι ιδέα μου;

Υπογραφή: Ένας "ελέφαντας" που συνεχίζει να παίζει μπάσκετ
monobasket
QUOTE (Gas8 @ Jun 21 2011, 15:43 ) *
Ίσως υπάρχει ένα "παραθυράκι" στην προκήρυξη η οποία λέει:
"Επίσης για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο,οι συμμετέχουσες στο πρωτάθλημα ομάδες, υποχρεώνονται καθ΄όλη την διάρκεια του αγώνα να έχουν στην πεντάδα που αγωνίζεται, δύο αθλητές γεννημένους το 1991 και νεώτερους.
Οι παραπάνω αθλητές θα φέρουν υποχρεωτικά στην φανέλα τους τα Νο 4,5 και ούτω καθ΄εξής αν η ομάδα επιθυμεί να δηλώσει περισσότερους από δύο αθλητές.
Σε περίπτωση που δεν τηρηθούν τα παραπάνω,ο αγώνας διεξάγεται κανονικά (δηλ. με πέντε αθλητές η κάθε ομάδα), η τυχόν παράβαση σημειώνεται στις παρατηρήσεις στο φύλλο αγώνα, για δε την ποινή που θα επιβληθεί στο υπαίτιο σωματείο αποφασίζει το Δ.Σ. της Ε.Σ.Κ.Α."

Αν λοιπόν όλες οι ομάδες δεν τηρούν το μέτρο με τους 2 μικρούς μέσα στην πεντάδα τότε το ΔΣ της ΕΣΚΑ τι θα κάνει; Θα τις τιμωρήσει όλες;


ΠΙΟ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ.ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ 21 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ Δ΄ΕΣΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΗΘΑΕΙ Η ΕΝΩΣΗ?? Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑΛΕΝΤΟ ΣΤΑ 21 ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ?? ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ.ΜΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ 30ΑΡΗΔΕΣ ΜΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΚΟΒΕΤΕ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΚΥΡΙΟΙ....
Izan
Sumfwnw 100% me tous duo parapanw kai file emeka tha sou pw to exhs... Prwton:kaneis poooolu megalo lathos pou apokaleis tous sevastous-basketikous kurious anw twn 30 elafantes kai nekrotafeio elefantwn to prwtathlhma... einai pooolu lathos o xarakthrismos kai den exeis kai to dikaiwma na tous les etsi.. Deuteron:To ''afhste mas na paixoume basket'' pou eipa kai pou logika nomizes oti to akous apo aaaaallon ena ''elefanta'', to akous apo kapoion pou exei paixei 2 xronia c' ethinkh,1 xrono b' ethnikh kai 1 xrono A2... kai eimai 24 xronwn... den eimai oute 34 oute 44...!
Ean esena sou aresei to prwtatlhma na exei thn morfh tou ''stelnw ton mikro-tous mikrous sthn gwnia kai paizoume 3 on 3''... tote ti na pw.. paw paso!!Ean sou aresei ta paixnidia na krinontai sto poia omada exei ton ligotero antibasketiko-mh etoimo-ampalo ''mikro'',tote bravo sou.. kala kaneis kai upostirizeis auta pou les.. einai polu omws pou den to skeftontai etsi opws vlepeis!!kai oxi gia na paixoun autoi sthn thesh twn paidiwn alla gt den tous aresei auto pou eipa prin..
Einai d' eska... apofasisa na vohthhsw thn omada ths perioxhs mou h opoia tou xronou tha agwnizetai sthn d' eska kai na mhn paw se omada upshloterhw kathgorias gt opws kurioi tha xerete sigoura polu kalutera apo emena (logo hlhkias) oi epoxes einai polu duskoles kai ta ''pistolia'' pane sunefo... katalavainete ooloi polu kala ti ennow!Ara file Emeka,mhn nomizeis oti h d' eska einai ''teleiwmenh'' kathgoria.. einai xamhlh,sumfwnw,alla den pauei na exei paixtes oi opoioi einai basketikoi kai oxi anthrwpoi pou apla agapane to basket kai to exoun gia na xefeugoun tetartes kai paraskeues apo ta spitia tous..!
Epishs,kata pooso mporei na thewreite kapoios ''talento'' sta 21 tou kai prepei opws leei o filos parapanw,na ton vohthhsh h enwsh na parei parastaseis... den to gnwrizw kai mallon mono edw ginetai auto... ontws to 90% twn anthrwpwn pou asxolountai me to basket,pisteuw kai thelw na pisteuw oti vohthane ta paidia pou exoun mellon,oso perissotero mporoune... kai na eisai sigouros oti pio polu ta vohthane stis megales kathgories para stis pio xamhles... kati xerw an thes na me akouseis...
kai mhn xexnas oti kai gia kapoies omades,to thema to deuterou mikrou einai kai thema ulikou.. kapoies omades pou den exoun akadhmies h' efhvika tha prepei na vroune tetoious paixtes h' na tous kanoun metagrafes.. den einai oles oi omades mesa apo to kentro na exeis 1000 paidia sthn geitonia sou kai na mhn xereis poion na dialaxeis.. kapoies loipon omades exoun kai auto to provlhma.
Opws kai na exei,egw eimai antithetos me auto to metro... o kathenas einai h' den einai gia tous dikous tou logous.. emena den mou aresie na vlepw kakomoira paidakia na mpainoun na paizoun,na ta xeftulizoun paixtes ptoponhtes gt kanoun to ena lathos meta to allo apla kai mono gt den einai etoima kai prepei na paixoun gt isxuei auto to pragma.. an esena sou aresei na to vlepeis auto.. ok..
Auta apo emena kurioi.. Opws kai na exei,elpizw na exoume mia kalh xronia,na dw kai thn klhrwsh gia na doume pou tha ''pesoume'' kai na doume me poious tha ta leme pio suxna! smile.gif
Ugeia se olous na euxuthw kai kala mpania mexri na xekinhsoun oi proetoimasies!!...
emekas
δυστηχως δεν εχετε καταλαβει που παιζετε... Δ εσκα (Δηλαδη Δ τοπικο) δεν υπαρχει σε καμια χωρα του κοσμου...και αυτο που σας λεω δεν ειναι υπερβολη...σε ολες τις χωρες υπαρχει το πολυ μεχρι τριτη κατηγορια στα τοπικα πρωταθληματα... αρα μιλαμε για την τελευταια κατηγορια οχι της ελλαδος του κοσμου...και ακομα και εκει δεν αφηνετε τα παιδια να παιξουν γτ πρεπει καποιοι 35αρηδες και 40αρηδες να παιζουν οπωσδηποτε στις ομαδες τους για να φευγουν απο το σπιτι τους.. και αυτο δεν το λεω ετσι καθε χρονο πηγαινω σχεδον σε ολα τα γηπεδα απο δ εσκα μεχρι α εσκα... τις βλεπω ολες τις ομαδες και αυτο που βλεπω στη δ ειναι αυτο που ειπα και πριν...οι ομαδες εχουν γινει νεκροταφεια γιατι δεν δινετε ευκαιριες στους μικρους...και φυσικα αμα δεν τον αφησεις να παιξεις στα 21 του δεν προκειται να ξαναπαιξει...δεν ειναι τοσο δυσκολο να βρει καθε ομαδα απο 2-3 εφηβους να παιζουν σε αυτο το επιπεδο...εδω περυσι εφηβικη ομαδα κατεκτησε την πρωτη θεση σε ομιλο της δ εσκα... αμα μια ομαδα δεν εχει ακαδημιες και δεν εχει παιδια απο πισω γιατι να υπαρχει στο μπασκετ και ιδιαιτερα σε τετοιο επιπεδο .. οτι και να λετε η δ εσκα ειναι πρωτα απ ολα για να ψηθουν οι μικροι και μετα για τους αλλους γιατι μονο ετσι υπαρχει εξελιξη...αλλα ποιος την χεζει την εξελιξη το θεμα σας ειναι να κερδιζετε τους αγωνες στη δ εσκα για να καυχιεστε μετα οτι κερδισατε εναν αγωνα... συγχαρητηρια....ολα αυτα τα λεω απο τις εμπειριες μου σε αυτες τις κατηγοριες εδω και αρκετα χρονια....ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΕΣΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2 ΕΦΗΒΟΥΣ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ 3-4....
Zourinho
Να κανω μονο μια παρενθεση και να πω οτι ουσιαστικα και αυτο ισως δεν το εχετε λαβει υποψη σας πρεπει να εχει η ομαδα τουλαχιστον 4 μην 5 παιδια απο το 91 και κατω αρα πρεπει να εχει ετοιμα να παιζουν οχι μονο δυο για 40 λεπτα.Ενα παιχνιδι εχει 200 λεπτα συμμετοχης απο ολους τους παικτες τωρα πρεπει απο αυτα τα 80 λεπτα να τα παιζουν μικροτεροι του 91. Το λεω απλα να το εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας.
Για εμενα παντως ειναι οντως ρατσιστικο το μετρο εχει μια λογικη ακραια, νομιζω μονο οτι αυτο το μετρο θα ειχε νοημα αλλες δεκαετιες οπου επαιζαν ολοι μπασκετ. Τωρα με αυτο το μετρο ειναι σαν να δινει αναγκαστηκα στα ΔΣ ( τα οποια κατι τετοιο θα επρεπε να το οριζουν απο μονοι τους ) ενα μπουσουλα στο πως να προχωρησουν ωστε να εχουν μελλον.
Σαν τα παιδακια σε παιρνει η εσκα απο το χερι και σε παει στην παιδικη.

Να κανω μονο μια παρενθεση και να πω οτι ουσιαστικα και αυτο ισως δεν το εχετε λαβει υποψη σας πρεπει να εχει η ομαδα τουλαχιστον 4 μην 5 παιδια απο το 91 και κατω αρα πρεπει να εχει ετοιμα να παιζουν οχι μονο δυο για 40 λεπτα.Ενα παιχνιδι εχει 200 λεπτα συμμετοχης απο ολους τους παικτες τωρα πρεπει απο αυτα τα 80 λεπτα να τα παιζουν μικροτεροι του 91. Το λεω απλα να το εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας.
Για εμενα παντως ειναι οντως ρατσιστικο το μετρο εχει μια λογικη ακραια, νομιζω μονο οτι αυτο το μετρο θα ειχε νοημα αλλες δεκαετιες οπου επαιζαν ολοι μπασκετ. Τωρα με αυτο το μετρο ειναι σαν να δινει αναγκαστηκα στα ΔΣ ( τα οποια κατι τετοιο θα επρεπε να το οριζουν απο μονοι τους ) ενα μπουσουλα στο πως να προχωρησουν ωστε να εχουν μελλον.
Σαν τα παιδακια σε παιρνει η εσκα απο το χερι και σε παει στην παιδικη χαρα !
emekas
QUOTE(Zourinho @ Jun 22 2011, 11:23 ) *
Τωρα με αυτο το μετρο ειναι σαν να δινει αναγκαστηκα στα ΔΣ ( τα οποια κατι τετοιο θα επρεπε να το οριζουν απο μονοι τους ) ενα μπουσουλα στο πως να προχωρησουν ωστε να εχουν μελλον.
Σαν τα παιδακια σε παιρνει η εσκα απο το χερι και σε παει στην παιδικη.


μπραβο!
loufer
QUOTE(emekas @ Jun 22 2011, 11:10 ) *
δυστηχως δεν εχετε καταλαβει που παιζετε... Δ εσκα (Δηλαδη Δ τοπικο) δεν υπαρχει σε καμια χωρα του κοσμου...και αυτο που σας λεω δεν ειναι υπερβολη...σε ολες τις χωρες υπαρχει το πολυ μεχρι τριτη κατηγορια στα τοπικα πρωταθληματα... αρα μιλαμε για την τελευταια κατηγορια οχι της ελλαδος του κοσμου...και ακομα και εκει δεν αφηνετε τα παιδια να παιξουν γτ πρεπει καποιοι 35αρηδες και 40αρηδες να παιζουν οπωσδηποτε στις ομαδες τους για να φευγουν απο το σπιτι τους.. και αυτο δεν το λεω ετσι καθε χρονο πηγαινω σχεδον σε ολα τα γηπεδα απο δ εσκα μεχρι α εσκα... τις βλεπω ολες τις ομαδες και αυτο που βλεπω στη δ ειναι αυτο που ειπα και πριν...οι ομαδες εχουν γινει νεκροταφεια γιατι δεν δινετε ευκαιριες στους μικρους...και φυσικα αμα δεν τον αφησεις να παιξεις στα 21 του δεν προκειται να ξαναπαιξει...δεν ειναι τοσο δυσκολο να βρει καθε ομαδα απο 2-3 εφηβους να παιζουν σε αυτο το επιπεδο...εδω περυσι εφηβικη ομαδα κατεκτησε την πρωτη θεση σε ομιλο της δ εσκα... αμα μια ομαδα δεν εχει ακαδημιες και δεν εχει παιδια απο πισω γιατι να υπαρχει στο μπασκετ και ιδιαιτερα σε τετοιο επιπεδο .. οτι και να λετε η δ εσκα ειναι πρωτα απ ολα για να ψηθουν οι μικροι και μετα για τους αλλους γιατι μονο ετσι υπαρχει εξελιξη...αλλα ποιος την χεζει την εξελιξη το θεμα σας ειναι να κερδιζετε τους αγωνες στη δ εσκα για να καυχιεστε μετα οτι κερδισατε εναν αγωνα... συγχαρητηρια....ολα αυτα τα λεω απο τις εμπειριες μου σε αυτες τις κατηγοριες εδω και αρκετα χρονια....ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΕΣΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2 ΕΦΗΒΟΥΣ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ 3-4....


Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω λιγάκι, όταν εγώ προσωπικά (προ 15ετίας) ήμουν 17 και 18 χρονών, δεν υπήρχε κανένα τέτοιο μέτρο, ώστε να έχω χρόνο συμμετοχής στην ανδρική ομάδα. Προσπαθούσα καθημερινά με την προπόνηση και τη δουλειά να κερδίσω το χρόνο συμμετοχής μου και να ''φάω'' τη θέση των μεγαλύτερων. Κανένας δε μου χαρίστηκε, όταν λοιπόν ο 17αρης είναι καλός και αξίζει θα παίξει, δε χρειάζεται καμία καβάτζα, και να ξέρεις ότι στην εποχή μας όλη η Ελλάδα έπαιζε μπάσκετ και υπήρχε τρομερός ανταγωνισμός και το επίπεδο της ΕΣΚΑ ήταν κλάσεις ανώτερο. Τώρα πλέον οι πιτσιρικάδες έχουν εντελώς διαφορετικά ενδιαφέροντα και είναι μετρημένοι οι νέοι που ασχολούνται με το μπάσκετ, και τις ομάδες τις συντηρούν πλέον οι 30ρηδες και οι 40ρηδες.
Gas8
QUOTE (loufer @ Jun 22 2011, 13:46 ) *
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω λιγάκι, όταν εγώ προσωπικά (προ 15ετίας) ήμουν 17 και 18 χρονών, δεν υπήρχε κανένα τέτοιο μέτρο, ώστε να έχω χρόνο συμμετοχής στην ανδρική ομάδα. Προσπαθούσα καθημερινά με την προπόνηση και τη δουλειά να κερδίσω το χρόνο συμμετοχής μου και να ''φάω'' τη θέση των μεγαλύτερων. Κανένας δε μου χαρίστηκε, όταν λοιπόν ο 17αρης είναι καλός και αξίζει θα παίξει, δε χρειάζεται καμία καβάτζα, και να ξέρεις ότι στην εποχή μας όλη η Ελλάδα έπαιζε μπάσκετ και υπήρχε τρομερός ανταγωνισμός και το επίπεδο της ΕΣΚΑ ήταν κλάσεις ανώτερο. Τώρα πλέον οι πιτσιρικάδες έχουν εντελώς διαφορετικά ενδιαφέροντα και είναι μετρημένοι οι νέοι που ασχολούνται με το μπάσκετ, και τις ομάδες τις συντηρούν πλέον οι 30ρηδες και οι 40ρηδες.


Συμφωνώ απόλυτα loufer. Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με εμένα προ 14ετίας που ήμουν 17 χρονών. Τώρα όμως με λένε ..."ελέφαντα".

Πάντως, από όσα ξέρω, στην Γ' ΕΣΚΑ την νέα χρονιά θα είναι μειωμένες αισθητά οι ομάδες. Μήπως το μέτρο για το οποίο μιλάμε έχει και αυτόν τον στόχο; Δηλαδή να μειωθούν οι ομάδες και στην Δ' ΕΣΚΑ?
katsman4
QUOTE(Gas8 @ Jun 22 2011, 14:48 ) *
Συμφωνώ απόλυτα loufer. Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με εμένα προ 14ετίας που ήμουν 17 χρονών. Τώρα όμως με λένε ..."ελέφαντα".

Πάντως, από όσα ξέρω, στην Γ' ΕΣΚΑ την νέα χρονιά θα είναι μειωμένες αισθητά οι ομάδες. Μήπως το μέτρο για το οποίο μιλάμε έχει και αυτόν τον στόχο; Δηλαδή να μειωθούν οι ομάδες και στην Δ' ΕΣΚΑ?


Ε αν είναι να βάλουν και κανένα άλλο κριτήριο του στυλ "ένας τουλάχιστον παίχτης της πεντάδας πρέπει να έχει ουρά" ή "ένας παίχτης να έχει λέπια" ώστε όντως να μειώσουν τις ομάδες ή και να καταργήσουν αυτές τις κατηγορίες γιατί στην τελική δεν μπορούν οι ίδιοι να φέρουν εις πέρας το έργο τους.
Emeka εντελώς φιλικά,δεν ξέρω αλλά να υποθέσω ότι δεν έχεις περάσει ποτέ από τον πάγκο μιας ομάδας? Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά αν κάποιος αξίζει να παίξει, θα παίξει. Όχι λοιπόν επειδή είναι μικρός ή έστω από τους μικρότερους. Σκέψου λοιπόν ομάδα που για μικρούς έχει μαθητές Γ' Λυκείου και φοιτητές. Τι κάνει όταν έχει αγώνα και οι παίχτες αυτοί έχουν εξετάσεις? Ή θα παίξει με παίχτες που δεν έχουν κάνει προπόνηση (αυτό δεν είναι κακό για το άθλημα?) ή θα παίξει με ακόμα μικρότερους ίσως και του παιδικού! Μήπως θα πρέπει να αναθεωρήσεις την άποψη σου?

Δεν πειράζει μάγκες, θα φτιάξουμε δικό μας πρωτάθλημα όλοι εμείς που έχουμε πατήσει για τα καλά τα 30+!!!!!
Peritri
Από ότι είδα από τη περίοδο 2012/13 θα παίζει 1 μικρός στη 5άδα και στη Β' ΕΣΚΑ!!!!!!!

Θα μπορούσαν εναλλακτικά να ορίσουν 4-5 μικρούς στην 12άδα. Κάτι τέτοιο θα ήταν λιγότερο ''εξαναγκαστικό'' και παράλληλα οι ομάδες θα υποχρεώνονταν να ''ψήνουν'' τους μικρούς πιο μεθοδικά.

Όταν έπαιζα στην Δ' ΕΣΚΑ παίζαμε στην 5άδα 2 16χρονοι και στον πάγκο ήταν άλλοι 2-3 στην ίδια ηλικία. Δεν τους είχε αναγκάσει κανείς. Μόνο ο κανόνας για τους δύο μικρούς στην 12άδα υπήρχε τότε νομίζω.
emekas
QUOTE(katsman4 @ Jun 22 2011, 16:21 ) *
Emeka εντελώς φιλικά,δεν ξέρω αλλά να υποθέσω ότι δεν έχεις περάσει ποτέ από τον πάγκο μιας ομάδας? Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά αν κάποιος αξίζει να παίξει, θα παίξει. Όχι λοιπόν επειδή είναι μικρός ή έστω από τους μικρότερους. Σκέψου λοιπόν ομάδα που για μικρούς έχει μαθητές Γ' Λυκείου και φοιτητές. Τι κάνει όταν έχει αγώνα και οι παίχτες αυτοί έχουν εξετάσεις? Ή θα παίξει με παίχτες που δεν έχουν κάνει προπόνηση (αυτό δεν είναι κακό για το άθλημα?) ή θα παίξει με ακόμα μικρότερους ίσως και του παιδικού! Μήπως θα πρέπει να αναθεωρήσεις την άποψη σου?


φυσικα και εχω περασει απο παγκο ομαδας...δλδ θες να μου πεις οτι ολοι οι 30αρηδες που παιζουν ειναι πολυ καλυτεροι απο καποιους μικρους και δεν παιζουν γτ ειναι εκει 20 χρονια ειναι φιλοι του προεδρου, ειναι οι ιδιοι προεδροι ... υπαρχουν σε παρα πολλες ομαδες της εσκα (οχι μονο στη δ) παιχτες που επρεπε να εχουν σταματησει το μπασκετ μιας και δεν μπορουν πλεον αρα παρολαυτα συνεχιζουν με το ετσι θελω ...αυτοι κανουν κακο στο μπασκετ οχι τα παιδια που θα μπουν να παιξουν...στη τελικη αν δεν εχεις εφηβικο και αναγκαστεις να κατεβεις με παιδικο καλα να παθεις ... ολες οι ομαδες πρεπει να εχουν ακαδημιες και εκει στοχευει αυτη η αλλαγη στο να παιζουν περισσοτερα παιδια μπασκετ... μιας και στη σημερινη εποχη δεν υπαρχουν γκαλης γιαννακης και οι υπολοιποι για να εμπνευσουν ολοι εχουν κουραστει λιγο πολυ απο το μπασκετ και αυτα που βλεπουμε στα γηπεδα με καποιο τροπο πρεπει να σπρωξεις τα παιδια στον αθλητισμο....συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι θετικοτατο...

υ.γ. στην εσκανα ισχυει αντιστοιχος κανονισμος μεχρι και την α εσκανα εδω και πολυ καιρο
loufer
QUOTE(katsman4 @ Jun 22 2011, 16:21 ) *
Ε αν είναι να βάλουν και κανένα άλλο κριτήριο του στυλ "ένας τουλάχιστον παίχτης της πεντάδας πρέπει να έχει ουρά" ή "ένας παίχτης να έχει λέπια" ώστε όντως να μειώσουν τις ομάδες ή και να καταργήσουν αυτές τις κατηγορίες γιατί στην τελική δεν μπορούν οι ίδιοι να φέρουν εις πέρας το έργο τους.
Emeka εντελώς φιλικά,δεν ξέρω αλλά να υποθέσω ότι δεν έχεις περάσει ποτέ από τον πάγκο μιας ομάδας? Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά αν κάποιος αξίζει να παίξει, θα παίξει. Όχι λοιπόν επειδή είναι μικρός ή έστω από τους μικρότερους. Σκέψου λοιπόν ομάδα που για μικρούς έχει μαθητές Γ' Λυκείου και φοιτητές. Τι κάνει όταν έχει αγώνα και οι παίχτες αυτοί έχουν εξετάσεις? Ή θα παίξει με παίχτες που δεν έχουν κάνει προπόνηση (αυτό δεν είναι κακό για το άθλημα?) ή θα παίξει με ακόμα μικρότερους ίσως και του παιδικού! Μήπως θα πρέπει να αναθεωρήσεις την άποψη σου?

Δεν πειράζει μάγκες, θα φτιάξουμε δικό μας πρωτάθλημα όλοι εμείς που έχουμε πατήσει για τα καλά τα 30+!!!!!


Πάντα ειρωνικό αυτό το παιδί, ακόμα και στις προπονήσεις που τα έτρωγε στη μούρη όλο ειρωνεία ήταν, τώρα που βάζεις την κουλούρα αγόρι μου θα σου κοπούν οι ειρωνείες, αρχίζει η χρυσή εποχή της ΠΑΝΤΟΦΛΑΣ rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
katsman4
QUOTE(loufer @ Jun 23 2011, 08:24 ) *
Πάντα ειρωνικό αυτό το παιδί, ακόμα και στις προπονήσεις που τα έτρωγε στη μούρη όλο ειρωνεία ήταν, τώρα που βάζεις την κουλούρα αγόρι μου θα σου κοπούν οι ειρωνείες, αρχίζει η χρυσή εποχή της ΠΑΝΤΟΦΛΑΣ rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif


Για μένα λες?
loufer
QUOTE(katsman4 @ Jun 23 2011, 10:01 ) *
Για μένα λες?


Γάτα είσαι ρε Κατσό...
aouas
Καλησπέρα και πάλι....
Το δικό μου σχόλιο ήταν που ξεκίνησε την συζήτηση περί εφήβων και θα ήθελα να πω μερικά πράγματα επιγραμματικά :
1) Η κατηγορία έχω την εντύπωση ότι είναι αντρική...
2) Επίσης εχω την εντύπωση ότι για τους εφήβους και παίδες διοργανώνονται σχετικά πρωταθλήματα...
3) Οι 30άρηδες που θέλουν να παίξουν ... μάλλον έχουν κάποιο λόγο που επιλέγουν την Δ ΕΣΚΑ και δεν παίζουν κάπου παραπάνω αφού δεν αξίζουν για παραπάνω...
4) Αν χτυπήσει κανένας πιτσιρικάς θα τρέχει η ΕΣΚΑ με τους κανονισμούς της??
5) Αν δεχτώ οτι το μέτρο είναι απίστευτο και προάγει το ταλέντο γιατί δεν ισχύει σε όλη την ΕΣΚΑ?...υποτίθεται όσο ανεβαίνεις τόσο καλύτερο έφηβο έχει το σωματείο που έχει ήδη την υποδομή του φτιαγμένη

Υ.Γ. Δεν έχω τίποτα με τους εφήβους...Ως παίδας(ουτέ καν έφηβος) έχω υπάρξει παίχτης αντρικού Α ΕΣΚΑ και έπαιζα 20 λεπτά αλλά πιστέψτε με θυμάμαι μόνο τα παιχνίδια με τους συνομηλίκους μου και όχι το αντρικό που περισσότερο κοιτούσα να μην χτυπήσω...

CIAO
basketman
Για μενα ο κανονισμος των μεταγραφων των 30 ρηδων
και ο κανονισμος για τους μικρους ειναι απαραδεκτος
Απο μια ομοσπονδια που εχει κρινει οτι οι ομαδες πληρωνουν συμμετοχη στο πρωταθλημα και πληρωνουν τα εξοδα των αγωνων απο την τσεπη τους ,που τωρα ποια ουτε επιχορηγηση περνουν και οι περισσοτερες ομαδες φυτοζωουν,φασιστικα αποφασιζει και διαταζει .
Οσο για το φιλο που λεει για το εφηβικο του αμαρουσιου που βγηκε πρωτο ,εχω να πω οτι μιλαμε για αλλο επιπεδο και αλλες οικονομικες δυνατοτητες.
ka1972
α) Θα επρεπε η ΕΣΚΑ, εφοσον νοιαζεται για την αναπτυξη των μικρων, να εχει εδω και χρονια 2 διαιτητες στα παιχνιδια των παιδικοεφηβικων και οχι εναν και επισης να μην οριζει τον ιδιο διαιτητη σε συνεχομενα παιχνιδια την ιδια ημερα (π.χ. απογευμα και βραδυ). Δυστυχως ολοι εχουμε βρεθει μπροστα σε διαιτητες που δε σφυριζαν τιποτε το απογευμα για να μην αργησει ο αγωνας και δε προλαβουν το βραδυνο. Αλλα βλεπεις επρεπε να τους πληρωνει η ιδια οποτε εφοσον μιλαμε για χρηματα ασ παιξουν οι μικροι με 1 διαιτητη!

β) Για μενα πιο λογικο θα ηταν να υποχρεωσει τις ομαδες να εχουν 4-5 μικρους στη 12αδα των αγωνων. Με αυτο τον τροπο και τους προπονητες θα υποχρεωνε να τους χρησιμοποιησουν (δυσκολα στη Δ ΕΣΚΑ εχεις 7 παικτες που μπορουν να βγαλουν ολο το παιχνιδι μονοι τους) και οι μικροι θα επρεπε να αποδειξουν οτι αξιζουν για να παιξουν.

γ) Εαν ειχε ισχυσει το (β) για 3-4 χρονια τοτε θα μπορουσε να το παει παρακατω και να πει 1 μικρο υποχρεωτικα στην πενταδα. Με την αποφαση της αυτη εχει φερει σε αδιεξοδο πολλες ομαδες που δεν εχουν μικρους μπασκετικα ετοιμους να ανταπεξελθουν στο σκληρο πρωταθλημα της Δ Εσκα. Ασε που πολλοι απο τους μικρους αδιαφορουν για προπονησεις και αμα τους κανεις παρατηρηση παιρνεις την απαντηση:"και τι θα κανεις, θα με διωξεις;". Οποτε ουτε προπονουνται για να βελτιωθουν (αφου εχουν καπαρωμενη τη θεση) ουτε και κανουν καλο στην ομαδα τους αφου ειναι τις περισσοτερες φορες εκτος τοπου και χρονου.

δ) Το μετρο για τους 30+ ειναι αυτο που κανει τις περισσοτερες ομαδες "νεκροταφεια ελεφαντων" (οσο και αν απεχθανομαι τον ορο αυτο) αφου δεν επιτρεπει σε καποιον που μπορει και θελει να αθλειται μεσα στα πλαισια μιας ομαδας, να αλλαξει ομαδα αλλα τον υποχρεωνει να καθεται εκει ή να παει σπίτι του το οποιο και βρισκω ακρως ρατσιστικο. Μπορω να σας διαβεβαιωσω ως προπονητης οτι εαν ενας μικρος εχει ταλεντο, μυαλο και ορεξη σιγουρα θα προτιμηθει απο ενα μεγαλο που δεν εχει τιποτε απο αυτα.
Gas8
Ξέρει κανένας πόσοι όμιλοι θα γίνουν φέτος στην Δ' ΕΣΚΑ? (ή θα περιμένουμε μέχρι τις 14 Ιουλίου για να μάθουμε τα επίσημαwink.gif

Θα είναι τρεις μεγάλοι ή θα γίνει και τέταρτος? Οι ομάδες προβλέπεται να είναι γύρω στις 50, από όσα ξέρω τουλάχιστον.
Zourinho
QUOTE(Gas8 @ Jun 27 2011, 09:47 ) *
Ξέρει κανένας πόσοι όμιλοι θα γίνουν φέτος στην Δ' ΕΣΚΑ? (ή θα περιμένουμε μέχρι τις 14 Ιουλίου για να μάθουμε τα επίσημαwink.gif

Θα είναι τρεις μεγάλοι ή θα γίνει και τέταρτος? Οι ομάδες προβλέπεται να είναι γύρω στις 50, από όσα ξέρω τουλάχιστον.



ΑΡΘΡΟ 1ο : ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕΝΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Στο Πρωτάθλημα Δ’ Κατηγορίας δικαιούνται να λάβουν μέρος τα πιο κάτω πενήντα ένα (51 ) σωματεία καθώς και οι εφηβικές ομάδες των σωματείων της Α΄κατηγορίας Εφήβων που η ανδρική ομάδα αγωνίζεται στις Εθνικές Κατηγορίες.

1. ΑΠΣ ΟΙΩΝΟΣ 27. ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛ.ΠΑΛΛΗΝΗΣ
2. ΚΑΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΛ-ΣΩΝ 28. ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ
3. ΑΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 29. ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
4. ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ 30. ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ
5. ΓΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ 31. ΑΟ ΑΡΤΕΜΙΣ
6. ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ 32. ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ
7. ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 33. ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ
8. ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ 34. ΑΟ ΑΤΤΑΛΟΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
9. ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 35. ΓΣ ΑΡΙΩΝ
10. ΑΟ ΚΩΦΩΝ 36. ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ
11. ΑΕ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ 37. ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ
12. ΜΕΣ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ 38. ΑΣ ΔΙΑΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
13. ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 39. ΚΥΨΕΛΙΑΚΟΣ ΑΟ
14. ΚΑΟ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ 40. ΑΠΕΣ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ
15. ΑΟ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ 41. ΑΣ ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΙΤΗ
16. ΑΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ 42. ΑΣ ΝΙΚΗ ΔΡΟΣΙΑΣ
17. ΡΟΥΦ 80 43. ΑΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ
18. ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ 44. ΑΟΚ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΡΑΜ.
19. ΑΣΟΧ ΦΟΙΒΟΣ 45. ΑΠΣ ΓΕΝΕΣΗ ΘΟΡΙΚΟΥ
20. ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ 46. ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ
21. ΑΣ ΚΡΥΟΝΕΡΙΟΥ 47. ΑΕ ΓΚΥΖΗ ΠΟΛΥΓΩΝΟΥ
22. ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ 48. ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ
23. ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ 49. ΑΟ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ
24. ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ 50. ΕΝΩΣΗ ΒΥΡΩΝΑ
25. ΑΟ ΜΑΙΑΝΔΡΟΣ 51. ΑΟ ΕΚΠΑΙΔ. ΄΄Ο ΠΛΑΤΩΝ΄΄
26. ΑΕΣΑΦ ΚΟΥΡΟΣ
οι ομαδες που λεει η προκηρυξη!
Gas8
QUOTE (Zourinho @ Jun 27 2011, 12:58 ) *
ΑΡΘΡΟ 1ο : ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕΝΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Στο Πρωτάθλημα Δ’ Κατηγορίας δικαιούνται να λάβουν μέρος τα πιο κάτω πενήντα ένα (51 ) σωματεία καθώς και οι εφηβικές ομάδες των σωματείων της Α΄κατηγορίας Εφήβων που η ανδρική ομάδα αγωνίζεται στις Εθνικές Κατηγορίες.

1. ΑΠΣ ΟΙΩΝΟΣ 27. ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛ.ΠΑΛΛΗΝΗΣ
2. ΚΑΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΛ-ΣΩΝ 28. ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ
3. ...............
οι ομαδες που λεει η προκηρυξη!


Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εγώ πάντως ρώτησα για τους ομίλους. Δηλαδή αν θα είναι 3 όμιλοι όπως πέρσι, τότε θα είναι από 17 ομάδες και θα είναι κανονικό πρωτάθλημα με πολλούς αγώνες, διακυμάνσεις, περισσότερο ενδιαφέρον κτλ.
Αν γίνουν 4 τότε θα έχουν από 12-13 ομάδες και θα είναι περίπου όπως πέρσι που μου φάνηκε mini πρωτάθλημα.

Μάλλον όμως θα πρέπει να κάνουμε υπομονή μέχρι τις 14/07 να μάθουμε από την ΕΣΚΑ.
Εκτός αν έχει κανείς φίλος καμιά πληροφορία!
jhantzop
QUOTE(Gas8 @ Jun 27 2011, 18:26 ) *
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εγώ πάντως ρώτησα για τους ομίλους. Δηλαδή αν θα είναι 3 όμιλοι όπως πέρσι, τότε θα είναι από 17 ομάδες και θα είναι κανονικό πρωτάθλημα με πολλούς αγώνες, διακυμάνσεις, περισσότερο ενδιαφέρον κτλ.
Αν γίνουν 4 τότε θα έχουν από 12-13 ομάδες και θα είναι περίπου όπως πέρσι που μου φάνηκε mini πρωτάθλημα.

Μάλλον όμως θα πρέπει να κάνουμε υπομονή μέχρι τις 14/07 να μάθουμε από την ΕΣΚΑ.
Εκτός αν έχει κανείς φίλος καμιά πληροφορία!


Στις 14/7 θα αποφασισθούν.


ts_10
Καλημερα σε ολους...διαβαζω και εγω αυτα που γραφετε για τα καινουργια δεδομενα με τους 2 πιτσιρικαδες στη 5αδα και θελω να πω και εγω την εξυπναδα μου..

Καταρχην,επειδη καποιοι νομιζω το εχετε παρεξηγησει το πιτσιρικαδες και το εφηβοι δεν ισχυει..οταν καποιος ειναι γεννημενος το 91 με τα λιγα μαθηματικα που ξερω ειναι 20 χρονων...αρα ειναι κανονικος αντρας και αν στα 20 του δε μπορει να παιξει στη Δ Εσκα σορρυ αλλα δε κανει..
δηλαδη θα εχει μια ομαδα και ενας προπονητης καλο παιχτη 20 χρονων και δεν θα τον βαζει μονος του αλλα θα υποχρεωνεται απο το κανονα να τον βαζει..δηλαδη δε θα θελει η ομαδα του να παιζει καλυτερα με το καλο 20ρη αλλα θα προτιμαει τον χειροτερο 30ρη..Φετος εμεις ειχαμε εναν 93ρη που προς το τελος της σεζον και αφου ειχε ψηθει σιγα σιγα εβαζε 20ρες στη Γ ΕΣΚΑ και τον εβλεπες οτι το παιδι μπορει..το εχει..οι 20ρηδες που μπορουν να παιξουν φαινονται απο χιλιομετρα και θα παιξουν ειτε με κανονες ειτε χωρις...
Οποτε για να συνοψησω θεωρω το κανονα με δυο 91δες (δε τους αποκαλω μικρους) υψιστο ταβατζιλικι της Εσκα και οτι πιο γελοιο εχουν σκεφτει εκει οι φωστηρες χωρις το παραμικρο οφελος και για αυτους τους παιχτες και για τις ομαδες..
Καλο θα ηταν οι ομαδες να συμφωνησουν απο μονες τους και να μη κανουν ενστασεις στα παιχνιδια και τα ματς να διεξαγονται μεσα σε ενα κοινα αποδεκτο πλαισιο..

ΥΣ.Προς ΕΣΚΑ...Του χρονου σε συνεχεια αυτου του ...εξαιρετικου κανονισμου που οριζει λιγο πολυ το πως θα παιζει μια ομαδα,μπορειτε να το πατε και ενα βημα πιο μπροστα..Μπορειτε να βγαλετε και αλλους κανονες πχ. στο 1ο δεκαλεπτο να παιζουν ολοι ζωνη, στο 2ο μαν του μαν με παγιδες,στο 3ο να παιζουν οι ομαδες με 3 πλειμεικερ (ειτε εχουν ειτε δεν εχουν ετσι και αλλιως δεν εχει σημασια..) και παει λεγοντας...

Αυτα και καλο καλοκαιρι.. blove.gif
loufer
Καλημέρα σε όλους. Για όποιον ενδιαφέρεται, τώρα που τελειώνει η μεταβατική περίοδος, διεξάγεται ένα τουρνουά 3on3. Παραθέτω το link.

http://3on3streethoops.gr/

wos_sport5.gif wos_sport5.gif wos_sport5.gif
Izan
καλημέρα σε όλους! 4 μέρες έμειναν (άν δεν κάνω λάθος) για την κλήρωση που θα βγάλει τους αντιπάλους κάθε ομάδας για φέτος..!καλή τύχη σε όλους!Μάλλον δεν υπάρχει και κανένα νεότερο με το μέτρο ''σφαγή'' (προσωπική άποψη) από ότι καταλαβαίνω για να μην γράφετε τίποτα ε??.. Μάλιστα... καλά μπάνια και καλή ξεκούραση μέχρι τις προετοιμασίες παιδιάαα!Καλό κουράγιο με την αφόρητη ζέστη! wink.gif
Izan
Υπάρχει καμία ενημέρωση για την κλήρωση και την διαμόρφωση των ομίλων???
aouas
1Ο όμιλος

ΜΕΣ Μαραθώνα, Α.Ο Πικερμίου, Γ.Σ Παλλήνης, Γ.Σ Γλυκών Νερών, Γ.Α.Σ Καλυβιών Θορικού, ΑΕΣΑΦ Κούρος, ΑΠΣ Γένεση Θορικού, Α.Ο Άγιος Νικόλαος Παλλήνης, Α.Ο Άρτεμις Λούτσας, Α.Ο Αρίων Αμαρουσίου, Κ.Ο Χολαργού (εφηβικό),

2ος όμιλος

ΜΕΝ Ιλίου, Α.Ο Άνω Λιοσίων, Δ.Α.Σ Ζεφυρίου, Α.Ο Άτταλος Καματερού, Α.Σ Δίας Χαϊδαρίου, ΑΣΟΧ ΦΟΙΒΟΣ, Κ.Α.Ο Λυκόβρυσης, Α.Σ. Κρυονερίου, Α.Σ Ροδόπολης, Α.Ο Διονύσιου, Γ.Σ Ωροπού

3ος όμιλος

Α.Ε Πετραλώνων, Π.Α.Ο Δάφνη, Ρουφ 80’ Α.Ο Κωφών, Α.Ο.Ν Βύρωνος, Α.Ο Μαίανδρος Ηλιούπολης, Γ.Σ Αρίων, ΠΑΟ Θρίαμβος, Α.Ο Αμύντας (Έφηβοι), ΑΠΣ Οιωνός, Γ.Σ Πατησίων

4ος όμιλος

Παναθηναϊκός (Έφηβοι), Ορφέας Πατησίων, Αστέρας Πατησίων, Α.Ο Πήγασος Κυψέλης, Κυψελιακός Α.Ο Α.Ε Ένωση Γκύζη Πολυγώνου, Α.Ο Φιλοθέης, Α.Ο Αμπελοκήπων, Υπεροχή Εξαρχείων, Κ.Α.Ο Εθνικός Ελληνορώσων
jhantzop
QUOTE(aouas @ Jul 14 2011, 22:43 ) *
1ος όμιλος

ΜΕΣ Μαραθώνα, Α.Ο Πικερμίου, Γ.Σ Παλλήνης, Γ.Σ Γλυκών Νερών, Γ.Α.Σ Καλυβιών Θορικού, ΑΕΣΑΦ Κούρος, ΑΠΣ Γένεση Θορικού, Α.Ο Άγιος Νικόλαος Παλλήνης, Α.Ο Άρτεμις Λούτσας, Α.Ο Αρίων Αμαρουσίου, Κ.Ο Χολαργού (εφηβικό),

2ος όμιλος

ΜΕΝ Ιλίου, Α.Ο Άνω Λιοσίων, Δ.Α.Σ Ζεφυρίου, Α.Ο Άτταλος Καματερού, Α.Σ Δίας Χαϊδαρίου, ΑΣΟΧ ΦΟΙΒΟΣ, Κ.Α.Ο Λυκόβρυσης, Α.Σ. Κρυονερίου, Α.Σ Ροδόπολης, Α.Ο Διονύσιου, Γ.Σ Ωροπού

3ος όμιλος

Α.Ε Πετραλώνων, Π.Α.Ο Δάφνη, Ρουφ 80’ Α.Ο Κωφών, Α.Ο.Ν Βύρωνος, Α.Ο Μαίανδρος Ηλιούπολης, Γ.Σ Αρίων, ΠΑΟ Θρίαμβος, Α.Ο Αμύντας (Έφηβοι), ΑΠΣ Οιωνός, Γ.Σ Πατησίων

4ος όμιλος

Παναθηναϊκός (Έφηβοι), Ορφέας Πατησίων, Αστέρας Πατησίων, Α.Ο Πήγασος Κυψέλης, Κυψελιακός Α.Ο Α.Ε Ένωση Γκύζη Πολυγώνου, Α.Ο Φιλοθέης, Α.Ο Αμπελοκήπων, Υπεροχή Εξαρχείων, Κ.Α.Ο Εθνικός Ελληνορώσων


Οι παρακάτω ομάδες δεν κατέβηκαν:

ΑΕ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ
ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ
ΑΟ ΕΚΠΑΙΔ. "Ο ΠΛΑΤΩΝ"
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ
ΑΟ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ
ΑΟΚ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΡΑΜ.
ΑΠΕΣ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ
ΑΣ ΝΙΚΗ ΔΡΟΣΙΑΣ
ΑΣ ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΙΤΗ
ΑΣΟΧ ΦΟΙΒΟΣ
ΕΝΩΣΗ ΒΥΡΩΝΑ


Gas8
QUOTE (jhantzop @ Jul 15 2011, 00:20 ) *
Οι παρακάτω ομάδες δεν κατέβηκαν:

ΑΕ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ
ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ
ΑΟ ΕΚΠΑΙΔ. "Ο ΠΛΑΤΩΝ"
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ
ΑΟ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ
ΑΟΚ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΡΑΜ.
ΑΠΕΣ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ
ΑΣ ΝΙΚΗ ΔΡΟΣΙΑΣ
ΑΣ ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΙΤΗ
ΑΣΟΧ ΦΟΙΒΟΣ
ΕΝΩΣΗ ΒΥΡΩΝΑ


Ήταν καλή ευκαιρία για να γίνουν 3 όμιλοι. Αλλά δεν!
Zourinho
QUOTE(Gas8 @ Jul 15 2011, 00:45 ) *
Ήταν καλή ευκαιρία για να γίνουν 3 όμιλοι. Αλλά δεν!

Σορι αλλα τι ακριβωσ εννοεις ειναι ηδη τεσσερις οι ομιλοι με παραπανω ομαδες τις 10 αυτες θα γινοντουσαν λιγοτεροι ομιλοι???
ή επειδη δεν κατεβηκαν να μαζευτουν οι ηδη υπαρχουσες ομαδες να γινουν 3 ομιλοι?>???


panther2910
QUOTE(Zourinho @ Jul 15 2011, 11:43 ) *
Σορι αλλα τι ακριβωσ εννοεις ειναι ηδη τεσσερις οι ομιλοι με παραπανω ομαδες τις 10 αυτες θα γινοντουσαν λιγοτεροι ομιλοι???
ή επειδη δεν κατεβηκαν να μαζευτουν οι ηδη υπαρχουσες ομαδες να γινουν 3 ομιλοι?>???



Καλησπέρα,γιατί υπάρχουν σε κάποιους ομίλους εφηβικές ομάδες:
Gas8
QUOTE (Zourinho @ Jul 15 2011, 11:43 ) *
Σορι αλλα τι ακριβωσ εννοεις ειναι ηδη τεσσερις οι ομιλοι με παραπανω ομαδες τις 10 αυτες θα γινοντουσαν λιγοτεροι ομιλοι???
ή επειδη δεν κατεβηκαν να μαζευτουν οι ηδη υπαρχουσες ομαδες να γινουν 3 ομιλοι?>???


Εννοώ το δεύτερο από αυτά που είπες. Δηλαδή, με 43 ομάδες που (τελικά συμμετέχουν) θα μπορούσαν κάλλιστα να γίνουν 3 όμιλοι από 14-15 ομάδες και να θυμίζει η όλη διοργάνωση περισσότερο πραγματικό πρωτάθλημα. Θεωρώ τις 11 ομάδες πολύ λίγες για έναν όμιλο.
gk65
QUOTE(panther2910 @ Jul 15 2011, 17:20 ) *
Καλησπέρα,γιατί υπάρχουν σε κάποιους ομίλους εφηβικές ομάδες:

Οι ομαδες που τα Αντρικα τους τμηματα παιζουν σε Εθνικες κατηγοριες εχουν δικαιωμα να κατεβασουν την εφηβικη τους ομαδα και στην Δ ΕΣΚΑ και να διεκδικησουν και ανοδο οπως εγινε περυσι με το Μαρουσι.
North_gato
QUOTE (jhantzop @ Jul 15 2011, 00:20 ) *
Οι παρακάτω ομάδες δεν κατέβηκαν:

ΑΕ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ
ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ
ΑΟ ΕΚΠΑΙΔ. "Ο ΠΛΑΤΩΝ"
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ
ΑΟ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ
ΑΟΚ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΡΑΜ.
ΑΠΕΣ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ
ΑΣ ΝΙΚΗ ΔΡΟΣΙΑΣ
ΑΣ ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΙΤΗ
ΑΣΟΧ ΦΟΙΒΟΣ
ΕΝΩΣΗ ΒΥΡΩΝΑ


Ο ΑΣΟΧ Φοιβος κατεβασε ομαδα η οχι? Στους ομιλους συμπεριλαμβανεται.
Izan
Καλή ερώτηση... γιατί έχουμε πέσει και μαζί του στην πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου...
jhantzop
QUOTE(Izan @ Jul 15 2011, 22:51 ) *
Καλή ερώτηση... γιατί έχουμε πέσει και μαζί του στην πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου...


Προφανώς κατέβασε, λάθος δικό μου.


Jabar
QUOTE(panther2910 @ Jul 15 2011, 17:20 ) *
Καλησπέρα,γιατί υπάρχουν σε κάποιους ομίλους εφηβικές ομάδες:

Aυτό που για χρόνια ψάχναμε ,μία θυγατρική ομάδα να παίζουν τα παιδιά και να αποκτούν εμπειρίες κόντρα σε αντρικές ομάδες, γίνεται εφικτό με το να κατεβαίνει η εφηβική στη Δ ΕΣΚΑ.Αν επεκταθεί το μέτρο σε παιδιά που τελειώνουν το εφηβικό,ας πούμε για δύο χρόνια η και σε ομάδες νέων των συλλόγων θα βοηθούσε περισσότερο.Πρώτη χρονιά λοιπόν το εφηβικό του Χολαργού στη Δ ΕΣΚΑ.
Zourinho
QUOTE(Jabar @ Jul 16 2011, 21:42 ) *
Aυτό που για χρόνια ψάχναμε ,μία θυγατρική ομάδα να παίζουν τα παιδιά και να αποκτούν εμπειρίες κόντρα σε αντρικές ομάδες, γίνεται εφικτό με το να κατεβαίνει η εφηβική στη Δ ΕΣΚΑ.Αν επεκταθεί το μέτρο σε παιδιά που τελειώνουν το εφηβικό,ας πούμε για δύο χρόνια η και σε ομάδες νέων των συλλόγων θα βοηθούσε περισσότερο.Πρώτη χρονιά λοιπόν το εφηβικό του Χολαργού στη Δ ΕΣΚΑ.

Μονο που δεν θα επρεπε σε καμια πιθανοτητα να επιτρεπετε να ανεβαινουν κατηγορια γιατι με αυτο σε λιγα χρονια στην Α ΕΣΚΑ και στην Γ ΕΘΝΙΚΗ θα μπορουν να παιζουν οι εφηβοι του ΠΑΟ και του αμαρουσιου κα του ηλισιακου!!! Ακυρο τελειως.!!!
αυτο και επισης ο Ζουμπος και ο Μαραγκος και ο καθε ζουμπος και Δημακοπουλος δεν γινεται να κατεβαινουν σε δυο ΑΝΤΡΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ αρα αμα τους ενδιεφερε πραγματικα θα επρεπε ο ΠΑΟ και ο καθε παο η ο χολαργος και ο καθε χολαργος να κατεβαζουν τα παιδια που ειναι στην ομαδα που ενδιαφερονται για αυτους............. πραγμα που δεν γινεται καθως στο αντρικο-εφηβικο δεν θα παιξει ο 2ος και 3ος αλλαγη της ομαδας τους αλλα ο βασικος, αρα............... ο Ζουμπος θα παιζει 3 παιχνιδια την εβδομαδα με αντρες!! και ο 2ος και ο 3ος θα παιζουν ταυβλι στον παγκο. Και τελος ειναι αδικο για ολα τα αντρικα της Δ εσκα καθως με την προκ τους αναγκαζει να εχουν 5 το μινιμουν κατω του 91 ενω δεν δουλευουν τοσα χρονια και στο εφηβικο της μεγαλης ομαδας δεν της δημιουργει εναν περιορισμο να παιζουν ολοι απο ενα δεκαλεπτο μινιμουμ. Οπως γινεται με τα παμπαιδικα ας πουμε, οπου ευστοχα παιζουν ολα τα παιδια το μινιμουμ 8 λεπτα. Αρα ................ ειναι ενα μετρο το οποιο εχει και το καρπουζι και το πεπονι και για να μπουν αμυντας και χολαργος η προκυρηξη αλλαξε δυο φορες!!
Γ Εθνικη σε 5 χρονια με αυτον τον κανονισμο θα εχει το μαρουσι τον ηλυσιακο τον παο τον αμυντα, εαν το κανει και η εσκανα τον ολυμπιακο.........και τελος ............................................................ Καλο ειναι ενα μετρο να εχει μια λογικη βαση και οχι να ανεβαινει το μαρουσι στην Γ εσκα. Λαθος μεγα!

ΥΓ εφηβικες ομαδες αντρικο
Ομαδα Κατηγορια Αντρικο Κατηγορια Εφηβικου (ΚΑΙ ΑΝΤΡΙΚΟΕΦΗΒΙΚΟΥ)

ΠΑΟ Α1 Α ΕΦΗΒΩΝ(Δ ΕΣΚΑ)
ΜΑΡΟΥΣΙ Α1 Α ΕΦΗΒΩΝ(Γ ΕΣΚΑ)
ΑΜΥΝΤΑΣ Α2 Β ΕΦΗΒΩΝ(Δ ΕΣΚΑ)
ΧΟΛΑΡΓΟΣ Γ ΕΘΝΙΚΗ Β ΕΦΗΒΩΝ(Δ ΕΣΚΑ)


Οπου διαφωνεις θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σου!
abelokipi
poy mporw na dw, tis agonistikes toy 4omilou
jhantzop
QUOTE(abelokipi @ Jul 17 2011, 16:52 ) *
poy mporw na dw, tis agonistikes toy 4omilou


http://www.eska.gr/prog/prog_401.htm


katsman4
Και πάλι λίγες ομάδες για 4(!) ομίλους! Και πάλι λειψό πρωτάθλημα!
LordOfTheCourts
Θα γελάσουμε πολύ φέτος, κάποτε το μπάσκετ ήταν αξιοκρατικό, έπαιζες αν ήξερες μπάσκετ, εκτός από κάποες εξαιρέσεις πατεράδων εφόρων που προωθούσαν τα παιδιά τους. Αν δεν ήξερες μπάσκετ, έκανες προπονήσεις, γινόσουν καλύτερος για να παίξεις, αυτό είχα μάθει εγώ, δεν είχα ποτέ έτοιμη την θέση να με περιμένει... Αν νομίζουν ότι έτσι θα γίνουν καλύτεροι οι μικροί...γελιούνται. Και οι ελέφαντες (είμαι ενας από αυτούς) είναι απαραίτητοι.
Θα φτάσουμε στο σημείο, προς το τέλος του πρωταθλήματος, Απρίλιο, Μάιο, Ιούνιο, να μην υπάρχουν μικροί, λόγο διαβάσματος... (Δεν έχουμε αντρικο να κατεβάσουμε γιατι δεν έχουμε εφήβους και κάτω των 20). Να μου το θυμηθείτε, θα διαλυθούν ομάδες, οι μεγάλοι γιατί δεν θα παίζουν και θα βλέπουν να παίζουν χειρότεροι παίκτες από αυτους (μεγάλοι θεωρούνται και οι 22άρηδες- 23άρηδες χαχαχαχα) και από τους μικρούς θα παίζουν 2-3, όλοι οι άλλοι σπίτια τους...
Ύμαρτον.......
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.