Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποιόν προτιμάτε για τρίτο σέντερ στην εθνική;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2
colonel gomelsky
Είναι μία συζήτηση που γίνεται αρκετά συχνά στο τόπικ της εθνικής και περιστρέφεται κυρίως γύρω από τον Κουφό.
Hakeem Olajuwon
Το Ιαν βουγιουκας πιστευω ειναι αστειο smiley.gif
Λογικα μαυροειδης ειναι καλος ριμπαουντερ,καλος στο πικ εν ρολ,ειναι μαχητης,με υψηλο μπασκετικο IQ το προβλημα του
εινaι το υψος του για το υψηλο επιπεδο.
Ο κουφος ειναι αινιγμα,οσο παιζει φeτος ειναι κυριως σε garbage time στον οποιο τουβλαρει ανελεητα σε βαθμο που να απορεις που ειναι το επιθετικο ταλεντο που εδειχνε ως εφηβος.Πρεπει να δοκιμαστει στην προετοιμασια για να φανει πως μπορει να ανταποκριθει σε συνθηκες αγωνα αλλα και παλι το δειγμα θα ειναι επισφαλες.
Βουγιουκας οχι ο γλυνιαδακης ειναι καλυτερος
Μπογρης;
SG3ptshooter
Eίμαι η πρώτη ψήφος του Μαυροειδή.. huh.gif
colonel gomelsky
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Mar 22 2011, 19:42 ) *
Το Ιαν βουγιουκας πιστευω ειναι αστειο smiley.gif
Λογικα μαυροειδης ειναι καλος ριμπαουντερ,καλος στο πικ εν ρολ,ειναι μαχητης,με υψηλο μπασκετικο IQ το προβλημα του
εινaι το υψος του για το υψηλο επιπεδο.
Ο κουφος ειναι αινιγμα,οσο παιζει φeτος ειναι κυριως σε garbage time στον οποιο τουβλαρει ανελεητα σε βαθμο που να απορεις που ειναι το επιθετικο ταλεντο που εδειχνε ως εφηβος.Πρεπει να δοκιμαστει στην προετοιμασια για να φανει πως μπορει να ανταποκριθει σε συνθηκες αγωνα αλλα και παλι το δειγμα θα ειναι επισφαλες.
Βουγιουκας οχι ο γλυνιαδακης ειναι καλυτερος
Μπογρης;


Ναι σαν αυτό του Μποντιρόγκα, Κούκοτς. rolleyes.gif

Όταν ο ένας έπαιζε στον Πανελλήνιο βγήκε καλύτερος σέντερ της Α1. Ο Γλυνιαδάκης ήταν καλός σε μια πάνω κάτω παρόμοια ομάδα.



Hakeem Olajuwon
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 22 2011, 19:49 ) *
Ναι σαν αυτό του Μποντιρόγκα, Κούκοτς. rolleyes.gif

Όταν ο ένας έπαιζε στον Πανελλήνιο βγήκε καλύτερος σέντερ της Α1. Ο Γλυνιαδάκης ήταν καλός σε μια πάνω κάτω παρόμοια ομάδα.


η Α1 ειναι αναξιοπιστο κριτηριο ειδικα για τους σεντερ που το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο.
Ο γλυνιαδκαης εχει παιξει στο ΝΒΑ αντιθετα δεν υπαρχει καμμια σοβαρη ομαδα του ΝΒΑ που να ενδιαφερθει για τον Ιαν και εχουν σοβαρους λογους για να το κανουν
colonel gomelsky
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Mar 22 2011, 19:57 ) *
Ο γλυνιαδκαης εχει παιξει στο ΝΒΑ αντιθετα δεν υπαρχει καμμια σοβαρη ομαδα του ΝΒΑ που να ενδιαφερθει για τον Ιαν και εχουν σοβαρους λογους για να το κανουν


Τώρα αυτό το λες σοβαρά? Και ο Τσακαλιδης έχει παίξει στο ΝΒΑ. Καμία σχέση ο Βουγιούκας με αυτούς τους 2 τουλάχιστον επιθετικά. Μπροστά στον Ιάν και οι 2 είναι κατεσκευάσματα του Τζεπέτο. Και ο Κουφός για εκεί πάει...

ΥΓ. Αυτό το επιχείρημα με το ΝΒΑ γενικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Και ο Σάσα Βούγιασιτς πάιζει βασικός στο ΝΒΑ. Είναι καλύτερος από τον Ναβάρο ή τον Σπανούλη; Ανέκδοτο είναι παιχτικά μπροστά τους..
a bullet for your head
Να υποθεσω οτι το επομενο θεμα που θα ανοιξεις θα σχετιζεται με τον Ρουμπιο?... biggrin.gif
Μπορει & να σε προλαβω,γιατι εχω κατα νου,μια ιδεα για ψηφοφορια... cool.gif

Εριξα την ψηφο μου στον Κουφο... icon_wave.gif
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 22 2011, 20:08 ) *
Να υποθεσω οτι το επομενο θεμα που θα ανοιξεις θα σχετιζεται με τον Ρουμπιο?... biggrin.gif
Μπορει & να σε προλαβω,γιατι εχω κατα νου,μια ιδεα για ψηφοφορια... cool.gif

Εριξα την ψηφο μου στον Κουφο... icon_wave.gif


Βασικά αφορμή αποτέλεσε η είδηση που πόσταρε κάποιος φίλος ότι δήλωσε διαθέσιμος και μιλάει με τους ανθρώπους της ομοσπονδίας.

ΥΓ. Καμία σχέση Κουφός με Ρούμπιο. Ο δεύτερος είναι απλά υπερτιμημένος. Για να είσαι όμως υπερτιμημένος πρέπει να έχεις κάποια "τιμή" δηλαδή αξία. Ο πρώτος έχει μόνο σε θεωρητικό επίπεδο και στα χαρτιά, άρα ούτε υπερτιμημένος δεν μπορεί να είναι. Ο δέυτερος έχει παίξει και κάποια χρόνια επαγγελματικό μπάσκετ. Άλλο αν μεγενθύνονται τα επιτεύγματά του. Ο Κουφός όχι απλά δεν έχει επιτεύγματα, αλλά δεν έχει καν παρουσία. Οποτε τι να μεγενθύνουμε; Και μην μου πεις για τα ...εφηβικά!
giannis_mg
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Mar 22 2011, 19:57 ) *
η Α1 ειναι αναξιοπιστο κριτηριο ειδικα για τους σεντερ που το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο.
Ο γλυνιαδκαης εχει παιξει στο ΝΒΑ αντιθετα δεν υπαρχει καμμια σοβαρη ομαδα του ΝΒΑ που να ενδιαφερθει για τον Ιαν και εχουν σοβαρους λογους για να το κανουν

Eνταξει τωρα το οτι εχει παιξει ΝΒΑ μην το τονιζεις κιολας,σε ενα ματς επαιξε με τους Σιατλ Σουπερσονικς και μετα τον στειλανε πισω σε συσκευασια δωρου και δεν ηταν εκπληξη(δεν αναιρει το γεγονος της τεραστιας προσπαθειας του βεβαια την οποια και αναγνωριζω).Ο Γλυνιαδακης ειναι σαφως κατωτερος παιχτης απ'τον Ιαν και απ'τους χειροτερους ψηλους που παιζουν αυτη τη στγμη σε ομαδα Φαιναλ 4.Ο Ιαν ειναι καταρχην ο καλυτερος ψηλος στο ποστ χωρις αμφιβολια Ελληνας,με κινησεις εξαιρετικες και καθαροαιμο πενταρι στο ποστ μονο με προσευχες μπορεις να βρεις πλεον.Ο Γλυνιαδακης στο μονο που ξεπερναει τον Ιαν ειναι στο παθος και στη δυναμη αλλα το μπασκετ δεν ειναι American Football και επειδη τυχαινει να εχω πληρη εικονα για τον Γλυνιαδακη απ'την εποχη που επαιζε στο εφηβικο του ΠΑΟ μαζι με τον Φωτση τοτε,το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι το ιδιο ''κατσικι''(λιγο βαρια η εκφραση αλλα δεν ειχα αλλη)ηταν και τοτε,δεν εχει βελτιωθει ουτε σε ενα τομεα του παιχνιδιου και επειδη τυχαινει να εχω συγγενη που επαιζε στο τοτε εφηβικο και μαλιστα ηταν το βασικο PG το μονο που κανει ειναι να γελαει βλεποντας τον καθε φορα και το μονο που λεει ειναι ''πως ειναι δυνατον να παιζει μπασκετ αυτος????'',θα πρεπει να σου περιγραψει τις υπαρανθρωπες προσπαθειες του για να παιξουν Πικ&Ρολ καθως για να υποδεχτει σωστα την μπαλα επρεπε να βαλουν κανενα χερουλι ή να την πασαλειψουν με logo μπας και κολλησει στα χερια του,για να μην μιλησω για τις κινησεις στο ποστ γιατι θα εκτεθουμε.Μιλαμε για εναν τραγικο παιχτη με ολη τη σημασια της λεξεως που αμοιβεται με 500-600.000 χιλιαρικα ποσα παιρνει...

Μολις εγραψα το 500ο ποστ μου και με εχουν παρει τα ζουμια.....
αλλα δεν περιμενα για να πω την αληθεια να αφορα τον Γλυνιαδακη και το μονο που γραφω ειναι την αποψη μου καθως τα ματια μου εχουν δει πολλα απο αυτον και πιστεψτε με δεν εχει ιχνος υπερβολης το ποστ.Τωρα βεβαια η δικη σου αποψη μπορει να ειναι αλλη και οποια και να ειναι παραμενει σεβαστη.
Air Kef
Δες και ετσι ρε κόλονελ, οι Ολυμπιακοί νιώθουμε καλυμμένοι με τον Γλυνιαδάκη 3ο σέντερ, σε αντίθεση με πολλούς από σας που γκρινιάζουν για τον δικό τους 3ο σέντερ, τον Βουγιούκα.
Hakeem Olajuwon
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 22 2011, 20:07 ) *
Τώρα αυτό το λες σοβαρά? Και ο Τσακαλιδης έχει παίξει στο ΝΒΑ. Καμία σχέση ο Βουγιούκας με αυτούς τους 2 τουλάχιστον επιθετικά. Μπροστά στον Ιάν και οι 2 είναι κατεσκευάσματα του Τζεπέτο. Και ο Κουφός για εκεί πάει...

ΥΓ. Αυτό το επιχείρημα με το ΝΒΑ γενικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Και ο Σάσα Βούγιασιτς πάιζει βασικός στο ΝΒΑ. Είναι καλύτερος από τον Ναβάρο ή τον Σπανούλη; Ανέκδοτο είναι παιχτικά μπροστά τους..


Γιατι ο γλυνιαδακης ειναι καλυτερος του βουγιουκα;Θα στο εξηγησω.Αμυντικα ειναι πολυ καλυτερος.
Καλυτερος post-up defender,πιο ευκινητος με μεγαλυτερα χερια το οποιο τον βοηθα να μαρκαρει καλυτερα το πικ εν ρολ,καλυτερος στο να αποτρεπει ντραιβ αντιπαλων.Επιθετικα μονο στο παιχνιδι με πλατη ειναι καλυτερος ο Ιαν.
Επιπροσθετα ο γλυνιαδακης ειναι πολυ καλυτερος στις ελευθερες βολες πραγμα που ειναι ιδιαιτερα σημαντικο για ενα σεντερ και ειδικοτερα για ενα τριτο σεντερ που θα παιξει περιορισμενα λεπτα.
Γιατι ειναι προτιμοτερος ο γλυναιδακης; Γιατι ο σεντερ ειναι ο πιο σημαντικος αμυντικος παικτης μιας ομαδας,προστατευει το καλαθι και αυτη ειναι η βασικη του δουλεια.Σεντερ που δεν παιζει αμυνα στην πραγματικοτητα δεν ειναι σεντερ.

Και σε αυτο ο γλυνιαδακης ειναι πολυ καλυτερος του βουγιουκα.Και για αυτο ποτε καμμια ομαδα του ΝΒΑ δεν θα ενδιαφερθει για παικτες τυπου βουγιουκα..
kseplenhs
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 22 2011, 19:49 ) *
Όταν ο ένας έπαιζε στον Πανελλήνιο βγήκε καλύτερος σέντερ της Α1. Ο Γλυνιαδάκης ήταν καλός σε μια πάνω κάτω παρόμοια ομάδα.


καλά και ο καιμακόγλου μπορεί να περηφανεύεται βάσει αυτών των "βραβείων" πως είναι καλύτερος του κλέιζα.Ευκαιρία είναι να πάρει λιθουανική υποκοότητα να παίξει βασικός σε πρωτοκλασάτη εθνική
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 22 2011, 20:15 ) *
Ο Ιαν ειναι καταρχην ο καλυτερος ψηλος στο ποστ χωρις αμφιβολια Ελληνας,με κινησεις εξαιρετικες και καθαροαιμο πενταρι στο ποστ μονο με προσευχες μπορεις να βρεις πλεον.



ο βουγιούκας είναι ο καλύτερος έλληνας ψηλός και χωρίς αμφιβολία μάλιστα σε κινήσεις στο ποστ?

ο ίαν??


υ.γ: εντάξει δεν με πάει σήμερα.Μάλλον έχω πρόβλημα και μου φαίνονται εξωπραγματικά όσα γράφονται.Δίνω ψήφο στον μαυροειδή γιατί είναι ομαδικός παίχτης,δεν είναι τρύπα στην άμυνα (είναι αξιοπρεπής τουλάχιστον) και σε παιχνίδια που αρκετές φορές χρειάζονται ανακάτεμα οι 5αδες,είναι ικανός να μπαινοβγαίνει προσφέροντας άμεσα αποτελέσματα σε άμυνα και επίθεση.
ο κουφός είναι μεν κάτι το εξωτικό αλλά χειροπιαστά παραδείγματα πως μπορεί να σταθεί σε τέτοιο επίπεδο δεν έχουμε
giannis_mg
QUOTE(Air Kef @ Mar 22 2011, 20:29 ) *
Δες και ετσι ρε κόλονελ, οι Ολυμπιακοί νιώθουμε καλυμμένοι με τον Γλυνιαδάκη 3ο σέντερ, σε αντίθεση με πολλούς από σας που γκρινιάζουν για τον δικό τους 3ο σέντερ, τον Βουγιούκα.

Δεν ειναι το διο ρε συ Κef.Ο Βουγιουκας απο 3ος σεντερ ξαφνικα εγινε το μοναδικο και μερικες φορες βασικο σεντερ και ειναι λογικο να υπαρχουν παραπονα-παρατηρησεις προς αυτον καθως παιζει και μαλιστα αρκετα,απ'τον Γλυνιαδακη τι παραπανω μπορεις να εχεις ενω στο 70% των παιχνιδιων ειναι εκτος 12αδας ή σε οποια ειναι δεν χρησιμοποιηται καν....
colonel gomelsky
QUOTE(Air Kef @ Mar 22 2011, 20:29 ) *
Δες και ετσι ρε κόλονελ, οι Ολυμπιακοί νιώθουμε καλυμμένοι με τον Γλυνιαδάκη 3ο σέντερ, σε αντίθεση με πολλούς από σας που γκρινιάζουν για τον δικό τους 3ο σέντερ, τον Βουγιούκα.


Ναι, έτσι είναι. Δεν ανήκω όμως σ αυτούς. Νιώθω υπερκαλυμένος με τον Ιαν 3ο σέντερ.

@Hakeem: Μα συμφωνώ ότι είναι καλύτερος αμυντικός ο Γλυνιαδάκης. Δεν είπα το αντίθετο.
berry
Κουφος γιατι εχει μεγαλυτερο potential απο τους υπολοιπους

για να τιθεται στην διαθεση της εθνικης νομιζω οτι σιγα σιγα το χωνευει οτι θα ηταν καλο γι αυτον να αγωνιστει και συλλογικα πλεον στα μερη μας

colonel gomelsky
QUOTE(kseplenhs @ Mar 22 2011, 20:32 ) *
ο κουφός είναι μεν κάτι το εξωτικό αλλά χειροπιαστά παραδείγματα πως μπορεί να σταθεί σε τέτοιο επίπεδο δεν έχουμε


Πέρα από το ότι κατοικεί (γιατί μόνο αυτό κάνει) στην άλλη πλευρά του ατλαντικού, τι άλλο τον καθιστά εξωτικό? tongue.gif
giannis_mg
QUOTE(kseplenhs @ Mar 22 2011, 20:32 ) *
καλά και ο καιμακόγλου μπορεί να περηφανεύεται βάσει αυτών των "βραβείων" πως είναι καλύτερος του κλέιζα.Ευκαιρία είναι να πάρει λιθουανική υποκοότητα να παίξει βασικός σε πρωτοκλασάτη εθνική



ο βουγιούκας είναι ο καλύτερος έλληνας ψηλός και χωρίς αμφιβολία μάλιστα σε κινήσεις στο ποστ?

ο ίαν??


υ.γ: εντάξει δεν με πάει σήμερα.Μάλλον έχω πρόβλημα και μου φαίνονται εξωπραγματικά όσα γράφονται.Δίνω ψήφο στον μαυροειδή γιατί είναι ομαδικός παίχτης,δεν είναι τρύπα στην άμυνα (είναι αξιοπρεπής τουλάχιστον) και σε παιχνίδια που αρκετές φορές χρειάζονται ανακάτεμα οι 5αδες,είναι ικανός να μπαινοβγαίνει προσφέροντας άμεσα αποτελέσματα σε άμυνα και επίθεση.
ο κουφός είναι μεν κάτι το εξωτικό αλλά χειροπιαστά παραδείγματα πως μπορεί να σταθεί σε τέτοιο επίπεδο δεν έχουμε

Για πες μου βρε συ ksepleni εναν αλλον Ελληνα ψηλο που εχει την ιδια ικανοτητα στο ποστ με τον Ιαν(καθαρα εκει στον επιθετικο τομεα).Τον Μπουρουση,τον Τσαρτσα οποτε παιζει εκει ή τον Μαυροειδη απο πλευρας τεχνικης και τελειωματων???Ο μονος που συγκρινεται ειναι ο Σοφο που δεν παει με τεχνικη ή με τα hook αλλα πρωτα ισοπεδωνει τον αντιπαλο με τον ογκο του και μετα καρφωνει ή βαζει την μπαλα με οποιον τροπο θελει...
Δεν τον ειπα και Hakeem αν ειναι δυνατον αλλα προσωπικα μαζι με τον Σοφο τους θεωρω τους καλυτερους ελληνες ψηλους στο ποστ επιθετικα.Σαφως και εχει τεραστιες αδυναμιες ομως ο Ιαν...

Ψηφισα Κουφο γιατι ειναι ο πιο ελπιδοφορος ψηλος αυτη τη στιγμη και του αξιζει μια ευκαιρια να τον δουμε τι ψαρια θα πιασει επιτελους...
kseplenhs
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 22 2011, 20:37 ) *
Πέρα από το ότι κατοικεί (γιατί μόνο αυτό κάνει) στην άλλη πλευρά του ατλαντικού, τι άλλο τον καθιστά εξωτικό? tongue.gif


αυτό ακριβώς τον καθιστά εξωτικό tongue.gif

πές για παράδειγμα πως όταν ήσουν μικρός είχες στη γειτονιά σου 2 κοριτσάκια πάνω-κάτω ίδιας ομορφιάς.Η μία έφυγε για να μείνει μόνιμα στην αμερική και η άλλη ....στην καρδίτσα.Μετά απο 15 χρόνια που αισίως θα εξελίχθηκες σε αξιοπρεπή μαντράχαλο ποιά θα έχεις απορία να ξαναδείς? tongue.gif

υ.γ: ότι να'ναι icon_tomato.gif


QUOTE(Giannis_23 @ Mar 22 2011, 20:37 ) *
Για πες μου ρε συ ksepleni εναν αλλον Ελληνα ψηλο που εχει την ιδια ικανοτητα στο ποστ με τον Ιαν(καθαρα και εκει στον επιθετικο τομεα).Τον Μπουρουση,τον Τσαρτσα οποτ παιζει εκει ή ον Μαυροειδη απο πλευρας τεχνικης και τελειωματων.Ο μονος που συγκρινεται ειναι ο Σοφο που δεν παει με τεχνικη ή με τα hook αλλα πρωτα ισοπεδωνει τον αντιπαλο με τον ογκο του και μετα καρφωνει...


τον λάζαρο.Και μην μου πεί κανείς για την άμυνα.Με τον ιαν τον συγκρίνουμε.

αλλά δεν πιστευω πως ούτε ο λαζαρος,ούτε φυσικά ο βουγιούκας πρέπει να παίζουν στην εθνική.Και για να μην παρεξηγηθώ δεν θεωρώ τον γλυνιαδάκη καλύτερο απο κανένα.Απλά μου ήρθε κάπως το "καλύτερος χωρίς αμφιβολία" για τον ίαν.

πλάκα πλάκα,ανέφερες ήδη 3 (τσαρτσαρής-ντιρκ-σοφο).σε φάση που ίσως να μην χρειάζεται ούτε ο μαυροειδής
giannis_mg
QUOTE(kseplenhs @ Mar 22 2011, 20:46 ) *
τον λάζαρο.Και μην μου πεί κανείς για την άμυνα.Με τον ιαν τον συγκρίνουμε.

αλλά δεν πιστευω πως ούτε ο λαζαρος,ούτε φυσικά ο βουγιούκας πρέπει να παίζουν στην εθνική.Και για να μην παρεξηγηθώ δεν θεωρώ τον γλυνιαδάκη καλύτερο απο κανένα.Απλά μου ήρθε κάπως το "καλύτερος χωρίς αμφιβολία" για τον ίαν.

πλάκα πλάκα,ανέφερες ήδη 3 (τσαρτσαρής-ντιρκ-σοφο).σε φάση που ίσως να μην χρειάζεται ούτε ο μαυροειδής

Εννοειται ο Λαζαρος αλλα εγω μιλαγα για την Εθνικη δεν πηγα γενικα ποιος ειναι ο καλυτερος.Φυσικα και τις κινησεις του Λαζαρου ο Ιαν δεν τις εχει 10000%.Απλως αναφερθηκα με τον ορο καλυτερος χωρίς αμφιβολία(που οντως ειναι και λιγο υπερβολικο) μονο επιθετικα στο ποστ εχοντας στο πισω μερος του μυαλου μου ψηλους για την Εθνικη που δεν εχουν αποσυρθει οπως ο Λαζος,μονο σε αυτο τον τομεα για να μην παρεξηγηθουμε και μας περασουν και για τρελους rolleyes.gif.
KingCrimson
Koυφος με κλειστα ματια, πρεπει να αρχισουν να παιρνουν χρονο παικτες, που μπορουν να στελεχωσουν την ομαδα στο μελλον σα βασικοι. Πραγματικα τρεμω στην ιδεα να δω την εθνικη να στηριζεται καποια στιγμη στο 5 στον Ιαν!
και κατι αλλο απο τη στιγμη που μπενει στη συζητηση και ο Γλυνιαδακης μου κανει εντυπωση που δεν αναφερει κανενας το Λαζο
Dwyane ''the flash'' Wade
εχω διατυπωσει πολλες φορες την αποψη που εχω για τον κουφο εδω περα και γι αυτο φυσικα πιστευω πως αυτος πρεπει να παιζει στην εθνικη.σιγουρα δεν εχει την εξελιξη που ολοι περιμεναν μετα το τουρνουα εφηβων το 2007 που για τα δεδομενα της ηλικιας του εκανε ''εξωγηινες'' εμφανισεις.θεωρω πως βιαστηκε να παει στο ΝΒΑ.ισως θα επρεπε να παιξει αλλον εναν χρονο στο κολλεγιο οπως επισης πιστευω πως αν ερθει ευρωπη θα ειναι πισωγυρισμα γι αυτον.δειχνει πως εχει πεισμα για να προσπαθησει να καθιερωθει εκει.στο κατω κατω εδω βελτιωθηκε ο μικρος γκασολ που ηταν ταγαρι...οποτε γιατι να μην μπορει ο κουφος που εχει πολυ μεγαλυτερα περιθωρια εξελιξης!!!

ο μαυροειδης μου αρεσε πολυ τις δυο τελευταιες χρονιες του στο μαρουσι.στην ισπανια φετος δεν το εχω δει αλλα απ'οτι ακουω πηγαινει μια χαρα.εχει βελτιωθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια και μην ξεχναμε πως με το μαρουσι επαιξε δυο φορες στο ψηλοτερο ευρωπαικο επιπεδο και τωρα αγωνιζεται στο δευτερο καλυτερο πρωταθλημα του κοσμου.

για τον ιαν...ουδεν σχολιον... 68.gif
GK_23
Ψήφισα και εγώ τον Μαυροειδή...
Θεωρώ πως είναι πιο πλήρης παίκτης από τον Βουγιούκα τη δεδομένη στιγμή και ούτε υπολείπεται σε εμπειρία και παραστάσεις.

Συμφωνώ πως ο Βουγιούκας έχει καλές ποστ κινήσεις ίσως καλύτερες από τον Μαυροειδή.
Ο Μαυροειδής όμως είναι καλύτερο "πακέτο" από τον Ίαν.
Συν τοις άλλοις πάντα με εκνευρίζει αυτή η "οκνηρία" που βγάζει ο Βουγιούκας μέσα στο παρκέ πολλές φορές.
Δυναμισμός μηδέν...

Όσον αφορά τον Κουφό, δεν τον καταδικάζω ως παίκτη αλλά η όλη περιπέτεια του στο ΝΒΑ τον έχει αφήσει στάσιμο, κακά τα ψέματα. Θα μπορούσε φυσικά να κληθεί στην προετοιμασία και αναλόγως με το πρόσωπο που θα δείξει να επιλεγεί ή όχι.

Το θέμα "Λάζος" δεν νομίζω πως πρέπει να το συζητάμε...
Είναι γνωστό πως ο Λάζος για λόγους που όλοι ξέρουμε, δεν πρόκειται να ξαναπαίξει στην εθνική.
Άλλωστε το έχει ανακοινώσει ο ίδιος επίσημα πριν 4 χρόνια.

Είναι ευτύχημα πάντως για την εθνική που τα τελευταία χρόνια υπάρχει αυτή η δυνατότητα επιλογής στους ψηλούς.
Razorblade Fish
Κατα τη γνωμη μου ο Κουφος ουτ καν στασιμος δεν εχει μεινει,εχει κανει βηματα προς τα πισω...Τα εχουμε πει,οι Τζαζ επελεξαν να τον χτισουν και ο παικτης εχασε πληρως την πλαστικοτητα του και το καταπληκτικο σουτακι του.Κριμα γιατι στα 17-18 του ηταν πραγματικα μεγαλο ταλεντο.Απο τους 3 του τοπικ προτιμω Μαυροειδη επειδη ειναι εξυπνος,μαχητικοτατος και ακρως ''οικονομικος'' παικτης.Με προβληματιζει βεβαια οτι ειναι σχετικα undersized,αλλα πιστευω πρεπει να του δοθει η ευκαιρια.Και νομιζω αφου θα εχουμε 14αδα θα του δοθει.
SG3ptshooter
QUOTE(Razorblade Fish @ Mar 23 2011, 13:05 ) *
.Με προβληματιζει βεβαια οτι ειναι σχετικα undersized

το έχω γράψει αυτό το καλοκαίρι ως αρνητικό στοιχείο του παίκτη όχι για την Εθνική αλλά για τον ΠΑΟ. Αλλά επειδή φέτος τον έχω παρακολουθήσει αρκετά μπορώ να διαβεβαιώσω ότι δεν προβληματίζεται από αυτό στο παιχνίδι του. Άλλωστε εστιάζει στο να κάνει box out, κάτι το οποίο πετυχαίνει συχνά επειδή διαχειρίζεται πολύ καλά τον όγκο του. Έχω δει μάλιστα αρκετές φορές να κερδίζει φάουλ σε διεκδίκηση ριμπάουντ κάτω από τη δική του ρακέτα, όταν λέω αρκετές μιλάω για σημαντική συχνότητα σε σχέση με το πόσο συνηθίζεται να δίνεται το σφύριγμα. Γενικά είναι περισσότερο ένας παίκτης εργατικός και στις δύο πλευρές του παρκέ παρά ο τύπος που θα έχει το μυαλό του μόνο στο να σκοράρει ή στο να μαζέψει εκείνος το ριμπάουντ. Κι αυτό είναι που ψάχνει κανείς για τον τρίτο του σέντερ.

Άλλωστε πέρυσι είχε οριακά χειρότερη σεζόν από τον Ίαν στο πρωτάθλημα της Α1 έχοντας περισσότερο ανταγωνισμό και πολύ καλή στην Ευρωλίγκα ενώ και ο Ίαν απέδωσε αλλά στο Eurocup. Κι όσο για φέτος παρότι δεν μπορεί να βρεθεί αντικειμενικά μέτρο σύγκρισης δε νομίζω ότι ο Μαυροειδής μπορεί να θεωρηθεί πως βρίσκεται σε σεζόν που δεν αξίζει κλήση το καλοκαίρι.

Έστω και για λίγους μήνες είναι μικρότερος σε ηλικία από τον Ίαν. Λες να βελτιωθεί κι αυτός πολύ στους τομείς της άμυνας και της δύναμης τα επόμενα χρόνια; tongue.gif

Αν υπάρχει άνθρωπος που έχει 1.ψηφίσει τον Ίαν εδώ 2.είναι Ολυμπιακός και 3.προτιμά (edit, λάθος: ) το ΝΒΑ από την Ευρώπη ας παρουσιαστεί παρακαλώ.. cool.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 23 2011, 11:25 ) *
Αν υπάρχει άνθρωπος που έχει 1.ψηφίσει τον Ίαν εδώ 2.είναι Ολυμπιακός και 3.προτιμά (edit, λάθος: ) το ΝΒΑ από την Ευρώπη ας παρουσιαστεί παρακαλώ.. cool.gif


το νουμερο 3 χαλαρα!!!
SG3ptshooter
QUOTE(ronin @ Mar 23 2011, 14:50 ) *
το νουμερο 3 χαλαρα!!!

και τα 3 βρε αναζητώ.. smiley.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 23 2011, 12:52 ) *
και τα 3 βρε αναζητώ.. smiley.gif


σορυ!! wink.gif
phoenix_93
Ψηφίζω να πηγαίνουμε σε χαμηλό σχήμα.
Air Kef
Kαλό κι αυτό!
il postino
να υποθεσω οτι ο ενας που εχει εξασφαλισει ηδη τη θεση του ειναι ο σοφο. ο αλλος προφανως ειναι ο μπουρουσης.μαλιστα! λες και εχει κανει κατι με την εθνικη και τον θεωρουμε και δεδομενο!

anyway,

κουφος! και καλος παικτης ειναι και ειναι σε θεση να προσφερει ουσιαστικα. στην πολωνια καλα τα πηγε αλλα δυστυχως ειχαμε τα στομαχικα του τελευταια στιγμη.

ο μαυροειδης ειναι αρκετα καλος παικτης αλλα δυστυχως αν κληθει δυσκολα δε θα περασει απαρατηρητος (λογω εμπειριας). ομοιως και ο βουγιουκας, αν και εχει ηδη πισω του μια διοργανωση.

ο γλυνιαδακης πού κολαει στην κουβεντα? που παιζει 2λεπτα με ηλυσιακους και ικαρους!

KingCrimson
Βεβαια το ερωτημα μπορει να αποδειχτει και εντελως ακυρο, καθως ειναι πολυ πιθανο να κατεβουμε με 4 4αρια (φωτση, μαυροκεφαλιδη, τσαρτσαρη και καϊμακογλου και 2 5αρια(Σοφο, Μπουρουση), απο τη στιγμη μαλιστα που Τσαρτσαρης και Μαυροκεφαλιδης μπορουν καποια λεπτα να δινουν βοηθειες και στο 5 και ο Καϊμακογλου στο 3.
Σε περιπτωση που μπουμε στη λογικη της ανανεωσης σαφως και θα προτιμουσα Κουφο στη θεση του Καϊμακογλου
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(il postino @ Mar 23 2011, 21:16 ) *
να υποθεσω οτι ο ενας που εχει εξασφαλισει ηδη τη θεση του ειναι ο σοφο. ο αλλος προφανως ειναι ο μπουρουσης.μαλιστα! λες και εχει κανει κατι με την εθνικη και τον θεωρουμε και δεδομενο!


επιτελους και ενας που συμφωνει μαζι μου στο θεμα μπορουση!!!!!!το εχω πει πολλες φορες πως τον θεωρω τον πλεον υπερτιμημενο παικτη των τελευταιων ετων!!!!το οτι θεωρειται δεδομενη η παρουσια του στην εθνικη ειναι αστειο!!!!
φετος με τον ντουντα εχει δειξει σημαδια βελτιωσης αλλα οχι να τον θεωρουμε και κολωνα της εθνικης!!!
A.CAB
Εγώ Μαυροειδή ψήφισα γιατί όπως έχουν πει και διάφοροι άλλοι έχει το όλο "πακέτο". Δεν υστερεί πουθενά εμφανώς και δεν ξεχωρίζει και πουθενά βέβαια. Αλλά είναι ότι πρέπει για 3ος ψηλός.
Ο Κουφός κάπου χάθηκε στην πορεία. Δεν είμαι αρνητικός να τον ξαναδούμε αλλά μήπως πρέπει να το προσπαθήσει πιο πολύ; Ίσως να συνεχίσει στην Ευρώπη, ίσως να το παλέψει πιο πολύ να κερδίσει χρόνο στο ΝΒΑ και μετά να έρθει στην Εθνική. Θα είναι κρίμα να πάει χαμένη η προσπάθεια του Μαυροειδή για μία ακόμα ευκαιρία στον Κουφό.
Ο Βουγιούκας έχει τις γνωστές καλές κινήσεις του επιθετικά αλλά μιλάμε για τρύπα στην άμυνα. Μεγάλη τρύπα. Βέβαια τώρα είναι ο Ζούρος (μελαγχολίας... 69.gif ) προπονητής και δίνω πολλές πιθανότητες στο να διαλέξει ένα παιδί που το στήριξε πριν και το γνωρίζει καλύτερα από τους υπόλοιπους.
Για το Γλυνιαδάκη ασχολίαστο. Συμπαθέστατος αλλά δεν ξέρω πόσο μπασκετμπολίστας είναι πλέον με τη γενική έννοια του όρου.

Πάντως και το σχήμα με 2 5άρια και τους Τσαρτσαρή-Μαυροκεφαλίδη ως μπαλαντέρ ανάμεσα στο 4 και 5 δεν είναι άσκημο. Αν και έτσι φτάνουμε τους 6 για τις θέσεις 4 και 5 (συν Φώτσης, Καιμακόγλου) και δεν νομίζω ότι έχουμε αρκετούς "κοντούς" για να συμπληρώσουν τις υπόλοιπες θέσεις.
colonel gomelsky
QUOTE(ronin @ Mar 26 2011, 11:32 ) *
επιτελους και ενας που συμφωνει μαζι μου στο θεμα μπορουση!!!!!!το εχω πει πολλες φορες πως τον θεωρω τον πλεον υπερτιμημενο παικτη των τελευταιων ετων!!!!το οτι θεωρειται δεδομενη η παρουσια του στην εθνικη ειναι αστειο!!!!
φετος με τον ντουντα εχει δειξει σημαδια βελτιωσης αλλα οχι να τον θεωρουμε και κολωνα της εθνικης!!!


Πώς μπορεί να είναι υπερτιμημένος ο καλύτερος Έλληνας σέντερ όλων των εποχών? (ή τα τελευταία 30 χρόνια τουλάχιστον. Δεν έχω εικόνα των ψηλών της εποχής που παίζανε στα τσιμέντα.)

Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που έχει ο Μπουρούσης έχει να κάνει με το mentality. Αγωνιστικές αδυναμίες έχουν όλοι.
Air Kef
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 26 2011, 18:48 ) *
Πώς μπορεί να είναι υπερτιμημένος ο καλύτερος Έλληνας σέντερ όλων των εποχών? (ή τα τελευταία 30 χρόνια τουλάχιστον. Δεν έχω εικόνα των ψηλών της εποχής που παίζανε στα τσιμέντα.)

Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που έχει ο Μπουρούσης έχει να κάνει με το mentality. Αγωνιστικές αδυναμίες έχουν όλοι.



Ώπα ρε κολονελ, στα μάτια μου από τον Μπουρούση ο Φασούλας ηταν καλύτερος και πιο σταθερος/σοβαρός και με ψυχολογία νικητή.
Αμυντικός ογκόλιθος, ριμπάουντ και όταν έπαιρνε την μπάλα, την τέλειωνε την φάση χωρίς πολλά-πολλά.
Λίγοι Ευρωπαίοι σαν κι αυτόν, και αν βγάλεις αυτούς που πήγαν ΝΒΑ, ακόμα λιγότεροι, έως κανένας.

Μπασκετικά ο Ρεντζιάς ήταν καλύτερος και από τους 2, αλλά τι να το κάνεις αν δεν το λεει η καρδιά σου..

Και ειναι η γενική εικόνα που βγάζει ο Μπουρούσης, που δεν βγάζει υγεία παίκτη, πνευματικά τουλάχιστον.
colonel gomelsky
QUOTE(Air Kef @ Mar 26 2011, 17:59 ) *
Ώπα ρε κολονελ, στα μάτια μου από τον Μπουρούση ο Φασούλας ηταν καλύτερος και πιο σταθερος/σοβαρός και με ψυχολογία νικητή.
Αμυντικός ογκόλιθος, ριμπάουντ και όταν έπαιρνε την μπάλα, την τέλειωνε την φάση χωρίς πολλά-πολλά.
Λίγοι Ευρωπαίοι σαν κι αυτόν, και αν βγάλεις αυτούς που πήγαν ΝΒΑ, ακόμα λιγότεροι, έως κανένας.

Μπασκετικά ο Ρεντζιάς ήταν καλύτερος και από τους 2, αλλά τι να το κάνεις αν δεν το λεει η καρδιά σου..

Και ειναι η γενική εικόνα που βγάζει ο Μπουρούσης, που δεν βγάζει υγεία παίκτη, πνευματικά τουλάχιστον.


Στην εποχή του Φασούλα αρκούσε να είσαι (πολύ) ψηλός. Αν τώρα ήξερες και λίγο μπάσκετ γινόσουνα σταρ (όπως ο Φασούλας). Ο Μπουρούσης έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες επιθετικά. Αμυντικά είναι χειρότερος, αλλά δεν τον λες και κακό.

Για Ρετζιά συμφωνώ. Όπως και για το "πνευματικά" που λες. Το έγραψα άλλωστε.

ΥΓ. Θα ήταν ενδιαφέρον ένα τόπικ Μπουρούσης vs Φασούλας.
KingCrimson
Oπα εχουν γραφτει υπερβολες εκατερωθεν.
Ουτε ο Μπουρουσης ειναι ο καλυτερος ελληνας ψηλος(αυτος ειναι ο Φασουλας λογω διαρκειας και τιτλων), ουτε στην εποχη του Φασουλα αρκουσε να σαι μονο ψηλος ..υπηρξαν αρκετοι ψηλοι που δε καναν καριερα και στην εποχη του Φασουλα.
Απο την αλλη ο Φασουλας ουτε κανας finisher ηταν, ουτε αμυντικο ογκολιθο τον ελεγες
Ο Φασουλας ηταν περισσοτερο απο ολα πολυ καλος αθλητης (μεγαλες αντοχες, νευρο, εκρηκτικοτητα) που σε συνδιασμο με το υψος του εκανε αυτα που εκανε.
GK_23
QUOTE(ronin @ Mar 26 2011, 11:32 ) *
επιτελους και ενας που συμφωνει μαζι μου στο θεμα μπορουση!!!!!!το εχω πει πολλες φορες πως τον θεωρω τον πλεον υπερτιμημενο παικτη των τελευταιων ετων!!!!το οτι θεωρειται δεδομενη η παρουσια του στην εθνικη ειναι αστειο!!!!
φετος με τον ντουντα εχει δειξει σημαδια βελτιωσης αλλα οχι να τον θεωρουμε και κολωνα της εθνικης!!!

Το ότι έχει αδυναμίες ο Μπουρούσης είναι δεδομένο...
Συγκρίνοντας τον π.χ. με τον Νεστέροβιτς που είναι συμπαίκτες φέτος στον Ολυμπιακό,υστερεί στα βασικά της θέσης του σέντερ. Δεν αντιλέγω στο ότι μπορεί να είναι και υπερτιμημένος όπως λες.

Έχουμε κάποιον καλύτερο του όμως και δεν το ξέρω; 39.gif

Σόφο και Μπουρούσης δεν βγαίνουν από την εθνική ομάδα τη δεδομένη στιγμή, όπως και να το κάνουμε...
il postino
o μπουρουσης στην εθνικη δεν εχει αποδειξει ΤΙΠΟΤΑ!!!!

στον ολυμπιακο εχει δειξει οτι μπορει να θεωρειται σεντερ επιπεδου, με τις αδυναμιες του βεβαια, αλλα η εθνικη ειναι αλλη ιστορια. εκει πρεπει να εισαι πολυ υψηλου επιπεδου για να φανεις.

σαφως και ο μπουρουσης εχει θεση στην εθνικη αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι δεδομενη αυτη η θεση αλλα πρεπει να την κερδιζει καθε καλοκαιρι στην προετοιμασια απο τα αλλα παιδια της προεπιλογης. ουτε σπανουλης ειναι ουτε φωτσης ουτε φυσικα παπαλουκας!!



Manu7
Ρε παιδιά για τον Μπουρούση μιλάμε?tongue.gif

Τι είναι αυτά που διαβάζω περί καλύτερου σέντερ των τελευταίων ετών...

Με μια χρονιά καλού μπάσκετ δεν είσαι τίποτα!!
giannis_mg
QUOTE(il postino @ Mar 26 2011, 20:54 ) *
o μπουρουσης στην εθνικη δεν εχει αποδειξει ΤΙΠΟΤΑ!!!!

στον ολυμπιακο εχει δειξει οτι μπορει να θεωρειται σεντερ επιπεδου, με τις αδυναμιες του βεβαια, αλλα η εθνικη ειναι αλλη ιστορια. εκει πρεπει να εισαι πολυ υψηλου επιπεδου για να φανεις.

σαφως και ο μπουρουσης εχει θεση στην εθνικη αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι δεδομενη αυτη η θεση αλλα πρεπει να την κερδιζει καθε καλοκαιρι στην προετοιμασια απο τα αλλα παιδια της προεπιλογης. ουτε σπανουλης ειναι ουτε φωτσης ουτε φυσικα παπαλουκας!!

Αυτο ειναι το σωστο,αυτοι που ειναι στη καλυτερη κατασταση να πηγαινουν,αλλα ολοι ξερουμε οτι δεν συμβαινει.Δεν γινεται να αφησεις εξω τον Σπαν,τον Φωτση,τον Παπαλουκα και στη χειροτερη κατασταση να βρισκονται καθως παιζονται αρκετα απο πισω αλλα εδω που τα λεμε και ο προπονητης αυτους θα προτιμησει οτι και να γινει και ειναι λογικο εως ενα πολυ μεγαλο σημειο.Φανταζεσαι ο Σπαν ή ο Παπαλουκας ή ο Μητσος να μεινει εξω καποιος απο αυτους και τη θεση του να παρει π.χ ο Ξανθοπουλος,ποσο αρνητικο impact θα εκανε στη καριερα τους?Πρωτα δεν προκειται να το αφησουν οι ιθυνοντες της ΕΟΚ να συμβει και μετα οι μανατζερ πιστευω.Παιζονται μεγαλα παιχνιδια στο παρασκηνιο...

Αυτο δεν προκειται να συμβει ποτε,παντα 7-8 παιχτες εχουν σιγουρη τη θεση τους στη 12αδα.Γινοταν-γινεται και θα γινεται για παντα αυτο πιστευω...
GK_23
QUOTE(il postino @ Mar 26 2011, 20:54 ) *
o μπουρουσης στην εθνικη δεν εχει αποδειξει ΤΙΠΟΤΑ!!!!

στον ολυμπιακο εχει δειξει οτι μπορει να θεωρειται σεντερ επιπεδου, με τις αδυναμιες του βεβαια, αλλα η εθνικη ειναι αλλη ιστορια. εκει πρεπει να εισαι πολυ υψηλου επιπεδου για να φανεις.

σαφως και ο μπουρουσης εχει θεση στην εθνικη αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι δεδομενη αυτη η θεση αλλα πρεπει να την κερδιζει καθε καλοκαιρι στην προετοιμασια απο τα αλλα παιδια της προεπιλογης. ουτε σπανουλης ειναι ουτε φωτσης ουτε φυσικα παπαλουκας!!

Σαφώς και ο Μπουρούσης δεν ήταν ποτέ ο παίκτης γύρω από τον οποίο περιστρεφόταν η εθνική ομάδα.
Λίγοι παίκτες είναι αυτοί τα τελευταία χρόνια.
Δεν νομίζω όμως πως του χαρίστηκε κάτι τα τελευταία χρόνια, όσον αφορά τη συμμετοχή του στην εθνική ομάδα.
Υπήρχε δηλαδή κάποιος καλύτερος του, ο οποίος αδικήθηκε;

Το θέμα δεν είναι αν ο Μπουρούσης είναι πολύ υψηλού επιπέδου παίκτης...
Το θέμα είναι αν υπάρχει τη φετινή σεζόν κάποιος παίκτης, ο οποίος μπορεί να μπει σφήνα στο δίδυμο Σόφο-Μπουρούση που αποτελούν το βασικό δίδυμο σέντερς της εθνικής ομάδας, Αν ναι, τότε ποιος είναι αυτός;

QUOTE(Giannis_23 @ Mar 26 2011, 21:02 ) *
Αυτο ειναι το σωστο,αυτοι που ειναι στη καλυτερη κατασταση να πηγαινουν,αλλα ολοι ξερουμε οτι δεν συμβαινει.Δεν γινεται να αφησεις εξω τον Σπαν,τον Φωτση,τον Παπαλουκα και στη χειροτερη κατασταση να βρισκονται καθως παιζονται αρκετα απο πισω αλλα εδω που τα λεμε και ο προπονητης αυτους θα προτιμησει οτι και να γινει και ειναι λογικο εως ενα πολυ μεγαλο σημειο.Φανταζεσαι ο Σπαν ή ο Παπαλουκας ή ο Μητσος να μεινει εξω καποιος απο αυτους και τη θεση του να παρει π.χ ο Ξανθοπουλος,ποσο αρνητικο impact θα εκανε στη καριερα τους?Πρωτα δεν προκειται να το αφησουν οι ιθυνοντες της ΕΟΚ να συμβει και μετα οι μανατζερ πιστευω.Παιζονται μεγαλα παιχνιδια στο παρασκηνιο...

Αυτο δεν προκειται να συμβει ποτε,παντα 7-8 παιχτες εχουν σιγουρη τη θεση τους στη 12αδα.Γινοταν-γινεται και θα γινεται για παντα αυτο πιστευω...

Οι 7-8 σίγουροι παίκτες είναι φαινόμενο που συναντάται σε όλες τις εθνικές ομάδες.
Παντού υπάρχει ένας βασικός κορμός παικτών, που απαρτίζουν την εθνική.
Ούτως ή άλλως στην Ελλάδα δεν έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ 100 παικτών υψηλού επιπέδου.
Καμιά 15αριά είναι όλοι και όλοι που μπορούν να σταθούν σε υψηλό επίπεδο εθνικών ομάδων.

Αυτό που λες είναι καθαρό υποθετικό...
Πότε δηλαδή υπήρχε κάποιος παίκτης καλύτερος του Διαμαντίδη, του Παπαλουκά και του Σπανούλη και αγνοήθηκε;
Αν εξαιρέσεις την περίπτωση του Βασιλειάδη, δεν υπάρχει κάποια τρανταχτή αδικία που να έγινε τα τελευταία χρόνια στην εθνική, όσον αφορά τις κλήσεις.
Για τον ρόλο μάνατζερς και παρασκηνίου, δεν συμφωνώ...
Για τον ρόλο της ΕΟΚ συμφωνώ αλλά όχι έτσι όπως το θέτεις...
giannis_mg
QUOTE(sixama23 @ Mar 26 2011, 22:18 ) *
Σαφώς και ο Μπουρούσης δεν ήταν ποτέ ο παίκτης γύρω από τον οποίο περιστρεφόταν η εθνική ομάδα.
Λίγοι παίκτες είναι αυτοί τα τελευταία χρόνια.
Δεν νομίζω όμως πως του χαρίστηκε κάτι τα τελευταία χρόνια, όσον αφορά τη συμμετοχή του στην εθνική ομάδα.
Υπήρχε δηλαδή κάποιος καλύτερος του, ο οποίος αδικήθηκε;

Το θέμα δεν είναι αν ο Μπουρούσης είναι πολύ υψηλού επιπέδου παίκτης...
Το θέμα είναι αν υπάρχει τη φετινή σεζόν κάποιος παίκτης, ο οποίος μπορεί να μπει σφήνα στο δίδυμο Σόφο-Μπουρούση που αποτελούν το βασικό δίδυμο σέντερς της εθνικής ομάδας, Αν ναι, τότε ποιος είναι αυτός;


Οι 7-8 σίγουροι παίκτες είναι φαινόμενο που συναντάται σε όλες τις εθνικές ομάδες.
Παντού υπάρχει ένας βασικός κορμός παικτών, που απαρτίζουν την εθνική.
Ούτως ή άλλως στην Ελλάδα δεν έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ 100 παικτών υψηλού επιπέδου.
Καμιά 15αριά είναι όλοι και όλοι που μπορούν να σταθούν σε υψηλό επίπεδο εθνικών ομάδων.

Αυτό που λες είναι καθαρό υποθετικό...
Πότε δηλαδή υπήρχε κάποιος παίκτης καλύτερος του Διαμαντίδη, του Παπαλουκά και του Σπανούλη και αγνοήθηκε;
Αν εξαιρέσεις την περίπτωση του Βασιλειάδη, δεν υπάρχει κάποια τρανταχτή αδικία που να έγινε τα τελευταία χρόνια στην εθνική, όσον αφορά τις κλήσεις.
Για τον ρόλο μάνατζερς και παρασκηνίου, δεν συμφωνώ...
Για τον ρόλο της ΕΟΚ συμφωνώ αλλά όχι έτσι όπως το θέτεις...

Mα υποθετικα το ειπα.
Δεν ειπα ποτε οτι αγνοηθηκε καποιος καλυτερος.
Συμφωνω οτι σε καθε ομαδα υπαρχουν 7-8 σιγουροι και οταν ειναι ονοματα οπως ο Σπαν-ο Τεο-ο Δ.Δ ειναι λογικο μιλαμε για τοπ παιχτες στην Ευρωπη που σε οσο ασχημη κατασταση και αν βρισκονται ο καθενας θα τους επαιρνε.
Για τον ρολο των μανατζερ σε παιχτες ειδικα οπως ο Μπουρουσης(τωρα που μενει free agent αν το θελει η ομαδα),ο Σοφο,ο Ζησης που δεν εχουν την σιγουρια του Μητσου-Σπαν για τα μεγαλα συμβολαια που παιρνουν απ'τις ομαδες,για τους αλλους που παλευουν για να παρουν καλυτερα συμβολαια σε καποια ομαδα οι μανατζερ για μενα κανουν αρκετη παρασκηνιακη δουλεια.
Για την Ε.Ο.Κ πιστευω αυτο που ειπα.

Δεν λεω οτι δεν συμφωνω με τη σιγουρη επιλογη καποιων παιχτων και ειδικα οταν ειναι ο Σπαν ή ο Δ.Δ για παραδειγμα,αλλωστε ο καθενας μας να ηταν προπονητης θα τους επερνε με κλειστα τα ματια και συμφωνω με αυτο αλλα τι θα ηταν το υποθετικα σωστο ή δικαιο αν θες δηλαδη μεσω της προετοιμασιας και της καταστασης των παιχτων να βγαινει η 12αδα που μπορει σε αυτη να υπαρχει ενας πολυ φορμαρισμενος παιχτης που δεν σου πολυαρεσει ακουγοντας τον οπως π.χ μπορει να ειναι ο Χαρισης του Κολοσσου στη θεση ενος σιγουρου που ειναι σε πολυ κακη κατασταση οπως π.χ ας παρουμε τον Φωτση.

Αυτο λεω.
Τα ονοματα ειναι τελειως υποθετικα.
george69
QUOTE (sixama23 @ Mar 26 2011, 22:18 ) *
Σαφώς και ο Μπουρούσης δεν ήταν ποτέ ο παίκτης γύρω από τον οποίο περιστρεφόταν η εθνική ομάδα.
Λίγοι παίκτες είναι αυτοί τα τελευταία χρόνια.
Δεν νομίζω όμως πως του χαρίστηκε κάτι τα τελευταία χρόνια, όσον αφορά τη συμμετοχή του στην εθνική ομάδα.
Υπήρχε δηλαδή κάποιος καλύτερος του, ο οποίος αδικήθηκε;

Το θέμα δεν είναι αν ο Μπουρούσης είναι πολύ υψηλού επιπέδου παίκτης...
Το θέμα είναι αν υπάρχει τη φετινή σεζόν κάποιος παίκτης, ο οποίος μπορεί να μπει σφήνα στο δίδυμο Σόφο-Μπουρούση που αποτελούν το βασικό δίδυμο σέντερς της εθνικής ομάδας, Αν ναι, τότε ποιος είναι αυτός;


Οι 7-8 σίγουροι παίκτες είναι φαινόμενο που συναντάται σε όλες τις εθνικές ομάδες.
Παντού υπάρχει ένας βασικός κορμός παικτών, που απαρτίζουν την εθνική.
Ούτως ή άλλως στην Ελλάδα δεν έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ 100 παικτών υψηλού επιπέδου.
Καμιά 15αριά είναι όλοι και όλοι που μπορούν να σταθούν σε υψηλό επίπεδο εθνικών ομάδων.

Αυτό που λες είναι καθαρό υποθετικό...
Πότε δηλαδή υπήρχε κάποιος παίκτης καλύτερος του Διαμαντίδη, του Παπαλουκά και του Σπανούλη και αγνοήθηκε;
Αν εξαιρέσεις την περίπτωση του Βασιλειάδη, δεν υπάρχει κάποια τρανταχτή αδικία που να έγινε τα τελευταία χρόνια στην εθνική, όσον αφορά τις κλήσεις.
Για τον ρόλο μάνατζερς και παρασκηνίου, δεν συμφωνώ...
Για τον ρόλο της ΕΟΚ συμφωνώ αλλά όχι έτσι όπως το θέτεις...



παιδια , ο ΚΟΥΦΟΣ ειναι οτι καλυτερο εχει αυτην την στιγμη το ελληνικο μπασκετ στην θεση 5 . ο μεν σοφοκλης
δοκιμασε το καλοκαιρι στο SUMMER LEAGUE των L.A.CLIPPERS αλλα δεν επεισε και ο δε μπουρουσης δεν υπαρχει
πιθανοτητα να παιξει ποτε στο ΝΒΑ .
GK_23
QUOTE(george69 @ Mar 26 2011, 22:43 ) *
παιδια , ο ΚΟΥΦΟΣ ειναι οτι καλυτερο εχει αυτην την στιγμη το ελληνικο μπασκετ στην θεση 5 . ο μεν σοφοκλης
δοκιμασε το καλοκαιρι στο SUMMER LEAGUE των L.A.CLIPPERS αλλα δεν επεισε και ο δε μπουρουσης δεν υπαρχει
πιθανοτητα να παιξει ποτε στο ΝΒΑ .

Δηλαδή το κριτήριο είναι ποιος έχει παίξει στο NBA και ποιος όχι;

Τον Κουφό τον έχεις δει να παίζει τώρα τελευταία;
Από πότε είναι ότι καλύτερο έχει το ελληνικό μπάσκετ αυτή τη στιγμή στη θέση "5";

george69
QUOTE (sixama23 @ Mar 26 2011, 22:50 ) *
Δηλαδή το κριτήριο είναι ποιος έχει παίξει στο NBA και ποιος όχι;

Τον Κουφό τον έχεις δει να παίζει τώρα τελευταία;
Από πότε είναι ότι καλύτερο έχει το ελληνικό μπάσκετ αυτή τη στιγμή στη θέση "5";



Ο Κουφος μπορει να μην εχει πολυ χρονο συμμετοχης φετος σε MILWAUKEE BUCKS &
DENVER NUGGETS αλλα εχει τεραστιες δυνατοτητες και δεν εγκαταλειπει την προσπαθεια .
Περσι που αγωνιστηκε στο NBDL τα πηγε πολυ καλα και ξαναγυρισε στο NBA , αυτο λεει
παρα πολλα .
Anaz
QUOTE
Συγκρίνοντας τον π.χ. με τον Νεστέροβιτς που είναι συμπαίκτες φέτος στον Ολυμπιακό,υστερεί στα βασικά της θέσης του σέντερ.
Δεν χρειαζεται να τον συγκρινεις με τον Νεστεροβιτς για να βγαλεις αυτο το συμπερασμα. Βγαζει ματι οτι ο Μπουρουσης υστερει ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ στα βασικα της θεσης γι'αυτο το επιπεδο.
Βεβαια δε νομιζω οτι τιθεται θεμα συμμετοχης του στην Εθνικη. Σαν πακετο ειναι πολυτιμοτατος για οποιαδηποτε ομαδα, απλα δεν ειναι ο σεντερ που θα στηριξεις πανω του τον επιθετικο σχεδιασμο της ομαδας.
giannis_mg
QUOTE(george69 @ Mar 26 2011, 23:01 ) *
Ο Κουφος μπορει να μην εχει πολυ χρονο συμμετοχης φετος σε MILWAUKEE BUCKS &
DENVER NUGGETS αλλα εχει τεραστιες δυνατοτητες και δεν εγκαταλειπει την προσπαθεια .
Περσι που αγωνιστηκε στο NBDL τα πηγε πολυ καλα και ξαναγυρισε στο NBA , αυτο λεει
παρα πολλα .

Minnessota Timberwolves επαιζε ο Κουφος πριν γινει ανταλλαγη,το Milwaukee ειναι και η αγαπημενη ομαδα του sixama στον οποιο απαντησεςrolleyes.gif
Μια διορθωσουλα η παραπανω...
Για μενα τωρα ενταξει η προσπαθεια του Κωστα δεν μου περναει καθολου απαρατηρητη αλλα δεν μου λεει και πολλα και ο αθανατος Κρητικος ονοματι Γλυνιαδακης εκανε τρομερη προσπαθεια να παιξει και τα καταφερε εστω και για ενα ματς για να φανταστεις.Δεν το βρισκω και πολυ ''σωστο'' επιχειρημα αλλα και εγω ψηφισα τον Κουφο καθως θελω να δω σε τι κατασταση θα εμφανιστει στην προετοιμασια.Απο εκει και περα πριν 3 χρονια αποτελουσε το καλυτερο prospect και ακομα το αποτελει στο 5 και εναν απ'τους καλυτερους Ελληνες σεντερ τοτε σε νεαρη ηλικια,τωρα ετσι οπως τον καταντησαν οι Αμερικανοι σαν ντουλαπα-ξυλοκοπο ειχε ως αποτελεσμα να χασει το τεραστιο πλεονεκτημα που ηταν το σουτ μακρινης αποστασης που ειχε σε εξαιρετικο βαθμο μαλιστα,ομως με 20+ μυικα κιλα μονο να σουταρεις δεν μπορεις,τωρα σε καμια περιπτωση δεν ειναι το καλυτερο 5αρι.
Οι Αμερικανοι δεν σε κανουν παντα καλυτερο αλλα μερικες φορες καταστρεφουν παιχτες,οπως εκαναν στον Κουφο...
Το οτι εχει παιξει στο NBDL πολυ καλα περσι μην σε ενθουσιαζει και η κουτση Μαρια που εχει καποιο ταλεντο εχει καταπληκτικα νουμερα.
oti-nane
QUOTE (george69 @ Mar 26 2011, 22:43 ) *
παιδια , ο ΚΟΥΦΟΣ ειναι οτι καλυτερο εχει αυτην την στιγμη το ελληνικο μπασκετ στην θεση 5 . ο μεν σοφοκλης
δοκιμασε το καλοκαιρι στο SUMMER LEAGUE των L.A.CLIPPERS αλλα δεν επεισε και ο δε μπουρουσης δεν υπαρχει
πιθανοτητα να παιξει ποτε στο ΝΒΑ .

Και ο Κουφός παίζει στην D league

Ο Κουφός είναι ότι καλύτερο έχουμε σε prospect όχι ότι καλύτερο έχουμε (σκέτο)

GK_23
QUOTE(Anaz @ Mar 26 2011, 23:03 ) *
Δεν χρειαζεται να τον συγκρινεις με τον Νεστεροβιτς για να βγαλεις αυτο το συμπερασμα. Βγαζει ματι οτι ο Μπουρουσης υστερει ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ στα βασικα της θεσης γι'αυτο το επιπεδο.
Βεβαια δε νομιζω οτι τιθεται θεμα συμμετοχης του στην Εθνικη. Σαν πακετο ειναι πολυτιμοτατος για οποιαδηποτε ομαδα, απλα δεν ειναι ο σεντερ που θα στηριξεις πανω του τον επιθετικο σχεδιασμο της ομαδας.

Ναι συμφωνώ, δεν τον συγκρίνω με τον Ράσο για το συμπεράνω αυτό...
Απλώς φέτος που υπάρχει ο Νεστέροβιτς στον ΟΣΦΠ, γίνεται πιο εμφανές, βλέποντας ταυτόχρονα και τον τρόπο παιχνιδιού του Σλοβένου, πως ο Μπουρούσης υστερεί σημαντικά στα βασικά της θέσης.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.