Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αγαπημενο solo κιθαρας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2
fruhl10val
και για μενα μαλλον θα ειναι ενα απο τα αγαπημενα το shine on your crazy diamond
αλλα υπαρχουν πολλα ακομα που καθε φορα που τα ακουω ανατριχιαζω απο πανω μεχρι κατω
ενα απο αυτα το estranged, αλλα αυτο θα μπορουσε να μπει κ ως το καλυτερο piano solo
http://www.youtube.com/watch?v=ybXXWIOXRnk
thrylos7
Ούτε ως καλύτερο piano solo του συγκεκριμένου βίντεο δε θα μπορούσε να μπει αυτό. biggrin.gif
pantaloni
Δεν ειναι τυχαια απο τους κορυφαιους ολων των εποχων


Kastrato
Κανα χρονο μετα εχω να πω τα εξης:
Pink Floyd-High Hopes
Lynyrd Skynyrd-Free Bird
Και αμα δει κανεις το post το ειδεtongue.gif
Magnus92
http://www.youtube.com/watch?v=pm6DuPt4aOY#t=03m39s

Passion !!!!

Ναι κυριοι !!! Κραξτε οσο θελετε ... Για μενα αυτο ειναι ΜΟΥΣΙΚΗ !!!
nikolas12
1.


Το αγαπημενο μου χωρις δευτερη σκεψη. Οτι πιο ωραιο εχω ακουσει σε σολο (υποκειμενικα μιλωντας παντα μην παραξηγηθουμε). No 7 στα καλυτερα σολο του κοσμου σε κιθαρα.

2.

3 σολο στο συγκεκριμενο τραγουδι. Νο 6 στα καλυτερα σολο σε κιθαρα στον κοσμο. Αυτο ειναι το τριτο σολο και το αγαπημενο μου.

3.

Νο 1 στην προαναφερθεισα λιστα και ενα απο τα πιο αγαπημενα σολο ever.

4.

Dimebag Darell προσκυνω απλα.

5.

Το 'βαλε και πριν καποιος. Πολυ ωραιο σολο πραγματικα.

Αυτα απο μενα. Υπαρχουν πολλα ακομα που μ' αρεσουν αλλα βαριεμαι να τα βαλω ολα.
sihainas
Σχετικά άγνωστο κομμάτι των Queen αλλά πραγματικά πιστεύω ότι η ηλεκτρική κιθάρα δημιουργήθηκε μόνο και μόνο για να παιχτεί αυτό το κομμάτι (λίγα είναι τα κομμάτια που δίνουν αυτή την αίσθηση)

Queen - Bijou


ps. Γιατί το να βγάλεις κάτι όμορφο...δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι κάτι πολύπλοκο... simplicity matters
SG3ptshooter
Κάτσε να κάνω παρέα στο Μάγκνους στην έλλειψη πιουρισμού.. Αυτή τη βδομάδα Oblivion και Many Shades of Black
The Warlus
QUOTE(sihainas @ May 20 2011, 00:54 ) *
Σχετικά άγνωστο κομμάτι των Queen αλλά πραγματικά πιστεύω ότι η ηλεκτρική κιθάρα δημιουργήθηκε μόνο και μόνο για να
ps. Γιατί το να βγάλεις κάτι όμορφο...δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι κάτι πολύπλοκο... simplicity matters


Απολύτως σωστό.
Magnus92
QUOTE(sihainas @ May 20 2011, 00:54 ) *
ps. Γιατί το να βγάλεις κάτι όμορφο...δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι κάτι πολύπλοκο... simplicity matters



w00t.gif w00t.gif w00t.gif ... Γι αυτο δεν ουρλιαζω τα τελευταια 276.296 χρονια ;;;
rankin
Στη Ροκ και τη Μεταλ μουσική, τα σόλο είναι δευτερεύουσας σημασίας
Πραγματική σημασία έχουν τα ριφς . Αυτά είναι η ραχοκοκαλία ενός κομματιού...
Αν ήθελα σολάκια θα άκουγα τζαζ tongue.gif
berry
γενικα με τα αγαπημενα εχω ενα θεμα αφου αν με ρωτησεις μετα απο λιγο εχω αλλαξει γνωμη

2 riffakia που μου ρθαν προχειρα

1. Pink Floyd - Dogs

http://www.youtube.com/watch?v=WHDShKL9PJ8#t=04m06s

2. Jimi Hendrix - Hey Joe

http://www.youtube.com/watch?v=-mBjG9chIFw (ολοκληρο κενταει)

nikolas12
To Hey Joe που εβαλε ο berry εχει δυο σολο και ο Hendrix επαιξε το πρωτο με δοντια και το δευτερο με την κιθαρα πισω απο το κεφαλι του! Φοβερο:



(Μοιαζει και λιγο fake το πρωτο αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος)

Μετα ηθελα να βαλω το Psycho των SOAD αλλα το ειχε βαλει ηδη ο Magnus92. Χωρις τρομερη πολυπλοκοτητα το σολο αυτο στο album Toxicity. Το βιντεο που εβαλε ο Magnus92 το ειχα ξαναδει και ειναι τρομερο ολο το παθος του Malakian αλλα και το προσθετο σολακι που παιζει στις συναυλιες.
duncan21
Wiz
Guns N Roses γενικα ολα τους μου αρεσουν αλλα πιο πολυ απο το estranged τα δυο σολο
Magnus92
Με φρίκη διαπιστωσα πως δεν το εχει ποσταρει κανενας unsure.gif

http://www.youtube.com/watch?v=ndYEdGd8Gs4#t=2m05s
The Warlus
QUOTE(Magnus92 @ Sep 11 2011, 21:07 ) *
Με φρίκη διαπιστωσα πως δεν το εχει ποσταρει κανενας unsure.gif

http://www.youtube.com/watch?v=ndYEdGd8Gs4#t=2m05s


E εντάξει όταν λες Γκίλμορ,σου έρχονται άλλα σόλο πρώτα στο μυαλό για αυτό wink.gif

Άσε που εδώ πρέπει να τον μνημονεύουμε για το μπάσο που παίζει!
morrison
Mετα το 3.00 αλλα επειδη ειναι κομματαρα ευκαιρια να το ακουσετε ολο...
Nuntius


Ξεκινάει στο 4.55 και τελειώνει στο 6.45

Ουσιαστικά δεν είναι ένα σόλο αλλά μια αλληλουχία περισσοτέρων σόλο. Αλλάζουν διάφοροι ήχοι (βρώμικος, ενδιάμεσος, καθαρός), υπάρχουν δισολίες, υπάρχει εναλλαγή shredding με αργό σόλο και ούτω καθ' εξής.

Μετά το 6.45 μπαίνει ένα καθαρό σημείο με πλήκτρα και κιθάρα που ακολουθείται από ένα μικρό σόλο (θα μπορούσες να το πεις και μελωδία) από το 7.28 ως το 7.52 μετά πίσω στο καθαρό σημείο που κρατάει ως το 8.15. Εκεί μπαίνει η γέφυρα μέχρι και το 8.40 που ξαναμπαίνει το ρεφρέν.

Απίστευτο κομμάτι πάντως από μια πολύ ιδιαίτερη μπάντα. Progressive Death Metal με αρκετά Black Metal στοιχεία, αρκετή δόση επικού και ατμοσφαιρικού και concept στίχοι. Στο 3ο album έβαλαν αρκετά στοιχεία από Melodic Death Metal και άλλαξαν την κατεύθυνση των concept στίχων από την Ελλάδα στην Ιαπωνία αλλά παραμένουν αξιολογότατοι.

Ειδικά αν λάβεις υπ'όψιν ότι η Ανδόρα από την οποία κατάγονται δεν έχει metal σκηνή.
Nuntius
Ορίστε και μερικά άλλα υπέροχα σόλο:



Ναι, ο Necro είναι ράππερ. Αυτό το τραγούδι πάντως ραπ δεν το λες. Όταν συμμετέχουν μέλη από Suffocation ( 77.gif ), Death ( 77.gif ), Lamb of God και Shadow's Fall προφανώς το τραγούδι δεν θα βγει ραπ tongue.gif

Το σόλο ξεκινάει στο 2:52 και τελειώνει στο 3:30.



Οι Ipar Haizea είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. Εν έτει 2005 5 πιτσιρικάδες 16 χρονών από το Zarautz του Gipuzkoa της Βασκονίας κυκλοφόρησαν ένα demo με 6 τραγούδια. Ένα από αυτά ήταν και το Ez Ukatu που είναι στο video. Το κομμάτι είναι στην ουσία ένα power ballad που καταφέρνει να συνδυάζει την ελπίδα και την αισιοδοξία που έχει ένας 16χρονος με την αγνότητα του παραδοσιακού heavy metal.

Τα lead για να μπει το σόλο ξεκινάνε στο 3:32. Το σόλο μπαίνει στο 4:30 και τελειώνει στο 5:28.
thrylos7
http://www.splicd.com/d_qxqDL-KeM/189/215
mephisto22
Gary Moore-story of the blues
http://www.youtube.com/watch?v=5U9Q3UlO5gM...=feedf#t=03m54s


Dire straits-telegraph road
http://www.youtube.com/watch?v=dd3btVhwr48...elated#t=09m34s
berry
QUOTE(morrison @ Oct 31 2011, 01:27 ) *
Mετα το 3.00 αλλα επειδη ειναι κομματαρα ευκαιρια να το ακουσετε ολο...


77.gif
mephisto22
Slash-godfather theme
http://www.youtube.com/watch?v=FGjjNPbjGRw
duncan21
http://www.splicd.com/SGWxM1HB-_M/58/98 smiley.gif
nikolas12


Γεια σας παιδιά μετά από καιρό! Μιας και λατρεύω τους Pantera και ο Dimebag Darell είναι από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες είπα να παραθέσω το The Sleep. Δεν είναι πολύ γνωστό κομμάτι τους, αλλά το σόλο είναι απλά απίστευτο. Βγάζει ένα τρομερό συναίσθημα που νιώθει σπάνια κανείς όταν ακούει ένα τραγούδι. Απλά καταπληκτικό.
sacarame
QUOTE(nikolas12 @ Jan 11 2013, 23:21 ) *





Δεν μας νοιάζει τι ποσταρεις, ούτε το πότε.... Απλά και μόνο ότι ποστάρεις...

ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΣΟΥ
SG3ptshooter
(πρώην) Hip hop ΟΕ ΟΕ ΟΕ. Φυσικά είναι ομόρρυθμη εταιρεία, είμαι μέσα.




Kαι με Opeth avatar να αρχίσω να χάνω μαλλί έσκασε ο Τ Ρ Ε Λ Ο Σ. Μου έκλεψες την Porcelain Heart μου πάλι αλάνι.
nikolas12
QUOTE(sacarame @ Jan 11 2013, 23:31 ) *
Δεν μας νοιάζει τι ποσταρεις, ούτε το πότε.... Απλά και μόνο ότι ποστάρεις...

ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΣΟΥ


Κάτι τέτοια διαβάζω και συγκινούμαι. Σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου, μόλις τελειώσω με Πανελλήνιες θα σας διασκεδάζω πάλι γράφοντας ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ παντού και παίζοντάς το ρήτορας. Αααααααχ ωραία περνάγαμε tongue.gif αν και δύσκολα θα με ξανακάνω να φαίνομαι τόσο χαζός (όχι ότι τότε προσπαθούσα πολύ μουχαχαχα)

QUOTE(SG3ptshooter @ Jan 11 2013, 23:39 ) *
(πρώην) Hip hop ΟΕ ΟΕ ΟΕ. Φυσικά είναι ομόρρυθμη εταιρεία, είμαι μέσα.




Kαι με Opeth avatar να αρχίσω να χάνω μαλλί έσκασε ο Τ Ρ Ε Λ Ο Σ. Μου έκλεψες την Porcelain Heart μου πάλι αλάνι.


Opeth θεοί! Γενικά είμαι ανοικτός προς οποιοδήποτε είδος μουσικής και ακούω τα πάντα, απλά φροντίζω να μη το διαδίδω (ουπς smiley.gif ). Γενικά έχω αυτή τη διαφωνία με κολλητούς και φίλους. Οι Metallica είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα (νομίζω επαναλαμβάνομαι, όντως έχω πολύ καιρό να ποστάρω) και το Master of Puppets είναι ο αγαπημένος μου δίσκος οπότε είναι λογικό το sanitarium να το υπεραγαπώ. Σε θέμα σόλο βέβαια θα έβαζα και Fade to Black:



Τραγούδι που και φίλοι μου που γουστάρουν κλαμπάκια παραδέχονται το πόσο κομματάρα είναι.
Teo 13
Αν και υπάρχουν αμέτρητα θρυλικά σόλο, υπάρχει ενα που κάνει την διαφορά. Πιο γαμάτο δεν γίνεται...

Ledas
Θελω να βάλω απειρα led zeppelin. Γενικά θεωρώ τον jimmy page τον δευτερο καλύτερο κιθαρίστα όλων τον εποχων μετά τον hendrix. Ναι ξέρω υπάρχουν ενα σωρό αλλοι που παίζουν και πιο γρήγορα και ανεβοκατεβαινουν τις κλιμακες σαν τρελοί και με την εξελιξη και των κιθαρών πολύ συγχρονοι βιρτουοζοι έχουν ξεπερασει σε τεχνική τους παλιούς. Αλλά εμένα δε με νοιάζει να ανεβοκατεβαίνει καποιος κλιμακες σαν τρελός και να το βαφτίζει σόλο. Αυτό δνε είναι μουσική. Εμένα με νοιάζει όταν θα κλεισεις τη μουσική να σου έχει μείνει μια μελωδία στο κεφαλι και να μπορείς να την σκεφτείς και όχι να εχεις ξεχάσει τι παιχτηκε. Τα σωστά σόλα είναι αυτά που είναι μοναδικά και χαρακτηριστικά και όχι αλλος ένας διαγωνισμός δεξιοτεχνίας όπου όλοι παίζουν το ίδιο πράγμα με ελαχιστες παραλλαγές με παρόμοιο ήχο. Για αυτό δε συμπάθησα ποτέ malmsteen, steve vai, satriani και ενα σωρό άλλους μεταλ κιθαρίστες. Για να καταλαβετε τι εννοώ από τους maiden αυτός που είχε την ποιότητα και ξεχωρισε για μένα είναι ο smith.

Πολύ πλατιασα. Λοιπόν θα βάλω από zeppelin ένα και όχι δεν είναι το stairway to heaven που αντικειμενικά θεωρείται απο τα καλύτερα σόλα όλων τον εποχών. Για μένα είναι το dazed and confused. Aλλά όχι όποιο και όποιο και όχι του αλμπουμ.

Το dazed and confuzed από το live στο madison το 73 που βγήκε σε σιντι και ντιβιντι (φοβερο παρεπιπτοντως γιατί είναι σαν ταινία) με τιτλο the song remains the same. Οι zeppelin στο peak τους (δυστυχώς από το 75 και μετά αλλαξαν στυλ και ο πειτζ δε μπορούσε να μπλουζαρει και να σολάρει σε τόσο υψηλό επίπεδο ξανά). Ο jimmy page κανει την καλύτερη εκτελεση σολο του dazed and confused κλασσικά με το ατμοσφαιρικό πρώτο τμήμα που παιζει με δοξάρι που το ξεμμάλιασε, και στο δευτερο μέρος τρελό σολάρισμα με τρελές ταχύτητες και χαρακτηριστικές παραμορφωσεις και μελωδιες που καρφώνονται στο μυαλό. η καλύτερη αξιοποίηση της πεταλιέρας του εβερ.

Γενικά όποιος ακούσει όλη τη δισκογραφία των zeppelin (ακόμα και τα οχι τοσο καλά τελευταία τους πχ CODA που δε προλαβαν να το ολοκληρώσουν λόγω θανάτου του bonaham) θα καταλάβει τι θα πει ποιοτική μουσική. Το πως φτιάξαν ένα τόσο καλά δεμένο σύνολο που όλα τα μέλη είναι αναντικατάστατα είναι φοβερό (για αυτό και το διαλύσαν μετά το θανατο του ντραμερ και ξεραν ότι καναν τον κυκλο και δε ξεφτιλιστηκαν σαν ολους τους υπόλοιπους που παίζουν μέχρι τώρα στα γεραματα τους πχ metallica, maiden, rolling stones, scorpions etc). Καθολη τη διαρκεια της ιστορίας προσεθεταν κατι διαφορετικό στον ήχο τους και στο είδος που παίζαν που αλλαζε με την παροδο του χρόνου, χωρίς όμως να είναι ξεπεσμός απλά κάτι νέο. Ολα τα αλλα μετά θα σας φαίνονται μετριότητες (περα των πανμεγιστων deep purple) στην ροκ μουσικη. Οποιος ακουσει ολα τα αλμπουν να μην ξεχασει να ακουσει τις λαιβ εκτελέσεις από την πρώτη τους περιοδο από ένα διπλο σιντι το bbc session
Coach Periklis
αφού ξεθάφτηκε το θρεντ από τον φίλο , ας πω κι εγώ τα προσωπικά μου γούστα

ΜΕΤΑΛ

WINNER : PANTERA - Floods
RUNNER UP : MEGADETH - Tornado Of Souls
Notable Mentions : Painkiller / Mr. Crowley




ΡΟΚ

WINNER : Lynyrd Skynyrd - Free Bird
RUNNER UP : Pink Floyd - ComfortablyNumb
Notable Mentions : Stairway To Heaven / Hotel California

shtarkws
Αυτό είναι το καλύτερο solo στην ιστορία της μουσικής,τυχεροί όσοι ήταν παρόντες

aegeansheed
Zephyr


Παλιακιά κομματάρα αλλά από το 6.15 και μετά ο κύριος Χάμετ απαιτεί να κλειδωθεί το τόπικ icon_headbang.gif
nikolas12
QUOTE(Zephyr @ Apr 1 2017, 16:52 ) *


Παλιακιά κομματάρα αλλά από το 6.15 και μετά ο κύριος Χάμετ απαιτεί να κλειδωθεί το τόπικ icon_headbang.gif


Το αγαπημένο μου σόλο από το αγαπημένο μου κομμάτι από την αγαπημένη μου μπάντα. Ό,τι και να πούμε για τους Metallica, το One, ένα από τα καλύτερα τραγούδια ever και αυτή τη σολάρα είναι λίγο. Ο τρόπος που το ανέδειξε ακουστικά ο παραγωγός του ...And Justice for All και ο ήχος που βγαίνει στη studio εκτέλεση είναι απλά μοναδικός. Πολύ καλό και των Testament που έβαλε ο aegeansheed.
Magnus92
Που το ξεθαψατε τουτο μωρε;

tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.