Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γ' ΕΣΚΑΝΑ 2012-13
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
Pages: 1, 2
Crete78
Νίκη με Πειραϊκο ίσως πιο έυκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Από εκέι και πέρα την Τερψιθέα την έχω δει μια φορά σε ένα αγώνα κυπέλλου με Προοδευτική αλλα δεν μπόρεσα να βγάλω συμπεράσματα μιας και ήταν το πρώτο τους παιχνίδι, η Γλυφάδα είναι νομίζω από αυτές που έχω δει η πιο δυνατή ομάδα και ας έχει μια ήττα.. Μεγάλο στοίχημα για εμάς το ματς της Παρασκευής και ανυπομονούμε να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας..
Δεν ξέρω πως κέρδισαν τα Ταταύλα την Τερψιθέα και πραγματικά απορώ πως βρίσκονται τόσο ψηλά χωρίς να είναι κάτι το τρομερό...Στο μεταξύ μας αν κ χάσαμε με αυτοκτονία δικό μας παιχνίδι δεν θυμάμαι να είχε κανένα ψήλο και τώρα ο φίλος μας έγραψε ότι έλειπαν τρείς..Περίεργη ομάδα, θεωρώ ότι η Ηλεκτρούπολη έχει μεγάλη τύχη στο μεταξύ τους...
Μπορεί και να διαψευστώ αλλά αυτή είναι η άποψη μου,το μέλλον θα δείξει!!!
milf_hunter#7
Και με εσάς έλειπε παίχτης...!!!
Είμαστε απρόβλεπτοι, αλλά έχουμε ψηθεί σαν παίκτες κάπου αλλού!!!

QUOTE(milf_hunter#7 @ Nov 19 2012, 16:38 ) *
ΤΑΤΑΥΛΑ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ 64 -57
Θα μπορούσε να τελειώσει και με μεγαλύτερη διαφορά. Κερδίσαμε χωρίς 3 ψηλούς!!! Η Τερψιθέα καλή ομάδα αλλά όχι για 6-0 που ήταν. Απορώ πως έχασε η Γλυφάδα από την Τερψιθέα, ίσως λόγο πρώτης αγωνιστικής . Ο διαιτητής Δελαγραμμάτικας αν δεν κάνω λάθος είναι τραγικός. έβριζε συνέχεια το ένας παίχτης της Τερψιθέας μπροστά του και δεν τους έδωσε τίποτα. Αλλά γενικά ο άνθρωπος αυτός πρέπει να σταματήσει να πηγαίνει στα γήπεδα!!!!
Πάμε για τη νίκη με την Ηλεκτρούπολη.

Μια διόρθωση δεν ήταν ο Δελαγραμμάτικας απλά έτσι γράφει στο attikabasket μάλλον άλλαξε τελευταία στιγμη,και ήρθε ο κύριος που μας έσφαξε και στην Αρμενική!!!! ΜΑΥΡΕΛΗΣ νομίζω...
marios1983
Μετα απο 7 ματσακια, και εχοντας δει πλεον ολες τις ομαδες μπορω να προβλεψω οτι:

1. Γλυφαδα ειναι πολυ μπροστα...στο κυπελο χωρις Σπυριδακη-Τσιουμα απεκλεισε Προφητη Ηλια, ενω την προηγουμενη αγωνιστικη παλι χωρις Σπυριδακη ισοπεδωσε με double score και βαλε τον συγκατοικο Αρη. Ειναι ομαδα επιπεδου Β', συνεπως εκει θα βρισκονται του χρονου.
2. Τερψιθεα, πολυ καλη ομαδα, μπορει να σε σκοτωσει στη μερα της, ενω παιζουν και ομορφο μπασκετ. θα ακολουθησει και εκεινη κατα τη γνωμη μου την Γλυφαδα στη Β'.
3. Τα Ταταυλα και ο Παννεαπολικος θα παλέψουν μέχρι τελους. Δινω ενα μικρο προβαδισμα στον Παννεαπολικο λόγω σοβαροτητας και σταθεροτητας στο παιχνιδι του. Απο την άλλη, ειναι απρόβλεπτα τα Ταταυλα, κατι που αποδειχτηκε στην τελευταια αγωνιστικη.

Αν η μαχη για την άνοδο είναι μεταξύ 4 ομάδων, μπορώ να πω, πως για την παραμονή θα παλέψουν 6 ομάδες, οπως:

- Δάφνη Αγ. Δημητριου
- Φοινικας Αγ. Σοφ.
- Ενωση Αρμενίων
- Αρης Γλυφαδας
- Βαρη
- Πηγασος Κορ.

Μακάρι να έχουμε εκπλήξεις και να διαψευστω στην πορεία.
Negro8
Α.Σ.Η. -ΤΑΤΑΥΛΑ 52-51

Τελικά στο φετινό πρωτάθλημα σχεδόν όλοι μπορούν να κερδίσουν όλους..Μετά απο το κακό μας ξεκίνημα φαίνεται οτι αρχίζουμε και βρίσκουμε τον καλό μας εαυτό..επόμενο παιχνιδάκι στη γλυφάδα με ΑΡΗ
Καλό βράδυ....
ZEKO
Ένα παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε αποψε στο κλειστό της Γλυφάδας, δύο ομάδες με γεμάτα ροστερ σε ένα ματς πολύ ενδιαφέρον που δυστυχώς για εμάς παρά την μεγάλη μας προσπάθεια κατέληξε σε ήττα. . Το αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου μας αδικεί αφού ήμασταν σχεδόν σε όλο το ματς μπροστά (στην κανονικη περιοδο) αν εξαιρέσουμε μια ή δύο φορές που μας πέρασαν με ένα πόντο κ αυτό για μια φάση..
Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχαμε επιβάλλει το ρυθμό μας κ κλείσαμε με +11, στην τρίτη περίοδο περιμέναμε πίεση ωστόσο αντέξαμε και στην τέταρτη πλέον πήγαινε πόντο πόντο, εμείς είχαμε δύο ευκαιρίες στα τελευταία δευτερόλεπτα να πάρουμε το ματς αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε και έτσι το ματς πήγε παράταση εκεί πλέον είχαμε αδειάσει κυρίως ψυχολογικά και αναπόφευκτα ήρθε η ήττα. . Δυστυχώς ο ένας διαιτητής ήταν πολύ λίγος για τέτοιο ματς χωρίς να σημαίνει ότι χάσαμε λόγω διαιτησίας αντίθετα απλά το αναφέρω γιατί σε τέτοια παιχνίδια καλά θα κάνουν να στέλνουν διαιτητές που το κατέχουν το άθλημα...Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για την προσπάθεια ακολουθεί ένα ακόμα δύσκολο ματς που απλά πρέπει να κερδίσουμε και να διατηρηθουμε στην τριάδα , καλή συνέχεια στην Γλυφάδα..

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους..καλό βράδυ! !
Crete78
Γράφω μόνο και μόνο για να μην πει κανείς ότι κρύβομαι μετά τις ήττες..Δεν θέλω να πω τίποτα για το παιχνίδι με κάλυψε ο συμπαίκτης μου απόλυτα..Το ποστ μου αυτό θα είναι και το τελευταίο (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) η δουλεία μου είναι να παίζω και όχι να κάνω τον εκπρόσωπο των συμπαικτών μου στο φορουμ. Καλύτερα να επωμιστεί αυτό τον ρόλο κάποιο από τα παιδιά που έχει ενεργό ρόλο στην ομάδα και όχι εγώ..Καλή συνέχεια σε όλους ...
blazer8
QUOTE(Crete78 @ Nov 24 2012, 16:55 ) *
Γράφω μόνο και μόνο για να μην πει κανείς ότι κρύβομαι μετά τις ήττες..Δεν θέλω να πω τίποτα για το παιχνίδι με κάλυψε ο συμπαίκτης μου απόλυτα..Το ποστ μου αυτό θα είναι και το τελευταίο (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) η δουλεία μου είναι να παίζω και όχι να κάνω τον εκπρόσωπο των συμπαικτών μου στο φορουμ. Καλύτερα να επωμιστεί αυτό τον ρόλο κάποιο από τα παιδιά που έχει ενεργό ρόλο στην ομάδα και όχι εγώ..Καλή συνέχεια σε όλους ...

Σημαντική νίκη της Γλυφάδας επί του Παννεαπολικού στο ντέρμπι κορυφής και τώρα τα βλέμματα στην επόμενη αγωνιστική και στο άλλο ντέρμπι κορυφής, που με πιθανή νίκη του Παννεαπολικού μας αφήνει πρώτους στη βαθμολογία.
Η αλήθεια είναι ότι ο Crete78 έπαιξε ελάχιστα!
Όσο για τους διαιτητές, πιστεύω ότι είναι έμπειροι γιατί σφυρίζουν κάποια χρόνια στα γήπεδα και τους θεωρώ αντικειμενικούς.Σαφώς κι έκαναν κάποια λάθη και απ' τις δύο πλευρές αλλά όχι εσκεμμένα.
marios1983
QUOTE (blazer8 @ Nov 25 2012, 12:53 ) *
Σημαντική νίκη της Γλυφάδας επί του Παννεαπολικού στο ντέρμπι κορυφής και τώρα τα βλέμματα στην επόμενη αγωνιστική και στο άλλο ντέρμπι κορυφής, που με πιθανή νίκη του Παννεαπολικού μας αφήνει πρώτους στη βαθμολογία.
Η αλήθεια είναι ότι ο Crete78 έπαιξε ελάχιστα!
Όσο για τους διαιτητές, πιστεύω ότι είναι έμπειροι γιατί σφυρίζουν κάποια χρόνια στα γήπεδα και τους θεωρώ αντικειμενικούς.Σαφώς κι έκαναν κάποια λάθη και απ' τις δύο πλευρές αλλά όχι εσκεμμένα.


Ωραιο ματς στο ΕΑΚ την Παρασκευη, επιβεβαιωθηκα για την δυναμικη του πολυ καλου φετος Παννεαπολικου!

Ο Crete 78 επαιξε ελαχιστα το διαπιστωσαμε ολοι, ενω θα μπορουσε να βοηθησει σε κρισιμα σημεια. Περισυ ηταν απο τους βασικους πρωταγωνιστες στη νικη της ομαδας του. Ειναι θεμα προπονητη βεβαια, αλλα εμπειρα και δυνατα παιδια ειναι αδικαιολογητο σε τετοια ματς να ειναι εξω.

Η Τερψιθεα εκανε περιπατο με τον Αρη, που φαινεται οτι ξεφουσκωσε και αμυντικα πλεον. Η ομαδα του Αρη θα πρεπει να κανει νικη αλλιως πλησιαζει επικινδυνα την ζωνη.

Τρομερο ματς και μεγαλη νικη για την Ηλεκτρουπολη απεναντι στα Ταταυλα. Η Ηλεκτρουπολη που ειναι πολυ καλη ομαδα, αρχιζει να δειχνει πλεον μεσα στο γηπεδο (με καθυστερυση 4-5 αγωνιστικων) την πολυ καλη δουλεια που γινεται στις προπονησεις.

Ενωση Αρμενιων εκανε ασχημη ηττα εντος απο Πηγασο, κ ισως της στοιχισει στο τελος.

Η Βαρη συνεχιζει την ελευθερη πτωση που ξεκινησε απο περισυ, ενω ο Φοινικας εχασε πάλι ενα ματς στις λεπτομερειες.
MBANDA
QUOTE(blazer8 @ Nov 25 2012, 13:53 ) *
Σημαντική νίκη της Γλυφάδας .......
Όσο για τους διαιτητές, πιστεύω ότι είναι έμπειροι γιατί σφυρίζουν κάποια χρόνια στα γήπεδα και τους θεωρώ αντικειμενικούς.Σαφώς κι έκαναν κάποια λάθη και απ' τις δύο πλευρές αλλά όχι εσκεμμένα.

Χωρίς να έχω δεί το παιχνίδι και χωρίς να θέλω να πω κάτι άλλο ,
ΓΕΝΙΚΑ
Φίλε blazer μην πέρνεις και όρκο για τα παλουκάρια με τα γκρι.
Πολλές φορές όχι πως το κάνουν ... ιξιπίτιδις, αλλά είναι ..... ντεφορμέ wink.gif .
Σε αυτό το μπάχαλο που αποκαλύπτεται είναι δυνατόν η διαιτησία να μένει απέξω?
Φυσικά και υπάρχουν σοβαρά παιδιά, αλλά μέσα στην βρώμα πως μπορούν να επιβιώσουν?
Τώρα αν είναι χρόνια και χωρίς προαγωγές, είτε είναι άσχετοι είτε πολύ αξιοπρεπείς και καθαροί.
Και οι 2 κατηγορίες μου είναι συμπαθείς.
freelance
Έτυχε την Παρασκευή να δω το παιχνίδι στη Ν.Σμύρνη Αρμενική-Πήγασος Κορυδαλλού. Έτυχε να είμαι κοντά στην περιοχή και θέλοντας να δω ένα ματσάκι πέρασα από το κλειστό του Πανιωνίου.

Δίκαιη νίκη του Πήγασου θεωρώ, έπαιξε καλύτερα, με περισσότερο πάθος και θέληση από τους γηπεδούχους. Και ήταν και νίκη που πιστεύω ότι θα τονώσει πολύ θετικά την ομάδα του Κορυδαλλού αφού έγινε κόντρα και στην διαιτησία που στο τελευταίο δεκάλεπτο (και κυρίως στα τελ. 2-3 λεπτά) φαινόταν σαν να ήθελε να δώσει το παιχνίδι στους γηπεδούχους και κρίθηκε και με σουτ στην εκπνοή (αφού είχε γυρίσει το παιχνίδι)! Πολύ κόντρα σφυρίγματα στην ομάδα του Πήγασου, χωρίς να έχει δώσει αφορμές (διαμαρτυρίες, κακές συμπεριφορές κλπ.)
Είναι κρίμα να βλέπεις μια ομάδα να είναι καλύτερη, να αξίζει τη νίκη και να κινδυνευει να την χάσει στα τελ. δευτερόλεπτα από λάθη (?) της διαιτησίας. Κατ' εμέ δεν μπορώ να πιστέψω ότι ήταν λάθη λάθη. ΟΚ ο ένας διαιτητής (Φραγκιαδάκης) φαινόταν να τα έχει λίγο χαμένα και να δίνει την εντύπωση ότι δεν το κατέχει και τόσο το άθλημα, ο άλλος όμως (Γαρδέλης) που έχει τόσα χρόνια στα γήπεδα δεν δικαιολογείτε να παίρνει τέτοια σφυρίγματα και επίσης να κλείνουν και τα μάτια σε αρκετές περιπτώσεις...

Από Πήγασο ξεχώρισα τα νούμερα 13 (1-2 αν και μικρός πήρε σωστές επιλογές, έβαλα αρκετά καλάθια και έβαλε και το τελευταίο νικητήριο), 16 (pm, πρέπει να έπαιζε παλιά στον Πήγασο), 8 (3-4), 10 (ο γερόλυκος Ξυδούς) και το 7 (ο περσυνός παίκτης του Ιωνικού ο Φούντης, μου έκανε έκπληξη που τον είδα να παίζει σε ομάδα που ξεκίνησε για Δ' κατηγορία) που βοήθησε στην τελευταία περίοδο με αρκετά εύστοχα σουτ.

Από Αρμενική ο Αμπαζής φάνηκε πεσμένος αρκετά, και ο μόνος που ξεχώρισε ήταν το 9 με πολύ καλό σουτ.


Πήγασος θεωρώ ότι στο τέλος έκανε λάθος με τα 2 time out που πήρε ο προπονητής του ενώ ήταν μπροστά και η Αρμενική δεν είχε άλλη λύση πέρα του φάουλ για να σταματήσει το χρόνο, αφού έτσι έδωσε στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να πιέσουν την επαναφορά και ναι μεν την πρώτη φορά γλύτωσε στο τσακ τα 5'' (που μπορεί να ήταν), τη 2η φορά όμως (ασχέτως ότι δεν ήταν) ο διαιτητής Γαρδέλης έδωσε 5'' (με τον παίκτη να έχει κρατήσει τη μπάλα το πολύ 3'') και έτσι η Αρμενική να πάρει τη μπάλα και να περάσει μπροστά 1π.
Θεωρώ ότι με μια απλή επαναφορά κάτω από το καλάθι θα ήταν πιο απλά τα πράγματα.


Εϊχα καιρό να δω αγώνα της κατηγορίας, είχε αρκετούτσικο κόσμο για τέτοια ώρα Παρασκευή βράδυ, τρομερό σασπενς στο τέλος, διαμαρτυρίες, φωνές, τα πάντα όλα.


Βλέποντας τις φανέλες του Πήγασου πήγα πολλά χρόνια πίσω όταν θυμάμαι αυτή την ομάδα να έχει παικταράδες (Εμμανουηλίδη, Σαρδέλη, Τσιμπεκίδη, Μουρκόγιαννη, Σέμπογλου και πολλούς άλλους), να παίζει φοβερό μπάσκετ, μια πολύ γουστόζικη παρέα που χαιρόσουν να την βλέπεις.
Μακάρι αυτή η ομάδα να καταφέρει να ορθοποδήσει αλλά για να γίνει αυτό θέλει δουλειά πολύ. Καμία σχέση αυτό που είδα με αυτό που θυμόμουν. Έχουν αλλάξει οι εποχές, άλλα χρόνια τότε, αλλιώς τα παιδιά, οι προπονητές..

MBANDA
QUOTE(freelance @ Nov 26 2012, 18:28 ) *
Έτυχε την Παρασκευή να δω το παιχνίδι στη Ν.Σμύρνη Αρμενική-Πήγασος Κορυδαλλού. Έτυχε να είμαι κοντά στην περιοχή και θέλοντας να δω ένα ματσάκι πέρασα από το κλειστό του Πανιωνίου.

Δίκαιη νίκη του Πήγασου ......
Βλέποντας τις φανέλες του Πήγασου πήγα πολλά χρόνια πίσω .

Μπράβο φίλε freelance για το πολύ κατατοπιστικό ποστ.
Δυστυχώς δεν ακούγονται καλά λόγια για τα παιδιά που διακρίνονται στην κατηγορία.
Είναι ο μόνος τρόπος να πάνε μπροστά τα παιδιά χωρίς manager.
Όσοι πιστοί...βοηθήστε.
MBANDA
ΑΡΗΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗΣ Δύσκολο παιχνίδι. Αν επικρατήσει το σκληρό μπάσκετ του Αρη και το σκορ μείνει χαμηλα τότε 1. Αν η ΑΣΗ δείξει το χαρακτήρα των 2 τελευταίων αγώνων τότε 2. Πρώτη τύχη 1.

ΤΑΤΑΥΛΑ ΑΟ - ΔΑΦΝΗ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ. 1 και εύκολα. Δύσκολα να την ξαναπατήσουν τα Ταταύλα.

ΑΟ ΒΑΡΗΣ ΑΝΑΓΥΡΟΥΣ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ. Με 3 νίκες στα τελευταία 4 η ΠΡΟΟ έχει τύχη. Πιστεύω όμως ότι Βάρη θα το παλέψει και έχει και την έδρα. Δύσκολα 1.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓ. ΣΟΦΙΑΣ - ΕΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΩΝ. Ο Φοίνικας πρέπει να κερδίσει, αν θέλει να διατηρήσει ελπίδες. Η Αρμενική όμως μπορεί => ….χ

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ ΝΙΚ ΑΟ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ. Ο Παννεαπολικός έρχεται από μεγάλη εμφάνιση παρά την ήττα στα σημεία στη Γλυφάδα. Η Τερψιθέα έχει χάσει την ορμή των πρώτων αγώνων και όπως έδειξε στα τελευταία παιχνίδια έχει πρόβλημα στην οργάνωση. 1

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΣ – ΓΛΥΦΑΔΑ. Η Γλυφάδα έχει βρεί πατήματα και ρυθμό και θα πάει τραίνο. 2
ΓΑΣΚ ΠΗΓΑΣΟΣ – ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ. Και οι 2 ομάδες έχουν δείξει αστάθεια. Η ευκαιρία του Πήγασου να μετακινηθεί από την ζώνη της καλής παρουσίας στους διεκδικητές της ανόδου. Το βλέπω στο 2 έστω και δύσκολα.
freelance
QUOTE (MBANDA @ Nov 26 2012, 23:38 ) *
Μπράβο φίλε freelance για το πολύ κατατοπιστικό ποστ.
Δυστυχώς δεν ακούγονται καλά λόγια για τα παιδιά που διακρίνονται στην κατηγορία.
Είναι ο μόνος τρόπος να πάνε μπροστά τα παιδιά χωρίς manager.
Όσοι πιστοί...βοηθήστε.

Να 'σαι καλά! Ευχαριστώ.
Αυτή είναι και η σημασία των forums. Η ανταλλαγή απόψεων και η ειλικρινής τοποθέτηση πάνω στο αντικείμενο. Μακάρι να ενεργοποιηθούν και άλλοι πιστοί (που βλέπω και ακούω ότι υπάρχουν, εννοώ ότι παρακολουθούν το forum, είναι ευρέως γνωστό αυτό).



QUOTE (MBANDA @ Nov 27 2012, 00:02 ) *
ΓΑΣΚ ΠΗΓΑΣΟΣ – ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ. Και οι 2 ομάδες έχουν δείξει αστάθεια. Η ευκαιρία του Πήγασου να μετακινηθεί από την ζώνη της καλής παρουσίας στους διεκδικητές της ανόδου. Το βλέπω στο 2 έστω και δύσκολα.

Θα ήθελα να δω τον coach Ποτόσογλου. Έχω καιρό να δω παιχνίδι ομάδας του. Θέλω να δω πως είναι τώρα και αν η ομάδα του έχει τη στόφα ομάδας όπως παλιά στις ομάδες που είχε δημιουργήσει και μεγαλουργήσει! Είναι άξιος συγχαρητηρίων που μεγαλώνοντας δεν αποσύρθηκε αλλά προσπαθεί και μένει στο χώρο χωρίς κομπλεξ κατηγορίας.. αλλά μένει εργάτης του μπάσκετ για να μεταδώσει σε νέα παιδιά (φαντάζομαι ο Πειραικός έχει τώρα νεαρά παιδιά) γνώσεις και εμπειρίες και να τα μεγαλώσει στα χέρια του.
Θέλω πραγματικά να δω παιχνίδι του Πειραικού και ίσως γίνει μεθαύριο με τον Πήγασο.
Φαντάζομαι και πως θα νοιώθουν τα παιδιά που κοουτσάρουν τις αντίπαλες ομάδες έχοντας αντίπαλό τους μια τέτοια σημαντική προσωπικότητα στο χώρο.
Αν πάω στο παιχνίδι της Παρασκευής θα σας μεταφέρω εντυπώσεις.
magic32
QUOTE(freelance @ Nov 28 2012, 18:10 ) *
Να 'σαι καλά! Ευχαριστώ.
Αυτή είναι και η σημασία των forums. Η ανταλλαγή απόψεων και η ειλικρινής τοποθέτηση πάνω στο αντικείμενο. Μακάρι να ενεργοποιηθούν και άλλοι πιστοί (που βλέπω και ακούω ότι υπάρχουν, εννοώ ότι παρακολουθούν το forum, είναι ευρέως γνωστό αυτό).




Θα ήθελα να δω τον coach Ποτόσογλου. Έχω καιρό να δω παιχνίδι ομάδας του. Θέλω να δω πως είναι τώρα και αν η ομάδα του έχει τη στόφα ομάδας όπως παλιά στις ομάδες που είχε δημιουργήσει και μεγαλουργήσει! Είναι άξιος συγχαρητηρίων που μεγαλώνοντας δεν αποσύρθηκε αλλά προσπαθεί και μένει στο χώρο χωρίς κομπλεξ κατηγορίας.. αλλά μένει εργάτης του μπάσκετ για να μεταδώσει σε νέα παιδιά (φαντάζομαι ο Πειραικός έχει τώρα νεαρά παιδιά) γνώσεις και εμπειρίες και να τα μεγαλώσει στα χέρια του.
Θέλω πραγματικά να δω παιχνίδι του Πειραικού και ίσως γίνει μεθαύριο με τον Πήγασο.
Φαντάζομαι και πως θα νοιώθουν τα παιδιά που κοουτσάρουν τις αντίπαλες ομάδες έχοντας αντίπαλό τους μια τέτοια σημαντική προσωπικότητα στο χώρο.
Αν πάω στο παιχνίδι της Παρασκευής θα σας μεταφέρω εντυπώσεις.

μιας και εχεις απορια για το αν εχουμε μικρα παιδια απλα θα σου μεταφερω οτι ενω ο κανονισμος λεει μια ομαδα να εχει 4 του 90 και κατω εμεις κανουμε το αναποδο κι εχουμε 4 του 89 και πανω....Εγω στα 28 μου φανταζω γερολυκος πραγματικα..ωρες ωρες νιωθω μοναξια και σκεφτομαι οτι γερασα..χαχαχα..για να καταλαβεις την παρασκευη που δεν επαιξα κι εγω ο μεγαλυτερος σε ηλικια ηταν γεννημενος το 1988...

Η ομαδα λοιπον απο πιτσιρικαρια ειναι γεματη..Ειμαστε μια καινουρια ομαδα που χτιζεται απο την αρχη και οταν εχεις πιτσιρικια και χτιζεσαι ισως η γ ειναι η καταλληλη κατηγορια για να βαλεις τις βασεις ωστε να φτιαξεις μια ομαδα που θα πρωταγωνιστησει ψηλοτερα αργοτερα..τουλαχιστον η εμπειρια μου διπλα στον πατερα μου τοσα χρονια και τις τοσες ομαδες που τον εχω δει να κοουτσαρει αυτο μου δειχνει..οσο πιο χαμηλα εισαι τοσο πιο ευκολα χτιζεσαι....

Μιας και δεν γραφω συχνα απλα ν αναφερω οτι δεν ειμαστε τοσο ασταθεις οσο φαινεται στα αποτελεσματα...Ξεκινησαμε με μια ηττα στις λεπτομερειες αλλα σιγα σιγα η ομαδα αρχισε να βρισκεται και να παιρνει νικες παιζοντας και καλο μπασκετ με αποκορυφωμα το διπλο στα ταταυλα...Δυστυχως το ματς κυπελλου με την δραπετσωνα με μπολικα παραπονα για τη διατησια και η τιμωρια ενος πολυ καλου παικτη για εμας μας αποδιοργανωσαν και καναμε μια πολυ ασχημη ηττα με τον αρη γλυφαδας σ ενα ματς που ειχαμε ξεκινησει προηγουμενοι 15-2...

Στον πανεαπολικο ηττηθηκαμε καθαρα λογω διαφορας εμπειριας..Εκμεταλευτηκαν ΚΑΘΕ λαθος μας και οταν πλησιασαμε απο το -17 στο -3 μας σκοτωσε ο σιρογλου με ατομικες προσπαθειες..Αλλα δεδομενων των συνθηκων παρα την ηττα νομιζω οτι ητα μια εμφανιση που δικαιολογουσε τη θεση μας στον πινακα...

αυτα τα ολιγα και θα προσπαθησω να γινω λιγο πιο ενεργος αφου βλεπω ωραιες αποψεις στο τοπικ
freelance
Ωραίο project ακούγεται και είμαι σίγουρος ότι ο δάσκαλος Ποτο θα προσπαθήσει να σηκώσει ξανά τον Πειραϊκό ψηλά ξεκινώντας από τα χαμηλά, που όπως είναι και ο magic32 είναι το καλύτερο ώστε να ψηθούν και να μεγαλώσουν σωστά τα νεαρά παιδιά.
Το θέμα είναι να υπάρχει μαγιά και υλικό ώστε να αποδώσει καρπούς η προσπάθεια.
Αυτό βέβαια προυποθέτει και πολλές ώρες προπόνησης και δεν ξέρω εκεί στο σαλπέας κατά πόσο έχετε χρόνο.. με τόσες ομάδες μέσα. Μεγάλη ξεφτίλα για τον Πειραιά να μην έχει άλλο γήπεδο εκτός αυτού (τα Καμίνια δε τα θεωρώ αξιοπρεπές γήπεδο..).
Μεγάλη υπόθεση θεωρώ και η παρουσία του Μπουντούρη (όπως είχα διαβάσει κάπου το καλοκαίρι ασχολείτε με τα κοινά της ομάδας).

Magic32, μιας και είσαι μέσα στην ομάδα, διοικητικά πως είναι τα πράγματα? Σε αυτόν τον τομέα η ομάδα δεν τα πήγαινε καλά και γι' αυτό το λόγο έφτασε εκεί που έφτασε. Υπάρχει αλλαγή και αισιοδοξία για καλύτερο αύριο?
Ο κόσμος στηρίζει την ομάδα και την προσπάθεια αναγέννησης?
magic32
QUOTE(freelance @ Nov 29 2012, 12:42 ) *
Ωραίο project ακούγεται και είμαι σίγουρος ότι ο δάσκαλος Ποτο θα προσπαθήσει να σηκώσει ξανά τον Πειραϊκό ψηλά ξεκινώντας από τα χαμηλά, που όπως είναι και ο magic32 είναι το καλύτερο ώστε να ψηθούν και να μεγαλώσουν σωστά τα νεαρά παιδιά.
Το θέμα είναι να υπάρχει μαγιά και υλικό ώστε να αποδώσει καρπούς η προσπάθεια.
Αυτό βέβαια προυποθέτει και πολλές ώρες προπόνησης και δεν ξέρω εκεί στο σαλπέας κατά πόσο έχετε χρόνο.. με τόσες ομάδες μέσα. Μεγάλη ξεφτίλα για τον Πειραιά να μην έχει άλλο γήπεδο εκτός αυτού (τα Καμίνια δε τα θεωρώ αξιοπρεπές γήπεδο..).
Μεγάλη υπόθεση θεωρώ και η παρουσία του Μπουντούρη (όπως είχα διαβάσει κάπου το καλοκαίρι ασχολείτε με τα κοινά της ομάδας).

Magic32, μιας και είσαι μέσα στην ομάδα, διοικητικά πως είναι τα πράγματα? Σε αυτόν τον τομέα η ομάδα δεν τα πήγαινε καλά και γι' αυτό το λόγο έφτασε εκεί που έφτασε. Υπάρχει αλλαγή και αισιοδοξία για καλύτερο αύριο?
Ο κόσμος στηρίζει την ομάδα και την προσπάθεια αναγέννησης?

κοιτα ο πειραικος μιας και λογω του πατερα μου τον εχω ζησει και στα μεγαλεια του δεν ειχε ποτε δικο του κοσμου..Απο το μερακι καποιων ανθρωπων οπως του πατερα μου του καπαγεροφ και του λυμπερατου εκανε οσα εκανε...Δυστυχως υπηρξε ενα μεγαλο διαστημα που διοικηθηκε απο ανικανους...

Αυτη τη στιγμη ουσιαστικα τη διαχειριση την ανελαβε ο νικος ο μπουντουρης μαζι με καποιους παλιους παργοντες..στοχος ειναι να ξεκινησει να λειτουργει αρχικα σωστα η παραγωγικη διαδικασια.δλδ απο τις ακαδημιες που λεει ο λογος..αλλωστε γι αυτο ο κυριος μπουντουρης εχει αναλαβει και υπευθυνος ακαδημιων....Η αληθεια ειναι οτι παρατρηθηκε μια αυξηση σε παιδακια που προπτιμησαν ξανα τον πειραικο στο να παιξουν μπασκετ...Στο αντρικο τα πραγματα δεν ειναι ευκολα..υπαρχουν ανθρωποι που για την τρελα τους και για την αγαπη τους προς τον πατερα μου τρεχουν κι ετσι εχουμε τα απαραιτητα πραγματα..ενω οπως ειπες τεραστιο προβλημα ειναι το γηπεδικο...1μιση ωρα προπονηση ειναι ελαχιστο και πολυ περισσοτερο εμεις εχουμε μεσημεριανες ωρες σχεδον παντα που δεν βολευει τα πολλα νεα παιδια που εχουμε λογω πανεπιστημιου η σχολειου...
freelance
Μάλιστα.. Κατάλαβα. Θέλει δύναμη και κουράγιο αυτή η προσπάθεια του ξεκινήματος από το μηδέν στην ουσία..
Υπομονή και καλή επιτυχία!

Ειδικά αυτό....

QUOTE (magic32 @ Nov 29 2012, 13:01 ) *
1μιση ωρα προπονηση ειναι ελαχιστο και πολυ περισσοτερο εμεις εχουμε μεσημεριανες ωρες σχεδον παντα που δεν βολευει τα πολλα νεα παιδια που εχουμε λογω πανεπιστημιου η σχολειου...


είναι τραγικό... που να κάνεις δουλειά έτσι! Ποιοι να πάνε μεσημεριάτικα προπόνηση?!

Πρέπει επιτέλους να κινητοποιηθούν ΟΛΟΙ στον Πειραιά να φτιαχτεί το Παπαστράτειο! Αν δεν υπάρξει κι άλλο (και όχι μόνο 1) κλειστό γήπεδο δεν γίνεται δουλειά..
marios1983
Καλησπέρα σε όλους, και καλή αγωνιστικη.

θα δώσω τα προγνωστικά μου κ εγω με μια μικρη αιτιολογηση, αν κ σε πολλους αγώνες θα ηθελα να βάλω Χ:

ΑΡΗΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: 1 (λογω αμυνας και μομεντουμ αγωνα)

ΤΑΤΑΥΛΑ ΑΟ - ΔΑΦΝΗ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ: 1 (ειναι πιο καλη ομαδα τουλαχιστον σε αυτη τη φαση)

ΑΟ ΒΑΡΗΣ ΑΝΑΓΥΡΟΥΣ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: 2 (ειναι πιο πληρης ομάδα ειδικα στους ψηλους)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓ. ΣΟΦΙΑΣ - ΕΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΩΝ: 1 (τελευταια ευκαρια για τους γηπεδουχους, θα ναι παιχνιδι ζωης + θανατου)

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ ΝΙΚ ΑΟ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ: 1 (λογω έδρας, και μαλιστα δυνατής)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΣ – ΓΛΥΦΑΔΑ: 2 (απλα διοτι ειναι καλυτερη ομάδα)

ΓΑΣΚ ΠΗΓΑΣΟΣ – ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ: 2 (Εδώ θα θελα να βάλω ενα μεγάλο Χ, αλλα θα επιλέξω 2, διοτι οι παικτες του Πειραικου στο ανοιχτο γηπεδο (που συνηθως δινει στην εδρα του ο Πηγασος), θα τρεχουν σα παλαβοι και δυσκολα τους κοβεις το ρυθμο)
ZEKO
Καλησπέρα και από μένα..

Χαίρομαι που το topic έχει πάρει ''μπροστά'' με ενδιαφέρον συζητήσεις και πληροφορίες. Εμείς την Παρασκευή έχουμε ένα ακόμα πολύ δύσκολο ματς, που θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω ως ματς ''κλειδί'' σχετικά με το τι μπορούμε να κάνουμε φέτος. Προερχόμαστε απο μία δύσκολη ήττα στην Γλυφάδα και σίγουρα κανείς στην ομάδα δεν θέλει να υπάρξει δεύτερη συνεχόμενη ωστόσο παίζουμε με μια πολύ δυνατή ομάδα, την μοναδική που έχει κερδίσει την Γλυφάδα σε πρωτάθλημα και κύπελλο και αυτο απο μόνο του κάτι δείχνει...απο την πλευρά μας, με την βοήθεια του κόσμου, είμαστε έτοιμοι για την μάχη και στο παρκε θα δείξει...

QUOTE(freelance @ Nov 28 2012, 19:10 ) *
Φαντάζομαι και πως θα νοιώθουν τα παιδιά που κοουτσάρουν τις αντίπαλες ομάδες έχοντας αντίπαλό τους μια τέτοια σημαντική προσωπικότητα στο χώρο.


Επειδή παίξαμε με τον Πειραικό να σου πώ ότι απαρτίζεται απο πιτσιρικάδες που ξέρουν μπασκετ και σε πνίγουν απο το τρέξιμο και την πίεση και βέβαια εγώ προσωπικά αλλά φαντάζομαι και όλοι απο την ομάδα μου ένιωσαν ένα δέος έχοντας η αντίπαλη ομάδα τον Κο Ποτόσογλου στον πάγκο της.

Καλή συνέχεια, τα ξαναλέμε..
ZEKO
QUOTE(ZEKO @ Nov 24 2012, 03:06 ) *
ακολουθεί ένα ακόμα δύσκολο ματς που απλά πρέπει να κερδίσουμε και να διατηρηθουμε στην τριάδα


Έτσι κ έγινε. .έπρεπε απλά να κερδίσουμε κ απλά κερδίσαμε... Μεγάλη νίκη για την ομάδα μου σήμερα και πολλά συγχαρητήρια σε όλους. Εμείς μπήκαμε με πάθος κ ενεργεια στο ματς κ ουσιαστικά δεν απειληθηκαμε ποτέ από την Τερψιθεα αφού η διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν μεταξύ 12 κ 16 ποντων. Ένα παιχνίδι που το θέλαμε πολύ για βαθμολογικους λόγους αφού μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας η νίκη σήμερα ήταν μονόδρομος. Ένα τεράστιο μπράβο στον κόσμο που γέμισε το κλειστό κ δημιούργησε μια φανταστική ατμόσφαιρα και βέβαια στο "πέταλο" της κερκίδας τα "παιδιά" του Βαγγέλη έδωσαν ρεσιτάλ... τρομερη βοηθεια μακάρι να είναι συνέχεια κοντά μας!!!

Τροφή για τυχόν σχόλια... Τέταρτη περίοδος κ από το πρώτο δευτερόλεπτο οι αντίπαλοι μας πιέζουν στα 4/4 του γηπέδου, ένα λεπτό κ κάτι πριν το τέλος κ πριν η Τερψιθεα κάνει συνεχόμενα φάουλ για να μας στείλει στις βολές, τα φάουλ ήταν 9 Παννε 1 Τερψ. ..το αναφέρω ως πληροφορία κ απλά για τυχόν σχολιασμό όπως προανέφερα, για κανέναν άλλο λόγο.

Καλό βράδυ..
magic32
πηγασος-πειραικος 60-63..Φτασαμε πολυ κοντα στο χ που προβλεπανε οι περισσοτεροι..Ευτυχως παροτι 38 λεπτα ημασταν πσω καταφεραμε ν αποδρασουμε με το διπλο απο μια πολυ δυσκολη εδρα κοντρα σε μια πολυ καλη ομαδα...
blazer8
Nίκη για τη Γλυφάδα με μεγάλη διαφορά γι' άλλη μια φορά.Σε όλο τον αγώνα είμασταν μπροστά 11-16π. και μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσε η διαφορά στους 8 αλλά αμέσως ξανά ανέβηκε.Γρήγορη και δυνατή ομάδα ο Αστέρας με πολύ αθλητικά παιδιά!
Αρκετά καλό το επίπεδο της κατηγορίας εκτός από 2-3 ομάδες.Είναι κρίμα όμως για μερικές αρκετά καλές ομάδες που φέτος οι 3 πρώτες είναι πάρα πολύ δυνατές.
Εμείς τώρα παίζουμε με Εθνικό στο κύπελλο.Πάμε για την εμπειρία κι ό,τι καλύτερο μπορούμε να πάρουμε από αυτό το παιχνίδι.
2 ομάδες της Β' μας υποτίμησαν και την πάτησαν, ο Εθνικός όμως είναι μεγάλη ομάδα και περσινός κυπελλούχος.
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά στο forum για το πολύ καλό επιπέδο επικοινονίας!

QUOTE(blazer8 @ Dec 1 2012, 10:36 ) *
Nίκη για τη Γλυφάδα με μεγάλη διαφορά γι' άλλη μια φορά.Σε όλο τον αγώνα είμασταν μπροστά 11-16π. και μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσε η διαφορά στους 8 αλλά αμέσως ξανά ανέβηκε.Γρήγορη και δυνατή ομάδα ο Αστέρας με πολύ αθλητικά παιδιά!
Αρκετά καλό το επίπεδο της κατηγορίας εκτός από 2-3 ομάδες.Είναι κρίμα όμως για μερικές αρκετά καλές ομάδες που φέτος οι 3 πρώτες είναι πάρα πολύ δυνατές.
Εμείς τώρα παίζουμε με Εθνικό στο κύπελλο.Πάμε για την εμπειρία κι ό,τι καλύτερο μπορούμε να πάρουμε από αυτό το παιχνίδι.
2 ομάδες της Β' μας υποτίμησαν και την πάτησαν, ο Εθνικός όμως είναι μεγάλη ομάδα και περσινός κυπελλούχος.
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά στο forum για το πολύ καλό επιπέδο επικοινονίας!

Επικοινωνίας.
marios1983
QUOTE (marios1983 @ Nov 29 2012, 15:31 ) *
Καλησπέρα σε όλους, και καλή αγωνιστικη.

θα δώσω τα προγνωστικά μου κ εγω με μια μικρη αιτιολογηση, αν κ σε πολλους αγώνες θα ηθελα να βάλω Χ:

ΑΡΗΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: 1 (λογω αμυνας και μομεντουμ αγωνα)

ΤΑΤΑΥΛΑ ΑΟ - ΔΑΦΝΗ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ: 1 (ειναι πιο καλη ομαδα τουλαχιστον σε αυτη τη φαση)

ΑΟ ΒΑΡΗΣ ΑΝΑΓΥΡΟΥΣ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: 2 (ειναι πιο πληρης ομάδα ειδικα στους ψηλους)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓ. ΣΟΦΙΑΣ - ΕΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΩΝ: 1 (τελευταια ευκαρια για τους γηπεδουχους, θα ναι παιχνιδι ζωης + θανατου)

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ ΝΙΚ ΑΟ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ: 1 (λογω έδρας, και μαλιστα δυνατής)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΣ – ΓΛΥΦΑΔΑ: 2 (απλα διοτι ειναι καλυτερη ομάδα)

ΓΑΣΚ ΠΗΓΑΣΟΣ – ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ: 2 (Εδώ θα θελα να βάλω ενα μεγάλο Χ, αλλα θα επιλέξω 2, διοτι οι παικτες του Πειραικου στο ανοιχτο γηπεδο (που συνηθως δινει στην εδρα του ο Πηγασος), θα τρεχουν σα παλαβοι και δυσκολα τους κοβεις το ρυθμο)



Οπως βλέπετε απο πανω εχω τις προβλεψεις μου, και απο κατω θα κανω καποια επιπλεον σχολια.

Καταρχας, ειχα 5/7, με μονη απωλεια τον Φοινικα και την Βαρη. Η Βαρη εκανε απο οτι εμαθα πολυ καλο παιχνιδι και δικαια επικρατησε, ενω ο Φοινικας δεν τα καταφερε σε ενα ακομα παιχνιδι στην εδρα του.

Ο Παννεαπολικος με δικαιωσε απολυτα, και επικρατησε σε ολους τους τομεις επι της Τερψιθεας.

Επισης δικαιωθηκα και για τον Πειραικο, που πηρε το ροζ φυλλο μεσα σε μια δυσκολη εδρα. Ο κυριος Ποτοσογλου κανει εξαιρετικη δουλεια με τα πολυ ταλαντουχα πιτσιρικια!

Γλυφαδα και Ταταυλα συνεχισαν με σχετικα ευκολες νικες, ενω πολυ ωραιο παιχνιδι εγινε στη Γλυφαδα αναμεσα στον Αρη και στην Ηλεκτρουπολη το οποιο και παρακολουθησα. 1 ματσ στο οποιο ο Αρης ξεκινησε πολυ δυνατα και εφυγε με 13 ποντους μπροστα, μετα η Ηλεκτρουπολη με δυνατη αμυνα και καλες επιθεσεις το εφερε στα ισια κ προσπερασε με 2 ποντους, αλλα στον επιλογο ο Αρης με εξοντωτική αμυνα δεν αφησε τους παικτες της Ηλεκτρουπολης να σκοραρουν και πηρε δικαια το ματς. Εντυπωση μου προκαλεσαν οι πολυ καλες σχεσεις των δυο σωματειων καθως και ολων των παικτων που βρεθηκαν στο παρκε μεταξυ τους, λες και γνωριζονταν απο χρονια. Πολυ ομορφες εικονες, πραγματικα.







magic32
QUOTE(blazer8 @ Dec 1 2012, 10:38 ) *
Nίκη για τη Γλυφάδα με μεγάλη διαφορά γι' άλλη μια φορά.Σε όλο τον αγώνα είμασταν μπροστά 11-16π. και μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσε η διαφορά στους 8 αλλά αμέσως ξανά ανέβηκε.Γρήγορη και δυνατή ομάδα ο Αστέρας με πολύ αθλητικά παιδιά!
Αρκετά καλό το επίπεδο της κατηγορίας εκτός από 2-3 ομάδες.Είναι κρίμα όμως για μερικές αρκετά καλές ομάδες που φέτος οι 3 πρώτες είναι πάρα πολύ δυνατές.
Εμείς τώρα παίζουμε με Εθνικό στο κύπελλο.Πάμε για την εμπειρία κι ό,τι καλύτερο μπορούμε να πάρουμε από αυτό το παιχνίδι.
2 ομάδες της Β' μας υποτίμησαν και την πάτησαν, ο Εθνικός όμως είναι μεγάλη ομάδα και περσινός κυπελλούχος.
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά στο forum για το πολύ καλό επιπέδο επικοινονίας!


Επικοινωνίας.

χωρις να θελω να προτρεξω,το οτι οι 3 πρωτοι ειναι πολυ δυνατοι δεν εχει πολυ μεγαλη σημασια..η μεγαλη μαχη θα γινει για την 4η θεση η οποια αν προσεξει καποιος την πορεια των ομαδων της εσκανα στη γ εθνικη(πολυ δυσκολα θα πεσει καποια εκ των μιλωνα-εθνικου-πολις)αυτοματα θα δωσει ανοδο...
realiser
Νίκη για την ομάδα της Αρμενικής στα καμίνια σε ένα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε χωρίς φωτεινό πίνακα. Ούτε σκορ, ούτε χρόνος μόνο το ένα 24αρι δούλευε. Η ομάδα μου βρισκόταν μπροστά σε όλο το ματς αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά, ενώ στο τέλος οι γηπεδούχοι πίεσαν ευστόχησαν σε 3 τρίποντα, στέλνοντας μας παράλληλα στις βολές όπου είχαμε 9/10. Έτσι ήρθε η νίκη σε ένα παιχνίδι που δεν προσέφερε μεγάλες συγκινήσεις. Κρατάμε τη νίκη, όχι την εμφάνιση.

Η ομάδα του Φοίνικα κατά τη γνώμη μου πιο αδύναμη σε σχέση με πέρυσι με σημαντικές αδυναμίες στους ψηλούς.

Συγχαρητήρια στα παιδιά του Φοίνικα για την προσπάθεια.

Καλό μήνα και καλή ξεκούραση (2 εβδομάδες μέχρι το επόμενο ματς)

Teo28april
Την Παρασκευη παίξαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως η Ηλεκτρουπολη. Στις 2 προηγουμενες αγωνιστικες είχαμε ηττηθεί, οπότε το ροζ φύλλο το θέλαμε (και το χρειαζόμασταν) όσο τίποτα άλλο. Ολα τα παιδια τα δωσαμε όλα και δικαιώσαμε και τον coach που δουλέψαμε όλη την βδομάδα σκληρά στις προπονήσεις. Η προσπαθεια συνεχίζεται, και κοιτάμε πλέον το επομενο παιχνιδι.

Αφιερωμένη η νίκη στον Mike που δεν αγωνιστηκε
freelance
Πήγα τελικά και είδα την Παρασκευή τον Πειραϊκό, μιας και σας έλεγα ότι το ήθελα.
Επιστρέφοντας από ΣΚ εκτός Αθήνας ας γράψω τώρα μερικά πραγματάκια πριν καληνυχτήσω.

Λοιπόν,
ο Πειραϊκός είναι όπως τα ελεγε ο magic32 μια ομάα με πολλά πιτσιρίκια, που τρέχουν πιέζουν. Δεν είδα πολύ ταλέντο η αλήθεια είναι, 2 παίκτες μου κέντρισαν το ενδιαφέρον το #10 (περιφερειακός με πολύ καλό σουτ! Αυτός κράτησε μέσα στο ματς την ομάδα του) και το #7.
Κατά τα άλλα, δεν είδα κάτι αξιόλογο, το #12 κάπως προσπαθούσε σαν 5αρι.
Μέτρια πράγματα γενικά. Δεν έχω πλήρη εικόνα της κατηγορίας, αλλά δε μου μοιάζει ομάδα για να διεκδικήσει άνοδο. Ίσως ήταν και σε κακή μέρα, δεν ξέρω.

Κατά τη γνώμη μου, ο Πήγασος δικαιούταν να φύγει νικητής προχθές. Έπαιξε καλύτερα, ήταν στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ και θεωρώ ότι άξιζε να το πάρει το ματς.
Δεν ξεχώρισε πολύ κάποιος παίκτης του. Σε σχέση με το προηγούμενο ματς του που είχα δει, ήταν χειρότερος ο κοντός ο play maker (#4 αυτή τη φορά) με νεύρα στο παιχνίδι του και κακές επιλογές, είχε όμως βοήθεια από ένα παίκτη που δεν είχε παίξει την προηγούμενη φορά το #6 (θα αναφερθώ παρακάτω γιατί έγινε κάτι ξεχωριστό με αυτό το παιδί). Ο Φούντης έπαιξε όλο το παιχνίδι και φάνηκε νομίζω κουρασμένος προς το τέλος και δεν έβαλε τα σουτ. Ίσως χρειαζόταν να πάρει κάποια λεπτά ξεκούρασης. Έκανε και το σουτ για την ισοφάριση στο τέλος αλλά δεν μπήκε (λίγο ήθελε πάντως..).
Ξυδούς αν και είναι 41χρ. (αν δεν κάνω λάθος είναι το 1971 γεννηθείς) είναι παλικάρι και παίζει σαν να είναι 10 χρόνια μικρότερος. Μπράβο του.


Θέλω να τονίσω την εξαιρετική κερκίδα του Πήγασου! Αρκετός κόσμος, με φωνή και παλμό (από κορίτσια κυρίως) με συνθήματα! Μπράβο στα παιδιά, έδωσαν ωραίο χρώμα στο παιχνίδι. Μακάρι να είναι πάντα έτσι.

Πόσο όμως καλύτερα θα ήταν αυτή η ατμόσφαιρα αν ο κόσμος καθόταν πιο κοντά στο γήπεδο και όχι πάνω στα ορεινά.. Παρατήρησα ότι οι ξύλινες εξέδρες ήταν κλειστές, οπότε ήταν αναγκαστικό. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να ήταν ανοιχτές, θα ήταν σίγουρα καλύτερα. Και για τους παίκτες, αφού με μακριά τον κόσμο είναι κάπως ψυχρό.


Έγινε μια ωραία κίνηση από τη διοίκηση του Πήγασου, δίνοντας πλακέτα και τιμόντας ένα παίκτη της ομάδας, τον Γαρμπιδάκη (#6 που έγραψα παραπάνω) επειδή αυτό ήταν το τελευταίο του ματς με την ομάδα του. Από ότι είπαν φεύγει για δουλειά στο εξωτερικό. Καλή τύχη να έχει το παιδί.. Δύσκολη εποχή..
Αν και παχύ παιδί, με πολλά παραπανίσια κιλά έδειξε ότι ξέρει μπάσκετ, έτσι φάνηκε και σίγουρα θα είναι απώλεια για την ομάδα του.


Για το τέλος, άφησα κάτι που με στεναχώρησε και έπαιξε και ρόλο πιστεύω στη διαμόρφωση του αγώνα. Κάκιστη διαιτησία και από τους 2 ρεφερι, πιστεύω ότι σε μεγάλο βαθμό έκριναν και τον νικητή.
Ίσως ήθελαν να φύγουν γρήγορα, δεν εξηγείτε αλλιώς το ότι άφηναν τόσο πολύ το σκληρό παιχνίδι και δεν σφύριζαν φάουλ.. Πρέπει να έδωσαν 15-20 το πολύ και έγιναν στο παιχνίδι τα διπλάσια..
Αυτό ευνόησε τον Πειραϊκό που πίεζε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, και βέβαια αφού είδε ότι δεν σφύριζαν καλά έκανε και πίεζε περισσότερο.
Εύχομαι να ήταν μια κακή βραδιά και να μην επαναλάβουν τέτοια διαιτησία. Είναι κρίμα.
Ευτυχώς που η εξέδρα του Πήγασου δεν αποτελείτε από τίποτα φασαριόζους και τα παιδιά στην εξέδρα συνέχιζαν να φωνάζουν θετικά συνθήματα.. αν ήταν σε καμιά άλλη έδρα θα είχαν ακούσει πολλά.


Καλό βράδυ και καλή συνέχεια σε όλους.
magic32
QUOTE(freelance @ Dec 3 2012, 01:50 ) *
Πήγα τελικά και είδα την Παρασκευή τον Πειραϊκό, μιας και σας έλεγα ότι το ήθελα.
Επιστρέφοντας από ΣΚ εκτός Αθήνας ας γράψω τώρα μερικά πραγματάκια πριν καληνυχτήσω.

Λοιπόν,
ο Πειραϊκός είναι όπως τα ελεγε ο magic32 μια ομάα με πολλά πιτσιρίκια, που τρέχουν πιέζουν. Δεν είδα πολύ ταλέντο η αλήθεια είναι, 2 παίκτες μου κέντρισαν το ενδιαφέρον το #10 (περιφερειακός με πολύ καλό σουτ! Αυτός κράτησε μέσα στο ματς την ομάδα του) και το #7.
Κατά τα άλλα, δεν είδα κάτι αξιόλογο, το #12 κάπως προσπαθούσε σαν 5αρι.
Μέτρια πράγματα γενικά. Δεν έχω πλήρη εικόνα της κατηγορίας, αλλά δε μου μοιάζει ομάδα για να διεκδικήσει άνοδο. Ίσως ήταν και σε κακή μέρα, δεν ξέρω.

Κατά τη γνώμη μου, ο Πήγασος δικαιούταν να φύγει νικητής προχθές. Έπαιξε καλύτερα, ήταν στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ και θεωρώ ότι άξιζε να το πάρει το ματς.
Δεν ξεχώρισε πολύ κάποιος παίκτης του. Σε σχέση με το προηγούμενο ματς του που είχα δει, ήταν χειρότερος ο κοντός ο play maker (#4 αυτή τη φορά) με νεύρα στο παιχνίδι του και κακές επιλογές, είχε όμως βοήθεια από ένα παίκτη που δεν είχε παίξει την προηγούμενη φορά το #6 (θα αναφερθώ παρακάτω γιατί έγινε κάτι ξεχωριστό με αυτό το παιδί). Ο Φούντης έπαιξε όλο το παιχνίδι και φάνηκε νομίζω κουρασμένος προς το τέλος και δεν έβαλε τα σουτ. Ίσως χρειαζόταν να πάρει κάποια λεπτά ξεκούρασης. Έκανε και το σουτ για την ισοφάριση στο τέλος αλλά δεν μπήκε (λίγο ήθελε πάντως..).
Ξυδούς αν και είναι 41χρ. (αν δεν κάνω λάθος είναι το 1971 γεννηθείς) είναι παλικάρι και παίζει σαν να είναι 10 χρόνια μικρότερος. Μπράβο του.


Θέλω να τονίσω την εξαιρετική κερκίδα του Πήγασου! Αρκετός κόσμος, με φωνή και παλμό (από κορίτσια κυρίως) με συνθήματα! Μπράβο στα παιδιά, έδωσαν ωραίο χρώμα στο παιχνίδι. Μακάρι να είναι πάντα έτσι.

Πόσο όμως καλύτερα θα ήταν αυτή η ατμόσφαιρα αν ο κόσμος καθόταν πιο κοντά στο γήπεδο και όχι πάνω στα ορεινά.. Παρατήρησα ότι οι ξύλινες εξέδρες ήταν κλειστές, οπότε ήταν αναγκαστικό. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να ήταν ανοιχτές, θα ήταν σίγουρα καλύτερα. Και για τους παίκτες, αφού με μακριά τον κόσμο είναι κάπως ψυχρό.


Έγινε μια ωραία κίνηση από τη διοίκηση του Πήγασου, δίνοντας πλακέτα και τιμόντας ένα παίκτη της ομάδας, τον Γαρμπιδάκη (#6 που έγραψα παραπάνω) επειδή αυτό ήταν το τελευταίο του ματς με την ομάδα του. Από ότι είπαν φεύγει για δουλειά στο εξωτερικό. Καλή τύχη να έχει το παιδί.. Δύσκολη εποχή..
Αν και παχύ παιδί, με πολλά παραπανίσια κιλά έδειξε ότι ξέρει μπάσκετ, έτσι φάνηκε και σίγουρα θα είναι απώλεια για την ομάδα του.


Για το τέλος, άφησα κάτι που με στεναχώρησε και έπαιξε και ρόλο πιστεύω στη διαμόρφωση του αγώνα. Κάκιστη διαιτησία και από τους 2 ρεφερι, πιστεύω ότι σε μεγάλο βαθμό έκριναν και τον νικητή.
Ίσως ήθελαν να φύγουν γρήγορα, δεν εξηγείτε αλλιώς το ότι άφηναν τόσο πολύ το σκληρό παιχνίδι και δεν σφύριζαν φάουλ.. Πρέπει να έδωσαν 15-20 το πολύ και έγιναν στο παιχνίδι τα διπλάσια..
Αυτό ευνόησε τον Πειραϊκό που πίεζε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, και βέβαια αφού είδε ότι δεν σφύριζαν καλά έκανε και πίεζε περισσότερο.
Εύχομαι να ήταν μια κακή βραδιά και να μην επαναλάβουν τέτοια διαιτησία. Είναι κρίμα.
Ευτυχώς που η εξέδρα του Πήγασου δεν αποτελείτε από τίποτα φασαριόζους και τα παιδιά στην εξέδρα συνέχιζαν να φωνάζουν θετικά συνθήματα.. αν ήταν σε καμιά άλλη έδρα θα είχαν ακούσει πολλά.


Καλό βράδυ και καλή συνέχεια σε όλους.

Ενδιαφερουσα αναλυση,επετρεψε μου να διαφωνησω σε συγκεκριμενα σημεια..Καταρχην να πω οτι παιζουμε εδω και 4 αγωνιστικες χωρις εναν απο τους καλυτερους μας παικτες που περναει την βασικη εκπαιδευση στον στρατο..ελπιζουμε να τακτοποιηθει και να επιστρεψει μαζι μας...

Απο εκει και περα..Οντως το 10 ηταν καθοριστικοτατος σε πολλα σημεια του αγωνα...Ομως το 7?ηταν μαλλον ο χειροτερος παικτης της ομαδας μας δυστυχως και η μοναδικη συνεισφορα του στον αγωνα ηταν 2/2 βολες...

Απο την αλλη λες οτι προσπαθουσε το 12 μας σαν πενταρι...δλδ αν επαιζε αυτος 5αρι εγω τι εκανα?2 μετρα και 130 κιλα ειμαι δεν με ξεχωριζες? tongue.gif ουτε το 4 μας που ναι στα ιδια κυβικα με μενα? tongue.gif το 12 δεν επαιξε καμια στιγμη 5 για να ολοκληρωσω λοιπον....

Απο εκει και περα δεν κτλβαινω την εκφραση δικαιουται να κερδισει ο αλλος...Δικαιος νικητης ειναι αυτος που κερδιζει στο 40 οταν σφυριξει η κορνα..κι οταν μια ομαδα ειναι πισω 38 λεπτα ειναι ακομα πιο μαγκικο και δικαιο νομιζω να καταφερνει να γυρισει το ματς εκτος εδρας...

Κλεινοντας σχετικα με την διατησια...Η αμυνα που παιζουμε ειναι αρκετα πιεστικη ειδικα για μια κατηγορια που οι περισσοτερες ομαδες προτιμανε παθητικες αμυνες..Το οτι πιεζουμε ομως σε ολο το γηπεοδ 40 λεπτα δεν σημαινει οτι κανουμε και φαουλ..εγω μεσα στο γηπεοδ ενιωσα πολυ περισσοτερες φορες να γινονται φαουλ εις βαρος μας που δεν δινονταν παρα το αντιθετο..γι αυτο και θεωρω αδικο να γραφεται οτι κερδισαμε και λογω διατησιας..στο φιναλε σιγα τα πολλα φαουλ που δοθηκαν στον πηγασο..12 βολες βαρεσαμε κι εμεις...σαφως λιγοτερες απο τις δικες τους...Για να μην αρχισω να ψαχνω ποσα καλαθια απο βηματα φαγαμε...Το επιπεδο της διατησιας ειδικα οσο πιο χαμηλα παμε ειναι τραγικο..Εχω δει οτι μπορεις να φανταστεις φετος και δεν εχω μιλησει..Και σε νικες και σε ηττες...Οχι να διαβαζω ομως και οτι ευνοηθηκαμε σ ενα αμτς που κερδισαμε ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ
freelance
Καλημέρα.

Καλά, 5 το πρωί σηκώνεσαι για πρωινή προπόνηση με τον πατέρα σου ή είσαι από ξενύχτι? tongue.gif
και έχεις κουράγιο να γράψεις τέτοια ώρα..?? μωρε μπράβο!!

Και κάτι ακόμα, από Πάτρα είναι η καταγωγή σας όπως βλέπω (αριστερά κάτω από το όνομά σου)?
Επίσης, αγαπημένη ομάδα Περιστέρι/Ολυμπιακός???


Για όσα μου απάντησες, έχουμε και λέμε (με σειρά που έγραψες):

Το 7 δε νομίζω ότι ήταν ο χειρότερός σας παίκτης, εκτός αν κάνω λάθος στο νούμερο. Μιλάω για ένα παιδί που έπαιζε περιφέρεια και είναι σχετικά ψηλό. Έπαιζε και πάνω στην άμυνα ζώνης. Είδα ότι είναι μπασκετικό, το έχει. Για μένα, δεν μετράνε μόνο οι πόντοι που θα βάλει κάποιος.
Το #12, αν δεν κάνω πάλι λάθος στον αριθμό, δεν είναι αυτός που προς το τέλος ειδικά έπαιζε στο 5? Και έβαλε και ένα καθοριστικό καλάθι? Δεν εννοώ ότι έπαιζε 5αρι όταν ήσουν κι εσύ μέσα..

Οι άλλοι 2 ψηλοί που λες, το #4 και εσύ το #6 (όντως ξεχώριζες.. smile.gif ) δεν με ενθουσίασαν, sorry about that..
Για σένα, είδα ότι θες δουλειά στη φυσική κατάσταση, ενδεικτικά μια στιγμή που όταν πήγες στο πάγκο είχες σκάσει και "ξάπλωσες" βαριανασαίνοντας. Έκανες και αρκετά φάουλ που δεν σου δώθηκαν (δεν ξέρω μήπως σε προστατεύει το βαρύ όνομα.. tongue.gif ). Και γενικά σε αυτό το στυλ του zone press και του πάνω κάτω είχες πρόβλημα, δεν σου ταιριάζει.


Από ότι καταλαβαίνω έχεις μια διαφορετική προσέγγιση για το θέμα άμυνας και φάουλ. Εγώ θα με συγχωρέσεις αλλά έχω τη δική μου, που έγραψα το βράδυ.
Επειδή μάλλον δε το κατάλαβες, έγραψα ότι γενικά στο παιχνίδι δώθηκαν λίγα φάουλ!! Καμια 20αρια ήταν και για τις 2 ομάδες!
Οπότε ούτε εις βάρος Πήγασου δώθηκαν. Όμως, αυτό δε σημαίνει ότι όλα καλά.. (10 δώθηκαν σ' αυτούς, 10 και σε μας οπότε οκ).
Αυτή η τακτική βόλεψε πιστεύω τη δική σου ομάδα, η οποία όπως λες πίεζε συνεχώς και φυσικά όταν μια ομάδα πιέζει και έχει μάθει και σε αυτό το στυλ παιχνιδιού ευνοείτε να μην υπάρχουν πολλές διακοπές. Αντίθετα, αν μια ομάδα δεν είναι μαθημένη στο να πιέζεται (όπως λες οι περισσότεροι παίζουν παθητικά) θα δυσκολευτεί. Πόσο μάλλον όταν προσπαθεί να αντιδράσει σε αυτή την πίεση και δεν παίρνει όσα του αναλογούν.
Και αφού συμφωνείς ότι το επίπεδο διαιτησίας είναι τραγικό, τότε δεν έχουμε λόγο διαφωνίας. Αυτό η τραγική απόδοσή τους, ο τρόπος που σφύραγαν και τα λάθη που έκαναν ευνόησαν εσάς. Δεν γίνεται κιόλας, μια ομάδα να πιέζει συνεχώς και να κάνει 10 φάουλ στο παιχνίδι.. μοιάζει αδύνατον.
Αυτή είναι η γνώμη μου.


Όσον αφορά το δικαιούταν, είναι η γενική εικόνα του ματς. Όλη η ροή του ματς, η ατμόσφαιρα στο γήπεδο, τα λάθη της διαιτησίας, το πάθος των γηπεδούχων, η μετριότητα της ομάδας σου μου έδιναν την αίσθηση ότι άξιος νικητής θα ήταν η ομάδα του κορυδαλλού.



By the way (που λένε), φεύγοντας έριξα μια ματιά στον πίνακα με τις ώρες προπονήσεων (μου αρέσει να το κάνω σε πολλά γήπεδα που πάω έτσι για να βλέπω πόσο και πότε προπονείτε μια ομάδα). Είδα ότι ο Πήγασος έχει 3 προπονητικές ώρες στο γήπεδο εκ των οποίων η μία είναι Σάββατο μεσημέρι!!!! (που λογικά δεν κάνουν μετά το ματς). Άρα 2 προπονήσεις τη βδομάδα στο γήπεδό τους. Ελάχιστο.. Και παρ' όλα αυτά άντεξαν στην πίεση του πειραϊκού.
Είδα και η Προοδευτική το αντρικό έχει 3 προπονητικές ώρες.
Δεν κάνετε εκεί στον Κορυδαλλό μία ομάδα καλή (μιας που έχετε φτάσει και οι 2 στο γ' τοπικό) να έχετε και το γήπεδο, και να ενώσετε δυνάμεις (διοικήσεις, παίκτες) ώστε να προοδεύσει εκεί το μπάσκετ? Ίσως θα έπρεπε να το σκεφτείτε. Οι καιροί είναι δύσκολοι και οι συμπορεύσεις και η ένωση δυνάμεων είναι πλέον μονόδρομος.
magic32
QUOTE(freelance @ Dec 3 2012, 12:17 ) *
Καλημέρα.

Καλά, 5 το πρωί σηκώνεσαι για πρωινή προπόνηση με τον πατέρα σου ή είσαι από ξενύχτι? tongue.gif
και έχεις κουράγιο να γράψεις τέτοια ώρα..?? μωρε μπράβο!!

Και κάτι ακόμα, από Πάτρα είναι η καταγωγή σας όπως βλέπω (αριστερά κάτω από το όνομά σου)?
Επίσης, αγαπημένη ομάδα Περιστέρι/Ολυμπιακός???


Για όσα μου απάντησες, έχουμε και λέμε (με σειρά που έγραψες):

Το 7 δε νομίζω ότι ήταν ο χειρότερός σας παίκτης, εκτός αν κάνω λάθος στο νούμερο. Μιλάω για ένα παιδί που έπαιζε περιφέρεια και είναι σχετικά ψηλό. Έπαιζε και πάνω στην άμυνα ζώνης. Είδα ότι είναι μπασκετικό, το έχει. Για μένα, δεν μετράνε μόνο οι πόντοι που θα βάλει κάποιος.
Το #12, αν δεν κάνω πάλι λάθος στον αριθμό, δεν είναι αυτός που προς το τέλος ειδικά έπαιζε στο 5? Και έβαλε και ένα καθοριστικό καλάθι? Δεν εννοώ ότι έπαιζε 5αρι όταν ήσουν κι εσύ μέσα..

Οι άλλοι 2 ψηλοί που λες, το #4 και εσύ το #6 (όντως ξεχώριζες.. smile.gif ) δεν με ενθουσίασαν, sorry about that..
Για σένα, είδα ότι θες δουλειά στη φυσική κατάσταση, ενδεικτικά μια στιγμή που όταν πήγες στο πάγκο είχες σκάσει και "ξάπλωσες" βαριανασαίνοντας. Έκανες και αρκετά φάουλ που δεν σου δώθηκαν (δεν ξέρω μήπως σε προστατεύει το βαρύ όνομα.. tongue.gif ). Και γενικά σε αυτό το στυλ του zone press και του πάνω κάτω είχες πρόβλημα, δεν σου ταιριάζει.


Από ότι καταλαβαίνω έχεις μια διαφορετική προσέγγιση για το θέμα άμυνας και φάουλ. Εγώ θα με συγχωρέσεις αλλά έχω τη δική μου, που έγραψα το βράδυ.
Επειδή μάλλον δε το κατάλαβες, έγραψα ότι γενικά στο παιχνίδι δώθηκαν λίγα φάουλ!! Καμια 20αρια ήταν και για τις 2 ομάδες!
Οπότε ούτε εις βάρος Πήγασου δώθηκαν. Όμως, αυτό δε σημαίνει ότι όλα καλά.. (10 δώθηκαν σ' αυτούς, 10 και σε μας οπότε οκ).
Αυτή η τακτική βόλεψε πιστεύω τη δική σου ομάδα, η οποία όπως λες πίεζε συνεχώς και φυσικά όταν μια ομάδα πιέζει και έχει μάθει και σε αυτό το στυλ παιχνιδιού ευνοείτε να μην υπάρχουν πολλές διακοπές. Αντίθετα, αν μια ομάδα δεν είναι μαθημένη στο να πιέζεται (όπως λες οι περισσότεροι παίζουν παθητικά) θα δυσκολευτεί. Πόσο μάλλον όταν προσπαθεί να αντιδράσει σε αυτή την πίεση και δεν παίρνει όσα του αναλογούν.
Και αφού συμφωνείς ότι το επίπεδο διαιτησίας είναι τραγικό, τότε δεν έχουμε λόγο διαφωνίας. Αυτό η τραγική απόδοσή τους, ο τρόπος που σφύραγαν και τα λάθη που έκαναν ευνόησαν εσάς. Δεν γίνεται κιόλας, μια ομάδα να πιέζει συνεχώς και να κάνει 10 φάουλ στο παιχνίδι.. μοιάζει αδύνατον.
Αυτή είναι η γνώμη μου.


Όσον αφορά το δικαιούταν, είναι η γενική εικόνα του ματς. Όλη η ροή του ματς, η ατμόσφαιρα στο γήπεδο, τα λάθη της διαιτησίας, το πάθος των γηπεδούχων, η μετριότητα της ομάδας σου μου έδιναν την αίσθηση ότι άξιος νικητής θα ήταν η ομάδα του κορυδαλλού.



By the way (που λένε), φεύγοντας έριξα μια ματιά στον πίνακα με τις ώρες προπονήσεων (μου αρέσει να το κάνω σε πολλά γήπεδα που πάω έτσι για να βλέπω πόσο και πότε προπονείτε μια ομάδα). Είδα ότι ο Πήγασος έχει 3 προπονητικές ώρες στο γήπεδο εκ των οποίων η μία είναι Σάββατο μεσημέρι!!!! (που λογικά δεν κάνουν μετά το ματς). Άρα 2 προπονήσεις τη βδομάδα στο γήπεδό τους. Ελάχιστο.. Και παρ' όλα αυτά άντεξαν στην πίεση του πειραϊκού.
Είδα και η Προοδευτική το αντρικό έχει 3 προπονητικές ώρες.
Δεν κάνετε εκεί στον Κορυδαλλό μία ομάδα καλή (μιας που έχετε φτάσει και οι 2 στο γ' τοπικό) να έχετε και το γήπεδο, και να ενώσετε δυνάμεις (διοικήσεις, παίκτες) ώστε να προοδεύσει εκεί το μπάσκετ? Ίσως θα έπρεπε να το σκεφτείτε. Οι καιροί είναι δύσκολοι και οι συμπορεύσεις και η ένωση δυνάμεων είναι πλέον μονόδρομος.

ενα ενα...Καταρχην εκεινη τη στιγμη επεφτα για υπνο...Δευτερον τα στοιχεια που εχω κατω απο το νικνειμ μου ειναι τυχαια...

Παμε παρακατω...Το 7 ειναι απο τους πιο κοντους παικτες της ομαδας μας και ηταν απο τους χειροτερους μας..με πολλα λαθη και ασχημες επιλογες....Επισης δεν παιξαμε και ποτε ζωνη....

Το 12 μας επαιζε 3-4 και δεν επαιξε δευτερολεπτο στο 5...Στο 5 τον χρονο μοιραστηκαμε εγω(κοντα στα 30 λεπτα) με το 4...Οντως και οι 2 μας εχουμε θεμα με την πιεστικη αμυνα,οντως και οι 2 εχουμε θεμα με την φυσικη κατασταση αφου ημασταν σταματημενοι 2 χρονια απο το μπασκετ...Παρολαυτα εγω με διψηφιο αριθμο ποντων και ριμπαουντ στο συγκεκριμενο ματς και αναριθμητες κερδισμενες μονομαχιες απο τους αντπαλους μου(+του νικητηριου καλαθιου) ειμαι απολυτα εχαριστημενος απο την αποδοση μου(ημουν και 1μιση βδομαδα απροπονητος λογω αρρωστιας)...btw δεν θεωρω οτι εκανα κανενα φαουλ που δεν μου δοθηκε,ισα ισα πιστευω οτι επρεπε να εχουν δοθει περισσοτερα υπερ μου..αλλα ειπαμε..εσυ απεξω ξερεις καλυτερα απο εμενα που ετρωγα το ξυλο...

Απο εκει και περα...ΤΟ ΟΤΙ ΠΙΕΖΟΥΜΕ δεν σημαινει οτι κανουμε φαουλ...Αλλα ακομα και να καναμε και να μην τα σφυριξαν....Οταν μια ομαδα πιεζει προσπαθει να αναγκασει τν αντιπαλο να υποπεσει σε λαθη...Βηματα,λαθος πασες και τα σχετικα...Οπως δεν σφυριχτηκαν λοιπον καποια φαουλ οπως υποστηριζεις εσυ απο την μια μερια δενσ φυριζτηκαν αρκετες τετοιες παραβασεις απο την αλλη μερια....ΤΣτο συνολο λοιπον το πραγμα βγαινει ιδιο και ειναι αστειο να λεμε οτι η ευνοηθηκαμε απο τον τροπο που σφυριζαν οι διατητες..

Οντως ο πηγασος ηταν μπροστα στη μεγαλυτερη διαρκεια και φαινοταν οτι θα νικησει...Οντως εμεις ημασταν μετριοι..Αλλα οτν η ομαδα που κερδιζει ηταν μετρια στο μεγαλυτερο διαστημα του αγωνα εκτος εδρας και τελικα γυριζει το ματς,ειναι ακομα μεγαλυτερη μαγκια της....Δεν υπαρχει δικαιο..Δλδ ο ολυμπιακος περσυ προφανως δεν δικαιουταν την κατακτηση της ευρωλιγκας αφου βρισκοταν πισω στο σκορ για 39 λεπτα και 50 δευτερολεπτα....Να του την ζητησουμε πισω....

υγ.Μπορει να κανω λαθος,αλλα πρεπει να γραφες και παλια με αρκετα "γνωστο"νικνειμ....
leonkalf
QUOTE (freelance @ Dec 3 2012, 01:50 ) *
Έγινε μια ωραία κίνηση από τη διοίκηση του Πήγασου, δίνοντας πλακέτα και τιμόντας ένα παίκτη της ομάδας, τον Γαρμπιδάκη (#6 που έγραψα παραπάνω) επειδή αυτό ήταν το τελευταίο του ματς με την ομάδα του. Από ότι είπαν φεύγει για δουλειά στο εξωτερικό. Καλή τύχη να έχει το παιδί.. Δύσκολη εποχή..
Αν και παχύ παιδί, με πολλά παραπανίσια κιλά έδειξε ότι ξέρει μπάσκετ, έτσι φάνηκε και σίγουρα θα είναι απώλεια για την ομάδα του.

Γεια σου ρε Παναγιώτη Γαρμπιδάκη φίλε και παικταρά! Αδίκησες τον εαυτό σου στο μπάσκετ, το ξέρεις αυτό καλά. Το παιδί αυτό θα μπορούσε να είχε παίξει πολύ ψηλότερα.. Όσοι τον βλέπουν τώρα θα γελάσουν με αυτό που γράφω, αλλά εγώ που τον ξέρω από μικρό παιδί ξέρω τι λέω. Ας όψεται η Καβάλα...

Μπράβο στην ομάδα του Πήγασου που τίμησε τον Παναγιώτη για την προσφορά του.
Καλή τύχη φίλε, θα μας λείψεις (γενικά).






QUOTE (freelance @ Dec 3 2012, 01:50 ) *
Για το τέλος, άφησα κάτι που με στεναχώρησε και έπαιξε και ρόλο πιστεύω στη διαμόρφωση του αγώνα. Κάκιστη διαιτησία και από τους 2 ρεφερι, πιστεύω ότι σε μεγάλο βαθμό έκριναν και τον νικητή.
Ίσως ήθελαν να φύγουν γρήγορα, δεν εξηγείτε αλλιώς το ότι άφηναν τόσο πολύ το σκληρό παιχνίδι και δεν σφύριζαν φάουλ.. Πρέπει να έδωσαν 15-20 το πολύ και έγιναν στο παιχνίδι τα διπλάσια..
Αυτό ευνόησε τον Πειραϊκό που πίεζε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, και βέβαια αφού είδε ότι δεν σφύριζαν καλά έκανε και πίεζε περισσότερο.

Πρόσεχε τι λες... Μπορεί να φας καμιά μήνυση από τους διαιτητές.. laugh.gif
Δεν τους αρέσει να τους κριτικάρουν και να υπάρχει μια αντίθετη άποψη..

Η διαιτησία παιδιά ήταν την Παρασκευή εξαιρετική.. Οι 2 ρεφ έδωσαν ρεσιτάλ! Χαραμίζονται στην εσκανα.. 41.gif
MBANDA
QUOTE(magic32 @ Dec 3 2012, 14:05 ) *
ΤΟ ΟΤΙ ΠΙΕΖΟΥΜΕ δεν σημαινει οτι κανουμε φαουλ...Αλλα ακομα και να καναμε και να μην τα σφυριξαν....Οταν μια ομαδα πιεζει προσπαθει να αναγκασει τν αντιπαλο να υποπεσει σε λαθη...Βηματα,λαθος πασες και τα σχετικα...Οπως δεν σφυριχτηκαν λοιπον καποια φαουλ οπως υποστηριζεις εσυ απο την μια μερια δεν σφυριxτηκαν αρκετες τετοιες παραβασεις απο την αλλη μερια....

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση για την πίεση, τα φάουλ και τα λάθη, χωρίς να αναφέρομαι στο συγκεκριμένο παιχνίδι.
Όταν μια ομάδα που προηγείται δεν εκδηλώνει επίθεση αλλά πάει να φάει το χρόνο, με ....γύρω-γύρω όλοι ακουμπώντας στο μαξιλάρι ασφαλείας που έχει δημιουργήσει, δύσκολα κερδίζει φάουλ στο κέντρο, ακόμη και όταν γίνεται παράβαση, όταν η μπάλα μένει στην ίδια ομάδα που συνεχίζει.
Κατά τον ίδιο τρόπο (ειδικά στις μικρότερες κατηγορίες και με πιό άπειρους διαιτητές) δεν δίνονται τα πολλα ....μισά φάουλ (αυτά που είναι στην ...κρίση του διαιτητή, ) από πίεση στην άμυνά του γηπεδούχου πάνω στα αντίπαλα γκαρντ, για παράδειγμα σε διεισδύσεις για εύκολα λει-απ, κτλ).
Όλα αυτά ανεξάρτητα τι φωνάζει η εξέδρα που συνήθως είναι οι γηπεδούχοι.
Όλα αυτά είναι οι διαπιστώσεις μου και δεν λέω ούτε ότι συμφωνώ ούτε ότι έχω απαίτηση εσείς όλοι να συμφωνήσετε.

Σε ότι αφορά σε σχόλια φίλων παραπάνω νομίζω ότι δεν είναι σωστό να συναγωνιζόμαστε να αποδείξουμε τον χειρότερο παίχτη του αγώνα. Κάθε παιδί είναι εκεί να προσφέρει αυτό που μπορεί.
Δεν ξέρουμε αν προέρχεται από τραυματισμό ή είναι σε κακή μέρα ή ο προπονητής δεν έχει καλύτερο.
Είναι υποχρέωση όμως των προπονητών να προστατεύσουν τα παιδιά αυτά που παίζουν για την ομάδα.

Σε περίπτωση που υπάρχουν τέτοιοι παίχτες (συνήθως είναι τα "Τοτεμ" των ομάδων) αλλά ο προπονητής επιμένει είτε γιατί δεν καταλαβαίνει είτε γιατί δεν του περνάει, το κράξιμο πρέπει να πάει στον προπονητή.
magic32
QUOTE(MBANDA @ Dec 3 2012, 20:03 ) *
Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση για την πίεση, τα φάουλ και τα λάθη, χωρίς να αναφέρομαι στο συγκεκριμένο παιχνίδι.
Όταν μια ομάδα που προηγείται δεν εκδηλώνει επίθεση αλλά πάει να φάει το χρόνο, με ....γύρω-γύρω όλοι ακουμπώντας στο μαξιλάρι ασφαλείας που έχει δημιουργήσει, δύσκολα κερδίζει φάουλ στο κέντρο, ακόμη και όταν γίνεται παράβαση, όταν η μπάλα μένει στην ίδια ομάδα που συνεχίζει.
Κατά τον ίδιο τρόπο (ειδικά στις μικρότερες κατηγορίες και με πιό άπειρους διαιτητές) δεν δίνονται τα πολλα ....μισά φάουλ (αυτά που είναι στην ...κρίση του διαιτητή, ) από πίεση στην άμυνά του γηπεδούχου πάνω στα αντίπαλα γκαρντ, για παράδειγμα σε διεισδύσεις για εύκολα λει-απ, κτλ).
Όλα αυτά ανεξάρτητα τι φωνάζει η εξέδρα που συνήθως είναι οι γηπεδούχοι.
Όλα αυτά είναι οι διαπιστώσεις μου και δεν λέω ούτε ότι συμφωνώ ούτε ότι έχω απαίτηση εσείς όλοι να συμφωνήσετε.

Σε ότι αφορά σε σχόλια φίλων παραπάνω νομίζω ότι δεν είναι σωστό να συναγωνιζόμαστε να αποδείξουμε τον χειρότερο παίχτη του αγώνα. Κάθε παιδί είναι εκεί να προσφέρει αυτό που μπορεί.
Δεν ξέρουμε αν προέρχεται από τραυματισμό ή είναι σε κακή μέρα ή ο προπονητής δεν έχει καλύτερο.
Είναι υποχρέωση όμως των προπονητών να προστατεύσουν τα παιδιά αυτά που παίζουν για την ομάδα.

Σε περίπτωση που υπάρχουν τέτοιοι παίχτες (συνήθως είναι τα "Τοτεμ" των ομάδων) αλλά ο προπονητής επιμένει είτε γιατί δεν καταλαβαίνει είτε γιατί δεν του περνάει, το κράξιμο πρέπει να πάει στον προπονητή.

εγω απλα διορθωσα τον φριλανς που ειπε οτι το 7 ηταν κορυφαιος και το 12 επαιζε 5αρι...ειναι 2 εντελως αναληθη πραγματα...σχετικα με την εμφανιση του 7 θα το βρουμε μεταξυ μας..ξερει και ο ιδιος και ολοι οι υπολοιποι τα λαθη που γινανε..δεν κατηγορησα κανεναν...
freelance
QUOTE (magic32 @ Dec 3 2012, 13:05 ) *
ενα ενα...Καταρχην εκεινη τη στιγμη επεφτα για υπνο...Δευτερον τα στοιχεια που εχω κατω απο το νικνειμ μου ειναι τυχαια...

Παμε παρακατω...Το 7 ειναι απο τους πιο κοντους παικτες της ομαδας μας και ηταν απο τους χειροτερους μας..με πολλα λαθη και ασχημες επιλογες....Επισης δεν παιξαμε και ποτε ζωνη....

Το 12 μας επαιζε 3-4 και δεν επαιξε δευτερολεπτο στο 5...Στο 5 τον χρονο μοιραστηκαμε εγω(κοντα στα 30 λεπτα) με το 4...Οντως και οι 2 μας εχουμε θεμα με την πιεστικη αμυνα,οντως και οι 2 εχουμε θεμα με την φυσικη κατασταση αφου ημασταν σταματημενοι 2 χρονια απο το μπασκετ...Παρολαυτα εγω με διψηφιο αριθμο ποντων και ριμπαουντ στο συγκεκριμενο ματς και αναριθμητες κερδισμενες μονομαχιες απο τους αντπαλους μου(+του νικητηριου καλαθιου) ειμαι απολυτα εχαριστημενος απο την αποδοση μου(ημουν και 1μιση βδομαδα απροπονητος λογω αρρωστιας)...btw δεν θεωρω οτι εκανα κανενα φαουλ που δεν μου δοθηκε,ισα ισα πιστευω οτι επρεπε να εχουν δοθει περισσοτερα υπερ μου..αλλα ειπαμε..εσυ απεξω ξερεις καλυτερα απο εμενα που ετρωγα το ξυλο...

Απο εκει και περα...ΤΟ ΟΤΙ ΠΙΕΖΟΥΜΕ δεν σημαινει οτι κανουμε φαουλ...Αλλα ακομα και να καναμε και να μην τα σφυριξαν....Οταν μια ομαδα πιεζει προσπαθει να αναγκασει τν αντιπαλο να υποπεσει σε λαθη...Βηματα,λαθος πασες και τα σχετικα...Οπως δεν σφυριχτηκαν λοιπον καποια φαουλ οπως υποστηριζεις εσυ απο την μια μερια δενσ φυριζτηκαν αρκετες τετοιες παραβασεις απο την αλλη μερια....ΤΣτο συνολο λοιπον το πραγμα βγαινει ιδιο και ειναι αστειο να λεμε οτι η ευνοηθηκαμε απο τον τροπο που σφυριζαν οι διατητες..

Οντως ο πηγασος ηταν μπροστα στη μεγαλυτερη διαρκεια και φαινοταν οτι θα νικησει...Οντως εμεις ημασταν μετριοι..Αλλα οτν η ομαδα που κερδιζει ηταν μετρια στο μεγαλυτερο διαστημα του αγωνα εκτος εδρας και τελικα γυριζει το ματς,ειναι ακομα μεγαλυτερη μαγκια της....Δεν υπαρχει δικαιο..Δλδ ο ολυμπιακος περσυ προφανως δεν δικαιουταν την κατακτηση της ευρωλιγκας αφου βρισκοταν πισω στο σκορ για 39 λεπτα και 50 δευτερολεπτα....Να του την ζητησουμε πισω....

υγ.Μπορει να κανω λαθος,αλλα πρεπει να γραφες και παλια με αρκετα "γνωστο"νικνειμ....


Καλημέρα σε όλους.

Σχετικά με τους παίκτες και τα νούμερα, μπορεί να κάνω λάθος ως προς τον αριθμό φανέλας. Ας μην σταθούμε σε αυτό.

Σχετικά με την διαιτησία, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του. Είπες τη δική σου είπα τη δική μου, ο MBANDA έδωσε κι αυτός μια δική του οπτική σεβαστή.

Σχετικά με τον Ολυμπιακό που λες και την κατάκτηση της Ευρωλίγκας πέρσυ, ε εντάξει άλλο πράγμα εκείνο. Σαφώς και δεν είναι η πρώτη ούτε και η τελευταία φορά που μια ομάδα ενώ χάνει περνάει μια φορά μπροστά και τελικά κερδίζει. Καμία διαφωνία επ' αυτού.
Βέβαια δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τώρα την επική ανατροπή του Ολυμπιακού πέρσυ με καμία άλλη. Νομίζω είναι σαφές και κατανοητό το γιατί. Αυτό ήταν κάτι μαγικό, δεν έχει ξαναγίνει τέτοια ανατροπή. Και έτσι όπως πήγε το ματς, την ψυχική δύναμη που έδειξε ο Ολυμπιακός, το ότι δεν παράτησε το ματς κλπ ναι, για μένα δικαιούταν να το πάρει. Θα ήταν κρίμα να έχει κάνει αυτή την τιτάνια προσπάθεια και επιστροφή και να έχανε το τελευταίο σουτ.
Φυσικά, ήταν και τυχερός..

Σχετικά με το ΥΓ, όπως έχω αναφέρει ήδη στο πρώτο ποστ μου, επισκέπτομαι το φορουμ αρκετά χρόνια αλλά έμπαινα χωρίς λογαριασμό, σαν επισκέπτης. Μου άρεσε να διαβάζω, και είπα να συμμετέχω κι εγώ. Ελπίζω να μου κρατήσουν το ενδιαφέρον οι συζητήσεις με τα υπόλοιπα παιδιά που γράφουν.

Γεια και χαρά σε όλους. icon_wave.gif
leonkalf
Υπενθυμίζω καταρχήν για όσους δεν θυμούνται τους κανονισμούς:

Κανονισμός 9:
  • Αν έχετε παράπονα σχετικά με τη συμπεριφορά των διαχειριστών χρησιμοποιείστε αποκλειστικά προσωπικά μηνύματα για να τα εκφράσετε.
Ποινή:
  • Πρόσθεση 1 φάουλ.
  • Πιθανή -κατά την κρίση των συντονιστών- διαγραφή ή επεξεργασία των επίμαχων δημοσιεύσεων.
==============================================


Μετά, θα πω κάτι και δεν θα συνεχιστεί από μένα.
magic32, ΕΓΩ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ έχω από την πρώτη στιγμή εδώ μέσα στο bforum, την δύναμη να λέω με υπογραφή και ονοματεπώνυμο τα όσα υποστηρίζω. Και το έχω αποδείξει 7 χρόνια που είμαι εδώ. ΕΓΩ έχω οργανώσει το υποφόρουμ των τοπικών κατηγοριών και της γαμοεσκανα ειδικότερα (που εδώ εκφράζεσαι) ΚΑΙ ΔΕΝ σου επιτρέπω να αμφισβητείς το ρόλο μου εδω.
Αν ΔΕΝ γουστάρεις, μην ξαναγράψεις ούτε να ξαναμπεις στο forum.

ΕΓΩ σποντούλες κλπ. δε τα ανέχομαι. Κατάλαβες?

Αν θέλω να γράψω κάτι, θα βγω να το πω. Σιγά, έχω να φοβηθώ ή να κρύψω κάτι? Δε το κατάλαβα αυτό. Άλλοι πρέπει να ντρέπονται και να κρύβονται. Τόσα χρόνια έχω γράψει τόσα πράγματα επώνυμα, τώρα που δεν ασχολούμαι με την εσκανα (και εύχομαι όσο υπάρχει αυτή η ΒΡΩΜΕΡΗ κατάσταση να ΜΗΝ ξαναασχοληθώ ποτέ) θα το έκανα μέσω άλλου? Γιατί?


Το ότι αντιδράς έτσι, μήπως είναι επειδή "θίχτηκε" η ομάδα σου από το σχολιάκι μου για τους διαιτητές παραπάνω? Λέω μήπως.. Δε σε έχω δεν να σε πιάνει ευαισθησία για άλλα παρόμοια. Έγινες προστάτης του Μέλη και του Λάτση ξαφνικά ή του Καρακωνσταντόπουλου που πας να του πεις στο προαύλιο κάτι και λέει ότι θα φέρει την αστυνομία να σου κάνει μήνυση (μάλλον γιατί δεν μπορεί να απαντήσει) ?
Όταν εσύ έχεις γράψει κατά καιρούς για σφαγεία, όργια κλπ. ήταν καλά?


Αν θέλεις κάτι άλλο και συνεχίσεις να είσαι μέλος εδώ του forum συμμορφώσου με τους κανονισμούς. Αν δεν με θες εμένα για moderator (που ουσιστικά δεν ασκώ φέτος και κανονικά καθήκοντα moderating (τους λόγους τους εξηγώ με το τελευταίο περυσινό μου ποστ), ούτε και πολυδιαβάζω τακτικά εδώ (πολύ περισσότερο μου αρέσει να μιλάω με τα παιδιά που ασχολούνται με Ευρωλίγκα και Ολυμπιακό) έπειτα από τα όσα έγιναν πέρυσι (και πέρσυ μάλλον) και μάλιστα κάλεσα όποιον ενδιαφέρεται να εκδηλώσει ενδιαφέρον να αναλάβει moderator στην εσκανα αλλά ΟΥΔΕΙΣ ενδιαφέρθηκε), πήγαινε σε άλλο forum να γράψεις (έχει ανοίξει κανα χρόνο ένα άλλο από παιδιά που ήταν μέλη εδώ και έγραφαν στα topic του ΠΑΟ) που δε θα με βρίσκεις μπροστά σου να γράφω από 2,3,4 λογαριασμούς και θα κατηγορώ τους πάντες έτσι άδικα.

Άσε με ρε φίλε, μου αρέσει έτσι να κάνω παιχνίδι και να μιλάω με τον εαυτό μου. Να ρωτάω, να απαντάω, δεν έχω κάτι άλλο να κάνω στη ζωή μου και παίζω. Γιατί σε πειράζει αυτό...??



Υ.Γ Στις ερωτήσεις μου δεν περιμένω απάντηση. Δεν χρειάζεται κιόλας. Δεν με νοιάζει η άποψή σου.
ΥΓ. 2 Ξέρεις πολύ καλά, ότι θα μπορούσα ΗΔΗ να έχω διαγράψει όλο τον λογαριασμό σου (και τον προηγούμενο) με όλα τα ποστ και τα συναφή. Ακόμα και αποκλεισμό της ΙP σου θα μπορούσα να είχα κάνει. ΉΔΗ έκανα τα στραβά μάτια (και μπορούν άλλα μέλη να με "κατηγορήσουν" γι' αυτό) και σου επέτρεψα να συνεχίσεις να γράφεις με άλλο λογαριασμό. Μην βγαίνεις και από πάνω.
Υ.Γ 3 Πραγματικά σιχαίνομαι να ασχολούμαι με τέτοια θέματα..
freelance
Καταρχήν καλημέρα σας. Ανοίγοντας τώρα το πρωί τον υπολογιστή για την πρωινή μου ενημέρωση και περνόντας και από δω δεν περίμενα να διαβάσω όλα αυτά.
Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν από τους 2 σας, δεν είναι άλλωστε επιθυμία μου να τσακωθώ με κανέναν. Δεν γράφτηκα στο φορουμ φυσικά για να χαλάω την ηρεμία μου. Είπα να συμμετέχω στην παρέα αυτή, αλλά αν δω ότι αυτό δεν με ευχαριστεί (όπως και άλλα μέλη που ήταν ενεργά στο παρελθόν και μετά από κόντρες και τσακωμούς δεν ξαναγραψαν) δε μου είναι καθόλου δύσκολο να το κόψω και να επανέλθω στην παλιότερη κατάσταση που μόνο διάβαζα. Ή το πολύ πολύ να συνεχίσω να δραστηριοποιούμε στα τοπικσ των nba, ευρωλίγκας που βλέπω ότι δεν υπάρχουν τετοια θέματα και τέτοιες παρεξηγήσεις.
Δεν ήθελα να πιστέψω ότι το επίπεδο όσων ασχολούνται με τα χαμηλότερα στρώματα των κατηγοριών είναι ίδιο με το μπάσκετ που παίζεται, αλλά για κάποιους ισχύει.
Αν δεν θέλετε να ακούγεται και μια άλλη άποψη, διαφορετική από τη δική σας, τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει.


QUOTE (marios1983 @ Dec 4 2012, 12:54 ) *
Ο αγαπητος Freelance επεσε σαν αλεξιπτωτιστης στο forum στις 26 Νοεμβριου, που "ΕΤΥΧΕ" να βρισκεται στη Ν.Σμυρνη, και ειπε, δεν παω να δω ενα ματσ Γ Εσκανα? Βεβαια, περαν του ματσ, εκανε και σχολια του στυλ πηγαν να κλεψουν οι διαιτητες το ματσ απο τον Πηγασο να το παρουν οι γηπεδουχοι, και αλλα τετοια...ήξερε μαλιστα οτι η νικη θα τονωση την ψυχολογια του Πηγασου, λες και ειναι μεσα στην ομαδα...Ο φιλος ο Freelance που ετυχε περαστικος και μπηκε μεσα να δει το ματσακι...

Ξαφνικά τον επιασε η αγωνια και το ενδιαφερον να δει τον Πειραικο του κου Ποτοσογλου...Και ποιον αγωνα επέλεξε???Μα φυσικα το Πηγασος - Πειραικος...και τα σχολια του??? "...Κατά τη γνώμη μου, ο Πήγασος δικαιούταν να φύγει νικητής προχθές..."

Κύριε Freelance που εμφανιζεστε κατα τυχη στη Νεα Σμυρνη και σας πιανει το ενδιαφερον για τον Πειραικο, πειτε μας πως είστε είτε παικτης του Πήγασου ή φανατικος Οπαδός, και αφήστε τα κατατοπιστικά ποστ και τις δήθεν αντικειμενικές κρίσεις σας, διότι τα παιδιά εδω μέσα δεν τρώνε κουτόχορτο.

Και επειδή δεν κρύβομαι από ενα Nickname, εγω λέγομαι Μαριος, ειμαι Γλυφαδιώτης πρώην μπασκετμπαλιστας και αδερφος προπονητη της ΕΣΚΑΝΑ, υποστηρίζω τις ομάδες της πόλης μου (Ευρυαλη - Τερψιθεα - Γλυφαδα - Αρης) αλλά είμαι και αυτος που εχω πει κατα καιρους οτι γουσταρω το μπασκετ που παιζει ο Παννεαπολικος.

Οπότε δεν ειναι κακο φίλε Freelance, να πεις και εσυ ποιος πραγματικά είσαι και ποια ομάδα υποστηρίζεις, κανεις δεν θα σε κατηγορισει.

Αγαπητέ Μάριε, δεν θέλω να επεκταθώ. Μόνο τούτο θα σου πω... Είσαι και εσύ δηλαδή ένας αλεξιπτωτιστής που έπεσες εδώ μέσα 6 μέρες πριν από εμένα...
Θα μπορούσα να σου απαντήσω σε όλα τα άλλα που με ρωτάς, αλλά είναι μάταιο (άλλωστε είναι προφανείς οι απαντήσεις, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος μέσα σε μια ομάδα για να καταλάβει ότι κερδίζοντας μια ομάδα ένα τέτοιο ματς με καλάθι στην εκπνοή θα τονωθεί η ψυχολογία...). Μπορώ να καταλάβω ότι δεν σου άρεσαν ο απόψεις μου, και θα καταναλώσω τσάμπα χρόνο.
Καλή καρδιά.




QUOTE (magic32 @ Dec 4 2012, 13:46 ) *
χαχαχαχα..αστο ρε μαριε..θελει να κρυφτει πισω απο το ΔΕΥΤΕΡΟ νικνειμ του...Εμειςπου γραφουμε χρονια στο φορουμ καταλαβαμε αμεσως ποιος ειναι..Οχι τπτ αλλο..σε μερικα πραγματα που εγραψε δεν αλλαξε ΚΑΝ τις λεξεις που χρησμοποιησε σε σχεση με ποσταρισμα του αλλου...ξερει αυτος..

Είσαι Σαϊνι!!! Όλα τα ξέρεις εσύ..
Ο καθένας με την άποψή του.. όλοι έχουν τη δική τους. Μάλλον δεν δέχεσαι αντίθετες απόψεις από τις δικές σου. Ξεκινήσαμε να κάνουμε μια κουβέντα, όμως έτσι όπως συνεχίζετε εγω δεν είμαι διατεθιμένος να το κάνω.
Να 'σαι καλά. Στο καλό και με τη νίκη που λένε.
blazer8
Γι' όλα τα παραπάνω...Είναι τυχαίο που εμπλέκονται παίκτες ή φίλαθλοι Πειραιώτικων σωματείων???
ZEKO
Καλησπέρα κ από εμένα...
Θα ήθελα απλά να πω επειδή το topic της Γ είναι αρκετά ενεργό σε σχέση με άλλα πχ της Β είναι κρίμα να υπάρχουν ανούσιες αντιπαραθέσεις κ κάποια από τα μέλη να ξενερωνουν κ να μην ξαναγραφουν.. δηλαδή με όλο το σεβασμό τι σημασία έχει αν κάποιος γράφει με ένα ή άλλο όνομα από την στιγμή που τα post του έχουν να κάνουν με ανάλυση αγώνων κ με προσωπική άποψη, αν κατηγορεί ή παραπληροφορει οκ αλλά δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο.. εν κατακλείδι θεωρώ όλους χρήσιμους κ τον Μάριο κ τον magic κ τον blazer κ τον freelance κ τον Τεο από τον Άρη Γ. κ όλους όσους γράφουν εδώ κ εύχομαι να γίνουν περισσότεροι. Φίλε blazer θεωρώ πως είναι τυχαίο πραγματικά.

Εβδομάδα με ρεπό λοιπόν για τη Γ κ ευκαιρία για αποφόρτιση ειδικά για εμάς που προερχομαστε από 3 ντέρμπι ( Πειραϊκός Γλυφάδα Τερψιθεα ), ωστόσο το δύσκολο πρόγραμμα συνεχίζεται με έξοδο στην Ηλεκτρουπολη. Μια απορία.. γνωρίζει κανείς γιατί κάναμε εμείς ρεπό κ η Β παίζει Παρασκευή ; Δεν θα ήταν πιο λογικό να είχε ρεπό η Β; Όχι ότι μας χάλασε...προσωπικά θα πάω από ΟΑΚΑ μεριά να πω ένα ευχαριστώ στον τεράστιο Mike την Παρασκευή

Φιλικά...τα λέμε
Teo28april
QUOTE(ZEKO @ Dec 5 2012, 16:35 ) *
Καλησπέρα κ από εμένα...
Θα ήθελα απλά να πω επειδή το topic της Γ είναι αρκετά ενεργό σε σχέση με άλλα πχ της Β είναι κρίμα να υπάρχουν ανούσιες αντιπαραθέσεις κ κάποια από τα μέλη να ξενερωνουν κ να μην ξαναγραφουν.. δηλαδή με όλο το σεβασμό τι σημασία έχει αν κάποιος γράφει με ένα ή άλλο όνομα από την στιγμή που τα post του έχουν να κάνουν με ανάλυση αγώνων κ με προσωπική άποψη, αν κατηγορεί ή παραπληροφορει οκ αλλά δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο.. εν κατακλείδι θεωρώ όλους χρήσιμους κ τον Μάριο κ τον magic κ τον blazer κ τον freelance κ τον Τεο από τον Άρη Γ. κ όλους όσους γράφουν εδώ κ εύχομαι να γίνουν περισσότεροι. Φίλε blazer θεωρώ πως είναι τυχαίο πραγματικά.

Εβδομάδα με ρεπό λοιπόν για τη Γ κ ευκαιρία για αποφόρτιση ειδικά για εμάς που προερχομαστε από 3 ντέρμπι ( Πειραϊκός Γλυφάδα Τερψιθεα ), ωστόσο το δύσκολο πρόγραμμα συνεχίζεται με έξοδο στην Ηλεκτρουπολη. Μια απορία.. γνωρίζει κανείς γιατί κάναμε εμείς ρεπό κ η Β παίζει Παρασκευή ; Δεν θα ήταν πιο λογικό να είχε ρεπό η Β; Όχι ότι μας χάλασε...προσωπικά θα πάω από ΟΑΚΑ μεριά να πω ένα ευχαριστώ στον τεράστιο Mike την Παρασκευή

Φιλικά...τα λέμε


Έχει δίκιο ο φίλος Ζεκο, δεν χρειαζεται να εχουμε ανούσιες αντιπαραθέσεις, αν και κατα την γνώμη μου ακόμα και μία κόντρα (σε φυσιολογικά παντα πλαίσια) έχει τα οφέλη της και βγαίνουν συμπεράσματα.

Αυτή είναι η αξία και η σημασία του forum άλλωστε. Είμαι σίγουρος πως ο moderator Leonkaf δεν θέλει να διαγράψει κανέναν και είναι καλό να μην σταματήσει κανένας να παραθέτει τις απόψεις του...αν και ο φίλος Crete78 έχει πάρει ήδη 1 απουσία...ελπίζουμε κ αυτός να επανέλθει!

φίλε Ζeko, είναι απορίας άξιον γιατί πήραμε εμείς...πόδι αυτή την εβδομάδα αντί για την Β΄. Τετάρτη ξέρω πως θα γίνει κύπελλο, οπότε κανονικά Παρασκευή έπρεπε να παίξουμε εμείς κ Πέμπτη ρεπό η Β...Είναι όλα τα υπόλοιπα σωστά σε αυτή την χώρα για να είναι κ αυτό...ας το, μην το ψαχνεις, καλή ξεκούραση smile.gif









iverson7
Καλησπερα και απο μενα!οσον αφορα το θεμα,γιατι παιζει ι Β Εσκανα και οχι η Γ Παρασκευη,νομιζω γινεται γτ στην Β ειναι περισσοτερες οι ομαδες,αρα περισσοτεροι αγωνες,και δεν θα υπηρχαν αλλες κενες ημερομηνιες!Φιλικα παντα! happy.gif
blazer8
http://www.attikabasket.gr/index.php?optio...4&Itemid=57

Μπορεί να μη γίνει η αγωνιστική την Παρασκευή(αν και απ΄την αρχή της σεζόν το πρόγραμμα την είχε σαν ρεπό), μπορεί το κύπελλο να μην αφορά το forum εδώ αλλά σήμερα είχαμε μια τεράστια νίκη της Γλυφάδας με θύμα της αυτή τη φορά τον Εθνικό, περσινό νικητή του κυπέλλου και δεύτερο αυτή τη στιγμή στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.Έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι και η νίκη μας παίρνει μεγαλύτερη αξία αφού 4:33 πριν το τέλος του αγώνα βρισκόμασταν 11π. πίσω, αν και σε όλο τον αγώνα είμασταν κοντά στο σκόρ με το ημίχρονο νε τελειώνει 40-41.
Μεγάλη διαφήμιση για το επίπεδο της Γ' ΕΣΚΑΝΑ φέτος και της ομάδας μου αφού είμαστε όλοι ερασιτέχνες αλλά με τεράστια αγάπη για το άθλημα.Αποδείξαμε ότι δε φτάνει μόνο το ταλέντο, το ύψος και οι γνωριμίες αλλά και το πάθος και η πίστη!!!
Teo28april
QUOTE(blazer8 @ Dec 6 2012, 00:36 ) *
http://www.attikabasket.gr/index.php?optio...4&Itemid=57

Μπορεί να μη γίνει η αγωνιστική την Παρασκευή(αν και απ΄την αρχή της σεζόν το πρόγραμμα την είχε σαν ρεπό), μπορεί το κύπελλο να μην αφορά το forum εδώ αλλά σήμερα είχαμε μια τεράστια νίκη της Γλυφάδας με θύμα της αυτή τη φορά τον Εθνικό, περσινό νικητή του κυπέλλου και δεύτερο αυτή τη στιγμή στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.Έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι και η νίκη μας παίρνει μεγαλύτερη αξία αφού 4:33 πριν το τέλος του αγώνα βρισκόμασταν 11π. πίσω, αν και σε όλο τον αγώνα είμασταν κοντά στο σκόρ με το ημίχρονο νε τελειώνει 40-41.
Μεγάλη διαφήμιση για το επίπεδο της Γ' ΕΣΚΑΝΑ φέτος και της ομάδας μου αφού είμαστε όλοι ερασιτέχνες αλλά με τεράστια αγάπη για το άθλημα.Αποδείξαμε ότι δε φτάνει μόνο το ταλέντο, το ύψος και οι γνωριμίες αλλά και το πάθος και η πίστη!!!


Μεγάλη μαγκιά, συγχαρητήρια, επική πρόκριση!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.