Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fenerbahce vs Παναθηναϊκός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
yorgos
Ως ανθρωπος δε μου είναι και πολύ συμπαθής άνθρωπος ο Ομπράντοβιτς, αλλά για κανέναν από τους λόγους που ανφέρθηκαν πιο πάνω. Ως προπονητής είναι κορυφή, που όντως βρέθηκε στο απυρόβλητο μερικές φορές, αλλά συμβαίνει αυτό με τις κορυφές. Βρίσκω το κείμενο εντελώς αβάσιμο, αλλά είναι τόσο μακρύ που δε θα κάτσω να επιχειρηματολογήσω.

Νομιζω υπερβάλλουμε όλοι λίγο με το σημερινό χάλι της ομάδας. Εγώ επιμένω ότι έχουμε πολύ καλό υλικό, με δυο σημαντικές ελλείψεις που οι περισσότεροι τις λέμε από την αρχή της σαιζόν, αλλά όλες οι ομάδες έχουν είτε διότι δεν εχουν απεριόριστο μπάτζετ είτε επειδή κάπου έκαναν λάθος ή επειδή έχουν περιορισμούς με τους γηγενείς. Είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμη για να ξυρίσουμε το γαμπρό. Θυμάμαι σαιζόν που τέτοια εποχή ακριβώς ο Ολυμπιακός δε βλεπόταν, έχανε από το ΒΑΟ του Σαμίρ Γκούντα, ο Ρίβερς πραγματικά δε βλεπόταν και μετά έκαναν τριπλ κράουν. Δε λέω ότι θα σαρώσουμε, αλλά ακόμη και με τα προβλήματα που όλοι επισημαίνουμε (στα περισσότερα δε διαφωνούμε οι περισσότεροι), η ομάδα είναι καλή. Για μένα έχει υλικό για τοπ-6 κι ακόμη κι αν βγει 7η-8η θα το παλέψει, άπατοι δε θα πρέπει να πάμε.

Έρχεται μήνας φωτιά, ελπίζω ο Σίνγκλετον να είναι καλά, ο Γκιστ να ενσωματωθεί στις προπονήσεις κι ο ΚΑρδίτσα μπόι να κάνει καμιά δίαιτα. Τώρα αρχίζει η σαιζόν.
green_sky
QUOTE (yorgos @ Jan 19 2017, 23:52 ) *
...........................
Έρχεται μήνας φωτιά, ελπίζω ο Σίνγκλετον να είναι καλά, ο Γκιστ να ενσωματωθεί στις προπονήσεις κι ο ΚΑρδίτσα μπόι να κάνει καμιά δίαιτα. Τώρα αρχίζει η σαιζόν.


Για τον Ομπραντοβιτς δεν θα αναφερθω γιατι δεν εχω ορεξη βραδιατικα για προστριβες με πολλους απο εδω.Απλα ημουν στο Καραβελ μετα το ματς με τον Ιβκοβιτς και τελος παντων ας παει ο ανθρωπος στην ευχη του Θεου, και μας εδωσε σαν προπονητης και ο Γιαννακοπουλος τον εκανε ζαπλουτο οποτε αμοιβαια τα αισθηματα.
Απο κει και περα συμφωνω σε ολα μαζι σου εκτος απο τον Μπουρουση που δεν το βλεπω.Ειχα μια ελπιδα στις αρχες της χρονιας , ελεγα οτι θα τον στρωσουν, αλλα βγαινει ο Γεναρης οποτε δεν υπαρχει σωτηρια.
Reggie Miller 31
Πάντως αυτό που δεν βλέπω να πολυσχολιάζεται, είναι ότι δεν εκμεταλλευτήκαμε καθόλου την απουσία του Udoh... Νομίζω ότι το θέμα κάτω απο την ρακέτα κάνει μπαμ ακόμα μια φορα.
aegeansheed
Τα μη μπασκετικά μεταφέρθηκαν στο offtopic. Πληζ μη συνεχίζεται εδώ πέρα για Ζοτς ή αλλιώς τον Χειρότερο άνθρωπο που γεννήθηκε στον Πλανήτη Γη, γιατί η μεταφορά ποστ είναι κουραστική τέτοια ώρα και δεν πληρώνομαι! tongue.gif Α, να ξέχασα τα δικά μου τα παράπονα στους Διαχειριστές, τα δικά σας στον Φώτση, τον Μπουρούση και το ΔΓ.

Ψυχραιμία παιδιά, η νύχτα είναι μεγάλη... θα ακουστούν και εν θερμώ εκφράσεις, αλλά όπως είπε και ο James το καλύτερο είναι να δεις τί έφταιξε, να προσπαθήσεις να το καταλάβεις και να προετοιμαστείς για το επόμενο...
Putnam
QUOTE (green_sky @ Jan 19 2017, 23:58 ) *
Απλα ημουν στο Καραβελ μετα το ματς με τον Ιβκοβιτς και τελος παντων


για πες
Ginobili
QUOTE(green_sky @ Jan 19 2017, 22:58 ) *
Απο κει και περα συμφωνω σε ολα μαζι σου εκτος απο τον Μπουρουση που δεν το βλεπω.Ειχα μια ελπιδα στις αρχες της χρονιας , ελεγα οτι θα τον στρωσουν αλλα βγαινει ο Γεναρης οποτε δεν υπαρχει σωτηρια.

Έχω δυστυχώς συμβιβαστεί με την ιδέα,ότι ο Μπουρούσης έτσι θα την βγάλει την χρονιά.Μπορεί να κάνει καμιά μετρια εμφάνιση στο ΟΑΚΑ 1/5 ...και να κοροιδευόμαστε...
Πάει πολύ όμως να τον βλέπουμε παρέα με τον Φώτση σε αυτήν την ομάδα....στη σύγχρονη Ευρωλίγκα.Πραγματικά απόψε το τουρκάκι τον κατάπιε...δεν μπορούσε να στριψει,δεν μπορούσε να ακολουθήσει στα βήματα...τα πατήματα του είναι τέτοια,που λες..ότι χάνει την ισορροπία του...από την άλλη ο Φώτσης ....ο Φώτσης...... Δεν γίνεται να παλευουν όλοι,με οποιοδήποτε τρόπο...είτε κάνουν λάθη,είτε όχι...και αυτοί οι δύο να παρουσιάζονται σε αυτήν την κατάσταση.

Η ομάδα έχει πολλή δουλειά ακόμα...δεν είναι ομάδα καν.Δεν μας δίνω καμία πιθανότητα για final4 πλέον,εκτός αν έχει γυρίσει ο Γκιστ,βρίσκεται σε καλή κατάσταση και παίξουμε με Ολυμπιακό.
green_sky
QUOTE (Putnam @ Jan 20 2017, 00:02 ) *
για πες


Δεν εχω να γραψω τιποτα φιλε μου.Ολα αυτα ειναι παρελθον.Βρηκαμε τοτε το εξιλαστηριο θυμα και εληξε η ιστορια.
Το θεμα ειναι τι γινεται απο δω και περα.Ο Πασκουαλ παντα κατα την αποψη μου ειναι καλος προπονητης και πρεπει να στηριχθει και να μην αναλωνομαστε σε παλιες ιστοριες και προσωπα που δεν εχουν πια κανενα νοημα.
Για μενα εφοσον χαθηκε το πλεονεκτημα πρεπει να σημαδεψουν την Ρεαλ για τα χιαστι.Αν εχει μια ελπιδα να περασει με μειονεκτημα αυτη ειναι με αντιπαλο την Ρεαλ.Δεν γραφω για τον απεναντι γιατι παντα κατα την αποψη μου,ειτε χασει,ειτε κερδισει, η Μπασκονια αυριο θα ειναι πιθανοτατα τεταρτη.Εκτιμω οτι μετα την Τσσκα, η Μπασκονια ειναι η δευτερη καλυτερη ομαδα της Ευρωλιγκα και επιπλεον ενισχυθηκε προσφατως με τον Λαπροβιτολα.
pan24
Δεν μπορεσαμε να εκμεταλλευτουμε την απουσια του ουντο ναι.αλλα πως να την εκμεταλλευτουμε?
Δεν ειναι μονο οτι ο μπουρουσης ειναι χαλια αλλα οτι δεν μπορεσαμε να τον τροφοδοτησουμε γιατι οποιος επαιζε πανω του αμυνα ειτε ντουβεριογλου,ειτε καλινιτς ειτε βεσελυ επαιζαν σωστα απο μπροστα
Αυτο το ειδαμε σε τεραστιο βαθμο περσι στην σειρα φενερ-ρεαλ που η απουσια βεσελυ δεν φανηκε και ο αγιον καταφερε να φανει ελαχιστα
john wick
o Faverani σήμερα στο 1ο του ματς με την Barca 18 πόντους κ 8 ριμπάουντ....
Πιστεύω την Τρίτη θα τον σβήσει ο Γιάννης της καρδιάς μας...




natouralistis
QUOTE (green_sky @ Jan 20 2017, 00:12 ) *
Για μενα εφοσον χαθηκε το πλεονεκτημα πρεπει να σημαδεψουν την Ρεαλ για τα χιαστι.Αν εχει μια ελπιδα να περασει με μειονεκτημα αυτη ειναι με αντιπαλο την Ρεαλ.Δεν γραφω για τον απεναντι γιατι παντα κατα την αποψη μου,ειτε χασει,ειτε κερδισει, η Μπασκονια αυριο θα ειναι πιθανοτατα τεταρτη.Εκτιμω οτι μετα την Τσσκα, η Μπασκονια ειναι η δευτερη καλυτερη ομαδα της Ευρωλιγκα και επιπλεον ενισχυθηκε προσφατως με τον Λαπροβιτολα.


Η Μπασκόνια μετά την ήττα της αύριο -αν χάσει- για να περάσει τον Ολυμπιακό θα πρέπει στις υπολειπόμενες 12 αγωνιστικές να κάνει 3 νίκες παραπάνω. Αν κοιτάξει κανείς και το πρόγραμμά της, 3 νίκες λιγότερες είναι πιο πιθανό να κάνει.
yorgos
QUOTE(john wick @ Jan 20 2017, 00:16 ) *
o Faverani σήμερα στο 1ο του ματς με την Barca 18 πόντους κ 8 ριμπάουντ....
Πιστεύω την Τρίτη θα τον σβήσει ο Γιάννης της καρδιάς μας...

Αν, λέω αν, γίνει καμιά στραβή και φάμε καμιά 20ρια πόντους από τον Μπαρτζώ, ας ελπίσουμε ότι ο ΔΓ θα είναι σε εύθυμη φάση. Αλλιώς ο Αλβέρτης να ετοιμάζει το μπλοκάκι του...
ice-wolf
QUOTE(yorgos @ Jan 20 2017, 00:28 ) *
Αν, λέω αν, γίνει καμιά στραβή και φάμε καμιά 20ρια πόντους από τον Μπαρτζώ, ας ελπίσουμε ότι ο ΔΓ θα είναι σε εύθυμη φάση. Αλλιώς ο Αλβέρτης να ετοιμάζει το μπλοκάκι του...


Όχι ρε συ. Είναι πολλά τα λεφτά της αποζημίωσης. Αν έχει να τα δώσει, δεν φέρνει καλύτερα εναν ΜΑΠ; tongue.gif
North_gato
QUOTE (yorgos @ Jan 20 2017, 00:28 ) *
Αν, λέω αν, γίνει καμιά στραβή και φάμε καμιά 20ρια πόντους από τον Μπαρτζώ, ας ελπίσουμε ότι ο ΔΓ θα είναι σε εύθυμη φάση. Αλλιώς ο Αλβέρτης να ετοιμάζει το μπλοκάκι του...


χλωμό το βλέπω.
Stojako
QUOTE (yorgos @ Jan 20 2017, 00:28 ) *
Αν, λέω αν, γίνει καμιά στραβή και φάμε καμιά 20ρια πόντους από τον Μπαρτζώ, ας ελπίσουμε ότι ο ΔΓ θα είναι σε εύθυμη φάση. Αλλιώς ο Αλβέρτης να ετοιμάζει το μπλοκάκι του...



Στο ινσταγκραμ πάντως τον εκθείασε μετά τη νίκη στο ΣΕΦ.
yorgos
QUOTE(Stojako @ Jan 20 2017, 00:33 ) *
Στο ινσταγκραμ πάντως τον εκθείασε μετά τη νίκη στο ΣΕΦ.

ΚΑι για τον ΠΕδουλάκη είπε ότι είναι ο δεύτερος καλύτερος κόουτς στην Ευρώπη... Αυτός Δευτέρα λέει ότι ο θείος του του κλέβει λεφτά κλαίγοντας και Παρασκευή "προχωράμε ενωμένοι, όλα ήταν παρεξήγηση". Μην ψάχνεις λογική. Ας ελπίσουμε να παίξουμε καλά γιατί το χειρότερο απ' όλα ειναι να ξανα-ματα-ξεκινήσουμε από το 0.
john wick
Εάν δεν παίξει ο Singleton την Τρίτη μην έχετε /έχουμε αυταπάτες..
Ποιος θα πάρει τα λεπτά του??
Πολύ πολύ δύσκολο το ματς , έρχονται ζεστοί οι Ισπανοί , για να ελπίζουν στην 8αδα θέλουν μονο νίκη.
A.CAB
Αρχίζω και πιστεύω πως ο άτιμος ο Παπαγιάννης μας κατέστρεψε. Αν δεν είχε πάει τόσο νωρίς στο ΝΒΑ (ή μάλλον στο NBDL) και είχε μείνει στην ομάδα ή δεν θα είχε έρθει ο Μπουρούσαρος ή θα είχε έρθει και τώρα θα σκούπιζε πάγκο αλλά εμείς θα ήμασταν +1 Έλληνα και σέντερ. wink.gif

Παλιοζωή. sad.gif
Redoctor
το καλύτερο ίνσταγκραμ στα περιξ. Πιστεύω έχει πρότυπο τον scarface
https://www.instagram.com/dpg7000/

natouralistis
Μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό έφταιγε ο Μπουρούσης, σήμερα πάλι αυτός.

Δεν μου είναι και ο πλέον συμπαθής μπασκετμπολίστας αλλά είναι πέρα για πέρα άδικη η αντιμετώπιση που τυγχάνει. Ο Καλάθης που είναι πρωταγωνιστής της ομάδας με το μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής και τη περισσότερη ώρα με τη μπάλα στα χέρια και στα 2 παιχνίδια ήταν τραγικός αλλά βλέπεις όλο το φταίξιμο να πάει σε ένα τύπο που παίζει 15λεπτα.

Μέσα σε 6 μήνες άλλαξε τόσο πολύ η αθλητικότητα στο μπάσκετ; Πέρυσι έπαιζε στη Λαμποράλ και ήταν από τους καλύτερους ψηλούς στη διοργάνωση, όχι πριν 6 χρόνια, πέρυσι πριν 6 μήνες. Εύκολο το συμπέρασμα της αθλητικότητας που του λείπει, άρα αυτό φταίει αλλά δεν ισχύει.

Το γιατί δεν έχει την ίδια εικόνα με πέρυσι έχει λογική εξήγηση που βασίζεται σε πολύ ξεκάθαρους και συγκεκριμένους λόγους μπασκετικής φύσεως.
j-kidd13
Tι να πεις για το σημερινο παιχνιδι.Η ομαδα δεν μπηκε ποτε να παιξει.Εμοιαζε σαν ομαδα eurocup.
Ειναι σε πολυ περιεργη φαση ο Παναθηναικος.Καλο προπονητη εχει,οχι τιποτα εξωπραγματικο,αλλα σιγουρα εναν που ανηκει στην ελιτ των προπονητων της ευρωπης.Παικτες με ταλεντο επισης εχει.Αλλα ο συνδυασμος των 2 δεν αποτυπωνεται στο παρκε.
Η ομαδα εχουμε πει,θελει παααααρα πολυ δουλεια.Δεν ξερω αν φετος μπορουμε να δουμε κατι καλυτερο απ οσα εχουμε δει μεχρι τωρα.Ισως μια μικρη βελτιωση,αλλα να αλλαξει δραστικα η εικονα της ομαδας,δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο.Ειμαστε και εμεις που μετα το ματς στο ΣΕΦ λεγαμε οτι παρα τη νικη δεν μειναμε ικανοποιημενοι γιατι η εικονα της ομαδας δεν ηταν καλη.Και ηρθε ο αμεσως επομενος αγωνας να δειξει οτι ο Παναθηναικος εχει θεματα.

Και αν αναλογιστουμε για σημερα οτι ο Ουντο ηταν εκτος αγωνα,το προβλημα μεγαλωνει.Αρχικα ο Πασκουαλ μου φανηκε λιγο σε διαδικασια υπνου σημερα.Σαν να επιρρεαστηκε απο την κακη εικονα της ομαδας,και παρεδωσε το ματς.
Η ρακετα ηταν σκορποχωρι.Ο Βεσελυ,ο οποιος εκανε μαζεμενα 2 φαουλ στην αρχη του ματς,αλλα παρολα αυτα δεν εγινε στοχος,εκανε ο,τι ηθελε σημερα.Ενα σκριν του εκανε ανω κατω την αμυνα μας,ενω μεσα ηταν σαν να παιζει μονος.Ο Μπουρουσης μια απο τα ιδια οπως και ο Φωτσης,ο Σινγκλετον τι να πρωτοκανει ο ανθρωπος,και ο Γκαμπριελ ξερουμε οτι αμυντικα δεν μπορει να προσφερει πολλα,περα απο την ικανοτητα στο ριμπαουντ.Τα οποια ριμπαουντ ηταν 38 με 14 επιθετικα για τη Φενερ,25 με 9 επιθετικα εμεις........Και στην περιφερεια δεν πηγαμε καλυτερα.Ο Τζειμς οκ,ηταν ο μονος διασωθεις,αλλα τι να το κανεις με αυτο το αναρχο στυλ του,να σκοραρει 25 και να χανουμε για 20,ο Φελντειν εκτος τοπου και χρονου για αλλο ενα ματς,και ο Καλαθης επισης αδυνατουσε να κανει και τα βασικα σαν πλευ μεικερ.Ειναι σε ξεκαθαρο ντερφορμαρισμα,για 3ο σερι ματς ειναι αρνητικος,αλλα περα απο αρνητικος,σηκωνει και οικοδομη με την ευστοχια του.Κοιταζα τα ποσοστα του,πραγματικα αθλια για πλευ μεικερ, 29,7% στα τριποντα και ....47,6% στις βολες.Αυτο το τελευταιο πραγματικα ειναι αστειο.Και δεν τον μηδενιζω,ισα ισα,απλα τον αντιμετωπιζω σαν εναν πολυ καλο ως και εξαιρετικο πλευ μεικερ,αλλα οχι σαν ηγετη οπως καποιοι αλλοι φιλοι.Οπως εχω πει,ο Καλαθης ειναι ο ιδανικος νο 2 σε μια περιφερεια.Αλλα οχι νο 1.
Αν σ αυτα βαλεις και τον κακο Ριβερς και τον εκτος τοπου και χρονου Τζεντιλε,εξηγειται 100% η σημερινη εικονα.


ΥΓ:Με τοσο τραγικο Φελντειν,και να μην παιζει ξανα ο Παππας.........
το_καλύτερο_3d
Κάποιοι φίλοι μου μετά το ματς(παναθηναικοί)λέγανε πως ο παναθηναικός είναι πλέον ένα "τσίρκο" που σε κάθε παράσταση(παιχνίδι)θα υπάρχει ένα καλός ζογκλέρ(πχ τζειμς,ριβερς,σιγκλεντον) αλλά η παράσταση θα είναι χάλια..
Στεναχωριέμαι να ακουω τέτοια πράγματα για την ομάδα.
Φυσικά ο πρόεδρος ξέρει καλύτερα και τον εμπιστευομαι,οπως και τον coach(που για μενα είναι μέσα στους 3 καλύτερους της ευρώπης).
Γενικά είμαστε καλύτερη ομάδα απ την φενερ ασχέτως το σημερινό.
Παντως εγω μας θεωρώ ακόμα φαβορι για 4αδα.Οσοι είναι απο πανω θα κάνουν ηττες,ειδικά ο ολυμπιακος που πιστευω στο τέλος θα παλευει για να μπει στα playoffs.
MaJesty23
Φίλε 3d σε βλέπω υπεραισιόδοξο.Η ομάδα έχει τα υλικά σε μεγάλο βαθμό (έξω Νίκολς,Φώτσης ,Φελντείν) αλλά θέλει χρόνο για χτίσιμο.Δεν μπορεί να γίνει όμαδα final four ,από την μία μέρα στην άλλη.Για μένα ένα τερματίσουμε στο top 6 ,είμαστε super. wink.gif .

Κομβικό σημείο,είναι ο Πασχάλης να βρεί τις 5αδες ,τους συνδυασμούς παιχτών,ποιός ταιριάζει με ποιόν...ακόμα δεν το έχει βρεί.

pan24
Ο τζειμς ειναι ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ και τελος δεν σηκωνει συζητηση επ'αυτου
Ομως ειναι για 6ος παικτης επειδη θελει συνεχως την μπαλα στα χερια κατι που θελει και ο καλαθης
Κανεις απο τους δυο τους δεν παιζει καλα μακρια απο την μπαλα
Η αποτελεσματικη χρηση του ειναι οπως αυτη του ντιξον τωρα που γυρισαν οι τραυματιες της φενερ με τον οποιο ειναι παρομοιου στυλ παικτες
Δηλαδη να εχει εξασφαλισμενο στο ροτεισον ενα 15λεπτο και απο εκει και περα αν αυτος ειναι σε καλη μερα η αν καποιος αλλος ειναι σε κακη/εχει θεμα με φαουλ,τραυματισμο κτλ να φτανει μεχρι και τα 25-30'
Για το αν μπορουμε να πληρωνουμε 1 εκ σε παικτη που δεν θα ειναι βασικος εξαρταται απο τον προεδρο και το ποσο θα ειναι το μπατζετ οχι απο εμενα
Παντως ο τζειμς δεν ειναι για να παιζει μεγαλο διαστημα μαζι με τον καλαθη

Ο τζεντιλε περναει φαση παπανικολαου ο οποιος απο περσι ακομα δεν εχει συνελθει πληρως.Μονο εκλαμψεις εχει
Το θεμα ειναι οτι αν ο τζεντιλε παιξει ετσι μεχρι τελους της σεζον δυσκολα θα εχει ευκαιρια να συνεχισει και του χρονου στην ομαδα ωστε να βρει τον εαυτο του και να βοηθησει(και να βοηθηθει φυσικα)

Τωρα θελει προσοχη ειδικα αν λειπει και ο σινγκλετον.Αν κανουμε δυο ηττες την επομενη εβδομαδα ξαναβαζουμε στο κολπο την μπαρτσα και η εισοδος στην 8αδα κινδυνευει
Προσευχομαι να μην μας βαλει 20 ποντους ο κουζμιτς θα παθω νευρικο κλονισμο
taurus13
Κάποια πράγματα και από μένα.
Κατ' αρχήν δεν παίζαμε μόνοι μας. Όποιος αμφιβάλλει ότι η Φενέρ έχει τη δυναμική να διαλύσει την οποιαδήποτε ομάδα στην έδρα της κάνει μεγάλο λάθος. Κάναμε τη χειρότερη φετινή μας εμφάνιση σε ένα αγώνα που η αντίπαλη ομάδα καιγόταν για τη νίκη, ήταν εξαιρετικά διαβασμένη, βραχυκυκλώσαμε και δεν καταφέραμε σε καμία στιγμή να μπούμε στο παιχνίδι. Δεν είμαι σίγουρος αν το πρόβλημα ξεκίνησε απ' τον πάγκο και δεν υπήρχε η σωστή καθοδήγηση ως αναφορά στο πως θα μπορούσαμε να ισορροπήσουμε την κατάσταση, ή αν η τραγική εμφάνιση των περισσότερων παιχτών, οδήγησε και τον Πασκουάλ στον να μην μπορέσει να διαχειριστεί την κατάσταση.
Είναι τουλάχιστον άδικο να δέχεται πυρά ο Τζέιμς για τον τρόπο που έπαιξε, όταν έβλεπε και ο ίδιος ότι όποιος έπαιρνε την μπάλα πραγματικά δεν ήξερε τι να την κάνει. Με τα ποσοστά που είχε, τη διάθεσή του στην άμυνα και την εικόνα των υπολοίπων, κάθε σχόλιο εναντίον του μου φαίνεται πραγματικά αστείο. Είναι για μένα ίσως ο δυσκολότερος παίχτης στο να μαρκαριστεί σε ολόκληρη την ευρωλίγκα και αν αυτό δεν αρκεί στο να θεωρείται υπερχρήσιμος σε μια ομάδα, πραγματικά έχουμε βραχυκυκλώσει περισσότερο και από τον Παναθηναϊκό του Πασκουάλ χτες.
Το μόνο θετικό στην όλη υπόθεση χτες, εφόσον δεν είναι κάτι σοβαρό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, πιστεύω ότι ήταν ο τραυματισμός του Σίγκλετον! Επίσης μου άρεσε που συνδυάστηκε με την τραγική εμφάνιση Μπουρούση. Έτσι μοιραία συντελέστηκε ένα θαύμα. Ακόμα και οι τυφλοί είδαν!!! Ο Πασκουάλ πάνω στην απελπισία του, αναγκάστηκε να παίξει με σέντερ κάποιον εκ των Γκάμπριελ ή Φώτση, μια που κανείς δεν ήξερε σε τι θέση παίζει και για ποιο λόγο βρισκόταν στο παρκέ. Επίσης φάνηκε ξεκάθαρα τι συμβαίνει σε μια ομάδα όταν υπάρχει ένας μόνο οργανωτής, ο οποίος δεν τραβάει κιόλας τελευταία. Αν τώρα κάποιοι θέλανε να βαφτίσουν οργανωτή τον Τζέιμς, επειδή έχει κάνει το λάθος να ξέρει να χειρίζεται καλά την μπάλα, ας τα δούνε έστω και τώρα.
Δε θέλω να γράψω τίποτα για την απόδοση των παιχτών ξεχωριστά, νιώθω ένα κενό, καλύτερα να πάω να φάω ένα σάντουιτς να το γεμίσω.
Θα πω μόνο για μια ακόμα φορά οτι με λυπεί η μη χρησιμοποίηση του Παππά.
sleepei2
QUOTE (sleepei2 @ Jan 17 2017, 15:13 ) *
Διπλό


hahahahahahahaha τι λεω!!!!
Conan1982
QUOTE (PARISINOS @ Jan 19 2017, 21:50 ) *
Ο μπουρουσης μια απο τα ιδια. Πολυ καλος παιχτης αλλα εχει μεγαλωσει ενω το μπασκετ γινεται ολο και πιο αθλητικο ΚΑΙ στην ευρωπη, και δεν επιτρεπεται παιχτης βασικος να μην μπορει να ακολουθησει τον ρυθμο της ευρωλιγκας, Θα ηταν καλος για 15 λεπτα να δινει σκορ και μια διαφορετικη προσεγγιση αλλα και εδω ο ΠΑΟ δεν εχει την πολυτελεια να δινει συμβολαια 1 εκ σε παιχτες για 15 λεπτα.


Κι εγώ δεν συμφωνώ με την απαξίωση του Μπορούση ούτε τώρα που γίνεται από εσάς ούτε όταν το κάναμε οι Ολυμπιακοί. Μπορεί να αποδώσει σίγουρα ένα πολύ καλό 15λεπτο.
Ο παίκτης έχει συγκεκριμένες αδυναμίες στην άμυνα και το ήξεραν το καλοκαίρι, στην Μπασκονία είχαν προσαρμοστεί ώστε αυτές οι αδυναμίες να μην φαίνονται.
Αλλά όταν παίζει δεν είναι τόσο κακός στην πραγματικότητα, αν δείτε τα στατιστικά του ανά 40 λεπτά είναι στον Παναθηναϊκό:
2ος σε πόντους πίσω από τον Τζέιμς,
1ος σε Ριμπάουντ και 10ος στην Ευρωλίγκα
3ος στο Index και πάνω απ΄ τον Καλάθη.

Προφανώς ο παίκτης σωματικά δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση και δεν θα άντεχε να παίζει 30 λεπτά τώρα, αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα να μιλάτε για διακοπή συμβολαίου, το καλύτερο που θα μπορούσατε είναι να τον βελτιώσετε σωματικά για να είναι έτοιμος όσο προχωράει ο δεύτερος γύρος.
MaJesty23
Καλάθης είναι σε τρελή πτώση....Μόνο ο Κρις ,φάνηκε στα τελευταία 2 παιχνίδια να συνέρχεται από κοιλιά (2-3 αγώνων όχι κάτι ιδιαίτερο).Anyway ,εμένα με πείραξε πολύ η προσπάθεια χτές στην άμυνα.Σε μια ομάδα με τόσους καινούριους παίχτες είναι λογικό να μην υπάρχουν αυτοματισμοί στην επίθεση...αλλά δεν νοείται να χάνεις rebound και κακές περιστροφές(οκ θέλουν δουλειά και αυτές αλλά καμία σχέση με την επιθετική δημιουργία).Ειδικά στο θέμα rebound αρρωσταίνω...ο έλεγχος των rebound , περιορισμός λαθών( ratio assist/turnovers),μαζί με το spacing έιναι από τα σημαντικότερα στοιχεία για να παίξεις σωστό μπάσκετ.Εμεις πάσχουμε πολύ στο spacing στην επίθεση.Σκουντουφλάμε....αλλά είναι λογικό,καθώς είμαστε πολύ πολύ καινούρια ομάδα.Τα rebound όμως είναι και θέμα διάθεσης και προσήλωσης ,όπως και η άμυνα.Για αυτό τρελάθηκα χτές,οσο έχω να τρελαθώ χρόνια ....
john wick
Για το θέμα του ντεφορμαρίσματος Καλάθη , μηπως να ξαναφέρναμε πίσω τον Πατ???? laugh.gif

QUOTE (pan24 @ Jan 20 2017, 07:56 ) *
Προσευχομαι να μην μας βαλει 20 ποντους ο κουζμιτς θα παθω νευρικο κλονισμο




Εάν έπαιζα στοίχημα , θα φόρτωνα ένα 50αρικο στο +20 πόντοι για τον Ογκνιεν...
Είναι νόμος της φύσης ότι ο παίχτης που έδιωξες ή που απέρριψες στις μεταγγραφές , να δίνει ρεσιτάλ όταν σε πετύχει..Ειδικά ο εν λόγω θα έχει τεράστιο κίνητρο απέναντι μας....
back2back
μεγάλης σημασίας πλέον για τον Παο το μας με την Μπαρτσελόνα, αν το κερδίσει ουσιαστικά εξασφαλίζει την πρόκριση του στα προημιτελικά, αν το χάσει μπλέκει πολύ άσχημα
george3321
καλημερα και απο μενα..επειδη σας διαβαζω απο χθες και εχω καιρο να γραψω στο φορουμ..απο που και ως που εχετε καλυτερη ομαδα απο τη φενερ???

γιατι τα ισοπεδωνουμε ολα..ουτε καλυτερους παιχτες εχετε..ουτε δεμενη ομαδα(ειναι η ιδια φενερ 2 χρονια τωρα) ουτε καλυτερο προπονητη...

δεν ειρωνευομαι ουτε θελω να γινω εριστικος αλλα μη λεμε οτι θελουμε..

εδω δεν κερδισε ο παναθηναικος στην ουνικς που την κουβαλαει ενας παιχτης θα κερδιζε ο παναθηναικος χθες μετα απο διπλο μεσα στο ΣΕΦ??

για μενα το προβλημα δεν ειναι ο μπουρουσης ουτε ο φελντειν...η ομαδα εχει ελλεψη χημειας..ο τζειμς δεν ταιριαζει με τον καλαθη απλα..διωχνεις νικολς και παιρνεις ενα ΑΣΣΟ σε στυλ μαντζαρη..οργανωση χωρις ιδιαιτερες πρωτοβουλιες με καλο στατικο σουτ για να ανοιξει χωρους στον τζειμς τα 10-15 λεπτα που δε θα παιζει ο καλαθης..τα υπολοιπα θα ερθουν..δε γινεται να κανει ατομικες ενεργειες ο τζειμς και να περιμενει ακρωβολισμενος ο καλαθης..δεν ειναι αυτο το παιχνιδι του..

ο μπουρουσης περσι εκανε καλη χρονια γιατι σε καθε φαση περνουσε η μπαλα απο τα χερια του..εδω ξερει οτι στη δευτερη αντε τριτη λαθος επιλογη θα βγει αλλαγη παλι..δεν νιωθει σημαντικος..και με τα νευρα του βγαινει μονος του εκτος παιχνιδιου..

δε δικαιολογει ουτε τα λεφτα του ουτε εσας που τον πιστεψατε..ο φωτσης δεν παιζει 15-20 λεπτα επειδη το αποφασιζει αυτος..αν ειχε βαλει 2 σουτ χθες απο αυτα που εχασε θα αξιζε που θα ειχε παιξει 15 λεπτα χθες???μη τα ισοπεδωνουμε ολα..

ο τζεντιλε δεν εχει καταλαβει ακομα σε τι ομαδα εχει ερθει...

ο καλαθης βγαινει εκτος παιχνιδιου οταν μπαινει ο τζειμς και μετα αργει να ξαναμπει εκτος αν εχει παρει τα πανω του απο την αρχη βαζοντας 1-2 λει απ οπου ερχεται το παιχνιδι σε αυτον χωρις να εκβιαζει καταστασεις..

τελος για τον παππα χωρις να το ξερω το παιδι..δειχνει ατομο κακομαθημενο..ο πασκουαλ δε νομιζω οτι ειναι κομπλεξικος και ξαφνικα τον παγωσε στον παγκο...οπως και οι προηγουμενοι..αυτος και ο βασιλειαδης της ομαδας μου ειναι μεγαλυτεροι "ψευτες" στο θεμα αμυνας...δειτε πως και καλα κουνανε χερια οτι παιζουν αμυνα και στο πρωτο σκριν το τρωνε αμασητο...ειναι τρυπα στην αμυνα και οτι ταλεντο και να εχει μπροστα το πληρωνει λογω αμυνας...οταν βλεπει ριβερς-τζειμς-φελντειν-καλαθη να σκυλιαζουν πισω και αυτος πεταει αετο τοτε θα κατσει εξω να παιζει με τα τρικαλα και την πατρα και του χρονου βλεπω να κανει παρεα στον κολλητο του στον ΑΡΗ(δεν ειρωνευομαι τον ΑΡΗ)..

τετοιο ταλεντο και 4 χρονια στον παναθηναικο με τοση στηριξη και να μην τον γουσταρει κανενας προπονητης δεν το εχω ξαναδει...δεν ειναι πλεον 22 χρονων να ειναι ταλεντο..επρεπε να ειναι ετοιμος παιχτης στα 26 του..και μονο που δεν εχει τον εγωισμο να δουλεψει οταν οι κολλητοι του που μεγαλωσαν μαζι εχουν τουλαχιστον 2 ευρωλιγκες τοτε για μενα μιλαμε για παιχτη που εκατσε στα λεφτα του..και περιμενει μια ομαδα χωρις στοχους να παιξει για την παρτη του...οπως εκανε σε ΡΟΔΟ και ΠΑΝΙΩΝΙΟ...
fastbreak70
ο τζειμς δεν ταιριαζει με τον καλαθη απλα..διωχνεις νικολς και παιρνεις ενα ΑΣΣΟ σε στυλ μαντζαρη..οργανωση χωρις ιδιαιτερες πρωτοβουλιες με καλο στατικο σουτ για να ανοιξει χωρους στον τζειμς τα 10-15 λεπτα που δε θα παιζει ο καλαθης..τα υπολοιπα θα ερθουν..δε γινεται να κανει ατομικες ενεργειες ο τζειμς και να περιμενει ακρωβολισμενος ο καλαθης..δεν ειναι αυτο το παιχνιδι του..
---------------------------------------------------------------------------------------------------
εδω ειναι ολο το 'ζουμι' για την επιθετικη θολουρα-κενο του παο...

πλεον αφου αποδιδει επιθετικα να περνει 'πρωτο κατεβασμα' με μπαλα ο τζειμς αυτοματως ο καλαθης ειναι περιτος σε τετοιο πλεης...

εκει θελει ενα δολοφονο σε σποτ σουτ διπλα του ...και αν υπαρχει αμυντικη επαρκεια της μαδας χωρα και 2ο σουτερ...
green_sky
QUOTE (fastbreak70 @ Jan 20 2017, 11:56 ) *
ο τζειμς δεν ταιριαζει με τον καλαθη απλα..διωχνεις νικολς και παιρνεις ενα ΑΣΣΟ σε στυλ μαντζαρη..οργανωση χωρις ιδιαιτερες πρωτοβουλιες με καλο στατικο σουτ για να ανοιξει χωρους στον τζειμς τα 10-15 λεπτα που δε θα παιζει ο καλαθης..τα υπολοιπα θα ερθουν..δε γινεται να κανει ατομικες ενεργειες ο τζειμς και να περιμενει ακρωβολισμενος ο καλαθης..δεν ειναι αυτο το παιχνιδι του..
---------------------------------------------------------------------------------------------------
εδω ειναι ολο το 'ζουμι' για την επιθετικη θολουρα-κενο του παο...

πλεον αφου αποδιδει επιθετικα να περνει 'πρωτο κατεβασμα' με μπαλα ο τζειμς αυτοματως ο καλαθης ειναι περιτος σε τετοιο πλεης...

εκει θελει ενα δολοφονο σε σποτ σουτ διπλα του ...και αν υπαρχει αμυντικη επαρκεια της μαδας χωρα και 2ο σουτερ...


Ο Τζειμς δεν ταιριαζει με τον Καλαθη,αλλα θεωρω οτι οταν αποκτηθηκε το σκεπτικο ηταν να μην βρισκονται πολυ ωρα μαζι στο παρκε.Ο Φελντειν ειναι αυτος που δεν ανταποκρινεται σε ρολο αξιοπιστου spot shooter διπλα στον Καλαθη.Ο Δομινικανος ειναι ή του υψους ή του βαθους.
Νομιζω οτι ο Πεδουλακης το καλοκαιρι ειχε στο μυαλο του μαζι με τον Τζεημς να χρησιμοποιει τον Μποχωριδη ή τον ξενο πλειμεικερ που θα επαιρνε αν δεν μπορουσε φετος ο Λευτερης.Εγω παντως εχω την γνωμη οτι ο Τζεημς ταιριαζει με τον Μποχωριδη ή τελος παντων με ενα παιχτη με παρομοια χαρακτηριστικα .
j-kidd13
Για θεματα ροστερ κλπ,συζητηση στο τοπικ των μεταγραφωνε παρακαλω...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.