Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Boston Celtics
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2
thalys
Αν μετράω σωστά, η χτεσινή νίκη των Σανς συνεπάγεται ότι οι Νετς θα τερματίσουν τελευταίοι ακόμη κι αν κερδίσουν τους 3 εναπομείναντες αγώνες τους. Άρα εμείς θα έχουμε τις περισσότερες πιθανότητες για τον Φουλτζ (απ'ό,τι φαίνεται και το ποιος θα είναι νο1 στο ντραφτ έχει ξεκαθαρίσει).

Φυσικά ευχαριστούμε Σανς και Λέηκερς που με απροσδόκητες κι ανεξήγητες νίκες την τελευταία εβδομάδα καθάρισαν την μπουγάδα για μας. Οι Νετς είχαν αρχίσει να κερδίζουν και προς στιγμήν καρδιοχτυπήσαμε.

Σε άλλα νέα η τελευταία πρόβλεψη του cap το ρίχνει στα 101Μ, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο την υπόθεση max free agent. Η αρχική πρόβλεψη ήταν στα 107Μ. Φαντάζει όλο και πιο πιθανό να πρέπει να δώσουμε ΑΒ ή Κράουντερ αν υπογράψουμε max παίχτη. Η στρατηγική μας εξαρτάται όλο και πιο πολύ από το αν θα μας κάτσει ο Φουλτζ (πιθανότητα 25%) ή όχι.
RipCity
Νομίζω πως τα δύο πρώτα παιχνίδια έδειξαν πως ένα trade το Φλεβάρη δε θα άλλαζε ουσιαστικά την κατάσταση. Υπάρχει μεγάλο θέμα στη γραμμή ψηλών για να θεωρηθεί contender αυτή η ομάδα. Το να είχε τον Butler για παράδειγμα και να μην είχε ούτε Crowder, ούτε Smart δε νομίζω πως θα άλλαζε την κατάσταση για φέτος. Θα είχε χάσει και το πικ.

Δε χρειάζεται απλά έναν παίκτη, αλλά τουλάχιστον δύο πενταδάτους αν υποθέσουμε πως ούτως ή άλλως Crowder ή Bradley θα αποχωρήσουν για να έρθει κάποιος καλύτερος.
thalys
Έχεις δίκιο σε αυτό. Ξέραμε τις ελλείψεις γι'αυτό αν δεις τις σκέψεις που κάναμε με τον Jvalin καταλήγαμε ότι ίσως είναι καλύτερα να μην γίνει κίνηση και να διατηρήσει η ομάδα την ευελιξία και τα πικ της. Όταν κάνεις αυτήν την επιλογή κάτι θυσιάζεις. Κι η θυσία εδώ ήταν η αύξηση, έστω και μικρή, των πιθανοτήτων διεκδίκησης του δαχτυλιδιού.

Το πρόβλημα ως τώρα όμως είναι η συγκέντρωση των Σέλτικς και η προετοιμασία της ομάδας. Δεν ξέρω πόσο επηρέασε ο θάνατος της αδερφής του ΙΤ την ομάδα. Αλλά δεν βλέπω γιατί αυτό δικαιολογεί την βιασύνη που επιδεικνύουν σε πολλές επιθέσεις παίρνοντας όχι πολύ καλά σουτ με 20" ν'απομένουν. Ή την τάση τους να πασάρουν εκεί που βλέπουν ένα κάρο παίχτες των Μπουλς. Ή γιατί αφήνουν τον ΡοΛο να σουτάρει από τα 5.5 μέτρα ανενόχλητος την στιγμή που είναι ζήτημα αν έχει χάσει δύο τέτοια σουτ στην σειρά. Έχει βρει ρυθμό, αν τον αφήσεις θα σε σκοτώσει. Κάνε κάτι.

Αυτά βαρύνουν το προπονητικό επιτελείο περισσότερο. Ο Χόιμπεργκ έχει την ομάδα του πολύ πιο έτοιμη απ'όσο την έχει ο Στήβενς.
RipCity
Αν όντως ανταλάσσεται ο Porzingis νομίζω ο Ainge δεν πρέπει να κοιτάξει παραπέρα.

Απλά δώσε τους το πρώτο φετινό πικ+το πρώτο του 2018 κι είσαι μια χαρά. Ιδανικά συμφωνείς με Hayward για μαξ και δίνεις Fultz+Crowder σε Knicks.
MaJesty23
QUOTE(RipCity @ May 6 2017, 12:15 ) *
Αν όντως ανταλάσσεται ο Porzingis νομίζω ο Ainge δεν πρέπει να κοιτάξει παραπέρα.

Απλά δώσε τους το πρώτο φετινό πικ+το πρώτο του 2018 κι είσαι μια χαρά. Ιδανικά συμφωνείς με Hayward για μαξ και δίνεις Fultz+Crowder σε Knicks.


Πραγματικά θα ήταν τρομερή κίνηση αυτή!
RipCity
Και τωρα Ντανι παιξε μπαλα!
Andre Miller
QUOTE (RipCity @ May 6 2017, 12:15 ) *
Αν όντως ανταλάσσεται ο Porzingis νομίζω ο Ainge δεν πρέπει να κοιτάξει παραπέρα.

Απλά δώσε τους το πρώτο φετινό πικ+το πρώτο του 2018 κι είσαι μια χαρά. Ιδανικά συμφωνείς με Hayward για μαξ και δίνεις Fultz+Crowder σε Knicks.

Και Φούλτς και Κράουντερ για Πορζιγκις; Πολύ κακό ντιλ.
RipCity
Θεωρεις οτι ειναι αρκετος ενας που δεν εχουμε δει ακομα η ενας που ειναι απλα ενας καλος ρολιστας; Ο Porzingis αν οχι απο την επομενη αλλα απ τη μεθεπομενη χρονια δε θα χασει All Star game. Μοναδικο ταλεντο παικτης 2.20 που βαζει δυο τριποντα ανα παιχνιδι. Ταλεντο game changer.

Γενικά ο Porzingis έχει μεγαλύτερη αξία από οποιονδήποτε Celtic μεμονωμένα, οπότε θες δύο assets. Μπορεί να είναι αρκετό το πικ των Νετς 2018+Crowder πχ(πολύ λίγο μου φαίνεται), αλλά θες κάτι παραπάνω από απλά Fultz. Καλά για Crowder μόνο δε συζητώ.
RipCity
Ίσως οι δύο εμφανίσεις χωρίς IT να ναι τυχαίες, ίσως και να έδειξαν ότι μπορεί να υπάρξει ζωή.

Ίσως να είναι ο IT αυτός που πρέπει να ανταλλαχθεί πριν πάρει το μεγάλο πακέτο του χρόνου και δεσμεύσει την ομάδα για πολλά πολλά χρόνια.
Badass
QUOTE (RipCity @ May 24 2017, 11:43 ) *
Ίσως οι δύο εμφανίσεις χωρίς IT να ναι τυχαίες, ίσως και να έδειξαν ότι μπορεί να υπάρξει ζωή.

Ίσως να είναι ο IT αυτός που πρέπει να ανταλλαχθεί πριν πάρει το μεγάλο πακέτο του χρόνου και δεσμεύσει την ομάδα για πολλά πολλά χρόνια.



Ντάνι για Τόμας



QUOTE
The Celtics did defeat the Cleveland Cavaliers in Game 3 without an injured Thomas, however, prompting “Toucher & Rich” to ask Ainge about the theory that the team might be better in the guard’s absence. Ainge also laughed off that question.

“That’s really silly,” Ainge said. “Everybody who has watched our team all year, I can’t imagine they would think that. It’s pretty common for teams to go play great without their leading scorer; I used to love when Larry Bird got injured or Kevin McHale couldn’t play. It just means you get a lot more chances. … “Many times we went into offensive droughts with (Thomas) on the bench, and he’d come in and save the day in the fourth quarter for us. To say we’re a better team without him is just silly.”

Read more at: http://nesn.com/2017/05/danny-ainge-explai...r-lottery-pick/


Δεν υπάρχει περίπτωση για trade απ' ότι φαίνεται και είμαι από αυτούς που θεωρούν πως είναι λάθος να μείνει
Igor
QUOTE(Badass @ May 26 2017, 20:17 ) *

Ντάνι για Τόμας





Δεν υπάρχει περίπτωση για trade απ' ότι φαίνεται και είμαι από αυτούς που θεωρούν πως είναι λάθος να μείνει


Το θεμα ειναι του χρονου, που το συμβολαιο του Isaiah ληγει. Και οσο και αν τον λατρευουν στη Βοστωνη, οσο και αν φετος εκανε MVP-χρονια, ποσο ευκολο ειναι να δωσεις max contract σε εναν παιχτη 5'9, ξεκαθαρα defensive liability, που θα πλησιαζει τα 30??? Ποσο μαλλον οταν θεωρητικα θα εχεις καλυψει και τον "αντικαταστατη" του στο φετινο ντραφτ (βλεπε Markelle Fultz).

Toυ χρονου ληγουν τα συμβολαια επισης των Avery Bradley και Olynik. Αν φετος παρουνε και τον Hayward, δεν θα βγαινουν τα νουμερα. Και ισως τοτε να αποφασισουν να πορευτουν χωρις τον Thomas.
Badass
QUOTE (Igor @ May 26 2017, 20:25 ) *
Το θεμα ειναι του χρονου, που το συμβολαιο του Isaiah ληγει. Και οσο και αν τον λατρευουν στη Βοστωνη, οσο και αν φετος εκανε MVP-χρονια, ποσο ευκολο ειναι να δωσεις max contract σε εναν παιχτη 5'9, ξεκαθαρα defensive liability, που θα πλησιαζει τα 30??? Ποσο μαλλον οταν θεωρητικα θα εχεις καλυψει και τον "αντικαταστατη" του στο φετινο ντραφτ (βλεπε Markelle Fultz).

Toυ χρονου ληγουν τα συμβολαια επισης των Avery Bradley και Olynik. Αν φετος παρουνε και τον Hayward, δεν θα βγαινουν τα νουμερα. Και ισως τοτε να αποφασισουν να πορευτουν χωρις τον Thomas.


Ακριβώς για όλα αυτά που εσύ και άλλοι διαπιστώνουμε θα ήθελα να τον ανταλλάξουμε το καλοκαίρι-όχι ότι είναι απλό. Ο Ντάνι όμως έχει άλλη γνώμη.

Για τους άλλους δύο. Ο Όλυ δε θεωρώ πως είναι μεγάλη απώλεια αν και ώρες ώρες με εκπλήσσει ευχάριστα αν και δεν κρατάει πολύ. Τον Μπράντλεϊ τον φαντάζομαι σαν το βασικό μας sg για χρόνια, βελτιώνεται σεζόν με τη σεζόν, εκτός και αν βρεθεί κάποια μαγική φόρμουλα και έρθει στη Βοστώνη με τις λιγότερες δυνατές απώλειες τύπος που ονομάζεται Χάρντεν ή Τόμσον, Ντερόζαν, Μπιλ, Μακόλουμ.
Badass
QUOTE (Badass @ May 26 2017, 21:42 ) *
Eκτός και αν βρεθεί κάποια μαγική φόρμουλα και έρθει στη Βοστώνη με τις λιγότερες δυνατές απώλειες τύπος που ονομάζεται Χάρντεν ή Τόμσον, Ντερόζαν, Μπιλ, Μακόλουμ.


Και Μπούκερ(εννοείται!!!).
Andre Miller
Εγώ θεωρώ πως ο Φούλτς είναι αρκετός σε περίπτωση που θέλουν τον Πορζίγκις. Γιατί να δώσουν και τον Κράουντερ που είναι ένας καλός παίκτης σε πολύ καλή τιμή; Οι Νικς θα δεχτούν έχουν μεγάλη τρύπα στη θέση του ποιντ γκάρντ.
RipCity
Ναι είναι πιθανό να ναι αρκετό. Απλά κάπως πρέπει να γίνει χώρος και για άλλον ένα παίκτη στο 2 ή στο 3. Δεν είναι για backup o Crowder πχ ούτε ο Bradley, αλλά ούτε είναι κι αρκετοί για contender.
gerorge
Ο Λετονος θα αποτελουσε ιδανικο φιτ για το συστημα της Βοστωνης.Μπορει να παιξει τον ρολο του rim protector χωρις το σουτ του να ειναι liability(καθε αλλο) για την το μπασκετ που παιζει ο Stevens.Το θεμα ειναι τι ειναι διατεθειμενοι να δωσουν γι αυτον.

Edit:Για τομας δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σωστο απο την μερια της ομαδας να τον θεωρουν untouchable,ειδικα αφου αυτος ακριβως ειναι ο λογος που εκαναν rebuild τοσο γρηγορα,δηλαδη οτι κανενας δεν ειναι δεδομενος.Θα πρεπει απο αυτο το καλοκαιρι να αποφασισουν αν εχουν σκοπο να του δωσουν τοσο μεγαλο συμβολαιο ή οχι,ειδικα αν τους ερθει και ο Hayward
SteveNashidis
QUOTE(Badass @ May 26 2017, 22:00 ) *
Και Μπούκερ(εννοείται!!!).


blink.gif

smiley.gif
thalys
Δεν υπάρχει παίχτης που δεν μπορεί να γίνει ανταλλαγή.

Ο Ροζίερ έδειξε ότι μπορεί να είναι χρήσιμος. Οι ΙΤ, ΑΒ, Σμαρτ είναι γνωστοί. Ο Φουλτζ θα είναι το φετινό Νο1 και ο Τζάκσον στην D-League δεν τα πήγε άσχημα. Κάνα-δυο πρέπει να την κάνουν για να εξορθολογιστεί το ρόστερ. Πολλοί καλοί παίχτες, μόνο 96 λεπτά στο ασσόδυο ανά αγώνα.

Στο 3 με Jae, JB, Nader θα είμαστε εντάξει. Το ερώτημα είναι τι γίνεται στο 4-5 όπου μόνο ο Χόρφορντ και ο Ζίζιτς είναι σίγουροι. Jerebko, Amir, Olynyk είναι ελεύθεροι, ο Ζέλλερ κόβεται δίχως κόστος και ο Γιαμπουσέλε θα κάνει εγχείριση και δεν είναι ούτως ή άλλως έτοιμος.

Ιδανικά δίνουμε κάνα-δυο γκαρντ για έναν-δυο ψηλούς. Αμφιβάλλω όμως αν το Σμαρτ, ΑΒ, Νετς18 φέρνει τον Πορζίνγκις smile.gif
Badass
QUOTE (Andre Miller @ May 26 2017, 23:52 ) *
Εγώ θεωρώ πως ο Φούλτς είναι αρκετός σε περίπτωση που θέλουν τον Πορζίγκις. Γιατί να δώσουν και τον Κράουντερ που είναι ένας καλός παίκτης σε πολύ καλή τιμή; Οι Νικς θα δεχτούν έχουν μεγάλη τρύπα στη θέση του ποιντ γκάρντ.


Και γιατί να δώσουμε(δώσει η ομάδα) Φουλτς που φαίνεται να είναι τεράστιο prospect αντί για τον Τόμας που είναι και δέκα χρόνια μεγαλύτερος και με γνωστές αδυναμίες όση "καρδιά" κι αν έχει; Για Νικς μιλάμε άλλωστε 69.gif

QUOTE (gerorge @ May 27 2017, 00:05 ) *
Ο Λετονος θα αποτελουσε ιδανικο φιτ για το συστημα της Βοστωνης.Μπορει να παιξει τον ρολο του rim protector χωρις το σουτ του να ειναι liability(καθε αλλο) για την το μπασκετ που παιζει ο Stevens.Το θεμα ειναι τι ειναι διατεθειμενοι να δωσουν γι αυτον.

Edit:Για τομας δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σωστο απο την μερια της ομαδας να τον θεωρουν untouchable,ειδικα αφου αυτος ακριβως ειναι ο λογος που εκαναν rebuild τοσο γρηγορα,δηλαδη οτι κανενας δεν ειναι δεδομενος.Θα πρεπει απο αυτο το καλοκαιρι να αποφασισουν αν εχουν σκοπο να του δωσουν τοσο μεγαλο συμβολαιο ή οχι,ειδικα αν τους ερθει και ο Hayward


Για το δεύτερο συμφωνώ. Αλλά δεν είμαι σίγουρος πως ο πιτσιρικάς ταλεντάρα-σερ υψόμετρο μπορεί να παίξει το ρόλο του rim protector

QUOTE (Voyager @ May 27 2017, 00:26 ) *
blink.gif

smiley.gif


Χαχαχα! Ξέρω πως αυτόν θα ήθελες να πάρουμε όταν ακούγεται το όνομα Μπούκερ!

QUOTE (thalys @ May 27 2017, 04:13 ) *
Δεν υπάρχει παίχτης που δεν μπορεί να γίνει ανταλλαγή.

Ο Ροζίερ έδειξε ότι μπορεί να είναι χρήσιμος. Οι ΙΤ, ΑΒ, Σμαρτ είναι γνωστοί. Ο Φουλτζ θα είναι το φετινό Νο1 και ο Τζάκσον στην D-League δεν τα πήγε άσχημα. Κάνα-δυο πρέπει να την κάνουν για να εξορθολογιστεί το ρόστερ. Πολλοί καλοί παίχτες, μόνο 96 λεπτά στο ασσόδυο ανά αγώνα.

Στο 3 με Jae, JB, Nader θα είμαστε εντάξει. Το ερώτημα είναι τι γίνεται στο 4-5 όπου μόνο ο Χόρφορντ και ο Ζίζιτς είναι σίγουροι. Jerebko, Amir, Olynyk είναι ελεύθεροι, ο Ζέλλερ κόβεται δίχως κόστος και ο Γιαμπουσέλε θα κάνει εγχείριση και δεν είναι ούτως ή άλλως έτοιμος.

Ιδανικά δίνουμε κάνα-δυο γκαρντ για έναν-δυο ψηλούς. Αμφιβάλλω όμως αν το Σμαρτ, ΑΒ, Νετς18 φέρνει τον Πορζίνγκις smile.gif


Γράφω σπάνια λόγω χρόνου και δουλειάς αλλά λατρεύω να διαβάζω τις δικές σου αναλύσεις για θέματα των Κελτών όπως και του jvalin. Και γενικά συμφωνώ με το παραπάνω γιατί μου αρέσουν παίκτες που δένονται ή ταιριάζουν με την ομάδα. Δε θέλω να δω εκτός τον Jae. Αλλά αν έχεις ευκαιρία να πάρεις Hayward-που είναι δημοφιλές σενάριο-στο 3, τι κάνεις; Και επίσης γιατί να δώσεις τον κάθε χρόνο και καλύτερο AB και τον πολύ καλό αμυντικό και εξελίξιμο γενικά Σμαρτ συν καλό πικ για έναν παίχτη που είναι μικρός με φοβερό ταλέντο και προσόντα αλλά δε μπορείς να είσαι σίγουρος τι εξέλιξη θα έχει, για την οποία προσωπικά δεν είμαι και τόσο σίγουρος
yorgos
To πρώτο που θα έκανα θα ήταν να διώξω τον Τόμας. Στο ντραφτ θα έπαιρνα το Τζος Τζάκσον, για μένα έχει εκτός από το μεγαλύτερο potential και την αμεσότερη δυνατότητα προσφοράς τώρα κιόλας, είναι τρομερός αμυντικός και τα σωματικά του προσόντα είναι σχεδόν Λέοναρντ. Στα χέρια ενός Πόποβιτς θα ήταν σίγουρη επιτυχία κι ο Στήβενς με πείθει γενικώς.
RipCity
Αν έδιωχνες Thomas και δεν έπαιρνες και Fultz θα έφτιαχνες άλλη τρύπα, ενώ για τη θέση του Jackson υπάρχει ήδη ένας καλός παίκτης ο Crowder κι εκεί είναι και το περσινό πικ ο Brown που χει κι αυτός potential. Δε γίνεται με λίγα λόγια να μην υπάρχει στο ρόστερ ούτε IT ούτε Fultz.
geo82
QUOTE (Andre Miller @ May 26 2017, 23:52 ) *
Εγώ θεωρώ πως ο Φούλτς είναι αρκετός σε περίπτωση που θέλουν τον Πορζίγκις. Γιατί να δώσουν και τον Κράουντερ που είναι ένας καλός παίκτης σε πολύ καλή τιμή; Οι Νικς θα δεχτούν έχουν μεγάλη τρύπα στη θέση του ποιντ γκάρντ.


Υπάρχει περίπτωση να πάρουν για ψίχουλα τον Λετονό. Για τους Νικς μιλάμε. Anything is possible... shot.gif
Andre Miller
QUOTE (geo82 @ May 27 2017, 14:10 ) *
Υπάρχει περίπτωση να πάρουν για ψίχουλα τον Λετονό. Για τους Νικς μιλάμε. Anything is possible... shot.gif
Ο Φούλτς είναι ψίχουλα; Ο Φούλτς πιθανότατα θα γίνει καλύτερος του Λετονού.
Ο Κράουντερ μαζί με κανα πικ της μετριότητας θα ταν ψίχουλα.
geo82
Δεν κατάλαβες το σχόλιό μου. Όχι, ο Φουλτς δεν είναι ψίχουλα, αλλά οι Νικς είναι ικανοί να τον δώσουν για ψίχουλα.
thalys
QUOTE (Badass @ May 27 2017, 04:25 ) *
Γράφω σπάνια λόγω χρόνου και δουλειάς αλλά λατρεύω να διαβάζω τις δικές σου αναλύσεις για θέματα των Κελτών όπως και του jvalin.


Του jvalin οι αναλύσεις είναι σαφώς καλύτερες, για του λόγου μου δεν βρίσκω το ημότικον που κοκκινίζει smile.gif

QUOTE (Badass @ May 27 2017, 04:25 ) *
Αλλά αν έχεις ευκαιρία να πάρεις Hayward-που είναι δημοφιλές σενάριο-στο 3, τι κάνεις;


Εξαρτάται από το κόστος. Αν για να τον υπογράψουμε μείνουμε με Horford, Zizic και παίχτες τρίτης διαλογής στην γραμμή των ψηλών, ίσως δεν έχει νόημα να γίνουμε αντίγραφο των Wizards. Αν μπορούμε να τον πάρουμε και να διατηρήσουμε/υπογράψουμε άλλους 8 καλούς παίχτες, ας το κάνουμε.

QUOTE (Badass @ May 27 2017, 04:25 ) *
Και επίσης γιατί να δώσεις τον κάθε χρόνο και καλύτερο AB και τον πολύ καλό αμυντικό και εξελίξιμο γενικά Σμαρτ συν καλό πικ για έναν παίχτη που είναι μικρός με φοβερό ταλέντο και προσόντα αλλά δε μπορείς να είσαι σίγουρος τι εξέλιξη θα έχει, για την οποία προσωπικά δεν είμαι και τόσο σίγουρος


Ούτε γω είμαι σίγουρος και συμφωνώ για ΑΒ και Σμαρτ, αλλά υπάρχει ένας βασικός κανόνας σε κάθε πρόταση ανταλλαγής: Αν δεν πιστεύεις ότι μπορεί να βγεις χαμένος, μην την κάνεις καν. Μπορεί να μετανιώσω μια τέτοια ανταλλαγή, αλλά κρίνω ότι αξίζει το ρίσκο γιατί 1) δύσκολα να κρατήσουμε και τους δύο μετά το καλοκαίρι, 2) τα 65 λεπτά που παίζουν τώρα ΑΒ και Σμαρτ θ'αναπληρωθούν από Φουλτζ, Ροζίερ, JB. Ο Πορζίνγκις θα έπαιζε 30 λεπτά στην θέση Αμίρ και Γερέμπκο/Ζέλλερ. Η απώλεια στην πρώτη περίπτωση νοιώθω ότι αναπληρώνεται με το παραπάνω από το κέρδος στην δεύτερη. Ακόμα κι αν δεν βγει ο Πορζίνγκις, το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι λίγο καλύτερος από Αμίρ+Γερέμπκο για να είμαστε ίσα βάρκα ίσα πανιά (αν υποθέσουμε ότι Φουλτζ+Ροζίερ δε θα γίνουν καλύτεροι από Σμαρτ+ΑΒ, οπότε τότε αρκεί να είναι εξίσου καλός ή και λίγο χειρότερος).

Για να μην παρεξηγούμαι, δε νομίζω ότι οι Νικς θα δεχόντουσαν μια τέτοια ανταλλαγή. Νομίζω ότι η αξία του Πορζίνγκις γι'αυτούς είναι αρκετά μεγαλύτερη. Λέω μόνο ότι για έναν παίκτη στο επίπεδο, με τις προοπτικές και στην θέση του Πορζίνγκις θεωρώ λογική για την Βοστώνη μια πρόταση όπως το ΑΒ+Σμαρτ+Νετς18.
Igor
Aν ο Φιλ δωσει τον Πορζινγκις, θα μετραει ωρες μεχρι να τον διωξουν απο τη Νεα Υορκη. Ειναι πολυ νωρις για να συζηταμε αν μπορει ποτε να γινει franchise player των Knicks, αλλα ειναι η μονη πηγη αισιοδοξιας που μπορει να εχει ενας φιλος των Νικς..

"Isaiah Thomas said he's willing to pass up an extension this summer if it means the Celtics can bring in some help in free agency."

Αυτο πιστευω θα βοηθησει πολυ στο να κερδισουν χρονο οι Σελτικς. Μπορουνε να παρουνε φετος Φουλτς και Hayward. Να δουνε αν το project-Fultz ειναι worth it και του χρονου να αποφασισουνε αν θα αφησουν τον Ισαια να φυγει και να χτισουν πανω στο διδυμο Fultz-Hayward μαζι με καποιους πολυ καλους role players (Crowder, Bradley) και καποιους ανερχομενους (Jaylen Brown, Olynyk, Rozier κτλ).
RipCity
Απλά τώρα μπορούν να πάρουν κάτι για τον Thomas, που πιθανότατα δε θα ναι καθόλου αμελητέο, ενώ του χρόνου θα φύγει τσάμπα.

Αν έχουν στα σκαριά εκτός από Hayward και κάτι καλό στους ψηλούς (αναγκαστικά πρέπει κάτι να κάνουν και με Crowder,Smart, Rozier που θα θαφτούν κάπως), τότε συμφωνώ να πάνε έτσι με Thomas κι ας φύγει και τσάμπα.
Αν όμως απλά προσθέσουν Fultz, Hayward δεν πιστεύω ότι θ'αλλάξει κάτι ουσιαστικά οπότε θα ναι χαμένη χρονιά και θα τον χάσουν τσάμπα. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια, αφού θα ναι ένα χρόνο μεγαλύτερος ο Lebron, ενώ δε θα χουν και καθόλου cap space για οποιαδήποτε κίνηση οι Cavs οπότε να δω πως θα ανανεώσουν Korver, Deron κτλ.
thalys
Σύμφωνα με τους υπολογισμούς εδώ είναι πολύ δύσκολο να προσθέσουν τον Hayward και να κρατήσουν ΙΤ, ΑΒ, Σμαρτ, Ολύνυκ και να προσθέσουν τον Φουλτζ. Το κόστος θα έφτανε τα $272Μ. Ακόμη κι αν φύγουν οι Ολύνυκ και ΑΒ το κόστος μαζί με τον φόρο θα έφτανε τα $173Μ, που είναι υψηλό.

Ακόμα και δίχως τον Hayward, θα έπρεπε να πληρώσουν υψηλό φόρο.

Οι ομάδες είναι επιχειρήσεις, όσο μεγάλη αγορά κι αν είναι η Βοστώνη, δεν είναι ΛΑ και ΝΥ να μπορεί η ομάδα να ξοδέψει 200Μ το χρόνο δίχως να την πολυνοιάζει. Η καλύτερη επιχειρηματική απόφαση το καλοκαίρι ίσως είναι να κρατήσει τον Ολύνυκ, να ανανεώσει τον ΙΤ με μειούμενο συμβόλαιο, ώστε να μειωθεί η επίπτωση στον φόρο, και να κυττάξει να δώσει τον Σμαρτ ή τον ΑΒ με αντάλλαγμα κάποιον ψηλό.
thalys
Έντονες φήμες ότι οι Σέλτικς θα στείλουν το Νο1 πικ στην Φιλαδέλφεια για το Νο3 + ένα μελλοντικό πικ πρώτου γύρου. Ένα σχόλιο έχω να κάνω μόνο
jasonick
Αν θέλει o Ainge τόσο πολύ τον Jackson έχει μια λογική η απόφαση του. Φυσικά για να πραγματοποιήσει αυτό το trade θα πρέπει να είναι σίγουρος ότι οι Lakers θα πάρουν τον Ball στο #2.
geo82
Κι εγώ αυτό πιστεύω, ότι θέλει τον Jackson, πιθανότατα για να μην δημιουργήσει προβλήματα στην ομάδα του. Ο Fultz είναι πλέι μέικερ και στη θέση αυτή βρίσκεται ο βασικός σκόρερ της ομάδας, ο Thomas. Ίσως λοιπόν να σκέφτεται : "Γιατί να δημιουργήσω σύγκρουση στον άσο, προσπαθώντας να βρω χρόνο συμμετοχής για τον ρούκι, και να μην πάρω έναν παίχτη που μπορεί πιο εύκολα να ενσωματωθεί;"
thalys
Οι Σέλτικς αυτήν τη στιγμή έχουν στα γκαρντ τους:

ΙΤ, Σμαρτ, Μπράντλεϋ, Ροζίερ, Ντιμ. Τζάκσον.

Από αυτούς ο Τζάκσον προς το παρόν είναι για 5ος γκαρντ - D-League και οι 3 πρώτοι έχουν συμβόλαιο που λήγει σε 1 χρόνο. Σύμφωνα με όλες τις εκτιμήσεις θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να τους κρατήσει και τους 3 λόγω του cap και του φόρου που θα πρέπει να πληρώσει. Χώρια που πλην ΙΤ δεν μιλάμε για τίποτα σούπερ σταρς.

Σε αυτή την γραμμή γκαρντ ο Φουλτζ προσέφερε σκόρ, που μόνο ο ΙΤ το'χει, μέγεθος στο μπακ κορτ, που μόνο ο Σμαρτ έχει, και την σιγουριά ότι θα'ναι στην ομάδα με φτηνό συμβόλαιο για 4 χρόνια. Οπότε και αγωνιστικά χωράει και λύνει το πρόβλημα που θα παρουσιαστεί όταν τουλάχιστον ένας εκ των 3 γκαρντ φύγει.

Ο Τζάκσον από την άλλη παίζει άμυνα. Αυτό είναι το μοναδικό του προσόν. Δεν είναι αρκετά ψηλός, δυνατός και μακρύς για να παίξει στο 4. Δεν έχει ντρίμπλα. Δεν σουτάρει καλά στις βολές κι ο μηχανισμός του στο τρίποντο είναι ασταθής, άρα στο επίπεδο αυτό κακός, παρότι είχε καλό ποσοστό στο κολλέγιο. Επίσης, υπάρχουν τα εξωαγωνιστικά ζητήματα με τον χαρακτήρα του και το ότι ο Τζάκσον είναι ένα χρόνο μεγαλύτερος από τον Φουλτζ. Τέλος, ο Τζάκσον κι αν προκαλεί συμφόρηση. Στο 3, που είναι η καλύτερη του θέση, παιζουν ο Κράουντερ και ο JB. Άντε και σπρώχνεις τον Κράουντερ στο 4. Βγάζεις την χρονιά στο 3 με έναν ρούκυ κι ένα δευτεροετή; Χώρια που οι Μπάτλερ, Χέυγουορντ, Πολ Τζορτζ, στο 3 παίζουν κι αυτοί. Δεν θα τους κυνηγήσεις καθόλου; Αν τους κυνηγήσεις, πώς μοιράζεις τον χρόνο;

Ο Φουλτζ συγκρίνεται με Γουέηντ, Τζέημς και Ουέστμπρουκ. Ο Τζάκσον είναι ένα πρότζεκτ που οι προοπτικές του κυμαινονται μεταξύ Γουίγκινς και Ιγκουοντάλα.

Αυτό που μ'εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι την μία φορά που ο Ντάννυ είχε να επιλέξει μεταξύ ενός όχι τόσο αθλητικού, αλλά που ξέρει μπάσκετ παίχτη κι ενός εξαιρετικά αθλητικού και διάλεξε τον μη αθλητικό ήταν το ντραφτ που προτίμησε τον Ολύνυκ από τον Αντετοκούνμπο.
pan24
Ειδα οτι εκτος οτι θελει jackson ο λογος ειναι να στειλει τα πικ(unprotected lakers 2018 σιγουρα ισως και 2018 των sixers η 2019 sacramento) που θα παρει μαζι με καποιον παικτη(σμαρτ η μπραντλει) στο σικαγο για τον μπατλερ χωρις να χρειαστει να δωσει το πικ των νετς.Για να δουμε αν θα το καταφερει
SteveNashidis
Ο Τζάκσον έχει τις προδιαγραφές για ένα πολύ καλό 3άρι στην λίγκα, όμοιο με αυτό του Μπάτλερ. Άλλωστε και ο Μπάτλερ αλλά και ο Γιάννης που αναφέρεις,στις περιγραφές τους είχαν τα στοιχεία που βάζεις στον Τζάκσον αυτή τη στιγμή.

Το θέμα είναι ότι οι τιμές του Τζάκσον ανεβαίνουν μέρα με τη μέρα και να πέφτουν των υπολοίπων. Μόνο οι Lakers ενδιαφέρονται για τον Fultz σε σημείο που θα θυσίαζαν αρκετά από τον προγραμματισμό τους, για να τον πάρουν. Λέγεται ότι δίνουν Randle +2o pick , στην Βοστώνη για το #1. Αυτό είναι ένα πιο ελκυστικό σενάριο για τη Βοστώνη , ώστε να μην χάσει τον Τζάκσον.
geo82
Ο Φιλ Τζάκσον θα μπορούσε να μπει στο παιχνίδι απόκτησης του Νο. 1 πικ προσφέροντας τον Καρμέλο, από τη στιγμή που δεν τον θέλει. Με τις επιλογές 1 και 8 παίρνει δύο παίχτες που μαζί με τον Λετονό θα μπορούσαν να αποτελέσουν τον μελλοντικό κορμό της ομάδας.
Igor
QUOTE(geo82 @ Jun 17 2017, 14:30 ) *
Ο Φιλ Τζάκσον θα μπορούσε να μπει στο παιχνίδι απόκτησης του Νο. 1 πικ προσφέροντας τον Καρμέλο, από τη στιγμή που δεν τον θέλει. Με τις επιλογές 1 και 8 παίρνει δύο παίχτες που μαζί με τον Λετονό θα μπορούσαν να αποτελέσουν τον μελλοντικό κορμό της ομάδας.


Τους Σελτικς τους ρωτησες? smiley.gif
Δεν υπαρχει ανθρωπος στην γη που θα εδινε το νο1 πικ για τον Μελο
thalys
QUOTE (pan24 @ Jun 17 2017, 13:18 ) *
Ειδα οτι εκτος οτι θελει jackson ο λογος ειναι να στειλει τα πικ(unprotected lakers 2018 σιγουρα ισως και 2018 των sixers η 2019 sacramento) που θα παρει μαζι με καποιον παικτη(σμαρτ η μπραντλει) στο σικαγο για τον μπατλερ χωρις να χρειαστει να δωσει το πικ των νετς.Για να δουμε αν θα το καταφερει


Αυτό είναι το μόνο σενάριο που κάπως βγάζει νόημα: Έχει έτοιμη ανταλλαγή και χρειάζεται τα πικς για να την πραγματοποιήσει.


QUOTE (Voyager @ Jun 17 2017, 13:31 ) *
Ο Τζάκσον έχει τις προδιαγραφές για ένα πολύ καλό 3άρι στην λίγκα, όμοιο με αυτό του Μπάτλερ. Άλλωστε και ο Μπάτλερ αλλά και ο Γιάννης που αναφέρεις,στις περιγραφές τους είχαν τα στοιχεία που βάζεις στον Τζάκσον αυτή τη στιγμή.


Ο Γιάννης είχε καλή ντρίμπλα για το ύψος του και πολλοί λόγω ντρίμπλας κι ύψους τον έβλεπαν από τότε ως άσσο. Ο Τζάκσον έχει κακή ντρίμπλα για 3ρι, γι'αυτό κι έπαιζε στο 4 στο κολλέγιο.
O Γιάννης στα 20 ήταν 6'11 με 7'3 άνοιγμα χεριών. Ο Τζάκσον στα 20 του είναι 6'8 με 6'10 άνοιγμα χεριών.

Οι συγκρίσεις με τον Γιάννη ή τον Κοάι υποτιμούν πόσο βοηθάνε τους παίχτες αυτούς τα εξαιρετικά τους σωματικά προσόντα. Η σύγκριση με τον Μπάτλερ δεν λαμβάνει υπόψη ότι μιλάμε για παίχτη που επιλέχτηκε στο τέλος του πρώτου γύρου, όχι στο τοπ-3, κι εξελίχτηκε χάρη στην πολλή δουλειά. Δεν μπορούν όλοι οι παίχτες να γίνουν Μπάτλερ, όσο κι αν δουλέψουν. Το Σικάγο ήταν εξαιρετικά τυχερό.

QUOTE (Voyager @ Jun 17 2017, 13:31 ) *
Μόνο οι Lakers ενδιαφέρονται για τον Fultz σε σημείο που θα θυσίαζαν αρκετά από τον προγραμματισμό τους, για να τον πάρουν. Λέγεται ότι δίνουν Randle +2o pick , στην Βοστώνη για το #1. Αυτό είναι ένα πιο ελκυστικό σενάριο για τη Βοστώνη , ώστε να μην χάσει τον Τζάκσον.


Ο Randle δεν είναι πιο ελκυστικό πακέτο. Ένα ακόμα συμβόλαιο που λήγει στο τέλος του έτους είναι. Αντί για 3 ανανεώσεις θα πρέπει ν'ασχοληθούμε με 4. Ακόμα και ανταλλαγή να θες να τον κάνεις, δεν έχεις leverage. Ο Ράσελ ή ο Ίνγκραμ είναι πιο θελκτικοί, αλλά δε νομίζω να τους δίνει το ΛΑ. Επιπλέον, φαίνεται ότι στόχος της ανταλλαγής θα είναι να μειωθεί λίγο το καπ, οπότε το να πάρεις συμβόλαιο πίσω δεν είναι πολύ βολικό εκτός αν είναι παίχτης που θες πολύ.

QUOTE (geo82 @ Jun 17 2017, 14:30 ) *
Ο Φιλ Τζάκσον θα μπορούσε να μπει στο παιχνίδι απόκτησης του Νο. 1 πικ προσφέροντας τον Καρμέλο, από τη στιγμή που δεν τον θέλει. Με τις επιλογές 1 και 8 παίρνει δύο παίχτες που μαζί με τον Λετονό θα μπορούσαν να αποτελέσουν τον μελλοντικό κορμό της ομάδας.


Ο Καρμέλο έχει σίγουρα μικρότερη αξία από το Νο1 πικ αυτή τη στιγμή λόγω συμβολαίου. Πέραν αυτού και δίχως να τσεκάρω νούμερα, τα συμβόλαια των Τζόνσον και Γερέμπκο δεν μπορούν να μπουν σε ανταλλαγή πια. Άρα για να ταιριάξουν τα συμβόλαια θα έπρεπε η Βοστώνη να στείλει τον ΑΒ. Η ΝΥ λογικά δεν έχει τα κατάλληλα άσσετς γι'ανταλλαγή. Εκτός αν μιλήσουμε για ανταλλαγή με περισσότερες ομάδες.
geo82
http://www.espn.com/nba/story/_/id/1966511...1-3-draft-picks

Τελικά, έγινε η ανταλλαγή των πικ ανάμεσα στη Βοστόνη και την Φιλαδέλφεια. Οι Sixers φαίνεται ότι αποκτούν ένα πολύ ελπιδοφόρο πυρήνα νέων παιχτών με τους Fultz- Simmons - Embiid. Μακάρι οι δύο ομάδες να ακολουθήσουν ανοδική πορεία και να απολαύσουμε δυνατές μάχες ανάμεσά τους τα επόμενα χρόνια. Ας μην ξεχνάμε, ότι η αντιπαλότητα ανάμεσα στους δύο ήταν πολύ έντονη μέχρι τη δεκαετία του '80.
drunk guy
μπορει καποιος να εξηγησει τη λογικη αυτου του trade για τους celtics?δινουν το fultz για δυο πικ και ουσιαστικα επιλεγουν τομας αντι για fultz (λαθος για μενα καθως πιστευω οτι ο τομας εχει πιασει ταβανι και επιsης ο fultz ειναι ενα long term prospect που μπορει να σε κανει contender σε 2-3 χρονια ).Παραλληλα με το forward που θα παρουν (tatum i jackson)ουσιαστικα καινε το περσινο τους πικ jaylen brown.Ακομα και αν τελικα κανουν trade το φετικο πικ για να παρουν καποιο σταρ θα πρεπει να φτιαξουν υπερβολικα καλη ομαδα για να κοντραρουν το λεμπρον.Η αποψη μου ειναι οτι θα επρεπε να κρατησουν το fultz και να χτισουν πανω του ετσι ωστε σε 2-3 χρονια που θα αρχισει να πεφτει ο λεμπρον να εχει ψηθει ο fultz.εν ολιγοις θεωρω λιγο ουτοπικο να πιστευουν ομαδες της ανατολης οτι μπορουν να αποκλεισουν το cleveland μεσα στα επομενα 2-3 χρονια ποσο μαλλον να τα βαλουν με τους warriors
RipCity
Μένει να δούμε αν έχει σκεφτεί κάτι άλλο με αυτά τα picks ο Ainge, γιατί κι εγώ αλλιώς λάθος το βλέπω. Ακόμη και να μην είχε άμεσο impact o Fultz του χρόνου λήγουν Smart, Bradley, IT και θα μπορούσε να χάσει αναίμακτα κάποιον έχοντας τον Fultz. Τώρα θα υπάρξει θέμα, αφού για τις ανανεώσεις αυτές θα ανέβει δραματικά το καπ.
pan24
QUOTE (RipCity @ Jun 19 2017, 13:52 ) *
Μένει να δούμε αν έχει σκεφτεί κάτι άλλο με αυτά τα picks ο Ainge, γιατί κι εγώ αλλιώς λάθος το βλέπω. Ακόμη και να μην είχε άμεσο impact o Fultz του χρόνου λήγουν Smart, Bradley, IT και θα μπορούσε να χάσει αναίμακτα κάποιον έχοντας τον Fultz. Τώρα θα υπάρξει θέμα, αφού για τις ανανεώσεις αυτές θα ανέβει δραματικά το καπ.

Αν φετος παρει δυο εκ των hayward,griffin,butler δεν θα τον νοιαζει καθολου το καπ του επομενου καλοκαιρι(αν θες να κανεις πρωταλητισμο θα πληρωσεις και luxury tax αναγκαστικα) και εχοντας και το πικ των νετς για το επομενο ντραφτ που ειναι παλι στα φαβορι για νουμερο 1(και ειναι απιθανο να το δωσει) θα μπορει να προσθεσει τοπ παικτη χωρις κοστος
RipCity
Μα γι' αυτό λέω αν έχει σκεφτεί κάτι άλλο. Κι ότι είναι να γίνει πρέπει να γίνει φέτος. IT, Bradley, Smart είναι τουλάχιστον 65Μ ανά έτος.

Τοπ παίκτες για πρωταθλητισμό δε προσθέτεις από το draft, κανείς δεν είναι άμεσα έτοιμος και διαλέγοντας IT (γιατί αυτό ουσιαστικά έκανε μην παίρνοντας Fultz) σημαίνει πως πάει για win now. Απλά με τα πικς έχει παράλληλα κι ένα μέλλον αρκεί να μην τα κάψει. Γιατί πχ το περσινό 3 ο Brown παίζει να καεί αν αποκτηθεί ο Jackson.
SteveNashidis
Thomas-Hayward-Crowder-Davis-Horford .

Aυτό θέλει να φτιάξει ο Ντάνης!! rolleyes.gif


http://thebiglead.com/2017/06/17/anthony-d...markelle-fultz/
SG3ptshooter
QUOTE
Isaiah Thomas isn't interested in re-signing with the Celtics on a discount next summer.
"I'm a max [contract] guy, so I deserve the max," Thomas said. "They know they've got to bring the Brinks truck out."

Thomas αλάνι μια καραβιά δε φτάνει..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.