Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unicaja Malaga-ARIS(Τεταρτη 12/12/07-21:45,ss7)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2
basketaris
Δυστυχως, επαληθευτηκε για αλλη μια φορα οτι η φετινη ομαδα πασχει...

bball.gif Πασχει απο χαρακτηρα κι αυτοπεποιθηση, αφου τη χθεσινη τραγικη Μαλαγα (των 3 πρωτων δεκαλεπτων) σπανια θα την ξανασυναντουσαμε. Πολλα λαθη, χαμενα σουτ, κακος ρυθμος και δυστυχως ολα αυτα δεν αξιοποιηθηκαν απο την ομαδα μας, μιας και βαλθηκαμε να τους επιστρεφουμε τα "δωρα" που μας καναν...

bball.gif Πασχει απο αμυντικη "μαλθακοτητα". Οι αντιπαλοι μας εμπαιναν οποτε ηθελαν μεσα στη ρακετα, αλληλοκαλυψεις δεν υπηρχαν και ολα τα ενας εναντιον ενος κατεληξαν σε καλαθια της Μαλαγα. Ο Χαισλιπ κυριαρχησε στις 2 ρακετες και δυστυχως ουτε ο Μοτολα, ουτε ο Τερι μπορεσαν να τον περιορισουν.

bball.gif Πασχει απο την ανυπαρξια 2-3 προσωπικοτητων που θα σηκωσουν την ομαδα στα κρισιμα σημεια. Αν δεν τραβηξει ο Μασει, η ομαδα βραχυκυκλωνει και μπερδευεται, αφου δεν ειναι ξεκαθαροι οι ρολοι μεταξυ των παικτων... Ετσι, κοντα στα αμυντικα προβληματα, ερχονται και τα επιθετικα, με αποτελεσμα να σκοραρουμε 53 ποντους...

bball.gif Τελος, πασχει και απο αργα αντακλαστικα στον παγκο. Χθες, ο Χερμπερτ δεν μπορεσε για αλλη μια φορα να κοψει την αντεπιθεση της Μαλαγα και αφησε την ομαδα αβοηθητη στα ξεσπασματα των Ισπανων. Κακιστο rotation, για αλλη μια φορα, περιορισμος του ροστερ και εμμονη σε συγκεκριμενους παικτες, παρ' οτι δεν τραβανε (βλ. Τερυ).

Ειναι πραγματικα κριμα, γιατι αυτη τη φορα φανηκε στα 3 πρωτα δεκαλεπτα να ειμαστε ικανοι να διατηρηθουμε κοντα στο σκορ. Οχι γιατι παιζαμε καποιο σπουδαιο μπασκετ, αλλα γιατι μας το επετρεπε η αποδοση της Μαλαγα. Αυτο που με στεναχωρεσε ιδιαιτερα ειναι οτι στα σημεια που βαζαμε καποια απανωτα καλαθια και μειωναμε στος 5 ποντους, ειτε λογω αγχους/πανικου, ειτε λογω ελλειψης καθαρου μυαλου, υποπιπταμε σε πολλα λαθη (χαμενα σουτ, λαθος πασες, βιαστικες ενεργειες, αμυντικα κενα) και χαναμε παλι -προσωρινα- την επαφη. Μοιραια, οταν δεν μπορεις να εκμεταλλευτεις τις αδυναμιες του αντιπαλου σου, αυτος καποια στιγμη θα πατησει το γκαζι και θα ανοιξει την ψαλιδα, οχι προσωρινα αυτη τη φορα, αλλα οριστικα... Ποσο μαλλον οταν αυτη η ομαδα λεγεται Μαλαγα και παιζει εντος εδρας...

Και παλι κριμα, γιατι χθες φανηκε να ειναι πιο ευοιωνα τα πραγματα στην αρχη... sad.gif

Ας συγκεντρωθουμε πλεον στο παιχνιδι με τον Πανελληνιο, εξαλλου η χθεσινη ηττα μπορουμε να πουμε οτι ηταν και μες στο προγραμμα. Μενει να εκμεταλλευτουμε το Παλε στα ματς με Λε Μαν και Λιετουβος και να κυνηγησουμε την οριστικοποιηση της προκρισης στα εκτος εδρας με Τσιμπονα και Αρμανι... wink.gif

Υ.Γ. Τι 'ναι πια αυτο με τις μπαντες στα γηπεδα? Χθες ενιωθα οτι παιζαμε μπροστα στη φιλαρμονικη του Βερολινου... rolleyes.gif Ειπαμε, καλη ατμοσφαιρα, γιορτινη, αλλα ειναι και λιγο υπερβολικο να πρεπει να φερνεις μουσικα οργανα για να καλυψεις τη "μουγκαμαρα" απο την κερκιδα... Χιλιες φορες Παλε! wink.gif

Υ.Γ. 2 Γηπεδαρα παντως το J.M. Carpena!! Το ζηλεψα! 38.gif
valsam
Τι ειναι αυτα που λετε ρε παιδια?ποιο ροτειτιον και ποιες αληλοκαλυψεις?ολα καλα ειναι!
Και οσο για την ελειψη παικτων με προσοπικοτιτα τι λετε ρε παιδια εχουμε τον σιμονας!
Τι λετε τωρα πως τα παω, καλα?
Warrior
Απλα να σου πω valsam οτι το θεμα δεν ειναι οι αποψεις που υποστηριζεις(προσωπικα τουλαχιστον),
αλλωστε σε πολλα μπορει να συμφωνουμε,αλλα ο τροπος και το υφος μου "ξενιζει"!

Οπως η ειρωνια για παραδειγμα... wink.gif
valsam
QUOTE(Warrior @ Dec 13 2007, 17:27 ) *
Απλα να σου πω valsam οτι το θεμα δεν ειναι οι αποψεις που υποστηριζεις(προσωπικα τουλαχιστον),
αλλωστε σε πολλα μπορει να συμφωνουμε,αλλα ο τροπος και το υφος μου "ξενιζει"!

Οπως η ειρωνια για παραδειγμα... wink.gif

O αποψεις μου ηταν απο την αρχη οι ιδιες και για πραγματα τα οποια ειπα την γνωμη μου με κατηγορησαν πολλοι εδω μεσα, αλλα εχει ο καιρος γυριζματα και τωρα βλεπετε πραγματα τα οποια σας τα ειπα εδω και καιρο!
1)Ειναι τοσο δυσκολο σε μερικους να παραδεχτουν οτι αυτη η εικονα που παρουσιαζει η ομαδα οφειλετε σε πολυ μεγαλο βαθμο(τον μεγαλυτερο) στον προπονητη?
2)Το κραξιμο μου στον σεραπινας ειναι αδικο?Εχουμε την πολυτελεια να εχουμε στην θεση κοινοτικου εναν παικτη που δεν προσφερει τιποτα?
3)Το κραξιμο μου στην διοικιση οφειλετε κυριος γιατι δεν κανει τιποτα για να διορθωση την κατασταση μπας και σωσουμε την παρτιδα!Και δεν μιλαω να φερουμε τον κομπι μπραιαντ οπως με ειρωνευτικαν εδω μεσα μερικοι(γιαυτο και το δικο μου ειρωνικο)
Απο τα πρωτα ματς ειχα αναρωτηθει αν ο μασευ δεν εκανε τα απιστευτα του τωρα που θα ειμασταν!
Warrior
QUOTE(valsam @ Dec 13 2007, 23:06 ) *
O αποψεις μου ηταν απο την αρχη οι ιδιες και για πραγματα τα οποια ειπα την γνωμη μου με κατηγορησαν πολλοι εδω μεσα, αλλα εχει ο καιρος γυριζματα και τωρα βλεπετε πραγματα τα οποια σας τα ειπα εδω και καιρο!
1)Ειναι τοσο δυσκολο σε μερικους να παραδεχτουν οτι αυτη η εικονα που παρουσιαζει η ομαδα οφειλετε σε πολυ μεγαλο βαθμο(τον μεγαλυτερο) στον προπονητη?
2)Το κραξιμο μου στον σεραπινας ειναι αδικο?Εχουμε την πολυτελεια να εχουμε στην θεση κοινοτικου εναν παικτη που δεν προσφερει τιποτα?
3)Το κραξιμο μου στην διοικιση οφειλετε κυριος γιατι δεν κανει τιποτα για να διορθωση την κατασταση μπας και σωσουμε την παρτιδα!Και δεν μιλαω να φερουμε τον κομπι μπραιαντ οπως με ειρωνευτικαν εδω μεσα μερικοι(γιαυτο και το δικο μου ειρωνικο)
Απο τα πρωτα ματς ειχα αναρωτηθει αν ο μασευ δεν εκανε τα απιστευτα του τωρα που θα ειμασταν!


Εγω προσωπικα...καημο εχω να σε δω να κανεις ενα αισιοδοξο ποστ(ή εστω ενα τμημα του ποστ biggrin.gif )!
Καθε φορα...μου μαυριζεις την ψυχη! sad.gif

Φυσικα καλο ειναι να εχεις και προβληματισμους και απαιτησεις και να λες παντα την γνωμη σου για το
τι κατα την γνωμη σου πρεπει να γινει!Απλα να μην ανακυκλωνουμε ολη την ωρα τα ιδια πραγματα..

Και οταν εχουμε διαφωνιες δεν χρειαζεται να μπλεκουμε προβατακια,ποντικακια και αλλα συμπαθη μελη
του ζωικου βασιλειου και καλο ειναι να σεβομαστε και την αντιθετη αποψη.Και εσυ εχεις πεσει εξω σε
πολλα,και εγω οπως και ολοι μας...

Για παραδειγμα....και γω πιστευω οτι ο Χερμπερτ δεν κανει(μπορει να κανω και λαθος βεβαια).Αλλα
δεν νομιζω οτι εχει νοημα να πεισω και οσους εχουν διαφορετικη αποψη ή να μην σεβομαι τον
αντιλογο.

Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να μεταφερουμε αυτο το χρονιο αλληλοσπαραγμο και εδω μεσα και να
πολωνουμε τις συζητησεις.Μπορουμε να καταθετουμε ολοι τις αποψεις μας και να τις συζηταμε
καλοπροαιρετα και να μην κατηγοριοποιουμε τον αλλον με ευκολια.Ετσι νομιζω οτι μπορουμε να
βγαλουμε και κατι απο ολη αυτη την ιστορια... peace.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.