Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hakeem Olajuwon vs. Shaquille O 'Neal
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2
panagiotisTheDream
Λοιπόν ας έχουμε στα πρακτικά και τις προτιμήσεις μας σε ό,τι αφορά αυτούς τους δύο μεγάλους NBAers. Ο καθένας με τα ατού του και τα μείον του......Παραθέτω από το nba.com τα στατιστικά καθώς και το τι έχει πετύχει πετύχει ο καθένας (career highs, career highlights κλπ.) για να έχουν μια εικόνα και όσοι δεν τους έζησαν.....

The Dream:
http://www.nba.com/playerfile/hakeem_olajuwon/index.html

Shaq:
http://www.nba.com/playerfile/shaquille_on...reer_stats.html

Η ψήφος μου ως γνωστόν πάει στον Χακίμ..... smile.gif


υγ: Κάποιος μοντ αν γίνεται να φτιάξει το poll ή ας μου πει πώς γίνεται...
NBAholic
Προς το παρόν, διαμόρφωσα λίγο το τόπικ και έκανα ένα poll. Αν θέλεις κάποια αλλαγή, πες μου.
Giorgos#4
αν και ειμαι φαν του σακ ψηφιζω χακιμ γιατι οποιος ειδε αυτον τον παιχτη ακομα και ο τομασεβιτς και ο βουισιτς που ειναι υποτιθεται οι πιο εξυπνοι ψηλοιστην ευρωπη θα ενιωθαν μπροστα του δεος !
αλλοστε ακουστε τι ειπε και ο ιδιος ο Σακίλ Ο’ Νιλ: «Ο Χακίμ έχει 5 κινήσεις και 4 παραλλαγές για κάθε κίνηση. Αυτό του δίνει αμέσως αμέσως 20 κινήσεις. Δεν υπάρχει τρόπος να ξέρεις τι θα κάνει και να τον σταματήσεις».

μερικα αποσπασματα απο το age of basketball για χακιμ

"Όταν ο Ολάζουον σταμάτησε άφησε πίσω του μοναδικά ρεκόρ που ακόμη παραμένουν ακατάρριπτα. Ο Ολάζουον σταμάτησε έχοντας 26.946 πόντους, 13.747 ριμπάουντ, 3.830 τάπες, 3.058 ασίστ και 2.162 κλεψίματα. Αυτά σε μέσους όρους καριέρας μεταφράζονται σε 21.8 πόντους, 11.1 ριμπάουντ, 2.5 ασίστ, 1.7 κλεψίματα και 3.1 τάπες ανά αγώνα σε 1238 ματς."

"Δύο φορές πρωταθλητής NBA, 1 φορά MVP κανονικής περιόδου, 2 φορές MVP τελικών, 2 φορές καλύτερος αμυντικός της χρονιάς, 6 φορές στην καλύτερη πεντάδα, 3 στη δεύτερη καλύτερη και 3 στην τρίτη καλύτερη, 5 φορές στην καλύτερη αμυντική πεντάδα και 4 φορές στη δεύτερη καλύτερη, αλλά και μέλος της ρούκι πεντάδας το 1985"

"Ο Ολάζουον είναι ένας από τους 4 μόλις παίκτες (Νέιτ Θέρμοντ, Άλβιν Ρόμπερτσον, Ντέιβιντ Ρόμπινσον οι άλλοι) στην ιστορία του ΝΒΑ, οι οποίοι έχουν κάνει κουαντράμπλ-νταμπλ: τον Μάρτιο του 1990 κατά του Μιλγουόκι είχε 18 πόντους, 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 11 τάπες."

"Μόνο αυτός και ο Κιριλένκο έχουν κάνει το περίφημο 6x5, δηλαδή τουλάχιστον 6 σε 5 διαφορετικές κατηγορίες. Το 1987 κατά του Σιάτλ είχε 38 πόντους, 17 ριμπάουντ, 12 τάπες, 7 κλεψίματα και 6 ασίστ."

Υ-Γ το ξερετε οτι ο χακιμ εχει τωρα real estate αξιας 150.000.000$ ?
Keyser_Soze
Σάκαρος!! Γιατί είναι μια από τις εμβληματικές μπασκετικές φυσιογνωμίες όλων των εποχών. Και εντός και εκτός των γηπέδων. Αυτά που έκανε την χρυσή εποχή των λέικερς (τέλη '90-αρχές '00) επειδή τα είδα και ιδίοις όμμασι, θεωρώ ότι λίγοι σέντερς μπορούσαν να τα κάνουν.
j-kidd13
Hakeem the Dream....Ο άνθρωπος παρέδιδε σεμινάρια της θέσης του σέντερ...Ποικιλία κινήσεων κατω απ το καλάθι,καλή άμυνα,ριμπάουντ,τάπες....
sacarame
Κι εγώ με την σειρα μου θα στηρίξω και πάλι τον Χακίμ και το Dream Shake..

θα ψηφίσω τον Χακίμ λόγω της απίστευτης πληρότητας του τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό παιχνίδι..Τρομερός αμυντικός και ο κορυφαίος μπλοκέρ του πρωταθλήματος από την μία.. Απίστευτος στο λόου ποστ,καλό σουτ από μέση απόσταση,ασύλληπτο ρολάρισμα πάνω στον αντίπαλο,πλαστικότητα στην κίνηση και τρομερή αντίληψη και πάσα από την άλλη....Και μόνο που έβλεπες ένα ψηλό 2.10 να κάνει τέλειο το fadeaway είναι αρκετό.Οσο για την περίφημη κίνηση του με την προσποίηση, που κάνει να αφήσει την μπάλα με λέι απ αλλά τελικά σταματάει,γυρνάει και την αφήνει στο καλάθι αφού είχε στείλει τον αμυντικό για βρούβες laugh.gif τα λόγια είναι περιττά...

Δεν είναι και τυχαίο άλλωστε που τον έβγαλαν ''THE DREAM''...

Respect πάντως και στον μεγάλο Σακίλ...

Μπράβο φίλε Giorgos#4 την είχα και εγώ τη δήλωση αλλά δεν θυμόμουν την πηγή!!Ευχαριστώ που μου την θύμισες...
panagiotisTheDream
QUOTE(NBAholic @ Sep 24 2008, 17:33 ) *
Προς το παρόν, διαμόρφωσα λίγο το τόπικ και έκανα ένα poll. Αν θέλεις κάποια αλλαγή, πες μου.


OK αυτό ήθελα....thanks wink.gif
a bullet for your head
Χακιμ 77.gif 77.gif 77.gif icon_wave.gif
B for Basketball
QUOTE(Giorgos#4 @ Sep 24 2008, 14:49 ) *
"Όταν ο Ολάζουον σταμάτησε άφησε πίσω του μοναδικά ρεκόρ που ακόμη παραμένουν ακατάρριπτα. Ο Ολάζουον σταμάτησε έχοντας 26.946 πόντους, 13.747 ριμπάουντ, 3.830 τάπες, 3.058 ασίστ και 2.162 κλεψίματα. Αυτά σε μέσους όρους καριέρας μεταφράζονται σε 21.8 πόντους, 11.1 ριμπάουντ, 2.5 ασίστ, 1.7 κλεψίματα και 3.1 τάπες ανά αγώνα σε 1238 ματς."

Aν μιλησουμε με αριθμους θα δουμε οτι στους περισσοτερους τομεις υπερισχυει ο Σακιλ..11,5 ριμπαουντ 2,7 ασσιστ 0,6 κλεμιματα 2,4 ταπες 25,2 ποντους.
Δηλαδη στις 3 απο τις 5 κατηγοριες βγαινει νικητης ο Σακιλ (ποντους,ριμπαουντ,ασσιστ) και βγαινει ηττημενος στα κλεψιματα κ στις ταπες.
Αυτο μας δειχνει πανω κατω πως ο Σακιλ ηταν κυριαρχος στην επιθεση και ελαχιστα κατωτερος στην αμυνα.
Επισης ο Χακιμ ειχε τις κινησεις, ο Σακιλ ομως ειχε την κυριαρχια κατω απο τα καλαθια λογω ογκου κ δυναμης, κ την αποτελεσματικοτητα του ελαχιστοι πλησιασαν.
Σιγουρα υπηρξαν παιχτες με πολυ περισσοτερο ταλεντο απο το Σακιλ, αλλα κανενας δεν συνδιασε δυναμη ,ογκο κ ταλεντο τοσο αποτελεσματικα οσο αυτος.
Ο χακιμ ειχε 5 κινησεις με 5 παραλαγες , ο Σακιλ ειχε μια κινηση με μια παραλαγη( tongue.gif ) αλλα η ουσια ειναι μια, ο ποντος κ οχι η κινηση.
Στα συνολα ο Χακιμ υπερισχυει αλλα αυτο γινεται λογω διαφορας στα παιχνιδια που ειχε ο καθενας 1238 εναντι 1042, και 200 παιχνιδια ειναι τεραστια διαφορα. Αν ο Σακιλ δεν ειχε τους τραυματισμους θα ηταν πανω κατω στα ιδια επιπεδα, ισως κ παραπανω με διαφορα.
Και τελικως ο Σακιλ θα μεινει στην ιστορια ως ο πιο αποτελεσματικος(προσοχη...οχι ο πληρεστερος) σεντερ και οχι ο Χακιμ και κανενας αλλος, ειτε το θελουμε ειτε οχι (εδω αδικουνται βεβαιως οι παλιοτεροι).
Η ψηφος μου παει στο Σακιλ .




QUOTE
"Δύο φορές πρωταθλητής NBA, 1 φορά MVP κανονικής περιόδου, 2 φορές MVP τελικών, 2 φορές καλύτερος αμυντικός της χρονιάς, 6 φορές στην καλύτερη πεντάδα, 3 στη δεύτερη καλύτερη και 3 στην τρίτη καλύτερη, 5 φορές στην καλύτερη αμυντική πεντάδα και 4 φορές στη δεύτερη καλύτερη, αλλά και μέλος της ρούκι πεντάδας το 1985"

Επισης ειναι αδικια να παραθετεις μονο τα επιτευγματα του Χακιμ.
Αυτη την στιγμη δεν ειναι καταλληλη να το ψαξω.
Αν εχει καποιος ορεξη να παραθεσει κ του Σακιλ αλλιως θα το κανω εγω αυριο καποια στιγμη.
Και αν δεν απατωμαι δεν ειναι κ τοσο χαλια ο Σακιλ σε βραβεια laugh.gif
sacarame
Αυτές είναι οι ατομικές διακρίσεις του ''μπουλντόζα''...


4-time NBA Champion
2000 NBA MVP
'92-'93 NBA Rookie of the Year
3-time NBA Finals MVP
2-time All-Star MVP
14-time All-Star
1994 FIBA World Championship MVP
panagiotisTheDream
Προσωπικά έχω τις ενστάσεις μου για το μέγεθος και την αξία των όσων πέτυχε ο Σακίλ στην καριέρα του....Γενικά ο Σακίλ -να διευκρινίσω πως- μου άρεσε αρκετά σαν παίχτης και δεν είχα/έχω κάτι μαζί του, οπότε τα παρακάτω τα γράφω με όση αντικειμενικότητα μου επιτρέπεται να έχω απέναντί του.
Προσωπικά μου λέει πολλά το γεγονός ότι την περίοδο που διέπρεψε (τέλη 90s ως 2006) στα playoffs συγκριτικά με τους ψηλούς που αντιμετώπισε ο Hakeem ο Shaq είχε σαφώς πιο εύκολο έργο....Πιο συγκεκριμένα:
Το 99-00 οι Lakers στα playoff πετάνε έξω τους Kings, τους Suns και στους τελικούς της Δύσης τους Blazers των Sabonis και 'Sheed (μιλάω για τους center που είχαν). Στους τελικούς βρίσκουν τους Pacers του Reggie και μόνο....
To 00-01 οι Lakers πετάνε με sweep τους Blazers και Kings για να φτάσουν στους τελικούς περιφέρειας με τους Spurs όπου ο Shaq είχε τους μοναδικούς αξιοπρεπείς ψηλούς απέναντί του (τον γερασμένο πλέον Ναύαρχο και τον 24χρονο -νομίζω- Dunkan). Στους τελικούς βρίσκουν τους Sixers του επίσης γερασμένου Dikembe.
To 01-02 οι Lakers πετάνε τους Blazers, τους Spurs (πάλι) και στους τελικούς δύσης τους Kings του Divac. Στους τελικούς νικάνε με sweep τους Nets του Kidd και μόνο.....
To 02-03 φτάνουν μέχρι τους ημιτελικούς της δύσης αφού νικήσουν στον πρώτο γύρο τους Wolves του KG, όπου θα χάσουν απ 'τους Spurs.
Το 03-04 πετάνε τους Rockets του Yao, Spurs και τους Timberwolves για να βρουν στους τελικούς τους Pistons των Wallace όπου θα χάσουν με 4-1.
Το 04-05 στους Heat πλέον θα χάσει στους τελικούς της Ανατολής από τους Pistons (πάλι).
Το 05-06 οι Heat πετάνε στους τελικούς της ανατολής τους Pistons για να βρουν με έναν άπιαστο Wade τους Mavs και να νικήσουν με 4-2.
Από 'κει και πέρα τραυματισμοί και γεράματα (αλλά και η κατρακύλα των Heat) δεν έδωσαν στον Shaq άλλο τίτλο.....

Αξιοζήλευτη και σαφώς πολυ΄δύσκολη καριέρα. Παρ 'όλα αυτά θεωρώ πως δεν είχε κάποιον καλό (τηρουμένων των αναλογιών, για τον Σακίλ μιλάμε, όχι για τον Κούβελα) προσωπικό αντίπαλο όλα αυτά τα χρόνια. Αυτό για μένα είναι ένα μείον στην όλη υπόθεση που δίνει πόντους στον Hakeem ο οποίος λόγω και της ΠΛΗΡΟΤΗΤΑΣ σαν center (διότι έκανε τα πάντα σ 'επίθεση και άμυνα) είναι πιο ψηλά νομίζω. Τα στατιστικά του δε επειδή το ανέφερε κάποιος, μέχρι το 98 που άρχισαν τα προβλήματα με την υγεία του ήταν αρκετά παραπάνω από του Shaq σε όλους τους τομείς νομίζω.....

Αυτά....ο καθένας έχει την άποψή του η οποία είναι απόλυτα σεβαστή και μπορεί να βασίζεται και σε συναισθηματικό δέσιμο με τον παίχτη...... blush.gif biggrin.gif
morfi
QUOTE(panagiotisTheDream @ Sep 25 2008, 14:08 ) *
Προσωπικά μου λέει πολλά το γεγονός ότι την περίοδο που διέπρεψε (τέλη 90s ως 2006) στα playoffs συγκριτικά με τους ψηλούς που αντιμετώπισε ο Hakeem ο Shaq είχε σαφώς πιο εύκολο έργο....Πιο συγκεκριμένα:

Δεν θα διαφωνήσω ιδιαίτερα, απλά θα αναφέρω κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες, όχι για να δείξω ότι υπήρχαν σέντερ που μπορούσαν να τα βάλουν μαζί του, αλλά για να δείξω πως δεν ήταν και τόσο εύκολο όσο φαινόταν να είναι και ότι ο Σακίλ έκανε ακριβώς τα ίδια με προηγούμενες χρονιές, απλά λόγω της μείωσης του ανταγωνισμού φάνηκε περισσότερο.

QUOTE(panagiotisTheDream @ Sep 25 2008, 14:08 ) *
Το 99-00 οι Lakers στα playoff πετάνε έξω τους Kings, τους Suns και στους τελικούς της Δύσης τους Blazers των Sabonis και 'Sheed (μιλάω για τους center που είχαν). Στους τελικούς βρίσκουν τους Pacers του Reggie και μόνο....

- Δεν ξέρω αν ρίχνεις τους ψηλούς των Μπλέιζερς, αλλά οι Ρασίντ/Σαμπόνις/Γκραντ ήταν υπολογίσιμοι και ως σύνολο και ως μονάδες.

- Οι Πέισερς δεν ήταν μόνο ο Ρέτζι Μίλλερ. Ο Ρέτζι ήταν το νο2 της ομάδας πίσω από το Τζέιλεν Ρόουζ. Στη γραμμή των ψηλών, αμυντικά τουλάχιστον, οι Σμιτς και Ντέιβις ήταν από τα καλύτερα δίδυμα που μπορούσες να βρεις.

QUOTE(panagiotisTheDream @ Sep 25 2008, 14:08 ) *
To 00-01 οι Lakers πετάνε με sweep τους Blazers και Kings για να φτάσουν στους τελικούς περιφέρειας με τους Spurs όπου ο Shaq είχε τους μοναδικούς αξιοπρεπείς ψηλούς απέναντί του (τον γερασμένο πλέον Ναύαρχο και τον 24χρονο -νομίζω- Dunkan). Στους τελικούς βρίσκουν τους Sixers του επίσης γερασμένου Dikembe.

- Και στους δύο πρώτους γύρους είχε αξιοπρεπείς ψηλούς απέναντι του. Οι Λέικερς περνάγανε με sweep γιατί είχαν καλύτερη ομάδα.

- Ο Ρόμπινσον ήταν πλέον μεγάλος σε ηλικία αλλά μπορούσε ακόμη να επιβληθεί (αν και πάλι όχι στο Σακίλ). Αν αναφέρεις την ηλικία του Ντάνκαν για να τον ρίξεις, αναφέρω μόνο ότι τότε ήταν ήδη πρωταθλητής και έπαιζε σε MVP επίπεδο.

QUOTE(panagiotisTheDream @ Sep 25 2008, 14:08 ) *
Στους τελικούς βρίσκουν τους Sixers του επίσης γερασμένου Dikembe.

Ναι, αλλά ήταν επίσης και αμυντικός της χρονιάς. Όχι ότι μπορούσε να τα βγάλει πέρα με το Σακίλ ακόμη και έτσι, αλλά το αναφέρω σαν μία σημαντική λεπτομέρεια.
panagiotisTheDream
Δίκιο έχεις απλά μιλάω για παίχτες που μπορούσαν να σταθούν απέναντι στον Shaq (και το κορμί του). Αυτοί θα μπορούσε να ήταν οι Wallace (το απέδειξαν άλλωστε) και το δίδυμο των Spurs. Στα καλά του ο Σακ κοίτα τι έκανε στον Sabonis http://www.youtube.com/watch?v=TaKLmrmAg84 και τον Robinson http://www.youtube.com/watch?v=JLDXw5lC-LM

υγ: την ηλικία του TD την ανέφερα για να δείξω ότι τότε ήταν στα πάνω του οπότε το έργο του Σακ ήταν σίγουα πιο δύσκολο.....δηλ πιο πολύ ελαφρυντικό στον Σακ είναι.... wink.gif biggrin.gif
captain charisma
αν και οι δυο ειναι οι κορυφαιοι σεντερ εγω ψηφισα σακιλ κατα προτιμηση.ο τυπος εχει απιστευτη δυναμη και τη συνδιασε με το ταλεντο και τον ογκο του και για αυτο κυριαρχησε ολα αυτα τα χρονια στο νβα.οσον αφορα το θεαμα που προσφερουν αυτοι 2,προτιμω να βλεπω δυναμικα καρφωματα και κοντινες ραβερσες παρα χορευτικες κινησεις που ειχε ο χακιμ γιατι θεωρω οτι μ αυτο το τροπο παιχνιδιου ξοδευει πιο πολυ ενεργεια,αλλα μ αυτο το τροπο καλυπτε το μειονεκτημα της δυναμης που εχει ο σακιλ.

και επισης οσων αφορα τα πρωταθληματα που πηρε ο σακιλ,δεν πιστευω οτι τοτε το νβα ειχε ελλειψη καλων ψηλων.το 2000 στους τελικους της δυσης ειχε προβληματα με σαμπονις γουαλας γκραντ τζερμεν ο'νιλ λιγο ελειψε να αποκλειστουν οι λεικερς...στους τελικους ειχε αντιπαλους το σμιτς και τους 2 ντειβις οχι και αμεληταιες ποσοτητες. το 2001 αντιμετωπισε τους διδυμους πυργους των σπερς λιγο ειναι αυτο?στους τελικους το μουτομπο...το 2002 τους ντιβατς γουεμπερ πολλαρντ.
Air and King
Eιναι μια συγκρηση δυσκολη.Και οι δυο εχουν αφησει εποχη και μπορουν ο καθενας απο αυτους να θεωρειται ο κορυφαιος ολων των σεντερ της ιστοριας οπως και ο Τσαμπερλαιν οπως και ο Τζαμπαρ.Αυτο που ηθελα να πω παντως για τον Σακιλ ειναι οτι απο το 1992 που μπηκε στο ΝΒΑ προλαβε και τους αλλους πρωτοκλασατους σεντερ της εποχης στο prime τους και κυριως τον Ολαζουον τον Γιουινγκ και τον Ρομπινσον και εκανε το κομματι του και ουδεποτε εκτεθεικε ουτε στους τελικους του 95 ασχετα αν η ομαδα του σκουπηστηκε απο τους Ροκετς..Σε ενα ματς με τους Σπερς το 95 στο Αλαμαντομ καρφωσε στην μαπα του Ρομπινσον τεσσερις φορες.Η αναφορα την κανω γιατι οταν αρχησε να παιρνει τα πρωταθληματα το 2000 οι αλλοι ειχαν αρχησει να γερνανε οπως ο Σακιλ τωρα αλλα τους προλαβε και στα "καλα" τους και τους αντημετωπησε ισο προς ισο.
a bullet for your head
QUOTE(B for Basketball @ Sep 25 2008, 07:09 ) *
Στα συνολα ο Χακιμ υπερισχυει αλλα αυτο γινεται λογω διαφορας στα παιχνιδια που ειχε ο καθενας 1238 εναντι 1042, και 200 παιχνιδια ειναι τεραστια διαφορα. Αν ο Σακιλ δεν ειχε τους τραυματισμους θα ηταν πανω κατω στα ιδια επιπεδα, ισως κ παραπανω με διαφορα.
Σοβαρα προβληματα υγιειας αντιμετωπισε κ ο Χακιμ.Η οποια διαφορα προκυπτει στους συνολικους αριθμους(κ στα περιπου 200 περισσοτερα παιχνιδια που αναφερεις),εξηγειται στο οτι ο Χακιμ αγωνιστηκε μεχρι τα 39 του περιπου,ενω ο Σακ 37αρισε..Επισης σ αυτα τα 2 χρονια που ενδεχεται να αγωνιστει ακομα ο Σακ,οι μ.ο. σιγουρα θα ακολουθησουν μια πτωτικη πορεια(λογικο αυτο).Και οι 2 τους,μετα τα 35,ακολουθουν-θησαν πτωτικη πορεια στους αριθμους..
B for Basketball
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 25 2008, 13:02 ) *
Σοβαρα προβληματα υγιειας αντιμετωπισε κ ο Χακιμ.Η οποια διαφορα προκυπτει στους συνολικους αριθμους(κ στα περιπου 200 περισσοτερα παιχνιδια που αναφερεις),εξηγειται στο οτι ο Χακιμ αγωνιστηκε μεχρι τα 39 του περιπου,ενω ο Σακ 37αρισε..Επισης σ αυτα τα 2 χρονια που ενδεχεται να αγωνιστει ακομα ο Σακ,οι μ.ο. σιγουρα θα ακολουθησουν μια πτωτικη πορεια(λογικο αυτο).Και οι 2 τους,μετα τα 35,ακολουθουν-θησαν πτωτικη πορεια στους αριθμους..

O Hakeem ομως τα προβληματα τα αντιμετωπισε τις τελευταιες 5 χρονιες ενω ο Σακιλ ανεκαθεν ειχε προβληματα(απο την 4 χρονια του στο ΝΒΑ) και αυτο αντικατοπτριζεται στους αριθμους. Βλεποντας το Hakeem μεχρι το '97 επαιζε τουλαχιστον στο 80% των παιχνιδιων της ομαδας του. Και στα επομενα 2 χρονια του Σακιλ οι αριθμοι θα ειναι πολυ κατωτεροι κυριως απο αποψη παιχνιδιων. Ο Hakeem ακομη κ την τελευταια του χρονια επαιξε 61 παιχνιδια εναντι 28 .Οποτε τα τελευταια χρονια του Σακιλ, δεν περιμενουμε να μας αποδειξει πως ειναι καλυτερος στους αριθμους απο τον Χακιμ.Αυτο θα γινοταν αν ο Σακιλ εμπαινε 2 χρονια νωριτερα στο ΝΒΑ η εαν ειχε τουλαχιστον τον ιδιο αριθμο παιχνιδιων, και αποψη μου οτι αναμφιβολα θα ηταν πιο πανω σε αριθμους.
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Sep 25 2008, 15:31 ) *
Eιναι μια συγκρηση δυσκολη.Και οι δυο εχουν αφησει εποχη και μπορουν ο καθενας απο αυτους να θεωρειται ο κορυφαιος ολων των σεντερ της ιστοριας οπως και ο Τσαμπερλαιν οπως και ο Τζαμπαρ.Αυτο που ηθελα να πω παντως για τον Σακιλ ειναι οτι απο το 1992 που μπηκε στο ΝΒΑ προλαβε και τους αλλους πρωτοκλασατους σεντερ της εποχης στο prime τους και κυριως τον Ολαζουον τον Γιουινγκ και τον Ρομπινσον και εκανε το κομματι του και ουδεποτε εκτεθεικε ουτε στους τελικους του 95 ασχετα αν η ομαδα του σκουπηστηκε απο τους Ροκετς..Σε ενα ματς με τους Σπερς το 95 στο Αλαμαντομ καρφωσε στην μαπα του Ρομπινσον τεσσερις φορες.Η αναφορα την κανω γιατι οταν αρχησε να παιρνει τα πρωταθληματα το 2000 οι αλλοι ειχαν αρχησει να γερνανε οπως ο Σακιλ τωρα αλλα τους προλαβε και στα "καλα" τους και τους αντημετωπησε ισο προς ισο.

Τους Χακιμ κ Ρομπινσον τους πετυχε ''στα καλα τους'' ακομα.Ο Γιουιν πιο νωρις απ τους 2,ειχε αρχισει να πεφτει..Στην δικη του γενια η στις αμεσως επομενες,δεν υπηρξαν μεγαθηρια στην θεση του σεντερ.Ο αμεσως ικανοτερος κ υπολογισιμος ηταν ο Ζο,μεχρι ''να μπει στο παιχνιδι'' κ ο Ντανκαν(που ξεκινησε σαν 4αρι,διπλα στον ναυαρχο..).Οι Σαμπονις,Ντιβατς,Σμιτς,Μουτομπο,Ρασιντ(που ξεκινησε την καριερα του σαν power forward),δεν πιστευω οτι μπορουν να συγκριθουν με τους παλιους που προλαβε ο Χακιμ,Καριμ,Παρις η' με τους συγχρονους του Γιουιν,Ρομπινσον,Ντοχερτι.Ισως με τους Ητον,Σεικελι,Λαιμπιρ,Ελισον,Ουιλις(οι 2 τελευταιοι ηταν 4-5αρια),να μπορουν να συγκριθουν..Θεωρω το διδυμο των Σπερς κ την γραμμη ψηλων των Πιστονς,ως τις ικανοτερες ''αναχαιτιστικες δυναμεις'' πανω στον Σακ,σ'ολη του την διαδρομη..
a bullet for your head
QUOTE(B for Basketball @ Sep 25 2008, 16:19 ) *
O Hakeem ομως τα προβληματα τα αντιμετωπισε τις τελευταιες 5 χρονιες ενω ο Σακιλ ανεκαθεν ειχε προβληματα(απο την 4 χρονια του στο ΝΒΑ) και αυτο αντικατοπτριζεται στους αριθμους. Βλεποντας το Hakeem μεχρι το '97 επαιζε τουλαχιστον στο 80% των παιχνιδιων της ομαδας του. Και στα επομενα 2 χρονια του Σακιλ οι αριθμοι θα ειναι πολυ κατωτεροι κυριως απο αποψη παιχνιδιων. Ο Hakeem ακομη κ την τελευταια του χρονια επαιξε 61 παιχνιδια εναντι 28 .Οποτε τα τελευταια χρονια του Σακιλ, δεν περιμενουμε να μας αποδειξει πως ειναι καλυτερος στους αριθμους απο τον Χακιμ.Αυτο θα γινοταν αν ο Σακιλ εμπαινε 2 χρονια νωριτερα στο ΝΒΑ η εαν ειχε τουλαχιστον τον ιδιο αριθμο παιχνιδιων, και αποψη μου οτι αναμφιβολα θα ηταν πιο πανω σε αριθμους.

Στα επομενα 2 χρονια θα εχει πτωση(ισως μεγαλυτερης απ την 2ετια 06'-08') κ στους μ.ο. κυριως στο δυνατο του σημειο στο σκοραρισμα.Ο Σακ μπηκε στο ΝΒΑ,σαν 3ετης απ το Λουιζιανα.Ο Χακιμ μου φαινεται οτι αποφοιτησε κανονικα απ το Χιουστον(δεν ειμαι σιγουρος..)
B for Basketball
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 25 2008, 13:34 ) *
Στα επομενα 2 χρονια θα εχει πτωση(ισως μεγαλυτερης απ την 2ετια 06'-08') κ στους μ.ο. κυριως στο δυνατο του σημειο στο σκοραρισμα.Ο Σακ μπηκε στο ΝΒΑ,σαν 3ετης απ το Λουιζιανα.Ο Χακιμ μου φαινεται οτι αποφοιτησε κανονικα απ το Χιουστον(δεν ειμαι σιγουρος..)

Ναι ο Σακιλ μπηκε στα 20 ενω ο Χακιμ στα 21.
Αλλα κ παλι αυτο δεν σημαινει κατι.
Ο Χακιμ ηταν πιο ανθεκτικος και επαιξε σε περισσοτερα παιχνιδια εξου κ τα καλυτερα συνολα.
Ενω στους Μ.Ο. ο Σακιλ υπερισχυει σε αρκετα μεγαλο βαθμο.
a bullet for your head
QUOTE(B for Basketball @ Sep 25 2008, 16:40 ) *
Ναι ο Σακιλ μπηκε στα 20 ενω ο Χακιμ στα 21.
Αλλα κ παλι αυτο δεν σημαινει κατι.
Ο Χακιμ ηταν πιο ανθεκτικος και επαιξε σε περισσοτερα παιχνιδια εξου κ τα καλυτερα συνολα.
Ενω στους Μ.Ο. ο Σακιλ υπερισχυει σε αρκετα μεγαλο βαθμο.

Απλα το ανεφερα,μιας κ ειπες ''αν ο Σακ εμπαινε 2 χρονιες νωριτερα..''.Οι μ.ο. στο σκοραρισμα ειναι καλυτεροι,δεν διαφωνω μαζι σου,απλα εκτιμω οτι θα πεσουν την επομενη 2ετια.Εχουν αρχισει ηδη κ πεφτουν απ την σεζον 06'07'..οποτε θα μειωθουν κ αλλο οι μ.ο. καριερας του..
panagiotisTheDream
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 25 2008, 16:26 ) *
Θεωρω το διδυμο των Σπερς κ την γραμμη ψηλων των Πιστονς,ως τις ικανοτερες ''αναχαιτιστικες δυναμεις'' πανω στον Σακ,σ'ολη του την διαδρομη..


Πολύ σωστός... wink.gif
delmar
Χακιμ Ολαζουον...απιστευτη τεχνικη καταρτηση για παιχτη που παιζει στη θεση 5.
jimol34
Hakeem "the dream" Olajuwon. Τρομερές κινήσεις, ενώ διέθετε και δύναμη και αθλητικά προσόντα. Δεν ήταν δηλαδή απλά ένας τεχνίτης ψηλός χωρίς σωματικές ικανότητες. Βρισκόταν παντού μέσα στο γήπεδο και σε άμυνα και σε επίθεση. Κρίμα που τα προβλήματα υγείας του στέρησαν ένα αξιοπρεπές τέλος.

Επίσης μεγάλο κρίμα που η τριάδα Μπάρκλει-Ντρέξλερ-Χακίμ δεν παρέμεινε υγιής όσο ήταν μαζί ώστε να βλέπαμε μια σειρά τελικών Μπουλς- Ρόκετς.
Air and King
Θελω να πω περα του οτι και οι δυο εχουν αφησει εποχη και ασχετα με το ποιος θεωρει ο καθενας οτι ειναι ο καλυτερος μην ξεγελιεστε καποιοι επειδη ο Χακιμ εχει την καλυτερη τεχνικη οχι μονο απο τον Σακ αλλα και απο τον οποιονδηποτε μεγαλο σεντερ της ιστοριας και βγαζεται συμπερασμα.Ας κανει ο Χακιμ 10 ντριμ σεικ και αλλες δεκα πηρουετες.Ο Σακιλ (στο prime τους εννοειται και οι δυο) θα καρφωσει δεκα φορες στην μουρη του οποιουδηποτε και ολα μετρανε για δυο.Η ουσια δηλαδη ειναι να μπαινει η μπαλα στο καλαθι και ο Σακιλ ειναι πιο ευκολο να το κανει.Αλλο πιο τεχνιτης και αλλο καλυτερος.Στο ματι ναι ο Χακιμ ειναι χαρμα οφθαλμων αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και καλυτερος απο τον Σακ και τον καθε Σακ.Δεν υποτειμω τον Χακιμ αλλωστε ειμαι φαν του σαν παραδειγμα πιο πολυ τον ανεφερα.
chris aris
Χακίμ Ολάζουον..
Boom Dizzle
Αν και δν προλαβα τον Ολαζουον στα ντουζενια του και εχω εικονα περισσοτερο απο βιντεο μου εκανε φοβερη εντυπωση η απιστευτη τεχνικη καταρτηση που ειχε πραγμα σπανιο για 5αρι και γι αυτο μου ειναι πολυ δυσκολο να ψηφισω!
Green Warrior
Χακίμ "the dream"
Elio
ψηφισα Ολαζιουν. Για εμενα τον καλυτερο σεντερ των τελευταιων 20 ετων. Προσωπικα πιστευω οτι καθε συγκριση με τον Σακ αδικει τον Χακιμ. Απιστευτος παικτης, με απαραμιλλη τεχνικη και υψηλο μπασκετικο IQ που αντιμετωπισε αρκετους ταλαντουχους σεντερ στην θεση του και αποτελεσε φοβητρο.

Ο σακ για εμενα δεν αξιζει να βρισκεται τοσο ψηλα, διοτι το τρομερο κορμι του του εδινε πλεονεκτημα χωρις να ξερει πιστευω ουτε τα βασικα της θεσης του για ενα μεγαλο μερος της καρριερας του και ειδικα στην αρχη της. Επισης στο prime του αντιμετωπισε σεντερ κατωτερων δυνατοτητων. Και φυσικα η αξια του αντιπαλου δινει αξια στον αντιπαλο που κερδιζει.

Επισης ο μεγαλος αριθμος ηλιθιοτητων και κραξιματος που εχει ριξει σε μεγαλο αριθμο αθλητων, η ματαιοδοξια του, και η κακια του γενικα σαν ανθρωπο με κανουν να τον θεωρω τρομερα υπερτιμημενο. Ισως τον πιο υπερτιμημενο παικτη ολων των εποχων.


μακραν Χακιμ, δεν υπαρχει καν μετρο συγκρισης!


QUOTE(Air and King @ Oct 26 2008, 05:22 ) *
Θελω να πω περα του οτι και οι δυο εχουν αφησει εποχη και ασχετα με το ποιος θεωρει ο καθενας οτι ειναι ο καλυτερος μην ξεγελιεστε καποιοι επειδη ο Χακιμ εχει την καλυτερη τεχνικη οχι μονο απο τον Σακ αλλα και απο τον οποιονδηποτε μεγαλο σεντερ της ιστοριας και βγαζεται συμπερασμα.Ας κανει ο Χακιμ 10 ντριμ σεικ και αλλες δεκα πηρουετες.Ο Σακιλ (στο prime τους εννοειται και οι δυο) θα καρφωσει δεκα φορες στην μουρη του οποιουδηποτε και ολα μετρανε για δυο.Η ουσια δηλαδη ειναι να μπαινει η μπαλα στο καλαθι και ο Σακιλ ειναι πιο ευκολο να το κανει.Αλλο πιο τεχνιτης και αλλο καλυτερος.Στο ματι ναι ο Χακιμ ειναι χαρμα οφθαλμων αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και καλυτερος απο τον Σακ και τον καθε Σακ.



Σορυ Air and King αλλα εδω κανεις λαθος.

Ειναι σαν να μου λες οτι η Αντριανα Λιμα και η μπαζολα, κακασχημη, χοντρη γκομενα Χ ειναι και οι δυο γυναικες αρα οκ παμε ευχαριστως και με τις δυο.

Οχι φιλε δεν ειναι ετσι. Εκτιμας περισσοτερο ενα τεραστιο καλαθι του χακιμ που σε αφηνει χαζο παρα την κλασσικη κινηση του Σακ που απλα εκτοπιζε τον αντιπαλο και καρφωνε. Βλεπεις μπασκετ για να θαυμαζεις και διασκεδαζεις μεταξυ αλλων. Ο χακιμ συνδυαζε και τα δυο. Θεαμα και ουσια. Τεχνικη και αποτελεσματικοτητα. Ο σακ οχι.

Και ο πριντεζης καρφωνει (τυχαιο παραδειγμα) και ο Λεμπρον επισης. 2 points each. Δεν παει ετσι. καθολου.


Χακιμ blove.gif
koutsou10
QUOTE(Elio @ Jun 13 2009, 22:49 ) *
Σορυ Air and King αλλα εδω κανεις λαθος.

Ειναι σαν να μου λες οτι η Αντριανα Λιμα και η μπαζολα, κακασχημη, χοντρη γκομενα Χ ειναι και οι δυο γυναικες αρα οκ παμε ευχαριστως και με τις δυο.

Οχι φιλε δεν ειναι ετσι. Εκτιμας περισσοτερο ενα τεραστιο καλαθι του χακιμ που σε αφηνει χαζο παρα την κλασσικη κινηση του Σακ που απλα εκτοπιζε τον αντιπαλο και καρφωνε. Βλεπεις μπασκετ για να θαυμαζεις και διασκεδαζεις μεταξυ αλλων. Ο χακιμ συνδυαζε και τα δυο. Θεαμα και ουσια. Τεχνικη και αποτελεσματικοτητα. Ο σακ οχι.

Και ο πριντεζης καρφωνει (τυχαιο παραδειγμα) και ο Λεμπρον επισης. 2 points each. Δεν παει ετσι. καθολου.


Χακιμ blove.gif


καταρχην θα ηθελα να πω πωσ ειναι η πιο δυσκολη αποφαση που ειχα ποτε εδω μεσα...
κ οι 2 παιχταραδεσ κ αγαπημενοι...
χακιμ=πανεξυπνοσ,ελαστικοτατοσ με απιστευτεσ κινησεισ κ σε επιθεση κ σε αμυνα...
σακ=τεραστιοσ,καλαθομηχανη κ καρφωματα σε μαπεσ,στο κατω κατω ασ μπορουσε καποιοσ να του σταματησει αυτην την κλασικη κινηση...
η ουσια ειναι οτι ο σακ εχει περισσοτερα πρωταθληματα...
θα ψηφισω σακ για 3 λογουσ...1ον εχει μεγαλη διαφορα στην ψηφοφορια απο χακιμ smiley.gif
2ον εχει περισσοτερα πρωταθληματα κ
3ον εχει περασει απο την ομαδαρα icon_drunk.gif

υ.γ1 ασχετο αλλα σε μια ερωτηση που ειχε γινει στον γκαλη γιατι δεν καρφωνει ειχε δωσει την σωστη κ αφοπλιστικη απαντηση,γιατι κ το καρφωμα για 2 ποντουσ δεν ειναι?σημασια εχει να μπει...
OnLy_PAS-AthEnS
Μεγαλοι παιχτες αλλα εχω μθια ιδιατερη εκτιμηση στον χακιμ....
Τιτανομεγιστος απλα.
Air and King
QUOTE(Elio @ Jun 13 2009, 22:49 ) *
Ο σακ για εμενα δεν αξιζει να βρισκεται τοσο ψηλα, διοτι το τρομερο κορμι του του εδινε πλεονεκτημα χωρις να ξερει πιστευω ουτε τα βασικα της θεσης του για ενα μεγαλο μερος της καρριερας του και ειδικα στην αρχη της. Επισης στο prime του αντιμετωπισε σεντερ κατωτερων δυνατοτητων. Και φυσικα η αξια του αντιπαλου δινει αξια στον αντιπαλο που κερδιζει.

Επισης ο μεγαλος αριθμος ηλιθιοτητων και κραξιματος που εχει ριξει σε μεγαλο αριθμο αθλητων, η ματαιοδοξια του, και η κακια του γενικα σαν ανθρωπο με κανουν να τον θεωρω τρομερα υπερτιμημενο. Ισως τον πιο υπερτιμημενο παικτη ολων των εποχων.








Σορυ Air and King αλλα εδω κανεις λαθος.



Οχι φιλε δεν ειναι ετσι. Εκτιμας περισσοτερο ενα τεραστιο καλαθι του χακιμ που σε αφηνει χαζο παρα την κλασσικη κινηση του Σακ που απλα εκτοπιζε τον αντιπαλο και καρφωνε. Βλεπεις μπασκετ για να θαυμαζεις και διασκεδαζεις μεταξυ αλλων. Ο χακιμ συνδυαζε και τα δυο. Θεαμα και ουσια. Τεχνικη και αποτελεσματικοτητα. Ο σακ οχι.

Και ο πριντεζης καρφωνει (τυχαιο παραδειγμα) και ο Λεμπρον επισης. 2 points each. Δεν παει ετσι. καθολου.


Χακιμ blove.gif

Elio προτρεχεις και αδικεις τον Σακιλ παρα πολυ.
Πρωτον οκ δεχομαι οτι θεωρεις τον Χακιμ καλυτερο.Ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο Τελευταιος!
Να ξεκαθαρησω οτι ειμαι φαν του Χακιμ πιο πολυ απο οτι ειμαι φαν του Σακ.
Καταρχας τον Σακιλ μπορει εσυ να τον αδικεις και να λες οτι ειναι "παλιοχαρακτηρας" αλλα στην Αμερικη και γενικα στον κοσμο αυτο που επικρατει ειναι οτι ο Χοντρος ειναι ενα απο τα καλυτερα παιδια,απο τους μεγαλυτερους πλακατζηδες.Σιγουρα εχει πολυ περισσοτερες συμπαθειες απο αντιπαθειες.

Υπερτιμημενος ειναι ο Σακιλ?Ελα ρε Ελιο αν ειναι δυνατον.Για μενα ειναι μεσα 10 κορυφαιους παιχτες ολων των εποχων.Εχει αφησει το στιγμα του οσο λιγοι στο αθλημα.

Παμε παιχτικα.
Με την λογικη σου ο Χακιμ ειναι ο κορυφαιος σεντερ ολων των εποχων αφου ηταν πιο τεχνιτης απο ολους και απο τον Τσαμπερλαιν και απο τον Τζαμπαρ και απο τον Σακιλ και απο τον Ρασσελ.Δηλαδη ειναι ο καλυτερος απο ολους?Οχι βεβαια.Το οτι ηταν πιο τεχνιτης δεν σημαινει οτι ηταν καλυτερος διοτι δεν εκανε παραπανω την διαφορα με τιποτα απο Γουιλτ,Καριμ και Σακ.
Ξαναειπα αλλο η τεχνικη και αλλο αποτελεσματικοτητα
Θαυμαζω τον Χακιμ περισσοτερο και αυτον θελω να βλεπω αλλα ο Σακιλ ειναι καλυτερος τουλαχιστον στα δικα μου στανταρ.Δεν κανω συζητηση ποιος ειναι πιο τεχνιτης αλλα ποιος ειναι καλυτερος!
Ο Σακιλ χωρις να ειναι στο Prime του οταν ηταν νεος μια χαρα τα πηγαινε απεναντι σε Χακιμ,Ρομπινσον,Γιουινγκ,Μουτομπο,Σμιτς,Μο
ρνινγκ.Ποτε δεν εκτεθεικε ουτε καν απο τον Χακιμ.Στο Prime του?Θα τους αλλαζε τα φωτα και του Χακιμ και οποιουδηποτε!Εδω ηταν 23 ετων και κοιταξε στα ματια τον Χακιμ στο Prime του αστο καλυτερα!

Και κατι ακομα ο Μαραβιτς ηταν πιο τεχνιτης απο τον Μπερντ.Αυτα που εκανε ο Μαραβιτς ο Μπερντ ουτε να τα διανοηθει δεν μπορουσε.Ομως σαν αξιες και σαν παιχτες δεν μπορουν να συγκριθουν.Ο Μπερντ ηταν χαοτικα καλυτερος παιχτης!
vastravoud
Νομίζω ότι ο άνθρωπος γενικά έχει την τάση να υποστηρίζει το "underdog", γι' αυτό και στα καρτούν πάντα ο κακός είναι τούμπανο μπρατσωμένος(π.χ Μαμ-ρα όταν γεμίζει με μπουρμπουλήθρες το καζάνι του tongue.gif) και ο καλός Λάϊον-ο κερδίζει με την εξυπνάδα ή την καλοσύνη του, ή τη βοήθεια που του δίνει το μ@λ@κισμένο το ζωάκι του laugh.gif laugh.gif .

Ολίγον τι άσχετο το παράδειγμα(αν και τα Thundercats είναι φοβερά!), απλώς νομίζω είναι ο λόγος που κι εγώ προτιμώ Χακίμ, ή που δεν πολυχωνεύω τον Λεμπρόν
Elio
Καλημερα σε ολους.

Δεν υποστηριζω τα underdogs απλα πιστευω οτι στα versus polls πρεπει να αναφερομαστε καθαρα και μονον στην ικανοτητα ενος παικτη. Αυτο ειναι αποροια ενος πακετου με πολλες μεταβλητες.

Αποτελεσματικοτητα, Τεχνικη, IQ, θεληση, γνωση των βασικων της θεσης του αλλα και του αθληματος γενικοτερα, αντιπαλους και πολλα αλλα.

Στην συγκεκριμενη κοντρα, σορυ δηλαδη πιστευω πως ο Χακιμ ειναι κλασεις ανωτερος.

Φιλε koutsou το οτι πηρε περισσοτερα πρωταθληματα ο σακ δεν λεει κατι. Το πρωταθλημα με το μαιαμι θα το κερδιζε ο σακ αν δεν αφιονιζοταν ο wade? ΟΧΙ. Μιλαμε για τους παικτες σαν ικανοτητα καθαρα, οχι για το ποιος πηρε τα πιο πολλα και στην συγκεκριμενη συγκριση ειδικα, δεν αποτελει παραμετρο υπερ του σακ.

ξερω οτι ο σακ ειναι τρομερα αγαπητος ομως εγω δεν τον συμπαθω και σορρυ Air and King τον θεωρω υπερτιμημενο. Αποψη μου.


Ευχαριστω

ΥΓ- vastravound -- thundercats rule. απιστευτη σειρα.
Timemaster
στατιστικά δε νομίζω πως η μάχη μπορεί να κριθεί...
μιας και τα 0,4 ριμπάουντ και οι 0,2 ασίστ παραπάνω του Σακ
και τα 1,1 κλεψίματα και οι 0,7 τάπες παραπάνω του Ντριμ
στους πόντους υπάρχει διαφορά αλλά όχι τόσο τρομακτική ώστε να γύρει την πλάστιγγα προς το ένα μέρος!!!
άλλωστε το να βάλεις 4-5 πόντους παραπάνω έχει να κάνει και με το σύνολο της ομάδος και το πόσο μοιράζεται το παιχνίδι μιας και όλοι οι παίχτες κυνηγάνε πρώτα την νίκη και μετά το να αυξήσουν τα δικά τους ποσοστά!!!

καθοριστικό για εμένα είναι πως ο Σακίλ καθόρισε την εποχή του και ήταν ο ΑΠΌΛΥΤΟΣ κυρίαρχος κάτι που δε μπορείς να πεις σε τέτοιο βαθμό για τον Χακίμ. (ή έλλειψη συναγωνισμού δεν είναι δικαιολογία)

όμως ο ψήφος μου πάει στον Ολάζον γιατί αν θα ήμουν προπονητής θα προτιμούσα να έχω έναν παίχτη που μπορεί να βάλει την μπάλα με 20 διαφορετικούς τρόπους στο καλάθι. Που έχει μεγαλύτερη οξυδέρκεια και παίζει καλύτερη ατομική και ομαδική άμυνα από έναν παίχτη που κάνει μόνο ένα πράγμα (λέμε τώρα) άσχετα αν είναι σχεδόν ασταμάτητος.


Υ.Γ. Αν ο Σακ έβαζε και τις βολές τότε στα δικά μου μάτια θα είχε κερδίσει στην σύγκριση.
Air and King
Παρολο που το Τοπικ εχει ξεχαστει θα παω λιγο την συζητηση παρα περα..
Ειχα μια κουβεντα πριν λιγες μερες για τον Σακιλ και τον Χακιμ....

Προσωπικα ειμαι φαν πιο πολυ του Χακιμ απο τους 2...Ομως θεωρω οτι ο Σακιλ τον εχει ξεπερασει και δεν εκανε την καριερα που μπορουσε...Τι εννοω με αυτο?Οτι ναι μεν ο Σακ για μενα(και για πολυ κοσμο φανταζομαι) ειναι ενας απο τους 7-8 κορυφαιους παιχτες ολων των εποχων αλλα δεν επιασε το ταβανι του...Θεωρω οτι ο Σακιλ ειχε ταβανι να γινει ο G.O.A.T(Greatest of all time)....Ξερω οτι καποιοι τον αντιπαθουν αλλα το ταβανι του για μενα αυτο ηταν..Ειναι στα δικα μου στανταρ σε μια "κλειστη ομαδα" παιχτων που ειχαν/εχουν ταβανι το "Greatest of all time"...το #1 ολων των εποχων....Αλλο αν τελικα δεν τα καταφεραν η εφτασαν κοντα...

Αντιθετα ο Χακιμ που δικαιως μπορει να λογιζεται ως ο πιο τεχνιτης με το καλυτερο Footwork ψηλος ever στο Prime του δεν ηταν τοσο Dominant οπως ο Τσαμπερλαιν-ο Καριμ-και ο Σακιλ....Ειναι ενας απο τους 10-12 κορυφαιους παιχτες...Ταβανι σαν του Σακ που το ειχε δειξει για μενα απο το LSU ο Χακιμ δεν ειχε...

Αντικειμενικα καθως ειμαι φαν και των 2 αλλα πιο πολυ του Χακιμ..Ομως οταν κρινω παιχτες κοιταω πολλα πραγματα.
vonzuchter
QUOTE(panagiotisTheDream @ Sep 25 2008, 14:08 ) *
Αξιοζήλευτη και σαφώς πολυ΄δύσκολη καριέρα. Παρ 'όλα αυτά θεωρώ πως δεν είχε κάποιον καλό (τηρουμένων των αναλογιών, για τον Σακίλ μιλάμε, όχι για τον Κούβελα) προσωπικό αντίπαλο όλα αυτά τα χρόνια. Αυτό για μένα είναι ένα μείον στην όλη υπόθεση που δίνει πόντους στον Hakeem ο οποίος λόγω και της ΠΛΗΡΟΤΗΤΑΣ σαν center (διότι έκανε τα πάντα σ 'επίθεση και άμυνα) είναι πιο ψηλά νομίζω. Τα στατιστικά του δε επειδή το ανέφερε κάποιος, μέχρι το 98 που άρχισαν τα προβλήματα με την υγεία του ήταν αρκετά παραπάνω από του Shaq σε όλους τους τομείς νομίζω.....

Συγνωμη αλλα ο Σακιλ σαν νεαρος αντιμετωπισε και συνηθως ξεφτιλιζε ολους τους μεγαλους σεντερ της εποχης του στο πηκ της καριερας τους. ακομα και την ρουκι σηζον του ηταν σαρωτικος. δεν εχω ξαναδει και δυσκολα πιστευω θα ξαναδω τετοιον παικτη. Ο ψευτοσουπερμαν ο Ντουαητ ειναι ηδη 25 αν δεν απατωμαι κ ακομα περιμενουμε το ξεσπασμα του. Και ο σακ σαν νεαρος επαιξε με χακημ πατρικ ρομπινσον αλονζο Ντανκαν μαλοουν ρικ σμιτς και αρκετους αλλους ψηλους και τους πιο πολλους τους ξεφτιλιζε. Το βασικο επιχειρημα των οπαδων του χακιμ ειναι οι τελικοι του 95 που εχει δημιουργηθει ο μυθος οτι ο χακημ ηταν καλυτερος. Η πραγματικοτητα ειναι οτι οι ροκετς ηταν καλυτεροι συνολικα. σε νουμερα εκανε πολυ καλυτερα ο σακιλ και γενικα η παρουσια του ηταν ηρωικη αλλα παλευε μονος. και προς τιμη του παραδεχτηκε (πραγμα παραξενο γιατι ειναι πολυ αλαζονας) οτι ο Χακημ τον ξεφτιλισε σε αυτη τη σειρα. κατι που φυσικα δεν ισχυει. Κλεινοντας δε μπορω να παρω απολυτη θεση υπερ του ενος η του αλλου, καθως ο Χακημ ειναι ο 2ος αγαπημενος μου σεντερ αλλα το Φαινομενο σακιλ με τριπλ τημ και ολοκληρες ομαδες να στηνουν αμυνες πανω του δε θα ξαναδουμε. ουτε εχει υπαρξει αλλος παικτης που να ηταν αυτοματο Νταμπλ Τημ με το που ακουμπουσε μπαλα (εκτος απο τον Τσαμπερλεην απο οτι μου εχουν πει οι παλιοι αλλα δεν τον προλαβα). Με το που τον ανελαβε ο φιλ τζακσον και τον εστρωσε και εκοψε τα καραγκιοζιλικια (ταινιες οπως καζαμ icon_drunk.gif δισκους ραπ κτλπ) και αφοσιωθηκε στο μπασκετ εγινε κυριολεκτικα ασταματητος. Αν και προσωπικα θεωρω τα 'what ifs' και τα 'αν' ανούσια, πιστευω οτι αν ο Χακημ επαιζε εναντιον του Σακιλ 1999-2002 δεν ειχε τη παραμικρη ελπιδα να επιβιωσει.
vonzuchter
QUOTE(Elio @ Jun 15 2009, 10:36 ) *
Καλημερα σε ολους.

Δεν υποστηριζω τα underdogs απλα πιστευω οτι στα versus polls πρεπει να αναφερομαστε καθαρα και μονον στην ικανοτητα ενος παικτη. Αυτο ειναι αποροια ενος πακετου με πολλες μεταβλητες.

Αποτελεσματικοτητα, Τεχνικη, IQ, θεληση, γνωση των βασικων της θεσης του αλλα και του αθληματος γενικοτερα, αντιπαλους και πολλα αλλα.

Στην συγκεκριμενη κοντρα, σορυ δηλαδη πιστευω πως ο Χακιμ ειναι κλασεις ανωτερος.

Φιλε koutsou το οτι πηρε περισσοτερα πρωταθληματα ο σακ δεν λεει κατι. Το πρωταθλημα με το μαιαμι θα το κερδιζε ο σακ αν δεν αφιονιζοταν ο wade? ΟΧΙ. Μιλαμε για τους παικτες σαν ικανοτητα καθαρα, οχι για το ποιος πηρε τα πιο πολλα και στην συγκεκριμενη συγκριση ειδικα, δεν αποτελει παραμετρο υπερ του σακ.

ξερω οτι ο σακ ειναι τρομερα αγαπητος ομως εγω δεν τον συμπαθω και σορρυ Air and King τον θεωρω υπερτιμημενο. Αποψη μου.


Ευχαριστω

ΥΓ- vastravound -- thundercats rule. απιστευτη σειρα.

φιλε ελιο αν επαιζαν σε αλανα 1 εναντιον 1 ο σακιλ απλα θα πολτοποιουσε το χακημ. δε δικαιολογηται με τιποτα η θεση των πιο πολλων φιλων του χακημ οτι ειναι ΄κλασεις ανωτερος΄. που το στηριζετε αυτο? στις μεταξυ τους μαχες σπανια υπερισχυε ενας απο τους 2 και να θυμισω οτι ο σακ επαιζε ΠΑΝΤΑ με νταμπλ τημ. εννιοται και τριπλ τημ. Δεν εχει υπαρξει αλλλος παικτης που να εβαζε 25 μ.ο με νταμπλ και τριπλ τημ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. για μενα δε μπορει να γινει τεχνικη συγκριση των δυο γιατι ειναι αλλη κατηγορια στα κιλα και στη δυναμη. Ειναι σα να συγκρινεις πχ τον Ιμπραημοβιτς με τον Βιγια στο ποδοσφαιρο. και οι 2 ειναι επιθετικοι αλλα εντελως διαφορετικοι παικτες. και ας σταματησει επιτελους το επιχειρημα οτι ο σακιλ ηταν ατεχνος. ειχε φοβερη τεχνικη καταρτιση. σε παραπεμπω στο γιου τιουμπ. ενταξει δεν ηταν ο Νουρεγιεφ του μπασκετ οπως ηταν ο χακιμ αλλα για ενα παικτη με τον ογκο και τα κιλα του ο σακ ειχε καλη τεχνικη. κανε μια συγκριση με τον μπουνταλα ψευτοσουπερμαν Χαουαρντ για να καταλαβεις τι εννοω. Και συγνωμη αλλα τα πρωταθληματα μετρανε... Ολα μετρανε. καποιος πιο πανω ειπε κατι για τις βολες του σακιλ. για μενα ηταν σωτηριο για το αθλημα το οτι δεν εβαζε τις βολες. Αν εβαζε και τις βολες θα ειχε 45 μ.ο και θα ειχε καταστρεψει το πρωταθλημα εντελως.
T.W.Is.M.
Αφου αναβιωσε το θεμα(και απορω πως και δεν ειχα γραψει τιποτα), θα πω οτι θα ψηφιζα τον Ο'Νιλ, αν και η συγκριση μου ειναι αρκετα δυσκολη. Παντα ημουν φαν του Χακιμ(οχι οσο του Σακ αλλα ηταν κι αυτος απο τους πιο συμπαθεις παιχτες, εκτος απο μεγαλης κλασης) και στη δεκαετια του 90 τον θεωρουσα τον καλυτερο σεντερ που ειχα δει να παιζει. Θεωρω οτι ο Σακιλ τον ξεπερασε οχι λογω των τιτλων, ουτε λογω των αριθμων του. Ειναι τελειως διαφορετικοι παιχτες, παρολο που επαιζαν στην ιδια θεση και τους θεωρω και τους δυο προτυπα σεντερ, τον καθενα στο στυλ παιχνιδιου του. Αυτο που με κανει να τοποθετω το Σακιλ ψηλοτερα, εκτος απο την αισθηση κυριαρχιας που εδινε στα καλα του χρονια, ειναι οσο κι αν ακουγεται περιεργο το hack-a-shaq! Οταν οι αντιπαλοι προπονητες καταφευγουν σε μια τετοια μεθοδο για να σε σταματησουν, σημαινει πως απλα δεν εχεις αντιπαλο μεσα στο παρκε. Ειναι σαν να αλλαζουν οι κανονισμοι του αθληματος για να σε περιορισουν(οπως ειχε γινει στη δεκαετια του 50 με το Τζορτζ Μαικαν). Τον ενα λοιπον προσπαθουσαν ανεπιτυχως να τον σταματησουν με αμυνα, ενω για τον αλλο εμπαιναν σε διαδικασιες που εφταναν(κατα τη γνωμη μου) στα ορια του unfair.
captain charisma


η τιτανομαχια του σακ με τον χακιμ στους τελικους του 1995...πολλοι υποστηριζουν οτι ο χακιμ τον ξεφτιλησε..αλλα δεν εγινε ετσι αυτο...ο 23αρης σακιλ τον κοιταξε στα ματια τον ολαζουον που ηταν στα πραιμ του τοτε και δεν εκτεθεικε σε κανενα σημειο οπως οι ρομπινσον γιουιν..και σκεφτομαι τωρα ο πραιμ χακιμ θα ειχε τυχη απεναντι στο πραιμ σακ του θρι-πιτ? η απαντηση ειναι ΟΧΙ...
Air and King
Κανενας παιχτης δεν θα μπορουσε να σταματησει τον Σακιλ στις αρχες των 00ς..
Ουτε ο Χακιμ...Ο πιο τεχνητης απεναντι στον πιο κυριαρχο..
Rated: (en)joy
Νομίζω υπήρχαν κ άλλοι παίκτες με prime ισάξιο του Σακίλ. Για παράδειγμα στη θέση 5 ο Chamberlain. O prime Wilt πιστεύω μπορούσε να σταθεί με αξιώσεις απέναντι στον prime Shaq παρόλο που πρόκειται για χρονικά αβάσιμη σύγκριση μιας κ εμφανίστηκαν με διαφορά περίπου 30 χρόνων...Επομένως θεωρώ λάθος τη φράση 'κανείς δεν θα μπορούσε να τον σταματήσει'. Εκτός φυσικά αν αναφέρεσαι στους ψηλούς της εποχής του Σακ οπότε συμφωνώ.
captain charisma
αυτο εννοουμε για τους ψηλους της εποχης του σακ..αλλα στα πραιμ τους...δεν θα μπορουσαν με τιποτα να το κοντραρουν..μοναχα ο γουιλτ και ο καριμ στα καλα τους..ο γουιλτ λογο του οτι ηταν το ιδιο δυνατος με τον ντιζελ και ο καριμ λογο του σκαι χουκ του που ηταν αδυνατον να κοπει κ ενα μικρο θεμα θα το ειχε ο σακ στην αμυνα μ αυτο...για ρασελ δεν θα πω τιποτα..εδω τον κερδισε ο γουιλτ στις περισσοτερες μονομαχιες τους ο σακ τι θα κανε?μοναχα η οργανωμενη αμυνα των πιστονς θα μπορουσε καπως να τον περιορισει γιατι ειχαν ψηλους που διναν πολυ ξυλο οπως οι λειμπιρ,εντουαρντς,μαχορν,ροντμαν,σαλει...
legend33
QUOTE (captain charisma @ Jun 29 2013, 17:57 ) *
αυτο εννοουμε για τους ψηλους της εποχης του σακ..αλλα στα πραιμ τους...δεν θα μπορουσαν με τιποτα να το κοντραρουν..μοναχα ο γουιλτ και ο καριμ στα καλα τους..ο γουιλτ λογο του οτι ηταν το ιδιο δυνατος με τον ντιζελ και ο καριμ λογο του σκαι χουκ του που ηταν αδυνατον να κοπει κ ενα μικρο θεμα θα το ειχε ο σακ στην αμυνα μ αυτο...για ρασελ δεν θα πω τιποτα..εδω τον κερδισε ο γουιλτ στις περισσοτερες μονομαχιες τους ο σακ τι θα κανε?μοναχα η οργανωμενη αμυνα των πιστονς θα μπορουσε καπως να τον περιορισει γιατι ειχαν ψηλους που διναν πολυ ξυλο οπως οι λειμπιρ,εντουαρντς,μαχορν,ροντμαν,σαλει...


o ρασελ πιστευω θα ηταν πολυ καλο ματσ απ στον σακ. ηταν τρομεροσ αμυντικος και τον ουιλτ τον ειχε αντιμετωπισει πολυ καλα. απλα επιθετικα δεν ηταν κατι ιδιαιτερο. ο ιδιοσ ο ουιλτ ειχε πει πως για χαρη του ρασελ προσπαθουσε να βρει καινουργιεσ κινησεις για ηταν τρομεροσ αμυντικος. καλη αμυνα στον σακ επαιζαν οι ντανκαν-ναυαρχος και οι 2 ουαλλας. ο ροντμαν στους πιστονς μαρκαρε κυριως περιφερειακους παικτες και ειχε λιγοτερα μυικα κιλα απο οτι στους μπουλς που αντιμερωπισε τον σακ.
captain charisma
για τους γουαλας που λες..δεν εννοουσα σε καμια περιπτωση το σακιλ του μαιαμι που ηταν 2 βιολι και η αποδοση του επεσε...αλλα αφου το θετεις ετσι ο σακ το 2004 ηταν ο καλυτερος των λεικερς εχοντας 27π 11ρ απεναντι τους...για το ροντμαν που λες δεν εννοουσα οτι ο ροντμαν των πιστονς θα τον επαιζε αμυνα μονος του αλλα οτι θα εδινε βοηθειες στους υπολοιπους ψηλους που τον μαρκαραν..οπως εκανε ο πιπεν το 2000 δινοντας βοηθειες στους σαμπονις γουαλας κ γκραντ και τον ειχαν δυσκολεψει σε μεγαλο βαθμο...
NKoulaf
Τώρα πώς απαντάς σε τέτοια ερώτηση χωρίς να φανείς εμπαθής; Ας πούμε ότι έπαιζαν άλλο άθλημα. Στο άθλημα που διέπρεπε ο Χακίμ, ο Σακ θα ήταν έξω με 6 φάουλ σε κάθε 10 λεπτά συμμετοχής. Στο άθλημα που διέπρεπε ο Σακ, ο Χακίμ θα ήταν ένας σόφτ ψηλός περιφερειακός. Τώρα πώς γίνεται να έχουν παίξει στο ίδιο πρωτάθλημα τις ίδιες χρονιές, ρωτήστε τον Στέρν και την άποψη του περι του προιόντος που πουλάει. Του σόου δηλαδή. Το σνούκερ είναι πίο πολύ άθλημα απο το NBA του Στέρν.
Zephyr
Με καθαρά μπασκετικά κριτήρια Χακίμ από όλες τις πλευρές και απόψεις. Και μόνο που ο άνθρωπος πήρε δυο δαχτυλίδια σερί με ομάδα που σίγουρα δεν ήταν φόβητρο, κάνοντας γιο-γιο ότι αντίπαλο ψηλό πέτυχε στο διάβα του, ε respect for eva.

Αλλά κακά τα ψέματα, ο Σακ στιγμάτισε δυο δεκαετίες. Ήταν ο πιο dominant παίχτης στην μετά Τζόρνταν εποχή και κέρδισε με το σπαθί του 4 δαχτυλίδια. Πολύ τον θεωρούν άτεχνο, κάτι που είναι αστείο γιατί αφενός ένας άτεχνος παίχτης δεν μπορεί σε κανένα σύμπαν να πιάσει τους μέσους όρους του Σακ, αφετέρου το μόνο μείον του ήταν οι βολές. Μέχρι και μπάλα κατέβαζε σε χαβαλέ αιφνιδιασμό αλά Χάινς biggrin.gif !
captain charisma
Dancing Madly Backwards
Γελάει ο κόσμος
"with your team behind you";
Πότε είχε καλύτερο "supporting cast" σαν σύνολο ο Χακίμ από τον Σακ;
Zephyr
QUOTE(captain charisma @ Jul 23 2013, 12:07 ) *


Βασικά σε 1vs1 στο prime του Χακίμ ο Σακ δεν θα είχε τύχη. Ούτε βέβαια ο Χακίμ 5-6 χρόνια αργότερα, εκεί στο 2000.

Σε ένα υποθετικό 1vs1 με τους 2 παίχτες στο prime τους, νομίζω ότι το παιχνίδι θα έληγε στον πόντο. Αν θα κέρδιζε η δύναμη ή η τεχνική, είναι ένα φιλοσοφικό ερώτημα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.