Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ακρόπολις 2013
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2
Pierce
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

27/8/2013

18.30 Ιταλία-Λιθουανία

21.00 Ελλάδα-Βοσνία Ερζεγοβίνη

28/8/2013

19.00 Ελλάδα-Λιθουανία

21.30 Βοσνία Ερζεγοβίνη-Ιταλία

29/8/2013

18.30 Βοσνία Ερζεγοβίνη-Λιθουανία

21.00 Ελλάδα-Ιταλία


Με διάλειμμα ενός έτους, το λατρεμένο τουρνουά, όσων αγαπάμε την εθνική επιστρέφει . Η Ιταλία τελικώς θα κατέβει χωρίς τον Μπαρνιάνι (γενικά), αφού οι Νικς έβαλαν το χεράκι τους για αυτό. Το δυνατό τέστ θα είναι με την Λιθουανία
Kostas LDN
Πολύ δυνατη η Λιθουανια μεσα στη ρακετα και παντα παιζουν καλα ομαδικα ασχετα από μοναδες – αν και εχουν και καλες μοναδες. Από οσο τους ειδα μεχρι στιγμης θελουν να τρεξουν, βασιζονται πολύ στον Valanciunas αλλα εχουν προβλημα στο PG. Γενικα πιστευω οτι δεν είναι καλο ματσαρισμα για την εθνικη μας.

Αυτό πιο πολύ για το Eurobasket. Το Ακροπολις… όπως και να το κανουμε ένα σπρωξιματακι το εχουμε.
jimmythefirst
ξερουμε αν θα τα διχνει καποιο καναλι ?
sacarame
QUOTE(jimmythefirst @ Aug 20 2013, 17:11 ) *
ξερουμε αν θα τα διχνει καποιο καναλι ?



Διάβασα κάπου ότι το τουρνουά θα το δείξει η Δημόσια Τηλεόραση.

Επίσης βγήκαν λέει τα εισιτήρια. 10 ευρώ γενική είσοδος για κάθε μια από τις 3 μέρες του τουρνουά
leyton
Νομιζω πως το προγραμμα ειναι αυτο.

Το πρόγραμμα του τουρνουά Ακρόπολις Eurobank είναι:

27/8/2013

18.30 Ιταλία-Λιθουανία

21.00 Ελλάδα-Βοσνία/Ερζεγοβίνη

28/8/2013

19.00 Ελλάδα-Λιθουανία

21.30 Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ιταλία

29/8/2013

18.30 Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Λιθουανία

21.00 Ελλάδα-Ιταλία
Pierce
Προφανώς το άλλαξε η αγαπημένη μας ΕΟΚ, σε ευχαριστώ που το ανέφερες, το φτιάχνω στο αρχικό ποστ.
sacarame
Ποιος πεφωτισμένος σκέφτηκε να βάλει νωρίς το Ελλάδα-Λιθουανία;;;


Προφανώς δεν θέλουν να κάτσει κανεις να δει μετά το αλλο ματς...
ViC
εκτός από το ματς με τη Λιθουανία, καλό είναι που ξαναπαίζουμε με τους Βόσνιους. Να δούμε κιόλας αν όντως είμαστε ομάδα επιπέδου Βοσνίας 68.gif
Pierce
Οι 150 νοματαιοι που είμαστε γήπεδο, βλέπουμε τους λιθουανους να περνάνε μόνιμα τη μπάλα στην ρακέτα, και τους Ιταλούς να βγάζουν σε κάθε επίθεση του ιδιο ελεύθερο σου από τη γωνιά (μάταια). Πλιζ, τα ποστς για το τουρνουά ΜΟΝΟ εδώ και όχι στο τοπικό της εθνικής
fasoulaki
Με αποκορύφωμα το κάρφομα του Valanciunas που δεν έγεινε ποτέ 68.gif
Kostas LDN
QUOTE (fasoulaki @ Aug 27 2013, 17:01 ) *
Με αποκορύφωμα το κάρφομα του Valanciunas που δεν έγεινε ποτέ 68.gif


Εχει κανεις λινκ για live box score?
fasoulaki
QUOTE(Kostas LDN @ Aug 27 2013, 18:06 ) *
Εχει κανεις λινκ για live box score?


http://live.fibaeurope.com/www/Game.aspx?a...0813&lng=gr
Kostas LDN
QUOTE (fasoulaki @ Aug 27 2013, 17:43 ) *


Ευχαριστω! Αφησε εκτος τον Ντατομε απ'οτι βλεπω.
theref
Υπαρχει κανενα livestream link για το παιχνιδι Ελλαδα-Βοσνια;
Manu7
Καλά αν κατάφερε ο Μπουρούσης να του κάνει ζημιά του Καιμακόγλου στη μύτη τι να πω...

Πόσο πιο αντιπαθητικός να γίνει...
ViC
αυτός που φωνάζει "όξω" και αυτός που φωνάζει "ξουτ" στις βολές των Βόσνιων είναι ο ίδιος;;
αν ναι, μεγάλο ρεπερτόριο! Φωνάζει και "άμυναααα" σε κάθε επίθεση των Βόσνιων...

σοβαρά τώρα, αυτό που βλέπουμε ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ είναι καλό. Και σήμερα κάπως πιο βελτιωμένη η άμυνα, αλλά με επιμέρους προβληματάκια...

πάντως το γεγονός είναι ότι από δω και πέρα όταν βλέπουμε τραυματισμό -ειδικά περιφερειακού παίκτη- θα πιάνεται η καρδιά μας. Το δικό μου το βρακί μια φορά έγινε καφέ όταν έφυγε ο Ζήσης τραυματίας για τα αποδυτήρια λίγο πριν το ημίχρονο...
lakersdynasty
QUOTE(ViC @ Aug 27 2013, 22:16 ) *
αυτός που φωνάζει "όξω" και αυτός που φωνάζει "ξουτ" στις βολές των Βόσνιων είναι ο ίδιος;;
αν ναι, μεγάλο ρεπερτόριο! Φωνάζει και "άμυναααα" σε κάθε επίθεση των Βόσνιων...

σοβαρά τώρα, αυτό που βλέπουμε ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ είναι καλό. Και σήμερα κάπως πιο βελτιωμένη η άμυνα, αλλά με επιμέρους προβληματάκια...

πάντως το γεγονός είναι ότι από δω και πέρα όταν βλέπουμε τραυματισμό -ειδικά περιφερειακού παίκτη- θα πιάνεται η καρδιά μας. Το δικό μου το βρακί μια φορά έγινε καφέ όταν έφυγε ο Ζήσης τραυματίας για τα αποδυτήρια λίγο πριν το ημίχρονο...


Παναγιώτης Κολλημένος.

Παρενοχλεί τους αντιπάλους του Παναθηναϊκού και της Εθνικής στις βολές χρόνια τώρα smile.gif
D-Wade
QUOTE(lakersdynasty @ Aug 27 2013, 22:21 ) *
Παναγιώτης Κολλημένος.

Παρενοχλεί τους αντιπάλους του Παναθηναϊκού και της Εθνικής στις βολές χρόνια τώρα smile.gif

Σε μια βολή γελούσε και ο Τελέτοβιτς biggrin.gif
doctorjekil
QUOTE(Kostas LDN @ Aug 27 2013, 19:51 ) *
Ευχαριστω! Αφησε εκτος τον Ντατομε απ'οτι βλεπω.

Ειναι τραυματιας ο Ντατομε
ViC
QUOTE(lakersdynasty @ Aug 27 2013, 22:21 ) *
Παναγιώτης Κολλημένος.

Παρενοχλεί τους αντιπάλους του Παναθηναϊκού και της Εθνικής στις βολές χρόνια τώρα smile.gif

πραγματικά κολλημένος...

τα αρνητικά σήμερα ήταν τα πολλά λάθη και το μονίμως αρνητικό τώρα τελευταία: ο Σπανούλης πρέπει να βρει τη φόρμα του, γιατί θα τον χρειαστούμε, ειδικά όταν θα καίει η μπάλα. Η άμυνα στο αντίπαλο γκαρντ (Ράιτ) ήταν και πάλι ελλιπής, όσο έπαιζε μας δυσκόλεψε αρκετά.

καλοί οι Φώτσης, Ζήσης. Σωστή τροφοδοσία των ψηλών. Δεν είδαμε αρκετά αυτό που περιμέναμε, δηλαδή τον Παπανικολάου, τον Περπέρογλου και τον Καϊμακόγλου να ποστάρουν πολύ. Το έκαναν, αλλά χωρίς να τελειώνουν τις φάσεις. Έσπαγαν την μπάλα έξω, παίζοντας, δηλαδή, περισσότερο σαν τεσσαρο-πεντάρια. Καλή η άμυνα στον Τελέτοβιτς και η ομαδικότητα στην επίθεση. 21 ασίστ, καλό νούμερο.
Pierce
Ο Μαυροκεφαλίδης, δεν είχε ΟΥΤΕ ΜΙΑ επαφή , πάνω σε σκριν. Απλώς έκανε πιρουέτα. Καλά για άμυνα στο πόστ, δεν το συζητώ καν. Θεωρώ ότι ήταν ο μόνος που υστέρησε σήμερα. Αύριο ωστόσο με τους Λιθουανούς και τα τόσα πολλά κορμιά που έχουν (λογικά όταν δεί τον βαλανσιούνας, ο Μαύρος θα φύγει κατευθείαν για τα αποδυτήρια) , νομίζω θα έχουμε σημαντικό πρόβλημα.

Έτσι όπως είδα την Λιθουανία, αν προσπαθήσει να κατεβάσει περισσότερο τον Κλέιζα στο 3, να βοηθάει , γιατί στα γκάρντς έχουν λίγο θέμα, πάνε εύκολα για το μετάλλιο.
dimit
Ειναι εντελως ματαιο να συζηταμε.
Στο γηπεδο ηταν πασιφανες. Ειμαστε πολυ αδυνατοι στο 1 κι ακομα χειροτεροι στο 5
Η ομαδα δεν ειναι για πολλο πολλα
rchos
QUOTE(dimit @ Aug 27 2013, 23:36 ) *
Ειναι εντελως ματαιο να συζηταμε.


Σύμφωνοι.Μην ξαναγράψεις...


T.W.Is.M.
QUOTE(dimit @ Aug 27 2013, 23:36 ) *
Ειναι εντελως ματαιο να συζηταμε.
Στο γηπεδο ηταν πασιφανες. Ειμαστε πολυ αδυνατοι στο 1 κι ακομα χειροτεροι στο 5
Η ομαδα δεν ειναι για πολλο πολλα



QUOTE(rchos @ Aug 27 2013, 23:37 ) *
Σύμφωνοι.Μην ξαναγράψεις...


Εκτος κι αν μετανοησει... laugh.gif
rchos
Βλέποντας επιτέλους την ομάδα απο τηλεόραση με άνεση και χωρίς να μου βγαίνουν τα μάτια και να νευριάζω με τα κολλήματα των λινκ έχω μία πρώτη εικόνα αν και ακόμη για μας είναι πολύ νωρίς να κρίνουμε.

Αυτό που πάνω από όλα σκεφτόμουν βλέποντας το παιχνίδι είναι πόσο πολύ λείπει ο Κουφός από αυτή την εθνική.Αμυντικά η ομάδα με τον Μαυροκεφαλίδη μέσα θα έχει πιθανότατα σοβαρό πρόβλημα.Με την Λιθουανία άυριο όπως ήδη γράφτηκε θα φανεί περισσότερο.Ο Βαλαντσιούνας ο οποίος πέρασε όλο τον χειμώνα χτίζοντας το κορμί του με μπετόν θα τον κάνει τον Μαύρο (και τον Βουγιούκα αν παίξει αύριο) να βλέπει εφιάλτες.Λείπει πολύ ένας ψηλός γερός αμυντικός.Δυνατό κορμί και παλικάρι και ας μην είναι μάστερ της τεχνικής στην επίθεση όπως ο Μαυροκεφαλίδης.
Πολλοί ξέρουν την αντιπάθεια μου στον Καβαδδά αλλά έτσι όπως έχω δει Βουγιούκα και Λουκά τον θεωρώ πιθανότατα απαραίτητο.


Στα γκαρντ αν δεν συμβεί καμιά αναποδιά μπορεί να βγει το τουρνουά χωρίς άλλον.Σπανούλης Ζήσης Σλούκας και Μπράμος δείχνουν όλοι σε καλή κατάσταση.Υπάρχει ένα θέμα φυσικά με το πως θα αντιμετωπίσεις αμυντικά συγκεκριμένους παίχτες μέσα στο τουρνουά που απαιτούν πολύ ενέργεια άρα και ανάγκη μεγαλύτερου ροτέισον μέσα στο παιχνίδι αλλά υποθέτω ο προπονητής αυτό το ξέρει καλύτερα από εμένα και έχει κάποιο πλάνο να το αντιμετωπίσει.


Αύριο πιο κρίσιμο τεστ αφού η Λιθουανία δείχνει αρκετά καλή ομάδα.Αν είχε και έναν γκαρντ της προκοπής ήταν φουλ για χρυσό αλλά και τώρα φαβορί για τα μετάλλια μάλλον είναι.
leyton
Ημουν στο γήπεδο χθες.Ο Μπουρουσης ανεβασμένος και πολυ καλοι οι Ζησης, Φωτσης.Υπηρξαν καποιες καλες συνεργασίες αλλα στην αμυνα υπαρχει θεμα.Ειδικα οι Μαυροκεφαλιδης και Περπερογλου.

Υ.Γ Μηπως ξερετε καποιο σαϊτ που να μπορουμε να κατεβαζουμε τους αγωνες του Ακροπολις και της Εθνικης στο μελλον?Αν καποιος εχει καποια ιδεα θα μπορουσε να μου στειλει ενα pm?
Kostas LDN
Ξερετε αν υπαρχει κανενα βιντεακι με τα στιγμιοτυπα Ελλαδα Βοσνια και για μας τους ξενιτεμενους?
TakeshyKurosawa
QUOTE (Kostas LDN @ Aug 28 2013, 13:26 ) *
Ξερετε αν υπαρχει κανενα βιντεακι με τα στιγμιοτυπα Ελλαδα Βοσνια και για μας τους ξενιτεμενους?



Reggie Miller 31
Εδώ ο κόσμος καίγεται και ο Καβαλιεράτος στο δικό του σύμπαν... Κάποιος να τον μαζέψει...
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...nos-ton-ellinon

ΥΓ Εντελώς άστοχες οι δηλώσεις Τρινκιέρι...
PAKMAN
κανενα link για το αγώνα?
komag
QUOTE (Reggie Miller 31 @ Aug 28 2013, 14:39 ) *
Εδώ ο κόσμος καίγεται και ο Καβαλιεράτος στο δικό του σύμπαν... Κάποιος να τον μαζέψει...
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...nos-ton-ellinon


Σαν να λέμε "Εγέρθητω".. Τί μου θυμίζει? 39.gif
ViC
QUOTE(komag @ Aug 28 2013, 17:54 ) *
Σαν να λέμε "Εγέρθητω".. Τί μου θυμίζει? 39.gif

δεν έχουμε τι να γράψουμε και κοπανάμε ένα εθνικιστικό παραλήρημα (τώρα που πιάνει και τόπο λόγω χρυσής αυγής κλπ κλπ) Άρθρα που προβάλλουν την ιδέα της οποιασδήποτε σημαίας (χώρας ή ομάδας) και τη μεγαλοποιούν και φανατίζουν κόσμο είναι λίγο εκτός τόπου και χρόνου, ειδικά τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Τελωσπάντων ας αφήσουμε την πολιτική απ' έξω...
Reggie Miller 31
QUOTE (ViC @ Aug 28 2013, 18:12 ) *
δεν έχουμε τι να γράψουμε και κοπανάμε ένα εθνικιστικό παραλήρημα (τώρα που πιάνει και τόπο λόγω χρυσής αυγής κλπ κλπ) Άρθρα που προβάλλουν την ιδέα της οποιασδήποτε σημαίας (χώρας ή ομάδας) και τη μεγαλοποιούν και φανατίζουν κόσμο είναι λίγο εκτός τόπου και χρόνου, ειδικά τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Τελωσπάντων ας αφήσουμε την πολιτική απ' έξω...

Απλά το θέμα είναι ότι κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν, ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν σε σημαίες, σύνορα, χώρας κλπ και το μόνο που θέλουν είναι απλά να δουν λίγο μπασκετάκι! Τεσπα, γι' αυτό το πόσταρα και εγώ γιατί ο Καβαληεράτος, με την Εθνική ομάδα έχει κάνει πάρα πολλά φάουλ, τόσο σε αγωνιστικό επίπεδο, όσο και σε εξωαγωνιστικό!

Στα του Ακρόπολις, σήμερα θα είναι ένα πολύ δυνατό crush test, για να δούμε αν τελικά το πείραμα του Τρινκιέρι με τα 3 pg θα έχει αποτελέσματα...
a.car
ρε παιδια εχουμε εθνικη γιορτη σημερα, επιστροφη χατζη.

η
tuareg
για να σας δω τους βετερανους,τη τριπλα που μολις εκανε ο σπανουλης στο χορευτικο που εβαλε και μετραει απο ποιον τη πρωτοειδαμε στα ευρωπαικα γηπεδα?
D-Wade
QUOTE(tuareg @ Aug 28 2013, 19:28 ) *
για να σας δω τους βετερανους,τη τριπλα που μολις εκανε ο σπανουλης στο χορευτικο που εβαλε και μετραει απο ποιον τη πρωτοειδαμε στα ευρωπαικα γηπεδα?

Εγώ τον Μποντιρόγκα θυμάμαι. Δεν ξέρω αν λες για καναν παλιότερο.
ViC
Το πρώτο σχόλιο είναι ότι επιτέλους βλέπουμε μπάσκετ με περιγραφή Χατζη. Τώρα χρειάζονται άλλα σχόλια; Δε χρειάζονται, αλλά και να χρειάζονταν δεν είδα παρά το τελευταίο δίλεπτο οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι και πως. Βλέπω λιγότερα λάθη από χθες, αλλά και αστοχία στα τρίποντα. Δεν πειράζει, καλύτερα να τα χάσουμε τώρα.
Όσο για το πόσο θα φανούν οι αδυναμίες μας στον άσσο σήμερα, δεν είμαι και τόσο σίγουρος, αφού και οι Λιθουανοί έχουν ένα θέμα στην περιφέρεια. Είναι ομάδα που μοιάζει αρκετά σε εμάς. Δυνατά φοργουαρντς συν τον Βαλαντσιούνας. Θα έλεγα πως αν είχαμε κι εμείς τον Κουφό και πως αν κι αυτοί είχαν έναν περιφερειακό επιπέδου Σπανούλη, θα ήμασταν ίδιες ομάδες από θέμα ρόστερ.
Αν κάποιος είδε το πρώτο ημίχρονο, ας μας πει γενικές εντυπώσεις κι εμάς που τώρα γυρίσαμε από δουλειά...
komag
QUOTE (D-Wade @ Aug 28 2013, 19:40 ) *
Εγώ τον Μποντιρόγκα θυμάμαι. Δεν ξέρω αν λες για καναν παλιότερο.


Κι εμένα το μυαλό μου στον Μποντιρόγκα πήγε, αλλά αν θυμάμαι καλά ο Μποντιρόγκα δεν άλλαζε χέρι όπως έκανε εδώ ο Σπανούλης. Δηλαδή προωθούσε την μπάλα προς μία κατεύθυνση και την μάζευε με το ίδιο χέρι.

Στα του παιχνιδιού, η ομάδα προσπαθεί να τρέξει σε κάθε ευκαιρία. πολύ καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας που μας έχουν φέρει και σήμερα εύκολα καλάθια. Στα αρνητικά το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα 1/10, αν και πολλά απο τα σουτ ήταν ελεύθερα.
tuareg
QUOTE (D-Wade @ Aug 28 2013, 19:40 ) *
Εγώ τον Μποντιρόγκα θυμάμαι. Δεν ξέρω αν λες για καναν παλιότερο.


QUOTE (komag @ Aug 28 2013, 19:49 ) *
Κι εμένα το μυαλό μου στον Μποντιρόγκα πήγε, αλλά αν θυμάμαι καλά ο Μποντιρόγκα δεν άλλαζε χέρι όπως έκανε εδώ ο Σπανούλης. Δηλαδή προωθούσε την μπάλα προς μία κατεύθυνση και την μάζευε με το ίδιο χέρι.

Στα του παιχνιδιού, η ομάδα προσπαθεί να τρέξει σε κάθε ευκαιρία. πολύ καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας που μας έχουν φέρει και σήμερα εύκολα καλάθια. Στα αρνητικά το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα 1/10, αν και πολλά απο τα σουτ ήταν ελεύθερα.



μικροι ειστε



http://en.wikipedia.org/wiki/Danko_Cvjeti%C4%87anin
ViC
QUOTE(komag @ Aug 28 2013, 19:49 ) *
Στα του παιχνιδιού, η ομάδα προσπαθεί να τρέξει σε κάθε ευκαιρία. πολύ καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας που μας έχουν φέρει και σήμερα εύκολα καλάθια. Στα αρνητικά το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα 1/10, αν και πολλά απο τα σουτ ήταν ελεύθερα.

αν βγήκαν μέσα από το σύστημα και ήταν ελεύθερα, δεν πειράζει αν χάθηκαν.
το μαρκάρισμα του Βαλαντσιούνας από τον Μαυροκεφαλίδη δε βγαίνει με τίποτα, όπως αναμενόταν... Δεν το συζητάμε τι θα γινόταν αν είχε τον Βουγιούκα. Για να δούμε τώρα με Μπουρούση και δευτερευόντως Πρίντεζη.
Ο Σπανούλης, από την άλλη, με τον Μαυροκεφαλίδη μέσα, έχει να κάνει πολλά πικ εν ρολ.
Λίγα θεματάκια με τη ζώνη των Λιθουανών βλέπω...
ενώ είναι σίγουρο ότι το μεγαλύτερο προσόν τουΝίκουτουΖήση είναι το καθαρό του μυαλό. Λίγοι παίκτες παίζουν τόσο εγκεφαλικά όσο αυτός. Ελπίζω όταν καίει η μπάλα να μην εξαφανιστεί ως συνήθως...
Ακόμα πάντως δεν έχουμε δει τον Τρινκιέρι να δοκιμάζει σχήμα με Περπέρογλου-Παπανικολάου μέσα ταυτόχρονα και ένα μόνο γκαρντ. Δεν το έχει καθόλου στο μυαλό του μάλλον...
doctorjekil
QUOTE(ViC @ Aug 28 2013, 20:05 ) *
αν βγήκαν μέσα από το σύστημα και ήταν ελεύθερα, δεν πειράζει αν χάθηκαν.
το μαρκάρισμα του Βαλαντσιούνας από τον Μαυροκεφαλίδη δε βγαίνει με τίποτα, όπως αναμενόταν... Δεν το συζητάμε τι θα γινόταν αν είχε τον Βουγιούκα. Για να δούμε τώρα με Μπουρούση και δευτερευόντως Πρίντεζη.
Ο Σπανούλης, από την άλλη, με τον Μαυροκεφαλίδη μέσα, έχει να κάνει πολλά πικ εν ρολ.
Λίγα θεματάκια με τη ζώνη των Λιθουανών βλέπω...
ενώ είναι σίγουρο ότι το μεγαλύτερο προσόν τουΝίκουτουΖήση είναι το καθαρό του μυαλό. Λίγοι παίκτες παίζουν τόσο εγκεφαλικά όσο αυτός. Ελπίζω όταν καίει η μπάλα να μην εξαφανιστεί ως συνήθως...
Ακόμα πάντως δεν έχουμε δει τον Τρινκιέρι να δοκιμάζει σχήμα με Περπέρογλου-Παπανικολάου μέσα ταυτόχρονα και ένα μόνο γκαρντ. Δεν το έχει καθόλου στο μυαλό του μάλλον...

Ε οχι και εξαφανιζεται οταν καιει η μπαλα,μην ξεχνας οτι την πασα στον δδ στο 3ποντο με την Γαλλια αυτος την εκανε και γενικα εχει παρει παρα πολλες τελευταιες επιθεσεις,μακαρι να ειχαμε αλλον εναν γκαρντ σαν τον Ζηση στην ομαδα
ViC
QUOTE(doctorjekil @ Aug 28 2013, 20:46 ) *
Ε οχι και εξαφανιζεται οταν καιει η μπαλα,μην ξεχνας οτι την πασα στον δδ στο 3ποντο με την Γαλλια αυτος την εκανε και γενικα εχει παρει παρα πολλες τελευταιες επιθεσεις,μακαρι να ειχαμε αλλον εναν γκαρντ σαν τον Ζηση στην ομαδα

κοίτα, δε διαφωνώ ως προς το "να ειχαμε αλλον εναν γκαρντ σαν τον Ζηση στην ομαδα", αλλά για εκείνη την πάσα θα μπορούσα να κάνω τον εξής αντίλογο: Έκανε την πάσα γιατί ξεκίνησε την διείσδυση , είδε ότι δεν τον παίρνει και ήθελε να ξεφορτωθεί την μπάλα. Δεν ήταν δηλαδή φάση βγαλμένη από το πινακάκι του προπονητή που την εκτέλεσε στην εντέλεια.
Γενικά το πρόβλημα του Ζήση είναι ότι -ενώ είναι υποφερτός σουτέρ- στα δύσκολα ματς γενικά φοβάται να πάρει πολλές προσπάθειες. Θυμάμαι φάσεις που είναι μόνος στο τρίποντο και δεν το παίρνει γιατί φοβάται. Σε όλα τα άλλα, μια χαρά παίκτης είναι. Με κορυφαίο όλων όπως είπα το μυαλό του. Τρομερά εγκεφαλικός. Αλλά μαζί με το μυαλό θα ήθελα να έχει και λίγα περισσότερα cojones.

Και χθες και σήμερα η δημιουργία του Σπανούλη ήταν εξαιρετική. Αυτό αποδεικνύει πόσο ένας παίκτης του επιπέδου του μπορεί να είναι χρήσιμος και κρίσιμος για ένα παιχνίδι χωρίς να πετυχαίνει 20άρες. Έχει δίπλα του και παίκτες που τον βοηθάνε πολύ στο πικ εν ρολ (Μαυροκεφαλίδης, Πρίντεζης, Μπουρούσης) και θα κάνουν όσα περισσότερα πικ εν ρολ μπορούν. Αλλά δυστυχώς τα ποσοστά του δεν είναι πολύ καλά. Με λίγο καλύτερα ποσοστά από το Σπανούλη, η επίθεσή μας περνάει σε άλλο επίπεδο και θα έλεγα ότι είναι πιθανότατα η καλύτερη του τουρνουά.
Ο Μαυροκεφαλίδης είναι πολύ χρήσιμος παίκτης στην επίθεση. Όλες οι επιθέσεις όσο ήταν μέσα, γίνονταν με κεντρικό άξονα αυτόν. Ανεβασμένος και ο Μπουρούσης σ' αυτά τα δύο παιχνίδια, δείχνει να ξεπερνάει τον τραυματισμό του σιγά σιγά. Σήμερα ήταν εξαιρετικός και ο Πρίντεζης. Με ένα νορμάλ ποσοστό στο τρίποντο (ας πούμε 6/17 και όχι 2/17), η διαφορά θα είχε ξεφύγει σήμερα. Αρκετά καλός και ο Σλούκας, πολύ βελτιωμένος και στο αμυντικό κομμάτι, ας ελπίσουμε να είναι η ευχάριστη έκπληξη του τουρνουά για εμάς, γιατί τον χρειαζόμαστε.
Η αντιμετώπιση στη ζώνη των Λιθουανών ήταν κακή. Επίσης, εμείς ΓΙΑΤΙ δεν παίζουμε ζώνη;;;
doctorjekil
QUOTE(ViC @ Aug 28 2013, 20:58 ) *
κοίτα, δε διαφωνώ ως προς το "να ειχαμε αλλον εναν γκαρντ σαν τον Ζηση στην ομαδα", αλλά για εκείνη την πάσα θα μπορούσα να κάνω τον εξής αντίλογο: Έκανε την πάσα γιατί ξεκίνησε την διείσδυση , είδε ότι δεν τον παίρνει και ήθελε να ξεφορτωθεί την μπάλα. Δεν ήταν δηλαδή φάση βγαλμένη από το πινακάκι του προπονητή που την εκτέλεσε στην εντέλεια.
Γενικά το πρόβλημα του Ζήση είναι ότι -ενώ είναι υποφερτός σουτέρ- στα δύσκολα ματς γενικά φοβάται να πάρει πολλές προσπάθειες. Θυμάμαι φάσεις που είναι μόνος στο τρίποντο και δεν το παίρνει γιατί φοβάται. Σε όλα τα άλλα, μια χαρά παίκτης είναι. Με κορυφαίο όλων όπως είπα το μυαλό του. Τρομερά εγκεφαλικός. Αλλά μαζί με το μυαλό θα ήθελα να έχει και λίγα περισσότερα cojones.

Και χθες και σήμερα η δημιουργία του Σπανούλη ήταν εξαιρετική. Αυτό αποδεικνύει πόσο ένας παίκτης του επιπέδου του μπορεί να είναι χρήσιμος και κρίσιμος για ένα παιχνίδι χωρίς να πετυχαίνει 20άρες. Έχει δίπλα του και παίκτες που τον βοηθάνε πολύ στο πικ εν ρολ (Μαυροκεφαλίδης, Πρίντεζης, Μπουρούσης) και θα κάνουν όσα περισσότερα πικ εν ρολ μπορούν. Αλλά δυστυχώς τα ποσοστά του δεν είναι πολύ καλά. Με λίγο καλύτερα ποσοστά από το Σπανούλη, η επίθεσή μας περνάει σε άλλο επίπεδο και θα έλεγα ότι είναι πιθανότατα η καλύτερη του τουρνουά.
Ο Μαυροκεφαλίδης είναι πολύ χρήσιμος παίκτης στην επίθεση. Όλες οι επιθέσεις όσο ήταν μέσα, γίνονταν με κεντρικό άξονα αυτόν. Ανεβασμένος και ο Μπουρούσης σ' αυτά τα δύο παιχνίδια, δείχνει να ξεπερνάει τον τραυματισμό του σιγά σιγά. Σήμερα ήταν εξαιρετικός και ο Πρίντεζης. Με ένα νορμάλ ποσοστό στο τρίποντο (ας πούμε 6/17 και όχι 2/17), η διαφορά θα είχε ξεφύγει σήμερα. Αρκετά καλός και ο Σλούκας, πολύ βελτιωμένος και στο αμυντικό κομμάτι, ας ελπίσουμε να είναι η ευχάριστη έκπληξη του τουρνουά για εμάς, γιατί τον χρειαζόμαστε.
Η αντιμετώπιση στη ζώνη των Λιθουανών ήταν κακή. Επίσης, εμείς ΓΙΑΤΙ δεν παίζουμε ζώνη;;;

Για την συγκεκριμενη φαση νομιζω πως αν φοβοταν δεν θα επαιρνε καν την μπαλα,παντως συμφωνουμε οτι ειναι πολυ χρησιμος και εγκεφαλικος παιχτης...Οσο για την δημιουργια συμφωνω σ αυτα που λες και επιπλεον ειδαμε(κυριως στο πρωτο ημιχρονο)οταν ειναι εξω ο Σπανουλης να προσπαθουμε να δημιουργησουμε απο το ποστ με ενα σχημα με 3 φοργουοντ που ειχε πολλα μις ματς,ειδικα στο 2 με τον Περπερογλου
komag
QUOTE (ViC @ Aug 28 2013, 20:05 ) *
Ακόμα πάντως δεν έχουμε δει τον Τρινκιέρι να δοκιμάζει σχήμα με Περπέρογλου-Παπανικολάου μέσα ταυτόχρονα και ένα μόνο γκαρντ. Δεν το έχει καθόλου στο μυαλό του μάλλον...


Νομίζω σε δύο παιχνίδια που έχω δει (αν και όχι με μεγάλη προσοχή) το έχει δοκιμάσει.. Έχω την εντύπωση ότι σκέφτεται τον Περπέρογλου στο 2, και λόγω του σχετικά καλού χειρισμού που διαθέτει, αλλά κυρίως για να εκμεταλλευτεί τα miss match πήγαινοντας κοντά στο καλάθι.. Όταν βρέθηκαν στο 2-3 Πέρπε και Παπ, στην άμυνα πήγε ο Παπ στον κοντό.
ViC
απ' ότι κατάλαβα από τα σχόλιά σας το δοκίμασε τελικά στο πρώτο ημίχρονο, που δεν το είχα δει. Οκ, my bad
natouralistis
Το Ακρόπολις είναι το μοναδικό τουρνουά μπάσκετ στο κόσμο που δεν μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα για την δυναμικότητα των ομάδων, παρά μόνο να παραπλανηθείς.

Κάθε χρόνο το ίδιο τροπάριο, οι Έλληνες διαιτητές κατόπιν εισηγήσεως Βασιλακό, σφυρίζουν τα πάντα υπέρ μας..Έτσι νομίζει ο πρόεδρος προσφέρει μεγάλη υπηρεσία στην ομάδα..Να κερδίζουμε 20 πόντους τους πάντες στο Ακρόπολις..Όχι να παιχτεί ένα παιχνιδάκι στα ίσα να δούμε τι πάει και τι δεν πάει καλά για να το διορθώσουμε, όλα ανάποδα και υπέρ μας για να νευριάζουν οι άλλοι και εμείς να σουτάρουμε βολές... Αρκεί να κερδίσουμε 20 πόντους, έτσι θα μας σφυρίξουν και στο Ευρωμπάσκετ οπότε όλα καλά.
doctorjekil
QUOTE(natouralistis @ Aug 28 2013, 21:23 ) *
Το Ακρόπολις είναι το μοναδικό τουρνουά μπάσκετ στο κόσμο που δεν μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα για την δυναμικότητα των ομάδων, παρά μόνο να παραπλανηθείς.

Κάθε χρόνο το ίδιο τροπάριο, οι Έλληνες διαιτητές κατόπιν εισηγήσεως Βασιλακό, σφυρίζουν τα πάντα υπέρ μας..Έτσι νομίζει ο πρόεδρος προσφέρει μεγάλη υπηρεσία στην ομάδα..Να κερδίζουμε 20 πόντους τους πάντες στο Ακρόπολις..Όχι να παιχτεί ένα παιχνιδάκι στα ίσα να δούμε τι πάει και τι δεν πάει καλά για να το διορθώσουμε, όλα ανάποδα και υπέρ μας για να νευριάζουν οι άλλοι και εμείς να σουτάρουμε βολές... Αρκεί να κερδίσουμε 20 πόντους, έτσι θα μας σφυρίξουν και στο Ευρωμπάσκετ οπότε όλα καλά.

Δεν εχεις και αδικο,αν και νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος
dimit
Πολυ σοβαρη ομαδα η Λιθουανια . Μεγαλα υψη σε ολες τις θεσεις, βαθος στους ψηλους, πολυ καλους σουτερ. Φετος ειδα και καλυτερη οργανωση και πειθαρχια στο παιχνιδι τους. Τους θεωρω σιγουρους για 4αδα
Οι δικοι μας ας γυρισουν καλυτερα στα τμηματα υποδομης μπας και μαθουν να σουταρουν. 1/18 τριποντα!!!! ομαδα που θελει να μιλαει για διακριση στο ευρωπαικο!.
Επιπλεον εχουμε αργες περιστριφες στην αμυνα. Μετα απο ενα δυο σκριν μας πιανει θαλασσα
Στην προσωπικη αμυνα στο 5και οι τρεις ψιλοι μας ειχαν σοβαρα προβληματα.
Κοψιματα δε κανουμε ουτε με βαλε.
Περιφεριακα προσπαθουμε να πιεσουμε αλλα μπαλες δε κλεβουμε
Ελλειψη συγκεντρωσης στο αμυντικο τρανζισιον. Γυρνουσαμε γρηγορα στην αμυνα αλλα κλειναμε ενστικτωδως πολυ μεσα και διναμε ευκολα σουτ. Παιδικα λαθη.
Στο επιθετικο τρτνζισιον η ελλειψη χειριστων μας καθυστερει. Πχ ο Παπανικολαου. Μετα απο ριμπαουντ τρεχει την μπαλα ο ιδιος αλλα μολις συναντησει το πρωτο αμυντικο σταματα ακομα κι αν ο αμυντικος εχει κακη θεση. Ο Μπραμος απλα κανει μερικες τριπλες και τη δινει. Ο Περπ εχει καλυτερη τριπλα αλλα απλα εχει αργο τρεξιμο
Και σε οργανωμενη αμυνα,πιστευω οτι σε επισημους αγωνες η κυκλοφορια μας θα υποφερει
Το σουτ του Σπανουλη καθε μερα που περναει γινεται και χειροτερο!
Ειμαι τρομερα απογοητευμενος απο το Σλουκα. Χανει διαρκως ευκαιρειες να κανει το ξεπεταγμα του
ViC
QUOTE(natouralistis @ Aug 28 2013, 21:23 ) *
Το Ακρόπολις είναι το μοναδικό τουρνουά μπάσκετ στο κόσμο που δεν μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα για την δυναμικότητα των ομάδων, παρά μόνο να παραπλανηθείς.

Κάθε χρόνο το ίδιο τροπάριο, οι Έλληνες διαιτητές κατόπιν εισηγήσεως Βασιλακό, σφυρίζουν τα πάντα υπέρ μας..Έτσι νομίζει ο πρόεδρος προσφέρει μεγάλη υπηρεσία στην ομάδα..Να κερδίζουμε 20 πόντους τους πάντες στο Ακρόπολις..Όχι να παιχτεί ένα παιχνιδάκι στα ίσα να δούμε τι πάει και τι δεν πάει καλά για να το διορθώσουμε, όλα ανάποδα και υπέρ μας για να νευριάζουν οι άλλοι και εμείς να σουτάρουμε βολές... Αρκεί να κερδίσουμε 20 πόντους, έτσι θα μας σφυρίξουν και στο Ευρωμπάσκετ οπότε όλα καλά.

αν ήμουν Βασιλακόπουλος θα ζητούσα από τους διαιτητές να μας σφυρίξουν 60-40 εναντίον μας, αλλά Βασιλακόπουλος είναι αυτός. Πάντως σήμερα δεν ήταν τόσο τραγική η διαιτησία (τουλάχιστον στο δεύτερο ημίχρονο). Υπήρχαν 2-3 φαλτσοσφυρίγματα υπέρ μας, αλλά όχι σε βαθμό να επηρεάσουν δραματικά το παιχνίδι ή να μη βγούνε συμπεράσματα εξαιτίας των διαιτητών. Οι Λιθουανοί εκνευρίστηκαν κάποια στιγμή, αλλά νομίζω ήταν υπερβολικοί...

QUOTE(dimit @ Aug 28 2013, 21:46 ) *
Πολυ σοβαρη ομαδα η Λιθουανια . Μεγαλα υψη σε ολες τις θεσεις, βαθος στους ψηλους, πολυ καλους σουτερ. Φετος ειδα και καλυτερη οργανωση και πειθαρχια στο παιχνιδι τους. Τους θεωρω σιγουρους για 4αδα
Οι δικοι μας ας γυρισουν καλυτερα στα τμηματα υποδομης μπας και μαθουν να σουταρουν. 1/18 τριποντα!!!! ομαδα που θελει να μιλαει για διακριση στο ευρωπαικο!.
Επιπλεον εχουμε αργες περιστριφες στην αμυνα. Μετα απο ενα δυο σκριν μας πιανει θαλασσα
Στην προσωπικη αμυνα στο 5και οι τρεις ψιλοι μας ειχαν σοβαρα προβληματα.
Κοψιματα δε κανουμε ουτε με βαλε.
Περιφεριακα προσπαθουμε να πιεσουμε αλλα μπαλες δε κλεβουμε
Ελλειψη συγκεντρωσης στο αμυντικο τρανζισιον. Γυρνουσαμε γρηγορα στην αμυνα αλλα κλειναμε ενστικτωδως πολυ μεσα και διναμε ευκολα σουτ. Παιδικα λαθη.
Στο επιθετικο τρτνζισιον η ελλειψη χειριστων μας καθυστερει. Πχ ο Παπανικολαου. Μετα απο ριμπαουντ τρεχει την μπαλα ο ιδιος αλλα μολις συναντησει το πρωτο αμυντικο σταματα ακομα κι αν ο αμυντικος εχει κακη θεση. Ο Μπραμος απλα κανει μερικες τριπλες και τη δινει. Ο Περπ εχει καλυτερη τριπλα αλλα απλα εχει αργο τρεξιμο
Και σε οργανωμενη αμυνα,πιστευω οτι σε επισημους αγωνες η κυκλοφορια μας θα υποφερει
Το σουτ του Σπανουλη καθε μερα που περναει γινεται και χειροτερο!
Ειμαι τρομερα απογοητευμενος απο το Σλουκα. Χανει διαρκως ευκαιρειες να κανει το ξεπεταγμα του

αν κανείς δεν έβλεπε το παιχνίδι, από την περιγραφή σου θα νόμιζε ότι η Λιθουανία μας πέταξε μια τριαντάρα στο κεφάλι κι έφυγε. Δηλαδή εσύ από το σημερινό παιχνίδι έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι Λιθουανοί πάνε καρφί για τετράδα κι εμείς δεν πάμε πουθενά; Πόσους πόντους έπρεπε να κερδίσουμε δηλαδή; Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία αυτό, αφού μιλάμε για φιλικό, αλλά κερδίσαμε με 18 πόντους διαφορά και με λίγο καλύτερο τρίποντο θα φτάναμε στους 25 και βάλε.
Έχεις μερικά δίκια σε αυτά που γράφεις, όπως τις κακές περιστροφές στην άμυνα. Αλλά αν είσαι τόσο αυστηρός στην κριτική για την Ελλάδα, τι να πει κανείς για τη Λιθουανία; Σου άρεσε αυτό το πράγμα που παρουσίασε; Χωρίς να το προσέχω ιδιαίτερα, γιατί έβλεπα -κυρίως- την Ελλάδα, ήταν τουλάχιστον μετριότητα...
natouralistis
Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός ή όχι, αυτή είναι πάντως η αίσθηση που έχω αποκομίσει όλα αυτά τα χρόνια που παρακολουθώ το συγκεκριμένο τουρνουά. Αντί να γίνονται παιχνίδια με σκοπό τη βελτίωση και το μοντάρισμα της ομάδας, βλέπω να έχει στηθεί ένα show που σκοπό έχει να κερδίσουμε με εμφατικά σκορ ώστε να γράψουν οι εφημερίδες και τα σάϊτ διθυραμβικά σχόλια για να ανέβει η ψυχολογία "πετάει η εθνική", "που να βαζε και τα τρίποντα", "σούπερ η Ελλάδα πάει για μετάλλιο" και άλλα τέτοια..

Με ενοχλεί κυρίως γιατί δεν σέβονται τις ξένες ομάδες πρωτίστως, που ταξιδεύουν για να παίξουν μπάσκετ και όχι για να συμμετέχουν στο πάρτι του Βασιλακόπουλου και κατ'επέκταση ενοχλούμαι μπασκετικά σαν φίλαθλος να βλέπω σφυρίγματα τύπου Σπανούλη στο 64-60...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.