Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ακρόπολις 2013
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2
tuareg
vic με προλαβες...οσο για το ζηση απλα να σου θυμισω το 05 πριν τη πασα ειχε 3/3 βολες,το 07 ειχε βαλει το τριποντο σχεδον απο τη σεντρα στο 1 λεπτο στην ανατροπη με τη σλοβενια και στον ημιτελικο με την ισπανια ενα αλλο κρισιμο απο τη γωνια στο τελος στη παρ'ολιγο κηδεια στους ισπανους.
TakeshyKurosawa
QUOTE (dimit @ Aug 28 2013, 21:46 ) *
Πολυ σοβαρη ομαδα η Λιθουανια . Μεγαλα υψη σε ολες τις θεσεις, βαθος στους ψηλους, πολυ καλους σουτερ. Φετος ειδα και καλυτερη οργανωση και πειθαρχια στο παιχνιδι τους. Τους θεωρω σιγουρους για 4αδα
Οι δικοι μας ας γυρισουν καλυτερα στα τμηματα υποδομης μπας και μαθουν να σουταρουν. 1/18 τριποντα!!!! ομαδα που θελει να μιλαει για διακριση στο ευρωπαικο!.
Επιπλεον εχουμε αργες περιστριφες στην αμυνα. Μετα απο ενα δυο σκριν μας πιανει θαλασσα
Στην προσωπικη αμυνα στο 5και οι τρεις ψιλοι μας ειχαν σοβαρα προβληματα.
Κοψιματα δε κανουμε ουτε με βαλε.
Περιφεριακα προσπαθουμε να πιεσουμε αλλα μπαλες δε κλεβουμε
Ελλειψη συγκεντρωσης στο αμυντικο τρανζισιον. Γυρνουσαμε γρηγορα στην αμυνα αλλα κλειναμε ενστικτωδως πολυ μεσα και διναμε ευκολα σουτ. Παιδικα λαθη.
Στο επιθετικο τρτνζισιον η ελλειψη χειριστων μας καθυστερει. Πχ ο Παπανικολαου. Μετα απο ριμπαουντ τρεχει την μπαλα ο ιδιος αλλα μολις συναντησει το πρωτο αμυντικο σταματα ακομα κι αν ο αμυντικος εχει κακη θεση. Ο Μπραμος απλα κανει μερικες τριπλες και τη δινει. Ο Περπ εχει καλυτερη τριπλα αλλα απλα εχει αργο τρεξιμο
Και σε οργανωμενη αμυνα,πιστευω οτι σε επισημους αγωνες η κυκλοφορια μας θα υποφερει
Το σουτ του Σπανουλη καθε μερα που περναει γινεται και χειροτερο!
Ειμαι τρομερα απογοητευμενος απο το Σλουκα. Χανει διαρκως ευκαιρειες να κανει το ξεπεταγμα του



Είσαι καλό τρολ! Όχι διασκεδαστικό τρολ, αλλά σίγουρα καλός στη δουλειά σου να προκαλείς ενόχληση στον αναγνώστη! Keep going..
Anaz
QUOTE(tuareg @ Aug 28 2013, 22:06 ) *
vic με προλαβες...οσο για το ζηση απλα να σου θυμισω το 05 πριν τη πασα ειχε 3/3 βολες,το 07 ειχε βαλει το τριποντο σχεδον απο τη σεντρα στο 1 λεπτο στην ανατροπη με τη σλοβενια και στον ημιτελικο με την ισπανια ενα αλλο κρισιμο απο τη γωνια στο τελος στη παρ'ολιγο κηδεια στους ισπανους.
Ξεχασες το τριποντο με τους Αυστραλους.
dimit
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Aug 28 2013, 22:16 ) *
Είσαι καλό τρολ! Όχι διασκεδαστικό τρολ, αλλά σίγουρα καλός στη δουλειά σου να προκαλείς ενόχληση στον αναγνώστη! Keep going..


Moderators
Γιατι εμενα δε με προστατευεται?
Κατεθεσα τη γνωμη μου μιλωντας καθαρα μπασκετικα, μια γνωμη που διαμορφωσα μεασα στο γηπεδο 2 μερες τωρα
ΔΕ προσεβαλα κανενα. Μπορει κανεις να διαφωνει στην μπασκετικη αναλυση που εκανα
Ο κυριος δεν απαντα μπασκετικα, που ειμαι λαθος ή ψευτης
Απλα εξαπολυει χαρακτηρισμους εναντιον μου

Και για να απαντησω και στο φιλο που λεει οτι νικησαμε 18 ποντους
Οι Λιθουανοι ξενερωσαν τοσο πολυ με το φαουλ που χρεωθικε ο Λαβρινοβιτς πανω στο Σπανουλη στο 64-60 που στο τελος το παρατησαν το παιχνιδι. Αυτο το καταλαβαν ΟΛΟΙ στο γηπεδο
(η αληθια παντως ειναι οτι εχω δει και χειροτερες διαιτησιες στο Ακροπολης)
rchos
TakeshyKurosawa
QUOTE (dimit @ Aug 28 2013, 23:25 ) *
Moderators
Γιατι εμενα δε με προστατευεται?
Κατεθεσα τη γνωμη μου μιλωντας καθαρα μπασκετικα, μια γνωμη που διαμορφωσα μεασα στο γηπεδο 2 μερες τωρα
ΔΕ προσεβαλα κανενα. Μπορει κανεις να διαφωνει στην μπασκετικη αναλυση που εκανα
Ο κυριος δεν απαντα μπασκετικα, που ειμαι λαθος ή ψευτης
Απλα εξαπολυει χαρακτηρισμους εναντιον μου

Και για να απαντησω και στο φιλο που λεει οτι νικησαμε 18 ποντους
Οι Λιθουανοι ξενερωσαν τοσο πολυ με το φαουλ που χρεωθικε ο Λαβρινοβιτς πανω στο Σπανουλη στο 64-60 που στο τελος το παρατησαν το παιχνιδι. Αυτο το καταλαβαν ΟΛΟΙ στο γηπεδο
(η αληθια παντως ειναι οτι εχω δει και χειροτερες διαιτησιες στο Ακροπολης)


Ποτέ δεν διαμόρφωσες αντικειμενική μπασκετική άποψη.. Θα έλεγα ότι είσαι η αρνητική υποκειμενικότητα προσωποποιημένη..Ο σκοπός σου εδώ μέσα είναι να προκαλέσεις και κάνει μπαμ από κάθε νοήμων άνθρωπο..
theref
QUOTE(dimit @ Aug 28 2013, 22:25 ) *
Και για να απαντησω και στο φιλο που λεει οτι νικησαμε 18 ποντους
Οι Λιθουανοι ξενερωσαν τοσο πολυ με το φαουλ που χρεωθικε ο Λαβρινοβιτς πανω στο Σπανουλη στο 64-60 που στο τελος το παρατησαν το παιχνιδι. Αυτο το καταλαβαν ΟΛΟΙ στο γηπεδο
(η αληθια παντως ειναι οτι εχω δει και χειροτερες διαιτησιες στο Ακροπολης)


Σωστος. Ηταν φανερο και σπο τη τηλεοραση. Η Λιθουανια επαιρνε τα πανω της και πηγαινε για ισοφαριση προβαδισμα. Οι δικοι μας φαινονταν λιγοι και πηραν το λογο οι γκρι. Δεν κερδισαμε καθαρα και εμεινα με την εντυπωση οτι οι Λιθουανοι θα μπορουυσαν να μας νικησουν καπου αλλου. Παρ'ολα αυτα ουτε οι Λιθουανοι φαινονται κατι το εξαιρετικο (επιπεδο κατω απο Ισπανια).
Kostas LDN
QUOTE (dimit @ Aug 28 2013, 19:46 ) *
Πολυ σοβαρη ομαδα η Λιθουανια . Μεγαλα υψη σε ολες τις θεσεις, βαθος στους ψηλους, πολυ καλους σουτερ. Φετος ειδα και καλυτερη οργανωση και πειθαρχια στο παιχνιδι τους. Τους θεωρω σιγουρους για 4αδα


Συμφωνω.

QUOTE (dimit @ Aug 28 2013, 19:46 ) *
Οι δικοι μας ας γυρισουν καλυτερα στα τμηματα υποδομης μπας και μαθουν να σουταρουν. 1/18 τριποντα!!!! ομαδα που θελει να μιλαει για διακριση στο ευρωπαικο!.


Σιγουρα δεν πρεπει να περασει στα ψιλα αυτο το ποσοστο αν και τα περισσοτερα ηταν ελευθερα μετα απο καλη κυκλοφορια.

QUOTE (dimit @ Aug 28 2013, 19:46 ) *
Επιπλεον εχουμε αργες περιστριφες στην αμυνα. Μετα απο ενα δυο σκριν μας πιανει θαλασσα


Θελει βελτιωσει οντως η αμυνα αλλα 1) μεγαλη βελτιωση απο το σαββατοκυριακο και 2) τα προβληματα ηταν κατα διαστηματα που μπορει να ηταν και λογω της μεγαλης διαφορας που ειχαν παρει. Οπως και να'χει και ο coach το γνωριζει οτι εκει θελουμε δουλεια.

QUOTE (dimit @ Aug 28 2013, 19:46 ) *
Στην προσωπικη αμυνα στο 5και οι τρεις ψιλοι μας ειχαν σοβαρα προβληματα.
Κοψιματα δε κανουμε ουτε με βαλε.


Εδω διαφωνω φιλε μου. Και οι τρεις ηταν πολυ καλυτεροι απ'οσο τους περιμενα. Και στην τελικη η φροντ λαιν της Λιθουανιας μεχρι στιγμης σκοραρει το 55% των ποντων της ομαδας. Σημερα σκοραραν το 25%. Δεν ηταν μονο αποτελεσμα της ατομικης αμυνας αλλα οπως ειπα εγω περιμενα χειροτερα.

QUOTE (dimit @ Aug 28 2013, 19:46 ) *
Περιφεριακα προσπαθουμε να πιεσουμε αλλα μπαλες δε κλεβουμε


7 κλεψιματα καναμε, ποσα ηθελες?

QUOTE (dimit @ Aug 28 2013, 19:46 ) *
Ελλειψη συγκεντρωσης στο αμυντικο τρανζισιον. Γυρνουσαμε γρηγορα στην αμυνα αλλα κλειναμε ενστικτωδως πολυ μεσα και διναμε ευκολα σουτ. Παιδικα λαθη.


Τα ειπα πιο πανω για την αμυνα.

QUOTE (dimit @ Aug 28 2013, 19:46 ) *
Στο επιθετικο τρτνζισιον η ελλειψη χειριστων μας καθυστερει. Πχ ο Παπανικολαου. Μετα απο ριμπαουντ τρεχει την μπαλα ο ιδιος αλλα μολις συναντησει το πρωτο αμυντικο σταματα ακομα κι αν ο αμυντικος εχει κακη θεση. Ο Μπραμος απλα κανει μερικες τριπλες και τη δινει. Ο Περπ εχει καλυτερη τριπλα αλλα απλα εχει αργο τρεξιμο


Δεν ειχει καλο χειρισμο ο Παπ το ξερουμε αυτο αλλα παλι υπερβολικο σε βρισκω. Οπως και να'χει αυτο εχει να κανει και με τις αποστασεις των παικτων και οχι μονο με individual ability.

QUOTE (dimit @ Aug 28 2013, 19:46 ) *
Και σε οργανωμενη αμυνα,πιστευω οτι σε επισημους αγωνες η κυκλοφορια μας θα υποφερει


Δεν το νομιζω καθολου. Η ομαδα κυκλοφορει πολυ καλα τη μπαλα.

QUOTE (dimit @ Aug 28 2013, 19:46 ) *
Το σουτ του Σπανουλη καθε μερα που περναει γινεται και χειροτερο!
Ειμαι τρομερα απογοητευμενος απο το Σλουκα. Χανει διαρκως ευκαιρειες να κανει το ξεπεταγμα του


Δεν ηταν καλο shooting day για κανεναν σημερα. Εγω πιστευω οτι και ο Σπανουλης βρισκει ακομα το ρυθμο του - οπως και να το κανεις ειναι πιο πισω.

Για το Σλουκα ας τον δουμε στα επισημα. Δεν με απογοητευει.
Kostas LDN
Και αυτο που ειπωθηκε για το φαουλ στον Σπανουλη και ξενερωσαν οι Λιθουανοι.... Ρε φιλε επαγγελματιες ειναι τι εννοεις ξενερωσαν???

"Ε οχι ρε σεις, εγω δεν παιζων αν το πατε ετσι"? Για να συνελθουμε λιγο. Και ο Καζλαουσκας δεν εχει καταληξει στην ομαδα οποτε κρινονται απο τον προπονητη τους μεχρι τελους.
t0ny3
Δηλωνω απογοητευμενος και στεναχωρημενςο απο το σημερινο ματς, διοτι η TV μου δεν ειχε για καποιο περιεργο λογο περιγραφη απο τον Χατζι!
doctor_dru
Καλή εμφάνιση από την εθνική απόψε,αρκετά καλή κυκλοφορία και σαφώς δείχνουμε ότι έχουμε ταλέντο στην επίθεση.Προσωπικά είδα μεγάλη διάθεση από όλους και στην άμυνα με εξαίρεση τον Σπαν στο πρώτο ημίχρονο που έφαγε 2-3 χαζά και βέβαια τον Λουκά που δεν μπορεί να τα βάλει με ψηλούς τύπου Βαλαντσιούνας.Αν σουτάραμε ικανοποιητικά θα είμασταν ακόμα καλύτεροι,καθώς τα περισσότερα ήταν ελεύθερα και καλές επιλογές.Μεγάλη εμφάνιση από Πρίντεζη ενώ αξιοσημείωτα και τα σχήματα που είδαμε(και αναμένεται να δούμε και στο eurobasket)με τον Περπέρογλου στο 2 και γενικότερα με έναν μόνο χειριστή.Από την άλλη,τα αρνητικά που ακούγονται τόσο καιρό ήταν εμφανή και σήμερα.Είχαμε τα προβληματάκια μας στην match-up ζώνη των Λιθουανών και στην άμυνα στην θέση 5(αν κ σήμερα ήταν κάπως βελτιωμένοι οι δικοί μας).
Οι Λιθουανοί έχουν καλό ρόστερ,προσπαθούν να παίξουν κάτι διαφορετικό από ότι παρουσίαζαν τα προηγούμενα χρόνια και πιστεύω πως αν είχαν ένα πρωτοκλασσάτο πλειμεικερ θα ήταν 2 σκάλες πάνω και ακλόνητο φαβορί για μετάλλιο.Στηρίζουν πολύ το παιχνίδι τους στην ρακέτα,κάτι που κατάφεραν και έδειξαν χθες με τους Ιταλούς αλλά όχι σήμερα.Σίγουρα τους βλέπω ανταγωνιστικούς και πιστεύω θα παλέψουν για την τετράδα.
ΥΓ.δυστυχώς υπήρχαν τα γνωστά σφυριγματάκια(έστω και λίγα)που έχουμε κάθε χρόνο στο Ακρόπολις όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι.Κρίμα να χαλάει η εικόνα του τουρνουά,δεν τρέχει και τίποτα αν δεν το κερδίσουμε...
ViC
QUOTE(dimit @ Aug 28 2013, 23:25 ) *
Και για να απαντησω και στο φιλο που λεει οτι νικησαμε 18 ποντους
Οι Λιθουανοι ξενερωσαν τοσο πολυ με το φαουλ που χρεωθικε ο Λαβρινοβιτς πανω στο Σπανουλη στο 64-60 που στο τελος το παρατησαν το παιχνιδι. Αυτο το καταλαβαν ΟΛΟΙ στο γηπεδο
(η αληθια παντως ειναι οτι εχω δει και χειροτερες διαιτησιες στο Ακροπολης)

Κατ' αρχάς κι εγώ είπα ότι η διαφορά στα φιλικά δεν παίζει ρόλο. Αλλά, τι θα πει "ξενέρωσαν"; Δηλαδή είπανε "Α, αφού έδωσε τέτοιο φάουλ, άστο το παιχνίδι, ας διασυρθούμε από εδώ και πέρα"; Επαγγελματίες είναι, όπως είπε και κάποιος άλλος.
Και στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού δεν είδα κάποια ανωτερότητα των Λιθουανών. 64-60 υπέρ μας ήταν το σκορ, όχι 64-90 υπέρ τους. Καλή η προσωπική γνώμη, αλλά και λίγη αντικειμενικότητα δε βλάπτει. Οκ να επισημαίνεις όλα τα αρνητικά που βλέπεις στην εθνική Ελλάδας, απλά σκέψου το γεγονός κάποιος να διάβαζε το ποστ σου χωρίς να έχει δει το παιχνίδι. Θα έβγαζε το συμπέρασμα ότι οι Λιθουανοί κέρδισαν με 20-30 πόντους διαφορά, ότι η Ελλάδα είναι επιπέδου Βελγίου και Ουκρανίας και οι Λιθουανοί πάνε φουλ για το χρυσό. Ότι μας έκαναν πλάκα, ότι ο Βαλαντσιούνας μας έβαλε μέσα στα καλάθια και τα φόρτωσε με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ και ότι ο Καλνιέτις έκανε νταμπλ νταμπλ κλπ κλπ. Το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι, όσο κι αν προσπαθείς να το διαστρευλώνεις.
GK_23
To Ακρόπολις πολλές φορές τα τελευταία χρόνια θυμίζει "Λιοντάρια vs Χριστιανοί"...

Αυτό όμως συμβαίνει και σε άλλες χώρες, π.χ. θυμάμαι ένα φιλικό το 2010 που οι Αργεντίνοι έχαναν από τους Ισπανούς στην Ισπανία και τα νεύρα τους είχαν χτυπήσει κόκκινο λόγω της διαιτησίας. Δεν το λέω ως δικαιολογία αυτό, καλό θα ήταν η Εθνική να προετοιμάζεται με βάση τις συνθήκες που θα συναντήσει στα επίσημα ματς.

Έχω ελάχιστη εικόνα από τα φιλικά προετοιμασίας, μόνο highlights και reports έχω δει και διαβάσει αντίστοιχα...
Ούτε ενθουσιασμός χρειάζεται μετά από νίκες όπως η χθεσινή, ούτε να βάφουμε μαύρα επειδή χάσαμε από τη ΦΥΡΟΜ σε ματς προετοιμασίας.

Τους Λιθουανούς πάντως του περιμένω δυνατούς, η ομάδα τους μου θυμίζει αυτή του 2010, που κατέκτησε το χάλκινο στο Παγκόσμιο. Οι επιστροφές των βετεράνων την προγούμενη διετία περισσότερο κακό τους έκαναν παρά τους ωφέλησαν.
tzagasdog
ολα τα λεφτά ήταν το Βοσνια Ιταλία για τους λίγους ηρωικούς που μείναμε μέσα... Τρελό γέλιο...
jimmythefirst
QUOTE (tzagasdog @ Aug 29 2013, 12:38 ) *
ολα τα λεφτά ήταν το Βοσνια Ιταλία για τους λίγους ηρωικούς που μείναμε μέσα... Τρελό γέλιο...

φιλε το ειδα 2 η ωρα και λεω ειμαι ο μονος που το δε !!!
αγαπημενη φαη που παει βοσνιος για καρφωμα και του φευγει η μπαλα απο τα χερια !!!
keraynopoylos
Ξερει κανενας απο που μπορουμε να streamαρουμε δημοσια τηλεοραση, για εμας τους αποδημους..;
VAST333


Καββαδας αντι Βουγιουκα λοιπον....


Νομιζω οτι ζουμε κατι αναλογο με επιλογη παιχτων απο τον Μενδρινο? αν θυμαμαι καλα,με τη προκριση του Μπακατσια στην τελικη δεκαδα ή δωδεκαδα για τους ολυμπιακους της Ατλαντα....

Τοτε ολοι διαμαρτυρονταν,ηταν τοτε που τον αφηναν διακριτικα να σουταρει οι αντιπαλοι του Ολυμπιακου απο το τριποντο,πονταροντας στην αστοχία του....και ενω ο προπονητης ελεγε οτι ηθελα εναν παικτη να ερχεται απο τον παγκο...


Θεμα χημειας λοιπον,που κ τωρα επικαλειται ο Αντρεας...τη στιγμη που παρολο που μας φαινεται βαρυς ο Βουγιουκας ειναι σιγουρα καλυτερος παικτης απο τον απειρο Καββαδα,που μολις τελειωσε ενα πολυ ασχημο πρωταθλημα,με μια κ μονο αξιοπρεπη χρονια στην Α1 προπερσι...

Να θυμησω οτι ο προπονητης με παικτες θρυλους βεβαια τοτε κ ισως με μικροτερο ανταγωνισμο δικαιωθηκε....Μπηκαμε στην τετραδα...Ας ελπισουμε κ τωρα λοιπον να δικαιωθει η ομαδα.... smile.gif
acielaw55
την δειχνει σημερα την εθνικη?
theref
κανενα link παιδια;
jimmythefirst
ειπε οντως η εθνικη ειναι μια ομαδα που παιζει σε υψηλη ταχυτητα σε οριζοντιο επιπεδο ?
joi
Αν κυκλοφορεί link θέλω k εγώ smile.gif
sacarame


captain charisma
πασα αλα μπερντ εβγαλε ο παλικαρος...κ το νεο λουκ του παει..
bballbill
Είναι ιδέα μου ή όντως έχει χάσει λίγο σε έκρηξη?
yorgos
Όσο πατάει η γάτα... Βαρύς κι αγύμναστος, αν τον είδες χωρίς μπλούζα σαν τον Ντούζο είναι. Οκ υπερβάλλω, αλλά μια Βουγιουκίτιδα την κόλλησε.
NKoulaf
Εγώ πάλι που είδα αυτό που περίμενα, δηλαδή πρόβλημα στον άσσο απέναντι σε σοβαρό αντίπαλο, είμα καλά γιατρέ μου?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.