Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός Superfoods vs Oλυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2
rahxephon13
Απίστευτα κακός ο ολυμπιακος βλέπω τα στατιστικά και ο μόνος χωρίς αρνητικό συντελεστή +/- είναι ο ρομπερτς και ο μπογρης που δεν έπαιξε...απίστευτο.
rankin
QUOTE(Coach Periklis @ Jun 10 2018, 20:53 ) *
ας κάνουμε τον Σπανούλη, ήδη είναι μάλλον

Καλή ιδεα
Σωζει και χρήμα
jazz thrilos
QUOTE(rahxephon13 @ Jun 10 2018, 20:50 ) *
Τέλος 2-1, θα χει δυνάμεις ο ολυμπιακος στο τέλος να παλέψει το παιχνίδι στο σεφ η θα δούμε μια από τα ίδια?


Σε χαλάει μια απο τα ίδια ε; icon_drunk.gif

Όταν κάποιοι πιστεύαμε οτι ο Πανθηναικός ήταν κυρίως αυτός που καθόρισε την έκβαση του πρώτου παιχνιδιού με την κάκιστη εμφάνιση του και όχι η "έμπνευση" του Σφαιρό να παίξει με hedge out του Μιλου τον Καλάθη (λες και ήταν η πρώτη φορά), μάλλον η σειρά δείχνει του λόγου το αληθές. Ο Ολυμπιακός δεν έχει κάνει τίποτα διαφορετικό, δεν έχει παρουσιάσει καμία έκπληξη στην σειρά. Και όταν μια ομάδα που το τελευταίο τρίμηνο έπαιζε πολύ κακό μπάσκετ κατεβαίνει σε σειρά τελικών χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα απολύτως, πάλι κακό μπάσκετ θα παίξει και θα δώσει το δικαίωμα σε έναν μέτριο Πανθηναικό να κερδίζει σχεδόν άκοπα μέχρι στιγμής 2-1.

Κολακευτική η διαφορά των 15 πόντων απόψε.
shtarkws
10/25 βολές το λες και τραγικό ποσοστό
rahxephon13
QUOTE
Ο Σέρβος σέντερ μιλώντας στην κάμερα της τηλεόρασης ανέφερε, «προσπαθήσαμε, αλλά δεν ήταν αρκετό. Δεν μας πήγε τίποτα καλά. Πρέπει να αλλάξουμε τα πάντα στο επόμενο ματς, αλλά ειδικά τον τρόπο λειτουργίας της επίθεσης»


Σας τρολαρει ο σερβος μου φαίνεται και βλέπω να των διώχνεται του χρόνου tongue.gif

rankin
Λογικά όλα αυτά ειναι ενα κόλπο για να φορτσάρουμε τη κατάλληλη στιγμή.......
... Oh wait!

Efficiency 87-54
Η εικόνα του Παναθηναικού στις βολές στρεβλώνει τη πραγματική διαφορά των δυο ομάδων στο παρκέ

Πόσο ακραίο θα ηταν να έδιωχνες τον κόουτς σήμερα ξερωγω;
Ο Σωκρατης θα τον ειχε σουταρει 10 φορες ως σήμερα, αλλά κι αν δε το ειχε κάνει ακόμα, ε, σήμερα θα το κανε!

Πλέον ειναι εμπεγμός αυτό που συμβαίνει
Φυσικά φταίει ο Ρομπερτς, ο Μπραουν, ο Τομπσον, ο Μακλέιν, ο Στρέλνιεξ
Κανεις άλλος
jazz thrilos
Είναι που δεν μας αφήνει και το ματς περιθώρια ανάλυσης. Ειδικά ο Ολυμπιακός. Χάσαμε με τον εντελώς γνωστό τρόπο που έχουμε συνηθίσει απο Γενάρη και μετά.
irving
δεν περιμενα να συνελθει ο ριβερς. μαζι με λοτζεσκι, εστω κι αν δεν ειναι φορμαρισμενοι, απλα σε μετριοκαλη κατασταση, η ομαδα ανεβηκε και βρηκε λυσεις στην επιθεση. παιξαμε και καλη αμυνα με αυτους τους 2 μεσα.

ο ογκαστ επρεπε να κοψει το μαλι για να παιξει μπασκετ?
basket72
QUOTE (irving @ Jun 10 2018, 21:34 ) *
δεν περιμενα να συνελθει ο ριβερς. μαζι με λοτζεσκι, εστω κι αν δεν ειναι φορμαρισμενοι, απλα σε μετριοκαλη κατασταση, η ομαδα ανεβηκε και βρηκε λυσεις στην επιθεση. παιξαμε και καλη αμυνα με αυτους τους 2 μεσα.

ο ογκαστ επρεπε να κοψει το μαλι για να παιξει μπασκετ?


Ο Όγκαστ δικαιούται μιας ακόμη ευκαιρίας δεδομένης της απειρίας του. Το ελληνικό του διαβατήριο όσο και κάποια από τα προσόντα του, δικαιολογούν μια ακόμη ευκαιρία, χωρίς ντε και καλά να σημαίνει ότι θα σας βγάλει ασπροπρόσωπους. Έιναι από τα ρίσκα που πρέπει να παρθούν πάντως.
MaJesty23
Ο Ολυμπιακός είναι σε αποσύνθεση πραγματικά...Βαρόμετρο πλέον είναι οι ΠΑΠ και οχι Πρίντεζης -Σπανούλης.Οι αρχηγοί, είναι σε βαθιά μπασκετικά γεράματα και μάλλον ο Βασίλης δεν έχει συμφιλιωθεί ακόμη με την ιδέα.Εαν οι νεαροί Παπ ,είναι σε μέρα καλή ,τότε ο Ολυμπιακός βλέπεται αλλιώς δράμα...

Στο ΟΑΚΑ σύζηταγα με τον φίλο μου,τι όνειρο έχει δει ο Σφαιρό,στην στελέχωση της ομάδας.Δεν υπάρχει αθλητικό 1-2 που να μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό και στις 2 πλευρές του ματς...

Στα του ματς περίμενα εύκολη επικράτηση και έτσι έγινε.Επιτέλους ο Πασχάλης βάζει Καλάθη με σουτέρ στα φτερά plus Singleton και έχουμε καλύτερο spacing.

O Ζάχος έχει πολύ καλή αντίληψη στο rebound.Δεν είναι μόνο το κορμί,αλλά βλέπω και καλό συγχρονισμό στο άλμα...εαν φτιάξει βολές θα εξελιχθει σε μονάδα σημαντική για την ομάδα.
shtarkws
Πριν τους τελικούς έγινε κριτική στον Τσαβι γιατί άφησε έξω Πέιν και πήρε Λοτζεσκι με Ριβερς ενώ δεν είχαν καλή εικόνα. Νομιζω ότι η εικόνα του Ογκαστ αλλά και του διδύμου τον δικαιώνει..

Αν καταφέρει να "βγάλει" και τον Ογκαστ μαζί με τον Μήτογλου, τον οποίο δουλεύει μεθοδικά θα έχει κάνει μεγάλη υπηρεσία στον σύλλογο
jazz thrilos
Πραγματικά, χωρίς οπαδισμούς, μακάρι να βγει ο Όγκαστ, να βελτιωθεί και να μείνει πολλά χρόνια στην Ελλάδα. Χρειάζεται το μπάσκετ τέτοιους παίχτες.

Αλλά θα σημειώσω το εξής. Στην εικόνα του Όγκαστ στα τελευταία δύο παιχνίδια πρέπει να συνυπολογιζουμε την εικόνα των Μιλου και ειδικά Μακλιν. Νομίζω οτι όλες οι φάσεις στις οποίες ο Όγκαστ απόψε αποκομίζει πλεονέκτημα και είτε παίρνει ριμπάουντ, είτε κερδίζει φάουλ, είτε σκοράρει, οφείλονται κατά 99% σε προκλητική αδιαφορία και εντελώς λάθος ανάγνωση της φάσης απο τους ψηλούς του Ολυμπιακού.

Για μένα δεν είναι έτοιμος ακόμα για υψηλό επίπεδο. Είναι επίσης ερωτηματικό αν θα τα καταφέρει. Είναι στο χέρι του και στο χέρι του Πασκουαλ που τον δουλεύει στις προπονήσεις.
yorgos
QUOTE(shtarkws @ Jun 10 2018, 22:12 ) *
Πριν τους τελικούς έγινε κριτική στον Τσαβι γιατί άφησε έξω Πέιν και πήρε Λοτζεσκι με Ριβερς ενώ δεν είχαν καλή εικόνα. Νομιζω ότι η εικόνα του Ογκαστ αλλά και του διδύμου τον δικαιώνει..

Δε νομίζω, απαράδεκτος ο Ρίβερς στο 66% των παιχνιδιών, απαράδεκτο να χάνεις από αυτόν τον Ολυμπαικό έστω κι ένα ματς και μάλιστα εντός έδρας, μόνο και μόνο επειδή δεν πήρες ΕΝΑΝ άνθρωπο που να μπορεί να σπρώξει. Ο Όγκαστ και σήμερα για μένα έδειξε πως κάνει γι αυτό το επίπεδο μόνο για το διαβατήριό του και την ηλικία του. Κατά τ' άλλα είναι απογοητευτική όχι μόνο η μηδαμινή πρόοδός του τεχνικά αλλά και η αντίληψή του (σήμερα κατάφερε τον Πασκουάλ να γίνει μελιτζανί!), από έναν παίκτη που παίζοντας σε αναταγωνιστικό πρωτάθλημα στην Τουρκία εγώ πίστευα πως θα μπορούσε να σταθεί.
TAKIS7
Χάνουμε εύκολα από μία ομάδα που στα τρία ματς κυμαίνεται στους 70 πόντους.
Απλά ο Ολυμπιακός είναι τόσο προβλέψιμος που δεν υπάρχει σωτηρία.
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα παικτών όσο τρόπου παιχνιδιού, δηλαδή θέμα προπονητή.
shtarkws
QUOTE(yorgos @ Jun 10 2018, 22:28 ) *
Δε νομίζω, απαράδεκτος ο Ρίβερς στο 66% των παιχνιδιών, απαράδεκτο να χάνεις από αυτόν τον Ολυμπαικό έστω κι ένα ματς και μάλιστα εντός έδρας, μόνο και μόνο επειδή δεν πήρες ΕΝΑΝ άνθρωπο που να μπορεί να σπρώξει. Ο Όγκαστ και σήμερα για μένα έδειξε πως κάνει γι αυτό το επίπεδο μόνο για το διαβατήριό του και την ηλικία του. Κατά τ' άλλα είναι απογοητευτική όχι μόνο η μηδαμινή πρόοδός του τεχνικά αλλά και η αντίληψή του (σήμερα κατάφερε τον Πασκουάλ να γίνει μελιτζανί!), από έναν παίκτη που παίζοντας σε αναταγωνιστικό πρωτάθλημα στην Τουρκία εγώ πίστευα πως θα μπορούσε να σταθεί.


Κι όμως ο Ογκαστ ήταν ο x factor στις νίκες του Παναθηναικου. Ο δε Ριβερς παρόλο που δεν είναι ο γνωστός Ριβερς, βοηθάει τακτικά με τα πονταρίσματα του και είναι απειλή από το τρίποντο. Τα ίδια ισχύουν για Λοτζεσκι
stefkorner
QUOTE (shtarkws @ Jun 11 2018, 05:04 ) *
Κι όμως ο Ογκαστ ήταν ο x factor στις νίκες του Παναθηναικου. Ο δε Ριβερς παρόλο που δεν είναι ο γνωστός Ριβερς, βοηθάει τακτικά με τα πονταρίσματα του και είναι απειλή από το τρίποντο. Τα ίδια ισχύουν για Λοτζεσκι



oποιοσδηποτε στην θεση του Ριβερς θα ποσταρε τον Ρομπερτς η οποιο γκαρντ στελναν πανω του ! δεν ειναι κατορθωμα αυτο για τον ιδιο θεωρω ! σημερα 1/6 τριποντα βλεπω εγω ! το 1 ηταν το τυχερο ,οπως και στο Σεφ !
πολλα-παρα πολλα τριποντα για την κατασταση που ειναι !
μονο θετικο που βρισκω ειναι η αμυνα του &με προσηλωση, που ειναι καλυτερη και απο πριν ντεφορμαριστει!
shtarkws
QUOTE(stefkorner @ Jun 10 2018, 23:08 ) *
oποιοσδηποτε στην θεση του Ριβερς θα ποσταρε τον Ρομπερτς η οποιο γκαρντ στελναν πανω του ! δεν ειναι κατορθωμα αυτο για τον ιδιο θεωρω ! σημερα 1/6 τριποντα βλεπω εγω ! το 1 ηταν το τυχερο ,οπως και στο Σεφ !
πολλα-παρα πολλα τριποντα για την κατασταση που ειναι !
μονο θετικο που βρισκω ειναι η αμυνα του &με προσηλωση, που ειναι καλυτερη και απο πριν ντεφορμαριστει!


Από αυτά τα τρίποντα ήταν κάποιο που δεν έπρεπε να πάρει? Η επίθεση για να τελειώσει σωστά πρέπει να τελειώσει την κατάλληλη στιγμή. Ναι ήταν άστοχος, ναι δεν ήταν ο Ριβερς που εκανε παιχνίδια με 20+ πόντους, ήταν όμως επιθετικός και έκανε την άμυνα του Ολυμπιακου να μην μπορεί να βρει ισορροπία. Δεν λέω ότι κερδίσαμε επειδή μας πήρε από το χέρι ο Ριβερς. Λέω ότι δικαίωσε τον Τσαβι γιατί τακτικά έκανε αυτά που έπρεπε.
green_sky
Εμενα ο Παναθηναικος μου μοιαζει την δεδομενη χρονικη στιγμη να εχει πιασει το ταβανι της αποδοσης του.
Ο Ολυμπιακος εχει πολυ κακη περιφερειακη αμυνα,αλλα και πολυ κακη κυκλοφορια της μπαλας με σκοπο να βρει το πλεονεκτημα και γενικα η ολη εικονα δεν οφειλεται τοσο στον πολυ καλο Παναθηναικο,οσο στον πολυ κακο Ολυμπιακο.
Το τρικ που κανει ο Σφαιροπουλος βαζωντας πανω στον Καλαθη τον Πανανικολαου,τελικα ισως δεν του κανει καλο ,γιατι εξουθενωνει τον παιχτη,εχει ανεβασει και τον Παπαπετρου στο 4 και εκει που στα χαρτια ο Ολυμπιακος ειχε πλεονεκτημα αθλητικοτητας στην θεση 3 με Παπανικολαου και Παπαπετρου ,εχει γυρισει η κατασταση τουμπα και ο Παναθηναικος παιρνει πραγματα απο τον Θαναση και σε αμυνα και σε επιθεση.
Αφου ρε φιλε ο αντιπαλος σου υπερισχυει σε αθλητικοτητα στα γκαρντ, παιξε ταμπουρι ,δωσε το σουτ και αν χασεις, εχασες.
Με το να προσπαθεις να κυνηγας γκαρντ σαν τον Καλαθη και τον Τζειμς με τους περιφερειακους που εχεις,ή να κανεις διαφορα τρικ και να κανεις την ομαδα μανταρα,θεωρω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Εγω παντως νομιζω οτι η υποθεση πρωταθλημα δεν εχει τελειωσει.Ολα ειναι καθαρα μερας.
basket72
QUOTE (green_sky @ Jun 11 2018, 00:01 ) *
Εμενα ο Παναθηναικος μου μοιαζει την δεδομενη χρονικη στιγμη να εχει πιασει το ταβανι της αποδοσης του.
Ο Ολυμπιακος εχει πολυ κακη περιφερειακη αμυνα,αλλα και πολυ κακη κυκλοφορια της μπαλας με σκοπο να βρει το πλεονεκτημα και γενικα η ολη εικονα δεν οφειλεται τοσο στον πολυ καλο Παναθηναικο οσο στον πολυ κακο Ολυμπιακο.
Το τρικ που κανει ο Σφαιροπουλος βαζωντας πανω στον Καλαθη τον Πανανικολαου τελικα ισως δεν του κανει καλο ,γιατι εξουθενωνει τον παιχτη,εχει ανεβασει και τον Παπαπετρου στο 4 και εκει που στα χαρτια ο Ολυμπιακος ειχε πλεονεκτημα αθλητικοτητας στην θεση 3 με Παπανικολαου και Παπαπετρου εχει γυρισει η κατασταση τουμπα και ο Παναθηναικος παιρνει πραγματα απο τον Θαναση και σε αμυνα και σε επιθεση.
Εγω νομιζω οτι η υποθεση πρωταθλημα δεν εχει τελειωσει.Ολα ειναι καθαρα μερας.


Μπάλα είναι κι γυρνάει. Κάτω από αυτό το πρίσμα, τίποτε δεν τελείωσε. smiley.gif Εγώ πάλι πιστεύω ότι τελειώσαν στις τελευταίες επιθέσεις του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ πριν 3 μέρες. Εκεί είχε την ευκαιρία του αλλά έχασε 2-3 σερί τρίποντα, ανέλαβε κι την οργάνωση των επίθεσεων ο Καλάθης κι τελείωσε η ιστορία.
Ο Ολυμπιακός πέρα από τα αγωνιστικά του προβλήματα που τα κουβαλάει από τότε που έκλεισε το ρόστερ, πέρα κι από τους 2 τραυματισμούς στην ίδια θέση, έχει ξεκάθαρο θέμα ψυχολογίας σε αντιδιαστολή με πέρσι που είχε μείνει από οξυγόνο. Μοιάζουν σαν να περιμένουν το τέλος της σαιζόν. Φαίνεται στις φάτσες τους, φαίνεται στις αντιδράσεις τους ή στην έλλειψη αυτών πλην των 2 Παπ που είναι αυτοί που λογικά θα τραβήξουν το κάρο τα επόμενα χρόνια.

Ο Παναθηναϊκός επίσης δεν είναι σε καλή κατάσταση αλλά σε σαφώς καλύτερη από τον Ολυμπιακό κ με παραπάνω λύσεις.
Περί Όγκαστ συμφωνώ με τους περισσότερους εδώ, ότι το αποψινό δεν μπορεί να είναι κριτήριο. Έχει τα θεματάκιά του, σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί αλλά σε κάθε περίπτωση δεν δικαίωσε τις προσδοκίες που υπήρχαν για αυτόν, στην πρώτη του χρονιά στο κορυφαίο επίπεδο. Παρόλα αυτά εγώ κι λόγω ηλικίας θα τον κράταγα ως τρίτο σέντερ έναντι του Βουγιούκα που επιπλέον θα έχει προσθέσει κι άλλον έναν χρόνο στις πλάτες του.

Ο Πασκουάλ κάνει τα αυτονόητα νομίζω, αλλά δεν θα έλεγα ότι η διετία αυτή στον Παναθηναϊκό θα του ανεβάσει το κασέ του. rolleyes.gif
Putnam
QUOTE (stefkorner @ Jun 10 2018, 23:08 ) *
oποιοσδηποτε στην θεση του Ριβερς θα ποσταρε τον Ρομπερτς η οποιο γκαρντ στελναν πανω του ! δεν ειναι κατορθωμα αυτο για τον ιδιο θεωρω ! σημερα 1/6 τριποντα βλεπω εγω ! το 1 ηταν το τυχερο ,οπως και στο Σεφ !
πολλα-παρα πολλα τριποντα για την κατασταση που ειναι !
μονο θετικο που βρισκω ειναι η αμυνα του &με προσηλωση, που ειναι καλυτερη και απο πριν ντεφορμαριστει!


τραγικα τα σουτ του ριβερς ολα πανε σιδερο, αν εχει ακομα προβλημα στον ωμο που τον αναγκαζει να αλλαζει την μηχανικη στο σουτ θα επρεπε να μην παιρνει τοσες προσπαθειες, αλλα εξις δευτερα φυσις

απο την αλλη σημερα δεν δωσαμε τριποντο στον ολυμπιακο αφου περα απο τα μαρκαρισμενα του σπανουλη κατα κανονα δεν εβγαζαν ελευθερα σουτ, αυτο μας κοστισε πολυ στην αρχη γιατι προκειμενου να μη μενει το αντιπαλο γκαρντ ελευθερο μετα απο σκριν γινονταν διαρκως αλλαγες στα μαρκαρισματα και μονιμα μις ματς του μιλουτινοφ που μετετρεπε σε ποντους, στην πορεια ο μιλουτινιφ βγηκε και δεν συνεχιστηκε η ιδια συνταγη οταν επανηλθε

αυτο που δεν εκμεταλλευτηκαν ηταν το ασθενικο κορμι του λεκαβιτσιους στην αμυνα, στην γιουρολιγκ οποιος αντιπαλος προπονητης τον στοχευε ειχε οφελη

τον σφαιροπουλο στις δηλωσεις τον βλεπω αρκετα χαλαρο χωρις να ψαχνει αλλοθι οπως σε αλλες χρονιες, δειγμα οτι ειναι φευγατος

εννοειται πως πρεπει να κλεισουμε την σειρα στο σεφ , 5ο παιχνιδι στο οακα θα ειναι ρωσικη ρουλετα, η μονη σειρα τελικων τα τελευταια χρονια που ηξερες το τελος της πριν ξεκινησει ηταν η χρονια με μπλουμς και σλοτερ οπου η διαφορα δυναμικης στα ροστερ των 2 ομαδων (και χωρις γκιστ-παππα) ηταν χαοτικη, ολες οι αλλες παιζονται παιχνιδι με παιχνιδι
irving
2/6 τριποντα ειχε ο ριβερς. 33%. μετριο. αλλα ειχε και 4/7 διποντα που δεν το συνιθιζει. μετα απο τετοιο ντεφορμαρισμα, σημερα απειλησε και εδωσε λυσεις. τι υποτιμηση ειναι αυτη? πρωτος μας σκορερ ηταν σε αυτο το ματς.

πως ο παναθηναικος εχει πιασει το ταβανι του? εχει παιξει καλυτερα μεσα στη χρονια..
Johnny Marv
Εγώ διαφωνώ και με τον green_sky και με τον stefkorner . Αρχικά παίζουμε χωρίς 3 κομβικούς παίκτες της ομάδας (σύμφωνα με τον καλοκαιρινό προγραμματισμό) . Παίζουμε με 9,5 παίκτες αφού ογκαστ και μιτογλου έχουν όλο το χρόνο μπροστά τους για να βελτιωθούν ΠΟΛΥ περισσότερο (ας πούμε ότι ήταν περίοδος προσαρμογής και για τους δυο) . Το ίδιο ισχύει και για τον 24χρονο λεκα . Δεν είναι για όλους εύκολο να φεύγουν από την χώρα τους , από την ομάδα τους , από τους συμπαίκτες τους και από τον προπονητή τους και να παίζουν άψογα την επόμενη μόλις χρονιά . (Αυτός είναι ο μισός μας παίκτης γιατί έκανε πραγματικά κι ολας μέσα στη χρονιά) . Κι ο Θανάσης ακόμη μόνο 25 είναι και αυτός μπορεί να βελτιωθεί τακτικά ειδικότερα . Επίσης έχουμε παίξει πολύ καλύτερο μπάσκετ μέσα στην σεζόν (είναι τόσο εύκολος ο αντίπαλος που κερδίζουμε κάνοντας τα απαραίτητα) . Σίγουρα έχουμε παίκτες που δεν κάνουν πια για αυτό το επίπεδο (βουγιουκας-λοτζο) αλλά εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ακόμα και ο ριβερς που τον κράζετε 15 πόντους είχε σήμερα και φαίνεται να βρίσκει τον εαυτό του σιγά σιγά . εγώ πιστεύω ότι πρέπει να δώσουνε χρόνο και να δείξουμε εμπιστοσύνη στους νέους μας παίκτες (έχουν μαζευτεί και πολλοί) και με κάποιες διορθώσεις εδώ και εκεί στο ρόστερ μπρουμε να πετύχουμε μεγάλα πράγματα
muldergre
Ο Παναθηναϊκός νίκησε απόλυτα δίκαια.

Για το ματς του ΣΕΦ, θεωρώ ότι ο Ολυμπιακός θα βγάλει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και δεν θα αφήσει τον αγώνα να του ξεφύγει τόσο εύκολα. Ο Παναθηναϊκός πρέπει να κατέβει ακόμη πιο αποφασισμένος επιθετικά και, το κυριότερο, να μην χάνει εύκολα το αμυντικό ριμπάουντ και τις βολές.

Εάν ο Γκιστ δεν είναι 100% καλά, θα υπάρξει σίγουρα επιπλέον θέμα.

Ο αποκλεισμός Γκάμπριελ - Πέην έγινε προφανώς με το σκεπτικό ότι ο Μήτογλου και κυρίως ο Όγκαστ θα δώσουν τα λεπτά που πρέπει να δώσουν στα πλέι οφ, με δεδομένο ότι ο Ολυμπιακός θα εμφάνιζε τον άπειρο Ουίλτζερ αντί του Τιλί και τον Πρίντεζη στα όρια του καψίματος. Ο Όγκαστ σήμερα έδωσε το κάτι παραπάνω.

Αν ο Ολυμπιακός δεν πάει την σειρά σε 5ο ματς, πάει να πει πως εκτός από την ενέργειά του και την σωστή προπονητική καθοδήγηση, έχει απωλέσει εν πολλοίς και το μέταλό του. Αυτό είναι θέμα.

Πιστεύω πως πάμε σε 5ο ματς.
basket72
QUOTE (Johnny Marv @ Jun 11 2018, 01:17 ) *
Επίσης έχουμε παίξει πολύ καλύτερο μπάσκετ μέσα στην σεζόν (είναι τόσο εύκολος ο αντίπαλος που κερδίζουμε κάνοντας τα απαραίτητα) .


Τι φάση; Οι mods τι έχουν να πουν ; Δεν έχει ούτε μήνα ο συγκεκριμένος κι αφού πρώτα μας έδωσε κάποιες συμβουλές να μην τρελαινόμαστε κ.λ.π, τώρα μιλάει για τον Ολυμπιακό ή για κάνα σωματείο Α2 ξέρω εγώ;
Johnny Marv
QUOTE (basket72 @ Jun 11 2018, 09:42 ) *
Τι φάση; Οι mods τι έχουν να πουν ; Δεν έχει ούτε μήνα ο συγκεκριμένος κι αφού πρώτα μας έδωσε κάποιες συμβουλές να μην τρελαινόμαστε κ.λ.π, τώρα μιλάει για τον Ολυμπιακό ή για κάνα σωματείο Α2 ξέρω εγώ;


Μιλάω αντικειμενικά και λέω ότι λένε και οι οι μπασκετικοί Ολυμπιακοί στα ολυμπιακά φόρουμς . Κάποιοι μάλιστα έλεγαν πως κακως χάσαμε το πρώτο ματς γιατί θα τελείωνε νωρίτερα το μαρτύριο της ομάδας σας . Δεν τα λέω εγώ μπες και δες . Εσυ πως και είσαι περισσότερο ενεργός στα Παναθηναϊκα φορρουμς παρά στα ολυμπιακά ; Εγώ έφτιαξα λογαριασμό εδώ για να συζητήσω για τον Παναθηναϊκό μου δεν πάω να λέω τις απόψεις μου για όλες τις ομάδες και να ενοχλούμαι αν θιγουν τη δίκη μου . Αυτά ������
Επίσης δεν είμαι ούτε μια βδομάδας όχι ένα μήνα και μάνι μάνι σε 4 μέρες εγώ γράψει 11 σελίδες μεταγραφές και καμία 5αρια στα αλλά θέματα
green_sky
QUOTE (basket72 @ Jun 11 2018, 00:21 ) *
Ο Παναθηναϊκός επίσης δεν είναι σε καλή κατάσταση αλλά σε σαφώς καλύτερη από τον Ολυμπιακό κ με παραπάνω λύσεις.
Περί Όγκαστ συμφωνώ με τους περισσότερους εδώ, ότι το αποψινό δεν μπορεί να είναι κριτήριο. Έχει τα θεματάκιά του, σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί αλλά σε κάθε περίπτωση δεν δικαίωσε τις προσδοκίες που υπήρχαν για αυτόν, στην πρώτη του χρονιά στο κορυφαίο επίπεδο. Παρόλα αυτά εγώ κι λόγω ηλικίας θα τον κράταγα ως τρίτο σέντερ έναντι του Βουγιούκα που επιπλέον θα έχει προσθέσει κι άλλον έναν χρόνο στις πλάτες του.

Η λογικη λεει οτι του χρονου θα παει με δυο αθλητικους σεντερ και εναν με ποστ παιχνιδι.Εαν του χρονου το διδυμο των αθλητικων σεντερ το συνθετουν ο Γκιστ και ο Ογκαστ τοτε θεωρω οτι για εμας τους Παναθηναικους το καλυτερο θα ηταν να αρχισουμε να σκεφτομαστε απο τωρα την παραεπομενη χρονια.
Οι ψηλοι του Ολυμπιακου δεν ειναι σε καθολου καλη κατασταση.Δεν ειναι δειγμα η εικονα των τελικων και ειναι λαθος να αποτελει κριτηριο.
Ο Παναθηναικος πρεπει να παρει εναν τερματοφυλακα πρωτης γραμμης.Απο κει και περα θελεις τον Γκιστ να τον πληρωνεις δικαιωμα σου κρατα τον για δευτερο.
Για ποστ παιχνιδι επειδη υπαρχει και το θεματακι με τον αριθμο των ξενων οι λυσεις ειναι δυο και μοναδικες : Ιαντας ή Μπουρουσης.

QUOTE (irving @ Jun 11 2018, 00:41 ) *
πως ο παναθηναικος εχει πιασει το ταβανι του? εχει παιξει καλυτερα μεσα στη χρονια..

Ημουν προσεχτικος σε αυτο που εγραψα.Δεν εκανα συγκριση με την εικονα της ομαδας καθ' ολη την διαρκεια της χρονιας.
Εγραψα οτι την δεδομενη χρονικη στιγμη (και εννοειται με το υπαρχον ροστερ) ο Παναθηναικος μου μοιαζει ταβανιασμενος.

QUOTE (muldergre @ Jun 11 2018, 08:06 ) *
Ο αποκλεισμός Γκάμπριελ - Πέην έγινε προφανώς με το σκεπτικό ότι ο Μήτογλου και κυρίως ο Όγκαστ θα δώσουν τα λεπτά που πρέπει να δώσουν στα πλέι οφ, με δεδομένο ότι ο Ολυμπιακός θα εμφάνιζε τον άπειρο Ουίλτζερ αντί του Τιλί και τον Πρίντεζη στα όρια του καψίματος. Ο Όγκαστ σήμερα έδωσε το κάτι παραπάνω.

Ο αποκλεισμος Γκαμπριελ και Πειν εγινε γιατι προφανως ειχαν μαθει για την κατασταση του Πριντεζη και αυτο σε συνδιασμο με τους τραυματισμους Τιλι και Αγραβανη οδηγησε τον Πασκουαλ σε αυτες τις επιλογες.
Αν ο Σφαιροπουλος ειχε εναν εκ των Τιλι,Αγραβανη θα βλεπαμε αλλα ματς.Αυτη ειναι η γνωμη μου.
j-kidd13
@basket72,καταλαβαίνω την αντίδραση σου ωστόσο δεν είπε κάτι άλλο απο αυτό που λέτε σχεδόν όλοι οι Ολυμπιακοί,δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να σταθούμε σ'αυτό και μα δημιουργήσουμε θεμα.

@Johny Marv ,γενικά προσέχουμε πως εκφραζόμαστε ώστε να μην γινόμαστε προκλητικοί στους άλλους.Εν προκειμένω δεν είπες κάτι που δεν έχουν πει/παραδεχτεί πρώτα οι ίδιοι οι φίλοι του Οσφπ,ωστόσο απο έναν Παναθηναϊκό ακούγεται διαφορετικά.

Συνεχίζουμε.


Να πω και 2 λόγια τον αγώνα χθες.Καταρχήν συγκινητική στιγμή όταν η ομάδα ανέβηκε στα επίσημα να αφήσει απο ένα λουλούδι στην εικόνα του Παύλου Γιαννακόπουλου.

Στο παρκέ τώρα,ο Παναθηναϊκός,χωρίς να κάνει τίποτα σπουδαίο,ήταν ανώτερος απο τον Ολυμπιακό που σε δεύτερο σερί παιχνίδι προβλημάτισε με την απόδοση του.Μπροστάριδες ο μαέστρος Καλάθης,οι Τζειμς-Ριβερς και ο εξαιρετικός στην άμυνα Σίνγκλετον ο οποίος παίζει ακατάπαυστα μέχρι τώρα.Η επιλογή του Πασκουάλ να δηλώσει και Ριβερς και Λοτζέσκι, έχει βγει 100%.Ο Λότζο έχει δώσει πολλές λύσεις,ενώ ο Ρίβερς,ακόμα και στα 2 πρώτα ματς που ήταν κακός επιθετικά,βοήθησε πολύ στην άμυνα,ενώ και μόνο που βρίσκεται στο παρκέ,αναγκάζει την άμυνα να τον προσέχει,καθώς και κακός να είναι,δεν μπορείς να τον αφήσεις ελεύθερο.
Ο Ογκαστ,μπορεί να είναι ατσούμπαλος επιθετικά και να κάνει λάθη απειρίας,ωστόσο δίνει βοήθειες στο ριμπάουντ,είναι θετικό που βρίσκει χρόνο συμμετοχής χωρίς να είναι τρύπα.

ΥΓ:Αυτό το πράγμα με τις βολές έχει καταντήσει αστείο πλέον.

ΥΓ 2:Περιμένω αντίδραση απο τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ,και να πάμε σε 5ο ματς στο ΟΑΚΑ.
basket72
QUOTE (j-kidd13 @ Jun 11 2018, 11:14 ) *
@basket72,καταλαβαίνω την αντίδραση σου ωστόσο δεν είπε κάτι άλλο απο αυτό που λέτε σχεδόν όλοι οι Ολυμπιακοί,δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να σταθούμε σ'αυτό και μα δημιουργήσουμε θεμα.



Ποσώς δεν με νοιάζει αν προσέβαλε ή όχι τον Ολυμπιακό, άσχετα που αυτός ήταν ο σκοπός του. Το ανέφερα για να αποφεύγουμε την γκαζετοποίηση του φόρουμ.
Είναι προφανές ότι άλλη χροιά έχει να μιλάω απαξιωτικά για την ομάδα μου κι άλλη για τον αντίπαλο πόσο μάλλον για τον ¨¨αιώνιο¨. Κι σε ένα τόπικ που για αυτόν ακριβώς τον λόγο κάνει πάντα επισημάνσεις για το ύφος των ποστς.
Δεν περίμενα αλήθεια ότι θα κουβέντιαζα τα προφανή με ένα moderator.
**Προς επίρρωσην όσων λέω, ακολούθησε ένα ακόμα ποστ του συγκεκριμένου όπου με εγκαλεί!! γιατί μπαίνω σε παναθηναϊκά φόρουμς!!!
rolleyes.gif ]

* Θα περιμένω την αντίδραση σου. Αλλιώς έχει αναφορά προς εσένα.
Coach Periklis
Δε θεωρώ ότι είπε κάτι κακό ο φίλος

Εξάλλου εκ των πραγμάτων κάνει λάθος εκτίμηση γιατί τον 1ο αγώνα τον κερδίσαμε με 10π. , μετά χάσαμε δύσκολα με μικρή διαφορά και μόνο χτες χάσαμε με κατεβασμένα χέρια

δλδ σε 3 αποτελέσματα δεν δικαιώνεται η άποψη του wink.gif
Kalispera
Δεν νομίζω οτι είπε κάτι που χρήζει παρέμβασης απο κάποιον mod.To αν αυτός θεωρεί τον Ολυμπιακό τόσο κακή ομάδα(που δεν είναι προφανώς)είναι πρόβλημά του.Ούτε χρησιμοποίησε άκομψο ύφος,ούτε προσέβαλλε κανέναν.
sni79per
Ο μονοφθαλμος εκανε το 2-1 απεναντι στον τυφλο.
villiskabas
QUOTE (sni79per @ Jun 11 2018, 14:42 ) *
Ο μονοφθαλμος εκανε το 2-1 απεναντι στον τυφλο.



αυτο ακριβως σε κακη κατασταση και οι 2 ομαδες, χρειαζονται αλλαγες του χρονου και οι 2 για ανεβουν σκαλοπατι και τολμω να πω περισσοτερες ο ολυμπιακος για τον λογο οτι μαλλον ο σπανουλης και ο πριντεζης σιγα σιγα πρεπει να εγκαταλειπουν τον πρωταγωνιστικο ρολο τους στην ομαδα, για τον παναθηναικο θα χαρω να δω τον ογκοστ για μια χρονια ακομα καθοτι ελληνας με πολυ αθλητικα προσοντα και ας μας αφησει ο Ιαν εξαλλου νομιζω δεν προσφερε και πολλα πραγματα,

κεφαλαιο παππας : τον βλεπω φετος εξαφανισμενο στους τελικους δεν νομιζω οτι μπορει να προσφερει ουτε καν να γινει ο μαντζαρης του παναθηναικου

λοτζεσκι : μετριος στους τελικους καλυτερα να εγκαταλειψει μετα το τελος
σινγκλετον : παιζει 38 λεπτα στους τελικους μαλλον μας εχει χαιρετησει ηδη

λεκα : δεν ειναι αρνητικος πιστευω και αυτος πρεπει να μεινει ενα χρονο ακομα λογω ηλικιας και ελλειψη εμπειριας σε τετοια ομαδα πιστευω θα ανεβει του χρονου


τζειμς : ?????????? σκορερ αλλα δεν ξερω τι θα κανουμε με αυτον

ριβερς γκαμπριελ θα θελα να φυγουν
Αυτα
john wick
Εγω εχω μια αιρετική αποψη..
Πιστευω οτι η σειρά τελικα θα παει σε 5ο ματς με χιτσκοκικο φιναλε..
Πιστεύω επισης οτι τον Ολυμπιακο τον συνεφερε να τιμωρηθει με 1 αγωνιστική για οσα εγιναν τις προαλλες κ να παιξει το 4ο ματς χωρις κοσμο για τους εξης 2 λογους:

1) θα επαιζε χωρις κόσμο, αρα χωρις αγχος, σε περιπτωση δε αρνητικου αποτελεσματος δεν θα κινδυνευε να γινουν οσα εχουν γινει τα τελευταία χρόνια με επεισόδια, τιμωριες κλπ..

2) ο Παναθηναϊκός σε αδειο γηπεδο θα ηταν πιο ευκολος αντιπαλος, ειτε διοτι θα ηταν λιγοτερο συγκεντρωμενος ειτε διοτι θα πιστευε οτι ευκολα η δύσκολα θα κερδιζε..
yorgos
QUOTE(john wick @ Jun 11 2018, 15:18 ) *
Εγω εχω μια αιρετική αποψη..
Πιστευω οτι η σειρά τελικα θα παει σε 5ο ματς με χιτσκοκικο φιναλε..
Πιστεύω επισης οτι τον Ολυμπιακο τον συνεφερε να τιμωρηθει με 1 αγωνιστική για οσα εγιναν τις προαλλες κ να παιξει το 4ο ματς χωρις κοσμο για τους εξης 2 λογους:

1) θα επαιζε χωρις κόσμο, αρα χωρις αγχος, σε περιπτωση δε αρνητικου αποτελεσματος δεν θα κινδυνευε να γινουν οσα εχουν γινει τα τελευταία χρόνια με επεισόδια, τιμωριες κλπ..

2) ο Παναθηναϊκός σε αδειο γηπεδο θα ηταν πιο ευκολος αντιπαλος, ειτε διοτι θα ηταν λιγοτερο συγκεντρωμενος ειτε διοτι θα πιστευε οτι ευκολα η δύσκολα θα κερδιζε..

Εγώ δεν πιστεύω ότι σε γήπεδο χωρίς κόσμο μια γηπεδούχος έχει λιγότερο άγχος. Πόσο μάλλον όταν το άγχος προκύπτει από το αν θα σε περιμένουν στο πάρκινγκ για κορνέδες οι επιστήμονες, που λίγη σχέση έχει με το αν ήταν στις κερκίδες ή όχι.

Αυτό με την υποτίμηση των αντιπάλων το θεωρώ καραμέλα. Δηλαδή άντε και μπαίνει μια ομάδα μέσα χαλαρά. Και τελειώνει η πρώτη περίοδος και είναι πίσω. Τι κάνει; Λέει "έλα μωρέ, ποιος αιώνιος τώρα, στο -10 να είμαι μέχρι την 4η περίοδο και θα το πάρω στο τέλος"; Με το που ξεκινάει το παιχνίδι και μένεις πίσω, υποτίμηση δεν υπάρχει. Κι αν υπάρχει από κάποιον παίχτη, γίνεται αλλαγή και μπαίνει ο άλλος από τον πάγκο που περιμένει πώς και πώς να διεκδικήσει λεπτά.
john wick
Αν ισχυε αυτο που λες (για την υποτιμηση) δεν θα ειχαμε ποτε εκπλήξεις στο μπασκετ...
Το κατ εξοχην αθλημα ψυχολογιας..
yorgos
QUOTE(john wick @ Jun 11 2018, 15:42 ) *
Αν ισχυε αυτο που λες (για την υποτιμηση) δεν θα ειχαμε ποτε εκπλήξεις στο μπασκετ...
Το κατ εξοχην αθλημα ψυχολογιας..

Δε νομίζω ότι οι εκπλήξεις γίνονται λόγω υποτίμησης. Γίνονται επειδή όντως η χειρότερη ομάδα έπαιξε καλύτερα, επειδή είχε καλύτερο στήσιμο, επειδή ήταν σε καλύτερη μέρα/φόρμα, αλλά υποτίμηση σε τέτοιο επίπεδο και σε βάθος χρόνου σε ένα ματς είναι μάλλον απίθανη. Χάνεις 1 πόντο, 5, πόντους, 7 πόντους και τι λες; Έλα μωρέ, τι να μας πούνε κι αυτοί; Δεν είναι ποδόσφαιρο που γίνεται ένα μπραφ σε μια φάση από το πουθενά, συνεχή plays είναι, μετά το πρώτο, δεύτερο τρίτο, βλέπεις που πάει το πράγμα.
Coach Periklis
QUOTE (john wick @ Jun 11 2018, 16:18 ) *
Ε

1) θα επαιζε χωρις κόσμο, αρα χωρις αγχος, σε περιπτωση δε αρνητικου αποτελεσματος δεν θα κινδυνευε να γινουν οσα εχουν γινει τα τελευταία χρόνια με επεισόδια, τιμωριες κλπ..


σα να έχεις ένα δίκιο . Φοβάμαι ότι οι οπαδοί έχουν επικεντρωθεί αλλού και θα κάνουν ξανά - μόνιμα - σταθερά κακό στην ομάδα μας

Αν γίνει κανα θαύμα και το κάνουμε 2-2 , πιστεύω κι εγώ ότι δεν θα χάσουμε στο ΟΑΚΑ με κατεβασμένα τα χέρια αλλά θα το παλέψουμε όσο γίνεται

αρκεί να φτάσουμε από το καθόλου μπασκετ , στο κακό μπασκετ
papp7
QUOTE (yorgos @ Jun 11 2018, 17:02 ) *
Δε νομίζω ότι οι εκπλήξεις γίνονται λόγω υποτίμησης. Γίνονται επειδή όντως η χειρότερη ομάδα έπαιξε καλύτερα, επειδή είχε καλύτερο στήσιμο, επειδή ήταν σε καλύτερη μέρα/φόρμα, αλλά υποτίμηση σε τέτοιο επίπεδο και σε βάθος χρόνου σε ένα ματς είναι μάλλον απίθανη. Χάνεις 1 πόντο, 5, πόντους, 7 πόντους και τι λες; Έλα μωρέ, τι να μας πούνε κι αυτοί; Δεν είναι ποδόσφαιρο που γίνεται ένα μπραφ σε μια φάση από το πουθενά, συνεχή plays είναι, μετά το πρώτο, δεύτερο τρίτο, βλέπεις που πάει το πράγμα.



Η υποτιμιση ειναι υπαρκτη και παιζει τεραστιο ρολο στο ματς καθως επηρεαζει πνευματικα τους παικτες.Εγω εχω παρει ευρωπαικο απεναντι στην τσσκα λογο υποτιμισης.Υποτιμιση δεν ειναι μονο να λες οτι η αντιπαλη ομαδα ειναι χειροτερη και δεν με κερδιζει.Υποτιμιση ειναι να νομιζεις οτι ενα παιχνιδι εχει τελειωσει επειδη εχεις μεγαλο προβαδισμα και λιγο χρονο.Για αυτο λενε ολοι οτι το παιχνιδι δεν τελειωνει αν δεν ακουστει η κορνα. Η χαλαροτητα των ομαδων οφειλεται σε τεραστιο βαθμο στο φαινομενο της υποτιμισης.Οι παικτες δεν δινουν το 100% γιατι πιστευουν πως δεν χρειαζεται τοσο μεγαλη προσπαθεια κτλ.
Φυσικα δεν μιλαω αποκλειστικα για την σειρα συμβαινει σε ολα τα πρωταθληματα και γινεται απο ολες τις ομαδες.
nikolas_asteri
QUOTE (yorgos @ Jun 11 2018, 16:02 ) *
Δε νομίζω ότι οι εκπλήξεις γίνονται λόγω υποτίμησης. Γίνονται επειδή όντως η χειρότερη ομάδα έπαιξε καλύτερα, επειδή είχε καλύτερο στήσιμο, επειδή ήταν σε καλύτερη μέρα/φόρμα, αλλά υποτίμηση σε τέτοιο επίπεδο και σε βάθος χρόνου σε ένα ματς είναι μάλλον απίθανη. Χάνεις 1 πόντο, 5, πόντους, 7 πόντους και τι λες; Έλα μωρέ, τι να μας πούνε κι αυτοί; Δεν είναι ποδόσφαιρο που γίνεται ένα μπραφ σε μια φάση από το πουθενά, συνεχή plays είναι, μετά το πρώτο, δεύτερο τρίτο, βλέπεις που πάει το πράγμα.


Πάντως δεν είναι ανήκουστο για μια ομάδα με "αίσθηση ανωτερότητας" να πιστεύει ότι "Έλα μωρέ, και 5 και 10 και 15 πόντους πίσω εμείς θα το γυρίσουμε το ματσάκι" ακόμα και στο ημίχρονο, ακόμα και στην τρίτη περίοδο.
Σιγά σιγά φτάνουμε στο τέλος όπου όλα κρίνονται από μικρές λεπτομέρειες και φάσεις και μπορεί να χάσεις.

Αυτό πιστεύω ότι εννοούμε όταν λέμε "υποτίμηση" συν τη μη πνευματική ετοιμότητα που δεν είναι κάποιος διακόπτης που ανα πάσα στιγμή ο οποιοσδήποτε μπορεί να τον γυρίσει από "Άντε να τελειώνουμε μας περιμένει η κυρά" σε "Τρώω λαρύγγια και φτύνω δόντια εχθρών".
yorgos
QUOTE(papp7 @ Jun 11 2018, 16:54 ) *
.Υποτιμιση ειναι να νομιζεις οτι ενα παιχνιδι εχει τελειωσει επειδη εχεις μεγαλο προβαδισμα και λιγο χρονο.

Αυτό συμβαίνει, το δέχομαι.

Ματς που μπαίνεις σβηστός, απειλήσαι ή χάνεις από την αρχή και υποτιμλας τους αντιπάλους, είναι παράλογο.

Η ΤΣΣΚΑ δεν έχασε από τον Ολυμπιακό επειδή τον υποτίμησε. Έχασε επειδή τα έκανε πάνω της, βλέποντας και την ψυχολογία που έκανε ο αντίπαλος βάζοντας μεγάλα σουτ. Όταν χάνεις τη μπάλα στο κατέβασμα είναι θέμα συγκέντρωσης και πανικού που προκαλείται από το φόβο και την έλλειψη ψυχραιμίας, το ακριβώς αντίθετο της υποτίμησης.

Με τόση υποτίμηση θυμήθηκα τη δραχμούλα... Που πήγαινα backpacking στην Ασία με ήδη άθλιο προϋπολογισμό και όσο ήμουν στο αεροπλάνο είχε χάσει 18% και μετά έτρωγα κατσαρίδες στο Τσιανγκ Μάι...
john wick
QUOTE (yorgos @ Jun 11 2018, 13:58 ) *
Αυτό συμβαίνει, το δέχομαι.

Ματς που μπαίνεις σβηστός, απειλήσαι ή χάνεις από την αρχή και υποτιμλας τους αντιπάλους, είναι παράλογο.

Η ΤΣΣΚΑ δεν έχασε από τον Ολυμπιακό επειδή τον υποτίμησε. Έχασε επειδή τα έκανε πάνω της, βλέποντας και την ψυχολογία που έκανε ο αντίπαλος βάζοντας μεγάλα σουτ. Όταν χάνεις τη μπάλα στο κατέβασμα είναι θέμα συγκέντρωσης και πανικού που προκαλείται από το φόβο και την έλλειψη ψυχραιμίας, το ακριβώς αντίθετο της υποτίμησης.

Με τόση υποτίμηση θυμήθηκα τη δραχμούλα... Που πήγαινα backpacking στην Ασία με ήδη άθλιο προϋπολογισμό και όσο ήμουν στο αεροπλάνο είχε χάσει 18% και μετά έτρωγα κατσαρίδες στο Τσιανγκ Μάι...




καθόλου παράλογο δεν είναι...
το καταλαβαίνεις από την 1η φάση.
Αν η μια ομάδα (η πιο αδύνατη) είναι εύστοχη σε συνδυασμό με την υποτίμση του αντιπάλου , αρχίζει και το πιστεύει όσο περνάει η ώρα και πιο πολύ..
Υπάρχουν λοιπόν ματς που η πραγματικά πιο καλή ομάδα , όταν συνηδητοποιεί ότι κινδυνεύει να χάσει το ματς είναι πλέον αργά..
προφανώς σε ματς Ολυμπιακού Παναθηναικού δεν παίζει η λέξη υποτίμηση...
yorgos
Απειλείσαι, όχι απειλήσαι... μάτια βγάζω τελευταία...
basket72
Εγώ θα συμφωνήσω ότι σε ματς Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού δεν χωράει υποτίμηση κι αν υπάρχει είναι σε μικρό βαθμό που δεν επηρεάζει καταλυτικά.
Στο πρώτο ματς πιστεύω λοιπόν ότι σ΄ένα κάποιο βαθμό ο Παναθηναϊκός μας υποτίμησε αλλά δεν ήταν αυτό η κυρίαρχη αιτία της δίκαιας επικράτησής μας. Ήταν το γεγονός ότι κατεβήκαμε ως αουτσάιντερ, χωρίς άγχος κι είναι εύκολο να θυμηθεί κανείς ότι φέτος τα καλύτερα παιχνίδια μας τα κάναμε υπό αυτή τη συγκεκριμένη συνθήκη.
Ταιριάζει και στο μπάσκετ που παίζουμε (ιδίως φέτος) που σκοπό έχει να καταστρέψει το παιχνίδι του αντιπάλου.Κάτι σαν το παλιό κατενάτσιο στην μπάλα.
Επιπλέον να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός -ιδίως χωρίς τους 3 από τους 9 ξένους του- δεν είναι δα και κάτι το τρομερό. Έχει συγκεκριμένα προβλήματα από το καλοκαίρι όταν κι έκλεισε το ανορθολογικό του ρόστερ, ενώ κι η παρέμβαση του προπονητή του δεν κυμαίνεται και σε σπουδαία επίπεδα.
Συνετέλεσαν λοιπόν 2-3 διαφορετικοί παράγοντες ώστε να νικήσει το πρώτο ματς ο Ολυμπιακός- κάτι που συνήθως συμβαίνει. Είναι παραπάνω από ένας οι παράγοντες που κρίνουν ένα παιχνίδι- μια σειρά.

Η υποτίμηση πάντως σαφώς κι είναι μέρος του αθλητισμού και της ζωής εν γένει. Αφορά περισσότερο σε ελλιπή πνευματική προετοιμασία και συγκέντρωση κι όταν επαναλαμβάνεται, παραπέμπει σε ελαφρόμυαλους ή αλαζόνες.
rankin
QUOTE(sni79per @ Jun 11 2018, 14:42 ) *
Ο μονοφθαλμος εκανε το 2-1 απεναντι στον τυφλο.


Αυτη ειναι η πραγματική εικόνα.
Ουτε ο Παναθηναϊκός ειναι στα καλύτερα του, και δεν συμφωνώ με την άποψη οτι παίζει στο ρελαντί.
Ομως δεν ειναι και σε κακή κατάσταση.. Ας πουμε οτι ειναι σε "συμπαθητική" κατάσταση

Ο Ολυμπιακός όμως είναι τόσο ...... μπερδεμένος?????? χωρίς ταυτότητα ?????? που δεν μπορεί να κάνει και πολλά για να ανατρέψει την κατάσταση.
Βασικά δε θα πω οτι δεν έχει ανάσες ή καλή φόρμα.
Θα πω οτι δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει ή τι θέλει να κάνει ή που πάει και που πορεύεται....

Ειναι σαν να παίζει μια παρέα που μαζεύτηκε στο καφενείο με μια ομάδα που παίζει στο μπασκετάκι και έχει τουλάχιστον μια στοιχειώδη οργάνωση.

Βασικά, αυτή τη λέξη έψαχνα για τον Ολυμπιακό: Καφενείο!

Ο Παναθηναϊκός δεν είναι GSW, για αυτο και την πάτησε και εχασε και ενα παιχνίδι, αλλά έχει οτι χρειάζεται για να μπορέσει να παρουσιάσει στο παρκέ κάτι που να δικαιολογεί σε σημαντικό βαθμό τη διεκδίκηση του τίτλου

QUOTE(john wick @ Jun 11 2018, 16:18 ) *
Πιστευω οτι η σειρά τελικα θα παει σε 5ο ματς με χιτσκοκικο φιναλε..


Λες να δουμε ενα χιτσκοκικο, γκρανγκινιολικό φινάλε; laugh.gif
GreenLantern
15 χαμένες βολές από τον Παναθηναικό και παρόλαυτα κέρδισε εύκολα. Αυτό τα λέει όλα για τα χάλια του Ολυμπιακού.

Πόσες κωλοτούμπες θα κάνουν όλοι αν πάρει το πρωτάθλημα ο ΟΣΦΠ και πόσο έξυπνα το διαχειρίστηκε ο Σφαιρό και πόσο ύπνος είναι ο Πασκουάλ.

Η αλήθεια είναι μία, όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω τυφλός εναντίον μονόφθαλμου.

Με 10 στις 25 βολές και να κερδίσεις τέτοιο παιχνίδι. Δε πρέπει να έχει ξαναγίνει.
yorgos
QUOTE(GreenLantern @ Jun 11 2018, 23:30 ) *
15 χαμένες βολές από τον Παναθηναικό και παρόλαυτα κέρδισε εύκολα. Αυτό τα λέει όλα για τα χάλια του Ολυμπιακού.

Πόσες κωλοτούμπες θα κάνουν όλοι αν πάρει το πρωτάθλημα ο ΟΣΦΠ και πόσο έξυπνα το διαχειρίστηκε ο Σφαιρό και πόσο ύπνος είναι ο Πασκουάλ.

Η αλήθεια είναι μία, όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω τυφλός εναντίον μονόφθαλμου.

Με 10 στις 25 βολές και να κερδίσεις τέτοιο παιχνίδι. Δε πρέπει να έχει ξαναγίνει.

Τυφλός εναντίον ζόμπι ήταν. Μονόφθαλμος δεν αξίζει να λέγεται κανένας σε αυτή τη σειρά.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.