Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BC Khimki vs Παναθηναϊκός Superfoods
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4
j-kidd13
vs


Επιστροφή στη δράση μετά το διάλλειμα της προηγούμενης εβδομάδας,και ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στην έδρα της Κίμκι.
Παιχνίδι πολύ δύσκολο,καθώς εκτός απο το οτι οι Ρώσοι είναι καλή ομάδα με πολύ καλό ρόστερ,βρίσκονται μια νίκη πίσω απο την 4αδα και κυνηγάνε τις πιθανότητες τους για το πλεονέκτημα έδρας.Αν συνυπολογίσουμε τη δεδομένη αδυναμία του Παναθηναϊκού στα εκτός έδρας ματς,το παιχνίδι γίνεται αυτόματα πολύ δύσκολο για τους πράσινους.
Τα προβλήματα δεν λείπουν για τον Παναθηναϊκό,αφού έχει να αντιμετωπίσει την απουσία του ανεβασμένου τελευταία Γκάμπριελ,που θα έδινε λύσεις κόντρα στους αθλητικούς forward των Ρώσων,και έχει αμφίβολους τους Αντετοκούμπο-Λοτζέσκι.Λογικά θα δούμε και τους Τζειμς-Πειν στο ντεμπούτο τους με την ομάδα.


Τα highlights του πρώτου αγώνα.

jazz thrilos
Εγώ ξέρω οτι ο Πασχάλης σε κάθε παιχνίδι βγάζει νοκ-άουτ και κάποιο απο τα όπλα των αντιπάλων. Με όποιον αντίπαλο παίζει τυχαίνει να αντιμετωπίζει απώλειες της τελευταίας στιγμής. Μέχρι και τον Τρινκιέρι έστειλε στο νοσοκομείο! laugh.gif

Πέρα απο την πλάκα όμως, θα είναι καλή είδηση αν λείψει ο Σβεντ. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει ή αν είναι mind games, πάντως η Χιμκι θα βρεθεί καμιά 15αρια πόντους μείον αυτομάτως. Επίσης ο Σβεντ έχει τρομερή έφεση στα κερδισμένα φάουλ οπότε κι αυτό συνυπολογίζεται στα θετικά αν τυχόν λείψει.

Νομίζω οτι θα είναι ντέρμπι το παιχνίδι. Δεν ξέρω τι εικόνα θα παρουσιάσει ο Παναθηναικός με ενδεχόμενη παρουσία Πέιν και Τζέημς. Πραγματικά δεν μπορείς να το πιάσεις απο πουθενά αυτό το ματς. Εκτός μόνο απο την μεριά του Μπαρτζώκα, που ίσως ο εκνευρισμός του αν στραβώσει το ματς μπορεί να δώσει ένα πλεονέκτημα στον Παναθηναικό.
rahxephon13
Δύσκολο ματς, η χιμκι είναι ανεβασμένη και δείχνει να βρίσκεται σε φόρμα σε αντίθεση με μας που φανήκαμε να περνάμε κοιλιά πριν την διακοπή, επίσης αυτό είναι το πρώτο ματς μετά τις 2 προσθήκες που κάναμε και η ομαδα μπορεί να παρουσιαστεί μπερδεμένη γενικά εκτός τις πιθανής απουσίας του σβεντ οι συνθήκες δεν δείχνουν να μας ευνοούν και πιστεύω ότι εύκολα η δύσκολα η ρωσοι θα το καθαρίσουν το ματσάκι.
KWSN_Men
QUOTE (jazz thrilos @ Feb 21 2018, 12:03 ) *
Πέρα απο την πλάκα όμως, θα είναι καλή είδηση αν λείψει ο Σβεντ. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει ή αν είναι mind games, πάντως η Χιμκι θα βρεθεί καμιά 15αρια πόντους μείον αυτομάτως. Επίσης ο Σβεντ έχει τρομερή έφεση στα κερδισμένα φάουλ οπότε κι αυτό συνυπολογίζεται στα θετικά αν τυχόν λείψει.

Τυχών απουσία του Σβεντ σημαίνει επίσης 10+ λιγότερες προσπαθείες για 3.
G-arenas
εγω παντως θεωρω οτι ειναι πολυ καλη ευκαιρια για διπλο. ειναι μια ομαδα που δεν εχει το στυλ που μπορει να μας σκοτωσει. δεν εχει δηλαδη καλους ψηλους(μονο 2 αθλητικους που ματσαρουν με τους δικους μας) και ουτε τα γκαρντ πλην σβεντ να μας σκοτωσουν.

ειτε παιξει ο σβεντ ειτε οχι για μας μια χαρα θα ειναι. αν παιξει οι αλλοι δεν θα παιρνουν προσπαθειες, συν οτι θα εχει πανω του καλαθη βδελα, συν τζειμς-ντενμοντ, ενω αν δεν παιξει τοτε πιεση σε ολο το γηπεδο, πολλες κατοχες, ετσι ωστε να τους κουρασουμε.

γενικα θεωρω οτι ταιριαζουμε σαν ομαδα με χιμκι και ματσαρουμε καλα, αρκει να κοψουμε την δημιουργια του σβεντ αν παιξει ή να παμε σε πολλες κατοχες και πιεση αν δεν παιξει.

περιμενω ματσαρα απο χανικατ καθως δεν εχουμε 3αρια εμεις.
EXASFAIROS
Στο πρωτο ματς βαλαμε βδελα πανω του στην αρχη τον Θαναση και τα πηγε περιφημα.Δεν ξερουμε αν θα παιξουν και οι 2.Περιφερειακη καλη αμυνα και κατω απο το καλαθι θα χουμε και Πειν.Μην πιστεψουμε οτι θα τους κερδισουμε με σορια τριποντων γιατι χασαμε.Ας βαλει ο Χανικατ καποια καλαθια,οι Σβεντ,Γκιλ,Αντερσον να περιοριστουν.Πασει θυσια τρελη αμυνα στην περιφερεια και να μην τρεξουν και βρουν ρυθμο!!!!Αλλιως χασαμε αν τους αφησουμε να τρεξουν.Ισως θα πρεπει να κανουν ματσαρα οι μπουκαδοροι και οι ψηλοι μας και ας ληξει με 65 ποντους.
ziroud
Το κλειδί για τετράδα δεν είναι αυτό το ματς αλλά μέσα στην Μαδρίτη. Όμως, αυτό το ματς αν το κερδίσουμε, θα αποκτήσουμε ψυχολογία για νίκη στην Μαδρίτη. Αν τα πάρουμε αυτά τα δύο, και τον οσφπ, τότε ανοίγει ο δρόμος διάπλατα και για την 3η θέση..Δύσκολα όλα αυτά, αλλά όχι απίθανα
shtarkws
Δεν μπορεί να γίνει καμία πρόβλεψη για το παιχνίδι από την στιγμή που δεν ξέρουμε τι impact θα έχουν στην ομάδα Τζέιμς και Πέιν
dexterous
Για τη σημασία του ματς δε χρειάζεται λόγος ,έτσι κι αλλιώς ΟΛΑ τα παιχνίδια είναι do or die από δω και πέρα.
Κερδίζεις Χίμκι,ΟΣΦΠ,Ρεάλ πας φουλ για τρίτος.Απλά και σταράτα.Στην τελική ΠΑΟ είσαι.
KWSN_Men
Ο Σβιεντ [sic] θα παίξει.
Nemesakos
Μέσα Αντετοκούμπο έξω ο Λότζο...
j-kidd13
Σημαντικό και θετικό νέο η παρουσία του Αντετοκούμπο,ειδικά με την απουσία Γκαμπριελ,αμυντικά δεν μας έπαιρνε να λείπουν και οι 2.(οχι οτι ο Γκαμπριελ παίζει άμυνα αλλά με την αθλητικότητα και τα ριμπάουντ δίνει βοήθειες).
green_sky
Εχω τη γνωμη οτι ο Παναθηναικος πρεπει να το παει το παιχνιδι κοντα στο καλαθι.Δεν εχει δυναμη ο Μπαρτζωκας κατω απο το ζωγραφιστο και θα αναγκαστει να στειλει βοηθειες οποτε θα βγουν και ελευθερα σουτ.
Θετικο οτι ειναι αποστολη ο Αντ γιατι ματσαρει αθλητικοτητα στα sf.
Νομιζω οτι για να παρει το παιχνιδι η Κιμκι θα πρεπει να πιασει υψηλα standard αποδοσης.Αν τα βαζουν απο παντου τοτε θα υπαρχει προβλημα.Αν το παιχνιδι παει σε normal καταστασεις νομιζω οτι ευκολα δυσκολα θα το παρουμε το ματς.

Υ.Γ Τον Λοτζεσκι καλα κανουν και τον πανε σιγα σιγα.
Παιχτες με την εμπειρια του Λοτζεσκι ειναι απαραιτητοι στα χιαστι.Σε εκεινα τα ματς αν δεν τον εχουμε θα ειναι απωλεια.

Υ.Γ.2 Ελπιζω ο κοουτς Σβεντ να προσπαθησει να παρει την ομαδα στις πλατες του........
Thodoros
Τίποτα δεν μπορούμε να πούμε .
Η Χίμκι είναι από τις ομάδες που είναι απρόβλεπτες ( μπορεί να μην τους πάει τίποτα καλά και να πάρεις το ματς στο χαλαρό ακόμα και αν δεν είσαι καλός ή μπορεί να μην φτάνει η απόδοση σου να πάρεις την νίκη και αυτό γιατί μπορεί ποσότητα να μην έχει αλλά έχει μια σχετική ποιότητα σε υλικό που αν βρεθούν σε ανάλογη μέρα , σου βάζουν δύσκολα .
Ανάλογη περίπτωση θεωρώ και το παιχνίδι με Μακάμπι όταν γίνει.

Ευτυχώς που έγινε η όποια ενίσχυση τώρα , γιατί ήταν αναγκαίο κακό.
qspock
QUOTE(shtarkws @ Feb 21 2018, 23:12 ) *
Δεν μπορεί να γίνει καμία πρόβλεψη για το παιχνίδι από την στιγμή που δεν ξέρουμε τι impact θα έχουν στην ομάδα Τζέιμς και Πέιν

Ο Τζειμς ισως χρησιμοποιηθει, σιγουρα θα εχει μπει ηδη στο κλιμα, αλλωστε το γνωριζει.
Ο Πειν ομως εχει ψωμια να φαει.

Σιγουρα τελειως απροβλεπτο παιχιδι, απο καθε αποψη... Ειναι και η διακοπη που μπορει να αλλαξε καποια πραγματα.
Το μονο που δεν αλλαξε ειναι ο τραματισμος του Λοτζεσκι 45.gif
Μεγαλο το ενδιαφερον παντως. Μας τρωει η περιεργεια για τα νεα αποκτηματα.
Το παιχνιδι ουτως η αλλως δεν ειναι do or die. Αν και μια νικη εκει φερνει πιο κοντα την τετραδα.
yorgos
Για μένα είναι το πιο κρίσιμο ματς. Αν δεν κερδίσει ο Παναθηναϊκός, δεν παίρνει πλεονέκτημα οριστικά.
ziroud
QUOTE (yorgos @ Feb 22 2018, 22:13 ) *
Για μένα είναι το πιο κρίσιμο ματς. Αν δεν κερδίσει ο Παναθηναϊκός, δεν παίρνει πλεονέκτημα οριστικά.


Δεν ισχύει. Αν νικήσουμε μέσα στην ρεάλ, θα την βάλουμε από κάτω και θα έχουμε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοπαλίας μαζί της. Αν δεν νικήσουμε μέσα στην Μαδρίτη, δύσκολα για 4αδα ακόμα και αν νικήσουμε κίμκι. Έτσι που ήρθαν τα πράγματα, πρέπει να γίνει η υπέρβαση στην Μαδρίτη. Αν γίνει και με κίμκι, πάμε και για 3η θέση
yorgos
QUOTE(ziroud @ Feb 22 2018, 22:43 ) *
Δεν ισχύει. Αν νικήσουμε μέσα στην ρεάλ, θα την βάλουμε από κάτω και θα έχουμε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοπαλίας μαζί της. Αν δεν νικήσουμε μέσα στην Μαδρίτη, δύσκολα για 4αδα ακόμα και αν νικήσουμε κίμκι. Έτσι που ήρθαν τα πράγματα, πρέπει να γίνει η υπέρβαση στην Μαδρίτη. Αν γίνει και με κίμκι, πάμε και για 3η θέση

Δε θεωρώ ότι υπάρχει περίπτωση να κερδίσουμε στη Ρεάλ. Άρα αν χάσουμε στη Χίμκι (που έχει τον καλύτερο της παίκτη από τραυματισμό και το δεύτερο καλύτερο οφφ), ταφόπλακα στο πλεονέκτημα.
ziroud
QUOTE (yorgos @ Feb 22 2018, 22:45 ) *
Δε θεωρώ ότι υπάρχει περίπτωση να κερδίσουμε στη Ρεάλ. Άρα αν χάσουμε στη Χίμκι (που έχει τον καλύτερο της παίκτη από τραυματισμό και το δεύτερο καλύτερο οφφ), ταφόπλακα στο πλεονέκτημα.


Αν το χάσουμε το πλεονέκτημα, πάντως, δε θα φταίει η ήττα από κίμκι αλλά οι πολλές ήττες από αδύναμες ομάδες..

Αν μπει γρήγορα ο Πέιν στο κόλπο, δεν ξέρεις τι γίνεται μπορεί να τους πάρουμε και τους ρώσους και την ρεάλ
yorgos
QUOTE(ziroud @ Feb 22 2018, 22:57 ) *
Αν το χάσουμε το πλεονέκτημα, πάντως, δε θα φταίει η ήττα από κίμκι αλλά οι πολλές ήττες από αδύναμες ομάδες..

Αν μπει γρήγορα ο Πέιν στο κόλπο, δεν ξέρεις τι γίνεται μπορεί να τους πάρουμε και τους ρώσους και την ρεάλ

Πολλές ελπίδες βλέπω γι τον Πέιν και δεν είμαι τόσο αισιόδοξος. Θα δώσει ένα έξτρα κρομί, θα κάνει και μερικά χρήσιμα φάουλ, σουτ ανά ματς από τα 5 μέτρα, δεν περιμένω κάτι άλλο.

Αν χάσουμε το πλεονέκτημα θα είναι ακριβώς επειδή αδυνατούμε να κερδίσουμε ομάδες του τοπ...10 εκτός Ελλάδος, η Χίμκι αποτελεί μέρος του προβλήματος. Και είμαστε μέσα στο παιχνίδι λόγω απόρθητου σχεδόν ΟΑΚΑ και εξαιρετικής φυσικής υγείας.
j-kidd13
QUOTE(yorgos @ Feb 22 2018, 22:13 ) *
Για μένα είναι το πιο κρίσιμο ματς. Αν δεν κερδίσει ο Παναθηναϊκός, δεν παίρνει πλεονέκτημα οριστικά.


Καλα οριστικο δεν ειναι τιποτα.Και να χασει αυριο μια χαρα ελπιδες εχει,ειδικα αν χασει και η Ρεαλ απο τη Μπαρτσελονα.

QUOTE(yorgos @ Feb 22 2018, 22:45 ) *
Δε θεωρώ ότι υπάρχει περίπτωση να κερδίσουμε στη Ρεάλ. Άρα αν χάσουμε στη Χίμκι (που έχει τον καλύτερο της παίκτη από τραυματισμό και το δεύτερο καλύτερο οφφ), ταφόπλακα στο πλεονέκτημα.


Δεν καταλαβαινω την αναφορα της παρενθεσης...Ο Σβεντ δεν εχει τιποτα σοβαρο,στον αστραγαλο ποναγε,στο τελευταιο ματς με τη Ζαλγκιρις ειχε παιξει κανονικα,οποτε δεν νομιζω οτι ειναι τραυματισμος που αξιζει να τον αναφερει κανεις σαν "απωλεια" για την Κιμκι,μια χαρα ετοιμος θα ναι ο Σβεντ,δεν ειναι να πεις οτι επανερχεται μετα απο 1 μηνα απουσιας.Οσο για τον Ρομπινσον που λογικα εννοεις δευτερο,λειπει εδω και 2+ μηνες,με τον ιδιο αποντα η Κιμκι εριξε 30 στον Ολυμπιακο.(δηλαδη με το ιδιο ροστερ που θα παραταχθει και αυριο).Η Κιμκι με εξαιρεση την απουσια του Ρομπινσον που λειπει πολυ καιρο,ειναι πληρεστατη και δυσκολος αντιπαλος για οποιαδηποτε ομαδα.
yorgos
QUOTE(j-kidd13 @ Feb 22 2018, 23:16 ) *
Καλα οριστικο δεν ειναι τιποτα.Και να χασει αυριο μια χαρα ελπιδες εχει,ειδικα αν χασει και η Ρεαλ απο τη Μπαρτσελονα.



Δεν καταλαβαινω την αναφορα της παρενθεσης...Ο Σβεντ δεν εχει τιποτα σοβαρο,στον αστραγαλο ποναγε,στο τελευταιο ματς με τη Ζαλγκιρις ειχε παιξει κανονικα,οποτε δεν νομιζω οτι ειναι τραυματισμος που αξιζει να τον αναφερει κανεις σαν "απωλεια" για την Κιμκι,μια χαρα ετοιμος θα ναι ο Σβεντ,δεν ειναι να πεις οτι επανερχεται μετα απο 1 μηνα απουσιας.Οσο για τον Ρομπινσον που λογικα εννοεις δευτερο,λειπει εδω και 2+ μηνες,με τον ιδιο αποντα η Κιμκι εριξε 30 στον Ολυμπιακο.(δηλαδη με το ιδιο ροστερ που θα παραταχθει και αυριο).Η Κιμκι με εξαιρεση την απουσια του Ρομπινσον που λειπει πολυ καιρο,ειναι πληρεστατη και δυσκολος αντιπαλος για οποιαδηποτε ομαδα.

Ναι αλλά έχει κερδίσει αρκετούς με το Ρόμπινσον στη σύνθεσή της. Ο Σβεντ έχει χάσει προπονήσεις και μέχρι προχθες ήταν αφμίβολος, θα δούμε σε τι κατάσταση θα είναι.
EXASFAIROS
Πάντως δεν με χαλάει να βγω 6,7ος ανάλογα πως βολεύει για να ταξιδέψω τις πρώτες 2 αγωνιστικές Πειραια smiley.gif
shtarkws
QUOTE(EXASFAIROS @ Feb 22 2018, 23:22 ) *
Πάντως δεν με χαλάει να βγω 6,7ος ανάλογα πως βολεύει για να ταξιδέψω τις πρώτες 2 αγωνιστικές Πειραια smiley.gif


Η υπεροψία είναι κακός σύμβουλος
ag97
QUOTE (EXASFAIROS @ Feb 23 2018, 01:22 ) *
Πάντως δεν με χαλάει να βγω 6,7ος ανάλογα πως βολεύει για να ταξιδέψω τις πρώτες 2 αγωνιστικές Πειραια smiley.gif

ευκολα καθεται και χανει ο Ολυμπιακος με Μαλαγα και Ζαλγκιρις και παιζεις με Φενερ-Ρεαλ.Ξανασκεψου το
EXASFAIROS
QUOTE (shtarkws @ Feb 22 2018, 23:25 ) *
Η υπεροψία είναι κακός σύμβουλος



Ναι αλλά η αυτοπεποίθηση πολύ καλός!!! κανείς δεν διαφωνεί ότι έχουμε και λίγο ψυχολογικό με τους λοιπούς αντιπάλους icon_wave.gif μετά το 12.Γιου καν φιλ ιτ ιν δι εαρ εβερυ ειπριλ.Απεναντιας η αυτοπεποίθηση η πραγματική ότι τους έχεις έστω και δύσκολα σου δίνει έξτρα ενέργεια.
yorgos
Δεν μπορώ να φανταστώ τον Πασχάλη να λέει στους παίκτες βγείτε και χάστε παιδιά. Άσε που θα μάλλον θα πρέπει να γίνει και μέσα στο ΟΑΚΑ.
stevebucknall11
QUOTE (yorgos @ Feb 22 2018, 23:09 ) *
Πολλές ελπίδες βλέπω γι τον Πέιν και δεν είμαι τόσο αισιόδοξος. Θα δώσει ένα έξτρα κρομί, θα κάνει και μερικά χρήσιμα φάουλ, σουτ ανά ματς από τα 5 μέτρα, δεν περιμένω κάτι άλλο.

Αν χάσουμε το πλεονέκτημα θα είναι ακριβώς επειδή αδυνατούμε να κερδίσουμε ομάδες του τοπ...10 εκτός Ελλάδος, η Χίμκι αποτελεί μέρος του προβλήματος. Και είμαστε μέσα στο παιχνίδι λόγω απόρθητου σχεδόν ΟΑΚΑ και εξαιρετικής φυσικής υγείας.

Εν γένει ναι, αλλά ήταν κομβική η απώλεια του Λοτζέσκι. Είναι σαν να χάνει η ΤΣΣΚΑ τον Χίγκινς.
Για τον Πέιν πολύ ήξεις αφήξεις και από σένα και από τους περισσότερους. Δηλ. αν κατεβάσει 5 ριμπάουντς, βάλει 4/7 δίποντα, και έχει 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ με 1 λάθος σε 18 λεπτά αγώνα ας πούμε, θα είναι μέτριος, καλός ή εξαιρετικός κατά την άποψή σου; Γιατί κάτι τέτοιο βλέπω εγώ να προσφέρει.
yorgos
QUOTE(stevebucknall11 @ Feb 22 2018, 23:41 ) *
Εν γένει ναι, αλλά ήταν κομβική η απώλεια του Λοτζέσκι. Είναι σαν να χάνει η ΤΣΣΚΑ τον Χίγκινς.
Για τον Πέιν πολύ ήξεις αφήξεις και από σένα και από τους περισσότερους. Δηλ. αν κατεβάσει 5 ριμπάουντς, βάλει 4/7 δίποντα, και έχει 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ με 1 λάθος σε 18 λεπτά αγώνα ας πούμε, θα είναι μέτριος, καλός ή εξαιρετικός κατά την άποψή σου; Γιατί κάτι τέτοιο βλέπω εγώ να προσφέρει.

E τι ήξεις αφίξεις, δεν είμαι και καμία γκρούπι του Πέιν, μάλλον ο πιο απαισιόδοξος εδώ μέσα ήμουν στο άκουσμα της υπογραφής του.

Αν κάνει αυτά που λες, θα είναι πέραν προσδοκιών. Εγώ δεν πιστεύω ότι θα μπει σε τόσο κρίσιμο ματς εκτός έδρας με αντίπαλο που δεν έχει πεντάρι πάνω από 5-6'. Αλλά αν κάνει τη στατιστική που λες, θα είμαι κατενθουσιασμένος.
basket72
QUOTE (EXASFAIROS @ Feb 22 2018, 23:31 ) *
Ναι αλλά η αυτοπεποίθηση πολύ καλός!!! κανείς δεν διαφωνεί ότι έχουμε και λίγο ψυχολογικό με τους λοιπούς αντιπάλους icon_wave.gif μετά το 12.Γιου καν φιλ ιτ ιν δι εαρ εβερυ ειπριλ.Απεναντιας η αυτοπεποίθηση η πραγματική ότι τους έχεις έστω και δύσκολα σου δίνει έξτρα ενέργεια.


Η αυτοπεποίθηση δεν εκφράζεται με λόγια αλλά με έργα. Σε καμία περίπτωση δεν προαναγγέλεται με πομπώδη τρόπο. Σε τούτη τη ζωή αυτό λέγεται υπεροψία. Κακό για εσάς που γράφει και ο Shtarkws καλό για εμάς αν τελικά κάτσει το σενάριο που αρκετοί φίλοι του Παναθηναϊκού εκδηλώνουν εδώ μέσα, περίπου με τον τρόπο που το κάνεις εσύ.
EXASFAIROS
QUOTE (yorgos @ Feb 22 2018, 23:35 ) *
Δεν μπορώ να φανταστώ τον Πασχάλη να λέει στους παίκτες βγείτε και χάστε παιδιά. Άσε που θα μάλλον θα πρέπει να γίνει και μέσα στο ΟΑΚΑ.

Μπορεί όμως και να περάσει δευτερη η Φενέρ και 3ος ο Ολυμπιακος.Τοτε μπορούμε να βγούμε 6οι κάτω από Ρεάλ και Χιμκι.νταξει νωρίς είναι ακόμα...εχει δρόμο...τουλαχιστον οι 3 επόμενες αγωνιστικές κάτι θα δείξουν.
yorgos
ΝΑ το πω αλλιώς, εγώ θα είμαι ευχαριστημένος με 8', 2/3 δίποντα, 1 τάπα, 2 ριμπάουντ και 3 φάουλ αλλά λίγο bullying.
stevebucknall11
QUOTE (yorgos @ Feb 22 2018, 23:46 ) *
E τι ήξεις αφίξεις, δεν είμαι και καμία γκρούπι του Πέιν, μάλλον ο πιο απαισιόδοξος εδώ μέσα ήμουν στο άκουσμα της υπογραφής του.

Αν κάνει αυτά που λες, θα είναι πέραν προσδοκιών. Εγώ δεν πιστεύω ότι θα μπει σε τόσο κρίσιμο ματς εκτός έδρας με αντίπαλο που δεν έχει πεντάρι πάνω από 5-6'. Αλλά αν κάνει τη στατιστική που λες, θα είμαι κατενθουσιασμένος.

Εντάξει, στο συμπέρασμα συμφωνούμε. Αν παίξει είναι θέμα προπονητή. Πόσο γρήγορα θα προσαρμοστεί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ο παίκτης πάντως έχει το ταλέντο και τη δυναμική να μείνει και να διαπρέψει στην Ευρώπη. Ο Τόμπσον της Φενέρ για 3-4 μήνες ήταν από κακός ως μέτριος, τώρα είναι μονίμως καλός και ενίοτε εξαιρετικός. Άλλοι προσαρμόζονται γρηγορότερα. Ο Γιούντο ας πούμε από το δεύτερο παιχνίδι του στην Ευρώπη ήταν σούπερ. Να δούμε.
yorgos
QUOTE
Εν γένει ναι, αλλά ήταν κομβική η απώλεια του Λοτζέσκι. Είναι σαν να χάνει η ΤΣΣΚΑ τον Χίγκινς.

Ε όχι δα. Ο Χίγκινς στα λεπτά που παίζει παίρνει όλη την ομάδα επάνω του, ο Λοτζέσκι είναι απλά ένας περιφερειακός επιθετικός πόλος. Ο Λοτζέσκι παίρνει 4 σουτ στο ματς και ο Χίγκινς 9, και δεν έχουν σημαντικη διαφορά στο χρόνο συμμετοχής (20 και 23 λεπτά). Ο Χίγκινς βοηθάει πολύ στην άμυνα, κερδίζει συνεχώς φάουλ, και σκοράρει διπλάσιους πόντους. Σα συνεισφορά, ο Λοτζέσκι πιοπολύ το ρόλο του Κουρμπάνοφ έχει, με παραπλήσια νούμερα μάλιστα.

QUOTE
Εντάξει, στο συμπέρασμα συμφωνούμε. Αν παίξει είναι θέμα προπονητή.

Πάντως ο ΠΑσχαλίτσας επί Τζεντίλε έδειξε ότι και τους νέουρες τους ρίχνει στα βαθιά νωρίς (δε δικαιωθηκε στο συγκεκριμένο), δεν κωλώνει σε τέτοια. Και το ΒΧ θυμάμαι βασικό σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (έστω κι αν ο Ολυμπιακός είχε έρθει για να χάσει). Αλλά τακτικά δε νομίζω να έχει και πολλή ανάγκη την παρουσία του Πόνου στο συγκεκριμένο.
stevebucknall11
QUOTE (yorgos @ Feb 23 2018, 00:11 ) *
Ε όχι δα. Ο Χίγκινς στα λεπτά που παίζει παίρνει όλη την ομάδα επάνω του, ο Λοτζέσκι είναι απλά ένας περιφερειακός επιθετικός πόλος. Ο Λοτζέσκι παίρνει 4 σουτ στο ματς και ο Χίγκινς 9, και δεν έχουν σημαντικη διαφορά στο χρόνο συμμετοχής (20 και 23 λεπτά). Ο Χίγκινς βοηθάει πολύ στην άμυνα, κερδίζει συνεχώς φάουλ, και σκοράρει διπλάσιους πόντους. Σα συνεισφορά, ο Λοτζέσκι πιοπολύ το ρόλο του Κουρμπάνοφ έχει, με παραπλήσια νούμερα μάλιστα.


Πάντως ο ΠΑσχαλίτσας επί Τζεντίλε έδειξε ότι και τους νέουρες τους ρίχνει στα βαθιά νωρίς (δε δικαιωθηκε στο συγκεκριμένο), δεν κωλώνει σε τέτοια. Και το ΒΧ θυμάμαι βασικό σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (έστω κι αν ο Ολυμπιακός είχε έρθει για να χάσει). Αλλά τακτικά δε νομίζω να έχει και πολλή ανάγκη την παρουσία του Πόνου στο συγκεκριμένο.

Και ο Κουρμπάνοφ υπερχρήσιμος παίκτης για την ΤΣΣΚΑ είναι. Ακόμα κι αυτός να είναι ο πιο συγκρίσιμος παίκτης με τον Λοτζέσκι δεν αλλάζει αυτό την ουσία της διαπίστωσής μου. Ανεξάρτητα από τα νούμερά του, ο Λοτζέσκι βάζει πίεση στην αντίπαλη άμυνα, αλλάζει πολύ έξυπνα θέσεις είτε για να ξεμαρκαριστεί για τρίποντο είτε για να πάρει την μπάλα στην ρακέτα είτε απλά για να τραβήξει αντιπάλους και βελτιώνει χωρίς να κάνει πολλά την επιθετική λειτουργία της ομάδας. Αντίθετα ο Ρίβερς όταν δεν σκοράρει, μέσω της άμυνας προσφέρει πιο πολύ, η επίθεση κολλάει.
nvip13
Ισως το πιο κρίσιμο ματς μεχρι στιγμής, απεναντι σε μια ομαδα που ειναι ικανη για το καλυτερο και το χειροτερο.

Κλειδι για το ματς να κοψουμε τον ρυθμο τους στην επιθεση και να περιορισουμε τον Σβεντ.

Πονταρω στον Νικ πανω σ αυτο, που πλεον θα εχει και τον Τζειμς να δινει λυσεις επιθετικά, οποιος πιστεύω θα παιξει τουλαχιστον 10 λεπτα στο "ντεμπουτο" του.

Η συμμετοχη τού Πειν θα κριθεί μεσα στην ροη του ματς και την κατάσταση των ψηλων μας φαουλ κτλ.
Ενα πεντάλεπτο λογικα το χει και ανάλογα το πώς θα παει ισως και παραπανω.
nikolas_asteri
QUOTE (basket72 @ Feb 23 2018, 00:50 ) *
Η αυτοπεποίθηση δεν εκφράζεται με λόγια αλλά με έργα. Σε καμία περίπτωση δεν προαναγγέλεται με πομπώδη τρόπο. Σε τούτη τη ζωή αυτό λέγεται υπεροψία. Κακό για εσάς που γράφει και ο Shtarkws καλό για εμάς αν τελικά κάτσει το σενάριο που αρκετοί φίλοι του Παναθηναϊκού εκδηλώνουν εδώ μέσα, περίπου με τον τρόπο που το κάνεις εσύ.


Νταξ ίσως είναι λίγο υπερβολικός ο τρόπος αλλά στατιστικά, μόνο στο ΣΕΦ μπορούμε να πάρουμε εκτός έδρας σημαντικό ματς. Και δεν το λέω περήφανα αυτό. Κατάντια είναι αλλά τελοσπάντων.

Είμαι κατά του να διαλέγεις αντίπαλο αλλά αν ρε παιδί μου κάποιος μας έβαζε το μαχαίρι στο λαιμό και μας έλεγε "Με ποιόν από τους τοπ4 θέλεις να παίξεις με μειονέκτημα;" ε, στατιστικά πρέπει να πούμε Ολυμπιακό. Τα εγχώρια ντέρμπυ κουβαλάνε άλλη δυναμική (παντού).
EXASFAIROS
Παιδιά για να μην παρεξηγηθώ πιστεύω ακράδαντα ότι με 5ετη απουσία από ΦΦ μόνο τον Ολυμπιακό μπορούμε να περάσουμε ακόμα και με μειονέκτημα έδρας.Επιχειρημα μου οι συνεχείς ήττες με τους άλλους 3 και όχι μόνο, στα εκτός έδρας.Δεν είναι υπεροψία όταν την τελευταία 5ετια κυριαρχείς έναντι του ενχωριου αντιπαλου και τρως τα μούτρα σου με όλους τους υπόλοιπους.Ας είμαστε ρεαλιστές.Δεν έχει σχέση με αλλαζονια.Το ίδιο μπορεί να ισχύει και φίλους ολυμπιακούς και να προτιμούν Τσκα αντί Παναθηναϊκού.

Πάνω σε αυτό για την ιστορία ....αν ό Σισκαουσκας δεν κέρδιζε τους καταλανους στον ημιτελικό του 2009 ,πιστευα ακραδαντα οτι περνοντας στον τελικο οπως και εγινε θα χαναμε απο την Μπαρτσελονα που μας την πετσωσε εις διπλουν εκεινη την σεζον.Η ιστορία γράφτηκε αλλιώς.Παντα παίζει κάποιο ρόλο και η ψυχολογία!!!!!Όπως και να το κάνεις όταν αντικρίζεις κάποιον που τον νικήσεις γεμίζεις αυτοπεποίθηση και όχι αλλαζονια αν το μυαλό είναι μέσα στο κεφάλι.Αν είχαμε Μήτσο δίπλα σε Καλαθη φέτος θα μπορούσα να πω ότι μπορούμε και τους άλλους.Παντοτε πρέπει να ωριμάζουν κάποιες συνθήκες.

Κομβικοτατο πάντως με Χιμκι.Αν ο Τζέιμς και Πειν πρωταγωνιστήσουν και πάρεις νίκη καθαρή,όχι με 2 πόντους τότε μπορώ να πω ότι ωριμάζουν οι συνθήκες πρόωρα για το στέπ απ με τις 3 δυνατές ομάδες.Καποιοι πρέπει να μπαίνουν μπρος για κάποια υπέρβαση και αυτή η υπέρβαση είναι καλό να γίνει με νέο αίμα.
basket72
QUOTE (nikolas_asteri @ Feb 23 2018, 02:18 ) *
Νταξ ίσως είναι λίγο υπερβολικός ο τρόπος αλλά στατιστικά, μόνο στο ΣΕΦ μπορούμε να πάρουμε εκτός έδρας σημαντικό ματς. Και δεν το λέω περήφανα αυτό. Κατάντια είναι αλλά τελοσπάντων.

Είμαι κατά του να διαλέγεις αντίπαλο αλλά αν ρε παιδί μου κάποιος μας έβαζε το μαχαίρι στο λαιμό και μας έλεγε "Με ποιόν από τους τοπ4 θέλεις να παίξεις με μειονέκτημα;" ε, στατιστικά πρέπει να πούμε Ολυμπιακό. Τα εγχώρια ντέρμπυ κουβαλάνε άλλη δυναμική (παντού).


Μα το θέμα είναι φίλε μου ότι δεν σας έχει βάλει κανείς το μαχαίρι στο λαιμό ούτε έχουμε φτάσει στο σημείο αυτό- ούτε καν μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις για τότε. Παρόλα αυτά βλέπω εδώ και καιρό σε σταθερή βάση το ίδιο σχόλιο με το ίδιο περίπου ύφος να αναπαράγεται από πολλούς εδώ μέσα. Εδώ, καλά- καλά δεν ξέρετε αν θα συνεχίσετε στην ίδια διοργάνωση. Δεν εκκρεμεί κι ένα δημοψήφισμα;

Όσο για τα στατιστικά, αν αυτά ανάγονται σε ένα διάστημα των 10 μηνών δεν έχουν και μεγάλη αξία. Γιατί για 10 μήνες μιλάμε. Πριν και για 2 χρόνια γεμάτα ήταν εντελώς αλλιώς η κατάσταση. Από το ανάποδο. Και γενικά η προϊστορία στην Ευρωλίγκα στις μεταξύ μας αναμετρήσεις ευνοεί τον Ολυμπιακό.

Παρόλα αυτά αν το πάμε μπασκετικά να παραδεχθώ ότι με την εικόνα που έχουμε φέτος ανησυχώ όχι μόνο κόντρα σε σας που όντως δεν σας πολυ ματσάρουμε καλά με το υπάρχον ρόστερ (κάτσε να δούμε τι επίδραση θα έχουν Μπράουν και Τιλί σε μας και Τζείημς -Πέιν σε σας) αλλά κόντρα και σε όλες τις ομάδες που θα τερματίσουν στην οκτάδα.

Δεν ξαναασχολούμαι με το θέμα αυτό, παρά μόνο αν τύχει κι βρεθούμε αντίπαλοι. Θα ξαναπώ απλώς ότι στην πλειονότητα των περιπτώσεων η υπεροψία είναι κακός σύμβουλος όχι μόνο από ηθικής άποψης αλλά και από πρακτικής πλευράς.


shtarkws
Ειματε off topic κυριοι
KWSN_Men
QUOTE (basket72 @ Feb 23 2018, 10:53 ) *
Εδώ, καλά- καλά δεν ξέρετε αν θα συνεχίσετε στην ίδια διοργάνωση. Δεν εκκρεμεί κι ένα δημοψήφισμα;


Έχεις μείνει λιιιιιίγο πίσω.
pan24
Κρισιμο παιχνιδι αυτο αν θελουμε να διεκδικησουμε πλεονεκτημα γιατι εμεις που εκτος εδρας πλην ολυμπιακου δεν σταυρωνουμε νικη(οχι μονο φετος) με ομαδες 8αδας ειναι μαλλον απιθανο να κερδισουμε στην ρεαλ

Ο σβεντ θεωρω δεδομενο οτι θα παιξει.Προσωπικα ευχομαι αν παιξει να νιωθει καλα και να παιρνει τις παρα πολλες προσπαθειες που παιρνει συνηθως
Μια χιμκι με εναν σβεντ που αντι για 20 σουτ θα παρει 10 και θα κοιταει περισσοτερο την πασα ειναι πολυ πιο επικινδυνη
Τωρα παιζει και ο χανεικατ που δεν επαιζε στο πρωτο παιχνιδι.Αυτος θα βαλει δυσκολα απο θεμα αθλητικοτητας στον ριβερς
Λειπει και ο γκαμπριελ που δινει αθλητικοτητα στα φοργουορντ και δεν ξερουμε σε τι κατασταση θα ειναι ο θανασης αν τελικα παιξει

Πιστευω ο πειν θα χρησιμοποιηθει ελαχιστα,ισως και καθολου.Απεναντι σε αυτη την γραμμη ψηλων ο γκιστ και ο βουγιουκας(οταν παιζει ο τοντοροβιτς) αρκουν
Απο την αλλη ο τζειμς ταιριαζει οπως παιζει η χιμκι και χωρις ρομπινσον δεν υπαρχει καποιος να τον τιμωρησει οταν κανει ποικιλιες προς την ρακετα

Μια και λεμε ρομπινσον...λετε να μας εχει καμια εκπληξη ο μπαρτζωκας;
Διαβαζω οτι εχει ξεκινησει προπονησεις,οτι θελει να μπει να παιξει και τετοια.Βρε λες;

QUOTE (basket72 @ Feb 23 2018, 10:53 ) *
Δεν εκκρεμεί κι ένα δημοψήφισμα;

Το πηρε πισω αυτο
paobc3
Δύσκολο παιχνίδι.Περιμένουμε να δούμε πως θα παρουσιαστεί ο Τζέιμς ,που θα πάρει λεπτά λογικά και πως θα αντιμετωπίσουμε τον Τοντόροβιτς αν και θα χρησιμποιηθεί για λίγο.Για μένα το πρόβλημα δεν θα είναι τόσο ο Χανεικατ όσο ο Γκιλ και ο Μαλκομ .Ειδικά για τον τελευταίο δεν ξέρω αν μπορούμε να τον ματσάρουμε σωστά.Η Κίμκι είναι αρκετά δυνατή ομάδα ,που παρεμπιπτόντως γύρισε το ματς μέσα στην Ζαλγκίρις από το -20 περίπου..Εχει αρκετα καλή τριάδα στα γκαρντ και γενικά ποιοτικό σύνολο.Πολύ οριακό ματς και καθοριστικό για την συνέχεια..
jonaldidhs
Δεν πιστευω οτι μπορουμε να κερδισουμε σημερα..Μονη αχτιδα φωτος ειναι οι 2 καινουριοι..Να δω αν θα ξαναπαιξει ο Λοτζο..Σημαντικη και η απουσια του Κεννυ Τζ σημερα..
john wick
Είναι μεγάλη ευκαιρία το σημερινό παιχνίδι...
Εάν κερδίσουμε, σε συνδυασμό με νίκη στο Οακα την άλλη εβδομάδα μας στέλνει Μαδρίτη για τον υπέρ πάντων αγώνα...



Υ. Γ
Δεν μου λείπει καθόλου μα καθόλου ο Gabriel... Βασικά αν γινόταν να μην τον ξανάβλεπα με τα πράσινα...
jonaldidhs
QUOTE (john wick @ Feb 23 2018, 16:58 ) *
Υ. Γ
Δεν μου λείπει καθόλου μα καθόλου ο Gabriel... Βασικά αν γινόταν να μην τον ξανάβλεπα με τα πράσινα...

Αναγκαιο κακο ο Κεννυ Τζ ετσι οπως εχουν ερθει τα πραγματα..Αν ειναι καλος ο Πειν τοτε δεν θα λειψει σε κανεναν..

shtarkws
Και Ρομπινσον και Σβεντ στην αποστολη

O James βασικος και αρκετα ομαδικος εως τωρα

Σινγκλετον τραγικος μπροστα και πισω. Νομιζω οτι θα δουμε συντομα Πειν
nvip13
Ρε τον Τζειμς! Πολυ ομαδικος όντως, δεν μου κανει εντυπωση που τον ξεκινησε.

Τραγικος Κρις...
jazz thrilos
Δεν μου αρέσει το πρωτο, ελαχιστότατο δείγμα από Καλαθη-Τζέιμς μαζί.

Σινγκλ τον πολλά νεύρα χωρις λόγο. Πρέπει να κοπεί άμεσα ο ρυθμός των Ρωσων
KWSN_Men
Τέλεια. Η δημιουργία στον James. Με τις υγείες μας.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.