Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Armani Milan
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
shaq7
Ισχυει οτι απο την αρμανι χασαμε λογω κουρασης και οτι και τον χαινς να χαμε παλι θα χαναμε αλλα κανει μπαμ οτι ο λεντει δεν μπορει να ανταποκριθει αμυντικα.Μην παθουμε με τον μιλου οτι με τον πριντεζη τοσα χρονια.Για μενα θελουμε καλο παιχτη πλεον σε στυλ ρομπινσον που να εχει και εμπειρια.Τα λαβρακια σαν τον γκος και λεντει βλεπουμε οτι αργουν να προσαρμοστουν και εμεις δεν εχουμε περιθωριο αν θελουμε να τα παμε καλα φετος.Δειτε μια πως ξεκιναει ο δευτερος γυρος και θα καταλαβετε.
basket72
QUOTE (shaq7 @ Oct 21 2018, 17:58 ) *
Ισχυει οτι απο την αρμανι χασαμε λογω κουρασης και οτι και τον χαινς να χαμε παλι θα χαναμε αλλα κανει μπαμ οτι ο λεντει δεν μπορει να ανταποκριθει αμυντικα.Μην παθουμε με τον μιλου οτι με τον πριντεζη τοσα χρονια.Για μενα θελουμε καλο παιχτη πλεον σε στυλ ρομπινσον που να εχει και εμπειρια.Τα λαβρακια σαν τον γκος και λεντει βλεπουμε οτι αργουν να προσαρμοστουν και εμεις δεν εχουμε περιθωριο αν θελουμε να τα παμε καλα φετος.Δειτε μια πως ξεκιναει ο δευτερος γυρος και θα καταλαβετε.



Πέραν της δεδομένης και πολλής κούρασης λόγω των 3 απανωτών ταξιδιών, έπαιξε ρόλο και η απειρία ως ομάδα. Πάμε ακόμα ψηλαφώντας και στο πρώτο αναπάντεχο εμπόδιο έχουμε πολλές πιθανότητες να φάμε τα μούτρα μας.

Σχετικά με τον Λεντέι, να επαναλάβω ότι δεν είναι τόσο το ύψος του ή το σώμα του, όσο η καραμπινάτη απειρία του για το πως παίζεται η θέση, στο ανταγωνιστικό επίπεδο της Ευρωλίγκας πάντα.

Συμφωνώ με τα χίλια για Όγκουστιν, πολύ καλή πρόταση από τον back2back ( αν πέσει μέσα θα έχει 2 στα 2 με τους σέντερ της ομάδας smile.gif ). Σε λογική τιμή θα είναι, πολύ έμπειρος, παίκτης ομάδας- τον κλείνεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Ή μάλλον μιαν απορία rolleyes.gif την προκαλεί πως ένας παίκτης (με καλή χρονιά πέρσι) έμεινε στα αζήτητα. Και με ισπανικό διαβατήριο αν θυμάμαι καλά. Μου κάνει εντύπωση και δεν το έχω ψάξει να πω την αλήθεια.
shaq7
Αργοκαρουτα ρε παιδια ο ογκουστιν ειναι και 35 χρονων δεν θα μπορει να παιξει τα plays του μπλατ.Εχει το mid range σουτακι δινει και καμια ασσιστ βεβαια αλλα πολυ βαρια ποδια.Εχουμε μπογριτο ας φερουμε εναν σαν τον ντορσει καλυτερα.
back2back
O Norvel Pelle που είχε ακουστεί πάντως κόπηκε από τους σίξερς. Δεν έχω καταφέρει να βρω λίστα με τους κομμένους, να δω αν υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη λύση
fotisv
περασαν μερες απο το παιχνιδι το ξαναειδα και κατεληξα σε ενα συμπερασμα που σε πολλους θα φανει τουλαχιστον παραξενο , το οτι χαθηκε το παιχνιδι οφειλεται κυριως στο οτι χαλασε το μυαλο μας απο την αστοχια μας που μπορει με τη σειρα της να οφειλεται σε χιλιους δυο παραγοντες διαλεξτε και παρετε ( κουραση , ελλειπης προετοιμασια , γηπεδο γεματο αλλα εκκλησια , αναδρομος ερμης κτλ κτλ ) το ζητημα ειναι οτι χασαμε ΠΟΛΛΑ ευκολα λευ απ και επισης ΠΟΛΛΑ σουτ με καλες προυποθεσεις καθως και το οτι πεταχτηκαν ουκ ολιγες επιθεσεις στο καλαθι των αχρηστων γιατι ενω φαινοταν οτι θα εβγαινε η εξτρα πασα τελικα κατεληγε σε χερια αντιπαλου , αυτο ως αποτελεσμα ειχε να βγαλουν οι Ιταλοι ( ο θεος να τους κανει αφου απο ιταλους η ομαδα κατεβασε στο παρκε τον ντελαβαλε μονο)αρκετους αιφνιδιασμους γιατι αλλιως ειναι να μαζευεις την μπαλα απο το πλεκτο κι αλλιως να φευγεις μπροστα μετα απο αμυντικο ριμπαουντ η κλεψιμο ιδιαιτερα απεναντι σε μια ομαδα που την τελευταια εβδομαδα περασε περισσοτερο χρονο στο αεροπλανο παρα στο παρκε ... η ομαδα ακομα ρολαρει και οταν κατσει το ολο συνολο καλα ειδαμε τοσο στα περιχωρα της Μοσχας οσο και στην χωρα των Βασκων τι μπορει να κανει ... Αν μου επιτραπει η παρομιωση το ολο κονσεπτ μου θυμιζει επιπλακι της γνωστης σκανδιναβικης εταιριας που οταν μονταρεις τα κομματια κουνιεται ολοκληρο μεχρι να κουμπωσει καλα και το τελευταιο κομματι . Τη στιγμη ομως που μπαινει το τελευταιο κομματι ,οσο και μικρο κι αν ειναι η κατασκευη γινεται μπετον αρμε ... ε ετσι γινειται και με την ομαδα μας οταν ο καθενας κανει τη δουλιτσα του σωστα και νοικοκυρεμενα .Οταν η δουλιτσα αυτο για τον Α η Β λογο δεν γινεται αρχιζει κα χαλαει το γλυκο, ιδιαιτερα οταν ο αντιπαλος βαζει στο πλεκτο οτι πεταξει στον αερα . Δεδομενου οτι ειμαστε ακομη στο ξεκινημα και η ομαδα ακομα μονταρεται εχω καθε λογο να ευεπλιστω οτι δεν θα ξαναδουμε τοσο κακο μπασκετ οσο προχωραει η χρονια , Δεν μου αρεσει ο ορος "χρησιμη ηττα" και δεν θα τον χρησιμοποιησω , απλα πιστευω οτι αν επρεπε να χασουμε εντος εδρας καποια στιγμη καλυτερα που εγινε στην αρχη της σαιζον και απο μια ομαδα που λογικα δεν θα μας απειλησει παρα με καποιον πιθανο ανταγωνιστη για την οκταδα .Τα μεταγραφολογικα τα αφηνω για το αντιστοιχο τοπικ απλα να θυμισω σε οσους λενε οτι ο λεντει δεν κανει για 5 οτι ο τιτανοτεραστιος Καιλ συνηθως επαιζε 5 με τον 210 αντιτς στο 4 με οτι αυτο συνεπαγεται απο πλευρας κορμιων στη ρακετα. οταν επιστρεψει με το καλο ο Αγραβαναρος αν ειναι καλα θα εχουμε τη δυνατοτητα να δουμε ξεκαθαρα αν το προτζεκτ λεντει μπορει να τα παει καλα η οχι. υγ χτες μας ελειψε πολυ ο στρελνιεκς .μικρο οφ τοπικ ας παρει καποιος λεντει και τουπαν κι ας του παει σε ενα μπαρμπερικο να κοψουν μαλλι και μουστακι.
basket72
QUOTE (fotisv @ Oct 21 2018, 22:32 ) *
.... Δεν μου αρεσει ο ορος "χρησιμη ηττα" και δεν θα τον χρησιμοποιησω , απλα πιστευω οτι αν επρεπε να χασουμε εντος εδρας καποια στιγμη καλυτερα που εγινε στην αρχη της σαιζον και απο μια ομαδα που λογικα δεν θα μας απειλησει παρα με καποιον πιθανο ανταγωνιστη για την οκταδα .Τα μεταγραφολογικα τα αφηνω για το αντιστοιχο τοπικ απλα να θυμισω σε οσους λενε οτι ο λεντει δεν κανει για 5 οτι ο τιτανοτεραστιος Καιλ συνηθως επαιζε 5 με τον 210 αντιτς στο 4 με οτι αυτο συνεπαγεται απο πλευρας κορμιων στη ρακετα. οταν επιστρεψει με το καλο ο Αγραβαναρος αν ειναι καλα θα εχουμε τη δυνατοτητα να δουμε ξεκαθαρα αν το προτζεκτ λεντει μπορει να τα παει καλα η οχι...


Κι όμως ο όρος "χρήσιμη ήττα" νομίζω ότι έχει βάση όταν χρησιμοποιείται με μέτρο κι όχι για να χαϊδέψει αυτιά. wink.gif

Συμφωνώ κι εγώ, ότι (πιθανότατα) δεν θα είναι ανταγωνιστική με εμάς η Αρμάνι (όχι ότι εμείς θα πάρουμε πλεονέκτημα).

Σχετικά με την παρατήρηση για Άντιτς ενώ έχει λογική, νομίζω ότι θα "κούμπωνε" περισσότερο στην περσινή χρονιά και στο δίδυμο Μακλίν-Τιλί που ουσιαστικά ποτέ μας δεν το είδαμε.
Ο Λεντέι και τον Μέλι να είχε δίπλα του πάλι θα τα έβρισκε σκούρα και δη απέναντι σε 5αρια όπως ο Γκουντάιτις κατά κύριο λόγο.
Έχει ακόμα ψωμιά να φάει για να μάθει τη θέση. Στο μεταξύ ωστόσο, σε παιχνίδια που του πάνε και που θα του δωθεί χώρος να "τρέξει" τα αντίπαλα 5αρια και να σκοράρει, θα πάει καλά και πίσω (στο μέτρο των δυνατοτήτων του βέβαια) και θα αρχίσει να τραβάει βλέμματα.

Νομίζω τέλος, ότι θα υπάρξουν κι άλλες τέτοιες βραδιές για τον Ολυμπιακό. Ίσως όχι με -24, αλλά που θα χάνει άνετα.
Είναι και πνευματικό το ζήτημα πέραν της κούρασης από τα ταξίδια. Να μάθει η ομάδα να παίζει με κίνητρο, είτε παίζει στη "Φερνάντο Μπούεσα Αρένα" κόντρα στην Μπασκόνια είτε παίζει με την Αρμάνι στο ΣΕΦ.
Αυτά πρέπει να γίνονται αυτοματοποιημένα και απαιτεί τρελό κόπο και αρκετό χρόνο.
golitog7
QUOTE(shaq7 @ Oct 21 2018, 16:58 ) *
Ισχυει οτι απο την αρμανι χασαμε λογω κουρασης και οτι και τον χαινς να χαμε παλι θα χαναμε αλλα κανει μπαμ οτι ο λεντει δεν μπορει να ανταποκριθει αμυντικα.Μην παθουμε με τον μιλου οτι με τον πριντεζη τοσα χρονια.Για μενα θελουμε καλο παιχτη πλεον σε στυλ ρομπινσον που να εχει και εμπειρια.Τα λαβρακια σαν τον γκος και λεντει βλεπουμε οτι αργουν να προσαρμοστουν και εμεις δεν εχουμε περιθωριο αν θελουμε να τα παμε καλα φετος.Δειτε μια πως ξεκιναει ο δευτερος γυρος και θα καταλαβετε.

Συμφωνώ σε όλα εκτός από τα bold. Μια χαρά περιθώριο έχουμε. Μέχρι Απρίλιο που σφίγγουν τα γάλατα έχουμε 5 μήνες. Μέχρι τότε προσπαθούμε απλά να πλασαριστούμε όσο πιο ψηλά μπορούμε. Αν η ομάδα τον Απρίλιο είναι στην κατάσταση που πρέπει μπορεί να κερδίσει (είναι καθαρά προσωπική άποψη και προκύπτει από την δυναμική που έχει δείξει μέχρι τώρα, όχι από τη σταθερότητα) τον οποιονδήποτε, ακόμα και τις τρεις πρώτες. Οπότε τώρα κάνουμε υπομονή και απολαμβάνουμε τον ωραίο μπασκετάκι που παίζει η ομάδα ακόμα και όταν χάνει.
shaq7
QUOTE (golitog7 @ Oct 22 2018, 09:23 ) *
Συμφωνώ σε όλα εκτός από τα bold. Μια χαρά περιθώριο έχουμε. Μέχρι Απρίλιο που σφίγγουν τα γάλατα έχουμε 5 μήνες. Μέχρι τότε προσπαθούμε απλά να πλασαριστούμε όσο πιο ψηλά μπορούμε. Αν η ομάδα τον Απρίλιο είναι στην κατάσταση που πρέπει μπορεί να κερδίσει (είναι καθαρά προσωπική άποψη και προκύπτει από την δυναμική που έχει δείξει μέχρι τώρα, όχι από τη σταθερότητα) τον οποιονδήποτε, ακόμα και τις τρεις πρώτες. Οπότε τώρα κάνουμε υπομονή και απολαμβάνουμε τον ωραίο μπασκετάκι που παίζει η ομάδα ακόμα και όταν χάνει.


Εγω παλι δεν το βλεπω οτι μπορει να περασει με μειονεκτημα τσσκα και ρεαλ γιαυτο και το ειπα οτι δεν εχουμε περιθωριο..δεν ειναι ακατορθωτο αλλα καλυτερα να μην μπλεξουμε!Επισης δεν θελει και πολυ να μεινεις και εκτος 8δας αν στραβωσει το πραγμα.Το πιο βασικο ειναι οτι αμα ο μιλου χρειαζεται να παιζει 30λεπτα μεχρι τον απριλι μετα δεν θα τον εχεις οπως πρεπει στα κρισιμα.
shtarkws
Έχουν καμία σχέση αυτά που γράφετε με το τοπικ;
Neondreamer
Καλησπέρα παίδες,

Υπάρχει κάπου ολόκληρο το παιχνίδι, επειδή δεν μπόρεσα - ευτυχώς δλδ, έσωσα τη... διαυγή ευδιαθεσία της βραδιάς μου - να το δω λάιβ;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.