Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Barcelona - CSKA Final 4 Semi-Final
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2
paralis77
Δικαια η Μπαρτσελονα περασε στον τελικο.
Πολυ αστοχη στην αρχη, λιγο εως πολυ νευρικη, οχι πολυ καλη οργανωση παιχνιδιου αλλα και πολυ καλη αμυνα, μαχητικη και πιο πολυ ομαδα με προσωπικοτητα -ειδικα στο τελος που κριθηκε το παιχνιδι -.
Ελπιζω να την συναντησουμε στον τελικο.
colonel gomelsky
QUOTE(Razorblade Fish @ May 7 2010, 21:38 ) *
Δηλαδη ολοι οι σεντερ ξερουν να σουταρουν;Αν ειναι δυνατον...Συγχωρεσετε τον κολονελ που δεν σου αρεσει και ΤΟΛΜΑΕΙ να λεγεται επαγγελματιας καλαθοσφαιριστης.Δεν ντρεπεται λιγο,καθεται και κοροιδευει τον εαυτο του παιζοντας μπασκετ σε υψηλοτατο επιπεδο εχοντας λυσει το οικονομικο προβλημα της ζωης του...Ντροπη του,να του κρατηθει το δελτιο.Ουτε καν νταμπλ νταμπλ δεν εκανε...


Δεν είπα να είναι εύστοχος. Δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις. Τον μηχανισμό του σουτ που μας μάθαν οι γυμναστές μας στο δημοτικό δεν τον έμαθε πάντως. Δηλαδή α)να πιάνουμε την μπάλα σωστά και β) να την πετάμε. Συγχώρα με που έχω τόσο μεγάλες απαιτήσεις από έναν που έλυσε το οικονομικό πρόβλημα της ζωής του όπως λες και συ.

Τεσπα πολύ μέτριο προς κακό το παιχνίδι. Δίκαια στον τελικό η Μπάρτσα.

Ο Χριστοδούλου πήγε να ντυθεί Λάρυ και να στείλει την ΤΣΣΚΑ στον τελικό αλλά δεν του βγήκε (στο αντιαθλητικό αναφέρομαι).

Γενικά η διαιτησία δεν έπαιξε μεγάλο ρόλο. Άφησε το ξύλο και στις δυο πλευρές. Αν παίξουν έτσι και οι διαιτητές του άλλου ζευγαυριού ο ΟΣΦΠ ενδέχεται να αντιμετωπίσει πρόβλημα.
GK_23
Ομάδα με μεγαλύτερο βάθος η Μπάρτσα, κέρδισε δίκαια. Αντίθετα το rotation των Ρώσων εξαντλούταν σε 6-7 παίκτες.
Για μένα μεγαλύτερη απογοήτευση του ημιτελικού ήταν ο Πλάνινιτς. Αρνητικότατος, απέδειξε για άλλη μια φορά ότι δε μπορεί να πρωταγωνιστήσει σε μια μεγάλη ομάδα.

Όσον αφορά τη διαιτησία, όχι επειδή έκρινε το ματς αλλά επειδή η ΤΣΣΚΑ έχει κατηγορηθεί αρκετά για εύνοια τα τελευταία χρόνια, οφείλουμε να πούμε πως και τα 4 φάουλ που καταλογίστηκαν στον Κριάπα, ήταν εφευρέσεις...

Υ.Γ.: Το φάουλ που σφύριξε ο Χριστοδούλου ήταν ο ορισμός του αντιαθλητικού.
kseplenhs
πλάκα πλάκα,παρόλο το unfair της μετάδοσης,ο καουν στις βολές είναι λεφτά στην τράπεζα....για την ομάδα που του έκανε φάουλ tongue.gif

ο ρουμπιο έκανε μερικές φάσεις που μου έδειξαν απίστευτη ευστροφία.συγκεκριμένα μου έμεινε η σκηνή που ο σισκα ζητάει αλλαγή και στην αμέσως επόμενη επίθεση ο μικρός όρμηξε προς τα μέσα ξέροντας πως ο σισκα που συνήθως βρισκόταν εκεί για βοήθεια δεν θα μπει στον κόπο να μαρκάρει.

δικαιότατα η μπαρτσα στον τελικό.και για την πορεία της μέσα στη σεζόν αλλά και για το σημερινό (κακό γενικά) παιχνίδι

υ.γ: πογκρασόφ και πλάνινιτς ελεινά τραγικοί.
Manu7
QUOTE(kseplenhs @ May 7 2010, 21:46 ) *
πλάκα πλάκα,παρόλο το unfair της μετάδοσης,ο καουν στις βολές είναι λεφτά στην τράπεζα....για την ομάδα που του έκανε φάουλ tongue.gif

Θα λένε τα ίδια σήμερα για το Σόφο?? tongue.gif
basket maniac
Λογικά ξέρετε όλοι το αποτέλεσμα του ζευγαριού...Κατά την γνώμη μου ήταν ένα άσχημο ποιοτικά ματς με πολλά λάθη και από τις 2 πλευρές!Περίμενα κάτι καλύτερο απόψε... 68.gif
SoKRaM
QUOTE(Manu7 @ May 7 2010, 21:47 ) *
Θα λένε τα ίδια σήμερα για το Σόφο?? tongue.gif


Ελπιζω πως οχι...

QUOTE(kseplenhs @ May 7 2010, 21:46 ) *
υ.γ: πογκρασόφ και πλάνινιτς ελεινά τραγικοί.


Ο Πογκρασοφ φανηκε λιγοτερο κακος.

Χμμμμ... μαλλον επειδη επαιξε λιγοτερο... tongue.gif
Alexmei
QUOTE (colonel gomelsky @ May 7 2010, 21:43 ) *
Δεν είπα να είναι εύστοχος. Δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις. Τον μηχανισμό του σουτ που μας μάθαν οι γυμναστές μας στο δημοτικό δεν τον έμαθε πάντως. Δηλαδή α)να πιάνουμε την μπάλα σωστά και β) να την πετάμε. Συγχώρα με που έχω τόσο μεγάλες απαιτήσεις από έναν που έλυσε το οικονομικό πρόβλημα της ζωής του όπως λες και συ.

Τεσπα πολύ μέτριο προς κακό το παιχνίδι. Δίκαια στον τελικό η Μπάρτσα.

Ο Χριστοδούλου πήγε να ντυθεί Λάρυ και να στείλει την ΤΣΣΚΑ στον τελικό αλλά δεν του βγήκε (στο αντιαθλητικό αναφέρομαι).

Γενικά η διαιτησία δεν έπαιξε μεγάλο ρόλο. Άφησε το ξύλο και στις δυο πλευρές. Αν παίξουν έτσι και οι διαιτητές του άλλου ζευγαυριού ο ΟΣΦΠ ενδέχεται να αντιμετωπίσει πρόβλημα.


σόρρυ φίλε αν και συμφωνώ λίγο, είμαι αντίθετος με το "θέλει να λέγεται και επαγγελματίας καλαθοσφαιριστής." Γιατί πολύ καλά ξέρουμε και ένας τεράστιος παίχτης στο ΝΒΑ, που θα μπει hall of fame όταν τελιώσει, έχει γύρω στο 40% αν όχι πιο κάτω στις βολές. Αυτό δεν ρίχνει την αξία του Κ-Α-Θ-Ο-Λ-Ο-Υ. Ναι για τον Σακ λέω.

Είναι κάπως άστοχο η όλη κριτική.

Υ.Γ. Όσο χάλια και να σουτάρει ένας παίχτης, και ναι "ΠΟΥ ΠΑΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΟΥΤ κτλ κτλ" οι speaker δεν είναι εκεί για να κρίνουν, αλλά να περιγράφουν.

Αυτά από μένα, όσο για το game, πολύ κακό ματς στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο, καλό θα ήταν για "νεκρή περίοδο" της Εθνικής πριν 2-3 χρόνια...
captain charisma
καλα τι αντιμπασκετ ηταν αυτο σημερα?πονεσαν τα ματια μου..καλυτερα να εβλεπα ενα αγωνα νβα νετς-τιμπεργουλφς!!εκει θα εβλεπα και λιγο θεαμα κι ας ειχαν φετος το χειροτερο ρεκορ στο νβα...κατα τ αλλα το ευρωπαικο μπασκετ κανει βηματα προοδου...
ViC
1) Πλάνινιτς, αγόρι μου, γιατί έχεις ξεγελάσει όλον τον κόσμο και πιστεύουμε ότι είσαι παίκτης για μεγάλες ομάδες; Ε;
2) Ρίκι Ρούμπιο οε οε οε. Σήμερα φάνηκε ποια είναι η διαφορά της Μπαρτσελόνα σε σχέση με την περσινή της ομάδα. Πέρα από λεπτομέρειες των συστημάτων κλπ κλπ: Ρίκι Ρούμπιο εναντίον Γιάκα Λάκοβιτς. Μη σημειώνετε άσσο, δε χρειάζεται. Η σύγκριση δεν υφίσταται καν. Συν ότι αυτά τα τυπάκια παίζουν ΚΑΙ άμυνα.
3) Ρε Ευγένιε, δοκίμασε κάτι διαφορετικό κι ας μη σου βγει. Πόσο προβλέψιμη ομάδα έχεις και επιθετικά και αμυντικά..; Παίξε και λίγη ζώνη σε μερικές άμυνες. Έστω για να τους μπερδέψεις. Αφού δεν τα βάζανε τα τρίποντα ούτε οι Ισπανοί.
4) Κρίμα για έναν τόσο μεγάλο παίκτη σαν το Σμόντις που τον κουράσανε σήμερα τζάμπα. Αφου δεν μπορούσε ο άνθρωπος. Τι τον ταλαιπωρήσατε;
5) Δε χρειάζεται να έχεις φροντ λάιν τους Άντερσεν, Ιλιασόβα, Σαντιάγο. Μπορείς να τα καταφέρεις και με τσουρουκάδες στυλ Ν'ντογκ και Βάσκεθ. Αρκεί να τους δώσεις την μπάλα όπως τη θέλουν.
6) Ο Καούν ήταν πολύ καλός σήμερα. Σε προσφορά ήταν ο δεύτερος για την ΤΣΣΚΑ πίσω από τον one and only Σίσκα. Ο Πασούτιν βέβαια τον ξεθέωσε. Πρέπει να έπαιξε 35 λεπτά;; Το ότι δεν ξέρει να σουτάρει βολές είναι γνωστό. Δεν ξέρει το παιδί! Τι να κάνουμε; Ούτε την μπάλα δεν μπορούσε να κρατήσει. 1/4 που έβαλε καλά ήταν. Και δεν ήταν και πολύ αυστηροί οι σπίκερ μαζί του. Εντάξει δεν έχουν χιούμορ, αλλά πείτε την αλήθεια: όλοι κάτι τέτοιο σκεφτόσαστε όταν ο Καούν βαρούσε βολές.
7) Τα σίδερα στα καλάθια ακόμα κουνιούνται. Ειδικά οι Ρώσοι τα έσπασαν σήμερα. Με τέτοια αστοχία και δύο μέρες να παίζανε, η Μπάρτσα πάλι θα κέρδιζε..
8) Αθόρυβη προσφορά από Μάικλ και Λόρμπεκ (στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως αυτός)
9) Good old Holden... Εγγύηση καταστροφής. Κι αν τα έβαζε θα μας παίρνανε τα αφτιά πάλι με την πάρτη του.
10) Μην υπερβάλλουμε, δεν ήταν όλα τα φάουλ στον Κριάπα εφευρέσεις. Το τρίτο δεν ήταν σίγουρα φάουλ. Όλα τα άλλα ήταν συζητήσιμα.
Tretiak
Ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα του στρατού που έκανε υπερήφανους τους οπαδούς της! Μπράβο ! Δεν πειράζει...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.