Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague 2017-18 off-topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2017-18
Pages: 1, 2, 3
irving
QUOTE(Zoys @ Feb 15 2018, 16:42 ) *
edit: Στο site τον έχει κανονικά τον Doncic. http://www.euroleague.net/news/i/8jgsbvc7m...-mvp-candidates

στο σαιτ ειναι το ονομα του. στο βιντεο δεν ειναι
Conan1982
QUOTE (akratacity @ Feb 15 2018, 16:34 ) *
Κατα τα αλλα απο τους προτεινομενους για MVP πιστευω θα γινει μεταξυ των Σερχιο και Καλαθη. Οποιαδηποτε αλλη επιλογη θα ειναι καταφορη αδικια για αυτους τους δυο παιχτες. Ναι, ακομα και ο Σβεντ...


ο Σβεντ έχει καλούς αριθμούς αλλά δεν βλέπω πως μπορεί να βγει MVP, λειτουργεί πολύ ατομικά ενώ και η ομάδα του προς το παρών δεν πάει τόσο καλά.
Εγώ στην συζήτηση θα έβαζα και τον Ντε Κόλο, ξέρω πολλοί τον κατηγορούν ότι δεν έχει ψυχή, δεν παίρνει την ομάδα στα δύσκολα αλλά ο τύπος είναι κομπιουτεράκι, δεν χάνει βολή ούτε με αίτηση, βάζει σχεδόν 1/2 τρίποντα, πολλά κερδισμένα φάουλ, ακόμα και στα κλεψίματα είναι καλύτερος του Σέρχιο, δηλώνω θαυμαστής του.
Αλλά αν ήταν να ψηφίσω εγώ θα την έδινα την ψήφο στον Ντόνσιτς, ένας 19χρονος που κουβάλησε στα δύσκολα την Ρεάλ και μοιάζει ασταμάτητος.
akratacity
QUOTE (Conan1982 @ Feb 15 2018, 18:15 ) *
ο Σβεντ έχει καλούς αριθμούς αλλά δεν βλέπω πως μπορεί να βγει MVP, λειτουργεί πολύ ατομικά ενώ και η ομάδα του προς το παρών δεν πάει τόσο καλά.
Εγώ στην συζήτηση θα έβαζα και τον Ντε Κόλο, ξέρω πολλοί τον κατηγορούν ότι δεν έχει ψυχή, δεν παίρνει την ομάδα στα δύσκολα αλλά ο τύπος είναι κομπιουτεράκι, δεν χάνει βολή ούτε με αίτηση, βάζει σχεδόν 1/2 τρίποντα, πολλά κερδισμένα φάουλ, ακόμα και στα κλεψίματα είναι καλύτερος του Σέρχιο, δηλώνω θαυμαστής του.
Αλλά αν ήταν να ψηφίσω εγώ θα την έδινα την ψήφο στον Ντόνσιτς, ένας 19χρονος που κουβάλησε στα δύσκολα την Ρεάλ και μοιάζει ασταμάτητος.

Ενταξει εννοειται και η δικη μου ψηφος στον Ντονσιτς πηγαινει. Αυτα που κανει εξωπραγματικα. Ο ΝτεΚολο ειναι κορυφαιος παιχτης αλλα εχω την εντυπωση οτι στα κρισιμα παντα αφηνε τον Τεοντοσιτς παλιοτερα και τον Σερχιο τωρα να παρουν αποφασεις και αυτο ειναι μειον για να βγει MVP στα δικα μου ματια τουλαχιστον.
yorgos
Από πλευράς ποιότητας και αριθμών, οριακά Ντε Κολό, είναι και ο ηγέτης της μόνης ομάδας που πραγματικά ξεχωρίζει.
Από πλευράς "τι έκανε πάλι;" ε, Ντόνσιτς.
Λογικά στο ΝΤόνσιτς θα το δώσουν πάντως, η ηλικία του και το ότι η μισή ομάδα είναι σακατεμένη, του δίνει προβάδισμα. Χώρια ότι θα τον χάσουμε (ασχέτως τι λέει ο Λάσο στις συνεντεύξεις) και είναι κρίμα να φύγει χωρίς ένα βραβείο να μας θυμίζει ότι κάποτε αυτός ο εξωγήινος έπαιξε στην Ευρωλίγκα.
shtarkws
Αν ο Παναθηναικος φτασει στο φ4, mvp πρεπει να ειναι ο Καλαθης. Κανει τρομερη σεζον και στις 2 πλευρες του παρκε
basket72
QUOTE (yorgos @ Feb 15 2018, 19:16 ) *
Από πλευράς ποιότητας και αριθμών, οριακά Ντε Κολό, είναι και ο ηγέτης της μόνης ομάδας που πραγματικά ξεχωρίζει.
Από πλευράς "τι έκανε πάλι;" ε, Ντόνσιτς.
Λογικά στο ΝΤόνσιτς θα το δώσουν πάντως, η ηλικία του και το ότι η μισή ομάδα είναι σακατεμένη, του δίνει προβάδισμα. Χώρια ότι θα τον χάσουμε (ασχέτως τι λέει ο Λάσο στις συνεντεύξεις) και είναι κρίμα να φύγει χωρίς ένα βραβείο να μας θυμίζει ότι κάποτε αυτός ο εξωγήινος έπαιξε στην Ευρωλίγκα.



Συνήθως βάσει αριθμών βγαίνει ο πολυτιμότερος.

Βάσει αριθμών, ουσίας και θεάματος, μακράν ο Ντόνσιτς πάντως. Μετά το συζητάμε για Καλάθη κι ας μην είναι ούτε καν δεύτερος σε αριθμούς, εγώ βάσει προσφοράς θα τον έβαζα δεύτερο κι ας παίζει στον Παναθηναϊκό rolleyes.gif . Το καλό να λέγεται.
Ο Ντόνσιτς, ας μην ξεχνάμε ότι παίζει σε μια Ρεάλ, που στερείται για μήνες όλοκληρους 3 βασικότατους παίκτες (που παίζουν πάνω κάτω στις ίδιες θέσεις!!!)κι ολόκληρη τη χρονιά τον ηγέτη της. Οκ, Ρεάλ είναι αυτή, με πλούσιο ρόστερ, αλλά όχι κι έτσι...
Παραθέτω και την αξιολόγησή τους ως τώρα.
Index Rating

Doncic, L. 24.3
De Colo, N. 20.6
Shved, A. 19.9
Calathes, N. 18.9
Shengelia, T.18.9
RipCity
Το PIR του Doncic είναι στο Θεό και χωρίς τίποτα τρελά λεπτά! Νομίζω θα το πάρει άκοπα.
D-Wade
QUOTE(RipCity @ Feb 15 2018, 20:42 ) *
Το PIR του Doncic είναι στο Θεό και χωρίς τίποτα τρελά λεπτά! Νομίζω θα το πάρει άκοπα.

Αν περάσει final 4. Το mvp award αφορά και τα playoffs όχι μόνο την κανονική περίοδο. Κάνω λάθος?
basket72
QUOTE (D-Wade @ Feb 15 2018, 21:11 ) *
Αν περάσει final 4. Το mvp award αφορά και τα playoffs όχι μόνο την κανονική περίοδο. Κάνω λάθος?


Το F4 βγάζει τον δικό του MVP. Ότι γίνει μέχρι τότε. Στα playoffs θα είναι πάντως ο μικρός.
D-Wade
QUOTE(basket72 @ Feb 15 2018, 21:22 ) *
Το F4 βγάζει τον δικό του MVP. Ότι γίνει μέχρι τότε. Στα playoffs θα είναι πάντως ο μικρός.

Ναι το final 4 βγάζει δικό του. Το mvp που λέμε τώρα αφορά και τα playoffs. Kαι δε θυμάμαι κάποιον να έχει βγει mvp ενώ η ομάδα του δεν έχει προκριθεί στο final 4. Μπορεί να είναι ο Ντοντσιτς ο πρώτος(αν και πιστεύω ότι η Ρεαλ θα προκριθεί και θα βγει mvp έτσι και αλλιώς).
RipCity
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί βγάζουν υποψήφιους με 8 παιχνίδια να απομένουν+πλέι οφ. Τι νόημα έχει?! Βασικά τίποτα δεν έχει νόημα στα βραβεία της Euroleague.
basket72
QUOTE (RipCity @ Feb 15 2018, 22:07 ) *
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί βγάζουν υποψήφιους με 8 παιχνίδια να απομένουν+πλέι οφ. Τι νόημα έχει?! Βασικά τίποτα δεν έχει νόημα στα βραβεία της Euroleague.


Σωστό κι αυτό, μάλλον σκεφτόμενοι επιχειρηματικά είπαν να το κάνουν αυτή τη βδομάδα που δεν έχει παιχνίδια να μην αφήσουν το προϊον τους να ατονίσει. Να υπάρχει ζεστό ενδιαφέρον του κόσμου και κουβέντα να γίνεται.

Σχετικά με τον Ντόνσιτς, όντως δεν θυμάμαι κι εγώ να έχει πάρει το βραβείο παίκτης που δεν πήγε και φάιναλ φορ, από την άλλη δεν θυμάμαι κι άλλον παίκτη να κάνει αυτά που κάνει ο μικρός μάγος. Οπότε, πάει δεν πάει (που θα πάει και παίζει και πολύ σοβαρά να το σηκώσει κιόλας) το βραβείο του ανήκει.
T.W.Is.M.
Οποιοσδηποτε αλλος πλην του Ντοντσιτς για MVP θα ειναι αδικια. Πολυ καλη η σεζον του Καλαθη, του Ροντριγκεθ, του ΝτεΚολο, καλος ατομικα ο Σβεντ, αλλα αυτα που κανει φετος ο Ντοντσιτς πρεπει να ειναι η καλυτερη ατομικη σεζον τουλαχιστον την τελευταια 6ετια(μονο ο Σπανουλης του 2012 πρεπει να συγκρινεται και παλι μαλλον καλυτερος βγαινει ο μικρος).
pan24
Παιδια στο σαιτ λεει these are some of the top candidates
Δεν ειναι η πληρης λιστα των υποψηφιων,ειναι μια λιστα players to watch για το mvp ας πουμε
Κατι σαν το mvp ladder που βγαζει το nba.com

Για mvp ψηφιζουν οι προπονητες απο ολους τους παικτες της διοργανωσης
Firnen
Η μονη περιπτωση να μη βγει ο Ντονσιτς ειναι να μην παει η Ρεαλ final 4 και αν παει η Κιμκι οποτε θα βγει ο Σβεντ. Ντονσιτς το αξιζει.
basket72
QUOTE (RipCity @ Feb 14 2018, 19:41 ) *
Bryant Dunston
Adam Hanga
Kyle Hines
Charles Jenkins
Kostas Papanikolaou
Vincent Poirier
Chris Singleton
Walter Tavares
Brad Wanamaker



Δεν έχεις άδικο για τον Ντάνστον, όντως υπερεκτιμήθηκε ως αμυντικός κι μάλιστα με 2 συνεχείς χρονιές ως καλύτερος.
Βέβαια δεν είναι μόνο η ικάνοτητά του στο μπλοκ αλλά και στην άμυνα ένας προς ένα με αντίπαλο ψηλό που λόγω της δύναμης του τόσο σε πόδια όσο και στο πάνω μέρος του σώματός του, ήταν αμετακίνητος.
Ο Χάντερ που λες ήταν αρκετά καλύτερος στην άμυνα με αλλαγές και κυρίως για αυτόν τον λόγο- συν την ικανότητά του να τελειώνει πετυχημένα το pnr στην επίθεση, βρήκε συμβόλαια σε Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ.
Αξίζει να σημειωθεί βέβαια ότι ο Ντάνστον βγαίνει συνεχώς και για κλεψίματα. Μάλιστα όταν τον είχαμε πάρει από την ΙΤαλία, ήταν πρώτος στη Lega Basket σε κοψίματα και σε κλεψίματα.

Από και πέρα, να συμφωνήσω ότι ο Γκιστ είναι καλύτερος από τον Σίνγκλετον, ιδίως φέτος. Πέρσι το συζητάμε. Στις προηγούμενες του 2 χρονιές ατην διοργάνωση ο Σίγκλετον ήταν παντως πολύ καλός.


Ο Τζένκινς είναι ένας από τους καλύτερους αμυντικούς των τελευταίων χρόνων αλλά η αλήθεια είναι ότι φέτος δεν πάει τόσο καλά όσο περιμέναμε, παρόλα αυτά παραμένει απροσπέλαστος. Μακάρι να τον είχαμε στη θέση του Ρόμπερτς κι ας μην είναι άσσο στην οργάνωση.

Ο Ουαναμέικερ επίσης δεν κάνει σούπερ χρονιά, μονάχα τον τελευταίο μήνα πήρε τα (πολύ)πάνω του, αλλά είναι κι αυτός ογκόλιθος για Ευρωλίγκα.

Ο Παυαριέ τώρα που ξενίζει και δικαιολογημένα, είναι όντως καλός μπλοκέρ, καλός στην άμυνα ένας με έναν και πολύ καλός ριμπάουντερ (που και το ριμπάουντ είναι βασικό μέρος της άμυνας.) Παρόλα αυτά, υστερεί σε σχέση με άλλα σέντερ, τουλάχιστον ακόμα.


Ο Ταβάρες, ίσως είναι το μεγαλύτερο σκιάχτρο της Λίγκας και αρκετά γρήγορος για το ύψος του.

Χάγκα, Χαινς και Πανανικολάου δεν χρειάζονται συστάσεις.

Η απουσία του [u]Καλάθη όμως είναι πρόκληση[/u]. Ο τύπος, όχι μονάχα φέτος, δεν παίζεται στην άμυνα. Τον βοηθάει τόσο το κορμιί του και οι σπάνιες αντοχές του, αλλά και η εν γένει αντίληψη που έχει- στο σημείο αυτό ένα credit νομίζω στον Διαμαντίδη κι ίσως και στον Ζοτς.

Σίγουρα λείπει και ο Ταίηλορ από την λίστα, πάντως. Και ο Μπόλντεν της Μακάμπι ενδεχομένως, σίγουρα ο Γκρέιντζερ και ο Χάκετ πάντως. Οι τραυματισμοί των Γιουλ, Ρομπινσον, Κάλινιτς και Χάνεικατ τους στερούν την δυνατότητα να είναι στη λίστα.

Κι άφησα τελευταίο τον βασιλιά του μπούλιγκ,0μες τη ρακέτα smiley.gif Βέσελι. Είναι δυνατόν να μην βρίσκεται ο Τσέχος στη λίστα;
yorgos
QUOTE
Κι άφησα τελευταίο τον βασιλιά του μπούλιγκ,0μες τη ρακέτα smiley.gif Βέσελι. Είναι δυνατόν να μην βρίσκεται ο Τσέχος στη λίστα;

Χτυπητή απουσία, όντως. Toν έχουν συμπεριλάβει όμως στους υποψήφιους MVP κι η Ευρωλίγκα έχει ιστορία στο να μην μπλέκει τις δύο κατηγορίες (άγνωστο το γιατί).
Conan1982
QUOTE (yorgos @ Feb 16 2018, 13:18 ) *
Χτυπητή απουσία, όντως. Toν έχουν συμπεριλάβει όμως στους υποψήφιους MVP κι η Ευρωλίγκα έχει ιστορία στο να μην μπλέκει τις δύο κατηγορίες (άγνωστο το γιατί).

Για να ικανοποιεί όσο το δυνατόν περισσότερες ομάδες.
irving
QUOTE(Conan1982 @ Feb 16 2018, 14:20 ) *
Για να ικανοποιεί όσο το δυνατόν περισσότερες ομάδες.

πιο πολυ εχει να κανει με μανατζερ παρα με ομαδες.
nikolas_asteri
Μα ο Διαμαντίδης το 2011 δεν τα πήρε και τα 2;
Edit: Και καπάκι την επόμενη χρονιά ο Κιριλένκο.

Δεν παίρνω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα για να βγάλω συμπέρασμα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι σύνηθες ο MVP να είναι *ο* αμυντικός ογκόλιθος. Οπότε το ότι έχει συμβεί (και σχετικά πρόσφατα) ίσως σημαίνει ότι δεν έχετε δίκιο.
yorgos
QUOTE(nikolas_asteri @ Feb 16 2018, 23:50 ) *
Μα ο Διαμαντίδης το 2011 δεν τα πήρε και τα 2;
Edit: Και καπάκι την επόμενη χρονιά ο Κιριλένκο.

Δεν παίρνω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα για να βγάλω συμπέρασμα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι σύνηθες ο MVP να είναι *ο* αμυντικός ογκόλιθος. Οπότε το ότι έχει συμβεί (και σχετικά πρόσφατα) ίσως σημαίνει ότι δεν έχετε δίκιο.

Πολύ σωστός, δεν έχουμε δίκιο, θυμόμουν μόνο τα τελευταία 4-5 χρόνια.
RipCity


patissiotis
Εγω διακινδυνευω μια προβλεψη συνυπολογιζοντας ντεφορμαρισμα Παναθηναϊκου + αδυναμια εκτος εδρας + προγραμμα υπολοιπων ομαδων:
1. ΤΣΣΚΑ
2. Ολυμπιακος
3. Φενερ
4. Ρεαλ
5. Κιμκι
6. Ζαλγκιρις
7. Παναθηναϊκος
8. Μακαμπι
giorgos14
QUOTE(patissiotis @ Mar 2 2018, 23:39 ) *
Εγω διακινδυνευω μια προβλεψη συνυπολογιζοντας ντεφορμαρισμα Παναθηναϊκου + αδυναμια εκτος εδρας + προγραμμα υπολοιπων ομαδων:
1. ΤΣΣΚΑ
2. Ολυμπιακος
3. Φενερ
4. Ρεαλ
5. Κιμκι
6. Ζαλγκιρις
7. Παναθηναϊκος
8. Μακαμπι


Η Ζαλγκίρις έχει μία νίκη παραπάνω από Παο και το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία. Όμως από εδώ και πέρα έχει βουνό πρόγραμμα. Υποδέχεται Φενέρ, πάει σε Μπασκόνια, υποδέχεται Μιλάνο, πάει Ρεάλ, υποδέχεται Τσσκα και πάει Ολυμπιακό. Δεν θα μου κάνει καθόλου έκπληξη αν τελειώσει με ακόμα μία νίκη γιατί αν εξαιρέσεις την Τσσκα όλοι θα έχουν κίνητρο( με το κίνητρο του ΟΣΦΠ να είναι να αποφύγει τον εμφύλιο και να παίξει με Ζαλγκίρις). Αρα ο Παο ίσως ψάχνει 3 νίκες για να την περάσει. Βαλένθια, Ερυθρός εντός και ένα εκτός.
pan24
QUOTE (patissiotis @ Mar 3 2018, 01:39 ) *
Εγω διακινδυνευω μια προβλεψη συνυπολογιζοντας ντεφορμαρισμα Παναθηναϊκου + αδυναμια εκτος εδρας + προγραμμα υπολοιπων ομαδων:
1. ΤΣΣΚΑ
2. Ολυμπιακος
3. Φενερ
4. Ρεαλ
5. Κιμκι
6. Ζαλγκιρις
7. Παναθηναϊκος
8. Μακαμπι

Η ζαλγκιρις εχει παρα πολυ δυσκολο προγραμμα
Η χιμκι εχει ανεβει ομως δεν εμπνεει εμπιστοσυνη οτι θα κερδισει ολα οσα ειναι στα μετρα της να παρει(πχ εχασε απο μπασκονια) γιατι εξαρταται υπερβολικα απο την μερα του σβεντ,χανει και στην ισοβαθμια απο τον παναθηναικο

Πιστευω οτι τελικα ο παναθηναικος θα ειναι 5ος
Για τις θεσεις 2-3 θα εξαρτηθει κατα πολυ απο το τι θα γινει στα φενερ-τσσκα και τσσκα-ολυμπιακος
Η τσσκα ειναι μεγαλο φαβορι για πρωτη θεση ομως δεν την εχει κλειδωσει ακομα
Mr_Cadwell



Εγώ το πηγαίνω μακρυά το πράγμα πολύ αλλά έτσι το βλέπω πάνω-κάτω να καταλήγει. smiley.gif smiley.gif
Quincy
QUOTE(Mr_Cadwell @ Mar 10 2018, 03:49 ) *



Εγώ το πηγαίνω μακρυά το πράγμα πολύ αλλά έτσι το βλέπω πάνω-κάτω να καταλήγει. smiley.gif smiley.gif


Πάντως ο κανόνας λέει πως τουλάχιστον 1 στις 4 έδρες σπάει rolleyes.gif
Mr_Cadwell
QUOTE (Quincy @ Mar 11 2018, 10:55 ) *
Πάντως ο κανόνας λέει πως τουλάχιστον 1 στις 4 έδρες σπάει rolleyes.gif

Will see μακάρι ο κανόνας να επαληθευτεί με τον Παναθηναικό(εκτός αν τύχει με Ολυμπιακό rolleyes.gif ) αν και η προσωπική μου άποψη ειναι πως αν δεν έχουμε εμφύλιο,πάμε φουλ για εξαίρεση.
pan24
QUOTE (Mr_Cadwell @ Mar 16 2018, 02:40 ) *
Will see μακάρι ο κανόνας να επαληθευτεί με τον Παναθηναικό(εκτός αν τύχει με Ολυμπιακό rolleyes.gif ) αν και η προσωπική μου άποψη ειναι πως αν δεν έχουμε εμφύλιο,πάμε φουλ για εξαίρεση.

Εμενα παλι μου εχει καρφωθει η ιδεα οτι καποιος εκ των ζαλγκιρις,χιμκι αν αποφυγουν τσσκα,φενερ θα καταφερει να βρεθει φαιναλ 4
irving
QUOTE(Quincy @ Mar 11 2018, 10:55 ) *
Πάντως ο κανόνας λέει πως τουλάχιστον 1 στις 4 έδρες σπάει rolleyes.gif

σωστα αλλα νομιζω πως υπαρχει χρονια που δεν εχει σπασει εδρα (μπορει και να κανω λαθος). παντως δεν εχει γινει ποτε να πανε φ4 οι ιδιες ομαδες 2 συνεχομενες χρονιες!
Quincy
QUOTE(irving @ Mar 16 2018, 16:19 ) *
σωστα αλλα νομιζω πως υπαρχει χρονια που δεν εχει σπασει εδρα (μπορει και να κανω λαθος). παντως δεν εχει γινει ποτε να πανε φ4 οι ιδιες ομαδες 2 συνεχομενες χρονιες!


Το 2013 ήταν η εξέρεση που πέρασαν όλοι όσοι είχαν το πλεονέκτημα. Για το άλλο που λες δεν θυμάμαι, αλλά από όσο θυμάμαι έχεις δίκιο
gerorge
QUOTE (Quincy @ Mar 16 2018, 19:01 ) *
Το 2013 ήταν η εξέρεση που πέρασαν όλοι όσοι είχαν το πλεονέκτημα. Για το άλλο που λες δεν θυμάμαι, αλλά από όσο θυμάμαι έχεις δίκιο



Και το 16 αν θυμαμαι καλα ολες με πλεονεκτημα ειχαν περασει
benchwarmer
Σε μία αρκετά δραστική λύση προχώρησε η Μακάμπι, για να λύσει το πρόβλημα(?) του περιορισμού των ξένων στο ισραηλινό πρωτάθλημα (που η αλήθεια είναι ότι ο αριθμός τους - 4 - δεν συναντάται σε κανένα άλλο πρωτάθλημα πρώτης γραμμής).
Όπως λοιπόν αναφέρεται σε επίσημη ανακοίνωση του συλλόγου, από του χρόνου η ομάδα θα έχει δύο εντελώς διαφορετικά ρόστερ σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα, με δύο διαφορετικούς προπονητές!!!

https://sportando.basketball/en/europe/isra...-19-season.html
passer
Χωρίς να λέω ότι θα γίνει οπωσδήποτε κάποια έκπληξη, είναι η πρώτη φορά που θυμάμαι play offs με οποιοδήποτε format, στα οποία και οι 4 ομάδες με μειονέκτημα έδρας να έχουν σοβαρές πιθανότητες πρόκρισης.
Zoys
Η Ευρωλίγκα ανακοίνωσε την επέκταση της κατά δύο ομάδες από τη μεθεπόμενη σεζόν με την Bayern να εξασφαλίζει τη μία wild card και την ASVEL να είναι η κύρια υποψήφια για να την ακολουθήσει.

QUOTE
EuroLeague expansion opportunities were discussed with the Executive Board Members agreeing to incorporate two additional clubs in the 2019-20 season for a total of 18, with Germany and France the previously defined priority markets. In Germany, it was agreed that FC Bayern Munich will receive an associate wild card for two seasons, while in France Euroleague Basketball will continue working with ASVEL Villeurbanne to ensure compliance with the proposed minimum commitments, with a view to granting an associate wild card for two seasons. Attendees discussed proposed changes to the 2018-19 Bylaws.
RipCity
QUOTE (basketikos13 @ Apr 16 2018, 22:26 ) *
Eχει αδικο ο γιαννακοπουλος με το ιστα.
Πρεπει να διαμρτυρεται συνεχως για την διατησια, να φοραει μπλουζακια με βολες, να απαξιωνει μετα απο φαιναλ φορ την πρωταθλητρια ομαδα, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΟΣ ΓΗΠΕΔΟΥ ΧΕΙΡΟΝΟΜΙΕΣ.

Αυτα τα πραγματα ΠΡΟΑΓΟΥΝ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ και το ινσταγκαμ τον φθειρει.

υγ: Η ερωτηση εξακολουθει να ισχυει αλλα απαντηση δεν πηρα, την ξανακανω λοιπον.
Σε ποια διοργανωση -τοπικο πρωταθλημα, ευρωπαικο διοργανωση, ευρωμπασκετ, μουντομασκετ- μια ομαδα που εχει μακραν την χειροτερη επιθεση της διοργανωσης εχει εκτελεσει μακραν τις περισσοτερες βολες?



Καλη η προπαγάνδα γενικα αλλα ο Ολυμπιακος ειναι απο τις ελαχιστες αν οχι η μοναδικη ομαδα που χει 3 ψηλους που μπορουν να βαλουν καλαθι μονοι τους κι οχι απο πασα παρε βαλε. Εχει επισης και τον Σπανουλη, που κανει μπουκες και ξερει να παιρνει φαουλ.
SteveNashidis
http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb...up.5164015.html

Ο "πανικός" του Τζόρντι και το ψέμα του Eurocup


Του οποίου το σχόλιο για τις δηλώσεις Γιασικεβίτσιους είναι αυτό

QUOTE
"Δεν πιστεύω πως οι διαιτητές είναι τα αστέρια ή κάτι ανάλογο. Οι διαιτητές επίσης πρέπει να προσαρμοστούν. Το πιο σημαντικό είναι να μας σεβαστούν, καθώς είμαστε μία από τις οχτώ καλύτερες ομάδες. Η διαιτησία πρέπει να είναι 50-50". Αυτά είπε ο προπονητής της Ζάλγκιρις, αφήνοντας να εννοηθεί πολλά. Αλήθεια, έχει στοιχεία ότι η διαιτησία δεν είναι ή δεν θα είναι 50-50 στην EuroLeague; Αν το ξέρουμε εκ των προτέρων, να βρεθεί η λύση κ. Μπερτομέου.


Και στο τέλος γράφει

QUOTE
Οι ομάδες του BCL δεν κατέληξαν αναγκαστικά εκεί. Το επέλεξαν!


Πραγματικά λυπάμαι. Ο ορισμός της προπαγάνδας
yorgos
QUOTE(SteveNashidis @ Apr 17 2018, 17:30 ) *
http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb...up.5164015.html

Ο "πανικός" του Τζόρντι και το ψέμα του Eurocup


Του οποίου το σχόλιο για τις δηλώσεις Γιασικεβίτσιους είναι αυτό



Και στο τέλος γράφει



Πραγματικά λυπάμαι. Ο ορισμός της προπαγάνδας

Εντελώς αστείο άρθρο, ανάξιο σχολιασμού.
Zoys
Μεγάλο fail που συμπίπτουν χρονικά οι αγώνες στη φάση των playoff με μόλις δύο ματς ανά ημέρα...
irving
QUOTE(Zoys @ Apr 17 2018, 21:02 ) *
Μεγάλο fail που συμπίπτουν χρονικά οι αγώνες στη φάση των playoff με μόλις δύο ματς ανά ημέρα...

οντως. ηθελα να το πω αυτο. να θες να δεις ολα τα ματς και να μη μπορεις ugly_tocktock.gif
thanath
http://www.sdna.gr/mpasket/euroleague/euro...sti-vitoria-vid

Πάντως ο Γιαννακόπουλος φαίνεται να έχει καταφέρει να υπάρχει παντού μια γκρίνια κατά της EL. Μετά το ΟΑΚΑ και τη Ζαλγκιρις, ήρθε η γκρίνια και στο γήπεδο της Ταου...
giorgos14
QUOTE(thanath @ Apr 27 2018, 07:51 ) *
http://www.sdna.gr/mpasket/euroleague/euro...sti-vitoria-vid

Πάντως ο Γιαννακόπουλος φαίνεται να έχει καταφέρει να υπάρχει παντού μια γκρίνια κατά της EL. Μετά το ΟΑΚΑ και τη Ζαλγκιρις, ήρθε η γκρίνια και στο γήπεδο της Ταου...


Ναι γιατί όπου υπάρχει ομάδα που νιώθει αδικημένη από τους διαιτητές θεωρεί της EL στημένη και υπεύθυνη.Απλά αυτή είναι η διαφορά του ΔΓ με τους άλλους προέδρους, ο ΔΓ λειτουργεί όπως ο μέσος φίλαθλος της κάθε ομάδας.
RipCity
QUOTE (giorgos14 @ Apr 27 2018, 10:44 ) *
Ναι γιατί όπου υπάρχει ομάδα που νιώθει αδικημένη από τους διαιτητές θεωρεί της EL στημένη και υπεύθυνη.Απλά αυτή είναι η διαφορά του ΔΓ με τους άλλους προέδρους, ο ΔΓ λειτουργεί όπως ο μέσος φίλαθλος της κάθε ομάδας.


Και το χειρότερο είναι πως πλέον όλοι νιώθουν αδικημένοι. Στο Zalgiris Olympiacos κι οι δύο ομάδες έκαναν παράπονα. Αυτό το πράγμα δε γίνεται να συνεχιστεί κι είναι μεγάλο fail της Euroleague. Πρέπει να πέφτουν πρόστιμα και σε προπονητές σε κάθε κουβέντα για διαιτησία, όπως συμβαίνει στο ΝΒΑ.
pan24
Αυτός που θα μας απασχολήσει πολύ την επόμενη σεζόν με μεγάλο step up πιστεύω θα είναι ο Γκούντουριτς
Από τα τέλη της regular έχει ανέβει,πλέον τον εμπιστεύεται με την μπάλα στα χέρια και ήδη έχει φτάσει τα νούμερα που είχε στον Ερυθρό Αστέρα(τώρα όμως με πολύ καλύτερα ποσοστά),παρά τον πρώτο γύρο που ήταν αόρατος
Του χρόνου τον βλέπω να έχει ηγετική θέση στην περιφέρεια της Φενέρ

QUOTE (RipCity @ Apr 27 2018, 12:33 ) *
Και το χειρότερο είναι πως πλέον όλοι νιώθουν αδικημένοι. Στο Zalgiris Olympiacos κι οι δύο ομάδες έκαναν παράπονα. Αυτό το πράγμα δε γίνεται να συνεχιστεί κι είναι μεγάλο fail της Euroleague. Πρέπει να πέφτουν πρόστιμα και σε προπονητές σε κάθε κουβέντα για διαιτησία, όπως συμβαίνει στο ΝΒΑ.

Και πρόστιμα που να τσούζουν όχι πρόστιμα όπως τα 500 ευρώ στον Ιτούδη για τις δηλώσεις του
Για κάθε δήλωση για διαιτησία από παίκτη,προπονητή,ιδιοκτήτη πρόστιμο από 15 έως 50 χιλιάδες όπως εκεί και όποιος προπονητής θέλει να μιλάει κάθε δεύτερο παιχνίδι για την διαιτησία να ξέρει ότι θα δώσει πάνω από τον μισό μισθό του σε πρόστιμα
Zoys
Από μια διοργάνωση που επιτρέπει σε έναν ιδιοκτήτη/μέτοχο να την εξευτελίζει σε καθημερινή βάση ας μην περιμένουμε τσουχτερά πρόστιμα σε διαμαρτυρίες προπονητών στα πρότυπα του NBA...
thanath
QUOTE (Zoys @ Apr 27 2018, 13:11 ) *
Από μια διοργάνωση που επιτρέπει σε έναν ιδιοκτήτη/μέτοχο να την εξευτελίζει σε καθημερινή βάση ας μην περιμένουμε τσουχτερά πρόστιμα σε διαμαρτυρίες προπονητών στα πρότυπα του NBA...


Γενικά η όλη διαχείριση αυτού του πανηγυρακίου που έχει στήσει ο ΔΓ είναι κάκιστη! Δεν μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση και εκτίθεται με κινήσεις που περισσότερο δείχνουν βεντέτα παρά σοβαρή οργάνωση. Και το αστείο είναι ότι έχουν το δίκιο με το μέρος του, το απέδειξε και το CAS, και όμως συνεχίζουν..
Coach Periklis
QUOTE (RipCity @ Apr 27 2018, 12:33 ) *
Και το χειρότερο είναι πως πλέον όλοι νιώθουν αδικημένοι. Στο Zalgiris Olympiacos κι οι δύο ομάδες έκαναν παράπονα. Αυτό το πράγμα δε γίνεται να συνεχιστεί κι είναι μεγάλο fail της Euroleague. Πρέπει να πέφτουν πρόστιμα και σε προπονητές σε κάθε κουβέντα για διαιτησία, όπως συμβαίνει στο ΝΒΑ.


Έχει παραγίνει το κακό φέτος ομολογουμένως

Κατάντησε ενοχλητικό να γκρινιάζουν όλοι ανεξαιρέτως

Καλό είναι να λυθούν κάποια πράγματα για΄τι δεν λειτουργεί έτσι το σύστημα. Από πολλές απόψεις

Να μπουν όλα τα ζητήματα σε συζήτηση μετόχων . Δε γίνεται π.χ. να έχουμε φορολογία εξοντωτική εμείς στην Ελλάδα και οι Ρώσοι / Τούρκοι να κάνουν πάρτυ

Είναι πολλά που πρέπει να συζητηθούν. Οικονομικά, διαιτητικά, συμπεριφορές όλων , διαφάνεια

Αλλιως δεν έχει πολλά χρόνια ακόμα το οικοδόμημα
Firnen
Ο φοβερός Λούκα δε χάνει το MVP αφού πέρασε η Ρεάλ.

Καλάθης-Σβεντ-Γιανκούνας-Βέσελι υπόλοιπη 5αδα προβλέπω, με ερωτηματικό μήπως επιλέξουν τον Σέρχι αντί του Σβεντ.
RipCity
Θα εβαζα Σενγκελια στη θεση Γιανκουνας και De Colo στον Shved. Ο De Colo επισης νομιζω ειναι ο τριτος πισω απο Καλαθη,Ντοντσιτς για το MVP.
aegeansheed
QUOTE(Firnen @ Apr 29 2018, 01:51 ) *
Ο φοβερός Λούκα δε χάνει το MVP αφού πέρασε η Ρεάλ.

Καλάθης-Σβεντ-Γιανκούνας-Βέσελι υπόλοιπη 5αδα προβλέπω, με ερωτηματικό μήπως επιλέξουν τον Σέρχι αντί του Σβεντ.

O Γιανκούνας γιατί να είναι στην top5αδα, έκανε τόσο τρομερή χρονιά φέτος; Ρωτάω γιατί έτσι όπως τον είχα δει τελευταία... πέρυσι με την Εθνική, δε μου έβγαζε κάποια ποιότητα ή δυνατότητα για να περίμενα μια τέτοια τιμή. Δε μπορώ να το πιστέψω. Τί είναι αυτό που έκανε φέτος δηλαδή για να είναι υπό αξιολόγηση για top-5 πεντάδα;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.