Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 4ος όμιλος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Mundobasket 2014
Pages: 1, 2
D-Wade
QUOTE(Zoys @ Sep 4 2014, 18:43 ) *
Για μένα η FIBA είναι απαράδεκτη που επιτρέπει να συμβαίνει αυτό. Δημιουργεί άσχημη εικόνα για ομάδες, παίκτες και συνολικά τα πρωταθλήματα εθνικών ομάδων. Δεν νομίζω να αρέσει σε κανέναν να βλέπει την ομάδα του (και οποιαδήποτε ομάδα) να θέλει να χάσει όσο κι αν καταλαβαίνει το σκεπτικό τέτοιων επιλογών.

Και τι να κάνει η FIBA? Να τους βάλει πρόστιμο? Να τους αποβάλλει από τη διοργάνωσή?Ή μήπως μπορεί να αποδείξει κάποιος ότι έκατσαν και έχασαν?
Zoys
QUOTE(D-Wade @ Sep 4 2014, 18:52 ) *
Και τι να κάνει η FIBA? Να τους βάλει πρόστιμο? Να τους αποβάλλει από τη διοργάνωσή?Ή μήπως μπορεί να αποδείξει κάποιος ότι έκατσαν και έχασαν?

Τίποτα από αυτά ασφαλώς. Έπρεπε να έχει αλλάξει το σύστημα διεξαγωγής στα Παγκόσμια Κύπελλα προκειμένου να αποφεύγονται "μυστήρια" αποτελέσματα και όλες οι ομάδες να παίζουν για τη νίκη. Ήδη αναφέρθηκαν προτάσεις σε προηγούμενο ποστ.
D-Wade
QUOTE(Zoys @ Sep 4 2014, 18:56 ) *
Τίποτα από αυτά ασφαλώς. Έπρεπε να έχει αλλάξει το σύστημα διεξαγωγής στα Παγκόσμια Κύπελλα προκειμένου να αποφεύγονται "μυστήρια" αποτελέσματα και όλες οι ομάδες να παίζουν για τη νίκη. Ήδη αναφέρθηκαν προτάσεις σε προηγούμενο ποστ.

ΟΚ έτσι συμφωνώ.Υπάρχουν τρόποι να βελτιωθεί το σύστημα διεξαγωγής. Εγώ εννοούσα με τις δεδομένες συνθήκες δε μπορείς να κάνεις κάτι.Ούτε να υποχρεώσεις κάποιον να παίξει στο 100% ούτε τίποτα
SG3ptshooter
To finale προβλέπεται να έχει αγωνία, η Λιθουανία κάνει την ανατροπή, οι Σλοβένοι σε 9 λεπτά της κάκιστης τέταρτης περιόδου δεν έχω σκοράρει ούτε πόντο, highlight ένα μαγικό airball ελεύθερο τρίποντο του Balazic που πέρασε μέτρα μακριά.
sacarame
Κλασικα Σλοβενοι στο φιναλε. Αφου το ισιωσαμε στο τριλεπτο στο 62-62 δεν πιστευα οτι θα το χαναμε..

Δυσκολο ματς τελικα, μειναμε πισω με το κακο ημιχρονο, αλλα ευτυχως τελικα δεν στοιχισε.


Ευκολα ή δυσκολα πηραμε την πρωτια, και μενει να δουμε αν θα ειμαστε σοβαροι για να περασουμε αρχικα τους τολ μπλακς..
T.W.Is.M.
Κλασικοι Σλοβενοι... Ηθελαν νικη για να βγουν 1οι εναντιον μιας Λιθουανιας που επαιζε μεταξυ 1ης και 3ης θεσης, αρα ειχε αποφυγει τη 2η που οδηγουσε σε προημιτελικο με τις ΗΠΑ και καταφεραν να χασουν, ενω κερδιζαν επι 30' βαζοντας 2 ποντους στο τελευταιο δεκαλεπτο!
Ικανους τους εχω να αποκλειστουν απο τη Δομινικανη Δημοκρατια για να αποφυγουν τις ΗΠΑ... 69.gif
GK_23
QUOTE(D-Wade @ Sep 4 2014, 17:52 ) *
Και τι να κάνει η FIBA? Να τους βάλει πρόστιμο? Να τους αποβάλλει από τη διοργάνωσή?Ή μήπως μπορεί να αποδείξει κάποιος ότι έκατσαν και έχασαν?

Πολλά παιδιά έγραψαν προτάσεις για το πως μπορεί να αντιμετωπιστούν φαινόμενα όπως το χθεσινό.

Όσο για τις αποδείξεις, υπάρχει το βίντεο του αγώνα, δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο. Όποιος το δει, καταλαβαίνει τι συνέβη. Στο ΝΒΑ θα είχε το λιγότερο πρόστιμο σε αντίστοιχη περίπτωση. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012 η ΔΟΕ απέκλεισε παίκτες στο μπάντμιντον επειδή έκαναν κάτι αντίστοιχο.

Είναι διακωμώδηση του τουρνουά αυτό που έγινε, ας μην παραπονιόμαστε μετά ότι μεγάλοι παίκτες δεν κατεβαίνουν να αγωνιστούν στις διοργανώσεις της ΦΙΜΠΑ, από τη στιγμή που αυτή δεν εξασφαλίζει την αξιοπιστία τους.
Nuntius
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 5 2014, 00:52 ) *
Κλασικοι Σλοβενοι... Ηθελαν νικη για να βγουν 1οι εναντιον μιας Λιθουανιας που επαιζε μεταξυ 1ης και 3ης θεσης, αρα ειχε αποφυγει τη 2η που οδηγουσε σε προημιτελικο με τις ΗΠΑ και καταφεραν να χασουν, ενω κερδιζαν επι 30' βαζοντας 2 ποντους στο τελευταιο δεκαλεπτο!
Ικανους τους εχω να αποκλειστουν απο τη Δομινικανη Δημοκρατια για να αποφυγουν τις ΗΠΑ... 69.gif


Έχουν κάθε δίκιο να διαμαρτύρονται για το τανκάρισμα της Αυστραλίας αλλά από την στιγμή που κατάφεραν να χάσουν με τέτοιο τρόπο δεν νομίζω να εισακουστούν ιδιαίτερα.

QUOTE (GK_23 @ Sep 5 2014, 03:19 ) *
Στο ΝΒΑ θα είχε το λιγότερο πρόστιμο σε αντίστοιχη περίπτωση.


Πρόστιμο για tanking δεν έχει μπει ποτέ στο NBA. Στην περσινή σεζόν είχαμε αρκετές ομάδες που προσπαθούσαν να τανκάρουν ώστε να πάρουν τον Wiggins (οι Sixers για παράδειγμα από ένα σημείο και μετά έπαιζαν μονάχα με D-Leaguers και 10-day contracts) και το NBA δεν έκανε απολύτως τίποτα γι'αυτό.
GK_23
QUOTE(Nuntius @ Sep 5 2014, 04:12 ) *
Πρόστιμο για tanking δεν έχει μπει ποτέ στο NBA. Στην περσινή σεζόν είχαμε αρκετές ομάδες που προσπαθούσαν να τανκάρουν ώστε να πάρουν τον Wiggins (οι Sixers για παράδειγμα από ένα σημείο και μετά έπαιζαν μονάχα με D-Leaguers και 10-day contracts) και το NBA δεν έκανε απολύτως τίποτα γι'αυτό.

Άλλο πράγμα το tanking σε ένα ματς και άλλο πράγμα η επιλογή του tanking σε μια ολόκληρη σεζόν με στόχο να προωθηθούν και να αναπτυχθούν νέοι παίκτες. Μια ομάδα ΝΒΑ που κάνει tanking δεν μπαίνει ποτέ σε ένα ματς για να το χάσει. Χάνει διότι πολύ απλά δεν μπορεί να κερδίσει. Έχει διαφορά κατά τη γνώμη μου. Σου θυμίζω το πρόστιμο που έφαγαν οι Σπερς το 2012 όταν ξεκούρασαν βασικούς στο ματς με τους Χιτ.

Σήμερα το πρωί στη δουλειά μου ένας πιτσρικάς Αυστραλός, γύρω στα 21-22, μου είπε αναφερόμενος για το χθεσινό ματς:

"I never thought an Australian team would do that..."
Nuntius
QUOTE (GK_23 @ Sep 5 2014, 04:28 ) *
Άλλο πράγμα το tanking σε ένα ματς και άλλο πράγμα η επιλογή του tanking σε μια ολόκληρη σεζόν με στόχο να προωθηθούν και να αναπτυχθούν νέοι παίκτες. Μια ομάδα ΝΒΑ που κάνει tanking δεν μπαίνει ποτέ σε ένα ματς για να το χάσει. Χάνει διότι πολύ απλά δεν μπορεί να κερδίσει. Έχει διαφορά κατά τη γνώμη μου. Σου θυμίζω το πρόστιμο που έφαγαν οι Σπερς το 2012 όταν ξεκούρασαν βασικούς στο ματς με τους Χιτ.

Σήμερα το πρωί στη δουλειά μου ένας πιτσρικάς Αυστραλός, γύρω στα 21-22, μου είπε αναφερόμενος για το χθεσινό ματς:

"I never thought an Australian team would do that..."


Το πρόστιμο των Spurs ήταν διαφορετική περίπτωση. Ο Popovich επέλεξε να ξεκουράσει τους αστέρες του για να πει ένα "fuck you" στο NBA για το πολύ δύσκολο πρόγραμμα που είχαν οι Spurs εκείνη την περίοδο. Οι Spurs έπαιζαν με το Miami στις 29 Νοεμβρίου στο τέλος ενός 6 game road trip και είχαν παίξει αγώνες στις 28, 26, 25 και 23 Νοεμβρίου (5 παιχνίδια σε 7 μέρες). Οι Heat από την άλλη είχαν 5 μέρες ξεκούρασης πριν από αυτό το παιχνίδι. Το παιχνίδι ήταν nationally televised και ήταν εμφανές πως το πρόγραμμα ήταν στημένο έτσι ώστε να καταφέρουν οι Heat να νικήσουν τους Spurs "on national TV" (που λένε και στην Αμερική). Ο Popovich δεν το δέχθηκε αυτό και γι' αυτό ξεκούρασε τους πιο σημαντικούς τους παίκτες. Ήταν κίνηση διαμαρτυρίας και επειδή το NBA έχασε κάμποσα λεφτά από αυτό (λόγω χορηγών) αποφάσισαν να τιμωρήσουν τους Spurs.

Το πρόστιμο αυτό δεν είχε καμία σχέση με το τανκάρισμα. Ξέρεις τι ήταν τανκάρισμα? Η επιλογή των Nets να ξεκουράσουν τους πιο βασικούς τους παίκτες στα 5 τελευταία παιχνίδια της τελευταία σεζόν ώστε να μην πέσουν πάνω στο Miami στο δεύτερο γύρο. Οι Nets έχασαν τους 4 από τους τελευταίους 5 αγώνες και βγήκαν 6οι όπως ήθελαν αλλά οι Heat δεν βγήκαν 1οι οπότε δεν λειτούργησε η προσπάθεια τους.

Υπήρξε πρόστιμο σε αυτή την περίπτωση? Όχι.

Να φέρω άλλο ένα παράδειγμα? 2006 Western Conference. Οι 3 division winners εξασφάλιζαν τα 3 πρώτα seeds. Οι δύο καλύτερες ομάδες της Δύσης όμως τότε βρίσκονταν στην ίδια division (Southwest). Οι Spurs είχαν το καλύτερο ρεκόρ οπότε έπαιρναν το 1o seed (63-19) αλλά οι Mavericks με ρεκόρ 60-22 ήταν αναγκαστικά τέταρτοι (μιας και δεν είχαν κερδίσει την κατηγορία τους). Οι Memphis Grizzlies και οι Los Angeles Clippers έπαιζαν μεταξύ τους στον προτελευταίο αγώνα της σεζόν ενώ και ο νικητής θα έπαιρνε το 5o seed. Το 5o seed θα έπαιζε στον πρώτο γύρο με τους Mavericks (60-22) και στον δεύτερο γύρω με τους Spurs (63-19). Το 6o seed θα έπαιζε στον πρώτο γύρο με τους Denver Nuggets (44-38) και στον δεύτερο γύρο με τους Phoenix Suns (54-28). Με άλλα λόγια ο χαμένος αντιμετώπιζε ένα πολύ ευκολότερο πρόγραμμα από τον νικητή.

Οι Clippers έκατσαν και έχασαν και επιβραβεύτηκαν με μια πιο εύκολη πορεία. Στον πρώτο γύρο κέρδισαν εύκολα τους Nuggets σε 5 παιχνίδια ενώ οι Grizzlies έχασαν 4-0 από τους Mavericks. Το NBA δεν έριξε κανένα απολύτως πρόστιμο στους Clippers.

Αυτό που (σωστά) έκανε ήταν να αλλάξει τον κανόνα περί divisions.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.