Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Boston Celtics
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2
Pierce
Boston Celtics






A Smart team


Πρόγραμμα αγώνων:

Προηγούμενο Ρεκόρ (2015-2016): 48-34

Πρώτοι σε στατιστικές κατηγορίες (2015-2016):
Πόντοι: Isaiah Thomas 22.2
Ριμπάουντ: Jared Sullinger 8.3
Ασσίστ: Isiah Thomas 6.2
Κλεψίματα: Jae Crowder 1.7
Κοψίματα: Amir Johnson 1.1
Ευστοχία %: Amir Johnson 58.5%
Χρόνος συμμετοχής: Avery Bradley 33.4'

Πιθανή 5άδα:
Thomas Bradley Crowder Johnson Horford


Πάγκος:
PG’s: Smart, Jackson
SG’s: Rozier, Hunter, Green
SF’s: Brown, Young
PF’s: Jerebko, Mickey
C’s: Olynyk, Zeller

Μεταγραφικές Κινήσεις
Draft Picks: Jaylen Brown (#3), Guerschon Yabusele(#16), Ante Žižić(#23), Deyonta Davis(#31), Rade Zagorac(#35) , Demetrius Jackson (#45), Ben Bentil(#51) , Abdel Nader (#58)

Ήρθαν ή ανανέωσαν: Al Horford (FA)

Έφυγαν: : Sullinger (FA), Turner (FA), Lee (FA)

Παρουσίαση ομάδας

Πέρσι η ομάδα ξεπέρασε κάθε προσδοκία, έφτασε τις 48 νίκες και στην 4πλη(!) ισοβαθμία της 3ης θέσης, πήρε την 5η η οποία την έστειλε πάνω στην πιο μπαρουτοκπανισμένη Ατλάντα όπου και έχασε με το τιμητικό 4-2. Απέδωσε θελκτικό μπάσκετ κατά περιόδους, ενώ και σαν οργανισμός βγάζει προς τα έξω υγεία.

Ο Danny κυνήγησε τον Durant μανιασμένα, και αν δεν υπήρχε ως αντίπαλος το GS, τότε πιθανώς θα φόραγε το τριφύλλι. Mέχρι και τον legendary πλέον , Brady επιστράτευσαν αλλά τελικώς δεν ήταν αρκετό. Η επόμενη λογική κίνηση ήταν να πάει για τον δυσαρεστημένο Westbrook, αλλά ούτε αυτό απέδωσε οπότε η είσοδος των νέων παικτών περιορίστηκε στους draftαρισμένους και στον Χόρφορντ. Έναν παίκτη που ήθελε ο Danny αρκετό καιρό, και μάλλον έπαιξε μόνος του όταν ο Χόρφορντ έμεινε ελεύθερος καθώς τον είχε πείσει ότι είναι το κομμάτι που λείπει από τους νεαρούς celtics.

Τι διαφορετικό θα δούμε λοιπόν; Παρελθόν είναι ο -υποτιμημένος θα έλεγα- Sully και ο Turner, ο οποίος αναγέννησε την καρίερα του στη Βοστώνη και πήρε ένα πολύ καλό συμβόλαιο στο Portland. Στη θέση τους ήρθαν ο Horford, και ο Jaylen Brown . Πολλά ακούστηκαν την βραδιά του Draft , για το πως ο Danny έψαχνε να δώσει το #3 (πακέτο με κάποιο άλλο από τα 5(!!!) πικ πρώτου γύρου ή τα 3 δευτέρου) , αλλά τελικώς του έμεινε στα χέρια και πήρε έναν SF , που είναι η αλήθεια ψιλολείπει από την ομάδα. Καλός ο Crowder, αλλά με ταβάνι. Εξαιρετικός αθλητής, που όμως πάσχει στο σούτ. Μπαίνει και αυτός στο project με τους rozier,young, mickey και smart. Τα οφέλη από εκείνο το trade με τους Nets, αρχίζουν και εμφανίζονται σιγά σιγά.

Η περιφέρεια της ομάδας είναι γεμάτη ενέργεια, τρέχει χωρίς σταματημό και κυριολεκτικά σκάει τον αντίπαλο. Το defensive rating της, ήταν το 4ο καλύτερο στο ΝΒΑ. Η αλήθεια είναι ότι ο Horford ταιριάζει απόλυτα στο πως είναι δομημένη η ομάδα, και με τον συγκεκριμένο προπονητή μπορούν να δημιουργηθούν αυτοματισμοί ώστε να χρησιμοποιηθούν σωστά όλοι οι διαθέσιμοι παίκτες. Ευπροσάρμοστο ρόστερ που μπορεί να παίξει και small ball όποτε χρειάζεται - μην ξεχνάμε ότι ήταν η πρώτη και η μια από τις 2 συνολικά, που έσπασαν την έδρα των dubs.
Όσοι αμφισβητούσαμε τον Danny , μάλλον πρέπει να φάμε το καπέλο μας, μιας και η ομάδα είναι back on track και αρκετά σύντομα, έστω και χωρίς τον super duper star.


Ταβανόμετρο & στόχοι για φέτος

Θεωρητικά με την προσθήκη του Χόρφορντ, η ομάδα χτυπάει μέχρι και τελικούς περιφέρειας, ενώ και οι 50+ νίκες είναι εφικτός στόχος. Στα αγωνιστικά , το θέμα είναι να συνεχίσουν οι πιτσιρικάδες να εξελίσσονται ώστε τα πικς που έχουν μαζευτεί να δώσουν και αποτέλεσμα. Σε ορίζοντα 3ετιας είναι ορατοί οι τελικοί.

Κάτω απ' το φως του προβολέα: Al Horford

Μπορεί να μην είναι KD, αλλά ήταν το 2ο μεγαλύτερο όνομα που κυκλοφόρησε στην πιάτσα αυτό το καλοκαίρι. Ικανός να βοηθήσει ώστε να γίνει το βήμα παραπάνω, 2 και 3 σκάλες πάνω από τους υπόλοιπους ψηλούς της Βοστώνης και μέσα στους κορυφαίους του πρωταθλήματος. Μετά την εποχή της Αγίας Τριάδας, ο πρώτος παίκτης από το πάνω ράφι που φοράει τη φανέλα με το τριφύλλι.


Προπονητής
Brad Stevens:

To "πείραμα" με τον Stevens δείχνει να έχει πετύχει. Μπαίνουμε στην 4η σεζόν, η ομάδα έχει χαρακτήρα, νεανικότητα και είναι ένα δεμένο σύνολο. Πέρσι πέρασε κάθε προσδοκία για το πως εμφανίστηκε στην κανονική διάρκεια της σεζόν, φτάνοντας σχεδόν τις 50 νίκες. Και αυτό είναι κυρίως έργο του Stevens. Κάτι που βρίσκει σύμφωνη και τη διοίκηση, μιας και το 6ετες που είχε υπογράψει, επεκτάθηκε στις αρχές Ιούνη (όπως και του Ainge). Αναμένουμε το βήμα παραπάνω τώρα.


Θέλω να ρωτήσω τον... Horford
... περίμενες και έναν εκ των Durant/Westbrook , και τώρα χτυπάς το κεφάλι στο τοίχο;

Πρόβλεψη νικών: 53-29
Conference rank: 3
Division rank: 1

Teaser
aegeansheed
O Jaylen Brown μπορεί να γίνει κάτι σαν τον Kawhi αν δουλέψει και δουλευτεί σωστά. Φοβερά σωματικά και αθλητικά προσόντα, body awareness και fundamentally χτισμένος μπασκετικά. Πρώτος υποψήφιος για new kid!
geo82
QUOTE(aegeansheed @ Oct 28 2016, 11:34 ) *
O Jaylen Brown μπορεί να γίνει κάτι σαν τον Kawhi αν δουλέψει και δουλευτεί σωστά. Φοβερά σωματικά και αθλητικά προσόντα, body awareness και fundamentally χτισμένος μπασκετικά. Πρώτος υποψήφιος για new kid!


Κι εμένα μου έκανε καλή εντύπωση. Πολύ αθλητικός, με καλό έλεγχο του σώματός του και δυνατά τελειώματα. Μακάρι να εξελιχθεί όπως πρέπει.
jvalin
Θυμάμαι μια δήλωση του Ιωαννίδη μετά από ήττα του Ολυμπιακού όταν ήμουν πιτσιρικάς ότι η άμυνα είναι πρωτίστως θέμα θέλησης. Ότι και καλά όλοι μπορούν να παίξουν τοπ άμυνα, αρκεί να το βάλουν στόχο και να μην κλέβουν δυνάμεις για την επίθεση. Για κάμποσα χρόνια το χα πιστέψει κι εγώ. Μέχρι που ένα απόγευμα, εκεί που παίζαμε μονάκι με κάτι φίλους στο γηπεδάκι της γειτονιάς, εμφανίστηκαν ξαφνικά 2 αμερικανάκια με πυραύλους στα πόδια και μας πήραν και τα σώβρακα. biggrin.gif Δεν είναι ότι δεν μπορούσα να τους μαρκάρω, υπήρχαν στιγμές που αισθανόμουν ότι δεν μπορούσα καν να τους περιορίσω. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η άμυνα είναι πρωτίστως θέμα σωματικής διάπλασης και αθλητικών προσόντων. Αν δεν τα έχεις αυτά, όση καλή θέληση κι αν επιστρατεύσεις, κάποια στιγμή θα βρεθείς να κυνηγάς χίμαιρες.

Προσωπικά, το πρώτο πράγμα που κοιτάω όποτε μου ρχεται όρεξη και χαζεύω τα pre-draft reports είναι τα measurements των παικτών. Ο Brown μετρήθηκε στο combine 6' 5.25" w/o shoes, 6' 11.75" wingspan, 8' 6.5" standing reach. Οι 6,5 ίντσες διαφορά ύψους με wingspan μοιάζουν εντυπωσιακές μέχρι να ρίξει κανείς μια ματιά στις αντίστοιχες μετρήσεις του Kawhi : 6' 6" w/o shoes, 7' 3" wingspan, 8' 10" standing reach! 9 ίντσες διαφορά ανάμεσα στο ύψος και στο wingspan!!!! Ο άνθρωπος είναι θαύμα της φύσης. Απλώνει τα χέρια του και κρύβει όλες τις γωνίες πάσας. Σηκώνεται για τάπα και χάνεις την οπτική επαφή με το καλάθι. Πιθανόν ο Brown να είναι πιο αλτικός ή να χει πιο γρήγορα πλάγια βήματα που τον βοηθούν να κρατάει αποτελεσματικότερα τη θέση του στα ντράιβς. ΟΚ. Μπορεί όμως η αθλητικότητα από μόνη της να αντισταθμίσει τα έξτρα πλεονεκτήματα που καρπώνεται ο Kawhi λόγω της σωματικής του διάπλασης? Δε νομίζω, χώρια δλδ που με τον καιρό η αθλητικότητα θα αρχίσει να φθίνει, ενώ τα measurements παραμένουν πάντοτε αμετάβλητα.

Ο Brown είναι ήδη εξαιρετικός αμυντικός. Τα δύο 20λεπτα που χει πάρει με Νετς και Μπουλς είναi απόρροια της άμυνας που παίζει (πιθανόν και της απουσίας του Σμαρτ) αλλά το να λέμε από τώρα ότι μπορεί στο μέλλον να παίξει άμυνα στο επίπεδο του Kawhi (2 σερί χρονιές Defensive Player of the Year) μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Όσον αφορά την επίθεση, σόρρυ κιόλας αλλά είναι ταγάρι. Μπούκα κι όποιον πάρει ο χάρος. Ας φτιάξει τουλάχιστον ένα αξιοπρεπές σουτ και μετά βλέπουμε.
jimmy007
Εγώ πραγματικά απορώ γιατί τον έβαλε στο closing lineup o Stevens.

Δεν γίνεται να θεωρείς τον εαυτό σου contender και να κλείνεις παιχνίδια με άγουρο rookie.

Προφανώς ήταν λάθος και το πλήρωσε (με το λάθος όταν ήταν στο -2 στα 40 δεύτερα) αν και ο Stevens γενικά είναι εξαιρετικός προπονητής.

Top 5 στο ΝΒΑ για εμένα.
SG3ptshooter
Unexpected Protagonist of the Night, 03/11 - Jaylen Brown

Τα νούμερα: 35 λεπτά, 19 πόντοι με 8-16, 5 rebs, 2ast, 3stl και +15 σε ένα παιχνίδι απέναντι σε καλύτερο αντίπαλο, στο οποίο η ομάδα του ήταν για την περισσότερη ώρα πίσω στο σκορ.

H εικόνα:


Πριν/Μετά: Άφησε το Cal και μια freshman χρονιά που δεν πήγε full άσχημα αλλά ούτε και συγκλόνισε -με τέτοιο 3pt% και a/to- για να επιλεγεί στο τρίτο pick μιας μέτριας draft night απ' το ιμιτασιόν τριφύλλι της New England. Ε άλλο πριν δεν έχει, συμπαθητικός αλλά όχι απαραίτητα σταθερά καλός σε όλα τα summer, pre κλπ, μόλις στο περασμένο παιχνίδι λόγω fouls ας πούμε δε βοήθησε, η ευκαιρία προέκυψε απ' την απώλεια του DeMarreJr, γνωστού και ως Crowder. Η αδυναμία που έχει ο Stevens στα προσόντα του δεδομένη, όμως το αποτέλεσμα εξέπληξε όπως και να χει, με 2 τρελά finish πάνω στο LeBron κι ένα ακροβατικό.. rebound. Ναι οκ, πάνω απ' τον Kevin Love. Από δω και πέρα θα τον πάρετε στο fantasy μέχρι να γυρίσει ο Jae και μετά ο Stevens θα συνεχίσει αυτή τη μάταια προσπάθειά του να χωράει και να κρατά ικανοποιημένους όλους τους παίκτες που του φέρνει ο Ainge. Δεν ξέρω αν φιλοδοξεί να λειτουργεί ως go-to-guy σε αυτό το επίπεδο στο μέλλον, έχει δρόμο ακόμα. Τουλάχιστον σταμάτησε να settlάρει σε εκνευριστικά άστοχα mid-range jumpers.

Δε δήλωσε: "Έχω βάλει μια βολή στα τελευταία 4 ματς ρε συ Brad άσε με να μπουκάρω.."
thalys
Μία μέρα στο μακρινό μέλλον, όταν θα έχει αποσυρθεί στα βουνά της Γιούτα, θέλω να ρωτησω τον Νταννυ τον Έιντζ τι όνειρο είδε όταν έκανε τρεηντ απ για τον Ολυνυκ ενώ ήταν διαθέσιμος ο Αντετοκουνμπο. Και ναι, μόνο σίγουρη δεν ήταν η εξέλιξη του Γιάννη, αλλά κι ο Ολυνυκ ήταν ένας τελειόφοιτος ψηλός με κοντά χέρια κι αδυναμία στην άμυνα. Ούτε αυτός ήταν σίγουρος.
SG3ptshooter
Unexpected Protagonist of the Night, τιστοδιάλο δεν έχουμε τίποτα edition, 25/12 - Marcus Smart

Τα νούμερα: 15 πόντους με 5/9 σουτ, 2/4 εξ αυτών τρίποντα, 3/4 βολές, 1+1 rebs, 7/1 a/to, 1 κλέψιμο, +17 στη νίκη των Κελτών στη Νέα Υόρκη. Είχε να βάλει 15 περίπου 40 μέρες και ο Pizza_Guy έκανε ένα μερεμετάκι του Madison οπότε τι να κάνουμε, ας πέσει.

Η εικόνα:


Πριν/Μετά: Είναι απ' το Αλευρόλοφο του Texas, Flower Mound. Ήταν ο καλύτερος off-guard του 2012 recruitment κατά το ESPN. To διάστημα 2012-14 έπαιξε στο Oklahoma State, παρότι θα μπορούσε να είναι και one-and-done αφού πήρε τα ηνία με το καλημέρα. Διακρίθηκε, την πρώτη χρονιά βγήκε freshman της χρονιάς στη Big12 και τη δεύτερη καλύτερος παίκτης της περιφέρειας. Το καλοκαίρι του 2014 επελέγη στο νούμερο 6 απ' τους Celtics, πάνω ακριβώς απ' το Randle που έγραψα πρόσφατα και κάτω απ' τον Exum. Είχε μια rookie χρονιά που παρά τα χαμένα παιχνίδια βρέθηκε 38/67 φορές στη βασική πεντάδα και έδειξε πως παρότι ανέτοιμος εκτελεστικά, έφερε πράγματι μαζί του τη δεινότητα σε assists, κλεψίματα και άμυνα για τα οποία και φημιζόταν pre-draft. Βγήκε μάλιστα και στην all-rookie second team για τη σεζόν 2014-15, μακριά απ' τους πρώτους πέντε όμως στην έκτη θέση της άτυπης δεκάδας. Και πέρυσι έχασε κάμποσα παιχνίδια, έκανε όμως career high 26 πόντων και το πρώτο -οριακό- triple double απ' τον πάγκο για Celtic εδώ και δεκαετίες. Φέτος είναι θεωρητικά η χρονιά που θα κάνει το βήμα παραπάνω ή θα πάρουμε απόφαση πως έχει δείξει ταβάνι, δεν έχω πάρει χαμπάρι να συμβαίνει κάτι ξεχωριστά καλύτερο, αλλά ασχολούμαι τόσο λίγο με τους Celtics σαν ομάδα που θα μπορούσε να έχει 30 πόντους μέσο όρο και να το μάθαινα σήμερα. Είναι μέτριος άσουτος glue guy, καλός glue guy με μέτριο σκορ, ή μέτριος επιθετικός με καλή άμυνα που δεν είναι glue guy; Δεν θέλω να ξέρω καν. Θέλω οι γνώσεις μου να τελειώνουν στο go-to-Pizza-Guy που με απωθεί σε υποσυνείδητο ή ενστικτώδες επίπεδο.

Δηλώνω: πως αυτός ο συνδυασμός Χανιμπατζερόμαλλου και Overpopulated εξωγήινων μικροοργανισμών στο κεφάλι του Smart είναι πιο κιτς κι απ' τη ντουλάπα του Westbrook.
SG3ptshooter
Unexpected Protagonist of the Night, 13/01 - Kelly Olynyk

Τα νούμερα: Season high 26 πόντων, με προηγούμενο ρεκόρ στη σεζόν τους 19. 32 λεπτά, 9/11 σουτ με 4/5 τρίποντα και 4/4 βολές, 2+6 rebs, 3 τελικές πάσες, 1 κλέψιμο, +20 στη νίκη των Celtics στο παιχνίδι - επιστροφή του Horford στην Atlanta.

Η εικόνα:


Πριν/Μετά: Ontarιώτης από μπασκετική οικογένεια με τη μητέρα του να κρατά για μια δεκαετία το σκορ στην έδρα των Raptors και τον πατέρα του να έχει προπονήσει και στις μικρές Εθνικές της χώρας, με παράσημο πως είχε κάποτε κόψει το Steve Nash. Torontαίος λοιπόν ο KO, μετοίκησε στο Kamloops, BC μόλις έμαθε πως εκεί μεγάλωσε το προφανές είδωλό του ο Boris Karloff. Υπήρχε ενδιαφέρον από διάφορα κολέγια για έναν πανύψηλο Καναδό με σουτ που ξεκίνησε να παίζει guard και έχει γυναικείο όνομα, με γνωστότερο μνηστήρα το Syracuse. Όμως τελικά ο Kelly -90210- επέλεξε το Gonzaga για να έχει ευκολότερη πρόσβαση κι αυτός στο σπιτικό τάπερ. Είναι κριτήριο λοιπόν να μην επιλέγεις παίκτη στο draft αν είχε δισταγμό προσαρμογής; Ανάλογα. Στην περίπτωση του Olynyk η προσαρμογή στο NCAA αποδείχθηκε πράγματι δύσκολη, ήταν αναπληρωματικός για τις δύο πρώτες χρονιές και αντέδρασε ασυνήθιστα καθώς επέλεξε να μείνει εκτός την τρίτη σεζόν του για να δουλέψει περισσότερο ατομικά. Εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκε μιας και στην τελευταία του χρονιά στο Spokane βγήκε καλύτερος παίκτης της WCC -West Coast Conference- και ομόφωνα στην κορυφαία All-American πεντάδα. Δήλωσε συμμετοχή στο φτωχό draft του 2014 και παρότι υπήρξαν και χειρότερα picks εκείνο το βράδυ κουβαλά λίγο μια γκρίνια η επιλογή του μετά τη δήλωση του Ainge πως έψηνε να ρισκάρει με Giannis. Βγήκε πάντως στην All-Rookie Second μαζί με τον Αντέτο και έχει και δύο σερί παρουσίες στην postseason, εκεί όμως ο βοηθητικός του ρόλος σχεδόν εξαφανίζεται. Του εύχομαι φέτος στο πιθανό first round exit να παίξει περισσότερο, είναι και late bloomer μπορεί να βελτιωθεί σε κάτι σαν αυτό που έδωσε χτες, efficient τριτοδεύτερος ψηλός με ταβάνι. Στη χειρότερη μπορεί να γίνει ο Πράσινος Bonner, Green-Red Rocket, έμαθε και τους δρόμους της Bos δεν κουνιέται με τίποτα τώρα.

Δεν ξέρατε πως: έχει τελειώσει λογιστική, έτοιμη, στρωμένη καριέρα μετά από 15 χρόνια στους Celtics. Θα του γνωρίσει κι ο Brady τον κολλητό του τον Trump να του βγάλει επιτέλους εκείνη τη φορολογική ενημερότητα. tongue.gif Εναλλακτικά μπορει να γίνει αποκλειστικός ηχολήπτης / body double / φιλενάδα της Gwendoline Christie.
jvalin
QUOTE (Darren Rovell)
Sources: Celtics will announce tomorrow a comprehensive deal with GE that will include putting its logo on jerseys starting next season.

Τα πάντα για το χρήμα. Ξεπουλήστε τα όλα. kill.gif kill.gif kill.gif


Celtics to announce sponsorship deal with GE on Wednesday
aegeansheed
Μία μέρα πριν:
QUOTE(aegeansheed @ Jan 28 2017, 12:57 ) *
Πάνω στον Young να προσθέσω το εξής σπάνιο, αυτός μόνο και ο Jae Crowder έχουν καταφέρει χρονιά με:
> 2.000 λεπτά
> 1.000 πόντους
> 1,7 κλεψίματα/αγώνα
< 1,2 λάθη/αγώνα
http://bkref.com/tiny/JYwTV

Ανώτεροι από κάτι μέτριο επιθετικά, αρκετά καλοί αμυντικά, εξαιρετικά μετρημένοι και πρεσεκτικοί στις επιλογές με τη μπάλα.


Σήμερα... Τζέη: 20 πόντοι σε 38 λεπτά, 4/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ χωρίς κάποιο λάθος.

Τί έκανε στην παράταση; 2 ασίστ, ένα κερδισμένο επιθετικό, 4/4 βολές, που ήταν και οι τελευταίοι πόντοι των Celtics. Σε ένα παιχνίδι που οδηγήθηκε σε έχτρα 5λεπτο ήταν ο μόνος στο +13 όσο έπαιζε... Διαμάντι...

jvalin
Απαντάω εδώ γιατί δίπλα είναι σε εξέλιξη η Μπουγκιάδα και θα είμαστε τελείως οφφ τόπικ.

QUOTE (jimmy007 @ Feb 20 2017, 05:57 ) *
Δεν χρειάζεται απαραίτητα να είσαι εκρηκτικός για να τελειώνεις καλά γύρω από το καλάθι.
O Curry σουτάρει από 63% και πάνω (70% πέρυσι) εδώ και 4 χρόνια.

Την εκρηκτικότητα τη χρειάζεσαι για να δημιουργήσεις το separation. Όσο πιο κοντά μείνει ο αμυντικός τόσο πιθανότερο είναι να σου κάνει contest το σουτ.

Τώρα που είπες Κάρυ... Τον Κάρυ τον μαρκάρουν από κοντά για να μην του δώσουν το μακρινό σουτ, οπότε μπορεί κάλλιστα να παίξει τον αντίπαλό του στα πόδια και να φύγει στο drive. Τον Σμαρτ τον προκαλούν να σουτάρει δίνοντάς του χώρο. Είναι πολύ πιο δύσκολο να μπουκάρεις με τον αντίπαλο να σε παίζει άμυνα στα 2 μέτρα. Πιθανότατα αυτό είναι πιο σημαντικό κι απ το craftiness κι απ την έκρηξη κι απ όλα.
jvalin
QUOTE (Adrian Wojnarowski)
There’s tremendous pressure on (Utah) right now because Gordon Hayward’s a free agent, and Boston has cap space — and Brad Stevens. This isn’t the reason Boston didn’t make a deal (at the NBA trade deadline), but it is part of their thought: ‘Why would we give up all of our assets for Paul George and Jimmy Butler when we could go out in free agency and sign Gordon Hayward?’ They’re going to go hard after him. (...) The Jazz want to be able to achieve in the postseason and show Gordon, ‘Hey, we’ve got a group here for you that we’re going to win big with. But Boston is in a pretty good position. They’ve got a pretty good situation. They are going to take a shot at him, assuming they don’t do something big at the (NBA) draft.

Τίποτα απ όλα αυτά δεν αποτελεί είδηση, απλά το βάζω επειδή η πηγή είναι o Woj και πιστεύει ότι έχουμε βάσιμες ελπίδες. Παρακαλάμε λοιπόν να φάει τα μούτρα της η Γιούτα στα playoffs και εμείς να πάμε όσο πιο μακριά γίνεται. Δεν μπορούμε να του προσφέρουμε 5ετές μαξ με ετήσια αύξηση στο 8%, μπορούμε όμως κάλλιστα να τον πείσουμε ότι μια ενδεχόμενη αλλαγή περιβάλλοντος του δίνει αυξημένες πιθανότητες να διεκδικήσει (σε βάθος χρόνου) το πρωτάθλημα. Συν το Butler connection, συν το γεγονός ότι η Γιούτα είναι μικρή αγορά άρα χάνει ενδεχομένως χρήματα από διαφημιστικά συμβόλαια, συν ό,τι άλλο θέλετε.


Διπλό στο Σαν Φρανσίσκο χθες η ομαδάρα!!! Εξοχικό το χουμε κάνει το Oracle. tongue.gif Πέρυσι και φέτος 2 σερί διπλά! Ειδικά το περσινό ήταν η πρώτη ήττα των Γουόριορς μετά από 54 σερί εντός έδρας νίκες στη regular season.
SG3ptshooter
H Utah όμως θα το πάρει φέτος. peace.gif
jvalin
QUOTE (SG3ptshooter @ Mar 9 2017, 20:03 ) *
H Utah όμως θα το πάρει φέτος. peace.gif

Χαχα εγώ νόμιζα ότι θα το πάρει το Ντιτρόιτ tongue.gif tongue.gif

Πέρα απ την πλάκα, με τα σημερινά δεδομένα πέφτουν πάνω στους Κλιπς. Αν ο Ντοκ αποκλειστεί απ τον πρώτο γύρο, μυρίζει απόλυση. Θα χει ενδιαφέρον αυτή η σειρά. Με Πολ, Γκρίφιν, Τζόρνταν υγιείς, νομίζω φαβορί είναι οι Κλιπς.
geo82
QUOTE (jvalin @ Mar 9 2017, 19:37 ) *
Διπλό στο Σαν Φρανσίσκο χθες η ομαδάρα!!! Εξοχικό το χουμε κάνει το Oracle. tongue.gif Πέρυσι και φέτος 2 σερί διπλά! Ειδικά το περσινό ήταν η πρώτη ήττα των Γουόριορς μετά από 54 σερί εντός έδρας νίκες στη regular season.


Το πόσο τη χάρηκα αυτή τη νίκη σας δε λέγεται! (είμαι κρυφο - Κέλτης λόγω KG tongue.gif )Αν απέφευγαν και τη γκέλα στο Φοίνιξ...
SG3ptshooter
QUOTE(jvalin @ Mar 9 2017, 20:44 ) *
Χαχα εγώ νόμιζα ότι θα το πάρει το Ντιτρόιτ tongue.gif tongue.gif

Πέρα απ την πλάκα, με τα σημερινά δεδομένα πέφτουν πάνω στους Κλιπς. Αν ο Ντοκ αποκλειστεί απ τον πρώτο γύρο, μυρίζει απόλυση. Θα χει ενδιαφέρον αυτή η σειρά. Με Πολ, Γκρίφιν, Τζόρνταν υγιείς, νομίζω φαβορί είναι οι Κλιπς.

Προφανώς και περιέχει υπερβολη αυτό που λέω αλλά δεν κάνω πλάκα. Η Utah κάνει καλύτερη χρονιά κι απ' τους Celtics, μάλλον άκομψο να τους συγκρίνεις με τη δική μας ξεφτίλα.
jvalin
QUOTE (geo82 @ Mar 9 2017, 20:57 ) *
Το πόσο τη χάρηκα αυτή τη νίκη σας δε λέγεται! (είμαι κρυφο - Κέλτης λόγω KG tongue.gif )Αν απέφευγαν και τη γκέλα στο Φοίνιξ...

Κάθισα μέχρι τα χαράματα και το είδα live με το Φοίνιξ. Ξενέρωσα πάρα πολύ στο τέλος. Η μεγαλύτερη ξενέρα της χρονιάς (μέχρι την επόμενη tongue.gif ). Μεγαλύτερη κι απ το Σικάγο με το πέτσινο φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και τις βολές του Μπάτλερ. Το Σικάγο έχει τα προβλήματά του αλλά παραμένει αξιόμαχο. Οι Σανς είναι για τα μπάζα. Πρακτικά, έχουν πετάξει τη χρονιά στα σκουπίδια και σκέφτονται ήδη τη λοταρία. Τέτοια παιχνίδια πρέπει να τα καθαρίζουμε στον αυτόματο. Ήμασταν πίσω αρκετή ώρα, σε κάποια φάση κουτσά στραβά το γυρίσαμε, μέχρι που στο τέλος αυτοκτονήσαμε. Και σα να μην έφτανε η ήττα, βγήκε μετά ο Τόμας και έκραζε τον Κράουντερ, ότι και καλά έπρεπε να του δώσει πιο γρήγορα την πάσα στο τέλος. Τρέχα γύρευε...Αυτός ο τύπος είναι υποτίθεται ο ηγέτης της ομάδας? Που στην πρώτη στραβή βγαίνει και τα χώνει στους συμπαίκτες του, ενώ μάλιστα το λάθος είναι καταφανώς δικό του?

Τεσπα ό,τι έγινε έγινε. Ίσως ένα ελαφρυντικό για την κακή απόδοση απέναντι στους Σανς είναι οι απουσίες των Χόρφορντ, Μπράντλει. Στην περιφέρεια δεν υπάρχει θέμα αλλά στους ψηλούς τα κουκιά είναι μετρημένα. Για να καλυφθεί το κενό του Χόρφορντ, ξεκίνησε βασικός ο Γερέμπκο, έπαιξε 9 λεπτά ο Μίκυ και 6 ο Ζέλερ. Εκεί όμως μου ξεγυμνωθήκαμε πλήρως ήταν απέναντι στους Κλιπς που έχουν στη ρακέτα Γκρίφιν-Τζόρνταν. Καταφεύγαμε πολύ συχνά σε σχήματα με 3 (και βάλε) κοντούς και σε αυτά τα διαστήματα οι Κλιπς έκαναν πάρτυ. Δες πχ το +/- του αγώνα απέναντι στους Κλιπς ανάλογα με τα σχήματα που χρησιμοποιούσε ο Στίβενς

...................................λεπτά...........+/-

Amir/Olynyk...................6,8.............+5
Amir/small ball..............16,9............+2
Olynyk/small ball...........13,7............+0
Zeller/small ball.............5,8..............+1
Zeller/Mickey.................0,6..............-3
Mickey/small ball............2,0.............-11
καθόλου ψηλοί...............2,5..............-8

Όταν έβγαιναν και ο Αμίρ και ο Κέλυ, πετούσαμε αετό. Στο τρίτο δεκάλεπτο κατεβάσαμε σχήμα με Rozier/Smart/Young/Brown/Mickey! Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 25-32. Στο τέταρτο δεκάλεπτο παίξαμε μέχρι και χωρίς ψηλό με Thomas/Bradley/Smart/Brown/Crowder!! Επιμέρους σκορ 31-41.

Έχουμε χοντρό θέμα στους ψηλούς. Με τα υπάρχοντα δεδομένα, ο Χόρφορντ μοιάζει αναντικατάστατος. Αν μάλιστα έρθει ο Χέιγουορντ (ή οποιοσδήποτε max free agent), θα πρέπει να κάνουμε renounce Κέλυ, Αμίρ, Γερέμπκο, να αφήσουμε ελεύθερο τον Ζέλερ και να αρνηθούμε την player option του Μίκυ. Ξαφνικά θα χουμε ξεμείνει με τον Χόρφορντ και 2 ρούκιζ (Ζίζιτς, Γιαμπουσέλε). blink.gif


QUOTE (SG3ptshooter @ Mar 9 2017, 21:35 ) *
Προφανώς και περιέχει υπερβολη αυτό που λέω αλλά δεν κάνω πλάκα. Η Utah κάνει καλύτερη χρονιά κι απ' τους Celtics, μάλλον άκομψο να τους συγκρίνεις με τη δική μας ξεφτίλα.

Σόρρυ, νόμιζα ότι έκανες πλάκα. peace.gif

Συμφωνώ ότι η Γιούτα κάνει σούπερ χρονιά. Αν ήταν στην Ανατολή θα βγαινε πιθανότατα 2η. Στη Δύση είναι πιο ζόρικα τα πράγματα. Με τους Κλιπς υγιείς, δε νομίζω πως θα ξεκινήσει τη σειρά ως φαβορί. Πλην των Χιλ, Ντιό, Τζο Τζόνσον και Μακ οι υπόλοιποι στο ρόστερ έχουν ελάχιστες ή μηδενικές παραστάσεις από playoffs. Και απ αυτούς τους 4 μόνο ο Χιλ λογίζεται ως βασικός. Άντε κι ο Ντιό για μια περίοδο γιατί ο Φέιβορς βγάζει συνέχεια προβλήματα τραυματισμών. Μία στην πλάτη, μία στο γόνατο, πάλι στο γόνατο, έχω χάσει την μπάλα πλέον. Πριν 2 μέρες τουίταρε ''can't wait to see what happens when I'm not playing on one leg''...

Στον αντίποδα οι Κλιπς είναι μπαρουτοκαπνισμένη ομάδα. O Ντοκ στα playoffs θα παίζει το κεφάλι του. Όσο κι αν θεωρούνται λούζερς, θα ναι σκληρό καρύδι για τον οποιονδήποτε, πολύ δε μάλλον για την πιτσιρικαρία της Γιούτα.
Manimal
Τραγικός Thomas. Αφήνει την μπάλα να κυλήσει για να μην τρέξει χρόνος όπου παρεμβάλλεται ο Chriss και την χάνει. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Αν έριξε το φταίξιμο στον Crowder τον κάνει ακόμα πιο τραγικό.
Πέρα από το πρόβλημα στην ρακέτα, μεγαλύτερο πρόβλημα έχουν οι Κέλτες με την 2nd unit που δεν μπορεί να σταθεί ούτε στο Eurocup. Ροζίερ, Μπραουν, Μικυ μαζί με Smart δεν βάζουν καλάθι ούτε με αίτηση. Kai αν σου φαίνονται άθλια τα stats με Clippers & Suns, ψάξε να δεις την 4η περίοδο με Lakers. Μπορεί να τον λατρεύεις τον Smart αλλά την 2nd unit δεν την βοηθάει καθόλου.
Στην τέταρτη περίοδο με το χαμηλό σχήμα με Clippers δεν ήταν μπάσκετ. Απλά ο Stevens ήθελε να κάνει το παιχνίδι ρδέλο μπας και πιάσει Τζακ ποτ. Και φυσικά όλο το παιχνίδι χάθηκε όταν έπαιξαν τα 2nd από 3η περίοδο όπου Ρίβερς, Φέλτον και Crowford φάνταζαν διαγαλαξιακοί μπροστά στους άσουτους.
Το έχω μεγάλη απορία, πάντως για την επιλογή Brown στο draft. Όχι τόσο για το potential, αν και δεν πιστεύω ότι έχει ψηλό ταβάνι, όσο για την ισορροπία του ρόστερ. Από την στιγμή που "χτυπάνε" Hayward και πέρυσι προσεγγίσανε KD και με δεδομένη την παρουσία Crowder me εξαιρετικό συμβόλαιο, ο ρόλος του Brown ποιος θα είναι? Πιο λογική (προσωπικά πολύ καλύτερη επιλογή θεωρώ) θα ήταν ο Chriss.
geo82
QUOTE (jvalin @ Mar 10 2017, 01:47 ) *
Όταν έβγαιναν και ο Αμίρ και ο Κέλυ, πετούσαμε αετό. Στο τρίτο δεκάλεπτο κατεβάσαμε σχήμα με Rozier/Smart/Young/Brown/Mickey! Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 25-32. Στο τέταρτο δεκάλεπτο παίξαμε μέχρι και χωρίς ψηλό με Thomas/Bradley/Smart/Brown/Crowder!! Επιμέρους σκορ 31-41.

Έχουμε χοντρό θέμα στους ψηλούς. Με τα υπάρχοντα δεδομένα, ο Χόρφορντ μοιάζει αναντικατάστατος. Αν μάλιστα έρθει ο Χέιγουορντ (ή οποιοσδήποτε max free agent), θα πρέπει να κάνουμε renounce Κέλυ, Αμίρ, Γερέμπκο, να αφήσουμε ελεύθερο τον Ζέλερ και να αρνηθούμε την player option του Μίκυ. Ξαφνικά θα χουμε ξεμείνει με τον Χόρφορντ και 2 ρούκιζ (Ζίζιτς, Γιαμπουσέλε). blink.gif


Όντως υπάρχει θέμα στους ψηλούς και αυτό είναι που με φοβίζει για τη συνέχεια (play offs).
SteveNashidis
QUOTE(Manimal @ Mar 10 2017, 06:20 ) *
Πιο λογική (προσωπικά πολύ καλύτερη επιλογή θεωρώ) θα ήταν ο Chriss.


O Chriss δεν είχε τόσο μεγάλο potential όσο δείχνει να παίζει τώρα με τους Σανς. Βασικά μπορούσατε να πάρετε τον Bender για να μην τον είχαμε πάρει στο #4 smiley.gif

jvalin
QUOTE (Manimal @ Mar 10 2017, 06:20 ) *
Πέρα από το πρόβλημα στην ρακέτα, μεγαλύτερο πρόβλημα έχουν οι Κέλτες με την 2nd unit που δεν μπορεί να σταθεί ούτε στο Eurocup. Ροζίερ, Μπραουν, Μικυ μαζί με Smart δεν βάζουν καλάθι ούτε με αίτηση. (...) Ρίβερς, Φέλτον και Crowford φάνταζαν διαγαλαξιακοί μπροστά στους άσουτους.

Δε συμφωνώ καθόλου σε αυτό. Στην περιφέρεια είμαστε γεμάτοι. Άσουτος είναι μόνο ο Σμαρτ. Ο Μπράουν δεν έχει ιδιαίτερη ευχέρεια στο σουτ, αλλά άσουτο δεν τον λες. Ο Ροζίερ σουτάρει μια χαρά. Το μειονέκτημά του είναι ότι παίζει μόνο σε μία ταχύτητα (τέρμα τα γκάζια, γιουρούσι κι όποιον πάρει ο χάρος). Αν τον βάλεις απέναντι σε σετ άμυνα, χάνει τον μπούσουλα. Στη ρέγκιουλαρ δεν πολυφαίνεται ή εν πάση περιπτώσει το ψιλοσώζει γιατί υπάρχουν διάφοροι περιφερόμενοι θίασοι που παίζουν μπάσκετ για τα πανηγύρια. Στα playoffs που σφίγγουν τα γάλατα, θέλω να πιστεύω ότι θα σταματήσει να κατεβάζει μπάλα. Ίσως θα μπορούσε να ανταποκριθεί σε ειδικό ρόλο ως παίκτης αδύνατης πλευράς στην επίθεση και στην άμυνα να πέφτει στον ball handler όταν ξεκουράζεται ο Μπράντλει.

Από κει και πέρα, συμφωνώ ότι η second unit είναι δυσκοίλια στην επίθεση, το πρόβλημα όμως δεν αφορά μονάχα τη second unit. Θέλω να πω, αν δεν παίζει ο Τόμας, το ίδιο ισχύει και με τους βασικούς. Πλην του Τόμας, κανείς άλλος παίκτης στο ρόστερ δεν μπορεί να δημιουργήσει συστηματικά φάσεις για τον εαυτό του. Ίσως ο Χόρφορντ? Έχει μια-δυο κινήσεις κοντά στο καλάθι, αλλά συνήθως τον παρκάρουμε στο τρίποντο για να δίνει spacing στον Τόμας. Ο Μπράντλει δημιουργεί δικό του σουτ μόνο από μέση απόσταση. Όσο κι αν τα ποσοστά του είναι ικανοποιητικά, το mid range είναι το χειρότερο δυνατό σουτ. Χίλιες φορές να κάνεις μισό βηματάκι πίσω και να πάρεις το τρίποντο. Ο Σμαρτ προκαλεί καμιά φορά ανισορροπίες ποστάροντας. Κατά τα λοιπά είναι άσουτος και χαλάει το spacing. Ο Κέλυ είναι ή του ύψους ή του βάθους. Αν παίζουμε με κάνα τρελοκομείο και τον βολεύει το tempo, άντε να βοηθήσει λίγο κι ο Ροζίερ με τα γιουρούσια του. Όλοι οι άλλοι σκοράρουν ως επί το πλείστον μέσα από το σύστημα.


QUOTE (Manimal @ Mar 10 2017, 06:20 ) *
Kai αν σου φαίνονται άθλια τα stats με Clippers & Suns, ψάξε να δεις την 4η περίοδο με Lakers.

ΟΚ, απλά με τους Λέικερς το χαμε ήδη καθαρίσει, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα. Με τους Κλιπς ήμασταν μπροστά μέχρι που ξαφνικά καταρρεύσαμε και με τους Σανς το παιχνίδι παρέμενε ανοιχτό μέχρι το τέλος.


QUOTE (Manimal @ Mar 10 2017, 06:20 ) *
Μπορεί να τον λατρεύεις τον Smart αλλά την 2nd unit δεν την βοηθάει καθόλου.

Το «καθόλου» φαντάζομαι το γραψες καθ' υπερβολήν. Πχ στην άμυνα είναι σκυλί του πολέμου. Για την επίθεση το ανέφερα και πιο πάνω ότι χαλάει το spacing. Είναι όμως εξαιρετικός δημιουργός, έχει καλό χειρισμό και φτιάχνει φάσεις και για τον εαυτό του μέσα απ το ποστάρισμα. Το φετινό καλοκαίρι μου φαίνεται η τελευταία ευκαιρία του να δείξει αισθητή βελτίωση στο σουτ. Αν και του χρόνου βαράει τούβλα, θα πρέπει σιγά σιγά να το πάρουμε απόφαση ότι πιθανότατα θα μείνει μια ζωή άσουτος. Νο πρόμπλεμ. Κι ο Τόνυ Άλεν θεωρείται άσοουτος και είναι μια χαρά παιχτούρα γιατί καθαρίζει την μπουγάδα στην άμυνα. Στη χειρότερη θα γίνει ένας Τόνυ Άλεν με ντρίπλα και δημιουργία.


QUOTE (Manimal @ Mar 10 2017, 06:20 ) *
Και φυσικά όλο το παιχνίδι χάθηκε όταν έπαιξαν τα 2nd από 3η περίοδο όπου Ρίβερς, Φέλτον και Crowford φάνταζαν διαγαλαξιακοί μπροστά στους άσουτους.

Για μένα χάσαμε λόγω του small ball. Οι άλλοι είχαν κανονικούς ψηλούς κι εμείς κατεβάζαμε σχήματα με Μπράουν στο 4 και Κράουντερ στο 5. Ή ξέρω γω βάζαμε τον Μίκυ στο 5 με 4άρι πάλι τον Μπράουν. Σε κάποια φάση ήμασταν 10+ πόντους μπροστά. Άρχισε τις αλχημείες ο Στίβενς και μας πήρε ο κατήφορος. Παρενθετικά, μετά το ματς με τους Κλιπς ο Τόμας έκραξε και τον Στίβενς!! Είπε κάτι σε φάση ότι δε νοείται να έχουμε παίξει τόσα παιχνίδια στη σεζόν και ακόμα να πειραματιζόμαστε με τα σχήματα. Που εν μέρει μπορεί να χει και δίκιο, αλλά δε βγαίνεις να κράξεις τον προπονητή σου φόρα παρτίδα στα μίντια. Αν είναι δυνατόν, κάποιος να τον μαζέψει. Ποιος νομίζει ότι είναι?? Δεν μπορώ να τον βλέπω άλλο τον Τόμας. Ποτέ δεν τον πήγαινα, τώρα τελευταία έχει αρχίσει και μου τη δίνει στα νεύρα. Περιμένω πότε θα έρθει η άγια μέρα που θα τον σουτάρουμε με trade να τελειώνουμε.


QUOTE (Manimal @ Mar 10 2017, 06:20 ) *
Το έχω μεγάλη απορία, πάντως για την επιλογή Brown στο draft. Όχι τόσο για το potential, αν και δεν πιστεύω ότι έχει ψηλό ταβάνι, όσο για την ισορροπία του ρόστερ. Από την στιγμή που "χτυπάνε" Hayward και πέρυσι προσεγγίσανε KD και με δεδομένη την παρουσία Crowder me εξαιρετικό συμβόλαιο, ο ρόλος του Brown ποιος θα είναι? Πιο λογική (προσωπικά πολύ καλύτερη επιλογή θεωρώ) θα ήταν ο Chriss.

Απ όσο θυμάμαι, τον Κρις αρχικά τον δίνανε για mid first. Πήρε hype πριν το draft και ξαφνικά άρχισε να συζητιέται ακόμα και για το #3-#4 με χειρότερο σενάριο το #8 (ή κάτι τέτοιο, βαριέμαι να το κοιτάξω). Προσωπικά το #3 θα μου έμοιαζε μεγάλο reach. Πχ οι Σανς τον προσπέρασαν στο #4 (για Μπέντερ icon_drunk.gif ) και τον έφεραν με trade από το #8. Φαντάζομαι δινόταν ως πιθανή επιλογή για το #3 μόνο και μόνο επειδή έκανε μπαμ ότι έχουμε θέμα στα 4άρια. Και στην τελική σιγά τον Κρις. Σουτάρει και πηδάει ψηλά. Αυτό είναι όλο. Δεν τον έχω δει πολύ, αν πέφτω έξω διορθώστε με. Ο Μπράουν μου φαίνεται σαφώς καλύτερο πρόσπεκτ, απλά ο Κρις θα μπορούσε ενδεχομένως να φανεί πιο χρήσιμος μεσοπρόθεσμα. Για μένα όταν επιλέγεις ψηλά στο ντραφτ, πηγαίνεις για τον καλύτερο διαθέσιμο παίκτη. Αν για κάποιο λόγο δε θέλαμε καθόλου 3αρο2άρι ας κάναμε trade down για Κρις. Εφόσον μείναμε ως είχαμε, είμαι ΟΚ με τον Μπράουν. Στη θέση του Ντάνυ κι εγώ τον Μπράουν θα επέλεγα.

Για Χέιγουορντ που έγραψες, ενδιαφερόμαστε επειδή είναι ελεύθερος. Το ίδιο ίσχυε και πέρυσι με τον Ντουράντ. Αν μπορείς να φέρεις σταρ στη free agency, τον φέρνεις και τα υπόλοιπα τα βρίσκεις στην πορεία. Οι βοηθητικοί παίκτες λογίζονται ως αναλώσιμοι. Το δύσκολο είναι να βρεις τα μεγάλα ψάρια για να χτίσεις την ομάδα γύρω τους.
Manimal
QUOTE (Voyager @ Mar 10 2017, 17:55 ) *
O Chriss δεν είχε τόσο μεγάλο potential όσο δείχνει να παίζει τώρα με τους Σανς. Βασικά μπορούσατε να πάρετε τον Bender για να μην τον είχαμε πάρει στο #4 smiley.gif



Ο Chriss κάποια στιγμή στα mock drafts πέρασε και από την θέση 3. Τα +/- που υπολόγιζαν στον Chriss λίγο πολύ τα δείχνει και στην regular kai είναι και ο μικρότερος του περσυνού draft (αν δεν κάνω λάθος). Η διαφορά που έκρινε την επιλογή τους, δεν ήταν τόσο το potential, όσο το γεγονός ότι ο Brown σωματικά ήταν έτοιμος παίχτης για να παίξει από φέτος σε υψηλό επίπεδο και γενικά ήταν πιο low-risk επιλογή σε σχέση με Chriss. To potential του Brown τοποθετούνταν ανάλογα με την βελτίωση που θα έχει στο σουτ. Το σουτ του δεν ξέρω πόσο μπορεί να το βελτιώσει, αυτό που βλέπω όμως ότι είναι τραγικός. Σου δίνει την αίσθηση ότι σε κάθε σουτ έχει διαφορετικό μηχανισμό.
Πέρα όμως από τα παραπάνω, εγώ εξέφρασα την απορία όσον αφορά τον μελλοντικό σχεδιασμό. Oi κινήσεις για star είναι στο SF κατα βάση και με δεδομένου ότι υπάρχει ήδη ο Crowder με εξαιρετικό συμβόλαιο, δεν άξιζε το ρίσκο να πάνε για παίχτη σε μια θέση που φαίνεται κενή? Εκτός και an έχουν μεγάλη πίστη στον Yabousele, ο οποίος σε συνθήκες NBA δεν πιστεύω με την καμία ότι μπορεί να σταθεί στην θέση του PF που έπαιζε στην Γαλλία.

Manimal
Jvalin

Για τον Smart καμία υπερβολή. Από την 2nd unit πέρα από τον Ροζίερ, που δεν είναι καθόλου σταθερός δεν υπάρχει άλλη απειλή. H παρουσία του Smart χειροτερεύει ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Με τους Lakers το παιχνίδι ήταν καθαρισμένο αλλά η εικόνα μιας ολόκληρης περιόδου με την 2nd unit ήταν αποκαρδιωτική. Περισσότερο Ράγμπι παίζανε, ποιος θα κουτουλήσει με μεγαλύτερη ορμή στον αντίπαλο, παρά μπάσκετ. Kai ok τι να το κάνω αν είναι σκυλί του πολέμου στην άμυνα. Στην starter βοηθάει στην 2nd όχι.

Me Clippers η διαφορά δεν χάθηκε με το small ball. Η διαφορά ήδη είχε χαθεί 3,5 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης με Rozier_Smart_Young_Crowder_Mickey. Όταν η διαφορά πήγε στους 18 μαζί παίζανε Olynyk και Amir. Μετά όπως σου έγραψα ο Stevens πήγε να το κάνει ρδέλο μπας και το γυρίσει και έπαιξε με χαμηλό σχήμα. Αν ισχύει το κράξιμο του Thomas στον Stevens, πάλι βγαίνει άκυρος ή έπαιζε σε λάθος αγώνα.
jvalin
QUOTE (Manimal @ Mar 10 2017, 19:01 ) *
Αν ισχύει το κράξιμο του Thomas στον Stevens, πάλι βγαίνει άκυρος ή έπαιζε σε λάθος αγώνα.


1:40 στο βίντεο
''We should have won this game. We should have won last night. We can't be experimenting in game 63.''

Και καπάκι (που δεν το χα πάρει χαμπάρι, τώρα το δα στο βίντεο)

''For the most part I try to let Brad Stevens coach. He's a very smart dude, and he does a good job on the substitution patterns. But, like, tonight I didn't say nothing to him. Maybe I should have, but it is what it is. We'll figure it out.''

''Συνήθως προσπαθώ να τον αφήνω να κοουτσάρει''!!!!!!!! blink.gif wacko.gif
Τι λε ρε μαν? Είσαι τόσο λαρτζ? Μήπως την επόμενη φορά πρέπει να σου πει κι ευχαριστώ που τον αφήνεις να κάνει τη δουλειά του??? Απορώ πώς κάθεται και τον ανέχεται ο Στίβενς... Άμε αγορίνα μου σε κάνα Χιούστον να το παίζεις στριτ μπόλερ να κάνεις το κομμάτι σου κι άσε μας στην ησυχία μας. Δυστυχώς δεν έχουν trade assets στο Χιούστον, γιατί είμαι σίγουρος ότι ο Νταντόνι θα πέταγε τη σκούφια του. Ντάνυ διώξτον σε παρακαλώ όσο είναι καιρός. Αν του δώσουμε μαξ, θα πάω να φουντάρω απ το μπαλκόνι. shot.gif shot.gif shot.gif
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Για Σμαρτ διαφωνούμε. Σέβομαι τη γνώμη σου, επίτρεψέ μου να έχω τη δική μου. Το χω γράψει αρκετές φορές, θεωρώ ότι προσφέρει στο παιχνίδι με πολλούς διαφορετικούς τρόπους που δεν είναι πάντα εύκολο να αποτυπωθούν στο box score. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν παίζει ράγκμπι. Το παιχνίδι το διαβάζει εξαιρετικά. Ξέρει πως να χρησιμοποιήσει τα πικς, μοιράζει την μπάλα σωστά, παίζει στο σετ, ανοίγει το ρυθμό στο transition, καταλαβαίνει πότε πρέπει να βγει για βοήθεια στην άμυνα, έχει το νου του να πεταχτεί στις passing lanes, γενικά κάνει όλα τα μικρά πράγματα που βοηθάνε την ομάδα να φτάσει στη νίκη. Η μοναδική χτυπητή του αδυναμία είναι το σουτ. ΟΚ, αντιλαμβάνομαι ότι είναι σημαντικό. Για μένα, ακόμα κι αν μείνει μια ζωή τουβλατζής, πάλι χρήσιμος θα είναι. Του χρόνου μπαίνει σε contract year. Μακάρι να παραμείνει υποτιμημένος μήπως μας δοθεί η δυνατότητα να τον υπογράψουμε σε τιμή ευκαιρίας.


QUOTE (Manimal @ Mar 10 2017, 19:01 ) *
Από την 2nd unit πέρα από τον Ροζίερ, που δεν είναι καθόλου σταθερός δεν υπάρχει άλλη απειλή.

Υπάρχει και ο Κέλυ. Ούτε αυτός είναι βέβαια σταθερός. Επίσης πριν ξέχασα τον Γκριν. Αν κολλήσει λίγο η ομάδα μπορεί να δώσει λύσεις στο σκοράρισμα. Μονοδιάστατος, βλέπει μόνο το καλάθι και τίποτα άλλο, αλλά τους πόντους του θα τους βάλει. Δεν πολυπαίζει, φαντάζομαι γιατί ο Στίβενς προτιμά να δίνει το χρόνο στον Μπράουν ή ακόμα και στον Γιάνγκ. Δεδομένου ότι είναι βετεράνος, ενδέχεται να αποκτήθηκε με προοπτική να βοηθήσει περισσότερο στα playoffs.


QUOTE (Manimal @ Mar 10 2017, 19:01 ) *
Me Clippers η διαφορά δεν χάθηκε με το small ball. Η διαφορά ήδη είχε χαθεί 3,5 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης με Rozier_Smart_Young_Crowder_Mickey.

Ο Ροζίερ είναι άσος, ο Σμαρτ άσος, ο Γιάνγκ 2-3, ο Κράουντερ 3 και ο Μίκυ 4. Αν αυτό δεν είναι small ball τότε τι είναι? Τεσπα άσε τι λέω εγώ. Τσέκαρε αν θες το βίντεο που πόσταρα από πάνω
QUOTE
(...) the tallest player for the Celtics is 6'6'' Jae Crowder and DeAndre in love with the matchup, five inches taller, everybody is fully aware no matter how many C's are all over him, easy buckets on the pick n roll. Clippers outscored the Celtics 41-14 over an eleven minute stretch here late, it was a completely different game. DeAndre, 15 points 12 rebounds when the big man is on the floor, he sticks his hand out, you better feed him. He needs to be rewarded.

Ο Κράουντερ μάρκαρε τον Τζόρνταν!! Τι άμυνα να παίξει? Όσο παίζαμε ορθολογικά ήμασταν μπροστά. Μόλις άρχισαν οι αλχημείες επήλθε η κατάρρευση. Αποκορύφωμα η 4η περίοδος που σε κάποια φάση παίζαμε με 5άρι τον Κράουντερ.
Manimal
Από το βίντεο δεν βγαίνει άκρη αν δεν έχεις δει τον αγώνα. Με την πεντάδα Rozier-Young-Mickey κλπ οι Κλίππερς παίζανε με Κροφορντ, Φέλτον, Ρίβερς, Γκρίφιν, Σπέιτς. Καμία διαφορά στα σχήματα. Από το +6 σε 2 λεπτά οι Κέλτες βρέθηκαν στο -4. Παραταύτα μπήκα στον κόπο να ψάξω πότε χρησιμοποίησε το small ball που λες και τελικά το έκανε στο -8, αλλά προηγουμένως είχε δοκιμάσει όλα τα ορθολογικά σχήματα που μπορούσε. Ήταν σε ένα σημείο που είχε χαθεί το μομέντουμ και προσπαθούσε να αλλάξει την ροή. Καλώς το έπραξε, αν και δεν κράτησε και πολύ γιατί κατευθείαν πήγε στους -14, κανένα δίλεπτο. Σε καμιά περίπτωση δεν χάθηκε το ματς από τα small ball και τις αλχημείες.
jvalin
QUOTE (Manimal @ Mar 10 2017, 22:53 ) *
Από το βίντεο δεν βγαίνει άκρη αν δεν έχεις δει τον αγώνα. Με την πεντάδα Rozier-Young-Mickey κλπ οι Κλίππερς παίζανε με Κροφορντ, Φέλτον, Ρίβερς, Γκρίφιν, Σπέιτς. Καμία διαφορά στα σχήματα. Από το +6 σε 2 λεπτά οι Κέλτες βρέθηκαν στο -4. Παραταύτα μπήκα στον κόπο να ψάξω πότε χρησιμοποίησε το small ball που λες και τελικά το έκανε στο -8, αλλά προηγουμένως είχε δοκιμάσει όλα τα ορθολογικά σχήματα που μπορούσε. Ήταν σε ένα σημείο που είχε χαθεί το μομέντουμ και προσπαθούσε να αλλάξει την ροή. Καλώς το έπραξε, αν και δεν κράτησε και πολύ γιατί κατευθείαν πήγε στους -14, κανένα δίλεπτο. Σε καμιά περίπτωση δεν χάθηκε το ματς από τα small ball και τις αλχημείες.

Θα με τρελάνεις? blink.gif Ο Γκρίφιν είναι 4 και ο Σπέιτς 5. Εμείς παίζαμε με ένα 3αρο2άρι στο 4 και ένα 4άρι στο 5. Τι εννοείς καμία διαφορά στα σχήματα?
RipCity
Λίγα τα λόγια σας για τον Smart, ο άνθρωπος είναι παικτούρα. Τώρα αν δεν έχει σκορ η 2nd unit προφανώς και δε φταίει ο Smart, ούτε καταστρέφει τίποτα. Δεν είναι η δουλειά του το σκορ κι όμως 10 πονταλάκια τα πετάει. Αν οι υπόλοιποι είναι κουλάδια δε φταίει ο Σμάρταρος. smiley.gif
Manimal
Για το μαρκάρισμα του Σπέιτς, μια χαρά είναι ο Mickey που μπορεί να τον κυνηγάει στην περιφέρεια. Καλύτερα βασικά από ένα πιο βαρύ κορμί. Κατα τά άλλα το μαtsarisma Crowder-Griffin στο συγκεκριμένο σημείο δεν άλλαξε, από την αρχή του ματς που απέδιδε.

Και στην τελική από την αρχή του ματς σε small ball mode ήταν οι Κέλτες με τον Αμίρ πάνω στον Τζόρνταν. Γιατί να δεχτώ ότι σε όλο το ματς που ήταν μπροστά οι Celtics το small ball ήταν πετυχημένο, αλλά όταν χάθηκε η διαφορά έφταιγε το small ball. (Τον Crowder gia πεντάρι ξέχνατο- σου το εξήγησα και παραπάνω για 1μισο λεπτό ήταν μπας και αλλάξει το μομέντουμ)
jvalin
QUOTE (RipCity @ Mar 10 2017, 23:52 ) *
Λίγα τα λόγια σας για τον Smart, ο άνθρωπος είναι παικτούρα. Τώρα αν δεν έχει σκορ η 2nd unit προφανώς και δε φταίει ο Smart, ούτε καταστρέφει τίποτα. Δεν είναι η δουλειά του το σκορ κι όμως 10 πονταλάκια τα πετάει. Αν οι υπόλοιποι είναι κουλάδια δε φταίει ο Σμάρταρος. smiley.gif

thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif


QUOTE (Manimal @ Mar 10 2017, 23:53 ) *
Για το μαρκάρισμα του Σπέιτς, μια χαρά είναι ο Mickey που μπορεί να τον κυνηγάει στην περιφέρεια. Καλύτερα βασικά από ένα πιο βαρύ κορμί. Κατα τά άλλα το μαtsarisma Crowder-Griffin στο συγκεκριμένο σημείο δεν άλλαξε, από την αρχή του ματς που απέδιδε.

Και στην τελική από την αρχή του ματς σε small ball mode ήταν οι Κέλτες με τον Αμίρ πάνω στον Τζόρνταν. Γιατί να δεχτώ ότι σε όλο το ματς που ήταν μπροστά οι Celtics το small ball ήταν πετυχημένο, αλλά όταν χάθηκε η διαφορά έφταιγε το small ball. (Τον Crowder gia πεντάρι ξέχνατο- σου το εξήγησα και παραπάνω για 1μισο λεπτό ήταν μπας και αλλάξει το μομέντουμ)

Στο σημείο που αναφέρεις, 4 έπαιζε ο Μπράουν όχι ο Κράουντερ.


Επί τη ευκαιρία, μου ρθε στο μυαλό μια συζήτηση που χαμε τις προάλλες για τη θέση του Μπράουν. Ο RipCity έλεγε ότι στο μέλλον τον βλέπει να μπορεί να παίξει στο 4. Το ματς με τους Κλιπς είναι πιθανόν η απόδειξη ότι ο Μπράουν αποδίδει καλύτερα στο 3-2. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να προσπαθήσεις να τον χτίσεις για να τον κάνεις ντουλάπα. Αν του βάλεις κιλά, αφενός δε θα γίνει ποτέ ντούκι (βλ. Κράουντερ) αφετέρου θα χάσει το συγκριτικό πλεονέκτημα που καρπώνεται σήμερα από την έκρηξη και την ταχύτητα.
thalys
Το αποψινό δείχνει γιατί οι Σέλτικς χρειάζονται έναν παίχτη ακόμα που να βρίσκει σταθερά πόντους στην επίθεση και γιατί o IT είναι απαραίτητος στην ομάδα. Καλά τα fundamentals, το pace and space, οι πάσσες και το hustle, αλλά άμα δε μπαίνει η μπάλα στο καλάθι, δουλειά δε γίνεται. Ο μόνος παίχτης που έχουμε να κάνει αυτή τη δουλειά συστηματικά είναι ο ΙΤ.

Παρεμπιπτόντως, είμαι απογοητευμένος από τον Ροζίερ. Υποτίθεται ότι είναι spark plug στην επίθεση, αλλά ούτε κατανόηση του ρυθμού βλέπω, ούτε ικανότητα διαβάσματος φάσεων, ούτε τα στάζει από το τρίποντο, να πεις ότι είναι gunner που θα σε ξεκολλήσει. Είμαι τόσο απογοητευμένος που θα προτιμούσα να κρατήσουμε τον Γιανγκ το καλοκαίρι (τώρα θα κάνει τρομερή χρονιά του χρόνου ο Ροζίερ και θα με κάνει να φάω το καπέλο μου).
jvalin
QUOTE (thalys @ Mar 18 2017, 04:08 ) *
Το αποψινό δείχνει γιατί οι Σέλτικς χρειάζονται έναν παίχτη ακόμα που να βρίσκει σταθερά πόντους στην επίθεση και γιατί o IT είναι απαραίτητος στην ομάδα. Καλά τα fundamentals, το pace and space, οι πάσσες και το hustle, αλλά άμα δε μπαίνει η μπάλα στο καλάθι, δουλειά δε γίνεται. Ο μόνος παίχτης που έχουμε να κάνει αυτή τη δουλειά συστηματικά είναι ο ΙΤ.



tongue.gif tongue.gif


thalys
Απόψε χάσαμε από την Φιλαδέλφεια που παίζει δίχως Εμπιίντ, με καλύτερο παίχτη τον Σάριτς και τον Κόβιγκτον. Καταφέραμε να πουλήσουμε το παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο, εκεί που ο ΙΤ συνήθως καθαρίζει. Με τον τρόπο αυτό πετάξαμε τα δώρα των Καβς και των Γουίζαρντς χτες. Μπράβο μας. Ξεκινήσαμε το choking της περσινής τελικής ευθείας.

Κι επειδή λέγαμε για κριτήρια ανάδειξης MVP κι ένα από αυτά ήταν το πού θα ήταν η ομάδα του δίχως αυτόν, οι Σέλτικς δίχως τον ΙΤ ιδρώνουν να κερδίσουν τους Νετς και χάνουν από τους Σίξερς. Με άλλα λόγια πάνε από το #5 της λίγκας στο #26 (πέμπτοι από το τέλος).
jvalin
QUOTE (thalys @ Mar 20 2017, 01:00 ) *
Απόψε χάσαμε από την Φιλαδέλφεια που παίζει δίχως Εμπιίντ, με καλύτερο παίχτη τον Σάριτς και τον Κόβιγκτον. Καταφέραμε να πουλήσουμε το παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο, εκεί που ο ΙΤ συνήθως καθαρίζει. Με τον τρόπο αυτό πετάξαμε τα δώρα των Καβς και των Γουίζαρντς χτες. Μπράβο μας. Ξεκινήσαμε το choking της περσινής τελικής ευθείας.

Κι επειδή λέγαμε για κριτήρια ανάδειξης MVP κι ένα από αυτά ήταν το πού θα ήταν η ομάδα του δίχως αυτόν, οι Σέλτικς δίχως τον ΙΤ ιδρώνουν να κερδίσουν τους Νετς και χάνουν από τους Σίξερς. Με άλλα λόγια πάνε από το #5 της λίγκας στο #26 (πέμπτοι από το τέλος).

Εντάξει, δεν πάμε και στο #26... Εκτός αν το γράφεις καθ' υπερβολήν. Πριν 2 βδομάδες χάσαμε από τους Σανς (παρεμφερής δυναμικότητα με Νετς, Σίξερς) με τον IT παρόντα και μοιραίο παίκτη στο τέλος. Και στην τελική, ο ΙΤ δεν είναι τέλειος. Μας δίνει μεγάλο μπουστ στο σκοράρισμα αλλά μας χαντακώνει στην άμυνα.

Προφανώς χρειαζόμασταν κάποιον να μας ξελασπώσει στην επίθεση. Ο Σμαρτ καλός χρυσός αλλά ελλείψει ΙΤ είχε 6/26 FGs. Ο Μπράντλει πήγαινε να βάλει λίγο την μπάλα στο παρκέ και τα κανε θάλασσα. Ο Κράουντερ ό,τι του φτιάξουν οι υπόλοιποι, μόνος του δεν κάνει τπτ. Μόνο ο Χόρφορντ δημιουργούσε σταθερά απειλή, άντε και οι Ολύνυκ, Γκριν (όσο έπαιξαν). Για Ροζίερ τα γραψες και συ τις προάλλες (αν και σήμερα ήταν καλός). Τεσπα, το ιδανικό θα ταν να φέρναμε κάποιον 2-way με έφεση στο σκοράρισμα ή εν πάση περιπτώσει κάποιον που δε θεωρείται τρύπα στην άμυνα (Χέιγουορντ). Ο Χέιγουορντ έχει το επιπρόσθετο πλεονέκτημα ότι είναι παίκτης ομάδας. Απ τη μία διαθέτει το επιθετικό ταλέντο να μας κουβαλήσει στα δύσκολα, απ την άλλη παίρνει μετρημένες προσπάθειες και προσπαθεί να παραμένει ενταγμένος στο σύστημα. Το ακριβώς αντίθετο από τον ΙΤ δλδ.

ΥΓ : Μιας και παίζαμε απόψε με Σίξερς, πώς θα σου φαινόταν τράμπα Μπράντλει για Σάριτς? Το γράφουν δεξιά κι αριστερά ως ιδέα εν όψει καλοκαιριού και ειλικρινά δεν μπορώ να κατασταλάξω. Φαντάζομαι λίγο πολύ τα επιχειρήματα υπέρ/κατά θα τα χεις διαβάσει κι εσύ. Πιστεύεις οι Σίξερς θα το έκαναν?
RipCity
Oι Sixers αν σκεφτουν εξυπνα θα το εκαναν γιατι SG τοσο καλο δυσκολα βρισκεις και εκτος αυτου ο Saric πεφτει στη θεση του Simmons. Οι Celtics τι θα κερδιζαν απ αυτο ομως;
jvalin
QUOTE (RipCity @ Mar 20 2017, 10:56 ) *
Oι Sixers αν σκεφτουν εξυπνα θα το εκαναν γιατι SG τοσο καλο δυσκολα βρισκεις και εκτος αυτου ο Saric πεφτει στη θεση του Simmons. Οι Celtics τι θα κερδιζαν απ αυτο ομως;

Oι Μπράντλει, Τόμας, Σμαρτ γίνονται expiring όλοι μαζί του χρόνου το καλοκαίρι. Μου φαίνεται χλωμό να τους ανανεώσουμε και τους 3. Ο ΙΤ θα θέλει μαξ, ο Μπράντλει κάνα 20άρι στο νερό (και λίγα λέω) κι ο Σμαρτ βλέπουμε. Το φετινό πικ των Νετς παίζει να ναι κι αυτό κάποιος γκαρντ (Φουλτζ/Μπολ?). Υπάρχουν επίσης ο Μπράουν, ο Ροζίερ και ο Τζάκσον. Κανείς απ αυτούς δεν είναι 2άρι αλλά λίγο πολύ μπορούν να προσφέρουν λύσεις (ιδίως οι 2 πρώτοι).

Ο Σάριτς θα πληρώνεται με το rookie scale μέχρι και το 2019-2020. Παίζει σε θέση που έχουμε ανάγκη, δε βγάζει τραυματισμούς και είναι 3,5 χρόνια μικρότερος. Θεωρητικά μπορεί να γίνει ο δεύτερος πόλος στην επίθεση για να αποφορτίζει λίγο τον Τόμας.

Κι εμένα μου φαίνεται ότι οι Σίξερς το κάνουν χθες. Μη σου πω ρίχνουν και κάνα mid-late first μέσα. Όσο για μας, προσωπικά θα το σκεφτόμουν σοβαρά μόνο αν ερχόταν ο Χέιγουορντ. Αν θέλουμε να φέρουμε μαξ free agent, πρέπει να κάνουμε renounce Kelly, Amir, Jerebko, να αρνηθούμε την team option του Μίκυ και να αποδεσμεύσουμε Ζέλερ. Στο 4 θα χει μείνει μόνο ο Γιαμπουσέλε (αν έρθει). Θα χουμε εξαντλήσει το cap space και θα πρέπει με κάποιο τρόπο να φέρουμε αντικαταστάτες για τη frontline. Το σκεπτικό υποτίθεται αυτό είναι, αλλά να σου πω την αλήθεια και πάλι είμαι λίγο διστακτικός, πρωτίστως γιατί προτιμώ να διώξουμε ΙΤ και να κρατήσουμε Μπράντλει - Σμαρτ.
thalys
QUOTE (jvalin @ Mar 20 2017, 05:27 ) *
Εντάξει, δεν πάμε και στο #26... Εκτός αν το γράφεις καθ' υπερβολήν. Πριν 2 βδομάδες χάσαμε από τους Σανς (παρεμφερής δυναμικότητα με Νετς, Σίξερς) με τον IT παρόντα και μοιραίο παίκτη στο τέλος. Και στην τελική, ο ΙΤ δεν είναι τέλειος. Μας δίνει μεγάλο μπουστ στο σκοράρισμα αλλά μας χαντακώνει στην άμυνα.


Περίπου καθ'υπερβολήν. Κράτησα τα δεδομένα που έκαναν το αποτέλεσμα πιο εντυπωσιακό. smiley.gif Με τους Σίξερς χάσαμε από την άμυνα πάντως. Δεν ελέγξαμε τον ρυθμό στην τέταρτη περίοδο. Ξέρω ότι ο ΙΤ έχει σοβαρά μειονεκτήματα. Όσο κι αν προσπαθεί, απλά δεν έχει το σώμα να γίνει plus defender. Από την άλλη, το ερώτημα είναι τι λείπει περισσότερο στην ομάδα: η άμυνα ή η ατομική επιθετική ικανότητα; Εγώ λέω το δεύτερο, οπότε για την ώρα δεν γκρινιάζω για τον ΙΤ. Αν το επόμενο καλοκαίρι θέλει 30Μ το χρόνο, έχουμε τον Μπολ ή τον Φουλτζ και είναι τόσο καλοί όσο λένε οι σκάουτερς, ε, τότε θα επανεξετάσω την θέση μου.

QUOTE (jvalin @ Mar 20 2017, 12:36 ) *
Κι εμένα μου φαίνεται ότι οι Σίξερς το κάνουν χθες. Μη σου πω ρίχνουν και κάνα mid-late first μέσα. Όσο για μας, προσωπικά θα το σκεφτόμουν σοβαρά μόνο αν ερχόταν ο Χέιγουορντ.


Δεν έχει πάρει το μάτι μου την πρόταση για ανταλλαγή ΑΒ-Σάριτς, ούτε τα επιχειρήματα υπέρ κατά. Είχα ανάλυση αλλά βγαίνει ποστ σεντόνι και δεν υπάρχει λόγος.

Εν ολίγοις: Ένας γκαρντ μας πρέπει να δοθεί με ανταλλαγή αλλιώς κάποιος θα φύγει δίχως να πάρουμε τίποτα. Μπορούμε να πάρουμε πολύ χειρότερα ανταλλάγματα από τον Σάριτς. Αγωνιστικά το κενό του ΑΒ καλύπτεται, ειδικά αν μας κάτσει η λοτταρία. Το μπόνους στην ιστορία είναι ότι ίσως δημιουργήσουμε αρκετό χώρο για να δώσουμε near-max στον Hayward, δίχως να διώξουμε τον Ολύνυκ ή να στασάρουμε στην Κίνα ξανά τον Γιαμπουσέλε. Το παρακάτω ρόστερ μου φαίνεται εξίσου καλό, ίσως και λίγο καλύτερο:

ΙΤ - Φουλτζ/Μπολ - Τζάκσον
Σμαρτ - Μπράουν - Ροζίερ
Χέυγουορντ - Κράουντερ - Ναντέρ
Ολύνυκ - Σάριτς - Γιαμπουσέλε
Χόρφορντ - Ζίζιτς

Οικονομικά, αν δεν έχω κάνει κάπου λάθος, είναι εφικτό. Αγωνιστικά χάνει σε εμπειρία, αλλά κερδίζει σε ταβάνι. Αν δώσουμε και τον Ροζίερ για κάποιον ψηλό, μια χαρά είμαστε.

Εγκρίνεται η ανταλλαγή από μένα.
jvalin
QUOTE (thalys @ Mar 21 2017, 02:48 ) *
για την ώρα δεν γκρινιάζω για τον ΙΤ. Αν το επόμενο καλοκαίρι θέλει 30Μ το χρόνο, έχουμε τον Μπολ ή τον Φουλτζ και είναι τόσο καλοί όσο λένε οι σκάουτερς, ε, τότε θα επανεξετάσω την θέση μου.

(...) Ένας γκαρντ μας πρέπει να δοθεί με ανταλλαγή αλλιώς κάποιος θα φύγει δίχως να πάρουμε τίποτα.

Εφόσον ένας γκαρντ πρέπει να φύγει, η απόφαση πρέπει να παρθεί φέτος, άντε στη χειρότερη του χρόνου στο deadline. Διαφορετικά, όπως γράφεις κι εσύ κάποιος θα φύγει δίχως να πάρουμε τίποτα. Ο ΙΤ σίγουρα θα θέλει μαξ, για να μη σου πω μαξ 5ετές. Το μόνο που χρειάζεται είναι να βρεθεί ένας τρελός να του προσφέρει 4ετές μαξ και μετά θα το φυσάμε και δε θα κρυώνει. Θα του δινες εσύ μαξ κλειστό 4ετές (έστω και το μικρό μαξ, χωρίς τα Bird rights)? Του χρόνου το καλοκαίρι που μένει ελεύθερος θα ναι 29μισό.

Θέλω να πω, ο Ντάνυ δεν έχει την πολυτέλεια να περιμένει μήπως επανεξετάσει τη θέση του. Ξέρουμε τι προσφέρει ο Τόμας. Οι αδυναμίες του είναι γνωστές, το ίδιο και τα προτερήματά του. Ό,τι είναι να γίνει πρέπει να γίνει μέσα στους επόμενους μήνες.


QUOTE (thalys @ Mar 21 2017, 02:48 ) *
Οικονομικά, αν δεν έχω κάνει κάπου λάθος, είναι εφικτό.

Αν δεν κάνουμε renounce τον Κέλυ και φέρουμε φέτος τον Γιάμπου θα μας λείπουν κάπου 8,4 μύρια για το μαξ του Χέιγουορντ. Διώχνοντας Μπράντλει για Σάριτς, η διαφορά πέφτει χοντρικά στα 2 μύρια. Μετά παίζει ρόλο και η τελική θέση στο πικ των Νετς. Τα παραπάνω νούμερα ισχύουν αν πάρουμε το #3 στη λοταρία. Με Φουλτζ(#1?) ή Μπολ(#2?) το cap hold του πικ θα είναι μεγαλύτερο, άρα η διαφορά για το μαξ του Χέιγουορντ βγαίνει παραπάνω από 2 μύρια. Ας πούμε (πολύ) χοντρικά θα μας υπολείπονται γύρω στα 3 μύρια.

Από εκεί και πέρα, η Γιούτα μπορεί να προσφέρει 5ετές μαξ με 8% ετήσια αύξηση. Εμείς δεν έχουμε τα Bird rights, άρα το καλύτερο που μπορούμε να προτείνουμε είναι 4ετές με ετήσια αύξηση στο 5%. Αθροιστικά στα 4 χρόνια η ούτως ή άλλως προϋπάρχουσα διαφορά στα χρήματα αρχίζει και ξεφεύγει. Τα 3 μύρια χασούρα για τον πρώτο χρόνο συνεπάγονται ακόμα μεγαλύτερες απώλειες κατ έτος για τα υπόλοιπα 3, χωρίς καν να συνυπολογίζω τη διαφορά απ το 5% στο 8%. Αν βάλεις και τον 5ο χρόνο, εκεί πλέον χάνεται η μπάλα.

Το βασικό όμως είναι ότι πρέπει να του δείξουμε ότι τον θέλουμε κι ότι είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να τον υπογράψουμε. Δεν μπορώ να φανταστώ τον Ντάνυ να προσπαθεί να πείσει τον Χέιγουορντ να δεχτεί 3 μύρια λιγότερα στον πρώτο χρόνο με το αιτιολογικό ότι ''τα λεφτά τα δικά σου θέλουμε να τα δώσουμε στον Ολύνυκ''. Ποιος Ολύνυκ? Να μιλάγαμε για κάναν σταρ, ΟΚ θα το καταλάβαινα. Απλά ένας χρήσιμος παίκτης είναι. Μόνο που θα του το προτείνεις, τον προσβάλλεις και κινδυνεύεις να τον ξενερώσεις και να τον χάσεις.

Αν θέλουμε Χέιγουορντ πρέπει να του δώσουμε το μεγαλύτερο δυνατό συμβόλαιο. Λύσεις υπάρχουν, απλά πρέπει πρώτα να δούμε σε ποια θέση θα κλειδώσει το πικ των Νετς, ώστε να ξέρουμε πόσα χρήματα καλούμαστε να ελευθερώσουμε από το payroll. Πχ μπορούμε να στασάρουμε ξανά τον Γιάμπου. Ή μπορούμε να ψάξουμε ομάδα να απορροφήσει το συμβόλαιο του Τζάκσον (αν δεν τον έχουμε αφήσει ήδη ελεύθερο γιατί έχει εγγυημένα μόλις 650Κ). Μια πιο δραστική επιλογή θα ήταν να ψάξουμε ομάδα και για τον Ροζίερ. Δυστυχώς, σε αυτή την περίπτωση όλη η λίγκα θα μας πάρει χαμπάρι ότι καιγόμαστε να τον σουτάρουμε, οπότε πρακτικά θα αναγκαστούμε να τον σκοτώσουμε για cap relief, άντε και για κάναν second rounder.

Γενικά είναι πολύ οριακή η φάση με το καπ. Μέχρι να κλειδώσουν όλες οι μεταβλητές, νομίζω δεν έχει καν νόημα να προσπαθήσει κανείς να βάλει κάτω τα επακριβή νούμερα. Ρεαλιστικά μιλώντας, Χέιγουορντ, Σάριτς, Κέλυ, Ζίζιτς, Γιάμπου, Ροζίερ, Τζάκσον όλοι μαζί δε χωράνε. Κάποιος/κάποιοι εξ αυτών πρέπει να θυσιαστεί/ούν. Οι Τζάκσον, Ροζίερ, Γιάμπου φαντάζουν οι πλέον αναλώσιμοι. Σε κάθε περίπτωση, μια ανταλλαγή Μπράντλει - Σάριτς μας δίνει τη δυνατότητα να κρατήσουμε τον Ολύνυκ. Διαφορετικά, αν έρθει μαξ free agent, τον Ολύνυκ τον ξεχνάμε.
thalys
Δεν μπορούμε να χτυπήσουμε την Γιούτα στα λεφτά. Το πλεονέκτημα μας είναι ότι οι Μορμόνοι δεν φαίνεται να καίγονται να πάνε για πρωτάθλημα ή να έχουν τις δυνατότητες, ενώ εμείς με τον κορμό που φτιάχνουμε συν τα πικς των Νετς έχουμε τουλαχιστον σοβαρές πιθανότητες για τελικό περιφέρειας.

Κάπου είχα διαβάσει ότι ο Χέυγουορντ ενδιαφέρεται για το δαχτυλίδι παραπάνω απ'όσο τον νοιάζουν τα λεφτά. Αν ισχύει αυτό μπορούμε να τον προσελκύσουμε με καλή παρουσία στα πλέυ οφφ φέτος και πείθοντας τον ότι μια μικρή έκπτωση, προκειμένου να έχει καλό σαπόρτιγκ καστ, είναι αναγκαία. Εξάλλου η Βοστώνη είναι μεγαλύτερη αγορά από την Γιούτα, η διαφορά με τα endorsements δεν είναι τόσο μεγάλη στο τέλος.

Ο Ολύνυκ δεν είναι κάνας ολ σταρ, αλλά αν η φροντ λάιν μας είναι Χόρφορντ - Ζίζτς - Γιαμπουσέλε υπάρχει πρόβλημα. Ο παίχτης που θα πάρουμε με την MLE ή το μίνιμουμ δύσκολα θα είναι καλύτερος του Ολύνυκ. Οπότε το ερώτημα στον Χέυγουορντ είναι πόσα δολλάρια θα θυσίαζε για να κυνηγήσει το δαχτυλίδι. Αν δεν κερδίσει το designated veteran, η διαφορά δεν είναι χαώδης, οπότε ελπίζω ότι λίγα λιγότερα από το μαξ φτάνουν.

Η περίπτωση ΙΤ-ΑΒ είναι δύσκολη. Φέτος το καλοκαίρι θα έχουν την μέγιστη ανταλλακτική αξία. Όσο περιμένουμε μετά, τόσο χάνουμε. Όπως είμαστε τώρα, θα έδινα 4ετές μαξ στον ΙΤ. Ούτως ή άλλως, μετά το καλοκαίρι αυτό δεν έχουμε cap space να κυνηγήσουμε free agents και στόχος είναι η ανάπτυξη των ταλέντων που έχουμε ήδη. Οπότε θα έπαιρνα το ρίσκο επειδή δεν έχω άλλον παίχτη με ικανότητα να δημιουργεί τις φάσεις του.
RipCity
Αν πάρει Fultz με το πικ και Hayward ως FA, τότε πιστεύω θα μπορέσει να δώσει τον Bradley ή τον Crowder για κάποιον καλό ψηλό και να είναι μπόμπα το ρόστερ. O Hayward το μαξ θα το πάρει, δε νομιζω να αφήσει λεφτά στο τραπέζι και χωράει στο καπ.

IT, Fultz, Rozier
Hayward, Smart
Crowder, Brown
PF (trade με Bradley), Yabusele
Horford, Zizic

Το ρόστερ αυτό δε θα χει βάθος στους ψηλούς, αλλά με Bradley παίρνεις καλό αντάλλαγμα και έχεις και τον Crowder που μπορεί να παίξει στο 4. Αν ο Zizic μπορέσει να δώσει 15-20 ποιοτικά λεπτά είσαι οκ.
j-kidd13
Το καπ ποσο θα ειναι την επομενη χρονια?
Εγω μπορει να ειμαι Bullsακιας αλλα θελω να δω τους Celtics να επανερχονται ουσιαστικα.
Και παροτι μου αρεσει αρκετα ο Χορφορντ,θεωρω υπερβολικο το ποσο του συμβολαιου του,κατι που θεωρω πως ειναι αγκαθι για το payroll της ομαδας,με δεδομενο οτι και ο Τομας αν ειναι να ανανεωσει,θα φτασει τουλαχιστον αυτο το ποσο.
Μπορει να προσφερει σε πολλους τομεις,που λιγοι ψηλοι το κανουν,αλλα ειναι τοσο ασταθης,που θεωρω υπερβολικα τα 26 εκατ του συμβολαιου του.
RipCity
Το καπ λένε πως θα πάει στα 102Μ του χρόνου, αλλά μπορεί να πάει και πιο ψηλά. Εγγυημένα οι Celtics έχουν 71.5Μ για του χρόνου.

Τα χρήματα του Horford είναι υπερβολικά, αλλά τέτοιοι παίκτες δεν αλλάζουν ομάδα για κάτι λιγότερο από μαξ και δύσκολα θα μπορούσαν οι Celtics να βρουν άλλον ψηλό παρόμοιου επιπέδου. Πλήρωσαν παραπάνω απ' όσο πρέπει, αλλά ήταν μονόδρομος πιστεύω.
j-kidd13
Bλεπω οτι ο Τομας παιρνει 6,5 εκατ.Τι κανουν οι Σελτικς στην περιπτωση του?Τον κρατανε για τον τελευταιο χρονο του με αυτο το ποσο,φερνουν και τον Hayward,κανουν μια καλη σεζον,αλλα το επομενο καλοκαιρι τον χανουν αφου δυσκολα βγαινουν τα κουκια για να τον ανανεωσουν?Αν του κανουν ανανεωση τωρα,θα δωσουν σιγουρα γυρω στα 26-27 μυρια,παμε στα 53-54 μαζι με του Χορφορντ,και το συνολικο payroll θα ανεβει στα 90.Δηλαδη ξεχναμε Hayward η οποιονδηποτε τετοιου βεληνεκους.
RipCity
Τα χρήματα για φέτος δεν αλλάζουν, οπότε ο Hayward χωράει ακόμα κι αν έκαναν πρόωρη ανανέωση στον Thomas. Το σωστό για μένα είναι να δώσουν μαξ στον Hayward και βλέπουν του χρόνου τι γίνεται με Thomas. Είναι σαφές ότι χωρίς άλλον star πρωτάθλημα δε χτυπάνε, οπότε το να μείνουν έτσι δε τους βοηθάει.
j-kidd13
QUOTE(RipCity @ Mar 22 2017, 14:23 ) *
Τα χρήματα για φέτος δεν αλλάζουν, οπότε ο Hayward χωράει ακόμα κι αν έκαναν πρόωρη ανανέωση στον Thomas. Το σωστό για μένα είναι να δώσουν μαξ στον Hayward και βλέπουν του χρόνου τι γίνεται με Thomas. Είναι σαφές ότι χωρίς άλλον star πρωτάθλημα δε χτυπάνε, οπότε το να μείνουν έτσι δε τους βοηθάει.

Ριχνοντας μια ματια βλεπω οτι οι εκτιμησεις για το salary του χρονου,ηταν στα 107 εκατ αλλα γραφουν ως πιο πιθανο να μειωθει,παρα να αυξηθει.Και για την σεζον 18-19 το βλεπω πανω κατω στα ιδια επιπεδα με του χρονου.Σαν τι μπορει να γινει αν του χρονου εχουν ηδη καβατζωμενα 52-53 απο τους Horford Hayward,και ουσιαστικα τους υπολοιπους χωρις συμβολαιο?Ληγει και του Μπραντλει το επομενο καλοκαιρι.Και να ανανεωσουν τον Τομας,θα εχουν σχεδον 80 εκατομμυρια για 3 παικτες,συν τα 7 του Crowder,παμε στα 87,και γυρω στα 17-18 πες για να υπογραψουν αλλους τουλαχιστον 8-9 παικτες.
Εκτος αν ξεπερασουν το salary και τα αφεντικα σκασουν το luxury tax...
RipCity
Δε νομιζω πως εχουν προβλημα οι Celtics να πληρωσουν ταξ αν εχουν ομαδα πρωταθλητισμου.
RipCity
Αναλυση/Σχεδιασμος

Κι εδω μια αναλυση που μολις διαβασα για το μελλον των Celtics. Καλο αρθρακι.
thalys
Οι Σέλτικς φέτος δεν έχουν αρκετά λεφτά για μαξ συμβόλαιο σε παίχτη με πάνω από 4 χρόνια στο ΝΒΑ. Το καπ αναμένεται να κλείσει στα 103Μ. Οι ελεύθεροι/αποδεσμευτέτοι είναι οι Green, Jerebko, Zeller, Johnson, Mickey, Olynyk, Young. Άντε και ο Jackson που δεν έχει fully guaranteed συμβόλαιο. Τα διαθέσιμα χρήματα όμως είναι λιγότερα γιατί κανείς πρέπει να υπολογίσει 1) το cap που πιάνει το πικ 1ου γύρου φέτος και αυτά των Ζίζιτς/Γιαμπουσέλε και 2) αν έχεις κάτω από 12 παίχτες χρεώνεσαι roster charge ίσο με το μίνιμουμ μισθό της λίγκας.

Λαμβάνοντας όλα αυτά υπόψη, η Βοστώνη μπορεί εύκολα να έχει μέχρι και περίπου 30Μ για να ξοδέψει. Αυτά είναι κάτω από το μαξ συμβόλαιο για παίχτη με 5-8 έτη προϋπηρεσίας (γύρω στα 33Μ). Άρα το μαξ σε αποδεδειγμένα καλό παίχτη το ξεχνάμε αν δεν ξεφορτωθούμε κάποιο συμβόλαιο.

Από του χρόνου, η Βοστώνη λογικά, δηλαδή αν δεν ξεφορτωθεί ΙΤ και ΑΒ ή/και Σμαρτ/Χόρφορντ, δεν θα έχει cap space. Τους δικούς της παίχτες μπορεί να τους κρατήσει χάρη στα Bird rights. Οπότε φέτος είναι η τελευταία ευκαιρία για να πάρει παίχτη από την ελεύθερη αγορά. Από του χρόνου μόνο σε ανταλλαγή και βελτίωση των υπαρχόντων μπορεί να ελπίζει.

Οι ιδιοκτήτες επί Πηρς/KG δεν δίσταζαν να πληρώσουν φόρο. Πολύ δύσκολο να πληρώσουν οι Σέλτικς 70Μ φόρο όπως οι Νετς ή οι Λέηκερς (νομίζω κι αυτοί), αλλά αν έχουν καλή ομάδα και βλέπουν προοπτική, λογικά δεν θα έχουν θέμα.
thalys
Στο όχι και τόσο απίθανο πια ενδεχόμενο η Βοστώνη να πάρει πρωτιά στην​ Ανατολή και το πρώτο πικ στο ντραφτ δηλώνω ότι στηρίζω τριπλ κραουν διακρίσεων: GM, προπονητής και MVP.

Στα σοβαρά τώρα, αν ο Χαρντεν θεωρείται φαβορί παρότι από άμυνα μηδέν και η ομάδα του ούτε τελικό περιφέρειας δεν θα πάει, ο ΙΤ θα πρέπει να πάρει ψηφαλακια αν η Βοστώνη βγει πρώτη.

Ομοίως ο Στήβενς. Πάνω απ'ολα όμως ο Ντάνυ μπόυ που θα χει καταφέρει να φτιάξει ψευδο-διεκδικητή, να έχει χώρο για προσθήκη ελεύθερου και να έχει υψηλά πικς for years to come.
geo82
Το πόσο γουστάρω την πορεία σας φέτος δε λέγεται. Ελπίζω να αντέξετε ως το τέλος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.