Help - Search - Members - Calendar
Full Version: N.B.A.: BEST POINT GUARD
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2
Zmac
QUOTE(grigoris @ Mar 30 2007, 10:47 AM) *
Μάτζικ γιατί ήταν φαινόμενο παίχτης με το ύψος του να παίζει στη θέση αυτή με τόση επιτυχία,άψογος χειρισμός της μπάλας,ταχύτητα και επινοητικότητα.Επιπλέον συνέδεσε το όνομά του με ένα ολόκληρο στυλ παιχνιδιού σε βαθμό που όταν λέμε σόουταϊμ να πηγαίνει αυτόματα το μυαλό μας στους Λέικερς του Μάτζικ



Σωστος πολυ σωστος cool.gif
jjc
ματζικ
NBAholic
QUOTE
Ο Magic παικταράς αναμφισβήτητα αλλά έκανε τα μαγικά του πιο πολύ σε αιφνιδιασμούς, κάτι που φαίνεται να είναι πιο εύκολο.


Αν και δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να θεωρείται εναντίον του το ότι ήταν σε θέση να βγάζει τόσους αιφνιδιασμούς, μην ξεχνάς ότι ήταν σχεδόν εξίσου αποτελεσματικός με το πολύ πιο συντηρητικό στιλ του Ντανλίβι το '91, όταν και οδήγησε μια μέτρια (για τα δεδομένα της) ομάδα στους Τελικούς του ΝΒΑ, τερματίζοντας στο Τοπ-2 των πασέρ.
Das Kapital
Ο Ματζικ εχτος του οτι ηταν παιχταρας φιανεται πως ειναι πολυ καλος ανθρωπος και θα μου πειτε που το ξερεις? γνωστος σου ειναι?

Δε ξερω ομως..... το χαμογελο του ειναι πολυ ζεστο πολυ ανθρωπινο.Επισης ενα ντιβιντι του Τζορνταν που τον ειχα δει να τον παρακαλαει στα γονατα να γυρισει ηταν φοβερο!!!

και τελος το οτι εχει ειντσ τον ανεβαζει πιο πολυ στα ματια μου γιατι ειναι μαχητης της ζωης κιολας!!!
iverson
magic johnson απλά γιατί ήταν παιχτάρα!
NBAholic
Για να πω και το φιλοσοφικό μου tongue.gif : Αν δεν ήταν καλός άνθρωπος , θα ήταν πιο δύσκολο να είναι και καλός PG.

Για να πω την αλήθεια, δε θα ήθελα να είναι τόσο "καλός". Θα ήθελα να έχει τον ίδιο εγωισμό με το μεγάλο του αντίπαλο (Μπερντ), τουλάχιστον εκτός παιδιάς...Δυστυχώς, το φονικό ένστικτο είναι καλύτερο μέσο υστεροφημίας από τη λαμπερή προσωπικότητα.
Thunder
Μagic Johnson.All around παικτης, κ απιστευτη πασα...
Das Kapital
QUOTE(NBAholic @ Mar 30 2007, 03:26 PM) *
Για να πω και το φιλοσοφικό μου tongue.gif : Αν δεν ήταν καλός άνθρωπος , θα ήταν πιο δύσκολο να είναι και καλός PG.

Για να πω την αλήθεια, δε θα ήθελα να είναι τόσο "καλός". Θα ήθελα να έχει τον ίδιο εγωισμό με το μεγάλο του αντίπαλο (Μπερντ), τουλάχιστον εκτός παιδιάς...Δυστυχώς, το φονικό ένστικτο είναι καλύτερο μέσο υστεροφημίας από τη λαμπερή προσωπικότητα.



Προτιμω τη λαμπερη προσωπικοτητα,γιατι ετσι ειναι προτυπο για ολους και δινει μαθηματα ζωης!!!
Zmac
QUOTE(lebron15 @ Mar 30 2007, 02:51 PM) *
και τελος το οτι εχει ειντσ τον ανεβαζει πιο πολυ στα ματια μου γιατι ειναι μαχητης της ζωης κιολας!!!


Επισης το οτι δηλωνει δημοσια πως εχει HIV τον ανεβαζει σαν ανθρωπο
Das Kapital
QUOTE(Zmac @ Mar 30 2007, 09:58 PM) *
Επισης το οτι δηλωνει δημοσια πως εχει HIV τον ανεβαζει σαν ανθρωπο


Τι ειναι αυτο?
Zmac
ποιο?
Das Kapital
QUOTE(Zmac @ Mar 30 2007, 10:08 PM) *
ποιο?



HIV
Zmac
Ειτζ
iverson
HIV=AIDS
Das Kapital
QUOTE(Zmac @ Mar 30 2007, 10:13 PM) *
Ειτζ


Ευχαριστω για τη πληροφορια!!!

QUOTE(iverson @ Mar 30 2007, 10:14 PM) *
HIV=AIDS


επισης
iverson
δεν κάνει τίποτα
malone
εγω ψηφισα i.thomas γιατι μου αρεσε πιο πολυ απο τον στοκτον και θα προτιμουσα να ψηφισω magic se poll για τον καλλυτερο all around
kostasvc15
Ψηφισα Ρομπερτσον γιατι ειναι αδικια να εχει μια μονο ψηφο.Αλλιως Στοκτον γιατι ειναι αδικια να εχει μονο 6 ψηφους.Αλλιως Ματζικ biggrin.gif
morfi
Ελεος ρε. Μην κανετε τσατ λεμε...
a bullet for your head
η ψηφος πηγε στον Ματζικ...για τον Κεβιν Τζονσον που αδικειται με την 0 ψηφο..θα ελεγα οτι κατα την γνωμη μου,ειναι στο top 5..με λιγο κονταροκτυπημα..!
Air and King
Ματζικ 77.gif και "Big O" 77.gif .Aλλα αν η ψηφοφορια γινοταν στην Αμερικη και εβλεπε 4 ψηφους στον "Big O" Οσκαρ Ρομπερτσον και 1 στον Κουζι ο Πιτερ Βερσι θα μας ερηχνε μπουνια.Οπως ελεγα με τον morfi ποσο αδηκουνται "οι" πριν τον Ματζικ Μπερντ και Τζορνταν.O Oσκαρ Ρομπερτσον τελειωσε χρονια με μεσο ορο τριπλ νταμπλ πραγμα που δεν θα ξαναγινει διοτι εχει αλλαξει και το μπασκετ.
SteveNashNick
psifizw magic johnson k exw porw8ei mazi tou!!

(ama eixe vevaia steve nash 8 psifiza ekeinon) laugh.gif
j-kidd13
Θα ψήφιζα Στόκτον,λόγω του οτι είναι κλασικό πλει μεικερ,εν τούτοις επέλεξα Magic μόνο και μόνο για μια "ανέφικτη" ασίστ του που είδα(και δυστυχώς δεν την έχω μεμονομένη σε βίντεο για να την ποστάρω) την οποία βλέπω μέχρι και στον ύπνο μου...MAGIC!
SlobodaN
QUOTE(j-kidd13 @ Sep 30 2008, 02:07 ) *
Θα ψήφιζα Στόκτον,λόγω του οτι είναι κλασικό πλει μεικερ,εν τούτοις επέλεξα Magic μόνο και μόνο για μια "ανέφικτη" ασίστ του που είδα(και δυστυχώς δεν την έχω μεμονομένη σε βίντεο για να την ποστάρω) την οποία βλέπω μέχρι και στον ύπνο μου...MAGIC!



Kαι ας ήταν μόνο μία η ανέφικτή του.. Τολμώ και τον θεωρώ μεγαλύτερο ηγέτη απο τον MJ. Ο άνθρωπος όποτε ξεκινούσε κούρσα αιφνιδιασμού η γραμματεία ήδη κατέγραφε σκορ.. Tο showtime,και το comeback του ο λόγος που έγινα Lakers.
koutsou10
πιστευω πωσ με μεγαλη διαφορα καλυτεροσ ειναι ο ματζικ!!!(για μενα ο καλυτεροσ κ ο πληρεστεροσ παιχτησ που υπηρξε ποτε) 77.gif 77.gif 77.gif
μετα παει ο οσκαρ,ο τομασ,ο στοκτον κ την πενταδα θα συμπληρωνε ο κεβιν ο οποιοσ ηταν απιστευτοσ!!!
a bullet for your head
QUOTE(koutsou10 @ Sep 30 2008, 12:49 ) *
κ την πενταδα θα συμπληρωνε ο κεβιν ο οποιοσ ηταν απιστευτοσ!!!

41.gif 41.gif 41.gif
morfi
Συνήθως, όταν αναφέρονται στους καλύτερους PG ever, ο Άρτσιμπαλντ περνάει απαρατήρητος. Σαν καριέρα είχε σκαμπανεβάσματα λόγω των τραυματισμών ενώ και οι Κινγκς δεν βοήθησαν ώστε να φτάσει, ομαδικά, λίγο πιο πάνω. Ατομικά όμως, ο Άρτσιμπαλντ, είναι Top 5 παίκτης. Μιλάμε, κατά τη γνώμη μου, για:
- τον καλύτερο PG σκόρερ
- τον καλύτερο κοντό σκόρερ
- τον καλύτερο PG και πασέρ της γενιάς του
- τον μοναδικό παίκτη που μαζί με τον Ρόμπερτσον ήταν πρώτος σκόρερ και πρώτος πασέρ σε μία σεζόν. Πολλοί (ίσως και επίσημα) τον αναφέρουν και σαν τον μοναδικό αφού οι πρώτοι την εποχή του Ρόμπερτσον έβγαιναν από συνολικούς αριθμούς και όχι από μέσους όρους.
- Είχε ίσως τη καλύτερη διείσδυση από όλους

Οι Σέλτικς το '81 χωρίς τον Μπερντ δεν θα έπαιρναν πρωτάθλημα, ούτε όμως και χωρίς τον Άρτσιμπαλντ.
Air and King
QUOTE(morfi @ Oct 31 2008, 15:13 ) *
Συνήθως, όταν αναφέρονται στους καλύτερους PG ever, ο Άρτσιμπαλντ περνάει απαρατήρητος. Σαν καριέρα είχε σκαμπανεβάσματα λόγω των τραυματισμών ενώ και οι Κινγκς δεν βοήθησαν ώστε να φτάσει, ομαδικά, λίγο πιο πάνω. Ατομικά όμως, ο Άρτσιμπαλντ, είναι Top 5 παίκτης. Μιλάμε, κατά τη γνώμη μου, για:
- τον καλύτερο PG σκόρερ
- τον καλύτερο κοντό σκόρερ
- τον καλύτερο PG και πασέρ της γενιάς του
- τον μοναδικό παίκτη που μαζί με τον Ρόμπερτσον ήταν πρώτος σκόρερ και πρώτος πασέρ σε μία σεζόν. Πολλοί (ίσως και επίσημα) τον αναφέρουν και σαν τον μοναδικό αφού οι πρώτοι την εποχή του Ρόμπερτσον έβγαιναν από συνολικούς αριθμούς και όχι από μέσους όρους.
- Είχε ίσως τη καλύτερη διείσδυση από όλους

Συμφωνω για τον Αρτσιμπαλντ στα περισσοτερα εκτος απο οτι δεν συγκρηνεται σε αξια με τον "Big O"(δεν μηλαω για αριθμους) αλλα ηταν καλυτερος παιχτης απο τον Κεβιν Τζονσον για παραδειγμα ο οποιος και αυτος ειχε πολυ καλη διεισδυση.Χθες παντως ηρθε αντημετωπος ο διαδοχος του Αρτσιμπαλντ με πηνελιες Αζιαια Τομας,ο Κρις Πολ(εχει στοιχεια και απο τους δυο) και απο την αλλη οτι πιο κοντινο κατα την αποψη μου εχει βγει στον θρυλικο Μπομπ Κουζι,ο Στιβ Νας.
answer 4
magic johnson vevea.o monadikos pou isos leo isos ton ftasei einai o chris paul otan "orimasi" lal1-sm.gif
Air and King
Αυτη εγινε το 2007.Για το 1# και το 2# πιστευω οι περισσοτεροι θα συμφωνουν.Εγω ομως απο το 2 και κατω εχω διαφωνιες.Τον Κιντ στο #3 και οχι στο #7 οπου εχει καταταγει.Τον Τομας στο #5 και τον Κουζι στο #4.
Παντως αν ο Οσκαρ Ρομπερτσον επαιζε σε καποια καλυτερη ομαδα στο prime της καριερας του και οχι στο Σινσινατι και ειχε παρει 2-3 πρωταθληματα θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα και δεν θα ηταν ξεκαθαρη η πρωτια στον Ματζικ.
Ο Αουερμπακ "το μελι που ειχε σταξει" για τον Big O δεν το εκανε ποτε για αλλον αντιπαλο των Σελτικς.
http://sports.espn.go.com/nba/dailydime?pa...testPointGuards
benchwarmer
Και εδω εξισου δυσκολο... Ολοι εχουν τα point τους, δεν μπορεις να διαφωνησεις με καποιον..

Προσωπικη αποψη ξανα,
Ματζικ
Ρομπερτσον
Στοκτον
Τομας
Κιντ
Κουζι
Timemaster
πιστεύω πως ήταν η ποιο δύσκολη ψηφοφορία από όσες έχω κάνει...
πολλά τέρατα του μπάσκετ υπάρχουν στην λίστα.

η ψήφος είναι τελείως υποκειμενική μιας και από παίχτες πριν το 80 δεν έχω εικόνες συν ότι το μπάσκετ άλλαξε πολύ στην θέση αυτή για κρίνω μόνο από τα στατιστικά...
και επειδή πιστεύω πως ο άσσος δε χρειάζεται να είναι θεαματικός αλλά απλός ,διαχρονικός ,ομαδικός και αποτελεσματικός
Στοκτον

ρεκόρ στις ασίστ με 15,8
έχει ακόμα το ρεκόρ με τα περισσότερα κλεψίματα 3,265 που δε θα σπάσουν ΠΟΤΕ!!!!
στα 19 χρόνια καριέρας έχασε μόνο 22 παιχνίδια!!!
και κοντά στους 20 πόντους ανά παιχνίδι!
Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ


77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
Boom Dizzle
Δε χωραει αμφιβολια MAGIC JOHNSON!!!!
chris aris
To 73% πιστευω πως τα λεει ολα...Το εχει πει και ο μεγαλος Οbradovic:
Στην καλυτερη του 5αδα εβαλε μονο τον Magic...
Tα λεει ολα αυτο...
SteveNashidis
Βάλτε τον Steve Nash σας παρακαλώ στο poll ! Δεν γίνεται να ψηφίσω άλλος................... smile.gif
jvalin
Ίσως θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον να ψάχναμε απευθείας για τον δεύτερο. Το ίδιο βέβαια ισχύει και στο τόπικ με τους shooting guards.

Magic δαγκωτό από εμένα και νούμερο 2 ο "Big O".
geo82
Magic
aegeansheed
Ενδεχομένως να κάνω κάποια ανανέωση επιλογών. Ωστόσο νομίζω αυτοί που έβαλε ο Bench ξεχωρίζουν.
επαθα λαστιχο
Όχι φυσικά πως με πειράζει,αλλά γιατί φτιάχτηκε καινούριο τόπικ?
Rated: (en)joy
Θεωρω σημαντικη παραλειψη την απουσια Frazier απο την λιστα, τον οποιο Frazier εχω locked για το top-10 των point guards και κατ’εμε (πρεπει να) βρισκεται και στο top-8, οσα και τα ονοματα του poll δηλαδη. Ως αξια τον τοποθετω πολυ κοντα με αυτη παικτων οπως ας πουμε ο J-Kidd και απ’την στιγμη που βρισκεται ο Kidd στο poll –χωρις αυτo να σημαινει απαραιτητα oτι τον κατατασσω ως τον χειροτερο αυτου του γκρουπ παικτων- νομιζω οφειλουμε να προσθεσουμε και τον Frazier.

Για ασσος ο Clyde υπηρξε μεγαλος ριμπαουντερ και σκορερ. Ακομη ηταν απo τους παικτες που παρεμεναν στο ιδιο υψηλο επιπεδο τοσο σε regular οσο και σε post season. 6 φορες σε all nba teams (4 1st, 2 2nd ) καθως και 7 nba all-defensive 1st teams –DPOY δεν υπηρχε στην εποχη του αλλιως πιστευω oτι θα ειχε αρκετες πιθανοτητες να το κερδισει παροτι περιφερειακος. Ως αμυντικος θεωρω οτι ανηκει στο αδιαμφισβητητο top-2 των pgs (μαζι με τον Payton φυσικα).

Σε γενικες γραμμες παντως εχω την αισθηση οτι ειναι ενας παικτης που συνηθως υποτιμαται (λογω Willis Reed αν και αυτο δεν θα πρεπε να συμβαινει) παρολο που καταφερε να κερδισει δυο πρωταθληματα, το ’70 και το ’73 -στο δευτερο ως ο καλυτερος παικτης της ομαδας του σε εκεινα τα playoffs, ενω στο πρωτο imo θα μπορουσε καλλιστα ακομα και να κερδιζε το mvp εκεινων των τελικων.


ΥΓ. Θα μου πειτε τωρα αντι να καθεσαι και να γραφεις δεν μπορουσες απλα να ζητησεις μια προσθηκη απο καποιον mod; icon_drunk.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.